OLYMPISCHE SPELEN TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE 4 SPORT VAN WOENSDAG ZWEMMEN Demi-finale rugzwemmen 100 M. voor heeren Uitslag eerste demi-finale Uitslag tweede serie 400 M. vrije slag voor heeren Uitslag eerste demi-finale Uitslag tweede demi-finale WATERPOLO NederlandBelgië 32 Uitslag eerste demi-finale Uitslag tweede demi-finale Na de rust AmerikaMalta 100 Na de rust Demi-finale 200 M. schoolslag voor dames Nieuw record Finale 200 M. schoolslag voor heeren DuitschlandHongarije 52 De tweede helft Het protest afgewezen WATERPOLO FrankrijkEngeland 71 De finale schoonspringen ROEIEN. HET ROEIFEEST TE SLOTEN Double scull Twee zonder stuurman Demi-finale twee met stuurman Demi-finale vier zonder stuurman Demi-finale skiff NederlandAmerika Demi-finale vier met stuurman In de zesmeter-klasse ZEILEN Avondfeest ten paleize In den vroegen morgen regent het onaan genaam in Nederland's hoofdstad. Vermoe delijk zullen zeer velen, die het plan hebben gehad de zwemwedstrijden bij te wonen, zich daardoor hebben laten weerhouden, naar 't onoverdekte zwemstadion te gaan. Althans bij den aanvang waren slechts eenige hon derden toeschouwers, toen precies 10 uur starter Blitz de eerste zwemmers te water riep. De regen was gelukkig juist opgehou den. Begonnen werd met de gevolgd door de demi-finale 400 M. vrije slag voor heeren. Twee polo-wedstrijden be sloten het ochtendprogramma. Wereldrecotd 100 M. rugzwemmen J. A. House Jr. (Amerika) 1 min. 10 1/5 sec. (In middels verbeterd door Kojac (Amerika) tot 1 min. 9 sec.) Olympisch record Kealoha (Amerika) 1 min. 13 1/5 sec. (Inmiddels verbeterd tot 1 min. 9 sec door Kojac (Amerika). Zes deelnemers. 1. Kojac (Amerika) 1 min. 10 sec. 8. Iriye (Japan) 1 min. 14 sec. 3. Bresford (Engeland) 1 min. 14 2/5 sec. De nummers 1, 2 en 3 van iedere serie komen in de finale De wereldrecordhouder wint met groot verschil. Vier deelnemers. 1. Laufer (Amerika) 1 min. 12 3/5 sec. 2. Wyatt (Amerika) 1 min. 14 1/5 sec. 3. Klippers (Duitschland) 1 min. 14 1/5 sec. De Duitsche kampioen Küppers wordt met bijna onmerkbaar verschil geslagen. In de finale zal hij wel geen kans hebben tegen de drie Amerikanen, die alleen van den Japan ner Iriye eenigen tegenstand zullen onder vinden In de finale komen drie Amerikanen Ko jac, Laufer en Wyatt een Japanner Iriye, een Engelschman Bresford en een Duitscher Küppers. Wereldrecord: Arne Borg (Zweden) 4 min. 40.3 sec. Olympisch record: J. Weismüller (Amerika) 5 min. 4 1/5 sec. De nummers 1, 2 en 3 van elke demi-finale komen in de finale. Vijf deelnemers. 1. Zorrilla (Argentinië) 5 min. 11 2/5 sec 2.. Charlton (Australië) 5 min. 13 3/5 sec. 3. Ruddy (Amerika) 5 min. 20 3/ sec. De Argentijn Zorrilla zorgt voor een ver rassing door Charlton met sprekend verschil te slaan. De Australiër zet geen eindspurt in, daar hij met de tweede plaats toch in de fi nale komt. Zes deelnemers. 1. Arne Borg (Zweden) 5 min. 5 2/5 sec. 2. Crabbe (Amerika) 5 min. 6 1/5 sec. 3. Clapp (Amerika) 5 min. 6 4/5 sec. De uitstekende Japansche kampioen Ta- kaishi, die aanvankelijk gelijk met de twee Amerikanen opzwom, raakte op de laatste baan achter en werd dus niet geplaatst. Arne Borg veroverde op de eerste 25 M. een voor sprong van 2 a 3 M., welken hij tot het einde wist te bewaren. In de finale komen de Amerikanen Ruddy, Crabbe en Clapp, de Zweed Arne Borg, de Argentijn Zorrilla en de Australiër Charlton. De waterpolo-wedstrijd wordt gespeeld voor een der ondergeschikte plaatsen van de rangschikking 1 tot en met 6. Hoe het precies in elkaar zit met het i: .evikkelde Bergvali-systeem, weten slechts weinigen. De leiding van dezen wedstrijd be rust bij A. Inglis, Engeland. In het Nederlandsch zevental wordt M. van Silfhout vervangen door P. van Senus en Scbolte door Kuyper. De samenstelling der ploegen is als volgt: Nederland: Van Olst Kuiper A. H. Van Senus R. Kohier Jac. Kohier Leenheer P. van Senus Van Gheem Coppieters Bettens Malissart Bauwens Blitz België: Brandeleer. De Hollanders en de Belgen spelen beiden ver beneden het peü van hun spel der laat ste dagen. Veel fraais is er aan deze partij ni te zienv Vooral net Hollandsche zeven tal brengt er bitter weinig van terecht Na dat Malissart aan België de leiding bezorgd 1 eeft, rr aakt Jacq. Kohier gelijk, doch het slechte verdedigen der Hollandsche achter- hoedi wordt gestraft met een tweede doel punt voor de Belgen, door Coppieters ge scoord. Met 2—1 voor België komt de rust. I kunnen zwemmen dan den vorigen dag, hoewel zij de dames Mühe, Jacobson, Ge- rathy, Zimmerman en Gustafsson in haar serie had als zware tegenstandsters. Niettemin slaagde zij er in om na een zeer feilen trijd met de Duitsche kampioene Fraulein Mühe het eerst aan te tikken. De ze eerste Nederiandsche overwinning ont ketende een geweldige vreugde in het Sta dion. In deze demi-finale komen de drie besten in de finale. 