Gemengd Nieuws Landbouw en Visscherij CHE0UE.K0ERSEN m TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE 4 Vele personen in het land van Maas enWaal gedupeerd Vrijdom van suiker accijns voor bijenhouders Wat elke maand te doen geeft Stroocartonfabricage in Argentinië Een tentoonstellingsnummer m'fM Een ander geluid Een zonderlinge bestelling die tot een ontdekking leidde Een kamerken in ons huis Een garage van vijf verdiepingen Bijna duizend extra treinen te Keulen RADIO-NiEUWS. In Rusland In Mexico Het toenemend radio-verkeer Een zomerstad op het eiland Sylt De Vlaamsche Katholieke zender te Leuven DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam Een nachtelijk auto-ongeval Midzomertij. De zomer praalt met pracht van zon en kleuren. De vogel zingt het in zijn lied en Set blijde kind zal er juichend van getuigen. Trotsch welft zich 't azuur over 't plein ran de koopstad. Het schittert er al met glansen van goud en fel-blinkendstaat er het Huis der Gemeente. Ziet den Martini, fier op het plein. Wat droomt er de toren op 't zomersche plein Hij droomt van een ver, van een grijs ver leden, toen aan zijn voeten in het bedehuis nog verkondigd werd de Waarheid. Daar geurde de walm van den wierook, daar klonk er het Gloria onder 't gewelf, daar vo trók zich eiken nieuwen dag dat groot Geheim bij flikkering van kaarsen, bij 't mysterieuze woord van die schitterde van goudbrocaat en flonkerend gesteente. Ziet er de wijzers, die blinken als goud Voort en voort gaat de tijd ook bij uit bundige warmte gaat onverstoorbaar verder de tijd. Merkt de die gevels ginds op het plein? Hoe ze blinken in den gloed der laaiende zon I Wel menigen zomer heeft de zon hen gekoesterd, ook in voorbije eeuwen, toen achter de antieke vensters men schrijden zag patricische jonkvrouwen, gesproten uit oude geslachten. *t Asphalt glimt en glinstert bij zonnebrand die verzengt. Slechts hier en daar een trage wandelaar op 't thans stille plein. De ge dachten gaan naar de verzen van Leconte de Lisle Midi, roi des étés, épandu sur ia plaine. Tombe en nappes d'argent des hauteurs du ciel bleu Tout se tait. L'air flamboie et brüle sans haleine La terre est assoupie en sa robe de feu. Ginds tingelt een ijsco-karretje, voortge duwd door loomen koopman, in hel der wit iasje. Op 't terras van 't café zit achter tafeltje eerzaam renteniertje. Hij leunt op zijn wandehtok, tuurt over 't plein in zonnegloed, terwijl een kellner zwijgend gaat met zilver-blinkend blad Hoort 't geluid van 'r carrillon, dat gaat spelen Droomend renteniertje herleeft en luis tert luistert naar klaren klank van blij klinkend klokkenspel, dat luide hem tegen- schalt door zwoele zomerlucht. 't Is het oude ied van de spinster, van een jongeling, wel-gemaakf, die het lied hoort, dat de spinster zingt voor de deur, en die zijn liefde zwijgend vertolkt door één en kelen blik. die tot uiting brengt al hetgeen er leeft in zijn jonge ziel. Oud renteniertje luistert blijde naar 't liedeke uit zijn ieugd Stil ligt er de straat in Groningen's nieuwe wijk. Ook hier brandt de zon op 't glimmend plaveisel. Triestig is het hier en naargeestig, want er ontbreekt hier alles wat maar zweemt naar poëzie, in de eentonige opeenvolging van naar 't zelfde type gebouwde huizen. Daar zeurt een enkel kind in de stoffige straat, daar klinkt-'t krassend geluid van een oude gramophoon, daar rekt zich op vrijen Zondag een slaperig bewoner uit voor 't geopende venster van 't huis. Wat moet het leven prozaïsch verloopen in zulk een monotone omgeving Want waar is de charme, die er uitgaat van een tuintje met bloemen, 't opvroolijkende van passeerende menschen, de bekoring, die ligt in 't antieke geveltje, dat zoo knusjes er staan kan aan de ouderwetsche gracht Hier geen geurend srebloemte, dat, wat blijheid brengt in 't menschelijk leven, dat toch zoo droef kan zijn, in 'r bestaan van den mensch, die toch zoo heftig verlangend kan zijn naar wat schenkt een zachte vreug de. Ge wilt weg uit zulk een straat, waar alle lijnen van vensters en deuren als in éénmaal getrokken schijnen langs eene lini aal, waar 't volgende is als 't geen men be schouwt