-L- CHEQUE.K0ERSEN i.$€i!C DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE 1 GEMEENTERAAD VAN HAARLEM De verplaatsbare muziektent Rentevergoeding door den Stortings- en Ophaaldienst De verbetering van het goederen-emplacement der Ned. Spoorwegen Verrassingen bij de benoemingen De brand aan den Slaperdijk Stofzuigerhuis MAERTENS Barteljorisstr. 16 Tel. No. 16756 HoMjy Vloerwrijvers 125.— Aanbesteding Stichting „Vogelenzang" te Bennebroek LAATSTE NIEUWS Hevige brand te Nijkerk Bij het baden verdronken Subsidie wijkverpleging mijngebied De onderteekening van het Kellogg-pact Friedrich von Baden t MARKTNIEUWS DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam Nieuwe Philips 250 166 177% 176| 217 766 135 140f 1475 182% 151J 3981 198 1 417f 81 77 73 86f 226 b 192 b 186 b 207% 5%« 37% 6884 108 1644 1434 5474 43% 1894 536 1464 73% 35i%, 474 524 3f DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam Tegen hall 4 wordt de openbare vergade ring van den gemeenteraad geopend. Afwezig zijn de heeren De Breuk, Klein Schiphorst en Visser. Na eenige discussie tusschen den heer Joosten en wethouder Slingenberg omtrent de overlegging van de correspondentie tus schen het gemeentebestuur en Ged. Staten over de gemeenterekening over 1925, dient de eerste een voorscel in, die correspondentie aan den raad over te leggen. Wethouder SLINGENBERG deelt mede, dat het de bedoeling is van B. en W., die cor respondentie over te leggen bij de behande ling van de rekening over 1927. De heer ROODENBÜRG vraagt welke be zwaren er aan verbonden zijn, die bescheiden nu over te leggen. v Wethouder SLINGENBERG antwoordt, dat hij dit een soort afdwingen vindt van den heer Joosten. Daarenboven is de zaak nogal gecompliceerd. Daarom moet zij eerst behandeld worden in de Commissie van Bij stand voor de Financiën. De heer JOOSTEN blijft er bij, dat de wet houder indertijd beloofd heeft, de correspon dentie over te leggen, zoo gauw deze beëin- c' gd zou zijn. Aan die belofte wil spr. hem 1 aden. Ged. Staten hebben medegedeeld, dat in d rekening over 1927 de zaak anders gere- tf ld moet worden. Wethouder SLINGENBERG merkt op dat J- ist dit laatste een aanleiding moet zijn y-.-i- den raad, om de kwestie bij de rekening over 1927 tc behandelen. Dan kan hij zich v oreken over de vraag, of de boeking a'u'srs moet geschieden en wel zoo, als Ged. i ien het wenschen. In 1922, 1923 en 1924 is de zaak precies zoo behandeld als in 1925. Daarom is het .t de kwestie van de rekening van 1925 a een, maar het gaat over het algemeen fi- r ncieel beheer. 'Je motie-Joosten wordt met 2213 stem- r m verworpen. Voor de S. D. A. P. en het 1 i Van de Kamp. Goedkeuring balansen. B. en W. stellen voor, goed te keuren de Wans met verlies- en winstrekening per 31 1 ;cember 1927, betreffende het complex van 6 i middenstandswoningen van de Woning- fa iuwvereeniging „Tuinwijk-Noord", alsmede d 3 balansen met verlies- en winstrekening p 31 December 1927, betreffende de com- p yxen van 57 arbeiderswoningen en 5 win- Is huizen en 84 ééngezins-arbeiderswoningen ei een kantoortje van de Woningbouwveree- r. ging „De Voorzorg". Aldus goedgekeurd. Aanvaarding schilderij. B. en W. stellen voor, onder grooten dank voor de gemeente in eigendom te aanvaar den ter plaatsing in het Frans Halsmuseum het door de „Vereeniging tot uitbreiding der verzameling van kunst en oudheden op het gemeentelijk Museum te Haarlem" aangebo den schilderij van den HaarlemsChen schil der Philip Wouwerman (16191668), voor stellende „Een halte bij den Hoefsmid". Aldus besloten. Bouw voorbereidende school. B. en W. stellen voor, het voor den bouw en inrichting eener school voor voorberei dend L. O. aan de Saracenenstraat toege stane crediet te verhoogen met 7.570. Aldus besloten. Het goederen-emplacement aan de Leidschevaart. Door de directie van de Ned. Spoorwegen is aan B. en W. een voorloopig plan ingezonden voor het omhoog brengen van het Goede renstation bij de Westergracht