Seringa &WiitIirich,Raarfem EERSTE BLAD - NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - MAANDAG 13 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE 2 Centrale Verwarming. De Katholieke feestdag op 15 Augustus a.s. Luxor-Theater Gewetensgeid Het St. Josephshuis der E.E. Zusters Carmeli tessen aan den Zijl singel te Haarlem Heerlijke bloei der stichting De nieuwe Pastoor der Spaarne - parochie De feestelijkheden in het „Bavodorp,, Gp Koninginnedag Beperking Breedertulpen - teelt Herstellend Pastoor A. J. Boks STADSSCHOUWBURG. Het badseizoen voor Noordwijk De nieuwe sub-regent van „Hageveld" De nieuwe Deken van Hoorn Nieuwe parochie te Hem en Venhuizen De nieuwe pastoor te Vogelenzang De Zandvoortsche Gemeente - begrooting goedgekeurd Het muziekconcours te Assendelft VOETBAL R.G.H. II-N.A.C. II 1-3 R.C.H. I-N.A. C. I 2-3 Stofzuigers MAERTENS Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 Apex Klop'Veeg-Stofzuigers f175.- bekomen. Zij is eveneens by de familie v. d. Berg binnengebracht en heeft later per trein den tocht naar Haarlem voort gezet. Nog eenige andere rijwielen werden aan gereden. Vier rijwielen zijn vernield en zijn met den auto in beslag genomen. De auto is gestald in de garage van v. d. Velden waar hij blijft, totdat het onderzoek, dat in vollen gang is, is afgeloopen. In den auto bevonden zich drie dames en één heer, die natuurlijk zeer geschrokken waren en tot bedaren moesten gebracht wor den. Er was op den weg een bijzonder groote belangstelling. Begrijpelijk heerschte er in het dorp en bmgeving groote verslagenheid. Hét bestuur der R. K. Middenstandsver. te Haarlem verzoekt den Katholieken Handeldrijvenden en Industrieelen Midden standers op a.s. Woensdag, 15 Augustus den feestdag van Onze Lieve Vrouw Hemelvaart, hun zaken, kantoren en werkplaatsen geslo ten te houden. Doch eveneens en met bijzonderen nadruk wordt aan de Katholieken van Haarlem en omgeving dringend verzocht zich op dien dag van koopen absoluut te onthouden, dus ook niet bij andersdenkenden, opdat het den Katholieken Handeldrijvenden en Industri eelen gemakkelijk gemaakt wordt dit gebod der kerkelijke Overheid na te leven. Er zijn thans in het heele jaar maar 2 ver plichte Zondagen meer: 15 Augustus en 1 November. Namens het bestuur der R. K. Midden- standsvereeniging Het Dagelijksch bestuur, P. J. M. van Tetering, Voorz. W. J B. van Liemt, Vice-voorzi. II. Th. Fibbe, le secr. H. J. L. Klein Schiphorst, le Penn. Zooals te doen gebruikelijk is den Iaatsten tijd, geeft Luxor in zijn nieuwe programma van gisteren weer twee hoofdnummers. Het eerste, vóór de pauze, is „Alarmsig naal," een spoorwegdrama, met Kenneth Mead en Gladys Huette respectievelijk als „Red" Dryden en Kitty Boyden in de hoofd rollen. Behalve door een goede regie onderscheidt zich dit hoofdnummer door een goeden bouw, een logisch verloop, die den toeschouwer tot 't eind in spanning houden. De gedachte, die aan dit drama ten grondslag ligt, is een bijzonder sympathieke. Het élan van den jongen „Red." Dryden, die toont nog meer te kunnen dan boemelen, wint het tenslotte van de draaierijen en de onbetrouwbaarheid van den spoorweg-inspecteur Tom Peck. Bij de ontknooping valt hem niet alleen de eer en het succes van zijn uitvinding een radio-alarmsignaal, ter voorkoning van spoorwegongelukken ten deel, maar boven dien nog de geliefde en beminnelijke bruid, Kitty Boyden. Het tweede hoofdnummer: Charioteen tikje zot, heeft niet onzen onverdeelden bijval. Men moet ten slotte wel respect hebben voor de fantasie van den schrijver (de film is naar den geliiknamigen roman van Wilhelm Speijer), die zich handig weet uit te werken uit de opeenstapeling van verwikkelingen en malle situaties, maar bij den afloop mist men toch het bevredigende gevoel, een zekere vol daanheid over wat men gezien heeft. Het ge geven van den schrijver mist diepe en vasten ondergrond en men zal goed doen dit kijk spel, waarbij met de huwelijksbanden grillig wordt omgesprongen, niet al te ernstig te nemen. De revue (No. 2) gaf o.m. prachtige natuur opnamen (gekleurd) uit Califomië, terwijl het Luxor-nieuws wèl up-to-date was, door dat we o.a. de overbrenging van de brug voor de Eendracht hierin te zien krijgen. De inspecteur der directe belastingen heeft 10 gewetensgeid ontvangen. In alle stilte heeft de vorige week, Zon dag 5 Augustus 1928, feestdag van O. L. Vrouw ter Sneeuw, plaats gehad de in zegening der lokalen van de nieuwe jon- gensafdeeling