OLYMPISCHE SPELEN DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE 1 SPORT VAN DONDERDAG ZWEMMEN 4 X 200 Meter estafette voor heeren Twee disiualificaties De definitieve uitslag 4 X 100 Meter estafette voor dames Uitslag eerste serie Uitslag tweede serie Torenspringen Finale 100 Meter rugzwemmen voor heeren Finale 200 Meter schoolslag voor dames Finale 400 Meter vrije slag heeren Uitslag Torenspringen Officieuze uitslag derde serie Schoonspringen voor dames Finale 4 X 100 Meter estafette dames Finale Uitslag WATERPOLO FrankrijkAmerika ROEIEN. Vier met stuurman Dubbele scull ZEILEN De finales In de zesmeterklasse Uitslag 12 voetsjollen GYMNASTIEK Fraai toestelturnen van de Hollandsche dames Eerste zege op het Olympisch Gymnastiektournooi voor Holland BOKSEN Peil van het spel Persvoorlichting Kwartbeslissingen vlieggewicht Bril is er niet in. Hij verliest Lichtmidden Blommers bokst, maar verliest Eervolle nederlaag Bantamgewicht Alweer een onjuiste beslissing Belangrijke partij Vedergewicht iWint Van Klaveren Slappe scheidsrechter. Denkt Perry dat hij worstelen moet? Holland wint Zwaarmidden Prins Hendrik bezoekt het tournooj Karei Miljon binnen de touwen Tweede Hollandsche overwinning Kwartbeslissingen lichtgewicht Van winnen en toch verliezen Mooi boksen Het torenspringen, waarvoor Donderdag morgen een drietal ochtenduren werd be steed, mocht zich niet bijzonder in de be langstelling van het publiek verheugen, wat ook geen verwondering behoeft te baren, ais men bedenkt, dat men ook hiervan te veel kan krijgen. Er werd in twee series gespron gen, elk van tien deelnemers, die ieder vier verplichte sprongen en vier sprongen naar keuze hadden uit te voeren. De besten van elke serie komen in de finale, die Zaterdag gehouden wordt, terwijl hedenmiddag nog een derde serie versprongen wordt. Het werk van den Amerikaan Galitzen en van den Egyptenaar Simaika, die met buitengewoon veel gemak hun sprongen verrichtten van den 10 Meter hoogen toren, verwekken grooten bijval. Doch op den duur bleek het n..mmer te langdradig te zijn. Het was dan ook een verademing, toen tegen 12 uur de Franschman Lenormand de laatste der 160 sprongen, welke men dezen ochtend had kunnen aanschouwen, had volbracht, waar na de baan in orde gebracht werd voor de series Amerika, dat in Parijs gezegevierd had in dun Olympischen recordtijd van 9 min 2/5 sec. was in de eerste series ingedeeld met zware tegenstanders als Japan en weden. Ook Argentinië was ingedeeld in t ze serie. Chili verscheen niet aan den st art zoodat er vier ploegen vertrokken. De r immers 1 en 2 van elke serie plaatsen zich in de finale. Amerika heeft met Sam son, Clapp, Weissmüller en Jong een zeer sterke ploeg, die alleen door Japan be dreigd kan worden. Argentinië ligt aanvan- 1 elijk op de tweede plaats door het goede zwemmen van Uranga, maar zakt dan ge- 1<- aelyk af en eindigt met bijna 100 Mrter rchterstand. Wanneer Ame Borg als vlet te man voor Zweden start, heeft hij een hterstand van ongeveer 40 Meter op Ja- n. Op een zwemmer als Takaishi is dit natuurlijk niet in te halen al probeert de t treldrecordhouder het aanvankelijk nog Japan eindigt als tweede achter Amerika X slechts 10 Meter achterstand. Een zeer 1 aaie prestatie der snelle Japanners. Uitslag eerste serie: 1. Amerika 9 min. 4/5 src.; 2. Japan 9 min. 42 3/5 sec.; 3. Zweden 13 min. 3 1/5 sec.; 4 Argentinië. De tijd van Amerika is een nieuw Olym- 1 isch record. In de tweede serie heeft Nederland te kam- 1 n tegen Engeland, Canada, België en T "ankrijk. Canada en Engeland zijn veel sterker dan c'.j drie andere ploegen en vergrooten regel- j atig hun voorsprong. Onbedreigd tikt Ca nada als eerste aar.. De Nederlandsche ploeg, gehandicapt door het ontbreken van Van Silfhout, komt uit met G. van Voorst, P. Bannanberg, J. Brink enH. van Essen. Nederland eindigt als vier- d achter Frankrijk en België. Uitslag tweede serie: 1. Canada 9 min. 55 3/5 sec.; 2. Engeland 10 min. 16 3/è sec.; 3. Frankrijk 10 min. 312/5 sec.; 4. Nederland 10 min. 41 sec.; 5. België. De Canadeezen hebben dus eveneens on der Amerika's record van Parijs gezwom men, ofschoon zij nog ver blijven beneden het thans door Amerika gevestigde nieuwe record. In de derde serie verschijnt Ierland niet aan den start. Het gaat hier tusschen Duitschland en Hongarije, daar de Itali- aansche ploeg langzamerhand afzakt en Spanje geen rol speelt en na zes hon derd meter gelapt