NA VIJFTIG JAAR 5* De procedure over de Zuiderzeewerken Telegraphisch Weerbericht DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16936 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Uit de geschiedenis van den Schoolstrijd Onweders, stormen en boschbranden Zwaar geteisterde streken Het zilveren Priesterfeest van pastoor A. J. J. Leusen GENERAAL NOBILE WEER NAAR HET POOLGEBIED Om de Alessandrini-groep te zoeken Ernstig ongeval bij de werf „Vooruit" in voormalig Spaarndam Een doode en een gewonde Behandeling van den eisch tot schadevergoeding van f 1.000.000 HET ONGELUK TE SANTPOORT Priesterfeesten Van Amerika via Groenland en IJsland naar Stockholm De Haarlemsche Diocesane Synode Benoemingen Brand in een jamfabriek R. K. Vacantieleergang in Beroepskeuze - voorlichting Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Het vliegongeluk te Heerlen Ernstige botsing te 's-Gravenhage In de diepte verdwenen BUREAUX: NASSAU LAAN 49, Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per weck 25 ct,; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. HAARLEMSCH ADVERTENTIEN 35 ct. p. regsU VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct-, bij vooruitbeL Bij conlract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den teksl 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f'innn 1: 1 uUUU. Levenslange geneele ongeschiktheid tot werken door f 7c ft mj een ongeval met f <V,n by verlies van een nand, f IOC bij verlies van een jfnn bij 'n breuk van ft verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 3U.~ doodelyken afloop; 1 £uU.^een voet of een oog; 1ÏCJ.' duim of wijsvinger; 1 OU. been of arm, 1 til." tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 3UUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; II doodelyken afloop; 1 nou, een voet of een oog; ll&U. duim of wijsvinger, ldU. been of arm bij verlies v. eer anderen vinger. II (Slot.) Het eerste en tweede lid van art. 23 der wet van 1857 luidde als volgt: „Het schoolonderwijs wordt onder het aan- leeren van gepaste en nuttige kundigheden dienstbaar gemaakt aan de ontwikkeling van de verstandelijke vermogens der kinderen en aan hunne opleiding tot alle christelijke en maatschappelijke deugden." „De onderwijzer onthoudt zich van iets te leeren, te doen of toe te laten, wat strij dig is met den eerbied, verschuldigd aan de godsdienstige begrippen van andersdenken." Een uitstekend kenner van het onderwijs vraagstuk, pater A. van Gestel S. J„ schreef over deze wet: „In Nederland is naar de wet van 1857, het onderrigt volgens de geloofsleer op de openbare school verboden. We zijn niet vreemd aan de meening, dat althans som mige wetgevers daarmede de ontchristelij- king onzer maatschappij bedoeld hebben. In alle geval is op die wijze onze openbare school zóó geworden, gelijk de ongeloovige revolutie ze verlangt; en waarschijnlijk ware zij niet anders ingericht geworden, wanneer de revo lutiemannen alléén de schoolwet hadden ge maakt."!) We mogen echter niet nalaten er op te wij zen, dat zoowel veel Katholieken als tal van liberalen zich niet bewust waren van de noodlottige gevolgen, die de wet voor ons volk zou hebben. Velen meenden Inderdaad te goedertrouw, dat de gemengde school een school was die voor allen bruikbaar gemaakt zou kunnen worden, ja, dat die school tot zegen van ons volk zou kunnen strekken. Veel liberalen zagen dus niet in, In welke richting zij meehielpen om het onderwijs te drijven, veel Katholieken beseften niet, waar heen ze gedreven werden. Maar de leiders, de bewuste leiders, zagen dit zeer goed in, begrepen dit volkomen. De z.g. neutraliteit der Lagere School tot systeem verheven, op gesierd en verguld door de vooral in die da gen zoo aanlokkelijke uitdrukking „christe lijke en maatschappelijke deugden", zou alle positief geloof in ons volk uitgeroeid hebben! Zoo trad dan de wet op 1 Januari 1858 ln werking. De neutrale Staatsschool zou, zoo