STADSNIEUWS DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE 1 Honderdjarig bestaan van de Alg. Begraafplaats Voor de stille armen Examens Hoofdakte Kwade droes Verslag Frans Halsmuseum Bijzonder succes van twee leerlingen der Nutskweekschool Personalia Het ongeluk te Hoofddorp Een dapper ventje Verkoopingeii De autobusverbinding tusschen Amsterdam en Zandvoort Bedevaart naar St. Jeroen Passagierslijsten VRAGENBUS MARKTNIEUWS 1828—1928 26 Augustus 1928 zal in de geschiedenis van de stad Haarlem een gedenkwaardige dag worden. Het is nJ. op dien dag 100 jaar geleden dat de Gemeenteraad van Haarlem Êesloot het landgoed van den heer Zoeter, den bekenden tuin-architect, te koopen voor de som van 9000.en aldus een begin te maken met het aanleggen van een begraaf plaats buiten de bebouwde kom. Dit besluit was een gevolg van de „Dispositie van den 30 Augustus 1827, welke inhield de afschaf fing van het begraven in kerken." Deze be schikking gaat echter nog veel verder. Want er wordt bepaald dat: te rekenen van den len Januari 1829 in de steden, dorpen en vlekken van meer dan duizend zielen het begraven op kerkhoven of begraafplaatsen in de bebouwde kom der gemeente zal op houden." Het artikel wilde dus voor Haarlem zeg gen, dat het begraven op het kerkhof van St. Anna bij de Nieuwe Kerk op het Kerk plein, de Noorderbegraafplaats op het Bol werk en het Zuiderkerkhof op den hoek DreefWagenweg verboden was. De Noorderbegraafplaats behoorde aan de Israëlitische gemeente in Haarlem. Het lag op het Bolwerk op het einde van den Jans- weg. Ten gevolge van de Joodsche wet mogen de nu nog aanwezige graven niet opgeruimd worden. Ditzelfde is het geval met de Isra ëlitische Begraafplaats op Zeeburg te Am- sterc >.m, aan het einde van de Indische buurt, die nog steeds bestaat. Haarlem heeft nog vele andere kerkhoven gehad, welke alle in den loop der eeuwen verdwenen. Zoo was bij de Pandpoort een kerkhof van het Predikheerenklooster. Ro \dom de Groote Kerk was ook een kerkhof. In 1769 is er de Zeevischhal opge- bou d en wel op de Oude Groenmarkt. Op het Klokhuisplein, bij de Lange Begijnestr. is eveneens een kerkhof geweest. Dit blijkt o.a. uit een thesauriersrekening van 1480 2e uit de beenderen, die men daar bij het gra ven tevonden heeft. De Botermarkt is vroe ger begraafplaats geweest van het St. Gan- goliklooster. Bij Stedelijke Ordonnantie van 13 October 1583 wordt het St. Gangolfs- kerkhof bestemd tot een Ossen- en Koe markt. A endam, dat nu voor begraafplaats werd ing' richt was een voormalig ambachts heerlijkheid in het Baljuwschap van Bre- derode, hetwelk in 2 deelen was gescheiden, die naar hun ligging Noord- en Zuid- Akridam werden genoemd, en te zamen één rechtbank hadden. Later behoorden deze twee gehuchten onder de gemeente Schoten, die één heerlijkheid uitmaakte, welke vroe ger aan Haarlem heeft behoord. Volgens de plannen van den Haarlem- scheq architect Zoeter zou tie begraafplaats aangelegd worden. Het terrein moest opge hoogd worden en glooiend gemaakt. Hiertoe werden heuvels aangelegd, waarin de graf kelders zouden komen. De tuin werd verder met graszoden, die uit de naburige weide gestoken werden, bedekt, terwijl die heesters en planten gebruikt zouden worden die pas sen bij het karakter van de omgeving. Zoe ter zegt het zelf: „Een eeAzaam geheel zal het worden, aangelegd in een stijl, dit spreekt tot het hart, waartoe van de verge zichten het doelmatigste gebruik zal ge maakt worden." De grootte van de begraaf plaats en de afstand daarvan tot de stad was vastgelegd in het volgend artikel, waar in bepaald werd, dat elke stad verplicht was „eene of meer begraafplaatsen aan te leg gen, naarmate de bevolking in andere plaats sen, en zulks ten minste 30 k 40 ellen afge legen van de bebouwde kom der gemeente en van een uitgestrektheid 5 x grooter dan de oppervlakte, welke noodzakelijk berekend wordt tot het begraven der afgestorvenen in het tijdsverloop van een doorloopend jaar." Dezen afstand vonden de Ged. Staten 100 jaar geleden te groot. En nu is reeds om de algemeens begraafplaats 'n complex nieuwe woningen, een stadje in het klein gebouwd. Het Bestuur van de Gemeente Haarlem, die alvorens tot aanleg over te gaan, zekerheid vilde hebben, vroeg aan de Nederlandsch Gereformeerde Gemeente, thans Nederl. Hervormde Gemeente, of deze van plan was een begraafplaats aakn te leggen. Deze kwam inplaats van met een antwoord met twee vragen. Wat is de bebouwde kom? Zul len de Noorder- en Zuiderbegraafplaats in gebruik blijven? Daar de gemeente deze vragen niet kon of wilde beantwoorden, werden ze ter beantwoording aan den Gou verneur van Holland voorgelegd. Deze antwoordde: „De beide kerkhoven te Haarlem behooren gesupprimeerd