harmonische Nationale Spaar- en Emissiebank Brieven uit Rome ONTWIKKELING Telegraphisch Weerbericht Priester-jubilea 4 pCf. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DINSDAG 14 AUGUSTUS 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16933 aangifte moet. op straffe van verlies van alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na het ongeval. Droevige ongevallen te Scheveningen en Callantsoog De electrificatie der spoor lijn Amsterdam—Zandvoort BERICHT Wegens den feestdag van Maria- Hemelvaart zal de „Nieuwe Haarlemsche Courant" morgen (15 Aug.) niet verschijnen. Slachtoffers van het baden in zee Het droevig ongeluk aan het strand te Egmond aan Zee Pastoor J. van Muyen itliill Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem NIJMEGEN Rome en China Mgr. Taskin 40 jaar priester De „Bremen" Benoemingen in het Bisdom Haarlem Vacantieleergang te Utrecht De Franciscanessen van Bennebroek te Fort de Koek BUREAUX: NASSAULAAN49] Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct-j per kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN. TIES, t—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij rooruitbeL Bij conlracl belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn Ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f 000(1 Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f OCO oi) een ongeval met fO^O verlies van een hand, ff OR bi) verlies van een f CO bij 'n breuk van* ftf) ^btf verlies tea tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkèeringen: 1 OUUU*" verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 3U."* doodelijken afloop; 1 ivU."een voet of een oog; 1 YLw%~ duim of wijsvinger; lwU. been of arm; 1 lil* anderen vinger, De turnfeesten, welke onlangs te Keulen hebben plaats gevonden, zijn een geweldig succes geworden. Van heinde en verre waren belangstellenden gekomen, om getuige te zijn van de schitterende prestaties der Duitsche turners. De grondlegger der Duitsche tum- kunst is de paedagoog Friedrich Ludwig Jahn, geboren 11 Augustus 1778, wiens 150ste geboortedag Zaterdag jJ. herdacht werd. Op de z.g.n. Hasenheide bij Berlijn opende „Tumvater Jahn", zooals hij ln Duitschland algemeen genoemd wordt, ln 1871 een turn school. waarmee een lang gekoesterde wensch voor hem werd verwezenlijkt: de ontwikke ling van de lichamelijke energie bij de jeugd, met als nevendoel het herstel van den na- tlonalen geest. De gedachte van Jahn heeft nagewerkt en wat hij stichtte is gegroeid tot een machtige, nationale organisatie. Hebben zfjne volgelingen reeds zijne verdienste ge huldigd door het oprichten van een gedenk- teeken op de Hasenheide, bij de feesten in Keulen is het nieuwste gedenkteeken voor hem onthuld. Ook buiten de Duitsche grenzen heeft de Invloed van Jahn gewerkt. Grootscher door hun algemeenheid dan de Duitsche turnfeesten hebben de laatste weken in eigen land de Olympische Spelen plaats gehad. Duizenden vreemdelin gen zijn uit alle streken der aarde naar Am sterdam gekomen, om de veelsoortige sport uitingen te zien van de onderscheiden vol ken, die hun deelnemers voor ft vele wed strijden hadden uitgezonden. Ook van Ne- derlandsche zyde was de belangstelling en het enthousiasme in dit bijzondere gebeuren groot. Wij hebben gevoeld en begrepen, dat Nederland als gastvrouwe een zware taak op zich had genomen. Van die taak heeft het zich op bevredigende wijze gekweten; wij kunnen daarover tevreden zijn. En mocht er aanleiding zijn tot critiek, dan mag daar tegenover het groote voordeel in 't licht ge steld worden, dat voor Nederland gelegen is in het feit, dat zoovelen, die anders niet daarvoor in de gelegenheid gesteld worden, nu land en volk hebben leeren kennen, In het bovenstaande wezen wij op twee belangrijke gebeurtenissen ln het sportieve leven der volken. Wat daarnaast ln engeren kring en op bescheidener schaal op het ge bied