Binnenlandsch Nieuws Luchtverkeer Gemengd Nieuws Mugge^eteri PUROL TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE 3 De Koninklijke familie De Koninklijke familie naar de zeilwedstrijden Onze gezant te Berlijn Aartshertog Albrecht van Hongarije te Leiden De Zweedsche vorstelijke personen te Soestdijk Veertig jaar Statenlid De heelkundige- en vrouwen klinieken te Utrecht Psychopatenwetten Hollandsche arbeiders werkzaam in Duitschland Jhr- F. L. M- van Nispen tot Pannerden f De ringspoorweg om de hoofdstad noodig? 1 Het Kamerlid Heukels KUNST EN KENNIS Geschenk aan het Rijks museum Het folkloristisch feest Hollanders in den vreemde Alexander Faassen Jos. Willemsen t Uitlevering verzocht Brand te Nispen Inbraak te Gouda Dood gevallen Zeldzaam jubileum Met één been de zee in Een militair vliegtuig neergestort Dahlia - tentoonstelling te Rotterdam De Italiaansche Pool expeditie Ferrarin en Delprete gewond Nieuwê plannen van Levine De vliegers der Zuidpool- vlucht van Byrd Vijf mislukte Oceaan- vluchten SOCIAAL LEVEN Invoering van een opleidings- systeem bij de stratenmakers Dadelijk Naar wij vernemen, wordt de Koninklijke Familie Maandag 13 Augustus op het Loo terugverwacht. Met het Marine-vaartuig „Mercuur" Woensdag heeft de Koninklijke Familie op de Zuiderzee de zeilwedstrijden Dijgewoond. Van Soestdijk hebben Koningin en Prinses zich per auto naar Schellingwoude begeven. Op dezen rit passeerden zij Amsterdam, want de tocht ging over een der IJ-ponten. Met een speciale pont werden de auto's over gezet, welke vervolgens over Nieuwendam naar Schellingwoude reden. Bij de Oranjesluizen lag het marine-vaar tuig „Mercuur" met den commandant der marine te Helder schoutbij-nacht Quant aan boord. Toen de Koningin het schip betrad, werden de gebruikelijke eerbewijzen gebracht. Schout-bij-nacht Quant ontving H. M. Met den koninklijken standaard in top, stoomde de „Mercuur" vervolgens de Zuiderzee op. 's Middags zou de Koningin ten Paleize terugkeeren. in verband met het avondfeest, dat ter eere van de Olympische Spelen gege ven wordt. De Nederlandsche gezant te Berlijn, graaf Van Limburg Stirum, is naar ons land met verlof vertrokken. Aartshertog Albrecht van Hongarije, eere voorzitter van Kinderschutz-liga in Honga rije heeft Woensdagmiddag, omstreeks 12 uur, vergezeld- van den onder-staatssecreta ris van Hongarije, den heer Pettko Szandt- ner, den Hongaarschen gezant in Den Haag, den heer Von Rudnay en diens echtgenoote, prof. Kallai, vertegenwoordiger der Hon- gaarsch Protestantsche gemeenten en de overige leden der Hongaarsche delegatie een bezoek gebracht aan Leiden, ten einde ook daar de pleegouders van Hongaarsche kin deren te bedanken voor wat zij voor dezen hebben gedaan. Mgr. Meszaros was wegens een lichte on gesteldheid verhinderd. Het gezelschap, dat met auto's uit Den Haag kwam, bracht, na aankomst te Leiden, allereerst bezoek aan de Leidsche universi teit, waar de leden in de kamer der juridi sche faculteit de kamer der curatoren wordt op het oogenblik gerestaureerd na mens curatoren der universiteit werden ontvangen door den president-curator, jhr. De Gijselaar en den curator, mr. Van de Sande Bakhuyzen, burgemeester van Leiden, oud-Nederlandsch zaakgelastigde te Boe dapest. Nadat de aarts-hertog en de overige leden der deputatie door den president-curator waren verwelkomd, zyn zij in de Senaatska mer der universiteit ontvangen door den rec- tor-magnificus, prof. dr. A. J. Wensinck en den secretaris van den academischen senaat, prof. jhr. mr. dr. W. J. m. van Eysinga. De rector sprak bij de ontvangst een kort woord ter verwelkoming, waarbij hij deed uit komen, dat de senaat het op zeer hoogen prijs stelde, dat de Leidsche universiteit bij het bezoek aan Leiden niet was vergeten. Hierna werd het Academiegebouw bezich tigd en een bezoek gebracht aan den Hortus. Na het bezoek aan de universiteit begaven de aarts-hertog, de staats-secretaris, de heer Szandtner, baron Von Rudnay en diens echtgenoote, de heer Von Huszar