wordt. Uitslag derde serie: 1. Hongarije, 2. Duitschland, 3. Italië 4 Spanje. De Duitsche ploeg, die als tweede aan komt en ook de Italiaansche ploeg als der de, worden gedisqu.alificeerd wegens te vroeg starten, zoodat Spanje op vrij ge lukkige wijze In de finale komt. wordt hierdoor dus: 1. Hongarije, 9 min. 46.6 sec. 2. Spanje, 11 min. 50 sec. Gedis- qualificeerd: Duitschland en Italië. De fraaie tijd der Hongaren, verdient speciale vermelding. Olympisch record: Amerika 4 min. 58.8 sec. De nummers 1, 2 en 3 van elk der beide series worden in de finale geplaatst, v/elke hedenmiddag verzwommen woedt. Nederland, uitkomende met de dames E. Smits, A.D.Z., G. Baumeister O.D.Z., M. Vierdag, 't Y en M. Braun O.D.Z. is in gedeeld in de eerste serie met Denemarken, Zuid Afrika en Amerika, dat in deze serie nog niet haar beste krachten in het water b:engt om deze te sparen voor de finale. 1. Amerika, 4 min 55.6 sec. 2. Nederland, 5 min. 8.8 sec. 3. Zuid Afrika 5 min. 17.6 sec. 4. Denemarken. Desniettegenstaande zwemmen de vier Amerikaansche dames Lambert, Mc. Kim, Laird en Osipowich, beneden den Olympi schen recordtijd van Parijs. Zij maken 4 min. 55.6 sec. De Nederlandsche zwemsters strijden aanvankelijk met Zuid Afrika om de twee de plaats, doch reeds halverwege is net te zien, dat de Hollandsche ploeg als nr. 2 in de finale zal komen. Met ongeveer 10 Meter voorsprong komt Zus Braun als tweede binnen. In de tweede serie starten Engeland, Frankrijk, en Duitschland, die daar Oos tenrijk niet is opgekomen, op zeer gemak kelijke wijze de finale bereiken. Het re sultaat van de belde series is dus, dat al. leen Denemarken Is afgevallen. 1. Engeland, 5 min. 16.6 sec. 2. Duitsch land, 5 min. 19 sec. 3. Frankrijk 5 min. 42.4 sec. De niet-officieele uitslagen van de eerste serie luiden: 1. Colbath, Amerika, 9684 punten. 2. Knight, Engeland, 83,08 punten. 3. Schumm, Duitschland, 81,44 punten. Niet-officieele uitslag tweede serie: 1. Simaika, Egypte, 102,38 punten. 2. Galitzen, Amerika. 98 48 punten. i 3 Rehbom, Duitschland. 83,46 penten. In het uitverkochte zwemstadion werd te half vier begonnen met de die, zooals te verwachten was, een drievou dig succes voor Amerika opleverde. De vierde plaats gaat naar Japan. Europa kom pas in de achterste gelederen. De ge duchte Amerikaan Kojac. bracht in deze finale zijn gisteren gevestigde wereldrecord thans op 1 min. 8 1/5 sec. doch ook Laufer (Amerika) zwom beneden het tot dusver behaalde wereldrecord. Uitslag: 1. Kojac, Amerika, 1 min. 8 1/5 sec. 2 Laufer, Amerika 1 mm. 10 sec. 3. Wyatt, Amerika, 1 min. 12 sec. 4. Iriye, Japan. 5. Küppers, Duitschlsnd. 6. Bresfoid, Engeland. Hierna komt de De uitslag was; 1. Mej. Schrader, Duitschland. 3 min. 12 3/5 sec. 2. Mej Baron, Nederl., 3 min. 15 1/5 sec. 3. Mej. Mühe, Duitschland, 3 min. 17 3/5 seconden z 4. Jacabsen Denemarken. 5. Habelius, Zweden. 6. Hoffman, Amerika. De schoolslag heeft precies het resultaat opgeleverd, dat men uit de series der demi finale heeft kunnen verwachten. De nieuwe wereld recordhoudster Schrader werd eer ste. Marie Baron bezorgde ons land een nieuw succes door evenals zus Braun in haar nummer, den tweeden prijs te win nen, en de Duitsche vertegenwoordigster Mühe werd nummer drie. Het zag er in het begin anders naar uit, alsof men een verrassing zou krijgen, daar mej. Schrader slecht startte en terstond achter lag. Ook Marie Baron tikte na de j eerste 50 meter slechts als vierde aan. Toen kon de Deensche Jacobson, die aanvanke lijk geleid had, het tempo niet volhouden en ook mej. Mühe zakte tegen het einde af. Met een felle spurt zwommen Schrader en Baron op de finish aan. De Duitsche won met gering verschil. Mej. Baron werd uitstekende tweede. Daarin volgt de 1. Zorrilla, Argentinië, 5 min. 13/5 sec. 2. Charlton, Australië, 5 min. 3 3/5 sec. 3. Arne Borg, Zweden, 5 min. 4 3/5 sec. 4. Crabbe, Amerika. 5. Clapp, Amerika. 6. Ruddy, Amerika. De finale 400 M. vrije slag voor heeren leverde een buitengewone verrassing op door de onverwachte zege van den Argentijn Zor rilla, die als volkomen outsider startte. Zijn tijd van 5 min. 13/5 sec. is een nieuw Olympisch record, dat met 5 min. 41/5 s. op naam stond van J. Weismüller, Amerika. De eenige, die Arne Borg scheen te duch ten, was de Australiër Charlton. Maar toen Aine na 100 M. welke hij aflegde in 1 min 2 see een grooten voorsorong op Cbailton had veroverd, scheen de strijd beslist. De drie Amerikanen zwommen in de achterhoe de, terwijl Zorrilla langzaam kwam opzet ten. Na 350 Meter was Arne Borg nog on geveer 1 Meter voor op Charlton, die op zijn beurt Zorrilla 1 Meter achter zich liet. Amerika's vertegenwoordigers waren toen reeds uitgeschakeld. Terwijl de Zweed en de Australiër, haast elkaar spurtende, de laatste baan ingingen, letten zij niet op den Argentijn, die heel aan de andere zijde van het bassin een phenomenalen eindsprt in zette. 