Binnenlandsch Nieuws Transpirerende Voeten Gemengd Nieuws RADIO-OMROEP TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE 3 De nieuwe griffier der Prov. Staten van Noord-Brabant De Rijksmiddelen Een bronzen borstbeeld van H.M. de Koningin Koninklijke onderscheiding Een défilé Tien gevallen van kinder verlamming in Drente Ter bescherming van Nederlands badplaatsen Het Internationaal R.K. Esperantisten-congres UIT ONZE OOST Uit de eerste verdieping gevallen Het luchtverkeer in Ned. Indië Nieuwe communistische propaganda op Sumatra's Oostkust Oudheidkundige vondst LUCHTVERKEER Een rondvlucht door Europa De „Italia"-expeditie De luchtmanoeuvres boven Londen De luchtdoop met doodelijken afloop Een nieuwe aanval op het wereldduurrecord Van Londen naar Los Angeles KERKNIEUWS Het Kapittel der Paters Franciscanen VERKEER EN POSTERIJEN Internationale Telegraaf- conferentie te Brussel Voor diepzee-onderzoek Alles mogelijk in Indië Bureaucratie Botsing op den Haagweg te Leiden De „Schuttevaer" Twee jongens te Gorssel verdronken Onder den wagen gevallen Auto-ongeluk te Ruurlo De Middachterallee geïllumineerd Door een adder gebeten Flinke dames De remmen weigerden 500.000 Turven verbrand Brutaal Van een nachtpostvlucht die niet doorging Gedurende een maand op een onbewoond eiland STOOMVAARTLIJNEN MARKTNIEUWS In de gisteren gehouden zitting van de Provinciale Staten van Noord-Brabant is tot griffier benoemd de heer Vincent Cleerdin, letterkundige en hoofdcommies ter provin ciale griffie. Htf verwierf 34 stemmen, ter wijl nummer 1 van de voordracht, mr. H. J. M. Loeff, burgemeester van Drunen, 24 stem men verwierf. De Rijksmiddelen brachten in Juli 1.692.872 minder op dan in dezelfde maand van het vorige jaar; over de eerste zeven maanden 4.565.417 minder dan in hetzelfde tijdvak van 1927. Tevens blijkt uit het over zicht der Rijksmiddelen, dat de rijwielbelas ting in Juli heeft opgebracht 183.805 tegen 144.855 in Juli 1927. De opbrengst over de eerste zeven maan den van dit jaar bedroeg 6.054.780 tegen 6.702.117 in dezelfde periode van verleden jaar. De beeldhouwer Falise heeft aan het De partement van Binnenlandsche Zaken en Lnadbouw een door hem ontworpen bronzen borstbeeld van H. M. de Koningin aange boden. Minister Kan sprak zijn groote bewonde ring uit over dit kunstwerk en heeft den heer Falise in een eigenhandig schrijven zijn groote erkentelijkheid betuigd voor dit ge schenk, dat in de hal van het Departement wordt geplaatst. H. M. de Koningin heeft het Grootkruis van de Orde van Oranje Nassau verleend aan den heer Pavel Baracek, afgetreden gezant van Tsjecho-Slowakije. Gisterenmorgen te half twaalf defileerde de achtste infanterie-brigade uit Amers foort, bestaande uit het vijfde en het zestien de regiment onder commando van den kolo nel Verbeme, voor H. M. de Koningin-Moe der ten Paleize te Soestdijk, Hare Majesteit met haar gevolg sloeg vanaf het bordes het voorbijtrekken der troepen gade en onder hield zich eenige oogenblikken met den commandant. In de week van 5 tot en met 11 Augustus zijn ln ons land om. aangegeven elf geval len van besmettelijke kinderverlamming, waarvan tien ln de provincie Drenthe en wel 4 in Emmen en 6 in de gemeente Sleen. De hoofdinspecteur voor de scheepvaart heeft zich met een schrijven tot de Reeders- vereenlging voor de Nederlandsche Haring- visscherij gewend, waarin wordt gezegd, dat hem bekena is, dat de verontreiniging van het zeewater door olie in de buurt van bad plaatsen meermalen een zoodanigen om vang aanneemt, dat daaromtrent zeer recht matige klachten worden geuit; dat het zeer in het algemeen belang is, dat de Nederland sche badplaatsen hun goeden naam niet verliezen en een dergelijke verontreiniging zooveel doenlijk moet worden voorkomen. Daarom wordt de medewerking van de Ree- dersvereeniging gevraagd, ten einde aan schippers van stoom- en motorvisschers- vaartulgen (laatstgenoemde meer in het bij zonder) opdracht te geven en te verzoeken het buiten boord spuien van brandstof en oliehoudende vloeistof, als lenswater, dade lijk bij vertrek uit de haven en onmiddellijk vóór binnenkomst aldaar zooveel doenlijk na te laten en deze