en jhr. De Gijselaar zich naar de woning van den bur gemeester, mr. Van de Sande Bakhuyzen, waar zij aanzaten aan een noenmaal. De overige leden van de deputatie ver- eenigden zich .met de leden van het Leidsche comité van ontvangst aan een noenmaal in Huize Bruyns. Woensdagmiddag 3 uur had in den foyer der stadsgehoorzaal een samenkomst plaats van de pleegouders uit Leiden en omstreken, der Hongaarsche kinderen, teneinde den aarts-hertog in de gelegenheid te stellen, den pleegouders den dank der Hongaarsche bevolking over te brengen. De oud-voorzitter van het thans opgehe ven comité voor Hongaarsche kinderen, de heer D. M. van Nes, heeft hier met een korte rede den aartshertog en de overige le den der Hongaarsche deputatie verwelkomd. Ontvangst door H. M. de Koningin De Aartshertog en de andere leden der Hongaarsche deputatie werden Woensdag avond te Amsterdam door H. M. de Koningin in het paleis officieel ontvangen. Prins Karei van Zweden en Prinses Inge borg met hun gezin, waren Woensdagmiddag de gasten van H. M. de Koningin-Moeder op Soestdijk. Koningin Emma ontving de vorstelijke be zoekers op het bordes. Aan het dejeuner, dat H. M. haar gasten aanbood, zat mede aan Prins Victor Wied, neef van -de Konin gin-Moeder. Dinsdag herdacht de heer P. F. Frutjtier, te Hontenisse, den dag, waarop hü voor 40 jaar tot lid der Prov. Staten van Zeeland werd benoemd. Sindsdien heeft hij daarvan steeds deel uitgemaakt voor de Katholieke Partij. Van 1903 tot 1913 en van 1916 tot 1927 was de heer Fruytier ook lid van Ged. Sta ten, terwijl hy van 1902 tot 1922 ook lid der Tweede Kamer is geweest. Het rapport der commissie van onderzoek By beschikking van 14 Maart heeft de Minister van Onderwys, K. en W. ingesteld een commissie, aan welke werd opgedragen een onderzoek in te stellen naar de klach ten, door het lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal mej. Groeneweg met be trekking tot de leiding van Heelkundige- en Vrouwenklinieken te Utrecht ter kennis van de regeering gebracht, met verzoek over hare bevindingen verslag uit te brengen. Deze commissie heeft thans haar rapport uitgebracht en komt daarin tot de conclu sie, dat zy de klachten, welke in de vragen i van mejuffrouw Groeneweg tot uiting wor-i den gebracht in het algemeen van niet zool bedenkelijken aard acht. Hetzelfde is het geval met de grieven, opgesomd in het adres van het hoofdbestuur van den Centralen Nederlandschen ambtenaarsbond aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal van 4 October 1927. Ten einde echter den schyn te vermijden, dat de Commissie van oordeel zou zijn, dat harerzyds hiermede deze aan gelegenheid als afgedaan mag worden be schouwd en dat de toestanden en verhoudin gen in de Rijksklinieken niets te wenschen overlaten, wenscht zij reeds thans aan den minister mede te deelen, dat zy eerder van het tegendeel overtuigd is. Het onderzoek naar de toestanden in de Rijksklinieken, aanvankeiyk begonnen om in staat te zyn de gestelde vragen te beantwoorden, heeft aan de Commissie duidelijk gemaakt, dal aan de geuite klachten en grieven, welke ieder op zich zelf schijnbaar van niet zoo' veel beteekenis zyn, een veel ernstiger toe' stand ten grondslag ligt. Nu aan de Oom missie gebleken is, dat de klachten feiteiyk het gevolg zijn van gebreken of leemten In de leiding en de organisatie der klinieken, wil de Commissie gaarne gebruik maken van de haar by schrijien van den minister van den 13den Februari 1928, verleende be voegdheid hierover nader verslag uit te brengen. Het „Staatsblad" 251 bevat thans de wet van den 21sten Juli 1928, houdende wijzi ging van de wetten van 28 Mei 1925, tot aanvulling en wijziging der bepalingen be treffende het strafrecht en de strafrechts pleging ten aanzien van personen, bij wie tijdens het begaan van het feit gebrekkige ontwikkeling of ziekelijke storing der geest vermogens bestond, en voorts tot aanvul ling van de wet van 14 April 1886, tot vast stelling der beginselen van het gevangenis wezen, zooals