Binnenlandsch Nieuws rWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - DINSDAG 14 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE 2 De Koninklijke familie Minister Kan naar Overijsel Prof. v.d.Valk bedankt voor zijn benoeming aan de Leidsche Universiteit Het Departement van Defensie De afsluiting en droog making der Zuiderzee Over 25 jaar uitgeput? Moordaanslag in het woon wagenkamp te Heerlen De kano sloeg om Historische optocht te Wassenaar Zijn leven gegeven voor een vreemde Het levensrisico in onze mijnen Vacantiecursus voor de binnenvaart LUCHTVERKEER De Noordpool-expeditie KERKNIEUWS Een Pauselijke gunst Hoe het buitenland wordt voorgelicht Een brutaal stukje Hij kende de regels van den weg niet Zeven vrouwelijke Kamerleden Met zijn auto in de sloot Felle brand te Weert Doorzitten Stukloopen Het ernstig vlieg-ongeluk te Heerlen Twéé beenen gebroken Het ongeluk op de wieler baan te Rijswijk Doodelijke val Door een vrachtauto overreden Ongewenscht bezoek Zal de Nenyto verlengd worden KERK EN SCHOOL Het Internationaal R. K. Esperantisten - congres te Tilburg LANDBOUW EN VISSCHERIJ Indexcijfers van den landbouw Gisterochtend te 10 uur zijn Hare Maje steit de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana van Soestdijk per auto naar Het Loo ver trokken. In verband o.a. met de moeilijkheden, welke zich met een deel der arbeiders uit Amsterdam bij de rijkswerkverschaffingen in Overijsel hebben voorgedaan, brengt de Mi nister van Binnenlandsche Zaken heden, vergezeld van den heer Meijer de Vries, rijksinspecteur voor de werkverschaffing in algemeenen dienst, een bezoek aan de ver schillende werkverschaffingen in Overijsel, waarbij de heer ir. Mesu, rijkslandbouwcon- sulent, hem begeleidt. Prof. v. d. Valk te Groningen heeft be-» dankt voor zijn benoeming tot hoogleeraar in de huid- en geslachtsziekten, aan de Leidsche Universiteit. Van alleszins bevoegde zijde verneemt de „Msb." hieromtrent, dat prof. v. d. Valk, met het oog op het systeem van zijn onder wijs en wat daar verder mede verband houdt in de voor hem bestemde kliniek een kleine verbouwing wenschte te zien aange bracht welke meer in het bijzonder betrek king had op de inrichting van enkele lo- caliteiten. Deze verbouwing zou slechts geringe kos ten met zich meebrengen. De regeering stelde zich echter op het standpunt, dat het niet aan ging een ge bouw, dat juist gereed is gekomen en waar aan een belangrijke som is ten koste gelegd, weer te gaan veranderen. Aangezien prof. v. d. Valk dit als voor waarde voor ée aanvaarding van zijn be noeming had gesteld, heeft hU, nu de regeer ring zijn wenschen niet heeft ingewilligd, zijni benoeming hiet aangeomen. De Staatscourant van gisteravond bevatte een Kon. Besluit van 10 Augustus, no. 17. waarbij op grond van de opheffing van de Departementen van Marine en van Oorlog en op grond van de instelling van een De partement van Defensie, ingaande 1 Septem ber 1928 aan den heer J. M. J. H. I.ambooy eervol ontslag wordt verleend als minister van Oorlog en als minister van Marine a.i. met dankbetuiging voor de vele en gewich tige diensten in die functie door hem aan de koningin en aan den lande bewezen en hij met ingang van dienzelfden datum wordt benoemd tot minister van Defensie. Het driemaandelijkscü rapport Aan de dezer dagen verschenen driemaan- delijksche mededeeiingen betreffende de werkzaamheden voor de afsluiting en droog making van de Zuiderzee ontleenen wij het volgende Overbrugging van het balgzandkanaal Het zinken der putten voor de fundeering van het oostelijk landhoofd is geregeld voortgezet. Drie van de zes putten zijn thans op diepte gekomen en reiken met den on derkant tot ongeveer 19 M. N.A.P., terwijl twee andere 12 M. en de zesde 6 M. in den bode/n zijn gezonken. Verbooging van de oeverdijken De verhooging van de dijken en van den Noordei havendam kwain gereed, terwijl de beschoeiing van den loswal langs het