Buitenlandsch Nieuws FEUILLETON RADIO-OMROEP DE BEKEERING EENER VEST AALSCHE MAAGD TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE 2 J GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN KERK EN SCHOOL 34e Nat. Bedevaart naar Lourdes Emeritus - Pastoor F. Heijs O. P. Juvenaat H. Hart MARKTNIEUWS STOOMVAARTLIJNEN VERKEER EN POSTERIJEN Telegrammen naar Indië DE ONDERTEEKENING VAN HET KELLOGG-PACT PARIJS, 9 Aug. (V. D.) Niettegenstaande zekere pessimistische stemmen uit Londen en Berlijn, hoopt men in Fransche diplomatieke kringen, dat de toenemende verbetering in den toestand van Chamberlain hem nog zal veroorloven persoonlijk zijn handteekening onder het Kellogg-Pact te plaatsen en dat ook Dr. Stresemann in persoon de Rijksre- geering van Dultschland zal vertegenwoordi gen. De „Matin" schrijft dat het duidelijk is, dat, afgezien van gezondheidsredenen, er geen enkele reden bestaat voor uitstel van de door den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken oprecht gewenschte reis naar Parijs. Sedert meerdere weken houden de Fran sche en Amerikaansche Departementen van Buitenlandsche Zaken zich bezig met de for maliteiten, verbonden aan de onderteekening van het Pact. Allereerst moest vastgesteld worden van wie de uitnoodiging zou moeten uitgaan. Daar het Pact te Washington als een Amerikaansch stuk beschouwd wordt, had eigenlijk Kellogg de man moeten zijn, van.wien de uitnoodigin- gen uitgingen. Daar evenwel Parijs gekozen werd tot plaats van onderteekening, kwam het de Amerikaansche regeering geschikter voor dat de invitatie van uit Parijs geschied de. Verder moest uitgemaakt worden welke mogendheden een uitnoodiging zouden ont vangen, nX of dit de mogendheden zouden zijn, die genoemd werden in het laatste me morandum van Kellogg óf alle naties, die van den beginne af het verlangen kenbaar maak ten tot een algemeen multi-lateraal anti- oorlogsverdrag toe te treden. In Frankrijk zou men gaarne gezien hebben, dat b.v. Spanje zich onder de eerste onderteekenaren bevond. Intusschen heeft de Londensche regeering te Berlijn te verstaan gegeven, dat het van minder goeden smaak getuigen zou, indien he t tijdstip der onderteekening ge bruikt zou worden om de kwestie van de Rijnlandsche ontruiming ter sprake te bren gen. Stresemann heeft dit begrepen. RADITSJ'S POLITIEK TESTAMENT Gistermorgen vroeg is het politiek testa ment van Raditsj geopend. Daarin wijst deze dep lfeider van 't Kroatische blok dr. Troem- bitsj, aan tot zijn opvolger als leider van de Kroatische boerenpartij. Het testament bevat verder een beroep op het Kroatische volk om na zijn dood de orde te handhaven. Boodschappers van de boeren-democratische coalitie rijden in auto's het land af om de bevolking tot kalmte aan te manen. Tot dusver ls het nergens tot ordeversto ringen gekomen. Het is bekend geworden dat de regeering heeft besloten deel te nemen aan de begrafe nis. WEENEN, 9 Aug. Naar de middagbladen uit Agram melden, wordt het Hjk van Ra ditsj heden gebalsemd op een baar tentoon gesteld. De bijzetting zal Zondag a.s. plaats hebben. Te Agram ls het overal rustig en nergens hebben incidenten plaats gehad hoewel des nachts en in de ochtenduren overal groote mcnschenmenlgten op de been waren. Te Belgrade is heden een ministerraad ge houden. e mogelijkheid bestaat, dat de Ekoeptsjin* de werkzaamheden zal schorsen. irr CONFLICT IN DE ZWEEDSCHE MIJNEN OPGELOST Het conflict in de mijnen ls op den grondslag van het d oor de bemiddelingscom missie voorbereide compromisvoorstel bijge legd. Het conflict heeft een verlies veroorzaakt, dat in de millioenen loopt. De staat heeft er circa 20 millioen kronen door verloren, als men alleen zijn aandeel aan den export in aanmerking neemt; de spoorwegen 15 millioen aan vrachten en de arbeiders 18 millioen aan loonen. De schade van de mijn-industrie ls na tuurlijk nog belangrijk grooter. LOEWENSTEINS NALATENSCHAP Loewenstein heeft ongeveer 8 millioen pond nagelaten. In de maand voor zijn dood heeft hij zware verliezen geleden. Z(Jn vermogen vóór dien tijd wordt geschat op 20 millioen r~"!d sterling. GROOTE DORPSBRAND. Luhe, in de Opper-Palts, bijna geheel door het vuur verwoest NEURENBERG, 9 Aug. (V.D.) Een vreeselijke brand heeft Donderdagmiddag het dorp Luhe, dat ongeveer 6 km van Wei den (Opper-Palts) verwijderd is, geteisterd. Even na eenen brak, waarschijnlijk ten gevolge van kortsluiting, brand uit in een huis in de hoofdstraat. Het vuur breidde zich met groote snelheid uit. In korten tijd werden tachtig woonhuizen en schuren in de asch gelegd. Het geheele dorp is zoo goed als verwoest. Ten gevolge van de steeds misgelende windrichting sloegen de vlammen nu eens in deze. dan weer in die richting, zoodat alle pogingen van de in groote ge tale opgekomen brandweer paal en perk te .stellen aan het vuur, tevergeefsch waren. Door de vreeselijke hitte moest men