30 Meter voor het einde lagen Charl ton en Ame Borg gelijk. Zorrilla was nog iets achter. In de laatste meters spurtte de Argentijn naar voren en boekte een even fraaie als verrassende overwinning. Charl ton slaagde er in op 10 Meter voor het einde Ame Borg te passeeren en de tweede plaats te veroveren. In dit nummer ver overde Amerika dus geen enkelen prijs. 1. Desjardms, Amerika, 104.90 punten. 2. Rlebuhlager, Duitschland, 81.92 punten. 3. Philips, Canada, 78.42 punten. Tien deelneemsters bestrijden elkaar de Olympische eer in dit nummer, dat een drie voudige Amerikaansche overwinning ople vert. De jonge Miss Meany wordt op onbe twistbare wijze eerste, gevolgd door haar landgenooten Poynton en Coleman. Daarna komen in de volgorde 4. Meidtner, Duitsch land; 5. Borgs, Duitschland; 6. Söhnchen, Duitschland. 7. Klapwijk, Nederland; 8. van Leeuwen, Nederland; 9. Bornett, Oostenrijk; 10. Hesterman, Nederland. II. Lenormand, Frankrijk. De niet-officieele uitslagen luiden Meany 79.63 punten, Poynton 76.62 punten; Cole man 72.38 punten. Van de Hollandschen kreeg mej. Klapwijk 61.98 punten, Van Leeu wen 59.86 punten en Heesterman 48.20 punten 1. Amerika 4 min. 47 3/5 sec. (Nieuw Olympisch record). 2. Engeland 5 min. 2 4/5 sec. 3. Zuid Afrika 5 min. 13 2/5 sec. 4. Duitschland. 5. Frankrijk. Nederland als derde aankomende wordt gedisqualificeerd. De tijd van de Hollandsche ploeg was 5 min. 4 sec. In de finale 4 x 100 M. estafette voor dames behaalde Amerika, zooals te verwach ten was. een sprekende overwinning. De grootste spanning bestond echter voor den strijd om de tweede en derde plaats, waar voor Nederland, Duitschland, Zuid Afrika en Engeland gegadigden waren. Aanvankelijk hadden de Duitsche dames de leiding, langhaam echter liepen Neder land en Engeland in en toen de vierde zwemster te water ging lag Engeland met 10 Meter voorsprong op Nederland tweede ach ter Amerika. Zus Braun wist den achterstand op Miss King wel te verkleinen, doch niet geheel in te loopen, zoodat Engeland als tweede ein digde. De Hollandsche meisjes zouden dus de derde plaats veroverd hebben als niet een van haar te vroeg gestart had waardoor de jury Nederland disqualificeerde en Zuid-Afri ka op de derde plaats bracht. De waterpolowedstrijd vormde het slot van dezen dag. Door Radou neemt Frankrijk de leiding. O'Corneor maakt vooruit voor de Amerikanen gelijk. De rust komt met 11. Hoewel de Franschen de geheele tweede helft met zes man speelden gelukte het hun toch nog een tweede doelpunt te scoren en daarmede de Amerikanen uit te schakelen van verdere mededinging in het waterpolo- tournooi. Einde Frankrijk 2—Amerika 1. (Zevende dag) Op dezen op een na laatsten dag van de Olympische roeiwedstrijden was op de tri bune op enkele supporters na geheel onbe zet. Er zijn heden slechts twee races en een row over. Niettemin zijn zij de moeite van een tocht naar Sloten waard. Het weer is prachtig, de zon schijnt, de wind is achter. Aangevangen wordt met de race om de derde plaats. Boei 1 Polen, boei 2 Zwitserland. De winnaar van dit nummer komt Vrijdag in de finale tegen Italië, de verliezer bezet de derde plaats. Beide ploegen zijn tegen elkaar opgewas sen. De Polen zijn het beste weg en hebben direct een taflengte voor op de Zwitsers. Deze voorsprong weten zij 300 Meter lang te behouden. Dan spurten de Zwitsers, de boo ten komen gelijk te liggen en op 500 Meter zijn het de Zwitsers, die een taflengte voor zijn. Op de 1000 Meter is Zwitserland door spurten lengte voorgekomen. Maar de race is nog niet gewonnen. De Polen roeien als een klok zoo regelmatig en blijven hangen. Dan krijgen de Zwitsers het windvoordeel en loopen op de 1500 M. tot een lengte uit. Daarna nog een spurt van de Polen, echter te laat. Zwitserland wint met twee lengten in 7 min. 14 2/5 sec. Tijd van Polen 7 min. 19 3/5 sec. Daarna had de van Canada een row over in 7 min. 28 2/5 sec. Ten slotte kwam voor dezen dag de laatste race aan boei 1 Oostenrijk, boei 2 