OLYMPISCHE SPELEN TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMS CHE COURANT ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE' 3 SPORT VAN VRIJDAG ZWEMMEN 100 M. vrije slag voor heeren Uitslag eerste serie Uitslag tweede serie Uitslag derde serie Uitslag vierde serie Uitslag vijfde serie Uitslag zesde serie Uitslag zevende serie Torenspringen Het waterpolo-tournooi Torenspringen 100 M. rugzwemmen voor dames Uitslag eerste serie Uitslag tweede serie Uitslag derde serie 100 M. vrije slag heeren Uitslag eerste serie Uitslag tweede serie Uitslag derde serie 100 Meter vrije slag dames Uitslag eerste serie Uitslag tweede serie Uitslag derde serie Uitslag vierde serie Uitslag vijfde serie Uitslag zesde serie OFFICIEELE UITSLAGEN Torenspringen voor dames WATERPOLO FrankrijkArgentinië 80 ROEIEN. (Laatste dag) Twee zonder stuurman Skiff Finale 4 met stuurman Finale twee zonder stuurman Finale dubbele scull Finale acht Finale skiff Twee met stuurman Finale vier zonder stuurman GYMNASTIEK De zwaardere oefenstof brengt de turnsters van Holland een fraaie overwinning Eenige cijfers uit het heerentournooi De telmachine komt er bij te pas Landentournooi (Heeren) Officieuze uitslag Het gymnastiektournooi SCHERMEN Sabel-individueel De demi-finale ATHLETIEK-WEDSTRIJDEN In uitstekend zwemweer werd Vrijdagmor gen aangevangen met de zeven series waarvan uit elke serie de beide snelsten be nevens de snelste derde van alle series ge plaatst worden in de demi-finale, welke Vrij dagmiddag verzwommen wordt. De Zweedsche zwemmer Arne Borg is in zijn serie niet aan den start verschenen. De vermoeienissen van de race tegen Charl ton en Zorrilla op den vorigen dag hadden hem te veel aangegrepen, om zijn kans tegen Weismüller c.s. te kunnen verdedigen. Wereldrecord: J. Weismüller, America, 57.4 sec. Olympisch record: dezelfde 59 sec. zes deelnemers. 1. W. Laufer, Amerika, 1 min. 4/5 sec. 2. K. Takaishi, Japan, 1 min. 1 1/5 sec. 3. A. Heitmann, Duitschland.l min. 2 1/5 sec. vijf deelnemers. 1. R. Wanié, Hongarije, 1 min. 3 2/5 sec. 2. P. Urange, Argentinië, 1 min. 5 3/5 sec. 3. G. Klein, Frankrijk, 1 min. 5 4/5 sec. vier deelnemers. 1. J. Weismüller, Amerika, 1 min. 2. W. Spence, Canada, 1 min. 3/5 sec. 3. N. Brooks, Engeland, 1 min. 3 2/5 sec. drie deelnemers. 1. Gremsperger, Hongarije, 1 min. 3 2/5 s. 2. A. Cornelli, Italië, 1 min. 5 sec. 3. Gordon, Panama, 1 min. 10 2/5 sec. vier deelnemers. 1. Zorrilla, Argentinië, 1 min. 1 4/5 sec. 2. Olsen, Noorwegen, 1 min. 5 sec. Pettersson, Zweden, 1 min. 6 2/5 sec. vier deelnemers. 1. Kojac, Amerika, 1 min. 1 3/5 sec. 2. Schubert, Duitschland, 1 mm. 3 4/5 s. 3. Sutton, Engeland, 1 min. 4 sec. Vijf deelnemers. 1. Barany, Hongarije,, 1 min. 1 1/5 sec. 2. Polli, Italië, 1 min. 4 sec. 3. Van Essen, Nederland, 1 mm. 7 2/5 sec. De Nederlander eindigt als goede derde voor den Pool Kuncewicz en den Spanjaard Gonzales. Daar de Duitscher Heitmann in de eerste serie echter een beteren tijd ge maakt had, komt de Duitscher als snelste derde in de demi-finale. De gisteren gemelde niet-officleele uitsla gen der series Torenspringen komen geheel overeen met de officieel vastgestelde resul taten. wordt dezen middag besloten met den wed strijd Frankrijk—Argentinië om de derde plaats. De eerste plaats is reeds bezet door Duitschland, de tweede door Hongarije, ter wijl diverse wedstrijden als Holland—België achteraf oeschouwd, zonder de minste reden werden gespeeld. Zaterdagmiddag zal Nederland een vriend- schappelijken wedstrijd spelen tegen een combinatie van België en Frankrijk. Het programma van Vrijdagmiddag in het Zwemstadion opende met voor dames, waarbij de Amerikaansche meis jes Pinkston en Coleman zich bijzonder on derscheidden. Mej. Klapwijk, onze Nederlandsche verte genwoordigster, plaatste zich volgens offi cieuze berekening als zesde of zevende op de negen deelneemsters aan dit nummer. De drie besten, die in de finale komen, zijn offi cieus Miss Pinkston, Amerika, Miss Cole man, Amerika en Miss Onnela, Finland. Daarna werd ten aanschouwe van ongeveer 3000 toeschouwers aangevangen met de se ries Olympisch record: S. Bauer, Amerika, 1 min. 23 1/5 sec. Wereldrecord: Mej. W. den Turk, Neder land, 1 min. 22 sec. Twee deelneemsters heeft Nederland in dit nummer, nj. mej. Braun en haar clubge- noote Marie Grendel. De wereldrecordhoudster W. den Turk ont breekt helaas wegens een voetblessure. Als de favorieten voor dit nummer gelden Miss Mealing (Australië) en Mej. Braun (Neder land), die door loting beiden in dezelfde serie zijn ingedeeld. Uit elke serie komen de beide* snelsten in de finale benevens de beste derde uit de drie series. Uitslag eerste serie: drie deelneemsters. 