te worden, het ééne of Noorder kerkhof, als stellig in de termen van het beshrt vallende en lig gende, binnen de bemuurde vesten der stad, en niet zoo geheel en al verwijderd van, schoon door minder goede lieden bewoonde huizen: het ander hoezeer liggende buiten de bemuurde wallen, maar in de jurisdictie der stad en midden in of vlak bij een groot aantal aanzienlijke huizen, namelijk vooraan den Haarlemmerhout." In een begeleidend schrijven klaagt de minister over den bouwvalligen toestand der nieuwe stad, welke op inwoners en vreemde lingen een onaangenamen indruk achterlaat. Nu de kerkmeesters eenmaal zijn ingelicht, zien zij van het plan af, daar de kosten te hoog zijn. Zij vragen nu om 2000 schade vergoeding, welke een gevolg was van den nieuwen maatregel. Vervolgens komt een nieuwe dispositie af, waarin het begraven buiten kerken als een burgerlijke instelling beschouwd wordt en dat slechts een alge- meene begraafplaats door de burgerlijke ge meente behoeft te worden aangelegd, doch dat dezelve zoodanig moet worden ingericht, dat er voor alle gezindten gelegenheid zij, om desverkiezend de lijken van dezelfde ge zindheid, afgezonderd van anderen, ter aarde te bestellen. Bijzondere begraafplaatsen mochten dus niet aangelegd worden, terwijl daarentegen de Algemeene een bijzonder tintje kregen. In- tusschen kwamen van verschillende kanten de bezweren. Ten eerste was men tegen het begraven der dooden in denzelfden grond. Verder wilde men eerst, omwille van den af stand, een begraafplaats aanleggen op het Bolwerk. Hiervoor zouden 14 huizen moeten gesloopt worden, wat bij elkaar 40.000 zou moeten kosten. Ondanks de goedkeuring van Gedeputeerde Staten, werd dit voorstel afge wezen. Dan deelt J. D. Zoeter aan burgemeester jhr. David Hoeff mede, dat het buitengoed „Het huis Akendam" te koop is. Dit buiten goed bestond uit een heerenhuis, stalling, koepel, tuin en wandelbosch en behoorde aan Zoeters echtgenoote Amy May. Het werd begrensd door den Rijksstraat weg, Kleverlaan, Binnenweg en het huls van Zoeter. 26 Augustus verkocht Zoeter het aan de stad voor 9000. Zooals wij reeds schre ven, kwamen er van alle konten bezwaren. Gedeputeerde Staten vonden het te ver van de stad afliggen. Verder werd nog in 't mid den gebracht, „dat de natuurschap van een aanzienlijk buitenverblijf, toebehoorende aan één der meest belaste ingezetenen uwer stad, aanmerking schijnt te verdienen". Men merkte nog op, dat de stad niet ver der van de begraafplaats afgelegen is dan 't pavijoen bij het Zuiderkerkhof,, dat door H. K. H. Mevrouwe de Princesse Douairière van Oranje met zooveel genoegen is geoccupeerd, zonder dat bij gemelde H. K. H. inmmer eenige bedenking ontstaan is over de te groo te nabijheid van die begraafplaats. De buitenplaats „Akendam" lag dan ook maar drie minuten verder van de Kennemer- poort af, dan het Zuider-Kerkhof van de Groote Houtpoort. Jacob Dekker en Bemardus Kareis vragen om schadevergoeding. Kareis klaagde, „datdoor het graven der grachten om gezegde begraafplaats, hij ver hinderd wordt in het genieten van zijn put, welke sedert eenigen tijd geen water meer heeft opgeleverd en nu dezelve weer water oplevert, het water gansch bedorven is". Het onderzoek naar deze kwestie wees echter uit, dat het water moedwillig bedorven was. Een der grootste bezwaren tegen de begraafplaats kwam wel van den kant der omwonenden. Vrees en misschien andere omstandigheden waren het wel, die den burgemeester van Schoten, H. C. Gerlings aan Haarlems ge meentebestuur deden schrijven, dat de be graafplaats „prejudicabel zal zijn en de om wonenden zich hierom zouden kunnen ver wijderen, waardoor aan deze gemeente en derzelver armen veel schade zou worden toe gebracht. Schoten vraagt schadevergoeding bij wijze van retributie te ontvangen en wel 25 cent van ieder lijk, dat voortaan op het nieuw aan te leggen kerkhof begraven zal worden". Ook kwam er een bezwaar binnen van de eigenaars der rouwkamers, de verhuurders van lijkkleeden en de eigenaars van de gra ven in de Groote Kerk. Zelfs waren eenige geneeskundigen tegen het aanleggen van een begraafplaats. De Geneeskundige Commissie was ten minste van meening, dat „sommige ziekten inzonderheid, verschijnselen te voor schijn roepen, die den mensch in een staat van schijndood doen vervallen, welke in enkele gevallen verscheidene dagen kan voortduren, zoodat het scherpste oordeel van genees- en heelkundigen, zoowel als de herhaalde be schouwingen van deelnemende vrienden en betrekkingen dermate kan misleid worden, dat, niettegenstaande het vermoedelijke lijk nog eenige dagen langer dan den gewonen tijd ter regeling van begrafenissen, geschikt, onder het nauwkeurigst toezigt en de lief derijkste zorg blijft, hetzelve nogthans ter aarde kan besteld worden, voordat inder daad het leven is opgehouden." Zij wilden daarentegen „een inrichting, strekkende om te voorkomen die gevallen, die het levend begraven worden ten gevolge kunnen hebben." Ondanks al die bezwaren naderde de aan leg der begraafplaats langzaam zijn voltooi ing. In October1928 werden de bekende woor den op de zuilen gegrift. Op de linkerzuil kwam te staan: „Stof zijt gn en tot stof zult gij wederkeeren." Rechts kwam te staan: „Zalig zijn zij, die in den Heer sterven." In 1831 werd de bekende dichter Bilderdijk op 21 December in het familiegraf aldaar begraven. 