Stadsnieuws POULAIN 4 Mm MMisïicMaaiftfii UIT OEI OMTREK Heden Geëtaleerd: A. WEILL BONTWERKER De Leidsche Courant Amsterdamscke Beurs EERSTE ELAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE 2 ZOMERPRIJZEN Sfofzaigerliuis MAERTENS Oarieljorlsstr. 16 Tel »o. 10756 Centrale Yerwarmmz Agenda 11 Augustus Het program van asphalteering voor 1928 Harmonie „Crescendo", Haarlemsche uitbrei dingsplannen In Haarlem-Noord HAARLEMSCHE PROCESSIE NAAR BRIELLE IJswagen aangereden BARTELJORISSTR. 26-28 INGEZONDEN Dammen Personalia. Examen Lichaamsoefeningen M. O Examen Hoofdakte Vat petroleum gevonden. Nieuwe zaak Fa. D. Houtman. Voor den Politierechter. is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan gewezen DAGBLAD voor ADVERTENTIÊN VRAAGT PROEFEXEMPLAAR. sm BLOEMENDAAL OVERVEEN HEEMSTEDE Een opstand op Braziliaansch grondgebied? De groote brand te Luhe Drie dorpen verwoest LAATSTE NIEUWS Het kanaal door de Geldersche Vallei De hittegolf in den Staat Illinois De onderteekening van het Kellogg-pact DE SPAARNEB4NK Haarlem - Amsterdam Een nieuwe orkaan teistert de westkust van Florida ioi| 102f ioif/l6 io13/3* Marine pref sl 14b Geel-Wit Sociëteit „St. Bavo" 5 uur 7 uur Gewone zittingen. St. Josepbgczellenvereeniging Jansstraat 59 Het gebouw is van 810 uur geopend. Stadsschouwburg Wilscncplein 8.15 uur „Wiener Blut", operette van Johan Strauss. Schouwburg Jansweg 8.15 uur Mevr. Esther de Boervan Rijk in „Be Medailles van een oude vrouw". Gemeentelijke Concertzaal 8 uur Louis Bouwmeester's Revue „Dat is het toppunt". JKcmbrandt-Theater Groote Markt 7 en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstel lingen. Uuxor-Theater Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling. Naar wij vernemen zullen dit jaar nog de volgende straten geasghalteerd worden: Spaarnwouderstraat, Hoogstraat. Paa.laar- steeg en Nleuwstraat. Zaterdagmiddag zal de Harmonie „Cres cendo" een concert geven in den Brederode- tuin te Santpoort van half vier tot vijf uur. Dit is het eerste liefdadigheidsconcert, dat de armonie In dezen tuin geeft. Zondag a.s. zal de Harmonie deelnemen aan het concours te Assendelft, in de eere- afdeeling, onder leiding van den directeur H. J. Hofmeester. Op het oogenblik liggen ten stadhuize vier Uitbreidingsplannen ter inzage. In detail I ligt een gedeelte van den hoofd verkeersweg langs de Delft. De wegbreedte van 25 M. kan, vanneer dit noodig blijkt, in de toekomst verbreed worden tot 32 M„ door het talud gedeeltelijk bij den weg te trekken. Deze weg loopt dan van den Kleverparkweg tot de Delftlaan. Op dit detail komen 2 sportterreinen voor, nJ. het IJsclubterrein en het gemeentelijk sportterrein aan de Kleverlaan. Ten einde deze twee groene oppervlakten in verbinding te brengen met het „groen" der Stadskwee- kerij en daarnaast liggende begraafplaats, is het tusschenliggend terrein onbebouwd ge laten. De oude molen kan weer in zijn func tie worden hersteld, om dezen kleinen polder te bemalen, terwijl de grond zelf geschikt is voor het aanleggen van bijv. schooltuinen. Het terrein tusschen de algemeene en de R. K. begraafplaats aan den Schoterweg is om dezelfde reden voor plantsoen bestemd, zoodat een doorloopende streek „groen" ont staat van de IJsclub tot en met de R. K. begraafplaats. Hst plantsoen tusschen de be- graafplaatsen strekt zich dan uit van den Rijksstraatweg tot den Middenweg en wordt 15140 M2. Detail III houdt een vervolg in van den in I genoemden hoofdverkeersweg. Een tweede, vooral in de toekomst, belangrijke verkeersweg is geprojecteerd aan de noord oostzijde en vormt een deel van den ringweg, welke ten Noorden van het centrum om Haarlem is geprojecteerd en loopt vanaf den Middenweg. De Zaanenlaan vormt de ver binding met het station Bloemendaal. Ach ter het huis Zaanen is een breede plantsoen- weg gemaakt, om het gezicht op het oude huis vrij te houden. Het centrum van dezen weg is verwijd, terwijl daar tevens een schóól