1. King, Engeland, 1 min. 22 sec. (Nieuw Olympisch record). 2. Gilman, Amerika, 1 min. 24 sec. 3. Stockley, Nieuw Zeeland, 1 min 25 2/5 sec. Miss King verbeterde in deze seYie het Olympisch record en evenaardde het wereldrecord. Uitslag tweede serie: vier deelneemsters. 1. Mej. M. Braun, Nederland, 1 min. 21 3/5 sec. Nieuw wereld- en Olympisch record, 2. Lindström, Amerika, 1 mm. 23 sec. 3. Har ding, Engeland, 1 min. 27 4/5 sec. Mej. Braun verbeterde In haar eerste serie het wereld- en Olympisch record. Mej. Braun tikte op 50 M. als eerste aan, op den voet gevolgd door de Amerikaansche. Bonny Mealing (Australië) viel zeer tegen. Reeds op 40 M. speelde zij geen rol meer. De strijd ging alleen tusschen de Amerikaansche en de Hollandsche. Met een uitstekenden eindspurt liep Zus Braun tegen het einde goed uit en won met 2 M. voorsprong. Wanneer even later bekend gemaakt wordt, dat zij het zoö pas gevestigde nieuwe Olym pische record van Miss King, Engeland, en tevens het wereldrecord van mej. W. den Turk verbeterd heeft, barst een applaus los, dat minutenlang aanhoudt. Vijf deelneemsters. 1. Holm, Amerika, 1 min. 23 3/5 sec. 2. Cooper, Engeland, 1 mm. 24 1/5 sec. 3. Mej. Grendel, Nederl., 1 lin. 26 1/b sec. De Rotterdamsche zwemster, mej. Gren del, die eerst 15 jaar oud is, zwom dapper, maar bleek niet egen de anderen bestand. Zij eindigde als derde met iets hoogeren Itijd dan Miss Stockley (Nieuw Zeeland) in de eerste serie, zoodat zij zich niet in de finale weet te plaatsen. Miss Stockley komt dus als beste derde in de finale, met de dames Braun (Nederland) Gilman, Lindström en Holm (Amerika) en King en Cooper (Engeland). De kans is zeer groot, dat Zus Braun in dit nummer de Nederlandsche vlag aan den middelsten mast zal brengen. Te ruim vier uur werd aangevangen met de demi-finale e De beide eersten van elke serie worden in de finale geplaatst met den stelsten derde. V«f deelnemers. 1. Takaishi, Japan, 1 minuut. 2. Laufer, Amerika, 1 min. 3/5 sec. 3. Spence, Canada, 1 min. 1 2/5 sec. Vijf deelnemers. 1. Kojac, Amerika, 1 min. 1 sec. 2. Zorilla, Argentinië, 1 min. 1 3/5 sec. 3 Wanie, Hongarijë, 1 min. 3 4/5 sec. Een fanatieke strijd ontbindt zich tegen den Olympischen kampioen 400 M. vrije slag Zorrilla, welke met zeer gering verschil beslecht wordt ten voordeele van den Ame rikaan. Vijf deelnemers. 1. J. Weismüller, Amerika, 58 3/5 sec. (Nieuw Olymp. record), 2. Barany, Hongarije, I min. 4/5 sec. 3. Heidtmann. Duitschland, 1 min. 3 sec. Als snelste derde plaatste Spence (Ca nada) zich in de finale met de Amerika nen Weismüller, Laufer en Kojac, den Ja panner Takaishi, den Argentijn Zorilla en den Hongaar Barany. Wereldrecord E. Lackie (Amerika) 1 min. 10 sec. Olympisch record dezelfde, 1 minuut 12 2/5 sec. De twee snelsten van elke serie en de snelste derde uit de zes series komen in de demi-finale. Zes deelneemsters. 1. Mc. Dowall, Engeland, 1 min. 14 sec, 2. Laird, Amerika, 1 min. 14 1/5 sec. 3. Vierdag, Nederland, 1 min. 14 2/5 sec. De Hollandsche zwemster is op 25 M. voor den finish nog voor, doch wordt in den eindspunt met zeer gering verschil in een bijzone'/ r spannende race geslagen. vijf deelneemsters. 1, Olsen (Denemarken) 1 min. 15 4/5 sec. 2. Stockley (Nw. Zeeland) 1 min. 16 2/5 sec. 3. Davey (Australië) 1 min. 18 sec. twee deelneemsters. In deze serie heeft Zus Braun (Nederland) zich teruggetrokken om zich te sparen voor de 100 M. rugslag. 1. Garatti (Amerika) 1 min. 14 4/5 sec. 2. Tanner (Engeland) 1 min. 26 2/5 sec. drie deelneemsters. 1. Osipowich (Amerika) 1 min. 12 2/5 sec. 2. Müler (Nw. Zeeland) 1 min. 17 1/5 sec. 3 Sipos (Hongarije) 1 min. 18 1/5 sec. drie deelneemsters. 1. Russell (Zuid-Afrika) 1 min. 15 2/5 sec. 2. Sieber (Hongarije) 1 min. 22 1/5 see. 3 Dockrell (Ierland) 1 min. 31 3/5 sec. vijf deelneemsters. 