27 Mei 1832 werd in de Groote Kerk het laatste lijk ter aarde besteld. 1 Juni 1832 werd de begraafplaats in gebruik genomen. De aanleg had 14000.gekost. De katholieken en protestanten hadden een gemeenschappelijken uitgang aan den Rijks straatweg, terwijl de Israëlieten aan de ach terzijde toegang hadden. In 1832 werd er ook een kapel voor de Roomsch Katholieken ge bouwd. Dit bouwwerk kostte de som van 1800.Zoo kreeg na veel tegenwerking Haarlem zijn begraafplaas. een der schoon ste scheppingen van Zoeter, den architect, die reeds door den aanleg van den Haarlem merhout op dit gebied zijn sporen verdiend had. Ingekomen N. N f 20.— NN10. N. N1.— Pastoor N. N100. Oost, West Thuis best. Dat velen onzer na hun vacantie de juistheid van dit spreek woord zullen bevestigen, betwijfelen we niet. Waar beter dan thuis En tochdit lieve thuis.... als ongeluk of tegenspoed, ziekte of dood er heerschen, wat kan het er dan droef, kil, benauwd zijn. Denkt u eens, dat er bij onze buren naast droefheid en leed nog armoede heerscht en dat, met eenige assistentie, erger kan worden voorkomen. Denkt er eens aan, wellicht is er na de va cantie nog een batig saldo, öf zijn de kosten meegevallen, zoodat er ook iets kan over schieten voor de Stille Armen. Uwe bijdragen worden gaarne in ontvangst genomen aan het Bureau dezer Courant en aan hetadres van den Penningmeester Gasthuissingel 64. By beschikking van den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen Is als nog benoemd tot plaatsvervangend lid der commissie, in 1928 te Haarlem belast met het afnemen der examens ter verkrijging van eene akte van bekwaamheid als hoofd onderwijzer, P. v. d. Werf Wzn„ oud-hoofd eener school te Haarlem. By een paard van een bewoner van het woonwagenkamp aan den Ouden Weg Is ver moedelijk kwade droes geconstateerd. GROOTER AANTAL BEZOEKERS DAN VORIGE JAREN Verschenen is het verslag van den toestand van het Frans Halsmuseum, dat door den directeur, den heer G. D. Gratama is samen gesteld. We ontleenen daaraan het volgende. Het aantal bezoekers van het Frans Hals museum was in 1927 ruim 4000 grooter dan in 1926. Voor het eerst sinds 1913, het jaar van overgang van het museum, werd weder de 20.000 gepasseerd. Voor een niet gering deel werd deze ver meerdering veroorzaakt door de tentoonstel lingen van Oude Kunst in particulier bezit en van Jan Mankes, successievelijk door de Vereeniging „Het Nederlandsch Kunstver bond", Afd. Haarlem. „Kunst aan het Volk" in het museum gehouden de eerste van 18 December 192615 Januari 1927 en de tweede van 2 April1 Mei, welke geopend werd met een rede van Prof. R. Roland Holst. Door het Gemeentebestuur was voor deze exposities de bovenlichtzaal disponibel ge steld. Zeer groot was de belangstelling voor deze tentoonstellingen, waarvan de eerste door 1.410 en de tweede door 2.498 personen be zocht werd. Het behaagde H. M. de Koningin-Moe der 13 Januari de tentoonstelling van Oude Kunst te bezoeken, waarbij tevens het mu seum werd bezichtigd en de schoonmaak van „de Regentessen van het Oude Mannenhuis" van Frans Hals in oogenschouw werd geno men. Vele der bezoekers van deze exposities namen tevens de gelegenheid waar om het museum te zien, waardoor het aantal entree- kaarten in die maanden genomen, zooveel grooter was dan andere jaren. De voorwerpen der verzamelingen van het Archief en de Boekerij verkeerden in goeden staat, met uitzondering van een aantal schil derijen, dat geregenereerd en opnieuw ge vernist moest worden. In het voorjaar verscheen de nieuwe, ge heel omgewerkte Fransche catalogus, terwijl in den loop van het jaar die Duitsche catalo gus geheel bijgewerkt werd voor den derden druk, welke het volgend jaar verschijnen zal. Aan het museum werd o.m. geschonken Door Mr. E. H. E. Teding van Berkhout te Bloemendaal en Vrouwe J. P. M. de Jonchee- reTeding van Berkhout te Velp Een schilderij in olieverf van Richard Brakenburg „Papetende familie". Door de Vereeniging tot Uitbreiding der Verzameling van Kunst en Oudheden in het Frans Halsmuseum der Gemeente Haarlem Een schilderij in olieverf