Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE 3 Nijverheidsraad Een studiereis De massieve banden van bedrijfsauto's Aartshertog Albrecht te 's-Hertogenbosch LUCHTVERKEER Banket ter eere van Don Victor M. Maurtua Commissaris der Koningin in N.- Brabant Prof. W. y. d. Vlugt NaarWest-Indiëdoordelucht KUNST EN KENNIS De Nenijto De opgravingen te Asselt UIT ONZE OOST De moordzaak Adams Aschregen op Bali Volkstelling Ned. Indië Een kranige tocht van twee Finnen smaak? Wat uit de zakken verdwijnt Ernstige botsing Kerkdieven aangehouden Een kanotocht uit Duitsch land naar Amsterdam Wat een doode wandluis kan veroorzaken Groote boerderij afgebrand Spelen met een geladen revolver Zijn koopwaar door de ruiten geslingerd Door een kogel getroffen Tjalkscheepje gezonken Vrachtauto omgeslagen Een roeitocht van Zurich naar Rotterdam Carnaval zonder optochten te Den Bosch Moeilijkheden; hersteld contact. De Njjverheiasraad is door den Mm. var. Arbeid, H. en N. in de gelegenheid gesteld, door middel van een delegatie uit den Raar. de moeüukheden, die tusschen den Nijver heidsraad en den chef van de afd. „Handei en Nijverheid" waren gerezen, te bespreken. Bij dat onderhoud heeft de delegatie de grieven van oen Nijverheidsraad naar voren gebracht. Intusschen werden denkbeelden geopperd, waarvan gehoopt wordt, dat zij tot een minder stroeve samenwerking tusschen de afd. Handei en Nijverheid en den Nij verheidsraad zouden kunnen lelden. Nu za. het persoonlijke contact van den chef van de afd. Handel en Nijverheid met den Nij verheidsraad dat tijdelijk verbroken was, worden hersteld. Consulaire dienst. In verband met de voortdurend grooter wordende rol, die de nijverheid hiex te lande gaat spelen, heeft de minister van Buitenl. Zaken den Raad verzocht, hem geregeld over consulaire aangelegenheden van advies te willen dienen. Hoogelijk heeft de Raad dit verzoek gewaardeerd en hij heeft zich dan ook gaarne bereid verklaard, daaraan ge volg te zullen geven. Door de voorgestelde samenwerking zullen de belangen der Ne- derlandsche industrie ongetwijfeld worden bevorderd, naar de Raad vertrouwt. Spaken en nippels. Naar aanleiding van een verzoek van den min. van Arbeid, H. en N„ heeft de Raad aan een uit zijn midden benoemde com missie, bestaande uit de heeren B. H. M. Lips, voorzitter, mr. J, Bierens de Haan Jr., dr. L, O. Kortenhorst, W. van Leeuwen, mr. A. N. Molenaar, leden en mr. J, H. van Schermbeek, secretaris, opgedragen, een on derzoek in te stellen naar den toestand van de industrie van spaken en nippels. Tentoonstellingen, De Raad heeft op verzoek van den min. v»n Arbeid, H. en N, een rapport uitge bracht over een Fransch voorstel voor een internationale conventie, om het aantal of- ficieele en officieel erkende tentoonstellingen te beperken. Hoewel de Raad zich over het algemeen met de strekking van dit voorstel kon vereenigen, heeft hij toch de wensche- lijkheid van verschillende wijzigingen be toogd. Bij het bepalen van zijn standpunt heeft de Raad ernstig rekening gehouden met de opvattingen, waartoe de Intern. Kamer van Koophandel was gekomen. Hij heeft deze voor een groot deel tot de zijne gemaakt. Het besluit der Nederl. Regeering, om of ficieel aan de in 1930 te houden Belgische tentoonstellingen deel te nemen, is W»r den Raad aanleiding geweest den min. van Ar beid, H. en N. te vragen, hoe deze zich voorstelt, de Nederlandsche deelneming aan die exposities zoo representatief mogelijk te maken. Daarbij heeft de Raad zich bereid ver klaard, desgevraagd opnieuw een onderzoek in te stellen naar de belangstelling, die bij de Nederlandsche industrie voor genoemde tentoonstellingen bestaat. Ojn. heeft de Raad den minister er op gewezen, dat het slagen van de Nederlandsche deelneming voor een groot deel zal afhangen van de voorbereiding en dat het werkcomité, dat lezen arbeid zal verrichten, dan ook uit ter- „Vse deskundige personen zal moeten be staan. Aan genoemden minister heeft de Raad gevraagd, of de Regeering reeds haar stand punt heeft bepaald in zake de officieele deelneming aan de in 1929 te Barcelona te houden internationale tentoonstelling en waarom de Raad in deze niet is gekend. De Nederlandsche deelneming aan de in 1928 te Johannesburg en te Pretoria ge houden landbouw-tentoonsteliingen heeft re sultaten bereikt. De Raad zal nog nader overwegen, of in 1929 Nederlandsche deel neming aan de Zuidafrikaansche land bouwtentoonstelling dient te worden bevor derd. Telegraaftarieven. Aan den dir.