hoopteh de liberalen, zich voor goed in ons land nestelen. Echter, er waren in die dagen mannen ln ons land, doorluchtige mannen, die waak ten. Die mannen waren de Nederlandsche Bis schoppen. Terwijl nog veel Katholieken, onder den be- tooverenden indruk van een poeslief en schijnschoon Liberalisme, voor hun kinderen niet de verderfelijke gevolgen der neutrale Staatsschool Inzagen, verscheen daar het Mandement der Bisschoppen, waaruit voor ieder die ooren had om te hooren, glashelder werd uiteengezet wat elk Katholiek te houden heeft op het stuk van onderwijs"?) Zelfs de liberale hoogleeraar Mr. C. W. Opzoomer, die evenals een aantal zijner geestverwanten, ln een fel geschreven bro chure tegen het Mandement te velde trok, kon die „oorlogsverklaring" aan de neutrale Staatsschool, in zekeren zin zijn achting niet onthouden. Den „brief der hooge Kerk voogden" noemt hij „krachtig en waardig" en „aan noodeloos tergen en smaden Is niet gedacht." De brief gaat ..recht op het doel af." Ook prijst de hooglèeraar .het Mandement als „uitnemend practisch" en blijkt hij het doel van het Mandement te begrijpen als nij schrijft: „Het doel blijft de zuiver Katholieke school," zorgvuldig afgesloten van „het onge loof dat buiten de Katholieke Kerk dage lijks veld wint" en van „de verderfelijke be ginselen, die overal verwoestend om zich heen grijpen." Inderdaad, het Mandement der Bisschop pen. het richtsnoer dat den veiligen weg aanwees, welken de Katholieken omtrent het onderwijs kunr.er kinderen moesten bewan delen, deed hen voorgoed bewust worden van den duren plicht, dien zij in dezen te ver vullen hadden. Hadden onze geloofsgenooten reeds vroeger op menige plaats eigen Katho lieke scholen opgericht, na het Mandement ontwaakte alom de geestdrift voor het Katholieke onderwijs. Er moesten echter geldelijke offers worden gebracht, die zwaar zouden vallen. In die dagen moest dan ook verreweg het meeren- deel der bijzondere onderwijzers het met een zeer laag salaris stellen. Het nageslacht mag aan deze opofferingsgezinde, echt Katho lieke onderwijsmannen zijn warme hulde en dankbaarheid niet onthouden! Maar de vrijheid, ons in de wet van 1857 geschonken, om op eigen kosten bijzondere scholen op te richten, het gezicht reeds van den daardoor matigen opbloei van het bij zonder onderwijs, was niet naar den zin der liberalen; het was hun een doom in 't oog. De bijzondere school, welke in die dagen een strijd te voeren had, zóó zwaar, dat wil ons daarvan op den huldigen dag moeilijk een Juist begrip kunnen vormen, zou een nog scherper concurrentie worden aangedaan. De confessioneele school moest ten onder. Minister Kappeyne zou die school den doodsteek trachten toe te brengen. Het tot stand komen van bijzondere scholen onder de werking der wet van 1857, zou door een nieuwe wet, die van 1878, feitelijk on mogelijk gemaakt worden. Wel werd het be ginsel der wet van 1857 gehandhaafd, de mogelijkheid tot oprichting van bijzondere scholen bleef bestaan, maar eenerzijds wer den zware bepalingen gemaakt voor die scho len anderzijds werd de openbare, de neu trale school zóó in alle opzichten bevoor recht, dat concurrentie tegen haar vrijwel uitgesloten moest heeten. Het kennelijk doel der wet-Kappeyne was, om de Nederland sche jeugd als 't ware met geweld naar de neutrale staatsschool te drijven. In ziin memorie van toelichting verkon digde Minister Kappeyne de stelling, dat „de gr00te meerderheid der natie telkens haar 1) A. van Gestel S.J. De Nederlandsche Schoolwet, getoetst aan het Christelijk Be ginsel. 