Stadsnieuws Electriciteit Amsterdamsche Beurs Stoizulgerhais MAERTENS Barteljorisstr. 16 Tel. Ro. 10756 EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 14 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE 2 Heringa Wuthrich, Haarlem (Adv. lag. M*dJ Agenda 15 Augustus Agenda 16 Augustus Verkoopingen Examen hoofdakte Examen Lichaamsoefeningen Groot nationaal concours van Harmonie en fanfare corpsen te Krommenie- Assendelft Flesch met briefje aangespoeld Verkee rsongevallen Tragisch ongeluk op de Nieuwe Gracht Programma Typografisch Mannenkoor „Kunst na Arbeid" ^Haarl. Bachvereeniging Zedenmisdrijf Diefstal door verbreken van ruiten Door een spiegelruit gereden Van een steiger gevallen HEEMSTEDE Radio-storingen door electrische treinen Aangehouden KERKNIEUWS Nat. Ned. Bedevaart naar Lourdes Apex Slolzutgers 190- Wrakstukken van een vliegtuig Noodweer in Denemarken LAATSTE^NIEUWS De manoeuvres in Rijnland Engelsch - Fransche Demarche in Sofia Mellon naar Amerika terug Kellogg naar Europa Geen revolutie Inval van bandieten Doodelijke val Noodlottige ontploffing DE SPAARNEB.4NK Haarlem - Amsterdam Koersen Heden opening Nederland 1919 226 b 192 b 1864 545 429 190 530$ 146$ 1 191 72 34»/, 46 /g 51$ b Rembrandt- Theater Groote Markt 7 en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstellingen Alleen voor volwassenen. Luxor-Theater Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling. Sociëteit „St. Bavo" 8 uur R. K. Bevol- kingsbureau. 8k JOiephBgeaellenvereeniging Jansstraat 59. Het gebouw is van 810 uur geopend. Groote Kerk 34 uur Orgelbespeling George Robert. Café Brinkman half negen uur Alge- meene ledenvergadering der R. K. Midden- standsvereeniging. Den Hout 8.15 uur Concert „Harmonie Crescendo". Rémbrandt-Theater Groote Markt 7 en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstellingen Alleen voor volwassenen. Luxor-Jheater Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling. Uitslag der verkoopingen in het Algemeen Verkooplokaal, Nieuwe Gracht 74 te Haar lem, op 13 Augustus. ""en overstaan van Notaris VAN NIEKERK No. 1. Een Huls, waarin melksalon, bene vens groote Speeltuin te Haarlem-Noord aan den Rijksstraatweg No. 190, groot 28 A., 38 c_A. Gekocht door C. A. M. Jonckbloedt q.q. voor 31.800. Ten overstaan van Notaris A J. C. DAAMEN No. 2. Een Huis met Schuur, Voor- en Achtertuin aan den Zijlweg No. 207 te Haar lem, (Voormalig Overveen), groot 2 A„ 15 c.A. Gekocht door J. J. van Schie voor 7900. Ten overstaan van Notaris VAN DOESBURGH No. 3. Een Huis en Erf te Haarlem aan het Julianapark No. 4, groot 92 C.A. Gèkocht door M. H. Jansen q.q. voor 5045. HAARLEM, 13 Aug. 1928. Geëxamineerd 8 ml. candidaden. Geslaagd de heeren C. Graaf, Diemen, A. L. M. Groenedaal, Amsterdam. HAARLEM, 13 Aug. 1928. Geëxamineerd 9 m.l eandidaten. Toegelaten de heeren A. Klooster, E. Leeders, J. J. Meijst, allen te Amsterdam. No. 1. „Kunst na Arbeid", van IJmuiden- Oost, met als verplicht nummer: Cythère, fantasie-ballet, van Francis Popy. De inzet was ook vrij goed. De stemming was minder, dan by .voorgaand corps. De tuba maakte geen goeden indruk het stac cato der clarinette was wat houterig. In het vrije nummer, een compositie van den direc teur Peter Wit, gingen de clarinetten aan j hetzelfde euvel mank, als bij het voorgaande nummer. Overigens werd vrij goed gespeeld, vooral in C Sarabande, wat het meeste kon bekoren. De 1ste afdeelin Fanfare begon me „Sta Pal", uit Amsterdam, met het verplichte nummer: Les Néominies, fantasie, van Paul Gelson. Het verplichte en vrije nummer werden beide onrustig gespeeld. Het vrije nummer werd het beste ten gehoore gebracht. Afd. Uitmuntendneid Harmonie. Als no. 1 trad op Concordia, Amsterdam, met verplicht nummer ouverture Rustique Je A. Ssassola, De ontelbare fouten, die dit corps maakte in