KENNEMERLAND Binnenlandsch Nieuws Binnenlandsch Nieuws UIT DEN OMTREK UIT DEN OMTREK De Plutocratie in Mexico TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE 4 Slachthuis te Hillegom e b c t v v e t Bijkantoor van de N. Haarl. Courant voor Kennemerland BREESTRAAT 121 - BEVERWIJK - Tel. 2213 BEVERWIJK. VELSEN IJMUIDEN SANATORIUM De verbinding v. Amsterdam met den Boven-rijn Een rood Burg. Armbestuur Slachthuis te Hillegom HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE ZANDVOORT HEEMSTEDE HAARLEMMERMEER OVERVEEN. VELSEN IJMUIDEN De verbinding v. Amsterdam met den Boven-rijn Brabantsche Brieven TANDHEELKUNDIGE KLINIEK De Staatsbegrooting voor 1929 gereed De gezonken Ital. onderzeeër Een studiereis door Neder land van Zuivelexperts INGEZONDEN cr»hriivoi" nirhetarff r\r\lr UaaI uvtuij v/i \y4iii0 vvUVj U1C WV/IW XlCCi iViCAlLU doorreisd heeft, en die dit oordeel reeds in het jaar 1857 in zijn geschriften vastlegde. En van de Indianen in Texas die vroe ger tot Mexico behoorden, schreef deze waarheidslievende man: „Wij worden steeds met de meeste bevalligheid en grootste hof felijkheid en hoogachting ontvangen. Hun ne manieren tegenover elkander zijn in nemend en het optreden van de kinderen tegenover de ouders is zeer liefdevol". En het waren zooals overal in Texas, „Katholieke Indianen". Maar sedert 1853 zijn de Indianen snel afgenomen: overal waar de Indianen in aan raking met de blanken komen (met de Yankees) sterven zij' langzamerhand uit. Maar zoo ging het niet overal in Amerika. In Mexico hebben de Indianen zich tot nu toe gehandhaafd, ondanks alle Yankee-re volutioneering. Hoe kwam dat? Laten wij de geschiedenis van Mexico volgen. Wel stond de Mexicaansche Indiaan cultureel hooger dan de Indiaan uit het Noorden. Maar hij bezat veel minder weerstandsver mogen dan deze. En toch de Noord-Ame- rikaansche Indiaan is op een armzalig over schot na, van den aardbol verdwenen, ter wijl de Mexicaansche Indiaan zich tot heden wist te handhaven; niet alleen duldde hij het blanke ras, maar hij vermengde zich er mee. Men mag van den Spaanschen veroveraar van Mexico, Cortez, zeggen wat men wil ook hierover loopen vele lasterpraatjes maar dit moeten we Cortez nageven: overal waar h ijals strengen en dapperen veroveraar optrad, bracht zijn zachte hand een ver zoenende houding, goeden geest en verstand houding; overal waar Cortez kwam, ver breidde hij mét waren vurigen ijver, den Christelijken, den Katholieken godsdienst en in weinige tientallen jaren was uit het heidensche Indianenvolk een volk gegroeid waar de Katholieke godsdienst in hoogen bloei stond. Hij bracht een wijze regeling in de lands wetten, verbood ten strengste iedere slaver nij onder zijn Indianen. En wanneer de In dianen ooit een blanke hun vriend konden noemen dan mochten zij het gerust Cortez doen. Hij was het, die het land in groote ha cienda's verdeelde en deze in handen stelde van vertrouwde menschen, om zoo de ko lonisatie de cultiveering der Indianen op een veiliger grondslag te bouwen. Een andere reden waarom hij dit deed was hierin ge legen, dat op deze manier de Indianen 'n vaderlijken vriend en beschermer hadden, tot wien zij zich in alle omstandigheden konden wenden. Nog op dit oogenblik zijn den schrijver zulke vaderlijke grootgrondbezitters in Me xico bekend waar alles tot wederzijdsche te vredenheid geschiedt, waar de Indianen tot hun blanke Hacienderos en bewoners met kinderlijke liefde opzien. Overal tusschen deze private hacienda's legden zij nog zulke bezittingen aan voor parochies en kloosters. Van dien tijd af dateert het groot-grondbezit der kerk, in sommige plaatsen is dat bezit soms zeer groot! Hoe zegenrijk echter waren deze kloostergoederen voor het land. Waar de Indianen zich vestigden, werden zij ver trouwd met de christelijke cultuur, met ka tholieke zeden, met het katholieke geloof! Zoo zegenrijk werkten deze inrichtingen, dat er maar enkele tientallen jaren noodig waren, om het geheele land te katholiseeren, den Indiaan een gezonde cultuur bij te bren gen, uit wilden, menschen te maken, uit bloeddorstige afgodendienaars kinderen te vormen, die moreel en christelijk op hoog peil stonden. (Wordt vervolgd.) Vrijdag werd te 11 uur door B. en W. van Hillegom publiek aanbesteedhet bouwen van een openbaar slachthuis met Dijgeoouwen op paal en gewapend betonfundeering, be nevens een dienstwoning en koestal op ge wapend betonfundeering, alsmede het uit voeren van de daarbijbehoorende werkzaam heden, op een terrein aan de Hofstraat, hoek Nieuwe.Kavenkade te Hillegom. De uitslag is als volgt: N.V. Zwolsman te Scheveningen A f 48390 B f 48890; M. H. van de Poll, Bodegraven A f 37900; B f 43540, C f44190; Gebr. v. d. Putten Heemstede A, B, C, D, f 53800, E f54190., M. Zwaan Nie-uwendam f47996 en f 54880; P. Klerebezem en E. Groot, Beemster en Purinerend f 60100, f 61287, f 54900, F. Molenaar-Neuteboom Haar lem f 51997 en f 52782; E. Schuit Hillegom f41200, f5750, f6100, 46900 en f47200; Nijman-Rusman, Hillegom f 39490, f3700 f 4300, f 43090, f 43690; A. LeliveJd, Hille gom f 45300, f 45800, J. de Vos, Amersfoort f 57200 en f 58000, Fa. Nieuwenhuizen, Rot terdam f48976, f561.00, f56720; P. M. ten Pierik, Zaandijk f 54700 en f 55900; N. Ko- bens Zn. Haarlem f 52300 en f 52700; Vergunst, Daudey Co. Lisse f 39950, f 5750, -f 5950, f 45600 en f 45700; F. Heere Zn., IJmuiden f 49400, f 50300; M. Kop pen, Nieuw-Vennep f 46200, f 5600 en f 59 80. A. den Ouden Gouda f53925, f54560 A J. Peters, Nijmegen f 54800, f 61500, en f 62340; Fa. K. Ende Co. Waddingsveen f 45000 en f 46000, Seijsener, Hillegom voor f44654, f4650, f5000, f49250 en f49554, De gunning wordt later bekend gemaakt. 