in het St. Josephshuis der E.E. Zusters Carmelitessen te Haarlem. De E.E. Zusters hadden liever, dat dit nieuwe werk zonder uiterlijk vertoon werd begonnen, alleen hebben zij Gods rijksten zegen over deze nieuwe stichting afgeroepen én de voorspraak van den H. Aloysius, onder wiens bescherming deze nieuwe afdeeling as is geplaatst, opdat het werk, met heel veel moeite en zorg begonnen, zegenrijk moge werken in het geestelijk belang der Haar- lemsche huisgezinnen. Inderdaad bestond hieraan een ware be hoefte; reeds lang en herhaaldelijk werd er b.v. bij de E. E. Zusters op aangedrongen om naast het Internaat der meisjes, ook een Internaat voor jongens op te richten, opdat de kinderen uit een en hetzelfde gezin te zamen bij de E. E. Zusters een goede ver zorging zouden vinden, wanneer moeder of gestorven, of ziek of om welke reden ver hinderd is hare moederlijke zorgen te wijden aan hare lieve kinderen; en zoo kunnen dan zoowel de zusjes als de broertjes, in verschillende afdeelingen, bij de E.E. Zus ters worden gebracht. Een lang gekoesterde wensch is hiermede in vervulling gegaan. De E. E. Zusters zijn thans in staat om in de perceelen aan de Ruychaverstraat, door de goede zorgen van de firma Kipshagen, onder leiding van den opzichter C. J. Velt- man netjes maar eenvoudig voor dit doel omgebouwd en ingericht een ruim 40 jongens te verzorgen, dag en nacht, in twee afdeelin gen, eene voor de grootere jongens van 712 en eene voor de kleine van 27 jaar. Het laat zich aanzien, dat ook deze twee nieuwe afdeelingen spoedig bevolkt zullen worden. God zij dank een bewijs, dat de E.E. Zusters goed gezien hebben en dat een Katholiek Kinderhuis voor Haarlem inder daad noodig is. En als dan komend jaar de E.E. Zusters Carmbelitessen 10 jaar in Haar lem zijn. dan zullen zij door de omstandig heden gedrongen worden, hetgeen zij zelve ook wel gaarne willen, om aan de Ruychaver straat hoek Brouwersvaart te bouwen een groot nieuw Kinderhuis, en dan zal St Jo seph, zooals altijd, zeer zeker zorgen, dat de middelen aanwezig zijn juist op den tijd dat de bouw van het nieuwe huis noodig zal zijn En wat er dan verder nog komen moet De Carmel-vereerders in Haarlem en om geving zullen wel zorgen, daaraan wordt niet getwilfeld. dat O.L. Heer bij dat nieuwe Kin derhuis en bij het Klooster der E. E. Zusters een Hem passende woning krijgt: want waar zal O.L-Heer liever wonen dan dicht bij de kleintjes aan de-Ruychaverstraat en. de E.E. Zusters Carmelitessen aan den Zijlsingel; de plaats voor de nieuwe kapel, waar de klein- ti'es dikwijls zullen komen bidden, is al uit gezocht; het is een uitgelezen hoekje! Het move misschien vreemd schijnen dat eerst wordt gezorgd voor de kleintjes en dan voor O. L. Heer, maar zou O. L. Heer zelf het zoo vreemd vinden? In ieder geval de Haarl. zusjes en Broertjes kunnen nu reeds bil de Eerw. Zusters Car melitessen in het St. Josephshuis kom^n en zij zullen daar ook vinden een allerbesten Vader, den goeden en heiligen Joseph. Als opvolger van wijlen pastoor Schrandt is benoemd tot pastoor der O. L. Vr. Rozen krans- en Dominicuskerk aan het Spaarne, de Zeereerw. Heer J. de Vlieger, sinds 1919 pastoor der O. L. Vr. van Lourdes-parochle te Amsterdam. AULA LANDBOUWHOOGESCHOOL Het ontwerp-Zwiers wordt uitgevoerd Het bestuur der Stichting Aula-fonds Land- bouwhoogeschool Wageningen, heeft, naar aanleiding van de resultaten van de uitge schreven prijsvraag, besloten tot uitvoering van het ontwerp van den heer ir. H. T. Zwiers te Haarlem, dat met den eersten prijs be kroond werd. Het is de feestcommissie in het Bavodorp gelukt, een feestprogramma samen te stei- I len, zóó mooi, en zóó grootsch opgezet, als nooit te voren. Allereerst is om 9 uur de Reveille, waarna onmiddellijk de draaimolen en andere at tracties worden geopend. Om 10 uur begint de tractatie der 600 kin deren, die allen de noodige bonnen zullen krijgen, waarop zij de verschillende versna peringen en verrassingen zuilen ontvangen. Ook mogen de kinderen draaien naar harte lust, waarvoor kaartjes worden uitgereikt, in den electrischen draaimolen van F. G. v. Leeuwen en Zoon. Deze molen is des avonds schitterend verlicht en is voorzien van een orgel. Om 2 uur zullen de kinderen, die zich heb ben opgegeven deel te nemen aan de wed strijden, zich verzamelen in de Emostraat, waarna, met de muziekvereeniging „Utile Dulci" voorop, een marsch wordt gemaakt naar het feestterrein. Daar zal het Wilhelmus worden gezongen en wordt