Kerknieuws Luchtverkeer DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE 2 Boldershof, Gesticht voor vrouwelijke R.K. zwak zinnigen Uit het leven van wijlen Mgr. Ariëns Een driehonderd-jarig parochiefeest SOCIAAL LEVEN Het gevolg van de staking te Hengelo De vrije Zaterdagmiddag van het spoorweg-personeel Centrale Raadsvergadering Haarlemsche Hanze Landarbeiders naar Duitschland UIT ONZE OOST Aardschok te Menado In een zwembassin verdronken Toch gepakt Weer vlot gekomen Zijn verdiende loon Aan de speeltafels verloren Een noodlanding in het bezette gebied De „Italia"-expeditie Een militair vliegtuig neergestort Internationale lucht- verbindingen in Z.-Limburg Uit de Missie De werkverschaffing te Vriezenveen De Indische Katholieke partij Vrouwelijke bestuurders op verkeersvliegtuigen 24 Uur gewonnen Een sportvliegtuigclub te Amsterdam Een nieuw record INGEZONDEN GELEID DOOR DE EERW.ZUSTERS „DOCÏITEREN DER WIJSHEID" TE DRUTEN (Gld.) Op 24 Augustus a.s. zal het 25 jaar gele den zijn, dat vier uit Frankrijk verjaagde kloosterzusters, Dochteren der Wijsheid, haar intrek namen op Boldershof. Vier, die Frankrijk uit geloofshaat weg joeg, en die, als zoovele andere vluchtelin gen, het gastvrije Nederland ten zege zou den zijn. Zes stoelen en een geschuurde tafel, dat was het huisraad, en wanneer de Eerw. Moeder Overste Zuster Celestine van het Heilig Kruis ten huidigen dage de helpende hand uitsteekt tot zoo menig gekende of on gekende arme van Druten, dan is dat altijd nog in dankbare herinnering aan dien ouden tijd, waarin de inwoners van Druten haar en haar eerste gezellinnen zoo liefde vol geholpen hebben. De vier verjaagde zusterkens zijn al heel gauw aan het werk gegaan en hebben aan Katholiek Nederland een Inrichting gege ven, die het nog niet kende, een toevluchts oord voor Katholieke Vrouwelijke zwak- Zwakzinnigen. Zwakzinnigen. De naam klink zoo in-droe- vig. Wie Boldershof nooit bezocht heeft, zou rillen bij dien naam. Hij verwacht een akelig droefgeestig gebouw, omgeven door hooge muren, met achter de ijzeren tralies, de ver wrongen wezenlooze of boosaardige gezichten van armzalige schepseles, opgesloten als die ren. Een bezoek aan het gesticht doet U in tegendeel zien wat wonderen van blijheid de Christelijke naastenliefde daar wrocht. De helder frissche paviljoensgebouwen welke Eduard Cuypers plaatste aan beider zij van de kapel, doen tusschen het weelderig groen van boomen en struiken op zoo ver rassende wijze denken aan een grooten roo- den vogel die zijne vleugels beschermend uit strekt over de hulpbehoevende kinderen. De slanke hemelwaarts wijzende kapel en de breed uitgerekte paviljoenen, verzinnebeelden zoo treffend het geloof In God en de liefde voor den evennaaste welke hier Inderdaad wonderen gewrocht hebben Die blijheid der omgeving doet het U al heel gewoon vinden, dat helderlachende kin derstemmen opklinken van tusschen het groen. Overwint gij uw natuurlijke schuchter beid dan komen kleine lachende meisjes haar U toestappen, met open gezichtjes en oogen vol leven en kleurZijn dat nu eigenlijk de patiëntjes, vraagt U zich onwillekeurig af. Men ziet niet dat ze op andere kinderen veel achter zijn. Wie de moeite neemt om in de klassen te gaan zien, kan zijn oogen niet meer gelooven. Orde, oplettendheid, beleefd heid en dan, wat al die kinderen weten van Catechismus, taal, dierkunde, plantkunde! Handwerken en hulshouding worden door allen naar aanleg en gezondheidstoestand beoefend. Ik heb brieven gelezen van die kinderen welke In normale toestanden een meer dan gewone ontwikkeling veronderstel len. Ik geloof heel graag, wat mijn vriendelijke rflM geleidster my vertelde van ouders, die na eenige jaren moeite hadden him eigen kinde ren terug te kennen. Inderdaad wanneer men pasaangekomen patiëntjes vergelijkt met de kinderen, die eenige jaren in het gesticht verbleven, merkt men, wat hier de opoffering der opvoedsters bereiken kan. Wanneer men daar zoo'n arm wichtje ziet op een bankje neergehurkt, met doffe oogen zoor zich uitstarend, het mondje wezenloos openhangend, de slappe bloedlooze handjes in den schoot, dan begrijpt men wat er aan geduld, liefde en waakzaamheid noodig is om uit dat ziellooze vleeschklomp.te langzaam en geleidelijk, belangstelling, oplettendheid, leven naar voren te roepen. Want er is liefde noodig om elk kind afzonderlijk te bestudee- ren, haar goede oogenblikjes te bespieden, haar elementairen