1 2 I a e r a E d J :i r d fc t c E v r a c z t b I c k v i c V z 1 2 fc t i z t t I 1 c I i I t I g: LI tl tl t n e l, tl s i i B 0 1 i i i i i s T s a y r 1 l, e r e e ST. AGATHA ZONDAG. De H.H. Missen te half 7, 8 en 10 uur. Te 12 uur in de kerk Catechismus; in Jongenspatronaat en Meisjesschool uitge breid Godsdienstonderricht. Te kwart voor 6 H. Familie. Te 7 uur Lof met Rozenhoedje. DINSDAG, Vigilie voor het feest van Maria Hemel-opneming, geboden vasten- en onthoudingsdag. Geen Congregatie. Biecht hooren van half 7 tot half 9. WOENSDAG, feestdag van Maria ten He- mel-opneming, te vieren als Zondag. De H.H. Missen te 6, 8 en 10 uur, 's avonds 7 uur Lof met Rozenhoedje. Geen Congregatie. DONDERDAG, te half 10 en half 11 Veni Creator en gezongen H. Mis met Huwelijks inzegening. VRIJDAG, 's ochtends half 10 biechthoo- ren voor de kinderen. Van 5 tot 9 uur voor de volwassenen. ZATERDAG, geen biechthooren, 's avonds 7 uur Lof. O. L. VROUW VAN GOEDEN RAAD ZONDAG. De H.H. Missen te 7 uur, half 9 en 10 uur. 6 uur Lof met Rozenhoedje, daarna Patronaat. MAANDAG. Geen meisjes- of mannen- congregatie. 's Avonds om half 7 worden alle jongens en meisjes van Patronaat, Congregaties en Scholen in de kerk verwacht. DINSDAG. Vigilie van Maria Hemel vaart. Geboden Vasten- en Onthoudings dag. Van 68 Biechthooren. WOENSDAG. Maria ten Hemelopneming. Te vieren als Zondag. De H.H. Missen te 7 uur, half 9 en 10 uur. Om 12 uur komen alle bruidjes (van 5 tot en met 14 jaar) in de kerk ter repe titie. Om 1 uur komen alle jongens der scholen. Te 6 uur Lof met Rozenhoedje. DONDERDAG. Géén Lof. 25-jarig pries terschap van den Pastoor. VRIJDAG, 's Avonds van 5 half negen biechthooren; ook door een Pater. ZATERDAG, 's Avonds géén biechthoo. ren; om 6.10 inhalen van den Pastoor. Ordemaatregelen: Boeweg, heg voor Schoolplein en pastorie vrij houden. Geen tcegang tot binnen Schoolplein of Kek plein. Na verwelkoming Lof. Toegang tot de kerk alléén aan Galgeweg, beide ingangen. Na het Lof gaan de geloovigen, die niet tot den stoet behooren, het laatst de kerk uit. ZONDAG. Plechtige viering van het 25- jarig Priesterfeest van onzen Herder. Al. gemeene H. Communie van geheel de parochie. Om 10 uur plechtige Hoogmis, opgedra gen door den jubilaris, met feestpredicatie. Schaalcollecte voor de kerksieraden. Van half 2 tot half 4 receptie in de St.. Jozefszaal. Allen worden hierop verwacht. Om 4 uur plechtig Lof met Te Deum. Besmettelijke ziekte In de week van 29 tot en met 4 Augustus kwam alhier 1 geval van roodvonk voor. ARBEIDSBEMIDDELING VELSEN Ingeschreven op 11 Aug. 1928 1 metse laar, 1 timmerman, 3 opperlieden, 1 mach. drijver, 1 mach. bankw., 1 metaalbew., 1 kantoorbediende, 34 los arb. totaal 43. Besmettel, ziekte In de week van 29 Juli tot en met 4 Augustus kwam alhier 1 geval van roodvonk, 1 geval van diphtheritis en I geval van poliomyelitis anterior acuta voor. R.-K. Bouwvakarbeidersbond Gisteren avond vergaderde bovengenoemde bond, afd. IJmuiden, in het Patronaatsgebouw. Na de gebruikelijke opening en het voor lezen der notulen, welke onveranderd goed gekeurd werden, werd een schrijven van het hoofdbestuur voorgelezen, waarin mededee- lingen werden gedaan over de onderhandelin gen met den Min. v. Handel inzake de Werk loosheidsverzekering, en we! dat de uitkeerlng bij werkloosheid voor ongehuwden boven de 21 jaar met 10 cent per dag verhoogd zal worden. Nog werd een schrijven voorgelezen van den heer Vollaerts (hoofdbestuurder) in zake de stucadoorsregeling. Voorts werd ge sproken over de onderhandelingen tusschen de afd. IJmuiden van den Patroonsbond eenerzijds en de verschillende werknemers organisaties anderzijds. Deze onderhandelin gen betreffen het ontwerp van een tariefre geling voor het aannemen van metselwerken in het algemeen. Deze onderhandelingen hebben tot nog toe een dusdanig verloop, dat reeds eenmaal gecombineerd is vergaderd, waarbij besloten werd een commissie te be noemen tot vaststelling van het tarief. Voor dezen bond nemen zitting in dit comité de heeren de Vilder en Stet. Wat betreft het reisje van de jonge leden naar Utrecht werd medegedeeld, dat ook de oudere leden deze reis kunnen mede maken. Na nog enkele mededeeiingen en besluiten uit den bestuurdersraad ter kennis van de leden te hebben gebracht, deelde de kascom- missie bij monde van den heer Koelink den uitslag van de gehouden controle mede. Er is een ruim batig saldo. Hierna volgde verkiezing van een bestuurs lid in de vacature 2den penningmeester. Na stemming en herstemming werd geko zen de heer J. Schoorl. Nadat in de rondvraag nog een vraag be handeld was inzake loonregeling bij gemeen tewerken, werd deze prettige, doch jammer genoeg matig bezochte vergadering op de ge bruikelijke wijze gesloten. Jubileum J. W. P. Vervelde Gisteren vierde de heer J. W. P. Vervelde, onderla- dingmeester bij de Ned. Spoorwegen alhier zijn zilveren dienstjubileum. Bij verhinde ring van den Inspecteur was des morgens de controleur uit Alkmaar, de heer van Maurik, gekomen, die den jubilaris namens de Direc tie gelukwenschte en de gebruikelijke enve loppe aanbood. Door