1. Baron, Holland, 3 min. 15.4 sec. 2. Mühe, Duitschland. 3 min 16.8 sec. 3. Jacobson, Denemarken, 3 min. 16.8 s. In de tweede demi-finale kan mej. van Norden, Nederland het niet bolwerken. Wel laat zij de Australische zwemster Thomp son en de Amerikaansche Pauntz achter zich, maar zij weet zich niet bij de drie eersten, te plaatsen, zoodat zij als vierde aankomende niet in de finale komt. 1. Schrader, Duitschland ,3 min 11.2 s. 2. Hazelius, Zweden, 3 min. 21.4 sec. 3. Hoffman, Amerika, 3 min 22.4 sec. In de finale komen dus twee Duitsche Als na de rust Jacq Kohier uit een straf- worp gelijk gemaakt heeft, vlot het beter met het Hollandsche spel. Leenheer geeft met een fraaien doorslagbal Holland de lei- i.»ng en doelpunt eenigen tijd daarna nog eens op dezelfde wijze. Het blijkt echter, dat dit vierde doelpunt is gemaakt nadat de speeltijd reeds verstreken was, zoodat Hol land met 32 dezen wedstrijd wint. De polospelers van Amerika en Malta vangen daarna hun partij aan. De Amerika nen vonden in de zwemmers van Malta al lesbehalve gemakkelijke slachtoffers Zij komen uit zonder Johnny Weismüller Door hun primitief aanvalsspel zijn de zwemmers van Malta voor doel echter volkomen on gevaarlijk. De Amerikanen profiteeren van hun grootere snelheid om voor de rust reeds vier doelpunten te maken, waar tegenover Malta niets kon stellen. Rust gaat in met 4—0 voor Amerika. Malta heeft zich voor de rust te veel In gespannen om de Amerikanen goed partij te geven, waardoor zij na rust vermoeid raken en zonder véél moeite voeren de Amerikanen de score op tot 10—0, waar mede het einde komt. Het programma van den Woensdagmid dag begon in het Zwemstadion met de' Het Zwemstadion was zoo goed als uit verkocht. Het was schitterend zwemweer. In de demi.finale schoolslag toonde Ma- zwemsters Schrader en Mühe, één Hol landsche, Baron, de Zweedsohe Hazelius, een Deensche, Jacobson en de Amerikaan sche Hoffmann. De tijd van Fraulein Schrader is nieuw Olympisch en nieuw wereldrecord. In de finale, welke Donderdagmiddag ge zwommen zal worden, zal naar alle waar schijnlijkheid Fraulein Schrader eerste en mej. Baron tweede worden. Het volgende nummer van dezen middag is de Wereldrecord: E. Rademacher (Duitsch land) 2 min. 48 sec. Olympisch record: R. Skelton (Amerika) 2 min. 56 sec. Uitslag: 1. Tsuruta (Japan) 2 min. 48 4/5 sec. 2. Rademacher (Duitschland) 2 min. 50 3/5 sec. 3. Ildefonso (Philippynen) 2 min. 56 2/5 sec. 4. Harling (Zweden). 5. Sietas (Duitschland). 6. Spence (Canada). Deze race bracht de talrijke Duitschers in het Zwemstadion een groote teleurstelling, daar hun favoriet Rademacher op duidelijke wijze geslagen werd door Tsuruta, die van het begin af aan de leiding had en tegen den eindspurt van den Duitscher volkomen opgewassen bleek. Terwijl het Duitsche pu bliek geestdriftig den Duitscher aanmoedigde, voelden de Hollanders de meeste sympathie voor den Japanner, die onder groot gejuich de finish bereikte. De door den Japanner Tsuruta gemaakten tijd is een nieuw Olympisch record. De waterpolo-wedstrijd om de eerste plaats in het polo-tournooi stond onder leiding van den Belgischen scheidsrechter M. Blitz. De winnaar van deze partij zou den titel Olympisch kam pioen verwerven, de verliezer echter was nog niet zeker van de tweede plaats, daar hiervoor nog meer wedstrijden gespeeld moe ten worden tegen de ploegen, die van O" Olympischen kampioen verloren. In het vrijwel uitverkochte zwemstadion zijn zeer veel landgenooten van de Duit sche en Hongaarsche spelers aanwezig, die zich geducht weren, onmiddellijk nadat cfe wedstrijd te ruim half zes was aange vangen. De Duitschers met hun strijdkreet, „Ra-ra-ra Germania", de Hongaren met hun typischen roep „hoei-hoei-hoera!" Tallooze Duitsche en Hongaarsche vlaggen duiken boven de menschen-menigte op. De samenstelling der ploegen is als volgt: DUITSCHLAND E. Rademacher A. Cordes W. Gunst Benecke J. Rademacher Bahre Amman O Halasie Haltmeyer Vertesie T. Keserü A. Keserü Homonnai Ivady Barta HONGARIJE De zeer streng leidendle scheidsrechter Blitz, ongetwijfeld de beste van het tournooi, houdt de ploegen volkomen in bedwang. Wanneer de Duitsche spil Benecke zich een moment vergeet en den Hongaar Vertesi op ongeoorloofde wijze aanvalt, wordt hij het water uitgezonden en uit de toege stane strafworp geeft Vertesi Hongarije de leiding 01. De