Stadsnieuws fferinga Wuthricb, Raarfem UIT DEN OMTREK Amsterdamsche Beurs KINADRUPPELS iö% Centrale Verwarming. *4 EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE 2 Agenda 18 Augustus Teraardebestelling H. v. Schooten Hevige brand te Beverwijk Verkeersongevallen BURGERLIJKE STAND DE SPEELTUIN IN HET AMSTERDAMSCHE KWARTIER De regeling voor R. K. kinderen R.K. Middenstandsvereenlging Uit het taxibedrijf Bij een motorongeval gedood Examen Lichaamsoefeningen M. O. De nieuwe Montessori- en Naaischool voor de Eerw. Zusters der Mariascholen aan de Koningstraat Excursie van den Bond van R.-K. Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden Dr. H.NANNING'S EETLU5T-0PWEKKEND. /l.30p.fl. f Tentoonstelling Frans v. Katwijk Examen Hoofdakte Bankètbakkersvereeniging Statuten Kaatsen OVERVEEN BLOEMENDAAL HEEMSTEDE LAATSTE NIEUWS Oude duikboot ontdekt De Communisten willen een Referendum Een vliegtuig brandend neergestort Een belangrijke zitting van den Franschen Ministerraad De regeering van Nanking is voor den sterken druk van Japan bezweken De onderteekening van het Kellogg-pact De betoogingen te Spalato Lijk gevonden Door gasverstikking om het leven gekomen De „Osservatore Romano" over de Olympische Spelen 1928 Stofzuigerhuis MAERTENS Barteljorisstr. 16 Tel. No. 10756 De vier vliegtochten Holland-Indië DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam (lil. HolL Amerika Lijn dito Gem. Bdgend. Kon. Ned. Btoomb- Km Paketvaart uy. Nederland Rotterd. Lloyd JOHANNES WILLEM URSULINES VAN DER BREGGEN Sociëteit „St Bavo" 5 uur Geel-Wit 7 uur Gewone zittingen. St. Josephsgezellenvereeniginff Jansstraat 59 Het gebouw is van 810 uur geopend. Gebouw H. K. B. Tempeliersstraat 35 212 uur Kegelconcours. Rembrandt-Theater Groote Markt 7 en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstel lingen. Lax or-Theater Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling. Hedenmorgen had op het R.K. Kerkhof aan den Glipperweg te Heemstede de ter aardebestelling plaats van de zoo plotseling overleden H. van Schooten, Wethouder te Haarlemmermeer. Daar de overledene, talrijke functies in den meest uitgebreidden zin des woords vervulde, zoowel op maatschappelijk en geestelijk als op Charitief gebied, was de belangstelling vooruit uit den Haarlemmermeer bijzonder groot. Daar zijn uitdrukkelijk verlangen echter was, op de meest eenvoudige wijze, gelijk zijn geheele leven geweest is, naar zijn laat ste rustplaats gebracht te worden, dekte geen enkel bloemstuk zijn kist. Hedenmorgen werden in de parochiekerk van O. L. Vr. Hemelvaart, waarvan de over ledene ook kerkmeester was de H.H. Uit vaartdiensten gehouden, waarvan om half 10 de plechtige Mis van Requiem welke werd gecelebreerd door den Zeer Eerw. Heer Pas toor Nieuwenhuls, daabij geassisteerd door de Weleerw. Heeren kapelaan Oudejans en kapelaan v. Houten. De ruime kerk was voor een groot deel ge vuld met belangstellenden, het overgroots deel uit den Haarlemmermeer, wat wel tee kent de achting die men den overledene toe droeg. Onder hen merkten wij op talrijke depu taties van vereenigingen en instellingen. Zoo o.a. de burgemeester van Hoofddorp, de Wel. ed. gestr. Heer Mr. A. Slob, de gem. Seer, de heer N. J. v. Rinkel, de wethouders N. Kistemaker en G. Knaap, alle raadsleden en ambtenaren van zijn afdeeling op het ge meentehuls, de heeren Oggel, Venema en Eg» gtnk. Verder deputaties van verschillende R. K. instellingen en organisaties, zoo oa het bestuur der L. T. B. waarvan de overledene voorzitter was en het kerkbestuur van de O. I» Vr. Hemelvaartskerk, waarvan de overle dene eveneens deel uitmaakte. Ook op het kerkhof was zeer groote be langstelling. De beaardlngsplechtigheden, welke even eens in allen eenvoud geechiedde, eveneens door den Zeer eerw. heer Pastoor