van sport plaats vindt, weten we allen te goed. Dat vult wekelijks in onze dagbla den meerdere pagina's. Wij leven in een tijd, waarin de cultus van t lichaam algemeene beoefening vindt. Op zichzelf is dit een zeer verblijdend verschijn sel. Bij al het lofwaardige, dat dit tijdver schijnsel in zich draagt, is misschien de vraag gewettigd, of er niet te eenzijdig ge werkt wordt? Lichaamsoefening alléén vermag den mensch niet te vormen. Een goede, een har monische vorming moet den heelen mensch omvatten. Niet de energie van het lichaam alleen moet gewekt worden. Daarnaast moe ten ook de krachten van geest en ziel ont wikkeld. Lichaamsoefening alleen kweekt geen persoonlijkheden, waaraan onze tyd zoo dringend behoefte heeft. Wij, die een hoogeren zin als begin en einddoel van het leven aanvaarden, mogen ons niet tevreden stellen met uitsluitend stoffelijk succes, maar moeten daarnaast de geestelijke en zedelijke belangen bevorderen, streven naar de ontwikkeling van het goede en schoone, het goddelijke, dat in ieder mensch leeft en 99t wasdom gebracht, tot de harmonie van den geestelijken en stoffelijken mensch leidt. Het is deze harmonie, die het waarlijk groote en verhevene doet* bereiken. Zien we om ons heen, dan mogen we ons met bezorgdheid afvragen, of naast de licha melijke de zedelijke ontwikkeling haar deel krijgt? Zien we in plaats van harmonie geen innerlijke verdeeldheid en beginselloos heid, die te denken geeft? Heeft de record-manie den tegenwoordigen sportbeoefenaar niet te zeer in één richting gedreven en wijkt hij niet te veel af in dit opzicht van de Grieken, die harmonie als hoogste einddoel stelden? Evenmin als met een eenzijdig lichamelijke wordt met een eenzijdig-geestelljke vorming het hoogste bereikt. De ontwikkeling der geestelijke krachten moet den grondslag vor men voor alle lichaamsontwikkeling en door een heilzame wisselwerking ontstaat de har monische evenwichtigheid, die voor de vor ming der persoonlijkheid van 't grootste be lang is. Bij een gerechtvaardigd enthousiasme over bereikte stoffelijke resultaten, lijkt ons een waarschuwing tegen eenzijdigheid niet mis plaatst. Een eenzijdigheid, die ook op sport gebied een sta-in-den-weg is voor het nood zakelijk en hoogst bereikbare. Wederom zijn bij het baden in zee slacht offers te betreuren. Aan het stille strand te Scheveningen geraakten Zondagmiddag bij het baden we derom eenlge personen in levensgevaar. Het waren twee jongens, die zich te ver in zee hadden gewaagd en die door luid hulpge roep de aandacht van het publiek op het strand trachtten te trekken. Onmiddellijk werden door Verschillende personen reddings pogingen in het werk gesteld, die echter slechts ten deele resultaat hadden. Een der jongens kon warden gered, doch den ande ren, den 17-Jarigen v. d. S. uit Den Haag, kon men niet meer bereiken. Hij is ver dronken. Te Callantsoog waagden zich Zondagmid dag een 4-tal jonge mannen te ver in zee. De 23-jarige C. Wester Jr., was nauwe lijks aan het baden, toen hij geen weer stand meer kon bieden aan een sterken stroom en in levensgevaar verkeerde. De heer H. J. König, een, zeer goed zwem mer, begaf zich onmiddellijk naar den heer Wester om hulp te bieden. Hij omMTIrond echter, dat dit niet gemakkelijk ging, riep dan ook om hulp, terwijl hij Wester zelf vasthield. Doordat de zone te gevaarlijk was daagde hulp niet zoo spoedig op, en moest König uit eigen lijfsbehoud den drenkeling loslaten, om zelf niet hetzelfde lot te on dergaan. Ondanks de Inspanning van al zijn krachten bleven zijn pogingen derhalve vruchteloos. De reddingsboot heeft hierna het terrein afgezocht, waar Wester verdronken is, doch faalde eveneens in haar werk. Van half twee tot half vier heeft de re ceptie voor de geestelijken en leeken plaats. Te 4 uur vangt het plechtig danklof aan, terwijl om 5 uur het diner zal plaats hebben waaraan alle studenten