onmiddellijk een aanvang gemaakt met de spelen en wedstrijden der kinderen. Groep A voor jongens van 79 jaar: zak- loopen. Groep B voor meisjes van 79 jaar: vlag- steken. Groep C voor jongens van 9—11 jaar: behendigheidswedstrijd. Groep D voor meisjes van 911 jaar: hoepelen met hindemissen. Groep E voor jongens van 1113 jaar: boegsprietwedstrijd. Groep F voor meisjes van 1113 jaar: behendigheidswedstrijd. Voor deze wedstrijden is de deelname ge heel gratis en worden vele fraaie prijzen be schikbaar gesteld. Alleen is opgave tot deel name verplichtend. Nadat de kinderspelen zijn geëindigd, on geveer 4 uur, volgen direct de wedstrijden voor de ouderen en wel: Groep G voor jongens van 1317 jaar: mastklimmen. Groep H voor meisjes van 1317 jaar: tobbetje steken. Groep J voor heeren van 17 jaar en ouder: gecostumeerde voetbalwedstrijd. Groep K voor dames van 17 jaar en ouder: gecostumeerde korfbalwedstrijd. Om 6.30 uur zal de uitreiking der prijzen plaats hebben. Om 7.30 uur begint het avondfeest met een muzikale wandeling van de Amsterdam- sche Poort af door de Amsterdamstraat en het Bavodorp naar de Emostraat. Om 8 uur begint het avondconcert in de Emostraat door de Muziekvereeniging „Utile Dulci", onder leiding van den beer A. C. Jut- jens. Het programma vermeldt: 1. Volksliederen. 2. Homilie centre homme, marsch J. Knegtel. 3. Mignonette, ouverture J. Bauman 4. Flots du Danube, wals de concert, J. Ivanovici 5. L' Attente fait Mourir Pauze. 6. Vers 1' Avenir, marsch, 7. Bettina, ouverture, 8. Suspinul, wals, 9. Potpourri Populaire no. 6 10. Finale Gedurende de pauze der muziek wordt een zanguitvoering gegeven door de mannenzang- vereeniging „St. Caecllia" (ongeveer 60 zan gers). Verder zullen nog eenige muzikale omme gangen plaats hebben met fakkelverlichting. Om 11 uur trekt de muziek naar het ter rein, waar het vuurwerk zal worden afge stoken. Dit vuurwerk wordt geleverd door de firma A. J. Kat te Leiden en zal bestaan uit 12 afdeelingen en totaal 42 nummers als volgt: le Afdeeling: 1. Opening van het vuur werk door een zware luchtkanonnade met schitterlicht; 2. 1 signaalblom met bliksem licht; 3. 1 Zwermfontein mee mf"n°st"mbon- quet; 4. 1 brillantbom met magnesium en polypsterren; 5. 2 vuurpijlen met gekleurde Uchtkogels. 2e Afdeeling: 6. Fraaie verlichting van het terrein door roode magnesiumzon, een roo- den gloed over het terrein werpende; 7. 1 brillantbom met electrische sterren; 8. 1 bom- raket met dubbele uitbarsting; 9. 1 magne- siumtourbillon. 3e Afdeeling: 10. Groot draaiend vuurfront, de Libanonzon met bontgekleurde lichten In stralenkrans wat in brillantvuur overgaat en vervolgens in jasminvuur en ten slotte In schitterende chrysanteumregens met duizen den schelwitte stralen en sterren, eindigende met kanonslagen; 11. 1 signaalbom met bliksemlicht; 12. 2 vuurpijlen met Alaska- sterren; 13. 1 luchtslang ln brillantvuur. 4e Afdeeling: 14. Groote Diabolo Cascade, beginnende met brillantzon ln kleur, waarbij groote brillantfonteinen met jasminvuur ont branden en waartusschen fraaie gekleurde rozetten zich vertoonen, eindigende met ka nonslagen; 15. 1 Florabom met korenbloem regen; 16. 1 zwermfontein met brillantbou- quet. - 5e afdeeling: 17, Dubbele pyrotechnische telegraaf, over het terrein gaande; 1 bril- lantpalmpijl, palmregen uitwerpende; 19. 1 pot a feu met infanterie snelvuur. 6e Afdeeling: 20. Fraaie verlichting van 't terrein door 3 potten bengaalsch vuur in diverse kleuren; 21. Opstijgen van een opa- lenbom,'schitterende opalen uitwerpende; 22. opstijgen van een vesuviuszon in magne- siumvuur. 7e Afdeeling: 23. Brillantstaaf met- ge kleurde magnesiumlichten, welke van kleur venaderen, plotseling omringd door een grooten magnesiumregen met schelwitte kran sen, eindigende met kanonslagen; 24. 2 vuur pijlen met wisselende sterren; 25. 1 brillant bom met heliotroopregen. 8e Afdeeling: 26. Groote brillant palm boom, gevormd door magnesiumfonteinen, welke schitterende vonkenregens uitwerpen en waarin een groote magnesium zon stralen werpt, eindigende met kanonslagen; 27. 1 pot a feu met infanterie snelvuur; 28. 1 bom- raket met bomsterren. 9e afdeeling: 29. Aarabische Konings-Glo- ria, gevormd door groote prachtbranders, welke het fijnste stofgoud vormen, waarin duizenden goudstukken ontstaan en waarin een schitterende zon met gouden lovertjes draait, eindigende met kanonslagen. (Dit is iets nieuws op vuurwerkgebied)30. 