Buitenlandsch Nieuws FEUILLETON RADIO-OMROEP BLADZIJDE 2 TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1928 DE BEKEERING EENER VESTAALSCHE MAAGD Het vlieg-ongeluk te Heerlen GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN BRAND AAN BOORD VAN EEN STOOMSCHIP LUCHTVERKEER den bouw D uitschcn Het rumoer om vani een nieuwen pantserkruiser. Het besluit van de Duitsche rijksregee- ring om den pantserkruiser, die maanden lang het „pièce de resistance" is geweest fh de campagne van de destijds nog oppo sitioneels democraten en sociaal-demoera ten tegen het rechtsche kabinet-Marx, nu wch te bouwen, heelt de positie van het kabinet-Müller geen goed gedaan. ïn de bladen van rechts wordt lustig de draak gestoken met de „beginselvastheid" van de democraten en de sociaal-democra ten, die eerst verwoede Saulussen waren, maar brave Paulussen werden, zoodra ze op het kussen zaten. Minder goedmoedig is de crltiek van links. De communisten schreeuwen moord en brand en hebben een lelie actie op touw gezet tegen de socialis tische ministers, die, naar men in de „Rote Fahne" kan lezen, ook nu weer, als reeds zoo vaak, de zaak van het proletariaat heb ben verraden en zich andermaal den wil ligen dienaar van het kapitalisme en mili tarisme hebben getoond. Maar niet alleen de communisten spu wen vuur en vlam. Ook in den linkervleugel der sociaal-democratische party is de ont stemming algemeen. Te Plauen is Zondag to een vergadering van de Saksische soci aal-democratie, die van oudsher berucht is om haar radicalisme, een motie aangeno men, waarin het besluit van het rykskabi- net een schandelijke hoon op de idealen van de Duitsche arbeiders wordt genoemd en waarin wordt verlangd, dat de party - genooten in het kabinet hun portefeuilles ter beschikking zullen stellen. Het behoeft geen betoog, dat de socialistische ministers daar geen oogenblik over denken. Zij pro- beeren veeleer hun besluit te rechtvaardi gen en olie te werpen op de golven der algemeene verontwaardiging in arbeiders kringen door het publiceeren van een of ficieuze verklaring, die echter al heel wei nig overtuigend klinkt. Opnieuw komt men aanzetten met de mededeeling, dat het kabinet verplicht was om het besluit van den Rijksdag en van den ryksraad uit te voeren, en alleen had na te gaan of de tegenwoordige financieele toestand des ryks het bouwen van den pantserkruiser gedoogde. Dit is natuurlijk slechts een praatje voor de vaak. Het feit dat het parlement de middelen voor den bouw van den kruiser heeft gevoteerd, ver plicht de regeering daarom nog niet dit nu ook te doen. Aannemeiyker dan de officieuze verkla ring klinkt het gerucht, dat in parlemen taire kringen de ronde doet, volgens het welk het centrum en de Duitsche volks party zouden hebben gedreigd uit de coa litie te zullen treden' als het kabinet den bouw van den kruiser niet mcclit goedkeu ren. De verhouding tosschen Itali en Zuid-Slavlë. De Skoeptsjina te Belgrado heeft de over eenkomsten van Nettuno thans geratifi ceerd. Met 158 stemmen. Juist -de helft dus van de 315 leden tellende Zuid-Slavische volksvertegenwoordiging heeft aan deze overeenkomsten met Italië haar goedkeuring gehecht. Er waren In de Skoeptsjina nog net voldoende leden aanwezig om een besluit mogelyk te maken. De Kroatische oppositie immers ontbrak, maar ook de nog aan de parlementaire werkzaamheden deelnemende groep der oppositie, de Servische boeren partij, verliet vóór de stemming de zitting zaal als een protest tegen het voornemen der regeering om in dit onvolledige parlement een beslissing door te zetten. In een heftige rede had de leider dezer groep, Jovanowitsj, zich tegen de ratificatie verzet. wy hebben er al eerder op gewezen, dat deze overeenkomsten met Italië welker be- en Mandsjoel.ye krachtigmg steeds weer moest worden uitge steld wegens het verzet der oppositie-par- Welke houding Japan tegenover Moekden tijen, slechts een eerste en nog slechts be- aanneemt, ls niet duidelijk. De berichten scheiden stap waren in de richting van een daaromtrent zijn met elkaar volkomen in betere verstandhouding met Italië. strijd. Uit Tokio komt het bericht, dat de Heel duidelyk is het verzet tegen deze sP®nning tusschen Tokio en Moekden de overeenkomsten op zich zelf zeker niet. De 'aatste dagen aanzienlijk is geluwd, uit Pe voornaamste betreffen zekere Italiaansche kH?g daarentegen wordt op hetzelfde oogen- industrieele ondernemingen in Dalmatië bllk gGmc!d' dat, de verhouding zoo sterk ge wier kapitaal ondanks de Zuid-Slavische dat etovel de?kt' een wet, volgens welke van geconcessionneerde on- blokkade tegen Moekden m te stellen. De üernemingen de helft der aandeelen ln Zuid- ZGgt' uit goede, br°n te™" Slavische