KENNEMERLAND CHE0UE.K0ERSEN CHEVROLET Joh.Swaalf, Kruisstraat II, Haarlem CHEVROLET VOORTZETTING* RESTANTEN UIT DEN OMTREK Amsterdamsdhe Beurs de NIEUWE EN DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam m ALLE AFDELINGEN EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 13 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE 3 AAN ONZE WEEKABONNE'S Beleefd verzoeken wij onze week- abonne's het abonnementsgeld steeds op Maandag en niet op Dinsdag en nog wel later aan onze bezorgers en agenten te willen voldoen. Voor onze bezorgers en agenten is het zeer lastig wanneer het abon nementsgeld niet op tijd voldaan wordt. DE ADMINISTRATIE. Ernstig motorongeluk op de Rijswijksche Wielerbaan Het 13e Internationaal Katholiek Esperanto-congres te Tilburg Holbewoners aangehouden Man overreden en gedood Bijkantoor van de N. Haarl. Courant voor Kennemerland BREESTRAAT 121 - BEVERWIJK - Tel. 2213 SBSSE SANTPOORT BEVERWIJK. IJMUIDEN HEEMSKERK Rij ksvi schaf slag Staat van Besommingen HAARLEMMERLIEDE. HILLEGOM HEEMSTEDE Voor den Politierechter. DE SPAARNEBANK Haarlem Amsterdam HAARLEMSCHE PROCESSIE NAAR BRIELLE LAATSTE NIEUWS Ernstige aanrijding te Leiden RADIO-NIEUWS Ook daar Hoeveel luisteraars zijn er? Uitwisseling 102V, 102* 101%, 101 99% 252* 168 177 177 236% 439 190% 219 756 754f 133% 138J 221 1500 188* 151 400 200 420% 81* 236* 165* 68 187 104 135 65 101 77* 73% 86f 228* 192 b 186 b 208 5% 33% 687* 380 108 1 166* 143 b 547* 430 190 531 146* 1 192 72* 35 47 51! Radio in Australië INGEZONDEN 5-Persoons CHEVROLET 2-deurs SEDAN STERK VERLAAGDE PRIJZEN Zondagmiddag organiseerde de Haagsche Motorclub motorrace's op den Rijswijksche Wielerbaan. In een van de races van de 500 c.m.3 klasse startten de motorrenners Baar en Lans. In de tweede ronde gaf Lans te vroeg gas in de bocht, met het gevolg, dat hij zijn motor niet meer kon houden. Op dat moment reed hij ruim 100 K.M. Mei een gewelgigen smak vloog hij tegen de balu strade op. De motorrijder vloog door den geweldigen schok met 'n grooten boog over deze balustrade heen en kwam tusschen het publiek terecht. Lans bleef bewusteloos lig gen. Twee van de toeschouwers, de heer Hil- ders uit den Haag en de heer A. Bogmans uit Breda, zwager van eerstgenoemde, ver loren eveneens het bewustzijn. Men kan zich voorstellen welk een groote consternatie er op de wielerbaan heerschte. Dr. van der Laan. die zich onder de toe schouwers bevond, verleende de eerste hulp en constateerde dat Lans een zware hersen schudding had bekomen en achtte overbren ging naar het ziekenhuis noodzakelijk. De twee bezoekers zijn, na eenige moeite weer tot bewustzijn gebracht. Zij hadden slechts lichte verwondingen aan hoofd en borst be komen. De motor, die tegen de balustrade was opgereden, gleed totaal vernield uit de bocht. Het gelukte den renner Baar, die vlak ach ter L. reed, nog tijdig te passeeren, daar hij anders over den glijdenden motor heen ge tuimeld zou zijn. Te Tilburg wordt thans het 13e Internatio naal Katholiek Esperanto-congres gehouden, dat Zondag geopend is. Om half een vond de openingsvergadering plaats in de geheel bezette zaal „Souvenir des Montagnards". Mgr. Diepen, bisschop van Den Boscli, woonde nagenoeg de geheele vergadering bij. Mede hadden eenige