er zich ten slotte toe bepalen de meer naar bulten gelegen huizen te beschermen. Of er men- rclien bij dezen brand zijn omgekomen, kon tot op dit oogenblik nog niet worden vast gesteld. Het opruimingswerk is in vollen gang. Zeer veel vee is in de vlammen omge komen. De schade ls uit den aard der zaak zeer groot. GEWELDIGE BRAND to SZSGY IN SLOWAKIJE. Gistermiddag ontstond in de gemeente Szögy bij Parkany in Slowakije brand, die zich met razende snelheid voortplantte. In totaal werden 173 hulzen een prooi der vlammen. Zeshonderd families, uit 2000 per sonen bestaande, zijn dakloos. Twee kinde ren worden vermist. Volgens voorloopige ramingen bedraagt de schade meer dan 10 millioen kronen. DE GEZONKEN DUIKBOOT Een telegram van Mussolini Mussolini heeft aan admit aal Foschini, den bevelhebber van de bijzondere divisie, het volgende telegram gezonden. Ik volgde met angstige ontroering de lichting van de duikboot F 14 en ve nam met diepe droefheid het verlies van de be manning, niettegenstaande men met vurige energie en buitengewone snelheid te hulp ijlde om haar te redden Het Italiaansche volk betreurt levendig de zeelieden van de F 14, die op hun post zijn gevallen bij het vervullen van hun plicht. De berging. De duikboot F 14 werd naar Pola gesleept en op een werf ondergebracht. Bij de ber ging der lijken waren ad"_' aals, generaals en de commandant vaif het lege corps van Triést tegenwoordig, die namens de Italiaansche marine bloemen op de boot neerlegden. Het bergen der 27 lijken duurde eenige uren, wegens de g-oote hoeveelheid gas, die in de boot aanwezig was. De gestorven bemanning werd naar het militair ziekenhuis overgeb-acht. waar een der zalen tot een „chapelle ardente" werd ingericht. Marineofficieren houden de wacht. Vrij dag zal de begrafenis plaats vinden. DE BETREKKINGEN TUSSCHEN DEN HEDZJAS EN ENGELAND De conferentie te Djeddah mislukt. De conferentie te Djeddah tusscnen den vertegenwoordiger van Groot-BrittannlS en den koning van Hedzjas tot regeling van de hangende kwesties tn het bijzonder ge rezen na de jongste onge-egeldheden aan de grens van Irak en den Hedzjas, is mis lukt. Aan de grens zijn voorzorgsmaatrege len genomen. De conferentie in den Hedzjas Het bericht omtrent het afbreken der con ferentie van Dzjedda kwam te Bagdad waar men algemeen van oordeel is, dat het niet Ibn Saoeds speeiale wensch is met Irak vriendschappelijke betrekkingen aan te knoo- pen, niet onverwacht. In het Parlement verklaarde de minister president; Wh hebben de krachtigste pogin gen gedaan, welke mogelijk waren, om bloed-f vergieten te voorkomen en wij betreuren, dat Ibn Saoed onzen goeden wil niet meer op prijs stelt. Is Dnitschland duur? Is Duitschland duur? Of liever: Is een vacantieverblijf in Duitschland duur? Is een dergelijk verblijf duurder dan el ders, duurder dan b.v. in Nederland? Vaak worat dit beweerd en vaak wordt door een dergelijke bewering de Nederlander die'naar het buitenland wilde, afgeschrikt en blijft binnen de grenzen van zijn land. Het heeft natuurlijk geen zin de voor deden en aangenaamheden van een verblijf in Nederland, met die van een verblijf in Duitschland te vergelijken. Veeleer willen wij hier onderzoeken of Duitschland Inderdaad duurder dan Nederland is. Wij meenen ont kennend op deze vraag te kunnen antwoor den, in elk geval te kunnen verzekeren, dat een vacantieverblijf ln Duitschland niet duurder dan in Nederland is. Voor ons liggen de prijslijsten van vele be kende hotels in de meest vermaarde bad plaatsen van beide landen. Men neme Sche- veningen, dat niet als de duurste Neder- landsche badplaats geldt. Hier wordt ln het beste hotel in het hoofdseizoen een pensions- prijs van 15 gulden verlangd, ruim 25 Mark. Op de lange lijst der Duitsche hotels, vinden wij er slechts een paar, die een dergelijken prijs verlangen. Deze prijs is dan echter steeds een maximumprijs voor kamer met bad. Men kan dus ln het betreffende hotel ook goedkooper onderkomen. Twee voorbeel den: Een wereldvermaard hotel te Dresden verlangt voor kamer met pension en bad 20 30 Mk. per dag. In de twee voornaam ste hotels van het zoo weelderige Baden- Baden varieeren de prijzen van 22 tot 32 Mark per dag maar verdere prijzen van dien aard worden nergens verlangd. In de groote Duitsche badplaatsen aan Noord- en Oostzee wordt deze grens niet bereikt. De maximumprijzen bedragen b.v. te Herings- dorf 20 Mk. per dag ln de beste hotels en 12 Mk. per dag in de beste pensions. Te Norder- ney: 16 Mk. per dag in de hotels. Te Wes- terland 14 M. per dag in de hotels en 8 Mk. in de pensions. En in andere badplaatsen en steden, die met voorliefde door vreemdelingen worden bezocht? Een paar grepen: Te Königswinter aan den Rijn, vermaard om zijn uitstekend publiek, bedraagt de pensionprijs in het voornaamste hotels 14 Mk. per dag. Te Miin- chen varieeren ds penslonprijzen in de hotels