Hongaren worden langzamerhand sterker. Nadat een tweede doelpunt van Vertesi wordt geannuleerd omdat de Hon gaar d'en bal met den voet door het doel heeft gewerkt maakt kort daarna F. Ke serü een tweede doelpunt voor Hongarije. De rust treedt in met een voor de Hongaren vrij veiligen 20 voorsprong. De Duitsche vlaggetjes die met den voor Duitschen zoo weinig hoopvollen ruststand verdwenen waren, komen na rust toch weer in zicht als Bahre met een door slagbal een tegendoelpunt maakt 12. De Hongaren spelen technisch veel beter, maar het snelle 'zwemmen van de Duitschers doet de partijen ongeveer gelijk opgaan. In Barta hebben de Hongaren een eminenten doel- verdediger die eenige zeker schijnende doel punten voorkomt. De wereldrecordhouder schoolslag Rademacher in het Duitsche duel is veel minder zeker, maar ook hij weet zijn goal voorloopig schoon te houden. De Duitsche achterspeler Gunst die een slech ten wedstrijd speelt, herstelt dan zijn fou ten door een hoog schot op doel te los sen. Bahre doet den bal even van richting veranderen en het is 2—2 gelijk. Met dezen stand komt het einde zoodat er verlengd moet worden. In de tien minuten pauze voordat de verlenging aanvangt probeeren de beide supporters-kampen elkaar in luidruchtigheid te overtreffen. Op dit gebied geven zij el kaar werkelijk niet veel toe. Bahre vrij zwemt en alleen voor den doel man komend, den bal in den hoek plaatst. Het einde komt met 52 voor Duitsch land. De Duitsche ^ploeg wordt aan alie kanten gelukgewenacht door haar ver heugde landgenooten. Het is dan ook wei een zeer fraaie prestatie om na een 20 achterstand tegen de geduchte Hongaren nog een 52 overwinning te behalen. Tegen alle verwachting in dus heeft Duitschland de Hongaarsche favoriet ge klopt en zich op fraaie wijze meester ge maakt van den eersten prijs. Hongarije speelt dus verder om den tweeden of der den prijs, met de landen, die in de vorige ronden zijn afgevallen Voordat de laatst polowedstrijd van de zen dag FrankrijkEngeland wordt aan gevangen, wordt een ceremonie-protocolai- re ten beste gegeven, n.l. ter eere van Ja pan voor' dé overwinning van de 200 M. schoolslag voor heeren, Tsuruta. PROTEST VAN HONGARIJE. Onmiddellijk na den wedstrijd Duitsch- land-Hongarije dient Hongarije een protest in, in verband waarmede de anders te hou den céremonie-protocolaire voor Duitsch land niet doorgaat. Het protest, dat nog hedenavond behan deld zal worden heeft betrekking op het feit, dat in de eerste helft van den wed strijd een doelpunt van Vertesi was gean nuleerd, omdat de Hongaar den bal met den voet door het doel gewerkt zou heb ben. Volgens de Hongaren berust dit op een verkeerde waarneming van den scheids rechter. Wanneer Hongarije dit protest wint, wordt de verlenging geannuleerd en de eindstand op 32 voor Hongarije gebracht. Nog voor het einde van den polo-wed- wedstrijd Frankrijk-Engeland werd bekend gemaakt, dat het protest der Hongaren is afgewezen zoodat Duitschland thans zeker is van den eersten prijs. Deze medfideeling verwekte onder de talrijke Duitschers in het zwemstadion groote vreugde. Het is reeds zeven uur als de laatste polowedstrijd aanvangt. Frankrijk en En geland leveren een aardigen, gelijk op- gaanden strijd welke niettegenstaande het late uur nog door ruim 3000 toeschouwers wordt bijgewoond. De Franschen worden langzamerhand sterker. Padou, Cuvelier en Vandeplancke (2 x) zorgen voor vier Fransche doelpun ten, nadat Budd voor een Engelsch puntje heeft gezorgd. Rust komt met 41 voor Frankrijk. Kort na het draaien verhoogt Vande plancke den voorsprong voor Frankrijk tot 51. Trlbouillet maakt uit een strafworp een zesde doelpunt en het is Vandeplancke, die den stand brengt op 71 voor Frank rijk, waarmede hét einde komt. nam geruimen tijd in beslag. Meer dan anderhalf uur duurde het voor de negen springers de vijf verplichte sprongen en de zes sprongen naar keuze hadden afgewerkt. Het bleek al gauw, dat de Amerikanen die trouwens in de series gezegevierd hadden, ook nu de hoogste plaatsen zouden inne men. Het optellen van de resultaten vergde nog ai eenigen tijd wat niet te verwonderen is, als men bedenkt, dat er in totaal 99 sprongen gedaan zijn. De uitslag luidt: 1. Desjardins Amerika, 185.04 punten. 2. Galitzen, Amerika, 174.06 punten. 3. Simaika Egypte, 172.46 punten. M. Smith, Amerika, 168.76 punten. 