Nieuwen huls. Daar op een R.K. Kerkhof over het al gemeen niet gesproken wordt, eindigde deze plechtigheid met een laats ten groet, daar de meesten aan hun aller vriend, allen hem zeker teowenschend een zalige rust na zulk een welbesteed leven. Ten gevolge van het inslaan van den blik sem ontstond gisteravond omstreeks 10 uur plotseling brand in de pulpfabriek van de fa. G. Bots Zn., staande in de Bloksteeg. De vlammen laaiden direct fel op en de geweldige vuurgloed bracht een groote men- schenmassa op de been. Het zeer ontbrandbare materiaal waaronder zich een groote party aardbeien- sloffen bevond, gaf den vlammen gretig voed sel. Het vuur werd spoedig bestreden door den motorspuit met 4 stralen en nog een straal op de waterleiding. Het krachtig "bestrijden van het vuur was oorzaak, dat men om 11.30 uur kon zeggen, de brand meester te zyn. Het perceel is uitgebrand. Een groot aan tal vaten bleef gespaard. Op het terrein was de burgemeester aanwezig. De politie zorgde voor afzetting van het terrein. Het belen dende perceel bekwam waterschade. Hedenmorgen is de Bloksteeg afgezet en is bmb begonnen de muren te sloopen, daar gevaar voor Instorting bestond. Alles was verzekerd. Motor tegen een boom Gisterenmiddag, te omstreeks 1 uur had oil de gevaarlijks S-bocht to Vogelen zang, waar herhaaldeiyk reeds ongelukken voorgevallen zijn, een motorongelifc plaats. De heer V. uit Amsterdam reed van de richting Leiden komende, met groote snel heid tegen een boom, doordat hy, waar schijnlijk door het nemen van de scherpe bocht, slipte. Het voorwiel van de» motor was ge heel vernieud. De motorrijder lag met een ernstige kniewonde op den weg, ter wijl zyn 15-jarig zoontje, dat op de duo had plaats genomen, er met een bloedende lip overigens met den schrik af kwam. De heer V. werd door een bewoonster van de villa, waarvoor het ongeluk plaats had, binnengedragen en voorloopig verbonden. Daar alleen vrouweiyke hulp aan wezig was, werd de hulp van de politie in geroepen. Na eenige uren kon de heer V. per auto vervcerd worden. Het vernielde motorrijtuig werd later weggehaald. Ondertrouwd: 16 Aug.: J. J. Bos en E. C. Hoornweg G. Horselenberg en O. A. Klinkhamer H. Kraan en A. Sondorp H. H. de Blécourt en 8. Haan H. Blank water en M. M. Roest M. Bottema en B. Meinsma A. G. J. Martin en K. M. Köp- pel. Getrouwd: 16 Aug.: C. H. Kok en M. A. v. d. Vaart V. Louis en H. P. M. Walter J. B. Stuyfzand en B. J. v. d. Weegh D. Stoeltje en M. Emmer A. M. J. Graven- daal en J. Aarse G. M. Neuman en J. Leeflang. Geboren: 14 Aug.: M. M. Kluitenburg— Klerk, z. 15 Aug.: J. G. de Gauw—-Kruije- naar, z. A. v.d. WerffReuvers, d. J. H. SchnückZuiderbaan, d. V. E. Peters v. Groenendaal, z. 16 Aug.: S. Posma Wilderom, z. J. Hogeveen—Visscher, z. Overleden: 14 Aug.: J. T. Jansen, 80 J., Jan Nleuwenhuijaenstraat 15 Aug.: P. Mcenderinck, 44 i, Hazepaterslaan. Aan de R. K. ouders in het Amsterdam- sche en het Slachthuiskwartier is de volgen de circulaire verzonden: De Haarlemsche R. K. Vereeniging voor Groote Gezinnen heeft zich ten behoeve van hare leden, in bovengenoemd kwartier wo nende, de gelegenheid verzekerd, dat hunne kinderen gebruik kunnen maken van den door de gemeente gestichten speeltuin aan de Zomervaart. Het Bestuur heeft daartoe een commissie ingesteld van enkele in het kwar tier wonende leden, aan welke commissie de uitvoering van het speeltuinwerk is opgedra gen. Met genoegen mogen wy constateeren, dat het hierover met het Bestuur van de Speel- tuinvereenlging „Het Oosterparkkwartier" gepleegde overleg tot alleszins bevredigend resultaat heeft geleid. Voor de kinderen van de talrijke, in meer genoemd kwartier gevestigde leden onzer Vereeniging, is hierdoor thans eveneens de gelegenheid opengesteld tot dageiyksch ge bruik van den speeltuin. Slechts