TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - MAANDAG 13 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE 2 De voortgezette zware dressuurproef Samengestelde ruiterwedstrijden Zweden en Duitschland uitgeschakeld BOKSEN (Laatste dag) Vcdergewicht "57.152 K.Gk*« Lichtgewicht tot 61.237 K.G. Lichtmiddengewicht tot 66.678 K.G. Middelbaargewicht tot 72.574 K.G. Mallin weer van een overwinning beroofd Zwaarmiddengewicht tot 79.378 K.G. Miljon Nederland derde prijs De laatste avond Van Klaveren wint het Olympisch Kampioenschap De beslissingen Vlieggewicht 50.802 K.G. Bantamgewicht tot 53.525 K.G. Van Klaveren wint het Kampioenschap Vedergewicht 57.152 K.G. Lichtgewicht 61.237 K.G. Lichtmiddengewicht tot 66.678 K.G. Middelbaargewicht tot 72.574 K.G. De laatste dag! Zwaarmiddengewicht tot 79.378 K.G. Zwaargewicht SPORT VAN ZONDAG BOKSEN Nabetrachting zy BESLUIT Het emotioneele slot Het Folkloristische Feest VERBETERING Samengestelde ruiterwedstrijden Een overzicht der Ruiterwedstrijden Driemaal zes prijzen! Zus Braun Olympisch kampioene conden een halve straf punt). De tijd van nummer twee was 1 minuut 13 sec. met twee fouten. Nummer drie Capt. J. Trenkwald, Polen, werpt de eerste hindernis met den voorpoot omver, een ernstige fout. Tijd 1 min. 14 sec. zes fouten. Op de officieele tribune zien wij tusschen twee ritten nog Prir. Carol van Zweden met vrouw, dochter en zoon. Prins Eugen van Zweden en Kroonprins Olaf van Noorwegen. De uitslag samengestelde ruiterwedstrijd luidt: jLandenklassement 1. Nederland 5565.28 punten (Olymp. Kampioen). 2. Polen. 3. Noorwegen. Persoonlijke prestatie: 1. Luit. C. F. Pahud de Mortanges (Ne derland; Olympisch kampioen). 2. Kap. G. P. de Kruüff Jr. (Nederland). 3. Comm. B. Neumann (Duitschland). Met resp. 1869.82, 1867.28 en 1844.40 pun ten. De ceremonie protocolaire werd vertraagd, doordat een protest was ingekomen tegen1 luit. Van der Voort van Zijp (Nederland), daar hij buiten de roode vlaggen zou heb ben gereden. Het protest werd evenwel af gewezen. Daarop volgde, onder groot enthousiasme, de ceremonie protoclaire, waarbij de duizen den op plechtige wijze het Wilhelmus mee zongen. Tenslotte rijden de Nederlandsche rij ders een eere-rondje door het Stadion, waarbij zij hartelijk worden toegejuicht. Het was Zaterdag de laatste dag van de ruiterspelen te Hilversum. De morgenuren waren gewijd aan de keu- ring van het tweede gedeelte van de deel nemers aan den dressuurwedstrijd. Ook nu was het voorgebrachte materieel, uitzonderingen daargelaten, van prima kwa liteit, zelfs België, van welk land overigens de vertegenwoordigers onder de zwakste deelnemers zijn te rangschikken, voldeed ditmaal tamelijk goed. Ook nu waren de Duitsche en de Zweedsche vertegenwoordi gers mee v.m de sterkste deelnemers. Voor vaihcrr v. Langen.op Draufganges een nagenoeg foutloos parcours. De Honandsche deelnemers, kapt. P. M. R. Versteegh en kapt. G. W. Ie Heux, reden resp. met Excellence II en Valerinc, een zeer goed parcours. Verwachting, dat ze onder de prijswinnaars zuilen zijn behoeven niet gekoesterd te wor den, desalniettemin toonden ze in de dres- suurkunst, steeds een der fraaiste onderdee- len van de ruitersport, toch tot goede pres taties in staat. Door het uitvallen van de Hongaren werd het aantal deelnemers betrekkelijk klein, wat evenwel niet wegnam, dat het toch nog volle 4 uren vorderde, voordat alle deelne mers geprufd waren. De uitslag naar volgorde van het behaal de aantal punten is als volgt: 1. C. F. Freiherr von Langen (Duitsch land) met Draufganger 237.42 punten. 2. Ragnac (Zweden) met Günstling, 229.78 punten. 3. Cpt. Thiel (Tsjecho-Slowakije) met Loki, 225.96 punten. 4. Cpt. R. Wallon (Frankrijk) met Cloughbank, 224.08 punten. 5. Kpt. P. M. R. Versteegh (Holland) met Hls Excellence II, 216.44 punten. 6. Capt. Oschöniger (Tsjecho-Slowakije) met 210.28 punten. - - :r< 7. Kpt Glwle Heux (Holland-) met Vale- f*ino 205.82 punten. 8. Cmdt. Amercier, (Zwitserland) met Queen Mary, 203.34 punten. 9. Capt K. Okada, (Japan) met Takusku 193.70 punten. 10. Lt. Col. G. Grachegg (Oostenrijk) met Daniel 191.96 punten. 11. Lt. O. Frank (Zwitserland) m?t Solon 190.62 punten. 12. Lt. Col. P. Danloux (Frankrijk) met Rompart 187.10 punten. 