en van de hoofdsporen tot voorbij de Zandvoortsche- laan. B. en W. stellen voor, hiermede in prin cipe accoord te gaan en de daartoe noodige ruiling van grond aan te gaan. Aldus besloten. Aanschaffing opmetlngs-instrument. Voor de aanschaffing van een nieuwe theo doliet, bestemd voor het opmeten van gebie den, vragen B. en W. een crediet van 1000 aan. Het crediet wordt verleend. Verbetering rioleering B. en W. vragen een crediet van 2.400 aan voor het leggen van een riool in het trottoir langs de Leidschevaart tusschen de Scflreveliusstraat en de Adriaan de Jong- straat. Het crediet wordt verleend. Overneming grond B. en W. stellen voor, van G. Kamminga gratis over te nemen 720 M2 grond, gelegen aan de Marnixstraat. Aldus besloten. Aanleg centrale verwarming B. en W. vragen een crediet van 2.200 aan voor den aanleg van centrale verwarming in de school voor voorbereidend L. O. aan het Leidscheplein 33. Het crediet wordt verleend. Verkoop grond B. en W. stellen voor, aan N. R. v. d. Berg te verkoopen voor 13 per M2 120 M2 grond, gelegen aan de van Nesstraat. Aldus besloten. Verhuring grond B. en W. stellen voor, aan den openbaren dienst te onttrekken 30 M2 walgrond, gele gen aan de Friesche Varkensmarkt, en aan de firma Gonnermann te verhuren voor 360 per jaar 180 M2 grond, gelegen aan voormelde markt. Aldus besloten. Stichting bijzondere school B. en W. vragen een crediet van 130.000 aan ten behoeve der stichting van een bij zondere school voor L. O. aan de Timorstraat, hoek Obistraat. Dit betreft den bouw der school in de parochie van de H. Liduina. Het crediet wordt verleend. Weigering bouwvergunning B. en W. stellen voor H. Eeltink en H. Greenewegen, op grond van het niet in acht ne'aen van den voor beroep gestelden ter- mi in» niet ontvankelijk te verklaren in hun be >ep tegen de beslissing van B. en W. waar bij hun geweigerd is 2 woonhuizen te mo gen bouwen aan den Rijksstraatweg ten noor den van de Jan Gijsenvaart. Afstand voormalige hulpschool B. en W. stellen voor, de voormalige hulp- «chool aan de Papentorenvest gratis in eigen- af te staan aan de Speeltuinvereeniging „Het Oosterkwartier." Het gebouw zal worden gesloopt en aan de Zomervaart worden opgebouwd als club gebouw op het speelterrein aan de Zomer vaart. De verplaatsbare muziektent Voor de dekking der kosten in zake de verplaatsbare muziektent vraagt de meer derheid van B. en W. een ciediet van 1020 aan. Een minderheid van B.' en W. kan zich niet vereenigen met het voorstel, om de door de vereenigingen te maken onkosten te vergoeden, uitgaande van de overwegingi dat de bedoeling uitsluitend was, voor de muziekvereenigingen de mogelijkheid te openen, uitvoeiingen op verschillende plaat sen in de gemeente te geven. De heer VAN LIEMT is wel verheugd over het in Mei genomen besluit, muziek uitvoeringen in verschillende wijken der stad te geven. Over de voorgestelde uit voering van dat besluit ban hij echter niet tevreden zijn. Hij acht het nie juist, ver goeding te geven aan musiceerende vereeni gingen. Er zijn wel muziek- en zanggezel schappen, die het wel kosteloos doen. B en W. hebben dit niet voldoende onderzocht. Ook vindt spr. de kosten voor de plaatsing ad 60 nogal hoog. Laat men die verplaat" sing dan niet in eigen beheer nemen, maar laat men dit laten doen door gegadig den onde- toezicht van Openbare Werken. De VOORZITTER merkt op. dat B en W. niet klakkeloos te werk ziin gegaan, maar een onderzoek ingesteld hebben Er is een Federatie van Moziekgezelschatipen, en daarmede ziin B. en W. in overleg ge treden. Daa-bii is gebleken, dat er direc teuren van zanggezelschannen zijn die per uitvoering minstens 25 moeten hebben. Dirigenten var rnuziek",ezelsobaDpen vra gen slechts 10. doch daar staan tegenover de kosten van vervoer van zware muziek instrumenten. Toen bleek dat gegadigden niet zelf de kosten konden betalen, zün B. en W tot het voorstel gekomen, althans eenigszins tegemoet te komen in de kosten. Snr. gelooft, dat