ra d ïL- WONINGBOUW TE HAARLEM De Plutocratie in Mexico 33 bogwplahH a 500 maaqleauzgid-west. BESTEK." 176. BLAD-T.JEAn COüftTOiS. AQ01.. ■fflffl3 ra1®! 'ttl DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - MAANDAG 13 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE 3 GEMENGD NIEUWS Krokodillenplaag Dierenplagerij Auto omgeslagen Het gevaarlijke baden De ramp op Palowéh Arme kleine Papierhandel in lichterlaaie Een oog uitgeslagen Een Franschman over de Noorsche reis van H.M. de Koningin en Prinses Juliana Een jachtpartij Een autobus botst tegen een huis LANDBOUW EN VISSCHERIJ Sprekende cijfers Protest tegen fondsrecht der N.-H.-exporteurs Snelle groei der Drentsche Staatsbosschen SOCIAAL LEVEN Personeel Nederl. Spoorwegen 03d l±H 4±l H3 Planrsoen Zwembad (Vervolg) Beschouwen wij hiertegenover eens de \nglicaansche beschavingsmethode in het jebied der Indianen. Wat is Indië thans 'n heidensch land vol gruwelen en onzedelijk heid, waar het Mohammedanisme veel mach tiger resultaten bereikt dan het Christen dom. Beschouwen wij het Anglicaansche cultuur-systeem in de Ver. Staten. Uit de mannen, die. tot de vrijmetselaars behco- ren in de Ver. Staten kwamen de dollar jagers voort, die „den godsdienst volgen s Ma ai monisme", wier eenige bezigheid is: de jacht naar geld. En hoe ging dit vrijmetselaarscomplot met de arme Indianen om? Men bediende zich van allerlei middelen om de vroegere bezitters van Amerika op de gemeenste wijze eenvou dig weg uit te roeien: met kruit en lood, met kaarten en brandewijn, met vernietiging van alle levenskiemen. Inderdaad dat was een edel misssiewerk, zooals men met de arme Indianen omging. En op welke manier gingen de puriteinen nu te werk? Men bracht de Indianen cultuurgoederen van twijfelachtige waarde, zooals jenever en brandewijn. De kooplieden en Indianenhandelaars waren door allerlei laster opgeruimd. Van dezen leerde men alles, behalve het goede. Volgens deze behandeling was de Indiaan in weinige jaren geheel bedorven Hij kwijnde met doo- delijke zekerheid weg Dan treden de zoogenaamde Indianen agenten op, die volgens Puriteinsche me thoden zouden helpen, natuurlijk tegen een hypotheek op het grondbezit der stammen Naar gelang hun grootte werd dan deze Indianen 10.000 tot 30.000 Dollar uitgekeerd, die in weinige jaren verbruikt waren. Dan kocht men eenvoudig voor een bagatel den grond der Indianen en na aftrek der schul den verjoeg men hen van huis en hof. In het gunstige geval wees men hun hoog stens een landstreek aan, die zij zelf afge meten hadden, voor de Indianen zich konden vestigen, en waar zij langzaam uitstierven. Zulk een Indianenstreek lag voor de gren zen van Mexico bij Texas. Kort voor de verovering van Texas was dit territorium als de grootste zwijnenstal der nieuwe wereld bekend, waar de meest verdorven deernen verbleven. Wel bestond er een wet, waarbij bepaald jvas dat de blanken zoo'n territorium niet mochten be treden. Maar wat beteekent een wet, tegen over den dollar? En zoo ging de ontvolking der steppen zonder -ophouden voort. Ln het jaar 1840 telde de Ver. Staten volgens de nauwkeurigste berekeningen van alle deskundigen, waaronder geleerden van naam, nog 24 millioen Indianen. Zonder de grensgebieden van Mexico, Texas, Califor- nië enz. En deze 24 millioen Indianen wa ren in de 40 jaren, tot het jaar 1880, tot op circa 300.000 Indanen na uitgeroeid. Een afschuwelijker beeld van verwildering der menscheiyke cultuur, zooals de Indianen- moord in de Ver. Staten heeft de wereld nooit aanschouwd, zoolang er menschen hier op aarde leven. En nu vergelijke men daar mee de katholieke cultuur, die de Indianen tot op heden in Mexico wist te behouden. Willen wij