van Isack van Ostade „Varken op de leer". Door Dr. G. J. Boekenoogen te Leiden Tinnen trechter, gestempeld met het tingietersmerk van Lücas Overbeek, tin gieter in de Groote Houtstraat (bij de Peu- zelaarsteeg) te Haarlem het wapen van Haarlem, bovenaan de letters L.O.B. Door den heer W. J. J. C. Bijleveld te Lei den Een geelkoperen hondenpenning van de jaren 1878, 1879, 1882, 1883, 1884, 1885. Op initiatief van de Union van Volken bondsvereenigingen te Brussel werd in Mei 1.1. een landelijke prijsvraag uitgeschre ven, waaraan uitsluitend kon worden deel genomen door leerlingen der derde of vierde klasse eener Opleidingsinrichting van toe komstige leerkrachten voor de lagere scholen. Als onderwerp voor de prijsvraag was op gegeven „Beschrijf, hoe ge voor leerlingen van ii13 jaar een eerste les over den Volkenbond zoudt geven en hoe ge daarna in den loop van het jaar hun nu en dan iets zoudt vertellen om hun belangstelling blij vend te maken, zonder in dorre feitenkennis te vervallen." Frankrijk en Engeland stelden een groot aantal beurzen beschikbaar voor de Kweek- scholep in hun gebied., terwijl België Duitschland- en tal van andere landen op bescheidener schaal hetzelfde deden. Het Hoofdbestuur van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede stelde voor de Kweekscholen in Nederland twee prijzen beschikbaar, ieder groot f 150.terwijl de Afdeeling Haarlem van die Vereeniging bovendien een beurs beschikbaar stelde, welke laatste alleen kon worden gewonnen door een leerling van een der drie Kweek scholen in Haarlem. De gelukkige prijswinnaars worden door Zoo'n beurs in staat gesteld om 23 Augustus a.s. een reis naar Genève te maken, daar 10 a 12 dagen te verblijven, onder leiding alles te bezichtigen en verschillende conferenties bij te wonen, die georganiseerd worden door het Bureau International d' Education, al daar. De opstellen mochten niet meer-dan 2500 woorden omvatten en moesten vóór 1 Juli worden ingeleverd. Heden werd de uitslag van dezen interes santen wedstrijd bekend gemaakt. De twee voor Nederland beschikbare prijzen werden toegekend aan een leerling eener opleidingsschool te Meppel en aan Mej. Marie Witteveen, leerlinge van de derde klasse der Nutskweekschool voor Onder wijzeressen te Haarlem, terwijl de prijs voor de Haarlemsche Kweekscholen werd be haald door Mej. Gonnie Zuidhof te Heem stede, eveneens een leerlinge van de derde klasse der Nutskweekschool. Dit succes is zeker een bijzondere feli citatie waard. van een perceel grond te Haarlem aan den J. Riswick van de Sint Joannes de Dooper- Kleverparkweg met den daaropaanwezigen opstal, zijnde een Huis, get. No. 208, groot I A. 99 c.A. Niet geveild. Not. Mr. J. A. DE LA HAYZE te Heemstede. No. 7. Het Winkelhuis met bovenwoning, pakhuis en erf te Haarlem aan de Tesla- straat no. 55. Gekocht door J. F. v. Reyn q.q. voor 6800. Aan het Zyiweg Onderwys Instituut N. de Munnik werden vaardigheidsbewyzen uitge reikt voor Stenografie aan: mej. Vermeulen, Haarlem en Els Verhagen te Heemstede. Voor machineschryven aan de dames Ver meulen en Verhagen en de heeren Groen en v. d. Berg, Haarelm. Naar wij vernemen, is de toestand van den 14-jarigen A. Meyer, die door een trac tor werd overreden, waarby zijn been ver brijzeld werd, langzaam vooruitgaande. Wan neer deze gunstige toestand zoo blijft, hoopt men binnenkort de algeheele genezing tege moet te zien. Woensdagavond viel te vyfhuizen het 7- jarig zoontje van J. Gladpootjes aan den Vyfhuizerclijk van den aanlegsteiger in de Ringvaart, zyn speelmakkertje, de 8-jarige H. de Koning, het gevaar ziende, waarin 't knaapje verkeerde, had zooveel tegenwoor digheid van geest, dat hy hem een hengel stok toestak, hem moed insprak en hem op deze manier zoolang boven water wist te houden, tot 'n toegesnelde schipper den jon gen drenkeling op het droge wist te brengen. Notitie van de perceelen, verkocht in ,,'t j.Notarishuis", Bilderdykstraat 1, b. d. Ztjlweg, Haarlem, op Donderdag 16 Augustus 1928. Notarissen A. BERTLING en G. WOLZAK Hzn. Nos. 15. Een te Haarlem aan Spaame gelegen complex Huizen en open terrein met Schuitenhuis, als: No. 1. Het open terrein met schuitenhuis aan den Scheepmakersdijk en Spaarne, groot 11 Are, 33 c.A. Hoogste bod 3800. Niet toe gewezen. No. 2. Het huis met afzonderlijke boven woning en erf aan den Scheepmakersdyk No. 6 zwart en rood, groot 85 c.A. Gekocht door Anth. Meyer voor 6875. No. 3. Het Huis met afzonderlyke* boven woning en erf aan den Scheepmakersdyk No. 8 zwart en rood, groot 86 c.A. Gekocht door G. Ellens voor 6800. No. 4. Het huis met afzonderlijke woning en erf aan den Scheepmakersdijk No. 15zw. en rood, groot pl.m. 70 c.A. Hoogste bod 5500. Niet toegewezen. No. 5. Het