Noor der Oeverhoofd in de visschershaven met de aanvulling werd voltooid. Voorbereiding van den bouw op het Kornwerderzand Met het oog op de mogelijkheid, dat de af sluiting der Zuiderzee in korter tijd tot stand zal kunnen worden gebracht dan aanvanke lijk werd aangeonmen, is besloten, den bouw van de uitwaterings- en schutsluizen in den dijk nabij de Priesche kust een jaar vroeger ter hand te nemen dan aanvankelijk in de bedoeling lag, en de voltooiing dezer kunst werken slechts één jaar na die van de slui zen beoosten Wieringen te doen voTgen. Aanleg van den afsluitdijk tus- schen Kornwerderzand en de Friesche kust De in het vorige bericht vermelde geul door de Makkumerwaard langs de buiten zijde van den te maken dijk tusschen den sluisput op het Kornwerderzand en de Frie sche taust ter lengte van 1000 M., kwam ge reed, evenals de in aansluiting daaraan te maken grondverbetering. Verhooging van den Frieschen zeedijk bezuiden Zurig Hoewel eene algemeene verhooging der hoogwaterstanden in het algemeen eerst in een verder stadium der afsluiting waarneem baar zal worden, is het te verwachten dat, ten gevolge van den aanleg in den loop van 1928, van den afsluitdijk tusschen den sluis put op het Kornwerderzand en de Friesche kust, nabij de aansluiting reeds dadelijk eenigszins verhoogde stormvloedstanden voor den Frieschen zeedijk zullen kunnen op treden. Electrisch gemaal bij Medemblik De fundeering van het in den bouwput bij Medemblik re bouwen electrisch gemaal, werd voltooid afgeleverd. Door bijzondere voortvarendheid slaagde de aanneemster er In, dit werk ruim twee maanden binnen den gestelden opleveringstermijn te voltooien. In verband hiermede en om voldoende zeker heid te verkrijgen, dat het gemaal tegen het tijdstip van de voltooiing der bedijking van den Wieringermeermolder gereed zal zijn om met de afmaling van den polder te kunnen beginnen, werd aan dezelfde aan neemster, de N. V. Aannemingsmaatschap- pij voorheen Tillen en Roosen en Betonbouw Trio te Amsterdam, de uitvoering van den bovenbouw van het gemaal, bij onderhand- sche overeenkomst opgedragen voor een bedrag van 498.740. Baggeren van de hoofdkanalen in den Wieringermeerpolder. Ten einde gedurende de afmaling van den polder, waarmede vermoedelijk tegen het het einde van 1929 zal kunnen worden be gonnen, te kunnen blijven zorgen voor een voldoende toevloeiing van het water naar de gemalen, zal het noodig zijn, fiat in het verkavelingsplan van den Wieringermeer polder opgenomen hoofdkanalen in hoofd zaak gereed zijn, voordat met het droog- malen wordt begonnen. Deze kanalen zullen derhalve door baggering worden tot stand gebracht. Met het oog op de groote hoeveel heid baggerwerk, welke voor het maken der hoofdkanalen moet worden uitgevoerd, was het gewenscht om met dat werk reeds in 1928 te doen beginnen, hetgeen geschied is door het baggeren van de eerste kanaal vakken onderhands uit te besteden. Aan de Aannemingsmaatschappij De Vries en Van den Bosch te Utrecht, is opgedra gen het baggeren van een deel van het hoofdkanaal van de 1ste polderafdeeling, ge legen bezuiden de haven van De Haukes, tot een hoeveelheid "van omstreeks 450.000 M3., terwijl aan de Maatschappij tot Aanneming van Zuiderzeewerken te Anna Paulowna is opgedragen het baggeren van een gedeelte van het hoofdkanaal der Hide polderafdee ling westwaarts van Medemblik, tot een hoeveelheid van ongeveer 410.000 M3. Met de uitvoering van deze baggerwerken is begon nen. j Wieringermeerpolder haven van Medemblik. Van de in uitvoering zijnde schutsluis aan de Westerhaven te Medemblik, werden het betonwerk en de aanaarding voltooid, terwijl de deuren werden ingehangen. De over het buitenhoofd der sluis ontworpen bascule- brug, werd door de aanneemster, de firma Kloos en Zonen te Kinderdijk, voltooid geleverd, in verband waarmede het verkeer over de sluis kon worden geleid. delijke ongevallen reeds tot 28 over 7 maan