Brieven uit Rome ps^*s wsÊÈm mBm Telegraphisch Weerbericht 1 BUREAUX: NASSAULAAN49. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN MAANDAG 13 AUGUSTUS 1928 rWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16932 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Rome en China WÊÊSSÊÊÊÊmKk 11 mmmm ERNSTIG VLIEG-ONGELUK TE HEERLEN Te water geraakt en verdronken Droevig ongeluk te Egmond aan Zee Twee kinderen verdronken Een vliegtuig scheert over een toeschouwers - tribune Vier dooden en vele gewonden Sneltrein-locomotief ont spoord Tragisch ongeluk te Santpoort Een Ford rijdt op een groep menschen in Voornaamste Nieuws s J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN! voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.{ per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENT IE IV 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD.ADVERTEN TIES, 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscbcn den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn Ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f 0000 Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f7Cf\ hij een ongeval met f OCH bi) verlies van een hand, flOC 1 UuUU." verlies van beide armen, belde beenen ol beide oogen; l/UU.~doodelijken afloop; lZoll."een voet of een oog; 1 bud." duim of wijsvinger bij verlies van een f Ft) bij 'n breuk vanf f, n bij verlies v. ee» 1 uil." been of arm; 1 4U."a tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 OUUU." verlies van beide armen, belde beenen of beide oogen; 1/ UU.~ doodelijken afloop; ILOlt."een voet of een oog; ILLO." duim of wijsvinger; 1 UU." been of anderen vinger. L De jongste boodschap des Pausen aan de Chineesche Bisschoppen, Ordinaris- sen, geestelijkheid en volk, is een gods- dienstig-politiek dokument van groote waarde en heeft dan ook als zoodanig de belangstelling van geheel de wereld ge trokken. Men kent den inhoud. De Paus wendt zich tot het Chineesche volk om het geluk te wenschen met het einde van den burger oorlog en hoopt voor land en volk een duurzamen vrede gegrondvest op de be ginselen van liefde en rechtvaardigheid. De Paus herinnert er aan, dat hij de eer ste is geweest, China te behandelen niet alleen met ware gelijkheid, maar tevens met groote voorliefde en bizondere sym pathie, getuige de wijding van zes Chi neesche Bisschoppen door Z. H. in Sint Pieter verricht, met eigen handen. De H. Vader hoopt, dat de rechtmatige aan spraken en de rechten van een volk, dat groot kan gaan op een zeer oude bescha ving, dat talrijkste is van de wereld, en waarvoor een groote toekomst is weg gelegd indien het zich beweegt binnen de perken der gerechtigheid en der orde, zullen geëerbiedigd worden. De Missiën moeten medewerken tot den vrede en de H. Vader herinnert eraan, dat de Katho lieke Kerk belijdt, leer en predikt eer bied en gehoorzaamheid aan de wettig aangesteld» overheden en voor de mis sionarissen en de geloovigen niets anders vraagt dan vrijheid en veiligheid volgens het algemeen recht De H. Vader eindigt met de Bisschop pen op te wekken de Katholieke Actie onder menschen van beider geslacht en vooral onder de dierbare longeren meer en meer uit te breiden, hetgeen slechts voordeel kan opleveren voor den vrede, sociale welvaart en grootheid van hun vaderland, en schenkt geheel het Chinee sche volk zijn vaderlijken en Apostoli- schen Zegen. Deze boodschap kan gerekend worden onder de voornaamste dokumenten van den H. Stoel, en is niets anders dan de logische voortzetting van de houding van den H. Stoel iegens China, houding, die aangenomen werd kort na de bestijging van Petrus' Stoel door den regeerenden Pius XI, en waarvan het religieus-poli tiek dokument, waarvan we spreken, de laatste uitdrukking is. Volgens de leiding, door Paus Pius XI gegeven voor de missiën, en die door de Propaganda ijverig en standvastig wordt doorgezet, moet de groote zorg der missio narissen en medewerkers gekeerd zijn naar de vorming van een tnlandsche gees telijkheid. Zoolang als het prediken van het Geloof en van het Evangelie geschie den moer door de