Pakhuis met afzonderlyke bo venwoning en erf aan den Scheepmakersdijk no. 19 zwart en rood, groot pl.m. 56 c.A. Hoogste bod 5000. Niet toegewezen. Notaris N. J. HOEFLAKE No. 6. Het erfpachtsrecht tot 1 Maart 1997 Het raadslid van Zandvoort, de heer D. H. P. Forres (S.D.A.P.) heeft volgend schryven gericht aan het College van Ged. Staten van Noord-Holland: Ondergeteekende, D. H. P. Forrer, lid van den Raad der Gemeente Zandvoort, heeft met dezen de vrijheid U naar aanleiding van den brief van het College van Burgemeester en Wethouders van Zandvoort, d.d. 10 Aug. j.l., het volgende mede te deelen en U be leefd te verzoeken hiermede by Uw beslising omtrent de aangevraagde concessie voor het doen exploiteeren eener autobuslyn Zand voortAmsterdam v.v. \#el rekening te willen houden. Op 8 Maart 1928 werd in een besloten zitting van den Raad door het College van Burgemeester en Wethouders mededeeling gedaan van het plan, om namens het Ge meentebestuur van Zandvoort aan de Kroon te verzoeken het beroep van den heer Jaars veld tegen Uwe beslissing van 23 Maart 1927 no. 150 te aanvaarden en Uw beslissing te vernietigen. Door o.g. en den heer L. L. M. Geers is tegen dit denkbeeld verzet aangeteekend, om dat zy van meening waren, dat verbetering van de verkeersmiddelen tusschen Zandvoort HaarlemAmsterdam alleen mogelUk zou de zyn door de Nederlandsche Spoorwegen en de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg- Maatschappy. Door o.g. werd tevens opgemerkt, dat blij kens het rapport van de Commissie-Patyn en de gevoerde debatten in de Tweede Kamer, gewezen werd o.m. op de redevoering van den heer Van Braambeek, èn de reeds door de Kroon genomen beslissingen, het geenszins de bedoeling was. dat concessie tot exploitatie zou worden verleend voor trajecten, waarbij evenwydig Spoor- oi Tramwegmaatschappyen verbindingen onderhouden en een beroep op den toestand op het traject HaarlemLeiden afgewezen, omdat b.v. van Bennebroek tot Haarlem tram en autobus een geheel aparte route volgen. O.g. beriep zich onder meer op de toen reeds bekende beslissingen van de Kroon ten opzichte van de trajecten Rotterdam Scheveningen, VeghelOssDen Bosch, enz. Verder wees o.g. er op, dat de autobus voor massavervoer van en naar de badplaats Zandvoort volkomen ongeschikt is en de ex ploitatie van autobussen vaak duurder is, dan van reeds gevestigde Spoor- en Tramweg maatschappyen, waarvan het gevolg hoogere tarieven is en stelde voor het denkbeeld van Burgemeester en Wethouders te verwerpen en te besluiten aan de Regeering te verzoe ken krachtens de bepalingen van de Wet op de Spoorwegen haar bemiddeling te wil len verleenen om tot spoedige electrificatie van het traject Haarlem—Zandvoort te komen, waarby een meer intensieve dienst ook in den winter zou worden onderhouden en afschrift van dit verzoek te zenden aan de leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal. Op verzoek van het College van Burge meester en Wethouders is toen in -de open bare zitting van den Raad over deze aan gelegenheid niet meer het woord gevoerd en is met de stemmen van den heer Geers en o.g. tegen, besloten de Kroon te verzoeken den heer Jaarsveld de gevraagde concessie te willen verleenen en met algemeene stemmen besloten de bemiddeling van de Regeering in te roepen ten opzichte van de electrificatie van het spoorwegnet. Eenige dagen nadien werd door de Kroon Uw beslissing d.d. 23 Maar 1927 no. 150 be krachtigd. Het door B. en W. bedoelde ver zoek is toen niet meer verzonden, maar aan Uw College concessie aangevraagd een en ander zonder overleg met den Raad en met de kennelijke bedoeling by goedkeuring de exploitatie op te dragen aan den heer Van Jaarsveld, waaraan Uw College de concessie reeds geweigerd heeft en waarvan de Kroon het beroep reeds heeft afgewezen. O.g. heeft toestemming verzocht en ver kregen over deze handeling het College van B. en W. te interpelleeren, welke interpel latie tot dusver nog niet gehouden is kunnen kunnen worden. Beleefd doch dringend verzoekt o.g. U dan ook geen uitspraak terzake te doen. alvorens de Raad der Gemeente Zandvoort zyn oor deel over b.s. heeft uitgesproken. Volle waardeering hebbende voor alle po gingen, om met Zandvoort betere verkeers middelen tot stand te brengen, meent o.g., dat de autobus daartoe niet het geëigende middel is, afgezien de financieele gevolgen die een dergeiyke exploitatie door of vanwege de Gemeente Zandvoort zou kunnen hebben. Afschrift van dezen brief is gezonden aan het college van Burgemester en Wethouders van Zandvoort. parochie in de Amsterdamstraat, de geeste lijke leidsman. Dit jaar zal het zijn voor de vervolging in Mexico en Rusland. Ruim 28 jaar geleden ontstond op initia tief