2 vuur pijlen metbliksemende sterren; 31 opstijgen van een kunstbom met kunstig ge mengde sterren; 32. 1 luchtslang in bril lantvuur. 10e Afdeeling: 33. Groote Lotusbloem, ge vormd door brillantfonteinen met blauwe vonken, waarin een groote gekleurde zon draalt, eindigende met kanonslagen; 34. 1 magnesiumtourbillon; 35. 1 bomraket met kanonslag. 11e Afdeeling: 36. Groote electrische dia mant waterval, een schitterende schelwitte vonken- en sterrenmassa opwerpende, waar door het terrein daghelder wordt verlicht, eindigende met kanonslagen; 37. 1 magne sium courbillen; 38. 1. brillantpijl met ko- meetregen. 12e Afdeeling: 39. Groote slotdecoratie, bestaande uit de woorden „Leve de Konin gin"; 40. ontbranding van een aantal bril- lanti'ontein. welke een carré van brillant vuur om de woorden vormen; 41. ontbran ding van groote palmtakken van goudvuur, waaruit e enmenigte gekleurde en polyp liehtkogels opstijgen; 42. groot bombarde ment en sterrenregens. Na afloop van dit vuurwerk zullen de draaimolen en andere attracties nog geopend blijven tot 12 of 1 uur, naar gelang door de bevoegde autoriteiten zal worden vastgesteld. Men ziet, dat het daar in het Bavodorp dus ook een eeht volksfeest wordt, vooral als men weet dat iedereen van alles kan ge- ni-ten zonder kosten voor entree. De feestcommissie „Bavodorp" kan orga- niseeren, dat hebben wij de vorige jaren ge zien. Maar zooals thans het programma is samengesteld, is voor elkeen de gang naar het Bavodorp de moeite waard. De Commissie, aldus meldt het „Wkbld. voor BI. C.", die ook dit jaar weder pogingen ih het werk heeft gesteld om de kweekers van Breedertulpen te bewegen tot een ge zamenlijke beperking van de uitbreiding der teelt van Breeders, heeft j.l. Maandag moeten constateeren, dat slechts een deel zij het een belangrijk deel dergenen, die in 1927 zich aansloten, bereid waren zich weder voor een jaar te verbinden. Naar schat ting was échter slechts ruim de helft der to tale oppervlakte met Breeders beplant, tot toetreding bereid en hoewel er ook verleden jaar een deel buiten bleef, achtte de Commis sie van uitvoering de voorwaarden van wel slagen der regeling ditmaal niet aanwezig en besloot de overeenkomst op te heffen. De toestand van den heer R. Veldhuyzen van Zanten, te Hillegom, wien de vorige week een ernstig ongeval overkwam, is in zooverre gunstig, dat de patiënt langzaam herstellend is en er goede hoop bestaat, dat hij geen blijvende nadeelige gevolgen van het ongeval zal ondervinden. De Weleerw. Heer A. J. Boks, kapelaan aan de parochiekerk van den H. Joseph te Haarlem, is door Z. D. H. den Bisschop benoemd tot pastoor te Amsterdam in de pa rochiekerk van O. L. Vr. van Lourdes te Amsterdam. G. Gadenne Sam Vlessing C. Snoeck J. Ivanovici G. Renaud HONKBAL HAARLEMS LAATSTE WEDSTRIJD De eenige competitie-wedstrijd, dien Haar lem nog moet spelen, is in het concept- programma vastgesteld op Zaterdag 18 Au gustus op het terrein van Z. R. C. in Wa tergraafsmeer. Wiener Blut. operette in 3 ac- ten van Viktor Léon en Leo Stein met muziek van Johan Strauss. Een bekend spreekwoord zegt: „Als men een hond wil slaan, kan men altijd een stok vinden" en met een kleine parodie daarop zouden wij, met het oog op deze operette willen zeggen: Als men vroolijke, luchtige muziek en zang plus dans, voor het voetlicht wil brengen, kan men altijd wel een inhoud voor een operette vinden. Uit den aard der zaak is een operette steeds een dankbaar spel. Als de muziek en de zang aangenaam zijn en het oor streelen, en men lascht hier en daar nog wat komische si tuaties en „zetten" in, dan is 't doel be reikt. We staan zonder twijfel sceptisch te genover het gegeven en keuren dit zonder meer af, doch aangezien de reeds eerdér genoemde stok en hond er zoo'n duim dik opliggen, nog geaccentueerd door de talrijke spel vrij heden, welke de artisten zich veroor loofden, meenen we, dat volwassenen zich, al is het niet overmatig, toch wel er mee geamuseerd zullen hebben. Gaf Adolf Falken met zijn forsche goed beheerschte stem genotvolle oogenblikken, Arthur Klaproth die tevens de leider was, was kostelijk in zijn vorstenrol. Ook Gretel von Eberstein-Putze en Ethie Hemmerle zongen zeer schoon, al is het haar schuld niet, dat vooral in het begin het orkest veel te krachtig van zich deed hooren. Toni Mahler wa s de echte Weensche Mam- sell met een groote dosis jeugdigen over moed. De Strauss-muziek, volgens het vaste re cept bereid is licht verteerbaar en bij uit stek geschikt voor operetten. Wat wij in