14. Capt. O. Linds (België) met Rira- t-elle, 185.86 punten. Vervolgens worden de volgende seultaten bereikt: Luitenant L. L. Rousseaux, België 1 min. 17 sec. 0 fouten. Luit. A. Quist, Noorwegen, 1 min. 11 sec. 2 fouten, Commandant A. van Adda, Hongarije, 1 min. 2 sec. 2 fouten, Kap. H. von Essen, Finland, 1 min. 10 sec. 0 fouten, Luitenant J. P. J. Jesen, Denemarken 1 min. 10 sec. 0 fouten. Daarna rijdt Luitenant A. van der Voorst van ZUp, Nederland op Silver Piece. Zijn op komst werd eenigszins vertraagd door eenige ceremonies protocolaires en de aankomst van H. M. de Koningin-Moeder. Er heerscht een ademlooze stilte in het 8tadion, 'n klein ap plaus wordt onderdrukt. Het parcours wordt door den Nederlandschen rijder zonder fou ten in snellen tijd 1 min 6 sec. gereden. By het verlaten van het terrein wordt luit. van der Voort van Zijp luide toegejuicht. Wan neer de Koningin Moeder haar plaats in neemt wordt zij door de meer dan dertig dui zend toeschouwers, die thans het Stadion ge heel vullen luide toegejuicht en in alle har ten voelt men thans Nederlander te zijn. Een mooi, zeer mooi moment. Luit. P. H. Pernot du Breuil, Frankrijk, 3 min. 1 sec. 22.5 fout voor tijd en 6 voor sprin gen, Comandant B. Neumann, Duitschland. 1 min. 4 sec Het ruiterfeest wordt dan even onderbro ken voor een ceremonie protocolaire, een, zooals wij er zoo vele hadden willen zien, de Nederlandsche driekleur gaat aan den hoog- sten mast voor de fraaie prestatie van mej. M. Braun, die zoo juist in het zwemstadion het Olympisch kampioenschap 100 M. rugzwem- men heeft veroverd In de Koninklijke loge kan men vreugde zien over dit grootsche mo ment, waarop de vlag omhoog gaat voor de prestatie van de 17-jarige Rotterdamsche zwemster. A propos: bi) deze Olympische Spelen zijn het wel de dames, die er voor gezorgd hebben, dal bij athletiek, gymnastiek en jjwemmen de Nederlandsche kleuren ge- heschen worden! Het ruiterfeest gaat dan weer verder. Luitenant N. Kettner, Zweden. 1 min. 13 sec. 0 fouten, Kap. Ch. P George,'Amerika, 1 min. 4 sec. 4 fouten, luit. B. Ording. Noor wegen 1 min 12 sec 0 fouten, Kap. E. Cerbo- neschi, Italië, 1 min 10 sec. 0 fouten, Kapt. J. Charous, Tsjecho-Slowakije, 1 min. 6 sec. 4 fouten. De Hongaar kapt. K. von Cseh maakt door het omverspringen van verscheidene hindernissen vele fouten. Daarna komt onder doodsche stilte luit. C. F. Pahud de Mortanges, Nederland, in 't parcours. Mooi en sierlijk neemt zijn paard Marcroix de hindernissen zonder een enkele fout in 1 min. 6 sec. Paard en ruiter worden na het volbrengen van het parcours luide toegejuicht. Intusschen heeft de ceremonie plaats voor den uitslag van den dressuurproef en wordt de Duitsche kapitein von Langen als winnaar van het personeele tournooi op de schouders gedragen. Kapt. F L. C. Denis de Rlvoyre, Frankrijk, 1 min. 12 sec 6 fouten. Kapt. J. Cavanillaz Prosper, Spanje, 1 min. 4 sec. 6 fouten. Kapt. S. Colliander, Zweden, 1 min. 15 sec. 4 fouten. Kapt. T. Carr, Amerika, 1 min. 6 sec. 6 fou en. Luit.-kol. G. Baron de Rommel, Polen. 1 min. 20 sec. Luit.-kol. W. Gerber, Zw,.jerland, 1 min. 14 sec. 4 fouten. Luit. E. Johansen, Noorwegen, 2 min. 5 sec. fouten tijd 8>£, hindernissen 12. Luit. G. Va- lenzano, Italië, 1 min. 11 sec. 0 fouten. Ten slotte rijdt opnieuw onder doodsche stilte en enorme spanning, losbarstende ten slotte in gejuich, kapt. G. P. de Kruijff Jr., Nederland, zonder fouten in 1 min. 7 sec. By de vaststelling van den uitslag van de zen samengestelden ruiterwedstrijd blijkt, dat de Nederlandsche deelnemers mooie over winningen hebben behaald. De uitslag van de dressuurproeven luidt: Landenklassement 1. Duitschland, 669.72 punten, Olympisch kampioen. 2. Zweden, 650.86 punten. 3. Nederland 642.96 punten. Persoonlijke prestaties: 1. Freih. von Langen (Duitschland) 237.42 punten. Olympisch kampioen. 2. Comm. Lesange (Frankrijk), 230.72 p. 3. Ragnac Olsen (Zweden), 229.78 punten. Bij de dessuurproeven was de eindplaatsing der Nederlandsche deelnemers: 8. Majoor J. H. van Reed, op Hans. 9. Kapitein P. Versteegh, op His Excel lence. 10. Kapitein G. W. Leheux, op Valerine. Zaterdagmorgen voor het vertrek van Hil versum naar Amsterdam heeft de veterinaire commissie, samengesteld uit de heeren F. H. Sandeman (Nederland) en Colanders (Polen) en Comm. C. te Hamilton (Zweden) de paar den, die zouden deelnemen aan de samenge stelde wedstrijden, nog eens onderzocht en het noodig geoordeeld eenige paarden van verdere deelneming uit te sluiten, n.l. Alpen- rose en Maseha, resp. wegens een dikke knie en een blessure. Hierdoor konden Zweden en Duitschland niet in de samengestelde wed strijden voor equipes uitkomen, zoodat daar in alleen overbleven Nederland, Noorwegen en Polen. Zaterdag 11 Augustus. Hedenmiddag de acht partijen om de derde plaats. Eerst komen voor het vlieggewicht (50.802 K.G.) in den ring Baddie Lebanen, Zuid-Afrlka, en Carlo Cavagnoli, Italië. Aan vankelijk is