5. Mund, Duitschland, 154.42 punten. Riebschlager, Duitschland, 153.86 p. De verlenging De eerste helft der verlenging brengt geen verandering in den stand, beide doel- verdedigers krijgen zwaar werk, doch we ten hun doel schoon te houden. De tweede helft der verlenging is nau welijks begonnen, als Amman Duitschland de leiding bezorgt. Onmiddellijk daarna profiteert Cordez van de verwarring in de Hongaarsche gelederden en met een vierde doelpunt maakt hij de Duitsche overwin- rie Baron, Nederland, heel wat beter te ning zeker. Het wordt zelfs 52, wanneer (5e dag) Sloten, Dinsdagavond. Gisteren schreef ik over emotie. Dat was nog maar het begin, en wat er in het ver schiet lag was allemaal toekomst. Ik sprak dus over emotie als iets leuks. Nu weet ik beter. Ik heb al grijze haren ontdekt. Straks ontdekt mijn vrouw ze ook, en dan Neen, emotie gaat je niet in je koude klee- ren zitten. Wat een dag, wat een dag. Dit zijn de momenten, die later Historie met een H heeten. Trots en overmoed van heele naties zakten in elkaar als de gummi zwaan van mijn jeug digen spruit. Het was komisch, en in den zoo erg plotselingen overgang van gejuich tot neerslachtigheid, een beetje droevig ook. Maar komaan, het is spel, en het roeien nobel; en fair bij uitstek. Maar zware klappen zijn er gevallen van daag, en kampioenskronen rolden over den grond of dreven hulpeloos in het water. In Henley, tijdens de races informeerden Wright en Quest naar de Slotensche baan en Hollandsche toestanden. Ik gaf hen in overweging in Henley zoo lang mogelijk te blijven oefenen en niet te vroeg hier te ko men met het oog op den invloed van voeding, klimaat e.d. op de conditie. Ze kwamen 14 dagen voor de wedstrijden, maar Wright is duidelijk uit zijn evenwicht, anders zou hi) nu niet geslagen zijn door Collett dien hij in Henley 2y, lengte achter zich liet. En nu, vanmiddag, Collett liep weg in den start, ge loofde zijn eigen oogen niet, evenmin als wij de onze goed vertrouwden, en hij liep binnen de 200 M. 2 volle lengten weg van Wright. En daar hij een krijgslist misschien verwachtte, gaf hij zich geen rust en bleef doorhijschen met tegen de 30 slagen, en hij liep nog meer uit en had 41. op de 1000 M. Toen kon er hem niets meer gebeuren. Wright was een geslagen man, Wright de groote winnaar van de Dia monds. Wright, die 's morgens toch geen fa tale race gevoerd had in de double scull tegen de veel zwakkere Franschen, maar een Wright die in ons klimaat zijn topconditie langzaam maar zeker voelde wegglippen. Sic transit. Maar hij is de eenige niet, helaas, die het zoo ongelukkig vergaat. Schreef ik gisteren niet over den slag van de Hongaarsche 4 met stuurman, die ook mat was, en hadden niet de Italianen van de 8 bijna alleen zeer zeker een begin er van? Het is moeilijker op de Olympische hoogte te blijven, dan er te komen! Gunther, door Dr. Marrès keurig op peil gehouden, roeide een race, waarop hij en heel Holland trotsch kunnen zijn. Het ging tegen Straka, een Tsjech, een knaap, groot en stevig als Gun ther zelf, en die, als ze 500 M. boord aan boord gelegen hebben, een lange spurt slaat en yt lengte uitloopt. Ik geloof, dat er menig hart even stil bleef staan! Maar dan, 20 lange seconden, loopt Bertus langzaam, onzichtbaar bijna, weer in, en we ademen plotseling vrijer. Bertus trekt bij, al geeft Straka cm. vóór cm. terug en een volle minuut duurt het, voor dat ze weer gelijk zijn. Drie kwart minuut neemt Bertus om op zijn verhaal te komen, blijven ze boord aan boord naast elkaar door- stoomen. Maar dan zet Bertus zich schrap, 10 lange en weg is hij, 2 lengten voor. Het is ineens gebeurd. De tribune holt meer, ieder vindt het fameus, knijpt zich in de han den- van pret en ik geloof, dat op dat moment men in staat was geweest door het water te waden om Gunther op de schouders te ne men en rond te dragen. Het was fameus, zoowel van beheersching als taktiek. Dan krijgen onze zenuwen gelukkig wat rust, want Meyers (Amerika) tegen Cande- veau (Zwitserland) is geen partuur, al heeft de Zwitser zich heldhaftig gedragen en zich uitgeroeid totdat hfj op de laatste 30 M. voor de finish niet meer kon, en tranen had in de oogen van louter ellende en wanhoop. En Pearce (Australië) tegen Saurin (Frank rijk) was heelemaal geen strijd, en de Franschman roeide na de 750 M. kalm naar huis. Maar we hebben plezier gehad om Pearce, want toen hij daar aankwam, stond heel Sloten beneden de zes jaar bij de finish en klapte in de handen en riep: „Bob, Bob, hup Bob," en Bob streek zijn sciff terug en wuifde en van enthousiasme viel er een peu ter van den vlonder en moest met een snoek- duik weer opgevischt worden. Bob is een groot man, niet alleen onder roeiers, en als hij weggaat krijgt hij een cadeau van Sloten onder de 6 jaar, van centen, die ze gebedeld hebben van vader en moeder, en oome en de tantes. Welk cadeau hem grooter zal zijn, de lau