TEGEN GOD i f125. Telegraphisch Weerbericht BUREAUX: NASSAULAAN49j 1 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1928 rWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 1693» HET ZWAAR GETEISTERDE PALOE Zes dorpen totaal door het vuur verwoest HET VOORONTWERP-VEILIGHEIDSWET Voorstel om de wet o. m. tot landbouw en binnenvaart uit te breiden Drukkerij „De Spaarnestad' brand te Zaandam Voornaamste Nieuws Vertrek van Regent Ebbinkhuijsen J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Ernstig ongeluk in Haarlemmermeer Burgemeesters -benoeming 34e BEDEVAART NAAR LOURDES 4 Telefoon No. 13S66 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 cL; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIES 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, I 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaardea f 9(11111 levenslange geneeie ongeschiktheid tot werken tioor fTCfl een ongeval met |Oin tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende ultkeeringen: 1 OUUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; i OU.'doodeiyken afloop; lLuU." by verlies van een nand, een voet of een oog; AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN AL? E PUUUTFN UFSUHIFOEN ITÏTFRTITV nRIFMAAl VIER EN TWINTIG UREN NA bij verlies van een fCfl bij 'n breuk van l f. n bij verlies v. een duim of wijsvinger; 1 UU.~ been of arm; 1 *11."anderen vinger. of arm; BET ONGEVAL. Ook bfj ons! In ons vorig artikel wezen wij op de ruste- looze propaganda, die de bolsjewisten in eigen land en daarbuiten maken voor de atheïstische levensbeschouwing, de radicale Gods-„Vemeinung". Wij wezen op den haat, dien zij God toedragen, op de weerzinwek kende middelen, die zij aanwenden om het aantal deelgenooten van dien haat grooter en krachtiger te maken. Maar laten wü niet denken zoo echt Hollandsch! „wat in Rusland of andere landen gebeurt, is zoo ver; by ons in ons Chrlstelyk land, gebeurt zoo iets niet!" Wie deze meening huldigt, vergist zich deeriyk. Ook by ons grypt de atheïstische propa ganda in woord en teekening om zich heen, terwyi justitie en wetgever, naar 't schijnt, machteloos staan om dit kwaad te onder drukken of te bestraffen. Tal van atheïsti sche, anarchistische en communistische dag en weekbladen maken er hun taak van, God te bespotten, Zijn instelling, de Kerk, te be kladden, Zyn priesters en geloovigen uit te maken voor alles, wat de haat slechts kan bedenken. wy behoeven niet te herinneren aan een pamflet als „de Godspest", de wereld" inge zonden door een communistische uitgeverij te Amsterdam. Niet aan het spotvers naar aanleiding van het auto-ongeluk van twee Delftsche geestelijken, dat „de Vrijdenker' twee maanden geleden verspreiden liet door gewetenlooze colporteurs, die van hun haat graag wat venters-provisie plukten. lederen dag verschynen er bladen, die hun spot en venyn spuwen op de overtuigingen van allen, die zich Christenen noemen. Nu moge het waar zün, dat niet alle atheïstische bladen zuiver communistisch zyn, maar hun geest is den bolsjewisten zoo verwant, dat zelfs degene, die niet van com munistische zyde uitgaan, toch broertje en zusje er van zyn. En betere bondgenooten en mede-spuwers kon Moskou zich moeilyk wenschen. wy hebben voor ons liggen een drietal nummers van „De nieuwe Cultuur", onaf- hankeiyk atheïstisch weekblad, waarvan A. L. Constandse, van Heurnestraat no. 208, Den Haag, de redacteur is en N. H. Luigies en Zonen te Rotterdam de uitgevers. Gezien den ondertitel van het blad, verwonderen wy ons natuuriyk niet ln