Amerika. Na een hevigen start liggen de Amerikanen op de 250 Meter een taflengte voor. Beide ploegen dringen naar den lagen wal eu de kamprechter snelt toe om een aanvaring te voorkomen. De Amerikanen gaan er dan van door om op de 500 Meter een lengte voor sprong te hebben en op 750 Meter reeds twee lengten. Dan is het pleit beslist en Amerika wint met drie lengten in 7 min. 2 2/5 sec. Tijd van Oostenrijk 7 min. 8 1/5 sec. Amerika komt dus morgen m de finale tegen Canada. De laatste dag van het zeiltoumooi. De spanning is enorm. In de acht meter klasse staan Holland, Zweden en Frankrijk ieder met 2 overwiningen precies gelijk en zijn dan ook zeker van de drie eerste plaatsen. Het gaat er slechts om, wie zal de eerste plaats bezetten? De tegenstanders hebben bewezen, volkomen aan elkaar gewaagd te zyn. Ook de andere finalisten begrijpen het belang van dezen dag. Noorwegen en Italië, toch reeds uitgeschakeld, startten niet, om zoodoende den strijd zuiverder te maken. Jammer genoeg loopt het de onzen niet mee. De „Hollandia" start als laatste 20 sec. na het schot over stuurboord, terwijl de anderen op de seconde af over bakboord wegloopen. Bij een wedstrijd als dezen plegen de con currenten elkander niet los te laten en ook nu gaan Frankrijk en Zweden onmiddellijk door den wind, zoodat van Hoolwerf wordt afgedekt. Hij draait achter hen langs, zij draaien mee, weer gaat hij over stag, men laat hem niet los. Dit spelletje wordt nog eenigen tijd voortgezet en de „Hollandia verliest door het nernaaide wennen bnjK- baar meer dan de anderen. Dan trekt Frankrijk er tusschen uit. De Nederlander ligt toch achter, dus gaat de Zweed den Franschman achterna. Eindelijk liggen onze menschen vrij en maken een langen slag over stuurboord. Met spanning wordt het oogenblik tegemoet gezien, waarop de jach ten elkaar moeten passeeren. Zal van Hool werf voor zijn tegenstanders om kunnen? Het lijkt er niet na en als derde ronde de „Hollandia" de boei met bijna 2 min. achterstand op tweeden en anderhalve min. na Frankrijk. Na de eerste ronde is de stand: 1. Zweden, 2. Frankrijk, na 37 sec., 3. Ne derland na 2 min. 4 sec. Na het passereen van de boei gaat de Franschman onmiddellijk over stag, de Zweed blijft voorloopig over bakboord lig gen. Als beide jachten elkander ten slotte ontmoeten blijkt de Franschman gewonnen te hebben, de Zweed moe door den wind en ligt dan onder. De „Holalndia" zet alles tot alles, maakt een zeer langen slag over stuur boord en loopt dan onmiddellijk op de boei aan. Nog een klein slagje, de achterstand is tot 1 min. 22 sec. teruggebracht, terwijl Frankrijk dan de eesrte plaats bezet. Bij de volgende boei is de achterstand nog maar 1 minuut. Zouden onze mannen het nog halen? Ze doen wat ze kunnen maar het baat niet meer. Ze loopen nog een paar seconden in, verliezen echter weer bij het kruisen en blijven op de derde plaats. De uitslag was: 1. L'Aile IV, Frankrijk, tijd 2 uur 45 min. 1 sec. 2. Sylvia, Zweden, tijd 2 uur 45 min. 47 s. 3. Hollandia, Nederland, tijd 2 uur 46 min. 41 sec. De uitslag van het geheele toumooi werd daardoor 1. Frankrijk, 3x1, Olympisch kampioen. 2. Nederland, 2 x 1, 2 x 2 en 3 x 3. 3. Zweden, 2 x 1, 2 x 2 enl x 3. ging de strijd alleen, om de tweede en derde plaats. Noorwegen, de kampioen, meende de liefhebbers dat onderling uit te moeten la ten vechten en verscheen niet aan den start. Holland startte vandaag goed en ging als tweede onmiddellijk na Estland door cc lijn, gevolgd door Denemarken, Amerika, België en Zweden. Beide laatste jachten varen ge reefd. De Deen zeilt weer schitterend en ligt bij de eerste boei als nummer 1, na tien seconden gevolgd door Estland, Holland ligt met. 64 sec. achterstand op de vierde plaats, drie is Amerika, vijf België, Zweden is ier achter. Op het tweede kruisvak weten Amerikaan en Belg zich ieder een plaats naar boven te werken, waardoor Nederland naar de voorlaatste plaats verhuist. De jachten lig gen dan tamelijk ver uiteen, zoodat de be zeilde gedeelten geen verandering meer bren gen in de volgorde. 1. Hihi, Denemarken, in 2 uur 3 min. 10 S6C. 2. Frieda, Amerika, 2 uur 3 min. 48 sec. 3. Tutti, Estland, 2 uur 4 min. 29 sec. 4. Ubu, België, 2 uur 5 min. 19 sec. 5. Kemphaan, Nederland, 2 uur 7 min. 23 sec. 6. Ingegerd, Zweden, 2 uur 9 min. 45 sec. De totaaluitslag is dus voor de zesmeter- klasse Olympisch kampioen: 1. Noorweger. 3x1. 2. Denemarken 2x1. 3. Estland 1 x 1, 3 x 3. 