en ongeveer 55 ge- noodigden zullen aanzitten. De feestdag zal worden besloten met het tooneelspel: „De triumph van Thomas van Aquino", van Ghéon, dat te 8 uur door de studenten in de aula zal opgevoerd worden. Naar aanleiding van het droevige ongeluk, dat te Egmond aan Zee heeft plaats gehad bij het baden van de kinderen van het Koloniehuls „Zeehuis" waarbij, helaas, twee jongens verdronken, heeft de Alkmaarsche correspondent van het „Hbld." een onder houd gehad met de directrice van „Zeehuis". Deze deelde hem mede, dat zij en de geleidster Mieke Zaterdag met zeven jon gens en zes meisjes een bad namen op de plaats, waar altijd gebaad werd onder toe zicht van den badman Arie. De directrice, die in de onmiddellijke nabijheid der jon gens was, voelde plotseling, dat zij ln diep water verzeild was geraakt, daar zij geen grond meer onder de voeten voelde. Zij riep de jongens, die zich vóór haar bevonden, toe naar het strand terug te keeren, waar aan door allen kon worden voldaan op drie na, op wier angstig^ gezichtjes zij kon be speuren, dat ook zij zich in diep water be vonden en niet in staat waren terug te kee ren. Inmiddels hoorde zij herhaaldelijk ge toeter en begreep, dat er gevaar dreigde. Zij riep de geleidster Mieke toe te trachten de drie jongens naar het strand terug te bren gen, waaraan Mieke, die goed zwemmen kon, direct voldeed. Zij zwom dan ook naar de jongens toe, doch ook zy werd plotseling door verraderlijke stroomingen gegrepen en dreef met twee jongens, verder zee in. De derde Jongen werd gelukkig door een golf slag weer naar het strand teruggeslagen. Mieke begreep, dat er voor haar en de twee jongens levensgevaar dreigde en trachtte de belde knapen al zwemmende naar het strand terug te duwen, hetgeen haar echter niet gelukte. Toen ging zij, daar haar krachten bezwe ken, op den rug liggen. Hetgeen zich op dat moment afspeelde, werd gezien door zekeren Plas, die op het strand op een fiets reed. Hij sprong af, be gaf zich oogenblikkelijk te water en had het geluk Mieke behouden op het strand te brengen. Inmiddels was ook de badman Arle met reddingboei en Hjn gewapend ln zee ge sneld om redding te bieden, doch daar hij niet zwemmen kon vermocht hij niet veel uit te richten. Spoedig werd nu door een paar mannen een reddingbootje in zee gebracht en stelden deze mannen pogingen in het wérk om de twee jongens te redden. Het gelukte een hunner aan boord te krijgen, doch de tweede schoot onder de boot en verdween in de golven. Later spoelde zijn lijkje op het strand aan. De geredde jongen leefde nog bij aankomst »p het strand, doch alhoewel verschillende doctoren langen tijd pogingen deden om de levensgeesten weer op te wekken, mocht dit helaas niet geluk ken. De verslagenheid in het dorp was groot en ook onder de badgasten verwekte dit droevig gebeuren groote consternatie. In „Zeehuis" waren allen diep onder den in druk van dit ontzettend ongeluk. De ouders van de twee jongens, te Delft en Winters wijk woonachtig, werden door de directrice spoedig van het voorgevallene op de hoogte gebracht. Zondag kwamen zij naar Egmond en heden worden de lijkjes naar hun woon plaatsen vervoerd om te worden ter aarde besteld. De Weleerw. heer J. van Muyen, kape laan der parochie van de Allerheiligste Driedenheid te Bloemendaal, is /benoemd tot pastoor te Brielle. Met kapelaan van Muyen verdwijnt uit de parochie Bloemendaal een sympathieke figuur en hoewel de parochianen kapelaan v. Muyen van harte zijn benoeming zullen gunnen, zal men hem toch slechts noode zien vertrekken. Gedurende de bijna negen jaar, dat kapelaan v. Muyen in Bloemen daal werkzaam was, heeft hij er zich vele vrienden weten te verwerven en de parochia nen aan zich verplicht door de hartelijke wijze, waarop hij met hen omging. Een groot deel van zijn tijd werd ln be slag genomen door de uitgebreide bedie ning