aanleg te achterhalen, 'n verborgen neiginkje te ontdekken, haar be langstelling wakker te roepen. En wanneer het ontwakend verstand een flikkering in 't oog heeft gebracht en een wezenstrek op het gezichtje heeft getooverd. dan begint onmiddellijk de vorming van het karakter. Tuchtmiddelen worden er geen ge bruikt en toch zit er vaak zoo'n ingeboren kwaadaardigheid in de wezens die in haar gedrang den normaliseerenden teugel van verstand en redellikheid missen. Huilen, schoppen, slaan, bijten, krabben, alle ver dedlgingsmlddelen, die de natuur aan het menschelijk dier gaf, worden tegen de Eer waarde zusters aangewend en moeten door een streng eerlijk rechtvaardigheidsgevoel en een overgroote lankmoedigheid overwonnen worden, want maanden later valt er plotse- lln uit zoo'n raaskalend mondie het ver rassend bewijs, dat ook zoo'n kind redelijk hefd en recht in de straf heeft weten te onderscheiden van nukkigheid en ongeduld Uit alle oorden van ons land zyn kinderen daar te zamen. In 25 Jaren van zijn bestaan heeft Boldershof er meer dan 500 zien bin nenkomen Op het oogenblik worden er 195 kinderen verpleegd, en ongevoed Och zeker op zco'n groot getal zijn er ook bij. bij wie 't resultaat zeer gering blijft en ook bij wie geen resultaat te besneuren of te verwachten is. Er zijn er ook die dagen en weken en maanden biyven drage met een leege doos of blijven rammelen met pen blikken busje. Er zijn er die eeuwig blijven dezelfde prentjes sorteeren en andere, die zonder eind dezelfde onsamenhangende woorden bljjven stamelen of eeuwig lachen om de schaduw van een dolle gedachte, die zij nooit begrepen heb ben. Er zijn eroch hier legt de beschei den naastenliefde der Zusters mij den vinger op den mond. Kier kan ik alleen maar zeg gen. dat de meest ongelukkige het meest worden bemind. Boldershof viert 25 Augustus dan zijn zilveren jubileum. De eerw. Moeder Celestine van het H. Kruis wandelt nog steeds als Overste door gangen en zalen en wanr.ser zij met haar handen graait in de rroote zakken van haar schort, dan klinkt het uit den mond der allerarmste nog: Moeder, lekkers! Dat het oude Boldershof het thans zoo schoone en rijke gesticht is ge worden. dankt katholiek Nederland aan de onvermoeide energie, en het ongeëvenaard organisatietalent en vooral de matelooze liefde van Mere Celestine. Voor de kinde ren is er geen grootere straf denkbaar dan wanneer het wenkende vingertje van de Overste een kwaadaardig uit een lokaal of van een werk roept en er is geen grooter vreugde voor diezelfde kinderen denkbaar dan te worden geroepen bij de Overste en te voelen dat streelend haar hand gaat over het van voldoening blozende gezichtje. Op veel plaatsen wordt gemaaid, door handen die niet gezaaid hebben. De eerw. Moeder Celestine heeft zelf het koren dat zij zaaide zien groeien, gedijen en rijpen. God heeft Haar die vreugde gegeven, maar voor wie h°ar werkzaamheden heeft gekend, staat het vast dat God alleen daar boven haar naar n-nnrde kan beloonen. T. EIJCKELER, Monfortiaan. Lang geleden, toen hy nog maar enkele jaren pastoor te Maarssen was, hebben wy eens, ter gelegenheid van zyn verjaardag, een persgesprek met dr. Ariëns gehad, schryft „het Centrum". Het was niet gemakkelijk ge weest, hem daartoe te bewegen. Hy had een hekel aan zulke dingen, schreef hij. En hy meende ook, dat hy er niet voor deugde en dat hij ons zou tegen vallen! Maar op ons aandringen stelde hy zich beschikbaar. „Wil den wy hem absoluut op de pijnbank hebben, vooruit dan maar". Dat had hy wel over voor óe vriendschap. Het werd een zeer belangryk persgesprek, zooals een gesprek met hem altijd leerrijk en boeiend was. Dr. Ariëns verhaalde ons van veel en velerlei; en een der interessantste gedeelten van het onderhoud vormde wel hetgeen hy ons zeide over zyn studententyd te Rome, over zyn reizen in Italië en zyn eerste op treden te Enschedé. Men ziet er den fijn- zinnigen mensch en den socialen priester reeds ten voeten uit. O, zeide hy sprekende van zijn studie jaren in de Eeuwige Stad een heeriyke tyd was dat! „Rome heeft me ontdooid! Ik heb er myn „humaniora" gemaakt! Zie je, dit is het voorrecht wanneer je reeds priester zynde, naar Rome gaat. Je bent dan veel vryer dan een seminarist en ondergaat veel sterker den indruk van de stad, van het land, ja van de wereld urbis et orbis. Je wordt volop Ro mein, Ik werd het. Ik bracht ginds mijn vacantie door, reisde, studeerde, zwierf. Ah, dat