manipulaties óp zooda nigen afstand van de kust, b.v. minstens vijf mijl, te verrichten, dat aan dit euvel voor de badplaatsen wórdt tegemoet geko men. Het hoofdbestuur der Reedersvereeniging heeft dit verzoek aan zijn leden overge bracht. Op den sluitingsdag van het internatio naal RJC Esperantistencongres, dat te Til burg gehouden is, werd des morgens te 9 uur een H. Mis opgedragen, gedurende welke pater G. Ramboux, redacteur van „Espero Katholika" eene predikatie hield. In de zitting van het congres deelde de voorzitter. Pater J. Font Giralt, mede, dat van Z. H. den Paus het volgende telegram was ontvangen. De H. Vader, dankend voor de kinder lijke hulde der Katholieke Esperantisten, samengekomen in Tilburg, moedigt hun werkzaamheden voor de godsdienstige op voeding der jeugd aan en zendt van gan- scher harte den Apostolischen zegen. KARD. GASPARRI. Daarop volgde het jaaroverzicht, waarin de secretaris, de heer P. Scheudeler, Eind hoven, in het algemeen een achteruitgang van het ledental constateerde. Spanje en Nederland vooral echter, kregen een luid applaus voor hun belangrijke aanwinst in het afgeloopen jaar. In totaal telt de Ka tholieke Internationale thans 1231 leden. De penningmeeser, de heer P. Scheude ler, bracht in zijn verslag dank aan Fr. Wigbertus van Zon, die een belangrijke bijdrage van donateurs in de kas had ge stort. De contributie voor het volgend jaar werd bepaald op 15 ct. per jaar. Tot vice-presldente werd herkozen mej. M. Larroche, Parijs. Vervolgens kwam in behandeling de vol gende motie van de Engelsche Katholieke Esperantisten-vereeniging. „De algemeene vergadering van de I. K. U. E. spreekt den wensch uit, dat de leden een speciale H. Communie zullen opdragen om Gods zegen te verkrijgen voor onze schoone beweging, wijl zij van meening is, dat de niet voldoende spoedige groei zijn oorzaak vindt in gebrek aan gebed. Zij geeft er echter de voorkeur aan, dat er een ge zamenlijke H. Communie wordt gehouden, op den Zondag na de volgende feestdagen: Onbevlekt Ontvangenis, St. Kasimir, O. H. Hemelvaart en St. Franciscus van Assisië. In de middag-vergadering werd een schrij ven voorgelezen van de Tilb. R.K. Radio- vereeniging, waarin deze vereeniging de beste wenschen uitspreekt voor den bloei der R.K. Esperanto-beweging, die met de R.K. Radio ten doei heeft propaganda voor de Katholieke beginselen. De Katholieken in Tsjecho-Slowakië zul len volgend jaar met grooten luister vieren den lOOOsten verjaardag van den H. Wen- ceslaus, weshalve de afgevaardigde van Praag het denkbeeld bepleitte om daar ter stede het volgende congres te houden. Ook Boedapest Luxemburg, Geronne en Rome werden als congresplaats aanbevolen. Het bestuur zal nader een beslissing nemen. Onder applaus werd op voorstel van pater G. Ramboux de volgende motie aangeno men: „Het 13e R.K. Internationaal Esperantis ten-congres, waar 13 landen vertegenwoor digd zijn, protesteert met klem tegen de vervolging in Mexico in het bijzonder te gen den aanslag pp de vrijheid van de Katholieke opvoeding voor de jeugd en groet aangedaan, de Mexibaansche marte laren wier vergoten bloed zeker het zaad zal zijn voor een nieuw opgewekt Katho liek leven." De heer Heilker, president van den Ned. R.K. Esperantistenbond dankte den Con gres-voorzitter en inzonderheid de afdee- ling Tilburg voor hare schitterende voor bereiding. Pater Font Giralt sloot daarop het con gres met dank aan Mgr. Diepen, de Tilb. club, de pastoors der stad, het Gemeente bestuur en allen, die het congres hadden doen slagen. Aneta seint uit Palembang: De heer Koelbloed, employé bij de firma Geo Wehry te Palembang is te Singapore, waar hy tijdelijk vertoefde, uit de eerste verdieping van het Hotel de l'Europe geval, len en brak een been. Anëta verneemt, dat er een plan is inge diend tot uitbreiding van het marine.hulp. vliegkamp te Tandjong-Priok, in verband met het burgerlijk luchtverkeer. Het departement van Gouvernementsbe- drüven zal een ton bijdragen ten behoeve van den bouw van een vliegloods. Aneta seint uit Semarang: De „Locomotief" meldt, dat er weer nieuwe communistische propaganda op Sumatra's Oostkust te constateeren valt, en dat deze in intensiteit toeneemt. Het blad wijst er op, dat zich onder de voor Sumatra bestemde contractanten op Java oud-leerlingen van M.U.L.O.