afgezanten, die van verre zijn gekomen om de goede tijding te brengen, kan men niet zeggen, dat de Kerk op geregelde wijze in die streken is ingericht. Die missionarissen moeten eerst in de plaatsen, door hen tot het evangelie gebracht, de elementen vinden, die het eigen leven van de Kerk vormen. Als dit geschiedt, heeft men twee goede en groote gevolgen, vooreerst de Kerk heeft niet schijnbaar maar in werkelijk heid wortel geschoten tn die vroegere missiestreken, en teiJ. tweede zijn de missionarissen dan vrij elders de goede tijding te gaan brengen, de nieuwe Kerk in hiërarchie en landen te gaan inrichten tusschen de groote menigte der heidenen, die nog wachten op het goede woord. In de Encycliek „Rerum Ecclesiae" van 28 Febr. 1926 gaf Z. H. deze opmer kingen aan en had toen gelegenheid de volkeren, die nog tot de missielanden behooren, re verdedigen regen de aan tijging van geestelijke minderheid, de geestelijke hoedanigheden dezer volkeren hoog te houden en als voorbeeld zijner bewijsvoering de volkeren van het j®rre Oosten en vooral van China aan te halen, waar tal van Chineezen ingetreden zijn ook in k'oosterorden met uitsluitend contemplatief karakter. Deze Encycliek had als doel de laatste moeilijkheden en bezwaren weg te nemen tegen een n- landsche geestelijkheid, en onder die inlandsche geestelijken de beste elemen ten op te sporen om hun het bestuur der Kerk in hun eigen land toe te vertrouwen. De wijding van zes Chineesche Bis schoppen door den H. Vader zelf in Sint Pieter te Rome. was wel het groote ge volg van de uitgeroepen waardigheid en bekwaamheid der Chineezen tol het be stuur hunner eigen Kerkprovincie. Onder de handelingen van den H. Stoel, die de houding iegens China, hou ding van volmaakte gelijkheid met andere landen, te kennen geven, behoort ook het volledig kerkconcilie van China te Shanghai, in 1924 Voor de eerste maal in de geschiedenis kwamen daar meer dan zestig Apostolische Vicarissen en Prefek- ten, waaronder reeds rWee Chineesche Prefekten, te zamen met persoonlijk heden der kloosterorden, in China werk zaam, onder voorzitterschap van Mgr. Costantim, Apostolisch Delegaat. De Paus had dit Concilie gewild en daarvoor in Januari bevel gegeven. In September ging het Concilie uiteen en tn October deed de Paus aan Mgr. Costantim Zijne froote vreugde kennen over de gehouden erkvergadering. In een ander dokument een Pauselijk schrijven van Juni 1926, „Ab ipsis Pontificatus primordiis" weer legt de Paus den laster der anti-christelij ke propaganda in China, vooral die der Bolsjewieken, die de Kerk voorstelden als instrument der vreemde mogendhe den in de uitbuiting van China. Tegen dezen laster verheft zich de Paus en her innert eraan, dat de Kerk van Christus de opdracht heeft het Evangelie te ver kondigen van God en niet van de men schen, dat de missionarissen niet gezon den worden door de regeeringen maar door de Kerk en dat er geen onderscheid is tusschen ras of land. De Kerk, aldus Pius XI, voegt zich naar de wetten en de grondwetten van alle landen, leert slechts eerbied voor de wettige overheid, vraagt voor de missionarissen en geloovigen slechts volgens het algemeen recht vrij heid en veiligheid. Dit Pauselijk stuk, dat reeds voor jaren geleden gegeven werd, staat, gelijk men ziet, in groot verband met de Pauselijke boodschap en geeft reeds de positie aan, waarin de H. Stoel zich heeft geplaatst in de betrekkin gen met China. Eenigen tijd vóór de anti-vreemde lingen-oproeren en burgeroorlog viel te Shanghai voor, hetgeen de Chineezen een onnuttige en wreede wraakneming noem den der vreemde mogendheden. Een groep Chineesche professoren en studen ten deden hierover een beroep op den Paus, maar de H. Vader kon uiteraard, gezien het gebrek aan onmiddellijke ken nis van het voorgevallene, slechts een antwoord geven, dat zich in algemeene lijnen hield en den wensch uitsprak voor het onderhouden der wetten der recht vaardigheid en de naastenliefde van welke zijde ook. De Chineesche intellectueelen waren niet voldaan over dit antwoord en kwamen aan Mgr. Costantini vragen, dat de Paus zich