deze nieuwy geënsceerde ope rette wel voor een groot deel misten, was het fijne speciale Weensche cachet, dat b.v. de Frits Hirsch operette kenmerkt. Echter moeten wij hier dadelijk aan toe voegen, dat hetgeen dat gezelschap tot nog toe bood van beter materiaal was amengesteld, dan dit eendaagsche grafelijke intimiteiten, ver telseltje, waarin de karige bezetting weinig of geen gelegenheid geeft tot het scheppen van sfeer. Evenals elders heeft het ongunstige voor seizoen ook voor Noordwijk nadeel) 3 ge werkt. Toch is over 't algemeen de stemming wat betreft het seizoen 1928 niet pessimistisch Er wordt in kringen, die het weten kunnen, gesproken van „goed bezet" en „geen reden tot klagen". Gewaagd is de voorspelling niet, dat Noordwijk bij het sluiten van het sei zoen tevreden zal zijn. Vanaf 1919 bedroeg het aantal badgasten ruim 10.000, met uitzondering van 1920 met 8250 en 1926 met een bezoek van 8668. Hoewel niet met zekerheid is te zeggen, dat 1928 de 10000 zal te bovengaan, zal het getal toch ver boven dat van de twee bovengenoemde ongunstige jaren komen. De Olympische Spelen, die ongetwijfeld veel vreemdelingen naar ons land hebben ge lokt, hebben in Noordwijk op het bezoek geen invloed gehad. Niet vergeten mag worden, dat er ook een categorie onder de toeristen is, die vóór alles rust wenscht. En deze men- schen laten zich mogelijk door de bijzondere gebeurtenis te Amsterdam en vermeende moeilijkheden in verband met logies of we gens rustverstoring van een bezoek aan Ne derland weerhouden. Aangenomen mag wel worden, zeker wat de badplaatsen betreft, dat de voorspellingen te dezen opzichte be neden de verwachtingen zijn gebleven. Daarbij komt, dat de gemakkelijke en veelvuldige verkeersgelegenheden ook in het internationale verkeer den stroom van toe risten erg verspreidt. De meest verwijderde streken naar Noord en Zuid zijn binnen een beperkt aantal dagen te bereiken. Was voor den oorlog Noordwijk bekend als een badplaats, die overwegend door Duit- schers bezocht werd, dit geldt op heden niet meer in die mate. Naar wij vernemen bestaat 75 pCt. dei- aanwezige badgasten uit buitenlanders. Tij dens den öoriog waren er zoo goed als geen buitenlanders en was Noordwijk tijdelijk een badplaats voor de Nederlanders. Hoewel Noordwijk het mogelijke blijft doen, om het historische voorname cachet van de badplaats te bewaren, is er in de na- oorlogsche jaren toch verandering gekomen in den aard van het publiek. Zooals overal elders, in de samenleving is deze verande ring ook in het leven aan 't strand merk baar. Wat wij in Zandvoort vernamen omtrent mindere verteringen door de badgasten, schijnt ook in Noordwijk gevoeld te worden. De zeebaden langs 't 3 K M. lange strand staan alie onder controle van de Maatschap pij „Zeebad". Het bekende „Huis te Duin" heeft over een lengte van 400 meter een eigen bad voor zijne gasten. Aan den Noordboulevard is het Oranje- bad; verder is er de „Badinrichting op het Zuiderstrand" en de goedkoope zeebaden bij den Vuurtoren. De tenten en verder in gebruik zijnd ma teriaal behooren aan de maatschappij Zee bad. Ook het Noordelijk gelegen z.g.n. vrije strand staat onder controle der Maatschappij De Zeereerw. Zeergel. Heer N. L. A. Am- raeriaan, sinds 1921 professor aan het semi narie „Hageveld", te Heemstede, is in de plaats van prof. Hennlng benoemd tot sub regent van het seminarie. Tot deken en pastoor te Hoorn is benoemd de Zeereerw. heer J. P. Huibers, pastoor der parochie van O. L. Vrouw van Altijdduren- den Bijstand te Amstedam. Onzen oud-stadgenoot, den Weleerw. Heer W. H. Kooy. kapelaan aan de parochie van de H. Maria Onbevlekt Ontvangen is op dracht gegeven, een nieuwe kerk te stichten in Hem en Venhuizen, N.H. Naar wij vernemen, is benoemd tot pas toor te Vogelenzang de Zeereerw. Heer L. J. Schalke, sinds 1923 pastoor te Oude Tonge. Naar wij vernemen, is de Zandvoortsche gemeentebegrooting voor het jaar 1928 thans door Ged. Staten goedgekeurd. Zaterdagmiddag tegen drie uur stroomde de schitterend versierde zaal van ,,'t Huis Assumburg" vol met belangstellenden om het bestuur van „Harmonie" en den kranigen Directeur, die ook zijn jubileum vierde als lid der vereeniging, te complimenteeren bij gelegenheid van het 40-jarig bestaan der vereeniging. Tegenwoordig waren behalve bestuur en directeur, de bekende musicus S. Vlessing, de oud-burgemeester van As sendelft K. Cz. de Boer, de oud-burgemees ter van Nieuwkoop, H. Onderwater, de wer kende leden