Z.B.H. Mgr. J. D. J, AENGENENT O. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD Maria-Stichting ZOO JUIST VERSCHENEN: RLEMSCHE COURANT - VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE 4 EEN FRAAIE KOPERGRAVURE VAN BISSCHOP VAN HAARLEM De gravure is voorzien van 't wapen en de handteekening van Z. D. H. FORMAAT 70 x 53 c.M PRIJS. AFGEHAALD AAN ONZE BUREAUX: Uitgevoerd op Japansch papierf 1.50 Uitgevoerd op geschept Oud-Hollandsch papier f 7.50 TOEZENDI G PER POST VOLGT DIRECT NA ONTVANGST VAN HET BEDRAG. VERHOOGD MET 20 CENT VOOR EMBALLAGE EN PORTO VERKRIJGBAAR BIJ Onbestelbare poststukken Gevonden dieren en voorwerpen lederen middag van 2-3 uur Polikliniek Postduivenvereniging „de Reisduif' te Haarlem Het Zwemfeest van „De Delft" - BURGERLIJKE STAND Mgr. J. D. J. Aengenent Een niet alledaagsch geval Installatie nieuw benoemde Kanunniken Aanvaring in de buitenhaven te IJmuiden De Paardesteeg geen open bare weg meer Verkeersongevallen Gezelschap J. H. Speenhoff Revue %Dat is 't Toppunt" Mariavereeniging BfismetfeHilff» riekte. Personalia Twee vliegtuigen loopen op elkaar Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de tweede helft van de maand Juli 1928. BINNENLANDSCHE BRIEVEN Jongeh. R. P. Achter, Haarlem Mej. L. Blaauboer, Hilversum Blok, Haarlem Ban- stra, Amsterdam Mej. H. Breedveld, Am sterdam W. Brongersma, Amsterdam Burgemeester, Goedereede en Overflakkee Boekhandel Roskam, Amsterdam Bureau Stads-Editie, Haarlem Mej. M. Bleijswijk, den Haag W. de Boer, Haarlem Heer en Mej. Castine, Zandvoort Fam. Drooge, HaarlemMevr. Faber, Utrecht P. J. Faassen, Amsterdam Gresse, Leiden H. van Goor, Haatlem Joh. Harmsen, Alk maar A. P. C. Hoofdinspecteur, Amsterdam; E. Kooijman, Overveen Familie Kramer, Haarlem-Noord Kleverlaan 213, Haarlem Mevr. M. W. der Kinderen-Kroef, den Haag; Mej. C. van Leeuwen, Haarlemmermeer Fr. B. Limpert, Amsterdam I. M. Littel, Haarlem J. Martin Müller, alhierVan Merlenstraat 64, B. de Nijs, Haarlem- Noord Mej. T. Nooij, Deventer Instituut Osiris, den Haag J. H. Oosteweer, Breda G. Pothof, AmsterdamK. C. Paetshólt Heemstede Ruijschstraat 31, Amsterdam Mej. H. van Reken, Haarlem G. Smids, Haarlem Vink, Bilthoven H. v. d. Vegte, Minister van Waterstaat, 's-Gravenhage Mej. W. Westerik, Mej. M. Wijnsouw, Amsterdam Fam. wijlen Wed. IJspaard, BINNENLANDSCHE BRIEFKAARTEN B. van Asselt, R. Analbers, Huize (Esch) F. Brant, Amsterdam J. vih Batum, Schie dam Mej. M. Begeman, den Haag B. van Kroese-Brien, den Haag P. van den Berg, den Haag H. Cornielje, Haarlem Mevrouw Cats, Wassenaar^ Mevr. A. Cool, Ermelo A. van Dantzich, Amsterdamvan Dijk, Amsterdam J. A. Donkers, den Haag G. van Duivenboden, Madame, van Heu- kelom-Roëll, AmsterdamFam. L. Hart man, Haarlem Mej. v. d. Hijden, Rotter dam Plonie Janssen, Katwijk aan Zee Mej. D. Jennekens, Maastricht Mevr. Wed. W. G. Keur-Korf, Haarlem H. S. Kouw, D. v. d. Kuijt, Haarlem-^Joord B. Koop man, Brunsum F. Keszelaar, den Haag Mej. C. H. Noort, Mevr. M. Preijde, Haarlem W. Prins, Utrecht Sientje Schef- fer, Santpoort P. Straatmans, den Haag Terhorst, Schoten Mevr. Vogels-Jansen, Mevr. van