uitdrukkelijker en in 't bizonder zou uitspreken. Mgr. Costan tini wist zeer goed, dat de H. Vader niets meer kon zeggen dan Z. H. gedaan had. Hij kondigde dan ook den Chineezen aan, dat de Paus niet zou antwoorden met woorden, maar met daden en dat spoedig zes Chineezen als gelijken van de Europeesche Bisschoppen in China de Kerk zouden besturen. Dit was genoeg voor deze heidenen, die zich voldaan ver klaarden en begrepen, dat hierdoor hun land en hun volk voor de grootste waar digheid een diploom van bekwaamheid hadden verkregen. Over de politieke betrekkingen tus schen den H. Stoel en China en de wis selvalligheid daarvan spreken we in een volgenden brief. CIVIS ROMANUS. De Weleerw. Heer A, J. Boks is tot pastoor benoemd van de parochie van Vrouw van Lourdes te Amsterdam Onze Lieve Zondagavond omstreeks 11 uur deelde een burger aan het politieposthuis Stationsplein mede, dat er in het water van den Schoter singel waarschijnlijk iemand gevallen was. Hij had dadelijk een onderzoek ingesteld, doch kon niets ontdekken. Twee agenten zijn toen naar de Schotersingel gegaan en heb ben het water afgedregd, tot zij een vrouw ophaalden die in bewusteloozen toestand verkeerde. De agenten van politie pasten on middellijk kunstmatige ademhaling toe, en werden later hierin geholpen door een ge neesheer en leden van den Ongevallendienst. Tot twaalf uur hield men dit vol, doch zon der resultaat. De dood werd daarop gecon stateerd. Het slachtoffer is een 83-jarige vrouw, die te water was geraakt. Van een in Egmond aan Zee badende groep kinderen der Christelijke Vacantie- kolonie zijn Zaterdagmorgen twee kin. deren, die zich te ver in zee gewaagd hadden, door den stroom meegetrokken. De begeleidende juffrouw en een bad knecht begaven zich dadelijk te water, spoedig gevolgd door een lid van de red dingsbrigade. Laatstgenoemde mocht het genoegen smaken, een der in nood ver- keerende kinderen, alsmede de juffrouw, die zelf in levensgevaar verkeerde, op het strand te brengen. Dadelijk zijn pogingen aangewend om bij het kind. een jongen, de levensgeesten op te wekken. Naar het andere kind, dat zoo goed als zeker verdronken is, wordt thans gezocht. Bedoelde groep maakt geen deel uit van het Centraal Genootschap te Egmond-aai— Zee. Nader meldt men aangaande dit onge val, dat men tot 3 uur toe tevergeefs heeft getracht de levensgeesten van het eerste geredde kind op te wekken. Te uur js het tweede kind aangespoeld, niet ver van de plaats, waar ze beiden te water waren geraakt. Het eene kind was afkomstig uit Hille. gersberg, het andere uit Delft. Beiden wa ren ondergebracht in het vacantiekoionie- huis „Zeyhuis" van de Christelijke Yer- eeniging. Ten gevolge van het breken van een kruk as is de locomotief van den sneltrein LeeuwardenGroningen, die om 4.37 uur ui Leeuwarden vertrekt bij het station Visvliet ontspoord. De machinist wist door onmiddel lijk te remmen een ernstig ongeluk te voor komen. De passagiers moesten overstappen in den trein, welke om 3.34 uur uit Gronin gen vertrekt en ten gevolge van de versper ring niet verder kon. Zij bereikten met an derhalf uur oponthoud hun plaats van be stemming. De reizigers van den Groninger- trein moesten ook overstappen. Zü werden met een andere locomotief, welke uit Leeu warden ter assistentie was gekomen, van Visvliet gehaald. Gisteren is te Heerlen, tijdens het aldaar ge houden vliegfeest, een tweepersoons tweedek ker, het Duitsche baby-vliegtuig D. 572, ver moedelijk door een defect aan den motor, op een tribune neergekomen, waardoor vier per sonen werden gedood en tal van toeschouwers gekwetst. Eenige hiervan zijn naar het St. Joseph Ziekenhuis te Heerlen overgebracht twee van hen verkeeren in levensgevaar. De vliegenier zelf werd licht gewond en is gearresteerd. Omtrent dit ernstig ongeluk deelt men uit Heerlen aan het „N. v. d. D." nog het volgende mede: Het vliegterein, waarop de vliegdag gehou den werd, is een weiland, niet bijster groot, doch vlak aan den Schelsberg bij Heerier- heide. Het wordt begrensd door een spoordijk van de particuliere lijn der Oranje-Nassau- mijnen, den