van Harmonie, het eere-comi- té en de afgevaardigden van alle vereeni- gingen uit Assendelft en van verschillende zustervereenlgingen van Harmonie uit de omliggende plaatsen. Na een ipgewekt strijkje gegeven door het trio Biet, nam de voorzitter van het Uitvoerend Comité, de heer P. Dunnebier het woord, heette alle aanwezigen welkom en hield een kort ge schiedkundig overzicht der vereeniging en belichtte daarbij vooral de zeer groote ver diensten van den tegenwoordigen directeur, den heer J. K. Jongejans. die 33 jaar lang het directeurschap belangeloos heeft waar genomen zelf betaalt hil steeds zijn contri butie als lid en Harmonie gevoerd heeft tot rrootsche triomfen, zoodat zij behoort tot de beste corpsen van ons land en steeds moet optreden in de Hoogste Eere-afdeeling. Het vaandel is te klein om allen behaalden eereteekenen een plaatsje te kunnen geven, niet minder dan veertig prijzen zijn behaald. Hij hoopt, dat de directeur tot in lengte van dagen met altijd jeugdig vuur Harmonie zai blijven aanvoeren. Hierop werd het woord verleend aan den Edelachtbaren heer J. J. de Boer, burgemeester van Assendelft. Deze compli menteerde de feestvierende vereeniging mét het jubileum namens het gemeentebestuur en de gemeentenaren en uitte de beste wenschen voor het welslagen van het grandioos opgezette concours. Voor afwisseling volgde weer een strijkje, werd thee geserveerd, met bon bons voor de dames en een fijne sigaar voor de heeren, zoodat allen zich recht thuis gevoelden in het tijdelijk „home" van de jubilaresse. Daarna werd het woord gevoerd door den heer KI. Aafjes, oud-voorzitter der vereeniging, den heer Bergers, namens het fanfarecorps Eensgezindheid te West- zaan, den heer Bas Bleijn, en door de afgevaardigden van de volgende vereeni- gingen: Apollo, Zaandijk; fanfare Oost- Knollendam; Crescendo, Assendelft; Eens gezindheid, tooneelvereen., Assendelft; de R. K. Hanze.tooneelvereen. Oefening Kweekt Kennis; de tooneel vereen. Kunst en Strijd; de Gymnastiekvereen. W.I.L.; Assendelfts Symphonieorkest, de Winke- Ueirsvereerüging, de vootbalvereen. As. esndelft, de Schoolcommissie, de Ouders- commissie, de Zangvereen. De Volksstem, Onderling Genoegen, Krommenie. Alle redevoeringen werden besloten niet het aanbieden van bloemen, zoodat spoe dig het bestuur van Harmonie volop in de bloemen zat. Nadat nog het woord gevoerd was door de heeren K. Cz. de Boer, Olivier, P. M. N. Kwantes, G. Barnhoom en Onderwater, allen leden van het eere.comité, en die allen in opgewekte toonaarden den lof zen gen vanHarmcnie en zijn eminenten direc teur, sloot de voorzitter met hartelijke dankwoorden voor de enorme belangstelling deze zeer goed geslaagde receptie. Het feestconcert en het vuurwerk Za terdagavond om 8 uur begon het feestcon cert dat gegeven werd door de feestvierende vereeniging. Het feestterrein, feeëriek ver sierd en verlicht liep vol, men schatte liet aantal op 3500 k 4000 toehoorders, van hier en ook van elders, want het schitterend mooi zomerweer lokte ook de menschen van om liggende plaatsen naar Assendelft. Onder de begeesterende en correcte leiding van den eminenten drirecteur werden door Har monie een 9-tal nummers uitgevoerd op waarlijk briilante wijze; die uitvoerig de monstreerde het kennen en kunnen van Harmonie op muzikaal gebied, en ontlokte een enthousiast applaus, rat sems het karak ter van een ovatie aannam, wel iets bij zen ders bij ons Assendelfters, die nu niet zoo gauw warm loopen. Na het zeer goed ge slaagde feestconcert werd een vuurwerk af gestoken, dat een ieders bewondering af dwong. Toen ging de duizendkoppige menigte uiteen, een ieder met de vaste overtuiging dat de feestcommissie het tastbaar bewijs geleverd had, dat zij voor haar taak ten volle berekend is. De inzet van het muziekfestijn was grootsch en schitterend en houdt mooie beloften in voor de aanstaande concours- dagen. Dat Assendelft dit muziekfestijn op waardige wijze viere. Officieele Ontvangst Zondag elf uur de- Gen de op dien dag deelnemende vereeni- gingen haar „joyeuse entrée" in Assendelft, De besturen en de heeren jury-leden, n.l. Wolters, Gerharz, Hazebroek, van Erp en Sam Vlessing werden op het gemeentehuis door B. en W. van Assendelft, ontvangen. Burgemeester De Boer hield een kort, doch beteekenisvol speechje, waarin hij allen wel kom heette en de beste wenschen uitsprak voor het welslagen van den vreedzamen strijd, welken de muziekvereenigingen met elkaar zouden aanbinden. Na het