Eerste- en Tweede Ka merleden op het podium plaats genomen. De vergadering werd geopend door den heer F. Smarius, den voorzitter van de Til- burgsche vereeniging. Daarna was het woord aan den heer P. Heilker, den voorzitter van den Ned. R. K. Esperantistenbond „Nederlando Katöliko", die eveneens hulde bracht aan Monseigneur Diepen voor den daadwerkelijken steun van "Monseigneur aan de Esperanto-beweging. Thans kwam de congres-voorzitter zelf aan het woord, pastro J. Font-Giralt, een Span jaard. Hij dankte Nederland voornamelijk Til burg voor de ontvangst en de nauwgezette voorbereiding en spreekt zijn vreugde uit, eindelijk in dit kleine lage land te mogen vertoeven. Dan komt een eindelooze rij spreeksters en sprekers aan het woord, die allen het congres begroeten voor eigen landstreek; Engelschen, Franschen, Polen, Italianen, Spanjaarden, Duitschers, Oostenrijkers, Sü- deten-Duitschers, Tsjechen, Hongaren, Bel gen, Zwitsers, enz. en natuurlijk Nederlan ders. Voor de laatsten spreekt o.a. frater Wigbertus van Zon, de bekende propagandist voor Esperanto, die een geweldig applaus in ontvangst te nemen krijgt. De geheele vergadering had een schitte rend en enthousiast verloop. Om 5 uur werd het congres voortgezet. In deze vergadering werden verschillende rap porten uitgebracht, o.a. over het Katholieke onderwijs in Nederland en in Spanje. Beide rapporten gaven tot zeer interessante dis cussies aanleiding. O.a. kwam het doofstom men-onderwijs in Nederland ter sprake, waarbij prof. Lafhouwers uit St. Michiels- Gestel inlichtingen verschafte. In deze vergadering kwam ook de Belgische Redemptorist, pater de Coene, aan het woord. Deze verhaalde van zijne audiëntie bij paus Pius X, z.g., waarbij hij zich van geen andere taal dan van Esperanto bediende en door den Paus volkomen begrepen werd. Pater de Coene bediende zich reeds voor 20 jaren, als missionaris in Amerika, van Esperanto. Des avonds om 8 uur had een feestvergade- ring plaats, die een buitengewoon schitterend verloop had. 's Nachts gingen zij op roof uit In de bosschen van Scherpezeel (Limb.) even onder de Duitsche grens, heeft de politie, op zoek naar gesignaleerde -Inbre kers, tusschen het dichte struikgewas een keurig ingericht hol gevonden. De bewo ners gingen meestal 's nachts bij Rimburg de grens over en dan in verschillende rich tingen op roof uit. De politie heeft zeven mannen gear resteerd, die reeds eerder met de politie in aanraking waren geweest. Het hol was goed voorzien van eetwaren en de heeren waren gewapend met gummislangen, dol ken en inbrekerswerktuigen. Zij hebben reeds eenige in de mijnstreken gepleegde inbraken bekend. Zaterdagmiddag te ongeveer half twee reed de heer G. M. J. van Derton, officier bij de cavalerie in het Belgische leger, met zijn auto op den Amersfoortschen straatweg onder Naarden in de richting Amsterdam, waar hij een bezoek aan de Olympische spelen wilde brengen. Twee andere Belgische officieren bevonden zich bij hem in den auto. Hij reed met een snel. heid van naar schatting 40 K.M. per uur. Voor hem uit, rechts van den weg, reed de heer G. Doom, die eenigszins hardhoorend was, per fiets. Plotseling stak deze den weg over naar links. Een aanrijding was niet meer te vermijden. De heer Doorn werd ongeveer 7 