-generaal der Post, Tel. en Telef. is een gedocumenteerd request ge zonden, waarin in het belang van de Ne derlandsche export-Industrie op verlaging van de tarieven voor gewone kabel- en/of radiotelegrammen naar de koloniën wordt aangedrongen. Van 17 tot 23 September as. zullen zes tig directeuren en inspecteurs van keurings diensten van levensmiddelen, voedingsmid delen-chemici en zuiveldeskundigen uit ver schillende landen een studiereis door ons land maken, hoofdzakelijk om zich van de kaasbereiding en de kaas-controle, maar te vens ook van de zuivelbereiding in het al gemeen, de botercontrole en de maatrege len om te waarborgen dat alleen deugde lijke boter en kaos worden uitgevoerd, door eigen aanschouwing op de hoogte te stel len. Hbld. Namens den Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland, gevestigd te 's-Gravenhage, is aan den Minister van Waterstaat een adres gezonden, waarin opgemerkt wordt, dat in dertijd met groote erkentelijkheid1 kennis is genomen van de beschikking van den Minis ter d.d. 15 October 1927, waarin werd be paald dat aan houders van motorrijtuigen op massieve banden met een wieldruk van 2400 —3600 K.G. op hun verzoek tot 1 November 1928 vergunning zou worden verleend om in afwijking van het bepaalde in het Motor- en Rijwielreglement met deze voertuigen rijkswegen, in de klasse II Inge deeld, te berijden; dat echter gebleken is, dat vele massieve banden van automobielen, welker houders de hierboven bedoelde vergunning hebben verkregen, nog lang niet tot de minimum dikte" zijn afgereden; dat, indien deze vergunning niet meer na 1 Nov. 1928 zou worden verleend, vele kost bare nog in zeer goeden toestand, massieve banden welke, na van de wielen te zijn afgenomen, geheel en al hun waarde zullen verliezen door cuchion of luchtbanden zul len moeten worden vervangen; dat dit niet alleen voor zeer vele bedrijfs- autobouders uit een financieel oogpunt bij zonder bezwarend zal zijn soms zelfs hun financieele draagkracht geheel te boven zal gaan, maar ook aanleiding zal geven tot kapitaalvernietiging op groote schaal. Het komt adr. daarom redelijk en billijk voor, dat ook na 1 Nov. 1928 de gelegenheid blijft bestaan de bedoelde vergunning te ver- leenen uiterlijk b.v. tot 1 November 1929 en zij verzoeken derhalve den Minister in dien zin te willen beslissen. Aartshertog Albrecht en de hem vergezel - 'ende heeren bezochten Donderdag de pleeg ouders en het Neder. R. K. Huisvestings comité te 's-Hertogenbosch. De heeren werden aan het station begroet door de heeren mgr. Prinsen, voorzitter, J. Pastoor, secretaris en Jos. van Mackelen- bergh, directeur van het R. K. Huisvestings comité. Nadat in een der wachtkamers verver- schingen waren gebruikt begaf het gezel schap zich naar het gebouw der R. K, Lycea, waar de vroegere voorzitter van' het comité de bisschop van 's-Hertogenbosch, Z.D.H. mgr. A. P. Diepen, die thans eere-voorzitter is, de bezoekers begroette. Het Kon. Muziekkorps der Kon. Ned. Si garenfabrieken van Eugène Goulmy en Baar dat op de versierde binnenplaats was opge steld deed de nationale liederen hooren. De gasten, werden daarop, terwijl bazuingeschal weerklonk de versierde aula binnengeleid, waar een der met linten in de Hongaarsche kleuren getooide bruidjes den Aartshertog bloemen aanbood. In de zaai bevonden zich o.m. de waam. commissaris der Koningin jhr. mr. P. van Rijckevorsei en het college van B. en W., voorts priesters en predikanten, bestuurs leden en veie pleegouders. De voorzitter mgr. O. C. Prinsen verwel komde het gezelschap Aartshertog Albrecht dankte namens het Hongaarsche volk voor wat het R. K. Huis vestingscomité voor de kinderen heeft ge daan. De heeren Sandtner en mgr. Mészaros voerden eveneens het woord. De secretaris, de heer J. Pastoor, over handigde den Aartshertog een gedenkboek door hem geschreven en gevat in pracht band. Nadat Z.D.H, de Bisschop een slotwoord had gesproken konden de pleegouders den hoogen gast begroeten. Na een diener bij den bisschop werd de kathedraal