VAN OLYMPISCHE SPELEN TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - MAANDAG 13 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE 1 SPORT VAN ZATERDAG ZWEMMEN 100 Meter vriie slag voor dames Uitslag Uitslag De 100 Meter vrije slag dames De resultaten van het zwemtournooi WATERPOLO Nederland-combinatieFrankrijk- Engeland De sluiting der Spelen SCHERMEN Individueel sabel De beslissing Uitslag Finale Torenspringen voor heeren 4 X 200 Meter estafette voor heeren Finale 100 Meter rugslag voor dames Torenspringen voor dames Finale Torenspringen dames Uitslag Finale 100 Meter vriie slag voor heeren Uitslag Huldiging van mej. Braun RUITERSPORT Een gloriedag voor de hippische sport Het paard in het Stadion Bet Zwemfeest van De Delft. De demonstratie schoonspringen door één der Amerikanen, De in een draw geëindigde cricketwedstrüd tusschen het Ned. Elftal en de Free Foresters. Koeleman bowlt tijdens de 2e innings der Engelschen. Zaterdagmorgen stonden er nog drie num mers op het kleine zwemprogramma, dat af gewerkt moest worden voor den grooten strijd van z.aterdagmiddag, n.l. twee demi finales 100 M. vrije slag voor dames en de finale van de 4 maal 200 M. estafette voor heeren. Binnen drie kwartier was dit kleine pro gramma beëindigd. De drie snelsten van elke serie komen In da finale. Eerste serie, zes deelneemsters. Uitslag: 1. Osipowick, Amerika, 1 min. 12 1/5 sec.; 2. Laird. Amerika, 1 min. 13 4/5 sec.; 3. Cooper, Engeland, 1 min. 14 sec.; 4. Tanner, Enge land; 5. Stockley, N.-Zeeland; 6. Olsen, Denemarken. De beide Amerikaansche dames winnen 1. Mej. M. Braun. Nederland, 1 min. 22 s. 2. King, Engeland, 1 min. 221/5 sec. 3. Cooper, Engeland, 1 min. 221/5 sec. 4. Gillman, Amerika, 1 min. 241/5 sec. 5. Holm, Amerika, 1 min. 241/5 sec. 6. Lindström, Amerika, 1 min. 24 2/5 sec. 7. Stockley, N. Zeeland, 1 min. 24 2/5 sec. Precies gelijk gaan de zwemsters af en na 25 M. is er nog geen verschil te zien. Op 50 M. ligt Mej. Braun, Nederland, derde, maar in de tweede baan komt zij dusdanig opzetten, dat zij na bijna 75 M. naast de Engelschen op de eerste plaats ligt. Onbe daarlijk is dan het gejuich dat losbarst. Alle toeschouwers verheffen zich van hun zit plaatsen en jubelen de Hollandsche zwem ster toe, die op de laatste meters Miss King achter zich laat en met ongeveer 30 c.M. verschil als eerste aantikt. Niemand let meer op de andere zwem- was. Maar de tweede en derde plaats ont gaan Amerika, daar de Hongaar Berany voor de verrassing zorgt en slechts weinig op Weismüller achterblijft. Een oogenblik dachten wij zelfs een herhaling te zien van de 400 Meter waarbij de favoriet Arne Borg door den Argentijn Zorrilla geslagen werd. Doch tegen het einde zakte de Hongaar af en kon Weissmüller niet meer bereiken. Derde werd de Japanner Takalski. Op hem volgde de twee andere Amerikanen. Spence en Zorrilla, voor wie deze baan te kort is, eindigden achteraan. 1. Weismüller, Amerika, 58 3/5 sec. 2. Barar.y, Hongarije, 59 4/5 sec., nieuw Europëesch record. 