Mexico en zijne Christenver volging begrijpen, dan moeten wij ons niet alleen bezig houden met dingen die alleen hun uiterlijken invloed op Mexico deden gelden. Wel beproeft men thans de wereld wijs te maken, dat de onlusten in Mexico slechts door het Indiaansche volk in het le ven geroepen zijn, omdat zij het juk hun ner blanke pnderdrukkers wilden afschud den. Een oude leugen in een nieuw kleed! Het is te hopen, dat de wereld, die zulke kletspraatjes wel kent, zoo veel zelfstandig denken bewaard heeft, dat zij zulke baker praatjes niet meer gelooft. Waar echter zul ke leugens verspreid worden, moet toch wel eenig belang schuilen achter het versprei den van zulke waarheden. En werkelijk, gaan wij de feiten grondig na, dan scheurt de leugensluier vaneen, en wat daarachter te voorschijn treedt is een geest vol dui- velsche boosheid, waarvoor een Dante noo- dig zou zijn, om hem in al zijn afschuwelijk heid te teekenen. Wij vragen ook'hier: ,,Wgt is het voor een geest die zulke onwaarheden te voor schijn brengt? Wat zijn zijne belangen en wat zijn het voor menschen die met zoo'n geest bezield zijn?" Doch hooren wij alvorens wij boven staande vragen beantwoorden, verder, wat voor leugens de sluier verborg en nadien onthulde. In de stad Mexico," in eenige groote ste den van Mexico en vooral in het buitenland, werd de leugen verspreid, dath et den bewo ners aan land ontbrak. Zij kenden geen rech- tén, bezaten geen grond en land genoeg om in hun levensonderhoud te voorzien. In Mexico zelf lacht men om zulke leugens. Maar ondanks dat vaardigde een tyrannieke geest een nieuwe landwet uit, die wel goed was voor de arme Indianen Vroeger ken- dr men de kleine gemeenten der platte landsbevolking een landgemeenschap toe, wier land tot dc gemeente behoorde cn dat meer dan voldoende was, om in de levens behoeften te voorzien. En met deze toestan den was men volkomen tevreden, want zelfs onder de heidensche regeering voor Cortez was het niet anders geweest. Toen kwam echter de landwet. De landmeter verscheen en wees aan iederen bewoner van deze ge meenten zijn bezit toe. De Indiaan was nu met het oog op zijn grond en akker crediet- waardig geworden. Met veel omhaal van woorden gaf men hem nu zijn rijkdom terug, onbekommerd om de vraag, of hij het in dezen vorm besturen kon. De gedachten aan eigen bezit bracht de hoofden op hol. In plaats van voedingswaarden te verbou wen, werd de agave meer geteeld dan goed was. En de nationale drank die hierua be reid werd, de pulgue, vond meer liefhebbers dan ooit. De Indiaan kreeg schulden. Zijn eigendom kwam in andere handen. Uit den tevreden, landbouwenden Indiaan ontstond een proletariër, die voor niets terugdeinsde. Zulk een proletariaat scheen zeer gewenscht door een zekere menschenkliek, een kliek die zulke slaven noodig had voor haar doel einden. Maar ook het grootgrondbezit der kerk viel onder deze wet. Het moest verdeeld worden, want zekere industrieele speculan ten hadden het noodig. Het grootgrondbe zit wisselde hier eenvoudig van bezitters, die voor het grootste gedeelte in de Ver. Staten woonden. Petroleumtrusten heeten zij met hun exotischen naam. Maar ook voor ieder ander grootgrondbezit, dat niet juist in handen der kapitaalkrach tige trusten geraakt was, dreigde het spook der onteigening voor een bagatel. Dat zulk een wet echter niet reeel opge zet was, blijkt ook uit het feit, dat de vriend van Cailes, generaal Obregon, tegelijkertijd een der grootste grondbezitters en boomen- kwèekers°van Mexico is, en ook tegelijkertijd de Vader der Landswet was! Zooals bewezen is heeft hij er in 't geheel niet aan gedacht, ook zijn eigen bezit te verdeelen Generaal Obregon! In Mexico zegt men dat