bezocht. Hedenmiddag werd het gezelschap officieel ten stadhuize ontvangen, om daarna weder naar Den Haag te vertrekken. De zaakgelastigde van Peru en mevrouw Do RiveraSchrelber hebben Woensdag in Hotel des Indes te 's-Hage ia naam van den president een banket aangeboden aan Don Victor M. Maurtua, gezant van Peru in Bra zilië, die voor de Academie van Int. Recht in Den Haag, een zestal lezingen heeft ge houden: Als gasten zaten o.m. aan jhr. Bee- laerts van Blokland met mevrouw, de heer en mevrouw van Kamebeek, benevens de gezant van Zweden, deken van het corps diplomatique, de heer Adler-Creutz met zijn echtgenoote. Naar de Tel. verneemt, komt E. H. J. ba ron van Voorst tot Voorst, burgemeester van Ubbergen, zeer ernstig in aanmerking voor het vervullen der door het overlijden van zijn vader, A. E. J. Baron van. Voorst tot Voorst, ontstane vacature van commis saris der Koningin in de provincie Noord- Brabant. Baron van Voorst tot Voorst is 34 jaar oud. De gezondheidstoestand van prof. dr. W. 7. d. Vlugt, oud-hoogleeraar aan de Leld- sche Hoogeschool, die op het oogenblik op zijn buitengoed te Tongeren in Gelderland vertoeft, is de laatste dagen minder gun stig. Van de operatie die hij heeft onder gaan was hij vrijwel hersteld, doch daar is Vertrek in Maart a.s. Plannen zijn ontworpen voor een vlucht naar West-Indië door den reserve luitenant vlieger J. van Onlangs Jr. waarvan de uit voering wordt voorbereid door het Comité- Vliegtocht NederlandIndië, in samenwer king met de Vereeniging „Oost en West". Naar de „Tel." verneemt, wordt de vlucht volgens deze plannen in vijf étappes onder nomen als volgt; Van Amsterdam of Rotterdam naar Casa blanca via Parijs, Bordeaux, Madrid, Tanger, Rabat pl.m. 2400 K.M. Van Casablanca naar Dakar via Mogador, Agadir, Port Etienne, St. Louis pl.m. 3000 K.M. Van Dakar naar Pernambuco (Port Natal) over zee pl.m. 3200 K.M. Van Pernambuco naar Paramaribo (Suri name) langs de N.O. kust van Zuid-Amerika, pl.m. 3000 K.M. Van Paramaribo naar Willemstad (Cura sao) via Georgetown en Caracas, pl.m. 2000 K.M. Totaal afstand pl.m. 13.600 K.M. In 5 vliegdagen of 6 k 7 reisdagen denkt men Curasao te kunnen bereiken. De gemiddelde kruissnelheid van het te ge bruiken vliegtuig 125 K.M. per uur aanne mende (wat laag is), en er rekening mede houdende dat op de verschillende trajecten de wind zoo goed als overal „mee" zal zijn, wordt als gemiddelde vliegsnelheid aangeno men 150 K.M. per uur. Het is de bedoeling om de vlucht te onder nemen in Februari of Maart 1929, (of op z'n laatst in April), daar de weersgesteldheid in deze maanden de gunstigste is en men dan op een stabiele weersgesteldheid en op stabiele winden kan rekenen dank zij den Noord-Oost passaat. De route naar huis wordt niet door de lucht afgelegd; per schip keert men naar ons land terug. Als leider van den vliegtocht treedt op de heer Van Weerden Poelman, reeds bekend om zijn kranige vlucht naar Oost-Indië, ter wijl als tweede bestuurder zal fungeeren de ontwerper, de heer Van Onlangs; voorts gaan mede een mécanicien en waarschijnlijk een radio-telegrafist. Het is de bedoeling den tocht te onderne men in een 3-motorig Pokkervliegtuig type P VII. De mede te voeren benzinevoorraad zal bedragen 3400 L„ voldoende voor onge veer 32 y2 uur vliegen, d.w.z. voor een af stand van ongeveer 4100 K.M., wanneer de vliegsnelheid 125 KM. per uur en van on geveer 4900 K.M., wanneer de vliegsnelheid 150 KM. per uur zal bedragen. Er is dus ruim voldoende „over" op alle trajecten, vooral omdat de aangenomen snelheden van 125, resp. 150 K.M. per uur sterk aan den voorzichtigen kant blijven. Met de Fokkerfabrieken is men, naar de heer Snijders zeide. over de levering van het materiaal nog in onderhandeling, doch de onderhandelingen schieten niet erg op, wijl het comité zoo billijk mogelijke prijzen wil bedingen, doch men heeft alle hoop, dat overeenstemming zal worden bereikt. De kosten In dit verband sprak de heer Snijders over de financieele zijde van den vliegtocht. Hij verklaarde dat het departement van Ko loniën een geldelijke bijdrage in de kosten had toegezegd en dat het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie een zeker bedrag had gegarandeerd, dat de gouvernementen van Suriname en Curagao