3. Takaiski, Japan, 1 min. 4. Kojac, Amerika, 1 min 4/5 sec. 5. Laufer, Amerika, 1 min. 1 sec. 6. Spence, Canada, 1 min. 12/5 sec. 7. Zorrilla, Argentinië, 1 min. 13/5 sec. bracht een verrassende zege voor de Ameri kaansche Osipowich, die haar sterker ge achte landgenoote Garathy in een zeer spannenden eindspurt versloeg. Ook in dit nummer vielen niet alle prij zen aan Amerika ten deel, daar Miss Cooper, Ëngeland, als derde aantikte. rustte, daar een protest was ingediend, waar door niet Simaika maar de Amerikaan Des- jardins tot winnaar werd verklaard. Tegen zes uur werd het Wilhelmus inge zet ter eere van de overwinning van mej. Braun en ging de Nederlandsche vlag in de hooge Olympische mast. Op hetzelfde oogen blik overhandigde de voorzitter van den Nederlandschen Zwembond Bredius een grooten lauwerkrans aan mejuffrouw Braun die haar ontroering nauwelijks kon bedwin gen. Ten slotte werd mejuffrouw Braun op de schouders geheschen en in triump rond gedragen. Het publiek zette een spontaan „lang zal ze leven in." In Parijs haalde Amerika 14 van de 17 eer ste prijzen, thans 10 van de 16. Het totaal resultaat is als volgt: (respec tievelijk eerste, tweede en derde prijzen). Amerika: 10, 5, 6, Duitschland: 2, 1, 1. Ne derland: 1, 2, 0. Japan 1,1, 1, Zweden 1, 0, 2, Argentinië: 1, 0, 0, Engeland: 0, 2, 2. Hongarije, Australië elk twee tweede prij zen, Egypte 1 tweede prijs, Franrijk, Zuid- Afrika, Philippijnen en Canada elk een derde prijs. Tot slot van den laatsten zwemdag van het Olympisch zwemtournooi werd een vriend schappelijke waterpolowedstrljd tusschen een Nederlandsch zevental en een Fransch-Bel- gische combinatie gespeeld. Deze wedstrijd eindigde in een 100 overwinning voor het Nederlandsch zevental. H.M. de Koningin heeft Zondagmiddag de sluiting der Olympische Spelen bijgewoond en persoonlijk de prijzen uitgereikt. Zaterdagmorgen omstreeks half 11 werd in het Olympisch Schermgebouw de beslissings wedstrijd gestreden individueel sabel, waar voor zich 12 schermers geplaatst hadden. De poule van 12 schermers was als volgt vastgesteld H. Thomson (Duitschland); J. v. d. Wiel (Nederland)Marzl (Italië)Dr. Gombos (Hongarije)E. Casmir (Duitschland)Du- cret (Frankrijk); Petschauer (Hongarije); de Vechi (Italië)A. E. W. de Jong (Nederland) Lacroux (Frankrijk)Bini (Italië) en Ferszty- anzsky (Hongarije). De Italiaan Marzi opende met een over winning van 52 op zijn, landgenoot de Vec- chi. Daarop verloor Thomson van zijn land genoot Casmir met 15 en eindigde de kamp tusschen de Hongaren Petschauer en Gombos in een zege van 52 voor laatstgenoemde. De Fransche schermers Ducret en Lacroix trokken een zware partij, die ten slotte in het voordeel van Ducret met 5-—4 eindigde. Toen kwamen onze beide landgenooten tegen el kander, welke ontmoeting een nederlaag voor Majoor de Jong opleverde; hij verloor met 2—5 van v. d. Wiel. Toen de schermers van dezelfde nationaliteiten tegen elkander ge trokken hadden gingen de gemengde partijen. J. v. d. Wiel trok het eerst met de Vec- chi, doch verloor met hooge cijfers, n.l. 0—5; waarna ook Majoor de Jong een verliespartij moest boeken met 15 tegen den Italiaan Marzi. De Hongaar Petschauer moest intusschen met 5—3 de meerderheid erkennen van zijn landgenoot Fersztyanszky. De Duitsche Thomson debiteerde niet erg gelukkig. Tegen Petschauer en Bevecchi had hij twee zware partijen, die hij met 25 en V-5 verloor. Bini sloeg Marzi met 53, ter wijl eerstgenoemd Italiaan ook winstpartijen boekte van 54 op Casmir en 53 op Be vecchi. Dr. Gombos versloeg Lacroix met 53, doch verloor daarentegen met 35 van Fersztyanszky die op zijn beurt weer met 45 tegen den Franschman Ducpet het on derspit moest delven. Toen kwam voor Bini de eerste nederlaag. Met 35 moest hij de meerderheid van den Hongaar Gombos er kennen. De