OLYMPISCHE SPELEN DEN Isten PRIJS BEHAALD ELCK WAT WILS DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE 3 BOKSEN Halve beslissingen Vlieggewicht Van Klaveren wint weer voor Holland Lichtiniddengewicht Zwaar-middengewicht Karei Miljon Bantam-gewicht Lichtgewicht DE RUITERSPELEN Samengestelde ruiterwedstrijd De uithoudingsproef De wedstrijd voor dressuurruiters Goede prestaties van Majoor van Reede. De Duitsch'ers en de Zweden onze ergste concurrenten Verdere beschouwingen over den dressuurproef ORANJE-SUCCESSEN Bij de Olympische Spelen Een vischwedstrijd voor jongens Op de INTERNATIONALE BAKKERIJ TENTOONSTEL LING TE ARNHEM hebben de volgende firma's in de afdeeling Collectieve inzendingen van Brood en Luxe-brood N.V. Electr. Luxe-broodfabr. Henri J. Careis, DEN HAAG N.V. Electr. Luxe-broodfabr. Henri J. Careis, AMSTERDAM N.V. Electr. Luxe-broodfabr. Henri J. Careis, HAARLEM N.V. Electr. Luxe-broodfabr, L. J. RINKEL v.h. Henri J. Carets, ZANDVQ0RT Bovendien behaalde onze Firma de N.V. Electr. Luxe-brood fabrieken Henri J. Careis den 2den Prijs inde Afdeeling Fransch Fluitbrood. Probeert ons brood en U zult nimmer ander wenschen! Trekjes No. 562 rij dagmiddag. Vanmorgen is gelukkig niet gebokst. Vandaag de halve beslissin gen. Men begint met vlieggewicht (50.802 k.g.). Hierin openen Armand Apell (Frank rijk) en Baddie Lebanon (Zuid-Afrika) den middag. Zij openen voorzichtig de eerste ronde, het komt niet tot verschil. In de tweede geraakt men na aanval op afstand vaak tot borst aan borst, dan behaalt Apell punten. Apell, juister van stoot, blijft daardoor licht in het voordeel. Hfj wint terecht de partij. Hoog stond het boksen niet. Cavagnoli (Italië) en Kocsis (Hongarije) vormen de tweede partij. Kocksis wint de ronde. Hij zit er onafgebroken op. De Ita liaan ontvangt heel wat, geeft een enkelen harden halfarm tijdstoot terug. Loopende partij op halven afstand. In de derde is hij even neer, maar wipt terecht de beslissing. Devine (Amerika), Van Klaveren (Hol land). Veder 57.152 k.g. De Hollander wint met klein verschil de eerste ronde .Het is vreemd voor hem, de rechterhand van De vine voor te zien Tweede ronde is nog niet voor onzen vegetarier. al is hij even door een korten linker neer geweest. Hij ziet elke kans en heeft in den aanvang 'n paar maal rond getroffen om Devine's dekking heen. Ook de derde ronde van deze partij, de beste van heden tot nog toe, is met gering verschil voor Van Klaveren, die nog op 't eind hard 'echts treft en de partij terecht wint. Peralta (Argentinië) en Biquet (België), boksen ruw, heel wat minder wetenschappe lijk. Peralta wint. In de eerste partij iicht-middengewicht spelen Calataud (Frankrijk) en Morgan (Nieuw Zeeland). Gewichtgrens 66.678 k.g. Ook deze partij wordt in fausse garde ge bokst. Eerste ronde van werk op korten af stand voor Calataud. tweede voor den meer technischen Morgan, die daardoor ook de derde wint, hoezeer de Franschman 't al voor 't al waagt. Morgan ontvangt de juiste be slissing. Landini (Argentinië) en Smillie (Canada). Niet veel verschil. Men bokst op afstand, zonder veel taktiek te toonen. In de tweede loopt men om te stooten op elkaar toe, tot halven afstand. Smillie is het best, doch soms treft de Argentijn hem onverwacht. De derde ronde wordt in denzelfden stijl gebokst. Win ner Landini, onder gejuich en protest. Avendano (Argentinië) en Mc. Carhindale (Zuid-Afrika), boksen de eerste partij in het zwaar-middengewicht (79.378 k.g.). De Zuid- Afrikaan stoot wat slap, Avendano doet het harder en heeft met gering verschil de eer ste ronde. Ook de tweede. Op korten afstand bewerkt zijn opstoot Mc. Carhindale's kaak. Ook de derde verloopt op korten afstand. Mc. Corhindale is nu even voor, een lange op stoot tegen de kaak met de linker is a beau ty. Hij drijft even Avendano op. Winner Avendano. Miljon, Holland, met Pistulla, Duitsch- land. Zal Karei boksen of worstelen? Pistulla schiet links, dan linksrechts in 't gelaat op vollen afstand. Hij mist rechts, waarop Miljon toespringt, maar niet veel doet. De tweede ronde is" ruim voor Pistulla, Het wonderlijke gebeurt, dat