zwerven door Italië! Ik deed het nu eens met anderen, ontmoette er Dunselman en Van Looy, dan weer alleen. Je leert er zoo goed het volk door kennen. Het volk in ai zyn klassen en in zijn eigenaardigheden, in zyn vreugde en zyn ïyden. Je leert er voor het volk voelen. Ja, ook dat. Door Sicilië zwierf ik alleen, en de sociale angel moet er destijds al by me ingezeten hebben ik kroop in de zwavelmynen, praatte met de menschen, informeerde naar hun verdien sten, naar hun werktyd en teekende alles op. Primitief ging het er toe. Langs gewone trappen daalden de mannen en de jongens stumperds van 9 A 10 .jaar af In de myn en verdiende er laat eens zien ja, mannen naar ik meen ongeveer 70 et. per dag en de jongens een kwartje. Die stak kerds waren met weinig tevreden en ze de den het zware werk omslachtig, voor een beetje geld. Ik gaf hun eens den raad wagen tjes aan te brengen met katrollen, om zoo dé zwavel naar boven te hyschen, maar wat zouden de kinderen dan verdienen, vroe gen ze. Toen ik hen langs de lange, donkere trap omhoog zag kruipen, met de groote brokken zwart op hun blooten, ingebogen rug, en het steunen hoorde by eiken tred, dien ze hooger kwamen, zei myn kameraad: Hier kunt ge denken aan den derden helle zang van Dan te: „Quivi sospiried alti guaidaar klonken zuchten en weeklach ten door de donkere lucht". Toch schenen die menschen niet ongelukkig, ik heb ten minste gezellig met hen kunnen praten." „En u voelde toen in u groeien de sociale roeping?' was onze vraag. „Ja, maar nog niet precies zooals u be doelt. Ik dacht meer te werken-voor de ar beiders in den trant van Kolplng en Don Bosco. Geen sociale rechtvaardigheid, maar charitas. Ik heb eens een heelen dag by Don Bosco in Turijn doorgebracht en dat behoort wel tot mijn mooiste herinneringen van Ita lië. Hy kon nauwelijks meer gaan, maar het was aandoeniyk te zien, wat die krachtige Turynsche mannen, die toen juist feest by hem vierden, den ouden man een liefde toe droegen. Ik heb toen ook de stichting van den in 1842 overleden Turijnschen kanunnik Cotolengo bezocht, het zoogenaamde „Huisje der Goddeiyke Voorzienigheid" dateer. dorp van gestichten is voor alle mogeiyke menschelijke ellenden. Fondsen waren er niet maar 4000 verpleegden, die jaarlijks een millioen vyfhonderd duizend francs kostten, in te kasseeren door de Goddeiyke Voorzie nigheid. „Een gevaarlijk bezoek voor ui" heeft mij eens lachende een vriend gezegd. „Kort en goed, ik kwam met beslist sociale neigingen naar Holland terug en was daar om heel blij, toen de Aartsbisschop mij En schedé als standplaats aanwees. De behoef ten aan organisatie voelde ik daar terstond, maar ge weet, dat die behoefte toen nog niet zoo algemeen erkend werd, en ik wendde my om raad tot Van Nispen, den praeses der Gezellenvereeniging te Amsterdam. Ik be greep, dat ik by hetgeen ik wilde beginnen, mijn positie op het spel zette, maar Van Nispen stak my een hart onder den riem: Als je het goede voor hebt, moet je er wat voor over hebben, zei hij. Hy schreef toen aan den Aartsbisschop, Mgr. Snickers, en die heeft me heerlijk geholpen. Monseig neur was een ideaal van 'n man. Ik kon met hem spreken, vryuit, en hij schonk mij zijn vertrouwen, my, den jongen, pas be- ginnenden kapelaan. Er moesten moeilijkhe den overwonnen worden: er was onverschil ligheid, antipathie, wat al niet! Maar de Bisschop was er voor, hy was vóór de ar- beidersvereeniging, en daarmede was de zaak gewonnen. Hij ga,f meer dan zijn woord, hij steunde metterdaad. „Monseigneur, zei ik met al de vrijmoedigheid van myn jeugd, de wereld gelooft aan geld; als U my geld geeft zal men gelooven, dat U myn plan heeft goedgekeurd." Honderd gulden zou ik krij gen, meende men; die gaf Monseigneur altyd als er het een of ander te steunen viel. Maar ik deed m'n hand open, waarin de gave van den Bisschop gevallen was. „Alsjebrief, vijfhonderd gulden heb Ik ge kregen". En dan dat merkwaardige, klare inzicht van den Bisschop, in een tyd toen er nog zoo weinig sociaal besef leefde onder ons. „De werklieden hebben zoo dikwijls recht van spreken" zeide hy. En toen de ver- eeniging er komen zou en Schaepman en ik meenden, dat een geestelijke president moest wezen we zaten toen nog gevangen in het stelsel van Kolping met zijn „Geistlicher Praeses", wat voor Twente heelemaal niet deugde was het weer Monseigneur, die zei: „Dat is niet goed; op den duur willen de menschen dat niet; zy