een subsidie geven evenals de Amsterdamsche K. van K. en dat ook uit industrieele bank- en handelskringen bedragen tot dekking der kosten zijn toege zegd. Op deze wijze is een vrij aardige som bijeengebracht, doch het bedrag er van nJ. 40.000, is niet voldoende, daar 60.000 noo- dig is. Daarom doet het comité „Vliegtocht Nederland-Indië" en de vereeniging „Oost en West" een krachtig beroep op het publiek om door bijdragen het benoodigde bedrag aan te vullen en het welslagen der plannen te ver zekeren, die ook in onze West met groote sympathie en ingenomenheid zijn ontvangen. Ten slotte kunnen wij nog mededeelen, dat de aanleg van vliegvelden op Curagao en Pa ramaribo in voorbereiding is. De 800.000ste bezoeker gepasseerd Zondagmiddag a.s. zal het Haagsche Ge mengd Koor „Onder Ons", directeur Jacob Hamel, bij gelegenheid van den grooten in ternationalen ballonwedstrijd op het terras van Paviljoen Caland te Rotterdam een concert geven van half 3 tot 4 uur. Woensdag is de tentoonstelling bezocht door niet minder dan 30.841 betalende be zoekers waardoor het bezoekcijfer is geste gen tot 814.893, zoodat ook thans reeds de 800.000st" bezoeker is geboekt. De 100.000ste bezoeker kwam op 3 Juni; de 200.000ste op 17 Juni; de 300.000 op 28 Jtmi; de 400.000ste op 5 Juli; de 500.000ste op 12 Juli; de 600.000 op 23 Juli; de 700.000 op 1 Augustus; de 800.000ste Woensdagavond. Wanneer alle voorteekenen niet bedriegen, kan de millioenste bezoeker nog deze maand worden verwacht. Aan belasting ingevolge de Verordening op de Openbare Vermakelijkheden is tot op Woensdag door de Nenijto een bedrag van niet minder dan ƒ96.000 betaald. Noormannenkamp of Frankisch kamp? Naar het „Hbld." verneemt, is er tusschen dr. J. H. Holwerda en dr. Goossens uit Maastricht een verschil van meening over den aard van het bij de opgraving te Asselt gevondene. Tegenover de opinie van dr. Holwerda, dat gedeelten van een Noormannenkamp zijn ontdekt, staat die van dr, Goossens, volgens welke het een Frankisch kamp zou zijn. Volgens persberichten uit Menado is de be handeling van een aanklacht tegen den heer Weydemuller, redacteur van het te Menado verschijnende blad Fikiran, aanlei ding geworden tot een ernstig Justitieel on derzoek in een andere zaak. De zaak diende voor den Raad van Justi tie. De heer Weydemuller beschuldigde het districtshoofd van Toeloer Tondano Hoe- koem Besar majoor Mambu van nalatigheid in het onderzoeken van den moord op zeke ren William Adams. Hoewel hieraan een nog ernstiger beschuldiging vastgeknoopt was, luidde het vonnis 25 boete, terwijl de of ficier van Justitie naar aanleiding van de genoemde feiten een hernieuwd onderzoek naar de moordzaak Adams gelastte, welk onderzoek heeft plaats gehad onder leiding van den assistent-resident Hamerster. Vijftig getuigen werden bij dit onderzoek gehoord. Een nieuwe schouwing van het lijk van den versiagene bracht aan het licht, dat wonden van een parang en van pieken te constatee- ren vielen. De drie doctoren, die deze nieuwe lijkschouwing verrichtten, kwamen tot een andere conclusie dan dr. Gerungan in diens visum repertum. Het onderzoek is bezwarend voor Mambu, die thans met verlof op Java vertoeft, maar bij zijn terugkeer onmiddellijk verhoord zal worden, omdat de resultaten van het onderzoek strijdig zijn met de door Mambu afgelegde verklaringen als getuige. Enkele berichten melden zelfs, dat de moord op Adams geschied zou zijn op last van Mambu. De resident van Bail, de heer L. J. J. Ca- ron, rapporteerde Maandag, dat over het ge- heele eiland Maandag een aschregen geval len is. De Batoer is echter rustig. De kosten geraamd op 1.850.000 Uit Batavia wordt gemeld: De Commissie voor de Volkstelling 1930 heeft hare eerste nota opgesteld. De cijfers omtrent het aantal manlijke Inlandsche alfabeten is zeer bemoedigend. Daarom is de commissie unaniem gunstig gestemd ten aanzien van een momenttelling op Java en Madoera. In de buitengewesten is op meer dere plaatsen het aantal alfabeten nog gun stiger, maar het verspreide wonen en de slechte bereisbaarheid van die streken ver hinderen het houden eener moment-telling, zoodat de commissie de methode van pe riode-telling voorstelt. Wat het schattings- gebied betreft, dat in hoofdzaak Nieuw- Guinea, een