Miljon 't lijf aan lijf zoekt en den Duitscher op afstand excelleert. Miljon duwt inplaats van te stooten. De derde is voor Miljon en dit beïnvloedt het publiek, dat heftig protesteert, als Pis tulla tot winner wordt verklaard. Miljon stoot nu, en hard ook. Min-geluk- kig is, dat hii in te grooten ijver vastgrijpt en dan onder 't loslaten stoot. Tegen het einde heeft hij Pistulla, die moe schijnt, tegen de touwen. Hij velt Lem daar met een korten rechterstoot op de maag. De Duitscher, tijdig overeind, hervat le vendiger het gevecht en brengt een rechter opstoot op de kaak toe als de bel gaat. Hij wint, zooals gezegd. Vrijdagavond. Tarynor, Ierland, en Tamagnini, Italië, openen de twee halve beslissingen en ban- tamgewicht, (53,825 K.G.) z zz Goede partij van een handigen invechter tegen eij bokser, den lier die afhoudt. Er vallen heel wat treffers. Op afstand treft de Ier met straights, dichtop wint hij door de binnenlijn. In de eerste ronde wint Tamagnini de par tij. daar Traynor wegens vasthouden en stooten wordt gedisqualificeerd. Daley, Amerika en Isaacs, Zuid-Afrika. Isaacs doet het meest en slaat neer waarts rond en recht, treft wel eens met den binnenkant van de handschoen. Telt dit mee. dan wint hij de ronde. Maar de tweede is ruim door Daley met stugge jabs en volle rechte stooten. In de derde bezoekt hij ook de maag en stuit Isaacs' aanvallen links. Hij wint de partij. Een eerste, onjuiste, aankondiging ver oorzaakte veel tumult. Lichtgewicht 61,237 K. G. Nielsen, Denemarken, en Orlandi, Italië. Weer bokser tegen vechter. Italië wint, Berggren, Zweden, krijgt den geweldigen Amerikaan Halaiho tegenover zich, die wint in een mooie, doch eenzijdige ronde. Maar de tweede is voor Berggren, wiens lengte en gewicht invloed hebben. Halaiho is in gevaar, ook in de derde, maar hij duikt, ontwijkt en stoot tegen; hij eindigt de derde ronde vechtend. Gefluit als Halaiho wint, maar verdedigen geeft ook, en terecht punten. MIDDENGEWICHT 72,574 K. G. Mallin, Engeland en Hermaneh, Tsjeeho- Slowakije. De Engelschman klopt den Tsjech vol gens de regelen der kunst, maar Her maneh ontvangt de beslissing. Toscani, Italië, en Steydert. België. Levendig, van den Belg wel eens ruw. Toscani slaat rechts voor. Hij vangt den indrijvenden Belg telkens hard op met de rechter en wint regelmatig door. Beslissing voor Toscani ZWAARGEWICHT Ramm, Zweden, en Sorsdal, Noorwegen. Machtige Scandinaviërs, dit dit partijtje dichter bij huis hadden kunnen boksen. Eerlijk en krachtig, maar niet" op zeer hoog peil. Ramm, een moedige jongen, wint heldhaftig de laatste ronde en daardoor de partij. Rodriguez Jurado, de korte breede Ar. gentijn en Michaelsen, Denemarken. De Argentijn forceert bij het vasthouden. Te gen den oersterken gorilla bokst de Deen moedig en 'goed. Maar de derde ronde is voor Jurado; die de beslissing ontvangt. CONGRES F.I.B.A. De Fédération Internationale de Boxe Amateur vergaderde hedenmorgen in Ar- tis. O.a. werd bepaald, dat voortaan voor de Olympische Spelen naakt zal worden gewogen en dat, de scheidsrechter zich bin. nen den ring zal bevinden. 't Was hedenmorgen vroeg dag. Reeds om 5 uur werden de deelnemers aan den samen gestelde ruiterwedstrijd voor de uithou dingsproef gestart. Dit geschiedde aan de rijmanege op den Jonkerweg, waar vooraf ieder der deelnemers zich aan de weging moest onderwerpen, want zoo schrijft het reglement voor een minimum gewicht van 75 K.G. wordt vereischt. Het eerste wegparcours, waarvoor de deel nemers in dezelfde volgorde vertrokken, als waarmede ze aan de dressuur deelnamen, le verde geen moeilijkheden. Het had een leng te van 7 K. M. en voerde door het Corvers- bosch naar de Craailoosche heide tusschen de Craailoosche brug en den Bussumschen Watertoren, waar de steeple uitgezet was. Hier was het een drukte van belang. Hon derden auto's met belangstellenden van al lerlei nationaliteit, plus de noodige wielrij ders bij de voornaamste punten, om maar zoo veel mogelijk van het verloop van den strijd gade te slaan. De hindernissen lever den geen ernstige bezwaren, aangezien ze van eenvoudigen aard waren. Meer kwam het