het personeel van de goederenloods werd hem een prachtig bloemstuk geschonken. Verder ondervond hij vele blijken van belangstelling, die zich o.m. uitten in een 20-tal bloemstukken, ter wijl het bestuur van het Centraal Drank- weer-comité zjjn medelid een fraai boek werk offereerde. Opdracht Het verbouwen van perceel Kennemerlaan No. 37 tot winkelhuis is op gedragen aan den laagsten inschrijver, den heer B. v. Geldorp voor 1480. Doortrekking weg gevraagd Door win keliers, wonende in de Kennemerlaan, is een adres aan den gemeenteraad van Velsen ge richt met het verzoek de doortrekking van dezen weg zooveel mogelijk te willen bespoe digen, omdat zij door den tegenwoordigen toestand, waardoor het verkeer tusschen IJmuiden-Oost en IJmuiden door deze laan reeds maanden gestremd is, veel schade in hunne zaken ondervinden. BLOEDERS PENITENTEN VAN DEN a FRANC1SCUS. Naar de eischen des tijds ingericht. VOOR R.-K. ZENUWZIEKE MANNEN. Gunstig gelegen ïu een rustige omgeving jan den weg van Apeldoorn naar Deventer BILLIJK TARIEF TELEFOON 453. Het bericht, volgens hetwelk inzake de nieuwe scheepvaartverbinding tusschen Amsterdam en den Boven-Rijn overeen stemming zou zijn bereikt door de aan vaarding van het Geldersche Valleikanaal- plan, noemt het „Hbld." onjuist en tenden- J tieus. Het blad vestigt er de aandacht op, dat weliswaar een wijziging in den stand van zaken zich ten deele voltrokken heeft, ten deele aan het voltrekken is. Niet in dien zin, dat B. en W. van Amsterdam én de K. v. K. met pak en zak zouden zijn overgeloopen naar de voorstanders van het Geldersche vallei-plan, dat in de staats- ccmmissie-Limburg slechts één verdediger had. Voor han is de waag, hoe Amsterdam 't best en het spoedigst verlost wordt, uit de misère van thans. Wanneer dus inderdaad op grond van nieuwe onderzoekingen mocht blijken, dat door vroeger gereed komen van den afsluitdijk van de Zuider zee ais anderszins, het Geldersche vallei, plan voordeelen krijgt boven het plan der staatscommissie, die het voor dezen niet had, dan zullen de menschen in Amster dam, die van deze voor Amsterdam's ha ven onmeetbaar belangrijke zaak studie hebben gemaakt, zeker niet uit vooroor deel tegen het Geldersche Vallei-plan hun oogen sluiten voor de verdiensten daarvan. Dat evenwel B. en W. en de K. v. K. van Amsterdam, en nog wel unaniem, hun in stemming zouden hebben betuigd met het plan een kanaal te maken door de Gelder sche Vallei, is op dit oogenblik volstrekt onjuist. De zaak is, dat thans aan het departe ment van Waterstaat het vóór en tegen van het vallei-plan nog rijpelijk worden overwogen, mede naar aanleiding van eene uitvoerige missive van het gemeentebestuur van Amsterdam, in de eerste helft van Juli jongstleden verzonden. Zal de boel spaak loopen? Het Burgerl. Armbestuur in Beerta (Gr.) bestond tot dusver uit drie vrijzinnigen en twee sociaal-democraten. Jaren reeds werd in deze gemeente, gerekend naar het zielen tal, het hoogste bedrag uitgetrokken voor de kosten van het B. A. in de geheele provin cie, vermoedelijk over bijna het geheele land. Toen in 1927 S.-D. en communisten de meerderheid in den Raad kregen, werd het reglement op het B. A. zóó gewijzigd, dat de Raad de leden van het B. A. niet meer behoefde te kiezen uit een voordracht van dat college, maar geheel vrij was in zijn keuze. „Katholieke Indianen". Maar sedert 1853 zijn de Indianen snel afgenomen; overal waar de Indianen in aan raking met de blanken komen (met de Yankees) sterven zij' langzamerhand uit. Maar zoo ging het niet overal in Amerika. In Mexico hebben de Indianen zich tot nu toe gehandhaafd, ondanks alle Yankee-re- volutioneering. Hoe kwam dat? Laten wij de geschiedenis van Mexico volgen. Wel stond de Mexicaansche Indiaan cultureel hooger dan de Indiaan uit het Noorden. Maar hij bezat veei minder weerstandsver mogen dan deze. En toch de Noord-Ame- rikaansche Indiaan is op een armzalig over schot na, van den aardbol verdwenen, ter wijl de Mexicaansche Indiaan zich tot heden wist te handhaven; niet alleen duldde hij het blanke ras, maar hij vermengde zich er mee. Men mag van den Spaanschen veroveraar van Mexico, Cortez, zeggen wat men wil ook hierover loopen vele lasterpraatjes maar dit moeten we Cortez nageven: overal waar h ijals strengen en dapperen veroveraar optrad, bracht zijn zachte hand een ver zoenende houding, goeden geest en verstand houding; overal waar Cortez kwam, ver breidde hij mét waren vurigen ijver, den Christelijken, den Katholieken godsdienst en in weinige tientallen jaren was uit het heidensche Indianenvolk een volk gegroeid waar de Katholieke godsdienst in hoogen bloei stond. Hij bracht een wijze regeling in de lands wetten, verbood ten strengste iedere slaver nij onder zijn Indianen. En wanneer de In dianen ooit een blanke hun vriend konden noemen dan mochten zij het gerust Cortez doen. Hij was het, die het land in groote ha cienda's verdeelde en deze in handen stelde van vertrouwde menschen, om zoo de ko lonisatie de cultiveering der Indianen op een veiliger grondslag te bouwen. Een andere reden waarom hij dit deed was hierin ge legen, dat op deze manier de Indianen 'n vaderlijken vriend en beschermer hadden, tot wien zij zich in alle omstandigheden konden wenden. Nog op dit oogenblik zijn den schrijver zulke vaderlijke grootgrondbezitters in Me xico bekend waar alles tot wederzijdsche te vredenheid geschiedt, waar