FASCISME OP STRAAT sa Buitenlandsch Nieuws FEUILLETON DE BEKEERING EENER VESTAALSCHE MAAGD DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 13 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE 1 Indrukken van een passieven voorbijganger Julius Caesar als Fascist itoUmimMm GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN LEGER EN VLOOT Kon. instituut v. d. Marine Ostia, 28 Juli stationnetje stond ,jvas er stil. Alles dood in den gi niet uitge- snde resten jan zien; atica en |iinara, 2ee die |w, verre r gewacht brug. Het tessen op bndden de lit. De scavi (öpfSlWB^^^^^BWMWWTiet kaal, dood meer^i^^^^Krtelden van een won derlijk verledS|^W waren bezield als het Colosseum onde^Kaanlicht. Het werd snel donker. Als schimmen lawaaiden we op het half-rond van het klas- |eke theater. Slechts uiterst weinig is daar ^ireerd. Het tooneel is nog geheel zoo ^den 't, nu bijna zeventien honderd en, achterlieten. Mijne gedachten \dengene die een kleine twintig ^op de plaats zat die ik nu als was het dan maar ^lcen een blanke toga ^purperen tunica juve- fils een hatelijkheidje toroep aan onze ar- pen archaeoloog zijn, erkenning van haar archaeologie naar- i. Precies als algebra er den smaak van üd bent van het blok- Tde nageslagen folian- p.f niet doen. Maar laat uitmaken of die ro ll patricii geen kussen schouwburg. Een uur hren plaat zitten, gaat Irmogen. lubicone!" Caesar van Enrico Cor- dit tooneel zoo groot, ken het heel goed; ik bzoeken aan Ostia, dik- Ifen. Altijd was er dan de Deinen daarop een voor even. Het leek zoo klein, den twintig vierkante liet een heele streek met |le menschen. Later wordt enaat, een vlakte met een 1 op den achtergrond, een 7 men die dan niet bij ons, aan openluchttooneel meer jan in Italië.? len we niet. Het zou een kijk- |i van historische en folkloris- Maar kijkspelen werden er - gegeven. En het gewone rieinscb-gedoe, we zijn er al Rt. Par zoo als Shakespeare ons dien len, ligt er historisch dikwijls glad ïaar het is een kerel, een karakter! rvinden we juist het tegendeel. Meneer Gualtiero Tumiati dien den titelrol vervult, krijgt alle woorden uit te spreken die de ge schiedschrijvers uit Caesar's mond opteeken- den, en rolt alle situaties door, die Caesar doormaakte. Uitgewerkt werd echter niets. Het is een film die we zien, een revue. We zien Caesar groeien, zoo als de wijzer van een manometer van getal tot getal springt, huppelt, trilt, soms even terug valt. daar door ongeziene machten voortgedreven wordt. En we weten het: wanneer de wijzer „op de rooie" komt, dan is het gebeurd, dan zijn we er, dan mogen we naar huis gaan. Natuurlijk zag meneer Enrico Corradini ook wel in, dat zelfs een schrijver van be- teekenis zoo een climax geen vijf groote be- Kol drijven lang on verslapt kon volhouden. Daarom bleef hij historisch juist en be moeide hij zich met den climax heelemaal niet. Hij liet dat over aan den vertolker Gualtiero Tumiati. En werkelijk, die brengt het een heel stuk heen. Had hij niet de zeer ongelukkige woorden van Corradini in zijn mond, dan zou er zeker voor enkele momenten een Julius Caesar voor ons leven. Nu zitten we en aanhooren het verhaal dat een droge professor ook had kunnen voorlezen uit een droog boek, en we wachten, een beetje bloeddorstig misschien, de moord scène met die zes-en-twintig steken. Die meneer Enrico Corradini is ongetwij feld de grootste litteraire geluksvogel dien ik ken. Twintig jaren geleden begon de man over politiek te schrijven en nu, na bijna zes jaren fascisme, doet hij dit nog. Een onmiskenbaar teeken dus dat er iets hapert. Het geval is dat hij nooit van zijn leven ja of neen zeide. Zoo kon hem de vorige regee ring niet neêr vechten, en zoo kon Musso lini hem niet naar Ustica in ballingschap sturen. Soms wordt hij wel eens stevig aan gepakt en figuurlijk althans in stukken gereten. Maar het fascisme zette zoo vele uitstekende krachten aan den kant, dat het nu wel zuinig zijn moét op de middelmatige. Zoo in den loop van het derde en vierde bedrijf wordt de zaak bijna vermakelijk Caeser loopt te zwammen van je welste over democratie en wat daarmee samen hangt een historisch onloochenbaar feit is het dat Caesar, ondanks allen schijn, de dictatuur niet als een oplossing van het SO' ciale vraagstuk erkennen kon en ter af wisseling geeft hij een speech die ongeveer letterlijk