dan ook neer op de vereischte snelheid, waarin gereden moest worden en die ge steld was op 600 M. per minuut. Iedere tijds overschrijding leverde strafpunten, terwijl een winst aan tijd, juist in deze steeple, als- ook in den nog te komen cross, voordeel kon opleveren. Voor deze steeple werd iedere ruiter weer opnieuw gestart, steeds met de gebruikelijke 4 minuten tusschenruimte. Daarna voerde een wegparcours over een afstand van 15 K.M. in zuidelijke richting langs het St. janskerkhof, Bluk, de uitspanning groot Kievitsdal, om den Pijnenburger Grift in de omgeving van de spoorlijn UtrechtSoest te eindigen. Weinig ruiters zullen op dit weg parcours, ofschoon het nagenoeg geheel door de heide liep, strafpunten gekregen hebben. Dit kan niet gezegd worden van het nu volgend gedeelte der Cross Country. Deze 8 K.M. lange aaneenschakeling van hinder- nissen op kleinere en groofere afstanden, was voor velen, na den reeds afgelegden weg een ware penitentie. We hadden het genoegen op verschillende punten de ruiters te zien passeeren en de conditie van paard en ruiter op te nemen. Velen van hen droegen sterk de kenteekenen van groote vermoeidheid en het nemen van de hindernissen, waaronder enkele tamelijk zware met lastigen aanloop, ging dan ook verre van vlot. Het deed goed te constateeren, dat lt. Pa- hud de Mortanges op Marcroix een groote snelheid bereikte, waardoor zijn plaatsing ongetwijfeld' uitstekend belooft te zijn. Sil- -er Piece met lt. v. d. Voort van Zijp was iets minder snel, en toen als nr. 45 kpt. de Kruyff op Va-t'en ons niet ver "an het ein de der Cross passeerde, wisten we dat ook dit onderdeel voor de Hollandsche ruiters en goed resultaat zou opleveren. Capt. Carr, Amerika, kwam nog met een betrekkelijk frisch paard aan de finish. Daarentegen scheen de Pool lt. Col. Baron do Rommel ze eve omrrdi.ePPijKWwlWoijPP de Rommel zeer vermoeid. De Bulgaarsche capt. F. Semoff passeerde minstens 4 minuten te laat, wijl hij nog na den Zwitserschen lt. Co. Gerb'er kwam. De Belg. It. G. van Derton laat zich lang wach ten, evenals de Tsjech lt. Statecny en den Hongaarsche comdt. Binder. Zouden deze uitgevallen zijn, evenals de Belgische Cpt. T. Lequi reeds gedaan had. 't Zijn nog open vragen, die eerst hedenmiddag als alle con troleposten- hun bevinding op het centrale bureau van Maj. Couvee zullen hebben inge leverd, beantwoord kunnen worden. Daar worden ook de tijden bekend, door iederen ruiter voor de verschillende ondei'deelen besteed, en met den uitslag van de dressuur mede is dan wellicht reeds een voorspelling te wagen, welk land resp. welke ruiter er voor het totaal klassement een goede kans maakt. Aan het begin van ons schrijven spraken we over het groot aantal bezoekers op den vroegen morgen bij den start en bii de steeple. Dit was echter nog maar gering in vergelijking met dat aan de Lage Vuursche. Daar telden we meerdere honderden auto's die een viervoudig getal belangstellenden over het geheele parcours van de cross ver spreid hadden afgezet. Bovendien was het aantal wielrijders legio, een eigenaardigheid -lie dwi buitenlanders biizender trof, want het scheen hun toe, dat in Holland ongetwij feld iedereen een rijwiel moest bezitten. Hier waren natuurlijk ook de langslapers present, voor wie de start en de steeple te vroeg plaats vondè Een en ander wettigt het vermoeden, dat duizenden op de been waren om toch maar iets van dit onderdeel van de Olympische Spelen te genieten. 's Middags ving de wedstrijd voor dressuur ruiters aan. Ook »u was het bezoek weer enorm. Ta' van autoriteiten gaven blijk van hun be- 'nngstelling. waaronder we noemen Prins Olaf van Noorwegen, de broer van den Ko ning van Zweden, de Com. van H. M. de Ko ningin in de Provincie Utrecht, de heer 's Jacobs, verder de generaals Insiriger, In- necteur van de Artillerie, Muller Massis, Comia Veldleger en gen. maj. van Mens. Inspect, der Cavalerie, Verwacht wordt de Minister van Oorlog Lambooy. Hedenmiddag half twee werd aangevan- sn met den wedstrijd voor dressuurproef. Hiervoor waren 35 delnemers ingeschreven, waarvan evenwel 3 Chileenen schitterden door