wertak of dit? Voor de volgende race gaat er een bekoor lijke Poolsche mee in de persbrik, vol moed óp de overwinning van haar landgenooten te gen België in de 4 met stuurman. Ze schrom pelt ineen, ais de Belgen geweldig starten en op de 500 M. al lengte hebben en daar na een volle lengte ervan maken. Ik vertel haar, dat de purperen truitjes zullen winnen, maar fel als ze is snauwt ze bijna „Est-ce que vous dites ga, paree que je suis Polo naise?" Even later ziet ze het echter ook, de Polen loopen in, beetje bij beetje, yt lengte elke 150 M„ en bij de 1600 M. liggen de booten gelijk. België spurt voorbij de tribune, maar loopt niet uit, en dan, op de laatste 150 M., ver zamelen de Polen hun laatste krachten en spurten terwijl ze kraken, maar ze loopen uit en halen het met een taf. Is dat een race of niet? De Duitsche ploeg der Sturmvögel, kam pioen van Duitschland, komen voor den twee den keer tegen de Italianen en denken de kunst inmiddels zoo goed afgekeken te heb ben, dat ze ditmaal niet weer in de achter hoede terecht zullen komen. Maar hoe ze ook spurten ze roeien alleen zichzelf dood op die manier en zijn op 200 M. voor de finish totaal uitgeroeid. Een harde les, als men kampioen van Duitschland is. En een dergelijke les kreeg Amicitia (Mannheim) kampioen in de achten van Duitschland. Amicitia, dat spurten sloeg onderweg tegen de Thames-acht, in de hoop de Engelschen van streek te makèn. Dan zou daar toch niet Hamilton op slag gezeten moeten hebben, koel als een blok ijs, noch Guye Nickols op 7, de man die 6 of 7 maal den Grand in Engeland won. De Thames acht is niet af te schudden, blijft hangen, 1000 M„ komt bij, loopt weg op de 1600 M. met 1 lengte, en langs de tribune nog 1 lengte erbij. Wat Duitsche kampioenen al of niet dachten, maar dit nooit. En zoo ge slagen zijn ze, dat op de laatste 20 M. ze niet meer roeien kunnen, maar strompelen over de finish. Kracht verdeelen is ook een vak; heele volksstammen die het nooit leeren! Canada roeide zijn heat in de acht tegen Polen. Het purper deed zijn best, en de Pool sche studenten hielden kranig vol, maar een baantempo van 33 is niet genoeg tegen de Canadeezen die gemakkelijk 36 volhouden. Tot de 100 M. bleef het gelijk, en dan zakt Polen af maar houdt overzettelijk vol tot het bittere einde. De lengte, die ze aan de finish achter zijn, is met eere verloren. Keurig ge daan! Tot slot de groote race tusschen de Ameri kaansche Berkeley-acht die door velen ge doodverfd wordt als de winnaar van dit num mer, tegen de Italiaansche acht. Geen mensch ging voor het einde naar huis, zooals op vo- ,rige dagen het geval wel was. Ieder wilde het meemaken wat Italië met zijn pik-en-haalsslag van 50 in de minuut zou doen tegen de Amerikanen. Het is een teleurstelling geworden in meer dan een opzicht. De Amerikanen nemen van den start af een J4 lengte op de 250 M., en elke volgende 250 M. K lengte erbij. Tel dat bij elkaar en daarmee wonnen de Amerika nen het, ondanks het gebrul van „Italia, Italia," dat helpen moest, maar het niet deed. De zesde dag van de Olympische roei- wedstrijden begon met regen. Tegen het begin van den wedstrijd hield de regen evenwel op en toen om half elf de beide eerste ploegen voor den derden voorwedstrijd aan den start verschenen, was het droog. Er stond vrij veel wind vlak achter, zoodat het niet or.waarschijnlijk is, dat er vandaag nieuwe records komen. Er is nagenoeg geen publiek. Voor de eerste heat kwamen aan boei 1 Zwitserland en aan boei 2 Amerika. Er wordt hevig gestart, doch Amerika trekt weg en is op de 1000 M. een lengte voor. De .Zwitsers doen hfjn uiterste best, maar kun nen niet tegen de Amerikanen op. De Ame rikanen weten, kalm doorroeiend, hun voor sprong te vergrooten en winnen met vele lengten in 6 min. 44 3/5 sec. Tijd Zwitser land 6 min. 53 2/5 secc. Vervolgens kwamen aan den start: Canada (boei 1) en Duitschland (boei 2). Canada strat flink en is op de 250 M. een halve lengte voor. De Canadeezen vergroo ten dezen voorsprong tot 1 lengte op de 1000 M. De Duitschers trachten in te loopen, doéh zfj roeien een verloren wedstrijd. Canada wint met twee lengten in 6 min. 441/5 sec. Tijd Duitschland 6 min. 48 2/5 sec. Belangrijker was de derde heat, toen aan den start kwamen aan boei 1 Nederland, H. Cox en C. E. Pieterse, en aan boei 2 Oosten rijk. Beide ploegen gaan gelijk weg. Op de 500 M. liggen de booten nog ongeveer gelijk. Dan gaat Oostenrijk evenwel uitloopen en op de 1000 M. is Holland 3/4 lengte achter. Zoo blijven de Hollanders tot op ongeveer 1300 M. dan gebeurt er, wat wij vreesden, Cox zinkt in en de boot zakt snel af. op de 1750 