is geprojecteerd. Detail IV wordt begrensd door den in III genoemden ringweg, den Rijksstraatweg en den Parkweg. De Middenweg wordt voortge zet tot aan de Van Nesstraat. Het middengedeelte van het bouwblok, ge legen tusschen een aantal straten, nabij den Middenweg, zou voor kinderspeelplaats zeer geschikt zijn. Detail V wordt doorsneden door den hier voor reeds genoemden ringweg. Een gedeelte van het verkeer, dat in de toekomst over de Spaarnebrug m de richting Amsterdam zal komen en naar het Noorden gaat, zal worden geleid langs den Spaarndammerweg naar de Spaamhovenstraat. Waar deze beide laatste straten elkander kruisen, is een plantsoen ontworpen, ten einde een vrijer uitzicht daar te verkrijgen, waardoor het steecfs mogelijk zal zijn, wanneer het verkeer dit vereischt, de voortuinen bij den weg te trekken. Donderdag 23 Augustus zal <Js 51e Haar- lemsche Bedevaart naar Brielle vertrekken. Het muziekkorps „Jeanne d'Arc" zal zijn welwillende medewerking verleenen. De ex tra-trein vertrekt om 6.09 uit Haarlem en 7.05 uit Leiden. De gelegenheid tot deelne ming blijft opengesteld voor ds Buitenge meenten tot voor den middag van Dinsdag 21 Augustus en voor Haarlem tot Woensdag 22 Augustus, des morgens 11 uur. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar een advertentie in het nummer van gisteren. Hedenmiddag omstreeks 2 uur reed een luxe-auto in de richting Haarlem, in de Spaarnwouderstraat. Een ijs wagen van den heer Hard ijzer werd door den auto aan gereden en gedeeltelijk beschadigd. De auto vervolgde zijn vernielingsweg, reed het trot toir op en rammeide het houten paneel van een deur van de fa. Funke, welke onder het gewicht bezweek. Persoonlijke ongelukken kwamen, voorzoover wij vernamen, niet voor. Voor den Inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Verkoop, Verhuur, Inruilen, Reparaties Om het Nationaal kampioenschap Gisteren werden de wedstrijden om het nationaal kampioenschap 1ste klasse (te vens voorwedstrijd voor den meestertitel) voortgezet. De uitslagen waren: J. B. Sluiter Jr., wint van J. van LooiJ; J. P. van Dijk wint van P. G. van Engelen; J. van Berkum wint van D. Wlelenga; P. H. Meure wint von P. Mollema. Aebe de Jong en Chr. F. Visse waren vrij. Maandagavond a.s. voortzetting ln „De Korenbeurs" te Haarlem. Voor het examen hoofdacte slaagde de heer A. van V/ijk, alhier. Voor het examen Engelsch L. O. te Utrecht slaagde de heer M. J. Poldermans, alhier. HAARLEM, 9 Aug. Geëxamineerd 9 vrouwelijke eandidaten. Toegelaten de da. mos: J. W. Bekedam, Den Haag; J. A. E Bloemendaal, Den Haag, J. H. Blokzijl, Brielle, Ch. M. Boogaard, Groningen. R. J Jager Brulning, Den Haag, A. B. Collink Utrecht, W. Pietersen, Den Haag. HAARLEM, 9 Aug. Geëxamineerd 3 Vrouwelijke eandidaten. Geslaagd do da. mes: J. W. A. Schonewolff, P. J. Heyland, B. A. Kes, E. W. Gcerllngs, Amsterdam; J. H. Verboog, Helder; A. van Wijk, Haar lem. Op een terrein gelegen aan den Har' menjansweg ls een ijzeren vat gevonden, in houdende ongeveer 100 L. petroleum, ge' merkt Texaco no. 51033. De Commissaris van politie verzoekt den eigenaar zich aan het politiebureau Smede' straat te vervoegen, Gisteravond werd om 6 uur de nieuwe zaak van de fa. D. Houtman, Koninginneweg 46 geopend. De winkel maakt een helderen en Ueurigen indruk hetgeen voor 'n deel te dan ken is aan de frissche wandbekleeding met tegels. De voorpui ziet er voornaam en mo dem uit en harmonieert op uitstekende wijze met het Interieur. Moderne machines en een groote koel kast maken een vlugge en hygiënische be werking en aflevering van het vleesch mo gelijk. Verder is een groote etalageruimte verkregen, waar alle artikelen op overzichte lijke wijze kunnen uitgestald worden. De eigenaar mocht vele blijken van belang stelling, benevens tallooze schitterende bloemstukken bij de opening d'r nieuwe zaak ontvangen. huis, die alles gezien had. Een andere ge tuige verklaarde woordelijk hetzelfde als