van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort, dat ook onder de parochie Bloe mendaal ressorteert. Van alle priesters, die in den Iood der De oorzaak van het ernstig vliegongeluk te Heerlen is nog niet definitief vastgesteld. Indexcijfers van den landbouw. Het internationaal R. K. Esperantocongres te Tilburg. De Staatscourant bevat het Kon. Besluit tot instelling van een departement van De fensie- Het driemaandelljksch rapport der afslui ting en drooglegging van de Zuiderzee is ver schenen. De correspondentie inzake het Nanking- incident gepubliceerd. De Engeisch-Mexicaansche commissie met Mr. Zimmerman als voorzitter, zal 22 Augustus a.s. bijeen komen. De loonsverhooging bij de Britsche spoor wegen door alle vakvereenigingen aan vaard. Het Duitsche antwoord op de Fransche uitnoodiging ter onderteekening van het Kellogg-pact verzonden. Critiek van Engelsche zijde op de deel neming van Britsche cavalerie aan de Fransche manoeuvres in Rijnland. Een petitie van politieke groepen aan president Calles om na 1 December aj. het presidentschap te blijven waarnemen. Barometerstand 9 uur v.m. 759 stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8,54 en overmorgen 8,52. Hoogste Barometerstand 766.5 m.M. te Vardö. Laagste Barometerstand 745.4 m.M. te Stomoway. Verwachting: matige, ttfdelijk toenemende Z. W. tot W. wind, meest zwaar bewolkt, met tijdelijke opklaringen en waarschijnlijk regenbuien of onweer, iets koeler. jaren met deze bediening werden belast, is kapelaan van Muyen het langst er werk zaam geweest en hy deed dat op een wyze, die hem, zoowel by de katholieke patiën ten en verplegend personeel als by de an dersdenkenden, bemind hebben gemaakt. Lange uren heeft hy er gearbeid voor het zieleheil van die ln het ziekenhuis wonen en over zyn optreden was niets dan lof. Voor het ziekenhuis vooral zal zyn heen gaan een gevoelig verlies zyn, want door den jarenlangen omgang was kapelaan van Muyen de vertrouwde van allen geworden, die hem gaarne om raad vroegen. In de parochie zelf vervulde kapelaan van Muyen het directeurschap der Maria-congregatie voor de meisjes en ln die functie heeft hy veel geyverd voor het werk der retraite, waarvan hy de groote beteekenis ten volle waardeerde. De lange tyd, dat kapelaan van Muyen te Bloemendaal zyn heilig ambt vervulde, heeft hem tot den vriend der parochianen gemaakt, een vaderiyken vriend, in wiens eervolle benoeming zy een erkenning zien voor het vele werk door hem voor Bloe mendaal en het ziekenhuis verricht. Half Augustus is elk jaar voor het Haar lemsche Diocees een tydperk van priesterju bilea. Dit Jaar zyn er op 15 Augustus vier pries ters, die hun gouden priesterfeest, en vyf, die hun 40-Jarig jubileum vieren, 'terwyi op 16 Augustus niet minder dan 21 priesters hun zilveren priesterfeest herdenken. De laatsten werden op 16 Augustus 1903 door J. D. H. Mgr. H. v. d. Wetering gewyd, toen de Haarlemsche Bisschopszetel door den dood van Z. D. H. Mgr. Bottemanne vacant was. Op een aparte pagina ln dit nummer heb ben wy de jubileerende priesters, die om een of andere reden meer byzonder aan onze lezers bekend zyn, herdacht. (Direct ingaande) Bijkantoor NASSAULAAN 18 HAARLEM Zitdagen Maandags, Woensdags en Vrijdags van 69 uur n.m. Zaterdags van 591/2 uur. Het gewichtig document, de boodschap van Paus Pius XI, waarover we in een voor- gaanden brief spraken, bewyst dat, nu de vrede volgt op een lang tydperk van bur geroorlog de H. Stoel het voornemen heeft, volgens een eigen godsdienstig en zedeiyk karakter, tegenwoordig te zyn by groote Internationale vraagstukken. Het Chineesche vraagstuk ln betrekking met de Europeesche mogendheden bestaat in den afstand van wege de mogendheden der traktaten die Chi na tegenover deze mogendheden in een staat van minderheid en dienstbaarheid, hetgeen op den dag van heden ten zachtste een ana chronisme mag heeten, stellen. China eischt behandeld