M. is Oostenrijk drie lengten voor en wint ondanks een eindspurt van Holland met 3 lengten in 6 m. 46 2/5 sec. Tijd Hol land 6 min. 52 4/5 sec., hetgeen nog maar 1 seconde beneden het Nederiandsche re cord is. In de demi-finale twee zonder stuurman komen allereerst aan den start aan boei I Duitschland en aan boei 2 Amerika. Direct na den start loopen de Duitschers weg om de 500 M. reeds 3/4 lengte voor te zijn. Dan blijven de Amerikanen hangen. Maar de Duitsche ploeg, die opvallend zuiver waterwerk verricht, loopt later weer uit en op de 1000 M. zijn zij twee lengten voor. Dan versturen de Amerikanen zich en de Duitschers winnen verder onbedreigd met drie lengten voorsprong in 7 min. 8 1/5 sec. hetwelk een nieuw record beteekent. Tijd van Amerika 7 min. 15 3/5 sec. Voor de tweede heat verschijnen aan den start aan boei 1 Italië en boei 2 Engeland. De Engelschen starten Iets te laat, doch de eene taf lengte, die ze daarmee achter liggen, halen ze terug op de 250 M. En dan schieten en draait mee, natuurlijk gevdlgd gaat het boord-aan-boord over de 500 M. J door Italië. Daar is het den Zweed echter Bij „de 750 M. zakt Italië plotseling af en is niet om begonnen en weer werpt hij het spoedig een halve lengte achter. Engeland wint met ruim drie lengten in 7 min. 8 3/5 sec. Tijd Italië 7 min. 16 4/5 sec. Woensdagmiddag werden de roeiwedstrij- den voortgezet met de Aan den start verschenen aan boei 1 Frankrijk en aan boei 2 België, welke twee ploegen Maandag jl. eveneens tegen elkaar waren uitgekomen. De Fransche ploeg was toen sterker en zou ook thans wel winnen. Na den start hebben de Belgen een lager tempo. Frankrijk loopt daardoor onmid dellijk uit en is op de 500 M. twee lengten voor. De Franschen roeien op hun gemak, verder om met vier lengten te winnen in 7 min. 481/5 sec. Tijd van België 7 min. 59 2/5 sec. Daarna had de Zwitsersche ploeg een row over in den tijd van 3 min. 2 sec. Het volgend nummer van de waarvoor aan den start verschenen Italië aan boei 1 en Amerika aan boei 2. Beide ploegen zijn ongeveer even sterk, misschien de Italianen zelfs iets sterker. Maar de Amerikanen hebben een zeldzaam vermogen om over de geheele baan een con stante snelheid vast te houden. Na den start gaan de ploegen gelijk op. Op de 250 M. komen de Italianen een taflengte voor. Dit blijft zoo tot de 750 M„ waar Italië uitloopt en lengte voorkomt. Zoo passeeren de ploegen de 1000 M. Italië weet dan den voorsprong tot een lengte te ver grooten. Op de 1600 M. gaat Amerika spur ten en loopt zienderoogen in. Op de laatste 100 M. gaat het gelijk op. Onder enorme spanning verloopen de laatste seconden. Twee meters voor de finish is de Italiaan sche slag uitgeput en Amerika wint met gering verschil. Tijd Amerika 6 min. 29 2/5 sec. Tijd Italië 6 min. 313/5 sec. De volgende heat bracht weer een row over, thans voor de Engelsche ploeg en wel in den tijd van 6 min. 50 2/5 sec. Hierop volgde de Voor de eerste heat' verschenen aan den start D. Collet, Engeland, aan boei 2 en H. R. Pearce, Australië, aan boei 2, van wie laatstgenoemde zeker als de sterkste skiffeur der wereld kan worden beschouwd. Collet is echter de eerste ernstige tegen stander tegen Pearce. Beide starten snel, Collet is iets voor, doch dan loopt Jearce uit om reeds bij de 500 M. een lengte voor sprong te hebben. Hij blijft uitloopen en Australië wint met vier lengten in 7 min. 1 4/5 sec. Tijd van Engeland 7 min. 8 4/5 sec. Dan verschijnen L. H. F. Gunther, Neder land, aan boei 1 en K. Mijers, Amerika, aan boei 2 om in enkele minuten te beslissen over de vraag, wie in de finale tegen den Australiër Pearce zal uitkomen en dan naar alle waarschijnlijkheid in de tweede plaats in dit nummer zal bezetten. Beiden starten zeer fraai en blijven gelijk tot op 250 M. Dan loopt echter de Ameri kaan uit en is één lengte voor op de 500 M. Daar blijkt echter dat de Amerikaan over een harden inzet beschikt, waardoor hij zijn voorsprong vergroot, zoodat Gunther op de 1000 M. al drie lengten achter ligt. Bij de tribune juicht het publiek voor Gunther, en blijkbaar daardoor aangemoe digd, zet hij een enorme spurt in en loopt hard in. Hij kan echter Myers niet meer ha len en de Amerikaan wint met 1lengte, voorsprong in 7 jnin. 14 1/5 sec. Gunther zelve verbeterde zijn recorcL van drie jaar geleden met acht seconden. Daana komt de Boei I Italië, boei 2, Zwitserland. Er wordt aan den start geweldig gestreden om de leiding. Op de 250 M. weten de Zwitsers uit te loopen en tot 400 M. blijven zij 2 M. voor. Dan loopen de Italianen uit om op de 750 M. een lengte voor te zijn en dan is de kracht van Zwitserland 6 