willen niet als leeken op deze wyze onder een geesteiyke staan; maak er een geesteiyk adviseur van". Ja. een echt democratische Bisschop was hy, een steun en een kracht; ook later". „Kreeg u ook niet aanmoediging uit Rome?" „Ja antwoordde dr. Ariëns in 1888, toen ik in Rome was by den Paus, vroeg Ik Leo XIII om zyn zegen voor de organisatie en de H. Vader gaf my dien gaarne. Daarop eerst ben ik begonnen" raal-Overste der Witte Patesr, Rev. Père Voilland, opzoeken, toen deze laatste zijn officieel bezoek deed aan het Vicariaat Nyansa, om hem te verzoeken hun lagere scholen te verschaffen voor hun zoons en dochters. Dit voorval kenmerkt de houding der inlandsche overheid tegen de katholieke missionarissen. Ze verzochten ook om me dische hulp, d.w.z. apotheken en ziekenhui zen voor hun volk. De Apostolisch Vicaris van Nyanza, Mgr. Joseph Sweens, was zeer onder den indruk over dit bewijs van ver trouwen in den arbeid van zijn missiona rissen. Zusters stichten een melaatschen inrichting in het district Shan tung. Menschowfu (Shantung, China). Ondanks het feit dat de toestand in China zoo weinig stabiel is, maken de Dienaressen van den Heiligen Geest in Shantung plannen tot den bouw. Ze stellen zich voor een nieuwe lepro- serie op te richten op 2 kilometer afstands van Yenschowfu. De eerste steen is reeds gelegd, en het nieuwe gebouw zal 200 zieken kunnen herbergen en in twee afdeelingen verdeeld zyn; een voor mannen en de an dere voor vrouwen. De Dienaressen van den H. Geest hebben hun moederhuis in Steyl, in Limburg. DE PRIESTER-MISSIEBOND. Op Zondag 12 Augustus vierde de St. Bar- baraparochie te Culemborg haar 3e eeuw feest. Wel dateert deze statie oorspronkelijk van 1310, doch in de eerste tijden der Her vorming is de uitoefening van den katholie ken godsdienst een geheele reeks van jaren door Floris van Pallandt, graaf van Culem borg. streng verboden geweest en eerst na diens dood in 1598 werd de toestand iets dragelijker. In 1623 werd door Floris II aan een pater Jezuiët, Welius genaamd, verlof gegeven tot het oprichten van een schuil kerk en kon het parochiewerk wederom een aanvang nemen. Dit feit is nu Zondag met grooten luister gevierd. Het fraaie kerkgebouw, dat dateert van 1887, prykte in een uitgezochten feest tooi. In verband met de staking te Hengelo (O.) moest de bontweverij „Bengalen" te Neede wegens gebrek aan grondstoffen worden stop gezet. Alle arbeiders dezer weverij zyn dus op 't oogenblik werkloos. GLADIOLEN UIT NEDERLAN™ IN LONDEN NEDERLANDSCHE SUCCESSEN De fa. v. Kony'nenburg en Mark te Noord- wyk heeft een gouden medaille gewonnen voor de beste handelsinzending op de Lon- densche tentoonstelling van de „British Gla diolus Society". De firma behaalde boven dien een tweeden prijs in de 4e klasse en een tweeden prijs in de 7e klasse. De 4e klasse bevat 24 variëteiten grootbloemige gladiolus-soorten die sedert 1925 ingevoerd of nog niet in den handel zijn, en de 7e klas 12 variëteiten van grootbloemige gladiolen. De derde prys in de 4e klas werd behaald door de firma K. Veldhuijs en Co. te Hille- gom, welke firma ook won den tweeden prys in de 3e klasse (mooiste collectie Primu- lines) De jury had byzondere woorden van lof voor de inzendingen der Nederlandsche kweekers Reeds gedurende eenige jaren worden door de vakorganisaties van het spoorwegpersoneel pogingen gedaan om op de ïynbureaux der Tractie, van Vervoer en van Weg en Werken in de verschillende plaatsen van het land evenals dit reeds verscheidene jaren ge leden op de administratiegebouwen te Utrecht is ingevoerd de vrije Zaterdagmiddag in gevoerd te krijgen, doch steeds zonder resul taat. De organisaties verzochten tenslotte om den vryen Zaterdagmiddag desnoods by toerbeurt te regelen, doch ook dit laatste verzoek werd door de spoorwegdirectie van de hand ge wezen. Op de bureaux der Electrische Tractie te Leidschendam bestond, evenals op de hoofd- bureaux te Utrecht, wel de vrije Zaterdag middag. Aan het personeel te Leidschendam is thans echter medegedeeld dat ingaande 1 September a.s. de vrije Zaterdagmiddag wordt afgeschaft. Een verzoek van het bestuur van vakgroep 1 der Nederlandsche Vereeniging om deze beslissing ongedaan te maken werd afge wezen. In verband hiermede, zal het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging thans 't vraagstuk van den vryen Zaterdagmiddag voor alle ïynbureaux in de verschillende plaatsen door middel van den Personeelraad by de directie der Nederlandsche Spoorwegen aanhangig maken. Het personeel van de administratiegebou wen te Utrecht heeft destijds den vryen Za»- terdagmiddag van de directie „afgekocht" door de eerste vyf werkdagen der week een half uur vroeger te beginnen en des Zaterdags een half uur later te eindigen. De vrije Za terdagmiddag (3 'A werkuren) wordt dus vol komen ingehaald. De jaarvergadering van den Centralen Raad van de Hanze, bond van R.