-scholen bevinden, en voorts allerlei incellectueelen, die goed Hollandsch kunnen lezen en schrijven. Ht blad wijst verder op de steeds talrijker wordende politieke bijeenkomsten op de verschillende ondernemingen, waar bij dikwijls mandoers en kranis een groote rol spelen. Soms wordt er des nachts ver gaderd, o.a. over de rechten der koelies. Zelfs wordt er geld ingezameld, terwijl ln enkele gevallen getracht werd revolvers naar de ondernemingen te smokkelen. Het blad noemt Kesiran als centrum van de agitatie en noemt voorts de ondernemin gen Bakbiroengoeloe en Dolokmerangir. Ook zijn er reizende propagandisten, na melijk enkele inlandsche agenten der Sin. ger-naaimachine-maatschappij, waarom trent gebleken is, dat zij communisten zijn. Aneta seint uit Palembang: De directeur der gemeentewerken alhier, ir. Mariouw, ontdekte bij werkzaamheden aan den Boekit Besar-weg diverse oude beelden, die waarschijnlijk afkomstig zijn uit het oude'-rijk Sriwidjaja. Men vond een gé- schonden steenen vrouwenbeeld en een steen met letterteekens, vermoedelijk in het Sans kriet, en voorts een hoofd van een bronzen Boeddhabeeld, dat vijf kilogram zwaar is en vrijwel onbeschadigd. De resident heeft den oudheidkundigen dienst van de vondsten op de hoogte gesteld. Gisteren is op het vliegveld Tempelhof te Berlijn de bekende zeilvlieger Martens te zamen met den vlieger Weber met een vlieg tuigje, voorzien van een motor van slechts 45 P.K., gestart, om een rondvlucht door Europa te ondernemen. Het doel van deze rondvlucht ns, naar het „Hbld." verneemt, propaganda te maken voor de Ila, de inter nationale Luftfahrt Ausstellung, die van 7 tot 28 October te Berlijn zal plaats hebben. Dienovereenkomstig is het vliegtuigje ook „Ila" gedoopt. De tocht gaat via Keulen naar Parijs, dan naar Londen, Brussel, Amsterdam, Konings bergen, Praag, Weenen, Boedapest, Triest, Rome, Milaan, Marseille, Barcelona, Madrid, Bordeaux, Genève, Hamburg, Kopenhagen, Oslo, Stockholm, Helsingfors, Reval, Moskou, Smolensk, Riga, Kowno, Koningsbergen en vandaar naar Berlijn terug. Martens is voornemens op 19 Augustus van Londen naar Nederland te komen. Hij zal eest Amsterdam en daarna Rotterdam aan doen. Het ligt in zijn bedoeling van Rotter dam in een non-stop-vlucht naar -Tilsit in Oost-Pruisen te vliegen, teneinde het wereld afstandsrecord voor licht-motorige vliegtuigen op zijn naam te brengen. Plannen van Nobile Uit Rome wordt bericht: Nobile zal de volgende week voldoende hersteld zijn om een bezoek te kunnen afleggen bij de moe ders en echtgenooten van de slachtoffers van de ramp der „Italia". Van een officieele goedkeuring van zijn plan om deel te nemen .aan het verdere reddingswerk, is nog niets bekend. Een R. O.-telegram uit Londen meldt: Een vliegtuig, dat aan de luchtvaartma noeuvres deelnam, sloeg bij Richmond, na vlam gevat te hebben, tegen den grond. Het vliegtuig werd volkomen vernield, maar de piloot wist door middel van een valscherm behouden op een dak te dalen. Een groot bombardementsvliegtuig deed bij Grays in Essex een noodlanding wegens het slechte werken van den motor. De piloot en de waarnemer bekwamen geen letsel. De weersomstandigheden in den avond begunstigden de bombardementsaanvallen, daar de wolken laag waren, waardoor de aanvallers beschermd werden. Een soldaat, genaamd Dreyer, die te Nancy had gediend, vroeg en verkreeg verlof al vorens naar huis terug te keeren, den lucht doop te ontvangen. Serg.