het verplichte nummer deed de vrees ont staan, dat de Jury zou afbellen. Was het verplichte nummer slecht, het vrije nummer Ouverture Symphonique was nog erger. Crescendo van de Ned. Schecpsbouwmij. te Amsterdam, maakte een vrij goed figuur, maakte. In de Eere afd. Fanfare was niet opge komen „Eensgezind" te Nieuwkoop. Eere afd. Harmonie. No. 1 was Excelsior, Noord-Scharwouda, met als verplicht nummer Echos d'Espagnc suite symphonique van Guil. Balay. Dit zeer moeilijke werk werd zeer verdien stelijk ten gehoore gebracht. ls-Clarinet en de B-clarinet verrichtten hier mooi werk, ook het vrije nummer werd zeer verdien stelijk ten gehoore gebracht. Dit corps had een mooie bezetting. Contrabas, hobo en Waldhoorn verrichten mooi werk. Met span ning werd dan ook het optreden van de Haarlemsche Harmonie „Crescendo" tegemoet gezien. Harmonie Crescendo kwam met een bezetting van 51 man en voerde het ver plichte numnu. schitterend uit. Het hout van deze vereeniging was alleen wat zwak. Het vrije ummer Ballet Isoline van A. Mes- sager was de inzet niet safe, maar ging overi gens best, totdat de clarinetten op onver klaarbare wijze eenige malen eruit.geraaktcn wat zeer jammer mag worden genoemd. De Waldhooinsolo in het verplicht nummer, werd ten gehoore gebracht op verdienstelijke wijze door de ltsaxophoon. De hoboïst mag wel afzonderlijk worden vermeld. De uitslag welke direct na afloop werd bekend gemaakt was als volgt. 3e afd. Fanfare Sumatra's „Harmonie Amsterdam" le prijs met 250 punten in den marschwedstrijd 2e prijs. „Amsterdams' Hen gelaars Fanfare" 3e prijs concertwedstr. 211 punten marschwedstr. 2e prijs. 2e afd. Har monie concertwedstrijd „St. Michael" Heem stede le prijs 270 punten, marschwedstrijd le prijs. 2e afd. Fanfare „Wilhelmina" Sant poort, concertwerdstrijd 2e prijs 242 K punt, le prijs marschwedstrijd. le afd. Fanfare, Stapel Amsterdam 2e prijs concertwedstrijd 222 punt, le prijs marsch wedstrijd. Afd. Uitmuntendheid Harmonie „Concor dia" Amsterdam, concertwedstrijd geen prils 177 punten, le prijs marschwedstrijd. „Cres cendo" Amsterdam, 2e prijs concertwedstrijd, le prijs marschwedstrijd. Eere afd. Harmonie le prijs 265 punten concertwedstrijd „Excelsior" Noord-Scharwou de. Harmonie „Crescendo" Haarlem le prijs 259 punten concertwedstrijd, le prijs marsch wedstrijd. Om acht uur werd aangevangen met den Eerewedstrijd; de uitslag wordt later bekend gemaakt. EEN DOOFSTOM MEISJE AANGEREDEN Op den Heerenweg, ter hoogte van de Zandvoortschelaan werd een meisje aange reden door een auto, hetgeen zich als volgt heeft toegedragen. Het 14-jarig meisje L. S. wonende alhier, wilde vanaf den Heerenweg de Zandvoortschelaan per rijwiel inrijden. Achter haar kwam een auto gereden en doordat het meisje te vroeg naar links uit haalde en daarbij geen teeken gaf, dat zij naar links wilde uitwijken, werd zij door die auto aangereden. Het meisje, dat doofstom is, bekwam geen ernstige schaafwonden aan de knieën en haar rijwiel werd ernstig be schadigd. TEGEN EEN BOOM OPGEREDEN Op den Heerenweg tusschen de Zandvoort schelaan en Laan van Bloemenhoven reed gisterenmiddag door onbekende oorzaak e?n j vrachtauto tegen een langs den weg staanden j boom. De auto werd ernstig beschadigd. De j bestuurder, V. D. P., wonende te Haarlem mermeer, was nog in staat uit te stappen, doch zakte daarop ineen. Na bij den heer v. d. H. te zijn binnen gedragen, werd hij door Dr. de G. onderzocht, die echter geen ernstige verwondingen constateerde. Hij is op advies van dien dokter naar zijn woning vervoerd. De auto moest worden wegge sleept. Door een 12-jarigen Jongen uit Haarlem is op het Bloemendaalsche strand een soort- jampotje gevonden, waarin rich een briefje bevond, van den volgenden inhoud: „13 Juni 1926, Stoomschip „Niobe," kapitein Hansen, drijft brandend In zee, 5 uur afstand van Santander, 2e stuurman Christiansen ver zoekt dit aan zijn moeder, wonende te Ham burgAltona, mede te deelen." Het briefje was in het Duitsch geschreven. De Bloemendaalsche politie onderzoekt het geval. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van het Fanfarecorps „Harmonie", Assendelft, dir. J. H. Jongejans. (Van een muriek-verslaggever) Zondag nam bovengenoemd concours een aanvang. In het geheel nemen 38 korpsen hieraan deel. De jury was samengesteld als volgt: W. van Erp, oud-kapelmeester 4de Reg. Inf.. De Bilt; Nico Gerharz, musicus. Den Haag; A. L. Hasebroek, ex-luit. kapelm, der Kon. Marine, Haarlem; Sam Vlessing, toonkunste naar IJmuiden; Martin Woiters, toonkunste naar, Amsterdam. Het vereischte aantal punten was als volgt; le prijs minimum 250 punten. 2e prijs minimum 220 punten. 3e prijs minimum 190 punten, verdeeld over 6 rubrieken, als: 1. stemming 2. tempo, 3. dynamiek, 4. techniek, 5. voordracht. 6. klankgehalte. Aangevangen werd met den marschwed strijd, waaraan deelnamen: 1. .Sumatra's Fanfare", Amsterdam, 3. Amsterdam's Hengelaars Fanfare. 3. „St. Michael", Heemstede 4. „Wilhelmina", Santpoort, 5. „Kunst na Arbeid", IJm.-Oost, 6. ^la Pal", Amsterdam, 7. „Concordia", Amsterdam, 8. „Crescendo", Amsterdam, „Harmonie Crescendo", Haarlem. De concertwedstrijd werd aangevangen met de derde afdeeling fanfare. Als No. 1 trad op „Sumatra's Fanfare", uit Amsterdam. I Het verplichte nummer in deze afdeeling was: Bonne et Heureuse, ouverture van L.1 Blémant. Het verplichte en vrije nummer werd vrij1 goed ten gehoore gebracht, in aanmerking genomen de afdeeling, waarin het werd ge speeld. Het hierop volgend corps „Amsterdams Hengelaars Fanfare-corps" was in alle* op zichten minder dan het voorgaand. „St. Michaël" van Heemstede kwam uit in de tweede afdeeling Harmonie. Verplicht nummer in deze afdeeling was: Fantasie Pastorale, Trois scènes rustiques, van Sam Vlessing. De inzet maakte direct een goeden indruk, mooi koper, de solopistonnist mag wei extra worden vermeld. Niet weinig zal daartoe bij gedragen hebben, het medewerken van den heer Oosterwal, soloclarinettist van de Bever- wijksche Harmoniekapel. ,.St. Michaël" maakte goede muziek en kon rustig den uitslag afwachten. In de tweede afdeeling fanfare kwam uit: „Wilhelmina" van Santpoort, met als ver plicht nummer Espéria Ouverture, O. de Sputter. De Inzet was zeer beschaafd. Ook het ver dere gedeelte werd goed ten gehoore ge bracht. Het vrije nummer werd ook vrij goed ten gehoore gebracht, gelet op de 2de afdeeling, waarin deze vereeniging uitkwam. Zij maakte etn goeden kans voor een eersten prijs. „Crescendo", van Watergang was niet op gekomen. Medegedeeld werd dat eze uit komt op 26 Aug. a.s. Eerste afdeeling -Harmonie: ERNSTIG ONGEVAL Een 14-jarig landbouwersknechtje, werk zaam op de boerderij van den heer V., aan den IJweg te Hoofddorp, reed Maandagmor gen als bestuurder van een met een paard bespannen z.g. karwljkros op den weg naar het land. Plotseling werd het paard schichtig en sloeg op hol. De jongen gooide de teugels weg en sprong van den wagen, maar had daarbij het on geluk verward te raken ln de leidsels. Hij werd een heel eind meegesleept en bleef ten slotte ernstig verwondi bewusteloos op den weg liggen. De knaap werd per auto naar de ouderlijke woning gebracht, alwaar direct geneeskun dige hulp werd ingeroepen. Zijn toestand is nog zorgerlijk. 