groote, quasi-weten- schappeiyke artikelen onder den kop „de „Antl-Chrlsteiyke Gedachte", Nietzsche ver- heeriykt te vinden. Evenmin staan wy ver baasd, de hoogleeraren, die op Dr. de Hartog's enquête over wezen en beteekenis van het Christendom schouderophalend of afbrekend geantwoord hebben, eerlijk en onbevooroor deeld te hooren noemen, maar mannen als prof. v. d. Corput, Prof. Elias, Prof. Scholte, die hun trouw geloof beleden aan Christus en zyn leer, als niet hoogstaande menschen, als „geleerde doctoren, die in godsdienstige aangelegenheden zeer ongeleerd kletsen" te hooren qualificeeren. Het sociaal-democratische voorstel ln de Kamer om dienstplicht voor geestelijken in te voeren, is een gereede aanleiding voor een spotartikel op de eerste pagina (nummer van 23 Juni le Jaargang no. 25. 1928): „Het voorstel ls natuurlijk verworpen. Een geestelijke is van buitengewone waarde. De statistiek toont wel aan, dat het sterfte-cijfer van predikanten en gees telijken het allerlaagste ls viermaal zoo laag, als dat van hun collega's uit het verwante bedryf, de distillateurs en jene verstokers maar er is toch geen over vloed van. Er behoort een buitengewone dosis fantasie toe, een massa koelbloedig heid en leugenachtigheid, benevens een ware doodsverachting voor de waarheid, en deze kostbare eigenschappen zijn niet al- ledaagsch. Dus wordt deze soort, die helaas aan 't uitsterven is, buitengewoon in eere gehouden. De gezegende, bevoorrechte be schermelingen behoeven niet .naar het front. Neen, achter het front, van den kansel af, by catechisatie en huisbezoek, richten zy hun geschut op de achterblij- venden, die getroost worden (d.w.z. verminkt of gedood) met de onsterfelijkheid der ge sneuvelden en gesterkt met deze woorden, dat God de Heere de schepselen verminkt, die Hy voor den hemel heeft uitgekozen, zooals de huisvrouw de spinazie, die ge schikt is voor 's menschen inwendige zen ding, tot moes hakt. „Dit alles is in theorie prachtig. Slechts vragen wy ons af, waarom God dan zyn apostelen der Kerk niet het liefst op het slagveld ziet, aangezien zij aldus, om zoo te zeggen, naar den hemel op weg zyn. Maar misschien is God niet op zyn familie gesteld en weert hy deze visite tot het uiterste tydstip af nu niet, dat Jezus in levende lyve naar zyn grooten vader is afgereisd, want ty- dens zyn lydensuren op Golgotha stond daar iemand met een emmer onder het kruis om op te vangen, wat uit zijn won den vloeide, om dan direct ln den looppas daarmede naar Brugge te gaan. En nu moet het U ook zoo helder als koffiedik zijn, dat men met Christus' bloed den eer sten Maandag in Mei door Brugge's stra ten defileert. Maar het grootste wonder ls, dat dit bloed het geheele jaar door zoo hard is als een spyker, maar juist op dezen Maandag vloeibaar wordt. Duizen den loopen in deze processie achter de geestelyken mede, maar niet één van hen, die dit bloed te zien kreeg, of ooit te zien zal krygen; want de paljassen ln het zwart hebben in 't geheel niets by zich; of 't een pot roode menie, die men te elfder ure met wat olie verdunt. Medeiyden en haat streden in my om den voorrang, toen ik deze duizenden „ontzielden" aan mijn oog zag voorbygaan, medeiyden met hen, die zitten vastgeroest in de klauwen van dit wanstaltig by geloof; en een oprechte haat tegen deze priesterkaste, die mede door deze ceremonie het volk hecht aan Beurs en Altaar weet te kluisteren." Is dit grove en walgelijke haat of niet? Alleen de vorst der duisternis en de vader van alle leugentaal kan dit ingeblazen heb ben. Ook in luchtiger vorm, maar uit even