-majoor Delacuwe nam hem mee in zijn meer-motorig bombar dementstoestel. Gedurende de vlucht, op 600 m„ aldus meldt het „Hbld." verliet Dreyer zijn zitplaats om zich door den romp van het groote toestel naar den bestuurderscockpit te begeven. Hierbij moet hij zijn voet gezet heb ben op een gedeelte van den romp, dat niet met triplex doch alleen met doek is bekleed. Dreyer zakte er door en viel te pletter. De lacuwe en zijn metgezellen, bemerkten eerst enkele minuten later hetgeen geschied was. Het lijk van Rreyer werd zwaar verminkt aan den oever van de Meurthe gevonden. Naar gemeld wordt, is men in Engeland bezig een in het geheim gebouwde Fairey- Napier eendekker in gereedheid te brengen voor het ondernemen van een aanval op het wereldduurrecord. Het toestel zou 80 uur on afgebroken in de lucht kunnen blijven, hoofd zakelijk door het zeer laag benzineverbruik van den motor. De proefvluchten zullen plaats hebben te Northolt, Middlesex. Kingford Smith en Ulm, die van Amerika naar Australië vlogen, hebben met hetzelfde toestel, de Fokker „Southern Cross", een non-stop vlucht van Melbourne naar Perth gemaakt, een afstand van ca. 2000 mijl, welke werd afgelegd in 23% uur. Voor Australië is dit een record. Harry Lyon, de navigator der „Southern Cross" op de Amerika-Austra- lië vlucht, is naar Amerika vertrokken om voorbereidingen te treffen voor een vlucht LondenLos Angeles met capt. Lancaster en mrs. Keith Miller, die er met een sportvlieg- tuig van Londen naar Australië vlogen. De onderneming wordt bekostigd door inwoners van Los Angeles. Kapittel der Paters Franciscanen zal 1 September a.s. te Weert bijeenkomen. De codebepalingen Het Hoofdbestuur der Posterijen en Tele grafie deelt het volgende mede: Op 10 September a.s. zal te Brussel een internationale telegraafconferentie bijeenko men, die zich zal bezighouden met 't vraag stuk der codebepalingen, aangezien de be staande voorschriften, welke op uitspreek baarheid berusten, in de toepassing dikwijls aanleiding tot moeilijkheden geven. Deze aangelegenheid is voorbereid door een internationaal studiecomité. Een der voorstellen van dit comité is om de maxl- mumiengte der codewoorden terug te bren gen van 10 op 5 letters en verder geen voor waarden aan de samenstelling van het code woord te stellen. De verkorting zal gepaard moeten gaan met een verlaging van het ta rief per woord. Daar evenwel het adres en de ondertee- kening van een codetelegram onder het zelfde tarief vallen als de codewoorden van den tekst, doch berekend blijven naar den voor verstaanbare taal bestaanden maatstaf van 15 letters voor een woord, is het duide lijk, dat het totaal aantal woorden van een codetelegram volgens de nieuwe telling niet tweemaal zoo groot, doch iets minder dan het dubbele zal zijn, waardoor, om de tele- gramkosten op hetzelfde bedrag te houden, het tarief per woord niet moet worden vast gesteld op de helft van het vroegere tarief, doch op iets meer dan de helft. Bijvoorbeeld: een telegram bestaande uit 2 adreswoorden, een inhoud van 6 codewoor den, elk van 10 letters, en 1 woord onder- teekening, samen dus 9 woorden, kost bij een tarief van 1 per woord 9. Bij de nieuwe schrijfwijze zal het totaal aantal woorden worden: 2 (adres) 12 (Inhoud) 1 (onderteekening) 15. Per woord zou dan moeten worden berekend: 9/15 gulden 0.60, dus 3/5 van het vroegere tarief. Hieruit volgt, dat de verlagirig zeker niet kan zijn 50 pet., al staat evenmin vast, dat zij precies 40 pet., zal zijn. Het streven der Nederlandsche delegatie zal er in ieder geval op gericht zijn te ver krijgen, dat door de nieuwe regeling geen nieuwe lasten op het telegrafeerend publiek worden gelegd. en transpireerende handen en oksels moet men behandelen met Purol-Strooipoeder, zijnde de meest afdoende poeder daarvoor. In bussen van 60 ct. en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten Te Rotterdam is van de werf der Mij. voor scheeps- en werktuigbouw „Willebrord Snel- lius", in aanbouw voor rekening van het de partement van Koloniën, met goed gevolg te water gelaten. De doop werd verricht door mevrouw van Riel—Verloop, echtgenoote van den chef der afdeeling Oceanografie van het Kon. Ned. Metereologisch Instituut. De „Willebrord Snellius" is bestemd voor het occeanogra- fisch en biologisch onderzoek van het diep zeebekken in het Oostelijk deel van den In- dischen Archipel. Daartoe wordt dit vaar tuig door de Indische regeering ter beschik king gesteld van een wetenschappelijke ex peditie, welke onder leiding zal staan van den heer P. M. van Riel, den bovenbedoelden oceanograaf van het Meteorologisch Insti tuut. Uit Weltevreden bericht men aan „De Koerier": 't Is waar gebeurd, dat een groep Ameri- kaansche toeristen in Weltvreden veel be