Stadsnieuws OLYMPISCHE SPELEN CHEQULKOERSEN Heringa Wulhrich, Haarlem Bliksemfceveiilfling EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE 2 Agenda 10 Augustus DE VERHOOGING DER OPSTALRECHTEN !N DEN HAARLEMMERMEERPOLDER Verkeersongevallen Motor- en Rij wiel wet. LAATSTE NIEUWS Hevige brand te Nijkerk Autobotsing Onze Winkelstand. Ffiedrich von Baden J Examen Lichaamsoefeningen M. O. De natuurramp op Paloe-Weh üüor de tram aangereden Gecompliceerde botsing. Examen Hoofdakte De slechte wegen in de Haarlemmermeer Gemeentelijke Concertzaal Het overlijden van Raditsj Het Poolsch - Litausch conflict DANSAVONDEN VAN EDITH VON SCHRENCK EN SAKHAROFF GAAN NIET DOOR Groentemarkt te Haarlem HEEMSTEDE Treinderaillement in Illinois De brug over de Eendracht DE SPAARNEBAN& Haarlem - Amsterdam GYMNASTIEK Het gyranastiektoarnooi OLYMPISCHE RUITER- WEDSTRIJDEN SCHERMEN Equipe-wedstrijd sabel Sociëteit „St. Bavo" 8 uur Electriciens pa troons 8 uur Alberdingck Thym 8 u. Commissie voor Beroepskeuze 8 uur R.K. Bevolkingsbureau. St. Jozefsgezellcnvereeniging, Jansstraat 59 Het gebouw is van 810 uur geopend. Schouwburg Jansweg 8.15 u, Mevr. Esther de Boer van Rijk in „De medailles van een oude vrouw". Gemeentelijke Concertzaal 8 uur Louis Bouwmeesters Revue „Dat is het toppunt". Rembrandt Theater Groote Markt 7 en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstellingen. Luxor Theater Groote Houtstraat 8 u. Bioscoopvoorstelling. Ten aanzien van deze kwestie, die giste renmiddag in openbare zitting van Ged. Staten van Noord-Holiand werd behandeld, is het polderbestuur in het gelijk gesteld. Naar wij vernemen zullen belanghebben den in beroep gaan bij de Kroon. Auto-ongeluk te Velsen Woensdagmiddag omstreeks kwart voor vijf is op den weg langs het Noordzeekanaal nabij zijkanaal B een ernstig auto-ongeval geschied. De heer Neijt, uitvoerder bij de aannemers firma Biankevoort en Zn. wonende te Am sterdam, zat achter het stuur van zijn luxe auto, een Clyns, toen hij geplaagd werd door een wesp. Hij wilde het insect wegjagen en raakte bij deze manoeuvre zijn stuur kwijt, met het gevolg, dat de auto, hoewel de bestuurder trachtte dezen tot stilstand te brengen in de opgedroogde wegsloot reed. Hij viel op een kant in de sloot en bekwam oogenschijnlijk weinig schade. De heer N. echter vloog door den schok door de dikke voorruit, waardoor hij tallooze ernstige hoofdwonden bekwam. Eenige be woners van de naastbijgelegen boerderij „Ora et Labora" snelden spoedig te hulp en ver losten den heer N. uit zijn benarden positie. Het gelaat van het slachtoffer was haast onherkenbaar door het vele bloed, dat uit de wonden vloeide. Hij werd op de boerderij verbonden terwijl direct geneeskundige hulp werd ingeroepen. Nadat een geneesheer uit Velsen het gelaat verder had verbonden, is de heer N. per auto naar het St. Antonlus Ziekenhuis te IJmui- den overgebracht. Tallooze bloedvlekken op den auto toonden aan, dat het slachtoffer veel bloed had ver loren. De verongelukte auto is des avonds uit de sloot gehaald en naar een garage te IJmuiden Vanwege de Provinciale Griffie wordt er nogmaals de aandacht op gevestigd, dat ve len, die thans in het bezit moeten zijn van een rijbewijs volgens de nieuwe bepalingen der Motor- en Rijwielwet, nog niet aan hunne verplichtingen hebben voldaan. Ondanks het groot aantal aanvragen, dat ter Provinciale Griffie te Haarlem is ingeko- I men, bestaat toch nog het vermoeden, dat velen, die in het bezit zijn van een rijbewijs, gedateerd voor 1 November 1925, nog niet hunne aanvragen om afgifte van een nieuw rijbewijs hebben ingezonden. Ter voorkoming van moeilijkheden ware dit alsnog ten spoe digste te doen. Ten slotte zij er nog op gewezen, dat zij, die in het bezit zijn van een rijbewijs, afge geven in de maanden November en Decem ber 1925, of in de eerste maanden van het jaar 1926, eveneens zoo spoedig mogelijk een nieuw rijbewijs dienen aan te vragen. De geldigheidsduur hunner oude kaarten, 2 jaar en 8 maanden, is thans geheel of nagenoeg verstreken. Aanvraagformulieren zijn aan de Provin ciale Griffie en aan alle gemeente-seerta- rieën van Noord-Holland verkrijgbaar. tableau, voorstellende den ouden winkel, het wapen van Heemstede, de jaartallen 1903 1928 en er onder: „Aangeboden door het per soneel". Het werd gisteravond in tegenwoor digheid van het geheele personeel door den oudsten knecht, den heer G. Boting, onder eenige toepasselijke woorden aangeboden aan den heer C. R. v. Empelen. Hoewel de etalage en winkel nog niet ge heel gereed waren, zag het er reeds keurig uit met een schat van bloemen, o.a. een j bloemstuk van het jubileum der firma. J Het ontwerp der verbouwing is van archt- tect N. J. Nyman, en uitgevoerd door de firma Philips te Haarlem, terwijl de elec- trische installatie en centrale verwarming zijn uitgevoerd door de firma K. G. Smit te Heemstede. Vervolg van pagina 4, tweede blad Twee winkelhuizen afgebrand. NIJKERK. 