afwezigheid, terwijl bovendien medege deeld werd, dat ook Hongarije zicht terug getrokken had. De jury voor de beoordeeling van dat num- meer bestond uit: 1. Overste Jhr. H. van Reigersberg Versluis, Nederland, voorzitter; Maj. Baron de Trannoy, België, Lt. Kol. Wattel, Frankrijk, Generaal Freiherr von Holring Berstett, Duitschland, en Graaf Nils Bone, Zweden. Het was ook nu weer overvol van belang stellenden en het zij terstond gezegd, die velen hebben genoten van kostelijke dres suur. Er werden paarden voorgereden van hoogfijne kwaliteit en edele afkomst. Som mige combinaties van paard en ruiter vorm den een zoo roekeloos geheel, dat het zelfs voor een leek een lust was het aan te zien. Nr. 1 die voorgereden werd was Caracalla van Cdt. E. Freiherr von Lotzbock. Het paard maakte een bijzonder soepele indruk en rea geerde uitstekend op de wilsuitingen van zijn berijder. Vooral bij het halt houden geleek het geheel een standbeeld. Ook het aandra ven en rijden in contragalop was goed ver zorgd. Bij changementen om de pas'geraakte de hengst er even uit. De tweede ruiter die voor de jury verscheen was Ritm. C. Bonde, Zweden, met Ingo. Ook deze combinatie was werkelijk schoon. Trou wens in dezen winnaar van het laatstelijk te Parijs gehouden groote concours, kunnen we stellig een der serieuste candidaten zien voor den len prijs. Nummer drie was de Bulgaarsche Com mandant V. Stoitcheff, die Pan voorreed. Deze Bulgaar had vandaag wel een zwaar programma, 's Morgens had hij aan de dressuurproef deelgenomen en thans ver scheen hy, pünktlich op tijd voor de dres suur. Ook van hem kregen we keurig werk te zien. Het zij zonder overdrijving gezegd, dat de Bulgaren op deze spelen een uit stekenden indruk vestigen, iets wat door velen wellicht niet vermoed is geworden. Nummer 4, de Belgische Lt. G. Delrue, was tot heden de minste, en het zou ons zeer verwonderen, indien hij een behoor lijke plaats kreeg. Heel gunstig stak daar bij Gen. A. van Pongaez de Szent Miklós Oostenrijk af, die als oudste deelnemer aan de Olympische Spelen betrokkene is meer dan 60 jaar een goeden Indruk maak. te. Al zal deze veteraan misschien niet in de prijzen vallen, toch was zijn rijden zeer beheerscht. Een langdurig applaus be kroonde deze prestatie, terwijl na afloop de broer van den Koning van Zweden hem in zijn loge noodigde teneinde hem met zijn succes te complimenteeren. Lt V7. Stuber, Zwitserland, die daarna verscheen, reed ook heel goed en we kregen den in. druk dat 't voor de jury 'n zware taak zal worden al deze verrichtingen op behoorlijke wijze te waardeeren, Capt. H. M. A. Fog, Denm. reed Mistinguette voor, een fraaie donkerbruine merrie, hoog In het bloed staande, en die het uitstekend deed. Zoo juist vernemen we wat er heden morgen bij de uithoudingsproef toch nog vrij ernstige ongelukken gebeurd zijn. Zoo is o.a. de Bulgaarsche Capt. K. Kékarshy bij een hindernis dermate gevallen dat hij een liesbreuk heeft bekomen, die operatief ingrijpen noodzakelijk maakte. Cdt. Bin der, Hongarije is eveneens gevallen en Lt. Statecny heeft wel het parcours uitgere den. doch voelde zich voor deelname on geschikt. De Belgische Lt. G. van Derton heeft in de steeple te veel van zijn Remerber er in gevergd, "waardoor men zieii genood zaakt zag het paard door den dood van verder lijden te verlossen. Minstens 5 landengroepen zijn door een en ander van verder deelname uitgeslo ten. Col. K. Yusa, Japan, reed met Sakigake vrij goed, maar zal niet hoogi geplaatst worden. Majoor J. H. v. Reede was de erste Nederlandsche vertegenwoordiger, die in de manége verscheen, na vooraf voor de Koninklijke loge zijn saluut te hebben gebracht. Hij reed den 13-jarigen vosruin Hans met groote kalmte en maak te een zeer goeden indruk. Het algemeen applaus was wel verdiend. Willen we ho pen dat ook de jury even gunstig over hem oordeelt, als schrijver dezer. Een ernstig concurrent voor een goede plaat- j sing was voorts Cpt. X. Lesange, Frankrijk die met Amalgale een bijna foutloos par cours maakte. Ook de Tsjech J. Hanf op Elegant maakte een goed figuur. De ver tooning als zoodanig moge niet bepaald