slechts diegene als generaal lp aanmerking kwam, die° vroeger rooverhoofdman geweest was. Het moet ook deze Generaal Obregon zijn, die het zeer goed verstond om zaakjes te maken. Men vertelt van hem in Mexico dat hij eens het volgend woord sprak: Er is geen generaal, die bestand is tegen een kanon schot van 50.000 pesos." Maar hoe het ook zij, deze landwet moet beschouwd worden als de grootste bespot ting ih een land, dat zóó dun bevolkt is, dat nog niet het 20ste deel van den bebouwba ren grond door de bevolking gebruikt kan worden. En hier volgt dan de vraag: „Is het dan alleen aan de groote kapitalisten, aan de trusten vergund, grootgrondbezitter te zijn? De lezer vrage het eens aan de groote spoor wegmaatschappijen van de Ver. Staten of Canada, hoe groot hun grondbezit is. Bij de Canada-Pacific Spoorweg bedraagt het bezit ongeveer een tiende van het geheele land. Bij een oppervlakte van Canada van 8.4 mil lioen K.M. maakt dat een grondbezit bij ge noemde Maatschappij van ongeveer 840.000 K.M. En de Hudsonbay-Maatschappij zal wel niet veel minder bezitten. Zooals wij zien dient de Mexicaansche landwet voor een heel ander doel, dan haar humaan uiterlijk toont. We mogen'ze in haar werking tot nu toe gerust als een voor bereiding tot het proletariseeren der Mexi caansche Indianen beschouwen. Zou mis schien „die humane geest" zoo vol mensehe- lijkheid, die de 24 millioen Indianen der Ver. Staten aan den algeheelen ondergang en aan den dood overleverde, ook hier in Mexico de hand in het spel hebben? Moeten ook de Mexicaansche Indianen en Mestiezen uitge roeid worden ten gunste van zekere Puritei nen. O, neen!' de wereld van tegenwoordig noemt dat menschelijkheid en „humaniteit", maar „menschelijk" inderdaad is iedere mis daad, en „humaan" is het, zulke misdadi gers te laten moorden en brandstichten. Zulke wetten nu, men moet ze maar be grijpen. (Wordt vervolgd) Inlandsch knaapje meegesleurd Ben maand geleden werd een inlandsch knaapje, dat aan het baden was in de Troe- koh, in het Welersche res. Semarang plotseling gegrepen door een krokodil en mee gesleurd. Dorpsbewoners, die ontzet getuigen waren van het verschrikkelijke voorval, za gen nog even den krokodil met 't kind boven komen, waarna het ondier verdween. Beslo ten werd jacht te maken op het beest en zoo trok een groep mannen, gewapend met een lang touw met een stevigen haak en een doode gans, naar de monding van de rivier. De jacht had succes, de krokodil slokte het lokaas op, waarbij de haak vastgreep in den bek. De mannen aan den kant voelden den weerstand in het touw en begonnen te halen, langzaam aan. Zoodra de krokodil zich tegen die beweging van het touw verzette, scheur de de haak verder in de wonde. Blijkbaar om de pijn te voorkomen, volgde het beest het touw. Met kleine rukjes werd de krokodil verder naar den oever gehaald, totdat men er ein delijk in slaagde hem met vereende krachten op den oever te trekken. Het beest bleek 'n lengte te hebben van vier meter, het gewicht van het monster werd geschat op zeker een 400 kilo. Men begon toen het beest naar de pl.m. 3 K.M. van de monding der rivier ge legen kampong te leepen, totdat de krokodil zijn pooten begon te gebruiken en meeliep, steeds gedwongen door het trekkende touw. In den kampong verzamenlden zich natuurlijk onmiddellijk vele honderden om het ondier te zien, dat verder stevig werd gebonden, doeh er met zijn ontzettenden bek nog ge ducht genoeg uitzag, om ae nieuwsgierigen op eenigen afstand te houden. In de rivier moeten nog meer van derge lijke groote krokodillen huizen, zegt de „Loc.", voor jagers is daar een goed werk te doen. In de Haagsche bladen treffen wij een mededeeling aan van den directeur