handen moet zijn, zuiver Itall- ™*en' dat de regee"ng Moekden haar aansch mag blijven, verder het handelsver TZirfT banking keer In Flume en eindelijk de visscherij langs de Dalmatische kust. Alleen wat dit la'at- S' wJnohT^nl r ste betreft doet Zuid-Slavië rinnr de o-eiiik- gelekt, dat Tsjang Hsoeh-Liang, de dictator iSli/ w ïïi - te Moekden in het geheim is overeengekomen gerechtigdheid hier van Italiaansche ei de nationalistische vlag te hijschen en drie t Li! ee" vertegenwoordigers te aanvaarden als leden tegemoetkom»! van cenlge beteckenis. van den poijtieken raad, die onverwijld te En Opmerke.dk Ls het dan zeker ook dat Moekden ZOu worden of reeds zou zijn inge- tocn Raditsj en TioembitsJ in de Zuid-Sla- steld en uit, elf leden zou bestaan. Indien dit vische regeering zetelden door deze regee- teatste juist is> daarmede nog volstrekt ring werd besloten aan de Skoeptsjina de niet verklaard zyn, waarom Japan zou over ratificatie voor te stellen. Dat was toch zeker 'gaan tot een blokkade, daar baron Tanaka wel een bewijs, dat ook deze Kroatische ver- evenals baron Hajasjl, de vertegenwoordi tegenwoordlgers tegen deze verdragen geen ger Van Japan te Moekden, heeft verklaard bezwaar haddenal stelden zy zich later dat Japan geen principieele bezwaren heeft dan ook weer aan het hoofd van de felle tegen een overeenkomst tusschen Moekden oppositie die hiertegen werd gevoerd. en Nanking en niet voornemens is, in Chi- Het verzet zal dan ook wel grootendeel -va's binnenlandsche aangelegenheden in te voortkomen in de eerste plaats uit ovetwe-^ iipen. Tenzij Japan het tydstip, waarop gingen van binnenlandsche politiek, in d Moekden daartoe overgaat, inopportuun tweede plaats uit de by velen jegens Italië J acht, in verband met het feit, dat Nanking doorgezet. Want de ratificatie van de ver dragen van Nettuno was een voorwaarde voor verdere onderhandelingen met Italië en in het byzonder voor de verlenging van het Italiaansch-Zuid-Slavisch verdrag van vrede en vriendschap, dat in den aanvang van dit jaar moest worden vernieuwd, maar waaromtrent een beslissing werd uitgesteld in verband met de nieuwe moeilijkheden, die toen tusschen beide landen waren ontstaan. De moreele beteekenis van het bekrach- tigingsbesluit wordt nu echter wel ten zeerste verkort door het feit, dat het be sluit in een zoo onvolledig parlement is ge nomen en op de verdere onderhandelingen met Italië zullen de binnenlandsche verhou dingen in Zuid-Slavië van grooten invloed zijn. De wrijvingen ln Arabië. De mislukking van de conferentie, te Djeddah gehouden tusschen eenerzijds Sir Gilbert Clayton en een gedelegeerde van de regeering van Irak, en anderzyds den ko ning van den Hedzjas, heeft te Bagdad, de hoofdstad van Irak, klaarblijkelijk zenuw achtigheid veroorzaakt. De telegrammen daar vandaan geven biyk van een zekere agitatie onder de Britten en uit nadere be richten biykt, dat in deze kwestie voor de Britten het element van het prestige, gelijk in zoo vele gevallen, een voorname rol speelt. In een telegram aan de „Times" wordt er nJ. op gewezen, dat de politieposten in Irak te Boesayah, Salman en Sebecha onder scheidenlijk op 70, 30 en 30 myi van de grens af liggen, waarom men inwilliging van den eisch van den koning der Wahabieten tot opruiming van deze posten zou beschouwen als een zeer ernstlgen slag voor het prestige van Irak, terwijl men anderzyds ook het practisch bezwaar naar voren brengt, dat wanneer deze posten zouden verdwynen, een uitgestrekte strook van het gebied van Irak, dat door vele stamleden wordt bewoond, ont bloot zou zijn van elk zichtbaar teeken van het bestaan van een centrale regeering. Te Bagdad zou intusschen de indruk veld winnen, dat de impasse in werkelijkheid te wijten ls aan de vijandigheid van den koning der Wahabieten tegenover koning Feisal en zijn familie. De Britten zyn er daar van overtuigd dat, ofschoon men te nauwernood verwachten kan, dat de koning van Irak erg vriendschappelyke gevoelens zou koesteren ten aanzien van een monarch, die den troon van zijn vader en broer heeft geüsurpeerd, zijn houding bij de onderhandelingen te Djeddah weinig ruimte voor kritiek overliet, ja, dat koning Feisal zelfs een oprechte nei ging tot het sluiten van vrede toonde ir. om standigheden, waarin het, volgens de denk beelden der Arabieren .slechts vanzelf spre kend was, de Britten te betrekken in het geschil met den traditioneelen vyand van zyn familie. Maar de koning der Wahabieten zou van zyn kant zyn ontstemming te ken nen hebben gegeven over de vriendeiyke ont vangst, die de koning van Irak heeft be reid aan zyn broeder AÜ, den afgezetten koning van den Hedzjas, en beweerd, dat zyn tegenwoordigheid samen