de Indianen tot hun blanke Hacienderos en bewoners met kinderlijke liefde opzien. Overal tusschen deze private hacienda's legden zij nog zulke bezittingen aan voor parochies en kloosters. Van dien tijd af dateert het groot-grondbezit der kerk, in sommige plaatsen is dat bezit soms zeer groot! Hoe zegenrijk echter waren deze kloostergoederen voor het land. Waar de Indianen zich vestigden, werden zij ver trouwd met de christelijke cultuur, met ka tholieke zeden, met het katholieke geloof! Zoo zegenrijk werkten deze inrichtingen, dat er maar enkele tientallen jaren noodig waren, om het geheele land te katholiseeren, den Indiaan een gezonde cultuur bij te bren gen, uit wilden, menschen te maken, uit bloeddorstige afgodendienaars kinderen te vormen, die moreel en christelijk op hoog peil stonden. (Wordt vervolgd.) Vrijdag werd te 11 uur door B. en W. van Hillegom publiek aanbesteedhet bouwen van een openbaar slachthuis met Dijgeoouwen op paal en gewapend betonfundeering, be nevens een dienstwoning en koestal op ge wapend betonfundeering, alsmede het uit voeren van de daarbijbehoorende werkzaam heden, op een terrein aan de Hofstraat, hoek Nieuwe.Kavenkade te Hillegom. De uitslag is als volgt: N.V. Zwolsman te Scheveningen A f 48390 "R f <1££Q H ATT T-T tfin Ho Drill DnrloftfiiraM Centrale verwarming Het aanleggen eener centrale verwarming in het nieuw te bouwen bollenhuis met kantoren voor de N.V. Bloembollenbedrijf v.h. H. J. Vendel, is op gedragen aan de gebr. V. en H. de Weijer, Beverwijk. Burgerlijke Stand Geboren: Adriana Elisabeth, d. van KatsHorsméijer. Theo doras Leonardus, z. van BuijsKaptein. Besmettel, ziekte In de week van 29 Juli Juli tot en met4 Augustus kwamen alhier drie gevallen van roodvonk voor. Boottocht Indische buurtvereeniging Dinsdag 14 Augustus zal voor de kin deren der Indische buurtvereeniging een boottocht gehouden worden, met de stoom boot „Pieter Haag", van de Mij. W. Bus. Het veitrek is vastgesteld op half 8 van de haven, en de reis zal gaan over Haarlem Spaarndam, Amsterdam, langs de Vecht naar Maarssen, waar even vertoefd wordt, waarna langs het Merwedekanaal den terug reis aanvaard zal worden, en men hoopt om 8 uur weer in de haven te Heemstede te arriveeren. De eerste Haarlemsche Harmoniekapel, onder leiding van den heer G. Pennarts, zal Zorg dragen voor de gezellige stemming, terwijl een lid der Heemsteedsche reddings brigade de reis mede zal maken. Vreemde werkkrachten Opvallend is heit weer, hoe groot het aantal vreem den is, die den grooten polder binnen komen om hier werk te zoeken. Velen worden dan ook te werk gesteld. Nu be reikte ons vari arbeiderszijde de klacht, dat verschillende landbouwers aan deze vreemde werkkrachten de voorkeur geven, zoodat arbeiders uit de gemeente de dupe v. orden en zelfs nu nog door werkloosheid getroffen worden. Excursie Vliegveld Schiphol. Voor de leden van den R.K. Volksbond is wederom een zeer interessante excursie georganiseerd Op Woensdag 15 Aug. zal een excursie ge houden worden naar 't vliegveld Schiphol, waar dan tevens gelegenheid zal geboden worden om een vliegtochtje te maken. Deze excursie zal gehouden worden per fiets, doch bij genoegzame deelname zal een autobus van den heer Bakhuis de niet-fietsende le den naar Schiphol en naar huis terug brengen. Voor de fietsende excursisten is 't ver trek vastgesteld op half tien des morgens vanaf Ramplaan, hoek Elswoutslaan. Dege nen, die nog per autobus willen, moeten zorgen, dat de reiskosten voor de autobus, bedragende de som van f 1.25 a.s. Maandag bij den secretaris betaald zijn. Mochten er Maandagavond geen dertig personen zich hebben opgegeven, dan zal voor degenen, die zich hebben opgegeven, gelegenheid ge maakt worden, om gezamenlijk per trein te gaan naar Amsterdam en dan verder per bus of per boot naar Schiphol, zoodat ze toch nog op tijd komen om de excursie mede te kunnen maken. o a rtUfiAn/t ZONDAG. De H.H. Missen te half 7, 8 en 10 uur. Te 12 uur in de kerk Catechismus; in Jongenspatronaat en Meisjesschool uitge breid Godsdienstonderricht. Te kwart voor 6 H. Familie. Te 7 uur Lof met Rozenhoedje. DINSDAG, Vigilie voor het feest van Maria Hemel-opneming, geboden vasten- en onthoudingsdag. Geen Congregatie. Biecht hooren van half 7 tot half 9. WOENSDAG, feestdag van Maria ten He mel-opneming, te vieren als Zondag. De H.H. Missen te 6, 8 en 10 uur, 's avonds 7 uur Lof met Rozenhoedje. Geen Congregatie. DONDERDAG, te half 10 en half 11 Veni Creator en gezongen H. Mis met Huwelijks inzegening. VRIJDAG, 's ochtends half 10 biechthoo ren voor de kinderen. Van 5 tot 9 uur voor de volwassenen. ZATERDAG, geen biechthooren, 's avonds 7 uur Lof. O. L. VROUW VAN GOEDEN RAAD ZONDAG. De H.H. Missen te 7 uur, half 9 en 10 uur. 6 uur Lof met Rozenhoedje, daarna Patronaat. MAANDAG. Géén meisjes- of mannen- congregatie. 