ko kenden poel, tracht het genoemde blad zyn Omtrent het zwaar geteisterde eiland Paloë ten N. van Flores, meldt Aneta nog het volgende. Waarschijnlyk als een gevolg van de aard beving, die met de eruptie gepaard ging, liep het zeewater aan alle zyden van het eiland ongeveer vyf meter op. Volgens in lichtingen, die de hoofden verstrekten, was de temperatuur van het water zeer warm. Van de menschen, die in zee gevlucht zyn, is een aantal verdronken, maar het is on bekend hoeveel. Het aantal overlevenden op het eiland bedraagt ongeveer vijfduizend zielen. De stemming onder hen is kalm. De door den resident meegevoerde levensmid delen zyn met die welke aanwezig waren, voorloopig voldoende om in de levensbe hoeften van de bevolking te voorzien. Negen handelsprauwen, die van Celebes vertrokken waren, moeten vergaan zijn. Het lot van de bemanning is onbekend. Eén prauw is op Noord-West-Paloë gestrand; de opvarenden waren nog aan boord. De wal van Flores, recht ten zuiden van Paloë, moet geteisterd zyn. De resident zal zich daarheen bege ven om den toestand op te nemen. Paloë behoort tot de onderaf deeling Ma- oemere Midden Flores welker bestuurs hoofd, een controleur Binnenlandsch Be stuur, zetelt in het gelijknamige plaatsje aan de baai van Geliting, waar ook een station der R.-K. Missie is gevestigd, in de buurt worden veel tamarindeboomen ge teeld, wier vrucht aan Makassaarsche (Cele bes) handelaren wordt verkocht. In de na bijheid bevindt zich een Boegineesche vollcs- planting afkomstig van Celebes met helsche bedoelingen te bereiken. In een ver- pi^ 200 zielen, die van handel en visch- haaltje gaat God de Vader, die zich in den vangst bestaan. Voldoende zou dit citaat al zijn om aan te toonen. hoe brutaal en funest week in week uit deze schrijverij haar verwoestend werk in Nederland voortzet. En we zouden liever niet verder willen aanhalen. Maar het moet, het moet. De oogen moeten open, vóór het te laat ls! Nederland, het Chrlstelyk Nederland moet. eindeiyk eens gaan begry- pen, dat het den vyand ln eigen huis heeft. Onder het opschrift „De Bloed-theologie van het Christendom" verhaalt een zekere Reedijk over de H. Bloedprocessie te Brugge (nummer van 23 Juni 1928): „In een urn of kruik wordt hier in Brugge bewaard het bloed van Jezus; zeg hemel „ontzaglijk verveelde", na wat nood zakelijke dingen en zyn stralenkrans ln een valiesje gepakt te hebben, naar de aarde en belandt by de voetbalmatch UruguayArgen tiniëbereikt ten laatste het „Rem- brandtplein, om in een der vele daar aan wezige amusementsgelegenheden te belan den" en bestelt een cocktail (nummer van 30 Juni 1928): Nou, 't smaakt niet slecht," bromde God de Vader goedkeurend. „Na zoo'n paar eeuwen hemelschen nectar wil je wel eens anders." Hy wenkte den kellner en bestelde een tweede. De Jazzband-syncopen wekken nieuwe, vreemde sensaties by den ouden God, die zich weer opnieuw jong begon te voelen. Goedig glimlachend beluisterde hy de voor hem zoo vreemde muziek en keek naar het dansen, dat zoo anders was dan de hemel- sche parades. „Zij verzinnen toch van alles tegenwoor dig, grinnikte hy. „Als lk wat jonger was, waagde ik ook een dansje." Maar dat ging niet meer, en by wyze van vergoeding liet God zyn glas nog maar eens vullen. Aan alles komt een eind, ook aan het vermaak der goden. God de vader bedacht, dat het hoog tijd was om naar den hemel terug te keeren; hij wenkte den kellner om af te rekenen. „Zes gulden, meneer." Uit een slip van zyn mantel haalt God de Vader een papieren ryksdaalder. „Neen meneer, dat gaat niet, 't ls