die laatstelijk is gewijzigd bij de wet van 12 Februari 1901. In Hoofdstuk I van de wet van 28 Mei 1925 voornoemd, wordt o. a. de volgende wijziging gebracht: „Na artikel 17 wordt een nieuw artikel 17a Ingevoegd, luidende: „By het opleggen van een gevangenisstraf van ten minste een maand aan een persoon bij wien ty. dens het begaan van het feit gebrekkige ontwikkeling of ziekelijke storing der geest vermogens bestond, kan de rechter bepa len, dat de straf in eene byzondere straf gevangenis zal worden ondergaan." De duur van gevangenisstraf, te onder gaan in een byzondere strafgevangenis, ter vervanging van geldboete is ten minste een week en ten hoogste een jaar. De Nederlandsche arbeiders, die te Dinx- perlo (Geld.) en in andere grensplaatsen wonen en op de fabrieken in Duitschland werken, moeten wekelijks van hun loon 'n deel afstaan ten behoeve van de Werkloo. zenverzekering. Wanneer ze werkloos zijn komen ze echter niet, naar aan de Tel. ge- meldt wordt voor steun in aanmerking en deelen dus niet in de voorrechten van hun Duitsche collega's, voor wie ze ejgeniyk mee betalen. Ook kunnen ze niet gemak kelijk In aanmerking komen voor steun van de werkloozenverzekering in Neder land. In een te Emmerik gehouden vergade ring, waarby het hoofdbestuur van den R. K. Steenarbeidersbomd „St. Ste- phanus" en de vertegenwoordigers van de Duitsche arbeidersorganisaties tegenwoov- dig waren, is de ongunstige positie, waar in de Nederlandsche grensarbeiders ver- keeren, besproken. Men besloot zich tot de Duitsche regeering te wenden met het ver zoek den Hollandschen arbeiders dezelfde rechten te verleenen als den Duitschen en zoo dit niet mogeiyk is, hen te ontheffen van de verplichte premiebetaling voor de Duitsche werkloozenverzekering. Te Pannerden is in den ouderdom van 53 jaar overleden jhr. F. L. M. van Nispen tot Pannerden, burgemeester aldaar en dijkgraaf van het polderdistrict Herwen, Aerdt en Pannerden. Vragen gesteld aan den Minister van Waterstaat Het Eerste Kamerlid de, heer H. Polak, heeft aan den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Heeft het de aandacht van Z.Ex. getrok ken, dat in de vergadering van den gemeen teraad van Amsterdam van 25 Juli jl. ern stige twijfel werd uitgesproken betreffende de noodzakelijkheid van den thans in aan leg zynden ringspoorweg ten westen en ten zuiden van Amsterdam? Is de minister geneigd mede te deelen of deze twyfel al ot niet gerechtvaardigd Is? In dien Z.Exc. van meening is, zoo vraagt de heer Polak ten slotte, dat ei geen grond is voor zulken twyfel, wil de minister dan me- dedeelen, waarom de aanleg van bedoelden ringspoorweg noodig is en dus voortgezet moet worden? De overwegingen De overwegingen van den waarnemend voorzitter van het Centraal Stembureau, mr. P. Rink, inzake de benoemdverklaring van den heer Th. Heukels tot lid van de Tweede Kamer, zyn o m. hieraan ontleend: dat de op de lyst voorkomende candidaat H. Colijn, die bij besluit van den voorzitter van het Centraal Stembureau van 2 Juli j.l. tot lid van de Tweede Kamer benoemd was verklaard, doch wiens plaats tengevolge van het niet aannemen van zijn benoeming open gevallen was, aan het Centraal Stembureau schriftelijk het verlangen heeft medegedeeld om bij het laten openvallen van een plaats in de Tweed Kamer geacht te worden nog voor te komen op de ïysten, waarop hy can didaat was; dat echter H. Colijn by het Centraal Stem bureau heeft ingezonden een schriftelijke mededeeling, voorzien van zyne, door den burgemeester van zyn woonplaats belegali- seerde handteekening. gedateerd 5 Augustus 1928, dat indien door nietaannemen van zyn benoeming door het tengevolge van het be danken van H. Colijn benoemd verklaard lid van de Tweede Kamer, in die Kamer alsnog een vacature mocht ontstaan, hy voor benoe ming in die vacature niet in aanmerking wenscht te komen; dat mitsdien, nu het geval, bedoeld In bovengenoemde mededeeling van H. Coiyn zich voordoet ten gevolge van het niet-aan- nemen zyner benoeming door