min. 56 2/5 sec. doorroeiende met vele lengten in den tijd van 6 min. 43 2/5 sec. (Recordverbetering met drie sec.). Tijd van witserland 6 min. 56 2/5 sec. Een row over van Polen heeft plaats in 7 min. 20 2/5 sec. Het slot van den dag brengt de DEMI-FINALE ACHT, waarvoor aan den start verschijnen aan boei 1 Amerika en boei 2 Canada. De eerste wer kelijke zware race, die de Amerikanen had den en dat, tegen hun naaste buren. Canada slaat bij den start iets lager tempo aan, waardoor Amerika voorschiet. Bij de 500 M. komt Canada een 3/4 lengte achter. Dit blijft tot de 1500 M„ waar Amerika zijn voor sprong tot een volle vergroot. Er wordt door beide ploegen geweldig gespurt. Amerika wint halve lengte in den tijd van 6 min. 2 sec., tijd Canada 6 min. 3 4/5 sec. Het record is met 17 sec. gebrokeft. Ten slotte heeft de Engelsche een over in 6 min. 23 sec. roer om.' Nu valt hij echter in handen van den Franschman, die na den Noor gepas seerd te zijn, hoe langer hoe meer komt opzetten. Lang is het onzeker wie winnen zal, maar bij de boei is de strijd voistre- den. Frankrijk ligt no. 3, Italië was ver ultgeloopen en lag hier 1 minuut 38 sec. voor de Hollandia. Het duurt opvallend lang eer de Zweed de halfwinden er bij heeft, zelfs vaart het schip een tijdlang zonder voorzeil: ook op onze Hollandia schijnt iets niet in den haak, er gaat tenminste een mannetje de mast in. Weer is een ronde gezeild en de deelnemers maken zich op voor het laatste rak in den wind. Hier zal de groote strijd vols treden worden. Van Hoolwerf probeert het met korte slagen, later met een lan gen slag over stuurboord. Tevergeefs. Frankrijk loopt meer en meer in en ligt bij de boei op de tweede plaats. En nog is de strijd niet ten einde. Hoe de Italiaan zich ook inspant, op het laatste eind wordt ook hij gepasseerd en ook Holland geeft zich niet gewonnen. Het was een schitterend gezicht, de drie jachten met ruimen wind bijeen, wachtend op een misgreep van de tegenstanders. Het liep den Italiaan niet mee. Na bijna drie ronden te nebben geleid, zagen zij op het allerlaatste stukje van de baan ook den Hollander langs zich heenschuiven, zoodat zij tenslotte op de derde plaats belandden. De uitslag was: 1. Frankrijk. 2. Neder land. 3 Italië. 4 Zweden, 5 Noorwegen. liep het weer niet mee. Pluijgers startte t laagst als no. 5 voorafgegaan door Esth- iand, dat 'n schitterenden start te zien gaf, door Amerika en Denemarken. Zweden dekt onmiddellijk den Noor af en passeert. Anker geeft geen krimp, gaat onmiddellijk over stag en tracht boven dén Zweed te komen. De „Kemphaan" liep aanvankelijk veel vaart, zoodat de hoop begon te herleven. Als hij echteT over stag gaat, blijkt hij veel te laag te liggen en moet hij achter de anderen om. Intusschen heeft de Noor Zweden te pakken gekregen en gepasseerd. Hij werkt zich schitterend naar voren en rondt de boei als nr. 2 voorafgegaan door Esthland, en gevolgd door België, Zweden. Denemar ken, Amerika en Holland, 1 min. 46 sec. achter nr. 1. Bij het volgende in de windsche rak gaat Denemarken, zijn fortuintje van gisteren indachtig, weer in de contramine en waar achtig, het lukt, hij passeert ais eerste de boei. Noorwegen is op de tweede plaats gekomen, terwijl Zweden tot de 6de plaats is afgezakt. In deze volgorde komt geen verandering meer en de uitslag werd: 1. Denemarken, 2. Noorwegen, na 8 sec„ 3. Esthland, na 30 sec. 4. België na 12 sec. 5. Amerika, 6. Zweden, 7. Holland, 4%: minuut na nr. 1. De totaalstand na zes wedstrijden is thans voor de achtmeterklasse. 1. Holland, 2 maal 1, 2 maal 2, 2. Zweden 2 maal 1, 1 maal 2, 1 maal 3, 3. Frankrijk 2 maal 1, 1 maal 2, 1 maal 4. Het resultaat van mor gen is dus in deze klasse voor allen van het hoogste belang. In de zcsmeterklasse: 1. Noorwegen, 3 maal 1, 2 maal 2, Olympisch kampioen. 2. Esthland 1 maal 1, 3 maal 3, 3. Denemar ken 1 maal 1, 1 maal 3, 4. Holland 1 maal 1, 1 maal 4. De strijd gaat hier om de twee de en derde plaats en ieder hoopt dat on ze 6 Meter morgen nog eens z*n beste beentje voor zal zetten. Voorloopige uitslag zes-meters. 1. Denemarken. 2. Noorwegen. 