wordt, ter bestrijding van de on- vermijdelijke onkosten, van hen, die voor hunne kinderen het gebruik van den speel tuin wenschen, de contributie verhoogd met het luttele bedrag van 5 cent per lid en per maand. (De geheele contributie wordt daardoor derhalve gebracht op 25 cent per maand en per gezin). Wij vertrouwen, dat de daarvoor in aan merking komende leden onzer vereeniging zullen toonen het streven van ons Bestuur op prys te stellen, door bygaand formulier in te vullen. Nadrukkelijk wenschen wy er evenwel op te wyzen, dat het vorenstaande uitsluitend geldt voor hen, die lid van de Haarlemsche R. K. Vereeniging voor Groote Gezinnen zijn Intusschen bestaat voor de Katholieken, die nog geen lid van de Vereeniging voor Groote Gezinnen zyn, de gelegenheid daar van alsnog lid te worden, waarvan men kan doen blijken door onderstaand formulier in te vullen Voor de Roomsch-Katholieken van het Amsterdamsche- en Slachthuiskwartier is dit ongetwyfeld een welkome gelegenheid om toe te treden tot bovengenoemde Vereeniging, die, zooals bekend is, op velerlei gebied nut tig werkzaam is, ten bate van de R. K. ge zinnen, zoowel ouders als kinderen. Namens het Bestuur der Haarl. R. K. Vereeniging voor Groote Gezinnen, W J. B. VAN LÏEMT, voorzitter. Th. STEMAN, secretaris. By deze circulaire is een formulier gevoegd om in te vullen. In dit verband wyzen wy nog even op de voordeelen die het lidmaatschap van de R.K. Vereeniging voor Groote Gezinnen o.m. biedt. Ie. deelneming aan de vacantie-uitstapjes voor een onbeperkt aantal eigen kinderen van 8 tot 12 jaar; 2e. toegang voor drie kinderen op het zoo bekende en veel geprezen winterkinderfeest in de Gemeentehjke Conoertzaal; 3e. toegang van de ouders of grootere zoons of dochters tot alle in den loop van het jaar te geven muziek- en tooneelavon den, lezingen enz.; 4e. in onverhoopte gevallen de mogelijkheid van hulp uit de steunkas der Vereeniging. Men wordt verzocht het biljet uiteriyk Dinsdag 21 Augustus e.k. in te leveren aan één der onderstaande adressen: J. D. Felix, A. L. Dyserinckstraat 13 d, voorz. commissie van uitvoering; G, F. van Dyk, Secretaris, Damiatestraat 12; Mej. de Vogel, Bisschop Ottostraat 4 en Boerée, Slachthuisstraat. Naar wy vernemen hoopt men, dat reeds a.s. Donderdag de tuin voor de kinderen van de leden van de R. K. Vereeniging voor Groote Gezinnen kan worden opengesteld. Gisterenavond te half negen hield de R.K. Middenstandsvereenlging een vergadering in „De Kroon." De vergadering was, in aanmerking geno men het zomerseizoen, goed bezocht. De voorzitter opende de vergadering op de gebruikeiyke wyze en heette de leden wel kom, byzonder den geestelijken adviseur en den heer Dr. J. L. E. Gribling, arts te Delft, die als spreker zou optreden. Verder deed de voorzitter mededeellng van de voornaamste bestuurshandelingen, die sedert de laatste vergadering in Mei in het belang van den Middenstand waren ver richt. Hiema kwam aan het woord Dr. Grib ling die sprak over „De Ziekenhuis- en Ziekenverpleging van het Wit-gele Kruis." 8pr. zette eerst uiteen, wat het Wlt-Gele Kruis is. Hy memoreerde voorts het bestaan van de neutrale vereenigingen Het Witte Kruis en Het Groene Kruis, die eenzelfde strekking hebben, en toonde het essentleele vèrschil aan, dat gelegen is tusschen de twee laatstgenoemde vereenigingen en Het Wit-gele Kruis. Het Wit-gele Kruis wil hulp geven volgens de Katholieke beginselen, en door de hulp aan het lichaam te geven, deze tevens te verstrekken aan de ziel, omdat deze als eeuwig levend de voornaamste plaats in neemt. Spr. schetste de moeilijkheden, die het Wit-gele Kruis ondervindt en hoe gezocht is naar middelen om daaraan te ontkomen, die dan ook gevonden zyn in de samenwer king met de verschillende stands-organisa ties, en greep de