DE ONGEZIENE WERELD OF HET LEVEN NA DEN DOOD Buitenlandsch Nieuws FEUILLETON Uw Haar RADIO-OMROEP DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE 2 S^oa/str.99 JFaarfcvr. RADIO - MOORS Hoe oud worden de missionarissen DE BEKEERING EENER VESTAALSCHE MAAGD GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN (Wordt vervolgd.^ XIX. GODS WEZEN DE GOD DER JODEN Een van de meest beroemde meesterwer ken der oudheid is de marmeren Laokoon- groep vam den Rhodiër Agesander, voorstel lende den Trojaanschen Ziener en priester Laokoon, die, terwijl hij na den terugtocht der Achaiers Pceeidon aan 't strand een of fer opdroeg, door God Apollo werd gestraft met den dood in den vorm van twee ver giftige slangen, die zich in verwoeden twee kamp kronkelen rond z'n krachtig, manne lijk lichaam om hem na wanhopige worste ling te wurgen. De geweldige inspanning van dat edele for- sche lichaam; de smart die zich in alle spie ren en gewrichten openbaart; de beklagens waardige hulpeloosheid bij de klemmende kronkels der vergiftige slangen; de bange ver twijfeling die gloeit in die leege, half gesloten oogen, ziedaar een sprekend beeld van heel het leven en de geschiedenis van het heiden dom. De heidensche menschheid had zich zelf haar droevig lot, dat zich met vergiftige slan genkronkels om haar bestaan had geweven, zelf geschapen door ontrouw en ongehoor zaamheid aan haar God en Schepper! Des te meer zij zich afmatte om uit haar diep ver val op te staan, des te dieper zonk zjj weg in de donkere kolken van bederf en ongeloof, zoodat een Tacitis in zijn Annalen van dien tijd kon schrijven: wanneer er nog goden bestaan, dan is het toch zeker, dat zij in hun toorn hun bescherming over ons heb ben teruggetrokken; bij 't zien van de da gelijks toenemende gruwelen Is ons hart te midden van den vrede moe en door 't leed terneergedrukt (Ann. XVI. 12. XVI 18 Een ander geschiedschrijver uit die tijden zegt; onze zonden kunnen wij niet meer verdragen en de geneesmiddelen, die wij hiervoor aanwenden zijn al even ondraag lijk (Praef). In nog veel donkerder kleuren schildert Seneca de misbruiken en mistoestanden van zijn tijd (Ira II-8) O, wat 'n vreugde zou het voor de we reld worden, als zij eens de deugd, levend en volmaakt mocht aanschouwen, roept Cicero uit (Tin. V-24). Doch daaraan zul len wü wel nooit mogen denken, antwoorut hem Plato, als er niet een Leeraar der Openbaring van boven neerkomt, die de macht bezit dezen verloren schat weer te ontdekken, als God ons niet Zijn woord toe zendt (Polit. XVI-272: Phaed. XXXV-35). Maar dat was reeds lang geschied! Want ^e, daar was te midden van die heiden sche volkeren met hun veelgodendom, die haast in iederen hartstocht en zonde een of anderen god aanbaden, een klein en on beduidend volk verschenen, dat op politiek, wetenschappelijk en aesthetisch gebied ver re het minste genoemd mag worden, het volk van Israël, met een opvatting van den éénen, waren God, welke door de heidenen reeds zoo lang verloren was geraakt: Jahwe God van Israël, Gij alleen ztjt God en bui ten U is er geen (IJ Kon. VH-22). Aan Jahwe behoort de aarde en heel hare vol heid. de wereld met wie haar bewonen (Ps. XXIIL1) Jahwe, God der heirscharen, wie mag men met U vergelijken? Wie onder de goden-zonen is U gelijk (Ps. 88-9) Niemand is heilig als onze Heer, niemand sterk als de God van Israël, die troont boven de Cherubijnen, Gij alleen zijt God over alle Koninkrijken der aarde (Is. XXXVH-16). Waarheen zou ik Uwen geest ontloopen, waarheen ontvlieden Uw aangezicht (Ps. 138.7). Dat kleine onbeduidende volk der Joden, die den Romein en Griek als barbaren golden, zal aan de heidenen, die op alle ge bied hun meerderen zijn, de kennis bijbren gen van den eenen waren God, Schepper van hemel en aarde en alles wat Zij bevatten. „U heeft God, de Heer, zegt de wetgever der Joden uitverkoren uit alle volkeren om voor allen Zijn eigendom te zijn (Lev. XIX- 2). Maar niet enkel het kleine volk van Is raël zal voortaan de knie buigen voor den vader in den hemel: Zie, Ik maak U tot een licht der heidenen, opdat gij dat jent moogt brengen tot aan de grenzen der aar de (Is. 49.