en. wat men beschouwt, volslagen overeenkomt met wat er voorafging. Schijnt niet 't opdwarrelend stof zich te vervelen in zulk een straat, die poëzieloos is, die ter neerdrukkend is, die den bewoner kan bren gen tot dof pessimisme en in hem dooden de levensvreugde Druk is 't op de wegen, die voeren naar buiten. Daar rijden de fietsers in snelle vaart voort, daar is 't een spel van allerlei kleuren, van 't rose en 't blauw, van 't groen en van 't geel der modieuze toiletten, 't Gaat nu alles naar buiten naar Haren en Harender- molen, waar langs den weg de villa's prijken. Daar geurt in den tuin de roode roos, daar klinkt er gelach uit 't witte prieel, daar vliegt een bonte vlinder over 't bloembed vol aroom De avond valt in plechtig-zware stilte. Als droomend staat er de schijf der maan aan 't avondlijk azuur, gietend cker 't weide landschap haar mysterie-vollen schijn. Stil spiegelt het meer, waarin weerkaatst het lichte blauw van de avondlucht. Heel in de verte ligt er de koopstad, ligt de stad met hare torens, de heete stad, die thans schier verlaten ligt in zwoelen zomeravond. Venetiaansch is de entourage van het Paterswoldsche meer. In gedachten verwijlt men in 't verre Zuiderland, waar een trot- sche doge zich varen laat in den gondel. Ziet van 't terras neer op het meer Zachtkens rimpelt het water bij o, zoo zachte bries. Ginds in de verte nadert een boot, een ranke boot met den stuurman zelfbewust aan het roer. Over 't water klinkt het gezang der beminde, gezang van jonge vrouw in 's levens blije lentetij. Nader en nader komt er de boot, dichter en dichter in de richting van den steiger, als zwevend over 't meer. En men denkt aan het woord van den dich ter De azuren lucht ziet in de azuren zee De glinsterig gulden golven glijdend glippend, Zoo licht als teedere feeënvoeten trippend, Bij murmelend schuim, langs marmertree en tree. De gondel doemt met stralend gouden steven En purperen wimpel, wapperend aan haar top, Uit schemerend blauw verschiet al schitte rend op, Gelijk een zwaan, die zwierig aan komt zwe ven. Aan den ouden, breeden heerweg ligt er het bosch. 't Ligt er rustig en vreedzaam terzij van den drukken verkeersweg. Zil veren maanlicht schijnt op 't geboomte, speelt in den vijver van het donkeren bosch. Ziet er den wandelaar gaan op de laan. Hij is stil als zijn omgeving, zwijgend als het bosch bij het vallen van den avond. Doch plots, daar klinkt een blijde stem, die zingt een begeesterd lied. En de wandelaar, hij staat wat stil en luis tert. Wat zingt er de stem in het avondlijk bosch Ze.zingt er van droefenis en van hope in een lang bestaanden zang Als de zwaluw ons verlaat En der ploemen schoon vergaat Een lied uit oude tijden, dat vertolkt de smart over 't heengaan van 't geen ons zoo lief was, van 't geen ons zoo uiterst dierbaar was in ons leven op de aarde. Maar dan verschijnt er de lichtende hoop, die de felle droefenis temperen gaat, die ons zoo uitermate bemoedigen gaat met gedachten aan 't blijde weerzien. 't Gezang sterft weg, de stem van den zan ger sterft weg, als een late vogel stil ter ruste gaat. En 't zwijgt al onder het loover.... SPECTATOR. Dat voorbeelJ, lezer en lezeres, deel ik u mee, om u te doen zien. dat het betrekkelijk weinig kost, om ook binnenkamers van groen en bloemen te kunnen genieten; indien men zich maar een beetje weet te behelpen en, waar het vooral op aankomt: lust in bloe men en planten heeft. We vermelden hierbij ong, dat een uitnemende mest voor kamer planten is verdunde koegier, dat is een slap aftreksel van ouden koemest. Ook kan men gunstige resultaten verkrijgen met in den handel zijnde „bloemenmest" of „platnen- voedingszout". welke men nu en dan, om de 2 a 3 weken toedient: een half a 1 gram op een liter water, of in onopgelosten toestand door het bovenste aardlaagje vermengd. Sterk groeiende planten krijgen vaker wat: in den rusttijd late men het mesten achterwege. 