met andere uitgewekenen van het Hasjimietisché hof van Mekka aansprakeiyk is voor het bestaan van de z.g. Revolutionnaire Party van den Hedzjas in Irak, welker doel zou zyn, op den duur het gezag der Wahabieten in den Hedzjas omver te werpen. De correspondent van de „Times" zegt, dat het feiteiyke be staan van zulk een partij als een georgani seerd lichaam aan twyfel onderhevig is, doch indien zy bestaat, heeft haar actie toch maar weinig invloed op de groote massa der Irakkers, die te zeer verdiept zijn in hun eigen problemen om tyd te besteden voor samenzweringen van uitgewekenen van den Hedzjas. Het schynt intusschen, dat Londen de mislukking van de conferentie vooralsnog wat kalmer opneemt dan Bagdad. eischen ln ruil voor de vryheid, die het haar verleent om zich met de nationalisten te verstaan. In ieder geval neemt men te Pe king aan, dat de Japansche regeering aan Tsjang een zeer scherpe waarschuwing heeft doen toekomen en dat, indien Japan tot een blokkade overgaat, deze zal worden getrok ken over den spoorweg Peking—-Moekden tot Sjanhaikwan dat aan de kust ligt by de plaats waar de Groote Muur de zee be reikt en ook over het land tot ten Noorden van Jehol, terwijl ook troepen zullen worden gelegerd op strategische punten in Mand sjoerije. Baron Tanaka vindt intusschen critiek in de pers, die gewooniyk de regeering steunt en zijn diplomatie thans impulsief noemt. De dood van Tsjang Tso Ltn Putnam Weale, de bekende autoriteit op het gebied der politiek van het verre oosteh, is te Peking uit Moekden teruggekeerd, Waar hy de begrafenis Van Tsjang Tso Lin heeft bijgewoond. In een onderhoud met den vertegenwoor diger van Reuter gaf hy een sensationeele verklaring van den moord op den maar schalk. Na ter plaatse een onderzoek te heb ben ingesteld, is Weale tot de opvatting ge komen, dat de moord is gepleegd door een lid van een Japansch geheim genootschap. Putnam Weale deed opmerken, dat de toe stand in Mandsjoerye allerlei mogeiykheden biedt. De besprekingen tusschen baron Hajasji en Tsjang tsoe Liang worden geheim gehou den, maar er is reden om tè gelooven, dat het doel er van is een eind te maken aan de betrekkingen tusschen Moekden en Nanking en de aanvaarding van een nieuw spoorweg plan te verzekeren, dat in het begin van dit jaar te Peking vóór het vertrek van Tsjang tso Lin is ontworpen. IS LÖWENSTEIN VERGIFTIGD? Uit Parijs wordt aan de Duitsche bladen o.a. de „B. B. C.", gemeld, dat men by de gerechteiyke schouwing na het onderzoek van de ingewanden van den bankier Löwen- stein tot de slotsom is gekomen, dat Löwen- stein vergiftigd ls. Het rapport van den dokter is nog niet gepubliceerd, zoodat byzonderheden omtrent deze sensationeele ontdekking op het oogen blik nog ontbreken. EEN POLITIEKE AANSLAG. Maandagnacht is te Luik een politieke aanslag gepleegd op den Italiaanschen poli tiespion Cêstari Senofónte. Vlak by zyn woning losten twee personen eenige revol verschoten op hem. zyn toestand is ernstig. V. D. meldt nog, dat de Italiaan Delvechis in verband met den aanslag op den Italiaan Senofonte is gearresteerd CHOLERA IN INDIë. LONDEN, 15 Aug., V.D. Te Madras zyn ruim 100 personen ten gevolge van cho lera overleden. De Britsche Iuchtiuanoeuvres Volgens het offlcleele rapport omtrent den Maandag gedanen luchtaanval op Lon den hebben de verdedigende escadrons vliegtuigen uitstekend werk gedaan. Evenals in de tydens den oorlog gepubli ceerde communique's echter worden de da den van de verdedigers in een helder licht gesteld, terwyi die van de aanvallers worden weggecyferd met de nonchalante mededee ling, dat de weersgesteldheid over het alge meen het offensief begunstlg3e, daar de werking der zoeklichten door wolken en mist werd belemmerd. Echter kan worden aangenomen, dat ontzettende schade aan Londen moet zyn toegebracht en dat (theoretisch althans!) groote gedeelten van het centrum ln puin liggen. Thans blykt dat een escadron, hetwelk de kust by Shoreham onopgemerkt Over trok, 28 minuten later door drie lage wolkèh heen op Eastham nêdêrstreek en Zooge naamd 18 bommen, elk van 230 pond, ne- derwierp. De bevoegdheden gelsche politie der En- bestaande verbittering, die afkeerig maakt vRn elke toenaderingspoging. De nieuwe Zuid-Slavische regeering, waarin de heer Marinkowitsj minister van buitenlandsche 'aken is gebleven, heeft echter tljans toch Japan nog al tyd geen genoegdoening heeft gegeven wat de kwestie der opzegging van de verdragen betreft, óf in verband met be paalde waarborgen of consessies, die Japan van de regeering te Moekden schynt te Onder voorzitterschap van lord Lee is een staatscommissie benoemd tot het óverwegen van de algemeene bevoegdheden en plich ten van den „director of public prosecu tion" en van de politie van Engeland en Wales by het onderzoek van misdaden en overtredingen. De commissie werd door de regeering toegezegd toen onlangs in het Lagerhuis de door de politie toegepaste practyken werden gecritiseerd. De opdracht der commissie is zeer ruim. Zy behelst een „onderzoek naar de by de Ondervraging ge volgde practyk, verklaringen af te nemen aan personen, ondervraagd by een onder zoek naar misdaden, en rapport uit te bren gen of naar haar meening deze bevoegdhe den en plichten behooriyk worden uitge oefend en toegepast met behooriyk ontzag voor het recht en de vryheden van den bur ger, de belangen van het recht en inacht neming van de voorschriften van den réch ter zoowel naar de letter als den geest, in adviezen uit te brengen, met betrekking tot deze bevoegdheden en plichten en hun behoorlijke uitoefening noodig." De commissie, die uit acht leden bestaat, omvat twee vrouwen, rt.l. dame Meriel Tal bot en mej. Margaret Bean, lord-mayor van Liverpool, en een bekend vakvereenigings- leider, James Brownlie. Een Fransch „Legerministerie". Vaamsverandering van het departe ment van oorlog. De Fransche minister v. oorlog Painlevé heeft den wensch te kennen gegeven den naam van zijn departement te wyzigen, niet in dien van „ministerie van den vrede", maar in „minis terie van het leger". Deze verklaring is het gevolg eener eigenaardige gedachtenwisseling waartoe zijn jongste rede nopens zyn functie aanleiding gaf, welke naar hy verklaard had ten doel heeft den vrede te verzekeren, niet den oorlog voor te bereiden. Men bracht hiertegen in, dat het eigenlyke ministerie des vredes dat van Briand is, n.l. buitenlandsche zaken, en dat het Painlevé's taak is, zich bezig te houden niet met de politiek, maar met den goeden staat van het leger. Men verwacht, dat het parlement gaarne een wetsontwerp zal aannemen inzake de naamsverandering van het ministerie van oorlog. Een wandelaar op de spoorlijn Maandagmiddag moest een Berlynsche buurttrein tusschen de voorsteden Nowawes en NeUbabelsberg tot stilstand worden ge bracht, omdat er een man op de spoorlijn wandelde. De machinist kon nog bijtyds stoppen, zoodat er geen ongeluk gebeurde.' De wandelaar werd aan de politie overge leverd. Hij bleek een jeugdig tooneelspéler zonder werk uit Potsdam te zijn en maakte den indruk niet goed bij het hoofd te zyn. Men vermoedt, dat hij dezelfde persoon is, die enkele dagen geleden op dezelfde plaats steenen op de raüs heeft gelegd. De man is ln het krankzinnigengesticht te Potsdam opgenomen. De stationskas geroofd Zoo nu en dan kan men in de Duitsche bladen verhalen lezen, die doen denken aan tostanden ln Amerika, waar de criminiliteit hand over hand toeneemt en het aantal steeds stijgt van degenen, die coüte que coüte huh deel willen hebben van de befaamde al gemeene welvaart, zoo niet goedschiks, dan maar kwaadschiks, met geweld. Het genus „gemaskerde bandiet" wordt bij onze Oostelijke bus-en meer en meer een gewoon verschynsel; trouwens zelfs in ons rustig landje is het al niet meer onbekend. Een staaltje van brutaal optreden van dit gemaskerde type misdadigers wordt thans weet uit Kassei gemeld. Het tooneel speelt op het station Wega, naby Bad Wildungen Zondagnacht versche nen daar plotseling eenige gemaskerde ban dieten op het perron; zy trokken hun revol vers, en dwongen de aanwezige beambten hun de stationskas uit te leveren. Tot dank werden de mannen daarop aan handen en voeten gebonden en ergens op een rustig plaatsje neergelegd, waarna de indringers de dienst rywielen van het personeel bestegen en rustig met hun buit wegpeddelden. Tot dusver is geen spoor van de nachte lijke bezoekers door de recherche ontdekt kunnen worden. Galmot toch vergiftigd Eeft W. B. uit Parijs meldt, dat volgens een medêdeellrtg van het ministerie van Ko loniën het oud-Kamerlid Galmot, van wiens dood wy een dezer dagen melding maakten, waarschijniyk door een bediende vergiftigd is. Een auto-ongeluk Op het eiland Corsica is een auto van een hoogte van 40 M. neergestort in eeö rivier. Van de zes inzittenden werden er twee ge dood en vier gewond. Een ontsnapte slang Eenigè Weken geleden ontsnapte uit een cirdUs, dat te Chatteleroult in het departe ment Vienne voorsellinged gaf, een boa constructor. Alle nasporingen van brand weerlieden, politie, burgers enz. ten spyt, bleef het dier onvindbaar. De bewoners waren doodeiyk verschrikt, en maar matig door de verzekering van den circuselgenaar ge rustgesteld dat het dier pas gegeten had en zich dus voorloopig wel koest zou houden. De gebeurtenis was bijna vergeten, toen Zondag twee kinderen verschrikt naar huis kwamen hollen: zy hadden de slang ge zien! Nü