Onenbare Werken er wel bezwaar tegen zal hebben, iedereen haas te laten sneien ove- de tent. omdat deze dienst verantwoordelijkheid heeft voor do pro^de 5nctonrihf«if'?ng van de t°nt. De heer VAN LTFMT cpiooft, tn,*h. dat B en W. niet, voldoende bil bestaande ve-eeni- ginmen geïnformeerd hehben. Wat de verantwoordelijkheid van de tent bet-eft. is hii van oordeel, dat Onenhare Werken best, het noodige toezicht op deze weinig kostbare zaak kan houden. De heer WOLZAK is het niet eens met hper Van Liemt.. Den heer KOPPEN spijt de critiek van den heer Van Liemt. De vereenigingen kunnen z'V de extra-kosten van die uitvoe-ingen niet dragen. Zou men die kosten toch door hen willen laten betalen, dan neemt men met de andere hand terug, wrat men met de eene geeft. De heer KLEIN wijst er op, dat de heer Van Liemt slechts onenbare aanbesteding wenscht van de plaatsing der muziektent. Dat gaat niet tegen de muziek- en zang- vereeniglngen. De heer CASTRICTJM acht het een goed gebruik, voor dergelijke uitvoeringen een gratificatie te geven. Laat de gemeente dit nu ook doen. Wethouder SLINGENBERG verdedigt de houding der minderheid van B. en W. Voor heen is slechts besloten tot hee geven van muziekuitvoeringen in de verschillende dee- len der stad. Eerst thans bülkt, dat er nog veel meer conseouenties aan dit oogen- sohiinliik eenvoudige besluit vastzitten. Men wil vergoeding van kosten en ook de Plaat sing van de tent gaat sreld kosten. Straks kunnen de musici schadeloosstelling vragen voor verzuim van tüd. Wethouder RETNALDA wiist in zake de Plaatsing der tent, er on. dat reeds nrac- tisch geschiedt, wat de heer Van Liemt vrs a gt. Zün voo'stel is zoo eenvoudig en nuchter en het vraagt bestendiging va.n den be sta anden toestand. B. en W. kunnen het wei overnemen. Het crediet wordt B. en W. verleend. Verzoek om lokaalrnimte. Het bestuur der St Franciscus-school ver zoekt goed te keuren, dat de naaischool met ingang van 1 Sepember a.s. als leerschool wordt gebruikt. B. en W. deelen den raad mede, hierover met het bestuur in overleg te zullen treden en te zijner tijd 'n voorstel tot toekenning der vergoeding te zullen doén. In handen van B. en W. om prae-advies gesteld. Rentevergoeding Stortings- en Ophaaldienst B. en W. stellen voor, het maximum te goed by den Stortings- en Ophaaldienst, waarover rente wordt vergoed, te bepalen op 1000; het rente-percentage op 2H, een en ander Ie doen Ingaan 1 Augustus 1928. De heer ROODENBÜRG vraagt naar het resultaat van de onderhandelingen met de Nutespaarbank. Wethouder SLINGENBERG antwoordt, dat de onderhandelingen meest mondeling zijn gevoerd Daarom geeft de schrifteiyke correspondentie geen juist beeld er van en is zy niet ter visie gelegd. De heer ROODENBÜRG vraagt, ofhet noodzakelijk Is, dat het nadeellg saldo ver dwijnt. Heeft de gemeente voordeel van den dienst? Worder de belastingen nu be ter op yd beaald? Heeft de dienst nut voor Haarlems inwoners? Is dit zoo dan zou de gemeente Haarlem er best 9.000 op toe kunnen leggen. Het aantal aangeslotenen by den dienst is in het afgeloopen jaar teruggeloopen. Dat moet toch ziin oorzaken hebben. Er zijn ook klachten over den dienst Op die manier komt hij in discrediet Nu wil men rente gaan vergoeden, dan zou er zelfs een batig saldo komen. Maar spr. twijfelt er aan. B en W. gaan uit van het standpunt, dat er 7000 aangeslotenen zullen zijn; maar er ziin er slechts 6500. De kosten van ophalen zullen niet veel minder worden; de menschen komen het geld niet brengen. En al zouden de salaris sen voor 't oohalen van geld verminde-en. aan don anderen kant stü<*en die. Nu wordt betaald aan salarissen 28 200. Snr. vindt he al heel mooi. als de helft der aangeslo tenen het geld brengt. Maar er moet f 2 mlllloen komen wil de maatregel effect rortooron Pee hrcM 7011 dit komen oo ruim f 500 B11 de 20 (100 aangeslotenen bil de Nntssnee-i-bpnk z^n er slecht 3%or>. <pe meer dan f 500 inge'ead hebben Snr. gelontt, ^Pn ook