4. Nederland I x 1, 1 x 4. De eindstand van het gisteren beëindigde teurnooi Olympisch Kampioen is: 1. Thorell. Zweden. 2. Broman, Finland. 3. Nordio, Italië. ZEILEN Heden hebben op de Zuiderzee en het Bui- ten-IJ de finales van de zeilwedstrijden plaats gehad. De definitieve uitslag is als volgt: Achtmeters: 1. Frankrijk, 2 Nederland, 3. Zweden. Zesmeters: 1. Noorwegen, 2. Denemarken, 3. Estland. Twaalf voet jollen: 1. Zweden, 2. Noorwe gen. 3. Finland. In de zesmeterklasse is de Kemphaan van Pluygers dus niet geplaatst, terwijl in de klasse twaalfvoetsjollen de heer de Vries Lendsch evenmin geluk heeft gehad. Neder land moet zich dus tevreden stellen met één tweede plaats in de achtmeterklasse. Prachtig zomerweer begunstigde den twee den wedstrijddag van het grootste turn- tournooi dat ooit heeft plaats gevonden. Evenals Woensdag turnden ook heden eerst Nederland, Zwitserland, Luxemburg, Finland en Frankrijk en wel de heerenploe- gen voor brug en hoogrek. Het rekturnen der Nederlandsche heeren viel zeer tegen. Vele oefeningen mislukten, vooral de disloque na het hurken over den rekstok was voor de meesten het struikel blok. Een gunstige uitzondering maakten de heeren v. d. Vinden en Melkman. Deze bei den werkten zich kranig door de zware oefenstof heen. Het waren vooral de Zwitsers, die buiten gewoon fraai turnen lieten zien. Vooral aan hoogrek waren ze virtuosen. Het weinige publiek, dat ook dezen twee den wedstrijddag in het Olympisch Stadion aanwezig was ondanks het mooie weer kreeg inmiddels prachtig damestoestelturnen te zien. Engeland had brug en ringen ge kozen. Vooral aan de brug werden onze ver wachtingen ver overtroffen: wij noteerden pirouets, balansen en handstand overslag. Voor dames was dit zeer zeker hoog opge voerd. De Hongaarsche en Fransche dames had den heel wat lichtere oefenstof gekozen, waarmede zij in geenendeele tegen het daar na vertoonde Nederlandsche en Italiaansche turnen op konden De Italiaansche dames hadden de voor keur gegeven aan wanrek. Het werk van de uit Vijf dames bestaande ploeg was onverbe terlijk. Jammer was, dat zij zich slechts één toestel bepaalden. In dit opzicht had Neder land 'n gelukkige greep gedaan. De Holland sche turnsters werkten aan lage, vervolgens aan hooge brug om met ringenzwaai te ein digen. Evenals gisteren bij de vrije oefenin gen was was ook thans alles tot in de puntjes verzorgd. Mooie oefenstof niet te zwaar logisch samengesteld, keurig klassikaal uit gevoerd prachtig van orde en leiding, in één woord subliem. De jury heeft dan ook in de punten haar waardeering voor het werken der Nederland sche turnsters tot uiting doen komen. Zij kregen 1X0 van de 120 punten. Italië kreeg 102, Engeland 94.50, Frankrijk 84.50 en Hon garije 78. Na twee onderdeeien is de totale stand des dames. Ï.Nederland 208.50 punten. 2. Italië 194.75 punten. 3. Engeland 183.25 punten. 4. Hongarije 177.25 punten. 5. Frankrijk 168 punten Donderdagmiddag moesten de dames het laatste onderdeel springen afwerken. Door den voorsprong, dien de Nederlandsche meiskes zich gistermorgen op haar Italiaan sche zusters hebben weten te behalen, be staat er veel kans op een Olympische zege voor Nederland. Bravo! Donderdagmiddag werd het Gymnastiek- tournooi begonnen met het springen (laatste onderdeel) der dames. Frankrijk heeft zich ook met dit onderdeel niet boven het mid delmatige kunnen verheffen. Alles was te eenvoudig en geleek meer op adspiranten dan op dameswerk. Daarentegen maakte Holland een veel beteren indruk. Er werd klassikaal gesprongen aan zes paarden, t.w. 2 laaggestelde, 2 met veerplanken en twee in de lengte gesteld. Het geheel was uiterst goed verzorgd. Het nu in vrij groote getale aanwezige publiek althans voor gymnas tiek kon genieten van talrijke gedurfde sprongen. Flanken, hand, stang, overslag en tot slot werd door alle dames een salto ge sprongen. Het was werkelijk het beste wat er op damesgebied op de Olympische Spelen vertoond werd. Nadat de beoordeeling ge ëindigd was, had Holland een dusdanig re sultaat bereikt, dat het den eersten prijs niet meer kon ontgaan. Voorwaar een fraai suc ces, dat zeer zeker na de maanden lange voorbereiding, onder leiding van den heer M. Sandvliet, welverdiend was! Na Nederland kwamen ook nu weer de Italianen prachtige springoefeningen vertoo- nen. Door den leider van de Italianen was bijzonder veel werk gemaakt van het klassi kale. Zij maakten o.a. met 5 