Rijksweg van HeerlenHoens- broek, den Provincialen weg van Heerlen naar Rumpen en den verbindingsweg naar Hessenberg. Het is omgeven door een heuvel achtig terrein. De dag was georganiseerd door enkele per sonen uit Heerlen, waaronder de heer Meu- lenberg, die in Duitschland een aviateursbre- vet behaald heeft. Een 1200 tot 1500 men schen bevonden zich op het veld, terwijl eenige duizenden een gratis staanplaats had den gezocht op het omringende heuvelachtige terrein, vanwaar men een goed gezicht op het vliegveld had. Aan de eene zijde bevindt zich op het vliegveld een heuvel, die het co mité tot tribune ingericht had en waarop zich een paar honderd personen, gezeten op stoel tjes, bevonden. Er werd met drie kleine vlieg tuigen gevlogen. Een groot vliegtuig, waar mede passagiersvluchten gehouden zouden worden, had pech gekregen en was ergens buiten Heerlen gedaald. Nadat een der vlieg tuigen boven de kom van Heerlen allerlei evoluties had uitgevoerd, begonnen de demon straties op het vliegveld en werden door een vliegtuig loopings etc. boven het terrein ge maakt. Tegen 5 uur was de Duitsche Dietrich D. 572 met Siemensmotor D.P. II A. No. 121, toebehoorende aan den fabrikant K. Giebeler uit Bonn en bestuurd door den vroegeren oor logsvliegenier Gesper, eveneens uit Bonn, op gestegen. Kort daarop was de machine weer gedaald, omdat door een defect het vliegtuig geen voldoende hoogte kon krijgen. De ma chine had, zooals de eigenaar Giebeler later mededeelde, een vette bougie. De motor werd nagezien, de bougie afgebrand en na proef draaien startte tegen half zes de D. 572 we der, terwijl een acrobaat zich gereed maakte om, wanneer de machine was neergekomen, mee op te stijgen om onder aan het toestel toeren te verrichten. Doch zoo ver zou het niet komen! In overtrokken stand, zooals de eerste luite nant-vlieger Koen uit Soesterberg, die^ op het terrein tegenwoordig was als officieel adviseur, mededeelde, bewoog de machine zich door de lucht. Het starten zelf had de luitenant niet gezien, omdat hij zijn aan dacht gaf aan den juist voor de D. 572 op gestegen Pelikaan, doch in de lucht bemerk te luitenant Koen, dat er iets aan de D. 572 haperde. De piloot kon geen voldoende hoogte krij gen. Vlak boven het geboomte aan het einde van het terrein trok hij de machine nog eenigszins op om op 40 50 meter hoogte een wijde bocht te maken. Men meende, dat de piloot ging terugkeeren. Dit was ook het geval, doch, naar de luitenant verklaarde, en zooals de eigenaar van het vliegtuig ons later bevestigde, moet de bestuurder zijn be zinning verloren hebben. Achter het publiek om zocht hij het vlieg terrein weer op. Op zeer geringe hoogte en in plaats van elders te dalen, streek hij over het achter de tribune gelegen veld om te trachten dwars over deze tribune op het vliegveld neer te komen. Het publiek elders op het terrein had aanvankelijk niets ge merkt, doch zij die op de tribune waren, be speurden het gevaar, dat achter hen op doemde. Juist werd beneden de tribune af geroepen, dat zij die nog een passagiers- Vlucht mede wilden maken, naar voren en naar beneden moesten komen. "^oarom waren reeds eenige personen op gestaan. „Bukken, bukken!" werd er plotse ling geroepen. Op dat oogenblik raakten de vleugels van het vliegtuig het publiek. De machine kwam hierdoor nog een meter dich ter op de heuvel-tribune, schuurde met den romp nog even over den grond om dan aan den rand van den heuvel naar beneden te storten en over den kop te slaan. Een doodsche stilte en vlak daarop een angstig geschreeuw deed zich hoor en. Op den rand boven op den heuvel lag een bloe dende massa, terwijl onder aan den voet van den heuvel eenige personen, die aan de passagiersvlucht mede wilden doen en daar voor naar beneden waren gekomen, roerloos neerlagen. Op de tribune zelve zaten en lagen tus schen een gewirwar van tafeltjes, omgeval len stoeltjes en gebroken glaswerk gesticu- leerende, schreeuwende en kermende men schen. Minstens 20 waren er gewond en ve len geheel in de war. Een vijftien meter van de plaats van het gebeurde stonden de waar nemende burgemeester