te worden op een voet van ge- ïykheid. Ook de H. Stoel had te ïyden on der de verdragen en overeenkomsten die China minderwaardig en onmondig maak ten in de ry der staten. Sommige Europee sche mogendheden, Frankrijk byzonder, had den een protectoraat of wierpen zich op als protectoraten door de Kerk in het Verre Oos ten. Vanaf Juni 1926 heeft Paus Pius XI zich uitdrukkelyk uitgesproken tegen die protecloraten door de Kerk aangenomen in een tydperk var willekeur en vervolging. Op 't oogenblik vormt de Kerk wenschen voor de vervulling der aanspraken van China en vraagt voor de Kerk slechts de vryheid en de veiligheid die het algemeen recht toe kent aan alle burgers en onderdanen. Eigen- ïyk legt de Paus den katholieken missiën op mede te werken tot den vrede, tot de wel vaart en de grootheid van China. De H. Vader neemt hier een positie in die zeker een teeken der nieuwe tyden is. Chi na moet zich wel verheugen over dit schoo ne woord van het Hoofd der Katholieke Kerk die net gloren begroet van een nieuw tydperk van zyn geschiedenis. Men ziet ech ter ook aan de boodschap dat de Kerk zich nu vry gevoelt van een protectoraat, hetwelk misschien diensten heeft bewezen, maar in de laatste tyden een zware last was gewor den. Men herinnert zich misschien hoe Frank- ryk steeds een hinderpaal is geweest voor goede en geregelde betrekkingen tusschen China en den H. Stoel. In 1883 was Mgr. Agliari, later Kardinaal en nu al lang over leden, bestemd om eerste Nuntius te worden te Peking, daar de H. Stoel met China een overeenkomst gesloten had omtrent een Pauseiyken vertegenwoordiger aldaar. Fran- ryk, flat zyn voorrang in het Verre Oosten komende naar 't protectoraat der missies in gevaa zag, protesteerde by het Vaticaan door middel van den gezant Lefèbre de Behaine, die zonder meer dreigde met verbreking der diplomatieke betrekkingen. De H. Stoel moest toegeven en Mgr. Agliardi ging niet naar China maar naar Indochina Een tweede Fransche tusschenkomst in de betrekkingen tusschen China en dein H. Stoel deed zich voor in 1919 eenige maan den na den grooten oorlog. Tusschen Vati caan en China was wederom een accoord ge sloten over het zenden van den Nuntius naar Peking. Op dat oogenblik was Frank rijk nog diplomatiek afwezig te Rome en het Vaticaan meende dat men nu geen moeiiykheden zou maken. Maar Frankryk gelukte erin nogmaals het voornemen van den H. Stoel tegen te gaan, nu door middel van het voorloopig gezantschap dat Enge land gedurende den oorlog had gezonden. En zoo zag men dat Engeland tegen eigen be lang in, maar gedragen door den politieken toestand van die dagen de zaken van Frank ryk by den H. Stoel moest behartigen. Om de zaak te regelen werd toen door Engeland en Frankryk aan China den raad te kennen geven bezwaren te maken ■tegen den persoon van Mgr. Pisani en later tegen eiken candi- daat die voorgesteld werd. Mgr. Pisani ging toen evenals Mgr. Agliardi vroeger, naar In dochina in plaats van naar China. Betrekkingen tusschen China en den H. Stoel konden toch niet achterwege blyven. De tyd moest z'n verloop hebben en Frank ryk moest zich gewennen aan de gedachte afstand te doen van den onnoodig en lastig protectoraat, hetwelk den H. Stoel in een staat van minderwaardigheid in het Oos ten plaatste. In 1922 ging Mgr. Contstantini naar China met den titel van Apostolisch delegaat, dien hy echter niet mocht voeren. Officieel was hy aangekondigd als Aposolisch Visitator. Toen hy eenigen tyd daar was en de missies had bezocht als Visitator en zich rekenschap had gegeven van den toestand werd zyn benoe ming tot Apostolisch Delegaat bekend ge maakt. Als men dit alles nog maals bedenkt en dan de Boodschap des Pausen leest aan het Chi neesche volk, ziet men den langen weg, die sedert is afgelegd. Ontwyfelbaar zeker is deze Booschap een voorspel vay nauwere en direkte betrekkingen met den H. Stoel door middel