gestolen werd vanMussolini. Want de duce vindt het natuurlijk volmaakt in orde dat men in hem een tweede, verbe terde editie van Napoleon ziet, maar hij is ongetwijfeld liever een oude Romein, en be scheiden als altijd, liefst metéén maar de reïncarnatie van Julius Caesar. Meneer Cor radini wist daar wel raad op, trok zijn drama Julius Caesar dat voor de opkomst van het fascisme geschreven werd, uit de circulatie terug, schreef een nieuw, waarbij Mussolini's redevoeringen danig werden „ausgenutzt" en waarvan de voorste pagina het hoogst mo derne ,Aan den Onbekenden Soldaat van 't Nieuwe Italië" droeg, en het was al gebeurd. Maar de historie die Caesar als een demo craat stempelt? Corradini heeft vriendelijk, bereidwillig ge daan wat men .van hem verwachtte. Zoo kreeg ook de historie haar rechten. En wan neer het fascisme afloopt en Italië bolsje wiek wordt, zfjn er maar enkele coupures noodig om het spel met succes op te voeren voor een democratisch publiek. Waardoor de toekomst des heeren Corradini verzekerd blijft. Tegen het einde komt er plots een ople ving. Natuurlijk wordt de schrijver hier zeer verlicht in zijn taak door de sterke hande ling. Maar toch, er is hier geen sprake meer van film alleen. Er zijn alle kenmerken van goed tooneel, van tooneelkunst. En nu komt het vreemde, het onbegrijpe lijke. Het bij zoo veel censuur haast onmo gelijke. Caesar belijdt zijn geloof in de de mocratie. Hij herroept zijne wat zeg ik? Mussolini's redevoeringen! En het volk juicht Caesar toe, omdat hij democraat is, overtuigd democraat Dan sterft hij. En wij voelen het: daar is de revolutie! De uitbarsting van het volkshunkeren naar vrijheid. Maar het blijft bij het gevoel. Te zien krij gen wij het niet. Jammer dat het publiek om mi) heen uitsluitend uit Engelsche dames bestaat. En wat de archaeologie betreft: het blijft afgesproken betreffende die kussens?! J. H. Julias Caesar" in bet klassieke theater van Ostia. Romeinsche soldaten. DE IDEE VAN HET KEIZERSCHAP IN DUITSCHLAND Voortdurende aandacht, ook van het bui tenland, verdienen de gebeurtenissen binnen de Duitsch-nationale partij in Duitschland. Hier speelt zich op het oogenblik de groote strijd af om de vraag, of 't huidige Duitsch land nog de geschikte bodem is voor de idee om' het keizer- en koningschap, of het Huis Hohenzollern nog beschikt over een werf kracht, die sterk genoeg is, in de breede mas sa's van het Duitsche volk. Want de strijd in de Duitsch-nationale partij is veel meer dan een gekibbel om geschillen onder de lei ders. Het gaat er volstrekt niet om, of Graaf Westarp, Geheimrat Hugenberg of Herr Lambach de partij zullen dirigeeren. Het gaat nu om beslissingen van principieelen aard, om een levensbeschouwing. De afgevaardigde Lambach, die onlangs van de partij is uit gesloten, de spreker van de kleine lieden, van de partij der kantoorbedienden, heeft, zooals men weet, de kwestie openlijk ter discussie gebracht, of de monarchistische gedachte in Duitschland nog voldoende werfkracht bezit, vooral onder de jeugd. De jonge lieden heb ben trouwens bij de laatste verkiezingen het antwoqrd al gegeven op deze vraag, die toen nog niet was uitgesproken, en hebben veelal links gekozen. Het oi-gaan van den tegenwoordigen leider der fractie (graaf Westarp), de conservatieve „Kreuzzeitunng" heeft dezer dagen het the ma besproken: „Monarchie als vorm, die als grondslag moet gelden". Deze beschouwingen verdienen de aandacht. Er wordt een nieuw programma van de Duitsch-nationale partij aangekondigd en er wordt verklaard de aanhaling is woordelijk We moeten de gedachte van het keizer- en koningschap niet alleen beredeneeren met de trouw aan ons Keizershuis. Deze trouw spreekt voor ons vanzelf, maar voor een gedeelte van de jeugd is dit gevoel van verknochtheid misschien vreemd. We moeten ook niet alleen monarchisti sche propaganda maken, door de beide staatsvormen te vergelijken, al zou de ver gelijking ook nog zoo zeer ten gunste van het monarchistische stelsel uitvallen. We moeten ook aan de monarchistische gedach te een nieuwe gronSaag geven, die beant woordt aan de sociale en maatschappelijke veranderingen van den nieuwen tijd. We leggen er echter den klemtoon op, dat we de gedachte van een gekozen, of een volks- monarchie beslist van de hand wijzen. Het probleem kan ook worden aangepakt zonder te vragen naar