deel van Borneo en Celebes om vat, wordt een raming gedaan van 2.175.000 bewoners. Volgens de commissie zijn 43.600 periode tellers en 145.600 moment-tellers noodig, De belooning van deze tellers zal negen ton beloopen, terwijl de kosten van het tijdelijk tellingskantoor worden geraamd op drie tot drie-en-een-halve ton. De drukwerken zul len een ton kosten, de kantoor-uitgaven 25.000, de machinale installatie 235.000, de ponskaarten 225.000. De geheele volks telling wordt geraamd op 1.850,000. Van Kopenhagen naar Muiden per fiets Twee Finnen, Yrjö Walros en Aame Tönroth geheeten, zijn in het gewone leven ijverige gemeente-ambtenaren van Helsing- fors of Helsinki, zooals Finlands hoofdstad in de landstaal genoemd wordt. Zij benut, ten hun vacantie om per fiets een uitstapje naar Nederland (en verder) te maken, in hoofdzaak met de bedoeling om hun land. genooten, zoo mogelijk, Olympische over. winningen te zien behalen. Daar de tijd echter, in verband met den grooten af stand, wat beperkt was, reisden de heeren tot Kopenhagen per stoomgelegenheid. Op het oogenblik vertoeven zij te Mui. den in hotel „Hof van Holland". Volgens het relaas van hun reis in de „Tel.", vertrokken zij met den trein uitHel- singfors, naar het aan de Botnische golf gelegen Abo, vanwaar zij met de nachtboot naar Stockholm gingen. Na een ééndaagsch verblijf in Zwedens hoofdstad ging het verder met den sneltrein naar Malmö, van. daar per boot naar Kopenhagen, waarna de merkwaardige tocht per fiets een aan vang kon nemen. Eerst werd op de zuidpunt van Denemar. ken „aangestuurd", vervolgens stak men over naar de Oostzee-havenplaats Warne- mtinde, om via Neu.Bukow, Wismar en Lubeck naar Hamburg te trappen. In Neu. Bukow vielen de plattelandstoestanden op, die in dit aardige oude stadje nog ongerept gehandhaafd bleven. Zoo zagen de Finnen naar zij vertelden, geheele kudden koeien door de straten wandelen. Venters met bo ter, visch en andere voedingsmiddelen lie. pen met bellen gewapend en op het „Ge klingel" kwamen de inwoners naar buiten en bi) de venters om het benoodigde te koopen. Te Hamburg werd natuurlijk de „Zoö logische Garten" bezocht. En al dien tijd van hetzelfde mooie zomerweer genoten, als waarvan wij hier tot onze verwondering eens profiteeren konden? vroegen wij. 't Weer liet niets te wenschen, maar steeds op den geheelen tochtGegen- wind". Hoe waren de wegen over 't alge. meen? In Denemarken uitstekend; Kopen- hagen heeft b.v. prachtige asfaltstraten, maar ook de buitenwegen zijn er heel goed te berijden. In Duitschland waren de wegen zeer verschillend. Buiten Hamburg b.v. was een kei-bestrating, welke „sehr unange. r.ehm war", maar over 't algemeen vielen de wegen wel te prijzen, behalve in de na. bijheid der Hollandsche grenzen; daar waren ze in slechten toestand. En de wegen in Holland? Sehr gut. De vreugde over deze onverwachte lof tuiting op ons wegennet werd wel eenigs. zins getemperd door de wetenschap, dat de kranige Finnen nog niet hadden kennis gemaakt met de geneugten van Muider straatweg, Korte Muiderweg,Weesper Zand pad e. d. In ons land Via Bremen, Ottersburg- en Löningen zetten de heeren koers naar ons land, waar het eerst het grensplaatsje Denekamp voor „Auf enthalt" in aanmerking kwam. Hier moest men zich nJL wapenen tegen even- tueele aanvallen der Nederlandsche politie, wegens het ontbreken van het belasting plaatje aan de Finsche rijwielen. Daarmede had men in Duitschland niets te maken gehad en Finland kent slechts een „Num- merplatte für die Polizei", een van acL.e. ren onder het zadel bevestigd rechthoekig metalen plaatje, waar op witten grond de cijfers van het nummer in zwarte kleuv zijn aangebracht, een zeer practische maat regel, daar het rijwielnummer aldus, ook op eenigen afstand, zeer goed te onder scheiden is. Toch droegen de rijwielen der peddelaars ook nog een ander officieel „in memoriam". Onder den stuurstang was n.l. derr den ambtenaar der uitvoerrechten in Finland een loodje gehecht. T'l terugkomst straks in het vaderland, moeten de Finnen dit loodje in den „oorspronkelijken staat" weer aan den ambtenaar kimnen toonen, ten einde na „vrij uitgegaan" te zijn, ook „vrij van Steuer" te kunnen thuiskomen. Wat de Nederlandsche rijwielbelasting be- treft, gaf