de tweede mceder. Iets anders kon de politie rechter niet vernemen. De tweede moeder zeide dat zij niet ver langde, dat de andere een geldboete kreeg. Zij wilde slechts een herhaling van ruzie voorkomen. Zij leefde steeds met iedereen In vrede, vond ruzie verschrikkelijk en had in Utrecht negen jaar in vrede en liefde met haar buren geleefd, want haar vroe gere buren hadden haar in IJmuidcn kort geleden een bezoek gebracht, hetgeen men alleen doet als de verhouding goed is, enz. De politierechter, mr. I-Iaga, maakte een einde aan de lange verklaringen, en gaf den dames in overweging elkaar de hand ta geven en alles ie vergeven. Anders voor zag hij dat, uit wraak over de op te leggen boete, het kibbelen opnieuw zou beginnen. Daarom was het veel beter vriendschap te sluiten. De dames keken elkaar eens aan en lach ten verlegen, terwijl de tweede moeder we der begon te vertellen van haar vredelie vend karakter. De vrederechter zeide dat zij nu een prachtige gelegenheid had, daarvan een bewijs te geven; ten slotte gingen de banden in elkaar en zag mr. Haga zijn vredespogingen met resultaat bekroond. Officier en politie-rephter zagen toen van verdere vervolging af, zonder boete ging de eerste moeder terug naar IJmuiden, samen met de tweede moeder en de getuigen. VECHTPARTIJ IN EEN AUTOBUS In den avond van 10 Juni werd in Bever wijk de autobus van den ondernemer M. naar Haarlem, geannexeerd door enkele jon gelui, die geheel of ten naastenbij dronken waren. Zij gedroegen zich of alle plaatsen! van hen waren en waren tamelijk lastig voor de andere passagiers. De chauffeur verzocht 1 hun daarom den auto te verlaten, waaraan zij niet wilden voldoen. De chauffeur waar schuwde toen den ondernemer, die de lasti ge passagiers eveneens sommeerde uit te stappen. Het was hoog noodig, want zij za ten schots en scheef over de banken, terwijl een van hen languit op zijn rug lag. De on dernemer maakte toebereidselen om de dron ken passagiers, toen zij niet wilden uitstap pen, bij den kraag te nemen en op straat te' deponeeren. Een van hen, P. V. te Haarlem, viel daarop den ondernemer aan en sloeg hem tegen de lip, omdat hij „zijn vriend moest beschermen". Vervolgens ontètond een ilgemeene opschudding en gingen de onwel kome passagiers deels vrijwillig uit den auto, toen zij zagen dat zij in geen geval konden meereizen, deels werden zij er uit gezet. Er vielen eenige klappen en in de opschudding kregen ook andere passagiers iets, o.a. een getuige, die een klap op haar hoofd kreeg, toen zij raar de deur wilde gaan. Zij kon 4 dagen haar betrekking niet waarnemen. De ze getuige zeide dat zij eerst dacht dat de naseagier, die op zijn rug lag, ziek was en vroeg om 'n glaasje water. Epoed'g bemerk te zij echter dat hij geheel onder invloed van sterken drank was. De officier van Justitie vroeg tegen N. we gens deze mishandeling een boete van 80 subs. 20 dagen. De verdachte vond de boete rijkelijk hoog en zeide dat hij het niet beta len kon van zijn zakgeld dat hij besteedde voor bioscoop, Sigaretten en bier. De politie rechter legde hem 30 boete op, subs, 10 dagen hechtenis, met den raad de eerstvol gende weken niet do bioscoop te bezoeken en minder te rooken. DE VREDERECHTER Het was een onophoudelijk gevraag en ge antwoord. De getuige verklaarde precies het tegenovergestelde van de verdachte en als de politierechter tto vannacht zitting had ge houden, had hij waarschijnlijk nog geen eensluidende verklaring gekregen. Kinderen van buurmenschen in IJmuiden waren aan het vechten geraakt en riepen na tuurlijk moeder te hulp. De eerste moeder kwam, nam de vijanden van haar kinderen onder handen met een spatscherm van een fiets en een stuk hout. Toen kwam de twee de moeder, die ook op stokslagen werd ont haald, met de haren op den grond werd getrokken cn tenslotte nog met een stok geslagen door het zoontje van de eerste moeder, zoodat zij bloedend verwond werd en enkele dagen niet kon