1. Lehman (Duitschland) 1 min. 15 3/5 sec. 2. Cooper (Engeland) 1 min. 16 4/5 sec. 3. Mealing (Australië) 1 min. 20 3/5 sec. Als snelste derde komt Mej. M. Vierdag (Nederland in de demi-finale, zeer verdiend trouwens, daar slechts drie zwemsters een sn°'1eren tijd gemaakt hebben. De drie besten van elke serie plaatsen zich in de finale. Eerste serie; 1. Pinkston, Amerika, 32 pun ten, plaatscijfer 6. 2. Coleman, Amerika, 31.45 punten, plaats- cijfer 9%. 3. Onnela, Finland, 28 punten, plaatscijfer 21. Tweede serie: 1. Sjökvist, Zweden, 29.20 punten, plaatscijfer S'/,. 2. M. Baron, Nederland, 28.40 punten, plaatscijfer 12. 3. Rehborn, Duitschland, 28.20 punten, plaatscijfer 14 Mej. M. Baron maakte dus, blijkens deze resultaten een klein kansje op de derde plaats in de finale, waarin de zes genoemde deelneemsters uitkomen. Deze dag werd besloten met een water- polo-wedstrjjd om de derde plaats in het tournooi. Frankrijk had in den wedstrijd tegen Argentinië geen moeilijk werk. Doorloopend waren de Fran- schen in de meerderheid. Door Cuvelier scoorden zij hun eerste doelpunt. Padou zorg de voor 20. Cuvelier nam het derde doel punt voor zijn rekening, terwijl Tribouillet het vierde doelpunt voor de rust maakte. De rust kwam met 40 voor Frankrijk. Na de rust voerde Frankrijk de score op tot 80, waarmede het einde kwam. Frank rijk bezet dus de derde plaats in het Olym pisch waterpolo-tournooi. De eindstand van het Olympisch water polo-tournooi is: 1. Duitschland. 2. Hongarije. 3. Frankrijk. Het is vandag de laatste en tevens de be langrijkste dag van het Olympisch roei- feest te Sloten. Er is op dezen dag veel be langstelling van het publiek. Honderden auto's brengen de toeschouwers naar het landelijke Sloten om de wedstrijden van he den, die de beslissingen brengen, bij té wo nen. De autobussen der gemeente vervoe ren eveneens honderden belangstellenden. Op het roeiterrein heerscht dan ook een groote drukte. De lange tribune is bü den aanvang der wedstrijden des middags te één uur zoo goed als geheel bezet Het houten muziektentje dat zich naast de tribune bij de finish bevindt en tot nu toe verlaten was gebleven, verheugt zich thans in ieders belangstelling nu er een muziek corps lustige wijsjes ten gehoore brengt en straks bij de ceremonies protocolaires de na tionale hymnen zal spelen. Het is schitterend roeiweer. Aangevangen wordt met den wedstrijd om de derde plaats van de Daarvoor starten aan boei 1 Italië en boei 2 Amerika. Amerika weet zich in dit nummer de derde plaats te verzekeren, door met 1% lengte in 7 min. 20 2/5 sec. van Italië te winnen, welks ploeg 7 min. 24 4/5 sec. noodig bad. De Italianen maken een min of meer valsche start. De sterke Amerikanen starten lager. Op 250 M. zijn zij 1 lengte voor en op de 500 M. twee lengten. Zoo passeeren zij de 750 M. De Amerikanen weten hun voor sprong nog te vergrooten en winnen na een eindspurt. Vervolgens komt de race om de derde plaats in het nummer Aan boei 1 start Holland (Gunther), aan boei 2 Engeland (Collet). Na een zeer snelle start van beiden, passeeren zij precies ge lijk de 250 M. en ook op de 500 M. liggen beide ploegen nog gelijk. Dan trekt Collet langzamerhand weg om op de 750 M. een lengte voor te zijn en dezen voorsprong langzamerhand te vergrooten tot twee leng ten. Gunther begint op de 1250 M. te spur- en, doch het is te laat. Collet loopt nog ver der uit en wint met ruim vier lengten in 7 min. 19 4/5 sec. Tijd van Gunther 7 min. 31 3/5 sec. Mét dezen uitslag ging de laat ste kans van Nederland op een plaats in het Olympisch roeitournooi verloren. Collet won hiermede voor zijn land den derden prijs in dit nummer. Hiena volgde de race in In deze race won Italië het Olympisch kampioenschap door in 6 min. 47 4/5 sec. met vele lengden voorsprong te winnen van Zwitserland, dat daardoor de tweede plaats in dit nummer bezet. De tijd van Zwitserland was 7 min. 3 2/5 sec. De Zwitsers waren het beste weg en waren spoedig een halve lengte voor. De Italianen trokken echter spoedig bij en waren op de 250 M. reeds gelijk om op 500 M. lengte voor te zijn. Zoo bleven de Italianen door roeien, hun voorprong voortdurend vergroo- tend. Op de 1000 M. roeiden de Zwitsers een verloren wedstrijd. Zij waren toen reeds 2% lengte achter. De Italianen maakten bij de tribune nog een fraaien eindspurt en gingen gemakkelijk als eerste door de finish. De Italianen, die evenals de andere win. naars van dezen middag een krans in out. vangst te nemen hadden, roeiden een eere. baantje voor