den. Sinds 1905 lieten er bijna 550 menschen het leven Maakt Nederland op dit punt nu een slecht figuur tusschen de kolenproduceerende lan den, vraagt het Hbld., waaraan wij dit staatje ontleenen. Tegenwoordig niet meer. Tot voor eenige jaren waren we aan den hoogen kant. België, Frankrijk en Engeland hadden gun stiger statistieken. De Duitsche waren en zijn trouwens nog aanmerkelijk slechter; èn in verhouding tot het aantal arbeiders èn in verhouding tot de productie is het levens risico er dubbel zoo hoog. De oude, diepe mijnen met haar groote catastrophen voeren daar de fatale cijfers op. België en Frankrijk handhaafden zich als veiliger, het percentage verongelukten berekenend naar het aantal arbeiders; in aanmerking nemende de pro ductie werd ons land echter gunsiger. Hier moet men dus rekening houden met de ge ringe productie per man en de verouderde mijnen. De Engelsche cijfers rezen boven de Nederlandsche. Volgens de statistieken zou men tot de conclusie mogen komen, dat het levens risico sterk is afgenomen. Van eenigen in vloed zal wel wezen het feit, dat vroeger op rekening der mijnen geboekt werden on gevallen, die eigenlijk met het mijnwezen niets hadden uit te staan. Feitelijk moet men de verongelukte bovengronders ook niet ten laste van den mijnarbeid brengen; het zijn ongelukken als in iedere groot-industrie en in elk transportbedrijf voorkomen. Het zijn er per jaar nog wel ettelijke, doch ook daarzonder wordt niet alleen de visch, maar ook net „zwarte goud" wel duur betaald. De Kath. Kiesvereeniging te Kerlcrade nam in haar Zondag gehouden vergadering een motie aan, waarin het gemeentebestuur werd verzocht te informeeren naar de juistheid der beweringen, als zouden sommige Zuid- Limburgsche mijnen over 25 jaar zijn uit geput. Gistermorgen omstreeks half elf heeft een zeker.e W. in het woonwagenkamp té Heer len, den woonwagenbewoner R. in den buik geschoten. R. werd in ernstigen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. W. is voort vluchtig. Bij het schuitje varen op de Waal is de 23-jarige A. G., doordat de kano, waarin hij zat, omsloeg, verdronken. De Koningin Wilhehnina Vereeniging1 te Wassenaar heeft het initiatief genomen tot het organiseeren van een historischen optocht op 5 September ter viering van het feit, dat de Koningin-Moeder onlangs 70 jaar is geworden en weldra 50 jaren Neder- landsch vorstin zal zijn. Een eerecomité is gevormd, bestaande uit de heeren jhr. B. Ph. S. A. Storm van 's-Gra- vesande, S. van den Bergh Jr., J. M. Drop, W. J. Jochems, mr. 'J- H. Kessler Augzn., jhr. H. Loudon, G. A. van Putten, A. L. Rooyakkers, J. W. Schiff, H. C. A. Vermeu len van Krumingen en O. F. Weise. Een uit voerend comité werd samengesteld uit de heeren J. A. A. M. van Es, dr.J. H. Planten- ga en D. Th. Ruys, Adviseur is de heer C. W. Wagenaar, historicus. Als onderwerp van den optocht is gekozen een gebeurtenis uit de geschiedenis van Was senaar tijdens de regeering van gravin Jacoba van Beijeren. Deze gravin werd in den strijd tegen den heer van Arkel bijgestaan door Philips van Wassenaar. Waarschijnlijk ter belooning van deze hulp benoemde Jacoba den zoon van Philips, Henrick van Wasse naar in 1417 tot houtvester van den Haar lemmerhout. De viering van deze onderschei ding zal in den optocht worden uitgebeeld. Gravin Javcoba is gast op het Huis Wasse naar, waar te harer eer een jachtfeest wordt gehouden. Haar meest vertrouwde vrienden, de hoofden der Kabeljauwsche partij in Hol land, Zeeland en Westfriesland en een groot aantal edelvrouwen behooren tot de genoodig- den. Een groep ruiters en speerdragers opent den stoet, waarop jagermeesters, hofbeamb ten en kamerjonkers volgen. De schouten der omliggende dorpen sluiten zich met de feestvierende bevolking der heerlijkheid hierbij aan. Dan volgt de banierdrager van Wassenaar en omringd van haar pages rijdt gravin lacoba aan, vergezeld van haai gun steling Henrick