meter weggeslingerd tn was onmiddellijk dood. Den bestuurder van den auto treft geen schuld. EEN VEEGISSING Naar aanleiding van het bericht, dat het rijwiel van den heer v. W. was ontvreemd, waarvoor een minder waardig karretje neergezet was, kunnen wij mededeelen, dat de fiets weer terecht is. Een heer, op bezoek bij kennissen in Beverwijk, leende van dezen een fiets en maakte een tochtje. In Santpoort aangeland nam hij zonder erg de fiets van v. W. mee, die ook voor den winkel stond, waar hij sigaren bad gekocht. In Beverwijk gaf hij de fiets weer aan zijn kennis, die tot de conclusie kwam, dat het een ander was. Een broer van den Beverwijkschen eigenaar, woonachtig in Santpoort, kwam eenig dagen later in Beverwijk en hoorde de situatie, die toen spoedig opgelost was. JUBILEUM Heden is het 25 jaar geleden dat de heer C. Half zich in Santpoort ves tigde en zijn vleeschhouwerij opende. Daar hij dien dag ook vijf en twintig jaar getrouwd is, viert men dubbel feest. Burg. Stand Geboren: d. van M. Berg huisvan der Zee z. van A. SixPauw. Ondertrouwd: C. Zonneveld en M. A. Huijg L. Schelvis en H. C. Doesburg C. P. Mooijboer en A. M. Buissing. Getrouwd: J. Berghuis en D. Laans, wed. van A. Struve C. J. Walter en W. A. van der Lem L. Hazenberg en E. Mensing P. A. Schaafsma, wedr. van A. Storm en A. van O ij en, wed. van H. van Kuijk. Overleden: J. M. van Vemde, 57 j., echt?, van F. Peeters, won. te IJmuiden J. Tabak, 52 j., echtg. van H. Z. Hommes. Stoomtrawler aangekocht Door de fa. Ernst en Weimar alhier is te Fleetwood, Engeland, aangekocht de Engelsche stoom trawler „Eddy- Stone" 372. Het schip is te IJmuiden gearriveerd en zal hier volgens de Hollandsche scheepvaartwet gereed gemaakt worden, waarna het schip vanuit IJmuiden de trawlex-visscherij zal gaan uitoefenen. HARMONIE CRESENDO BEKROON! Op 't groot nationaal concours te Assen delft behaalde bovengenoemde vereeniging in de eere-afdeeling een eersten prijs met 259 punten, ook in den. marschwedstrijd be haalde dit corps een eersten prijs met 35 punten. De Wilhelminaf eesten Deze feesten zullen niet, zooals abusievelijk gemeld werd, worden gehouden 21 en 22 Augustus, doch 5 en 6 September. IJJJMUIDEN, 13 AUGUSTUS 1928. Hoogste Laagste prijs prijs Tarbot per K.G. 2.15 0.36 Griet per 50 K.G. 43.— 27.— Tong per K.G. 4.25 2.30 Groote schol per 50 K.G. 49.50 Middel schol per 50 K.G. 37.33. Zet schol per 50 K.G. 47.33.— Kleine schol per 50 K.G. 21.5.60 Schar per 50 K.G. 15.8. Tongschar per 50 K.G. 61. Rog per 20 stuks 23.— 16.— Vleet per stuk 3.50 0.65 Middel rootje Poon per 50 K.G. 36.32. Kleine roode Poon per 50 K.G. 31. Pieterman en Poon per 50 K.G. 14.1.70 Groote Schelvisch per 50 K.G. 34.33.— Middel Schelvisch per 50 K.G. 31.22. KI. midd. Schelvisch per 50 K.G. 18.12. Kleine Schelvisch per 50 K.G. 9.50 4.20 Kabeljauw per 125 K.G. 66.42.— Gullen per 50 K.G. 20.— 7.50 Leng per stuk 1.060.84 Heilbot per K.G. 2.30 Wijting per 50 K.G. 4.20 2.— Koolvisch per stuk 1,10 0.65 Makreel per 50 K.G. 20.— 8.— van de heden aan den Rü ksvischafslag aan gekomen Stoomtrawlers John Brown 1951. Marta 2437. Derlka 13 „2101.— Tubantia 2338.— Liesbeth Bettij 3162.— Jenny Elza 3928.— Julie Straiff 2372. Eli Chemvère 1901. Reiger 2368.— Derika 10 2100. Plejaden 4700.