9 Augustus Een hevige brand heeft gewoed in den afgeloopen nacht te Nykerk, waar de winkelhuizen van de hee- j ren De Zoeten en Buenk aan het Verlaat in de asc'n zijn gelegd. De oorzaak is onbekend. De gedupeerde winkeliers zijn laag verze- kerd. De zaak van den heer J. Ko ning, Jansweg 27, alhier, winkelier in winkel- en bakkerij-installaties, heeft een belangrijke uitbreiding ondergaan. De winkel is met een werkplaats met de oppervlakte van 360 M2. uitgebreid. De vroegere werk plaats, welke hoogstens 30 M2. oppervlakte besloeg, is nu tot magazijn ingericht. De nieuwe werkplaats maakt een frisscheri, helderen en ruimen indruk. De vloer is van cement, terwijl het licht door de vele glazen dakramen ruimschoots naar binnen kan tre den. Tevens is nu een achteruitgang naar de Ripperdasteeg verkregen. De werkplaats be vordert een prettiger en gemakkelijker wer ken van het personeel en een vluggere af levering der orders. KARLSRUHE, 9 Augustus Hedenoch tend is in den cudedom van 71 jaar over leden de voormaiige groothertog Friedrich van Baden. HAARLEM, 8 Aug. Geëxamineerd 9 cand. A. O. Paber, Groningen: J. A. N. M. Gerritsma, Den Haqg; H. C. Groot, Den Haag; C. Hermsen. Doesburg; L. L. J. Hei gen, Soesterberg; G. J. A. Hofstede, Utrecht; W. Jansen, Roterdam; G. de Haan, Heere veen. BATAVIA, 9 Aug. De Resftent meldt, dat in den nacht van 4 op 5 Augustus te ongeveer middernacht de Rokatindaberg op liet eiland Paloe-Weh, ten Noorden van Flo- res, vuur begon te spuwen, wat met een uitbarsting gepaard ging. Het gevolg was, dat de Zuid-westelijke helft van Paloe-Weh met zes dorpen door het vuur werd vernield. Het aantal menschen, dat hierbij omgekomen is, wordt op 1000 ges nat en het aantal perso nen, dat door vallend eruptiegesteente ge wond werd, globaai op 800. Negen handels prauwen, die van Celebes vertrokken waren, moeten vergaan zijn. Het lot van de beman ning is onbekend. Op den Aalsmeerderdijk in de Haarlem mermeer kwam een luxe-auto, een Chevro let, waarin een tweetal personen was geze- tt a, met een vrachtauto in botsirig. Dit had tot gevolg dat van den luxe-auto een radia- teur werd vernield. De deerlijk gehavende auto werd naar een dichtbijzynde garage gesleept en is later naar den Haag, de woon plaats van den eigenaar, gebracht. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. Gistermorgen omstreeks 8 uur reed de 20-jarige P. de Boer, wonende Dacostastraat 25, per rijwiel op de Amsterdamschevaart ln de richting van de Amsterdamsche Poort. Tengevolge van den hevigen regen reed de wielrijder gebogen over zijn stuur, terwijl hij zich bevond aan den rechterkant van den asphaltweg. Plotseling stak hij zonder uit te kijken de tramrails over. Het noodlot wilde, dat er toevallig een tram uit de richting Am sterdam naderde, den wielrijder opving en hem eenige meters meesleurde. Nadat de Boer in het politieposthuis aan de Amster damsche Vaart, tegenover hetwelk het onge val plaats had, was binnengedragen, is hij door een lid van de Ongevallen Dienst ver bonden. Het bleek, dat hij schaafwonden aan de beide handen en een wond aan de linkerknie had. Verder klaagde hij over pijn in rug en nek. Hij is per auto naar het St. Elisabeth's Gasthuis vervoerd. Op den gevaarlijken hoek Glerstraat- Doelstraat-Groote Houtstraat had gisteren avond even over achten een eigenaardige rij- wielbotsing plaats. - Een wielrijder, die met een flinke snel heid uit de Doelstraat kwam, reed een 'uit de Gierstraat komende fietser in de flank aan, waardoor beiden eenige rare capriolen maakten. Een juist passeerende dame kreeg een duw van een der fietsen. Zij tuimelde daardoor over haar fiets heen en kwftm ta melijk hard op den harden stoep terecht. Gelukkig, dat een galante jongeling zich naai de plaats des onheils spoedde en met vaar dige Wand het slachtoffer weer op de been hielp. Daardoor had het ongeluk ie nog een timlschen afloop. Haarlem, 8 Aug. Geëxamineerd 7 mannel. candidaten. Toegelaten de heeren: P. J. Gerbrands van Hoorn en G. E. ter Haar van Helder. Op den in levensgevaarlijken toestand ver keerenden Kruisweg in Haarlemmermeer had Woensdag een luxe-auto zoodanig ge leden, dat de wagen onderweg was blüven steken, niet bruikbaar meer was en .raar een garage moest worden gesleept. Er was een wiel afgeloopen, een der assen was gebro ken, de voorruit vernield, terwijl verder de carrosserie door het hevige schokken in een allesbehalve goede conditie verkeerde. Het mag een wonder heeten, dat de be stuurder het er zelf heelhuids had afge bracht. Bouwmeester's Revue: „Dat is het Toppunt". In de eerste volle week van Augustus herdenken de Haarlemmers wijlen hun Kennis en langzamerhand is het traditie geworden, dat die herinnering met een be zoek aan een revue gevierd wordt, zooals i vroeger geen kermisviering volmaakt was zonder een bezoek aan een „paardenspel". Ter Hall en in de laatste .laven Bouw- meester's gezelschap, hebben den Haarlem- 1 mers deze gewoonte aangewend, en zoo troont nu Bouwmeester in de Gemeentelijke Concertzaal. Laten wij er bijvoegen, met eere. Was de opkomst gisteravond in de groote zaal al zeer goed, in de komende dagen zullen er ongetwijfeld plaatsen te weinig zijn, want wie een mooi kijkspel met I kleur en schittering van aardig ontworpen costuums, fantastische ensceneering en I fraaie belichting wil zien, dien zal de roep over Bouwmeester's revue bereiken, met het gevolg, dat deze week de kennismaking zal plaats hebben met: „Dat is het tonpunt". Men moet zijn publiek kennen en dat doen de revuefabrikanten met hun losjes in elkaar gezette tafereelen, die onmogelijk j zijn na te vertellen. I Maar wanneer Henriëtte Davids in een listig toespraakje uitnoodigt om het refrein j op haar Olympiade-ode mee te zingen, tn zij slaagt er in het Haarlemsche publiek te doen neuriën, te doen „zingen" en „brullen" I op haar commando, dan bewijst zulks be ter dan een beschijving dat de goede stem ming er in zit en zich amuseert, wia naar de Concertzaal kwam om een vroolijken avond door te brengen. Dat liedje „O, Kee" is niet het eenige genoeglijke moment, dat de revue biedt. De radio-scène met August Kiehl op de Bühne heeft öok vee! succes, evenals de parodie op de opera Carmen, de soldaten-scène, de autotocht (waar Siem Nieuwenhuizen en H. Davids elkaar in schalksheid niét toegeven) en vooral de scène, waar S. Nieuwenhuizen als advocaat fungeert. Wat geeft het, dat niet alles even fün van opvatting is, in een revue mag het er gerust wat dik op liggen en het publiek amuseert zich: dat is de hoofdzaak, Kijkscènes zijn er ln overvloed Lief is het poppentafereel, schitterend van kleur en aankleeding de apotheose van visschen en vogels, pralerig die van den Maharadja en die der Waaiers. Vooral trekt het slot der revue, de verheerlijking der kantenwereld de aandacht wegens de rijke aankleeding. De dames vinden die tentoonstelling van kant eenvoudig een paradijs. Voegen wij hier nog bij dat Willy Suzan en Magda van Donk de heele revue door aardige liedjes zingen, dat Nabaro een flinke compère is dat er veel goed gevon den dansjes worden gegeven en het orkest onder leiding van Jules de Koning up to date is met zijn vele Engelsche Jazz- Wijsjes, dan valt er uit dit verslag te con- cludeeren, dat er naast Siem Nieuwen- huyzen en Henriette Davids, die de revue dragen nog vele andere goede krachten te genieten vallen, en dé regie eveneens lof verdient. Voor volwassenen, die zich een avond in deze kermisweek willen amuseeren, kan een bezoek aan de Concertzaal worden aanbe volen. BERLIJN, 9 Augustus In Berljjnsche politieke kringen heeft het overlijden van Stephan Radtsj, hoewel het niet onver wachts kwam, toch eenige verrassing, ge paard gaande aan algemeene deelneming, te weeg gebracht. Hoewel de eerlijke pogin gen van de regeering te Belgrado om dc meenïngsverschillen met Agram ln ieder ge val bij te leggen erkend worden, slaat men de ontwikkeling van den toestand in Joego slavië niettemin met eenige bezorgdheid gade. Nochtans heeft het bericht, dat na Raditsj overlijden een lid van de meest gematigde richting der Kroatische Boeren partij de leiding ?ai overnemen, eenige ge ruststelling gebracht. LONDEN, 9 Augustus (V.D.) Het over- ïyden van Stephan Raditsj wordt door de Engeische bladen in lange artikelen bespro ken. De „Times" verklaart, kiat de dood van Raditsj in staat is zijn gewone beschuldigin gen tegen de Serven nog. duidelijker te