V. H. Rutgers, overeenkomstig het bepaalde in art. 130, tweede volzin der kieswet de naam van den candidaat H. Colijn bij de thans te ver vullen vacature buiten rekening moet worden gelaten; dat derhalve blijkens de wetteiyke volg orde van verkiezing op lyst no. 27 in kies kring XIV voor benoeming in aanmerking komt: Th. Heukels te Rotterdam. Zwarte Chineesche vazen uit de Khang-Hi periode Naar de Tel. verneemt, hebben de heer en mevrouw J. C. J. DruckerEraser, by gele genheid van den 70sten verjaardag van Hare Majesteit de Koningin-Moeder, aan het Ryksmuseum ten geschenke gegeven het be kende paar zwarte Chineesche vazen uit de Khang-Hi periode (16621722), welke zich sinds jaren als bruikleen in het Ryksmuseum bevinden. Op zichzelf zyn deze voorbeelden van famille-noire ceramiek uitermate zeld zaam, maar in dit geval wordt de zeldzaam heid nog verhoogd door de groote verfijning van het décor, dat op de eene vaas als op stijgende en op 'de andere als afhangende versiering is aangebracht. Het zijn bloeiende takken van groerj, geel en violet op zwarten fond, verlevendigd door kleine vogels, terwyi de bloesems door helder rood gereleveerd zyn. Door deze buitengewone gift is het Mu seum een van de nobelste uitingen der Chi neesche ceramiek rijker geworden. Den heer en mevrouw Drucker komt alle hulde toe dat zy ondanks de groote aanbie dingen uit het buitenland toch deze voor werpen van onschatbare beteekenis voor ons land hebben behouden. Nog kort geleden ontvingen zij voor deze vazen, die een inter nationale bekendheid hebben, een bod van twaalf duizend pond sterling. Uitgelezen voorbeelden van famille-noire bevinden zich in de Salting collectie in 't South Kensington Museum te Londen; de stukken, die thans het eigendom van het Rijksmuseum zyn, kunnen dank zy hun hooge kwaliteit, de vergelijking met de schoonste stalen dier ver zameling doorstaan. uit Noord-Holland komen boeren en boerin nen in de origineele dracht; uit West-Fries land drie sjeezen met twee paarden bespan nen. Oude Gooische dansen zullen door tien dames en heeren uit Blaricum uitgevoerd worden. Door Edammers zal een bruiloft met dan sen worden vertoond. Deze bruiloft zal wor den opgeluisterd door een Edammer mu ziekcorps In costuum. Bovendien komen uit Edam vier kaasdragers. Volendam, Marken en Urk zullen verte genwoordigd zijn in hun bekende origineele costuums. Zeeland zal vertegenwoordigd zyn door boerinnetjes uit Goes, Middelburg, Zuid- en Noord-Beveland, Walcheren, het Land van Axel, van Oostburg. Ook deze Zeeuwen zullen zang en dans geven. Voorts zullen er zijn oud-Soesterdansen; de Ter- schellingsche oprit met speelman en feest gangers, 20 personen, met reddingsboot; een Twentsch bruiloftsfeest in oude kleeder dracht uit Usselo; het uit twintig personen bestaande Akkersgilde uit Venlo met de pop pen Valuas en zyn vrouw, welke een hoogte hebben van ZY, meter; Geldersche kleeder drachten en dansen door 30 personen; een groep Oud-Veluwe en boeren en boerinnen met eiermanden; vier Geldersche dansen in oud-Geldersch costuum door 21 personen; 30 Staphorster jongens en meisjes komen in hun eigenaardig costuum; een groep dames en heeren verschynt met origineele oude costuums uit musea en particulier bezit. 20 dames en 5 heeren zullen den origineelen Hindelooper Kronendans uitvoeren en de daarby behoorende liederen zingen, 35 vendelzwaaiers komen, waaronder Keizer, Koning en gevolg en 12 vendeliers uit Huis- sen, 30 visschers met schelpenkarren en boetwagen en nettenbreidsters uit Katwijk aan Zee doen mee, een zwaarddans wordt gedemonstreerd, ingestudeerd onder voor lichting van den Nationalen Landspelraad door 50 personen in costuum van het jaar 1600 door leden der gymnastiekvereniging „Kracht en Vlugheid"; 15 paren zullen Gro- ningsche dansen uitvoeren In kleederdracht. Zaterdagmorgen komen al deze personen in Artis samen. Daar zal een koffiemaal worden gebruikt. Om half twee trekt de stoet in optocht naar het stadion langs den volgenden weg: Middellaan, Sarphatistraat, Oosteinde, He- monystraat, Ceintuurbaan, Van Baerlestraat, Willemsparkweg, Koninginneweg en Am- stelveensche weg. Daar zal om half drie een receptie worden gehouden. In bet stadion te Amsterdam Het folkloristisch feest, dat Zaterdagavond In het oude stadion zal worden gegeven, be looft buitengewoon belangwekkend te wor den, niet alleen voor de vreemdelingen, dje op het oogenblik in ons land vertoeven, maar ook voor ons Nederlanders zelf. Niet minder dan 14 orkesten en 3000 zangers zullen dit folkloristisch feest opluisteren. Verder zullen Hollandsch muziekfestival te Brussel De bekende Belgische musicus Marix Loe ven ssohn, oellist van het Concertgebouw- Orkest te Amsterdam, houdt zich momen teel bezig met het inrichten te Brussel van een Hollandsch muziekfestival, dat in het a.s. seizoen in de zaal van de Union Co- loniale met vier concerten zal plaats heb ben. Hoewel het programma nog niet definitief is vastgesteld, kunnen wy toch alvast me- dedeelen, dat het trio en het kwartet van het Concertgebouw hlerbU zullen optreden, met werken om. van Dresden, Dusch, Scha- fer, Sigtenhorst—Meyer, Pyper e.a. De meeste dezer componisten zullen de uitvoe ring hunner werken bywonen. (Msb.). Gisteren vierde de oud-tooneelspeler Alexander Faassen Sr. zyn negen en tach tigsten verjaardag. Te Amsterdam is op 83-jarigen leeftijd overleden de bariton-zanger Jos. Willemsen. Door de Belgische regeering is de uitle vering gevraagd van J. V„ den 24-jarigen chauffeur uit Gent, die te Middelburg is aangehouden wegens inbraken en toen uit het politie-bureau ontvluchtte en na in een avontuurlijke jacht gedurende den nacht in een schoorsteen bleek gekropen te zyn weer werd aangehouden, en die zich ook in België aan verschillende diefstallen met braak moet hebben schuldig gemaakt. In het landhuisje van den heer W. M. onder Nispen (N.B.) is brand uitgebroken. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat aan redding van den inboedel niet was te denken en van het huls niets dan een ruïne overbleef. Woning en inboedel waren niet hoog verzekerd. Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend. De buit echter gering. Zondagnacht is ingebroken by de fa. Des- sing aan de Oosöiaven te Gouda. Men kwam met een valschen sleutel binnen en forceerde de tot het kantoor toegang ge vende deuren en de brandkas'.. Alia Iaden en lessenaars zyn overhoop gehaald. Slechts een bedrag van ruim f 13 kon worden buit gemaakt. De politie tracht de daders op te sporen. De landbouwer Timmer Arends te Wesepe (gem. Olst) had gisteren het ongeluk van een wagen, beladen met rogge, te vallen. Hy kreeg daarby zulke ernstige inwendige ver wondingen, dat hy spoedig overleed. Een gouden jubileum als winkeljuffrouw behoort zeker wel tot de hooge zeldzaam heden. Mej. Marie C. Bos In Den Haag, vierde Woensdag zulk een jubileum: 50 jaar ge leden trad zij als leerlinge by de firma L. Iserief aan de Veenestraat 24 in dienst en onafgebroken is haar werkzaamheid er se dert dien gebleven. Dat zy in al die jaren de sympathie van ontelbaar vele dames cliënten der zaak heeft verworven, is o.m. vandaag gebleken uit de ontvangst van een stapel schriftelijke en telegrafische geluk- wenschen niet alleen maar vooral 'ook uit de aanwezigheid van een schat van bloe men en een groote variëteit van geschen ken van biyvende waarde, haar ten huize van den heer Iserief, waar z;j interne is, toegezonden. Bovendien kwamen vele dames en andere bekenden mej. Bes in den loop van den dag de hand drukken. Mej. Bos is draagster van de zilveren me daille der Oranje Nassau-orde, haar even als mej. Robyns, die reeds meer dan 50 jaren by de firma Iserief in betrekking is (eerst als winkeljuffrouw, de laatste jaren als huishoudster by "n vorig jubileum toege kend. Duitsch Kanaalzwemmer springt van de Pier. Om drie uur WoensdagmidcUg is Jos. Gregoritsch van de Pier te Scheveningen in zee gesprongen om een uur langs het strand heen en weer te zwemmen. Gregoritsch heeft slechts één been, de oorlog ontnam hem het andere. Balaneeerend op het eene been, stond hy op een geïmproviseerde springplank aan het einde van het Wandel- hoofd, knoopte een zwemkap dicht en dook in het water. Met merkwaardige snelheid zwom hy In de richting van de haven. Honderden menschen gingen naar de Pier om het geval te aanschouwen. Een H.N.