van 13 tot 18 Mk. In de Beiersche Alpen ls het ook niet dtfurder. Zoo bedraagt de pen sionprijs in de voornaamste hotels van Berchtesgaden van 12 tot 18 Mk., te Ho- henschwangau 15 Mk., te Garmlsch 17 Mk, en te Partenkirchen 14. Zooals gezegd: Dit rijn alles maximumprijzen Men kan ook veel goedkooper uitl Men riet het uit deze voorbeelden: Het Is injuist, dat het in Duitschland duurder is dan in Nederland. Het ls daarom ook ver keerd uit vrees voor een te dure vacantie af te zien van een reis naar Duitschland. Dusseldorf, de stad der beroemd; mannen Dusseldorf ls de bakermat van een groot aantal beroemde Duitsche kunstenaars: dichters, schilders en componisten. Het ge boortehuls van Heinrlch Heine wordt thans door het gemeentebestuur gerestaureerd en zal van 1029 af voor het publiek toegankelijk zijn. Bewaard gebleven zijn echter ook nog de geboortehuizen van den schilder Peter von Cornelius, van den componist Norbert Burgmüller en van de gebroeders Jacobi, terwijl ook de woonhuizen van de componis ten Johannes Brahms. Felix van Mendel sohn Bartholdy en Robert Schumann van de schilders Andreas Achenbach en Friedrich van Schadow, van den beeldhouwer de Gru- pello en van de dichters Ferdinand Freili- grath Grabbe en Immermann aan den vreemdeling worden getoond. Groote belangstelling voor het con cours Hippique van Aken Aan het groote Concours Hippique dat van 18 tot 26 Augustus a.s. te Aken wordt gehouden, zullen niet minder dan 1800 paar den deelnemen, een aantal, dat nog nimmer bij een dergelijken wedstrijd werd bereikt. Het aantal buitenlandsche deelnemers, die van de Olympische Spelen komen, is buiten gewoon groot. Men heeft reeds toezeggingen ontvangen uit Zweden, Nederland, Zwitser land. Oostenrijk, Bulgarijë, Italië, Hongarijë, Denemarken en Zuid-Slavië. Tot de Nederlandsche deelnemers behooren Ritmeester Colenbrander, Ritmeester de Kruyff, Kapitein de Kruyff, Ritmeester La- bouchère en Luitenant Vlielander Een nieuw schip van de Këln-Düs- seldorfer Dampfschiffahrtsgesell- schaft De „Köln-Dusseldorfer Dampfschiffahrts- gesellschaft" laat thans een vierde stoom schip bouwen voor het snelverkeer op den Rijn Het nieuwe schip zal nog ongeveer drie meter langer rijn dan de „Prinses Juliana" die tot nu toe het grootste schip der onder neming was EEN MERKWAARDIG WIELRIJDERS RECORD Gedurende twaalf maanden meer dan 145 K. 3VL per dag. Men schrijft ons: Een buitengewoon record is gevestigd door de wielrijders van de beproevingsaf- deeling te Fort Dunlop, Birmingham (En geland). Gedurende de afgeloopen twaalf maan den reden dezen vijf dagen per week tus- schen 145 en 153 K.M. per dag, in elke wee sgesteldheld, op welke wijze per rijder gemiddeld 30900 K.M per jaar werd afge legd. Het totaal aantal kilometers. afgelegd door de geheele afdeeling, bestaande uit 16 auto's, 3 vrachtwagens, 5 motorfietsen en 2 rijwielen, beliep ongeveer 1.343.000 K.M. De grootste afstanden op een dag p,r auto afgelegd, waren 684 K.M.. van Dieppe naar Bordeaux en 668 K.M. van Glasgow naar Birmingham en Londen, terwijl een vrachtwagen de mooie prestatie leve-de van 520 K.M. van Birmingram naar Wey mouth, vice versa. Reeds vroeg in den morgen worden de zieken weder naar de Grot gebracht alwaar door een onzer Hollandsche Priesters wordt voorgebeden. Als na het ontbijt de rieken weder naar de Piscines gebracht worden, zijn daar bul ten het hek, dat de open ruimte waar de zieken moeten wachten omsluit, slechts wei nig onzer Pelgrims om met en voor de rie ken te bidden. De reden hiervan ls de Pontificale Hoog mis, welke te 10 uur in de Rozenkranskerk door Z. D. H. Mgr. Schioppa zal worden opgedragen. Het is echter zeer druk met het aantal patiënten dat gebaad moet worden, daar alleen van onze 273 rieken welke ln het Asyle zijn, minstens 265 hun bad zullen nemen, ongerekend de talrijke patiënten die met de pelgrimstreinen zijn medegekomer en op eigen gelegenheid logeeren. Voorts zijn hier de Processies uit Kortrijli (België), een groote Engelsche en een Fran sche, terwijl ook nog een bedevaart uit Ro me aanwezig is. Er wordt dan ook van 811% en van 2— 4 uur gebaad in 9 baden, terwijl pl.m. 32 dames bij de zes vrouwenbaden en pl.m. 20 heeren bij de mannenbaden aanwezig zijn om de rieken te helpen. Is een zieke (mannelijke) eenmaal aan de beurt gekomen, dan begeeft hij zich in het badhuisje dat zich het dichtst bij de kraantjes bevindt. Daarin bevinden zich 3 baden elk door een gordijn van elkaar afgescheiden. Achter elk dezer gordijnen is een open ruimte met aan beide rijden 4 stoelen, zoo dat gelijktijdig in elke afdeeling 8 personen kunnen worden toegelaten. Indien echter half of geheel liggende rieken komen baden, is dit aantal naar verhouding natuurlijk minder, daar deze veel meer plaats noodig hebben. Afgescheiden (wederom door een gordijn hetwelk echter meestal open is) van deze ruimte, bevindt zich meer