75-jarige man gedood Gistermiddag omstreeks 3 uur heeft op de Nieuwe Gracht tusschen Jansbrug en Zan- dersbrug een tragisch ongeval plaats gehad. De 75-jarige koopman J. Koning, wonende Spaarnwouderstraat 57, wilde achter een daar stilstaanden vrachtauto om per fiets den weg van rechts naar links oversteken. Hij bemerkte niet, dat vanaf de Jansbrug een auto. bestuurd door iemand uit IJmuiden, naderde. De man werd ondanks het krachtige remmen en de signalen van den autobestuur der door den auto aangereden. De auto stop te direct. Koning kwam te vallen en sloeg met het hoofd tegen den grond. Eenige leden van den Ongevallendienst waren spoedig aanwezig, alsmede een dokter, die schedel- basisfractuur constateerde. De man was óp slag dood. Het stoffelijk overschot is per auto naar het St. Elisabeths Gasthuis vervoerd. der Orgelbespeling in de Groote of St. Bavo- kerk te Haarlem, op Dinsdag 14 Augustus 1928, 's avonds van uur, door den beer R. G. Crevecoeur, Enkhuizen. 1. Preludium en Fuga (Peters Bd. Ill no. 10, e moll) J. s. Bach 2. Koraalvoorspelen J. S. Bach a. Alle Menschen müssen sterben b. Herzlich thut mich verlangen c. Gelobt seist Du, Jesu Christ 3. Sonate pontificale J. Lemmens a. Allegro moderato b. Adagio c. Marche pontificale: Maestoso 4. Prière et Berceuse A. Guil mant 5. Toccata Jac Bonset PROGRAMMA der Orgelbespeling in de Groote- of St. 'Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 16 Augustus 1928, des namiddags van 34 uur, door den heer Hendrik Andrtessen, Haarlem. 1. Praeludium et Fuga a kl. t. J. S. Bach 2. Pastorale j. s. Bach 3. Prière Jos Jongen 4. Pro defunctis C. Saint-Saëns 5. Sonata da Chiesa H. Andriessen Woensdagavond 8 uur zal in het gebouw „Zang en Vriendschap" Jansstraat 74, een vergadering worden gehouden van het Typ. Mannenkoor, „Kunst na Arbeid". Op deze ver gadering, waarvoor ook oud-leden der vereeni ging en belangstellenden zijn uitgenoodigd, zal o.m. in behandeling komen een voorstel be treffende het weder opnieuw aanvangen der repetitiën. EEN ZEILTOCHT MET HINDERNISSEN De stuurman van een klein zeiljacht, af komstig uit Amsterdam, had Zondagmiddag vanwege de hevige ruk- en dwarrelwinden en zijn misschien niet al te groote stuur manskunst, groote moeite om zijn scheepje cloor de opening van de brug over de Ring vaart bij Aalsmeer heen te brengen. Toen het hem eindelijk gelukt was en de brugwachter de brug weer dichtdraaide, werd het jacht door een rukwind tegen hot draaiend gedeelte van de brug gedreven, waardoor het mooie zeil van onder tot boven stukscheurde en totaal vernield werd. De stuurman had daarbij nog het onge luk mis te stappen, waardoor hij in de Ring vaart viel en in een moeilijke positie kwam te verkeeren. Gelukkig had de dame, die zich medï op het Jacht bevond, de tegenwoordigheid van geest om aan den drenkeling, die blijkbaar, niet zwemmen kon, de behulpzame hand te bieden, waardoor het mocht gelukken, hom weer op het droge te brengen. DaarbU werd tot overmaat van ramp mg een nieuwe haak gebroken. Met behulp van een roeiboot is het ge-i havende scheepje later naar de zeilhaven gesleept. GOED AFGELOOPEN Terwijl de I2-jarlge J. v. d. Veen, van den Vüfhuizerdijk te Vijfhuizen hoepelende de werf af kwam, werd hij gegrepen door een naderenden auto en geraakte er onder. Kla gende over Inwendige pijn en met verwon dingen aan zijn hoofd, werd hij de ouderlijke woning binnengedragen. Spoedig was de wijkzuster aanwezig om het te verbinden. 1 De ontboden geneesheer constateerde, dat geen edele deelen ernstig bezeerd waren. TWEE AANRIJDINGEN Zaterdagmiddag had te Catricum vrijwel op j gelijke hoogte op den toegangsweg naar 't I station een tweetal aanrijdingen plaats. De eerste tusschen een autobus en een luxe auto welke ontstond doordat blijkbaar de autobus niet voldoende uithaalde, met ge volg maar geringe zaken schade, doch de tweede aanrijding was van ernstigen aard en werd veroorzaakt door een vrachtauto, die plotseling en zonder waarschuwing stopte, waardoor een achterop rijdende motorrijder tegen den vrachtbak aanbotste en bekneld geraakte. De man klaagde over pijn terwijl zijn motorrijwiel nogal schade had onder vonden. De plannen voor het volgend seizoen. Directeuren der Haarlemsche Bachveree niging doen opgave van de plannen voor het volgend seizoen: 6 November 1928. Concert van het Resi dentie-Orkest, dirigent Dr. P. van Anrooy; soliste Mevr. J. van IJzer-Vincent, zang. 27 November 1928. Concert van het Con certgebouw-Orkest, dirigent Pierre Monteux; solist Leopold Godowsky, plano. 