het standpunt der erfelijke monarchie en vormt geen tegenstelling tegen het legitimistische principe. Het zou te om slachtig zijn, hier in bijzonderheden te tre den. Maar in ieder geval meenen we, dat het in de laatste jaren is verzuimd, de mo narchistische gedachte met nieuw leven te vervullen. De Duitsch-nationalen moeten leering trekken 'uit deze nalatigheid. Het is een fout geweest, de monarchistische kwestie om zoo te zeggen ter dispositie te stellen. Na het probleem grondig en met rijp overleg te hebben doorgewerkt, moet den arbeiders I worden duidelijk gemaakt, dat hun econo mische en sociale verzorging in een consti- tutioneele monarchie veel eerder kan worden gewaarborgd, dan in een republiek, zooals bij ons. Waarom zou een monarch niet juist, om zoo te zeggen, de „Treuhander" zijn van deze volksklasse? Als de Duitsch- nationale Volkspartij, die van plan is een nieuw programma uit te werken, de kwestie opvangt, die door Lambach zoo onhandig is opgeworpen, dan moet men er ook in slaggn nieuwe geestdrift in de jeugd te wekken voor het monarchistische ideaal. Maar het is tijd hiermee te beginnen. Dit betoog van het conservatieve gedeelte der Duitsch-nationalen is van beteekenis Men ziet er uit, dat het voorstel van Lam bach, om de monarchistische idee op den achtergrond te plaatsen, met het oog op de stemming van de jeugdige kiezers in de partij wordt van de hand gewezen. Ook blijkt er uit, dat in deze kringen de eisch naar de erfelijke monarchie van het Huis Hohenzollern wordt gehandhaafd; maar aan den anderen kant, dat ook hier het gevoel overheerschend is, dat men met de oude leuzen niet verder kan werken, zonder gevaar te loopen, dat er nog meer kiezers onder de arbeiders zullen afvallen. Het nieuwe partij-programma moet, zooals er wordt aangekondigd, rekening houden met den geest van den tijd en-de jeugd winnen voor de monarchistische gedachte. Of het mogelijk zal zijn, een grondslag te schep pen, die ook de jong-conservatieve generatie van Duitschland geestdrift kan inboezemen voor de monarchie, voor een staatsvorm, dien ze uit eigen ondervinding niet kent? Het is niet waarschijnlijk, dat het nieuwe programma der Duitsch-nationalen in de kwestie van het keizerschap veel verande ring zal brengen. Het optreden tegen Lambach is duidelijk genoeg geweest, al heeft ook het opperste partij-gerechtshof nog een woordje mee te spreken en zal het misschien de royeering van Lambach her roepen, omdat de partij er door met een splitsing is bedreigd. Dit verwachten ten minste die partijgangers van de Duitsch- nationalen, die bij monde van Dr. von Dry ander eischen. dat alle volks-conservatieve krachten worden samengevat in den strijd voor een verandering van den staat in con servatieven geest en die optreden tegen die factoren, welke dogmatisch blijven vast houden aan de bestaande programma-sta tuten. Er moet worden afgewacht, of de jeugd in de Duitsch-nationale partij zich nu toch kan doen vertegenwoordigen in een partij, die geen afgevaardigde in den Rijksdag heeft, die nog geen 35 jaar oud is. Voor de Duitsch-nationalen, voor de ge dachte van het keizerschap in Duitschland zullen de komende weken in ieder geval kritiek en beslissend zijn. DE BEGRAFENISVAN STEPHAN R.ADITSCH AGRAM, 12 Aug. De begrafenisplechtig heden voor Stephan Raditsch zijn over het geheel ongestoord verloopen. De lijkplechtig- heid werd een krachtige demonstratie van het Kroatendom, niet alleen door de ontzag gelijke belangstelling, maar ook door de be langrijke politieke redevoeringen, waarmee geopend werd. De plechtigheid duurde onge veer 8 uur. Meer dan 10.000 menschen, de toeschouwers niet medegerekend, vormden den lijkstoet. Gedurende de laatste dagen waren deputaties van boeren uit alle nieuwe provincies vandenJoego-Slavischen staat aan gekomen, Kroaten, Slovenen, Dalmatiërs, Bosniërs, Herzegowiners, Wojwodinen, Bunje- varen enz. Een groep boeren uit Zuid-Dal- matië is in een vierdaagschen marsch naar de plechtigheid komen loopen. Alleen de oud- Servische gebieden en Montenegro waren niet vertegenwoordigd, tengevolge van de weige ringen die zij door de Kroaten gekregen hadden. Ook Tsjecho-Slowaaksche en Pool- sche parlementsdeputaties waren verschenen. Op den ruimen hof van het boerenhuis werden eenige duizenden kransen neergelegd, die door de verschillende deputaties voor de