de tribune. Boei 1 Duitschland, boei 2 Engeland. De Duitschers startten iets lager, doch liepen geweldig uit. Op de 250 M. waren zij reeds bijna een lengte voor, cp de 400 M. 1% Toen liep Engeland wat in, maar de Duit schers begonnnen te spurten en waren op de 750 M. twee lengten voor. Toch konden de Duitschers niet los komen, want de Britten bleven inloopen. Met kleine vari aties bleef het op- en afgaan. Tenslotte wonnen de Duitschers dit nummer en daarmede het Olympisch kampioenschap met bijna een lengte voorsprong in den tijd van 7 min. 6.4 sec. Engeland werd tweede met 7 min. 8.8 sec. Derde in dit nummer was Amerika. Het volgend nummer is de Boei 1 Canada, Wright en Quest, en boei 2 Amerika, Costello en Ilvaine. Een zware race, die boord aan boord gaat tot 400 M. Dan zakt het tempo van Canada is op de 500 M. een taflengte voor. De Amerikanen loopen dan snel weg om op de 1000 M. drie lengten voor te zijn. De Amerikanen blijven hard doorroeien en win nen het Olympisch kampioenschap in dit nummer met zes lengten in 6 min. 41 2/5 sec., tevens het record verbeterende met 2 2/5 sec. Derde was Oostenrijk. Het laatste nummer van het Olympisch roeifeest is de waarvoor starten aan boei 1 Amerika en boei 2 Engeland. Amerika gaat iets later weg, doch is weldra 1 a 2 M. voor. Langzamerhand vergroot Anlerika dezen voorsprong tot lengte. Op de 750 M. hebben de Yankees al lengte. De Engelschen beginnen dan bij te komen, doch de Amerikanen weten van geen wijken. Op de 1500 M. is de voorsprong nog steeds lengte. De duizenden toeschouwers moedigen de beide rivalen luide aan. Beide plooegen blijven op denzelfden afstand en Amerika wint het Olympisch kampioenschap in dit nummer met ruim een halve lengte voorsprong in 6 min. 3 1/5 sec. Engeland wordt tweede in 6 min. 5 3/5 sec. Canada was derde. waarvoor aan den start verschijnen aan boei 1, Amerika, Myers, en aan boei 2 Au stralië, Pearce. Australië gaat er onmiddellijk na den start met geweldige slagen van door en is op de 250 M. reeds een lengte voor. Dan kijkt Pearce eens om, terwijl Myers zwaar doorhaalt en zoo passeeren ze de 750 M. Op de 1000 M. loopt Pearce nog een halve lengte uit. Hij is dan 1 y, lengte voor. Hij vergroot zijn voorsprong tot twee lengten op de 1250 M De Slotensche jeugd moe. digt den populairen Australiër aan net: „Hup Bob". Pearce, Australië wint het Olympisch kampioenschap Skiff na een fraaien eind. spurt met vier lengten in 7 min. 11 sec. Tijd van Amerika, dat tweede wordt, 7 m. 20.8 sec. Derde in dit nummer was Enge land. Tegen kwart voor drie arriveerde Z. K. H. Prins Hendrik om de finales van den Olymv'sche roe/wedstrijd bij te wonen. I-fij nam plaats op de gereserveerde tribune van het N.O.C. bij de finish. Daarna volgt de finale tussqhen Frankrijk boei 1 en Zwitserland boei 2. De Franschen zijn het beste weg' en hebben spoedig een halve lengte voorsprong. Pas op de 750 M gelukte het de Zwitsers langzaam gelijk te komen om op de 1250 M. een kwart lengte voor te liggen. De Zwitsers blijven dan hun voorsprong vergrooten om op de 1750 M. een volle lengte voor te zijn. Beide ploe gen zijn zeer vermoeid en hebben geen kracht meer voor de eindspurt. Zwitserland gaat als eerste door de finish en wint het Olympisch kampioenschap in dit nummer met 114 lengte voorsprong in 7 min. 42 3/5 sec. De tweede prijs kreeg Frankrijk, die met een tijd van 7 min. 48 2/5 sec. van den kampioen verloor. Derde werd België. Hierop volgt de boei 1 Amerika, oei 2 Engeland. Direct na den start trekken de Amerika nen geweldig om een voorsprong te krijgen, wat hun dan ook lukt. Op 500 meter waren zij één lengte voor. Doch de Engelschen laten het er niet bij zitten en loopen in. Op de 1000 M. zijn de Amerikanen nog 3/4 lengte voor. De Engelschen houden prachtig vol. Het ver schil is op de 1500 M. nog maar een halve lengte. Op de laatste 250 M. wordt er enorm gevochten. Beide ploegen roeien alsof hun leven er van afhangt. Ten slotte weet liet horloge te bepalen, wie de winnaar is. Engeland wint het Olympisch kampioen in dit nummer met 'n zeer kleinen voorsprong in 6 min. 36 sec. Amerika wordt tweede met 6 min. 37 sec. Derde was Italië. Als voorlaatste nummer van het roeifeest komt de Nu het dames gymnastiek-toumooi, waarin de Nederlandsche dames zoo'n schitterende zege hebben behaald, geëindigd is, kunnen de voor- en