dames een zijdelingschen zweefstand, waarna de andere vijf dames er over heen sprongen. Niettemin kregen zij 94 punt tegen Holland 108. De totale uitslag luidt als volgt: 1. Holland 316.75; 2. Italië 289; 3. Engeland 258,25. Het was een schitterende hulde, deze pro- tocolaire Olympique, welke voor de Hollan ders plaats vond. Nadat het Wilhelmus was uitgespeeld kregen de heer Sandvliet en Kleerekoper fraaie bloemen ten geschenke. Z. D. H. Prins Hendrik, die de plechtigheid bijwoonde complimenteerde de winnende afdeeling en drukte allen de hand. De Nederlandsche turners hebben heden wel een schoonen dag gehad. Om kwart over vijven rees heel langzaam het Oranje-blanje-bleu ten top en klonk het Wilhelmus over het Stadion. Wat was er dan geschied? Wel de eerste overwinning in het Olym pisch gymnastiek-tournooi werd behaald, door in den landenwedstrijd (driekamp) 316.75 punten te veroveien. Van de tribunes klonk het. als uit één mond: „Hé, hé, hé, Holland spreekt een woordje mee! „Je „mentendree", hé, hé, hé" en het bekende „Hou zee hou zee, K. N. G. V.!" Inmiddels werd den leider der Holland sche dames, den heer Sandvliet, die de da mes zoo geoefend en de nummers met het meeste geduld had ingestudeerd, een krans aangeboden, zoomede den vaandrig der da- mesploeg Het gejuich steeg echter ten top, toen Z. K. H. P ins Hendrik naar voren trad en den leider eenige woorden toesprak en ieder der deelneemsters een hand gaf. Daarna marcheerden zij op muziek even langs de eeretribune, door een ieder luide toege juicht, en toen verdwenen zij, onze dames, waaraan wij de eerste overwinning dan ken, onder de tribune naar hunne kleed kamersZullen de heeren voice* Bij de heeren kwam geleidelijk meer tee- kening in den strijd om de eerste d ie plaatsen. Zwitserland leve'de aan brug en rek schitterend werk. Aan rek kregen zij voor de verplichte keuroefeningen 443 pun ten. Het Hollandsche totaal werd aan dit toestel 316, aan brug werden deze cijfers: Zwiserland 413, Holland daarentegen 287,25. Ook de Tsjechen zetten hun beste beentje voor om den gisteren ons tanen achter stand. n.l. 25 punten op ZwitseTand, onge daan te maken. Zoo noteerden zij aan burg 420)4 punt en aan het rek leverden zij buitengewoon fraai werk, doch met 420 K punt wisten zij het hooge totaal van Zwitse' land niet te evenaren. Na den tweeden dag ziet het er wel naar uit, dat Zwitserland de overwinning zal be halen, alhoewel een voorsprong van 40 pun ten op de geduchte Sokols nog wel te niet kan gaan bij de onderdeeien springen en vrije oefeningen, die morgen de laatste dag nog verwerkt moeten worden. In het persoonlijk klassement, luiden de uitslagen: Paard 1 Hanggi, Zwitserland; Ringen 1 Stukoly, Joego-SIavië; Rek 1 Miez, Zwitser land; Brug 1 Vacha, Tsjecho-Slowakije. De uitslag tot heden in het landenklasse- ment luidt: 1. Zwitserland 1702; 2. Tsjecho-Slowakije 1662.25; 3. Joego-SIavië 1593.25; 4. Italië 1584.50; 5. Frankrijk 1498.25; 6. Finland 1492 50; 7. Amerika 1476.50; 8. Luxemburg 1273.509. Nederland 1241.50; 10. Hongarije 1139.50; 11. Engeland 1124. Naar wij vernemen, heeft Polen alsnog besloten deel te nemen aan de demonstraties, welke Vrijdag a.s. in het Olympisch Stadion zullen plaats hebben. Donderdagmorgen. De Hollanders nog al len in het tournooi als de morgen begint. Maar Bril valt uit. Heden Donderdag, de kwartbeslissingen in de acht gewichten. Alle zes de Hollanders zijn nog er in en hebben dus kans, sommige een goede. Vooral Blommer, maar allen min of meer, danken dit aan Nol Steenhorst, den oud kampioen beroepsbokser, welke Rotterdam mer de man was van buitenlandsche erva ring in het kamp te Edam. Hy moet wel vreemd hebben opgekeken van de wijze van lichaamsoefening daar. Zooals te vreezen was, is het gehalte van het spel niet zoo hoog, als behoort op een Olympiade. Er boksen zooveel menschen mee van landen, waar de sport nog nieuw is, waar zij nog gehandschoend oervechten, geen kunst is. Daardoor ook verbaast meni ge beslissing hem die tientallen van jaren onze sport kent. De nieuwe boksers brachten nieuwe juryleden mee. Opvallend Is de stijl der Amerikanen en zij, die meenen, dat de Amerikaansche stijl ruw ranselen zou zijn kunnen hier anders leeren. Zij toonen den oud-Engelschen stijl. Het boksen der Ame rikaansche amateurs in hun eigen land is echter te fair voor deze Olympiade. De nek- stoot en het worstelboksen der rouwere nieu welingen zijn hun vreemd. Opvallend