is het heele dorp weer in on rust; kinderen worden thuis gehouden, kas ten worden met angst en beven openge maakt en 's avonds wanneer alles zorg vuldig gesloten is, wordt eerst onder de bed den gekeken of de vluchteling zich daar niet heeft verstopt. Na een maand vasten zal het wel niet lang meer duren of het dier zal zijn aan wezigheid ergens kenbaar maken, door zich op een prooi te werpen. Slechte, resultaten der Russi sche graancampagne. Uit Moskou wordt aan het „Berl. Tage- blatt" gemeld, dat het met de graanckm- pagne ln Sovjet-Rusland nog niet beter In Juli leverden de boeren slechts 89.000 ton graan af tegen 360.000 ton in Juni. Van officieele Sovjet-Russische zyde wordt er op gewezen, dat dit hoofdzakelyk een gevolg is van de mis-oogsten in Zuid-Oektaïne en in Koeban. De correspondent van het „Berl Tageblatt" voegt er echter aan toe, dat de boeren hun graan liever Verloopen aan par ticuliere handelaars, die 30 tot 40 pet. meer betaleft dan de inkoopbureaux van de Sov jet-regeering. Officieel wordt thans toegegeven dat de invoer van buitenlandsch graan noodzake- iyk is om te voorzien in de behoefte van zaaizaad en ter voorziening van verschil lende streken met levensmiddelen. In de Russische havens is reeds 200.00Ö ton buiten landsch graan aangevoerd. Indien de graancampagné niet voldoende graan oplevert om althans de behoeften van de groote steden te dekken, zal de re geering drastische maatregelen nemen tegenover de boeren. Felle brand te Praag Dinsdagavond is in de olie-opslagplaats van het Straschnitzer-rangeerstation te Pra,ag een brand uitgebroken die zeer snel óm zich heen greep en voor millioenen scha de aanrichtte. In weinige minuten stonden de opslag plaatsen van de Donbrowa-Gesellschaft, de Vacuum Oil Coy en de Trading Oil in brand. Vele soldaten en brandweerlieden bekwamen verwondingen of werden half verstikt. Spoe dig verscheen het geheele 28ste regiment in fanterie ter plaatse om het terrein af te zetten. Rondom den vuurhaard, stond even wel nog een groote menigte nieuwsgierigen, die door een paniek bevangen werd toen. op een gegeven oogenblik een olietank ont plofte. Tegen middernacht kon de brand eindelijk gebluscht worden. De orkaan boven Florida. De orkaan, die gedurende eenige dagen de kust van Florida geteisterd heeft, woedt op het oogenblik meer landwaarts in. De stad Tallahassee werd door een windhoos van ongekende hevigheid bezocht, welke een snelheid van 50 mylen per uur bereikte en van een sterken regenval vergezeld ging. Telefoonpalen werden losgerukt en de ver bindingen zijn in een straal van 30 mylen verbroken. De kracht van den wind, die zich van het Westen naar het Noorden beweegt, neemt nog toe. Het spoorwegverkeer is ont wricht. Dreigende spoorwegstaking ln Amerika. De Amerikaansche vakvereenigingen van arbpiders bij 80 spoorwegen in het Westen, tellende 70.000 leden, hebben Dinsdag vóór een staking over een loongeschil gestemd, die 2 September zal ingaan. Een scheepsramp met vijfhon derd dooden. Het Chineesche stoomschip „Hsinhsoe- toeng", dat van Tsjoengking naar Itsjang onderweg was, is in de stroomversnellingen van de Jangtse vergaan. Het schip is totaal vernield. Vyfhonderd passagiers zijn. om het leven gekomen. De gletscherdoorbraak in het Indusgebled nog te verwachten. Volgens hier ontvangen officieele mede- deellngen is het bericht nopens het breken van den gletscher in de Shyok voorbarig. De ysbarrière ligt in een afgelegen streek, waar mee een verbinding nagenoeg onmogeiyk is. Men was overeengekomen, dat ingeval de breuk plaats had een signaal zou worden gegeven door vuren te ontsteken. Toen nu in de buurt brand uitbrak, meende men, dat het afgesproken teeken werd gegeven en zoo kwam het onjuiste bericht in de wereld. EEN NIEUW SCHIP VAN DEN „BREMER LLOYD" BERLIJN, 15 Augustus. Te Hamburg is hedenmiddag het nieuwe stoomschip „Euro pa" van den Bremer Lloyd, groot 46.000 ton van stapel geloopen. Het schip is gebouwd op de werf- van Blom en Voss. De Amerikaan sche gezant te Berlijn, Schürman, verrichtte de doopplechtigheid. EEN COPIE VAN DE „MONA LISA"? MADRID, 15 Augustus In een Éuis te Madrid is een nieuwe cople van Leonardo's Mona Lisa ontdekt, waarop de handteeke- ning van den schilder voluit voorkomt. De echtheid van het stuk wordt onderzocht. OCEAANVLUCHTENUND KEIN ENDE TOKIO, 15 Augustus Drie Japansche vrouwelyke vliegeniers zullen een poging doen tot een non-stopvlucht van Tokio naar San Francisco. HET DRIJFDOK VOOR SINGAPORE LONDEN, 15 Augustus Het gunstig ver loop van den tocht door het Suez-kanaal van het groote drijfdok voor Singapore heeft de admiraliteit aanleiding gegeven tot feli citaties. De admiraliteiten heeft haar dank be tuigd