18 December 1928. Concert van het Resi dentie-Orkest, dirigent Pr. P. van Anrooy; solist: Jacques Thlbaud, viool. 15 Januari 1929. Concert van het Residen tie-orkest, dirigent Dr. J. van Anrooy; alleen orkestwerken. 29 Januari 1929. Concert van het Concert gebouw-orkest, dirigent en solist: Prof. v. Dohnanyi, piano. 28 Februari 1929. Concert van het Con certgebouw-Orkest, dirigent Dr. Willem Men gelberg; soliste: Mevr. A. Noordewier-Red- dingius, zang. 19 Maart 1929. Concert van het Concert gebouw-Orkest, dirigent Dr. Willem Men gelberg; solist; Casper Cassado, violoncel. 9 April 1929. Concert van het Concertge bouw-Orkest, dirigent Dr. Willem Mengel berg; alleen orkestwerken. Beschuldigd van niet nader te noemen han delingen met minderjarige kinderen is de 74-jarige K. uit Nieuw-Vennep naar Haar lei» geleid, om gehoord te worden door den Officier van Justitie. Bij de politie is aangifte gedaan, dat in den nacht van Zondag op Maandag in een sigarenwinkel, Kruisweg 14a, ls ongebro ken. De dief heeft zich, door het verbreken van twee ruitjes, toegang verschaft en 4 pakjes en 3 blikjes met sigaren buitgemaakt. De politie stelt een onderzoek in. Hedenmorgen omstreeks 9 uur is een handwagen door een spiegelruit van de fa, Wisbrun en Liffmann gereden. De wagen kwam uit de Groote Houtstraat en juist bij het inrijden in de Anegang, gleed de groentenkoopman uit, terwijl zijn wagen door de ruit van Wisbrun en Liffman ging. Gistermiddag was de 24-Jarlge W. B., betonwerker, wonende Barentzsstrat 7, te Amsterdam, werkzaam op een steiger. Door' dat hij rich met de hand aan een spijker verwondde, liet hij een plank van 1.60 M. lang van den steiger vallen. De plank kwam terecht op den 25-Jarigen S. Bakker, wonende te IJmuiden. met het gevolg, dat deze van den 2 Meter hoogen steiger viel. Hij is, na eerst door den Ongevallen Dienst geholpen te zijn, per auto naar het St. Elisabethsgasthuis vervoerd, waar een lichte hersenschudding werd geconstateerd. EEN MOOI SUCCES Bij het gisteren te Assendelft gehouden muziekconcours, uitgeschreven door het fanfarecorps „Harmonie" behaalde het Har moniegezelschap „St. Michaël", directeur de heer W. Hofmeester, in den concertwed strijd een eersten prys met 270 punten (mi nimum aantal punten was 250) en in den marschwedstrijd eveneens 'n eersten prijs m. 80 punten. Deze uitslag is zeker een schitterende re vanche op den uitslag van Oostzaan, waar slechte 3 punten te weinig werden behaald voor den eeretitel. „St. Michaël" kwam uit in de 2e afdeeling, zoodat zij nu promoveert naar de 1ste afd. Door de Nederlandsche Spoorwegen is een aantal proeven genomen, in het zgn. onder grond (electrisch) station aan de Pieter Kiesstraat, met radio-toestellen, ten einde vast te stellen, weiken hinder de aan den spoorweg wonende radio-liefhebbers van de elecrische treinen hebben en hoe daarin zou zijn te voorzien. De proeven duurden tot diep in den nacht. Door de Haarlemsche recherche is aan gehouden de 24-jarige J. van T., wonende alhier, die ten nadeele van zijn patroon R. O., tweemaal een portemonnaie had ontvreemd, respectievelijk inhoudende 30 en 20. Tegen T. is proces-verbaal opeemaakt. (Slot) Het is Maandag, de z.g. „vrije dag" voor onze Hollandsche pelgrims. Dit kunnen wij ook in het Hospitaal eenigszins merken door de afwezigheid van infirmières en brancar diers die óók hun uitstapjes zijn gaan maken met kennisssen. Door de goede organisatie werd dit jaar voorkomen, dat teveel personen gelijktijdig hun vrijen dag zouden hebben. Alle