tegenstanders van hoog-opge- vöerde toestel-oefeningen voor dames hun grooten strijd eerst goed beginnen. Ontegenzeggelijk heeft de Internationale Jury een uitspraak gedaan, die voor de voor standers een belangrijken steun zal verlee- nen. Nog steeds zijn er vele Nederlandsche technici, die liever de lichtere, huns inziens meer geëigend voor vrouwen-oefenstof had den gezien. Het is echter een jarenlange strijd, die dan ook op het Internationale ter rein thans overgebracht en uitgevochten zal worden. Het is wel bij deze overwinning het juiste moment om nog even aan den pioniers arbeid te herinneren van den Amsterdam- schen turnspecialist den heer S. Konijn Jaren is hij reeds doende om het turnpeil der dames en heeren op te voeren. Tegen kanting had hij van alle voorstanders van heden!, bestrijders van vroeger te verduren, niettemin hij ging verder en met steeds stij gend succes. Het was bij deze spelen dan ook de Amsterdamsche dames van Bato en D.O.S.-oud-leerlingen van den heer Konijn opgedragen de eerste graads-oefeningen voor haar rekening te nemen. Ze zijn daar won derwel in geslaagd, mede door den techni- schen steun vén den heer Kleerekooper. Voor Holland is dan ook ongetwijfeld de strijd gestreden. Voor- of tegenstanders, het baat niet meer. de. z.gm. „richting Konijn" heeft gezegevierd, hooger steeds hooger zal de oefenstof gaan, waarbij de leider de grens heeft te trekken. Van de andere landen was Italië verreweg het beste. Haar werk was fijn, elegant en toch waren de oefeningen van uitmuntende gymnastische waarde. Indien de oefenstof door haar van het Hollandsche gehalte was, had 'n over winning tot de mogelijkheden behoord. Wel licht hebben zij uit dit tournooi wat ge leerd. Een groote verrassing was het gelever de werk der Engelsche dames. De verwachtingen warén niet zoo hoog ge spannen, doch aan alle onderdeelen hebben zij bewezen, dat zij het turnen serieus be oefenen: een volgende maal zullen zij zeker een woordje meespreken. De laatste dag van het turntournooi gaf weer mooie prestaties te aanschouwen. Op het plankier moesten alle landen hun vrije oefeningen naar keuze maken. Een der meest eigenaardige series werd door de Jougo-Slaven vertoond. Ou populaire mu ziek "n marsch uit Faust, werd een stuk geschiedenis, den vrijheidstrijd van de Slaven voorstellende door verschillende houdingen en bewegingen uitgebeeld. Het ensemble was een lust voor het oog, doch de gymnastische waarde was betrekkelijk. In dit opzicht was het werk van de Sokols superieur. Veel werk was er gemaakt van opstelling, waardoor het geheele optreden rijk aan ver rassingen werd. Zwitserland heeft aan dit onderdeel nogal wat punten verspeeld. De oefeningen waren wel goed samengesteld, doch het geheel maakte den indruk, dat vrije oefeningen nu juist niet tot het beste werk van de Zwitsers behoorden. Nederland behaalde aan dit onderdeel een belangrijk aantal punten, zelfs Italië, Frank rijk, Hongarije, Amerika, Luxemburg en Engeland moesten hierbij de Hollandsche meerderheid erkennen. De serie was dan ook goed samengesteld handstand was het moeilijkste onderdeel, dat de meesten, doch helaas niet allen, wel onder den knie hadden. Inmiddels was de strijd om de eerste plaats tusschen Zwitserland en Tsjecho-Slo- wakije steeds spannender geworden. De Zwit sers hadden in totaal 1966.75 tegen 1948.75 voor de Tsjechen. Wel moet hierbij rekening worden gehouden met het feit, dat van elk land de 2 minste turners afvallen, zoodat na het laatste onderdeel, paardspringen, de cij fers wel eenige verandering zullen ondergaan. Naast het landen-klassement wordt tevens de beste turner aan elk toestel tot Olym pisch kampioen uitgeroepen. De volledige uitslagen hiervan zijn: Paard I. Haenggi, Zwitserland. Ringen I. Stukelij, Jougo-Slavië. Brug I. Vacha, Tsjecho-Slowakije. Rek I. Miez, Zwitserland. Paardspringen I. Mack, Zwitserland. De Hollanders plaatsten zich onderling als volgt: 1. Melkman 199.50. 2. v. Dam 190.37.5. 3. Jacobs 190. 4. Wijnschenk 182.62.5. 5. Pauw 182.37.5. 6. V. d. Vinden en Boot 169. 