— Holland 5 2900.— Holland 7 1800. Sumatra 3300. Petten 6900. Proef 2000. Oostzee 2300. Eendracht I 2300. Derika 2 2200. Berta 2200.— Loggers K.W. 99 386.— De K.W. 116 kwam heden binnen met 25 last pekelharing. De Engelsche „koppeltjes" komen ook weer. Hedenmorgen kwam de IJ.M. 69 binnen met 400 kisten versche haring. Zij bracht 10—9.50 per kist op. De Derika 2 bracht 225 kisten versche haring aan. Bazar R.-K.Theresia-Naaikrans Woens dag 15 en Donderdag 16 Augustus zal in het R.-K. Vereenigingsgebouw een bazar wor den gehouden ten bate van den R.-K. The- resia-Naaikrans. De opening hiervan zal plaats hebben op Woensdag a.s., des namiddags 3 uur, door den Zeereerw. heer Pastoor Aanstoots. Het is meer dan de moeite waard de zen bazar met een bezoek te vereeren. De dames, die hiervoor zich al geruimen tijd hebben beziggehouden, moeten eer van haar werk hebben. Tijd noch moeite hebben zij ontzien om week na week aan de kostbare kerkkleeden en gewaden te arbeiden. Maar er is "meer noodig voor zulk om vangrijk werk, en dat is geld. Nu hebben de dames besloten, dat door 't houden van een bazar er onherroepelijk geld zou binnenvloeien. Voor deze gelegenheid hebben zij verschil lende attracties en vermakelijkheden bedacht, n.l. rad van avontuur, sjoelbak, grabbelton, theetent, enz. Het belooft schitterend te worden. Nu er dit jaar geen volksjaarfeest zal wor den gehouden, is dit een prachtige gelegen heid, om zich deze twee dagen op uitsteken de wijze te amuseeren. Laat men niet verzuimen, deze zoo nut tige vereeniging te steunen door dezen bazar te bezoeken. Alle door de dames gemaakte handwerken zullen aldaar ten toon gesteld worden. Mochten er soms nog enkelen zijn, die iets te missen hebben voor den bazar, dan zal /t in dank worden aanvaard; men kan het op geven aan het bestuur of laten bezorgen aan het R.-K. Vereenigingsgebouw, aldaar. PROGRAMMA ZILVEREN PRIESTER FEEST Ten opzichte van het Zilveren Priester feest van den Zeereerw. Heer Pastoor B. van Leeuwen kunnen wij het volgende mededeelen: Dinsdagmiddag te 7.10 komt de Jubilaris aan Station H.S.M. Hij wordt daar afgehaald door het kerkbestuur en de Feestcommissies. Aan de kerk zullen bruidjes geschaard zijn en wordt den Pastoor een welkomstlied toegezongen. Daarna volgt een kort Lof te half 8 in de St. Woensdag morgens nadert de geheele parochie tot in tentie van den Pastoor tot de H. Tafel, ter wijl de jubilaris te half 11 een plechtige H. Mis opdraagt met assistentie. Te half 2 komen de verschillende corporaties met het Feestcomité in het Patronaat te zamen, waar het geschenk der parochie wordt aan geboden. De daartoe genoodigden worden beleefd verzocht, te half 2 precies aanwezig te zijn, door deze plechtigheid ongeveer een half uur zal duren. Te 2 uur vangt de re ceptie aan tot half 4 mede in het Patronaats gebouw. Te half 8 p'echtig sluitingslof met Te Deum. Natuurlijk worden schitterende versieringen aangebracht. Het zal wel onnoodig zijn, de parochianen aan te sporen, vanaf Dinsdagmiddag tot Woensdagavond hun vreugde met dit blijde Priesterfeest te getuigeh, door allen te vlaggen. KERKMEESTER Tot opvolgers van wijlen den heer J. W. Witteman is door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem tot kerkmeester der St. Joseph-parochie