pelgrims maken het goed. In de Piscines wordt ongelooflijk veel werk verricht. De chef der Hospitalité had nog nooit een zoo groot aantal baden op één dag, n.l. 1067, medegemaakt. Des middags gaan wij naar het Bureau des Consultations, alwaar om 3 uur de doktoren bijeen zullen komen voor het onderzoek van de genezen Hollandsche zieke. Wij maken daar kennis met den chef-dok ter, prefect van het bureau Dr. Vallet, een zeer voorkomend heer die gaarne bereid is. alle gewenschte inlichtingen te verstrekken. Wij nemen eens een kijkje bij de talrijke foto's welke aldaar zijn opgehangen in het wachtlokaal, voorstellende patiënten vóór en nét hun genezing te Lourdes. Te ong. kwart voor drie arriveert onze Hol landsche patiënte, mej. Stello van der Brand, met haar wagentje dat door een onzer bran cardiers wordt getrokken; een der zusters vergezelt haar. Te drie uur vangt het onderzoek aan en wij nemen een afwachtende houding aan. Zoo prachtig is alles stilgehouden, dat niemand er érg in heeft gehad dat de patiënte is ge bracht. Alleen het wagentje voor den ingang van het bureau verraadt dat er een patiënt is binnengebracht. Niet minder dan 18 doktoren nemen aan het onderzoek deel en constateeren dat de toe stand op dat moment als volkomen gezond beschouwd moet worden. Daar echter eenige bijzonderheden over den gezondheidstoestand van de patiënte niet voldoende kunnen wor den toegelicht, besloot het Bureau des Con sultations eerst nadere inlichtingen af te wachten van den behandelcnden geneesheer. Door het Bureau zal één jaar gewacht wor den, alvorens de beslissende uitspraak van de genezing wordt gegeven. Overgelukkig verlaat mej. v. d. Brand, na eerst door de aanwezigen gefeliciteerd te zijn, het Bureau en neemt daarna wederom plaats in haar wagentje. Zij wordt naar de Esplana de gebracht voor den zegen met het Aller heiligste, alwaar zij God hoopt te danken voor de haar bewezen weldaad. Dit terugbrengen in haar wagentje ge schiedde uit voorzorg en wel om een oploop van pelgrims te voorkomen. Als na de Sacraments-processie onze zieken in de open lucht vóór het Asyle hebben ge dineerd, mogen zij buiten blijven om de licht processie die lederen avond te 8.30 uur uit trekt, gade te slaan. Dit is voor hen een waar genot en ook zij, met een brandende kaars in de hand, zittend of liggend in hun wagentjes, zingen luide het heerlijke „Ave Maria" mede, God's lieve Moeder ter eere. Dinsdag, den laatsten dag, dat onze zieken te Lourdes vertoeven, worden zij allen nog gebaad en bidden vuriger dan ooit om kracht en sterkte in hun lijden. Er wordt een processie gevormd door onze Hollandsche pelgrims uit dankbaarheid voor de genezing van een onzer zieken, terwijl des middags het afscheid bij de Grot plaats vindt. Dankbaar zijn allen voor de talrijke zegenin gen aan onze bedevaart door de hand van Maria bewezen. Niet alleen mochten wij im mers een werkelijke genezing, maar ook tal rijke gedeeltelijke genezingen of groote verbe teringen bij onze zieken constateeren. Voor hoevelen ls Lourdes het begin der geheele genezing geweest? Sprak ik zelf dit Jaar te Lourdes niet twee personen die verleden Jaar als rieken, en nu als pelgrims de bedevaart vergezelden, terwijl zij toch alle twee aan een onge neeslijke kwaal leden? Dit waren Hollanders, terwijl ik nu nog niet eens spreek van de vele buitenlanders, die it in Maria's Heiligdom beter aantrof dan bij een vroeger bezoek. Het is dan ook met groot vertrouwen, vol ledige overgave aan God's H. Wil, en op rechte gevoelens van dankbaarheid, dat zoo- velen onzer zieken afscheid nemen aan de Grot. Dankbaar vooral, willen onze zieken zijn voor het overgroote geschenk, dat zij allen van Maria mochten ontvangen, n.l. de be rusting. Berusting en volledige overgave aan God's Heilige Wil, een schat, die elke zieke mede- neemt uit Lourdes