gelegenheid aan, om ook het hoofdbestuur van den R. K. midden stand te danken voor de medewerking, in deze ondervonden. Uitvoerig behandelde spr. het groote prin- cipieele belang, dat bestaat by een Katho liek opgezette huiseiyke ziekenverpleging; kraamverzorging, voortgezet tot zuigelingen en kleuterzorg. Spr. beval het Wit-gele Kruis ten zeerste aan en spoorde aan tot medewerking. Ten slotte schetste spr. de ziekenhuis- en ziekteverzekering van het Wit-gele Kruis en gaf daarover uitvoerige inlichtingen. Bij de gedachtenwisseling werd o.m. er op aangedrongen, naar de mogelijkheid te stre ven, de uitkeeringstarieven te verhoogen, wat mede een premieverhooging ten gevolge zou moeten hebben. By de behandeling van het wetsontwerp op de winkelsluiting werden enkele wen schen geuit ten aanzien van de sluiting op Zondag en op dagen, aan feestdagen voor afgaande. Er werd echter op gewezen, dat waarschyniyk geen veranderingen meer zul len te verkrijgen zijn in het wetsontwerp. Besproken werd voorts de middenstands paragraaf in het program van actie der R. K. Staatsparty, waarby er op aangedron gen werd, in de plaats van Chris Jansen z.g. een anderen candldaat geplaatst te krygen op de candidateniyst voor verkiezing van leden van de Tweede Kamer. Medegedeeld werd, dat in de plaats van den heer Chris Jansen tot afgevaardigde naar den Partij raad is benoemd de heer Jos. Meijring, 's-Hertogenbosch. Aan het bestuur werd overgelaten, afge vaardigden aan te wijzen naar de op 10 Oc tober te Alkmaar te houden Centrale Raads vergadering. Het schijnt den laatste tyd in het taxi bedrijf hier ter stede niet erg te boteren, wat betreft de verhouding tusschen werk gevers en werknemers, wat biykt uit het volgende, voorkomende in „Het Auto. drijf", het orgaan van den Centralen Bond van Transportarbeiders. Hoewel reeds verschillende pogingen in het werk zijn gesteld om te trachten aan het ontduiken der concessie-voorwaarden van enkele ondernemers een einde te ma ken, mocht het ons nog niet gelukken dit voor elkander te krygen. In overleg met de politie-autoriteiten heeft nu opnieuw een conferentie plaats re. vonden en wordt er, als gevolg van de ge voerde besprekingen, nu aan gewerkt om nieuwe bepalingen te maken, waardoor aan deze overtredingen een einde wordt ge maakt. Men is in het bezit gekomen van bewijzen omtrent een behooriyk aantal omschreven overtredingen, die men bij de besprekingen terzake een in te dienen voorstel inzake wy. ziging der concessie-voorwaarden wel ter conferentietafel zal brengen. Sommige werkgevers ontduiken de wet door o.a. buiten de standplaats het vraohtje over te geven aan een ander en de gesta- tionneerde taxi direct weer terug te zenden naar de standplaats aan het station; het rijden met meer wagens (zelfs ongekeurde) en wagens met gebreken, maar vooral het stationneeren met meer wagens dan waar voor men vergunning heeft. Verder het bui ten de standplaats om het besturen der auto over te doen aan den chauffeur, die al reeds den vastgestelden arbeidstijd ach ter den rug heeft, enz., enz. wy zullen op dit moment maar niet meer feiten vermelden, doch bekend zijn zy ge noeg. Trouwens we hebben de zekerheid in dit geval niet alleen te staan, daar toch ze ker verwacht mag worden, dat de ondeme. mers, die niet aan dergeiyke ontduikingen meedoen, aanstonds aan onze zyde zullen staan, daar dit alles niet alleen /oor de chauffeurs aanmerkelijke schade beteekent, doch ook voor de ondernemers, die zich reëel houden aan den geest der voorwaarden. Het is voor ons echter een vraag van groote beteekenis geworden, hoe het toch komt, dat ondanks alles, er geen behoorlijke maatregelen getroffen worden tegen derge lijke ondernemers, daar men toch zeker wel de vrees mag koesteren, dat deze zelfde menschen, die op zoo'n wyze de