de ontvanger der invoerrechten te Denemarken een „vrijkaart" af, omdat de vreemdelingen binnen den door den Fiscus in dit verband vastgestelden tijd, ons land weer zouden verlaten. Bij de overschrijding der Duitsch-Neder- landsche grens werd nog een tweede „ge wichtige" handeling verricht. Een der beide Finnen was n.l. zeer be. langstellend te weten, of ook een ander doel van dezen tocht bereikt was, nJ. of het hem gelukt was, eenige van de 112 kilirti lichaamsgewicht, welke zijn persoon, lijk eigendom waren, toen zij Helsingfors verlieten, op den tocht KopenhagenDene kamp weg te werken. En met innige vol. doening werd geconstateerd, dat inderdaad 5K- kilo was weggepeddeld. Via Apeldoorn, Amersfoort en Hilversum werd ten slotte Muiden bereikt. Het was in den avond van den 28sten Juli, toen de heeren zich persoonlijk konden overtuigen van de voorwereldlijke toestanden op ver. keersgebied in dit stedeke met zijn grijze historie. Hoogstens 120 K.M. per dag Dus de openingsplechtigheid in het Sta dion heeft u niet bijgewoond? Neen, klonk het antwoord, maar het was ons ook om de wedstrijden te doen. We beschouwden het geheel als „Vergnü- gungsreise" en hebben ons daarom ook niet bijzonder gehaast onderweg. Hoogstens 120 K.M. per dag legden wij af. Hoe kwam u eigenlijk op 't idee naar Muiden te gaan en waarom niet naar Am sterdam? vroegen wij verder. In Amsterdam wilden we liever niet logeeren, omdat het er wel héél vol en héél warm zou zijn. Toen zagen we op de kaart, dat in de onmiddellijke nabijheid van de Olympiade-stad een klein plaatsje aan de Zuiderzee lag, van waaruit Amster dam gemakkelijk per fiets te bereiken was. Het zou er door de ligging aan zee ook wel frlsch zijn en daarom kozen we Mui. den. En hoe bevalt u Holland nu wel? Ganz nett! Weet u wat ons opgeval len is, dat de huisvrouwen hier in 't lard de huizen en de straatsteenen schrobben, „das ist wohl htibsch!" Welken indruk kreeg u van het Sta. dion? Sehr gut gebaut! Jammer, dat het speerwerpen op een grasvlakte moet ge beuren. Bij ons geschiedt dat op zand, dat biedt meer weerstand. Gras wordt zoo gauw glad en dan glijdt de speerwerper uit. Daaraan schrijven wij het ook toe, dat onze Fenttilla niet beter heeft geworpen. Gras deugt niet voor zoo iets. Is de Hollandsche keuken naar uw O ja, ganz gut. Alleen wel wat veel aardappelen in verhouding tot de groen, ten. Wij eten doorgaans méér groenten, dan aardappelen. Maar het bier is veel be ter dan in Finland. Waaraan schrijft u dat toe? Wel, Finland is al circa negen Jaren „drooggelegd". Het bier mag maar 2.5 pet. alcohol bevatten, niet erg smakelijk! Na. tuurlijk wordt er enorm gesmokkeld en heel veel brandewijn en ook spiritus ge. dronken. Blijft u gedurende den geheelen duur der Olympiade? Noen, we wonen den Marathonloop nog bij en dan gaan we, ook per fiets naar Antwerpen. Vandaar de tijd begint al op te schieten per trein naar Parijs, waar we twee dagen denken te blijven en dan wordt de terugtocht naar Helsing fors aanvaard. Jammer genoeg kunnen we dat niet, ook al door gebrek aan tijd, per fiets doen. Wij richtten ons nog even tot Hem Törnroth met de vraag, of hij, vóór zijn vertrek uit Muiden, zich nog niet even zou laten wegen, maar het bleek, dat het ver. langen daartoe niet zoo groot was. De ver- wwthtisvgen betreffende verdere gewichts. afneming waten blijkbaar zeer pessimis tisch. waartoe misschien reden bestond, te oordeelen naar de uitlegging van den heer Wahlroos: „Het bier smaakt in Holland beter dan in Finland". Een inwoner van Leiden zijn in het Nieu we Stadion te Amsterdam 100 marken, 120 Deensche en 800 Noorsche kronen ontrold, terwijl een inwoonster van Den Haag haar tasch, inhoudende f 18.20 vermist. Wielrijder gedood. Woensdagavond had ter plaatse de Bril, aan den voet van de Wijngracht en Kaal heidersteenweg te Kerkrade, twee steile we gen, een botsing plaats tusschen de wielrij ders G. Bischops, gehuwd, uit Simpelveld, werkzaam te Kerkrade en den 19-jarigen J. M. uit Kerkrade. De botsing was hevig. B. werd gedood. Hem werd nog het H. Olie sel toegediend. In bet kerkgebouw „Calvijn" te Baam hebben ongenoode gasten dezer dagen het offerblok geledigd. Het door de politie in gestelde onderzoek heeft er toe geleid, dat de daders van