1 met het gevolg, dat hij tegen een betonnen 1 mast van de H. T. M. terechtkwam, waar door zijn auto geheel werd vernield. Hij zelf kreeg een ernstige verwonding boven het I linkeroog, een medepassagier is er goed af- gekomen. De auto is aan een slooper voor 50.verkocht. Het Tweede Kamerlid de heer Bulten heeft den minister van Waterstaat de vol gende vragen gesteld: Is het den minister bekend: dat op het einde van Mei 1928 bijna honderd personen, in het Land van Maas en Waal, met name in de plaatsen Druten, Deest, Afferden enj Winssen, van den dijkstoel van het polder district Maas en Waal. een bevelschrift ontvingen tot opruiming van tal van boo- men, vooral vruchtboomen, langs den voet van den dijk staande, en wel binnen 35 da gen; dat vele van die boomen reeds jonge vruchten droegen, die bij nakoming van het bevel dus niet tot rijpheid konden ko men; dat het overgroote gedeelte der aan geschrevenen zijn arbeiders en kleine land bouwers, van wie de opbrengst van deze vruchtboomen een gedeelte van hun inkoms ten beteekent; dat de opruiming dezer boo men voor de betrokkenen in alle geval kapitaalverlies en waardevermindering der eigendommen beteekent, omdat geen scha devergoeding wordt toegekend en dat daar door reeds moeilijkheden over op deze eigen dommen rustende hypotheken dreigen te ontstaan? Is de minister bereid, door zijn bemidde ling te trachten, dat deze maatregel niet doorgevoerd wordt. of. zoo die doorvoering noodzakelijk mocht blijken, althans te be werken. dat aan de betrokkenen een behoor- 1 lijke schadevergoeding wordt toegekend? Men deelt ons mede: De regeering heeft aan den Nederland- schen Imkersbond wederom vrijdom van suikeraccijns verleend voor een hoeveelheid van 100.000 K.G. Als men weet. dat op iedere 100 K.G. sui ker 27 accijns geheven wordt, beteekent dit een subsidie aan genoemden Bond 27.000. Wel een bewijs dat ook de regeering doordrongen is van het groote nut, dat de bijenteelt heeft hoofdzakelijk voor de be vruchting der ooftbloesems. Zonder vrijdom van suikeraccijns zou bijenhouden beslist niet loonend zijn en zou het aantal imkers sterk afnemen. Tot op heden is het jaar voor de bijenhouders zeer gunstig en is er al heel wat honing geoogst. De bijeen zijn nu naar de heide gebracht en verkeeren in goede con ditie. pr? 1 (2e helft Augustus) (Nadruk verboden) We nemen dezen keer een vluchtig kijkje buiten en gaan dan even naar binnen naar de kamerplanten. ,.'t Is een toer," zei me dezer dagen iemand, „om liet gazon bij droog weer groen te houden". Dat is zoo. Niet ieder is in de gelegenheid om geregeld te sproeien. Maar men doe, wat men kan. Herhaaldelijk het gazon of het grasperk na het maaien, en dan in den avond, bestrooien met Chilisal- peter; den volgenden morgen, liefst 's mor gens, op alle mogelijke manieren het gras vochtig houden met broes! Nog is aan te bevelen, of wordt wel aanbevolen, om het gras niet zoo kort af te maaien. Daar zijn echter bezwaren aan verbonden, die menig een afschrikken. Men moet de machine ver stellen, maar als dit niet goed gebeurt, dan is het misère. De eene schroef wordt soms te veel of de ander te weinig aangedraaid, waardoor de messen schuin afslijten: soms raakt de machine heelemaal in 't ongereede. Bovendien is het moeilijk, als men de stop pels te lang laat worden, om ze weer kor ter te krijgen. En niet zelden is het ge beurd, dat de machine geen dienst meer kon doen, het gezon moest worden omgespit en nieuw gras moest worden aangelegd. De raad moet dus met voorzichtigheid worden opge volgd. Met het eerst gegeven advies loopt men geen risico. „Wat zijn dat voor planten", vraagt een bezoeker, die met me den tuin doorloopt. En als ik hem den naam noem: Lampionplant, dan zegt hij dadelijk: iederen nazomer zie ik de prachtige oranje-roode vruchten in de bloemenwinkels: vertel me eens, hoe ik ze kweeken kan. Dat was gauw verteld. Men kan de Lampionplant (Physalis Franchetti) voortkweeken door deeling der wortelstok ken en ook door zaad. Het zaad wordt begin Mei buiten uitgezaaid; men kan het ook vroe ger doen, maar dan onder glas. De wortel stokken kruipen in alle richtingen door den grond, waarom het gewenscht is af en toe de planten te verzetten, of wel door plank jes in den grond het „wegloopen",zooals het heet, tegen te gaan. Plankjes van 25 cJM. (een kwart Meter) breedte zijn voldoende; dieper gaan de