voorwaar den ontduiken, zich evenmin houden aan de tariefsbepalingen. Onze stadgenoot, de heer J. W. H. van der Breggen, is by een motorongeval te Dinant op noodlottige wijze om het leven gekomen. Hij was 41 jaar oud. De begrafenis vindt a.s. Maandagmiddag plaats op „Westerveld". HAARLEM, 16 Augustus Geëxamineerd 9 mann. Candida ten. Geslaagd de heeren: J. A. B, Pagée, Utrecht; F. Polak, Windscho- ten; K. Rynders, Hilversum; W. F. Mun- nick, Venlo. Gisteren zyn wy eens een kykje gaan ne men by het bouwen in de Koningstraat, waar de nieuwe Montessori- en Naaischool der Eerw. Zusters gebouwd wordt. Na een interessanten tocht over planken, ladders en steigers, na ons door een chaos van steenen en stukken hout heengewerkt te hebben, na gekropen en gedoken te zyn door muurgaten en onder ijzeren balken, belandden wy veilig en wel boven op het dak, waar zich een der opzichters bevond, die zoo vriendeiyk was ons eenige inlichtin gen te geven. Vier weken geleden heeft het werk een aanvang genomen. Een gedeelte van de voormalige fabriek van Emrik en Binger wordt verbouwd. De fabriek wordt echter niet heelemaal afgebroken. Wat men kan gebruiken en wat niet den nieuwen bouw in den weg staat, laat men natuuriyk staan. Hei is een bouwen en breken tegelijk. De Montessori- en Naaischool worden In één gebouw ondergebracht. Dit gebouw zal 4 lokalen, spreekkamer, 1 garderobe en het trappenhuis bevatten. Op de derde en hoog ste verdieping komen 8 slaapcellen voor de Zusters. Het geheel zal door gangen met het klooster verbonden worden. Men hoopt over twee maanden met het werk gereed te zyn. Het werk is opgedragen aan de aan nemers Schiphorst en Philips te Haarlem. Men schryft ons: Woensdag 15 Augustus werd door den R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkel bedienden een excursie gehouden naar het schoone landgoed „Elswout" te Bloemendaal (Overveen) De opkomst was natuurlijk schitterend!? Hoe zou het ook anders? WU weten nu een maal, dat ieder lid van onzen Bond meeleeft met zyn organisatie. Men lette slechts op de bezoeken van onze vergaderingen. Steeds moet door het bestuur naar grooter verga derruimte worden omgezien!! Was dit misschien oorzaak, dat deze ex cursie naar een onzer grootste buitenplaat sen, welke in de omgeving van Haarlem ge legen zijn, moest plaats hebben? Zat er misschien eenige angst by de orga nisators van deze excursie, dat het aan tal deelnemers op een minder groot landgoed niet tot zijn recht zou komen? Wij weten het niet, maar 't succes was overdonderend. Nooit hebben wy geweten, dat er onder onze categorie van menschen, die dageiyks hun leven op kantoren en ln winkels door brengen, zoo'n honger bestond om eens ln Gods vrije natuur te kunnen ronddolen. Hoe het zü, de opkomst heeft het bestuur niet teleurgesteld en geheel de verwachting van het bezielend leven van de bondsleden tot uiting gebracht. Bravo!! Als het zoo door gaat, dan kan het gebeuren, dat men spoe dig zal inzien, dat alle moeite, welke men zich getroost, om het den leden zoo aange naam mogelijk te maken, boter aan de galg gesmeerd is. Om vier uur naderde de stoet de poor ten van Elswout, waar wy door den vrien delijken Boschbaas ontvangen werden. Onder leiding van dezen eminenten voor man wandelden w« anderhalf uur door tui nen en bosschen, genietend van menscheiy- ken smaak en grillige natuur. De waterpartyen, welke hier te zien wer den gegeven, waren door niemand van ons gezelschap verwacht. Maar wat doet het er toe, er meer van te vertellen? zy, die er geweest zyn, zullen nog lang na-genleten van die schoone oogen- blikken, welke zy daar hebben doorgebracht en zy, die de gelegenheid hebben doen voor- bygaan, hebben veel verzuimd. Na een harteiyk afscheid en een tot weer ziens aan den Boschbaas, traden wy de Elswoutpoort weer uit en gingen voldaan huiswaarts. 