niet, dat de gemeente zoo'n aantal zal Vriigen Er zullen ook bükantoren moeten komen vor de verre wiiken d~r stad En al- dos verdwünt de eventueele hate van den dienst. Want van de prichting dier bij kantoren zal stijging der kosten het ge volg zyn. De heer JOOSTEN is dankbaar dat de zaak met de Nutsspaarbank niet is door- geggan. Niemand heeft zich ooit voorge steld, dat de dienst zich zelf zou kunnen bedruipen. De dienst is een sociale instel ling, waar de menschen het geld in kleine bedragen kunnen geven. Men behoeft zich niet op het standpunt te stellen dat het tekort moet verdwijnen. De dienst moet echter steviger gemaakt worden, door meer deelnemers te krijgen. Veel menschen hebben zich inde-tyd aangesloten, doordat zii zeer achter waren met belastingbetalen. Dit heeft men nu ingeloopen en spr. juicht het toen. dat B. en W. rentevergoeding willen geven, want anders treden de menschen weer uit den dienst en loopen zij kan« weer achterstand j te kriigen bii betalingen B. en W .schaden echter het belang van den dienst, omdat zy den particulieren banken geen schade willen berokkenen. Maar spr. meent, dat de begrenzing tot in- b-eng van hoogstens 500 moet vervallen. Spr. maakt verder nog eenige bemerkin gen en informeert, hoe B. en W zich de be- rekening der gemiddelde rente denken I De heer CASTRTCUM acht de instelling van den dienst eveneens een goeden so cialen maatregel. Hij juicht het voorstel vanB enW. toe maar meen 1 dat de grens van een bedrag van 500 gehandhaafd moet worden, omdat anders mogelijk welge stelde ingezetenen den dienst als een soort beleggingskas gaan beschouwen. Weihouder SLINGENBERG merkt on. dab B. en W. het eens ziin met de drie sprekers, waar zii onmerken, dat de dienst een goede instelling Is. j B. en W. ziin niet van meening. dat de i dienst winst moet onleve-en, maar zy mee- nen wel. dat de dienst zoo nuttig mogeliik moet werken, en dat voorts er naar gestreefd moetworden.dat 't tekort zooveel mogeiyk verdwünt. j Het is niet de bedoeling, een zoo groot mo- I gelijk ambtenarencorps te verzamelen j Spr. gelooft, dat de gemeente indirect voordeel heeft door het feit, dat de belas tinggelden meer geregeld binnenkomen. Hij du'ft echten niet voluit te bevestigen dat i de dienst gewerkt heeft, zooals men zich voorgesteld had. Niet vergeten mag echter wo- den, dat het nog en jonge instelling is. Vele deelnemers gaven zich den eersten I tüd op, toen er een dwangbevel van den be- lastingdienst kwam en was hun direct be- I lang bü aansluiting ve' dwenen, dan gingen zij weer heen Zoo heeft de dienst verschil lende kinderziekten doorworsteld, al zullen er nog wel eens klachten zijn. Volzens de plannen van den heer Joos- ten zou de instelling het karakter van een bank krijgen en als concurrent ontreden te- genover particuliere bankinstellingen. Op dien weg moet de gemeente z.i. zich niet be- geven. Nader legt sor. uit. dat de bedoeling van het voorstel Is, door den inleg van groote bed-agen de basis van den dienst te ver- breeden. De heer JOOSTEN dient een voorstel in tot wüztging van art 1b, waardoor de mo gelijkheid wordt p-vchanen tot alterlei bèta- linzen en niet alleen betalingen aan pu bliekrechtelijke lichamen en aan gemeente- bedrüven. Wethouder SLINGENBERG ontraadt aan neming van dit voorstel. Het wordt verworpen met 2311 stem men. De heer JOOSTEN stelt voor. de benallng te schvnrmen. dat over het grootere bed-ag van f 1000 geen rente vergoed zal worden. Dit wordt verworpen met 21—14 stem- in tn. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wrdt dan besloten. Vaststelling rooilijnen B. en W. bieden ter vaststelling aan een nieuwe rooilijn voor de Fülslaan, nabü de uitmonding op de Leidschevaart vanaf de Geweerstraat en voor de Leidschevaart. voor zoover betreft het ten zuiden van de Pijls laan en ten noorden van de Edisonstraat gelegen gedeelte. De heer KLEIN vraagt, of, indien de be woners schade lijden van de vaststelling der nieuwe rooiliin, zij een beroep op den ge meenteraad kunner doen. De heer VAN LIEMT wijst op zijn inder tijd ingediend voorstel in zake de rooiïün- kwestie. Nu komt men toch met een voor stel. Overigens sluit hij zich aan by het door den heer Klein gesprokene. Wethouder REINALDA witst er op dat een vorige maal ook reeds een rooilijnbe- slui genomen Is. Snr. verdedigt verder het voostel, dat goedgekeimd wordt. B. en W. bi°den ter vaststelling aan een nieuwe rooiliin voor de Leliestraat. Aldus vesfzesto1d Ont+rekking grond openbare dienst B. en W. stenen voor het gedeelte von den Dornsweg in voormalig Schoten aan den onenka-en d'»nst te onttrekken. De heer WOT.w maakt bezwaren tegen dit voorstel, omdat, de rm uitkomt on een groot comnlex wninzen. Z. i. zou ee-st een nieuwe weg aangelegd mo°ten worden, om den bewoners van die woningen een verbin ding te geven. Hij zou het voorstel willen apn "honden. Wethouder FETNALDA begriint d" be zwaren niet. Over enkele wek»n is de nieuwe toestand geheel gereed. Om een nieuwen weg te kunnen aanleggen moet eiiareerst de oude toestand opgeheven wor den. Pfet voorstel va.n R. en W. wordt aange nomen. De heer Wolff ve-klaart. zich er tegen. Openbare Werken een bedrijf 1 B. en W. stellen voor in te stellen een be- I drijf voor Openbare Werken en bieden ter i vaststelling aan een verordening op het I beheer van het bedrijf voor Openbare Wer- ken. De heer JOOSTEN zou het voorstel willen aanhouden, terwyi hii B. en W. tevens ver zoekt. nadere inlichtingen over het voor stel te geven. Hoe zal men den balans bijv. samen stellen? Wat brengt men daarop? Hoe ge schieden de af- en overschrüvingen door B. en W.? Omvat dit het geheele onder houd der straten? De heer KLEIN verzoekt eveneens aan houding van het voostel, opdat de raads leden ng eens het uitvoerig rapport van den accountant Lucas kunnen bestudeeren. De heer ROODENBÜRG meent, dat dit ranuo-'t eigenlijk naast dit voorstel staat. Het beginsel-besluit kan wel genomen wo-den. Overigens zou hij wel gaarne na dere inlichtingen hebben over de verschil lende artike'en. Zoo zou hii den raad de posten willen laten vaststellen, waarop B. en W. kunnen af- en overschrijven. Het vonrsel wordt aangehouden Een nadere nota zal den raadsleden toege zonden worden. Aankoop grond B. en W. vragen machtiging aan te koo- pen voor 257,215 een aantal perceelen, ge lepen aan den Middenweg en de Delft. De heer WOLFF vraagt of de daarnaast liggende gronden vebeterd zullen worden. Wethouder REINALDA antwoordt, dat dit veel geid zal kosten, ongeveer 5 perMI. Dan zou de prijs van 2 tot 7 per M2. kosten. Dan kost het terrein 700.000. Dan hebben wü wegen, maar nog geen hulzen. Spr, meent, dat men terreinen als bouw terrein in orde moet maken, naarmate de economische behoefte daaraan zich voordost. De machtiging tot aankoop wordt B. en W. verleend. 'Weigering vergunning ver bouw perceel. B. en W. stellen voor, te verwerpen het beroep van de N. V. Noord-Hollandsche Ex ploitatie-Mij., ingesteld tegen de afwijzende beschikking van B. en W., waarbij hem ge weigerd is. perceel Boekenrodest' aat 2 te verbouwen tot winkel met woning en apart verhuurd bovenhuis. Hetvoorstel van B. en W. wordt aange nomen. Aankoon grond B. en W. stellen voor, voor 74 000 aan te koopen g onden, gelegen aan de Jan Gij senvaart. In totaal is het ruim 1000 c.A. Overplaatsing onderwijzend personeel Besloten wordt tot overplaatsing van on- derwüzend personeel op de openba e lagere scholen en tot overplaatsing van een onder- wyzeres aan een school voor voorbereidend L. O. Benoemingen Benoemd worden tot tijdeiyke lee.aren aan de H.B.S. A met 5-ja.igen cursus; Ir H. zyistra, G. K. W. Bakker, H. Zanen en mevr. J. L. van Sluijs-Barbiers. Tot tydeyke letaal essen aan üe Middel bare School voor Meisjes met 5 j. c.: Mevr. C. C. Maschhaupt-Vis, mej. Dr. J A. M. ten Broexe, mej.ir. G. P. de G.oot, mej. A. C. Ke.sbergen en mevr. M. G. van der Goot-Mauritz; Tot hooid van den vervolgcursus no. VI: J. Zuidweg; Tcl roofd van dsn vervolgcursus no. VI: W. Koutstaal met 22 stemmen.Deze was no. 2 der voordracht. Op no. 1, den heer H. van Leeuwen, waren 13 stemmen uitge bracht, Tot onderwyzeres aan de school voor voo. bereidend lager onderw. aan de Smede- straat: Mevr. wed. H. C. Schmid-v. d. Veer. By de benoeming van hoofd der school U.L.O. letter B werden by eerste vrije stemming uitgebracht jp no.l der voor dracht, den heer A. K. D. Spruit, 7 stem men, op no. 2, den heer J. B. v. d. Haar, 12 stemmen en op no, 3, den heer J. A. J. Paulen 16 stemmen. Bij tweede vrije stemming werden uitge bracht op de heeren Sprlit, v. d. Haar en Paulen resp. 4. 15 en 16 stemmen. By herstemming werden uitgebracht op de heeren v. d. Haar en Paulen resp 18 en 17 stemmen, zocdat benoemd is de heer van der Haar. Overplaatsing bedrijf. De hee VAN KESSEL heeft de volgende vragen gesteld: 1. Is het B. en W. bekend, dat de Haar- lemsche Draadnagelfabriek binnenkort haar bedrijf overbrengt naar Antwerpen, terwyl zy gaarne hier in Haarlem was gebleven? 2. Zoo ja, hebben B. en W. dan pogingen aangewend om deze industie, welke aan een groot aantal arbeiders werk verschaft, voor Haarlem te behouden? 3. Wanneer vraag 2 bevestigend wordt beantwoord, zijn B en W dan bereid, de maatregelen, welke zij in deze genomen hebben en de resultaten daarvan aan den raad mede te deelen? De VOORZITTER deelt mede. dat in de volgende vergadering op deze vragen geant woord zal worden. De brand aan den Slaperdijk. De heer OVERSTEEGEN is van oordeel, dat de omvang van den brand te wyten is aan het ontbreken van waterleiding. Inder- tyd is het aanleggen van waterleiding te duur genoemd. Maar spr. acht den aanleg toch een groote noodzakelijkheid. Voorts merkt hij op, dat de brandweer over met kool begroeid land van een ar beider heeft gereden en hy vraagt, of den man daarvoor schadevergoeding gegeven zal worden. De VOORZITTER merkt op, dat de om vang van dep brand niet te wyten Is aan het ontbreken van waterleiding, doch aan een tüdelijk defect aan de brandspuit. Er was water genoeg in de slooten door den regenval van de laatste dagen. Voor die schadevergoedingskwestie moet de betreffende arbeider zich wenden tot het gemeentebestuur De heer PEPER merkt op, dat die regen val toch maar toevallig plaats gehad heeft vóór den brand. Als het droog weer geweest was de laatste dagen, zou er geen water in de slooten zijn geweest. Spr, acht het noo- dig. dat duinwater komt in bedoelde buurt. De heer WOLFF merkt op. dat het regen water geen rol speelt in deze. Het blus- schingswater Is gehaald uit de Delft en dat is altiid op peil. Het komt den heer CASTRTCUM voor, dat, indien er waterleiding geweest was. de brand niet zoo'n omvang genomen zou hebben. De heer JOOSTEN vraagt overlegging van het officiëele rapport van de brand weer aan den raad. De VOORZITTER zegt dit toe. Vochtige woningen. De heer KOPPEN vaagt, wat B en W. van plan zijn te doen tot verbetering van een woningcomolex aan het Meidoornplein. Wethouder REINALDA antweordt. dat reeds maariegelen tot verbetering genomen zijn. Mochten de beschikbare gelden niet toereikend zijn. dan zal een nader crediet worden aangevraagd. Een standplaatskwestie De heer KLEIN bespreekt de kwestie van een standplaats van een photograef in den Hout en vaagt maatregelen, opdat den hoogsten inschrijver de plaats wordt ge gund. B. en W. zullen de zaak onderzoeken. De klagende colporteur De heer GROENENDAAL vraag* overleg ging van een rapport over de avestatie van een colporteur in de Groote Houtstraat, die er over geklaagd heeft, door de politie mis handeld te ziin. De VOORZITTER zal de zaak onder zoeken. Nadat medegedeeld is, dat de volgende raadsvergadering 29 Augustus gehouden za wo"den, wordt de vergadering gesloten, MEDEDEELINGEN AAN DEN RAAD. a. Ingekomen zijn: een brief van dezelfden, waarbij wordt toegezonden een exemplaar van de door hen gesloten gemeente-rekening over het dienst jaar 1925: het verslag over 