langstelling toonde voor een klapperboom op het erf van een winkelier, en nog nooit het plukken van klappers had gezien. Natuurlijk was de zakenman bereid een aanschouwelijke voorstelling te geven. Vlug de kebon den boom ingezonden en in mini mum van tijd lagen de klappers op den grond. Maar alles heeft zijn grenzen. Zoo"n klag- perdrukkerij is wel aardig, om er de aan dacht op te vestigen en de klanten een ge noegen te doen, maar de boom kan niet zorgen, telkens als er een boot komt, vruch ten te hebben. Een goed zakenman zit echter nooit met de handen in het haar, en dus werden vóór het toeristenbezoek maar wat losse klappers in den kruin van den boom gehangen, tot dat een toerist, professor in de batonie, moest constateeren dat aan éénzelfden boom twee verschillende soorten vruchten voort kwamen. O, zei de koopman, dat kan best zijn. In Indië is alles mogelijk. (Historisch). Tusschen de Rekenkamer in een Duitsch vorstendom en den directeur der strafge vangenis werd eens de volgende correspon dentie gevoerd. Rekenkamer: Hierbij halfjaarlijksche re kening terug; inlichtingen gevraagd om trent 3 pond beenderen, welke het ver- bruiksregister tegenover het inkoopregister te weinig aanwijst. Directeur: Is niet meer na te gaan; ver moedelijk door ratten opgegeten. Rekenkamer: Vergif neêrleggen. (Een half jaar pauze.) Verzoek om inlichtingen waarom voor 5 Mark rattenvergif is gebruikt. Directeur: Tegen de rattenplaag; verdere speeificatie onmogelijk. Rekenkamer: Kosten vergif te hoog. Een kat aanschaffen. (Een half jaar pauze.) Rekenkamer: Waaruit ontstaat het opval lend groot melkverbruik? Directeur: Voor de kat, die tegen de rat ten is aangeschaft. 10 Pf. melk per dag maakt M. 18.20. Rekenkamer: Kat afschaffen. (Een half jaar pauze.) Rekenkamer: Ontbreken 2'A pond been deren. Directeur (voor zich: wel alle(En tot een lageren beambte): weet jij soms waar die 2j4 pond beenderen gebleven zijn? Beambte: Ingedroogd natuurlijk! Directeur (een zucht van verlichting sla kend:) Ziedaar een fooitje, vriend! Drink maar eens op mijn gezondheid. Op het rapport, dat indrogen van de been deren de oorzaak was, bleef de geplaagde directeur het volgend halfjaar gespaard voor opmerkingen. Het dossier omtrent deze zaak werd opgeborgen in 't archief. („Kompas") Op den Haagweg te Leiden is een auto in botsing gekomen met een tilbury. Een 6- jarig dochtertje van den heer V. dat met haar broertje op het voetpad liep, geraakte, doordat het paard van de tilbury op zy sprong, onder een der wielen van het rijtuig en werd vrij ernstig aan het hoofd ver wond. Het meisje is naar het Academisch ziekenhuis overgebracht. De eigenaar van de „Schuttevaer", het kleine scheepje, waarmee hij de groote plas wilde oversteken naar Amerika, heeft met zün bemanning moeilijkheden over de uitbe taling van de gage. zy wilden volledige be taling, alvorens weer uit Plymouth te ver trekken. Schuttevaer was niet in staat aan dezen eisch te voldoen. Dientengevolge dreigde heden de verkoop van zyn scheepje in Plymouth ten behoeve zUner bemanning. In Nederland zijnde, om gelden in te za melen voor de voortzetting van zijn tocht, heeft hy zich ook gewend tot het Departe ment van Buitenlandsche Zaken te Den Haag, teneinde de bemiddeling van het De partement te verkrygen om den verkoop van zyn scheepje te voorkomen. Het Departe ment heeft, naar de „Hbld." meldt, Schut tevaer slechts in zooverre ter wille kunnen zyn, dat het aan den consul te Plymouth opdracht heeft gegeven den advocaat van Schuttevaer aldaar te vragen, den verkoop zoo mogeiyk nog tegen te houden, met de belofte, dat Schuttevaer zal betalen. Te Gorssel zyn gistermiddag bij het baden in den IJssel twee jongens, tusschen de 10 en 13 jaar, Poterman en Lammers genaamd door den stroom meegesleurd en verdron ken. Ondanks langdurig dreggen zyn de ly- ken nog niet opgehaald. Gisteren reed de landbouwer J. de Bakker met zijn wagen van een oprit in den Zuid polder te Hoogerheide. Door tot nu toe on bekende oorzaak is B. onder den wpcnn te recht gekomen; een van de wielen moet hem over het lichaam zijn gegaan. Eenige voor- bygangers vonden B., die geen teeken van leven meer gaf naar