Vliet-Hoedemaker, Amsterdam Mej. Wed. Vink, Velseroord W. Vonker- man, Hengelo M. Wesselius, Amsterdam. BUITENLANDSCHE BRIEVEN J. M. Fhilippo, Hamburg Emil. Fönke, DüsseldorfErich Gliefsmeijer, Kassei H. C. 8442, Elberfeld Mr. Marshall Kelly, New York U.S.A. L.L. 44, Gladbeck Wilh. Meininghaus, Neuwied a/Rhein Mon sieur Miran Paris P. H. Esq. Page, Lon don S.W. Walter Roezen, Edinburgh Mej. C. Thoenes, DüsseldorfA. M. 2, Duisburg. BUITENLANDSCHE BRIEFKAARTEN Kapitein Crietée, Frau A. Dell'Ove?, Deutschland Fr. J. Dijken, Bonn Mej. Louis Driesens, Bruxelles Miss Evans, Richmond Dr. E. S. Frank, Frankfort Jongeh. K. Heimig, Zwitserland H. C. Huijser, Malang, Java Mad. J. W. Huisman. Ostende „Koch", Duisburg C. A. Kok, Karlsruhe Mr. Joh. Kroone, Michigan U. S. A. Mad. S. Labatut. France Magnus Mammem, München Fam. Peschken, Heinrich, Crefeld A. Powell A, Bad Nau- heim Charlotte Schüls, Berlin Friedenau J. Westerwoude, Köln. 13 briefkaarten zonder adres. Men wordt verzocht om het adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbe stelbaarheid kunnen worden teruggezonden Voorts is het gewenscht, alle per post te verzenden stukken van een volledig adres, -straatnaam en huisnummer te voorzien. Terug te bekomen bij: Jansen, Oranje straat 8, gummibal. Dam, Kampersingel 52, hondenhalsband met penning 0768. Bur. v. Politie Smedestraat, een zwarte damesporte- monnaie met sleutel, en een bruine dames- portemonnale. J. Franken, Oranjestraat 7, potlepel. Bur. v. Politie, Smedestraat, regen jas. Kroon, Petroriaplein 14, rijwielreflector. Heemskerk, Heerensingel 71H, rol bestektee- keningen. Van Woerkom, Beeksteeg 4, ro zenkrans' in étui. Tack, Wagenweg 1 rd., paar gymnastiekschoenen. Terug te bekomen bijVermeer Boogstraat 6, gouden broche met steen. Dolstra, Heda- straat 40, 3 bankbiljetten. Jansen, Spaam- wouderstraat 61, alpacca beursje. Bur. v. Pol- litie, Smedestraat, kerkboek, dop van auto. J. Hendriks, Nagtzaamstraat 50, grijze cein tuur. K. Tienhulzen, Rozenhagenstraat 48, zwart hondje. G. Vierssen, Gr. Willemstraat 52, hondenhalsband met penning; Kluit, Gasthuislaan 111, 2 haarvlechten en een sierspeld. Derogee, Leliestraat 31, hondenpen ning. Staphorst, Gasthuislaan 4, damesarm bandhorloge. Alberding, Zijlweg 159 rood, kin derhoedje. ÏCennel „Fauna," Parklaan: zwart geel hondje, gebracht door De Graaf, Park straat 3 rood, zwarte kat, gebracht door Kemp, Kleverparkweg 52. grijswitte kat, ge bracht door De Nieuwe, Spionkopstraat 8. Zwartwitte kat, gebracht door Roos, Aelbert- bergstraat 83. Bur. van Politie, Smedestraat lorgnet en met lorgnet in étui in étui. P, v. Dongen, 2de Vooruitgangstraat 25, nummer plaat G. 60074. Postkantoor, damesparapluie. Obrink, Prinssekade 37, portefeuille met in houd. Karper, Leliestraat 18 c. gouden ring met steem. Bos, Rustenburgerlaan 73c., zilve ren rozenkrans. Kraan. H. v. Alfenstraat 12, sleutel met nummerplaatsje. J. Nieuwenhuis, Scheepersstraat 8, bos sleutels. F. Pont, Wes terhoutstraat 46, damestaschje. J. v. d. Veen, Kinkerstraat 19, vulpenhouder. Koehorst, Kruisweg 52, vulpotlood. Terug te bekomen