-6, 42-6). O, Israël, hoe groot is het huis van God, hoe onmetelijk het ge bied dat Hem toebehoort (Bar: 111-24). Sta dan op en word een licht dan zullen in Uw licht de volkeren wandelen (Is 60-1. 3). Gij zult Zijn wonderen aan de heidenen ver halen en hun bekend maken, dat er geen andere God machtig is als Hij (Tob. XII. 4). Ziedaar een raadsel wat langs natuurlij ken weg niet is op te lossen. De eenige sleutel om dit geheim te ontsluiten is de erkenning van een goddelijke openbaring, waardoor God zelf of wel persoonlijk of door middel van Zijn gezanten, de Profe ten, tot dit volk is afgedaald om door een wonder van Zijn genade de hulpeloosheid van 's menschen gebrekkige natuur op te heffen en aldus zelf Zijn ondoorgronde lijk wezen hun bekend te maken, zooals aan Mozes in het brandende bosch bij den berg van Horeb, toen deze Hem vroeg: Zie ik zal dan tot de kinderen van Israël gaan en hun zeggen, de God uwer vaderen zendt mij tot U. Maar als ze mij vragen: Hoe is Zijn naam, wat moet ik hun dan antwoor den? En God sprak tot Mozes: Ik ben, die ben! Zóó zult ge zeggen aan de kinderen van Israël: Hij die is, zendt mij tot U, Jah we, de God uwer vaderen, de God van Abra ham, de God van Isaac en de God van Ja cob. Dit is mijn naam voor eeuwig. Zóó wil Ik heeten van geslacht tot geslacht! (Ex. III-13). En zoo zal Hij zich verder aan de Joden openbaren als een levenden, persoonlijken God, wiens begrip alle menschelijke voor stelling te boven gaat: als 'n eenigen God die geen anderen mededinger boven zich duldt. Hoor, mijn volk, opdat lk U vermane. Israël och, of gij naar Mij hooren -vildet! Er zal onder U geen vreemde God zijn en gij zult U voor geen buitenlandschen god neerwierpen (Ps. 80-10). Ik ben Jahwe, Uw God, die U uit Egypte land, uit het Slaven-huis heb uitgeleid. Gij zult geen anderen goden nevens Mij heb ben, gij zult U geen beeld maken ln de ge daante van iets dat aan den hemel daar boven, of op de aarde hier beneden, of ln het water onder de aarde is; Gij zult ze niet aanbidden of dienen, want Ik, Jahwe, Uw God, ben een naijverig God (Deut. V. 6.) Een heilige God, die niet enkel uiterlijk onrecht duld maar harten en nieren door grond. „In het jaar, waarin Ozias stierf, zag ik den Heer, gezeten op een hoogen, ver heven troonSeraphijnen stonden daar boven, zes vleugelen had de een en zes vleugelen de andere, met twee bedekten zij hun aangezicht met twee bedekten zij hun voeten en met twee vlogen zij. En zü riepen de een tot den ander en zeiden: Heilig, heilig, heilig is de Heer, de God der heir scharen! (Is. V-1.4). Gij toch zijt geen God die ln snoodheid behagen schept, de boo ze is Uw gast niet. Geen pralers verschijnen voor uw oogen, Gi) haat al wie zouden te- drijven, verdelgt wie logen spreekt (Ps. V- 3), een rechtvaardige God, die de misdaden der vaderen wreekt tot in het vierde ge slacht zoo zich de kinderen hun vaderen gelijkvormig maken (Deut. IV-9), en ten slotte een barmhartige God, die barmhar tigheid bewijst aan duizenden, die Hem liefhebben en Zijn geboden onderhouden (Deut. V-10). Ziedaar een beeld