be noemd diens zoon, de heer S. J. Witteman. BURG. STAND. Ondertrouwd: P. J. Pijpers en A. M. Waasdorp. Getrouwd H. J. J. Verzeveld en A. Faas A. NBoomsma en H. C. van Teijlingen. Geboren z. van A. M. van der Linden Willemse d. van C. H. Vledderde Kooker z. van P. van der ZwanTromp. Overleden A. LommerseSlipdonk, vr. 64 jaar. RADIO De Hillegomsche Radio-cen trale heeft van den Minister toestemming ontvangen, haar net uit te breiden. Zeker zullen thans weder zeer velen daardoor op goedkooper wijze van het mooie der Radio gebruik maken. Harmonie St. Michaël bekroond. Op het groot Nationaal concours te Krommenie Assendelft, behaalde bovengenoemde vereeni ging in de tweede af deeling een eersten prijs; ook in den marschwedstrijd behaalde deze vereeniging een eersten prijs. Gevonden voorwerpen Terug te be komen bij F. H. van Emmerik, Lindenlaan 17, een pet Krabbendam, Lombokstraat 16, een kinderhoedje Woudenberg, Dr. P. Kuijperslaan 6, een lichtgele herders hond j. Moolenaar, Van Merlenlaan 1, een portemonnaie met inhoud W. Schoo, Iepen laan 17, een regenjas V. Hoeker, Glipper- weg 96, een zwempak en een bril in étui Van Deursen, Cloosterweg 11, een K.G.- gewicht Boenders, Craijenesterpad 1, een zakmes Boudcwijn, Javalaan 35, een ver moedelijk gouden broche Bennebroeker- laan 14, Bennebroek, een taschje met in houd Bekman, Landzichtlaan 13, een num mer jliat van een auto; Ruijsenaars, Bin nenweg 146, een mes C. v. d. Groen, Eiken laan 17, een rozenkrans in étui Baalbergen, Koediïfslaan 66, een hondenhalsband H. Hoeker, Glipperweg 94, een wandelstok Visser, Bleekersvaartweg 5, een R. K. kerk boekje Bureau van politie, Raadhuisstraat, een sierspeld en een sleutel. VECHTPARTIJ IN EEN AUTOBUS f In den avond van 10 Juni werd in Bever wijk de autobus van den ondernemer M. naar Haarlem, geannexeerd door enkele jon gelui, die geheel of ten naastenbij dronken waren. Zij gedroegen zich of alle plaatsen van hen waren en waren tamelijk lastig voor de andere passagiers. De chauffeur verzocht hun daarom den auto te verlaten, waaraan zij niet wilden voldoen. De chauffeur waar schuwde toen den ondernemer, die de lasti ge passagiers eveneens sommeerde uit te stappen. Het was hoog noodig, want zij za ten schots en scheef over de banken, terwijl een van hen languit op zijn rug lag. De on dernemer maakte toebereidselen om de dron ken passagiers, toen zy niet wilden uitstap pen, bij den kraag te nemen en op straat te deponeeren. Een van hen, P. V. te Haarlem, viel daarop den ondernemer aan en sloeg hem tegen de lip, omdat hij „zijn vriend moest beschermen". Vervolgens ontstond een algemeene opschudding en gingen de onwel kome passagiers deels vrijwillig uit den auto, toen zij zagen dat zij in geen geval konden meereizen, deels werden zij er uit gezet. Er vielen eenige klappen en in de opschudding kregen ook andere passagiers iets, o.a. eeh getuige, die een klap op haar hoofd kreeg, toen zij naar de deur wilde gaan. Zij kon 4 dagen haar betrekking niet waarnemen. De ze getuige zeide dat zij eerst dacht dat de passagier, die op zijn rug lag, ziek was en vroeg om 'n glaasje water. Spoedig bemerk te zij echter dat hij geheel onder invloed van sterken drank was. De officier van Justitie vroeg tegen N. we gens deze mishandeling