aan den directeur van het Suezkanaal voor de zoo succesvollen afloop van deze bui tengewone en moeilyke operatie. Een ge- lyke betuiging van waardeering is verzonden aan de heeren Swan Hunter Wigham en Richardson, daar de admiraliteit van mee ning is, dat men groóten dank verschuldigd is voor de wyze waarop het dok door het kanaal gebracht is aan al diegenen, die de voorbereidingen getroffen en uitgevoerd heb ben. DE VROUWELIJKE MAYOR VAN SOUTHAMPTON LONDEN, 15 Augustus De vrouwelijke mayor van Southampton, mevr. Foster Welch, is met den Amerikaanschen stoomer Leviathan heden vertrokken, ten einde een officieel bezoek af te leggen aan eenige van de voornaamste Amerikaansche steden. Mevr. Foster Welch is uit hoofde van haar ambt admiraal van de haven van Southampton en haar vlag was ln top geheschen, toen het schip de haven verliet. DE VESUVIUS WERKT NIET MEER MILAAN, 15 Augustus De Vesuvius werkt niet meer, zoodat er geen reden tot bezorgdheid meer is voor de omliggende dor pen. DE ENGELSCHE GRAANOOGST LONDEN, 15 Augustus Men verwacht, dat de Engelsche graanoogst dit jaar 600 millioen bushels meer zal bedragen dan het vorige jaar. WmSi^SSSm"^ "i 21 De lieve diertjes wierpen zich op de voor hen uitgestrooide gerst. De bygeloovlge priesteres zocht in spanning naar goede of slechte voorteekens en ze trachtte deze te lezen uit de wyze van oppikken, en of het harde graan, wanneer het op den grond viel, al of niet terugsprong. Voorwaar een belangrijke kwestie! Een angstig vraagstukvoor het welslagen of mislukken van haar reis zy hield haar oogen neergeslagen, den hals gestrekt, haar beide armen op de knieën, haar mooie blanke handen onder de kin. Na Senige minuten gewacht te hebben, zeide Flora tot haar: Wat ontdekt ge SUvia? Voorspellen uwe kuikens een gelukkige gebeurtenis in i w leven? Is de dood van de Groot-Mees- teresse, die gy zoo vurig verlangt op te vol gen, nog ver af of reeds naby? Alleen deze uitgespreide graankorrels kunnen u dit zeg gen Silvia antwoordde ernstig: Gij doet alsof ge den spot met my drijft. Ge zijt een ongeloovig meisje en de goden zullen zich wreken. Op hetzelfde oogenblik stond zij op en liep naar de zuilengaanderij. O, indien ge maar kende, hernam ze zachtjes, de Chaldeesche waarzegster, die ik eens by mijn zuster ontdekt heb, dan zoudt ge niet lachen. De ernst, de overtuiging van de priesteres maakten indruk op Flora. Ik drijf den spot niet met al uwe voorteekens, hernam ze eveneens zachtjes, niets zou ik liever willen dan haar, waar over gy spreekt, raadplegen, zeg mij alleen maar haar naam en waar zy woont. Jammer genoeg, antwoordde Silvia plotseling veel milder, daar vraagt ge twee dingen, die Ik niet weet. Mijn schoonzuster woont te Boles. Ik kan haar niet schryven; dit soort geheimen vertrouwt men niet aan het papier toe, alle bekooriykheid zouden ze erdoor verliezen. Wel geloof ik, dat Pyla- dus, de koopman, precies weet, waar ze woont, maar de winkel van Pyladus is ge sloten, want zijn zaken gingen slecht. Dat spyt me werkelijk, antwoordde Flora, maar toch dank ik u. Na deze woorden, die ze zonder eenige hartelijkheid sprak, trok zij zich terug en het gordyn, dat haar cel vormde, viel ach ter haar dicht. De woorden van Silvia waren in haar ge heugen gegrift. Gedurende den avond en den nacht dacht zy ér voortdurend aan Silvia was voorzeker eed geleerde vrouw, met een vastberaden en trotsch karakter, maar ze bezat niet die deugden, die in Rome geëerd werden en waarvan moed de voornaamste was. Maar aan de jeugdige, ongelukkige Flora gaf niemand raad of Steun. Vanaf haar jeugd gewend zichzelf te regeeren, ohder den schyn van tucht, voel de zy plotseling en Voor de eerste maal het hevige verlangen om naar Iemand toé te snellen met deze meer of minder geoor loofde middelen, maar die haar zouden helpen in haar smart. Op den rand van haar bed gezeten, het hoofd tusschen haar handen, sprak zy tot zichzelf als een kind: Iindien, wat deze Chaldeesche vrouw zal zeggen, my mishaagt, dan verplicht niets mij er toe haar te geloovenMaar het voornaamste is haar woning te vinden. Zou ik er misschien in slagen? De lichte stap van de slavin, waarvan zy het meest hield, onderbrak haat gesprek. Terwyl dit mooie jonge itteisjé rondom haar heenliep, met de vlugheid Van de bes te harer kameniers, zeide Flora tot haar: Cypasis, de winkel van Pyladus, de mèssenhandelaar is dus gesloten. Het spyt my wel. Het was êen werkzaam en altyd gedienstig man. De dienstmaagd, druk bezig met de ha ren van haar meesteres met kostbare, geurige balsem in te smeren, antwoordde haar. Maar weet ge dan niet, dame, dat Pyladus weer geluk heeft gehad? Op het Forum spreekt men over niets anders. O, zeide Flora