bij: Bur. v. Politie, Sme destraat, regenjas; L. v. Hoorn, Leid^he- straat 109, notitieboekje; C. Dirkmaat, M. v. Heemskerkstraat 54, linnen boord; Bur. v. Politie, Smedestraat, begrootingslijst 1927, Schoten; W. Spijkstra, Tempeliersstraat 50, gouden broche; A. Zwertbroek, Jansstraat 9, bruine ceintuur; R. v. Dam, Bakkerstraat 4, blauwe ceintuur, geldstuk; D. Anthonissen, Merkmanstraat 11, ceintuur; Kollard, J. Nieuwenhuizenstraat 8, duif, ring 1099; Win kel, Rivlervischmarkt 1 ,duif, ring H.T.Z. 686; A. Noyon, L. Poellaan 40, onderdeel van fototoestel; M. v. Gelder, Scheepmakersdijk 18, herdershond; Postkantoor, Ged. Oude gracht, paar dameshandschoenen; C. Klerk, Schreveliusstraat 38, beige dameshand schoen; Kennel „Haerlem", Wilhelminalaan 22: ruigharige foxhond, gebracht door M. Forcque, Wilhelminalaan 20; Kennel „Fau na", Parklaan: zwarte hond, gebracht door Franken, Schoterboschplein 8; zwart-witte hond, gebracht door Verweij, Oranjeboom straat 135c. rood: zwarte hond, gebracht door Pater, Bothastraat 46a; grijze kat, gebracht door Schouten, Koudenhorn 4rood; zwarte kat, gebracht door Reuman, Dorreboom straat 25; oranje kat, gebracht door Van Leeuwen, Cheribonstraat 14; kat, gebracht door Heiligers, Lange Heerenstraat 7; grijs witte kat, gebracht door Poortermans, Roze- hagestraat 34; H. Stoel, Rozenstraat 53, elec- trische rijwiellantaarn; Blom, Spoorweg straat 4, blauwe matrozenmuts; Postkantoor, Ged. Oudegracht, plakzegels; A. Loden, Pa- pentorenvest 29. fabriekspenning 639; J. Zondewijk, Edisonstraat 15, rozenkrans; C. Alsema, Feithstraat 4, rijwielbelastingmerk; J. Venema, Schermerstraat lzw.. Idem; A. Klaasse, Leidscheplein 10zw„ idem; S. de Vries, Schachgelstraat 16rood, idem; Kal- verla, Hooimarkt, schip, idem; C. Bergh, Karolingenstraat 19, idem; Van Kessel, Ged. Voldersgracht 37. bruine actetasch; Schuur man, Oranjeboomstraat 146, auto-vijzel; M. v. Norden, N. Raamstraat 7, zwempak. Uitslag van de gehouden wedvlucht van Soignies op Zondag 5 Augustus, afstand 206 K.M. Los: 9 uur v.m. C. van Ende, le, 5e prijs; J. G. v. Leuren, 2e, 10e, 22e prijs; A. H. J. Schijvenaar, 3e pr.; J. P. Vergers, 4e prijs; J. Libbinga, 6e, 11e, 26e prijs; A. Vergers, 7e prijs; J. Boogaard v. Lit, 8e, 14e, 27e prijs; H. Boogaard, 9e, 21e prijs; B. Zonneveld, 12e, 14e, 17e, 18e prijs; J. C. Kroon, 13e, 23e prijs; P. Copini, 15e prijs; J. Verwer, 16e prijs; W. Walgien, 20e prijs; P. A. Blommaert, 24e, 29e prijs; J. F. Scherf, 25e prijs; A. B. v. Straaten, 28e prijs. Internationale figuren Bij het zwemfeest van „De Delft" op a.s. Zondag, 12 Aug. zal ook de Amerikaansche ploeg uitkomen, bestaande uit de heeren: Desjardines, Goldzeis, Smith en de dames: Paynton, Coleman, allen springen; de heeren Rojde, Laufer, Wyath, rug- en vrije slag en Joh. Weissmuller. Ook komen uit onze Hollandsche favorieten Dames Baron en Braun. Ondertrouwd: 9 Aug. C. G. P. Petersen en E. H. Tromp, H. Kok en E. Heitlager, T. C. Assendelft en J. van Staveren. Getrouwd: 9 Augustus: A. P. G. Charles en C. A. Josseaud, J. J. Roodenberg en A. Badrat, C. M. J. v. d. Heuvel en C. G. Allart, J. J. de Zaaijer en H. S. Maarleveld, H. de Jongh en A. H. Bonhof, G. J. Meenhorst en M. E. Meijer. Geboren: 7 Augustus: J. E. v. Bameveld— Brouwer d. A. Versteegen—Ammerlaan, d. T. KoppenWekema, z. C. A. M. Bijvoet Bar, z. 8 Augustus J. P. de JongTromp d. J. P. Lintsen—v. Deursen, d. M. C .Spieren- burgLousberg, d. 9 Augustus: M. R. Snoeks —Westhof, z. C. v. d. Peet—y. Brugge d. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 21 Augustus de kerk der Paters Capucijnen te Chariots consacreeren,Woens dag 22 Augustus te Delft in de St. Hippo- lytuskerk een Pontificale H. Mis opdragen en Donderdag 23 Augustus de parochiekerk van St. Anna te Amstelveen plechtig in wijden. („St. Bavo".) Een weerzien op de film Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal Maandag 20 Augustus de nleuw-benoemde Kanunniken van het Kathedraal Kapittel installeeren. („St. Bavo".) Gisterennacht te circa 2 uur had In de ha ven nabij de Semaphore een aanvaring plaats tusschen den botter U. K. 101, die van uit zee kwam, en de sleepboot „Hector" van het bureau Wijsmuller, die eveneens de haven binnenkwam, nadat deze een boot had uitge bracht. De sleepboot had geen avery, maar van den botter Werd de voorsteven Ingedrukt; er ont stond 'n gat in den boeg, boven de waterlijn zoodat de botter toch nog bleef drijven. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. EÉN ADRES VAN GR. HOUTSTRAAT- BEWONERS AAN H. M. DE KONINGIN Door bewoners en neringdoenden der Groote Houtstraat is een adres verzonden aan H. de Koningin, waarin 0 zij o.a. schrijven: dat zij met groot leedwezen hebben ken nis genomen van het raadsbesluit van de gemeente Haarlem d.d. 30 November 1927, onder meer strekkende tot onttrekking aan den openbaren dienst van de Paardesteeg en tot overdracht van den tot die straat be hoorenden grond aan een firma hier ter stede met de blijkbare ibestemming om met andere perceelen te worden bezet door een soort warenhuis, althans een groot en hoog aaneengesloten gebouw; dat het naar het oordeel van adressanten in strijd is zoowel met de eischen van goeden stedenbouw als van het verkeer, om in den tegenwoordigen tijd in de stadsgedeelten van oude vestingsteden verkeerswegen te niet te doen; dat dit in het bijzonder geldt ten aanzien van dit oude stadsgedeelte van Haarlem, al waar in het bijzonder ter ontlasting van de Grooe Houtstraat veeleer zou moeten wor den gestreefd naar het maken van nieuwe doorbraken zooals vorige stadsbesturen die daar hebben bewerkstelligd, dan naar het toestoppen van bestaande straten; dat ook de eischen der hygiëne hierbij door het gemeentebestuur niet in acht ge nomen en zelfs niet in overweging genomen zijn; dat nu de bestaande open ruimte, gevo-md door tuinen en plaatsen, en gelegen tus schen de huizen aan de Nieuwstraat, de G'oote Houtstraat, de Paardesteeg en de Gierstraat door het besaan van de Paarde steeg werkt als 'n long, diè de frissche wes telijke winden dat gedeelte der bebouwde stad, vla de Botermarkt binnen voert, het geen door de gevolgen van gemeld raadsbe sluit onmogelijk zou worden; dat verzoekers de door Burgemeester en