briljant eweest zijn, ze was toch zeer goed. Ritmeester Michelet, Noorwegen, op Be- nue maakte in de donkergroene uniform met in de broek een breede roode bies qua figuur een mooien indruk. Zijn rijkunstige vertooning was echter minder opvallend. Daarna kwam de uitstekend rijdende rit. meester Linkenbach, Duitschland op Gim. pel. Aanstonds herkent men in hem een der sterkste partners, wiens rijden ongetwijfeld hoog getaxeerd zal worden. Het enorme applaus verried de aanwe zigheid van talrijke landgenooten, van wie de bekende Herr G. Rau, redacteur van 't Duitsche Hippische Sportblad Sant Georg zich op de perstribune bevond. Bij zijn vertrek vergat de ruiter voor de Konink lijke tribune het saluut te brengen, het geen hij, na daarop opmerkzaam gemaakt te zijn, alsnog deed. De Zweed Lundblad reed met Blackmar een schitterend parcours, zonder fouten. O.i. was hier wel de sterkste combinatie van he denmiddag in het veld. Geheel daarbij in het niet verzonk hetgeen de Belg Laame op Belga daarna vertoonde. Het waren twee uitersten, die terstond na elkaar volgden, en schril aandeden. Deze ruiter had beter ge daan thuis te blijven. De laatste ruiter voor dezen middag was Cmt. W. Jaich (Oosten rijk), die op den schimmelruin een niet on verdienstelijk figuur maakte en ons in de ge legenheid stelde huiswaarts te keeren. Tot het laatste oogenblik had de Koninklijke fa milie de verrichtingen gevolgd en door handgeklap steeds uitdrukking gegeven van haar bijval. Intusschen waren de uitslagen ontvangen van de uithoudingsproef, waarna op de pers tribune een algemeen gereken aanving ter bepaling van de volgorde tot aan het spring concours, waarbij bleek, dat nog slechts 5 equipes in aanmerking kwamen voor het landen-klassement. Deze zijn: Holland met een totaal van 4965.68 punten; Noorwegen 4803.04 punten en Polen met 4347.42 punten. Zoo blijken dan toch nog heel wat deelne mers uitgeschakeld. Bovendien kan een ploeg slechts voor het landen-klassement in aanmerking komen, indien 3 ruiters nog van de partij zijn. Voor de persoonlijke klassificatie is de volgorde der 15 eerste deelnemers als volgt: 1. Pahud de Mortangs, Holland, 1669.82 p.; 2. Lt. de Kruyff, Holland, 1667.26 p.; 3. Lt. R. Lippert, Duitschland, 1662.62 p.; 4. Cpt. Stoffel, Zwitserland, 1645.78; 5. Cmdt. B. Neumann, Duitschland, 1644.42 p.; 6. Lt. P. H. Bernot de Breuil, Frankrijk, 1639.20 p.; 7. Comdt. S. Kido, Japan, 1632.66 p.; 8. Lt. Col. W. Gerber, Zwitserland, 1630.40 p.; 9. Kpt. S. Colliander, Italië, 1628.92; 10. Lt. v. d. Voort van Zijp, Holland, 1628.60 p.; 11. Lt. A. Qvist, Noorwegen, 1625.14 p.; 12. Cpt. H. von Essen, Finland, 1624.64 p.; 13. Cpt. F. L. C. Denls de Rivoyre, Frankrijk, 1621.32 p.; 14. Lt. D. Ording, Noorwegen, 1612.98 p.; 15. Cpt. J. Charous, Tsjecho-Slowakije 1604.44 p. De uitslag van het eerste gedeelte van de zware dressuurproef is als volgt: 1. Comdt. H. Lesange, Frankrijk, 231.00 punten. 2. Capt. J. Lundblad, Zweden, 226.7 punten. 3. Capt. H. Linkenbach, Duitschland, 224.26 punten. 4. Comdt. J. H. van Reede, Holland, 220.70 punten. 5. Comdt. E. Freiherr von Lotsbeck, Duitschland, 208,04 punten. 6. Gen. A. v. Pongracz de Szent Miklós, Oostenrijk, 204.38 punten. 7. Comdt. W. Jalch, Oostenrijk, 204.16 pun ten. 8. Capt. H. H. A. Fog, Denemarken, 202.08 punten. 9. Comdt. J. Hanf, Tsjecho-Slowakije, 201.70 punten. 10. Comdt. V. Stoitcheff, Bulgarije, 200.76 punten. 11. C. Bonde, Zweden, 194.38 punten. 12. Lieut. W. Stuber, Zwitserland, 175.12 punten. 13. Capt. Michelet, Noorwegen, 170.78 pun ten. 14. Capt. H. Laame, België) 167,7 pun ten. 15. Col. K. Yusa, Japan, 166.96 punten. 16. Luit. G. Delreu, België, 146.3 4 punten. Het groote publiek weet op het oogen blik meestal niet precies hoe het eigenlijk staat met de prestaties van de Nederland sche deelnemers in het Olympisch tour. nooi. Daarom laten wij hier den toestand op Vrijdagmorgen volgen: Architectuur: 1. Eerste prijs, Jan Wils. Letterkunde: 1 Derde prijs, Carel en Margot, Scharten Antink. Scilderkunst: 1 Eerste prijs, Is. Israels, d. Hoef. Beeldhouwkunst: 1 Tweede prijs C. J, v. d. Hoef. Hockey: 1 Tweede prijs, Ned. Hockey- Elfta.l Gewichtheffen: 1 Derde prijs, Midden, gewicht, A. Scheffer, 1 Derde prijs, Half- zwaargewicht, J Verheyen. Athletiek: 1 Tweede prijs, Hoogspringen, mej. Lien Gisolf. Wielrennen: 1 Tweede prijs, 1 K. M. tijdrace, Jhr. Bosch van Drakesteijn. 