onverschillig, ik ben niet op de hoogte met al de praatjes op het Forum. Hij heeft ziöh zeker weer op nieuw verrykt door een gelukkigen worp in het dobbelspel? Neen, neen, edele Flora, antwoordde Cypasis, terwyl ze iets achteruit ging staan, om het effect der haarlinten te beoordeel- len, waarvan er een te laag in haar hals hing. Met bekwame hand lichtte zy den strik op en vervolgde: Er is hem wel een heel byzonder avontuur overkomen. Men beweert, of het Waar is weet ik niet dat zyn geluk ster hem naar êen kroeg in de Suburra ge leid heeft. Hij heeft daar een jongen, def- tigen heer ontmoet, die belang in hem stelde. Maar zoo, dat hy voor hem zyn schulden heeft betaald en hem de middelen heeft verschaft om een tweeden Winkel te openen, eens zóo mooi en eens zoo groot als de eerste. En toch waren alle voortee kens hem ongunstig geweest. Want het ge rucht gaat, dat hy enorm veel geld heeft besteed om de auguren en waarzegsters te raadplegen. De beste auguren en de beste waar zeggers, antwoordde de Amata op orakel- achttgen toon, waren zyn gebrek aan orde en Zijn smaak in goede maaltyden, dié hem een zekeren ondergang Voorspelden. En zégt gé, dat hy Zyn toevlucht heeft genomen tot heh, die dê toekomst kunnen voorspellen? Zeker, dame, al hun namen zyn hem bekend. Nog geen twee maanden geleden heb ik alles hooren vertellen, wat een Chaldeesche vrouw van groote bekendheid te Rome tot hem gezegd heeft, Ik voor my zou haar gaarne bezocht hebben, maar myn kleinen schat, het geld, dat ik opspaar om my vry te koopen, wilde Ik er niet voor uit geven. Welnu, zeide Flora, terwyi ze opstond, hier heb je iets, dat je spaarpenningen zal vermeerderen. En ze duwde haar een geldstuk met het beeld van den keizer in de hand. De slavin, het stevig omklemd houdend, zeide, dat het haar geluk zou brengen en verrukt over een zoo groot buitenkansje maakte zy de fleschjes en de friseeryzerS in orde en Verwyderde zich zachtjes. Flora, alleen overgebleven, raakte met lange tanden het brood, den honing en het schaaltje dadels aan, dat voor haar eer ste ontbyt Was klaar gezet. zy zeide by zichzelf, dat de minachten de woorden, die zy zoo juist naar aanlei ding van auguren tot haar dienstmaagd sprak, slechts eeh list waren, een middél om de aandacht vah Cypasis af te wendeh. Meer en meer trachtte ze in het wonder bare van haar leven door te dringen, en te steunen op de meer of minder verborgen VRIJDAG 17 AUGUSTUS HILVERSUM 1071 M. 12.302.00 Lunchmuziek door het Trio Courtel. 6.007.15 Dinermuziek door het AVRO-kwartet. 7.157.45 Boekbespreking door Mr. R. Houwink. 8.15 Aansluiting van het Kur- haus te Scheveningen. Beethovenconcert door het Re. sidentie-orkeSt o.l.v. Prof. G. Schneevoigt. Mevr. Siegfr Schneevoigt, piano. In de pauze pianomuziek door F. Pfeifer. 10.3011.30 Dansmuziek door Ted Staves and his band vjti. Casino Scheveningen. HUIZEN 340.9 M. Na 6 uur 1870 M. 12.301.30 Lunchmuziek door het Trio Winkels. K.R.O. 4.00 5.00 Gramofoonmuziek. N.C.R.V. 5.006.15 Con cert. Mej C. Möllenkamp, alt. G. v. Ravenzwaay, har monium en piano. N.C.R.V. 6.1 ;t6.45 ^N.C.R.V Muziekbespreking door G. v. Ravenzwaay" van nieuw verschenen uitgaven. 7.00—7-30 K.R.O. Gramofoon muziek. 7.30 V.P.R.O. Berichten. 7.40 Mevr. S. v. 't Lindenhout-Tak, viool. Mevr. H. Adema, cello. Cor Lemaire, piano. 8.15 Mevr. S. v. 't Lindenhout-Tak, viool. Mevr. H. Adema, cello. C. Lemaire, piano. 8.30 „Bouwmeester Solness" tooneelspel in 3 bedr. van H. Ibsen, door het Vereenigd Tooneel (Dir. Veckade Verbeek), Amsterdam. Bouwmeester Solness, A. v. Dal- sum. Aline, zijn vrouw, L. Kooiman. Dokter He»dal, W. Hunsche, Knut Brovik, vroeger architect, thans aissistent van Solness, Ed. Verkade. Ragnar Brovik, zijn zoon, teekenaar, Kommer Klein. Kaja Fosli, zijn nichtje, boek houdster, Dors Wallant. Hilde Wrangel, Sara Heyblom. Het stuk speelt bij Bouwmeester Solness aan huis. Tus schen de bedrijven muziek. Mevr. S. v. 't Linderthout- Tak, viool. Mevr. H. Adema, cello. C. Lemaire, piano. DAVENTRY 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gra mofoonmuziek. 12.20 Sonaten voor viool en piano. Ï2.50 Orgelconcert. 1.202.20 Orkestconcert. 4.20 Orkestconcert. 5.20 Lezing Lets all pull together. 5.35 Kinderuurtje.6.20 Orkestconcert.6.5oNieaws- ber. 7.05 Orkestconcert. 7.20 B.B.C. muziekcriliek. Orkestconcert. 6.50 Nieuwsber. 7.05 Orkestcon cert. 7.20 B.BX. muziekcritiek. 7.35 Grieg's pia nomuziek. 7.50 „Tje Mayor of Caster bridge", hoor spel van John Drinkwater. 9-20 Werken van Alec Rowley, gespeeld door den componist. 9.35 Lezing The lost rivers of Londen. 9.50 Nieuwsber. 10.10 Concert. Hilda Blake, sopraan. Hét Victor Olof Sextet. 11.05 Een verrassing. 