baar uit zouden gedragen worden. Onder deze kransen bevond zich vanden Kroatischen boerenrebel een doornenkroon, waaraan de revolverkogel bevestigd was, die Raditsch den 20en Juni in de Skoepstjina gewond heeft. Deze kroon werd later door de beide, eveneens in de Skoepstjina gewonde afge vaardigden, Pernar en Gvandja, begeleid. Ko ning Alexander had 'n grooten lauwerkrans gestuurd van zuiver zilver met gouden letters, waaraan een lint bevestigd was met de in schriften „Stephan Raditsch" en „Alexander". De krans werd in den lijkstoet gedragen door 4 onderofficieren van de garde. De koning werd vertegenwoordigd door den comman dant van 't zesde Kroatische legercorps, ge neraal Matitsch, begeleid door den divisie- generaal Sreckowitsch Te drie uur werd de kist uit het Boeren huis op het plein gebacht en door den aartsbisschop van Agram, dr. Bauer, ge zegend. Kroatische afgevaardigden droegen de kist, bloedverwanten volgden onmiddellijk. Na de kerkelijke ceremonie, hielden van het balcon van het Boerenhuis 10 leidende politici lijkredenen voor Raditsj, waarin zij, de een al hartstochtelijker dan de ander aanspoorden het politiek erfdeel van Ra ditsj te aanvaarden en zijn werk voort te zetten. Het was reeds lang na den middag, toen de ontzaglijke stoet zich in beweging zette. Een ontelbare menigte verdrong zich aan weerszijden van den geheelen weg tot aan 't kerkhof. Tijdens het voorbijgaan van de boeren- afgevaardigden ontstond op het Zriny-plein een incident, dat gelukkig zonder ernstige gevolgen bleef, echter wel duidelijk de hooge spanning van het publiek karakteri seert. Plotseling klonk nl. op eenigen af stand schreeuwen, onmiddellijk gevolgd door groote opwinding onder het publiek. Men hoorde schoten en ontdekte 'n algemeenen drang naar het station. Hier waren gelukkig niet veel toeschouwers. Toch werden nog verscheidene vrouwen en kinderen onder den voet geloopen en gewond. Het incident werd echter spoedig door ingrijpen van de politie en de tegenwoor digheid van geest van de kapel, die onmid dellijk het Kroatische volkslied inzette, be dwongen. Na nog een kleine onregelmatigheid, kon de stoet, zonder verdere onderbreking, het kerkhof bereiken, waar hij laat in den mid dag aankwam. De algemeene meening is, dat de onregel matigheden door provocateurs verwekt zijn. Raditsj is voorloopig tusschen de beide andere slachtoffers van den aanslag in de Skoeptsjina begraven. AANVARING LONDEN, 12 Aug. In de Noordzee had heden een aanvaring plaats tusschen de „Otranto", een stoomer van 12000 ton, die op een pleizierreis was naar Noorwegen en ge heel bezet was met passagiers en den stoomer „Kitano-Maru", metende 7000 ton, van de Nippon Yuseneompagni. De Otranto, die gisternacht Immingham verliet, keerde naar de haven terug. De pas sagiers kwamen hedenavond in Londen aan. Den geheelen nacht werd gepompt, om de Ki- tano-Naru drijvende te houden in den mond van den Humber, terwijl maatregelen geno men werden om hem naar het dok te Huil te sleepen. De uitgebreidheid van de schade is nog niet bekend. Aan boord van de Otranto, zijn geen gewonden maar aan boord van den Japanschen stoomer werd een ma troos ernstig gewond. Hij is heden te Huil aan land gebracht. STUDENTENCONGRES TE PARIJS Zaterdag werd te Parijs het congres der Intern. Studenten-federatie geopend. Het trekt de aandacht in verband met de deelneming der Duitsche delegaties. De afzonderlijk naar Parijs gekomen Duit sche studentengroep werd hartelijk begroet en zelfs door het Parijsche gemeentebestuur of ficieel ontvangen. De Duitsche delegaties moeten ten congresse evenwel politieke kwes ties opwerpen, welke de gemoederen gemak kelijk kunnen opwinden, daar een beslissing moet worden genomen omtrent de vraag, of de Duitsche organisaties al of niet van de federatie deel kunnen uitmaken. De moeilijkheid bestaat hierin, dat, in strijd met de statuten der federatie, welke de werkzaamheden der nationale organisaties beperken tot binnen de grenzen der verschil lende staten, de Deutsche Studentenschaft Duitsche studenten uit landen buiten het Rijk als lid toelaat, terwijl een andere, Pruisische organisatie, ofschoon republikeinsch, ook Duitsche studenten toelaat uit Poolsch-Sile- zië en uit Dantzig, waartegen de Poolsche de legatie, gesteund door de Fransche en de Bel gische, protesteert. Men vreest voor een onaangename