Lebanon in de meerderheid met straights en op korteren afstand met hoek- stooten. Later zet de Italiaan op in de bin nenlijn. Deze ïonde is voor Lebanon. De tweede opent Cavagnoli. Hij is meer ge bouwd voor korteren afstand en de linker van Lebanon is niet sterk genoeg, om hem af te houden. Cavagnoli's ronde. Cavagnoli beheerscht de derde ronde. Tus schen vele andere vallen zijn rechtsche kruisstooten op. Toch zorgt Lebanon, dat de rechters ook voor hun wat te noteeren heb ben. Op hoog tactisch peil stond ook deze partij niet. Cavagnoli wint. Voor bantamgewicht, 53.525 K.G. Frank Trayner, Ierland, en Harry Isaacs, Zuid- Afrika. Feinting en drowing, actie en passief schijnbewegingen stelt deze party op een hooger peil, al is de snelheid niet formidabel. Weten de heeren wel, dat de nekstoot niet meetelt bij de beoordeeling? Isaacs wint alle ronden met niet groot voordeel. Men speelt op langen afstand een niet opwindende, behoorlijke party. Terecht kent de jury Isaacs de zege toe. Harold Qeorgè Deviné, Noord-Amerlka en Lucien Biquet, België, Biquet was pa de vo rige dagen te' vermoeid om uit te komen, zoo dat Devine Wint. Hans Nielsen, Denemarken en Gunnar Berggren Zweden. Elite werk is het niet. Drukt de broeikas- warmte onder de glazen lantaarn de athleten te veel? De loome party heeft Berggren tot winner, wat m.i. Juist is. Raymond Smillie, Canada, en Robert Ca- latand, Frankrijk kan wegens bezeerde hand niet boksen, daardoor wint Smillie. Frederich Granville Mallin, Engeland en Leonard Steyaert, België, Mallin, goed bok ser, behaalt rustig zijn voordeel, ook op den korten afstand, dien de Belg zoekt, zal deze jury zijn werk erkennen? De stevige Belg is onvermoeibaar in de tweede en derde ronde. Mallin een meester op eiken afstand geeft meer dan hy ont vangt. Veelal borst aan borst. Onbegrijpelyk is de uitspraak voor België. Karei Miljon, Nederland, en Donald Din- nie Mc. Corkindale, Zuid-Afrika. Gering voordeel van Mc. Corkindale, op afstand be haald. Borst aan borst wint Miljon, die min der zenuwachtig is dan gisteren en reeds da delijk werkt. Twee ronde is voor Miljon, daar men borst aan borst werkt. Wel dekt Mc. Corkindale het lichaam tegen menlgen stoot. Derde ronde. Miljon worstelt Tneer dan hij bokst. Op afstand treft Mc. Corkindale met linker, rechts, links het hoofd. Later Miljon met links, rechts op korten afstand het hoofd met korte stooten. Vasthouden en worstelen bederft deze ronde. De beslissing is voor Mij- jon. Zwaartgewicht, Michael Jacob Michaelsen. Denemarken en Sverre Sörsdal, Noorwegen. Sörsdal heeft gisteren de hand bezeerd, zoo dat hy niet uitkomt en Michaelsen wint. Armand Apell (Frankryk) en Anton Koc- sls (Hongarije). Druk spel, meestal op halven afstand, geen typisch boksen. De Hongaar stoot in de eerste ronde alleen rechts en treft nog al eens. De tweede opent Apell in snel tempo, maar dan herneemt de Hon gaar de leiding. De laatste minuut worstelt men. Derde ronde, zy is voor Kocsi#, die als een duivel vecht. Apell, moedig en moe, strui kelt in zyn yver. Kocsis, galant, helpt hem overeind. Olympisch kampioen Kocsis. Daley (Amerika) en Tamagnlni (Italië) een vrywel geiyke eerste ronde. De Italiaan rent in, de Amerikaan, rechtop, bokst het liefst en best op afstand. Tweede ronde vallen heel wat stooten. Menige stoot van den Italiaan, maar hy wankelt tweemaal van een opstoot tegen de kaak. Derde ronde werk uit gehurk- ten stand van den Italiaan. Door ontwijken en opstooten wint de bokser. Maarde be slissing is voor Tamagnini, wereld- en Olympisch kampioen. L. van Klaveren (Nederlands hoop tegen Victor Peralta (Argentinië). Peralta opent met rechte stooten, valt veel aan en nog al eens raak. Van Klaveren vuist veel, zwaait lange hoekstooten, die vaak missen. Ronde voor Peralta. Tweede ronde. Zware hoek in van Klaverens linkerzy; hy struikelt; beurt om beurt hebben zy dan succes. Perralta wint de ronde, treft vaak hard het lichaam. Van Klaveren, onvermoeibare vegetarier, wint daarna de derde ronde en daarmede den Olympischen titel onder groot i 'uich en protest. Carlo Orlandi (Italië) en Stephen Michael Halaiko (Noord-Amerika). Het lawaai van de laatste beslissing overstemt bel en aankondi ging, De nieuwe athleten boksen zonder dat men het bemerkt. De komst van politie wekt verontwaardiging. De eerste ronde is zoowat geiyk, in de tweede ronde is Halaiko schitte rend en stoot het beste van deze Olympiade. Hy wint de ronde. De derde ronde is mogelijk gelijk. Beiden stooten bar hard, de Amerikaan in het begin, Orlandi vlak op het eind.. We reld- en Olympisch kampioen Orlandi (Ita lië). Edward Morgan (Nieuw-Zeeland) en Raul Landini (Argentinië). Morgan, rechts voor rustig en zeker, stoot op afstand, stapt ach teruit,, of heeft het beste van borst aan borst. Gemakkeiyk maakt Landini het hem niet, maar Morgan wint door aanval en verdedi ging. Tweede ronde. Morgan kiest zijn stooten rustig uit en vergroot zyn voordeel, ook in de derde ronde. Hy wordt Olympisch- en we reldkampioen. Het Olympisch tournooi heeft verschil lende hoogtepunten gehad: den zonnigen Zaterdag, toen Holland in de hockey-finale uitkwam, den attractiewedstrijd Nederland Uruguay, de openingsplechtigheid en nog etteiyke andere groote dagen kenden we. Deze fleurige. Zondagmiddag overtrof vry wel alle vorige. Het Stadion scheen voller dan ooit, en Jan Hermanek (Tsjecho Slowakyë) enhet scheen kleuriger dan ooit: er was toilet Piero Toscani (Italië). De zooveelste party in fausse garde. Her manek is te i'orsch en wint de eerste en het laatste deel van de tweede ronde. Stevig werk zonder veel kunde. In de derde treft Toscani eenige malen goed, dan is Hermanek weer de baas, weer Toscani zeer hard op af stand. Juist stomt Hermanek yverig als de hel caat. WereM- en Olvmpisch karonioen... Italië. Veel gejoel, gejuich en gefluit. Her manek blüft onsportief in de zaal, waardoor het tumult voortduurt. Ernst Pistulla, (Duitschland) en Victoria Angek Pedro Avendano (Argentinië). Aven- dano is de beste bokser. Pistulla springt toe en stoot dan. My schijnt de ronde vöor den Argentijn met gering verschil. Even wild en winderlUk p'e-»terf- Pis*:'!'» die zyn lechten dag heeft hy Is 'n ander- daagsche man door. Avendano wint op ai- stand en dichtby .Avendano wereld- en Olympisch kampioen. Nils Arvid Ramm, (Zweden) en Arturo Rodriges Jurado, Argentinië. De Zweed met stoot en terug en yzeren moed wint punt op punt. Jurado opent Ramms wond van gisteren boven het oog. De scheidsrechter laat terecht de party staken, zooodat Jurado wereld- en Olympisch kampioen wordt. I gemaakt meer dan bij eenigen anderen Olym- voor het paardensportconcours en .de ecre- ronde der zegevierende ruiters over de sintelbaan, betreedt de lange rij der -or- winnaars in de Olympisch -Ir et terrein voor de prijsuitreiking. De meenten zyn gekleed in hun costuum van den openingsdag. Een voor een worden de eerste-pryswm naars uit de verschillende landen op de eere-tribune geroepen, waar de Koningin de gouden medailles uitreikt. Nederland, dat in deze Olympische Cpe. Zaterdagavond. De laatste partijen die om het Olym pisch en wereldkampioenschap, zyn gè streden. Wie zou vroeger gedacht hebben, dat de zestien mannen, die om deze hoogste eer zouden boksen, zouden zyn vier Argenty. nen, drie Italianen, twee Amerikanen, één Franschmsfn, één Hongaar, één Hollan der, één Nieuw-Zeelander, één Tsjecho - Slowaak, één Duitscher, één Zweed en geen enkele Engelschman! Maar het oerland van boksen en van alle sport bezit de correctheid van het aan vaarden van mee- en tegenvallers in den sportieven geest en waarin nog geen en kel volk het Brltsche overtreft. Hoe joelen de Amerikanen, hoe protes teeren de Hollanders, wanneer een beslis sing ten hunnen nadeele, te rechte of ten onrechte, hun onjuist voorkomt. Maar toen Mallin Vrydag verliezer werd ver klaard tegen Hermanek, geen woord, geen gebaar van humeur, hoe onrechtvaardig debeslissing ook was. Met het gelaat in correcten plooi sprong Mallin uit den ring in de armen van zijn even rustigen oom, schudde een paar voorname Engel sche jongelui op de gereserveerde plaat sen de hand en loopt snel, met opgewett gezicht, weg Als ik by het voorbygaan roep: „But, Mallin, ygu won"., knikken oom en neef even, meer niet. Hedenmiddag, Zaterdag, beslist een jury, wie waarschynjyk de fiine punten van het boksspel onbekend zijn, weer te. gen Mallin, ten voordeele van Steyaert, den Belg, en weer dat correcte: „ik heb door in te schryven alle voorwaarden, óók de jury, aanvaard, dus moet ik daarin be rusten". Toen gisteren Miljon naar veler mee. ning ten onrechte verloor, vergaten én bokser en supporters zichzelf. Nu heden Miljon op een wyze werkte, die verre van correct was, en volgens veler meening ten onrechte won, floten wél Italianen, De. nen, Zuid-Amerikanen, ja. wel alle na ties, maar Mc. Oorhindale, beheerscht; spoedde zich naar de kleedkamer. Die zelfbeheersching moeten alle naties van de Engelschen overnemen. Overigens is boksen wel zeer moeilyk te beoordeelen. Tweemaal twee wapens sonic- ten zoo snel, op korten afstand, some büna onmerkbaar. Het gehoor biedt geen hulp, want de luidklinkende treffer duidt op leer op leer, vleesoh