van den „Dierentuin", die een beschamend licht werpt op de geestelijke gesteldheid van ons volk. De directeur moet de hulp van het publiek inroepen tegen het publiek, dat de dieren plaagt, steenen naar de beren gooit en oor zaak is, dat deze en de apen gewond worden door sigarettenblikjes, spiegeltjes enz. En hef zijn volwassen menschen ook, die derge lijke dingen doen. Soms volgt de straf op de zonde. Een huzaar, die de „geestigheid" had den olifant een brandend sigarettenpuntje toe te reiken, zag zich met den slurf de kepi van het hoofd geslagen. De vraag rijst, of menschen met fatsoens begrip onder het publiek, niet, zonder tot handtastelijkheden over te gaan, aan derge- lijken „groben Unfug" een einde kunnen maken. Wanneer men de helden, die opge sloten dieren plagen, even met een tactvol woord tegenover hun medemenschen in het juiste licht stelt, zal bij de meesten het schaam tegevoel wel de rest deen. Wij zijn in dat opzicht te duldzaam, te terughoudend. Wij laten door onze lafheid dingen gebeuren, die wij zouden kunnen Voorkomen, als wij even ons betamelijkheids besef lieten spreken. Dat kan zonder schoolmeesterij en be moeizucht. En de geplaagde dieren hebben er recht op. Donderdagavond ongeveer 8 uur reed naar het „U. D." meldt een vrachtauto van de firma Verkade uit Utrecht in de gemeente De Bilt met een vrij snelle vaart in de rich ting Utrecht, bestuurd door een chauffeur, die gisteren voor het eerst in dienst bij ge noemde firma was, ter hoogte van café v. h. Plant op den Utrechtschen weg. Naast den vrachtauto reed een ander vierwielig motorrijtuig. De vrachtauto trachtte den naast hem rijdenden auto te passeeren, week hiervoor uit naar links, met het ge volg, dat de vrachtauto van den grintweg afgleed en daardoor omsloeg. De medepas sagier, D. J. H. uit Utrecht, eveneens bij de firma Verkade in dienst, werd er uit ge slingerd en kreeg den zwaar beladen wagen op het lichaam. De beide beenen van het slachtoffer zijn gebroken, het gelaat werd verminkt en de dood trad onmiddellijk in. De bestuurder behield volkomen zijn te genwoordigheid van geest en kon zich in de cabine handhaven, door het omknellen van het stuurrad, waarna hij uit den omgeslagen auto is gekropen. Personen van voorbijrij dende automobielen en motoren boden di rect de behulpzame hand. Ooggetuigen, rijdende achter den vracht wagen, hebben een vrij groote vlam gezien, doch ontbranding van het benzine-reservoir schijnt voorkomen te zijn, door het omslaan van het vierwielige motorrijtuig. Dr. H. J. F. Mayer, arts, in De Bilt, hield de lijkschouwing. De zee bij Kijkduin heeft Donderdagmid dag weder een slachtoffer geëischt. Op het vrije gedeelte, dus buiten het gebied van het badhotel, was een dame te ver in zee gegaan. Verschillende zwemmers, die het gevaar be merkten, wendden reddingspogingen aan, welke met succes werden bekroond. Vermoedelijk echter heeft ook aan de red ding willen deelnemen de 40-jarige kapitein der genie van het Ned.-Indische leger F. L. W. Libourel, die met zijn familie met verlof te Den Haag vertoefde en met eenige huis- genooten aan het baden was. Toen mevrouw Libourel haar man miste, werd onmiddellijk getracht hem op te sporen, doch het gelukte niet hem te vinden. Ongeveer een uur daarna wierpen de golven het lichaam van den kapi tein aan land. Toegepaste kunstmatige adem haling waarbij twee geneesheeren hulp ver leenden mocht niet baten. de hertog en hertogin de Nemours, leden van het oude koningshuls van Frankrijk. Het gezelschap is te Culemborg, om aan een jachtpartij, die in de omgeving wordt gehouden, deel te nemen. Tien kampongs onder lava bedolven Een Aneta-berlcht omtrent de ramp op Paloweh meldt, dat de kampongs Hawa.Kere, Lito, Oalomala, Djioea, Poa, Wona, Baoe, Lenggo en Wadja onder lava bedolven wer den. 11 Op den Ar.