zes gulden." „Ja vriend, 't is goed zoo. Kyk, ik ben God zelf, weet je," en als legitimatiebewys haalde God de Vader zyn stralenkrans uit zijn valiesje en zette dien op. „Nu, je weet, waaruit ik besta, niet waar, als je het ten minste weet." „Ja zeker, meneer, God de Vader, de zoon en „Ja juist. Nu, ik betaal je myn aandeel als God de Vader plus vyftig cents echte fooi, maar je kunt van mij toch niet ver gen, dat ik voor twee anderen ook betaal. Dat moet je hun zelf maar vragen." En met deze woorden nam God de Va der zyn stralenkrans, groette het gezel schap en verdween." Is het genoeg? Is nu voldoende bewezen, dat in Nederland ieder de vryheid heeft God en het Christendom op de laagste, platste en gemeenste wyze te bespotten en uit te jouwen? Zyn we nu opgeschrikt, of zal het gaan als geweonlyk: we schudden het hoofd en steken een sigaar op!? Wat zullen onze politie-autoriteiten, magistraten, onze katho lieke en christelijke kamerleden nu doen? Is het nu nog niet duidelijk, dat dergeiyke acties en systematische volksvergiftigingen, op zichzelf reeds zoo immoreel en droevig, wyd den weg banen en ongehinderd door gang verleenen aan het verwante commu nisme, dat in iedere geloofsondermyning naar het woord van den Russlschen leider zelf, de beste propaganda heeft? Of zal het Inzicht uitblyven, tot de Roode Terreur er IS?! Sedert het begin der daadwerkelijke paci ficatie in 1907 op Flores, is het eiland op merkwaardige wijze vooruitgegaan en heeft het zich gevormd tot een der meest belo vende afdeelingen van het gewest Timor en Onderhoorigheden. Paloë ls een klein eilandje. De vernielde dorpen lagen dus aan den voet van den vul kaan. Vandaar het groot aantal verbrande dorpen en omgekomen bewoners. DB. KEMMERLING OVER DE RAMP. In een onderhoud met de „Tel.", deelde Dr. G. L. L. Kemmerling, chef van den vulcanologischen dienst in Ned.-Indië, die op het oogènblik in Den Haag vertoeft mede, in Mei 1926 een dag op het eiland Paloë vertoefd te hebben voor geologisch onderzoek. Hij was er toen met andere amb tenaren. Het gebeurt heel zelden, dat het eiland door Europeanen wordt bezocht, aan gezien het slecht te bereiken is. Er komen den laatsten tijd misschien eens per jaar missionarisen nu en dan bestuursamb tenaren. Het geheele eiland, zoo ging dr. Kemmerling voort, is van vulkanischen oor sprong en voor het eerst is er door my op gewezen, dat het eiland tot de actieve vul- canen behoort, omdat op verscheidene plaat sen solfatarenwerking (vulkanische gassen met stoom) was waar te nemen. Ik geloof wel, dat er in recent historische tijden uit barstingen zyn voorgekomen, doch daar deze niet vermeld zyn, is er tot dusverre van uitbarstingen feitelijk niets bekend en bovendien hebben wij van dit deel van den Archipel altijd byzonder weinig af geweten. Zooals ik reeds opmerkte, aldus vervolgde dr. Kemmerling, komen er bijna geen Euro peanen op Paloë, zoodat zoo goed als zeker valt aan te nemen, dat bij deze ramp geen Europeanen zyn omgekomen. Het eiland heeft één vulkaan met den krater aan de Zuidzyde. Het eiland is dicht bevolkt en telt ongeveer 32 kampongs, die op de hellingen van den vulkaan zijn gelegen. Hoofdzakelyk leeft de bevolking van vischvangst, doch ook de landbouw wordt door haar beoefend. Daar zij zeer ug ge ïsoleerd is geweest, heeft zij haar inheem- sebe zeden en gebruiken het best bewaard. Het bezoek, dat nu en dan door missiona- rirsen of bestuursambtenaren aan Paloë wordt gebracht, geschiedt door middel van prauwen van Flores." Wij kunnen hieraan nog toêvoegen, dat dr. Kemmerling op