wortels den grond niet in. Het oranjeroode ballonnetje, dat met zijn fraaie, heldere kleur een mooie kamerdecora tie is, is eigenlijk niets anders dan de aan vankelijk groene, uitgegroeide kelk, die later oranjerood is opgekleurd. Men kan verschei dene van die sierlijk naar omlaag hangende vruchten aan een enkelen forschen stengel hebben. We zijn nu zoo ongemerkt reeds binnen in de huiskamer gekomen. Ook wie geen turn of tuintje heeft, zelfs niet beschikt over een balkon of veranda, kan zich toch het genot van bloemen en groen verschaffen. Als de echte liefhebberij er maar war la. holster een» even, naar wat een echte liilhebber me vertelde. In mijn huis kamer zijn twee ramen op het Zuiden: voor het eene staat een bloemenstandaard met kooi en van onderen bloembak. Hierin plaat ste ik twee potten langs de stijlen en zaaide daarin groote Turkscne boonen en Lathyrus. Hierlangs groeit nu het loof uitstekend om hoog tot over de kruin van den standaard. Voor het andere raam staat een bloemen mand, waarover ik kruisgewijze twee omwik kelde dikke ijzerdraden boog en waarlangs eveneens het boonenloof en dat van de La thyrus zich leidde, wat dan ook allerprach tigst staat. Dan heb ik nog voor ieder raam een hanger, waarin ik zaaide Ipomaea, een soort winde, ik noem het Morgenglorie, met haar mooie blauwe bloempjes. Zoodra dit groen tot het plafond langs de koorden is opgeklommen, leid ik het met touwtjes naar naar mekaar toe over de breedte der kamer; zoo deed ik althans 't vorig jaar enik geloof, dat ik er dit jaar weer hetzelfde genot van zal hebben, want als de zon voormiddags de ramen inkijkt, dan roept ieder, die binnen komt, als verrukt uit: O, o, wat heerlijk, compleet een priëel!" Buiten heb ik nog wat geplant groen, waaraan, naar ik hoop, bloe men zullen komen en binnen een Primula Obc., volop in bloei, een gevlekte Begonia; Begonia maculata, een Begonia Dregi, die ik als een nietig plantje kocht en die nu een struik is van 60 c.M. hoog, een prachtige Ficus, een Kentia Balmoriana. eenige varens, een Cocospalm en nog wat ander klein goed, zoodat ik terecht volop in het groen zit. Volgens mededeeling van consulent Pe ters te Washington (in H. B.) is in Argen tinië zeer groote belangstelling ontstaan voor de vervaardiging van papier uit siroo, naar aanleiding van een verslag van een Italiaansch geleerde over dit onderwerp, waarin uitgebreide gegevens voorkomen be treffende het bouwterrein, de hoeveelheid en hoedanigheid van het beschikbare stroo, het inheemsche verbruik van papier, de productiekosten, het vervoer, enz. Een commissie is gevormd voor de be studeering van de plannen met het oog op de voor verwezenlijking daax-van benoodig- de geldmiddelen, welke op 2,5 a 3 millioen pesos worden geschat. De nationale veetentoonstelling, die on langs te den Haag gehouden werd, heeft zeer veel bijgedragen om de superieure kwaliteit van de Nederlandsche fokkerij te exposee- ren en juist daarom is deze groote tentoon stelling voor de veeteelt van belang ge weest. De deelname was algemeen, want dit nationale fokkersfeest was feitelijk een sa mensmelting van verschillende tentoonstel lingen. De stamboeken en andere nationale en provinciale organisaties hielden er leder hun eigen exposities. Zij waren vrij om ieder het hun betreffende deel naar eigen inzicht in te richten, waardoor de nationale ten toonstelling aan verscheidenheid heeft ge wonnen. Naar aanleiding nu van deze nationale tentoonstelling is van „de Veldbode", het bekende weekblad voor Land- en Tuinbouw 'n geïllustreerd tentoonstellingsnummer ver schenen met een volledige geïllustreerde be schrijving van bedoelde tentoonstelling van rundvee, paarden, varkens, schapen en gei ten, alsmede den volledigen uitslag der ge houden keuringen. Een 160-tal afbeeldingen van de beste Nederlandsche fokproducten geeft een beeld van de hoogte, waarop on ze fokkerij thans staat, terwijl de tekst het oordeel geeft van in ons land vooraanstaan de deskundigen. De met zorg samengestelde uitgave van dit tentoonstelilngsnummer maakt het voor al voor den fokker interessant. De groote verscheidenheid van foto's geeft een juist beeld