van Wassenaar. Haar lijf artsen en de beide valkeniers velgen haar en daarachter ziet men de groep der Wassenaars, van welk geslacht vele leden in den stoet voorkomen. Jonkvrouwen en ridders, iagers, drijvers, wilddragers, hondenknechts volgen en een vendel speerdragers en»ruiters besluit den stoei. De inwoners van Wassenaar hebben zich in grooten getale tot medewerking bereid verklaard. De stoet zal worden opgesteld bij het gemeentehuis, huize De Pauw, en vandaar door he' dorp naar het kasteel Oud-Was senaar trekken, waar het eere-comité een offi- cieele ontvangst organiseert. Daarna gaat de stoet terug naar het gemeentehuis, waar hij ontbonden wordt. Op het Katholieke kerkhof te 's-Graven- hage werd gisterochtend ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den kapitein dei- genie N.I.L. met verlof hier te lande, F. L. W. Libourel, die Donderdagmiddag bij het redden van een dame te Kijkduin is ver dronken. Vooraf had een plechtige uitvaartdienst plaats in de kerk aan de Sportlaan waar de H. Mis werd opgedragen door den Z. E. heer pastoor J. H. Duymel, geassisteerd als dia ken door kapelaan L. H. Verdejans en als sub-diaken door den Zeereerw. heer v. d. Togt theologant op het Seminarie te War mond. Op het kerkhof hadden zich vele belang stellenden verzameld om den overledene de laatste eer te bewijzen. Onder hen werden opgemerkt de gep. generaal-majoor Sachse, de kapiteins N.I.L. Fennik en Paalman, de lste luitenant N.I.L. Weyerman en de Bruine, gep. overste Tange, gep. overste Vogelesang, overste Immink, gep. kol. Slars, gep. overste inf. Kleyn, gep. kolonel der Marine H. Brans. S. Lutz, oud officier N.I.L. en ir. P. N. V. Bongaerts. In de kapel en bij het graf werden de be grafenisceremoniën verricht door pastoor Druymel. Een schat van bloemstukken door vrienden en kennissen gezonden, dekte de baar. Aan de geopende groeve heeft een broe der van den overledene voor de belangstel ling bedankt. Hoevelen sinds 1905 verongelukten Nu de laatste doode, die viel als slacht offer van een mijnramp geborgen is en ter aarde besteld, is het wel eens belangwek kend aan de hand van statistische gegevens na te gaan, hoe groot het aantal dooden is dat aan onze „zwarte goudmijnen" ten offer valt. Is dat percentage met den loop van de jaren gestegen of gedaald? Per 100.000 Per 1000 Jaar Aantal ton arbeiders 1905: 3 0.62 1.20 1906: 5 0.91 1.85 1907; 7 0.97 1.74 1908: 12 1.32 2.35 1909: 6 0.54 1.03 1910: 10 0.77 1.50 1911: 14 0.95 1.81 1912: .19 1 10 2.23 1913: 22 1.17 2.26 1914: 17 0.88 1.72 1915: 25 1.11 2.29 1916: 25 0.96 1.92 1917: 26 0.86 1.69 1918: 31 0.91 1.66 1919: 38 1.12 1.83 1920: 25 0.63 1.06 1921: 30 0.77 1.18 1922: 26 0.57 1.01 1923 35 0.66 1.28 1924: 26 0.40 0.93 1925: 43 0.60 1.33 1926: 35 0.39 1.06 1927: 34 0.37 1.00 Bepaalde gevallen kunnen deze cijfers wel eens beïnvloeden (ketelontploffing „Lau ra," 1908), overigens vertoonen ze een vrij rustig beeld. 1928 zal wel weer naar den hoogen kant zijn, want door de ramp op de staatsmijn „Hendrik" steeg het aantal doo- Gistermorgen is het Instructievaartuig „Prins Hendrik" van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart uit Amsterdam vertrok ken voor den jaarlijkschen vacantiecursus voor directeuren en leeraren der Binnen- vaartscholen. Deze vacantiecursus wordt geheel of gedeel telijk medegemaakt door den inspecteur van het nijverheidsonderwijs, den heer M. J. van Alphen de Veer uit den Haag, den heer J. van der Molen, burgemeester van Renkum, als voorzitter van het Nationaal Comité voor het Onderwijs aan schipperskinderen en den heer T. L. Mellema, Inspecteur voor de Scheepvaart te Groiningen. Het instructievaartuig „Prins Hendrik" voer gisteren over de Zuiderzee naar Zwart sluis. Gedurende de reis heeft de heer A. de Vos, directeur van de Binnenvaartschool te Rot terdam een inleiding gehouden over de wijze van onderwijsgeven op de Binnenvaartscho- len, terwijl de heer A. Snijder