het oogènblik bezig is met het schryven van een werk over de vul kanen op Flores. Op de laatste jaarlijksche algemeene ver gadering van aandeelhouders der N. V. Drukkery „de Spaarnestad" werd o.m. be sloten om over te gaan tot nog een nieu wen aanbouw van het hoofdgebouw te Haar lem en wel aan de zijde van de Nassau - straat. De oorspronkelijke bedoeling was, hiermee nog dezen zomer te beginnen. Ter informatie van belanghebbenden ver zoekt men ons te melden, dat het bestuur der vennootschap om technische redenen besloten heeft dezen nieuwen bouw eerst in 1929 te doen plaats hebben. De minister van Arbeid, H. en N. heeft by den Hoogen Raad van Arbeid het hier. bygaande voor-ontwerp van een nieuwe veiligheidswet aanhangig gemaakt. De voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid zal omtrent dit voorontwerp prae. advies vragen van een commissie uit den Raad. Het vóorontwerp bevat bepalingen tot be veiliging bij den arbeid in het algemeen en bij het verblyven in fabrieken of werk. plaatsen in het byzonder. Algemeene toelichting De Veiligheidswet, tot stand gekomen m 1895, en sindsdien verschillende malen ge- wyzigd, beoogt alleen beveiliging bij, het verblijven in fabrieken en werkplaatsen. Thans is een wet ontworpen, die naast de gevaren, voortvloeiende uit het verbly ven in fabrieken of werkplaatsen, ook be strijdt die, welke allerlei soorten van ar. beid buiten fabrieken of werkplaatsen met zich brengen. Voor fabrieken of werkplaatsen blyft, be. houdens aanvulling en wyziging op som. mige punten, de in de Veiligheidswet ver vatte regeling behouden. Daarnaast worden in afzonderlijke paragrafen regelen gegeven betreffende den arbeid in den landbouw, den arbeid by het vervoer te water met binnenschepen en bij het laden en lossen daarvan, alsmede den arbeid aan boord van zeevisschersvaartuigen, terwyl voorts ten aanzien van alle of bepaalde soorten van arbeid, niet vallende onder de ge noemds rubrieken, eveneens de mogelyk. heid geopend wordt om maatregelen ter beveiliging van de arbeiders te treffen. Ein- deiyk ls nog een speciale regeling getrof fen met betrekking tot het gebruik van loodhoudende stoffen bij het schilderwerk. De uitbreiding van de Veiligheidswet be. treft, behalve de genoemde onderwerpen, voornamelyk het verbod van handel in bepaalde onbeveiligde werktuigen en de veiligheid op bouwwerken van kleinen om vang en op die in eigen beheer. De herziening van het bestaande betreft hoofdzakelyk: a. het vervallen van voorschriften in zake het beoordeelen van bouwplannen; b. het vervallen der verplichting tot aan gifte bij oprichting van fabrieken of werk plaatsen; c. een nauwkeurige omschrijving van de verantwoordelykheid voor overtreding met strafbaarstelling in bepaalde gevallen van den nalatigen of onwilligen arbeider. I De landbouw De scei toenemende toepassing van werk. tuigen en electriciteit in den landbouw heeft tot gevolg gehad, dat een grooter aantal ongevallen telken jare slachtoffers maakt, waaronder dooden en zwaar ver minkten. Dit zyn voor een belangrijk deel die soort ongevallen, die door vakkundige toepassing van beveiligingsmaatregelen te voorkomen zyn. Het is ter vermindering der ongevallen noodig, dat het veiligheids, toezicht kan optreden in de landbouwbe. dry ven. Art. 10 bepaalt dan ook o.b.: By aige- meenen maatregel van bestuur kan met betrekking tot alle of bepaalde soorten \an arbeid in eene onderneming van landbouw, tuinbouw, boschbouw, veehouderij of veen derij worden voorgeschreven, wat, met in achtneming van de eischen, door het dis trictshoofd