1 Frans van Katwyk exposeert tot 7 Sep tember zyn kunst-aardewerk in den kunst handel L. H. de Nie, zyistraat. wy komen nader terug op het werk van dezen kunste naar, die reeds met succes geëxposeerd heeft in Amerika en op de Nenijto. HAARLEM, 16 Augustus Geëxamineerd 8 mann. candidaten. Toegelaten de heeren: J. Willemsen, van Amsterdam; K. Winter van Zaandam; M. P. F. Meyer van Boven kerk. Gisteravond had te Zandvoort in hotel „Zomerlust", onder voorzitterschap van den heer Worst, een vergadering plaats van de Afdeeling Haarlem der Nederlandsche Ban- ketbakkersvereeniging. O.m. werd besloten tot het doen houden van een cursus in de sierkunst (n.l. garneeren en marsepeinwerk voor bedienden), in de a.s. wintermaanden. Tengevolge van den verkorten arbeidstijd is het voor bedienden niet meer mogelijk, zich in de praktijk voldoende in deze vakken te bekwamen. Door het gemeentebestuur van Haarlem is reeds toezegging gedaan een geschikte localiteit voor dit doel beschikbaar te stellen, aangezien het hier geldt een tak van nijverheidsonderwijs. Een groote deel name wordt verwacht, gezien het succes van den het vorige jaar gehouden gameer- cursus met daaraan verbonden tentoonstel ling. Ook voor patroons zal er gelegenheid bestaan zich in de sierkunst te bekwamen. Het ligt in de bedoeling ook voor laatstge noemden een cursus te houden in boetseeren. Verder werd ter sprake gebracht het wetsont werp op de winkelsluiting. Als een der mid delen tot het voeren van actie tegen deze wet werd genoemd een persoonlijk bezoek aan de Kamerleden. Nadat nog meer zaken van huishoudelijken aard waren behandeld, werd deze zeer geanimeerde vergadering gesloten. De Staatscourant bevat de statuten van de Conventie Maatschappy tot uitoefening van het kalkbrandersbedrijf, alhier. Voor de buitenafdeelingen van den Ned. Kaatsbond houdt de afd. Amsterdam op Zondag 19 Aug. a.s. een kaatswedstrijd doot elkaar loten. De aanvang van den wedstrijd is bepaald op 11 «4 uur en wordt gehouden op het sportterrein aan den Zuidelijken Wandelweg te Amsterdam. Vertrek trein ongeveer 10 uur. Eigenhandig geteekende aangiften tot uiteriyk Vrijdagavond in te zenden bU den secretaris van de Haart. Kaatsvereeniging „Frisia," Dahliastraat 34. Personalia Voor het examen Franseh L. O. slaagde te Utrecht mej. E. van de Wetering, alhier. Terug te bekomen bij J. Plukker, Rol landspad la, Haarlem, een vulpen H. v. d. Brink, Duinlustweg 18 Overveen, een kinder brilOostendorp, Westerparkstraat 17 Zand voort, twee blauw gestreepte tongensiasies L. Boorsma, Zandvoorterlaan 29 Aerdenhout, een bruin damestaschje met inhoud Bode Raadhuis Overveen, een zwarte dames para- pluie (aldaar ach ergelaten)Keereweer, Kinheimweg 5 Bloemendaal, een zakmes F. v. Rixel, Noordertuindorplaan 1 Haarlem, een gouden oorknopieMe), van Dorp. Parallelweg 1 Bloemendaal, een gehaakte rediculeKok, Bloemendaalscheweg 119 Bloemendaal, een Gazelle rijwiel S. de Vries. Alberdingk Thijmlaan 31 Bloemen daal, een mesje P. Hendriks, Rollandspad 19 Haarlem, een stuk geïsoleerd draad aan den politiepost te Aerdenhout, een fluit, een kinderbeursje mei inhoud een kleine porte- monnaie met inhoud een koffersleuteltje aan het bureau van politie te Overveen een huissleutel, een bos sleutels, een hondenpen ning gem. Haarlem No. 0058, een halsket tinkje met hangertje een beursje met in houd, een hondenketting, een fantasie speld je, een wollen vest en zakdoek, een kinder muts. Boottocht 'ndische buurtvereeniging Dinsdag maakten de kinderen der Indische buurtvereeniging een boottocht. Des morgens om 7 uur gingen de pl. m. 200 kinderen in optocht, voorafgegaan door het Haarlemsche Harmoniegezeischap onder leiding van den heer G. Pennarts vanaf de Javalaan naar de Haven, waar de Piet Croujer van