werken. Althans zoo verklaarde de tweede moeder. Maar de eerste moeder, die als beschul digd van diefstal ln het beklaagdenbankje moest zitten, had een geheel verschillend verhaal. Van het vechten der kinderen was alles waar, maar toen moeder nummer 2 verscheen en op de eerste toevloog, had deze om zich te verweren tegen haar aanval, een stok voor zich uit gehouden. In dien stok waren spijkers, de tweede moeder greep daarin en verwondde dus zichzelf. Aldus de verklaring van moeder nummer één. Haar verklaring werd bevestigd door een getuige décharge, een kostganger in haar K3S3SE9BMHtnMI I Gevonden voorwerpen Terug te be komen bij Strietman, Bloemendaalsche- weg 216 Overveen, een huissleutel; Hooge- weg 50, na 3 Sept. a.s., Catslaan 12 te Zand- voort, een bril met gouden montuur Blank water, Tetterodeweg 25 Overveen, een cein tuur van mantel G. van Overbeek, Bloeme- daalscheweg 250 Overveen, een poesje J. Ende, Terhoffsteedeweg 3 Overveen, een zilveren broche i/d. vorm van een wapen Nieuwpoort, Dompvloedslaan 21 Over veen, een badpak van Hamel, Nassaulaan 41 Overveen, een portemonnaie met inhoud Lodder, Raadhuisplein 24 Haarlem, een re genmantel Hendriks, Rollandspad 19 Haar- em, een hark M. Bos, Zijlweg 272 Haarlem, een damesportemonnaie met inhoud Koster, Kleverlaan 121 Bloemendaal, een ketting waaraan twee hangsloten aan den politiepost te Aerdenhouteen dames- taschje en een duokussenaan den post Noordzeestrand, een kluwen katoen een wit vilten hoedje een paar badschoentjes aan het bureau van politie te Overveen een bruinlederen portemonnaie, een huis sleutel, een rijwielbelastingmerk, gemerkt A. Paap, een huissleutel. Burgerlijke Stand van Vrijdag 3 tot Donderdag 9 Augustus Geboren C. van den KlinkenbergBerghuis, z. Ondertrouwd A. van der Kogel en W, Terpstra H, H. van Hooijdonk en M. C. de die le Clercq M. J. J. Schuurbiers en H. de die le Clercq. Overleden A. J. Swarfjes, 45 1., overleden te Haarlem G. Bouwhuizen, 45 j., overleden te Haarlem A. C. Walterfang, 70 j. Geslaagd Voor hot examen Nijverheids onderwijs (N.k.), gehouden te 's Gravenhage, slaagde de heer N. H. Creemers, alhier. R. K. Volksbond Der traditie getrouw zal er dit jaar weer een boottocht worden ge houden en wel op Zondag 12 Augustus a.s. In tegenstelling met andere jaren heeft 't be stuur deze maal eens een andere boot ge charterd nog geriefelijker en comfortabeler dan de „Volharding". Door technische moei lijkheden zullen we dit jaar gaan naar Volen- dam en vandaar naar Muiden. met bezich tiging van 't Muiderslot. Ter opluistering van den tocht zal de R.K. Muziekvereeniging onder leiding van den heer J. W. Lefeber, haar medewerking verleenen. Om 6 uur zal een H. Mis gelezen worden in de Parochie kerk te Overveen, waarna extra trams van de Julianalaan zullen vertrekken. Het ver trek is bepaald op half acht precies vanaf de Kikkert aan 't Noorder Spaarne. Voor hen die a.s. Zondag dezen tocht mee willen maken zijn nog kaarten verkrijgbaar bij 't bestuur. Als Vrouwe Fortuna met ons is, dan beloofd 't weer een flinke dag te worden, want er wacht ons dit jaar nog een verrassing aan boord, maardit moet een verrassing blijven. Personalia De heer A. E. Donia, alhier, is te Utrecht geslaagd voor het examen Fransch L. O. „Gevleugelde vrienden" Zondag werd deelgenomen aan de wedvlucht vanaf Soig- nies, België; afstand 203 K.M. In concours vlogen 97 duiven. Losgelaten des morgens 9 uur. Eerstgetoonde duif 1 uur 22 min. 5 sec. en laatste prijswinnaar om 11 uur 15 min. 54 sec. De prijzen werden als volgt gewonnen: 1, 9, 13 N. Leuven; 2. 5, 14. 