discussie waar de „geest van Locarno" niet heerscht, en welke zou kunne» uitloopen op de uitslui ting der Duitschers. Intusschen waren de redevoeringen bij de opening vol verzekeringen omtrent de broe derschap der volken en de vertegenwoordi gers der autoriteiten spoorden de jonge gene ratie aan den wereldvrede voor te bereiden. reis naar Califomië ondernemen via het Pa namakanaal. Hfj zal zich gedurende zijn afwe zigheid in het geheel niet met politiek inla ten. Chamberlain vertrekt tegen het einde de zer maand en keert in de eerste week van November over Canada terug. Hij zal noch in Canada, noch in de Ver. Staten politieke redevoeringen houden. BRIDGEMAN OVER DE VLOOTBASIS VAN SINGAPORE Bridgeman, de eerste lord van de admirali teit, heeft in een onderhoud nopens de vloot- basis van Singapore naar aanleiding van het gerucht, dat de aanbesteding zou worden uit gesteld met het oog op de a.s. bijeenkomst te Parijs voor de onderteekening van het pact van Kellogg, verklaard, dat er volstrekt niets van waar is. Er is geen uitstel geweest, dat vermeden had kunnen worden, de regeering heeft haar politiek niet gewijzigd en de bij eenkomst te Parijs heeft op de zaak volstrekt geen invloed gehad. Een klein uitstel is ont staan bij de voltooiing der contracten, naar aanleiding van punten van ondergeschikt be lang, waaromtrent tusschen de admiraliteit en de schatkist verschil van meening bestond, doch deze zijn thans op weg naar een oplos sing en de aangelegenheid wordt geregeld overeenkomstig het gemaakte plan. Bridgeman verklaarde, dat Engeland meer had gedaan voor de ontwapening dan eenig ander land. Het moest de vrijheid der zee bewaren of de kans loopen binnen ongeveer twee, maanden den hongersnood te sterven. Het voorstel van Kellogg is slechts een andere vorm voor het voorstel, dat Engeland een jaar geleden te Genève heeft ingediend. EEN BRAND AAN DE THEEMS VERNIELT EEN SCHEEPSWERF Zaterdagmorgen brak een groote brand uit op den oever van de Theems bij Kings ton, die een groote scheepstimmerwerf, de geraamten van verscheidene schuiten, een herberg en twee huisjes vernielde. De vlam men breiden zich snel uit. De verscheidene families konden zich in veiligheid brengen. De brug van Kington verkeerde een oogenblik in gevaar, doch werd gespaard doordat de wind van richting veranderde. TWEE DUITSCHERS VEROORDEELD DOOR DEN FRANSCHEN KRIJGSRAAD Voor den Franschen krijgsraad te Kaisers- lautem hebben zich twee Duitschers wegens „provocatie van de bezettingstroepen" (door het zingen van het Deutschlandlied) en we gens overtreding van het verbod tot het dragen van wapens, te verantwoorden ge had. Zij werden beiden tot gevangenisstraffen van twee weken en tot boeten van 350 M. veroordeeld. DE BELGISCHE SENAATSPRESIDENT OVERLEDEN De president van den Senaat, graaf t' Kind de Roodenbeke, is overleden. Zijn waarschijnlijke opvolger ls baron Ruzette, oud-minister van landbouw en se nator voor Brugge. SOVJET-FLOTTILLE VOOR MEMEL Vrijdagmiddag verscheen een Sovjet-Rus sische flottille voor de stad Memel. De flottille bestond uit 23 schepen. Tér- wijl een deel van de oorlogschepen Noord waarts voer, zetten 13 schepen, waaronder 6 torpedobooten, koers naar de stad en ble ven geruimen tijd in de Litausehe territo riale wateren heen en weer kruisen. Des morgens vroeg was de vloot weer verdwe nen. Het opduiken van een zoo sterke flottille wordt in Litausehe kringen beschouwd als een Sovjet-Russische demonstratie tegen Polen, in het bijzonder in verband met de aanwezigheid van Pilsoedski te Wilna. ZORG VOOR DE GEZONDHEID IN EGYPTE De minister-president Mahmoed pasja pakt het vraagstuk der openbare gezondheid krachtig aan; met name wijdt hij zijn aan dacht aan de behoefte van Egypte aan meer ziekenhuizen. Het ministerie van financiën heeft het plan goedgekeurd om binnen den tijd van vijf jaar in de steden en dorpen honderd ziekenhuizen te bouwen ter behan deling van patiënten uit alle klassen der be volking, speciaal boeren. De onkosten zullen c.a. 1% millioen pond sterling bedragen. EEN ORKAAN BOVEN NEW-YORK De Amerikaansche bladen melden, dat Vrij dagavond in den omtrek van New-York drie personen door den bliksem werden gedood gedurende een hevigen orkaan, die, ondanks alles, verademing bracht na de hittegolf. verre achter bij het buitenland, constateert het Frankf. blad. Voor