uit Dordrecht sprak over de leermiddelen, waarbij hij eeni ge nieuwe practische leermiddelen besprak. De „Krassin" in reparatie Het „M. B." meldt uit Stavanger, dat de beschadiging van den ijsbreker „Krassin" toch ernstiger blijkt te zijn, dan men had gedacht. Naar men gelooft, zullen de reparaties een heele week in beslag moeten nemen, niettegenstaande er dag en nacht zal wor den gewerkt. Bij breve van Z. H. Paus Pius XI is een bijzondere gunst verleend aan de Orde der Congregatie van den Allerheiligsten Ver losser, met betrekking tot de vereering van Onze Lieve Vrouw van Altijddurenden Bij stand. Het heeft n.l. blijkens schrijven van Z. Em. Kardinaal Gasparri, Z. H. den Paus behaagd, allen geloovigen, die negen achter eenvolgende Zaterdagen het Broeder, schapslof van O. L. Vr. van Altijddurenden Bijstand in een kerk of kapel de Eerw. Pa ters Redemptoristen bijwonen, onder de gewone voorwaarden van biecht, Commu nie en gebeden ter intentie van Z. H. den Paus, telkens een vollen aflaat te verlee- nen. Dat vele vreemdelingen allengs een bete ren indruk van ons land krijgen, is een ge lukkig en niet te ontkennen feit. Doch het volgende zonderlinge verhaal, aldus schrijft de „Tel.", dat de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer me dedeelt, werpt weer eens een schril licht op de betreurenswaardige wijze, waarop de Amerikanen soms nog door hun eigen land- genooten over ons land worden „voorge licht". Het verhaal waar het hier om gaat, en dat opgenomen is in de „New-York Evening Post" van 28 Juli j.l., speelt in Amsterdam. Hoofdpersoon is een zekere Charles Davis, een camera-man uit New-York. Hevig ont steld kwam deze op een keer de politie me- dedeelen, dat twee chique Plollandsche dames een pistool in zijn ribben hadden geduwd, en hem daarop zijn geld, horloge met ket ting en gouden boordeknoopje afhandig ge maakt hadden. En zoo brutaal waren deze vrouwen, dat zij hun rooverspraktijken niet op een afgelegen plaats uitoefenden, maar dit tot aan het krieken van den dag, vlak vcor een der politiebureaux deden. Zij waren gekleed in het eigenaardige Marker-costuum. Niet zoodra hadden zij den niets vermoedenden Amerikaan in het vizier gekregen, of zij waren met haar kletterende klompen op hem afgestoven. Terwijl deze vol bewondering naar haar schilderachtige kleeding keek, hadden deze vrouwen plotse ling een revolver getrokken en hem daarop ln een taxi geduwd. Voort ging het toen langs een donkere gracht. Van deze gelegen heid hadden zijn beide kleurige begeleidsters daarop gebruik gemaakt om zijn zakken eens grondig te inspecteeren. Hij was er niet best afgekomen, 'want slechts een beenen boordeknoopje hadden zij hem ten slotte ge laten De clou van dit zeer onwaarschijnlijke ver- haai is echter wel de mededeeling van het Amerikaansche blad, dat de politie naar aan leiding hiervan andere Amerikanen, die uit de wereldstad New-York komen om een be zoek aan Holland te brengen, gewaarschuwd heeft op te passen voor deze onnoozele dorpsbewoners! Wie lacht daar! een telegram, waarin deelneming werd be tuigd, met de ramp, die Heerlen heeft ge troffen. Ter voorlichting van de Justitie en tevens ter vaststelling van de oorzaak van de ramp, was door het Ministerie van Waterstaat naar Heerlen gezonden ir. v. d. Maas, van den Rijksstudiedienst voor de luchtvaart. Verzocht wordt te melden, dat de luitenant Koenen, die zich wilde overtuigen van de terreingesteldheid en van wien werd beweerd, dat hij boven de bebouwde kom loopings wilde uitvoeren, in geenen deele als bestuur der is meegegaan, doch slechts als passagier, ten einde strooibiljetten uit te werpen, zooals bij dergelijke demonstraties gebruikelijk is. Luitenant Koenen had uitsluitend de op dracht de terreingesteldheid te onderzoeken, voorzoover dat mogelijk was in verband met de windrichting. velen eens Rotterdam zullen komen bezoe ken. Het is dus wel te begrijpen, dat het ge meentebestuur