1 Tweede prijs, 1 K.M. Scratch, A. Ma- zairac. 1 Tweede prijs inhaalrace, 4 K.M. Pijnenburg, v. d. Horst, Braspennix en Maas. 1 Eerste prijs Tandemwedstrijd Van Dijk en Leene. Zwemmen: 1 Tweede prijs: 400 M. vrije slag, Mej. Marie Braun, 1 Tweede prijs: 200 M. schoolslag, Mej. Marie Baron. Gymnastiek: Damestournooi. 1 Eerstei prijs, Ned. Dames. Zeilen, 8 Maten* klasse, Hollandia, 1 tweede prijs, van Hoolwerf. Op de laatstgehouden ledenvergadering van den Haariemschen Hengelaarsbond werd besloten, dat er een vischwedstrijd zou gehouden worden door jongens van 7 tot 15 jaar, van leden van den Bond. Bij genoeg zame deelname zal deze plaats hebben op Zondag 26 Aug. Deze wedstrijd is voor de kinderen geheel kosteloos. Het bestuur zal het zeer op prijs stellen, de medewerking van alle leden te mogen ontvangen, hetzü in financieelen steun of in geschenken. Be langstellenden zij nog medegedeeld, dat na 18 Aug. geen deelnemers meer worden aan genomen. - a -v -(i£. „Effics om 't hoekie kijken" 't Is wézenlijk gebeurd. Maar, om de personen in kwestie niet te compromitteeren, zullen we in de plaats der handeling eenige wijziging moeten brengen. Vanwege de situatie, die zoo getrouw moge lijk dient te worden weergegeven, Is dat nou weer niet zoo gemakkelijk 't Moet over 'n brand gaan'n groote brand in 'n dorp, aan weerskanten minstens 'n uur gaans van de stad af. Wacht! 'n idee! We nemen de brand bij de firma Kaub te Halfwegdaar heeft ledereen van gelezen. en in de voornaamste geïllustreerde bladen hebben foto's gestaan van die geweldige vuurzee. Om van 't oriëntatie-vermogen der niet- Haarlemsche lezers zoo weinig mogelijk te vergen, willen we nog even zeggen, dat de fa briek van Kaub aan de Amsterdamschevaart stond, de groote straatweg, die van Haarlem naar Amsterdam gaat. 't Woord Halfweg zegt verder al voldoende, dat die fabriek precies op de helft stond, 'n anderhalf uur van Haar lem af. Aan 't begin heeft die Amsterdamsche vaart 'n heeleboel Haarlemsche zijstraten. Ziezoo, nou zijn we d'r. In een van die zijstraten let wel: 't is héél ergens anders gebeurd, doch deze situa tie-verplaatsing lijkt me 't meest natuurge trouw en 't meest duidelijk voor de lezers in een van die zijstraten zullen we dan even laten wonen de familie Kleefmankeurig nette menschen, waar niets op valt te zeggen. Juffrouw Kleefman is diken dikke vriendin met haar dikke buurvrouw, juffrouw Zuilemans. De respectievelijke en respectabele echtgenooten zijn minder dik van omvang, maar éven dik in de buurmannelijke vriend schap. Met de tooneelschikking en de dramatis personae zijn we dus klaar. 't Is de avond van 'n warme zomerdag. Vader Kleefman zit in 't gat van de bui tendeur z'n krant te lezen bij 't licht van de gemeentelijke straatlantaarn. Buurman Zuilemans komt van de Amster- damsche-vaart-zijde aanfietsen en schreeuwt: „Hé, buurman, mot je niet naar de brand?" „Brand? Wéér?" „Halfweg! De heele timmerfabriek van Kaub staat in lichte laaie!" „Halfweg? Geen kleine beroerte! Nee, dat wordt me te laat't mot om vijf uur weer op! Ga jij wél?" „Neeme vrouw mot nog even naar 'n verjaringik mot op de slapende jongens passen!" Het gesprekje der mannen lokt de bqjde ega's naar buiten. „Brand? Waar?" klinkt het in duo. „In HalfwegAls je hier op de Amster damsche vaart staat kun je 't al zien „Kijk maar, d'r staat 'n heel troepje men schen!" De dikke-vriendinnen-buurvrouwen-echtge- nooten kijken elkaar aan. „Ga je mee effies om 't hoekie kijken?" „Ja, goed!" „Als je rr-iar gauw terug komt" roept Kleefman z'n reeds wegschommelende vrouw na„ik was juist van plan naar kooi te gaan." „Ja, ja, effies maar om 't hoekie kijken daar!" „En most jij nog niet naar de verjaring van tante Neeeltje?" schreeuwt Zuilemans z'n wederhelft achterop. „Ja, jawe zijn zóó weeromeffies om 't hoekie kijkendat hóór je toch?!" Als 'n paar vette ganzen, die