dezen brutalen inbraak thans zijn opgespoord. Het zijn 20-jarige jongens te Baam woonachtig, waarvan een reeds eerder gevangenisstraf heeft ondergaan. Zij legden een volledige bekentenis af en zul len ter beschikking der Justitie worden ge steld. Een groot aantal Duitschers heeft uit hun land een tocht naar de Olympische Epelen te Amsterdam gemaakt. Naar het U. D. mededeelt, zijn zij uit Emmerik in 31 kano's de Oude Gracht te Utrecht binnengeloopen. Ze hebben gewiegeld op den Rijn, die ze kalmpjes naar de lage landen heeft ge voerd en in den stillen nacht onder den wij den hemel hebben de tochtgenooten gebi vakkeerd, en op den Hollandschen vrede en rust vertrouwd. Zondag hadden ze zich te Emmerik uit vele plaatsen vereenigd; leden van allerlei sportvereenigingen om naar de Olympiade te gaan. Over Arnhem en Wijk bij Duur stede zijn ze naar Utrecht gekomen, laat stelijk door den Krommen Rijn. Gistermor gen zijn ze geschut in de Weerdsluis. Het plan is om langs de Vecht naar Amsterdam te gaan. De reizigers zelf droegen dunne flanelle tjes en hadden daar overheen lange door zichtige regenjassen aan; soms zaten ze ge tweeën in een boot, man en vrouw, of ook alleen, weggedoken voor den vallenden re gen; maar de stemming was er evengoed in. Ze zongen gezamenlijk allerlei Duitsche lie deren, tweestemmig, wat zoo jolig en vlug over het water klonk. Des nachts is gisteren vlak voor Utrecht gekampeerd, vermoedelijk te Cothen. Zooals te begrijpen is, had men veel be kijks. Dat kleine oorzaken groote gevolgen kun nen hebben, mag wel blijken uit het vol gende Er heerscht in de laatste dagen in den boezem der sociaal-democraten te Loosd'ui- nen, ontevredenheid en gekijf en de aanlei- dende oorzaak is niet anders dan één mors dood nietig wandluis je. Wat is het geval? In de Prins Hendrikstraat heeft de Bouw- vereeniging Ons Huis, een vereenig'ng ont sproten uit de aldaar wonende S. D. A. P.'ers, een 60-tal woningen staan. Voor 90 pet. zijn deze woningen door partijgenooten bewoond. Deze vereeniging nu itam indertijd het besluit om op vastgezette tijden de hul zen vakkundig te doen inspeeteeren, en bij ontdekking van ongedierte moet de bewoner zijn woning op kosten der ve-eeniging aan ontsmetting laten onderwerpen. *t Vorige jaar werden dan ook een 4-tal woningen onder behandeling genomen. De zer dagen had nu weer inspectie plaats en nu vond de man met het onderzoek belast in de woning van den voorzitter dozer ver eeniging een dood diertje, dat hij op een naald gestoken als overtuigend bewijs met zich medevoerde. Van dit uur af is het mot geworden onder de broederen. De voorzitter der bouwvereen., een der voormannen in de S. D. A. P. aldaar, wilde onder geen voor waarden de zuiveraars bij zich thuis heb ben; gevo'g veel gekijf, een bedenken als voorzitter der bouwvereeniging, enz. De vor'ge week nu kwam deze vereeniging in vergadering bijeen om over de zaak te beslissen. De meerderheid der vergadering was het met het bestuur eens, dat ook de voormalige voorzitter zijn won'ng aan een zuivering moet onderwerpen. Deze bleef echter van andere gevoelens. Het gevolg was oneenigheid ordering, zoo zelfs, dat de repetitie der Muziekvereeniging Kunst naar Kracht niet kon doorgaan. (Nederl.) Woensdagnacht is te Uden (N. B.) in het gehucht Vijfhuis de groote boerderij der erven Van Driel geheel afgebrand. Van den inboedel noch van den landbouwinventaris en den oogst werd iets gered. Zes varkens, ver scheidene biggen en ruim tachtig kippen kwamen om. Alles was verzekerd. Ten huize van een familie in de Tromp straat te 's Hage werd Woensdagavond een bruiloft gevierd. Toen het al laat begon te worden, nam een der gasten, Ir. R„ plotse ling een revolver in de hand en maakte met dit wapen eenige bewegingen. De revolver was echter geladen en ging onverwachts af. De kogel trof den ingenieur in de zijde. Vrij ernstig gewond werd hij naar het zie kenhuis overgebracht. Zijn toestand is echter niet zorgwekkend. Een marskramer had den geheelen mor gen tevergeefs getracht zijn artikelen aan den man te brengen; aan elke {leur klonk het ontmoedigende: „Vandaag niets noodig, koopman". Na langen tijd zijn opkomenden wrevel over die teleurstellingen te hebben bestreden, ontstak de man, toen hem eenmaal op zijn kloppen