van Heerlen, de heer Schreuder, leden van het comité en enkele Duitschers. Deze laatsten snelden naar de machine, draaiden haar om over den kop en trokken den vliegenier Gesper uit den stuur stoel. Hij was korten tijd bewusteloos, doch bleek slechts onbeduidende wonden te heb ben opgeloopen. Van alle kanten kwam het publiek toeloo- pen. De talrijke politie en marechaussees te paard wisten op bezadigde en tactvolle wijze het veld weder vrij te maken. Toen kon het andere vliegtuig, dat zich nog in de lucht bevond, dalen. De Heerlensche afdeeling van het Nederlandsche Roode Kruis en een zie kenauto waren op het veld aanwezig. De manschappen snelden toe om onder leiding van hun commandant, Dr. Widdershoven, de eerste hulp te verleenen, terwijl de eveneens aanwezige geneesheeren Dr. Hustinx en Dr. Vögelers ook hulp verleenden. Mevrouw Schobben, geb. Gemmeke, uit Heerlen, die juist drie weken geleden in het huwelijk was getreden, was door den pro peller geraakt. Het lichaam was nagenoeg in tweeën gesneden. Zü leefde nog even en een geestelijke, die toevallig op het terrein aanwezig was, be diende haar. Toen gaf zij den geest. Haar man stond als razend van smart naast haar. Een weinig verder lag het lijk van den 23- jarigen J. de Beye uit Schinnen, den eenigen zoon van zijn ouders. Hij was met zijn neef en een kameraad, die gewond werd, opge staan om naar beneden te gaan en aan de passagiersvlucht deel te nemen. De derde doode was ook een jongeman, de mijnwerker Nic. Meex, wonende in de Pr. Hendriklaan te Brunssum. Met gebroken schedel werd hij naar het ziekenhuis overgebracht. Mevrouw Van der BergJanssens uit Maastricht, die met haar zesjarig zoontje de demonstraties bijwoonde, werd gewond. Het kind stond er barmelijk naast zijn moeder te schreien en werd door den koster van Heerlerheide me degenomen, om later bij zijn moeder in het hospitaal gebracht te worden. Ook zwaar gewond werd voorts overge bracht een man, voor wiens leven men vreest, doch dien men nog niet heeft kun nen identificeeren. De slager Leo Kusters uit Hoensbroek had een ernstige buikwonde en werd eveneens naar het ziekenhuis ver voerd. S. Hertzdahl uit Heerlen kreeg lichte inwendige kwetsuren en een beenwond. De heer Otermans werd aanvankelijk naar zijn woning in Heerlerheide vervoerd, waar drie ribben en een been gebroken bleken te zijn. Ook hij werd later in het ziekenhuis opgeno men. Zooals boven vermeld kregen in totaal ongeveer twintig personen verwondingen, welke echter van lichten aard waren. Deze konden zich, na verbonden te zijn, naar huis begeven. De officier van Justitie werd terstond ge waarschuwd. De vliegenier is later door de politie gearresteerd. De officier van Justitie, mr. Koderitz uit Maastricht, is gearriveerd, om een onderzoek in te stellen. De vliegenier werd verhoord, doch deze verklaarde, niet in staat te zijn, eenige mededeelingen te doen, doordat hij door het ongeval overspannen is. Ook de le luit. Koen werd gehoord. Het vliegtuig, dat in tweeën gebroken is, is in beSlaf genomen. Eén doode, één zwaar- en 4 Iicht-gewonden Zondagmiddag om half vijf heeft te Santpoort een vreeselijk ongeluk plaats ge had. Een Ford-auto, gemerkt G 54125, zou met 3 dames en een heer, een tochtje ma ken naar Haarlem. Toen de auto de Wüste- laan afreed in de richting Haarlem, zag de chauffeur, dat de spoorboomen van den overweg naast het station Santpoort gesloten waren. Voor de boomen wachtten plm. 40 personen, n.l. een groot aantal kinderen en eenige volwassenen en enkele wielrijders. De chauffeur reed met snelle vaart, en juist toen hij wilde remmen, bemerkte hij, dat de remmen weigerden. De auto reed dien tengevolge op de wachtende groep in en botste tegen een schutting aldaar en kwam dwars over den weg te staan. Twee personen n.l. een dochtertje van den heer Lokerse, hoofdagent van politie te Bloemendaal en het dochtertje van den heer J. M. uit Haarlem, werden zeer ernstig gewond, terwijl vier andere kinderen lichtere verwondingen opliepen. Dr. de Groot uit Santpoort en leden van de Eerste Hulp bij Ongelukken waren spoedig ter plaatse. Ook