van Jahwe, den God der Joden, den God der Openbaring! Goes' C. VIS, Rector. Het rumoer om den nieuwen Duitschen pantserkruiser Wat te verwachten was is geschied, het besluit van de Duitsche regeering om over te gaan tot den bouw van het nieuwe pant serschip heeft in de Duitsche sociaal-demo cratische party groote ontstemming gewekt. Van allen kant komen protesten tegen deze houding van de socialistische ministers en het sociaal-democratische partijbestuur, zoo wel als het bestuur van de sociaal-democra tische Rijksdagfractie hebben zich genoopt gezien zich met deze kwestie bezig te hou den. Ook de rijkskanselier Hermann Müller heeft deelgenomen aan de besprekingen welke eindigden met de verklaring, dat de houding der socialistische ministers „leven dig werd betreurd". Men besloot verder om tegen heden zoo wel de Rijksdagfractie als den „Partei-aus- schuss" bijeen te roepen ter nadere overwe ging van het gebeurde. Het besluit van de partij- en fractiebe sturen luidt, dat men levendig betreurt, „dat de sociaal-democratische ministers niet de mogelijkheid hebben gevonden, in de kabi netszitting door een stemming duidelijk te doefi uitkomen, dat zij in overeenstemming met de geheele partij besliste tegenstanders van den bouw van het pantserschip A zijn, en zich op formeel-rechtelijke argumenten beroepen". De bijeenkomst van morgen zal nu wel niet de bedoeling hebben om de socialisti sche ministers ter verantwoording te roepen, noch om hen, zooals van linksch-socialis- tische zijde is geëlscht, tot een neerleggen hunner portefeuille te verplichten, maar zij zal toch wel moeten dienen als een ernstige waarschuwing om voor den vervolge voor zichtig te zijn. De officieuse nota, die ter verklaring en verontschuldiging van het besluit van de rijksregeering moet dienen, en waarbij als argument werd aangevoerd, dat men aan het besluit van den vorigen Rijksdag ge bonden was, heeft er zeker niet toe bijge dragen om de verontwaardigde gemoederen te bedaren. En verstandiger ware het dan wellicht ook geweest, als men ronduit had erkend, dat het hier een zuiver politiek be sluit gold en de socialistische en democrati sche ministers het pantserschip, waartegen hun partijen ln den vorigen Rijksdag zoo heftig opponeerden, slechts hebben aan vaard om de mogelijkheid van de officieele tot stand koming van de groote coalitie in het najaar niet ln gevaar te brengen. Coalitiepolitiek kan nu eenmaal slechts worden gevoerd met geven en nemen en het zou in elk geval een begrijpelijk en ver klaarbaar standpunt zijn, als men het repu- blikeinsch regeeringsregime wilde redden eelfs met een offer aan vroeger krachtig bepleite opvattingen. Maar men moet toch wel het gevaar onder oogen zien, dat aldus door het wijken voor de tegenovergestelde opvattingen en wenschen voor den recht- schen vleugel in de voorgenomen coalitie een precedent wordt geschapen, dat tot steeds herhaalde pogingen om den rechtschen in vloed te doen overwegen, aanleiding zal geven. En vermoedelijk zal de sociaal-democrati sche partijbijeenkomst dan ook wel ln de allereerste plaats ten doel hebben, den socia- listischen ministers duidelijk te maken, dat zij tegen dit gevaar zich behooren te wape nen en in den vervolge tegenover rechtsche invloeden sterker moeten staan. De Fransch-Engelsche Manoeuvres. De gecombineerde Fransch-Engelsche manoeuvres, waarover in politiek opzicht reeds zooveel te doen ls, heeft ook nog een financieele zijde, welke aanleiding geeft tot klachten. In een groot aantal gemeenten van het manoeuvregebied zijn n.l. talrijke militairen ingekwartierd, zoo meldt de „Frankf. Ztg." Het