2) Dit magistraal Mandement van 1868, dat te veel plaatsruimte zou vorderen om hier te worden afgedrukt, kan men in zijn geheel lezen in: Katholiek Nederland 18131913, aan welk standaardwerk we bij het schrijven van dit artikel, verschillende gegevens heb ben ontleend. voortdurende gehechtheid aan die school aan den dag heft gelegd.." Met de geïncarneerde eigengerechtigheid en eigenwijsheid van 't li beralisme, heette het, dat de „openbare schoo bestemd Is de nationale school te zijn." Z\ die zich niet kunnen vereenigen met he onzijdig karakter dat „de openbare schoo tegenover de leerstellige begrippen der ver schillende gezindheden bewaren -noet«Hi de Minister, „kunnen van de diensten der bijzondere onderwijzers party trekken ten behoeve der scholen door hen uit eigen beurs onderhouden en in den geest eener kerkelijk gekleurde rigtlng bestuurd." De Minister meende zoowaar, met deze concessie al een bijzondere gunst aan de confessionee.e scin>. te bewijzen! „De Staat," zoo luidt het verder in dt memorie van toelichting, „is gehouden zore te dragen voor het openbaar onderwijs. Het bijzonder moet het overlaten aan eigen kracht." Het openbaar onderwijs werd ge noemd „een tak van publieken dienst." De klacht van Katholieken en geloovig-pro- testanten dat, wanneer voor dezen „tak van publieken dienst" aanzienlijke uitgaven worden gedaan er onrecht geschiedt, bij aldien zij gedwongen worden mede in de kos ten bij te dragen, die voor zich van de open bare school niet weten willen, kan niet als gegrond worden erkend," zei de Minister. Ter beoordeeling van de mentaliteit van het liberale intellect in die dagen, vermelden we nog hetgeen de Minister hieraan toe voegde: „Veeleer schijnt het een axioma zonder hetwelk men zich geen geregelden Staat kan denken, dat het betalen ln de algemeene lasten een verplichting Is, welke op alle bur gers rust, ook al keurt een deel hunner som mige uitgaven af. Men kan zich het gewe-' tensbezwaar voorstellen, dat een afschuw heeft van alle gebruik van wapens, zelfs tot wettige zelfverdediging. Men zou het als per soonlijke gemoedelijke overtuiging moeten eerbiedigen, maar men zou het bij de uit oefening van het Staatsbestuur niet kunnen aannemen, als vrijstelling om mede bij te dragen tot de algemeene kosten der lands verdediging. En waarom zou, wat ln elk ander geval waar is, ophouden het te zijn met opzicht tot het onderwijs? Er mag niet bij wijze van restitutie aan scholen, die niet voor alen geschikt zijn, subsidie uit de pu blieke kas worden verleend op grond, dat anders onrecht zou worden gepleegd." „Met „scholen die niet voor allen geschikt zijn" had de Minister natuurlijk bijzondere scholen op het oog. Die mochten geen sub sidie ontvangen. Daarentegen, openbare scholen, die volgens anderer overtuiging „niet geschikt zijn voor allen", daarvan moesten de uitgaven geheel of ten deele met de middelen, door belastingheffing verkre gen, worden betaald. Klinkt uit dit alles niet duidelijk de libe rale eigengerechtigheid, de liberale eigen waan. die alles, zelfs den aard van het on derwijs aan die kinderen, wier ouders niet van de neutrale, de z.g. nationale school ge diend waren, wilden voorschrijven? Na heftige discussie werd de wet op 17 Juli 1878 aangenomen. Maar nu, in tegen stelling met 1857, stemden alle Katholieken tegen. Door het fel optreden der liberalen, wier toeleg mét den dag steeds duidelijker werd, maar niet minder door de duidelijke uiteen zetting van den plicht der Katholieken op schoolgebied in het Mandement der Bis schoppen, streden de Katholieken op poli tiek terrein krachtig en met taaie volhar ding voor de werkelijk vrije schoor en span den inmiddels alle krachten in, om, waar 't maar eenigszins mogelijk was, Katholieke scholen te stichten. Echter, nog zouden jaren voorbijgaan, vóór de Katholieken, sa men met de anti-revolutionairen, de meer derheid in het Parlement bevochten en het daardoor opgetreden christelijk, dus anti-li beraal Kabinet-Mackay, een wijziging der La ger Onderwijswet mocht tot stand brengen, waarbij al was het nog slechts in be scheiden mate ook aan de bijzondere confessioneele school subsidie werd toege kend. De zoo lang gewenschte herziening der Lager Onderwijswet kwam in 1889 tot stand. In de wet waren tal van nieuwe bepalin gen opgenomen. Als de voornaamste zij