is in dit tournooi, dat althans op vollen afstand, nooit naar het lichaam gestooten wordt. Ook borst aan borst telt men dit als bijzaak. Dit teekent den oner varen werker, die graag op het gelaat aan valt. Men onthoudt zich er streng van de Pers inlichtingen te geven, een systeem, dat de buitenlandsche joumalisen zeer ontstemt. Gelukkig helpen vreemde officials hun pers- lui en daarmee ons, aan die gegevens, welke men voor zijn lezers noodig heeft. Heden, Donderdagmorgen, begint men met het vlieggewicht. Taylor, Engeland, te gen Apell, Frankrijk. Gewichtgrens 50.802 K. G. Spreekt de lange duur van het toumooi men bokst mat, log. In de tweede ronde zet Apell zijn gering voordeel voort door grooter overleg en grootsre activiteit dichtbij. Een lar.ge rechtsche hoek tegen de kaad hindert Taylor. De derde ronde is weer voor Appell, die wint. De Hollander Bril tegen Lebanon Zuid- Afrika. Boksen denkt Bril, worstelen denkt Leb? non en daar Brils, linker bij het af gaan niet gericht is, is zijn stoot t zwak om het inkomen te ver ijdelen. Tweede ronde hetzelfde. Bril is veel minder dan gister. In de derde is hij beter treft wel, doch zwak. Lebanon haalt niet zooveel punten als zijn breed werk wel doet vermoeden, maar wint toch de partij. Koests, Hongarije, en Ausböch, Duitsch land. Geen party voor een stoere Olym pische kwartfinale. Conditie dezer stoere vliegjes prima, boksen elementair. Koesis wint met „ering verschil. Gaona, Mexico tegen Cavagnoli; den Ita- liaanschen invaller. Forsche party op afstand, beneden Olym pisch peil, toch beter dan de vorige. De Mexicaan belemmert zichzelf weer door de armen niet te richten. Hij is beter. In de derde plaatst Cavagnoli goede hoekstooten en wint. Lichtmiddengewicht, 66.678. De eerste kwartfinale toont Morgan, Nieuw-Zeeland, tegen den Italiaan Canova. Morgan is win nend aanvaller in de eerste ronde. Tweede eveneens voor hem. In de derde geeft Canova wat hij kan en herwint terrein ai zakt hij in 't begin in de touwen even in de knieën door. Morgan wint. Calataud, Frankrijk, met Hellström, Fin land. Hellström verliest de eerste ronde, waarin hij even van een kaakstoot neer is. In de tweede wint Calataud, maar plaatst Hellström ook straights en uppercuts op het hoofd. Hoewel de Deen steeds beter tegen werkt, wint Calataud ook de derde. Voor hem is de beslissing. Tegen Landini, Argentinië, treedt Blom mers in het strijdperk, de vechtende Hol lander. Hij is niet zoo op dreef als gisteren, j Landini heeft meer ervaring, treft op af stand, verijdelt alle gevaar dichtbij en roert zich ook daar. De tweede ronde opent Blommers goed, maar Landini is te ervaren om veel schade te lijden en geeft ook wat te rug. Blommers ietsje voor. Ook in de der-1 de ronde schijnt hij mij het best, hoezeer ge- hinderd door de hoofdstooten van Landini, waarvoor deze gewaarschuwd wordt. Hij I treft vaak, Landini minder, doch dan hard met de rechter. Bijna alle boksen geschiedt op afstand. Blommers verliest de partij, maar het ver schil moet gering zyn geweest. Usuda, Japan en Smillie, Canada. De rechtsvoorstaande Japanner drijft den lan gen Canadees op. Op afstand Is niet enkelen stoot. Usuda beter, bij het stooten wisselen echer Smillie. Japan is voor, maar ver-1 moeit en in de laatste halve minuut der derde ronde tuchtigt Smillie hem op korten afstand. Smillie wint. Donderdagmiddag De kwartbeslissingen Bantamgewicht vangen aan met Traynor, Ierland tegen Robledo, Argentinië. Bantam gewicht loopt tot 53.525 K.G. Op afstand, Robledo wijkt, waardoor zijn linkers den op- dringenden Ier vlugger treffen dan diens rechters, voor zoover zij raken, het hem doen. De tweede ronde toont hetzelfde. De tacti sche Argentijn leidt den Ier door den ring achter zich aan en beloont hem op den neus. Alweer een onjuiste beslissing. De Ier blijkt ook in de laatste ronde niet tegen Robledo's tactiek opgewassen. Maar de zooveelste on gelukkige beslissing is voor Traynor. Tamagnini, Italië, met Garland, Engeland. De Italiaan valt den Brit reeds spoedig in de eerste ronde door rechterkaakstoot. Spoe dig overeind .blijft de Engelschman de par tij uitboksen, maar verliest. Isaacs, Zuid-Afrika tegen Glionna, Cana da. Eerlijk boksen op afstand met Isaacs aan de winnende hand. Isaacs wint de party. Daley, Amerika tegen Szeies, Hongarije. De lange Amerikaan is op afstand goed, maar houdt niet altijd den stoeren Hongaar af, die dan met lange of korte stooten