's Avonds om half 7 worden alle jongens en meisjes van Patronaat, Congregaties en Scholen in de kerk verwacht. DINSDAG. Vigilie van Maria Hemel vaart. Geboden Vasten- en Onthoudings dag. Van 68 Biechthooren. WOENSDAG. Maria ten Hemelopneming. Te vieren als Zondag. De H.H. Missen te 7 uur, half 9 en 10 uur. Om 12 uur komen alle bruidjes (van 5 tot en met 14 jaar) in de kerk ter repe titie. Om 1 uur komen alle jongens der scholen. Te 6 uur Lof met Rozenhoedje. DONDERDAG. Géén Lof. 25-jarig pries terschap van den Pastoor. VRIJDAG, 's Avonds van 5 half negen biechthooren; ook door een Pater. ZATERDAG, 's Avonds géén biechthoo. ren; om 6.10 inhalen van den Pastoor. Ordemaatregelen: Boeweg, heg voor Schoolplein en pastorie vrij houden. Geen tcegang tot binnen Schoolplein of Kek plein. Na verwelkoming Lof. Toegang tot de kerk alléén aan Galgeweg, beide ingangen. Na het Lof gaan de geloovigen, die niet tot den stoet behooren, het laatst de kerk uit. ZONDAG. Plechtige viering van het 25- jarig Priesterfeest van onzen Herder. Al. gemeene H. Communie van geheel de parochie. Om 10 uur plechtige Hoogmis, opgedra gen door den jubilaris, met feestpredicatie. Schaalcollecte voor de kerksieraden. Van half 2 tot half 4 receptie in de St.. Jozefszaal. Allen worden hierop verwacht. Om 4 uur plechtig Lof met Te Deum. Besmettelijke ziekte In de week van 29 tot en met 4 Augustus kwam alhier 1 geval van roodvonk voor. ARBEIDSBEMIDDELING VELSEN Ingeschreven op 11 Aug. 1928 1 metse laar, I timmerman, 3 opperlieden, 1 mach. drijver, 1 mach. bankw., 1 metaalbew., 1 kantoorbediende, 34 los arb. totaal 43. van roodvonk, 1 geval van diphtheritis en I geval van poliomyelitis anterior acuta voor. R.-K. Bouwvakarbeidersbond Gisteren avond vergaderde bovengenoemde bond, afd. IJmuiden, in het Patronaatsgebouw. Na de gebruikelijke opening en het voor lezen der notulen, welke onveranderd goed gekeurd werden, werd een schrijven van het hoofdbestuur voorgelezen, waarin mededee iingen werden gedaan over de onderhandelin gen met den Min. v. Handel inzake de Werk loosheidsverzekering, en we! dat de uitkeering bij werkloosheid voor ongehuwden boven de 21 jaar met 10 cent per dag verhoogd zal worden. Nog werd een schrijven voorgelezen van den heer Vollaerts (hoofdbestuurder) in zake de stucadoorsregeling. Voorts werd ge sproken over de onderhandelingen tusschen de afd. IJmuiden van den Patroonsbond eenerzijds en de verschillende werknemers organisaties anderzijds. Deze onderhandelin gen betreffen het ontwerp van een tariefre geling voor het aannemen van metselwerken in het algemeen. Deze onderhandelingen hebben tot nog toe een dusdanig verloop, dat reeds eenmaal gecombineerd is vergaderd, waarbij besloten werd een commissie te be noemen tot vaststelling van het tarief. Voor dezen bond nemen zitting in dit comité de heeren de Vilder en Stet. Wat betreft het reisje van de jonge leden naar Utrecht werd medegedeeld, dat ook de oudere leden deze reis kunnen mede maken. Na nog enkele mededeeiingen en besluiten uit den bestuurdersraad ter kennis van de leden te hebben gebracht, deelde de kascom- missie bij monde van den heer Koelink den uitslag van de gehouden controle mede. Er is een ruim batig saldo. Hierna volgde verkiezing van een bestuurs lid in de vacature 2den penningmeester. Na stemming en herstemming werd geko zen de heer J. Schoorl. Nadat in de rondvraag nog een vraag be handeld was inzake loonregeling bij gemeen tewerken, werd deze prettige, doch jammer genoeg matig bezochte vergadering op de ge bruikelijke wijze gesloten. Jubileum J. W. P. Vervelde Gisteren vierde de heer J. W. P. Vervelde, onderla- dingmeester bij de Ned. Spoorwegen alhier zijn zilveren dienstjubileum. Bij verhinde ring van den Inspecteur was des morgens de controleur uit Alkmaar, de heer van Maurik, gekomen, die den jubilaris namens de Direc tie gelukwenschte en de gebruikelijke enve loppe aanbood. Door het personeel van de goederenloods werd hem een prachtig bloemstuk geschonken. Verder ondervond hij vele blijken van belangstelling, die zich o.m. uitten in een 20-tal bloemstukken, ter wijl het bestuur van het Centraal Drank- weer-comité zjjn medelid een fraai boek werk offereerde. Opdracht Het verbouwen van perceel Kennemerlaan No. 37 tot winkelhuis is op gedragen aan den laagsten inschrijver, den heer B. v. Geldorp voor 1480. Doortrekking weg gevraagd Door win keliers, wonende in de Kennemerlaan, is een adres aan den gemeenteraad van Velsen ge richt met het verzoek de doortrekking van dezen weg zooveel mogelijk te willen bespoe digen, omdat zij door den tegenwoordigen toestand, waardoor het verkeer tusschen IJmuiden-Oost en IJmuiden door deze laan reeds maanden gestremd is, veel schade in hunne zaken ondervinden. Het bericht, volgens hetwelk inzake de nieuwe scheepvaartverbinding tusschen Amcfnrdnm nn T"> Dat evenwel B. en W. en de K. v. K. van Amsterdam, en nog wel unaniem, hun in. stemming zouden hebben betuigd met het plan een kanaal te maken door de Gelder sche Vallei, is op dit oogenblik volstrekt onjuist. De zaak is, dat thans aan het departe- Van onzen bij zonderen medewerker, wiens naam wij thans veiligheidshalve niet mogen bekend maken en die op het oogenblik in San Antonio in Texas verblijft, publiceeren wij thans een serie artikelen over Mexico, die een eigenaardig licht werpen op de histo rische ontwikkeling van het ongelukkige land. Mexico mag terecht wat betreft het na tuurschoon, wel de schitterendste bloem van Amerika genoemd worden. Zelfs zijn meest onbebouwde streken met hare ontelbare soorten cactussen zijn nog tuinen te noemen, vol schitterende bloemenpracht. Het is een land dat zoc vruchtbaar is, dat het wel drie oogsten per jaar oplevert. Alle klimaten treft men in Mexico aan. Zijn smalle, lage, dik wijls moerassige kuststreek levert - ons het beeld van tropischen overvloed en weelde, zooals die zich slechts aan beide Oceanen kan ontwikkelen. Maar deze weelderige