van den omvang der Haagsche ten toonstelling. Het lijkt wel, of de Amerikaansche vrou wen een verbond hebben gfsloten om er voor te zorgen, dat de verkeerde begrippen omtrent haar levenswijze voor eens en voor altijd uitgeroeid wordenij. Gen middel laten zij onbeproefd om te bewijzen, dat zij nog iets anders geleerd hebben dan zichzelf op te verven en stilletjes cocktails te drinken. Vooral de journalisten en vrouwelijke auteurs roeren zich in dezen rehabilitatie- tijd. Het is een feit, dat de Europeesche huis vrouw haar Amerikaansche zuster benijdt, Men heeft haar immers vertelt, dat de Ame rikaansche vrouw haar huishoudelijke plichten in twee uur tjjds afdoet. Allerlei ingenieuze hulpmiddelen staan haar ten dienste en dat is wel het mooiste van alles de heer des huizes is een en al be reidwilligheid om te werken voor zijn echt- genoote en om cheques te schrijven. De verafgoding van het zwakke geslacht heet te stammen uit den tijd, toen de pioniers het land uittrokken en vrouwen zeldzaam waren. Overal en altijd heet de vrouw een voor werp van bewondering en aanbidding. Ze behoeft maar een vinger uit te steken en de autobus, die aandendert houdt midden op den weg stil. De vermoeide man sleept zich langzaam naar de eerstvolgende halte De vrouw haakt naar weelde, naar pracht en praal; de man werkt zich kapot om haar heur zin te even Deze en »-->•-'laqltjes wov'ei" dagelijks nog verspreid. Het zou geen kwaad kunnen, als de Hol- landsche huisvrouwen en haar andere Europeesche „collega's" eens wat meer aandacht besteedden aan goede Ameri kaansche boeken, wat minder geloof hecht ten aan de weelderige films, die men aan de overzijde van de Oceaan vervaardigt. Er bestaat bijvoorbeeld een roman van Fanny Kilbourne een schrijfster, die in haar vaderland zeer populair is „Tire Horton Twins" geheetten, die, zonder te behooren tot de zoogenaamde tendenz-werken, een gezonden, zuiveren kijk geeft op de toe standen in den Amerikaanschen midden stand van tegenwoordig. De middenstand wordt in de Nieuwe Wereld nog grooten- deels gevormd door doktoren en leeraren, door juristen en ingenieurs, door kooplui, die er een eigen groote zaak op na houden, en door hen. die een goede ambtenaarsbe trekking vervullen. De vrouwen uit dezen kring nu leiden een allesbehalve „lui en lekker" leventje. Zij werken hard. met pleizier en op een prac- tische manier. En vaak hebben zij heel wat meer te doen dan de Europeesche huismoe der. Van de ongelooflijke rijkdommen in Yankee-land vertelt men elkander in Euro pa de wonderlijkste dingen. In werkelijk heid echter is deze rijkdom lang niet toe reikend. om de huisvrouw „van de overzij de" zulk een gemakkelijk leven te bieden als de Hollapdsche. Duitsche of Engelsche dan gewoon is. Wie de advertenties in de groote Amerikaansche bladen en talschrif ten leest, zal ontdekken, dat de huisvrouw in staat moet zijn om vrijwel alles zelf te doen. Hulp heeft zij niet. Een keuken-werk meisje is een ongekende weelde, en kinder meisje eveneens, zelfs een „hitje" is 'n on gehoorde luxe en een waschvrouw komt evenmin als een naaister op geregelde tij den hulp bieden. Het is waar, dat de huisvrouw over aller lei electrische hulpmiddelen beschikt, die haar het werk vergemakkelijken, en de meeste moderne woningen en flats zijn ver bazend practisch gebouwd en ingericht. Maariedere electrische machine moet vakkundig bediend worden en ten slotte is het niet de electrische stroom al leen, die 't eten klaar maakt, of die de kin deren verzorgt en opvoedt! Het is een zeldzaamheid, wanneer de wasch buitenshuis wordt gereinigd. Het kinderwaschje gaat trouwens nooit de deur uit! Deze zuinigheidsmaatregel is een vaste wet geworden. In huis, in de keuken, achter de naaima chine, overal voelt de Amerikaansche zich op haar plaats. Toch gaat zij graag uit enzij doet het ook. Voor haar man is zij een lieve levensge zellin. zij denkt er niet aan, om hem, die voor het financieele gedeeK» van Vn>' houden zorgt, lastig te vallen met prozaï sche besprekingen en vervelende huishou delijke problemen, die hem toch niet in teresseeren. In het boek. dat wij reeds eerder noem den, in „Tfie Horton Twins" beschrijft Fan ny Kilbourne een clubje jonge vrouwen, die in een kleine stad in de buurt van Chicago wonen, en die van de schoolbanken af be vriend zijn geweest met elkaar. Dit clubje nu heeft besloten, om beurten haar vrijen Zaterdagmiddag op te offeren ten behoeve van de anderen, die er dan met hare echt- genooten op uit trekken. De achterblijfster zorgt den geheelen dag voor de diverse kin deren en kan de volgende week haar kroest aan 'n andere vriendin overlaten, die dan de „wacht" heeft. Over het algemeen schijnen de Ameri kaansche mannen inderdaad zeer inschik- lijk en voorkomend te zijn. Geen enkele echtgenoot zal protesteeren, als zijn vrouw hem voorstelt in de keuken te eten. Die keuken is trouwens vroolijk geschilderd en keurig ingericht. Maar de man bedankt er voor om zelf zjjn sokken te stoppen. Dat is het werk van zijn vrouw. Daarvoor in de plaats trekt hij naar de golf-links, of haalt den motor van zijn auto uit elkaar. Ook in huis voert hij niet veel uit. 't Is de vrouw, die een kapotte pijp soldeert; en zij is het ook, die de badkamermuren overschildert of oplakt. Maar daar staat tegenover, dat hij de re keningen betaalt van de nieuwe handdoe ken, badlakens, badmatten. en zelfs de stukken zeep, die harmonieeren met de nieuwe tint der wand'# De Amerikaansche vrouw voelt heel goed, welk een verantwoordelijke positie haar is toebedeeld in de maatsrhanpif. En *t is mis schien daarom, dat zij de kracht heeft, met zooveel toewijding al dien arbeid te verrichten. Zij is echter zóó verstandig om niet alleen voor haar huiswerk te leven. Li chamelijk en geestelijk wenschen de vrou wen uit Dollarland „op peil" te bliiven, en het lukt haar wonderwel. Menige Holland- sche huismoeder zou daaraan een voorbeeld kunnen nemen.. <N. V. Ct.) zich door verbreking van een ruit toegang verschaft. Dezer dagen nu kreeg, zoo meldt de „Tel.," de chef van het filiaal der firma Stok vis te Amsterdam een bestelling van een Solar-lamp, voor een Rotterdammer. In den brief waren honderd postzegels van 7 ;4 cent gesloten. Bovendien verzocht men de lamp te bezorgen aan de kiosk Coolsin- gel, waar deze afgehaald zou worden. Het kwam den chef vreemd voor, dat een in woner van Rotterdam een bestelling deed bij het filiaal van een firma, waarvan het hoofdkantoor te Rotterdam gevestigd is. Ook wekte het achterdocht, dat alle postzegels geperforeerd waren, waardoor bleek, dat zij van een kiosk afkomstig waren en er dus een hoogeren prijs voor betaald moest zijn dan de waarde der zegels. Men stelde de politie te Rotterdam in kennis van deze fei ten en deze heeft daarop een pakket bij hét kiosk Coolsingel bezorgd, dat in uiterlijk den schijn opwekte een Solar-lamp te bevatten. Men hield de kiosk in de gaten en zag een juffrouw komen om het pakket af te halen. Zij werd onmiddellijk gearresteerd, doch zeide van niets te weten, daar zij door haar man, een kantoorbediende, gestuurd was. Ten huize van den kantoorbediende werd daarop een huizoeking gedaan, waarbij een portefeuille voor den dag kwam, gelijk die in de kiosken gebruikt wordt om postzegels in te bewaren. Deze portefeuille bevatte nog een aantal geperforeerde postzegels. De kan toorbediende werd daarop gearresteerd, doch verklaarde aanvankelijk, dat hij de porte feuille met postzegels in het park gevonden had. Ten slotte heeft hij bekend zich aan de inbraak van 19 Juli te hebben schuldig ge maakt. Hij zal ter beschikking van de justi tie worden gesteld. De plechtige Hoogmis in de St. Josephskerk te Hillegom, bü de viering van bet dniw triwtefccBt nan den Zeereen*. Heer Pastoor B. w leeuwen De Rotterdamsche politie is er in geslaagd den dader te arresteeren van de brutale inbraak In een kiosk op het Westplein al daar, waarbij voor 281 aan geld en post zegels werd gestolen. Deze inbraak had plaats op 19 Juli op klaarlichten dag tus- schen twee en drie uur, den tijd, dat de Juffrouw weg was om te eten. De dader had „Garruli Filius" sphrijft in het „Vad.": Ons huis het uwe en het mijne is overal wel zoo'n beetje eender ingericht. Er is een speciaal vertrek in. waar we onze beenen onder de tafel steken en onze