Franschman Ducret eindigde zijn derde partij tevens als winstpartij n.l. 54 tegen Petschauer. Tersztyanszky—Cas mir 53, voor eerstgenoemde, terwijl Marzi eveneens met 53 van Larcoix won. Toen kwam Majoor de Jong weer op den looper. De Duitscher Thomson werd versla gen met 53. In de partij v. d. WielLacroix die hierop volgde, kreeg onze landgenoot een nederlaag van 35 te incasseeren. Petschauer won met 52 van Casmir; waarna voor Du cret de eerste verliespartij genoteerd werd tegen Devecchi, 4—5. De kansen van v. d. Wiel verminderden daarna als gevolg van een verloren partij 05 tegen Bini, terwijl Mar zi weer hoop bracht in het Italiaansche kamp door een overwinning met 5—2 op den Hongaar Tersztyanszky. Ook Bevecchi boekte daarna weer een winstpartij op de Duitscher Casmir 51. De vierde partij van Majoor de Jong ging tegen den Franschman Ducret, welke ontmoe ting met een Nederlandsche overwinning van 54 eindigde, nadat de Jong met 30 de lei ding had genomen. De Duitscher Thomson verloor achtereen weer 2 partijen n.l. met 35 en 25 van La- 1. Osipowich, Amerika, 1 min 11 sec. Nieuw Olympisch record. 2. Garathy, Amerika, 1 min. 112/5 sec. 3. Cooper, Engeland, 1 min. 13 2/5 sec. 4. Mc Dowald, Engeland, 1 min. 13 4/5 seconden. 5. Laird, Amerika, 1 min. 14 3/5 sec. 6. Lehmann, Duitschland, 1 min. 151/5 seconden. Daarop volgt de De negen deelnemers trachten met hun sprongen de een nog fraaier dan de andere het publiek in extase te brengen. Vooral de Egyptenaar Simaika bleek buitengewoon populair en oogstte applaus op applaus. Ook op den Amstelveenschen weg hadden zich duizenden verzameld om van uit de verte te genieten van dit in Nederland ongekende schouwspel. Wanneer het torenspringen ge ëindigd is en de Egyptenaar Simaika vol gens officieuze berekening de eerste plaats veroverd heeft in dit anders voor Amerika gereserveerde nummer wordt hij enthousiast gehuldigd en op de schouders geheschen. De Hollandsche rul ter ploeg, welke den samengestelden ruiterwedstryd won. Van links naar rechts: ritm. de Kruyff; Lt. Pahud de Mortagnes en Lt. v. d. Voort van Zijp onbedreigd. Om de derde plaats ontspant zich een hevige strijd, die in het voordeel van Miss Cooper beslist wordt. Tweede serie, zes deelneemsters. Uitslag: 1. Garathy, Amerika, 1 min. 11 2/5 sec.; 2. Mc. Dowall, Engeland, 1 min. 15 3/5 sec.; .3. Lehmann, Duitschland, 1 min. 15 4/5 sec.; 4. Russell. Zuid-Afrika; 5. Vierdag, Neder land; 6. Millen, Nederland. Mej. Vierdag zwemt uitstekend. Nadat Miss Garathy de leiding heeft genomen, kee- ren de anderen op 50 M. met bijna onmerk- maar verschil. Op de laatste meters wordt Marie Vierdag geslagen. Daarna volgt de Uitslag: 1. Amerika, 9 min. 36 sec. (nieuw record); 2. Japan, 9 min. 2/5 sec.; 3. Canada, 9 min. 47 4/5 sec.; 4. Hongarije, 9 min. 55 sec.; 5. Zweden; 6. Engeland; 7. Spanje. Amerika neemt dadelijk de leiding en staat die niet meer af. Canada, dat aan vankelijk op de tweede plaats lag, wordt langzamerhand door Japan ingehaald en op 200 M. is de volgdorde: 1. Amerika, 2. Ja pan, 3. Canada, 4. Hongarije, 5. Engeland, 6. Zweden, 7. franje. Veel verandering komt er verder niet meer. Arne Borg brengt de Zweden nog op de vijfde plaats, terwijl Spanje na 350 M. gelapt wordt en ten slotte 2 minuten later dan Engeland als laatste de baan beëindigd. Het zwemstadion was Zaterdagmidag vrij wel tot de laatste plaats gevuld toen te 3 uur de finalisten voor de