naar achteren het eigenlijke bad. Dit zijn eigenlijk drie baden naast elkaar gelegen, waarvan men den bodem bereikt, door 3 treden de laagte in te gaan. Het middelste bad is echter alleen gevuld met het water dat komt uit de wonderbare bron, terwijl de afdeellngen ter weerszijden droog zijn en dienen om de helpers in de gelegenheid te stellen, de te baden zieken te kunnen vasthouden. Worden de loopende patiënten hoogstens door 2 personen geholpen, de liggende, welke daartoe op een speciaal raam worden gelegd, worden minstens door 4, vaak door 6 personen geholpen. Bij het betreden van het bad, maken zieke en helpers het kruisteeken en bidden onder het baden de daartoe voorgeschreven gebe den, vervolgens kust de. zieke het beeldje van O. L. Vrouw van Lourdes aan den voet en verlaat alsdan weder het bad Na zich weder gekleed te hebben, verlaat de zieke weder het badhuisje en gaat terug naar de Grot om te bidden. Des middags tijdens de lunch komt Z. D. H. Mgr. Schioppa aan het Asyle onze rie ken een bezoek brengen. Alle zieken ont vangen afzonderlijk Zijn zegen, terwijl elk een medaille ontvangt. Mgr. toont rich zeer beminnelijk en schenkt ook hun, die zich aan de verple ging der zieken wijden. Zijn zegen en in formeert belangstellend naar hunne werk zaamheden. Na de Sacramentsprocessie worden de foto's genomen van de zieken en de pel grims. Des avonds hebben de Hollanders de lei ding bij de Sacramentsprocessie, waarbij ook Mgr. Schioppa is. Z. D. H. geeft na afloop der Processie, nadat door allen het Credo (Royale) ge zongen is, den zegen. Zondagsmorgens hebben wij allen zorg te dragen, de H. Mis bij te wonen, Iets wat men als brancardier wel eens kon vergeten, daar men tijdens de H. Missen geregeld ln de weer is. In de Piscines maak ik zelf eenige zeer merkwaardige gevallen van Rotriekte mede, ook gebeurt het, dat een zenuwpatiënt zich plotseling met beide handen aan mij vast grijpt en gedeeltelijk het bad intrekt. Tot dank stemt het ons, wanneer een patiënt, die zoo goed als geheel ver stijfd door ons in het bad werd gebracht, door twee onzer ondersteund, het bad weder loopende verlaat. Alles verloopt in uitstekende orde en het weer werkt op schitterende wijze mede, om onze bedevaart te doen slagen. Wij hooren geruchten van generingen waarvan er een bij de Hollanders moet rijn. Een van onze zieken, Mej. Stello van der Brand, wonende Linker Maasoever te Rot terdam, lijdende sinds ruim een half jaar aan een verlamming van de geheele lin kerzijde, vertoonde Zondagmiddag na het bad een zoodanige verbetering dat zij loo pende de Piscines kon verlaten. De rieke is daarna door verschillende doktoren van het medisch bureau gezien en onderzocht. Haar toestand van thans is in het proto col vastgelegd. Afgewacht moet worden de inlichtingen van den behandelenden genees heer over den gezondheidstoestand vóór de reis naar Lourdes. Door het Bureau des Consultations Medi- cinales te Lourdes, wordt een jaar gewacht alvorens de beslissende uitspraak van de genezing wordt gegeven. Heden hebben wij de nachtelijke aanbid ding welke precies te half 11 begint en te ongeveer half 8 eindigde. Z. D. H. Mgr. Schioppa droeg te 12 uur zelf de H. Mis op en reikte daarna geheel alleen aan allen de H. Communie uit, het geen wel een bewijs mag zijn van Mgr.'s medeleven met onze Nat. Ned. Bedevaart naar Lourdes. Terugkeer van den ziekentrein Donderdagmorgen omstreeks kwart voor twaalf arriveerde te Roosendaal de eerste trein van de nationale bedevaart naar Lour des, waarmee de zieken werden vervoerd. Het duurde ongeveer 10 minuten eer de besognes waren afgeloopen van douane en passencontróle. Het veriaden der zieken en het overstap pen der reizigers in de treinen naar hun woonplaats, bracht veel bedrijvigheid op het perron, waarbij het spoorwegpersoneel en vooral de Roosendaalsche transport-colonne als altijd groote activiteit aan den dag legde. Met den trein arriveerde eveneens mej. S. v. d. Brand, uit Rotterdam, die te Lourdes Zondag-van haar lamheid is genezen. Zij werd door mr. van Gastel, voorzitter van de transportcolonne, uitgenoodigd haar coupée te verlaten, waarbij zij door leden van de colonne werd omringd. Toen zij den trein verlaten had, sprak mr. van Gastel haar enkele woorden van geluk- wensch toe. Hij wees op haar groot vertrou wen, waarmede zij naar Lourdes vertrok en dat nu zoo heerlijk ls beloond. Bijzonder gelukkig noemde hij het ook, dat deze genezing gebeurde met een pelgrim van de Nederlandsche nationale beevaart. Ten slotte bood hij namens de Roosen daalsche transportcolonne aan mej. v. d. Brand een bloemstuk aan. Heden, 10 Augustus, zal emeritus-pastoor Heijs den dag herdenken, dat hij voor zestig jaren tot priester werd gewijd. Sinds zeven jaren heeft pastoor Heijs zijn emeritaat aangevraagd na 31 jaar lang met grooten ijver pastoor te zijn geweest te Alkmaar aan de St. Dominicuskerk. Onder