kleine plaatsje Prüm bijv. is van 24 Aug. tot 10 Sept. aangewezen als verblijf plaats voor een staf van niet minder dan tien generaals, o.w. de Fransche opperbevel hebber en een Engelsch generaal, verder 100 officieren, 100 onderofficieren, 250 man, be nevens een autopark. In verband hiermede heeft de gemeente raad een resolutie aangenomen, waarin wordt verklaard, dat deze wekenlange zware belasting van de bevolking ondraaglijk is, aangezien de vergoedingen absoluut niet voldoende zijn om de onkosten te dekken, nog afgezien van de persoonlijke lasten voor de bewoners en de sterke vermindering van het vreemdelingenverkeer. De raad vraagt daarom financieelen steun aan het rijk. De Zuidafrikaansche Coalitie- Regeering. Nu in Zuid-Afrika zoo langzamerhand weer algemeene verkiezingen naderen, gaan de Nationalisten en Arbeiders over tot het monsteren van hun krachten. Zooals men weet vormen zij samen de regeering. De coalitie is eigenlijk niet bijster gelukkig geweest en het liefst zouden zij elk weer hun eigen weg gaan, doch zij beseffen dat, als zy dit zouden doen, zij beiden deerlijk verzwakt uit den strijd te voorschijn zouden komen en zij hun gemeenschappelijken tegenstander, generaal Smuts, den conser vatief, weer aan het bewind zouden bren gen. dot nog toe hebben de coalitie-genoo- ten hun moeilijkheden vrijwel binnens kamers gehouden, al konden zij niet voor komen, dat er van tijd tot tijd een en ander van naar buiten lekte. Thans echter heeft Ti el man Roos, de minister van Justitie, het enfant terrible uit het kabinet, die generaal Hertzog, den premier, al heel wat moeilijke oogenblikken heeft bezorgd volgens den correspondent van de „Times" dezer dagen in een verga dering te Johannesburg verklaard, dat de Nationalistische partij het volgend! ja^r alleen dan samen met de Arbeiderspartij voor het kiezerscorps zou treden, indien laatstgenoemde de voorwaarden der Natio nalisten zou aanvaarden en hun aan den Rand zes of zeven zetels in het parlement zou toestaan. Tielman Roos heeft blijkbaar niet den naderen inhoud van deze voor waarden genoemd; daarvoor is het wellicht nog wat te vroeg. Het spreekt echter van zelf, dat de Arbeidersparty den haar toe geworpen handschoen heeft opgeraapt. Kolonel Creswell, haar leider, heeft onmid dellijk in een te Brakpan gehouden rede geantwoord. Hij heeft verklaard, dat, even als de Nationalisten ook de Arbeiderspartij streeft, niet naar vermindering, doch naar versterking van haar invloed in het parle ment, en dat indien de prijs van de voort zetting van het pact moest zijn het over geven van Arbeiderszetels aan de bond- genooten, het zijn aantrekkeiykheid voor de arbeiders zou verliezen. Creswell ver klaarde met beslistheid, dat de Arbeiders- party op een dergeiyk voorstel niet zou in gaan. Het is intusschen de vraag, of Tielman Roos ook gesproken heeft met voorkennis en goedkeuring van Hertzog. Een ongcloofelyke geschiedenis De Keulsche correspondent van de „Fr. Ztg." meldt, dat een gepensionneerd spoor wegbeambte te Ohligs dezer dagen toevallig ontdekte, dat op de iyn ElberfeldKeulen een rail gebroken was. Een groot stuk van de rail was verdwenen en bleek niet te vin den. Onmiddellijk waarschuwde hij de auto riteiten, die op onderzoek uittogen, de juist heid van zijn mededeeling constateerden en terstond de lijn voor het verkeer sloten. De correspondent, wien het verhaal, toen hij het hoorde, ongeloofeiyk voorkwam, heeft persoonlijk in Ohligs inlichtingen ingewon nen, waar hem de juistheid van de mede deeling volkomen werd bevestigd. Het spoorwegbestuur heeft den gepen- sionneerden beambte een