aan den start verschenen. Op dit voor ons land belangrijke nummer is alle aandacht gevestigd op Mej. Braun, die als favoriete genoemd wordt met de Engelsche miss King en de Amerikaansche miss Lindström als zwaarste concurrenten voor de Olympische zege. Het geheele Sta dion is een en al zenuwachtigheid. Zoodra de Hollandsche zich op het platform ver toont, krjjgt zij allerlei geodbedoelde verma ningen, waarschuwingen en wat dies meer zij. Alle zeven deelneemsters verschijnen aan den start. Even na drie uur lost starter Blitz het startschot. sters, die vlak achter haar zwemmen. De achterste Miss Stockley Slechts was twee meter na Mej. Braun bij deze zeer span nende race. Mej. Braun en haar moeder hebben geen handen genoeg om alle geluk- wenschen in ontvangst te nemen en dien tengevolge gaat men over tot omhelzingen. De filmoperateures snellen toe, doch zus Braun wil niet voor het apparaat poseeren zonder haar moeder zeer terecht, omdat zij aan deze, die haar van den aanvang af ge traind heeft, een groot deel van haar suc ces te danken heeft. Onder groot gejuich worden moeder en dochter te zamen vereeuwigd. Het duurt vele minuten voordat de rust in het Olympisch Zwemstadion is weergekeerd. Maar wan neer Zus Braun, die zich in een oogenblik verkleed heeft, weer verschijnt om haar plaats op de tribune in te nemen, begint het gejuich opnieuw. Eerst een kwartier later kan men een aanvang maken met het waarbij de huis en clubgenoote van Mej. Braun, Marie Baron tot de finalisten be hoort. Marie Baron weert zich uitstekend tusschen de zware concurrentie en slaagde er in om na de beide Amerikaansche vertegenwoor digsters en de Zweedsche kampioene de vierde plaats in te nemen. Hoewel zij dus nog juist buiten de prijzen viel, leverde zij een opmerkelijke prestatie, daar zij zoo goed als nooit op dit nummer geoefend had. 1. Pinkston, Amerika, 31.60 'punten, plaats- cijfer 9. 2. Coleman, Amerika, 30.60 punten, plaats- cijfer 10 3. Sjökvist, Zweden, 29.20 punten, plaats- cijfer 1314. 4. M. Baron, Nederland, 27.80 punten. 5. Onnela, Finland, 26 punten. 7. Rehborn, Duitschland, 26.50 punten. Hierna wordt aangevangen met de Weissmüller wint, zooals te verwachten 1. Desjardins, Amerika, 98.74 punten, plaatscijfer 6; 2. Simaika, Egypte, 99.58 punten, plaatscijfer 9; 3. Galitzen, Amerika. 92.34 punten, plaatscijfer 15; 4. Colbach Amerika; 5. Riebschlager, Duitschland; 6. Schumm, Duitschland. Voor den uitslag van het torenspringen wordt medegedeeld dat een protest is inge diend ten gevolge waarvan niet Simaika, doch de Amerikaan Desjardins op de eerste plaats is gekomen. Uit het Olympische bokstournooL De Hollan der van Klaveren, die na een spannend ge vecht met den Argentijn Peralta, over winnaar werd in zijn klasse. Toen de 100 Meter vrije slag voor dames Zaterdagmiddag in het zwemstadion was af- geloopen bleef al het publiek wachten op den protocolairen uitslag daar men de Hol landsche vlag in top wilde zien. Het duurde echter eenigen tijd, omdat begonnen werd met de serie Amerikaansche overwinningen en het Amerikaansche volkslied waartus- schen door het Egyptische volkslied kwam ter eere van den hoogspringer Simaika. Doch helaas moest even later bekend wor den gemaakt dat dit op een vergissing be- croix en Bini. Onze vertegenwoordiger v. d. Wiel verloor daarop met 25 van den Hon gaar Tersztyanszky, waarna Gombos met 45 van Devecchi verloor. De Duitscher Cas