-telegram meldt uit Parys: Een Fransch militair vliegtuig, behoorende tot het 22ste vliegerbataljon, is in de buurt van Nevers neergestort. De inzittenden, een kapitein en een sergeant, kwamen om het leven. Op de terreinen van de Nenyto zal van 5 tot en met 9 September de groote Dahlia - tentoonstelling worden gehouden der Ned. Dahlia-Vereeniging, in samenwerking met de vaste keuringscommissie der Kon. Ned. My. voor Tuinbouw en Plantkunde en de afd. Rotterdam der maatschappy. De tentoonstelling binnen zal meer dan 1500 M2. beslaan. Buiten staan 20.000 dahlia's uitgeplant die in September een on gekende bloemenweelde zullen tentoonsprei den. Ravazzoni en Baldini in Amsterdam De Italiaansche vliegers, die van Tromsö uit onderzoekingstochten hebben onderno men om Amundsen op te sporen, zijn met de groote twee-motorige Dornier-Wal, een watervliegtuig, op Schellingwoude aangeko men. Dinsdagochtend zijn zy in de vroegte van Tromsö opgestegen. De bedoeling was Schel lingwoude dien dag nog te bereiken, maar dat is door het slechte weer dat een tus- schenlanding by Bergen noodig maakte en later door den mist, niet gelukt. Dinsdag avond zijn de vliegers, om half twaalf by St. Jacobi-Farochie (Friesland) gedaald. Gister ochtend is de „Marina I" vandaar opgestegen, bij Enkhuizen is zy weer gedaald om benzine te laden en vandaar is naar Schellingwoude gevlogen. De heeren vertelden 40 dagen in het Noor- deji te zyn geweest en vandaar uit vluchten te hebben gemaakt over een gebied van 38.000 K.M.2. Het weer was byna voortdurend slecht en dikwijls was vliegen onmogelijk. Op zulke dagen waren de vliegers gedoemd te Tromsö af te wachten, zy zyn er niet in geslaagd iet® van Amundsen te ontdekken. Jef van Dongen Wel hadden de vliegers onzen landgenoot Jef van Dongen gesproken, schryft het „Hbld." „Een kranige kerel," luidde het oordeel. Een aardige jongen, maar niet zeer spraak zaam. Dat behoeft ook niet te verwonderen, want Van Dongen had vyf jaren in een klein hutje by de Noordkaap op Spitsbergen geleefd, alleen met zijn honden. Slechts af en toe sprak hy een jager. Hy leefde van de jacht. Van Dongen ziet, door de zon, welke in de zomermaanden door de sneeuwvelden een verblindend licht verspreidt, niet slechts bruin, maar heelemaal zwart gebrand. Hy ziet er uit als een neger. Het verheugde de vliegers dat Van Dongen in ons land een hartelijke ontvangst wordt bereid: hij verdient het. Avontuur in de lucht De vliegers hadden op hun tochten weinig pech gehad, maar enkele gevaariyke oogen- blikken hadden zy toch doorgemaakt. Het was op een tocht boven de Barendszee. Een schroefje achter den propeller was losge raakt. Een der mecaniciens ging buiten het toestel hangen, met het doel het schroefje aan te draaien. Hy balanceerde in de lucht en had elk oogenblik kans door den propel ler te worden geraakt. „Dat was ons te gevaariyk," zeide kapi tein Ravazzoni. „Wij hebben den mecanicien naar binnen gehaald en zyn op zee gedaald, honderdvijftig kilometer van de kust. Als er daar iets was gebeurd, waren wy reddeloos verloren geweest. Het euvel kon echter wor den hersteld." Het eten in Tromsö bestond steeds uit visch, slechts af en toe afgewisseld door een stukje rendierenvleesch, dat aan leer deed denken. De visch was kabeljauw in allerlei vormen, gedroogd, gerookt, gekookt of zalm tot vervelens toe. Aardappelen ook, maar van versche groente was nooit sprake. De visch- malen stonden op het laatst zeer tegen. De bevolking van Tromsö heeft over het geheel een zeer slecht gebit aan den boven kant. Op jongen leeftyd al ontbreken vaak de boventanden, dat komt waarschijnlijk door het knabbelen van suiker welke de koffie vervangt de koude en het