van een Nuntius, terwyl een Apos tolisch Delegaat slechts betrekkingen heeft kerkeiyke zaken. De Chineesche regeering en het Chineesche volk die de Pauselyke Bood schap zoo geestdriftig ontvangen hebben, zullen wel niet anders wenschen. Zal Frank ryk dan weer moeiiykheden maken en met welk recht? Zoo heeft dus de Pauselyke Boodschap een zedeiyke en diplomatieke waarde. De zede- lyke waarde van het erkennen der rechten van het Coineesche volk tot een duurzamen vrede, erkennen der aanspraken van China om als gelijke behandeld te worden. De diplomatieke waarde bestaat in het feit, dat de H. Stoel zich plaatst op het gebied van de vryheid en van het algemeen recht, als mede bevel geeft dat de missies, de geeste- lyken en geloovigen allen mede zouden wer ken tot het welzyn van den Staat, voor de grootheid van het vaderland. Deze positie nu, door den H. Stoel ingeno men tegenover China, moet de sympathie van dit oude, verjongd volk naar het Vati caan keeren. De sympathie van het Vati caan voor China wordt door de Boodschap bekend gemaakt. Volgens de internationale gewoonten wordt deze wederzydsche sym pathie vertolkt door het aanknoopen van officieele en direkte diplomatieke betrek kingen. CIVIS ROMANUS. Nog in onderzoek In verband met een verzoek van het ge meentebestuur van Zandvoort aan Ged. Sta ten van Noord-Holland, om een busiyn te mogen exploiteeren tusschen Amsterdam en Zandvoort, ten einde zoodoende een verbete ring te scheppen in de communicatie tus schen beide gemeenten, hebben Ged. Staten zich tot de directie der Ned. Spoorwegen ge wend met de vraag, of deze mededeeling wil len doen van hun standpunt in zake elec trificatie van het baanvak HaarlemZand voort. Thans ls daarop een antwoord der Ned. Spoorwegen binnengekomen. Dé directie deelt mede, dat aangaande de vraag, of met electrificatie van spoorwegen moet worden voortgegaan en welke baanvakken daarvoor ln aanmerking zullen komen, een onderzoek wordt ingesteld. Of dit zal uitwijzen, dat de spoorweg HaarlemZandvoort behoort te worden geëlectrificeerd, zal moeten worden afgewacht. Onze indruk is aldus de di rectie dat het verkeer de electrificatie niet zou wettigen, maar dat het niet onmogeiyk is, dat toch daartoe zal worden besloten, om Haarlem zooveel mogelyk van stoomtreinen te ontlasten. Omtrent de voordeelen, welke de electrificatie voor de gemeente Zandvoort zou meebrengen, heeft het gemeentebestuur veel te groote verwachtingen. Inderdaad biedt de electrische trein biykens opgedane ervaring een voor het publiek aantrekkeiyk vervoermiddel, maar een veel vluggere reis gelegenheid zal hy tusschen Amsterdam en Zandvoort niet opleveren. Thans is de reis- duur bij overstapverkeer ten minste 33 èi 34 minuten; bij electrificatie zou deze tyd 29 30 minuten worden. Door niet te Haarlem te stoppen wordt thans gedurende het badseizoen op belang- ryke uren van den dag de rijtijd nog aan zienlijk teruggebracht. Normaal, met over stappen te Haarlem, is voor de reis 36 minu ien noodig; wordt aldaar niet gestopt, dan wordt de reisduur zelfs in het gunstigst* geval tot 28 minuten teruggebracht. Het komt ons-volkomen onverklaarbaar voor, hoe de gemeente Zandvoort nu tegen den rijtyd zulke bezwaren kan maken. En nog zonder linger is wel de wyze, waarop zy aan die beweerde bezwaren tegemoet wil komen. Door nJ. bussen te laten rijden met een reistyd, die den normalen rijtijd per spoor weg zonder twijfel aanmerkelijk zal over schrijden. Minder dan 50 minuten zal de bus er Beker niet ovër doen; dringt zU nog een goed eind in Amsterdam door, dan komt er nog het noodige aantal minuten bij. In snel heid zal de bus het dus ongetwijfeld tegen den trein afleggen. De aantrekkeiykheid, welke juist door de verkregen tydsbesparing van de bus als vervoermiddel uitgaat, zal hier dus niet aanwezig zyn. Ook voor massa- verkeer, waarop op ongeregelde tijden in een verkeer naar