slechts vermeld de verplichte schoolgeld heffing, waardoor de concurrentie, door de Openbare School aangedaan, minder scherp zou worden, benevens het nieuw artikel 54bis, dat de voorwaarden bevatte, waaronder de bijzondere school door het Rijk zou worden gesubsidieerd. In dit nieuwe artikel lag de groote beteekenis der wet-Mackay van 1889, n.l. in de principieele erkenning, dat de voorstanders van confessioneel onderwijs, voortaan voor hun scholen ook aanspraak op de Rijkskas zouden kunnen maken. In beginsel althans was de rechtsgelijkheid nu erkend. Dit beginsel zou verder moeten wor den uitgewerkt en uitgevoerd. De ondervinding echter heeft geleerd, dat die nadere uitwerking, welke meebracht dat de Rijksbijdragen moesten verhoogd worden, steeds geschiedde onder tegenwerking der linkerzijde, behalve toen de subsidieverhoo- ging ln de Tweede Kamer door Minister Goeman Borgesius werd voorgesteld in ver band met de invoering van den leerplicht. Het doel, de algeheele finahcieele gelijk stelling van Openbaar en Bijzonder Onder wijs, werd van naby bereikt onder de anti liberale ministeries: Kuyper (19011905) en Heemskerk (19081913). om zijn definitief beslag te krijgen in 1920 onder het ministe- rie-Ruys. Tal van eminente Katholieken en geloo- vig-protestanten hebben in den loop der jaren meegewerkt om tot dit heerlijk resul taat te komen. Met grooten dank mag en moet hier ln 't bijzonder genoemd worden Di. Schaepman z.g., die rich tot taak had gesteld te zorgen, dat allen in ons Vaderland voor hun kinderen d&t onderwijs zouden be komen, dat zij voor hun kinderen noodig achten. Jaar in jaar uit, tot aan zijn dood, heeft hij er voor gewerkt en gezwoegd, dat het Katholieke kind zich naar de Katho lieke school kan begeven, waar door begin selvaste, goed onderlegde onderwijzers, be zield met echt Katholieken geest, degelijk Katholiek onderwijs wordt gegeven. Het is voor de Katholieken een zware, langdurige strijd geweest, een strijd die meer dan eens hopeloos scheen. Maar het was een strijd voor vrijheid en recht, waarin ten In den Zuidelijken Oeral Uit Kowno wordt gemeld: Volgens een bericht uit Moskou hebben !e in den Zuidelijken Oeral vallende regen uien vele rivieren doen overstroomen, waar oor groote schade werd aangericht. Huizen en bruggen werden in steden en li-pen weggeslagen. Vele personen moeten lerbij om het leven zijn gekomen. Bij het Baikal-meer Naar uit Moskou gemeld wordt, woeden reeds twee weken lang geweldige boschbran den over een lengte van ongeveer 100 K.M. in de nabijheid van het Baikal-meer (Sibe rië). Alle pogingen om den brand te blus- schen zijn tot dusverre vergeefsch geweest. Aan de Oostenrijksche grens Uit Praag wordt gemeld: Geheel Sued Machren in zonderheid de jlaatsen aan de Oostenrijksche grens zijn ioor hevige onweders geteisterd. In de omgeving van Znaim waar een storm an orkaan-sterkte woedde, werden groote erwoestingen aangericht doordat de daken an de huizen werden afgerukt en de boo- nen ontworteld werden. Kleine, nagenoeg opgedroogde beekjes, •eranderden in woeste bruisende stroomen, lie met geweld zich een weg door de velden mochten. Telefoon- en telegraafverbindingen verden overal verbroken en de straten wer den door het water overstroomd. Uit niet minder dan acht plaatsen in Sued Machren wordt melding gemaakt van onwe ders waarbij door den bliksem brand werd veroorzaakt. Deze onweders verergeren nog het lot der zwaar bezochte bevolking, die dit jaar toch reeds van vorst, droogte en nood weer te lijden heeft gehad. Het zilveren priesterfeest van den zeer- eerw. heer A. J. J. Leusen, pastoor der St. Josephsparochie te Lelden is op grootsche wijze gevierd. Des morgens droeg de jubilaris aan het rijk versierde hoofdaltaar der kerk een plech tige Hoogmis op, daarbij geassisteerd door den Weleerw. heer J. Busch, kapelaan der parochie als diaken en den Zeereerw. Pater Benitijus Woolderlng O.F.M., als sub-diaken terwijl de