gesteld, moet worden aange. wend: a. tot het voorkomen van ongeval, len; b. tot het verschaffen van huip by ongevallen; c. tot het voorkomen van scha. de aan gezondheid. De binnenvaart Ook ln dezen bedryfstak is het toegeno men gebruik van motoren en mechanische hulpmiddelen oorzaak van vele ongevallen, die door doeltreffende veiligheidsmaatrege len voorkomen hadden kunnen worden. Evenzeer als het toezicht op de stoomketels zich uitstrekt over schepen, is het noodig, dat de andere bronnen van bedryfsonge- vallen in de binnenvaart de aandacht der Overheid hebben en dat zij de arbeiders tegen die ongevallen beschermt. Dit ont werp bemoeit zich echter niet met de na vigatie zelve, omdat de veiligheid daarvan tot een geheel andere techniek en ook tot een anderen tak van Staatsbemidde. ling behoort. Wel beoogt het ontwerp ook den laad- en losarbeid aan toezicht te on. derwerpen. Voorts wordt krachtens art. 11 o.m. bevordering der landelijkheid in de v/et opgenomen. Arbeid aan boord van zeevisschers vaartuigen Meermalen komen ongevallen, zelfs doo- delyke, aan boord van zeevisschersvaar tuigen voor, met name door vischtuig, dat in ondeugdelijken staat verkeert of van niet voldoend veilige constructie ls. Het is daarom noodig, dat van overheidswege op op den arbeid aan boord van die schepen toezicht wordt geoefend. Dit regelt het ontwerp. Arbeid buiten fabrieken of werk. plaatsen De tegenwoordige Veiligheidswet geeft geen bevoegdheid om voorschriften te ge ven of eischen te stellen ten aanzien van arbeid buiten fabrieken of werkplaatsen. Toch doet de behoefte daaraan zich in menig geval dringend gevoelen, b.v. bij 't met de zandstraal reinigen van gevels. Een tweede voorbeeld leveren de liften en an dere hijschwerktuigen in pakhuizen, die zeker evenveel zorg vereischen als dezeli. de toestellen in fabrieken. Het is de bedoeling van dit ontwerp om het mogelijk te maken, dat bij algemeene maatregel van bestuur ook voor die ge vallen voorschriften kunnen worden gege. ven. Loodhoudende verven Bij de wet van 10 Juni 1926 heeft de Kroon zich de bevoegdheid voorbehouden, tot toetreding tot het ontwerp.verdrag van Genève betreffende het gebruik van lood. wit in verfstoffen. Er zijn nu wettelyke voorzieningen noodig om onze nationale wetgeving in overeenstemming te brengen met de bepalingen van dat verdrag. Het scheen gewenscht, de daartoe strekkende regelingen op te nemen in de Veiligheids wet. Handel In gevaariyke, onbeveiligde werktuigen en toestellen Ondank» het voortdurend tnspecteeren van fabrieken en werkplaatsen en het op andere wyzen propageeren van het gebruik van veilige werktuigen en toestellen, stuit de arbeidsinspectie telkens weer op het in gebruik nemen van dezelfde onbeveiligde machines, die zy op andere plaatsen heeft doen vervangen of verbeteren. Het ontwerp nu beoogt het mogelijk ma ken, dat de minister bepaalde werktuigen, enz.' aanwyst, waarvan het vervaardigen, verkoopen, verhuren, afleveren of ten ver. koop, ter verhuring of ter aflevering in voorraad hebben strafbaar is, wanneer zij niet aan zekere normen van veiligheid voldoen. De veiligheid op bouwwerken Tot dusverre kan de Veiligheidswet al leen toegepast worden op die bouwwerken, welke, omdat er 5 of meer personen plegen te verblyven of omdat er een krachtwerk tuig gebezigd wordt, als fabriek of werk plaats zyn te beschouwen. Het ontwerp wil ook arbeiders op kleine bouwwerken op de zelfde wijze beschermen en stempelt daar om tot fabriek of werkplaats o. m. de in aanbouw, aanleg, verbouwing, herstelling of slooping zynde