bo terham met Goudsche kaas, aardbeienjam of rookvleesch savoureeren. Er is een spe ciaal vertrek, waar we horizontaal liggen met onze oogen toe en de gordijnen dicht. Eén speciaal vertrek, van zeer langwerpigen aard, waar we enkel maar doorheenloopen om open te doen, of onze jas op te han gen, op den barometer te kijken en andere onbelangrijke besognes Er is nóg een klein kamerken in ons huisdaar spreken we niet over. Dat is de keuken. Vroegertjavroeger, toen was dat een loka,al, daar jóolden lach en zang. Daar werd een zwijn aan 't spit gedraaid, daar was het een verduiveld gezellige boel! Ha het vaatwerk en ha het koperwerk en had de zeshonderd houten pollepels, het hakblok, de braadpan, de heele rompslomp! Hoezeer is dat veranderd! Dat kleine ka merken in Ons huis is nu een soort che misch laboratorium met eenige knoppen, eenige kranen en eenige stopcontacten. Daar braden ze nu geen everzwijn, maar koolhydraten. Daar hangen geen hammen in den schouw, maar trosjes vitaminen. Daar zitten gëën rijtje meiden en knechts op een lange houten bank te vrijen, maar staat een soort ambtenares en wat ze daar uitvoert zal Joost weten, maar ik niet. Vroegertjavroeger, toen ging je voor je plezier naar de keuken en nam een trekharmonika mee. Daar bracht je een heelen avond door en waggelde ietwat aan geschoten naar je bed. Tegenwoordig neemt de beer des huizes met al de kracht die in hem is, het air aan, of ie nooit in de keuken komt. En het is dan ook maar zel den. dat hij inderdaad tersluiks dat labora torium binnensluipt, om een lap op te dui kelen, om z'n schoenen mee op te wrijven, om een doosje lucifers te kaaien, of om een los dubbeltje te zoeken uit de provisie kast. En dèar, waar vroeger al eetwaar en zaligheid lag opgestapeld, vindt hij nu een fraai gerubriceerd huishoudboek, een ever- sharp en een klein literatuur-overzicht van de voedingsleer. Voorts: een pakje zelfrij zend spul, puddingpoeders, een blikje zalm, een fleschje aroma, een staafje biefstuk, een spuitje meloenDe keuken van he den is hekserij, 't Is nóg een wonder, dat de groenboer je heusch bloemkool brengt en niet; de apotheker. Over vijftig jaar eten we heelemaal niet meer. Dan krijgen we injecties en leven daarop. Onze huizen zijn allemaal eender. Met een spiegel boven den schoorsteen, een lap op de piano, een theemuts op 't buffet. Ge weldig leuk! Maar dat ééne kleine kamer tje, zoo hygiënisch en zoo practisch, zoo wèl geoutilleerd en voortreffelijkdat is niet fraai. Dat doodt alle illusie. Geef mij maar liever een operatiezaal, een machine kamer, of een flikjes-automaat. Die zien d'r nog merischelijker uit, dan de keuken van vandaag. En daardoor komt het, dat we nooit spre ken over dat ééne kleine kamertje in ons overigens zoo gezellig huis. Door een Duitsche autofirma zal te Dus- seldorp een garage van vijf verdiepingen, waarin 500 automobielen kunnen worden ondergebracht, worden opgericht. Het ge bouw, dat een van de grootste garages van geheel Duitschland zal zijn, zal ongeveer één millioen mark kosten. In de maand Juli hebben zooveel vreem delingen Keulen bezocht, dat niet minder dan 993 extra-treinen de bezoekers naar hun woonplaatsen moesten terugbrengen. Zij waren voornamelijk overgekomen om de „Pressa" te bezichtigen of om deel te nemen aan het groote Duitsche turnfeest. Ook in Rusland staat het aantal luiste raars in geen verhouding tot dat der om- roepstations. Van de laatste zijn er niet minder dan 56 in bedrijf, die echter slechts 27 pet. der bevolking bereiken. Het aantal luisteraars bedraagt ongeveer 300.000, waar van ongeveer 20.000 nog kristalontvangers gebruiken. Men heeft den bouw van een dertiental nieuwe stations in voorbereiding genomen. Het aantal luisteraars in Mexico is niet groot, ongeveer 20.000. Niettemin zijn er 19 omroepstations in bedrijf; we zouden dus bijna kunnen zeggen: op eiken zender 1000 luisteraars. Van deze 19 zenders werken er 14 met een energie van minder dan 500 W, 4 met 500 W en 2 met 2 kw. In Mexico-City zijn 8 zenders, de overige zitten tamelijk verspreid, n.l. in Tampico en Vera Cruz ieder twee, en voorts een in elk der navolgende steden: Chihuahua. Mazat- lan, Merida, Montery, Oaxaca, Pueblo en Torreor. Het Alg. Ind. Dagbl. schrijft: De thans gedurende een paar jaren opge dane ervaringen op het gebied van de korte- golf-radio-telegrafie en -telefonie hebben bewezen, dat de richting van ontwikkeling in het radio-verkeer over groote afstanden niet meer is gelegen in het verkeer op de lange golven, welke door boog- en machinezenders worden opgewerkt, doch in het korte-golf- verkeer, waarvoor z.g. lampzenders noodig zijn, waarbij met belangrijk minder energie een veel grooter nuttig effect wordt verkre gen. Ten einde te bereiken, dat de Indische Post-, Telegraaf- en Telefoondienst den goe den naam, welken hij tot nu toe in de radio wereld heeft, behoudt, alsmede ter wille van de groote algemeene belangen, welke het radio-verkeer voor deze gewesten heeft, zal volgens de regeering spoedig moeten worden overgegaan tót dg installatie van een krachtigen korte-golfzender. .Deze zender zal in staat moeten zijn om op het tijdstip, dat de telegraaf-correspondentie met Eu ropa oploopt, met zekerheid en met vol doende seinsnelheid de rechtstreeksche radioverbinding te kunnen bewerkstelligen. Op het oogenblik kan in het gunstige jaar getijde de telegraafverbinding met Neder land eerst om 2a 3 uur n.m. Midden-Java- tijd (ca. 7 uur v.m. Amsterdamsche tijd) tot stand worden gebracht, hetgeen dikwijls te laat is om vóór de opening der handels kantoren in Nederland alle aangeboden tele grammen zonder vertraging te verwerken. Bovendien is de verbinding dan zoowel op de lange golf (2600 Kilowatt) nog vaak zoo onzeker, dat slechts in een zeer langzaam tempo kan worden geseind, hetgeen welis waar (n.m. 't later wordt) gaandeweg ver betert, totdat omstr. 8 u. n.m. Midden-Ja va- tijd met volle snelheid kan worden gewerkt. In de ongunstigste jaarperiode, omstreeks December en Januari en incidenteel ook op enkele willekeurige andere tijden in het jaar, is ten gevolge van nog onbekende at mosferische toestanden de gemeenschap ech ter somtijds dermate onbestendig, dat op vele dagen niet tot snelseinen kan worden overgegaan. Klemmender dan de ra cTioteiegraaf-ge meenschap, welke nog altijd in geval van nood kan worden terzijde gestaan door de kabel-telegrafie, is echter de urgentie van een gróoten korte-golfzender voor de radio telefonie. Op het zuidelijke gedeelte van het eiland Sylt, in een te midden van mooie duinen gelegen streek, zal door een Hamburgsche firma een „Zomerstad" worden aangelegd. De huizen zullen worden opgetrokken in denzelfden stijl als de meeste huizen van het eiland, zoodat zij uitstekend in het land schap zullen passen. De Vlaamsche Standaard deelt mee, dat op dit oogenblik een kapitaal van 4 millioen francs wordt bijeengebracht voor de oprich ting van het vroeger reeds aangekondigde radiostation te Leuven. Deze Vlaamsche post, die uitzenden zal op een golflengte van 265 meter, moet, volgens het plan zijner pro motors. een waar cultuur-lichaam worden in de Vlaamsche wereld. De kricht zou 7 kilowatt in de antenne bedragen (die van Radio-Belgique te Brussel is slechts l'A k.w.) en eventueel op 15 k.w. kunnen worden gebracht. De kosten worden geraamd op ruim 3 mil lioen francs. Met de uitzendingen zou dan in het voorjaar van 1929 reeds een begir kunnen worden gemaakt. MEDEGEDEELD DOOR Omstreeks 4 uur gisternacht vond een ge meenteveldwachter te Oegstgeest aan den Straatweg bij de Slaach een geheel verniel den Studebaker-auto. Het nummerbord was er niet aan bevestigd, zoodat de politie aan vankelijk aan diefstal dacht. In den loop van den morgen is gisteren echter de eige naar de heer G. Meere uit Scheveningen komen opdagen. Deze verklaarde, dat toen hij uit Haarlem kwam een andere auto nei ging vertoonde tegen den zijnen op te rijden. Hy is toen plotseling naar links uitgeweken VRIJDAG 17 AUGUSTUS 59.35 59.45 Parijs 9.70 9.80 Brussel 34.60 34.75 12.10 12.11 Zttrich 48.— 48.10 Rome 13.— 13.10 Madrid 41.55 41.65 Weenen 35.10 35.20 New-York (cable) 2.49 2.50 Praag 7.35 7.45 27.— 27.10 Kopenhagen 66.50 66.60 Oslo 66.50 66.60 Stockholm 66.65 66.80

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 8