Weleerw. heer R. M. A. Nieveen v. Dljkum, kapelaan te Lelden, als ceremonia- rius fungeerde. Na de H. Mis kwamen de Hoogeerw. heer mgr. H. J. M. Taskln, president van het Groot Seminarie te Warmond en de Zeer eerw. heer Kanunnik P. L. Dessens den ju bilaris cbmplimenteeren. Onder de zeer vele schriftelijke en telegrafische gelukwenschen was o.m. een schrijven van Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, van den burgemeester van Leiden, mr. D. van de Sande Bakhuysen en mr. A. F. L. M. Tepe, wethouder van onderwijs dier gemeente. Des middags werd een druk bezochte re ceptie gehouden, waarbij den jubilaris tal van geschenken werden ter hand gesteld. Het feestcomité bood den jubilaris namens de parochianen een fraaie bronzen luidklok aan. Een plechtig danklof, waaronder de jubi laris zelf een sympathiek woord sprak om zijn parochianen te danken, besloot den feestdag. Uit Rome meldt men ons; Ten einde generaal Nobile na de felle aanvallen volkomen te rehabiliteeren, zal hij binnen zeer afzienbaren tijd geroepen wor den tot een der hoogste posten van het mi nisterie voor de luchtvaart, waarvan Musso- linie zelf de portefeuille heeft. Nobile zou dan ln de plaats komen van generaal Balbo. Hij zal echter den post niet aanvaarden, vóór zijn terugkeer uit Svalbard in het Pool gebied, waarheen hij binnenkort denkt te vertrekken, voor het Instellen van een on derzoek naar het lot van de Alessandrini- groep. Donderdagmorgen omstreeks half twaalf waren eenige arbeiders van de werf „Voor uit" te Spaarndam bezig plaatijzer te lossen, met behulp van een kraan, uit een aldaar geankerde schuit. Op 'n gegeven moment brak de kraan, met het noodlottig gevolg, dat de 50-jarige arbeider Koster, wonende op het Havenplein te Spaarndam, daaronder ge raakte en doodelijk werd getroffen. Zijn hoofd werd verbrijzeld. De ongelukkige was gehuwd en laat een groot gezin achter. Ook de 24-jarige ongehuwde arbeider, Jan Stam, uit Haarlem, bekwam ernstige Inwendige kneuzingen. Overbrenging naar het Gasthuis te Haarlem werd noodzakelijk geoordeeld. Twee ziekenauto's van Mathot, uit Haarlem, waren spoedig gearriveerd Koster werd naar zijn woning vervoerd, terwijl Stam in het Gasthuis fe Haarlem werd opgenomen. De politie van Haarlemmerliede was spoe dig ter plaatse, om een onderzoek naar het ongeval in te stellen. Naar wij nader vernemen, is de toestand f an den 24-jarige arbeider Jan Stam, die bij het ongeluk in Spaarndam inwendige kneu zingen opliep, vooruitgaande. slotte de vrijheid werd verkregen en daar door het recht mocht zegevieren. H. Bij de Haagsche Rechtbank werd heden aangebracht de procedure tusschen de Maat schappij tot Aanneming van Waterbouwkun dige Werken v.h. C. Hofman te Haarlem en den Staat, ter zake van de schade van on geveer 1 millioen gulden, welke zij te zamen met de Aanneming-Mij. v.h. G. A. v. Hattem te 's-Hage heeft geleden door grondverzak king bij het maken van een afsluitdijk van Wieringen naar het vasteland van Noord- Holland. Zooals bekend betreft het hier een actie tot nietigverklaring van een bindend advies, uitgebracht door een op grond der Water- staatsvQorschrlften ingestelde commissie, welke de vraag of de aanneemster alle voor komende grondverzakkingen voor haar re kening behoorde te nemen, bevestigend heeft beantwoord. Namens eischeresse concludeerde mr. Molbach voor eisch, waarop zich voor den staat stelde, jhr. mr. G. W. v. d. Does, aan wien uitstel voor conclusie van ant woord werd verleend tot 4 September. Koninklijke deelname Zooals wij reeds meldden bedankte de vader van de op zoo'n ongelukkige wijze om het leven gekomen Fransina Lokerse gisteren voor de belangstelling van de zijde der Koningin ondervonden. In aansluiting hierop vernemen wij nog, dat Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijs- sen, wethouder en waarnemend ourge- meester van Haarlem de familie Lokerse dezer dagen bezocht heeft, om namens de Koningin en de gemeente