on- derstreepen. Anderzijds zullen zijn opvolgers mannen met gematigder inzichten zijn. De „Daily Telegraph" en de meeste an dere bladen constateeren, dat Raditsj ver reweg de invloedrijkste persoon van de Kroatische bevolking is geweest en zeker een der invloedrijkste mannen in iiet ge heele koninkrijk! LONDEN, 9 Augustus. Naar de diplo matieke medewerker van de „Daily Tele graph" meldt, rekent men in Engelsche po litieke kringen op een rustige ontwikke ling van het Poolsch-Litausch conflict. De j behandeling door den Volkenbond van dit geschil zal, naar men aanneemt, tot een oplossing leiden. De Duitsche diplomatie heeft zich ijverig ingespannen vooi een betere verstandhou ding tusschen Warschau en Kowno. De directie van den stadsschouwburg ver zocht ons te melden dat de voorstellingen van Edith von Schrenck en Sakharoff in den F f~'1-schouwburg niet door gaan. HAARLEM. 8 AUGUSTUS 1928. Appelen 28-*-60 per K.G.; Peren 1448 per K.G.; Bloemkool 10—22 per stuk; Andijvie 2.40— 3.20 per 100 struik; Postelein 25—85 per kist; Spinazie 3060 per kist; sla 1.603.60 per 100 krop; Wortelen 1020 per bos; Rabarber 1015 per bos; Tuinboonen 48 per K.G.; Heereboonen 20—32 per K. G.; Snijboonen 2440 per K.G.; Selderij 15 per bos; Pie terselie 37 per bo3; Aalbessen 2340 per K.G. Bloemenmagazijn C. R. v. Empelen Toen nu 25 jaar geleden het kleine winkeltje van den heer P. v. Empelen werd verbouwd tot een bloemenmagazijn, leek dit iets buiten gewoons, maar met de groote uitbreiding van Heemstede voldeed deze winkel reeds lang niet meer. De tegenwoordige eigenaar, de heer C. R. v. Empelen wachtte met de verandering tot de 25-jarige herdenking der stichting van het bloemenmagazijn. Zoo heeft gisterenavond om 5 uur de her opening van het geheel gerestaureerde bloe menmagazijn plaats. Van den weg af lijkt de voorgevel veel breeder, omdat de belde etalages tot één zijn teruggebracht. De wanden zijn deels van grijze tegels, met zwart afgezet en er tusschen groote spie gels; zoowel de voorruit als deuren naar kantoor en woonhuis zijn uit glas ih lood. Ook is buiten gebouwd een teakhouten pui. met in tegeltableau den firmanaam. De ver lichting, 2000 kaars, waarborgt het noodige effect; de lampen zijn onzichtbaar en zijn dus niet hinderlijk voor de oogen. Naast den ingang is in den wand aangebracht een tegel- Acht dooden, tweehonderd gewonden Uit Mounts (Illinois), wordt d.d. 8 Augus tus gemeld: Heden heeft hier een ernstige spoorweg ramp plaats gehad, die acht personen het leven heeft gekost, terwijl 200 personen werden gewond. Een sneltrein uit Midden-Illinois is na melijk gederailleerd, doordat hij in botsing kwam met een zware rioolpjjp, die over de lijn lag. THOLEN, 9 Augustus Hedenochtend ls de nieuwe brug over de Eendracht bij Tholen op haar plaats gezet. Evenals gis terenavond bij het arriveeren van de brüg was er zeer veel belangstelling. Te ongeveer half elf werd de vlag geheschen, ten teeken dat de brug was vastgelegd. De werkzaam heden werden geleld door den civiel-inge- nieur Kuiper uit Amsterdam. Het leggen van de brug had een gunstig verloop. MEDEGEDEELD DOOR DONDERDAG 9 AUGUSTUS Berlijn Parijs Brussel Londen Zürich Rome Madrid Weenen New-York (cable) Praag Warschau Eopenhagen Oslo Stockholm 59,35 59,45 9.70 9.80 34.60 34.70 12.10 12.11 47.90 48.— 13.— 13.10 41.60 41.75 35.10 35.20 2.49 2.50 7.30 7.45 27.— 27.10 66.65 66,8C 66.45 66.60 66.45 66.60 Tweede dag Een zware regenval was oorzaak, dat Woensdagochtend de wedstrijden op het Stadionveld niet konden doo: gaan. In aller ijl moest hoofdleider Sommer de toestellen in twee tenten doen plaatsen. Een aantal paaltjes wertjp in den grond geslagen, een touw er om heen gespannen en in een korte spanne tijds was een behoorlijke kamp plaats gereed. Nederland begon met de voorgeschreven oefening paardvoltigeeren, tegelijk met Zwitserland Alhoewel de Hollanders goed zijn vooruit gegaan, is er nog een groot verschil met hiin Zwitsersche leermeesters. Vooral de bij ons zoo bekende Zwitser Miez maakte een pó-achtoefening. De totale uitsdag na de twee paard- oefeningen (verplicht en naar keuze) zyn als volgt: Zwitserland 442.25 punten. Frankrijk 397,75 punten. Finland 323 punten. Holland 319 punten. Luxemburg 294,25 punten. Vanmiddag zal aar dit toestel gewerkt worden door Joegoe-Slavië en Tsjecho- Slowakije, Italië. Engeland, Hongarije en Amerika. Voor de twee oefeningen ziin 60 punten te behalen per turner, het totaal per land kan dus 480 