11.2012.20 Dansmuziek. PARYS „RADIO-PARIS" 1750 M. 12.502.10 Orkest concert. 4.055.05 Orkestconcert. 8.5011.20 Concert. Kamermuziek. Mile. J. Manceau, zangeres. Hr. Cousinou, zanger. Orkest. LANGENBERG 469 M. 12.301.10 Mechanische muziek. 1.25—2.50 Orkestconcert. 6.207.15 Mi litair orkest concert. 8.35 Gevariëerd programma. K. König-Jöken, soubrette. K. Jöken, tenor,^R. Griln- wald, cither. L. Grünwald, altcither. E. Kühtfè; declama- tie.W. Brauer, begeleiding. Daarna tot 12.20 Dansmuz, KONIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. (ZEESEN) 12.205.20 Lezingen. 5.206.20 Orkestconcert. A— 6.20io. 10 Lezingen. 10.5012.50 Dansmuziek van Stuttgart. HAMBURG 395 M. 4.35 Fluitconcert. 6.20 Orkest- concert. 7.20 Orkestconcert. 9.20 „Een Sommer- abendi up 'n Oldenburger Lann". Muziek en zang. Daar na cabaret. BRUSSEL 509 M. 5.20 Gramofoonmuziek. 6.50 Trioconcert. 8.3510.35 Orkestconcert. BERLIJN, 15 Augustus Op het Duitsche kolenstoomschip „Erde" is in de nabyheid Van Genua brand uitgebroken. Eterst na groote inspanning is men het vuur meester geworden. De schade is zeer groot Koninklijke deelneming. Naar uit Heerlen wordt medegedeeld, heeft de loco-burgemeester dier gemeente, de heer Schroeder, in opdracht van de Ko ningin, een bezoek gebracht aan de ge wonden van het vliegongeluk aldaar, die in het St. Josephziekenhuis worden verpleegd. Ook zyn by den heer Schroeder telegram men ingekomen van de Koningin, de Ko ningin-Moeder en den Commissaris der Ko-r ningin in Limburg. In deze telegrammen wordt deelneming betuigd aan de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers van de vliegramp en met de gewonden. De heer Schroeder heeft persooniyk de telegrammen in kenis van betrokkenen ge bracht. Op verzoek van id. v. d. Maas heeft ver der de monteur van den gemeentelijken autobu6dienst te Heerlen den motor onder zocht. Hierbij is komen vast te staan, dat e ender bougies door koolaanslag was veront reinigd. Hierdoor is verklaard, waarom de motor „oversloeg", en waarom hy niet op vol toerental kon worden gebracht. De piloot had dit by het proefdraaien op het terrein na de eerste vlucht, waarop hy bemerkte, dat er iets haperde, moeten kunnen vast stellen. Hij is toen toch weer direct de lucht is gegaan. Het was ovtrigens voor het eerst, dat Gesper op deze machine vloog. De piloot, die het vliegtuig in den regel be stuurde, was met vacantie. De Gesper is naar het Huis van Bewaring te Maastricht overgebracht. De begrafenis van mevr. Schobben. Daar het feest van Maria-ten-Hemel-Op- neming in het Zuiden algemeen wordt ge vierd en alle bedrijven stil liggen, was de belangstelling gisteren te Heerlen bij de be grafenis van het stoffelyk overschot van mevr. Schobben, enorm. Te negen uur werd het lijk van het zieken huis afgehaald en naar de St. Pancratius- kerk overgebracht. Daar droeg de Hoogeerw. Heer Deken P. Nieolaije, met assistentie, de plechtige H. Mis van Requiem op. Alle geloovigen gingen vervolgens achter den ïykwagen naar hét kerkhof. Daar verrichtte kapelaan W. Moonen de absoute. Nadat nog vyf Onze Vaders voor de zlele- rust van den overledene waren gebeden, werd het stoffelyk overschot aan den schoot der aarde toevertrouwd. De talryke kransen, waaronder een Van de Limburgsche Luchtvaartvereeniging, werden by de groeve nëergelegd. onthullingen, zy wilde dé gedachten van Segearix kennen. Zy wilde weten, wat de toekomst voor hen belden inhieldWaar om had ze hem nog een keer ontmoet? Daar Pylauds deze Chaldeesche vrouw ken de, behoefde ay hem slechts te raadplegen. Pyladus was 6en eerbiedwaardig man, een mensch met tamelijk goede reputatie, zyn winkel werd vooral door de hoogere stan den bezocht. De Groot Meesteres zelf ver toonde zich er dlkwyis en Flora had er de aanzienlijkste en geleerdste vrouwen ont moet. zyn scharen waren het fynst, zyn messen het scherpst zy'n kammen het mooist versierd, de kleine dolken tenslotte, waarvan men een zoo groot gebruik maakte, waren op zoo kunstige wyze bewerkt, dat men ze heden nog tracht na te maken. Flora besloot dus naar hem toe te gaan, en daar het nog vroeg in den morgen was en ze vry over haar uren kon beschikken, ging ze uit. De winkel Van Pyladus was bovendien dichtbij. Hij zelf stond reeds aan den In gang; de winkel was geheel nieuw en grensde aan den oude. Voor ons zou hy maar heel gewoon hebben geschenen. Hij stelde een opening voor, die zeer veel ge leek op' een voorportaal, en onder dit ge welf vond men een groote toonbank, de etalage was langs de muren, 's Avonds werd de winkel gesloten, door houten blinden, die over den grond rolden en door een deur die met een eroot slot werd afgesloten. (Wordt vervolgdj.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6