Haarlem hare deelname in het noodlottig ongeval te betuigen. PASTOOR F. J. V. NES De jubel, de feestvreugde, die bij een zilve ren feest pleegt te zijn, bleef voor den herder der parochie Nieuwveen, den Zeereerw. heer F. J. v. Nes, achterwege. Op diens eigen uitdrukkelijk verzoek, want zyn gezondheidstoestand liet geen jubel toe. Maar de dankbare parochianen kónden toch niet geheel en al zonder uitwendig teeken het feest laten voorbijgaan en zoo prijkte het dorp In vlaggetooi en was de kerk fraai versierd. Des morgens droeg pastoor v. Nes een plechtige H. Mis op, daarbij geassisteerd door oud-pastoor A. Hellegers als diaken en ka pelaan A. Boekei uit Alphen aan den Rijn als subdiaken. De Zeereerw. jubilaris sprak na het Evan gelie zelf zijn parochianen toe en schetste de befeekenis van den priester als middelaar. Door het zangkoor werd het 3-stemmige Veni Creator van Ir. Witte en de cantate „Pnesterglorie" vertolkt. Des middags kwamen velen den jubileeren den herder gelukwenschen, terwijl de dag mét een plechtig Lof werd besloten. Een Reuter-telegram meldt uit Rockford (Illinois) In tegenwoordigheid van meer dan 10.000 personen vertrok Bert Hassell ln den vroe gen morgen van hier naar Cochrane (On tario), vanwaar de vlucht naar Stockholm via Groenland zal aanvangen. Hij wordt ver gezeld van Parker Cramer, als tweeden piloot en navigator. In Reikjavik zullen de vliegers dalen, en zich van het noodige voorzien, al vorens den Oceaan over te steken. Een nader telegram uit Cochrane (Onta rio) meldt, dat Hasell daar vlot geland is om benzine bij te vullen. Een commissie van voorbereiding benoemd Naar „St. Bavo" meldt, ls de diocesane synode voor het bisdom Haarlem binnen j korten tijd te verwachten. Door Mgr. Aengenent is een commissie van voorbereiding benoemd, bestaande uit den Zeereerw. Hooggeleerden heer J. H. Vis. ser, professor van het Groot-Seminarie te Warmond, als voorzitter, en als leden den Hoogeerw. Heer P. J. A. v. d. Cammen, de ken van Delft, den Hoogeerw. Pater S. Bennenbroek, oud-provinciaal der Paters Franciscanen, en de Eeereerw. Heeren J. M. v. d. Tuijn, secretaris van het Bisdom en J. B. M. Timp, kapelaan te Haarlem. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Visitator der verschillende Moe derhuizen van de Reiligieuzen in het Bisdom Haarlem den Hoogeerw, heer Mgr. H. J. M. Taskin, President van het Groot-Seminarie te Warmond en van de Religieuze huizen in de Dekenaten Alphen, Leiden, Noordwijk en Zoeterwoude, met uitzondering van de Moederhulzen in deze Dekenaten gelegen, den Hoogeerw. heer M. W. A. Wijtenburg, Regent van het Seminarie Hageveld, te Heemstede; en tot geestelijk adviseur van de R.-K. vereenlgingen in Amsterdam, groep III, den Weleerw. heer Rector H. Wennen, te Amsterdam. („St. Bavo") Gisteravond ongeveer 10 uur is brand uit gebroken ln de Pulp- en Jamfabriek van de firma Gerard Bos Zoon te Beverwijk. Het vuur greep snel om zich heen, vooral ten gevolge van de aanwezigheid van brandbaar materiaal, o.a. een groote partij 1 aardbeiensloffen. De Beverwijksche brandweer bestreed het vuur, doch kon niet verhindelen, dat het ge bouw geheel uitbrandde. De vlammen waren tot ver in den omtrek te zien. Verzekering dekt de schade. De oorzaak van den brand is vermoede lijk ht inslaan van den bliksem. Nader vernemen wij, dat een derde deel van het gebouwencomplex verhuurd was aan den brandstoffenhandel van de firma H. van Doom Co. en circa 3 ft 4000 mud j anthraclet bevatte. De tweede dag. De tweede dag der R.K. Vacantieleergang in beroepskeuzevoorlichting, te Utrecht ge hóuden, begon met een plechtige H. Mis, opgedragen door Dr. van Gils in de kerk v. d. H. Antonius in de Kanaalstraat ter eere van den H. Geest, waaronder Rector B. H. de Groot een korte predicatie hield. Te half 10 werd het congres voortgezet met een inleiding door rector Dr. H. Kautz over het onderwerp; „Industriejugendlicher und Beruf." Daarna sprak de heer