worden. Uit bovenstaanden uitslag is dus wel ge bleken, dat de Zwitsers groote bedreven heid hebben in het moeilijke paardvolti geeren. Na het paard werd aan de ringen voort gegaan met een voorgeschreven oefenfng. Het bleek duidelijk uit het vertoonde, dat de Hollanders aan dit toestel weinig pres teerden. Meer dan 139 van de 240 punten konden zij niet bemachtigen. Melkman plaatste zich met 23 punten als no. 1 en Jacobs met 21.50 punten tweede van de Hollanders. Voor Frankriik noteerden wil 199 75. voor Zwitserland 205.50. voor Finland 190 K. Een beter figuur sloegen wij met het rin- genwerk naar keuze. Nede'land behaalde 180,25, Frankriik 192,25 Zwitserland 196.50, Luxemburg 172.50. Wederom waren het Melkman met 25 75 en Jacobs met 24 50 die zich met. fraaie, goed samengestelde oefeningen boven de andere Hollanders plaatsten. De Fransche kampioen Larrouy deed ook fraai werk, hetwelk door 28 punten tot uit drukking kwam. Miez kreeg 27.25. Zijn landgenooten kre gen gemiddeld 2414. Doordat de ochtendwedstrijd VA uur te laat ls geëindigd, moeten wij de totale uit slagen van de twee eerste toestellen der vijf genoemde landen tot den namiddag aanhouden. Aan het eind van den dag wordt boven dien een beter overzicht verkregen, doo~dat dan alle 11 deelnemende landen dezelfde toestellen hebben afgewerkt. Bil het beëindigen van het eerste ge deelte was de stand, nadat dus paard en ringen, zoowel verplichte als oefeningen naar keuze, waren afgewerkt-, als volgt: Zwitserland 814.25 punten. Frankrijk 797.25 punten. Finland 711.50 punten. Luxemburg 644 punten Holland 638.25 punten. Daar het inmiddels beter weer was ge worden. werden de Wedstrilden des middags in de open lucht op het Stadionfen-ein voortgezet.. In tegenstelling met de vorige dagen is thans weinig publiek aanwezig. Doordat de wedstrijden thans op het terrein worden ge houden is het niet gemakkelijk alles te over zien. Gelijktijdig toch turnen de Amerikanen en Italianen aan paard, de Hongaren en de Tsjechen aan ringen. Op andere momenten werken gelijktijdig Engeland en Jougo-Slavië aan paard, Amerika aan ringen. Fraaie oefeningen zagen wij bij de keus-oefeningen aan paard van de Italianen. Om 3 uur komt de Koliandsche dames- ploeg onder „leiding van den heer Landvliet, Den Haag, het veld op. In het midden is thans een plankier neergelegd, waarop de vrije oefeningen worden uitgevoerd. Het pro gramma dat de dames hebben te verwerken bestaat uit: a. vrije oefeningen. b. toestellen en c. springen. Daar de dames voor de eerste maal aan de Olympische turnwedstrijden deelnemen, zijn zij door de Technische Commissie van de Internationale. Gymnastiek Federatie in de keuze van oefenstof geheel vrijgelaten. Holland maakte in tegenstelling met gis teren op den demonstratiedag, een schitte renden indruk. Na eenige pittig uitgevoerde marschoefe- ningen, kregen wij een fraaie serie vrije oefe ningen, waarin moeilijke zweefhoudingen buitengewoon goed werden uitgevoerd. De 10 Hollandsche meigjes waren wel goed getraind, toch elke beweging.was af. Daar 15 minuten achter elkaar moest wor den doorgeturnd, had de leider Ook nog knodsoefeningen in zijn programma opge nomen. Van begin tot einde bleven de da mes hun fraai ensembtewerk handhaven. Het publiek juichte onze landgenooten luide toe. De jury beloonde het optreden met 98 A punt van de 120. Een moeilijke taak was thans opgedragen aan de landen, die na Holland moesten op treden. Italië opende de rü met een tiental pittige jongedames. In geregelde afwisseling volgden elkaar loopen en vrije oefeningen steeds op. Ook hier waren de zweefhoudingen en de heele beenenbuiging op 1 been prima ver zorgd. Toch was het geheele optreden kwali tatief niet zoo goed als van de HollRndsche dames. De jury kende dan ook 92 toe. Als derde kwam Engeland. De dames wa ren gekleed in scharlaken roode taniek met zwarte kousen, een turncostuum, dat voor ons Hollanders wel een beetje vreemd aan deed. Hun vrije oefeningen waren sterk ontleend aan de Niels-Bukh-methode. Toch was het geheel niet zoo goed als van haar voor gangsters. Het puntenaantal werd dan ook maar 88.75. Hongarije kwam als 4e aan de beurt. Vrije oefeningen in vloeienden vorm weren van goed gehalte. Doch daarna kwam een serie knodsoefeningen, die in een zeer snel tempo uitgevoerd, tot het allerbeste behoorde, dat wij in Nederland gezien hebben. Niettegen staande vonden wij Holland toch nog wel Iets beter. De Jury dacht er echter anders