zijn pastoraat bouwde pastoor Heijs de nieu we fraaie St. Jozefkerk aan de Nassaulaan, thans ook tot parochiekerk verheven. Voor dien tijd was hij prior van het Do minicanenklooster te Nijmegen na eerst ka pelaan te zijn geweest te Schiedam en te Rotterdam aan den Steiger. Aan deze laatste pastorie geniet hy thans de laatste zeven jaren zyn otium cum digni- tate. Pastoor Heys wordt in September a.s. 86 jaar, en mag zich nog verheugen in een kloeke gezondheid, zoodat hü de volgende week nog de reis aandurft naar Alkmaar om te midden van zyn oud-parochianen zyn hoogst zeldzaam priesterjubileum te herden ken. Op den vierdag zeiven van dit diamanten priesterfeest, zal pastoor Heys om 9 uur ln de kerk van den Steiger te Rotterdam, waar hy voor een halve eeuw als jong kapelaan ls werkzaam geweest, een H. Mis met zang op dragen. (Msb.) I Men verzoekt ons opname van het vol gende De oud-studenten van het Juvenaat H. Hart van de Congregatie der Priesters van hef H. Hart te Bergen op Zoom worden uitgenoodigd tot een bijeenkomst in het Juvenaat op Zaterdag 11 en Zondag 12 Augustus. Fet wordt op prijs gesteld, dat de oud studenten, die tevens het gouden feest der Congregatie zullen gedenken, zooveel mo gelijk reeds Zaterdag als 't kan met den trein, die om 11 uur 16 min. uit Roosendaal te Bergen op Zoom aankomt aanwezig zijn. In het Juvenaat wordt gelogeerd. 't Is gewenscht, dat men zoo mogelijk vóór 10 Augustus aan den Rector van het Juvenaat bericht zendt van zijn komst. AMSTERDAM, 9 Aug. Aardappelen. Zeeuwsche bor ten f4.75—4-90, blauwen f4.50—4.75» bi. Eigenheimers f 3.503.75. Eigenheimers d 2.703 per 100 kg. IJpolder Eigenheimers f 4—5» blauwe Eigenheimers f 56, muizen f66.50, Eigenheiner poters f33.20, roodbonten f6 7, Andijker muizen f 67, kleine muizen f 34, Langedij- ker muizen f 67, Noord-Holl. blauwe Eigenh. f 56 Rijper muizen f 66.50, Anna Pautowna zand f 78 Hillegom. zandaardappelenf 58, Katwijkerzandaardapa pelen f 78, West. muizen f 67, kleine muizen f 34 blauwe Eigenheimers f 56, Eigenheimers f 45, Drent- sche zomer malta f 34 per hl. GOUDA, 9 Aug. Kaas. Ter markt waren 323 partijen Prijzen f48—«?4, riiksmerk ie s. f 5458, 2e s. f5053 Zware f6062. Handel vlug. HOORN, 9 Aug, Kaas. Aaneevoerd 15 stapels fabrieks baas, f53, 19 st. boerenkaas f52, 3 st. boerencommissi c f 52.«o, ir st. fabriekscommissie f 52.50# totaal 52.020 kg Handel *oed. BARNEVELD, o Aug. Eieren. Aanvoer 800.000 st. Prijs f 78.10. Handel vlug. HALFWEG, 8 Aug. EierveiHng. Aanvoer 8000 st., kip pen- f 7.408.30, eenden- f 5.056.40. Handel vlug. BEVERWIJK, 8 Aug. (R. K. Coöp. Tuindersv. „Kenne- merland"). Frambozen 7080 e., bessen ?o40 c. r«r lp Doppers 12—14 c., groenties P—10 c., rasrers 12—17 c capucijners br. 1114 c., idem wit 10— i* c., alles per rond Snijboonen 2437 c., trrsboonen 27—33 c., sperdeboo- nen z. dr. 2230 c., m. dr. 2420 c., dikke boonen 21 25 c., tuinboonen 6—ia e., tomaten 16—31 c., alles ner k Sla f 0.60i.«k, andiivie 2*«o r. rer kist? Rabarber 511 c., Selderie 6 c., Pieterselie 23 c.. Wortelen 812 c. per bos. Bloemkool ie soort f 18—22, 2e soort f 10—12, roode kool f 911, komkommers d 26 per 100 stuks. PURMEREND, 8 Aug. fAfslagver. Beemster, .Purme- rend en Omstr.) Aardappelen f 1.101.65, kl. aardappelen f 0.75i.io per 2S kg. Slaboonen f 3.203«5o# snijboonen f 2.40—4.50, tuinboonen f 0.71—0.72 per 15 kg. Peulen 18 c. per kg. Doperwten f 37 per 50 kg. Roode aalbessen d 2047# klapbessen fo.702.20 per 100 kg. Perziken f 411# pruimen f 2028 per 100 kg. Komkommers f a 6.30 per 100. Tomaten A f 2*.2033.10, id. B f 24.80— 31.40, id. C f 1424.20, id. CC f2.co3.00, id. (bonken f 1623*60 per 100 kg. Bloemkool f 327, roode koo f 13.10—19, witte kool f 7 per 100 stuks. Sla f 2.403.^0 Andijvie f 2.503.20 per 100 kroo. Rabarber f 4o, wor telen f 1119 ner 100 bos. Uien f 2.it per 25 kg. Suiker peren f 813 per 100 stuks. Janbaasoeren f 416, kruide niersperen f 2034, Vellow appelen f 2460, Meester Sladstoren f 25 per 100 kg. VISSCHERÏT AMSTERDAM, q Aup. Aangevoerd door 10 motor- botters en afgeslagen aan de Gemeente Vtschhal De Ruy- f«»rkade. (Besomming f 64.20233.80). Schar f 2.103l*o k schol f 57.50, handschol f 1318 per kist. Gr. torg 1814.50, m. tong f47.