tro pische plantengroei verbergt hier ook even zoovele tropische onaangenaamheden en ge varen! De lastige zandvloo die overal door heen dringt kan iemand het leven vervelend genoeg maken; de moordende gele koorts en de malaria heerschen reeds eeuwen lang aan zijn kusten. Wanneer men met een der gevaarlijke Mexicaansche treinen van de havenstad Vera-Cruz naar het Hoogland reist, dan heeft men na een goed half uur genoten te hebben van dien heerlijken tropischen plan tengroei, de gematigde zone bereikt, waar. het klimaat gezond is, al kan het ook nog fel warm zijn op de Mexicaansche vlakten. Dan reizen we verder door vruchtbare vel den waar allerlei producten welig tieren, zoete wijn, en prachtige tarwe, katoen en mais; koffietuinen wisselen af met suikerriet velden, agaveboschjes met velden zwarte boonen en maniok. Daartusschen groeien allerlei heerlijke vruchten, sinaasftipelen en mandarijnen, appels, perziken en meloe nen. Een rijstveld wisselt af met roode kla ver. Kortom het is een schouwspel van de eeuwige lente, het heerlijke paradijs, waarin de voortbrengselen der geheele wereld schij nen te gedijen. Zoo komen we eindelijk bij de stad Mexi co. Inderdaad een sprookjesprins kon niet mooier wonen dan de menschen in deze stad. In de wijde blauwe verte wuiven in donkere wouden de steendennenbosschen, tot eindelijk onze blik blijft rusten op de heerlijke blankheid der besneeuwde toppen van het hooggebergte. Er waait altijd een koele wind, zoodat de temperatuur overal dragelijk is. Reist men meer naar het binnenland, dan ontmoet men bloemen en bloeiende planten van ongeken de pi%cht. Onze kamerfuchsia om 'n voor beeld te noemen groeit daar aan prach tige groote boomen overladen met prachtige kleurige schitterende bloemen. De bewoners van Mexico, nauwelijks 15 millioen in aantal zijn verdeeld over een oppervlakte van 2 millioen K.M. De men schen die daar wonen (afgezien van de 1 millioen rasechte blanken) zijn prachtmen- schen. Het zijn indianen en kleurlingen, na komelingen van blanken en Indianen. Hoe mooi zijn deze menschen in hun min of meer gebruinde huid en hoe sierlijk hunne bewe gingen. Tegenwoordig wonen in Mexico behalve de blanken ongeveer 8 millioen Indianen 6 mil lioen kleurlingen. Een groot gedeelte hiervan woont in de stad. De hoofdstad alleen telt 'n half millioen inwoners. Het grootste gedeelte der inwoners is verspreid over het uitge strekte groote land Werkelijk, dit land is dun bevolkt, terwijl het wei aan 200 millioen menschen levensonderhoud verschaffen kan. Men denke slechts aan de drie oogsten per jaar. Haast alle inwoners van Mexico zijn ka tholiek; zij bezitten een kinderlijk geloof. Slechts weimg vreemdelingen, geëmigreerde blanken ongeveer 100.000 behooren tot de meest uiteenloopende Protestantsche sekten. En 12Ó00 zijn nog Heidensche Indianen. Wij willen dit om de eigenaardigheid ook nog vermelden. In dit land woedt op het oogenblik een vreeselijke strijd tegen den godsdienst, een hevige Christenvervolging. Zou men zoo iets bestaanbaar kunnen achten. En toch inder daad, het onmogelijke is hier werkelijkheid geworden. En waarom? zoo vraagt de lezer verbaasd. Lokten de rijkdommen van 't land zijn minerale schatten, goud, zilver, verschil lende ertsen en zijn talrijke petroleumvelden misschien gruwelijke roovers? Of is het mis schien de Monroeleer Amerika aan de Amerikanen. Maar neen, neen dat kan het niet Z'J n. Want wie is er wel meer Ameri kaan dan de Mexicaansche Mesties, die zeker meer volbloed Amerikaan is dan de presi dent van de Ku-Klux-Klan in de U.S.A. of als de echte Yankee daar? En vooral de rasechte Indianen, zijn dat geen echte Amerikanen geworden, meer nog dan iedere andere Emigrant? Of zouden de bladen van Rio de Janeiro of Buenos Aires eenige jaren geleden toch nog gelijk gehad hebben, toen zij boosaardig beweerden, dat de Monroeleer niet vertaald mocht worden met de woorden: „Amerika aan de Ameri kanen", maar dat de werkelijke vertaling luiden moest „Amerika voor de Yankees?" Nu ja, wij moeten ons wel een weinig bezighouden met de dollar jagers, de Yan kees der Ver St.. want het grootste ge deelte der vaste landgrenzen van Mexico heeft nu juist geen aangename herinnering aan de Vej. Staten. De Yankees vormen een bijzonder ras. Dit oordeel Is niet het per soonlijk gevoelen van den schrijver dezer regelen, neen, het is afkomstig van een vol bloed Amerikaan, den Amerikaanschen ULVENHOUT, 7 Aug. 1928 Menier, Ollee. amico, wa staan de komkommers van 't jaar d'r best veur! Ze staan op den oogen blik op z'n schoonst, om er zóó in te bijten. En niks kan d'r wa-d-aan af doen. Maar dan ok niks Gin Nowdpool- hekspediesie, gin Olimpiejade, nikske dat de tijd van den den komkommer kan teniet doen. De komkommer triejomveert! 't Is al zóó erg, dat er ln de kraanten 'ncn nieuwen komkommer is opgegroeid bij die bekende plantvarieazies die me kenden. Ge wit, hoe elk jaar in deuzen tijd de zeeslang veur den dag komt. Op m'n leste zeereis, die 'k oew beschre ven eb, mee da visschersdingske hek er nog naar uitgekeken, maar gin gezien. Ik zou oew dus precies kunnen vertellen hoe da beestj«- d'r uitziet. Maar da kan 'k wel aan jouw vantazie as kraantenman overlaten, j 't Kindje met twee koppen en 'nen vèrkens. j stèrt mot ok op komst zijn, en veural, nie te vergeten, het levende lijk. 