mir bevocht vervolgens een fraaie zege (5-0) op Majoor de Jong, terwijl deze het met 25 ook tegen D. Gombos moest afleggen. De Hongaar Petschauer liet wederom 2 winst partijen boeken, n.l. 51 op onzen landge noot v. d. Wiel en 52 op den Italiaan Marzi die daardoor zijn tweede verliespartij kreeg. De snelle Italiaan Bini klopte Ducret met 52, waarop Tertsztyanski den Duitscher Thomson met 50 den looper liet verlaten. Casmir zegevierde met 5I op Lacroix. doch verloor dadelijk daarop eervol met 45 van Marzi. Op de helft van den wedstrijd hadden Pet schauer en Bini de leiding, elk met 5 winst partijen, daarop volgden Marzi, Gombos, Devecchi en Tertsztyanski ieder met 4 winstpartijen; vervolgens Ducret met 3; Casmir de Jong en Lacroix elk met 2; v. d. Wiel met 1 en Thomson zonder winstpartij. Luitenant v. d. Wiel kon juist op het kantje af met 54 van den Duitscher Thom son winnen. D. Gombos won met 53 van. Ducret, waarna Petschauer den Italiaan De vecchi een 54 nederlaag toebracht. Marzi en D. Gombes wonnen met 51 en 52 van Thomson, die nog geen enkele partij had 6. Casmir, Duitschland 6winstp. 32 ontv. tr. 44 geg. tr. 7. Devecchi, Italië 5 winstp. 36 ontv. tr. 44 geg. tr. 8. Ducret, Frankrijk 5 winstp. 47 ontv. tr. 42 geg. tr. 9. A. E. W. de Jong, Nederland 4 winstp. 46 ontv. tr. 32 geg. tr. 10. Lacroix, Frankrijk 2 winstp. 51 ontv. tr. 26 geg. tr, 11. Van der Wiel, Nederland 2 winstp. 51 ontv. tr. 24 geg. tr. 12. H. Thompson, Duitschland 0 winstp. 55 ontv. tr. 21 geg. tr. Wij hebben Jan Wils' sportpark nu al is veel gedaanten gezin: als hockeyveld, als voetbalterrein, als athletiekarena, als wie lerbaan, als gymnastiekcentrum, vandaag, den laatsten werkdag van het Olympisch festijn, had ons sportpark al een zeer apart cachet. De paardensport viert heden hoog- H. M. de Koningin woonde gisteren het springconcours en de sluitingsplechtigheid bij in het Stadion. De aankomst van de Koninklijke stoet. kunnen winnen. Ook v. d. Wiel verloor daar na weer twee partijen nJ. tegen D. Gombos en Casmir met 25 en 15, terwijl Casmir het met 05 tegen Ducret moest afleggen. Majoor de Jong en Laoroix werden beiden tweemaal verslagen. Eerstgenoemde met 25 en 15 door Bini en Patschauer, de laatste met 05 en 25 door Devecchi en Tersz- tynszky. Na een uiterst spannenden strijd moest Bini met 3—5 voor Tersztyansky zwichten. Ducret verloor met 45 van Marzi, waarop Majoor de Jong weer op den looper kwam tegen den links schermende Tersz tyansky. Na met 4—4 gelijk te hebben ge staan, treft de Hongaar de winnende tou che 54. Ook van der Wiel verloor daar op een partij tegen Ducret met 35; Marzi met 4—5 van Gombos. terwijl Petschauer met twee winstpartijen van 51 en 53 tegen Lacroix en Bini het eerst als gereed schermer den looper verliet. Zijn landge noot Tersztyanszky volgde hem door met 5—3 van Devecchi te eindigen. Majoor de Jong boekte daarop een over wining op Lacroix hetgeen het rangnummer van onzen sabelkampioen ten goede kwam. De laatste partij van Thompson eindigde als zijn vorige in een nederlaag nl. van 25 tegen Ducret. Ook van der Wielen trok met zijn laatste partij tegen Marzi met 25 zijn laatste verliespartij. Casmir slaagde er in Gombos een neder laag van 54 toe te brengen, waarna ma joor de Jong zijn laatste partij tegen De vecchi met 53 won, terwijl de partij Bini- Lacroix in een Italiaansche zege van 54 eindigde, en daarmede tevens het Olym pisch