gebouwen en bouwwerken. Bovendien zal, in afwyking van de be. staande Veiligheidswet, de nieuwe wet, met het oog op het gevaar, dat bouwarbeid met zich brengt, ook toepasselijk zijn, wan neer niet in een onderneming, doch in eigen beheer bouwwerke.n worden De werkingssfeer der wet Zooals reeds is uiteengezet, is de alge meene werkingssfeer der wet verruimd. Nu haar toepassing niet langer beperkt zal biyven tot het terrein van fabrieken en werkplaatsen, doch haar Invloed moet kun. nen worden aangewend overal daar, waar arbeid wordt verricht en de kans op be. dryfsongevallen aanwezig is, is in artikel 1 een definitie gegeven van hetgeen onder het begrip „arbeid" wordt verstaan. Het luidt: „Onder „arbeid" verstaat deze wet alle werkzaamheden in eene onderneming, be halve werkzaamheden, verlicht door net hoofd of den bestuurder of diens echtge. echtgenoote." Voorts is de wet ook van toepassing op fabrieken of werkplaatsen, waar alleen de patroon werkzaam is; Art. 7 echter, welks voorschriften in hoofdzaak verband houden met de uitoefening van het bedrijf, geldt niet, wanneer geen arbeiders in die inrich ting werken. Dit onderscheid wordt ge maakt, omdat het niet noodig scheen, het hoofd of den bestuurder, die zonder per soneel werkt, te dwingen de beveiliging toe te passen, welke ln het belang der ar beiders worden voorgeschreven. Ten aanzien van wat het ontwerp ver staat onder fabrieken of werkplaatsen, fs aansluiting gezocht bij de redactie der Ar beidswet 1929. In art. 6 is als nieuw onderwerp opge nomen de electrische installatie. Nu by den huldigen stand der practyk schier geen nieuwe inrichting denkbaar is, waarbij de electriciteit geen toepassing vindt, is van groote beteekenis, dat de aanleg van meet af plaats vindt met inachtneming der noo- dige voorschriften. Opslagplaats aan den Zuiddyk afgebrand Hedennacht circa half twee werden de be woners in den omtrek van Zuiddijk, Skager- rak, Prins Hendrikstraat in hun slaap opge schrikt door een aanhoudend geknal. Dit bleek voort te komen uit een snel om zich heengrypenden brand, welke ontstaan was in de opslagplaats van gebruikte machinerieën, teer, benzine, enz., van de firma Voet aan den Zuiddyk. De opslagplaats, bestaande uit een groote houten loods, was reeds spoe dig geheel een prooi der vlammen, welke telkens, als iets van bijzonder brandbaren aard werd aangegrepen, hoog oplaaiden. Het geheel gaf een fantastisch gezicht. Toen de brandweer met veel materiaal ter plaatse verscheen, lag de opslagplaats reeds vlak. Dank echter het buitengewoon prestatiever mogen van de brandweer, kon de omgeving, geheel bestaande uit houten gebouwen, ge spaard blijven. Omtrent de oorzaak van den brand valt nog niets met zekerheid te zeggen. De schade, die aanzienlyk is, wordt door verzekering ge dekt. Nader vernemen wy: Het vuur greep zóó snel om zich heen dat men een oogènblik vreesde, dat ook de hulzen in den omtrek van den Zuiddyk door de vlammen zouden worden aangetast. Byna al 't materiaal van de Zaandamsche brand weer, werd in dienst gesteld van het blus schingswerk, dat tot vroeg ln den ochtend duurde. De geheele opslagplaats, die 60 me ter diep en 15 meter breed is, werd door het vuur vernield. Het belendend woonhuis van den eigenaar van den metaalhandel, den heet O. Voet, bleef gespaard. Een kranige tocht van twee Finnen. Van Kopenhagen naar Muiden per fiets. Het zwaar geteisterde eiland Paloë. Zes dorpen totaal door het vuur verwoest. Aartshertog Albrecht te 's-Hertogenbosch. Hersteld contact tnsschen den Nijver- heidsraad en den chef der