8. Licher 144. De laatste middag van het Olympisch turn-tournement was weer gewijd aan de monstraties. Hongarije opende de rij der naties met 25 dames. Vrije oefeningen en knotsoefénin- gen wisselden elkaar af. Vooral de gelijkheid van uitvoering viel zeer te roemen, alhoewel de oefenstof tot de gewone soort gerangschikt mocht worden. Vervolgens maroheerden 16 dames uit Tsjecho-Slowakije Sokolletes naar bin nen. Met springtouwtjes werd allereerst ge demonstreerd op de wijze zooals in Holland springrietjes worden aangewend. Daarna werd aan ongelijkhandige brug een bijzondere fantasie gedemonstreerd. Van één hoog ge stelde legger werd o.a. door 2 dames een fraaie handstand-overslag gemaakt. Met een fraai nummer knodszwaaien werd deze de monstratie besloten. De algemeene indruk van het optreden was van dien aard, dat het te betreuren valt, dat deze afdeeling niet aan het da- mestournooi had ingeschreven. Ongetwijfeld zouden zij het Holland heel lastig hebben ■gemaakt. De Poolsche heeren gaven een goed num mer Niels Bukh-oefeningen. Steeds dezelfde indrukken kwamen van de buitenlanders naar voren: goed gekozen oefenstof, niet al te zwaar, doch steeds in de perfectie uitge voerd. Waarlijk het is voor de Hollander I een schitterende leerschool geweest, onge twijfeld waren allen, d.w.z. met demonstree- ren, beter dan onze landgenooten. ïn het algemeen waren de sprongen van de Tsjechen iets beter, doch het is de groo te vraag of hiermede de achterstand op Zwitserland ingeloopen kon worden. Nadat alle onderdeelen verwerkt waren, bleek het dat Zwitserland met een overzicht 638 punten over Tsjecho-Slowakije had ge zegevierd. Wanneer wij onze gelukwenschen aan den overwinnaar bieden, dan kunnen wij niet nalaten, zoowel de eerste als num mer 2 in één adem te noemen. Op zoo'n groot puntenaantal is waarlijk het verschil wel minimaal. Holland bezette in het lan- denklasement de 8e plaats gevolgd door Luxemburg, Hongarije en Engeland als hek kensluiter. Over de leiding van het tournooi kunnen wü tevreden zijn, het weer werkte mee. Hoofdleider Sommer heeft er vooral voor ge zorgd, dat, alles geregeld op tijd was Ver- loopen. Slechts één ding was bepaald slecht, nl. de inlichtingen die de journalisten moesten ont vangen. Hadden eenige Amsterdamsche collega's geen eigen dienst ingericht, zeer zeker hadden wij dan thans nog geen uit slagen kunnen geven. In een gymnastiekwedstrijd gaat het nu eenmaal anders dan bij een 100 M. hard- loopen, of een ander athletisch onderdeel: bij dit laatste krijgt de deelnemer 10 4/5 sec. of hij werpt een speer 70 M. en de jour nalist zal er voor zorgen, dat de geheele wereld het 12 seconden later weet. Bij tur nen wordt 's morgens om 9 uur begonnen en 3 dagen later zijn de deelnemers in beslag, zoodat het publiek maar rustig afmarcheert en zoodra het thuis kom,t naar de courant grijpt in de vaste overtuiging dat het „re sultaat-gerecht" wel gereed voor het gebruik zal zijn. Zoo denken ook de gymnastiek-ver- slaggevers er over, doch tusschen denken en doen zit een groot verschil en wel: „optel len". Van elk land turnen 8 man, aan 10 toestellen, de totale uitslag moet dan ver minderd worden met de 2 laagst geplaat sten. Daar een courantenman echter bovenal moet waarnemen, is de laatste dag door één der collega's een „echte" optelmachine met assistentie meegebracht, waardoor het thans mogelijk is u de volgende uitslagen te mel den, alvorens deze door het officieele tel bureau zijn vastgesteld: Persoonlijke klasseering. Olympisch kampioen: 1. G. Miez, Zwitserland, 247 X- 2. Hanggi, Zwitserland, 246,62 3. Stukelij, Jougo-Slavië, 244.87J4. Hollandsche resultaten: 1. Melkman, 199.50. 2. Van Dam, 190.37. 3. Jacobs, 190. 4. Wijnschenk, 182.625. 5. Pouw, 183.375. 6. v. d. Vinden en Boot 169. 8. Licher 144. 12/3 I, Zwitserland 1718.62punten; 2. Tsje cho-Slowakije 1712.25 punten; 3. Joego slavië 1648.50 punten; 4. Frankrijk 1620.75 punten; 5. Finland 1609.25 punten; 6. Italië 1595.62)4 punten; 7. Amerika 1519.12% pun ten; 8. Nederland 1365.12% punten; 9. Luxemburg 1361.50 punten; "10. Hongarije 1344.75 punten; 11. Engeland 1205 punten. Olympisch Kampioen: Heeren: G. Miez, Zwitserland. Naar wij vernemen hebben de Tsjechen geprotesteerd tegen het cijfer dat de Zwit sers hebben gekregen voor vrije oefeningen. De Olympische schermwedstrijden werden hedenmorgen voortgezet met het tournooi op sabel individueel. Voor dezen wedstrijd waren 64 sabelscher mers ingeschreven, vertegenwoordigend 25 landen. Verschillende sabelschermers ontbraken op het morgen-appèl, zoodat al spoedig bleek, dat Cuba, Griekenland, Oostenrijk, Polen, Argentinië, Tsjecho-Slowakije en Finland zich teruggetrokken hadden en het aantal deelnemers dus tot 44 was geslonken. Er werd op 8 loopers gewerkt om 5 touché6. Voor Nederland kwamen Majoor A. E. W. de Jong, kapitein Wynoldi Daniels en v. d. Wiel uit. Uit iedere poule werden de drie besten ge plaatst voor de halve beslissing. Dg resultaten waren als volgt: Poule 1 ging niet door, aangezien daar zoo veel schermers uitvielen, dat de drie over- blijvenden Castro (Chili), Brookfield (Enge land) en Charaoui (Egypte) zonder strijd in de halve beslissing komen. Poule 2. I. Bini (Italië) met 4 winstpartijen en 14 ontvangen treffers. 