gebrek aan versch voedsel. Tromsö ls een kleine plaats, welke het voornamelijk van het vreemdelingenverkeer moet hebben. De bewoners zyn uiterst gast- vry en de Italiaansche vliegers zyn steeds met groote welwillendheid tegemoet gekomen. Kapitein Ravazzoni zeide verder o.a. dat naar hy had gehoord Mariano, die een been is afgezet en die aan depressie lijdt, mis schien over een jaar beter kan zijn. Mariano wordt in Stockholm verpleegd. Wij roerden nog even de verhalen van het onderstelde kannibalisme aan. De Italianen hopen, als het weer het toe laat Donderdagochtend de reis voort te zetten en dan in één ruk naar Rome door te vlie gen. Nochtans zijn de pogingen niet opgegeven. Maddalena en Ponzi zullen nog ongeveer een maand in het Noorden biyven. Het deed hun leed het doel niet te heb ben bereikt, maar, zeiden zy, het is gemak kelijker een speld in een hooiberg te zoeken dan een vliegtuig in de Poolzee. Landen op het ijs is onmogeiyk omdat er niet een gladde oppervlakte is, maar een grillig heu vel veld. Het zoeken is vrijwel hopeloos. Een net van onderzoek naar de „Latham." Volgens een bericht van het Norsk Tel. Bur. uit Oslo, deelt de admiraliteit mede, dat de nasporingen naar de „Latham" ten Oosten van Spitsbergen thans een aanvang zullen nemen en waarschynlijk tot eind Augustus zullen worden voortgezet. De walvischvaarder „Heimland" zal de streek tusschen de Zuidkaap en de Koning Karei eilanden in het by zonder de Groote Fjord in de kust van het eiland Edge, af zoeken. De expeditie-Boyd aan boord van de Hob by" zal speciaal haar onderzoekingen op Frans Jozefsland richten. Na een bespreking tusschen den Franschen admiraal aan boord van de „Strasbourg" en kapitein Wisting is bepaald, dat de „Vesle- kari" het gebied, dat tusschen de nasporings- gebleden van de „Heimland" en de „Hobby" ligt, zal nazoeken. De „Strasbourg" en de „Michael Sars" zullen hun nasporingen in volle zee van <1 Zuidkaap megridiaari tot zoover Oosteiyk als mogelijk is, doen. „De Quentin Roosevelt" sluit de lyst van schepen die nasporingen zullen verrichten. De Italiaansche vliegers Ferrarin en Del prete, wlen ongeveer een maand geleden een afstands-recordvlucht ItaliëZuld-Amerika gelukte, werden naar de Rlo de Janeiro ge meld wordt, by een vliegongeval zwaar ge wond. Ferrarin brak beide beenen. Delprete brak zyn kin en liep kwetsuren aan den hals op. Het „Berl. Tageblatt" verneemt, dat Char les Levine, de begeleider van Chamberlain op zijn vlucht noar Duitschland, met de Amerikaansche millionairsdochter Miss Ma- bel Boll en den bekenden Amerikaanschen vlieger Bert Acosta naar Dressau is geweest, waar zy eeD Junkersvliegtuig van hetzelfde type als de „Bremen" hebben gekocht. Het drietal wil met dit vliegtuig van Berlijn via Parijs naar New-York vliegen. De vlucht wordt door Miss Boll gefinancierd. Commander Richard Byrd, die voor zyn Zuidpool-expcditie zyn keus had doen vallen op de vliegers Floyd Bennett, Oscar Omdal en Harry Brooks van welk drietal echter al niemand meer in leven ls, heeft zich thans ter vervanging van dezen, de volgende vlie gers gekozen: Dean C. Smith, een der oud ste postvliegers van de luchtroute New-York —Cleveland, Harold I. June, een Ameri kaansche marine-vlieger, en als derde de Amerikaansch-Noorsche vlieger Bernt Bal- chen, een proefvlieger der Amerikaansohe Fokkerfabriek, en een metgezel van Byrd op diens vlucht over den Atlantischen. Oceaan in Juni 1927. In twee weken tijds. De vyf pogingen om over den Atlantischen Oceaan te vliegen, welke binnen de laatste twee weken ondernomen werden, zyn precies alle vijf mislukt. De vlieger Hassel, die 36 Juli in Amerika startte met het doel naar Stockholm te vliegen, moest na 20 minuten zijn poging opgeven, doordat zyn te zwaar afgeladen toestel geen hoogte kon winnen. De machine werd by de landing ernstig be schadigd. De tweede mislukking is die van den Franschen marine-vlieger luitenant Paris, die 22 Juli met zyn C.AM.S. vlieg- boot met twee Gnóme-Rhóne Jupiter" motoren, van Brest