C. J. Kuiper over; De psychologie van de rijpere in dustrie-jeugd en het vraagstuk der beroepskeuze van de Economische zjjde bezien. De heer C. J. Kuiper ontwikkelde de vol gende stellingen: I. Als de rijpere industrie-jeugd zyn te be schouwen de jeugdige personen vrouwe lijke en mannelijke tusschen den 16 en 21-jarigen leeftijd, die in de industrie werkzaam zijn, en 'onder deelname aan den productieven arbeid tevens worden opgeleid tot de kennis en vaardigheden, die worden vereischt om In de industrie hetzij tijdelijk of voor het geheele verdere leven, een stof felijk levensbestaan te vinden. II. In deze vijfjarige overgangsperiode tus schen het kind en de(n) jonge(n) man of vrouw, leidt in onzen tijd de psycholo gische gesteltenis, speciaal van de indus trie-jeugd tot verschijnselen die ook de aan dacht verdienen met het oog op directe en toekomstige economische gevolgen zoowel in persoonlijken als in algemeen maatschappe- lijken zin. III. Aangenomen dat de beroepskeuze vóórdien plaats heeft doch in de rijpere jeugdjaren wordt gecontroleerd en al dan niet bevestigd, zijn anderzijds, vooral ln de groot-industrie en massa-productie van on zen tijd invloeden werkzaam, die een eco- nomischen achtergrond hebben, doch door de psychologie van de rijpere jeugd wor den begunstigd en niet zelden de beroeps keuze vruchteloos maken. IV. Uitgaande van de stelling, dat de onder aanwending der psycho-technische wetenschap geperfectioneerde beroepskeuze, ook in economischen zin voor mensch en maatschappij, van groote waarde ls, schijnt het aanbevelenswaardig aan de psychologie der rijpere industriejeugd ook uit dit oog punt bijzondere aandacht te schenken en leiding te geven opdat samenspannende economische en psychologische factoren, haar niet afdringen van den weg, die leidt naar het toekomstig economisch belang van den volwassen mensch en van de volksge meenschap beiden. V. Met het oog op de psychologie der rijpere industrie-jeugd en de bijna onover komelijke moeilijkheden om de schadelijke invloeden -die aan de werkplaats- en fa- brieksopleiding inhaerent zijn afdoende te beteugelen, zullen ook de beoogde economi sche resultaten eener wetenschappelijk ver zorgde beroepskeuze het allerbest worden verzekerd door een schoolopleiding die naast techniek en vaardigheid; ook plaats inruime voor de karakter-vorming, die de rijpere jeugd juist zoozeer noodig heeft. In de middagzitting sprak prof. Frencken over: De Rijpere Industriejeugd en het vraagstuk der Beroepskeuze van de reli- gieus-moreele zijde. Drs. Jos. de Boer sprak ten slotte over: De Psychologie der rijpere niet-in- dustrieele jeugd en het vraagstuk der beroepskeuze, sociaal-economisch bezien. Spr. ontwikkelde de volgende stellingen: De beroepskeuze van het rijpere kind wordt gedetermineerd door: 1. hoogere of lagere begeerten 2. roeping 3. beoordeeling van eigen vermogens, en van verwezenlykingsmogelykheden. 4. invloeden (familie, school). Tenzij zich een sterke roeping openbaart, doet de studeerende jeugd geen beteekenende beroepskeus vóór het derde leerjaar van het Middelbaar of Voorbreidend Hooger onder wijs. Velen hebben tot kort voor het ver laten der Middelbare School nog geen be roepskeus gedaan. De overheerschende invloed ligt in de meeste gevallen bij de ouders en andere op voeders, wat betreft de keuze van opleiding, bij de onverbiddelijke omstandigheden, wat betreft de definitieve beroepskeus. Bij zeer veel ouders wordt de keuze van de opleiding hunner kinderen in hoofdzaak beheerscht door 't verlangen om dezen te bren gen op 'n in hun oog hoogeren trap van de maatschappij, ongeacht ae zedelijke en lichamelijke vermogens van hun kind en de sociale en economische omstandigheden Overheersching van de stelregel: „Kennis is Macht." In verband hiermede openbaart zich bij de studeerende Jeugd veel minder 'n bewust of onbewust verlangen naar de uitoefening van 'n bepaald beroep, dan wel 'n vage maar steeds