19 A. Zadel; 3, 10, 11 W. v. Huis; 4, 6, 15 H. Witteveen; 7. H. Vellinga; 8. A. Verdonsehot Jt 12, 18, E. D. des Bouvrie; 16. J. G. v. d. Meer; 17. O. Lareman; 20. P. J. v. Deurzen. Eere-prijzen gewonnen door de winners 1 en 2. Burgerlijke stand Ondertrouwd: P. J. van Egmond - J. Mense; A. J. Stevenhage - A. G. Boonstra. Getrouwd: P, F. v. Rooijen - O. J. M. Toledo; G. P. Brouwer - O. M. Hoogenstein; P. S. Botbijl - J. Bronsema; P. J. FriJns - A. M. Stijnman. Geboren: z. van H. Jordaan-Plomp; z. van J. C. Wientjens-v. Bakel; d. van M. Vedder- ten Broeke; z. van O. B. Koper-Niestadt, OORLOG EN CHRISTENDOM In „Het Noorderlicht" (weekblad voor de parochie van de H. Liduina) trok een vraag mijn aandacht: „Hoe rijmt men te zamen het 5de gebod „Gij zult niet dood slaan" en den oorlog?" Dit brandend vraagstuk, dat in onzen tijd zooveel hoofden en harten bezighoudt, is waarlijk wel de moeite waard er eenige op- merkzaamheid aan te wijden. Het antwoord echter, dat in bovenge- I noemd blad op deze vraag gegeven werd, j moet een vurig pacifist wel heel erg teleur stellen-en hem een ontstellend bewijs leve ren van den oorlogsgeest, die sommige gees telijke herders zelfs nog in den hedendaag- schen tijd bezielt. Om hiervan een juist beeld te geven, wil ik het antwoord in zijn geheel aanhalen: „Zooals ieder persoon het recht heeft zich zeiven, zijn leven en 't behoud zijner lede maten te verdedigen tegen een oogenbiikke- lijken onrechtvaardigen aanvaller, zoo noo dig, door het dooden van dien aanvaller, zoo heeft ook de Staat het recht en zelfs den plicht zich te verdedigen tegen buiten- landsche vijanden, zoo noodig, d. w. z. als vreedzame middelen hiertoe te kort schie. ten, met geweld van wapenen." „Heeft de Staat den plicht zijn nationaal bestaan, zijn nationale zelfstandigheid en onafhankelijkheid te verdedigen, dan moet hij ook het recht hebben de leden van den Staat, de burgers, op te roepen deze goede ren, desnoods met opoffering van hun le ven, te verdedigen. Hier gaat het algemeen welzijn boven dat van het individu." Ziedaar nog altijd de oude, ingeroeste theorieën, ten spijt van een vredespaus, die den Staat niet het recht toekent zijn bur. gers tot den oorlog op te roepen (gezien zijn actie tegen den dienstdwangl ten spijt van een wereldvredesbeweging en een Volkan- bond. Ofschoon al deze motieven, in dit ant woord vervat, door verscheidene vredes apostelen ven allerlei richting op klare en duidelijke wijze zijn ontzenuwd, wil ik toch nog even in 't kort dit antwoord trachten te ontleden. Ieder persoon zou het recht hebben zich te verdedigen tegen een onrechtvaardigen aanvaller, zoo noodig door het dooden van dien aanvaller. Het recht! O, zeer zeker, niemand zal dit tegenspreken; doch boven dit recht staat de Christelijke naastenliefde, die ons gebiedt onze vijanden hef te Tieb ben, de liefde, waarvan Mgr. Aengenent in Zijn eerste herderlijk schrijven gewaagt. Boven dit recht rijst de edele, zachtmoedige figuur van den Christus, die wilde, dat wij ook de rechterwang zouden aanbieden, wanneer men ons op de linkerwang sloeg; boven het recht, bezien in het licht van het Christendom, staat het lijden van on recht, zonder revanche. Dit is de subliemste vorm van zelfverloo chening, die Christus in heel Zijn aardsch leven heeft betracht; en wij. die er een eer in stellen ons Katholiek of Christelijk te noemen, rust op ons niet allereerst de plicht Zijn Goddelijk voorbeeld te voigen? Doch nemen wij aan dat men, ontoegan kelijk voor deze Christelijke en moreele overwegingen, van dit recht gebruik maakt, volgt hier dan noodzakelijk uit, dat de Staat het recht en zelfs den plicht heeft, zijn burgers op te roepen om met geweld van wapenen zijn nationale zelfstandigheid en onafhankelijkheid te verdedigen, des noods met opoffering van hun leven? Deze gevolgtrekking gaat niet op; het is toch nog heel iets anders, of men ons huis binnendringt, om ons persoonlijk of degenen die ons dierbaar zijn te berooven en te ver wonden, dan door een politieke groep, die op dat oogenblik de macht in handen heeft, en om het een of ander denkbeeldig na tionaal belang den oorlog ontketend, met de doodende wapens in de vuist te worden losgelaten op den z.g. vijand, die ons nim mer eenig kwaad of leed berokkende, en die immers, volgens onze