een badplaats als Zandvoort gerekend moet kunnen worden, is de bus uit den aard der zaak volmaakt ongeschikt. Zou de gemeente haar wagenpark en personeel daarop willen inrichten, dan zal de exploi tatie-rekening met een enorm verlies slui ten. Wij zien dan ook in de aanvraeg van het gemeentebestuur van Zandvoort niet anders dan een poging om ons langs dezen weg tot een overijlde beslissing in het electrificatie- vraagstuk te dwingen. Overtuigd als wy zyn, dat het verkeer met Zandvoort op het oogen blik door spoor- en tramwegen, op alleszins voldoende wyze bediend wordt, maakt het gebaar van Zandvoort op ons heel weinig in druk erf wij vertrouwen dan ook, dat uw College by nadere overweging zal biyven vasthouden aan zijn zienswyze, „dat door de Nederlandsche Spoorwegen en de Noord- Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij in de verkeersbehoeften tusschen Amsterdam en Zandvoort voldoende wordt voorzien." Ket officieele programma Hedenavond te 18.45 uur wordt de jubilaris van het stadion te Leiden door zes rij tuigen feestelijk ingehaald. In het eerste rijtuig zal plaats nemen: ZD.H. Mgr J D. J Aengenent, bisschop van Haarlem, Mgr. H. J. M. Taskin, de jubilaris en waarschijnlijk twee professoren van War mond. In de andere rijtuigen zullen plaats nemen: de overige professoren van War mond, de feestcommissie van 8 studenten en verder de Warmondsche feestcommissie, be staande uit den Zeereerw heer pastoor A. Oudejans en de heeren Schölvink burgemees ter van Warmond. W. Heemskerk, wethouder en H. J. A. Walenkamp, dokter. Bij het Warmonder hek, zal de Warmond sche harmonie, vergezeld van een 25-tal rui ters, den jubilaris by zijn intrede in War mond verwelkomen, terwyl de zeereerw. heer A. Oudejans, pastoor, Monseigneur namens zyn parochianen een welkomstwoord zal toe spreken. By de R. K. school aangekomen, waar de schoolkinderen opgesteld zullen staan, zal door de kinderen een lied worden gezongen en tevens een bouquet worden aangeboden. De stoet gaat voorts door de Dorpsstraat door de eerepoort, die voor de brug van het seminarie opgericht is. In tegenwoordigheid van alle studenten zal professor Groenen voor het seminarie namens professoren en studenten een toe spraak houden, waarna het welkomstlied zal gezongen worden. Voor het plechtig Lof, dat ongeveer 8 uur zal aanvangen en door den jubilaris gecele breerd wordt, zal door Z.D.H. den Bisschop van Haarlem een korte toespraak worden gehouden. De avond zal besloten worden met een mu ziekuitvoering door de studenten. Op Woensdag den eigenlijken feestdag zal de bisschop te half acht een H. Mis lezen voor de studenten. Om half elf uur wordt door den jubilaris de plechtige H. Mis opgedragen met assis tentie. De muziekmis, die gezongen zal wor den, is door één der studenten gecompo neerd. Om 1 uur geeft de jubilaris receptie voor de studenten In een brief aan den Amerikaanschen Ge zant te Beriyn heeft Freiherr Von Hühne- feld medegedeeld, dat hy het vliegtuig „Bre men", waarmede hy met Köhl en Fitzmau- rice over den Atlantischen Oceaan is gevlo gen, aan het museum te New-York denkt te schenken, nadat het hersteld zal zyn. Dit mu seum heeft ook reeds den propeller van het vliegtuig als herinnering gekregen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Deken van het Dekenaat Hoorn en tot Pastoor te Hoorn den Z. E. Heer J. P. Huibers, alsmede tot Pastoor de volgende W. E. Heeren: te A'dam (O. L. V. v. A. B.) H. Brouwers, die kapelaan was te Leiden (H. Petrus); te Haarlem (O. L. V. v. d. Allerh. Roz.) J. de Vlieger, A'dam (O. L. V. v. L.) A. Boks, die kapelaan was te Haarlem (H. Jozef) te Quintsheul W. van Adrichem, die Cen- traal-President was der St. Jos. Gez. Ver. te Amsterdam; te Westwoud L. Mulder, te Brielle J. van Muyen, die kapelaan was te Bloemendaal; te Vogelenzang L. Schalke, te Oude Tonge W. Janus, die kapelaan was te Delft (H. Hipp.); te