ge ducht het lichaam bewerkt. Voor even maar velt 'n korte linksche kaakstoot Szeies in 't begin van de tweede ronde. Voortdurend forsch invechten van den Hongaar en af- vechten van den Amerikaan, te zwak om Szeies te vellen. In de derde ronde is hij töbh even neer van 'n scherpe rechter tegen de kaak. Hier komt Daley los en treft vaak hard. Daley wint. Vedergewicht, 57.152 K.G. Dëvine, Ameri ka, en Vakeva', Finland. Vakeva is gedesoriënteerd door de vreem de houding van den linkschen Amerikaan, die rechts voorstaat. Maar hij ziet wel da delijk, dat de achterste hand nu voor de maag klaar staat. Devine wint terecht. Tegen den langen Perry, Engeland, onze Van Klaveren. Het vastgrijpen van den Brit en zijn opdringen beletten van Klave ren te boksen. Hij kan niet zoo vaak hij kan, schiet uit De scheidsrechter waarschuwt Perry, maar deze gaat door. Het moeten, vermoeiende ronden zijn voor den vruchteneter in een party, die ook voortdurend oplettendheid vereischt. Maar Van Klaveren doet het wei nige boksen dat mogelijk is en bewerkt voor zijn land de eerste overwining van vandaag. Gomy, Polen, en Biquet, België. Deze partij, meestal op heel of halven afstand, is een verademing na het slechte gedoe van Perry zoo even. Ferm boksen met den Pool even beter dan Biquet. De laatste zet op m de laatste ronde en dit moet hem de over winning hebben bezorgd. Boireau, Frankrijk, met Perulta, Argenti nië, Zij hebben wel ijver en moed, maar bok sen niet, doch wisselen zoo maar stooten en slagen. In de tweede ronde komt Peralta in 't voordeel door straight lefts en uppercuts. Ook de derde is voor Peralta en hoe moedig Boireau den verloren strijd uitvecht, Pe ralta wint. De forsche figuren van den Littauer Vin- ca en van Corkindale uit Zuid-Afrika, be reden nu den ring voor de eerste kwart be slissing in het zwaarmiddengewicht, 79.378 K.G. De Zuid-Afrikaan is sterker, waarop in de tweede ronde de scheidsrechter wijse lijk de partij staakt en hem de overwin ning schenkt, Carrick, Canada, en Aven- dano, Argentinië, volgen nu. Een eentonige partij van staand worstelen. Avendano wint. Murphy, Ierland, en Pistulla, Duitschland. De Duitscher begint met den aanval. On der de eerste ronde komt Prins Hendrik bin nen. De tweede partij is sensationeel. Da delijk valt Pistulla van 'n kaakstoot, spoedig is hij op, maar ligt weer en nu voor even langer. Later nog eens. Maar de Ier is on voorzichtig en raakt met de vingertoppen den grond als in korten rechtschen opstoot kaak treft. De derde ronde is voor den Duitscher. Op leven en dood slingert hij zijn hoekstooten naar Murphy's kaak. Even staat de Ier op handen en voeten, Pistulla wordt tot winner verklaard. Karei Miljon, Holland, en Jackson, Enge land. Het is geen mooie partij in de eerste ronden. De Engelschman grijpt steeds vas ter, Miljon is dan wel wat ruw. Tweemaal raakt de Brit onder dit geworstel op den grond en den laatsten keer vergeet Müjon zich zelf en stoot met de rechter. Om een goede partij te boksen zijn twee mannen noodig, is een oude zegswijze. Mü jon vergeet al spoedig zijn linker en grijpt de enkele maal, dat zij vrij zijn en Jack son aanvalt, zelf vast. De derde ronde brengt geene verandering, een slechte ronde, besluit een bedorven partij. Miljon heeft willen boksen, deed nog het meest en wint de party dan ook. De Hollander Baan opent den avond. De Donderdagavond zet in met de vier be slissingen licht gewicht (61.23.7 K.G.). Hier voor komen Baan (Nederland) en Nielsen (Denemarken) het eerst in den ring. Baan werkt op punten in de eerste ronde. Hy draait om den Deen heen en schiet de linker recht naar zijn gelaat. De Deen treft soms terug en wordt eenmaal gewaarschuwd als hy vastzit. In de tweede ronde is de Deen beter en brengt goede treffers toe met de linker, maar Baan raakt veel vaker en weet na elkaar driemaal de kaak te bereiken als de Deen door een misstoot overreikt. De derde ronde gaat m.i. gelijk op. Baan is meestal de aanvaller. Nielsen verdedigt goed en raakt soms ste vig terug. Na aller meening, ik zit naast de grootste Amerikaansche journalisten, wint Baan de party, maar Nielsen ontvangt de beslissing. Halaiko (Amerikaan) en Buofiglio (Ar gentinië) boksen een mooie party. De slanke Noord-Amerikaan wint, het meest op vollen, en driekwartafstand. Bisett, Rhodesia en Orlandi, Italië. Reeds de eerste ronde brengt het eh.de. In de derde

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9