zijn omgeslagen wagen. Dr. van der Kar was spoedig ter plaatse en kon slechts den dood constateeren. B., die een zeer oppassend man was, was gehuwd en vader van twee kinderen. Op den Groenloschenweg te Ruurlo heeft een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een groote luxe-auto, waarin gezeten was de familie Oberink uit Utrecht, bestaande uit 8 personen, reed op genoemden weg, toen plot seling een der banden sprong, waardoor de heer O., die zelf aan het stuur zat, dit kwyt raakte en tegen een boom reed. De botsing was zoo hevig, dat de auto totaal vernield werd. De heer O. werd ernstig gewond de wo ning van den plaatseiyken dokter binnenge dragen. Zyn toestand is thans redelijk wel. De overige inzittenden liepen geen noemens waardige verwondingen op. Men meldt uit Arnhem aan de Msb.: De Middachterallee zal Vrydag en Za. terdag a.s. des avonds met duizenden lam pions geïllumineerd worden, in verband met het vreemdelingenbezoek. Te Westerbork is het dochtertje van de wed. Benthem, dat zich aldaar in het bosch bevond, door een adder gebeten. De toe stand van het kind is ernstig. De politie te Groningen heeft gearres teerd den achttienjarigen bakkersknecht H. S., die inbrak in het tijdelijk onbewoonde huis van ds. Coolsma, in de Sterrebosch- straat. Hü werd in den tuin ontdekt door drie omwonende dames, die hem vasthiel den, tot de politie kwam. Op den Utreehtschen weg by Zeist is een Sagittabus, vermoedelijk door het weigeren der remmen, op een uit de Sanatoriumlaan komenden vrachtauto gereden. Gevolg: groote materieele schade en glaswonden in het gelaat van een dame en een heer, die als reizigers in de bus zaten. Te Veenhuizen is door onbekende oorzaak de turfloods van de Electrische Centrale tot den grond toe afgebrand; ruim 500.000 turven zyn mede in de vlammen opgegaan. Verder zyn verbrand het magazyn met electrische installatie, materialen en het kantoor van den hoofdopzichter van de Electrische Centrale. De aangerichte schade is groot. Te Hilversum is ingebroken in de villa van de familie Doyer aan den Utreehtschen weg. De dader is door verbreking van een ruit op zy van het huis binnengekomen. Hy heeft zonder dat de familie er iets van kon bemerken, alle kamers doorsnuffeld. In de huiskamer vond hy tenslotte een kistje, inhoudende ongeveer 500, hetwelk hij zich toeëigende. De politie meent, in verband met ver schillende omstandigheden, dat err geen verband bestaat tusschen deze inbraak en de serie inbraken van den laatsten tyd in het Gooi. Een Zweedsche vliegtuig, dat op 14 dezer een nachtpostvlucht Stockholm-Amsterdam- Londen en terug zou uitvoeren, heeft by een tusschenlanding te Malmö een defect aan het landingstoestel bekomen, zoodatt de vlucht geen voortgang kon vinden. De ge legenheid om met dit vliegtuig luchtpost te verzenden, vervalt hiermede. De correspondent van de „Msb.", die in verband met de spannende gebeurtenissen in het Poolgebied, welke het gevolg waren van de stranding van Nobile's expeditie, naar Spitsbergen was vertrokken, heeft geniimen tyd niets meer van zich laten hooren. Een radio-bericht, Maandagmiddag om 2 uur aan boord van het ijsschip Hobby via het draadloos station op het Ingöy-eiland en Noorden van Hammerfest) verzonden, bracht naar het blad meldde, het volgende nieuws: „Moest gedurende een maand op een on bewoond eiland verblijven, waar ik door een vergissing wa; afgezet. Ik was namelijk ontscheept op 't Hope- eiland (op 25 graden O.L. van Greenwich), in plaats van op 17 graden O.L., de Zuide lijkste punt van Spitsbergen, vanwaar ik een onderzoekingstocht over geheel Spitsbergen wilde gaan ondernemen. Geen geweer bezittend en slechts vyf K.G. proviand bij mij hebbend, leefde ik toch nog van primitieve jacht. Juist was ik op het punt om in een eigen gemaakte boot te vertrekken naar het Zuid- Oostland, toen een visschershoot my in het zicht kreeg en mij aan boord nam. Stellig behoorde dit Robinson Crusoë- avontuur tot de vermakelijkste, maar tevens ernstigste ervaringen van mijn heele expe ditie naar het hooge Noorden." ZATERDAG x8 AUGUSTUS HILVERSUM I07X M, 12.302.00 Lunchmuziek door het Trio Courtel. 