't Is al dood, da lijk en wordt, as 't zó deurgaat binnen kort beslist begraven, om vlak veur de be- aarding, om 't 's netjes te zeggen, de deur open te schuppen, naar huis te loopen en dan aan den spekpannekoek mee mik te tijen. Maar wat er wèl is, 'nen sprekenden hond. Op alles wa ge vraagt mot ie antwoord ge ven, he'k gelezen. As ge 'm vraagt wat ie worren mot. zeet ie „Avvekat" en as ge weer vraagt: „waarom", antwoordt ie: „om- da'k zoo lekker de zwik vernikkelen kan". Zoodat dit komkommerheertje wel mee z'nen tijd meegaat en gezien de zaak van de Veendammer-Hiepeteekbank lest, is er veur zulke hondsch-awekaten nog wel werk aan den winkel ok! Maar nouw in ernst, amico, wa-d-is er weinig nieuws! De wereld lee-d-heelemaal stil in deus hondsdagen. As ge op 'n kantoor komt, 'k moes 'n paar dagen gelejen bij den notaris zijn, dan is er gin mensch thuis as 'n kantoorjufferke, da-d-'n romanneke zit te lezen en van spanning d'r neuske vergit te poeieren. M'n klanten zijn veur 'n groot deel op reis en 'k ben zeker 'n uur vruuger thuis mee de grauntenkar. M'nen verver uit Am sterdam is ok mee vekansie en zit mee z'n huishouwen bij mijn op d'n hof. Lewieze. z'n vrouw, en de kleine Trui (Traude, noemen ze da kleine merakel) en d'n kleine Dré. Dré CENTRALE Kenaupark 26A Telefoon 12644 SPREEKUREN van 9-11 en 1 tot 2. Dinsdag van 6.30 tot 8.30 Zaterdagmiddag GEEN Spreekuur 1 ga mee me mee s mergens mee d'n gruun- I tenwagen. Hij bel-d.over-al aan, en roep mee 'n stem as 'nen luidspreker: „groenten- boer", da de een of andere mevrouw, die d'nen besten tijd van den dag leet te versla pen, mee schrik overend vliegt. Mee de dienstmeskes kan ie best overweg. Er is er eentje, da kan 'm niet goed uit staan, die behandelt 'm as lucht, omdat ie zoo hard roept of zoo iets. Kekt over 'm henen en doe nèt of ze'm nie ziet. Had-ie ciirekt in de gaten dieën brak. En wa-d-eet ie ze nouw geleverd? Van de week, ik wist van den prins geen kwaad, nam ie 't mand je èrepels van me aan, mee de groenten er bovenop, om 't zoo aan d'r te geven. Terwijl ie van d'n wagen weggaat, 't tuin tje in, haalt ie wa-d-uit z'nen zak en houw z'n hand boven op de volle mand. „Assieblief juffrouw" zeet ie op z'nen vriendelijksten toon en 'k wis nie wa'k hoorde. Ik docht zoo: wa-d-is Dré kolossaal vriendelijk tegen da ding, as daar maar gin essetee aan dieën knikker zit. En jawel, plot seling hoor ik 'nen gil, 't meske springt ach teruit en de mand mee èrepels en groenten lee-d-in d'n gang. Ik er naar toe en daar stond da kind teugen den muur mee d'r han den omhoog en in d'r bloeske, da wa laag uitgesnejen is, sprong 'nen kikvorsch. Ik docht da 'k brook, amico, van 't lachen, want ik had da kleinzeuntje van me in de gaten. Dan kan ie, oh, zoo'n onschuldig ge zicht trekken, maar in z'n oogen blinken er dan 'n paar lichtjes van inwendigen on deugd en plezier da'k 'm wel óp zou kunnen vreten. Toen me weer verder gongen, zee ik: „waarom hedde da gedaan, kleine bandiet?" „Omda 'k ze nie uit kan staan," zeet ie. ,.Ze heeft veels te veel lef en z'is bang van zoo'n klein kikkertje." „En waar hedde dieën kikvorsch vandaan gehaald zoo gauw?" „Gisteren al gevangen," zeet-ie, „en van nacht onder m'n bed gezet in 'n glas met slootwater. Nou en vanmorgen in m'n broek zak gestoken!" Die wit 'r raad op, amico. Toen me weer bij huis kwamen zee-t-ie: „U moet maar niks aan moeder zeggen, groot vader, want vrouwen zijn net als meisjes; dalijk bang!" En zoo paaide-n-ie me, mee zo'n smoesje, om 'm nie te verraaien! 't Is 'n verdijd lollig boske! Ok in Londen is de vekansie begonnen, naar ik gelezen eb. De „saaizn" is afgeloo- pen en daarmee de bals en de partijen die samen de huwelijksmarkt uitmaken. En zooas ze teugeswoordig alles uitzuuken, zoo emmen ze daar nouw uitgezocht, dat er nog nooit zoon schijntje verlovingen zijn afgesloten tijdens de „season". De kraanten emmen er mee de moesjes over gesproken, want die zijn netuurlijk „deskundig" en 't meest ginterseerd bij de verlovingen! „De man is veur 't medèrne meske al lank gin figuur meer" zee 'n mam ma, „waar 't meske mee respekt naar op ziet en d'r eigen en d'r-hebben-en-d'r-hou- wen aan toevertrouwt!" Ozookoos!. Die man nen, die knapen, waar die meskes op aan gewezen zijn, keb er verlejen week oew al 't een en ander over geschreven in verband mee de mode, die mannen, da zijn gin kérels. Die loopen mee d'r slappewas-sjarrel- ton-knieën net rond, as 'n mannekijntje da-d-'ne mooien hoed of mantel aandoet om te laten zien hoe schoon de wefkes daar mee kunnen zijn, en de getrouwde mannen wil len wijs maken dat 'r wefke mee zo'n hoedje of manteltje d* nèt zoo lief uit zal zien, as ie veul centen neertelt veur da moois. Om dan later tusschen twee hokskes in de gaten te krijgen, asdat de kleeren de vrouw, maar veul meer nog: de vrouw de kleeren mokt! Maar om op de Engelsche mammies terug te komen; er is er ook een gewiest die ok den spijker op z'nen kop sloeg en zee: de mannen die geschikt zouwen zijn veur ons dochters, die komen nie op bals, die werken heel den dag! En die op de bals komen, die kunnen me gestolen worren," zee moeke ln 't Engelsch. En dan, amico, da's heelemaal om die kérels tot mosterd te verwerken, de jochies die centen emmen en nie anders hoeven te doen as d'r eigen mooi aan te kleejen en te poeieren en te dansen, die leg gen 't aan mee de getrouwde wefkes! Da's ok 'n opmerking van zo'n teleurgestelde schoonmoeder in spee! Ga-d-oewen gank! De beroemde zjentlemenlaaikheid van En geland kan me nouw ok afgestolen worren, wa gij? En zoo gaat de wèreld al dansende naar knoppen! Doordat één der vrijzinnigen zich vaak schaarde aan de zijde der S.