gratificatie uitge reikt als bewijs van erkenteiykheid voor zijn actief optreden, waardoor een groot on geluk is voorkomen. De Britsche luchtmanocuvres Een derde vliegtuig, dat aan de Engelsche manoeuvres deelnam, moest tegenover het eiland Canvey (in de Theems) een noodlan ding maken. Niemand werd gewond. Sir George Trevelyanf Sir George Trevelyan, de bekende ge schiedkundige en minister onder Gladstone, is, 90 jaar oud, overleden. Raadgeving voor vreemdelingen in Parijs Vreemdelingen, die Parys bezoeken, weten dikwyis niet Op welke wyze en hoeveel fooien zij in de hotels moeten geven, zy geven in hun onwetendheid té veel of te weinig. Het blad „Excelsior" komt hun te hulp en ver telt het volgende: In de meeste Parijsche hotels wordt 10 pet. op de rekening als fooi gezet, In theorie zou de gast met deze betaling kunnen volstaan, maar dikwyis valt een kleine extra-fooi, voor iemand uit het per soneel, aan wlen men veel hulp heeft ge had, in zeer goede aarde. In hotels, waar de fooi niet door de direc tie op de rekening wordt geschreven, moet minstens 10 pet. van het rekeningsbedrag onder het dienstpersoneel verdeeld worden. Maar hoe? „Excelsior" geeft de volgende verhouding: Is de rekening b.v. 1000 fr. dan is de fooi 100 fr.; aldus te verdeelen: 45 fr. voor de kellners ln het restaurant, 30 voor het kamermeisje of kamerbediende, 25 voor den potier, liftjongen en chasseur te zamen. Toeristen, die aldus handelen, zullen aan alle redeiyke verwachtingen voldoen. Bijzondere ministerraad te Parijs- Naar de „Matin" verneemt zijn de kabi netsleden in tegenstelling met het oor- spronkeiyk voornemen ervan in kennis gesteld, dat op 23 Augustus een ministerraad zal worden gehouden, waarby op de aan wezigheid van alle ministers groote prijs zal worden gesteld. Het blad weet mede te dee- len, dat Poincaré den kabinetsleden mededee- lingen zal doen over zeer belangrijke kwes ties. Aangenomen kan echter worden, dat de zoo plotselinge bijeenroeping van den ministerraad in de eerste plaats betrekking moet hebben op de onderteekening van het Anti-Oorlogspact van Kellogg en de byeen- komst van den Raad van den Volkenbond. Promotie van generaal Nobile? Ten einde generaal Nobile na de felle aanvallen, die vooral in de buitenlandsche pers op hem en zyn Italia-expeditie gedaan zyn, volkomen te rehabiliteeren, zal hij bin nen zeer afzienbaren tyd geroepen worden tot een der hoogste posten van het Ministe rie van luchtvaart, aldus het steeds weer te Rome circuleerend bericht. Hy zou benoemd worden tot onder-staatssecretaris van de luchtvaart, waarvan Mussolini zelfs de por- tefeuile heeft. Nobile zou dan in de plaats komen van generaal Ba lbo. HU zou echter de post niet aanvaarden voor z«n terugkeer uit Svalbard in het Poolgebied, waarheen hy binnenkort hoopt te vertrekken, voor het instellen van een onderzoek naar het lot van de Allessan- dri-groep. Boschbrand in 't Baikalgebied. In het Baikalgebied (Siberië) woedt sedert twee weken een geweldige boschbrand. Alle pogingen om het vuur te localiseeren zijn zonder succes gebleven. De brand strekt zich over vele kilometers uit. Overstroomingen in Zuid-Oeral Volgens een bericht uit Moskou hebben de in den Zuidelijken Oeral vallende regenbuien vele rivieren doen overstroomen, waardoor groote schade werd aangericht. Huizen en bruggen werden weggespoeld. Vele personen moeten om het leven zyn gekomen. Nieuwe relletjes te Spalato. Woensdagavond hebben jongelieden te Spalato een betooglng gehouden vóór een Italiaansch café, waarin zich de consul en de vice-consul van Italië bevonden. De vice-consul werd licht aan den