2.004.00 Aansluiting van het Theater Tuschinsky te Amsterdam. Concert door het Theaterorkest o.l.v. Max Tak. Optreden van solisten. „The Ramblers", dans-ork» o.l.v. Theo Uden Masman- 4.005.30 Aansluiting van het Kurhaus te Scheve- ningen. Thé-dansant. Dansmuziek door Jack Raymond's orkest te Scheveningen en Casanova et ses Argentines. 6,007.45 Dinermuziek door het AVRQ-kwartet. G. H. Goossens, zang met luitbegel. HUIZEN 340.9 M. Na 6 uur 1870 M. Uitsluitend K.R.O. uitzendingen. 12.30—1.30 Lunchmuziek door het Trio Winkels. 5.307.00 Gramofoonmuziek. 7.45 8.15 Spr. Dr. A. C. A. Hoffman Nieuw-Malthusianis- me. 8.X58.20 Spreker namens de Reisver. „Rotala" over de K.R.O.-Rome-Reis. 8.20 „Gebr. Kalkoen", hoorspel. Vroolijk spel in 3 bedr. Jac. Kalkoen, G. J. Kal' koen, Hendr. Kalkoen (winkeliers in garen en band). A Sweers. Leo Nieuwland, hun neef, P. Vos. Pietje, hun zuster, Mevr. A. Winnubst Pesch. Fientje v. Eisen, Mej. M. Sweers. Gerrit Volkers, W. Knipscheer. Wim de Nijs, J. Knipscheer (bedienden bij Kalkoen). Horstman, huisvriend, F. Bibo. Truus, huishoudster bij Kalkoen, Mej. C. Sweers. Reeser, J. J. v' Ballegoy. Joop, oude loop knecht, L. Bakker. Het stuk speelt in het kantoor achter den winkel van Gebr. Kalkoen, in een flinke stad. DAVENTRY 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 1.202.20 Orkestconcert (dames-orkest). 3.50 Lichte muziek. F. Long, mezzo sopraan. T. Green, bariton. Orkest. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 6.50 Nieuwsbcr. 7.05 G. Baker, bariton. 7.20 Muziekbespreking. 7.35 Grieg's pianomuziek. 7.45 Leung The football sea son. 8.05 Vioolrecital door Albert Sammons. E. l.ush, piano. 8.35 Variëté. Het parkingtonkwartet «n solisten. 9.50 Nieuwsber. 10.10 Uitzending van dc motor- rennen van Stamford Bridge. Opgeluisterd met muziek van het Parkington kwintet. 10.5012.20 Dansmu ziek. PARYS „RADIO-PARIS" 1750 M. 12.50—2.X0 Gramofoonmuziek. 4.05—5.05 Dansmuziek. 8.50 ii.20 Concert. Orkest en solisten. Daarna dansmuziek door de jazzband Radio-Paris. LANGENBERG 469 M. 12.30i.xo Mechanische muziek. 1.35—2.50 Orkestconcert. 6.ao7.15 Orkestconcert. 8.35 Vroolijkc avond. Werag-orkest met medew. van vocale en instrument, solisten. Daarna tot 1.20 's nachts Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. (ZEESEN) 12.205.20 Lezingen. 5.206.20 Orkestconcert. 6.208.05 Lezingen. 8.50 „Ingeborg", comedie in 3 acten van Kurt Götz. 10.5012.50 Dansmuziek. HAMBURG 395 M. 5.20 Optreden van Gauchos, In dianen en negers. 6.20 Orkestconcert. 9.20 Feest- concert in Bremen. Orkest, vocale en instrumentale solisten. Dansmuziek. BRUSSEL 509 M. 5.20 Dansmuziek. 5.50 Orkestcon cert. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.50 Trio-concert. 9.2010.35 Symphonieconcert in Ostende. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND CHRISTIAAN HUIJGENS (thuisr.) 16/8 v.m. 6 u* te Genua. ENGGANO (thuisr.) x6/8 te Londen. RIOUW (uitr.) X5/8 te Port Said. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ ADONIS 15/8 v. Tarragona te Valencia. ALKMAAR 14/8 v. Callao n. Pisco. AMSTERDAM x6/8 v. Chili, 1. v. Antw., te Rott. BAARN 14/8 v. Valparaiso n. Talcahuano. BENNEKOM (uitr pass X5/8 Azorem BERENICE 15/8 v. Trie t tc Fiume. DOROS J5/8 v. Gibraltar te Sines. HEBE 15/8 v. Hamburg n. Amsterd. HERCULES X5/8 v. Constantinopel te Algiers. ILOS 14/8 v. Gibraltar te Oran. JUNO 15/8 v. Kingston (Ja.) n. Brunswick. MEDEA 16/8 v. Amsterd. te Rotterdam. NERO 15/8 v. Amst. te Bordeaux. PERSEUS 15/8 v. Rott. te Pasages. POLLUX 15/8 v. Constantinopel te Bourgas. SIMON BOLIVAR (thuisr.) pass. 15/8 nam. 6 u. Azoreni 20/8 v.m. 125 u. te Plymouth verwacht. THESEUS, Kopenhagen n. Amsterdam, pass. 15/8 Brunsbüttel. KON. HOLL. LLOYD FLANDRIA (thuisr.) 15/8 te en v. Coruna. ORANIA (uitr.) pass. xé/8 Portsmouth. HOLLAND—AFRIKA(LIJN BILLITON (thuisr.) pass. 15/8 Ouessant. NIAS (uitr.) 14/8 te Mombassa. PIETFONTEIN (thuisr.) 15/8 te Antwerpen. TEXEL 16/8 v. Amst. n. W. Afrika. HOLLAND—AMERIKA-LÏJN DRECHTDIJK, N.-Pacific n. Rott., 15/8 te Liverpool. MOERDIJK, N. Pacific n. Londen/Rott. 15/8 v. St. Thomas. NIEUW-AMSTERDAM Rott. n. New York, 16/8 Southampton. SPAARNDAM, Rott. n. New Orleans, 26/8 te Antw. HOLLAND—BRITS CH-INDIE-LIJN BRIELLE (thuisr.) 