-D. werden wel eens besluiten genomen, die de goedkeu ring van voorzitter en secretaris v "\,het B. A. niet wegdroegen, o.m. dat tot vt.oouwen en het aanbrengen van centrale verwarming in het armhuis. Voorzitter en secretaris vonden thans aanleiding als leden van het B. A. te bedan ken, ingaande 1 Sept. a.s. In hun plaats werden nu benoemd twee communisten. Eén hunner, de heer K. Volders, tevens lid van den Raad, nam de benoeming aan met een korte verklarnig. Hij wilde niet den indruk vestigen, dat menschen, op het B. A. aange wezen, zullen denken, dat het nu gewonnen is. Spr. denkt, dat het B. A. ook nu niet zal kunnen doen, wat het wel zou willen, doch met de wet in aanraking zal komen. De vijf vrijzinnige leden stemden bij beide benoemingen blanco. Zij meenen, dat nu spoedig de boel spaak zal loopen, doordat de kosten van het B.A. enorm zullen stijgen en dit proces bespoedigd moet worden. Wan neer in den herfst de begrootingspost is uitgeput, zullen toch in den winter de oude armen, weduwen enz. gesteund moeten wor den en zullen Ged. Staten moeilijk aan een begrootingswijziging hun goedkeuring kun nen onthouden, wijl daardoor tal van groote en armoede-lijdende gezinnen dooi? groot gebrek aan den honger zouden worden blootgesteld. (Hbld.). De Staatsberooting voor het dienstjaar 1929 heeft heden het departement van Fi nanciën verlaten en is naar den Raad van State verzonden. Nederlandsche deelneming Donderdag heeft de waarnemende sous chef van den Marinestaf, luit. ter zee Ie kl. C. Th. Bollaan, namens den minister van Marine a. i. een bezoek gebracht bij den Italiaanschen zaakgelastigde om hem 'de deelneming der regeering te betuigen met het ongeluk aan de Italiaansche onderzee- boot F 14 overkomen. Deelnemers uit diverse landen Van 17 tot 23 September a.s. zullen een 60-tal directeuren en inspecteurs van keu ringsdiensten van levensmiddelen, voedings middelen-chemici en zuiveldeskundigen uit verschillende landen een studiereis door ons land maken, hoofdzakelijk om zich van de kaasbereiding en de kaascontrole, maar te vens ook voor de zuivelbereiding in het alge meen, de botercontrole en de maatregelen om te waarborgen dat alleen deugdelijke boter en kaas worden uitgevoerd, door eigen aan schouwing op de hoogte te stellen. Deze reis heeft mede ten doel, de buiten landers op de hoogte te stellen van de con trole en de waarde daarvan en haar een blik te geven op de uitvoering van het Neder- landsch controlesysteem in de practijk ten einde hen van de deugdelijkheid daarvan te overtuigen. Voor de organisatie van de studiereis, waartoe, evenals in 1908, het Reisbureau Lis- sonen medewerking verleent, heeft zich eene commissie gevormd, waarvan dr. Swaving voorzitter is. Het Rijk geeft een bijdrage in de kosten der reis, doch het overgroote deel wordt gedragen door de verschillende con trolestations, terwijl de zuivelorganisaties e.d, bijdragen voor de ontvangst van het gezel schap. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk 12%-JARIG JUBILé VAN DEN ZEEREERW. RECTOR TEEUWEN, PENSIONAAT „ST. LOUIS" TE AMERSFOORT Zooals u wellicht van verschillende zijden reeds vernomen zult hebben, zal de Zeereerw. Rector Teeuwen op 19 Augustus den dag her denken, waarop hij door Z. D. H. Mgr. v. d. Wetering benoemd werd als Rector van bo vengenoemd Pensionaat. Voor eenige weken is aan vele oud-leerlin gen een circulaire toegezonden, betrekking hebbende op bovenstaand feit, en mochten wij van verscheidenen der oud-leerlingen reeds een bijdrage ontvangen, om onzen be minden oud-Rector een huldeblijk, hem waar dig, aan te bieden. Ofschoon de datum' 19 Aug. is, berichten wij bij deze, dat het feest eerst later ge vierd zal worden. Evenwel zijn er nog steeds oud-leerlingen, die hun bijdrage nog niet ge stort hebben en verzoeken wij hen vriendelijk, dit alsnog zoo spoedig mogelijk aan den Pen ningmeester van het comité te zenden. Nadere inlichtingen omtrent datum en plaats zullen worden verstrekt aan allen, die financieel aan dit feest hebben medegewerkt. Tot slot zij nog gemeld, dat ook zij, die geen circulaire ontvangen hebben, eveneens ver zocht worden hun gift tijdig in te zenden. Namens „het comité der oud-leerlingen" P. VOLLAERTS, Voorzitter, Anegang 12, Haarlem. A. E. H. SWARTE, Secretaris, Anegang 34, Haarlem H. ZUMPOLLE, Penningmeester, Stadhouderslaan 122, Den Haag. In Amerika zijn d'r twee huisgekken die de wèreld weer 'n bietje veruit willen helpen deur dansende van Joew Jork naar Parijs te gaan. Ze gaan dansende van huis, op 'n vrachtauto naar de haven, blijven springen op 't schip en hopen zoo, alsmaar huppe lende, Parijs te bereiken. Die kérels'huppelen, as 't zoover is, naar d'r kerkhof. D'n eene hiet Cet en d'n andere Peil. As ik kapitein was op 't schip, waarop die kwasten tien dagen aan een stuk willen titsen, amico, dan waren ze nog nie geluk kig! Dan gong er de brandspuit op. Niks zoo goed veur broedsche kiepen en uit d'r even wicht geslagen mannekes en wefkes, as koud water. Amico, ik schei d'r af. Veul groeten van Trui, 'n kuske van Truude, en 'n pootje van den kleinen Dré en gin horke minder (bal- leve da kuske) van oewen toet a voe J DRE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 8