godsdienstige op. voeding, ook onze broeder is; het is nóg iets anders om, zooals in den modernen toekopistoorlog zal gebeuren, gifgas-bommen te werpen op een vredelievende, onschuldige bevolking van steden en dorpen! Dat „nationaal belang" en die „onafhan kelijkheid", ach, ze hebben door alle eeu wen heen moeten dienen om de leugen, de menschonteerende misdaad, die oorlog heet, te camoufleeren. Hoor wat de Dominicaan, Pater Strat- mans, over dit nationalisme zegt: „Het is een onbetwistbaar bewijs voor de zwakheid der Christelijke overtuiging en belangstel ling, wanneer, zcoals ln den wereldoorlog, het hart der Christenen boordevol ls met nationaal gevoel en bijv. de, politieke on dergang der natie veel betreurenswaardiger wordt gevonden, dan de godsdienstige en zedelijke ondergang van onnoemelijke mas sa's Christenen. Dat is een schande!" Hoe sluiten zich hier de versregelen van den sociaüstiscb.en dichter Adama van Scheltema volkomen bij aan, waar hij zingt in ziin gedicht „Vrede": Liefde boven onze ijdele wenschen Liefde boven alle ijdele grenzen Liefde alleen van mensch tot menschen, Die eindelijk leerden wat liefde was. Rest my nog de laatste zin van het ant woord: Hier gaat het algemeen belang boven dat van den individu. Het algemeen welzijn! Hoe is het moge. Hjk, om van den oorlog, als dienende ter bevordering van het algemeen welzijn, te spreken Duizenden en nog eens duizenden lijden nu nog onder den geesel van 1914—1918. Er is geen kwaad, dat grooter onheilen sticht en meer zedelijke verwoestingen aan. richt dan de oorlog. Hij wekt de slechtste instincten van den mensch, hij rukt net maatschappelijk leven uiteen, met omver, werping van alle moraal, van alle gods dienstige overwegingen, hy verlaagt Gods evenbeeld tot ver beneden het redelooze dier! Pater Raymond Dreiling, die als geestelijk verzorger den oorlog meemaakte, schreef door eigen ervaringen hieromtrent het vol gende: „De oorlog bevat een groot gevaar voor Godsdienst en zeden, en zulks te meer, jnaar mate hij langer duurt. Ook geloovige solda ten trokken later zonder godsdienstige voor bereiding naar het slagveld en zeiden open lijk tot onze geestelijken: „Het laat ons on verschillig, men is tegenover alles afge. stompt en vraagt naar niets meer. Men verliest allen godsdienst en alle moraal cn de wïanzinnlge oorlog duurt maar voort." Tegen het einde van den slag aan de Som- me liet een Beiersche legerformatie aan haar ritmeester kort en bondig verklaren, dat zij piet meer naar de godsdienstoele- ning en ter biecht gingen, maar dat zij het weer zouden doen, „wanneer de zwendel voorbij zou zijn." „Voor Verdun, zoo vertelde mij een ge wonde in den zomer van 1916, hebben wij nog gebeden, maar nu aan de Somme wordt er niet meer gebeden, doch gevloekt!" Deze uitspraken rechtvaardigen nu niet juist het antwoord van den parochialen herder, hierboven aangehaald; het is zelfs in tegenspraak met de overtuiging van Paus Benedictus, die den dlenstdwang in alle landen absoluut wil zien afgeschaft. Niemand mag tegen zijn geweten en gevoe lens ln worden gedwongen, de wapenen op te nemen tegen zijn naasten, al wordt hij ook voorgesteld als onze vijand. Dezer dagen zag ik een dagblad-fotto waarop Mgr. Seipel uit Oostenrijk, bij de beëediging van nieuwe recruten een H. Mis celebreerde en een nieuw vaandel inwijd de; als men bedenkt, dat Mgr. Seipel een der onderteekenaars was van het manifest tegen den dienstdwang, komt ons dit on begrijpelijk en inconsequent voor. Het zou mij te ver voeren, wilde ik al de uitlatingen van katholieke geestelijken (echter meest uit het Buitenland) aanha len; ik verwijs hiervoor naar „Wereldkerk en Wreldvrede" door den Dominicaan F. M. Stratmann (vertaling van A. B. Mi- chielsen den Haag 1926). „De oplossing I van het militaire vraagstuk" door Pastoor J. M. Keulers, Leiden 1921. „Nie und nim mer wieder Krieg, door Francscaan P. Th. Ohlmeyer, Hildesheim 1926. Nog een enkele