en die zoo dikwijls reeds een stap op den weg der genezing is ge worden. Tranen vloeien bij het scheiden, doch het zijn tranen van dankbaarheid. Nog éénmaal worden zij allen terugge- bracht naar de Esplanade om ieder afzon derlijk den zegen met het Allerheiligste te mogen ontvangen efi dan gaan wij terug met onze zieken naar het Asyle om hen na het diner spoedig naar bed te brengen, opdat rij zich door een flinken slaap kunnen ster ken voor den vermoeienden tocht die hen morgen wacht, den terugkeer naar het vaderland. Er wordt van de pelgrims een groote foto gemaakt vóór de Rozenkranskerk, waarbij Z. D. H. Mgr. Schioppa aanwezig is. Naast Hem heeft onze genezene mej. Stello v. d. Brand plaats genomen met haar aangeboden bloe men in de hand. Woensdagmorgen, precies 4.30 uur, treden onze inflrmieres en te 5 uur de brancardiers, de kapel van het Asyle binnen voor het bijwonen der H. Mis. Daarna brengen i eenigen hunner nog heel even een laatsten groet aan de Grot en dan aan het werk om onze zieken naar den trein te brengen en voor hun bagage zorg te dra gen. Precies 8 uur vertrekken wij uit Lour des. Alles gaat zéér geregeld en wij zijn tijdig met alles gereed. Slechts met weinig vertraging bereiken wij den vaderlandschen bodem en het eindpunt der 34e Nat. Ned. Bedevaart naar Lourdes n.l. het station Roosendaal. Hier worden wij hartelijk verwelkomd en meer in het bijzonder mej. Stello v. d. Brand. Door den voorzitter van het Roosendaal- sche comité werd haar een prachtige bloem ruiker overhandigd. Zij werd daarbij op har telijke wijze toegesproken. Ook haar famllieledeh zijn hier ter ont vangst aanwezig en gaarne doet mej. Stello steeds opnieuw het verhaal harer genezing. Het overladen van de zieken werd door het Roosendaalsche comité weder uitste kend verzorgd en had een vlot verloop. Te 14.47 vertrok de trein naar Amsterdam. Daarachter waren de extra-wagons aange haakt. dienende voor het vervoer van rie ken uit Rotterdam, Den Haag, Haarlem n Amsterdam. De ontvangst te Rotterdam was allerhar telijkst, aan mej. Stello werden hier opnieuw bloemen aangeboden. Wy vervolgen onzen tocht met onze Haar lemsche rieken en nadat ook te Den Haag een wagon is afgehaakt, arriveeren wy pre cies 5.15 te Haarlem. Hier zyn velen ter begroeting aanwezig op het perron. Onze wagon wordt echter spoe dig losgemaakt van den trein, die zyn weg vervolgt naar Amsterdam. Onze wagon gaat naar de plaats, waar wy onze rieken moch ten inladen, de Baljuwslaan. Hier zijn allereerst de Stationschef en de Commissaris van Politie ter begroeting aan wezig, welke laatste met rijn assistentie, voor een goede regeling by het af- en aanrijden der auto's zorg droeg. De vele particulieren met hunne auto's, de heer Mathot met rijn personeel en twee rie- ken-auto's, de Roode-Knjis-transportcolonne met talryke leden opgekomen, zorgen, dat goed en vlug alle zieken worden overgeladen en onder begeleiding naar huis gebracht. De stationschef helpt met raad en daad. Nadat mej. Beynes, Zr. Derksen en de hr. Duyn allen namens het Comité-Ziekentrans port Haarlem en Omstreken voor de Nat. Ned. Bedevaart naar Lourdes, hadden be dankt voor hunne medewerking en steun bij dit eerste groote transport van zieken van uit Haarlem en Omstreken naar Lourdes, vertrokken allen huiswaarts met de gedach te, een goed werk te hebben verricht. LONDEN, 14 Augustus Naar uit St. Johns op New Foundland gemeld wordt, heeft het s.s. „Siapool" de wrakstukken van een vliegtuig gesignaleerd op ongeveer 95 myien van Belle Isle. KOPENHAGEN, 14 Augustus Het nood weer, dat in den nacht van Zondag op Maandag gewoed heeft in Denemarken heeft aanzienlijke materieele schade aangericht. Van alle kanten komen berichten binnen over branden in boerderijen en woonhuizen en schade aan telefoon en lichtleidingen. Alleen in de omgeving van