zelfs niet werd opengedaan, zoozeer in woede, dat hij met geweldige kracht zijn koffer met handelsartikelen door de ruiten van de woonkamer slingerde. Dit had ten ge volge, dat de vogelkooi uit den hanger viel en het theeblad met het geheele servies in duizend stukken over den vloer rinkelde. Na zijn woede op deze wijze gekoeld te hebben, koos de marskramer het hazenpad, doch de politie wist hem te vatten, zoodat hij ziclr voor zijn ongewone daad voor den rechter zal hebben te verantwoorden. Naar het „Vad." verneemt, is gistermorgen bij de te Katwijk aan Zee gehouden gevechts schietoefeningen een kind uit Katwijk, dat zich in het duinterrein bevond aan een arm en een been door een kogel getroffen. Alle vereischte veiligheidsmaatregelen waren ge troffen, zoodat het ongeval vermoedelijk aan eigen onvoorzichtigheid is te wijten. Van andere zijde verneemt het blad het volgende: In het met roode vlaggen gedemarkeerde duinterrein te Katwijk aan Zee is gisteren morgen, tijdens de door het vierde regiment infanterie gehouden schietoefeningen op de schietbaan een ernstig ongeval gebeurd. De 11-jarige jongen E. Wis, uit Katwijk, liep met een hond op verboden terrein. Hij was te dicht bij den kogelvanger gekomen en werd door een kogel getroffen, nadat zijn hondje reeds was doodgeschoten. De kogel doorboor de zijn linkerarm en kwam daarna in een zijner beenen terecht. De jongen is naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overge bracht, waar getracht zal worden den kogel uit het been te verwijderen. De opvarenden gered Donderdagmiddag op reis Sneek—Lemmer, is op het Heegermeer tengevolge van den krachtigen wind en den zwaren golfslag gezon ken het met steen geladen tjalkscheepje „De Drie Gebroeders," eigenaars gebroeders Fran- kema te Lemmer. Het vaartuig, dat op weg was van Sneek naar Lemmers, werd gesleept door de stoomboot D° Telegraaf" van Sneek. De opvarenden zijn gered. Een doode Donderdagavond reed een vrachtauto van de Verkade's fabrieken met een vrij snelle vaart in de richting Utrecht opdenUtrcht- scheweg te Buurschoten. Naast de vracht auto reed een ander vierwielig motorrijtuig. De vrachtauto wilde het laatste passeeren, week daardoor uit naar links waardoor zij van den grindweg afgleed en omsloeg. Een passagier uit Utrecht, werkzaam bij de firma Verkade, werd uit den zwaar beladen wagen geslingerd en kreeg dien op het lichaam. De dood trad onmiddellijk in. De vermoedelijke oorzaak van het ongeval ligt in het te zwaar naar a chteren laden van den wagen. Onder veel belangstelling zijn Zaterdag middag 4 Augustus 29 leden der Ponto- niersfahrverein Zürich voor een roeitocht van Zürich naar Rotterdam vertrokken. De weersomstandigheden waren goed. De tocht is tot op 7 Augustus geheel volgens het programma verloopen. Zondagmiddag 5 Augustus werd Bazel bereikt en in den avond van dien dag Straatsburg. Op 6 Aug. werd het 149 K.M. lange Rijntraject Straats burgWorms afgelegd en op 7 Aug. d.a.v. zijn de Zwitsersche pontonniers met frisschen moed aan het traject WormsBoppard be gonnen. De gezondheidstoestand der roeiers was uitmuntend. Slaagt men er in het vastgestelde program ma geheel te volgen, dan kunnen de Zwit sersche pontonniers Vrijdagmorgen 10 Aug. tusschen 10 uur en 10.30 uur te Lobith wor den verwacht. zy zullen daar door den kapitein der pon tonniers, C. A. Hartmans, namens de in spectie der genie en namens de Nederland sche pontonniers worden begroet. Dienzelfden dag zullen zij om 6 uur 's avonds te wyk bij Duurstede aankomen en daar overnachten. Het laatste traject, n.l. Wyk bij Duurstede Rotterdam, zal op een dusdanig tydstip worden begonnen, mogeiyk zelfs 's nachts, dat Rotterdam nog in den voormiddag van den llen Augustus zal worden bereikt. De weersomstandigheden spelen by een dergeiyken roeitocht een rol van beteekenis; biyven deze echter goed, dan zullen de Zwit sersche pontonniers wel niet van het pro gramma wenschen af te wyken. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van den gemeenteraad van 's Bosch is het voorstel-Kuypers tot het houden van op tochten tydens de carnavalsdagen en het sluiten der café's gedurende die dagen om 's nachts 2 uur met 18 tegen 3 stemmen ver worpen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7