over en beoordeelde haar met 99 Als laatste kwamen de Francaises op het plankier. In élégance wonneh zij het zeker van haar voorgangsters, doch de gymnasti sche waarde was belangriik mlndêr. Het ging alles in een slap tempo. De jury was dit dan ook riet ontgaan en gaf onze Gallische zus jes 83 'A Bij het ringentumen constateerden wij puik werken van de Italianen en Tsjechen. Wij noteerden een keusoefening, bestaande uit voorover rollen, achteropzetten tot han- denstand, steun achteruit wegzetten tot ge strekte disloque, gevolgd door gestrekte dis- Ioque-afsprong. Aan het einde van den eersten dag waren de uitslagen: Er zou gistermorgen om 9 uur gegymnas- tiseerd worden in het Olympisch Stadion, maar wie men ook teg^n den tijd op het groote grasveld tusschen de tribunes zag, geen gymnasten. Wel vele terreinknechts, in regenjassen gedoken, die bezig waren om j hst veld zooveel mogelijk watervrij te maken en verder hier en daar een verdwaalde sup poost. Toeschouwers waren er vrijwel niet, 'n enkel j op de tribunes en 'n stuk of vat journalisten op de perstribune, waar na een half uurtjes wachten in eens de verrassende mededeeling doordrong, dat het gymnastiek al lang begonnen wasbinnenshuis in een der groote tenten voor de paarden der ruiterfeesten. De tribunes liepen leeg, de honderden toeschouwers begaven zich naar de aangeduid! tent, waar inderdaad de gym nasten rustig en droog aan het werk wa ren. Heel genoeglijk groepeerden de toe schouwers zich om de toestellen, of men 'n eeretribunekaart had dan wel 'n simpel staanplaatskaartje, het deed er niet toe, stcelen of banken waren er niet, iedereen zocht zich 'n zoo goed mogelijk staanp'aatsje uit om het inderdaad puike werken van toe- steltumers te aanschouwen. 's Middags toen het weer opgeklaard was. werd er in het Olympisch Stadion gewerkt, doch daarbij bleek de al te groote entourage schade te doen aan het gymnastisch werk: het was alles te klein en nietig in de enor me ruimte en de paar duizend toeschouwers vermochten de stemming niet te veroveren, 't Gymnastiekuitvoering, waarbij op ver schillende punten van het 15.000 vierkante meter groote veld tusschen de tribunes te zamen misschien dertig turners en turnsters aan het werk zijn, „doet" het niet en al oogstten de dames met haar verplichte en vrije oefeningen terecht warm applaus, de juiste sfeer was er niet, alles bleef m.etig en klein, de fijne grepen bleven onopge merkt. 'n Succes kunnen we dit, Oymp;seh gym- nasiiektournooi niet noemen. Uitslagen van den eersten dag: PAARD EN RINGEN. uitslagendienst werd de pers terstond na af loop in kennis gesteld met het door iederen ruiter behaalde aantal punten. Het neer schrijven daarvan gaat zoo gemakkelijk, doch als men de werkzaamheden, daarvóór ver richt, in oogenschouw neemt (wat de heer Couvée wel zoo welwilend was toe te staan) dan krijgt men respect voor den ve:_n arbeid die door de organisatoren van deze mili tary verricht is, en verricht wordt, alvorens alles zijn beslag gekregen heeft. x Om een idee te geven van het vele werk, zij opgemerkt, dat ieder der 5 juryleden voor elke proef een cijfer geeft, dat naarmate van de waarde van de proef met een be paalde exponent vermenigvuldigd wordt. Zijn zoodoende de totaal cijfers van de 5 Jury leden verkregen, dan geeft een deeling door 5 het gemiddelde behaalde aantal punten weer. Een geestige officieel heeft de moeite genomen uit te rekenen, hoeveel vermenig vuldigingen en deelingen verricht moeten worden om van alle 43 deelnemers den uit slag te kunnen mededeelen, alleen van het onderdeel de dressuur. Hij kwam tot de zeker voot iederen lezer verbluffende cijfers van 15120 vermenigvuldigingen en 625 deelingen. Voorwaar een respectabel getal Het resultaat van al deze bewerkingen vindt U voor wat de eerste 1.7 deelnemers betreft, gisteren in den ring gebacht, hie- onder: Onze landgenoot, luitenant van der Voort van Zijp legde voor heden beslag op de eerste piaats met 22460 punten Tweede werd Stoitchef, Burgarije 221.70. Derde Qoist, Noorwegen 221.14. Vier was Neuman, Duitsch land, met 203.42. Vijf Kido, Japan 200.65 Zes Pernot du Breuil. Frankrijk met 193.20. Zeven Anliacrona. Zweden. 188 98. Acht Trenkwald, Polen, 184.70. Neven Stoffel, Zwitserland, 184.46. Tien Seyfried. Tsjecho-Slcwakije, 183.58. Elf von Essen, Finland, 180.64. Twaalf Jomenez Alfaro, Spanje, 177.40. Dertien Jen sen. Denemarken, 175.24. Veertien Rousseau België, 162..02. Vijftien Sloan Doak, Ver. Staten, 16108. Zestien von Adda. Hongarije, 157.18 en Zeventien Lequie, Italië. Heeren: 1. Zwitserland 844.25; 2. Tsjecho- Slowakije 821.