van eenige leden der H. Familie, de bedevaartvereeniging St. Jeroen, om de be devaart naar St. Jeroen weer te doen op leven. Oprichters waren de heeren Janssen en Van Kesteren. Het doel was om jaarlyks te voet een bedetocht te houden naar Noordwyk. Het getal deelnemers nam allengs toe; aldus is het werk uitgebreid en volgehouden tot op heden, zoodat dit jaar de 28ste jaar- j lijksche tocht zal gehouden worden op Za terdag 18 Augustus. Vertrek van gebouw St. Bavo om "12 uur n.m. De jaardag of naamdag van den H. Je roen is nJ. 17 Augustus en in dit octaaf wordt de tocht gemaakt. De stoet wordt in groepen verdeeld met voorbidders, voorzien van lantaarns en goeden stem en aldus uitgerust den weg op naar Noordwijk. De Binnenweg, Heemstede, Bennebroek, Vogelenzang en de Zilk zijn geheel geasphal- teerd. Onderweg worden de "voorgeschreven ge beden en gezangen uitgevoerd; na aan komst te Noordwijk wordt de H. Mis om 6 uur bygewoond. Voor de H. Mis, de alge meene H. Communie en na de H. Mis ver eering der relequën van St. Jeroen. Daarna gaat ieder zyns weegs. De meesten gaan ontbyten in het Juvenaatsgebouw, naast de kerk gelegen en daarna naar huis. De algemeene intentie wordt steeds op gedragen door den Weleerw. Heer kapelaan Passagierslijst van het s.s. „Tjerimai," 18 Juli van Batavia vertrokken en 18 Augus tus te Rotterdam verwacht. Te Marseille zijn ontscheept: fam. G. E. Bongers, H. G. van Buuren, fam. L. C. A. van Dam, C. H. A. Dessauvagie, Th. Des- sauvagie, fam. A. Diement, fam. A. H. Th. van Es, mej. Feringa, fam. F. A. A. Frölich, fam. P. Glavimans, W. de Graaff, fam. mevr. Keukenmeester, fam. L. B. C. de Klerk, fam. Th. F. de Korte, fam. Liem In Hok, Liem Bwan Tjie, fam. J. W. Massink, fam. J. F. Muller, fam. L. Nagel, fam. A. J. Rusch, mevr. M. Savelkoul en kleinzoon, fam. P. Scherft, P. Schramm, fam. A. Schreuder, fam. D. Sinnema, fam. Ch. F. van Sprew, mevr. H. M. StephanBi- anchi, L. H. Stephan, mevr. Sythoff Muller, fam. A. Tieleman, fam. B. Velleman, A. J. A. Verweij, D. Vos, mevr. H. C. Avo- caatKolsteeg, T. H. Bakker, fam. E. A. Berkhorst, V. Bernasco, G. H. Christan, fam. A. M. J. van Eekhout, G. H. Gybels, fam. D. v. d. Ham, mej. W. Ch. H. Hansen, J. P. van Helsdingen, P. F. Hopster, F. E. van Horn, F. E. ter Horst, mevr. ter Horst, fam. L. H. Hovenkamp, R. H. W. Iterson, W. J. Komentas, fam. K. H. H. Leonhard, mevr. R. Lindenaar, fam. M. G. Lootten, J. Mahler, R. Matray, D. van der Meijden, M. Nanlohy, mevr. A. J. Ch. Reep, P. van der Rest, A. P. W. Savelkoul, K. Schmid, B. Smit en familie, fam. D. J. Wabeke, P. S. Yoe, P. L. Engelen, P. N. Heijblom, J. K. Klaus, C. M. Rijkers, fam, J. H. Sombroek, fam. J. Termij telen. The Tjip Thwan. De reis tot Rotterdam zetten voort: mej. W. J. Dijkerman, G. J. Dijkerman, P. Jansz. W. van Leeuwen, Hermzn. heer X. Neeb, N. B. Spoor, fatn. A. J. G. van der Upwich, fam. W. Th. Varkevisser, mej. H. S. Velt- camp Hellbach, fam. H. A. Coldenhoff,fam. G. H. Geitenbeek, H. P. Goudriaan, Th. van Gulpen, fam. S. den Hartogh, E. Hüb- ner, B. G. R. Kempen, fam. H. J. A. Klum- per, fam. N. J. Kuiper, G. Marree, fam. B. Niemeyer, mevr. E. L. A. Bretzler en kind, J. Davids, fam. J. P. Eigenhuyzen, H. L. van Eij kelenburg, mevr. wed. G. J. HeeziusHollander en 4 kinderen, fam. J. Karssen, J. J. Key, J. H. Keijzer, fam. P. J. F. Kloprogge, fam. P. Koopmans, N. A. C. A. Kramer, E. Letsehe, fam. S. F. C. Leijdekkers, D. Nieuwenburg, mevr. J. A. van Oudvorst en 2 knd., fam. L. Pis- ters, mevr. G. Reitsma en 3 knd., P. R. Roufs, fam. J. W. Schoonhoven, N. F. H. Snoek, fam. A. C. J. G. Vrieze, fam. P. Kooiman, mej. H.- M. Zoetmulder. Passagiersiyst van het s.s. „Jan Pieters zoon Coen", 14 Augustus van Amsterdam naar Batavia vertrokken. Naar Southampton: fam. J. A. Bergvelt, mej. T. Bernoski, L. A. Breyer, mej. A. J. Cool, mej. P. A Cool, mevr. C. J. Dalen— Kolff, mej. E. Eekholt, lam. A. C. A. Hacker, mevr. C. Hartman, J- Hertel, fam. W. Hout kamp, L. van der Keus en echtgen., fam. J van der Kous, A. Lehr en echtgen., T. S. Mellanby, N. A. Meurer, mej. P. Mombaur, mej. C. J. C. M.. Niessen, C. H. Orchard, J. A. P. Otten en echtg., mej. J. L. A. de Ruik, mej. G. A. M. de Ruuk, B. Rupert, J. Rus en echtg., W. J. T. Saunders, lam. H. G. Schadd, fam. M Ph. Schaeffer, mevr. A. Schooneburg, mevr. R. H. Smldt van Gelder, mej. B. J. Stem, W. de Vries. Naar Algiers: msj. J. Crispin, mej. Lown des; Naar Genua: L. Alberts en echtg., fam. D. Beerenborg, mevr. V. Benjamin, fam. prof. ir. C. L. van der Bilt, mej. A. Bonebakker, J. E. J. Bonnike, fam. H. Bonwits, A. W. Brake- ma en echtg., A. C. Bray en echtg., fam. N. de Bruyn, mej. Z. Buwalda, A. Ciozza, mej. F. J. Clifford, Rev. J. H. Cooke, R. S. Cöpe- man