uitspraak van Pater Stratmann, waar hy van oordeel ls, dat men iedere poging om den geest van den oorlog met den geest van het Christendom ln overeenstemming te brengen achterwege moet laten, want zoo zegt hy, de geest van het Christendom en de geest van den oor log staan tot elkander als water en vuur. Doch het is niet genoeg dat slechts eeni ge priesters zoo denken en leeraren, het katholieke volk, waarvan de groote massa zich houdt aan de uitspraken der geeste lijkheid, de massa die niet vraagt naar het waarom, ook al zou een dier uitspraken tegenstrydig zijn, (ik bedoel natuurlijk niet in geloofszaken) deze moet bezield worden met den waren geest van vrede. de priesters de sehoone en dringende, doch bovenal verantwoordelijke taak, van op den kansel en in het dagelijksch leven hun parochianen van dezen geest te doordrin gen. Hoe zouden zy beter aan hun groot. sche en verheven roeping kunnen beant woorden! Alleen reeds de godsdienstige en zedelijke verwildering, het verlies der zie len, die de oorlog op het geweten heeft, moest reden genoeg zyn op de bres te staan voor den vrede, doch daarenboven dagelijks werken om een oorlog in de toe komst voorgoed onmogeiyk te maken; het is een ideaal helpen verwezeniyken, dat de wereld van aanschijn zal doen veranderen, een wereld, waar de gruweiyke massamoord tot het verleden behoort, en waar de vre de door recht triumfeert. wy bidden in onze kerken en onze gezinnen zoo dik- wyis het „Onze Vader"; hebben wy ons wel eens afgevraagd of wy met een hart, waarin haat en wraak en oorlogsgevoelens heerschen wel het recht hebben aldus tot onzen Vader in den Hemel te bidden? In een vryzinnig blad trof mü de ontle ding van het „Onze Vader", luidende als volgt: „Het Onze Vader en de oorlog" (Erasmuf.) „Onze Vader" gy waagt het Hem Va der te normen, terwijl gij uw broedt r naar de keel vliegt? „Uw naam worde gehe'iigö" kan Gods naam meer ontheiligd wor den dan door wederzydschen oorlog? „Uw koninkrijk kome" bidt gij zoo, gij, die uw heerschappy vestig op bloedstroomen? „Uw wil geschiede" vrede wil God, maar gy rust u ten oorlog. „Geef ons heden ons dagelijksch brood" terwijl gy het zaaisel van uw broeder verzengt. „En vergeef ons onze schulden, zooals ook wy vergeven onze schuldenaren" hoe kunt gij dat uitspre ken, waar gy ten broedermoord ijlt? ,Maar verlos ons van den booze" hoe wilt gy dit bidden, gy, die er op zint, hoe gij uw broeder het meeste kwaad kunt berokke nen? B. BEELSING—VAN BESOUW. Naschrift wy hebben de geachte in zendster niet willen teleurstellen en plaat sing aan dit stuk gegeven, nadat gebleken was, dat zy hiervoor wegens de lengte van haar artikel geen onderdak kon vin. den in „Het Noorderlicht". Plaatsing be- teekent overigens allerminst instemming Met de hier verkondigde vredesidealen zijn wy, zooals alle behoorlijke christenen, het natuurlyk volkomen eens. Ieder mensen met normale gevoelens schuwt den oorlog en voelt warm voor den vrede. Maar net gevoel alleen lost men een zoo moeilijke zaak als de landsverdediging niet op. De geachte inzendster maakt b.v. al heel wei nig verschil tusschen afweer bij aanval en den aanval zelf; schijnt niet te begrypen, dat, zoolang er nog mogeiykheid van bru talen aanval bestaat, er ook middelen tot verdediging moeten zijn; dat nationaliteit en onafhankelijkheid voor honderdduizenden nog zeer waardevolle goederen zijn, die men bereid is zelfs met zijn leven te verdedigen. Er ls ook een pacifisme, dat heel weinig van lafheid verschilt. Er is ook een gehecht heid aan en waardeschatting van het le. ven, die maar heel weinig van puur mate rialisme verschilt en den godsdienst mis bruikt als dekmantel voor die overschatting van de waarde van ons stoffeiyk omhulsel. wy kunnen uiteraard niet verder op deze zaak ingaan, maar meenden toch tot een enkele kantteekening verplicht te zyn. REDACTIE „N. H. CT." LONDEN, 10 Augustus Naar uit Buenos Aires gemeld wordt, loopen te Asuncion