Wethouders zeer op den voorgrond gestelde verbreeding van het Verwulft volstrekt niet noodzakelijk achten, welke meening blij kens het verhandelde in den Gemeenteraad door den voorzitter der Haarlemsche Ge zondheidscommissie. het raadslid Dr. Adrian wordt gedeeld; dat het Verwulft, een ettelijke tientallen meters breed ve'keersterrein is, bevattende, behalve twee trottoirs en twee rijwegen een zer breed middenterrein, dat geregeld voor bloemenmarkt en tramstandDlaats wordt gebruikt, en waarop zich. behalve 16 rus tieke boomen. een famhuisie. een trans formatorhuis. kabelhuisies. palen en andore verkeersobstakelen bevinden, de gevoegelijk alleen met trams en bloemenmarkt, zonder iemand te hinderen, een betere plaats zou den kunnen vinden op de naburige, nog veel breedere Gedempte Oudegracht, noordelijk gedeelte; dat verzookers het aangevochten besluit achten striidig met het algemeen belang, onnoodig. de gemeente brengende op lasten die niet verantwoord z11n en ten zeerste na- deelig voor allen, die in deze omgeving wo nen of hunne nering driiven. Redenen, waarom zij zich tot Uwe Majes teit wenden met het eerbiedig verzoek, dit besluit te vernietigen. Bij het Rembrandt-Nieuws, dat deze week in het Rembrandt-Theater werd vertoond, kwam o.m. het volgende voor: Berlijn—Duitschland „Een Hollandsche familie doorkruist Euro pa in vijf jaren om een weddenschap te win nen. Zij hebben nu in 2!4 jaar tijd meer dan 11.000 mijlen afgelegd enstill going strong". Op zichzelf is dit niets bijzonders. Immers in den laatsten tijd krioelt de wereldbol van dit soort reizigers en kijkt men er dikwijls nauwelijks nog naar om, vooral ook wijl de meesten uit Amsterdam vertrekken en niet verder komen dan Haarlem of Leiden en den toer om de wereld verder aan anderen overlaten. In dit geval is het iets anders. De familie is reeds 2% jaar onderweg en blijkt uit Haarlem afkomstig te zijn. Nu kwam dezer dagen de moeder van den wereldreiziger In het Rembrandt-Theater en zag haar zoon, dien zij, begrijpelijkerwijze In geen jaren gezien had voor het eerst weer op de füm. Men kan zich de vreugde van de Moeder voorstellen, evenals haar besluit om zoolang de film nog vertoond werd, in het theater aanwezig te zijn. De directeur, de heer Bakker, heeft daarop een afdruk van enkele dezer filmbeeldjes ge maakt en deze gisterenavond onder de voor stelling aan de gelukkige moeder overhan digd. En haar kinderen waren in dien tijd onbe wust van hetgeen er zich in Haarlem af speelde en trokken met hun wagen en hun belde kindertjes als maar verder en verder den grooten wereldbol óm, welke weer blijk had gegeven voor den tegenwoordigen mensch toch o zoo klein te zijn. AANRIJDING TE VOGELENZANG Gisterenavond had op de Leidschevaart, nabij 't station VogelenzangBennebroek; een aanrijding plaats. Zekere van B. kwam met zijn fiets op onverklaarbare wijze in aanraking met het achterwiel van den vrachtauto van den heer K. uit de Haar. lemmermeer. Hij liep eenige ontvelling-en en kleerscheuren op; zijn fiets was ook ta melijk beschadigd. Men meldt, dat het gezelschap J. H. Speenhoff op den 26sten Augustus