naar Horta op de Azoren vloog, doch daar bleef steken. By aankomst te Horta bleek de achterste van de beide in tandem opgestelde motoren, grondig ver woest, wegens onvoldoende koeling. Dit euvel was ook reeds gebleken by de proefvluchten, toen de motor die normaal 450 pk. geeft, by het ontwikkelen van het halve vermogen al warm begon te loopen. Blijkbaar heeft men het er maar op gewaagd. Luitenant Paris was verplicht zyn tocht, die onder nomen werd vanwege het Departement van Marine, op te geven. De derde mislukking is die van den ler- schen vlieger Courtney met Wall Doraier, uitgerust met twee Napier ,JUon" motoren van 450 PJK. elk. Courtney ondernam reeds een poging om over den Oceaan te vliegen met hetzelfde vliegtuig in September van bet vorige jaar, doch kwam niet verder dan La Coruna in Spanje. Dit jaar vloog by, zy t eerst na lang wachten, op 28 Juni van Lis sabon naar de Azoren. Eerst 1 Augustus volgde de start van de Azoren naar New Foundland. Onderweg vloog het toestel, als. bekend, in brand hoewel de vlammen be dwongen konden worden. Courtney en zyn drie metgezellen werden opgepikt door bet stoomschip „Minnewaska". Voor de vierde mislukking zorgde de Spaansche vlieger-commandant Franco, die 1 Augustus te Cadiz startte voor een vlucht, om de wereld op een groote Doroier „Super Wal", uitgerust met vier Napier „Lion" mo toren, serie V, van 500 P.K. elk. Na koers te hebben gezet naar de Azoren, keerde Franco, na 13 uur te hebben gevlogen, met ernstige motoravery ln Spanje terug en landde te Huelva. By het neerstryken op t water liep de Domier belangryke schade op, zoodat het nog eenigen tyd kan duren, al vorens een nieuwe poging wordt onderno men. Het jongste en vyfde fiasco Is dat der belds Poolsche vliegers Idzikowskl en Kubala op een S.E.CM. landvliegtulg met 600 pk. Lor raine motor. Ook de route der Polen voerde via de Azoren, waar zy evenwel niet zouden landen. De vliegers konden echter de Azoren niet vinden, zwierven 30 uur boven den Oce aan rond en brachten hun vliegtuig tenslotte op het water ln de nabyheid van het Duit sche stoomschip „Samos", op slechts 60 myi buiten de Fransche kust. Als oorzaak van het terugkeeren werd opgegeven het klassieks euvel en defecten olietoevoer. Uit hun eigen aardige positie na anderhalf etmaal vliegen, na welken tyd het vliegtuig zeker al boven New-Foundland had moeten zyn, kan als vrij zeker worden aangenomen, dat de mis lukking der Polen geweten moet worden aan onvoldoende navlgatie-kunde. De Alg. Ned. Bond van Arbeiders, werk zaam by straten en wegenbouw en gevestigd te Rotterdam, yvert voor het invoeren van een opleidingssysteem en examen- en di ploma-stelsel voor stratenmakerspersoneel, werkzaam op Rykswegen. Dat deze kwestie de aandacht der regeering heeft, valt af te leiden uit het verzoek van den minister van Waterstaat tot het bestuur van den Bond gericht, om uitvoerige schrlfteiyke inlich tingen en gegevens omtrent zulk een oplei dingssysteem en examen- en diploma-stelsel te mogen ontvangen. Aan dit verzoek heeft de Bond thans voldaan. By het verstrekken van deze inlichtingen heeft men er de aan dacht van den minister op gevestigd dat mo menteel de bestratingswerken op Rykswegen verricht worden door niet voldoende ge schoold stratenmakerspersoneel, hoofdzake lijk gerequireerd uit helpers of ongeschoolde arbeiders. Dat ls naar het oordeel van den Bond het gevolg van het feit, dat voor het betrokken personeel geen opleldingssysteem of diploma-stelsel bestaat, en dat geen mi nimumtarief ln de algemeene rtjksvoorschrif- ten voor het verrichten van straatwerken zyn opgenomen. De Bond deelt, zoo lezen we in de Tel., ten slotte als zyn oordeel mede, dat verbe tering van den toestand in zake de bestra ting en het opnemen van minimum bepalin gen in de desbetreffende voorschriften zeer zeker ten goede zullen komen aan het Ne derlandsche straat- en wegennet. verlichting door Dooi 30-60. Tube 30 cl. Bij Apoth. en Drogisten

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7