en echtg., fam. F. Crawford, mej. E. E. Dawes, dr. E. Th- Dusschak en echtgen., fam. prof. J. C. van Eerde, M. Ehlert, dr. A. Elsass, dr. H. Engelkes en echtg., J. D. Furguson en echtg., mevr. B. B. Fraser, G. B. Garnham, mej. N. N. Gamham, mej. A. J. van Genderen, mej. J. A. van Genderen, W. Geurts en echtg., E. H. Glpson en echtg„ A. G. Gibson, mej E. Gilmore, mej. E. H. Golden, mej. T. A. Groenewegen, C. Guyt en echtg., mej. M. T. Henderson, L. van Hessen en ech tgen., J.L. Holland, H. A. Höweler, R. Irwin, A. J. Jeffs en echtg., P. Jenken, L. de Jong, C. H. G. Kleingeld en echtg., G. Klein Obbink, C. C. Koch, fam. mr. A. J. Labouchèré, mevr. S. Lamb. M. J. van Leeu wen en echtg., mej. C. C. Leeuwrik, B. Lie- brecht en echtg., mej. J. M. van Liere, R. S. Lightbody, W. F. M. Lindeboom, fam., C. von Lindern, J. H. Looman, C. N. A. Loos Sr. en echtg., mevr. R. H. Loten van Doelen Grothe van Weede, mevr. Lipsh, J. van der Lyke en echtg., W. Maas en echtg., J. Maas en echtg., A. L. J. Maytum, P. T. van der Meulen, mevr. J. L. D. de Meyere-Hartkamp mej. L. H. de Meyer, E. F. Minchin, T. Mit chell, ir. J. A. C. Mynlieff, fam. F. G. B. Ok- huysen, mr. M Oppenheimer en echg., dr. B. H. Pain, mej. J. M. Pain, A. Parodl, L. Parodi, mej. G. Parsons, M. N. Peereboom en echtg., fam. B. Poppers, E. Powell, L. M. Pre- sela en echtg., C. S. B. Ricketts, J. F. Rin gers en echtg., P. Ritman en echtg., B. L. Roorda, L. A. de Rooy en echtg., mej. R. Rowcliffe, H. van der Ryn en echtg., fam. G. C. Sawday, J. Th. Selderbeek en echtg., E. Th. Smith, mej. E. H. Smith, A. Stirling, fam. dr. S. Sturkop. E. J. Sutciiffe, J. Swen en echtgen. A. E. Thierry de Bye Dolleman en echtg,, A R. Thomas en echtg., A. W. Un- ger, S. J. Veen en zoon, J. C. Verheyden. Th. M. Verryn Sturt en echtg,, W. M. A. Vink, fam. Ds. de Visser, Mr. J. de Vrieze en echtg., mej., M. J. van der Werff, Ds. J. vap Woer den, Mej. D. Wood, C. T. Wooden echtg., G. Wood, J. X. Wreesman, Mevr. E. Wreesihan, J. Zoest en echtg. Naar Port-Said: J. Assuad en echtg., M. M. Elchayeb en echtg., G. Puoli en echtg. Naar Indië: Fam. P. W. Albers, Mevr. A. Altelaar v. d. Drift, Ir. W. F. H. van Ame- rom en echgt., W. J. Anyas, D. Bakker, F. G. de Barbanson, A. J. de Beer, W. van Beers. Fam. P. B. Behage, Mevr. C. J. G. van den Bergh, Ir. J. P. J. O. van der Bilt, L. C. M. Bjorkman, Fam. Ir. W. G. G. de Blauw, Fam. A. Blom, Dr. K. B. Boedyn en echtg., H. Boelsma en echtg., Mevr de wed, H. A. G. van den Boer en kleinkind, W. C. Bone bakker, J. A. A. de Bree, F. K. Brevet, W. P. van Calsteren, N. Christen, M. A. Dellaart, L. Diemer, L. Dorsman, Fam. D. Duque, E. P. J. Duson, Mevr. Wed. J. G. Duyser, J. Dijkstra, M. Eekhof, Mej. E. H. Egthulzen, Mej. H. G. Egtbuizen. J. P. Ehrenburg, Mej. C. R. H. Engel, M. J. Engelsma, Mevr. H. Ennen, Fam. A. S. E. Fanoy, Dr.. A. Frey en echtg., R. Frisch, R. L. van Gemert, Fam. J. M. Gerritsen, J. H. Greven. L. J. J. Groe- neveld, J. de Groot, B. Hartelust, E. H. Hel- lendoorn, K. J. van Hemert en eclitg., J. C. Hendrikse, J. E. H. Hendriksen, Mr. H. A. L. ten Helder, Mr. L. M. Holdert Fam. K. P. A. J. van Horck, H. van der Horst en echtg., Fam. H. T. Huele, D. A. J. de Jager. Mr. L. F. Jansen, J. Kaan. Mej. H. G. van Kampen, Mej. Y. F. Kaper, H. Kendziorek, Fam. J. H. Kerkhove, A. J. Klaver en echtg., Fam. P. F. Kleefstra, Mevr. M. A. A. Klein-Onstenk, Fam. C. Koning, Mevr. A. A. F. van Kooien, A. W. Kramers, Mej. J. Krings. P. Kroll, A. Kuypers en echtg., W. J. F. Laarhoven, Mevr. A. M. Landmeter, C. Leeflar.g en echtg., Mej. N. Leeflang, J. van Leerdam, Liem Ghik Djianv en echtg., H. M. Linderski, Fam. W. Luteyn, Fam. J. M. Maat, S. J. Maats en echtg., Fam.. J. Mallinckrodt, C. M. Manders en echtg., Fam. M. C. Mangoen- koesoemo. Mej. Mr. J. B. A. Mareus, B. Meershoek, Mevr. W. van der Meulen, L. Miles, C. Minnis, B. G. J. Moor. A. Muilen- berg, Mevr. G. J. Naafs. J. Neth, Fam. B. B. P. J. Nieuwenhuysen, Mr. J. van Nus en echtg., Fam. A. H. Th. Nyiand, Fam. P. G. P. Pysen, Fam. A. H. J. Offermans, E. C. Otto, Mevr. M. A. Ottow. D. J. C. van der Peyl, A. B. Pietersen, F. Pleiel, Fam. J. J. E. van der Poel, A. M. Posthuma, Fam. A. J. Postma, J. W. Reichgeld. Mevr. B. J. van Renesffc en kind, Fam. D. J. Rigtering. A. Risseeuw, P. A. H. Rohling, Ch. N. Rosen- quist, G. R. de Ruiter, Mevr. W. M. Sanders. Ch. H. Schouten, B. H. ven Schuckmann, Mevr. C. M. Schut en dochter, L. Segboed en echtg., Fam. J. C. F. Siau van Leeuwen, A. A. Sleeuw, M. A. Smith. Mevr. J. F. G. M. C. Smoor-Segaar, R. Sorel, H. Spermon, A. van der Stel, Fam. A. T. Sullock. Mevr. J. E. M. Suyker, G. J. Swarthof en echtg., H. G. Tak