-K. Midden- standsvereenigingen in het bisdlom Haarlem, is, in verband met het samenvallen met de landbouwtentoonstelling te Alkmaar, veertien dagen uitgesteld en zal thans plaats hebben i op Woensdag 10 October a.s. De termyn van indiening van voorstellen wordt dientengevolge verlengd t- 1 Augus tus a.s. rigen zyn gistermorgen na aankomst uit Ma- riënberg direct doorgegaan naar Almelo en hebben een protesttocht gemaakt om het waterschap „De Regge" om den heer Meye- rink, hoofdopzichter der Heidemaatschappij, die met de uitvoering van het werk belast is van de volgens hen rechtmatige en gegronde grieven te overtuigen. Deze menschen zyn zeer ontevreden over het te verdienen loon. zy beweren dat zy met de nu geldende loonregeling en den toeslag inbegrepen nog geen 2.per dag kunnen verdienen. Genoemde werkloozen zyn vooralsnog niet voornemens cm evenals hun collega's uit Amsterdam te gaan staken, maar zy zullen zoolang protesteeren, tot er verbetering in de loonregeling is verkregen. De protesttocht van gistermiddag heeft nog niet geholpen, want zy hebben geen en kele toezegging ontvangen, zoodat ze weer ongetroost aan het werk moesten. De Rijksdienst der Werkloosheidsverzeke ring en Arbeidsbemiddeling deelt het volgen de mede: Thans worden gevraagd: a. in Rijnland voerlieden-ploegers en mel kers. Men geeft, wat de eersten betreft, de voorkeur aan arbeiders, die goed met paarden k' innen omgaan, reeds in den landbouw werk zaam zijn geweest, kunnen ploegen en aller lei landarbeid kunnen verrichten. Het geldt hier een arbeidsovereenkomst voor een ge heel jaar; loon minstens 50 Mk. per maand met kost en huisvesting. b. aibeiders voor alurlei landarbeid. Bij accoordwerk kan vijf A ::cs Mk. per dag ver diend worden; het dagicon bedraagt tv/ee Mk. Bovendien genieten de arbeiders kost en huisvesting. Inlichtingen kunnen bekomen worden by d Aïleidsbeurzen, de correspondenten der Tbr'dsbemiddeling cn, voor zoover deze in- KrbUngen ter p.aci.se niet kunnen worden verkregen, bij den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling, idenhoutschewc? 30. te 's Cravrnhage, Joch dan uitsluit mrt schriftelijk. Naar Aneta seint, is te Menado een vrij zware aardschok gevoeld, die ruim een mi nuut duurde en ging in de richting Oost- West. Aneta seint uit Batavia: Het vyfjarig zoontje van de familie Schu macher is in den kinderzwembak van de zweminrichting Tjikini gevallen. Andere kin deren en de moeder schoten te hulp en drie ijlings ontboden ddektoren pasten kunst matige ademhaling toe. Maar het lukte niet het kind weer tot bewustzijn te brengen. Hedenmiddag is he begraven. Aneta seint uit Serang: De assistent-wedana van Kopo heeft te Weltevreden in Gang Chaulan den barbier Djaim gearresteerd, die mede schuldig is aan den moord op den wedana van Menes bij de onlusten in 1826. De assistent-wedana ontvangt nu de pre mie van 150 die op de aanhouding was vastgesteld. Aneta seint uit Batavia; De stoomer van de Kon. Paketvaart My. „Mossel" is weer vlot gekomen, ten gevolge van het afsleepen door de „Pasir". Het schip had geen averij en heeft de reis naar Soera- baja voortgezet. De „Both" is naar Makassar doorgestoomd en de „Pasir" keert naar Soe- rabaja terug. De „Mossel" zal gewoon op den datum van het dienstreglement vertrek ken. Aneta seint uit Semarang: De Raad van Justitie heeft Dinsbach, den politie-opziener, die wegens mishandeling te recht stond, veroordeeld tot vier jaar gevan genisstraf met aftrek van preventief. Dins bach teekende onmiddellijk hooger beroep Aneta seint uit Batavia: De Raad van Justitie behandelde de zaak tegen W. Maler, den oud-commies by de waterleiding te Bandoeng, die terecht stond wegens verduistering van 26.158. Bekl. bekende, dat hy den eersten mis greep gedaan had in September 1927, toen hij 200 wegnam, omdat hij zijn salaris ver gokt had in de sociëteit van het Indo-Euro- peesch Verbond, waar hy geregeld baccarat en roulette speelde. Later speelde hy tjapa- jiki in een