Egmond aan Zee fr. A. Kerckhoffs S.M.M. Z. D. H. heeft belast met de oprichting eener nieuwe parochie te Hem en Venhuizen den W. E. Heer W. Kooy, die kapelaan was te A'dam (H. Bon.) en te Hoogcarspel den W. E. Heer A. Konyn, die kapelaan was te Amsterdam (O. L. V. O. O.) Z. D. H. heeft verder benoemd tot Profes soren de philosophic en sociologie den Z. E. H. G. Heer P. Heskes, die kapelaan was te Heemstede (H. Bavo), tot subregent van het Klein Seminarie „Hageveld" den Z. E. Heer N. Ammerlaan. Professor aldaar, tot Centraal Praeses der St. Jos. Gez. Ver. te A'dam den W. E. Heer J. van Galen, die kapelaan was te A'dam (H. Maria Magdalena) en tot as sistent te Egmond aan Zee den W. E. Pater fr. J. Wevers S.M.M. Men schrijft ons: wy staan aan den vooravond van den R. K. Vacantieleergang in Beroepskeuze voorlichting, welke op Woensdag en Don derdag 15 en 16 dezer te Utrecht ln'het Pa rochiehuis aan de Kanaalstraat wordt ge. houden. Het succes is verzekerd. Het onderwerp: De Psychologie der Ry- pere Jeugd en het vraagstuk der Beroeps, keuze, dat achtereenvolgens vanuit ver schillend gezichtspunt ingeleid wordt door Prof. Dr. F. Roels, Dr. L. Berger, Dr. M. Verhoeven, Pater Paschasius, Dr. Heinrich Kautz, C. J. Kuipef, Prof. Frencken en Drs. Jos de Boer. heeft fle algemeene belangstel ling mogen trekken. Priesters, religieuzen en leeken, mannen en vrouwen van onderwys, en opvoeding, uit kringen van school, Jeugdvereeniging en sociale vereenigingen, gaven zich als deel nemer op. 14—11 Bewust van hun verantwoordeiykheid tegenover de rijpere jeugd, wilden zy deze gelegenheid niet laten voorbygaan, om hun kennis en hun inzicht in de problemen dier rypere jugd t verbreeden en te verdiepen, te meer waar hier van zulk gezaghebbende zyde de noodige voorlichting wordt geboden. De Leergang wordt geopend Woensdag middag 1 uur door Prof. Dr. F. Roels, waarna deze een Algemeene Inleiding op het onderwerp houdt. Om 2 uur wordt door Dr. L. Berger be handeld: De Psychologie der Rypere Jeugd en het vraagstuk der beroepskeuze van de sociale zyde. Om 3.30 behandelt Dr. M. Verhoeven net onderwerp van de economische zyde, ter. wyl om 5 uur Pater Paschasius O. C. bet van de rellgieus-moreele zyde zal bezien. Des avonds om 8 uur wordt het Tien jarig bestaan van het Centraal Zielkundig Beroepskantoor herdacht. Donderdag 9.30 worden de besprekingen hervat, nadat om 8 uur een plechtige H. Mis is opgedragen in de kerk v. d. H. An. tonius. Kanaalstraat. Om 9.30 behandelt Dr. Heinrich Kautz: Industrijugendlicher und Beruf. 11,30 uur: De Rypere Industrieeugd en het vraagstuk der Beroepskeuze van de economische zyde door C. J. Kuiper. Om 2 uur: Prof. Frencken: De Rypere Industrie jeugd en het Vraagstuk der Be roepskeuze van de religleus-moreele djde. 4 uur: De Psychologie der rijpere ntet. industrieleusd en het vraagstuk der Be roepskeuze door Drs. Jos de Boer. waarna sluiting. Kaarten zyn alsnog aan de zaal verkrijg baar. barteiyk welkom ln Utrecht! Uit Fort de Koek wordt aan de „Koerier" gemeld Er heerste een ongewone drukte ln de omgeving van de R. K. pastorie, op Vrydag- middag 29 Juni j.l. Een file van auto's tufte in de richting Fort van der Capellen om de Eerw. Zusters Franciscanessen van Benne broek een biyde inkomste te gaan bereiden binnen de veste van Fort de Koek. Te Tandjoeng-Alam had de eerste harte- ïyke verwelkomihg plaats en biyde gestemd door de onverwachte huldiging van Roomsch F. de Koek en den Luitenant der Chineezen, TJoa Sin Soe, zetten Moeder Overste en de Zusters haar tocht naar haar nieuwe stand plaats voort, waar ze om 5 uur Ingeleid wer den in hare, door jonge meisjeshanden kwis tig en smaakvol versierde tydeiyke woning, waar tal van bloemstukken getuigden, dat de vestiging der zusters te F. de Koek door vele inwoners ten zeerste op prys gesteld wordt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1