\;ttidamschen Straatweg te Utrecht is op tragische wijze een vierjarig kind door verbranding om het leven geko men. De kleine lag te bed, en nadat de ouders zich hadden overtuigd, dat het kind sliep, begaven zij zich even op straat om eenige boodschappen te doen, Hoe het gebeurd is, kan niet worden ge constateerd, maar feit is, dat de kleine op een gegeven moment hevig huilende naar beneden kwam, overdekt met brandwonden. Terstond was hulp aanwezie, de kleine in een deken gewikkeld, en per auto naar het Ziekenhuis vervoerd. Helaas is het kind daar spoedig aan fce bekomen verwondingen overleden. Vrijdagmiddag te ongeveer half eón werd te Nijmegen brand ontdekt in den papierhandel achter de drukkerij van den heer W. H. van Eysden aan de Schelde, makersgas. Toen de brandweer aankwam, stond het geheele complex, waarin de heer Van Eysden zijn zaak gevestigd heeft, in lichte laaie. Met één straal op de. water leiding pakte de brandweer het vuur aan, dat in een uur tijds bedwongen was. De papieropslagpiaats brandde geheel uit, ter wijl de zetterij veel vuur- en waterschade kreeg. Deze schade wordt door verzeke ring gedekt. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. Twee vrouwen in de Korte Hamsteeg te Rotterdam kregen verschil van meening, spoedig overgaande in het toepassen van slaande argumenten. De eene sloeg de an dere een ooguit! Het oog rolde over de straatsteenen. Het slachtoffer keek met het eene oog rond naar het andere dat gevallen was. Nauw had zy het bespeurd of ze raapte het op en stapte één oog in het hoofd met andere in 'de hand naar de politie en deed aangifte van de mishandeling. Als bewysstuk legde zij het uitgeslagen oog over, dat geheel in scherven was. Het was n.l. van glas! L.-A. de Saint Marcel heeft te Finse H, M. de Koningin en Prinses Juliana kunnen gade slaan en geeft daarvan, naar men uit Parijs aan de „Msb" schrijft, in de „Gaulois" het volgende aardige rejaas gegeven Terwijl over Frankrijk de hittegolf streek, bevond hij zich op de lijn Bergen-Bolo, van waar hij schrijft „Hier is 't altijd zoo koud, dat de plantengroei zich niet kan ontwikke len, maar dit jaar bovendien heeft een buiten gewoon slecht weer het land zijn wintersche aanzien doen behouden. Tijdens een natte sneeuwvlaag uit den wagon tredend, zien wij rondom het troostelooze hotel van Finse de eeuwige sneeuwvelden. Den geheelen namiddag blijven, wij ons bij een haardvuur verwarmen, met andere reizi gers mopperend over het slechte lot, dat ons in zulk een ruw 'klimaat heeft gevoerd. Evenwel het wordt klaarder en de zonson dergang begint het landschap, waarvan de rotsen en de sneeuwvelden zich met rose en okertinten kleuren, te veranderen. Terug komende opr ons eerste, snelle oordeel, gaan we op de naakte oevers van het meer van Finse wandelen. Maar welke is niet onze verbazing van alle masten de Hollandsche en Noorweegsche kleuren te zien wapperen Wij informeeren en vernemen dan dat de Koningin van Nederland, incognito, ergens onder den naam van Gravin Van Buren hier verblijft met prinses Juliana. „Hoe nu" zegt men ons, „gij weet dat niet, maar daar juist zat de Prinses vlak naast U." Inderdaad komt de troonopvolgster in de leeszaal met een enkele eere-dame, die in de oogen van toeristen, die niet beter weten, een vriendin van haar schijnt. Trouwens om het hotel is geen enkelen ordedienst inge steld. Koningin Wilhelmina leeft met een weinig talrijk gevolg, teruggetrokken in een vleugel van het primitief hotel, maar zij gaat vaak in de omstreken wandelen en antwoordt dan met den meest gratie-vollen groet op de eer