^0, kl. tong d 1.20'.20 per 10 stuks. Uit de hand verkocht 00 het terrein Aal f 0.35 0,30, bot f 0.250.40 rer pond. Harde bokking f 23 p. 100. Garnalen f 2—2 «--er mand. IJMUÏDEN, 8 Auv. Na een reis van vier weken is de stoomtreiler IT.M. 20 (Schoor!) van de visscherij in de IJs- landsche wateren hier teruggekeerd met een vangst van 600 manden versche- en kanfies zoutevisch. De versche visch werd inmiddels geveild met een op brengst van f 3645, terwijl de zoutevisch later zal worden verkocht. De Britsche stoomdrifter Y.H. A7Q (Young John) liep heden van de han'ngvisscherH hier binnen met een vangst van 208 manden versche haring, welke in den afslag publiek geveild zullen worden. In de Haringhaven kwam heden van North-Shields hier binnen de motorvrachtlogver „Dirk Tob" met een aanvoer van 4S2 vaten gezouten en versche haring, welke bestemd zijn voor een importeur alhier. ITMUIDEN, 8 A ug. Tn de week van 31 Tuli tot en met 5 Aug. werd door 78 Nederlandsche stoomtreilers, 1 zeil- logger, 228 motorkustvisschers en G open booten tezamen 620.000 kilogram treflvisch ter waarde van f 20s.013 aan gevoerd. Van de beugv'sscherii kwamen deze week geene schepen aan den afslag. Daarentegen arriveerden van de haringvisscherii 1 zeil-, 1 motor- en 1 stoomlogger alsmede 1 Britsche stoomdrifter tner een aanvoer van 96.00 kilo gram versche- en uekelharing. De opbrengst hfe-van be droeg 14.306. De 39 van elders aangevoerde consignatie mendingen brachten tezamen f 6236 co. De otaal-omzet bedroeg deze week f 225.55* tegen f 205.536 in de vorige week. ZATERDAG, n AUGUSTUS. HILVERSUM, 1070 M. 12.302 Lunchmuziek door he Trio Courtel. 24 Aansiuiting van het Theater Tu- schinsky te Amsterdam. Het Theater-orkest o.i. van Max Tak. Optreden van solisten „The Ramblers/' dans- orkest o.l. van Theo Uden Masman. 4—5.30 Aan sluiting van het Kurnaus te Schevenmgen Thé dansant door lack Raymond's en Casanova et ses Argentines. 57.45 Concert door het A.V.R.O.-kwartet, met medew. van Lotte Kanne Blooker, zang. HUIZEN 340-9 M. Na 6 uur 1950 M. Uitsluitend K.R.O.- uitzendmgen. 12.301.30 Concert door het Trio „Winkels". 5-30—7 Gramofoonmuziek. 7.45— 8.15 Spr. Prol. Dr. P. J. M. v. Grmsven van het Semi narie Haeren: De Chrstelijke iscese bi) den H. Paulus. 8.15 Concert. Het Amsterdamse'! Salon-orkest en Ch. Dekker, accordeonvirtuoos. Mei. G. Hoaenbirk, sopraan. DAVENTRY, 1600 M. 1.202.20 Het Oershom Parking- ton kwintet. 2.50 Atletiekwedstrijd En^eland-*- Amerika. 5.50 Kinderuurt,e. 6.35 Balladeconcert, v. Zijl. bariton, t? Kersey viool. 7-20 Causerie over het omroepprogramma. 7.35 Pi.noductten van Dvo rak. 7.45 Proefwedstrijd EngelandWest-Indië. 7? 5 5 Rex Evan's cabaret. Dans-orkest en solisten. 8.20 Promonade-concert S. Allen, sopraan R. Hender son, bariton, Solomon, piano G. D. Cunningham, orgel Sir Henry Wood en zijn Symphome-orkest. 9.50 Nieuwsberichten 10.05 Vervolg) Promonadeconcert. 10.5c* Nieuwsberichten. 10.5*?12.20 Dansmu- zie k. PARIJS „RADIO-PARIS", 1760 M. 12.50 Gramofoon muziek. 4.055.05 Dansmuziek. 8.50-^-11.20 Concert, de heer L. Herent, viool, de heer Gany, mu zikale, imitaties, de heer Blanquart. Buit. Orkest o.L van den heer Renauld. LANGENBERG, 469 M. 12.20 Uitzending uit den Rijks dag. Rede van den Rijkskanselier H. Mliller. 1.25— 2.50 Orkestconcert. 6.207.15 Orkestconcert. L50 Concert door het Philharmonisch orkest van Ber- 'ijn, o.l. van Wilh. Furtwangler. Het Kittelscher Koor. 0.50 Concert door het Werag-orkest. Werken van Beethoven. Daarna tot 1.20 Dansmuziek. XöNIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. (ZgESEN). 5.206.20 Orkestconcert. 8.50 Concert 1. d. Staats- opera Berlijn, Grondwet-viering. 10.5012.50 Dans muziek. HAMBURG, 395 M. 5.20 Vocaai concert, Zangkoor. 20 „Op verzoek". 8.45 Concert <n de Staatsopera Berlijn, Grondwet-viering. BRUSSEL, 509 M. 5.20 Dansmuziek 6.50 Orkest concert. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.50 den heer Sylvain-Hamy, pianorecital. 9.20—10.50 Syrapho- nieconcert in de Kursaa' Ostende. KON. NED. STOOMB.-MAATSCHAPPIJ ADONIS 8/8 v. Carthagena n. Alicante. AJAX 8/8 v. Messina n. Palermo. BENNEKOM 9/8 v. Amsterdam n. Chili, DEUCALION 7/8 v. Vo.o te Lémni. ERA TO, Kopenhagen n, Amsterdam, pass. 8/8 Brunr buttel. EUTERPE 8/8 v. Oporto n. Vigo. HERCULES 8/8 v. Constantinopel n. Aligers. ILOS 8/8 v. Rott. te Villa Garcia. MINERVA 5/8 v. Hingston, L# n. ORESTES, Amsterd. n. W.-Indié, pass. 8/8 Azoren. SATURNUS 8/8 v. Varna n. Bourgas. SIMON BOLIVAR 8/8 v. Barbados n* Plymouth. STELLA 8/8 y. Hamburg n. Amsterdam, VEST A 5/8 v. Puerto Barrios »e Kingston, J. KON. HOLL. LLOYD EEMLAND (uitr.) pass. 7/8 Teneriffe. KENNEMERLAND (thuisr.) pass. 9/8 Dungenest. ORANIA, Rotterdam naar Danzig pas. 8/8 Kiei-Holte nau HOLLAND—AMERIKA LIJN ALKAID 8/8 van Hamburg naar Antwerpen. BILLITON (thuisr.) 8/8 van Marseille nakr Antwerpen, HOLLAND—AMERIKA LIJN EEMDIJK, Pacifickust naar R'dam, 8/8 te San Francisco MAASDAM Rott. naar Vera Cruz 8/8 te Tampico. VEEN DAM R'dam naar New York, 8/8 van Southampton HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN IJSELDIJK (uitr.) 7/8 te Calcutta. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN SALABANKA (uitr.) 9(8 van Penang. HOLLAND—WEST-AFRi/2KA LIJN RIJNLAND 10/8 van Hamburg te Amsterdam verwacht. SCHELDESTROOM 8/8 van R'dam naar Hamburg. ROTTERDAMSCHE LLOYD KOTA RADJA (uitr.) pass. g/8 Gibraltar. TAMBORA (uitr.) 8/8 te Belawan. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN ALCIBA 9/8 van Hamburg naar Rotterdam. ALCYONE 8/8 van Rotterdam te Buenos-Ayres. ALUDRA 8/8 van Rotterdam te Hamburg: NEDERLANDSCHE SCHEPEN ADELAAR ms., 7/8 te Londen uitgekl. naar Antwerpen. ALDEBARAN 8/8 van Montreal naar Rotterdam. AMBULANT m.s., 7/8 van Karishamn te Alcona. BARENDRECHT 8/8 Ou^ssant gep. Novorossisk nut Bremen. BATAVIER III 9/8 v.m. 8 u. 20 van Rotterdam t? Gra- vesend. BELATRIX 3/8 van Buenos Ayres naar Villa Constituc on BEURSPLEIN 8/8 St. Vincent gep., Rotterdam na>ar Buenos Ayres. EGBERDINA, Z., 6/8 van Hoganas te Hamburg. EGBERDINA m.s., 6/8 van Hoganas te Hamburg. BRABANT m.s., 7/8 te Londen uitgekl. naar Antwerpen. CITO m.s., 7/8 van Skaarhage te Londen. CITO m.s., 3/8 Lemorg naar Londen. FOXHOL, m.s. 7/8 te Lenden uitgekl. naar Calais. GIDEON ms., 6/8 van Winschoten te Hamburg. GOUWE 0/8 Holtenau rep., Rott. naar Sundsvalt. GAZELLE m.s. '1/7 van Antweroen te Helsingfors. HOLENDRECHT 8/8 van Batoum naar Thameshaven. fANTINA, ms. 6/8 van Selbv te Gooic. KATRIENA ms., 7/8 van Antwerpen te Londen, LIMBURG m.s. 7/8 te Londen naar Terneuzen. LIMBURG, sleeob. met lichter „Neerlandia" 8/8 van Hamburg naar Rotterdam. MARTHA ms., 7/8 van Duinkerken te Londen. MERWEDE ms., 7/8 van Gravesend naar Duinkerken. NEPTUNUS ms., 7/8 van Aalborg te Hamburg. MEUSE 6/8 van Amsterdam te Pouaan. NOOPD 0/8 Holtenau gen., Rotterdam naar Sundavalt. NOORDWITK 9/8 van Boucau naar Bilbao. °ARKHAVEN 8/8 van Mobile te YTamfïa. PRINSES TULIANA ms., 6/8 van Harburg naar Aalborg. PRO PATRIA m.s., 8/8 van Farburg naar Aalborg. ROZENBURG 8/8 van Bordeaux naar Decido. RITSWITK 8/8 van Bayonne te Cristo Urdiales. SLIEDRECHT 8/8 van Rouaan naar N.-Orleans, STAD ARNHEM 9/8 van Bilbao naar Rotterdam. STAD ZAANDAM 7/8 van Decido raar Rotterdam. STAD ZAANDAM 9/8 van Bilbao naar Rotterdam. STELLA m.s. 7/8 van Femapen te Londen. - TERNE.UZEN 6/8 van Shields te Terneuzen. THUBAN 8/8 van Las Palmas San Nicolas naar R'dam, TRITO 6/8 van Belfast naar Amsterdam. TROMP m.s. t/8 van Londen te Calais. UTRECHT, sleeob. met lichter „Frisia" 8/8 van Rotter dam te Hamburg. vrijheid m.s., 7/8 van Niel te Londen. WINTERSWITK 9/8 van Emden te Oran. WOENSDRECHT 7/8 te Coryton uitgekl. naar Avon- mouth. ZEELAND m.*., 7/8 van Ostende te Londen, ZONNEVVIJK 8/8 van Greenock naar Montreal, ZWALUW ms., 6/8 van Harburg te Akkrura. Op verlaging der tarieven aangedrongen De Nyverheldsraad heeft aan den direc teur-generaal der P. T. T. een gedocumen teerd request gezonden, waarin in het belang van de Nederlandsche export-industrie op verlaging van tarieven voor gewone kabel- en of radiotelegrammen naar de koloniën wordt aangedrongen. 17 En daar Suzanna haar aankeek. Ik ben vergeten u ,te zeggen, ging ze vdört, dat het is aan het hoofd van het zevende legioen, dat ik den stilstand van Uiyn wagen te danken heb. Suzanna bewaarde het stilzwygen. zy meende, dat Hora Uit met opzet voor haar verzwegen had. Wat Segearix betreft, ze zag hem nu weer voor de eerste maal na den aanval, die ongeveer tegeiyk had plaats gehad met het ongeluk, waarover Hora sprak. Zy kon dus niets van hem hebben gehoord. Van zün kant had de Galliër een voorge voel, dat de Vestaalsche maagd zich op een k'.etoe list toelegde, waarvan, hy het doel vermoedde. Het woordvan Aglaé herhalende, hernam hij eenvoudig: Ieder ander zou in myn plaats het zelfde gedaan hebben. Ik verdien geen dank baarheid voor een heel natuuriyke daad. Maar ik, antwoordde Hora, beweer het tegendeel; gij hebt myn paarden gegrepen met een vlugheid die hun geen kans meer overliet om een stap te doen. Dol en vurig als zy waren, zouden ze onder een minder krachtige hand verder hebben gehold, en dit alles hebt ge gedaan met gevaar voor uw eigen leven Indien ik u o;p myn beurt ooit van dienst kan zyn, indien een der uwen, aan een mis daad schuldig, de doodstraf moet ondergaan, vergeet dan niet dat de Amata het recht heeft om genade te verleenen. De officier antwoordde koud: Ik dank u; de oordeelen, bij ons ge veld, zyn altyd biliyk en straffen zyn zeld zaam. Indien een soldaat wordt veroordeeld, dan heeft hy het ook werkeiyk verdiend. Het geduld van Suzanna werd op een harde proef gesteld; het antwoord van den Galliër stelde haar echter gerust. Gy hebt my nog niet verteld, hernam zy, hoe en onder welke omstandigheden men u zoo plotseling heeft aangevallen. De jonge man deed dan een kort verhaal van den aanval. HU was bijna het slacht offer geworden van gemeene dieven, 's avonds in een straat te Rome, welke hy doorging om zijn legerkamp weer te bereiken. HU her haalde, dat niets minder roemvol was en zoo Iets vaak gebeurde; zyn wapenen waren mooi, hy droeg geld by rich; hij had geen twist gehad met een of anderen persoonleken vyand hy kende er bovendien geen en eenige bedreiging was dezen aanval niet voorafgegaan. Ook is het, voegde hy er glimlachend aan toe, op het eind van zyn verhaal, op het oogenblik buiten Rome veiliger dan