16/8 te Suez. RIDDERKERK 14/8 v. Bombay te Karachi. SCHIEKERK (uitr.) pass. xd/8 Gibraltar. VEENDIJK (thuisr.) ig/8 te Antwerpen verwacht. ROTTERDAMSCHE LLOYD BANDOENG (thuisr.) pass, 15/8 Kaap del Armi. KOTA RADJA (uitr.) 15/8 v. Genua. PALEMBANG (uitr.) 16/8 te Sabang. PATRIA (thuisr.) x6/8 v. Perim. SITOEBONDO (thuisr.) pass. 15/8 Perim. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-UJN MIRACH (thuisr.) 15/8 v. Rio Janeiro. SIRRAH x6/8 v. Rotterdam tu Brazilië en de Plata-riviei HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN VLIELAND (thuisr.) 15/8 te Lagos. STOOMVAART MIJ. OCEAAN GLAUCUS, v. Japan n. Rott., 15/8 v. Port Swettenham LAERTES v. Amst. n. Batavia, pass. 15/8 Perim. PERSEUS, v. Japan n. Rott., pass. 16/8 Perim. STENTOR, v. Amsterdam n. Batavia 14/8 te Liverpool NEDERLANDSCHE SCHEPEN ALDEBARAN 15/8 Belle Isle gep. Montreal n. Rotterd. ALETTA 10/8 v. Haiphong n. Miri. ATALANTA II, Meyborg 14/8 v. Altona n. Eckernfordc. AUGUSTINA 10/8 te Manila. BATAVIER II 16/8 v.m. 8 u. 50 v. Rott. te Gravesend.. BEVERWIJK 14/8 v. Quebec n. Rott. BUSSUM 16/5 Haaksvuurschip gep., Archangel n. Rott. CALEDONIA 25/7 v. Aberdeen n. Rott. DOSINA 11/8 Ke West gep., Rouaan n. Curacao. ENGELINA, m.s. Brouwer, 13/8 v. Hamburg au Veile, FRIESLAND, ms. Groen 13/8 v. Hamburg n. Delftzijl. GORECHT, ms., X4/8 v. Antw. te Londen, HERMES xa/8 te Yokohama. JANTJE, m.s., Schothorst, 14/8 te Londen uitgekL n. Brussel. JANTJE GRUNEFELD, ms., 10/8 v. Aalborg te Abo, J. B. AUG. KESSLER X2/8 v. New Orleans n. Las Pal- mas. JUNO 10/8 v. Balek Pappan n. Singapore, KELBERGEN 14/8 v. Wabana n. Rott. LIBELLE, ms., Boersma 14/8 te Londen uitgekL n. Duin kerken. LIMBURG ms., 12/8 v. Terneuzen te Portsmouth. MAGDALENA 14/8 v. Aalborg n. Santa Marta. MARNE, m.s., xa/8 v. Antw. te Rouaan. MIJDRECHT 15/8 v. Rott. te Port Arthur. NOORD FRIESLAND, ras., 14/8 v. Gravesend nu Antw. ORION, ms., Roringa, 14/8 te Londen uitgekl. n. Calais. PRUDENTIA, Muller, 13/8ÏV. Rostock te Hamburg. SOESTERBERG 13/8 Brunsbüttel gep., Waakiot n. Rott. STAD ZAANDAM 15/8 v. Rott. te Huil. TERNEUZEN 14/8 v. Newcastle te Riga. WAAL 26/7 v. Rotterdam te Haparanda. WALCHEREN 15/8 v. Quebec n. Rott. WOENSDRECHT 15/8 v. Avonmouth te Preston. IJSSEL X5/8 v. Rott. te Kalix. ZONNEWIJK 16/8 Belle Isle gep., Greenock n. Mon treal. EMZETCO LIJN JONGE JACOBUS x6/8 v. Valencia tc Rotterdam. JONGE MARIA 16/8 v. Marbella te Rotterdam. AMSTERDAM, 16 Aug. Aardappelen. (Bericht van den makel. Jac. Knoop). Zeeuwsehe Bonten f 4—4.25, Blauwen f e-754. BL Eigenheimers f 3.50—3.60, Eigenheimer, f 2.803, per Hl.IJpoIder: Eigenheimers 14.505, BI Eigenheimers f 55-5», Muizen f 6—6.50, Eigenheitn» poters f3—4, roodbonten f67; Andijker muizen f6— 6.50, Kleine Muizen f 34; Langedijker Muizen f 67i Noord-Holl. Eigenheimers f4.505.50, Blauwe Eigenh. Muizen f 67, Kleine Muizen f 45, Blauwe Eigenhei mers f 5—8, Eigenheimers f 4.50—5.50, per too Kg. MAASTRICHT, 16 Aug. Botermijn. Aanvoer 175.425 Kg. Hoogste prijs f 3.1a, middenprijs f a.05, laagste prijs f j.96 per Kg. HOORN, 16 Aug. Kaas, Aangevoerd 15 stapels fabrieks- kaas f 53 V4: 26 st. boerenkaas f54; 2 st. boereneommissie f 53)4» 13 st. fabriekscommissie f 53, totaal 43.967 Kg. Han del goed. VISSCHERIJ IJMUIDEN, 15 Aug. Van de treilvisscherü kwame heden alhier aan den afslag de stoomtreilers IJM. 501 (Flo ra) met f 1853: IJM. 143 (Balder) met f 3299; IJM. 39 (Cla- stna) Luther) met f 5250; IJM. 196 (Hercules) met f4009: IJM. J87 (Derika IX) met f 2938; IJM. 271 (Derika XIV) met f5061; IJM. 67 (Orion) met f1936; IJM. 12 (Jo hanna) met f2101; IJM. 153 (Ada) roet f1987; IJM. 69 IJM. 52 (Dordrecht) met f 2907 aan besommingen. AMSTERDAM, 16 Aug. Aangevoerd door een motor- botter en afgeslagen aan de Gemeente Vischhal De Ruyter- kade. (Besomming f 166). KI. schol f 7.50—8, Handschol f ao per kist Gr. tong f 13, midd. tong f 6—8, ld. tong f a.at 4.20, per 10 stuks. Uit de hand verkocht opliet terrein Aal fo.300.80, bot f 0.20—0.40 per pond. Harde bok king f 3—4 per honderd. Garnalen f 3.50—3,50 per mand.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7