hardnekkige geruchten, volgens welke aan de grens tusschen Brazilië en Paraguay op Bra ziliaansch gebied een opstand zou zyn uitge broken. Paraguay zou onverwyld troepen naar de grens gedirigeerd hebben. NEURENBERG, 10 Augustus Volgens de jongste berichten zyn by den brand in 't dorp Luhe in den Opper-Plas niet minder dan 53 woonhuizen en 120 bijgebouwen in vlammen opgegaan. Alle huizen aan beide zyden van de hoofdstraat werden in de asch gelegd. Slechts die welke stonden aan de buitenzijde van het dorp bleven gespaard. Menschenlevens zijn gelukkig niet te betreu ren. De oorzaak van den brand is onbekend. Tien personen gedood BATAVIA, 1 Augustus, Aneta Op de kust van Flores ten Zuiden van Paloe Weh zyn drie dorpen verwoest, waarby 10 per sonen gedood werden en een aantal licht ge wond. B. en W. van Amsterdam en de Kamer •-n Koophandel aldaar, steunen het plan unaniem. Een goede toekomst voor Amersfoort. Naar het U. D. uit betrouwbare bron verneemt, hebben Burgemeester en Wethou ders van Amsterdam en de Kamer van Koophandel aldaar unaniem besloten het plan van den Minister van Waterstaat voor het kanaal door de Geldersche Vallei te steu nen. Door dit belangrijk besluit mag de toe komst van het Geldersche Vallei-kanaal als verzekerd worden beschouwd. NEW-YORIC, 10 Augustus. De hittegolf der laatste dagen heeft ln den staat Illi nois twaalf menschen het leven gekost. PARIJS, 10 Aug. In tegenstelling met de overige bladen meent het „Petit Journal" reden te hebben aan te nemen, dat het be richt, volgens hetwelk de Fransche regeering aan de belanghebbende mogendheden reeds de uitnoodigingen voor de onderteekening van het anti-oorlogspact verzonden heeft, een weinig voorbarig is geweest. De laatste officieele stappen zijn volgens het blad nog nifet ondernomen. Deze vertraging zou moe ten worden toegeschreven aan de aarzeling of men voor de plechtigheid slechts die lan den zei uitnoodlgen, die het eerst met het geheele verdrag hebben Ingestemd, of, dat men de uitnoodigingen moet uitbreiden. De Volkenbond en het Pact Naar de Geneefsche berichtgever van de „Petit Parisien" aan zijn blad meldt is het zoo goed als zeker, dat in den Volkenbond een beraadslaging over het Kellogg-Pact zal plaats hebben. Volgens de „Matin" is het voorts waar- schijniyk, dat de plenaire zitting den wensch zal uitspreken, dat het Kellogg-Pact voor alle ledenstaten toegankeiyk moet zijn. MEDEGEDEELD DOOR VRIJDAG 10 AUGUSTUS. Koersen Heden opening NEW-YORK, 10 Augustus Gisteren avond heeft een nieuwe hevige orkaan de westkust van Florida geteisterd De groote stoomschepen mogen niet uitvaren en liggen thans in de haven. 9 MU4 Uli 545 Nederland 1919 6% Nederland 1918 4H NederL 191? 6% N.-IndlS 1923 D VH NJnd. 1926 B 101 b 99 Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel lay. 2501 169 1761 177f 250 169 177 177! Industrieën. NederL Kunstzijde Maecubee Holl Kunstzijde 234} 436} 190} 217 7701 766 237 437 191} 217 b 760 1 756 industr. Buitenlan Anaconda U. S. Steel Gew. Peruvian 134 P8«/32 -22 133} vHandelsondern. Comp.comm. du 1475 - Mijnbouw. Boeton MUnbouw Red Jang Lebong 183? 152} 1864 151 "b Petroleum. Geconsolideerde Kon. Olie „hmh— 1 3994 197! 419? 811 398 b 420 83 1 Rubber. A'dam Rubber Dell Batavia Rub. Java Rubber Serbadjadl Silau V. I. c. 0* Auied Intercontin Rubber 238'/5 171} 69 190! 107 136} 63 237 1664 190 105 136 65 10% Scheepvaart HoU. Amerika Lijn dito Gem. Eigend. Kon. Ned. 8 toom b Kon Paketvaart Ml) Nederland Rotterd. Lloyd Scheepvaart-Unie 76 72} 86$ 228} 192 b 186 b 207 36"/18 228} 208 finfket. H. V. A Java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem 6904 3834 1081 166} 143} 687 165 b 143 b Tabak. DeU Batavia Oude DeU Oostkust Senembab 549 432 193 535 548 430} 1914 533} Spoorwegen. Southern Rails Chic. Milw. St. Pain Kansas City 8outh Erie RaJlr 146} 1 1924 71u/,6 35 V8 46 52 191 72 34»/j6 47 51 4 WW

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2