1927 van de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwiis: een verzoekschrift van de Vlettenschip- persvereeniging „Door Eendracht Verbete ring" om de Brouwersvaart, loonende.van de Leidschevaart tot de brug onder Overveen, to laten uitbaggeren. b. Gesteld worden in handen van B. en j W. om prae-advies: een voorstel van den heer J. G. van Kes- sel om B. en W. uit te noodden zoo snoedig mogeliik maatregelen te treffen, dat de Al- gemeene Politieverordening wordt aange vuld zoodanig, dat de verontreiniging door losloopende honden on en tijdens de groen- fcenmarkt niet meer kan plaats hebben; I een verzoekschrift van J. Has e.a„ allen wonende langs den Oudeweg of naaste om geving, om vernieuwing van den Oudeweg; een verzoekschrift van W. Rooze om in koop te ontvangen een perceel grond, gele gen aan de v. d. Meerstraat; i een verzoekschrift van het bestuur van het St. Luciagesticht om beschikbaarstelling van gelden voor het aanbrengen van ver anderingen in de scholen aan de Generaal de la Reijstraat 6 en 8 en de Tugelastraat 5; een verzoekschrift van het bestuur van de St. Franciscusschool Tugelastraat 5, om goed te keuren, dat wegens de invoering van het verplichte 7e leerjaar het lokaal van de Naaischool met ingang van 1 Sep tember .1928 wordt gebruikt als leerlokaal. De volledige uitslag van de gisteren in „De Oude Geleerde Man" gehouden aanbe steding ten behoeve van de Stichting „Voge lenzang" tot het bouwen van een dubbel en enkel Paviljoen voor den Geestelijk-ver zorger, een woning voor den rentmeester, een woning voor den adminstrateur, een af sluithek, een pompgebouwtje met riolee- ringswerken, een stel werkplaatsen, een kolenbergplaats en het restaureeren van xo woningen, in massa, is als volgt i. H. Zeegers, Nijmegen, f 575.000, hoog ste inschrijver 2. M. Coblenz, Haarlem, f 547.250 3. D. Witzand, Zeist f 532.015.80 4. G. Bijlandt, Haarlem, f 530.000 5. Nouta en Hattema, Leeuwarden, f 514.0006. H. Hoogervorst, Alkmaar, f 513.0007. M. Zwaar, Nieuwendoorn, f 507.946 8. Doelen en Schilder, op 't Zand, f 502.205 9. N. V. Nederland, Nijmegen, f 494.500 10. N. V. Gebr. Janstraa, Haarlem, f 494.000; 11. A. J. Sonsbeek, Heemstede, f493.000; 12. G. J. Broertjes, Bloemendaal, f 486.000 13. Van Rossum, Utrecht, f480.000; 14. A. Buur, Alkmaar, f478.000; 15. Gebr. Putte, Heemstede, f 475.00016. D. J. van Buren, Bloemendaal, f475.000; 17. W. Bunnik, Amersfoort, f 468.00018. Firma v. d. Bijl, Alphen, f 465.00019. C. Vedeler, Bergen op Zoom, f 462.900 20. V. d. Velde en de Jong, Oegstgeest, f 462.264 21. Venhoven en Evers, Heem stede, f 461.674 22. N. V. H. C. J. M. Kok ken, Tilburg, f 459.900 23. J. Raaymakers, Wouw, f 452.900 24. Gesman, Alphen, f 452.792 25. Gebr. den Ouden, Alphen, f 452.792 26. Verschuur Duldy en Co., Lisse, f 449.00027. N. V. Aannemers bedrijf, Bergshoef, Seppen, f 447.900 28. Jan Kraay, Haarlem, f 438.000, laagste in schrijver. Gunning is aangehouden. van 5458; 2e Idem 5053; le zonder rijks- merk 4854; Zware 60;Extra zware 62. Vlug. Handel matig 1496 ponden boter Goeboter van 95100 per pond weiboter 8595 per pond. Handel matig. 350 partyen eieren. Kipeieren van 6.50— 8.00 per 100 stuks. Eendeleren van 66.50 per 100 stuks. Handel vlug. PURMEREND, 8 Aug. Afslagvereeniging Beernster, Purmerend en Omstreken. Aard appelen f 1.101.65, kl. Aardappelen f 0.75 —1.10 per 25 K.G. Slaboonen f 3.203.50, Snijboonen f 2.404.50 per 15 K.G., Tuinboonen f 0.710.72 per 15 K.G.; Dop erwten f 37 per 50 K.G. Roode Aalbessen f 20—47 per 100 K.G. Klapbessen f 0.70— 2.20 per 100 K.G. Perziken f 411 per 100. Pruimen f 2023 per 100 K.G. Kom kommers f 46.30 per 100. Bloemkool f 3 —27 per 100, Roode kool f 13.10—19, Witte kool f 7 per 100. Sla f 2.403.50, Andyvie f 2.503.30 per 100 krop. Rabarber f 49 per 100 bos. Wortelen f 1119 per 100 bos. Uien f 2.15 per 25 K.G. 11000 mand Augur ken. Middel f 0.871. Basterd f 1.181.30, Grof Fijn f 1.60, Stek f 0.50—0.51, Bom men f0.42—0.46 per mand