te Es. sen zal optreden voor de Nederlandsche Vereeniging „Neerlandia". Met de directie van het Scala Theater te Antwerpen is voorts een contract afge. sloten voor een optreden van het gezel schap gedurende 7 dagen In dat theater. De heer Speenhoff is momenteel bezig met het schrijven van een lustrum-spel voor de Rotterdamsche studenten, getiteld: „Van Bataven tot Nederlanders". In een revue zijn uit den aard de; zaak altijd veel toppunten te bereiken, 't zy in decors, in custuums, in humor, in liedjes, in zang, in dans, enz. Men ontkomt dik wijls niet aan het gevoel, dat de toeschou wers 'n stel kleine kinderen zijn, die een oogenblik met de flikkering van allerhande schitteringen worden zoetgehouden (prac- tisch blijft ieder mensch zijn geheele leven een kind, al voelt hij het aan zijn ouder dom verplicht, die kinderverlangens te on derdrukken of er zich voor te geneeren). Dat woord zoet houden behoeft men dan ook geenszins op te vatten als een kleinee ring van ons grooten. Integendeel! Met een revue is het 't juiste woord op de rechte plaats. Daar kijkt, lacht en hoort men zonder meer en ieder tafereel is er op berekend om even een korten indruk te maken, en dan, floep! verdwijnt het weer voor iets anders. Heintje Davids en Siem Nieuwenhuizen zijn de notes comiques. Vooral de eerste met haar komische gaven en onvervalscht Amsterdamsch Hooghaarlemmerdljksch slaagt er in 't bijzonder in o.a. bij de Olympiade-ode de gesteven gemoederen wat te kreukelen. Dat de revue In de Ge meentelijke Concertzaal tusschen die lappen gespeeld wordt, die alsmaar vuiler worden, is minder In het voordeel van de toe schouwers dan van de revue-exploitanten, al we'd ook veel moois gefnuikt. Onder de pauze werd door revue-girls een collecte gehouden voor de Slaperdijk- sche bewoners, wier huizen waren afge brand. De <3 bracht onxstreeks 30 gul den op. Namens het bestuur der Mariavereeniging worden de leden verzocht 15 Augustus (Maria ten Hemelopneming) 's morgens te 7 uur in de kerk van de H. Liduina (Rijksstraatweg) de H. Mis bij te wonen, welke voor de ziele- rust van Dr. Ariëns wordt opgedragen. Tevens worden zij verzocht, dien dag voor die intentie tot de H. Tafel te naderea. In de week van 29 Juli tot en met 4 Augus tus kwam alhier 1 geval; van roodvonk voor. Voor het Examen Engelsch M. Ö.-A Is geslaagd de heer C. J. Knop te Haarlem en voor het examen Boekhouden M. O. de heer P. J. Potgieser te Haarlem. Door het bestuur van de Haarlemsche Orkestvereenlging is benoemd tot bode van het muziekkorps de heer J. van Dijk, alhier. De toestellen totaal vernield Twee leerling-vliegers gedood PARIJS, 10 Augustus Bijna op hetzelfd oogenblik, waarop de vier slachtoffers van 't vliegtuigongeluk te Luzy werden bijgezet, en het publiek kennis nam van het bericht In zake het overlijden van den vlieger Drouhtn, heeft gister 'n nieuw vliegtuig-ongeval plaats gehad bij de luchtvaartschool van Aulnat. Nabij Cermont liepen bij het dalen twee vliegmachines op elkaar. Zij werden geheel vernield en de beide leerling-vliegers gedood.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 8