2. Osiier (Dene marken) 3 met 17; 3. Fristeau (Frankrijk) 3 met 20. Niet geplaatst: Niazzi (Egypte) 2 met 20; Frelich (Jougo-Slavië) 2 met 23; Notley (Engeland) 1 met 21. Poule 3. 1. Petschauer (Hongarije) 5 met 9; 2. Berthelsen (Denemarken) 3 met 15; 3. Ducret (Frankrijk) 3 met 16. Niet geplaatst: Mur/iy (Amerika) 1 met 21; Wynoldi-Daniels (Nederland) 1 met 24; Harry (Engeland) 2 met 22. Onze landge noot had een uiterst zware poule getroffen met sabelschermers als Petschauer, Berthel sen en Ducret. Poule 4. 1. A. E. W. de Jong (Nederland) 5 met 11; 2. Moos (Duitschland) 4 met 15; 3. Lacroix (Frankrijk) 2 met 19. Niet geplaatst: Vassileff (Bulgarije) 2 met 19. Deze Bulgaar stond in ontvangen treffers gelijk met Lacroux, doch viel af omdat hij 14 touchés bracht terwijl de Franschman er 22 plaatste; Stilling Andensen (Denemar ken) 2 met 21; Nami (Turkije) 0 met 25. Poule 5. 1. J. v. d. Wiel (Nederland) 4 met 13; 2. Brasseur (België) 2 met 12; 3.'Hufman (Amerika) 2 met 13. Niet geplaatst: Gonzales Mendoza (Spanje) 1 met 19; Móuhiddin (Turkije) 1 met 19. Poule 6. 1. Gombos (Hongarije) 5 met 11; 2. Devecchi (Italië) 4 met 13; 3. Dolecsko (Roemenië) 2 met 18. Niet geplaatst: Goyoaga (Chili) 2 met 21; Lekarsky (Bulgarije) 0 met 25; Yves (Bel gië) 2 met 19. Poule 7. 1. E. Casmir (Duitschland) 4 met 5; 2. Cohn (Amerika) 3 met 10; 3. Kesteloot (België) 2 met 12. Niet geplaatst: Gonzalez Badia (Spanje) 0 met 20; Akre Aas (Noorwegen) 1 met 19. Poule 8. 1. Tersztyèmszky, Hongarije, 5 met 14; 2. Marzi, Italië, 6 met 10; 3. H. Thomson, Duitschland, 4 met 16. Niet geplaatst Enver, Turkjje, Raiciu, Roemenië; Garcia Orcoyen, Spanje; Diaz,, Chili. Onze landgenooten Majoor A. E. W. de Jong en Luitenant J. van der Wiel boek ten reeds een fraai succes door beiden als eerste uit hun poule naar de halve beslissing te gaan. Om half twee begon men met de wed strijden om de halve beslissing. Er waren 3 poules van 12 sabelschermers samenge steld. In poule 1 trokken: Moos, Tersztyanszky, v. d. Wiel, Brasseur, Ducret, Doleosko, Ber thelsen en Bini. In poule 2. Lacroix, de Vecchi, Petschauer, Charoui, Casmir, Castro, Brookfield en Hufman. In poule 3. Dr. Gombos, Thomson, Fris teau, Cohn, Ossier, A. E. W. de Jong, Marzi en Kesteloot. Total 3 Hongaren, 3 Duitschers, 3 Fran schen, 3 Italianen, 2 Nederlanders, 2 Ameri kanen, 2 Denen, 2 Belgen, 1 Engelschman, 1 Roemeen, 1 Chileen en 1 Egyptenaar. Voor Nederland waren dus alleen poule 1 en 3 van belang. Luitenant van der Wiel begon goed. Den vrij sterken Deen Berthelsei kon hij gemak kelijk hebben. Onze vertegenwoordiger won met 51. Op den anderen looper verloor Majoor de Jong echter van den Duitscher Thomson met 25. Een spannenden kamp bracht de ontmoeting v. d. WielBini, die ten slotte eervol met 45 door eerstgenoem de verloren werd. In poule 3 verloor Majoor de Jong intusschen ook zijn tweede partij n.l. met 35 tegen den Hongaar Dr. Gom bos, die in deze poule sterk favoriet was. Op looper 2 hadden Petschauer en De Vec chi de leiding, terwijl Casmir die met 51 van Lacroix wist te winnen ook een goed figuur maakte. In de poule van Van der Wiel ging het onzen afgevaardigde niet voor den wind, hij verloor zijn partij van den Franschman Ducret met 2—5. Op dezen looper had Bini de leiding. Luitenant van der Wiel liet zich echter niet ontmoedigen en een tweetal overwinnin gen dadelijk na elkander nJ. van 53 en 54 op den Roemeen Dolecsko en op den Belg Brasseur gaven alleszins hoop voor zijn plaatsing in de finale. De kansen voor Ma joor de Jong daalden meer en meer. Ook diens derde partij leverde een nederlaag op; de- Amerikaan Cohn won met 5—0. De partij Petschauwer, Hongarije, en de Vecchi, Italië, op den middelsten looper