op vleesch, of handschoen op arm. Dan ook telt de 'r. dediging mee. Dit weet bijna niemand in het publiek en een jonge jury verge- Een krachtige stoot, een treffer op een belangryk punt, gelden meer dan een lichte, of een, die zoo maar ergens raakt, omdat zy moeilijk zijn toe te brengen. an gaat alles snel en maar steeds door. Men wacht na een treffer, integendeel, het oogenbhk van den raken aanval, gaat nauwelyks dat van den volgenden of «n den tegenstoot vooraf. Zoo bokst men drie minuten, die elk, dat beseft r jr.cd boksen, zestig seconden zijn. Waren de uitspraken niet altijd kig, de leiding was veel te slap. Misschien zouden onder een normaal strenge scheidsrechter de helft der boksers gedis kwalificeerd zyn, zoo zij niet na de eerst" waarschuwing behoorlyk waren ""asn brVsen in plaats van vast te grypen, te worstelen en met het hoofd te stooten. Dat de rabbitkiller of rabbitpunch werd toegelaten, heeft ongeveer iedereen be. vrémd. De F.I.B.A. verbiedt hem. Deze stoot, rp den achterkant van den nek, telt niet met. dat doen aileen treiters op voor- en zitVi t ten van het hootd t«» rug beven den gordel. Hij heeft alleen nut om een tegenstander, die ,n steê van te bok. sei ineenede ken in eer. dubbele dekking staat overeind te krijgen Zooals hij hier in 99 van de 100 keer werd toegebracht, kan het doel alleen zijn geweest den ander te kwetsen. En dat beoogt het boksspel r.let. -y Het gevaartyk stooten en slaan met open handschoen, waardoor men licht de oogen van den ander beschadigt en schijnt te treffen, terwyi men het niet doet, werd nooit tegengegaan. Uit het voorgaande blijkt, hoe weinig het boksen op deze Olympiade my bevre digd heeft. Ik sta niet alleen. Engeischo veteranen, de Amerikaansche pers en de Hollandsche, allen zijn van dezelfde mee ning. De Amerikaansche ploeg heeft uitge blonken door eenheid van styl en die stijl was de oud-Engelsche. Zy huppelden te veel en niet allen ston den goed gericht, maar deze ploeg had meer overwinningen behooren te behalen, beter uitgedrukt, want behalen en krygen zyn twee, en haar meer overwinningen behoo ren toe te kennen. Van Holland waren onze zware boksers hoogst onbevredigend, ook al bedenkt men, dat de zwaargewichten zelden goed boksen. Maar ons land heeft juist daar zooveel ideale lichamen. In zwaarmidden- en zwaar gewicht ligt Hollands kracht. Onze groep heeft wel byzonder gegokt in het kansspel. Mee- en tegenvallers warende beslissingen meestal. Baan gofte en wan bofte vlak na elkaar. Oly bofte eenmaal en' merkte een bekend Engelschman op. De werkelyk eenparig versnelden, bliksemsnel len stoot, hy kwam nauwelyks voor. Het is geen mooi boksen, wanneer men eiken stoot ziet. Neen, stooten, die flitsen, als een uit schietend slangenhoofd, heb ik te zelden ge zien. Het was de gemoedelyke dribbel van het trampaard veelal. Een ernstig protest dient, nu de feesten zyn afgeloopen, te worden geuit tegen de belemmeringen, welke door den Nederland schen Boksbond in den weg zijn gelegd. De verslaggever zit er niet voor zich alléén. Hy is daar de vertegenwoordiger van tienui- zenden. Voor honderden millioenen, hebben wy, perslui in het boksjaviljoen gewerkt. Naast elkaar zaten wy, de United Press en de Associated Press voor heel het wereld deel Amerika, ik voor ons Sportpersbureau, verder een Italiaan, achter me een Deen en een Duitscher, en zoo waren zij allen byeen, specialisten, allen, velen op dure reis, die kapitalen vertelegrafeerden. Maar in lichtingen kregen wy niet meer dan het publiek. Wij Hollanders raden wat den vol genden dag kwam, allen moesten wy weten, waarom soms doodleuk een party werd over geslagen. Maar toen ik, die als Nederlandsch verslaggever, dus als gastheer en daar ik de landstaal sprak, om inlichtingen verzocht, verbood de heer Ruyter, secretaris van den Nederlandschen Boksbond, my die te ver strekken. Daarop hielpen de buitenlandsche officials hun perslui ten zoo kwamen wy het te weten. Toen ik het waagde Zaterdagmid dag na afloop van de partyen aan den heer Douglas, voorzitter van den wereldbond, daar ik hem kende, voor de geheele pers eenige inlichtingen te verzoeken, werd ik dreigd en werd my verzekerd, dat men my door de politie zpu laten verwyderen. Dit optreden gaat uitsllutend van den Ne derlandschen Boksbond ui. De heer Dou glas is later zelf aan de pers komen verze keren, dat hy haar gaarne zou helpen. Een wanklank voor de geheele Olympiade is geweest, dat de heer J. Ploeger, beroeps- boksleeraar en trainer van onzen nationalen ploeg als rechter is opgetreden, alsmede de heeren J. Hofmans, oud-beroepsmaneger van beroepsboksers. Na myn protest by het hoofdcomité zyn deze heeren niet meer in den stoel geweest. len niet minder dan acht eerste prijzen pischen dag. j behaald heeft, betreedt onder luid gejuich Van twee uur af worden we genoeglyk be- de eere-tribune. Voorop tien dsm:.