niet zoo een, twee, drie een beslissing heeft genomen op het verzoek van het Nenijto-bestuur. Te Amsterdam is uit een auto een valies ontvreemd, inhoudende een colbert costuum, waarin 400, een damestasch met 80, een paarlen speld ter waarde van 3000, een gouden damesarmbandhorloge, 2 gouden rin gen met juweelen, een paarlen dasspeld ter waarde van 500, twee zilveren schuiers, 2 zilveren kammen, 1 idem handspiegel, 1 paar heerenschoenen, 1 paar damesschoenen, 1 marterbont, 1 hoed. 1 damesjapon, 1 boorden- doos, 1 overhemd en eenig ondergoed. De auto was gestald op de parkeerplaats voor het Paleis van Justitie aan de Prinsen gracht, terwijl de inzittenden bij Dikker en Thijs in de Leidschestraat dineerden. De dief stal moet in een onbewaakt oogenblik hebben plaats gehad. Het ledige valies is naderhand in het Vondelpark gevonden. 1 Te Voorschoten reden gisteravond bij de j Haagsche Schouw, komende uit Oegstgeest, vier wielrijders, n.l. de heer Ruigrok v. d. Werve, diens echtgenoote en hun beide zoon tjes, II en 13 jaar oud, allen wonende te 's-Gravenhage, toen van Leiden een vracht auto van de fa. L. uit den Haag en bestuurd door J. A. S., met een vaart van ongeveer 45 K.M. aankwam. Doordat de autobestuur der bij het passeeren van de wielrijders de wegvoorschriften niet opvolgde, reed de auto de twee jongetjes aan welke van hun rijwiel werden geworpen. Deze werdvn geheel ver nield. Beide knapen liepen eenige verwondin gen op, doch deze bieken niet van ernstigen aard te zijn. Door het overlijden van Dr. van Aalten zal als lid der Tweede Kamer optreden Mevr. van Italie-van Embden. De zevende vrouw in ons parlement. Het moge er nu bij blijven, schrijft „Het Centrum". Niet, omdat wij eenig bezwaar tegen vrou wen in de Tweede Kamer hebben. Maar zeven is zulk een mooi getal. Zeven is altijp een zeer bijzonder getal ge weest. Noach nan» in zijn ark van iedere soort van dieren zeven stuks mee. Farao droomde van telkens zeven koeien, zeven magere en zeven vette. Rondom Jericho werden zeven ommegangen gehouden door zeven priesters met zeven ba zuinen. Zeven waren de gemeenten van Klein-Azië in het Nieuwe Testamtent ver meld. De eerste Christenen kozen zeven dia kenen. Er zijn zeven hoofddeugden en zeven hoofdzonden. Zeven steden betwistten elkaar de eer Homerus het leven te hebben doen aanschouwen. Op zeven heuvels is Rome ge bouwd. Zeven waren de wonderen der oude wereld. Zeven zijn de kleuren van den regen boog, en zeven zijn de dagen van de week. Bovendien, als 't zoo blijft, zeven vrouwen in ons parlement, dan kunnen wij, met een kleine variant, het den dichter was 't niet Tollens? nazingen: Griekenland had zeven wijzen, Zeven vrouwen hebben wij! Op den Rotterdamschen weg te Delft is Zondagnacht de heer C. Rotel uit Amster dam, verblind door de verlichting van een tegemoet komenden auto, met zijn auto van den weg geraakt, over den kop geslagen en in de langs den weg loopende sloot terecht gekomen. De heer Rotel en zijn echtgenoote, die door glasscherven aan gelaat en handen werden verwond, zijn door den heer Roelofsen, in specteur van den Technischen dienst, ver bonden. De zwaar beschadigde auto werd met be hulp van een kraanwagen gelicht en weg gesleept. Te Weert is brand ontstaan in de boer derij van den landbouwer P. Jacobs op Klein Leuken. De boerderij benevens wo ning, schuur, en stalling ging in vlammen op. Niets werd gered. Vier varkens en twee runderen kwamen mede in de vlammen om. Door het overslaan van vonken brand de de op veertig meter afstand gelegen boerderij van den landbouwer Van Hunsel eveneens geheel af. De oogst ging geheel verloren. Alles was slechts laag verzekerd. Onderzoek naar de oorzaak De Justitie heeft een nauwgezet onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het ernstig vliegongeluk te Heerlen. Gistermiddag kwamen uit Maastricht we derom te Heerlen de officier van Justitie mr. Koderitsch en de rechter-commissaris