het ten tooneele verschijnen van den auto, konden het Duitsche wegennet en het Duitsche verkeer als modellen gelden. Sinds dien is de toestand totaal veranderd. Het kernsysteem van de huidige „Straszencalami- tat" is het financieele probleem en de ver splintering van de verantwoordelijkheid voor de wegen over tallooze autoriteiten en auto riteitjes. Men kent n.L in Duitschland staats wegen, provinciale-, districts-, gemeentewe gen; een stuk weg van 50 K.M. toont vaak een bonte mengeling van al deze en nog meer wegensoorten. De eisch van verkeersveiligheid maakt noodzakelijk, dat in dezen chaos verandering komt. Bovendien: alleen bij een goed, doel matig onderhouden wegennet kan de auto- tractie haar hoogste economische en ver keerstechnische nut afwerpen. Vergeleken bij wat 't buitenland uit den auto weet 'te ha len, staat Duitschland aanmerkelijk ten ach ter, waarschuwt de .,F. Z."; het Duitsche bedrijfsleven trekt niet het volle nut van den auto en wel als gevolg van een onvoldoend wegennet. Het rijksverkeersministerie, zoo vervolgt 't blad dan zijn klachten, staat nog vrijwel machteloos tegenover dezen toestand; er zijn geen wetten, die het rijksministerie machti gen in te grijpen in de competenties der ver schillende wegeneigenaars. Het ministerie kan slechts opwekken, bemiddelen, trachten te overtuigen. Bovendien beschikt het ook niet over middelen voor wegenaanleg. Wat het in 't belang van het verkeer heeft kun nen doen, is gering. Het heeft gedaan weten te krijgen, dat de verschillende landen het eens werden over de aanvaarding van de zelfde verkeersaanwijzingen. Hetgeen echter niet heeft veroorzaakt, dat vele landen en gemeenten, behalve de algemeene verkeers aanwijzingen, ook nog allerlei „particuliere" teekenen voor het verkeer handhaven, met het gevolg dat de bontheid en gecompliceerd heid op dit gebied blijft bestaan. Tot dusver heeft het rijksverkeersministerie nog geen rijksverkeersregeling kunnen doorzetten. Moet men zich dan verwonderen, dat er nog geen betere discipline bestaat onder de chauffeurs, de koetsiers, wielrijders enz.? Zij allen kun nen er zich op beroepen, dat het immers overal elders weer anders is geregeld. Ten slotte het ontworpen plan voor een speciaal autowegennet. Maar ontwerpen en uitvoeren zijn twee dingen en voor de uit voering is voor het oogenblik al heel weinig kans. Want nu moeten al die landen, pro vincies, districten, enz. enz., wien de afzon derlijke stukken van deze wegen toebehooren. gebracht worden tot samenwerking! En bij eventueele financieele bezwaren kan de rijks minister niet steunend ingrijpen. Het groote probleem van de rijks- en be- stuurshervorming omvat dus ook den wegen bouw. al ligt feitelijk in de instelling van esn rijksverkeersministerie de centralisatie op dit gebied reeds opgesloten. Maar hoe men dit ook moge beoordoelen, zoo besluit de „F. Z.", de veiligheid vaa het verkeer en de bevordering van de belangen van het geheele bedrijfsleven eischen een krach! 5ger samenwerking en concentratie van de geheele verkeersmaterie. Een brutaal stukje Roof van 92.000 roepies Donderdag had in het drukke spoorweg- centrum van Moghalpoera, bij Lahore, in ïn- dië, een brutale roof plaats, toen een klerk bezig was met het uitbetalen van salarissen. De uitbetaling had in de open lucht plaats in velband met de groote hitte. Plotseling sprong een onbekende op de veranda waar de tafel met het geld stond, en maakte zich bliksemsnel meester van een bedrag aan bankbiljetten van 92.000 roepies. Hij sprong daatop in een auto, die op hetzelfde oogen blik voorreed en door twee mannen werd bestuurd, en maakte zich ten snelste uit de voeten. Alles ging zoo snel ln zijn werk, dat niemt r:d er aan dacht hri nummer va i den auto op te nemen, noch van de mannen een bescluijving kon geven, cfrohoon tientallen op uitbetaling van him salaris wachtten. Een operatie hij Sianeesche tweelingen Uit New-York wordt gemeld: Vrouwelijke Amerikaansche Siameesche tweelingen van 17 jaar, die met het benedenste deel van den ruggegraat aan elkaar verbonden zijn, zullen een operatie tot scheiding ondergaan, daar een hunner in het huwelijk wenscht te treden. De dokters zeggen, dat het 'n won der zal zijn als de beide meisjes in 't leven blijven, daar zij beiden hetzelfde bloedsom loopstelsel hebben. SIR AUSTEN CHAMBERLAIN NAAR CALIFORNIA Sir