- von zig gehouden door een zangdemonstratie op de gymnastiekploeg, daarachter, naast el- toen was het uit, om enkele te noemen. Van Klaveren ontving tweemaal een juiste be slissing, maar de laatste was dit niet-. Heel het boksen....,-, was geen boksen. In w ov u een Londensche club ziet men het beter, ,Van allerlei landen rijden enfalen. Som- groote schaal: de volksliederen van een groot deel der Europeesche en Amerikaansche lan den klinken zoo vaak en zoo varieerend, dat het wel een Olympische muziekmiddag ge leek. Elk volkslied geeft gelegenheid op te merken hoeveel landslieden van den gehul- digden overwinnaar nog in het Stadion aan wezig zijn. Het Yankee-lied bijv. dat in vroe ger dagen door duizenden Amerikanen werd meegezongen, heeft nu byna geen aanhang teeken, dat onze luidruchtige vrienden uit de Vereenigde Staten goeddeels vertrok ken zyn. Wel zijn er nog heel wat Duitschers: als het „Deutschland über Alles" door het Sta dion klinkt, zingen vele honderden mee. Tot 2.30 uur is er vredige rust in het Stadion, het middenveld is opgevuld met 16 hindernissen van 1.25—1.40 M. hoogte. Ook is er een sloot van 4 meter. De lengte van het parcours bedraagt 560 M. Vereischte snelheid per minuut 375 M. Om half drie komt de Koningin en Haar gevolg. We zingen het Wilhelmus de Koningin neigt naar alle kanten, en onmid dellijk erna draaft het eerste paard binnen, een half uur na den vastgesteiden tijd. Als achtereenvolgens Ording (Noorwegen), Trujillos (Spanje)', Leguio (Italië), de Mu- ralt (Zwitserland) Kanya (Hongarije) ge reden hebben, zal de eerste Nederlander starten. In het program staat vermeld luit. Por- theine. In zijn plaats echter komt uit Luit. Colenbrander. Het eerste deel van het par cours legt hy op voortreffelijke wyze af, dan faalt hy helaas bij twee hindernissen, beide malen met het voorbeen, zoodat hy 8 straf- punfcen noteert. Zoo gaat het geruimen tijd door. Ruiters Zy De Olympische Spelen zyn geëindigd, hebben een eclatant succes opgeleverd, hebben den naam van klein Nederland door heel de wereld gedragen; zy hebben den journalisten van tientallen landen geleerd wat een kleine natie kan presteeren. Zelfs de grootste nurks onder de honderdduizenden bezoekers van dit wereldsporttournooi moet verklaren, dat de Spelen der IXe Olympiade geslaagd zijn. Sportief, financieel, en organisatorisch. Vooral sportlef want alle wedstrijden hebben, na eerlijken stryd den besten man eindelijk de tyd zichtbaar wordt. 1 doen winnen. Olympische en Wereldrecords 21 sec. zyn by dozijnen verbeterd: er is sport van de beste soort te zien gegeven zoo goed, dat het record, dat sinds 1912 Stockholm, op zijn naam hield, nl. he record der best gèorganiseerde Spelen, thans verbeterd mag heeten. Het behoort thans aan Amsterdam. Deze Olympische Spelen hebben den naam van Nederland en den naam van Neder- land's sport, goed gedaan. migen krygen zelfs 20 strafpunten Eindeiyk komt als no. 16 de Poolsche lui tenant Gzowski, hy rijdt in vlekkeioozen styl, passeert hindernis na hindernis. Zal hy het halen? Het publiek zit in ademlooze span ning. Eindeiyk is de laatste hindernis gepas seerd. Hy is de eerste die het parcours zon der fouten rydt! Tyd 1 min. 33 ec. Even erna levert de Spanjaard Morenes in 1 min. 36 sec. hetzelfde kunststukje. En ook de Italiaan Forquet noteert 0 strafpunten (tyd 1 min, 32 sec.). De Zwitser Gemuseus bereikt den koristen tijd van alle voorgaande ruiters: 1 min. 27 sec., doch twee strafpunten doen deze pres tatie te niet. Terwyl het publiek tot stilte aangemaand Wordt, is de beurt aan den tweeden Neder lander: Kap. Labouchere, op „Copain". Het begin is goed, maar juist als van de Mara thon-tribune iemand goedbedoeld schreeuwt „Vooruit Labou", wordt een hindernis om vergeworpen. Een tweede fout brengt het strafpunten-aantal op 6, een derde op 10. Op de Marathontribune ontstaat het be gin van 'n relletje tegen den schreeuwenden supporter, en daarop door suppoosten wordt verwyderd. De Zweed Hansen noteert eveneens Q strafpunten, ook de Tsjech Ventura 0 pun ten. Het biykt, dat alleen ruiters zonder straf punten in aanmerking komen voor pry zen! Zoodat in ieder geval de Hollanders Co lenbrander en Labouchere reeds van per- sooniyke pr zen zijn uitgeschakeld. Om vyf uur start de derde Nederlander, kapt. de Kruyff. Zes concurrenten