applaus, dat op deze woorden volgde verkreeg de heer Wolters het woord. Hij dankte voor de har telijke woorden en maakte van deze gelegen heid gebruik den directeur van Harmonie, den heer Jongejans te complimenteeren en te huldigen als een hoogstaand musicus, die met Harmonie veel mooie en goede dingen heeft gedaan. Voor 20 jaar heeft hij reeds als Jurylid opgemerkt, dat de heer Jongejans zeer muzikaal was aangelegd en deze nog veel voor de toekomst beloofde. Dat hij toen niet verkeerd heeft gezien, moge blijken uit het feit, dat de heer Jongejans nadien met Har monie de mooiste en hoogste triomfen heeft behaald. Na 't gebruik van den eerewijn werd de bijeenkomst gesloten en maakten de ver- eenigingen zich op voor den marschwedstrijd De marschwedstrijd. Duizenden stonden langs den weg en op de erven geschaard, toen de marsch-wedstrijd begon. Deze ver liep zeef vlot en gaf zeer veel te genieten; vooral de martiale houding en kranige marschmuziek van „Sta Pal", welk Corps con brio Le Royal Vainqueur van J. Volanet maakte, trokken de bijzondere aandacht. De uitslag van dezen wedstrijd, bij het publiek blijkbaar zeer geliefd, was als volgt: 3e afd. Fanfare: Sumatra's Fanfare, Am sterdam 2e prijs met 77 punten. Amsterd. Hengelaars Fanfare 2e prijs met 72 34 punt. 2s afd. Harmonie: St. Michael, Heemstede le prijs met 80 punten, 2e afd. Fanfare, Wil- helmina, Santpoort, le prijs met 80 punten, le afd. Harmonie, Kunst na Arbeid, IJmui- den, 2e prijs met 77.5 punt, le afd. Fanfare Sta Pal, Amsterdam, le prijs met 90 punten, afd. Uitm. Harmonie, Concordia, Amsterdam le pr. met 87.5 punt, Cresczndo, Scheepsb. Amsterdam, le prijs met 80 punten. Eere afd. Harmonie, Crescendo, Haarlem, le prijs met 35 punten. Om half twee ongeveer begonnen de Con certwedstrijden. „Het feestterrein" was weer goed beze en met aandacht werden de ver schillende nummers aangehoord. Wij vol staan heden met het geven van den eind uitslag. 3e afd. Fanfare: Sumatra's Fanfare, Am sterdam, le prijs met 260 p.; Amst. Heng. Vereen,, Amsterdam, 3e prijs met 211 p.; 2e afd. Harmonie: St. Michael, Heemstede le prijs met 270 p.; 2e afd. Fanfare: Wilhel- mina, Santpoort, 2e prijs met 24234 p.; le afd. Harmonie: Kunst na Arbeid, IJmuiden, 2e prijs met 22734 P-; le afd. Fanfare: „Sta Pal", Amsterdam, 2e prijs met 22334 P.; Afd. Uitmuntendheid: Crescendo (Scheepsb.), Amsterdam, 2e prijs met 231 p.; Eere-Afd. Harmonie: Excelsior, Noord-Scharwoude, le prijs met 265 p.; Harmonie Crescendo, Haar lem, le prijs rr.et 259 p. Voor dezen dag behaalde St. Michael van Heemstede het hoogst aantal punten. Om 8 uur ving aan de Eere-wedstrijd; een talrijk publiek en mooie muziek. De uitslag hiervan wordt bekend gemaakt, 26 Aug., den iaatsten dag van het concours. R.C.H. opende gisteren in Haarlem het komende voetbalseizoen met twee wedstrij den tegen de beide hoogste elftallen van het Bredasche N.A.C. Hoewel nog rijkelijk vroeg, was de be langstelling voor deze wedstrijden niet on belangrijk groot,en al kan men zoo aan het begin dan nog niet verlangen, dat de gespeelde wedstrijden op normaal compe titie-peil staan, toch was het vertoonde spel in beide wedstrijden het aankijken ten volle waard. De wedstrijd tusschen de reserve-elftallen begon meer dan een half uur ever tijd, doordat de Bredasche gasten zich. in Zand voort wat verlaat hadden. Het was ruim 3 uur, toen scheidsrechter Seubring liet af trappen. R. C. H. 2 verscheen met het volgeude elftal: Kruyer van Es, van Dam Prevost Jr., de Vos, N. N. Warren, v. d.Werve, Schouwsfcra, Kedde Jr. Hessels. Dit voor het meerendeel uit ze?t jonge spelbrs bestaande elftal begon direct goed en al waren de N. A. C.-ers in het alge meen iets forscher, de partijen wogen aanvankelijk goed tegen elkaar op. Vooral in het R.C.H.-team werd goed gecombi neerd en het afgeven van den bal door achterhoede en middenlinie was zeer vol doende. Geleidelijk kwamen de R. C. H.-ers wat in de meerderheid en het gelukte SchGUW. stra om met een goed geplaatst schot den N.A.C.-keeper van dichtbij te passeeren. In het N. A. C. -elftal valt inmiddels het spel van den jeugdigen Wals (oud Unitas-speler) op, die op den rechtsbui tenplaats zeer goede dingen laat zien. Nadat de partijen langzamerhand weer geheel gelijk opgaan, gelukt het aan den linksbinnen, om met een goed schot gelijk te maken. Spoedig is het dan rusten. Hoewel de R. C. H.