de bak met voer hooren rammelen, haasten de twee zich de straat uit Vader Kleefman beginte aan z'n „laatst nieuws" en vader Zuilemans betreedt -z'n echtelijke woning tot het verrichten van nog eenige bezigheden. Einde eerste bedrijf. „Groote grutwat 'n brand zal dat wezen!" „Nou, merakels! De heele lucht ziet 'r rood van't lijkt wel of 't hier vlakbij is!". Zoo staan de dubbel-dikke-vriendinnen tusschen het troepje buurtbewoners de rich ting van Halfweg op te kijken. „Zeg, buurvrouw" oppert een der twee „as we nou 'n endje oploopen, tot voorbij dat rijtje huizen daardan hebben we d'r veel vrijer gezicht op!" „Nou, daar zeg je zoo watdie huisier belemmeren d'r 'n heel stuk vankom dan maar". En in koddig wiebel-gangetje trekken ze mekaar de straatweg op. 't Was verder dan ze dachtenen toen ze voorbij 't rijtje huisies waren keken ze weer pal op 'n groote boerderij, die nog méér 't uitzicht belemmerde dan straks 't rijtje woninkjesNou, dan moesten ze die boe renhoeve óók nog maar even voorbij zien te komenze waren toch eenmaal hier. En ten tweede male ging 't voorwaarts. Juf frouw Zuilemans liet nu en dan 'n pijnlijk kreunt je hoorende likdoorns begonnen juist weer te treiteren. Ze kwamen aan de boerderijen hadden er niet op gerekend, dat de Amsterdamsche vaart daar juist 'n flauwe bocht maakte net flauw genoeg, om te zorgen, dat de twee dames nu precies 'n lange rits boomen voor zich kregen, waardoor 't gezicht op de vuurzee er allesbehalve beter op werd. Na wat gedraalen wat gewrijf met de likdoorn-voet, besloten ze toch maar, ook de boomen re passeeren't kón niet anders, of dan moesten ze 'n pracht-uitzicht hebben. 't Duurde langEr kwamen éls maar méér boomenen als maar venijniger ging de likdoorn van juffrouw Zuilemans te keer... ze hinkteze pufteen juffrouw Kleef man hijgde-hinkte-pufte meeom in de maat te blijven...... en er kwam maar geen eind aan de boomen Gelukkig, daar had je de laatsteZe lieten zich eendrachtig neervallen in de gras kanten onder 't kijken naar de gloed kwamen ze weer wat op verhaal. Aannoudend vlogen rijwielen, motor-fietsen en auto's hun voorbijen ook verscheide- nen gingen te voet naar de brand. „Je zou zoo zeggen" sprak juffrouw Kleefman, die al heelemaal was uitgerust „as je d'r zoo naar kijkt mot 't niet eens ver wezen't is precies of 't geen vijf minuten hier vandaan is." „Dat dunkt me óók, jazou 't wel eens op Halfweg wezen?" ,,'k Geloof 'r geen snars van'k weet in ieder geval wel haast zeker, dat die fabriek niet middenin Halfweg staat, maar nog 'n end 'r vóór." ,,'n Heel stuk d'r vóór, zou 'k zeggendat moét haast Weldocht je anders, dat deze menschen d'r. allemaal naar toe gingen tippe len?" „Zalle we die kant nog 'n endje oploopen? Dan kanne we altijd nog zien. Of heb je nog last van je eksteroog?" ,,'t Gaét nou nog al. Kom maar mee als 't gewed is zijn we d'r in tien minuten.' Ze helpen elkaar overeind Einde tweede bedrijf. Zuilemans komt naar bulten En ziet, dat Kleefman over z'n krantje is 'ngedut. „Hé!! Buurman!" „Ja! He? Wat?" schrikt de ander in zit- 'louding. „Waar blijven die wijven nou?" „Hé? Nou? Die zijn toch effies om 't hoekie kijken?" „Noem jij dat effies? Weet je hoe laat 't 'ls?" „Nou?" ,.'t Zal zoo meten half twaalf slaan!" Kleefman zei toen 'n woord, dat nou wel direct geen vloek mag heeten, maar toch minder geschikt is voor 't papier. „Misschien zijn ze samen meteen door naar Ie verjaring van je tante gegaan." „Dat zou kenneofschoon.afijn, ik zal d'r even heen loopenjij luistert wel mo lang naar onze jongens ook, hè? 