Austen Chamberlain zal tot herstel van zijn gezondheid met lady Chamberlain een Het verkeersvraagstuk in het buitenland De „Frankf. Z." doet in een hoofdartikel naar aanleiding van het toenemend aantal ongelukken een boekje open van de op de Duitsche verkeerswegen bestaande toestan den. Snel neemt het gebruik van auto-tractie toe, maar wat de regeling op en den toe stand van den weg betreft, staat Duitschland Toegelaten candidaten I De Minister van Marine a.i. brengt ter ken- 'nis van belanghebbenden, dat de hierna ge noemde candidaten, in alphabetische volg orde gerangschik't, in aanmerking komen voor plaatsing als adelborst bij het Kon. In stituut voor de Marine te Willemsoord, en wel: Bij de driejarige opleiding voor den zee dienst: J. A. Agelink van Rentergem; J. A. Bientjes; Th. Brunsting; E. J. Gallas; J. H. Geys; C. Hos; H. Th. Koppen; J. H. de Liefde; D. Th. Baron Mackay; J. Metz; J. R. J. van der Mey; A. E. J. Modderman; G. J. Platerink; W. J. Reynierse; S. C. Ritsema van Eek en H. Rob. Bij de vierjarige opleiding voor den zee dienst: J. Bussemaker; P. Cool; Jhr. P. L. M. van Geen; B. J. Troll en W. J. de Vries. Bij de vierjarige opleiding voor den marine stoomvaartdienst: H. P. Antink en W. D. Reitsma. 19 De matrone zuchtte. Ach, ik zou het nooit gewild hebben. Ach! ik zou nooit Ségearix hebben uitgeko zen. Een vreemdeling huwen! Het is Iets ongehoords! en bijna, welk een vernedering voor een zo< voorname familie als de mijne. Maar ik ken Suzanna, Indien zij aan den Galliër haar hart heeft gegeven, zal zij het hem nooit meer ontnemen. Ik berisp haar er niet over en daar hij haar toch niet zal kunnen huwen' heb ik liever dat hij uit eigen beweging dan met geweld de verloving verbreekt De Romeinsche matrone een ontevreden öen verdrietigen uitroep onderdrukkend, sloeg haar sluier om haar voorhoofd met een be vallig en edel gebaar, niet vrij van coquet- terie, en liep naar Suzanna, die op haar wachtte. Flora moest den volgenden dag het voor haar heilige vuur onderhouden in den tem pel van de godin. Klein, geheel rond, geen versiering, zonder ook maar één beeld, be vatte hij slechts den haard of de aarden vaas, waarin het vuur opvlamde en het hout verbrandde. Het huis der Vestaalsche maagden, lag er naast en was door een binnenplaats met den tempel verbonden, zoodat de Amata bij het vervullen van haar dienst er ln en uit kon gaan, zonder buiten om te loopen. Bij het vuur gezeten, haar sluier lichte lijk naar achter geslagen, keek het jonge meisje naar de helder schitterende vlam op dit eenzaam altaar, zinnebeeld van een eeredienst, waarvan zij diep de leegte en het zinsbedrog voelde. Haar gelaat was kalm, haar houding gelaten, haar mond stom. De gevoelloosheid van de Groot Meesteuesse, de jaloensche strengheid van Silvia zouden niets op haar houding en ge laat aan te merken hebben. De inwendige storm, de chaos harer gedachten, woelde in haar ziel, en het leven op het Forum, het schreeuwen der kooplieden, het roepen der slaven, de gesprekken ln de open lucht, en 't onophoudelijk voorbijgaan van wande laars drong maar vaag tot haar ooren door. Waren het niet altijd dezelfde en steeds weer herhaalde woorden, die haar geheel in beslag namen? Daar een openlijke opstand onmogelijk en niet te verdedigen was, zocht zij, combineerde zij duizenden middelen, klein en onbeduidend, maar toch in staat om een stelselmatig verzet aan te kweeken. Een schrale troost ongetwijfeld, een bekrompen en armzalige voldoening, maar zij verbraken de eentonigheid van den tijd en gaven aan de gevangen Amata de illusie van de vrijheid. De plagerijen, waarover zij zich beklaag de, werden door haar 'niet grootmoedig ver geten. De veroorzaakte kwellingen werden door haar met woeker terugbetaald. Te midden van het geroezemoes der stem men, die tot haar doordrongen, onderscheid de Flora plotseling een gegelmatig geluid, eerst ver weg, dan langzamerhand dichter bij komend, stappen van flinke forsche man nen, en getrappel van paarden. Het was een troep op marsch. De priesteres hief plotseling haar hoofd op, haar nieuwsgierigheid ontwaakte. Ze stond op, greep eenige heerlijk geurende blokken nout en wierp ze werktuigelijk op het haardvuur. Dan schoof ze een gordijn op zij, en trad een klein kamertje binnen, waar het daglicht door een hoog en klein raampje scheen. Zij nam een trapje, zette