ln de stad. Gedurende dit onderhoud, meer in het bU- zonder belangwekkend voor de twee meisjes, werden de declamators door Bonifacius ge roepen en begonnen hun werken voor te lezen. Ongetwijfeld scheen hun uitspraak ta- meiyk goed, want zy riepen niet den een of anderen vrijgelaten slaaf om hun gedichten voor te lezen. Zij namen dus, twee of drie achtereenvolgens, plaats op een verheven zetel, die door allen goed gezien kon worden, en droegen hun gedichten, meer of minder lange en benale stukken, voor. Zoudt ge misschien liever dichterbU komen om te hooren wat men voordraagt? zeióe Suzanna. Toejuichingen en handgeklap onderbraken haar. Hora hief het hoofd op. Luister, zeide ze, men prUst Celius, die wel de meest vermoeiende en meest aan matigende van de schrijvers is. Werkelijk. Segearix, bekommer u maar niet om zyn ge schriften, altyd dezelfde, bezweringen tot de goden, waaraan ge toch niet gelooft, want zU zyn niet degene uit uwe bosschen. Het ls niet noodzakeiyk, zeide hy, om de goden te mengen in de woeste schoonheden van mijn land. Maar het is waar, dat uwe dichters van het Zuiden slecht de natuur begrüpen van het Noorden, zy kennen niet de witte nevels, die 's-avonds langs de beek jes en rivieren giyden en van de takken van beuken en eiken hangen. ZU kennen niet onze rotsen, onze heiden, onze spelen op de sneeuw, onze Jachten op de bevroren vyvers. zy hebben nooit onze smalle booten gezien, die varen over de groene wateren der Seine, noch onze krijgslieden, wanneer ze met den drietand en Jachtspies werpen; neen, ze ken nen dit alles niet, ging hy voort, terwyi hy een verachteiyken blik wierp op het weelde rige vertrek, de zilveren lampendragers, het plafond met fresco's beschilderd. Ik deel uwe meening, Segearix, zeide de Vestaalsche maagd op overtuigenden toon, ik zou gaarne die streken willen zien, zoo verschillend met de onze, waar de mensch vi-y is, waar men niet van zijn kindsheid wordt toegewUd aan een eeredienst, waarin men niet eens gelooft. Zij zweeg. Haar jeugdig gelaat zag droe vig en Suzanna zeide zachtkens: Misschien zult ook gij eens het licht en de rust vinden, zonder zoo verre te gaan zoeken. Plotseling hield de voorlezer op, er ont stond een zeker l/een en weer gaan onder de voorname aanwezigen. Silvia, die van verre haar gezellin ln het oog had gehou den, stond op en liep naar haar toe: Paula en Julia, nrijne vriendinnen, roe pen u, zeide ze tot haar. En zachtjes voegde ze er aan toe: Ik begi-yp niet, wat u toch zoo lang hier doet blijven. Ik houd veel van myn bloedverwant, zeide Flora op denzelfden toon, terwyi ze met een blik Suzanna aanduidde. En ook van uw toekomstigen bloedver want, ging de Amata met een lronlschen glimlach voort. In uw eigen belang raad ik u dus aan, hier niet langer te biyven, ailei oogen zyn op u gericht. Flora begreep, dat zU door dit gezegde de ontevredenheid van Silvia opwekte. Zij groet te haar nicht en Segearix en volgde haar. gezellin. De twee jonge christenen glimlach ten van voldoening. Suzanna zeide het eerst: Arme Hora, zU is te beklagen, want zij voelt de leegte van haar bestaan, de onbe duidendheid van haar godsdienst en de nie tigheid harer goden. Dan moet ze hen maar in den steek laten en doen, wat gy gedaan hebt. ZU heeft niet, zooals ik, zeide het meisje heel zachtjes, het geluk gehad van een braaf priester te kennen, die het water van het heilig doopsel over myn hoofd heeft uitgestort. En die ons huwelük zal sluiten, zeide de Galliër met vuur. Suzanna gaf hierop geen antwoord. ZU beschouwde de vele mannen, die oplettend luisterden, en de vrouwen, die rich dicht bij haar bevonden. Zie, ging rij voort, hoeveel menschen zeggen by zichzelf, dat ze gelukkig zyn, en hoeveel nochtans verkeeren in duisternis en dood. Plotseling zag men op een gauw in elkan der gezet tooneel Claudius verschynen, den fluitspeler, gekleed in een roode zyden tuni ca, de armen bloot, aan de voeten kleine sandalenvan wit leder, zyn korte haren, van nature krullend, omlijstten zijn hoog en breed voorhoofd; ook had men geen poeder gebruikt om zyn gelaat en lippen te kleuren. Geen trots lag in de houding van dezen zeer jongen man, noch kende hy de gekunsteld heid van den beroepsacteur, geboren om het publiek te vleien. Hy trad naar voren, een voudig, natuurlijk, vrooiyk bijna, want zyn loop had iets bevalligs en vlugs, en maakte, dat zijn passen op een dans geleken. Hy groette en wachtte. Gedurende eenige oogenblikken "richtten aller oogen zich op hem. Zonder zyn oogen neer te slaan, be schouwde hij' de aanwezigen zonder brutali teit en zonder vrees Op een teelten van Bonifacius greep hy zyn fluit en begon er zeer zachte tonen aan te ontlokken, en als om zyn lied te begelei- de'n, maakte hij 'n reeks rhythmische passen dié de bevalligheid van zyn gebaren liet ra den. .(Wordt vervolgd! j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6