Hjöerring werden 10 boerderijen door den bliksem getroffen en iri de asch gelegd. Er is veel vee omgekomen. LONDEN 14 Augustus. De officieele in stantie hulde zich ook gisteren nog in stii- zwygen met betrekking tot de deelneming van het achtste huzaren-regiment aan de manoeuvres van het bezettingsgebied. In mi litaire en diplomatieke kringen werd er ech ter op gewezen, dat de operaties nauweiyks den naam manoeuvres mogen dragen, daar er in werkehjkheld slechts oefeningen in vrij klein verband plaats hadden, welke tot de cavalerie beperkt bleven. Het aanvaarden van de uitnoodiging aan de huzaren is slechts een daad van hoffeiykheid geweest, voortvloei ende uit de gevoelens van kameraadschap tusschen de bezettingstroenen van Frankrijk en Engeland Een officieele verklaring wenscht men naar het schijnt over deze kwestie niet eens af te leggen. Althans Indien de Duitsche regeering niet officieel ten deze protesteert. LONDEN, 14 Augustus. Naar de Times ver neemt heeft de Engelsch-Fransche demarche in de Bulgaarsche hoofdstad ten doel, om een mogeiyken tegenslag van de gebeurtenis sen in Macedonië over de Bulgaarsche gren zen te verhinderen. PARIJS, 14 Augustus. De Amerikaansche staatssecretaris van financiën, Mellon, die zyn zomerverlof in Frankryk heeft doorge bracht, zal zich heden aan boord van de „Leviathan" inschepen voor de terugreis naar de Vereenigde Staten. NEW-York. 14 Augustus. Staatssecretaris Kellogg heeft verklaard, dat hy Zaterdag a.s. naar Europa scheep zal gaan. LONDEN, 14 Augustus. Het Brazilaansche gezantschap te Londen verklaart de geruch ten inzake een revolutie aan de grens tus schen "Rrartli# er» T^aracniav vnnr nncr^cron/l NEW YORK, 14 Augustus Volgens een» bericht uit Chicago zyn vijf gewapende ban dieten in een kleine stad bij Chicago een bank binnengedrongen en met medeneming van een bedrag van 15000 dollar vertrokken. VEENENDAAL, 14 Augustus De 19-jari ge A. van Vliegen te Veenendaal, is gisteren middag door een ruit gevallen en zes meter naar beneden gestort. In den afgeloopen nacht is hy aan de bekomen verwondingen in hot ziekenhuis overleden. HALBERSTADT, 14 Augustus In eetf drogistery alhier heeft een ernstige benzine ontploffing plaats gehad. Een assistent was met den loopjongen in den kelder bezig een vat benzine af te tappen. Na afloop hiervan steekt de assistent een lucifer aan. De loop jongen, die het gevaariyke hiervan inzag, liep met de benzine-flesch weg, doch hij viel en de benzine vloeide naar alle richtingen. De gassen, die zich ontwikkeld hadden, ont brandden onmiddellijk. De jongen ls aan de bekomen kwesturen in het ziekenhuis overleden. De assistent werd niet levensgevaariyk gewond. De brand, die onstond,^kon spoedig gebluscht worden. MEDEGEDEELD DOOR DINSDAG 14 AUGUSTUS i'Tr. Nederland 1918 4H NederL 1917 N.-Indlë 1923 D 4H NJnd. 1926 B Banken. Koloniale Bonk Indische Bank Cert. Handel Mij. Resc. Dito Industrieën. Marg. Urne Neder! Kunstzijde Maecubee Holl Kunstzijde Oude Philips Nieuwe Philips Industr. Buitenlan Anaconda U. S. Steel Snla Viscosa Gew. Peruvian Handelsondern. Comp.comxn. du Uège Mijnbouw. Boston Mijnbouw Redjang Lebong Petroleum. Dortsche Petr. Geconsolideerde Kon. Olie Perlak Rubber. A'dam Rubber Del) Batavia Rub Java Rubber Berbadjadl Sllau V1. C, O. A»lied Interconttn Rubber Scheepvaart. HolL Amerika Lijn dito Gem. Elgend Kon. Ned. Stoomb Kon Paketvaart - Mij. Nederland Rotterd. Lloyd Scheepvaart- Unie Marine comm. Marine pret. Suiker. H. V. A Java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak. Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Spoorwezen. Southern Rails Union Pacific Wabash Chic. Milw. St. Paul Kansas City South Erie R&llr ttenlonzatle.. I33J 142% 22 1530 190 1 774 74 87 2084 35 690 377 108 1 165 142

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2