schermtoumooi. Aangezien de Hongaar Tersztyansky en zijn landgenoot Petschauer beiden negen partijen gewonnen hebben, hoewel met een verschil in ontvangen treffers van 5 en in gegeven treffers van 1 ten voordeele van Petschauer, wordt een Olympisch Kampioen niet aan gewezen op een verschil in touché's, zoodat beide Hongaren een barragepartij moesten trekken, dien tenslotte in het voordeel van Tersztyanszky met 52 eindigde, zoodat deze Olympisch kampioen werd. De eindstand van den personeelen wed strijd sabel is als volgt: 1. Tersztyanszky, Hongarije, Olymp. kamp. 9 winstp. 33 ontv. tr. 51 geg. tr. 2. Petschauer, Hongarije 9 winstp. 28 ontv. tr. 51 geg. tr. 3. Bini, Italië 8 winstp. 32 ontv. tr. 49 geg. tr. 4. Marzl, Italië 8 winstp. 34 ontv. tr. 49 geg. tr. 5. Dr. Gombos, Hongarije 8 winstp 38 ontv. tr. 49 geg. tr. tij! En zij geeft het Stadion een aanblik, welke van alle vroegere verschilt. Dat begon bunen de sportparkmuren reeds: wü zien meer dure automobielen dan bij bijna iedere andere sport, wij zien geschitter van unifor men en wij zien wandelaars, die door den O-vorm van hun beenen onmiskenbaar blijk geven tot de paardensportmen te behooren. Ooi: binnen het Stadion was het anders dan anders. Voor de marathon-tribune is een donker getinte vloer van turfmolm gelegd, op de wielerbaan is een soort podium ge bouwd, waarop straks de juryleden zullen zetelen, die de keien van het springtoumooi moeten beoordeelen. Op het middenveld zijn negei. hindemissen, waaronder een dubbele aangebracht. Zij bestaan uit allerlei barri cades, ingewikelde bouwwerken met hekken en heiningen, wallen en hagen. Bij elke hindernis zijn roode vlaggen aangebracht, die de ruiters moeten waarschuwen tijdens het parcours, dat een omlijste achtvorm heeft. Tegen twee uur biedt het middenveld een fleurige aanblik door al de geuniformde of ficials, uitsluitend officieren van de bereden wapenen. Het weer is verrukkelijk. De tribu nes zijn uitstekend bezet. De eere- en mara thontribunes zijn geheel uitverkocht, doch ook de andere vakken zijn best beizet. De metalen stem van den luidspreker wijst eveneens op het bijzondere van dezen dag. Er wordt gewaarschuwd om tijdens het bin nenkomen der ruiters en tijdens het afleg gen van het parcours niet te applaudiseeren zulks om de toch reeds nerveuze paarden niet van streek te maken, daar de dieren bij intuitie voelen, wat er van hen verwacht wordt. De perstribune is beter bezet dan tij dens de laatste dagen het geval was. Het zijn echter meest landgenooten, de buiten- landsche journalisten zijn voor het grootste deel vertrokken. Om even half twee klinkt het Wilhelmus door het Stadion, de Koningin en Haar ge volg arriveeren. De Koningin is gekleed in donkerblauw wandelcostuum terwijl Prinses Juliana een fleurig pastelblauw toiletje draagt met witte poolvos, die haar bizonder flatteert. Dan verzoekt de luidspreker stilte. Het tournooi vangt aan met de mededeeling, dat de eerste deelnemer niet uitkomt. Vervol gens rijdt commandant Sloan Doak, Ameri ka, binnen. Eenige sprongen worden aarze lend genomen. De bedoeling van het tournooi is alle hin demissen feilloos te passeer en. Voor elke fout worden strafpunten gegeven. Boven dien moet het parcours binnen anderhalve minuut afgelegd worden; wordt ei langer tijd genoteerd, dan worden ook daarvoor strafpunten gegeven (voor iedere twee se-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 5