arm geraakt door een stoel, die een betooger naar hem toewierp. Nadat de betoogers door de politie waren teruggeslagen, konden de Italianen hun auto bereiken. De Italiaansche gezant te Belgrado heeft opdracht gekregen om by de Zuid-Slavische regeering een formeel protest in te dienen en genoegdoening te vragen. DE RUSSISCHE EIGENDOMMEN IN ROEMENIë. Litwinow heeft den Roemeenschen mi nister van buitenlandsche zaken meege deeld, dat Sovjet-Rusland Roemenië aan sprakelijk blijft achten voor de financieele schade voor Rusland, welke het gevolg kan zyn van den verkoop door Roemenië van Russische eigendommen in Roemenië. DE MACEDONISCHE WOELINGEN. In ons overzicht van gisteren is het op treden behandeld van de Fransche en En gelsche ambassadeurs inzake de gevaren, voortvloeiende uit eventueele Macedonische woelingen. Een B. T. A.-telegram uit Sofia meldt thans, dat de regeering thans geantwoord heeft volkomen haar plichten te kennen, waarna zy doet uitkomen, dat sinds Tan- wordt gezond en sterk het krijgt mooier glans het wordt vrij van roos het blijft beter zitten bot valt niet meer uit indien gij des morgens een weinig PUROL tusschen de handen wrijft en dit door de haren uitstrijkt, 't Voldoet iedereen. gen tyd geen incident is gesignaleerd, waar aan zij de opmerking toevoegt, dat alle maatregelen zijn genomen om de rust in de grensgebieden ten volle te verzekeren. DE CHINEESCHE BETREKKINGEN MET JAPAN. De Chineesche gezant te Tokio heeft Don derdagavond een bezoek gebracht aan het Japansche departement van Buitenlandsche Zaken. By deze gelegenheid verklaarde hy, dat de regeering van Nanking bereid is, de mededeeling van de opzegging der ver dragen met Japan in te trekken en een aanvang te maken met geregelde bespre kingen tot herziening van deze verdragen. Dit beteekent, dat de regeering van Nan king voor den druk van de Japansche re geering geweken is, die, zooals men zich herinnert, „maatregelen" had aangekondigd. EEN GEANNULEERD CONTRACT. Naar aanleiding van berichten, volgens welke de nationalistische regeering in Chi na besloten heeft de overeenkomst tusschen door de regeering te Peking en de Federal Telegraph Company te annuleeren voor de oprichting van radio-telegrafische stations in China, die 13 millioen dollar moesten kosten, verklaart men te Washington, dat, ofschoon de maatschappij een eisch tot schadeloosstelling zou kunnen indienen ten beloope van de contractueele som, zal zy niet tot zoo'n hoog bedrag gaan, omdat nog geen enkele installatie werd opgericht. De rechterlijke raadslieden confereeren thans met het departement van Staat te dezer zake. U*.VARE ONTPLOFFING BIJ DESSAU BERLIJN, 17 Aug. Een zware ontplof fing had heden plaats in de aniline verfstof- fenfabrieken te Wolfen by Dessau. Tot nog toe zyn er 3 dooden. NASPEL SACCO EN VANZETTI ROME, 17 Aug. Verleden jaar Augustus stapten te Modena twee Italianen, Delfo Mannini van Siena en Bruno Monterumlci van Boulogne uit den trein. Zij droegen, ge wikkeld ln wit papier, groote pakken, die de aandacht van de politie trokken. Nadat zy gearresteerd waren, bleek, dat zy revolution- naire literatuur bevatten, ter verdediging van Sacco en Vanzetti. Na een Jaar in hech tenis gezeten te hebben, werden zy heden schuldig bevonden door Mussolini's speciaal veiligheidsgerechtshof, aan een poging den burgeroorlog te ontketenen. Delfo kreeg 12 jaar „confino*' naar de eilanden en Bruno 7 jaar. Na afloop van dezen tyd zullen zij gedurende 3 Jaar door de politie gesurveil leerd worden. DE STRIJD TEGEN HET OPIUM LONDEN, 17 Aug. (V.D.) De Engelsche reegeering heeft op de agenda voor de vol