biedige buiging van allen, die zich op haar weg bevinden. Buiten gezeten, gehuld in een plaid, ontmoeten we haar, terwijl zij op een doek van kleine afmeting het prachtige schouwspel van het meer en de bergen weer geeft een weinig terzijde bevinden zich rwee eere-dames op de rots. De Koningin wijdt inderdaad een groot deel van haar vrije uren aan de schilderkunst en weet bijzonder deze woeste natuur te waardeeren. Gedurende dien tijd rust Prinses Juliana, wier onderdanen haar ontwikkeling roemen, van haar studies uit, door allerlei sport te be oefenen. Zij profiteert zelfs van de uitge strektheid van het sneeuwveld om in volle Julimaand te leeren ski-loopen van een gids en eere-dames vergezeld kan men haar ook op excursie zien gaan op de gletschers. Reeds verscheidene jaren brengen de Hol landsche Koningin en de Prinses aldaar haar vacantie in Noorwegen door rtimmer zeer lang op een punt blijvend, verdeelen zij haar tijd over verschi lende plaatsen. Ieder harer maakt van de vrije uren ge bruik om haar artistieken of sportieven smaak te ontwikkelen. De Koninklijke tendenties zijn trouwens altijd kleine toeristenstations, rustig in de schilderachtige en grandiooze streken gelegen. Wat wij nu van haar leven in deze afzonde- ingen weten, wijst op een natuurlijken een voud, die het privilege der koningen schijnt. Daar, waar de Koningin en de Prinses al leen maar gekomen zijn om wat uit te rusten en zich te vermaken, passen zij er voor op geen enkele gewoonte te verstoren en zeer onopgemerkt te blijven. Daarentegen too- nen zij, zoo spoedig er gelegenheid voor is, een beminnelijkheid en een gratie, zoo lief tallig, dat haar populariteit spoedig gevestigd is." De Gaulois-toerist besluit dan ook „In een tijd, waarin de oweeërs ongegeneerd- heidvermengen met hun zichtbare naargee:- tigheid, is men gelukkig zoo nu en dan de distinctie en de gemakkelijkheid van konink lijke manieren te kunnen beschouwen." Te Culemborg logeeren op het oogenblik Zondagmorgen is een groote A.T.O.-bus, welke den dienst onderhoudt tusschen Gor- kun en Dordrecht, ter hoogte van de vroege re kalkloods te Sliedrecht met groote vaart tegen het huis van den heer Boer gereden. De voorgevel van het huis werd geheel ingedrukt, terwül de bus in het huis beklemd raakte. In de bus zaten behalve den chauffeur vier passagiers. Een van hen de weduwe T. brak haar neusbeen, terwijl de drie andere personen lichte verwondingen opliepen. De chauffeur bekwam geen letsel. De oorzaak van het ongeval is het breken van de bevestiging van de veren der voor wielen, waardoor de motor doorzakte en waardoor de stuurinrichting defect raakte. De R. K. Bod van bloemist-, tuin- en landarbeiders telde blijkens het jaarverslag op 1 Januari 1.1. 7743 leden en 249 adspirant- leden tgeen 7517 leden en 289 adspirant- leden op 31 December 1926. Over de verschil lende provinciën was het ledental als volgt verdeeld: Groningen 149. Friesland 138, Drente 316, Overijsel 19, Utrecht 209, Gel derland 43, Noord-Brabant 2036, Zeeland 956, ZuidHollad 2846 en Noord-Holland 1031. Aan bondscontributiën werd over 1927 ontvan gen 107.640.47, terwijl uitgegeven werd: voor salarissen 23.481.35, staking en uit sluiting 425.12, aan ziekenuitkeering 8546. Aan werkloozen werd uitgekeerd 128.698.50, Het bondsvermogen steeg van 209.000 tot 253.000. Door de Noord-Hollandsche exporteurs van aardappelen zijn de vroege aarappelen belast met een bedrag van 20 per wagon, ten einde dit bedrag te storten in een gemeenschappe lijke kas, om zich daardoor te kunnen vrij waren tegen verliezen, welke de handel in dat product meermalen lijdt. Tegen dezen maat regel is, naar de Tel. verneemt, door de Pro vinciale Cummissie uit de