-ers na de rust den wind in den rug kregen, en men dus alge meen van gedachte -was, dat zij wel zou den gaan winnen, bleek dit vermoeden ge heel onjuist. Integendeel kwamen nu de Bredanaars flink los en de achterhoede van de thuisclub kreeg handen vol werk. Als de linkshalf van R.C.H. vergeet aan te vallen, heeft Wals den bal geheel vrij om voor te zetten en uit dezen voorzet geeft de linksbinnen zijn elftal de leiding, Kort daarop volgt nog een doelpunt van 1 in lis, waardoor de gasten een 31 voor sprong hesben. Wel doen de R.C.H.-ers alle pogingen om den achterstand te ver kleinen, doch het gelukt niet. Er werd over het geheel wat te weinig geschoten, terwijl toch menig kans daar voor heeft bestaan. Als dan ook de tweede helft verstreken is, hebben de N.A.C.-reserves een ver diende overwinning behaald. De scheidsrechter floot dezen wedstrijd i goed. Direct na dezen strijd verschijnen de eerste elftallen in het veld. R. C. H. verschijnt met de volgends spelers: Kos, Kuit, Prevost, Geutskens, Nieuwenhuis, Muller, Hanse, Nachtegeller, Verkerk, Ruis Hazevoefc. N. A. C. was geheel volledig en had o.m. de internationaal Kools op de midden voor-plaats. R. C. H. heeft het eerst het voordeel Van den sterken wind en na den aftrap Is het den N. A. C.-doelman, die het eerst eenig werk te verrichten krijgt. Het spel is echter hoogstens eenige mi. nuten oud, als de N. A. C.-voorhoede een aanval onderneemt, die Kools besluit met een goed schot,waaruit den bal hoog, en voor Kos onhoudbaar, in het doei ver dwijnt. Deze tegenslag prikkelt de R. C. H.-ers tot grooter krachtinspanning en inder daad wordt het doel der tegenpartij meer dere malen onder schot genomen. Op wonderbaarlijke wijze weet echter de N. A. C-doelman zijn doel te verdedigen, bij gestaan door een dosis geluk. Zoo meenen wij bijv. Verkerk eens te zullen zien scoren, doch, op welke wijze ontging ons, de keeper bezweerde het ge vaar. In het algemeen werd, naar onze mee ning, de rechtsbuiten te veel werkloos ge laten, terwijl men toch van de snelheid van iemand als Hanse extra diende te profiteeren. Gedrieën wisten Hanse, Geutskens en Nachtegeller eens den bal keurig op te brengen, doch het schot, dat Verkerk uit- den voorzet loste, keerde den keeper ook nu weer. Geheel tegen de verhouding in is het aan weer N. A. C., welke, na een algemee- nen aanval, weet te scoren en met deze 20-voorsprong doen de heeren het wat kalmer a,an. Hoe de R. C. H.-ers ook hun best doen, het gelukt hen niet, om nog voor de rust tegen te scoren. De tweede helft is bij R. C. H. Prevost vervangen door Van Es. De bezoekers hebben nu het windvoor- deel en weten dat voorloopig voldoende uit te buiten. Het spel wordt nu geduren de geruimen tijd op de R. C. H.-helft ge speeld en de achterhoede, waarin Geuts kens weer een zeer goede partij speelt en ook Kuit nog zeer trapvast blijkt, heeft meer werk dan haar lief is. Toch weten Kuit c.s., goed bijgestaan door keeper Kos, die er eveneens weer goed in is, te voorkomen, dat N. A. C. de score verhoogt. Zelfs komt de R. C. H.- voorhoede wat meer opzetten en na goed spel tusschen Ruis en Verkerk ziet deze laatste kans om van dichtbij met een hard schot den achterstand te verkleinen. Er komt door dit doelpunt wat meer spanning in het spel; het publiek gaat zich wat roe ren en de echte wedstrijdgeest is weer aanwezig. R. C. H. schijnt daardoor het meest geïnspireerd te worden, want het duurt niet lang, of Verkerk ziet nogmaals kans om den N. A. C.-dOelman te pas seeren. Met de nu verkregen gelijken stand (22) schijnt geen der partijen genoegen te willen nemen en een heftige strijd om de leiding ontstaat. Al heel spoedig weet de midden-half van N. A. C. dezen strijd in het voordeel van zijn club uit te drukken, als hij van vrij grooten afstand een schot lost, dat Kos te machtig is. Langzamerhand begint bij beide partijen het spel wat te verslappen, en al krijgen de beide doelwachters nog wel eenige malen gelegenheid om hun talenten te toonen, gescoord wordt er niet meer, en als scheidsrechter Van der Horst, die, naar onze meening, een paar maal een beslis sing gaf in het nadeel van R. C. H„ doch overigens zeer goed geleid heeft, het einde aankondigt, heeft ook het eerste elftal van N. A C. gewonnen. Beide wedstrijden hadden een zeer aan genaam verloop en zullen als oefening voor het op handen zijnde seizoen hun uitwerking niet gemist hebben. Uit hoofde daarvan zullen we hiermede volstaan en een bespreking van de ver richtingen der diverse spelers achterwege laten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2