de firma Bus gereed lag voor den tocht. Om half 8 werd de reis aanvaard, nage wuifd door de talrijke ouders. De tocht ging over Haarlem, Spaarndam, het Noordzeekanaal en IJ, waar bijzonder genoten werd van het eweldi.e bedrijf in de Amsterdamsche Haven. Verder langs den Muiderstraatweg, Weesp en Nichtevecht naar Maarssen, waar niet enkel de kinderen maar ook de geleiders volop genieten van het vele natuurschoon, wat een reisie langs de Vecht te genieten geeft. Na een uurtje in Maarssen vertoefd te hebben, werd de terugweg ondernomen langs het Merwedekanaa Om kwart over 9 werd Heemstede weer bereikt, waar honderden ouders en nieuws gierigen de aankomst der boot afwachten. Het harmoniegezelschap bleek onver moeid om met zijn lustige wijsjes er de vroolijke stemming in te houden. De kinderen werden den geheelen dag volop getracteerd en op den terugweg wer den zij nog verrast op een tombola, waarbij verschillende mooie prijzen werden ge wonnen. Besmettelijke ziekten In de week van 5 tot en met II Augustus kwam alhier één geval van roodvonk voor. N.L. de Engelsche onderzeeër L 55, in 1919 tot zinken gebracht MOSKOU, 16 Aug. Schepen van de Oostzee-Sóvjetvloot, ontdekten in de baai van Kapomemi de Engelsche duikboot L55, die ln 1919 door Sovjetschepen tot zinken werd gebracht. De duikboot is naar Kroonstad naar het dok gesleept. Over den bonw van den pantserkruiser BERLIJN, 16 Aug. Het hoofdbestuur van de communistische party heeft vanmid dag besloten de communistische rijksdag- fractie opdracht te geven by den Ryksdag een voorstel in te dienen om een volksstem ming te doen houden over den bouw van den pantserkruiser. De bedoeling van dit communistische voorstel is natuuriyk de sociaal-democraten in moeiiykheden te brengen. LONDEN, 16 Aug. Een vliegtuig, dat deelnam aan de luchtmanoeuvres, is na in brand te zyn gevlogen, by Richmond neer gestort. Het werd volkomen vernield, maar de piloot, die er met een parachute uit sprong, kwam op een dak terecht. Een groot bombardementsvliegtuig, moest wegens een motordefect by Grays in Essex landen. Ook hierby bleven bestuurder en waarnemer ongedeerd. PARIJS, 17 Augustus. Naar de „Matin" verneemt, zyn de kabinetsleden in tegen stelling met het oorspronkeiyk voornemen, er van in kennis gesteld, dat op 23 Augustus een ministerraad zal worden gehouden, waar by op de aanwezigheid van alle ministers groote prys zal worden gesteld. Het blad weet mede te deelen, dat Poln- caré den kabinetsleden mededeelingen zal doen over zeer belangrijke kwastjes. Aangenomen kan echter worden dat de zoo plotselinge byeenroeping van den minis terraad in de eerste plaats betrekking moet hebben op de onderteekening van het Kel- logg-paet en de byeenkomst van den Raad van den Volkenbond. LONDEN. 17 Augustus. De Chineesche ge zant te Tokio heeft gisteravond een bezoek gebracht aan het Japansche departement van bultenlandsche Zaken. By deze gelegen heid verklaarde hy, dat de regeering van Nanking bereid is de mededeellng van de op zegging der verdragen met Japan ln te trek ken en een aanvang te maken met geregelde herzieningsbesprekingen inzake deze verdra gen. Dit beteekent, dat de regeering van Nanking voor den sterken druk van de Ja pansche regeering bezweken is, nadat Japan maatregelen heeft aangekondigd. LONDEN, 17 Aug. President Coolidge heeft naar gemeld wordt den opperbevelheb ber van de Amerikaansche vloot verzocht zyn meening kenbaar te maken over de be teekenis van het Engelsch-Fransche vloot- accoord. Betreffende de mogeiykheid van "n bezoek van Kellogg aan Engeland en Ier land in aansluiting op de onderteekenings- plechtigheid te Parijs heerscht nog steeds onzekerheid ofschoon een nieuwsagentschap uit Washington verneemt, dat Kellogg zich na de onderteekening van het Pact naar Dublin begeven