—; 3. Jougo-Slavië 816.25; 4. Italië 804.5. Frankrijk 795 25; 6. Amerika 742.50 7. Finland 711.50: 8. Luxemburg 644.— 9. Holland 638.25; 10. Hongarije 596.75; 11. Engeland 579.75. Dames: (Vrije oefening). 1. Hongarije 99 25: 2. Holland 93.50; 3. Italië 92.75; 4. En geland 88.75; 5. Frankrijk 83.50. le dag. In het keurig met bloemen en vlaggen ver sierde Gemeentelijke Sportpark te Hilversum ving Woensdagmiddag het eerste gedeelte van de dressuur-proef aan als onderdeel van den samengestelden Ruiterwedstrijd. Voor deze military zijn ingescchreven 48 deelnemers vertegenwoordigende 17 landen. De keuring op dressuur, die voor ieder paard minstens 11 minuten vordert, is in verband met dit groot aantal deelnemers vervroegd en zou aanvankelijk Dondermorgen aanvan gen. Midden op het hoofdterrein is tegen over de tribune een manege uitgezet, waar in de ruiters ééif voor één de hun bij reg lement voorgeschreven proeven en oefenin gen uitvoeren moeten. Aan den tegenover gestelde zijde is, een aan één zijde open houten Icods opgesteld, waarin de jury met de keuring van het dressuurnummer belast, is gezeten. We merken daar op de heeren Lt. Col Haentjes, Frankrijk, Generaal Gabor von Ujfalussy, Hongarije, Capt. Harold Hon- gre, Noorwegen en Col. Div. G. Favre, Zwit serland. Met den Nederlandschen majoor Jhr. Quarles van Ufford als voorzitter, vormen deze heeren de internationale jury. Vlak daarnaast is een klein tribunetje opgericht, dienende voor de pers, waarvan vooral voor de buitenlandscbe bladen, groot gebruik ge maakt wordt. Hoofdzakelijk ook ten gerieve van deze vreemdelingen is een miniatuur telegraaf- en telefoonkantoor ingericht, van waar men direct verbinding bekomen kan, zoowel voor Nederlandsche als buitenland- sche plaatsen. Op dezen eersten dag van de ruiterfeesten waarop het weer zich 's morgens zoo on gunstig liet aanzien, heeft men over te wei nig bezoek van de zijde van het publiek niet te klagen gehad. Vooral het dames-element, dat op het groene veld steeds een eigenaardige fris- sche kleurenschakeering brengt, deed aan genaam aan. en we weten niet wat we het meest bewonderen zulen, het geduld der paardenliefhebbers die 4 uur aan een stuk naar de verrichtingen der voorgebrachte uaarden kiiken, dan we! het uithoudingsver mogen der dames, die het in haar luchtig" zomert etilet.jcs ongetwijfeld frisch moeten ge had hebben, daar de zon meermalen schuil ging en zijn overigens zco weldoende warm- te-stra!en verloren gingen door den vrij straffen wind Alle voorgereden paarden te beoordeelen naar gang en uitvoering, naar staan in den teugel enz. is niet wel doenliik m eerlijkheidshalve willen we ook volmondig bekennen, dat we ons niet canah-l achten daarover een kennersoord.ee! te vellen. Op dezen middag kwamen alleen de nrs Aén van Ied°ren enuioe in de mane"» Don derdagmorgen volgt de tweede en 's middags- de derde. Ieder land kan met 3 paarden d»«m«mf>n voor het, landenklassemenfc. Dat ook verschillende autoriteiten de prestaties de ruiters wenschten ge.de te slaan, stemt tot alaemeene tevredenheid.. Hedenmiddag waren o.a. aanwezig behalve de burgemeester dnr gemeente Hilversum de generaal Muller Massis. commandant van het veldleger en generaal van Mens. Inspec teur van de Cavalerie. Hot buitenland was vertegenwoordigd door Generaal von Kaisdr Duitschland, inspecteur der cavalerie Herr Rau, eomandönt van de rijschool. Graaf von Rosen Zweden, inspecteur van de Zweedsche cavalerrie en lid van het IO C. en de in Hongarije welbekende africhter van do uit dat land deelnemende equipe, generaal Josi- povitch. Het spreekt vanzelf, dat na dit 1/3 gedeelte van een klein onderdeel nog maar, weinig te zeggen is, over eventueels mogelijke win naars. Enkele deelnemers reden bijv. minder cor rect, doch kunnen daarentegen in een uit- houdingsproef en het te Amsterdam te hou den springconcours wei zulke uitstekende re sultaten boeken, dat deze minder correcte uitvoering der dressuur, daarbij in het niet verdwijnt Bijzonder fraai werd door den Noor A. Qoist gereden op Hidalgo, terwijl voor Holland Lt. v. d. Voort van Zijp op Sti ver Piece een uitstekende indruk gevestig de. Ook Comdt. Neumann. Duitschland maakte met Olga eert goeden indruk. Dan zij een door Majoor Ccuvee ingerichte De voorronde Gisteren zijn de sabelschermers in