een boete van -30 subs. 20 dagen. De verdachte vond de boete rijkelijk hoog en zeide dat hij het niet beta len kon van zijn zakgeld dat hij besteedde voor bioscoop, sigaretten en bier. De politie rechter legd^ hem 30 boete op, subs. 10 dagen hechtenis, met dpn raad de eerstvol gende weken niet de bioscoop te bezoeken en minder te rooken. DE VREDERECHTER Het was een onophoudelijk gevraag en ge antwoord. De getuige verklaarde precies het tegenovergestelde van de verdachte en als de, politierechter tto vannacht zitting had ge houden, had hij waarschijnlijk nog geen eensluidende verklaring gekregen. Kinderen van buimmenschen in IJmuiden waren aan het vechten geraakt en riepen na tuurlijk moeder te hulp. De eerste moeder kwam, nam de vijanden van haar kinderen onder handen met een spatscherm van een fiets en een stuk hout. Toen kwam de twee de moeder, die ook op stokslagen werd ont haald, met de haren op den grond werd getrokken en tenslotte nog met een stok geslager» door het zoontje van de eerste moeder, zoodat zij bloedend verwond werd en enkele dagen niet kon werken. Althans zoo verklaarde de tweede moeder. Maar de eerste moeder, die als beschul digd van diefstal in het beklaagdenbankje moest zitten, had een geheel verschillend verhaal. Van het vechten der kinderen was alles waar, maar toen moeder nummer 2 verscheen en op de eerste toevloog, had deze om zich te verweren tegen haar aanval, een stok voor zich uit gehouden. In dien stok waren spijkers, de tweede moeder greep daarin en verwondde dus zichzelf. Aldus de verklaring van moeder nummer één. Haar verklaring werd bevestigd door een getuige a décharge, een kostganger in haar huis, die alles gezien had. Een andere ge tuige verklaarde woordelijk hetzelfde als de tweede moeder. Iets anders kon de politie rechter niet vernemen. De tweede moeder zeide dat zij niet ver langde, dat de andere een geldboete kreeg. Zij wilde slechts een herhaling van ruzie voorkomen. Zij leefde steeds met iedereen in vrede, vond ruzie verschrikkelijk en had in Utrecht negen jaar in vrede en liefde met haar buren geleefd, want haar vroe gere buren hadden haar in IJmuiden kort geleden een bezoek gebracht, hetgeen men alleen doet als de verhouding goed is, enz. De politierechter, mr. Haga, maakte een einde aan de lange verklaringen, en gaf den dames in overweging elkaar de hand te geven en alles te vergeven. Anders voor zag hij dat, uit wraak over de op te leggen boete, het kibbelen opnieuw zou beginnen. Daarom was het veel beter vriendschap te sluiten. De dames keken elkaar eens aan en lach ten verlegen, terwijl de tweede moeder we der begon te vertellen van haar vredelie vend karakter. De vrederechter zeide dat zij nu een prachtige gelegenheid had, daarvan een bewijs te geven; ten slotte gingen de handen in elkaar en zag mr. Haga zijn vredespogingen met resultaat bekroond. Officier en politie-rechter zagen toen van verdere vervolging af, zonder boete ging de eerste moeder terug naar IJmuiden, samen met de tweede moeder en de getuigen. MfiJjEGKuijiü'liD DOOR MAANDAG 13 AUGUSTUS. Koersen Heden opening Donderdag 23 Augustus zal de 51e Haar- lemsche Bedevaart naar Brielle vertrekken. Het muziekkorps „Jeanne d'Arc" zal zijn welwillende medewerking verleenen. De ex- tra-trein vertrekt om 6.09 uit Haarlem en 7.05 uit Leiden. De gelegenheid tot deelne ming blijft opengesteld voor de Buitenge meenten tot voor den middag van Dinsdag 21 Augustus en voor Haarlem tot Woensdag 22 Augustus, des. morgens 11 uur. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar een advertentie in het nummer van gisteren. LEIDEN, 13 Augustus Gistermiddag is de 71-jarige vrouw, de weduwe v. M. uit Kleef op den Hooge Rijndijk door een motor rijwiel aangereden en ernstig gewond. Zij be kwam een ernstige hoofdwonde en een ver brijzeld been. Na voorloopig verbonden te zijn, is zü naar het ziekenhuis overgebracht, waar haar been geamputeerd moest worden. Haar toestand is ernstig. „Radio-Welt" brengt het bericht, dat in Arabië plannen bestaan, een omroepstation te bouwen en wel te Mekka. Op 1 Juli bedroeg het aantal ingeschreven luisteraars in Duitschland 2.284.248; Zwitser land 63.645; op 1 Juni in Oostenrijk 293.408; Denemarken 214.734. Litauen 9.407, Noorwe gen 64.722, Engeland 2.506.845, Zweden 363.863, op 1 Mei in Hongarije 98.011, Tsje- cho-Slowakije 225.501. vinden, zoodra de omroepvergunningen af- loopen. De regeering heeft het plan alle particu liere zenders der genoemde „A"-klasse over te nemen, de zendvergunningen opnieuw te verstrekken en algemeen toezicht te laten uitoefenen door den directeur-generaal der posterijen en telegrafie, die vergunningen verstrekt en intrekt naar eigen inzicht. Een adviseerend college zal hem terzijde staan, waar het technische kwesties en toezicht op de programma's betreft. De beheerders der zenders zullen een zeker percentage der in gekomen gelden voor luistervergunningen ontvangen. Het resteerende bedrag zal wor den aangewend ter verbetering van den technischen omroep. JT UkU ili^ fclL 5% Nederland 1919 57,. Nederland 1918 Nederl. 1917 6% N.-Indië 1923 D 454 NJnd. 1926 B Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij. Hese. Dito Industrieën. Marg. Urne Nederl. Kunstzijde Maecubee HolL Kunstzijde Oude Philips Nieuwe Philips Industr. Buitenlan Anaconda U. S. Steel Snia Viscosa Gew. Peruvian Handelsondern. Comp.comm. du Llège Mijnbouw. Boeton Mijnbouw Redjang Lebong Petroleum. Dortsche Petr. Geconsolideerde Kon. Olie Perlak Rubber. A'dam Rubber Dell Batavia Rub. Java Rubber Serbadjadi Sllau V. L O. O. Allied Intercontin Rubber Scheepvaart. HolL Amerika Lijn dito Gem. Eigend. Kon. Ned. Stoomb Kon. PaketvaarJ MD. Nederland Rotterd. Lloyd Scheepvaart-Unie Marine comm. Marine pref Suiker. H. V. A Java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak. Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific Wabash Chic. Milw. St. Pauj Kansas City South Erie Railr Prolongatie Het optreden van dep Duitschen kunste naar Franz Baumann Voor den Engelschen omroep, heeft bij de Engelsche luisteraars een dusdanig succes gèoogst dat de direc teur der B. B. C. Jeffrey het plan heeft op gevat om verschillende groote steden op het vasteland te bezoeken teneinde kunstenaars te ontdekken die in aanmerking komen voor de microfoon in Engèland op te treden. De vreemde talen noemt hü geen bezwaar, ten eerste omdat vele zangers ook in andere ta len dan hun moedertaal zingen en ten twee de omdat menige kunstenaar in staat is door zijn temperamentvolle voordracht