zal. WEENEN, 17 Augustus Naar de „Neue Freie Presse" uit Agram meldt, zyn in ver band met de tegen Italië gerichte betoogin- gen te Spalato 34 personen tot in oaal 468 dagen arrest veroordeeld. Ook ln andere ste den werden tal van personen, van wie ge vreesd wordt, dat zy betoogingen op touw zullen zetten, door de politole ln hechtenis genomen. MAASTRICHT 17 Aug. Hedenmorgen is in de Maas alhier het ïyk gevonden van een 13-jarigen jongen, die te Grandlenaye, Bel gië, by het baden verdronken was. genaamd L. Jockin. De ouders hebben het ïyk herkend. BRUSSEL, 17 Augustus. In een hotel is heden een Hollander, genaamd J. P., oud 52 jaar door gasvergiftiging om het leven gekomen. Een onderzoek wordt ingesteld. ROME, 17 Augustus. Het orgaan van het Vaticaan, de „Osservatore Romano" houdt zich in een hoofdartikel bezig met de Olym pische Spelen 1928. Het blad pryst de nor male gezonde physische oefeningen, doch verklaart met betrekking tot de deelneming van de vrouwen aan de Spelen, het feit te betreuren, „dat de zwakke sekse bevangen is door de passie voor physieke opvoeding door middel van oefeningen, niet steeds overeenstemmende met den vrouweiyken aard en de vrouweiyke roeping." Het artikel besluit met de conclusie: „Internationale wedstrijden geiyk te Am sterdam bevorderen in verkeerden zin den nationalistischen trots. De verheerlyking van de overwinnaars als waren zy afgoden Yerkoop, Verhuur, Inruilen, Reparaties der naties, wordt belacheiyk en doet den gemiddelden mensch zich van betere oefe ningen afwenden." In 13 dagen te volbrengen BANDOENG, 17 Augustus. Medegedeeld wordt, dat de vier vliegtochten Holland- Indië zoodanig zijn berekend, dat allen de reis in 13 dagen zullen hebben volbracht. Zij zullen den llen dag Medan bereiken, den 12en dag Siak, den 13en dag Batavia en vervolgens Bandoeng. MEDEGEDEELD DOOR VRIJDAG 17 AUGUSTUS Koersen Heden openini ■as*»*» .o.nv—«^c»i 6% Nederland 1919 Nederland 1918 4J4 NederL 1917 1% N.-lndlë 1923 D «H NJnd 1926 B 10115/16 1021 101%. 101%, 99 23 BtoJUn. Koloniale Bank Gert Handel uy. Resc. Dito 268f 171* 180 181 263-4 170 178* 179 b Industrieën. NederL Kunstsyde 242 430* 188 239 424 185 HolL Kunstzyde Oude Philips Nieuwe Philips 216* 756 757* 2171 7551 749J Industr. Buitenlan Anaconda U. a Steel Snia Viscosa Gew. Peruvian 134% 144* 137 22* Bandelsondera. Oomp.comm. dn LSdge 1550 Mijnbouw. Boe ton Mijnbouw Redjang Lebong 184 155* 184* 156 b Petroleum. Dortsche Petr. Geconsolideerde Kon. Olie NM.MM.M Per lak 418 207f 440 83* 4211 438 Robber. A'dam Rubber Dell Batavia Rub Java Rubber Serbadjadl V. L O. O. Allied Intercontin Rubber 239 170 68f 189 105 139 69 10* 238 170 189 105 136* Scheepvaart. Scheepvaart-Unie Marine comm. Marine pret. 77 1 72 85 b 230 1 195 1 186 204J 5u/i. 35* 76 73 86* 205 «eiker. H. VA.... Java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem 727 402* 118 173 155 713 396 111* 1701 1521 Tabak. Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembah 545* 437§ 190% 531* 545} 433 191* 531} Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific Chic MUw. St Pau) Kansas City South Erie RaOr 146* 1 192 b 73% 35% 48 51* b 148 193* 35*-% 4* Tot onze groote droefheid overleed ten gevolge van een noodlottig motor-ongeval by Dinant, onze harteiyk geliefde Zoon, Broeder, Behuwd-Broeder, Oom en Neef, de heer in den leeftijd van 41 jaren P. C. A. VAN DER BREGGEN A. VAN DER BREGGEN- AVELINGH F. A. VAN DER BREGGEN D. VAN DER BREGGEN- SPILLENAAR BELGEN en kinderen W.C.M. VAN DER BREGGEN W. H. AVELÏNGH Haarlem, 13 Augustus 1928. Bezoeken kunnen niet worden afgewacht. De teraardebestelling zal plaats hebben Maandag 20 Aug., op de begraafplaats „Westerveld", na aankomst van trein 15.16 uur al daar. Algemeene kennisgeving.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2