het tegen den muür en sprong er op. Haar gelaat, op gelijke hoogte met dit soort dak venster, kon, dank zij de dikte van het met selwerk, niet gezien worden, gezien te worden. Zij keek over het Forum, over de Via Sacra, een smalle, geplaveide, deftige en stille straat, zooals haar naam aanduidde. De voorbijgangers, wandelaars en rente niers, die blij waren iets bijzonders te zien, gingen haastig rechts en links van den weg staan. Allen wendden hunne oogen naar den triomfboog van Titus. Plotseling hoor de men een gerekt en schril geschetter van trompetten, waarop met volle kracht werd geblazen en men bemerkte de helmen, schit terend in de zon. Men zag de voorhoede van het Gallische legioen in regelmatigen pas dichterbij komen. De dragers der veldteekens naderen, in de hand pieken waarop de Adelaars. Van uit haar dakvenster begon Flora'ze te onder scheiden. Het was niet de eerste keer, dat zij deze mooie troepen zag voorbijtrekken. Waren de Vestaalsche maagden niet bij alle plechtigheden en zegetochten tegenwoordig? Vooral heden stelde ze belang in dit be wonderenswaardig schouwspel, want ze zocht naar iemand. Ze bemerkte dat al deze vreemdelingen rossig haar hadden en een blank gelaat, waarin zoowel onschuld als woestheid te lezen lag. Hun pantser geleek op een regelmatige rij ijzeren schubben, eenigen onder hen droegen een helm tot over het voorhoofd, met een ijzeren band neergetrokken, die langs den neus ging. Zij droegen geen Romeinsch zwaard, noch den Herlsche degen, aan beide kanten scherp, maar hun wapenrusting en rond schuld waren van prachtig metaal. Een soort laars droegen ze om hun beenen, die niet het minst de natuurlijke lenigheid hinderden. De soldaten gingen voorbij. Bijna op hetzelfde oogenblik zag ze Segearlx, alleen, stapvoets rijdend op zijn zwart paard. Flora kon haar oogen niet van hem afwen den, en zeker dat men haar niet kon zien, bewonderde zij hem zonder vrees. Hij was dus daar in al zijn schittering, als comman dant gezeten op een tijgervel, dat hem tot zadel diende, met een hand de teugels vast houdend, in de andere zijn degen. Zijn nogal platte en kleine zilveren helm stelde van voren een fantastisch dier voor: twee gieren van verguld zilver spreidden rechts en links hun vleugels uit. Segearix droeg, evenals de soldaten, een pantser, een ketting bij wijze van draagband, gouden armbanden boven zijn elleboog en aan zijn polsen, en lederen laarzen met ijzeren plaatjes. Terwijl hij zijn paard stuurde, wierp hij rondom zich een helderen trotschen blik. De Amata, onzicht baar, trachtte zijn gedachten te raden, zich afvragend of hij, bij den tempel en haar huis, niet een oogenblik aan haar zou den ken. Ongetwijfeld nietZijn geest en hart waren bij de Carinen, bij de woning van Livinia Valeria. En toch, hij had haar ge red, zij was de oorzaak geweest van een edelmoedige en vrije daad. Maar de woorden van Aglaé en van hem zelf deden haar zoo zeer Ieder ander zou hetzelfde gedaan heb ben. De aanblik van dezen schoonen soldaat, dezen voornamen officier, dezen overwin naar in zooveel veldslagen, kon dus voor Flora een voorbeeld en een zinnebeeld ver persoonlijken, en zachtjes zeide zij, in het zuiverste latijn: Inter arms charitas! Er heerscht liefde onder de wapenen! De bevelhebbers der cohorten trokken vervolgens met hun mannen in gesloten ge lederen voorbij, en Iedere beweging deed ln het glanzend zonlicht hun veelkleurige sta tiemantels schitteren. Dit voorbijtrekken duurde geruimen tijd, evenals een golf, die langzaam voortrolt. Na de voetknechten kwamen de ruiters. Minder ln aantal en gezeten op prachtige paarden. Een zwarte mantel hing van hun schouders af, op hun helmen wuifden drie pluimen. Achter dezen troep kwamen nog andere mannen te voet, die licht gewapend niets anders te doen hadden dan de rui ters voorbij te streven. Flora bemerkte, dat al deze vreemde lingen noch een verguld zilveren leeuwin voor zich uitdroegen, noch een eikentak, noch eenig ander teeken van de godheden uit hun land. Zij was verrast en werd bijna ongerust. Zou hü christen Mjn? vroeg ze zich af. Dan haar hoofd schuddend voegde ze er aan toe: Ik vergis mij, maar ik zal zien, ik zal het onderzoeken. Een eigenaardige twijfel, nieuwsgierigheid en ongeduld grepen haar geest aan en be- heerschten haar gedachten. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9