eindigde met de eerste nederlaag voor den Hongaar met 35, een mooi succes voor de Vecchi. Een fraaie partij trok en won v. d. Wiel tegen Tersztyanszky 53. Handgeklap in het Hollandsche kamp kondigde een overwin ning van majoor de Jong aan (de eerste) op den Franschman Fristeau met 52. Onze sabreur v. d. Wiel wilde van verlie zen niet meer weten en ook zijn laatste partij won hij met 52 van den Duitscher Moos. Luitenant van der Wiel kooit dus in de beslissing. De resultaten van de poules 1 en 2 waren: Uit poule 1 plaatsen zich voor de finale: 1. Bini, Italië, met 7 winstpartijen en 18 ontvangen treffers; 2. Tersztyanszzky, Hon garije, 5 met 15; 3. J. v. d. Wiel, Nederland, 5 met 23, 31 gegeven treffers; 4. Ducret, Frankrijk, 5 met 23 en 30. Niet geplaatst: Berthelsen, Denemarken, 3 met 25; Moos, Duitschland, 2 met 30; Do lecsko, Roemenië, 1 met 33; Brasseur, Bel gië, 0 met 35. Uit poule 2 plaatsten zich: 1. Petschauer Hongarije, 6 met 14; 2. Casmir, Duitschland, 6 met 16 X: 3. De Vecchi, Italië, 6 met 18; 4. Lacroix, Frankrijk, 3 met 24. Afgevallen: Hufman, Amerika, 3 met 26; Brookfield, Engeland, 2 met 30; Charoui, Egypte, 1 met 31; Castro, Chili, 1 met 34. D epoule waarin Majoor de Jong trok liep niet zoo vlot van stapel. Tegen den Deen Osiier boekte onze landgenoot een zwaarbe vochten zege van 54. Hij scheen er nu wat beter in te komen, want ook de Italiaan Marzi overwon hij en wel met 52. De spanning in deze poule was vrij groot, omdat verschillende schermers evenveel overwinnin gen hadden,, zoodat de laatste partijen den doorslag zouden moeten geven. Majoor de Jong trok zijn laatste partij tegen den Belg Kesteloot en won met 54, waardoor ook hier in deze poule onze vertegenwoordiger zich voor de finale plaatste. Uit poule 3 gingen over naar de beslissing: 1. Marzi. Italië met 6 winstpartijen en 22 ontvangen treffers; 2. Thomson, Duitsch land, 4 met 26; 3. Dr. Gombos, Hongarije, 4 met 27; 4. A. E. W. de Jong, Nederland 4 met 27. Afgevallen: Osier, Denemarken, 3 met 27; Tristeau, Frankrijk, 3 met 29; Cohn, Ame rika 2 met 26; Kesteloot, België, 2 met 30. In de beslissing die morgen om 10 uur aan vangt trekken dus 3 Hongaren, 3 Italianen, 2 Nederlanders, A. E. W. de Jong en J. van der Wiel, 2. Franschen en 2 Duitschers. Men meldt ons: In Rotterdam vinden Zondag as. de be kende internationale atletiekwedstrijden van „Pro Patria" plaats. De wedstrijden worden gehouden in het Spartta-stadion en zijn zooals gewoonlijk zeer belangrijk. Meerdere athleten van naam, zoowel uit Nederland als uit het buitenland hebben in geschreven, zoodat voor de Rotterdammers een belangrijke middag te wachten staat. Te Doesburg zijn door de vereeniging T.H.O.R. wedstrijden georganiseerd om den „Nahuys-beker". Deze beker is aangeboden door den burgemeester van Doesburg, welke hiermede blijk heeft gegeven een open oog te hebben voor het nut welke de athletiek afwerpt. Deze wedstrijden worden gehouden op het terrein „de Ooy" en vangen om half twee aan. Niet minder dan 170 deelne mers zijn ingeschreven, terwijl het program ma 16 nummers vermeld. In Leeuwarden heeft de Friesche Athletiek Bond jubileum-wedstrijden uitgeschreven, welke wedstrijden in hooge mate de belang stelling trekken van de noordelijke bevolking van ons land. De Noord-Hollandsche Athletiek Bond houdt groote wedstrijden in het sportpark aan den Wandelweg te Wormerveer. In deze wedstrijden komen zoowel leden van de K. N. A. U. als leden van den N. H. A. B. en N. H. V. B. uit. Wij hebben groote verwach tingen van dit sportief gebeuren. De Stiehtsche hoofdstad heeft het voor recht de wedstrijden om het Provinciaal Kampioenschap binnen haar veste te zien verwerken. Deze wedstrijden, mede bedoeld als selectie-wedstrijden voor de Nederland sche Kampioenschappen, worden gehouden op het bekende U. V. V.-terrein te Utrecht. Op Zaterdag vangen de wedstrijden om 5 uur aan, op Zondag om 1 uur. Meer dan 300 inschrijvingen, verdeeld over circa 40 num mers, geven de verzekering dat niemand een gang naar de Lage Weide zal betreuren. Op 14 Augustus worden de Kampioen schappen van den N. A. B. te Groningen verwerkt. Het mooie Stadspark, met zijn uit muntende sintelbaan geeft ons hoop dat eenige Noordelijke records zullen worden ge broken. (Zie vervolg pag. 3 Eerste Blad).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 5