afd. Handel en Nyverheid. Een studiereis door Nederland van vel-experts uit verschillende landen. zui- Naar West-Indië door de lucht. Vertrek ln Maart a.s. Het Voorontwerp Veiligheidswet. Voorste* om de wet o.m. tot landbouw en binnen vaart uit te breiden. Het politiek testament van Stephan Rad its J. Dr. Troembitsj als zijn opvolger aangewezen. net conflict in de Zweedsche mijnen opge lost. De nalatenschap van Loewenstetn. Het dorp Luhe in den Opper Palts bijna geheel door brand verwoest. Een geweldige brand in de gemeente Szögy (Slowakije). lï|iHfMNV7 Heden heeft Regent Ebbinkhuysen zijn in trek genomen in het St. Jozef-huis te Hil- legom. Twaalf en een half jaar is zyn Hoog- eerw. Regent geweest van het seminarie „Hageveld", gedurende welken tyd het be stuur van het seminarie naast de gewone, ook heel byzondere zorgen heeft geëischt. Gekomen te Hageveld in 1915, had hy in het begin van zyn bestuur te kampen met de moeilykheden, welke de wereldoorlog ook voor ons land bracht, welke moeilijkheden voor een inrichting als Hageveld van zeer grooten omvang waren. Toen deze tijd was doorgemaakt, kwamen voor den Regent nieuwe en veel gróotere zorgen. Het getal der studenten steeg ieder jaar, zoodat het „Hageveld" te Voorhout te klein werd en Mgr. Callier besloot een nieuw seminarie te bouwen in Heemstede. Dat de bouw en inrichting van het nieu we seminarie, de verhuizing uit Voorhout naar Heemstede voor den Regent betee- kende een zeer zorgvollen en moeilyken tyd, zal wel niemand betwyfelen. De laatste jaren voelde de Regent zyn werkkracht verminderen, zoo zelfs, dat hy op medisch advies zich gedwongen zag den laatsten tyd volkomen rust te nemen. Wyl er geen merkbare verbetering in zyn gezond heidstoestand intrad, heeft de Regent be sloten ontslag te vragen uit zyn bestuurs functie. Moge het den Regent gegeven wor den in een kalmer en rustiger omgeving herstel te vinden voor zyne gezondheid en nog vele jaren getuige te zyn van den bloei van „Hageveld". Barometerstand 9 uur v.m. 767. Stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.02 uur. Hoogste barometerstand 767.1 m.M. te Maastricht en Parys. Laagste barometerstand 746.4 m.M. te Ha- paranda. Verwachting: Zwakke, tot matigen Z.W. tot Z.O. wind, licht tot zwaar bewolk, latei waarschijnlyk regen, mogeiyk onweer, wei nig verandering in temperatuur. KIND VERBRAND. Terwijl de echtgenoote van den vracht rijder G. v. d. Wetering, wonende aan den Nieuwemeerdyk in Haarlemmermeer do waseh deed, kreeg het Z'A-jarig dochtertje dat in de onmiddeliyke nabijheid van haar moeder liep te spelen, plotseling een hoeveel heid kokend water over de beide beenen. Met brandwonden overdekt werd de kleine onder geneeskundige behandeling gesteld. Woensdagavond ls het kind aan de gevol gen overleden. Tot burgemeester van den Bommel, een gemeente in Zuid-Holland van ruim 2000 zielen is benoemd de heer D. Brouwer, thans ambtenaar ter secretarie van de gemeente Haarlemmermeer, wonende te Hoofddorp. De heer Brouwer is 36 jaar oud en zoon van den predikant der Gereformeerde gemeente te Zwartsluis. Hy heeft zijn opleiding in de ge meente-administratie ontvangen by den burgemeester tevens secretaris der gemeente Vleuten c.a. en was vervolgens als zoodanig werkzaam te Zwartsluis, Woubrugge, Aals meer en Haarlemmermeer. Hy is in de groo te gemeente Haarlemmermeer op verschil lende afdeelingen werkzaam geweest. De heer Brouwer behoort tot de anti-rev. party. Mgr. Schioppa bij de zieken (Zie beschryving pag. 2. Tweede blad)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1