Chineesche sociëteit. Het salaris van beklaagde bedroeg 175. Hy gaf zichzelf aan, toen hy geen gat meer zag. Hy gokte onder meer met den heer Staden ten Brink, den wethouder van Bandoeng, die ook gere geld speelde. Tegen hem werd een jaar en zes maanden gevangenisstraf geëischt met aftrek van preventief. In zijn requisitoir wees de officier mr. De Kruyff op het volkomen gebrek aan controle door de chefs van beklaagde. Ook de verde diger, mr. Tellegen, hekelde dit gebrek aan controle en noemde de zaak een decentrali satiedrama. Beklaagde heeft het geheele ver duisterde bedrag verloren aan de speeltafel, wat de Raad kon nagaan door den heer Van Staden ten Brink te hooren. Hy verzoekt daarom een voorwaardelijke veroordeeling met een ruimen proeftyd. Een W. B.-telegram uit Düren meldt: Het van Keulen komende vliegtuig D 1214 moest wegens weigeren van de ontsteking in de nabijheid van de Dürensche kazerne een noodlanding maken. De inzittenden werden door Fransche officieren gearresteerd en naar de kazerne geleld. Het vliegtuig werd in beslag genomen. Na twee uren werden de bemanning en de machine vrijgelaten en de vliegers zetten hun tocht naar Neder land voort. Is Amundsen nog in leven? Uit Reykjavik wordt gemeld, dat het Fransche expeditieschip „Pourquoi pas," dat op het oogenblik voor IJsland ligt, over drie dagen weer naar Spitsbergen zal ver trekken, ten einde aan het zoeken naar Amundsen en de ballongroep deel te nemen. De „Pourquoi pas" zal met de „Krassin" samenwerken. De leider van de Russische hulp-expeditie aan boord van den ysbreker, prof. Samoi- lowitsj, die Dinsdags te Oslo is aangekomen, heeft, volgens het „Hbld." aan vertegen woordigers van de pers medegedeeld, dat men zoodra de „Krassin" weer te Spitsber gen is gearriveerd op het Noord-Oostland een basis voor vliegers zal organiseeren. De Russische vlieger Tsjoeknowski heeft reeds gemeld, dat zijn machine weer in orde is. De proefvluchten zijn goed uitgevallen. Samoilowitsj acht het zeer waarschijnlijk dat Amundsen niet naar de groep van Nol bile of die van Malmgren, maar onmiddel- iyk naar de met de ballon verder gedreven groep Italianen is vertrokken. En hij heeft goede hoop, dat Amundsen nog in leven is. Naar uit Bern gemeld wordt, is een mili tair Fokkervliegtuig neergestort. De beide inzittende officieren werden zwaar gewond. Men meldt uit Heerlen: Naar wij vernemen hebben er onderhan delingen plaats tusschen de Deutsche Luft hansa, die te Aken een vlieghaven inricht en de steden Maastricht en Heerlen om ook deze plaatsen in het net der internationale luchtlijnen te betrekken. Het zou de bedoe ling zijn de beide Zuid-Limburgsche steden te interesseeren voor de internationale luchthjnen en den toestand begin 1929 in te doen gaan. „Agentia Fides" meldt o.a.: Negeropperhoofden verzoenen aan den Generaal-Overste der Witte Paters om scholen Bukoba (Tanganyika, Oost-Afrika)De sul tan van Kyamtwala, vergezeld van de Re genten van Kisiba en van Bugabo. alsmede van verscheidene andere meer of minder be- langryke opperhoofden, gingen den Gene- V. D. meldt uit Vriezenveen: Van de Amsterdamsche werkloozen, die te Mariënveen waren te werk gesteld, zyn er de vorige week een 50 overgebracht naar Vrie zenveen, ter verbetering van den 2en Leidijk voor het waterschap „de Regge Een klein aantal is direct na de overplaatsing vrywil- lig naar Amsterdam teruggekeerd. De ove- Het Dagelyksch Bestuur kwam, naar de „Koerier" meldt, in den vooravond van 12 Juli 1.1. in het Hotel des Indes voltallig byeen ter bespreking van diverse aangelegenheden. Veel aandacht werd geschonken aan een aantal ingekomen stukken, waaronder een schrijven van de Indische-Contact-Commissie van de R. K. Staatsparty in Nederland. Ten zeerste wordt het geapprecieerd, dat door en kele afdeelingen mededeelingen en verslagen van vergaderingen werden ontvangen, waar door het D. B. op de hoogte biyft van het geen er in de afdeelingen omgaat. In verband met een reis naar Europa van den voorzitter, den heer dr. Schmutzer, met welke reis ongeveer een drietal maanden ge moeid is, werden enkele besluiten genomen. Met de waarneming van de functiè van voor zitter werd belast de ondervoorzitter, de heer Het in dienst stellen van een vrouwelyke tweede bestuurder op de lijnen der KIM., heeft, mede in verband ook met de groote publiciteit die er een onvermi.jdeiyk gevolg van was, vooral in luchtvaartkringen weinig instemming gevonden, hoe onschuldig het feit op zich zelf ook was. Vrij algemeen is door luchtvaart-deskundigen dit experiment als psychologisch gevaarlijk gestempeld. Naar aanleiding van dit geval, schryft nu de Lon- densche „Aeroplane": „De groote publiciteit die de pers aan het feit heeft gegeven, dat een vrouw kortgeleden op een van de K.L.M.