hebben reeds 0 strafpun ten behaald zijn kans is dus minimaal! Alleen door eveneens 0 punten te behalen en in een veel snelleren tyd te ryden, biyft een winstkans by de persoonlyke prijzen, want voor den landenkamp is Nederland reeds uitgeschakeld. Groot is de belangstelling van hét eivolle Stadion als De Kruyff start. Helaas krygt hy 8 strafpunten, zoodat Nederland uitgescha keld is, zoowel by het persoonlyke als by het landenklassement. Tyd 1 min. 41 sec. Het is half zes. Nog slechts drie ruiters hebben te rijden. Het schynt vrijwel onmogelyk om de presta tie van den Italiaan Forquet (0 punten, 1 min. 32 sec.) te verbeteren. Dan komt de Franschman Bertran op Pa- pillon (16 jaar). Hij komt in forschen galop binnen ryden en neemt aanstonds het pu bliek voor zich in, waarom weet niemand! De blauwe ruiter rydt als een razende, pas seert hindernis na hindernis op sublieme wyze, de tijd moet een der beste van den middag worden. Weer zweeft de Franschman gracieus over een hindernis, weer volgt een tweetal andere, het publiek onderdrukt met moeite een en thousiast gejuich. Dan komt de laatste hindernis. Ook hier faalt Bertran niet en onder onbeschrijfiyk gejubel behaalt de Franschman 0 strafpun ten. Allen turen naar het scoringbord, waar min. In de finale plaatsen zich de volgende ruiters, die allen nul strafpunten hebben. 36 sec.; 3. Kol. K. Forquet, Italië, 1 min. 1 Luit. C. Gzowski, Polen, 1 min. 33 sec.; 2. Capt. J. Navarro Morenes, Spanje, 1 min. 32 sec.; 4. Luit. C. Hansen, Zweden, 1 min. 34 sec.; 5. Kapt. F. Ventura, Tsjecho-Slowa kije, 1 min. 34 sec.; 6. Combt. Ch. Kuhn, Zwitserland, 1 min. 38 sec.; 7. Luit. U. L. M. J. Bertran, Frankryk, 1 min. 21 sec. Tusschen deze zeven zal uitgemaakt moe ten worden wie Olympisch kampioen is, daarvoor rijden zy opnieuw een parcours. Terwyi de hindernissen voor den beslissen de rit verzwaard worden, krygen wij eenige cérémonies protocolaires te hooren, waarby eenmaal de Nederlandsche driekleur in top Het is een goede gedachte geweest, onze buitenlandsche gasten, die dagelijksch by de Olympische wedstryden op voldoende wyze met mondain Holland kennis maken, ook eens wat van onze kleederdrachten te laten B i^B ^^B ^B Het oude Stadion was gisteravond gevuld §aa' voor de overwinning van den bokser met een enthousiast publiek, dat de verschil-1 Klaveren. lende groepen, die omstreeks half 10 hrt moet tenslotte gereden worden om de grasveld betraden, met donderende toejut-SEÏÏïSft't»MOh®n *5* S"r^(?JeToh?; chingen begroette. Daar waren onze boe-^wakije), Comdt. Kuhn (Zwitseriand), Luit. rinnetjes en boertjes uit Zeeland, Friesland, ,ra" (Frankrijk) Na^at voor de tweede Liraburg, Terschelling en vele andere plaat- rn.!?,sen f verzwaard, komt de beslissing. Olympisch kampioen wordt Nft hel défilé over het- ero-veirf Kapt. Ventura (Tsjecho-Slowakye) 0 fouten o1"„ „n iynTJ.rt 111 S'. u 1 den beslissenden rit; 2e luit. Bertran 2 fou- u Irrtltrste nrtiïï rt.n p^lum haar t ten; 3e Comdt. Kuhn (Zwitserland) 4 fou- alleraardigste origineele dansen uit, bege-(-en leid door handgeklap en luide toejuichingen van duizenden toeschouwers. Te voren waren door een kinder- en ge mengd koor nog eenige liederen ten ge hoor? gebracht, beurtelings onder leiding van de heeren Hamel en v. d. Rovaart. Prins Hendrik woonde het grootste ge deelte van dit onder leiding van den heer Max van Gelder welgeslaagde avondfeest by. De uitslag van het landenklassement is als volgt: No. 1 Spanje (Olymp;nh kampioen), 4 fouten. No. 2 Polen, 8 fouten. No. 3 Zweden, 10 fouten. Nederland bezette de 10de plaats met 26 fouten Daarna hebben de cérémonies proto colaires plaats gehad voor de weds trilden van Zondagmiddag. Het was wel een by uitstek slot van de Olympische Spelen, deze w d- stryd met zyn twee extra beslissingen' Na de twee protocolaires cérémonies keer, Jan Wils, Zus Braun en Van Kla veren en tenslotte onze ruiters. De overwinnaars worden telkems met hartelijk applaus begroet. Enkele favo rieten van het publiek, o.a. Prins Olav, krijgen nog een extra applaus. Daarna worden op het terrein de tweede pry zen uitgereikt door Prins Hendrik en de derde pryzen door den voorzitter vt, het I. O. C., Graaf de Baillet Latour. Graaf de Baillet Latour spreekt hi; na de volgende sluitingsrede uit: „In naam van het Internationaal Olym pisch Comité en na betuiging nige dankbaarheid aan H. I'. <•'- Koningin, aan het volk van Nederland, aan het be stuur van de stad Amsterdam cn aan de organisatoren der Spelen, verklaren wy de Spelen der Negende Olympiade geslo ten en volgens traditie noodigen .vy de jeugd van alle