Veilingen in Noord- Holland protest aangeteekend, daar zij hem beschouwt als een nieuwen last, gelegd op de schouders der kweekers, die de laatste tijden reeds zooveel hebben te verduren van allerlei heffingen, toltarieven en anderszins. Blijkens een artikel van houtvester Jansen te Assen in het orgaan van de Ned. Heide Maatschappij, nam tusschen 1880 en 1920 de boschoppervlakte in Drente toe van ruim 8000 H.A. tot 10.000 H.A. of met gemiddeld 50 H.A. per jaar, maar van 1920 tot 1926 met 3000 H.A. of gemiddeld 500 H.A. per jaar. Verhielden in de periode 18501920 de op pervlakten van tot bosch ontgonnen woeste gronden zich tot die, welke voor den land bouw ontgonnen werden, als 1 17.4, in de jaren 1920—1926 is die verhouding veel gun stiger voor de bebossching en wel als 1 4. Toch is de provincie Drente onder de zandprovincies nog het armst aan bosch en wel in 1926 ruim 5.13 pet. van de totale op pervlakte tegen 16.12 pet. voor Gelderland, Limburg 15.10 pet., Utrecht 14.13 pet. en N. Brabant 12.25 pet. Van de totale oppervlakte van 7690 H.A. der houtvesterij Assen was op 1 Januari 1928 reeds 3880 H.A. beboscht tegen 1315 H.A. op 1 Januari 1922. De Personeelraad der Nederlandsche Spoorwegen heeft besloten aan de Directie te verzoeken: verbetering te brengen in de zit plaatsen der hoofdconducteurs op de electri- sche treinen; de bezoldiging der wagenvoer- ders op de electrtsche treinen te laten door- loopen tot het maximum van schaal 7. Waar door den P. C. B. en St. Raphael af wijzend werd beschikt op het voorstel der N. V., om door storting van één cent per week en per lid door de leden der vyf or ganisaties een Fonds te vormen tot steun van het in 1903 ontslagen Spoorwegpersoneel, zal deze kwestie een punt van nadere onderhan deling uitmaken tusschen de beide andere Bonden C. B. en de Ned. Vereeniging. De Raad hield zich verder bezig met de vraag, wat voor het personeel gedaan moet worden in verband met de gunstige bedrijfsuitkomr sten der N. S. Besloten werd aan deze het geheele personeel sterk interesseerende kwes tie een byzondere vergadering te wyden en daarna in overleg met de Hoofdbesturen een voorstel te ontwerpen, waar mogelijk alle Bonden zich mede accoord zullen kunnen verklaren. II 11 1 1 f r 1 1 De Spaarnestad zal binnen niet al te langen tyd verrykt worden met een nieuwe tuinstad. De woningbouwvereeniging „Haer- lem", opgericht den 3en Juni 1927 en goed gekeurd by Kon. besluit van 30 December d.a.v., is van plan om op een terrein, ge legen langs de Houtvaart en tegenover de Gemeentelijke Zweminrichting, een aantal woon- en winkelhuizen te laten bouwen. Daartoe heeft het bestuur Ingevolge het be sluit der algemeene ledenvergadering, op den 18en Juli 1.1. den architect- Jean Oour- tois, wonende te Haarlem, Duvenvoorde- stra'at 60, schrifteiyk gemachtigd een bebou wingsplan voor genoemde woon- en winkel huizen gereed te maken. In overleg met den directeur van Openbare Werken werden op bijgaand situatieplan de bestiatingen en plantsoenen vastgelegd, zulks als onderdeel van het nieuw uitbreidingsplan der gemeen te Haarlem. Met den aanleg van een nieu wen 20 meter breeden verkeersweg, gaande van de Westergracht vla de nieuw geprojec teerde brug over de Houtvaart m de rich ting Bloemendaal-Overveen, is mede reke ning gehouden met het ophoogen der spoor baan Rotterdam-den Haag-Haarlem-Am sterdam en als gevolg daarvan het bouwen van een nieuw viaduct. Het niet onbelangrijke bouwprogram om vat het bouwen van ruim 200 woon- en winkelhuizen, welke naar hunne ligging ge groepeerd zijn in 2 afdeelingen A en B, Afdeeljng A omvat de grootere, afdeeling B de kleinere woon- en winkeltypes. De archi tectuur zal geheel pretentieloos