-machines van Am sterdam naar Croydon vloog in de hoedanig heid van wat men officieel „tweede bestuur der" noemt, waarbij genomen de van de be doelde vrouw afkomstige en in de bladen weergegeven verklaring dat het haar ambitie zou zijn een der „Argosy" verkeersvliegtuigen van Imperial Airways te vliegen, heeft onge twijfeld bil een aantal menschen den indruk verwekt, dat het plan zou bestaan op de internationale luchtiynen vrouwelijke be stuurders te gebruiken. Daar zulk een indruk vanwege het feit, dat maar weinige passa giers zich zouden willen toevertrouwen aan een verkeersvliegtuig bestuurd door een vrouw kwaad kan berokkenen aan het personen vervoer doo de lucht, ls het noodig licht te brengen in deze zaak. De heer Plesman. de d'recteur der K.L.M., beeft ons rr.et beslistheid verklaard, dat de KLM., nooit vrouwelijke bestuurders in dienst zal nemen. En er bestaat ook niet dp veringste kans, dat Tmnerial Airways of eenig ander serieus luchtliinbedrijf. van de dien sten van vrouwen gebruik zal maken. Afge zien van de officieele houding van de Inter nationale Commissie voor Luchtvaartverkeer. zijn er nhvsieke redenen, waarom vrouwen ongeschikt zijn om verkeersvliegtuigen te be sturen, evenzeer als zii ongschlkt zijn om te f-u-weer en a's locomotief of autobusbestuur ders. ..Tn het bewuste geval echter, was de vrou welijke vlieger toestemming verleend oir als tweede bestuurder mee te vliegen op een bepaalde machine bij een bepaalde gelegen heid. omdat er mogelijkheid bestaat, dat zij zal deelnemen aan een lange-afstand-vlucht met eenzelfde soort vliegtuig dat geen ver keersmiddel In publieken dienst zal zyn Daar op de bewuste machine geen passa giers worden vervoerd, stond voor haar de gelegenheid open in het vliegen met dat tyne eenige ervaring op te doen, ofschoon zonder het te besturen. Met, de aanduiding „tweede bestuurder" is gewoonlijk epn mecano be doeld, die voor een oogenblik de besturing kan overnemen om den eersten bestuurder een oogenblik van rust te geven." Reuter meldt uit New-York: Een water vliegtuig met mailzakken is des middags om één uur van het dek van de „Ile de France" met een catapult weggeschoten, toen het schip ongeveer 450 myi van het land verwy- derd was. Het vliegtuig kwam om vyf uur te New- York aan en won daarmede dus 24 uur voor de aflevering van de mail uit. Als de proef neming in de praetijk blijkt te voldoen, zal geregeld op deze wyze de post worden bev handeld. Er zyn, naar het „Hbld." verneemt, bespre kingen gaande om. in navolging van Rotter dam, ook voor Amsterdam te geraken tot de oprichting van een sportvliegtuigclub. Het zqu echter de bedoeling zyn de club niet te Schiphol, doch op een vliegveld in de nabij heid van Amsterdam te laten oefenen, in ver band met de gevaren, welke het intensieve internationale luchtverkeer voor de nog wei nig ervaren sportvliegers kan opleveren. Uit Berlyn wordt aan het HBld. gemeld: By de zeilvliegwedstryden op de Wasser- kuppe in het Röhngebergte heeft de Oosten- rijksche zeilvlieger Kronfeld het Duitsche duurrecord verbeterd door een zeilvlucht v^n ongeveer acnt uren uit te voeren. Hy steeg met zyn zeilvliegtuig om half 12 's middags op en werd eerst na acht uren in de lucht te zyn geweest door windstilte gedwongen te dalen. Pastor. De heer Ten Berge zal, eveneens tydeiyk, den heer Schmutzer vervangen in het College van Gedelegeerden. Door overdrukke werkzaamheden, zoowel als in verband met zyn aanstaand verlof naar Nederland zag de heer Ir. Leeuwenberg zich genoodzaakt als le secretaris af te treden. Bij monde van den voorzitter werd den heer Leeuwenberg harteiyk dank gebracht voor het vele werk door hem voor de Ind. Kath. Party verricht. In de plaats van den heer Leeuwenberg zal de heer Mr. Hildebrand treden. Voor 2e secretaris werd gekozen de heer L. J. Ritchi (secretaris van het H. B. van den Kath. Ondern. Bond), die zich daartoe bereid heeft verklaard. Voor den inhond van deze rubriek stelt ét Redactie zich niet aansprakelijk OORLOG EN CHRISTENDOM Geachte Redactie, Over het naschrift van de Redactie onder myn artiketl met bovengenoemden