landen uit, zich over vier jaar te Los Angelos te vereenigen, om er met ons de spelen van de Tiende Olym piade te vieren. Moge deze verloopen in voorspoed en harmonie en moge op die wyze de Olym pische toorts haar loop door ds jaren vtr. volgen voor het heil van de menschheid, die steeds meer toegewijd, moedig en sterk moge zijn. Dit zy zoo!" Onder trompetgeschal van den top van den Marathon-toren wordt, terwijl de ka nonschoten bulderen, de Olympische vlag gestrèken. De slothymne weerklinkt door het Sta dion, de burgemeester van Parijs reikt de Olympische vlag over aan wethouder Vos, die het gemeentebestuur van Amsterdam vertegenwoordigt, en dan, als slot van de Olympische Spelen 1928, wordt om half acht het Wilhelmus ingezet. De Spelen der IXe Olympiade zyn ge ëindigd. Bij de samengestelde ruiterwedstryden heeft niet Polen den 2den prijs en Noor wegen den 3den prijs, maar omgekeend, Noorwegen den 2den prijs en Polen den derden prys gekregen. Het is ons gebleken, dat er verschillende lezers zijn, wien het verband tusschen de verschillende ruiterwedstrijden, die thans achtereenvolgens van Donderdagmorgen tot Zondagmiddag, resp. te Hilversum en Am sterdam, gehouden zyn, niet geheel duide lijk is. Ten eerste is er dé samengestelde Ruiter wedstrijd (bestaande uit. dreseuurproef; uit- houdingsproef en springproef). In deze klasse zyn drie landenprijzen en drie persoonlyke pryzen. De landenpryzen zyn als volgt verdeeld: le prijs, Nederland; 2e prys, Noorwegen; 3e prys, Polen. De individueele pryzen zijn behaald door:- le prys, liiit. Pahud de Mortanges, Neder land; 2e Prijs, Kap. De Kruyff Jr., Neder land; 3e prys, commandant Neumann, Duitschland. De tweede wedstryd was de dressuurwed strijd. Ook hiervan waren drie prijzen voor de deelnemende landen, en drie individueele pryzen. De landenpryzen werden behaald: le prijs, Duitschland; 2e prys, Zweden; 3e prijs Nederland. De individueele pryzen werden in dezen wedstrijd behaald door: le prijs, Freiherr von Langen, Duitschland; 2e prys, Kap. Marion, Frankrijk; 3e prijs, Luit. Olson, Zweden. De derde wedstryd en ten slotte, de wed stryd voor hindernisruiters, vond Zondag middag in het Stadion plaats. Ook hiervan drie landen- en drie persoonlyke pryzen. De laatste dag is wel de klap op de vuur pijl geweest. Holland behaalde door Zus Braun een Olympisch kampioenschap. Het was geweldig. Onze Hollandsche dames hou den maar op keurige wyze de kleuren van ons land hoog. Het w&« stampvol in het Olympisch zwemstadion. Ons geduld werd niet lang op proef gesteld, want al in het eerste nummer werd gestart voor de 100 M. rugslag dames Als de dames aan den start komen, is het publiek niet meer te houden, een geschreeuw en gejuich, dat hooren en zien verging. Di verse malen moet om stilte verzocht worden, wat vooral, nu de luidspreker niet werkt, een geweldig karwei is. Eindelijk is het stü ge worden in: Attentionschot, en de strijd is begonnen. In de eerste baan is mej. Braun door een slechten start achter, het publiek joelt en schreeuwt en heeft reden tot schreeuwen, want de achterstand is by het keerpunt ingehaald. We voelen, dat Zus nu gaat winnen, het publiek heeft het ook in de gaten, het geheele Stadion staat en schreeuwt zich de keel schor. Dan in de laatste meters schiet „Zus" vooruit en weet als eerste aan te tikken. Een Nederlandsch meisje Olympisch zwemkampioen, het publiek juicht en springt op zyn plaatsen, hoeden vliegen de hoogte in, Hollandsche vlaggetjes worden gezwaaid. Het is geen gemakkelijk ding om kampioen zyn, dat ondervindt Marietje direct al, het duurt tenminste wel een minuut of vyf voor ze door de fotografen met rust wordt gelaten, en uit het water kan klimmen. Dan vond een algemeerve zoenparty plaats, eerst va der en moeder Braun en toen vonden ook eenige andere officials het noodig om op dezelfde wyze hun bewondering te uiten. Het geheele zaakje wordt onophoudeiyk ge filmd, tot op het laatst de Boer er een einde aan maakt en er voor zorgt dat weer op nieuw begonnen kan worden. De belde nummers torenspringen dames en heeren werden hierna verwerkt. Onze Marie Baron heeft zich keurig geweerd, door in de finale van dit nummer de vierde plaats te bezetten. In, het heeren-nummer was de Egyptenaar de lieveling van het publiek, een donderend applaus was geregeld zyn deel. Het is bewonderenswaardig met hoeveel durf en élan de sprongen worden uitgevoerd, spannend- schitterend. Het was vooral te betreuren, dat in dit nummer by de aanwyzing der plaatsen een ergeriyke fout werd begaan. Simalnka, de

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6