de ouders van het meisje Van L. waren direct aanwezig. Zij hebben het kind nog even in leven gezien, doch onmiddellijk daar na overleed het. Dr. de Groot verbond de slachtoffers, die een nabijgelegen woning waren binnengedra gen, waarna het dochtertje van den heer M. per auto naar Haarlem werd vervoerd. Het lijkje van het meisje Van L. werd naar het ziekenhuis in Haarlem overge bracht. De auto werd door de politie in be slag genomen. Wij vernemen nog nader omtrent dit droe vig ongeval. Gistermiddag omstreeks half 5 reed een Ford-auto, gemerkt G 54125, welke door een garagehouder te IJmuiden was ver huurd, op de Wüstelaan in de richting van Haarlem. Het doel was een pleziertochtje naar Haarlem en Omstreken te maken. Juist toen de auto de spoorboomen naderde en de chauffeur, die in snelle vaart reed, wilde remmen, bemerkte hij, dat deze weigerden met het noodlottig gevolg, dat de auto door reed en tegen de boomen aanbotste. Het dochtertje van den heer Lokerse, dat voor de boomen stond, kreeg van den auto een duw, en werd onder de boomen door, de spoorrails overgeslingerd, en kwam bij het wachthuisje, dat zich tusschen de twee Te Heerlen is gisteren een vliegtuig langs een toeschouwerstribune neergestort. Vier personen werden gedood, velen gewond. Voor Sjef van Dongen is een studiefonds bij eengebracht. Plechtige uitvaart en begrafenis van Mgr. Dr. Ariëns. Te Tilburg is Zondag het I3e Internatio naal Katholiek Esperantocongres geopend. De begrafenis van Stephan Raditsj. Ont zaglijke belangstelling. Aanvaring in de Noordzee van het s.s. „Otranto" en het ss. „Kitana-Muru". Het stndentencongres te Parijs geopend. Sir Austen Chamberla'n zal voor hers!el van gezondheid een reis naar Califomië maken. De president van den Belgischen senaat overleden. Barometerstan 9 uur v.m.: 758 stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8,56. Hoogste barometerstand 764.1 m_M„ te Haparanda. Laagste barometerstand 738.6 mM., te Blacksod. Verwachting; meest matige Z. tot W.wind, gedeeltelijk bewolkt, later toenemend, met waarschijnlijk regen of onweer en iets koeler. spoorrails bevind, terecht. De auto bleef, na een draal gemaakt te hebben, voor de spoor boomen staan. Het meisje werd bij den heer J. v. d. Berg, Wüstelaan 204, binnengedragen. Mevr. van de Berg met haar twee dochters, hebben toen al het mogelijke gedaan om hulp te bie den. Dadelijk werden natte compressen ge maakt, om daarmede de gewonden te helpen. Nadat het meisje eerst op den grond was gelegd en daar tot bewustzijn was gekomen, is zij op bed gelegd om verder verzorgd te worden. Het mocht echter niet baten. Na drie kwartier nog geleefd te hebben, is zij gestorven. Inmiddels waren de ouders van het zoo ongelukkig om het leven gekomen meisje op de plaats des onheils gearriveerd. De vader was radeloos en wist niet wat aan te vangen. Het meisje is in de armen der ouders gestorven. Dr. De Groot, uit Santpoort, had zware inwendige keuzingen geconstateerd, terwijl tevens de borstkas was ingedrukt. Uiterlijke verwondingen waren op het lichaam niet te zien. Het stoffelijk overschot is door den auto van Mathot naar een der ziekenhuizen te Haarlem vervoerd. Een ander meisje, J. M. genaamd, raakte onder de auto en moest er onder vandaan gehaald worden. Zij werd ook bij de famüio v. d. Berg binnengedragen en is daar voor- loopig verbonden. Zij had zware verwondingen aan de beenen opgeloopen, terwijl tevens een rechterarm ontwricht werd. Zij is per auto naar haar woning vervoerd. Een dame, die met een kindje op den bagagedrager, eveneens stond te wachten, kreeg mede een schok van den auto en raakte er onder. Het kind vloog over de wielrijdster en het rijwiel heen, maar bleek, op een enkel schrammetje na, ongedeerd. De dame had verwondingen aan het gelaat V:-" Bij de Zondag te Heerlen gehouden vlieg demonstratie is een Duitsch vüegtuig langs een der toeschouwerstribunes neergestort. Vier personen werden gedood, velen gewond. De vlieger geraakte bewusteloos, doch werd slechts licht gewond. Hierboven het vliegtuig na den val

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1