mr. Van Doornik. Zij stelden een onderzoek in op het vliegveld, waar een talrijke menigte, die steeds aangroeide, nieuwsgierig stond toe te zien. Deze nieuwsgierigheid vermeerderde nog toen ook de piloot van het vliegtuig van het politiebureau te Heerlen naar het terrein werd overgebracht Hier ondervroeg hem o. m. de deskundige ir. Van der Maas van den Rijksstudiedienst voor de luchtvaart, die on geveer 6 uur te Heerlen was gearriveerd. Het onderzoek op het terrein duurde tot ongeveer half tien. De piloot toonde zich bij het zien van zijn verwoeste machine zeer verwonderd dat hij er zoo goed was afgekomen. Toen men hem over de dooden sprak, legde hij 'n hevige ontroering aan den dag. De deskundige heeft zich over de oorzaak van de ramp nog geen meening gevormd. Heden zal een tweede deskundige naar Heerlen komen om den motor te onderzoe ken. Waarschijnlijk zal daarna het vliegtuig worden vrijgegeven Heden zullen vier doctoren de sectie op de slachtoffers verrichten. De piloot blijft nog op het politiebureau te Heerlen. Zijn bevel tot inhechtenisnemig, uitgevaardigd door den commissaris van politie, is geldig tot morgen middag 12 uur; dan zal het eventueel door de Justitie moeten worden verlengd. De burgemeester van Heerlen, de heer Van Grunsven, die hiervoor zijn vacantie onder broken heeft, heeft gisterenmorgen een be zoek van rouwbeklag afgelegd bij de wed. Gemmeke, wier dochter Zondag is gedood. Verder heeft hij de gewonden, die in het ziekenhuis zijn opgenomen, bezocht. Van den Oberbürgermeister van Aken, den heer Farwick, ontving de burgemester Gisteren is te Norg het 6-jarig zoontje van K. v. d. Molen van een wagen geval len; de raderen gingen over hem heen, met het gevolg, dat de knaap met twee gebro ken beenen werd opgenomen. I Naar thans gemeld wordt, is de toestand van den motorrijder, die Zondag op de Rjjswijksche Wielerbaan tegen de balustrade reed, minder ernstig dan zich aanvankelijk liet aanzien. Hij maakt het, naar omstandig heden wel, evenals de toeschouwer uit Breda, die tegelijk met hem in het ziekenhuis werd opgenomen. De andere gewonde toeschouwer is, na in het ziekenhuis te zijn behandeld, huiswaarts gekeerd. Te Rotterdam is de 49-jarige S. A. Me-, lius—Van der Giesen in haar woning aan de Jan van Avennestraat van de trap gevallen. De vrouw kreeg een schedelbreuk. Per auto van den G.G.D. is zij naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij bij aankomst bleek te zijn overleden. Te 's-Gravenhage is een vijftienjarig meisje, wonende in de Fisherstraat, op de Paul Krugerlaan door een vrachtauto aan gereden. Zij bekwam een hersenschudding en is naar het Ziekenhuis overgebracht. De vreemdelingendienst heeft drie perso nen van Estlandsehe nationaliteit, die kans gezien hadden als verstoppelingen met een schip in ons land te komen, uitgewezen en j gisteren met het motorschip Aagathe van Amsterdam naar hun land teruggezonden. Het bestuur van de Nenijto heeft tot het gemeentebestuur van Rotterdam het verzoek gericht de Nenijto te verlengen. Doch de exploitanten van openbare vermakelijkheden en van café's, restaurants e.d. zijn daar fel tegen. Reeds eenige malen hebben de ver makelijkheidsexploitanten gewezen op de schade, welke zij van de kermis der Nenijto ondervinden. Het gemeentebestuur staat voor een moei lijke beslissing. Het is een feit, dat de Ne- lupa voor veel Rotterdamsche vermakelijk heidsexploitanten, inzonderheid bioscopen, een groote strop is geworden. Doch van den anderen kant is niet te ontkennen, dat de Nenijto veel vreemdelingen naar Rotterdam trekt. In de maand September zal dit wel minder worden, doch wanneer de weersge steldheid in die maand goed blijft, kan men er wel op rekenen, dat in den nazomer nog In de parochiekerk van den H. Gerardus Majella te Tilburg is gisterochtend een H. Mis opgedragen, waaronder Prof. J. Font Giralt een predicatie hield. Vele congres sisten woMiden deze H. Mis