suc ces te oogsten, zonder dat hij hun taal spreekt. „Ik zie heelemaal geen reden", zoo sprak Jeffrey, „dat men niet tot een inter nationale uitwisseling van kunstenaars zou kunnen komen" Behalve uitwisseling van programma's, zullen we in de toekomst dus ook die van kunstenaars kunnen verwachten! De Australische eerste minister Bruce, deelde onlangs mede, dat er ernstige plannen bestaan om de regeling voor de omroep- stations in Australië aan een belangrijke verandering te onderwerpen. Er zijn nl vele klachten binnengekomen Omtrent de kwa liteit der uitgezonden programma's, in het bijzonder van die van de stations, die ge rangschikt zijn onder de zgn. „A"-kiasse. Deze wijziging zal het volgend jaar plaats Voor den inhoud vah deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk NAAR SINT JEROEN Mijnheer de redacteur, Ik verzoek U een plaatsje in onze Roora- schee courant. Zaterdag 18 Augustus a.s. te twaalf uur middernacht gaat de jaarlijksche processie naar St. Jeroen te Noordwijk vanuit de „St. Bavo" aan de Smedestraat 23. Een eigenaardig verschijnsel is het, dat onze Ne- derlandsche Heiligen zóó weinig bekendheid bezitten, dat maar weinigen aan de jaarlijk sche processie deelnemen. Toch is het on dankbaar, om de heiligen, die onzen voor ouders het geloof brachten, niet op buitenge wone wijze onze vereering te brengen. Een van de eerste geloofsverkondigers in Kenne merland was de Heilige Jeroen, die ruim dui zend jaar geleden te Noordwijk door de Noormannen gemarteld en onthoofd is. Hij was de eerste Pastoor van Noordwijk. De te genwoordige Pastoor van Noordwijk is de bij ons Haarlemmers welbekende Deken Bors- boom. Deze bouwde een nieuwe kerk ter eere van den Heilige. Laten de Roomsche Haar lemmers ter eere van den heilige a.s. Zater dag eens meegaan met de processie. Wij zul len dien nacht bidden om de kerkvervolging in Rusland en Mexico te doen onhouden, voor onzen Paus, bisschoppen en priesters, voor allen die ons dierbaar zijn en voor nog zoo vele andere zaken. Ja er kan in zoo!n nacht zooveel gebeden worden. We worden niet af geleid. we zijn onder Gods sterrenhemel al leen met ons gebed, dat helder klinkt in den stii.en nacht. Komt, Roomsche mannen en longehngen, gaat dit jaar eens mede, maakt nu eens geen bezwaren, want als ge wilt kunt ge meegaan. Als er een Roomsch feest is zijn we er allen graag bij. Wij kuunen een heer lik feest organiseeren met als gastheer St Jeroen en als feestmaal de Eucharistie. MEDEGEDEELD DOOR MAANDAG 13 AUGUSTUS. Berlijn 59.35 59.45 Parijs 9.70 9.80 Brussel 34.65 34.75 Londen 12.10 12.11 ZOrich 47.95 48.05 Rome 13— 13.10 Madrid 41.55 41.65 Weenen 35.05 35.20 New-York (cable) 2.49 2.50 Praag ........m.m.*... 7.35 7.45 Warschau 27 27.10 Kopenhagen 66.50 66.60 66.50 66.60 Stockholm 66.70 66.80 NIEUW in uiterlijk, nieuw in comfort en nieuw in prestatie is de Chevrolet 1928 een NIEUWE en BETERE CHEVROLET in den ruimsten zin des woords. NIEUWE KENMERKEN Langere wielbasis, zwaardere banden, hoogere radiateur, nieuwe radiateurdop,nieuwe Fisher carrosserie,zelf-schokbrekende veeren, zuigers v.Invar-aluminium.bakelite-nokastandwiel, carterventilatie GERZON Loten voor Erederode-Duin aar onze assa verkrugbaar

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 3