'k Zal ■Ie deur open laten." „Goed". Kleefman bleef 'n half uur zoo zitten. Toen kwam Zuilemans terugmet de boodschap, dat er bij tante Neeltje geen mensch meer op was. Kleefman besloot toen eens poolshoogte te gaan nemen aan de Amsterdamsche vaart. Er stonden nog heel wat buren te kijken, want de gloed nam eer toe dan af. „Hebben jullie me vrouw ook gezien soms?" „Ja. die is met je buurvrouw 'n eindje oo- zeloopentot voorbij die huisies daar, zeie ze." „Mooizalle we 's gaan kijken Kleefman kwam voorbij 't riitje huisjes. Kleefman kwam voorbii de boerenhoeve. Kleefman kwam voorbij de lange boomen reeks. En besloot net zoo lang te blijven loopen +ot ie ze in de gaten kreeg. Twee vrouwen al- 'eenmiddernachtje kon nooit weten wat 'r gebeurd wasmet al die razende auto's en motors Einde derde bedrijf. „Ik ben ópik ben öp!" piep-asemde juffrouw Kleefmanen plofte neer op 'n hoop kiezels. „En iken ikkreunde juffrouw Zuilemans ik heb geen voeten meer om te staangoeie genade, 't is of 'k op duizend kopspijkertjes loopAls 'k dat ge weten hadjij ook met je tien minuten.. hoe lang loopen we nou al? Hoe laat is t?" Heel ver sloeg 'n kerkklokEen, twee, drietelden ze samen meetot twaalf toemeer slagen had de klok nietIn schrik-beklemming zaten ze el kanders blik in te zuigenTwaalf uur Er waar zijnne we heel? Ze vroegen 't aan 'n fietser. ,,'n Kwartiertje van Halfweg af" riep deze terug. „Dusdusrekenden ze uit in adem-benauwing 'n groot uur van huis af." „We motte teruggroote Godme man „En de mijne danWou je die soms wegcijferen? Nogal 'n lekkerdje als ie nijdig is!" En daar gingen ze terug En ze zweettenen ze hijgdenen voelde de blaren gloeien onder hun weeke voetzolenen hun kelen verschroeiden van de dorsten è.1 maar langzameral maar langzamer lood-sloften ze voort op de rijksstraatweg, die maar aan geen einde wil de komen Van links kwam 'n wilde blafhond naar juffrouw Kleef man's beenen springenmet 'n blèrgil schrok ze naar rechts, doch metéén brulde 'n auto haar rakelings voorbij en in 'n struikel-schrik-vaartje, gepaard met 'n moord-schreeuw, kwam ze in 'n greppel te recht. Na opgeheschen te zijn werd de lange, lange weg weer vervolgd. 'n Paar jolige fietsers kwamen langzaam naast hen rijdenkwamen óók terug van de brandze maakten grapjesdachten „sjans" te krijgenStikkend van schaamte schoten de dames 'n zijwegje In en kwamen in 'n eilandje koe-mest te staan 't Werd 'n lijdenswegde ekster-oogen sloegen roffeltjes in juffrouw Zuileman's tee- nenen de kleêren plakten vast aan de zweet-natte lichamen. Toen kreeg juffrouw Kleefman 'n bevlieging Ze ging de auto's wenken, om te stoppan... Bij drie mislukte 'tZe zagen wel telkens n paar koppen naar buiten kijken... maar die koppen lachten hen finaal uiten dan martelden ze maar weer voortvoort voort De vierde stopte'n Heer en 'n dame ^aten er in. Ze kregen medelijden met de ïweeen lieten ze instappen. En met 'n sneltrein-vaartje ging 't op Haar lem af. Juffrouw Zuilemans voelde zich in de hemelen beloofde, dat ze levenslang niet meer op „die rotte auto's zou schelden. Einde vierde bedrijf. Om één uur liepen ze in hun eigen straat... 't Viel nog mee't had ook half drie kun nen worden. Maar ze hielden allebei stijf hun hart vast Heeremetijd, wat zouden die mannen te keer gaan Ze kwamen aan hun woningen. Bij allebei stond de deur aanDat was vreemd Juffrouw Kleefman schoof haar gangetje in. Juffrouw Zuilemans schoof haar gangetje in. 't Bleef 'n poos stil. Toen kwamen ze zoowat tegelijk weer op de stoep terugen wéér stonden er vier oogen in schrik-sperrlng. „Ik zie me man niet" klonk 't twee-stem migen direct daarop, wéér twe-stemmig: „Ik óók niet!" Maar juffrouw Zuilemans had heelemaal niet aan d'r voorkamertje gedachtze had alleen in de huis- en slaapkamer ge keken. En uit dat voorkamertje kwam nu de slaap- smoel van haar ega „Waar is Kleefman?" vroeg ie, dronken van de onderbroken maf in 't fauteuiltje van 't voorkamertje. „Dat weet ik niet" stotterde z'n buur vrouw„Ik zie me man in 't heele huis niet!" „Ben jullie 'm dan niet tegengekomen? HU is 'n uur geleëe de Amsterdamsche vaart ai opgeloopen, om jullie te zoeken! Is dét weg blijvengoed om Iemand de stuipen op z'n lijf te jagen!" O, Mozes-mina!" schreeuwden de vrien dinnen „Dan zit hij nóu op Halfweg!" Grienend nestelde jufrouw Kleefman haar vuil zweetgezieht aan buurvrouw's breede boezem. En deze strengelde voor zoover dit mo gelijk was haar armen vol medelijden om de vriendinnelijke romp. Einde vijfde bedrijf. 't Zesde bedrijf is niet geschikt voor open bare opvoering. Wie de inhoud er van wil weten mag bij onder get eekend e „effies" om 't hoekie kijken." G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9