en vrij van excessen zijn en geheel aansluiten bij het algemeen karakter der huidige Nederland- sche architectuur. De toepassing van het platte dak zal ten goede komen aan het ar chitectonisch geheel en aansluiten aan den stijl der bestaande zweminrichting. De ge vels zijn gedacht opgetrokken te worden van baksteen (Waalformaat), de plinten van blauwe, de overige gedeelten van oranje- roode steen. De overbouwde poort-doorgang, gedacht tegenover het plantsoen en het zwembad, verleent toegang tot de meer rus tiger gelegen binnenbebouwing. Deze door gang is bestemd voor rij- en voetgangers verkeer en wordt aan de plantsoenzyde ge flankeerd door een 6-tal winkels ter weers zijden dus elk drie. De woningen en winkels, welke hygiënisch en geriefelijk worden Ingericht, omvatten elk 6 ruime vertrekken en verdere gemakken, zy zijn voor elke beurs bereikbaar gesteld en kan dus een ieder op aannemelijke voorwaar den, door lid te worden van bovengenoem de woningbouwvereeniging, eigenaar wor den van een geriefelijk ingericht huis met tuin. „L'art de grouper les chiffres" (de kunst van groepeering der cüfers) gold ook hier voor den architect, die naast de bouwplan nen ook de begroeting moest samenstellen en tevens rekening moest houden met zoo vele andere vitale belangen zooals de bouw grond-exploitatie, de bestratingen, riolee- ringen en plantsoenen, voorts de kapitaal- en rentabiliteitsberekeningen etc. etc. De ernstige bestudeering van al deze za ken, zoowel door bestuur als door den architect, heeft de belangen der vereeniging in een gunstig daglicht doen plaatsen. Ook gevoelt het bestuur der bouwvereeniging den emstigen plicht, op de meest zorgvuldi ge wijze te waken voor het stipt nakomen der aangegane verplichtingen tegenover alle le den, welk aantal reeds tot ruim 80 is ge stegen, behalve de nieuwe woningaanvragci», welke nog in behandeling moeten worden ge nomen. Dit moreel overwicht, gepaard gaan de aan eene accurate, afdoende en vlugge behandeling der diverse vraagstukken, vast heid in da te verstrekken adviezen, gege vens en aanwijzingen, zal èn by de plaatse lijke autoriteiten èn by het kunstzinnig pu bliek alle medewerking doen verwerven. Reeds zyn de preliminairen met enkele bankfirma's begonnen voor het ver strekken der bouwcredieten en werd in bescheiden vorm een accountants-onderzoek toegestaan. De huren der woningen varieeren tusschen f 6.25 en f 7 per week, die der winkels tus schen f 10 en f 12. By het huren der woning wordt de huurder geacht kooper te zyn van het huis dat hy betrekt en zal hy by het betrekken van het perceel eene inbrengsom storten, zulks in mindering op de koopsom, welk bedrag naar evenredigheid der te koo- pen grondpppervlakte nader zal worden vast gesteld. De huuropbrengsten worden bestemd voor het volledig aflossen der 2e hypotheken in 10 éénjaariyksche termijnen, en voorts een gedeelte der eerste hypotheek, waarvan even eens na 10 jaar ruim f 100.000 zyn afbe taald. Hierin zijn tevens begrepen de verschil lende hypotheekrenten, welke extra elk jaar betaald moeten worden. Voorts verbin den de leden zich allen, zich te onderwer pen aan de eischen der stedeiyke schoon heidscommissie, bouwtoezicht en financieele controle. Voor verdere inlichtingen kan men zich schrifteiyk wenden tot den heer F. de Vos, secretaris der Woningbouwvereeniging „Haerlem", Adriaan Loosjesstraat Ig, te Haarlem. (Herplaatsing wegens misstelling) 1 m lili 11 liliiiiii1I11iiiii|11111 lil ii 1111rli 111111111llil 11»liii111111111 11111 f 11 iltMi 11 LjIiJjIiJjIlLiJlLiJjIi].! 1111111111111111111111111,17171 Spoorlijn: Rolfgrdgrn-dgrTHaag"® r^liddrlem - Amsterdorrr

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 11