bij. Daarna had de ontvangst ten Stadhuize plaats. Aanwezig waren burgemeester mr. dr. F. Vonk de Both, de wethouders A. v. Rijen en J. van Oudenhoven, de gemeente secretaris W. J. van Dusseldorp en de be- stuurderen van „Tilburg Vooruit'de hee ren H. van Beurden J. van Rijzewijk, F. J. Popelier en A. C. van Arendonk. De burgemeester sprak de in de raadszaal vergaderde aanwezigen toe in de Nederland sche taal en wees op de belangrijkheid van het Esperanto. Spr. uitte den wensch, dat het congres er toe zou bijdragen om het Esperanto als wereldtaal vooruit te brengen, dankte het wakkei t T. V. bestuur en sloot met den wensch, dat de congressisten aangename herinneringen van Tilburg naar den vreemde zouden mededragen. Deze rede, die in het Esperanto werd over gezet, oogstte veel applaus. Daarna nam de voorzitter van het con gres, prof. J. Font Giralt, uit Spanje, net woord. Spr, betuigde zijne hartelijke gevoelens jegens Tilburg, waar zoo hard aan de ver breiding van het Esperanto wordt gewerkt en het Katholieke geloofsleven zoo welig bloeit. Wat het onderwerp aangaat, waarmede dit congres zich bezighoudt, n.l. het Katho liek onderwijs, er was zeker geen stad in Nederland, constateerde spr., waar zulks be ter kan worden besproken. Tilburg toch be zit modelinrichtingen op elk gebied van on derwijs en wij, buitenlanders, gevoelen ons hier dus als een soort pelgrims. Spr. erkende vervolgens volmondig, dat geen kunsttaal de moedertalen kan vervan gen en het is ons, Katholieken, wel eens als een grief aangerekend, dat wij het Vola- plick van den Katholieken priester hebben verlaten, om het Esperanto van den Jood Zamenhoff aan te hangen. Maar niemand onzer wil zijn moedertaal verlaten; die is ons dierbaar. Alleen héngen wij het Esperanto aan, om op die manier het Katholieke geloof te kunnen verbreiden. Spr. verheugde zich er overigens over, dat de burgemeester de congressisten in zijn moedertaal had toegesproken en verzekerde, dat alle deelnemers hartelijke herinneringen aan Tilburg zullen medenemen en deze stad zullen prijzen als een voorbeeld van andere. (Applaus). Des middags om 2 uur werden in de her vatte congreszitting referaten gehouden over het Katholiek onderwijs in Frankrijk en Tsjecho-Slowakië. Daarna volgde 'e 4 uur een rondrit door Tilburg. Volgens mededeeling van de Directie van den Landbouw waren de indexcijfers van den landbouw over de maanden Mei, Juni en Juli als volgt: Mei Juni Juli 140 142 142 179 176 156 156 153 182 191 150 150 137 163 137 133 126 140 144 133 279 195 141 133 126 115 110 112 Suiker 98 97 97 Indexcijfers Akkerbouwpro- 175 181 153 124 125 122 123 121 117 123 123 130 157 154 158 150 151 154 154 135 139 Indexcïjfer Vceteeltprod. 139 136 137 Indexcijfer Landbouwprod. 149 148 144 Mais 174 171 181 130 132 133 Stikstof (Chilisalpeter) 94 94 93 Stikstof (Zwavelz. Amm.) 74 72 66 Phosphorzuur (Superph.) 103 99 102 Phosphorzuur (Thomasm.) 85 90 91 91 96 101 204 204 204 Indexcijfers Prod.kosten 170 170 172 Wat betreft de akkerbouwproducten was in de afgeloopen maand vrij a-gemeen een prijsdaling waar te nemen. In het bijzonder voor aardappelen waa( het maand-gemiddel- 1 de veel lager; deze 'daling was trouwens reeds in Juni ingetreden. Het indexcijfer voor deze groep was belangrijk lager dan de vorige maand. Rund- en varkensvleesch noteerden een weinig lager, de andere producten evenwel iets hooger, waardoor het indexcijfer voor de groep veeteeltproducten vrijwel onveran derd bleef gehandhaafd. Door sterke daling der akkerproducten was evenwel het cijfer voor de gezamenlijke landbquwproducten aanmerkelijk lager dan de vorige maand. Van de productiekosten gingen de stik stofmeststoffen iets lager in prijs, de overige meststoffen alsmede de voederartikelen, in 't bijzonder mais, gingen tot een hooger ni veau, waardoor het indexcijfer voor deze groep - was dan in de maand Juni

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6