actie gekomen voor den Olympischen equipe-wed strijd in het schermgebouw. Van de 14 ingeschreven landen waren er 12 opgekomen. Jocgo-Slavië en Cuba ontbraken op het appèl. De volgende landen kwamen uit; In poule 1. Frankrijk, Griekenland en Italië (Joego-Slavië niet opgekomen). Poule 2: Engeland, Polen, Hongarije en Amerika. Poule 3: Nederland, Turkije (Cuba niet opgekomen). Poule 4: België, Chili en Duitschland. Voor de voorronde kwamen het eerst op de loopers: FrankrijkGriekenland (Italië vrij). EngelandFolen en HongarijeAme rika;, NederlandTurkije; BelgiëChili (Duitschland vrij). De equipes waren als volgt samengesteld: Frankrijk; J. Lacroix, R. Ducret, R. Fri- steau en J. Taillandier. Griekenland: C. Botassis, G. Abett, T. Triantafylacos en C. Nicolopoulo. Engeland: E. W. H. Brookfield, A. H. Cor bie, G. L. G. Harryx en Ch. B. Notley. Polen; A. Papée, Friedrich, C. Laskowski en L. Segda. Hongarije: A. Petschauer, J. Garal, J. Ra- dy en J. Glykais. Amerika: C. S. Acel, N. C. Cohn, J. R. Huffman, N. Muray. Nederland: J. van der Wiel, H. G. Ha- gens, C. W. Ekkart en M. H. van Duim. Turkije: E. Fouad, E. Enver, T. Mouhid- din en D. Nami. België: J. Stordeur, M. Cuypers, E. Yves en J. A. Kesteloot. Chili: J. Garreton, Th. L. Goyoaga, O. Novoa en E. Diaz. De Duitsche en Italiaansche ploegen wer den pas samengesteld voor de tweede voor ronde, zoodat wij de namen daarvan verder in ons verslag zullen opnemen. Er werd om 5 touchés getrokken. De resul taten van de eerste voorronde waren: Frankijk won met 13 winstpartijen en 48 ontvangen treffers van Griekenland 3 met 72 Polen won met 11 winstpartijen en 51 ontvangen treffers van Engeland, 5 met 70. Hongarije won met 14 partijen en 44 ont vangen treffers van Amerika 2 met 74. Nederland won met 14 partijen en 40 ont vangen treffers van Turkije 2 met 74. België won met 10 partijen en 47 ontvan gen treffers van Chili, 6 met 66. De equipes van Frankrijk, Polen, Neder land, Hongarije en België hebben alle flin ke overwinningen behaald. De Grieken en Turken vielen tegen. De Hongaarsche ploeg is zeer sterk. Alleen Rady verloor 2 partijen, de overige Hongaren wonnen al hun partij en. Bij de Franschen wonnen Lacroix en Taillandier, bij de Belgen Kesteloot, bij de Polen Papée en Segda al hun partijen. De Nederlandsche ploeg had een vrij zwakke tegenpartij getroffen in de Turken. Reeds na de eerste ronde hadden de Hol landers een voorsprong van 40 door over winningen van Ekkart, TTxgens, v. Duim en v. d. Wiel op Mouhiddin 53, op Fouad 51, op Nami 53 en op Enver 52. In de tweede ronde verloor alleen Overste v. Duim ziin partij tegen Enver met 15, zoodat de tweede helft inging met een voorsprong van onze nationale equipe met 71. De derde ronde werd door de onzen alles gewonnen 111 terwijl in de laatste ronde in de laatste partij eerst de tweede Nederlandsche ne derlaag kwam, door hot verliezen van v. d. Wiel met 3—5 tegen Nami. De sabreurs Hagen en Ekkart wonnen al hun nnrtijen, laatstgenoemde met slechts 7 ontvangen touchés. De volgende voorronde ging tusschen: Italië—Griekenland. Engeland— Honga rije. PolenAmerika en ChiliDuitsch land. De voer het eerste deelnemende ploe gen waren als volgt samengesteld: Duitsch land: E. S. Casmir. H. Moos. H. Kalber- tadt en H. Thomson. Italië: R„ Ansslmi, G. Marzi. E. Salafia en G. Sarocchi. Do Chileensche nloeg had A. Castrb en N. ïli- ciuelme in dc plaats gesteld vóór NoVoa en Diaz. De Amerikanen hadden A. Lyon en H. van Buskirk op den looper gezonden voor Acel en« Cohn. de Engelscben vervin gen Brookfüd en Notley doer H. A. For rest en R. E. Jeffreys; terwijl de Hongaren E. Vitez Terztyünsky cn A. Oombos voor Petschauer en Gorai lieten trekken. All°en de Poolsche equine kwam in dezelfde sa menstelling als in de eerste ronde uit. Zoowel Nederland als Turkije komen zonder verderen strild in de halve beslis- sing wegens niet orkorr.cn van Cuba. De Italianen hebben met de Grieken korte metten gemaakt. C'-cen enkele Griek kon een partij winnen. Uit deze poule ko men Frankrijk en Italië elk met één over. winning dadelijk in de demi-finale wegens niet opkomen van Joego.SlavSë. De Engclschen leden tegen cle Hongaren een zware nederlaag, terwijl de Duitschers vrij gemakkelijk van Chili wennen. De kamp PolenAmerika paf de meeste span ning. Deze gaven mooi gelijk cp en eerst op het laatst werd deze ontmoeting met "n Poolsche overwinning bekroond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2