3. Esthland. Verder België, Amerika, Zweden, Neder land. row 't Weer zag er aanvankelijk niet best uit, regen en weinig wind, maar hoe meer we de Zuiderzee naderden, des te meer begon het door te waaien en klaarde het op, zoo dat het toen wij het startschip bereikten, ideaal zeilweer was. Juist bij het schot van de Marine om 12 uur passeerde ons H. M.'s „Meréuur" met de Koninklijke Familie, door een driewerf „Hoera" van de volg boot begroet. De vorstelijke personen volg den met de grootste belangstelling de ge heele race, en deze was vandaag vooral in de 8 Meter klasse het aanzien ten volle waard. De start was al schitterend. Holland en Zweden, beide met 2 overwinningen favo riet voor de eerste plaats liggen vanaf het tien minuten schot al met elkaar overhoop. Dan loopt de Hollandia plotseling weg, de Zweed waant zich reeds van dezen lastpost verlost, als van Hoolwerf bliksemsnel wendt, terugkomt en door schitterend ma noeuvreeren den Zweed vlak voor 't start buiten de boei drukt en met groote vaart bet hoogst van de lijn passeert, voorafge gaan door Noorwegen en gevolgd door Frankrijk en Italië, Zweden moest een completen slag in de ronde maken en was 45 seconden te laat. Evenals gisteren ontbrak de Bobe, Arne. rika, heel verstandig van Uncle Sam ge- zien, want dit schip speelde absoluut geen rol en kwam slechts in de finale doordat er Zaterdag door averij van de anderen geen lagere plaats als de derde te bezet, ten viel. De Italiaan heeft vandaag blijkbaar zijn weertje, hi) heeft tenminste als eerste be ëindiging bij de le ronde, 35 sec. voor Hol landia, gevolgd door Zweden, Noorwegen en Frankrijk. 1 min. 23 sec. achter no. 1. Na het ronden van de boei gaat Italië onmiddellijk over stag, ook Frankrijk zoekt z'n heil over stuurboord. Italië en Holland laten elkander voorloopig niet los. Dan gaat Zweden over stag. Holland meent de zen gevaarlijken derde niet te mogen laten' AMSTERDAM, 9 Aug. Voor het avond feest ten paleize, dat gisteravond plaats vond, waren niet minder dan 1200 uitnoodigingen verzonden. Tot de genoodigden behoorden in de eerste plaats allen, die deelnamen aan het gastmaal ten Hove op Maandag j.l. Met den Kroonprins van Noorwegen, Aartshertog Albrecht van Hongarije en Hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg, waren er als gasten zes leden van de Koninklijke Familie van Zweden, te weten de Erfprins, Prins Gustaaf Adolf, oudste zoon van den Kroon prins: Prins Karei, broeder der Konings en echtgenoote Prinses Ingeborg met twee hun ner dochters, Prinses Martha en Prinses Mar- garetha, welke laatste gehuwd ts met Prins Axel van Denemarken, (de derde dbchter, Prinses Astrid, is naar men weet, gehuwd met den Kroonprins van België). Het zesde lid van de Koninklijke familie was Prins Eugène, broeder des Konings. Behalve het Corps Diplomatique, de voor zitter van de Tweede Kamer, de minister van Buitenlandsche Zaken, de Commisaris der Koningin in de provincie Noord-Holland en de burgemeester van Amsterdam, vermelden we voorts, in aansluiting aan den laatstge noemde, de wethouders, den gemeente-secre taris en de leden von den Gemeenteraad van Amsterdam; ook dr. de Visser, die bü de openingsplechtigheid de wijdingsrede uit sprak, was wederom.genoodigd. Het getal der Olympische gasten was dit maal sterk uitgebreid. Van elk land, dat aan de Olympische Spelen deelneemt, waren er tien athleten aanwezig. Bovendien waren er vele buitenlandsche officieren. De buiten landsche deelnemers aan de Spelen werden door de voorzitters van hun nationaal Olym pisch Comité aan de Koningin voorgesteld. Onder de voorzitters van de Nationale Co- mité's was gisterenavond ook de juist aan gekomen voorzitter van het Egyptisch Olym pisch Comité, Prins Abbas Ibrahim Halin. Ook de Olympische attaché's, die aan de ver schillende landen zijn toegevoegd en van groot nut zijn gebleken, waren aanwezig. Dat ook de leden van het Internationaal Olympisch Comité en van het Nederlandsch Olympisch Comité tegenwoordig waren, spreekt vanzelf Behalve de voorzitters waren nu ook de bestuursleden van de Internationale Sport federaties van de Nederiandsche Sportbon den, aangesloten bij het N. O. C„ genoodigd. Evenals Maandag 1.1. behoorden ook ditmaal tot de gasten de vertegenwoordigers van de verschillende buiten- en binnenlandsche persorganisaties. Bij het binnentreden van de Koninigin speelde de Kapel van de Koninklijke Marine den Piet Hein-marsch. Hare Majesteit, die getooid was met het Grootkruis met licht blauw lint van de Zweedsche Seraphijnen- orde, was vergezeld door Prins Hendrik en Prinses Juliana en verscheen met groot ge volg. in den loop van den avond onderhield de Koningin zich met verschillende personen uit alle hierboven genoemde categorieën van gasten. De Burgerzaal bood een luisterrijken aan blik, mede dank zij de aanwezigheid van de vorstelijke personen, de vele dames (alle vreemde gasten waren genoodigd met hunne dames) en in het bijzonder ook het groote aantal buitenlandsche officieren in hunne vreemde uniformen. De buffetten in de zijzalen waren rijk ver» sierd met rose trosrozen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 8