aanhef, zou nog heel wat te polemiseeren zyn, doch ik vrees, dat we eikaar nog niet zouden ver staan; slechts een paar opmerkingen: Ieder Christelyk mensch schuwt den oor log. O zeker! Ze vinden oorlog allemaal even verschrikkelijk, maar wat voor practisch nut heeft dit, als we daarnaast geen daden stel len, die den oorlog voortaan onmogelijk zul len maken? Vervolgens zou lk weinig verschil zien tus schen afweer by aanval en den aanval zelf. Ik geef toe, dat de eene oorlog uit nog lagere motieven gevoerd wordt dan de andere, zoo- als byv. toen de Duitsche horden België bin nenvielen, doch ik veroordeel eiken oorlog als een misdaad en rechtstreeks zondigend tegen Christus' gebod: „Gy zult niet dood slaan". En moet dit dan niet de leidende gedachte zyn van allen, die zich Christenen noemen? Deze vraag moeten wy consequent beant woorden, daar is geen ontkomen aan! Dan nog, ten laatste, Geachte katholieke Redactie, hoe is het mogeiyk te zeggen, dat de Godsdienst misbruikt zou worden als dek mantel, om zich van oorlogvoeren af te maken! Is het niet juist door alle eeuwen heen andersom geweest? De wapenen werden gezegend in den naam van God, op de gor dels van de Duitsche soldaten stonden de woorden: „Gott mit uns" gegrift; in de ker ken werd tot God gebeden en gesmeekt om de overwinning en dank gezegd ten koste van millioenen schuldelooze slachtoffers? En degenen, die weigerden het doodend wapen op te nemen tegen hun naaste, omdat zy God meer gehoorzamen dan de menschen, worden opgesloten in de gevangenis 'hy misdadigers van het laagste allooi, alleen omdat zy Gods gebod daadwerkeiyk willen nakomen. De godsdienst moet immers ons heele leven doordringen, het is niet voldoen de dien voor de wereld te belijden. Door te bidden voor den vrede en daarnaast onzén steun te geven aan bewapening en oorlogs- credieten en alles, wat met het miiitairisme samenhangt, maken wy Gods geboden tot 'n aanfluiting. Nog eens: voor mij geldt slechts één gebod, dat met geen eng nationalisme te maken heeft, een eenvoudig gebod van een grootsch internationaal karakter: „Gy zult niet dood slaan!" B. BULSING—VAN BESOUW. Naschrift deT Redactie Om over een zaak te spreken of te schryven, moet men haar kennen. Inzendster nu is van de zaak, waarover zy schryft. niet op de hoogte. WU raden haar daarom aan eerst eens het onlangs voor de tweede maal verschenen werk te lezen van Z D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, getiteld „God en het kwaad in de wereld". De pijnlijke kwestie van de verhou- jding tusschen christendom en den oorlog wordt daarin allerscherpst gesteld: zonder moeilykheden te ontwijken, geeft de geleerde schryver daar de oplossing van de moeilyk heden. Na lezing van dit klare werk zal in zendster tevreden kunnen zyn. Mgr. Aenge nent laat in dit werk het gevoel wel spre ken, maar het verstand behoudt de leiding. Het omgekeerde is bij inzendster het gevaL Blykbaar valt het verstand weg voor het gevoel. Maar met gevoelsargumenten komt men er niet altijd in de wereld. Een voorbeeld „Ik veroordeel eiken oorlog als een mis daad en rechtstreeks zondigend tegen Chris tus' gebod," zegt inzendster. Gesteld eens, dat er zich in de nabijheid van Afrika's Soe dan een krachtige christenbevolking al of niet samengesteld uit blanken zou ont wikkelen. Naburige negerstammen vormen echter het voornemen om, laat ons zeggen, met het doel de leden der christengemeente te vernietigen en op te eten, tegen den tot krachtigen tegenweer wel in staat zynden staat, oorlog te voeren. Meent Inzendster nu, dat het de plicht van deze christengemeente is, zich door de wilde volksstammen te laten dooden en opeten zonder den minsten tegen stand te bieden, ook als andere middelen ter voorkoming van den oorlog niet helpen? En als straks de bolsjewistische legerscharen uit Rusland zullen uittrekken om maat- schappy en godsdienst te vuur en te zwaard te vernietigen, moeten wy, Nederlanders, ons dan weerloos aan de Sovjets overleveren om te worden doodgeschoten, de oogen uitgestoken, gemarteld, evenals dat in 1918 in Rus land gebeurde? Er is dus wel degeiyk verschil tusschen afweer bij aanval en den aanval zelf. Ook de andere door Inzendster aangevoer de argumenten kunnen misschien wel succes hebben in een vergadering van eenvoudige, niet wetenschappelijk onderlegde menschen. maar vormen geen grondslag voor 'n behoor lijke polemiek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10