hardnekkiger wordende begeerte naar de maatschappelijke voordeelen, welke de prijs schijnen van het met succes beëindigen der studie. Moreel en sociaal ls 't een wantoestand, dat bij vele leerlingen door een korter of langer verblijf op de Middelbare School ver langens en illusies gewekt worden, waaraan noch persoonlijke gave, noch levensomstan digheden een redelijke kans op bevrediging beloven. In dit opzicht moet de huidige Mid delbare school dan ook een kweekplaats van ontevredenen genoemd worden. Binnenkort is de bijeenroeping van de Haarlemsche diocesane synode te wachten. Tot griffier der Prov. Staten van Noord- Brabant is benoemd de heer V. Cleerdin. Op Sumatra's Oostkust is nieuwe commu nistische propaganda geconstateerd. Het internationaal R. K. Esperantisten- congres te Tilburg is gesloten. Doodelijk ongeluk in voormalig Spaarn dam. Te Beverwijk heeft een brand gewoed ln een jamfabriek. In Drente hebben zich tien gevallen van kinderverlamming voorgedaan. Een nieuwe Oceaanvlucht via Groenland en IJsland naar Stockholm. Gisteren is de R. K. Vacantieleergang ln beroepskeuzevoorlichting voortgezet. Frankrijk en Engeland spreken mede in het Macedonische vraagstuk. Moekden aarzelt met zijn aansluiting bij de nationalisten. Loewcnstein toch niet met opzet ver giftigd? Doorbraak van den Gletscher in Kashmir tegen 21 Augustus verwacht. Barometerstand 9 uur vjna 763, vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 8.43 uur. Hoogste barometerstand 768.2 te Brest. Laagste barometerstand 752.9 te Sama. Verwachting: Zwakke tot matigen Noord-Westel. tot Zuid-Westelijken wind, rwaar tot half be wolkt, waarschijnlijk nog regenbuien in het Noorden, in 't Zuiden weinig of geen regen, iets warmer. Voor het meisje moet de keuze van oplei ding op de eerste plaats bepaald worden door haar natuurlijke bestemming voor het moe derschap 'voor de opvoeding van kinderen, en voor de verzorging en verpleging van haar medemenschen. Alleen indien zij hiervoor be slist ongeschikt, dus een afwijking van het normale type, is, of in andere buitengewone omstandigheden, kan het wenschelijk zijn, haar voor een onvrouwelijk beroep op te leiden. De Middelbare School en het Gymnasium, in het kader van onze huidige Onderwijs- wetgeving, misvormen het meisje als vrouw. Het is wenschelijk, dat de Lagere en Mid delbare School de ouders kunnen voorlichten omtrent den aanleg hunner kinderen, en in 't algemeen omtrent het vraagstuk der beroeps keuze. Psychologische scholing der leerkrachten in 't bijzonder georiënteerd op het onderzoek naar de redelijke en verstandelijke aanleg der leerlingen, is zoowel voor het Lager als voor het Middelbaar en Voorbereidend Hoo ger Onderwijs gewenscht. De Duitsche piloot in vrijheid gesteld. Men meldt ons uit Maastricht: Hedenmorgen is de in voorloopige bewa ring gestelde Duitsche piloot Gesper van de te Heerlen verongelukte vliegmachine weer in vryheid gesteld. Te s-Gravenhage is op den hoek van de Dr. Kuyperstraat en de Koninginnegracht een ernstig ongeluk gebeurd. Ter plaatse kwamen de twintigjarige E. v. M, uit de Johan de Wittlaan, die een auto bestuurde, en de 33-jarige Duitsche dienst bode L. S., die op de Mauritskade woont en op haar rijwiel zat, met elkaar in botsing. Beiden werden zwaar gewond en door den Etrstc-Hulpdienst in bewusteloozen toestand naar het gemeenteziekenhuis aan den Zuid- wal overgebracht. Het meisje werd ernstig gewond aan het hoofd, terwijl Ie jongen, die uit den auto werd geslingerd, een sche delbreuk kreeg. Vermoedelijk hebben beiden schuld aan hot ongeval, de dienstbode zou niet uitge keken en de autobestuurder te snel gereden hebben. De veertienjarige van R„ wonende aan de Madelievenstraat te Arnhem, die met andere Jongens was uitgegaan om in den IJssel onder Westervoort te gaan zwemmen is op een gegeven moment in de diepte V dwenen. Zijn lijk is nog niet gevonden

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1