ken, L. S. Tromp. Mevr. A. C. Tymann, H. A. Uittenbogaard, Fam. C. A. Veen, H. H. Vcl- ting, H. J. Veltman, Fam. J. Ver an. F. C. L. Verwoord, W. S. J. Vissers en echtg., C. Ph. J. van Vlierden. Mr. A. G. Vreede, Mevr. M. de Vries en kind, Fam. H. van der Wal. H. G. van de Water, Mevr. J. E. G. Weenink, Mevr. K. J. Wermuth en kind, ZecrEerw. Pa ter H. Wessels, W. A. Westbroek en echtg.. Mevr. T. de Wilde, J. C. Wildschut, Mevr. A. C. E. M. Willemse, Mevr. I, Willemse, Fam. A. E. L. van Win. Mevr. C. L. J. Wix, C. W. Wolff, H. Wolzak, H. Th. Wykmans en echtg., A. J. Zandljk, A. Zylstra en echtg. Vr. 1: Welke is de kortste weg per fiets van Zandvoort naar Naarden? Hoeveel K.M.? 2. Welke is de kortste weg per fiets van Zandvoort naar Weert? Hoeveel K. M.? Antw. 1.: Zandvoort, Haarlem, Halfweg, Amsterdam, Diemerbrug, Muiden, Hakke- laarsbrug, Naarden. Afstand 49 K. M. 2. Zandvoort, Haarlem, Halfweg, Am sterdam, Duivendrccht. Abcoude, Baambrug- ge, Loenersloot, Loenen, Nkmwersluis, Breu- kelen, Maarsen, Utrecht, Houten, Schalk wijk, Culemborg, Buurmalsen, Geldermal- sen, Keteren, Waardenburg. Tuil, Zaltbom- mél, Hedel, 's Hertogenbosch, Vught, Box tel, Eindhoven, Geldrop, Heeze, Leende, Maarheeze. Weert. Afstrrd '85 K. M. V Kb.-. :e! inkomstenbeTvting moet ik betalen by een inkomen 'van f 30 per week met 1 kind. Antw. In het belastingjaar 1928-1929 moet u in Haarlem f 36.40 totaal aan Rijksinkom sten-, Verdedigingsbelasting en gemeentely- ke belasting betalen. Vr. van A. C. v. P„ te IJ.: Wij kenner, de bepalingen niet, onder welke de door u bedoelde onderneming abonnementen af geeft. Het is best mogelijk, dat daarin vast gelegd is, dat de reis niet onderbroken mag worden. Informeer verder bij de directie der onderneming. Vr.: Ik woon in de gemeente Haarlemmer meer. Mijn huis is verkocht voor 750, waarby 10 erfpacht komt per jaar. Nu moet ik per week 4,50 huur betalen. Is daar iets aan te doen? Zoo ja, tot wien moet ik my wenden, of kunt u mij den juisten huurprijs opgeven? Antw.: De hulseigenaar stelt de huur vast; u moet dus met hem tot overeenstemming trachten te komen. Vr.: 1. Wordt in het retraitehuis te Bergen ook retraite gegeven voor meisjes? 2. Zoo ja, wanneer en wat zyn de kosten daarvan? Antw.: 1. Ja. 2. Wend u om inlichtingen tot den directeur van het retraitehuis, den zeereerw. heer Fr. Hansen. Vr.: Zijn de woorden „Ora et Labora" een Fransch of een Latynsch spreekwoord? Het gaat om een weddenschap. Antw.: De woorden „Ora et Labora" zyn Latijnsche woorden en beteekenen „bid en werk". Vr.: Kunt u my zeggen, of er kans bestaat, kosteloos op een Zeevaartschool geplaatst te worden, buiten de Marine? Zoo niet, hoe veel bedragen dan de kosten? Antw.: Wend u om inlichtingen tot den heer P. Haverkamp, directeur der Zeevaart school, Zeemanshuis, Amsterdam. Vr.: Is het St. Willibrorduseollege te Kat wijk aan den Ryn reeds verplaatst naar Den Haag? Antw.: Na afloop der groote vacantie dit jaar vindt de openstelling te 's-Gravenhage plaats. Vr. van G. F., te H. Indien u belang hebbende is, moet u inzage verleend worden van het testament. P. V. te W. Ieder kind behoudt het recht op het hem wettelijk toekomend ge deelte. Vr.: Kunt u ons ook de oplossing zeggen, waarin ik eieren moet doen, wil ik ze gedu rende den winter zoo goed als versch hou den? Antw.: Het meest eenvoudige is de eie ren in te leggen in waterglas. U maakt daartoe een mengsel van 1 deel waterglas op 9 deelen water. Wasch de eieren, doe ze in een inlegpot en giet er het waterglas- mengsel op. Vr.: Ik heb veel last van slakken, welke uit een kast, onder den gootsteen komen, vooral des nachts is het erg. Is hier een afdoend middel voor? Reeds hebben wy met cement enkele openingen dicht gemaakt. Antw.: Strooi op de plaatsen, waar de slakken zich vertoonen, zout. Vr.: Bestaat de mogelykheid bij het over- storten van anthraciet (30 by 50 m.M.) in de bergruimte, dat de M3.-inhoudsmaat vermin dert? Zoo ja, hoeveel moet dan de M3.- inhoudsmaat verminderd worden op 17 HL. Antw.: Uw vraag is niet zeer duidelyk. Als iets overgestort wordt in een bergruimte, dan moet in die ruimte terecht komen dat gene, wat uit iets anders overgestort worden. Wel is het mogelijk, dat bijv. groote stukken anthraciet by de overstorting in kleine stuk jes zouden vallen, waardoor men in schyn minder ontvangt, dan men besteld had. UITHOORN. Op de kaasmarkt waren aangevoerd 90 partijen. Prijs Goudsche kaas 1ste soort R.M. 55— 58, 2de soort R.M. 5054; zw. £0 sonder Rijksmerk 48—52. Handel vlug. MEDEMBLIK, 16 Aug. 1928. R. K. Markt- vereèniging „St. Jozef." Aardappelen. Groote Muizen 2.35—2.45. Kleine Muizen 2.10— 2.15. Idtaal 2.25—2.40. Witte 3.10)2.25, Kriel 0.400.60, alles per halve H.L.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9