van 6 K.G. Peren. Suikerperen f 813, Janbaas f 4 16, Kruideniers f 20—34, Appelen Yellow low f 24—60 per 100 K.G. Tomatenveiling 8 Aug. Tomaten A van f 25.20—33.10, B. f 24.80—31.40, C. f 14— 24.20, CC f 3.30—3.80, Bonken f 16—23.60 per 100 K.G. MEDEMBLIK, 8 Aug. R. K. Marktver- eeniging „St. Jozef". Aardappelen: Groote Muizen 2.95—3.05; Kl. Muizen 2.45—250; Idiaal 2.45—2.95; Witte 2 20—2.35; Kriel 1.001.10; alles per halve H.L. Twee winkelhuizen afgebrand. NIJKERK, 9 Augustus Een hevige brand heeft gewoed in den afgeloopen nacht te Nykerk, waar de winkelhuizen van de hee ren De Zoeten en Buenk aan het Verlaat in de asch zijn gelegd. De oorzaak is onbekend. De gedupeerde winkeliers zijn laag verze kerd. ROERMOND, 9 Augustus Ter hoogte van de Maasbrug is het jongetje van Wal ters, wonende Roerkade, bij het baden in de Maas verdronken. HEERLEN, 9 Augustus In de vergade ring van het Algemeen Mynwerkersfonds van de steenkolenmynen in Limburg werd het jaarverslag over het boekjaar behoudens enkele wyzigingen van ondergeschikten aard overeenkomstig het door den directeur sa mengesteld ontwerp vastgesteld. Besloten werd aan de R. K. Vereeniging Het Limburgsche Groene Kruis" en het Centraal Comité voor de Nederlandsche wykverpleging voor het jaar 1928 een subsi die toe te kennen van 7000.resp. 3000. ten behoeve van het werk wijkverpleging. PARUS, 9 Augustus Semi-officieel wordt medegedeeld, dat de Fransche regeering in opdracht van het Amerikaansche Staats- departement verleden Dinsdag aan de in het Amerikaansche memorandum van 23 Juni genoemde staten de officieele uitnoodi- ging voor de onderteekening van het pact te Parijs heeft verzonden. De antwoorden van deze 14 landen worden tegen het einde dezer week te Parijs verwacht. KARLSRUHE, 9 Augustus Hedenoch tend is in den oudedom van 71 jaar over leden de voormalige groothertog Friedrich van Baden. GOUDA. 9 Augustus 1928. Maktbericht. Veemarkt; Aangevoerd in totaal 2621 stuks waarvan: 413 slachtvarkens. Vette van 33—34 cent per pond levend met 2 pCt. korting. Londensche van 26—33 cent per pond le vend met 2 pCt. korting Zouters van 32—33 cent Per pond levend met 2 pCt. korting. 1046 magere varkens 2540 per stuk; 851 biggen 1016 per stuk; 9 runderen 250350 per stuk; 29 nuchtere kalveren 1018 per stuk; 46 schapen 2024 per stuk; 2 lam meren 1520 per stuk; 29 bokken en geiten 27—6 per stuk. Vette varkens vlug. Londensche vlug. Zouters vlug. Magere varkens vlug. Biggen vlug. Runderen matig. Nuchtere kal veren vlug. Schapen vlug. Lammeren vlug. Bokken en geiten vlug. Algem. Markt. Partyen kaas. prijzen le kw. met rijksm. MEDEGEDEELD DOOR DONDERDAG 9 AUGUSTUS Koersen Heden opening 5Nederland 1919 67,. Nederland 1918 4 V> %o Nederl. 1917 6% N.-Indië 1923 D H N.Ind 1926 B Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel My. Resc. Dito Industrieën. Marg. Un,e Nederl. Kunstzyde Maecubee Holl Kunstzyde Oude Philips Industr. Bultenlan Anaconda U. S. Steel Snia Viscosa Gew. Peruvian Handelsondern. Comp.comm. du Llège Mijnbouw. Boeton Mijnbouw Red Jang Lebong Petroleum. Dorische Petr. Geconsolideerde Kon. Olie Perlak Rubber. A'dam Rubber Dell Batavia Rub Java Rubber Serbadjadi Silau V1. C. O. Allied Intercontin Rubber Scheepvaart. HolL Amerika Lyn dito Gem. Elgend Kon. Ned Stoomb Kon Paketvaart My Nederland Rotterd. Lloyd Scheepvaart-Unie Marine comm. Marine prei. Suiker. H. V A Java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak. De li Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific Wabash Chic. MUw St. Pauj Kansas City South Brie Railr Prolongatie.. 102% 102%, 101% 101 99%* 229% 437i 192J 763J 21% 386 194"! MEDEGEDEELD DOOR DONDERDAG 9 AUGUSTUS Beriyn 59.35 59.45 Parijs 9.70 9.80 34.60 34.70 Londen 12.10 12.11 47.90 48.— Rome 13.— 13.10 Madrid 41.60 41.75 35.10 35.20 New-York (cable* 2.49 2.50 7.30 7.45 Warschau 27.- 27.10 Kopenhagen 66.65 66.80 66.45 66.60 Stockholm 66.45 66.60

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9