gende zitting van den Volkenbondsraad een voorstel staan tot instelling van een Volken bondscommissie ten einde den tegenwoordi- gen toestand te onderzoeken in zake het ge bruik van opium en de tegenwoordige on doelmatige pogingen tot het voorkomen van opiumsmokkelarij in het verre Oosten. Aan leiding hiertoe is, dat alle pogingen, die tot nu toe ondernomen zyn als gevolg van de besluiten van de internationale opiumcon ventie van 1912 en de opiumconferenties van 1924 en 1925, voor een groot gedeelte zonder uitwerking zyn gebleven ten gevolge van de buitengewoon groote smokkelary. Deze heeft zulke proporties aangenomen, dat de regeeringen het moeiiyk vinden te voldoen aan hun belofte, gedaan op de eer ste conferentie om het gebruik van geprepa reerde opium te onderdrukken binnen een periode van 15 jaar. Het weer opleven van den aanbouw van opium-maankoppen in China heeft geleid tot een groote smokkel- activiteit en het is het verlangen van het Engelsche gouvernement, dat Volkenbonds experts een onderzoek ter plaatse instellen ten einde uit te vinden welke maatregelen verder genomen kunnen worden om den ge- heelen handel te controleeren en aldus ge- leidelyk den wensch te verwezenlijken van de onderteekenaars van de overeenkomst vol gens welke binnen een gegeven periode, door middel van geleidelijke onderdrukking het opiumgebruik of in elk geval het wettig ge bruik van opium geheel zal worden stop ge zet. Smokkelary is op het oogenblik de voor naamste hinderpaal en het is met het oog op de bestudeering hiervan en van de mid delen om dit te onderdrukken dat naar de instelling van de commissie gevraagd wordt. Andere gouvernementen met gebieden in het verre Oosten hebben hun steun aan het Engelsche voorstel toegezegd. TRAGISCH ONGELUK IN DE ALPEN GENEVE, 17 Aug. (V.D.). Drie Alpenbe- klimmers zijn van den Mont Blanc gevallen. Opgespoord en gevonden door drie inwoners van Genève, konden zy niet vervoerd wor den, weshalve de redders een deel van mee genomen kleeding achterlieten. Op hun te rugtocht werden zy evenwel door een sneeuw storm overvallen tijdens welken een der red ders doodgevroren is. STRESEMANN NAAR PARIJS BERLIJN, 17 Aug. (V.D.). De Fransche ambassadeur te Beriyn heeft officieel be richt ontvangen, dat Stresemann naar Parys zal gaan om het Kellogg-pact te onderteeke nen. Stresemann komt Zondag naar Ber iyn. HU zal den 25sten Aug. naar Parys ver trekken. BRIAND EN DE ONTRUIMING VAN HET RIJNLAND PARIJS, 17 Aug. (V.D.). wy vernemen, dat Briand het Fransche standpunt aangaande de ontruiming van het Rynland in een ka binetszitting op den 23 Augustus zal uiteen zetten. ZONDAG,19 AUGUSTUS. HILVERSUM, 10.30 V.P.R.O. i2.30 Lunchmuziek door het trio Courtel. 3 uur Aansluiting van het Kur« haus te Scheveningen. Matinee door het Residentie-or kest o.l. van Ignaz Neumark, Leopold Muenzer, piano 67.45 Concert door het A.V.R.O.-kwartet o.l. var» Dick Groeneveld, Jacques van Kinsbergen, viool, G Verhey a. d. vleugel. 8 uur Per9- en sportber. 8.15 Aansluiting van het Kurhaus te Scheveningen, Johann Strauss-Concert. Het Residentie-orkest o.L van Prof. Georg Schneevoigt. In de pauze gramofoonmuziek. HUIZEN, 340.9. M, (Na 6 uur 1870 M. (Tijdens K.R.O.- kerkdienst ook 1P70 M.) 912 K.R.O. Dienst in de kerk van het H. Hart van Jezus" te Oosterhout. De 3-st. missa voor mannenstemmen „Ad Majorem del Gloriam" van J. H. B. Schrijvers. Koor o.l. van C. A. Mertens, C. P. Jansen, organist. Vóór de H. Mis „Praeludium 1. in C-moll op 37." Mendelssohn. Na de H. Mis „Choral in Lamineur", van C. Franck. Het koor voert uit onder de H. Mis „O sacrum Convivium", van J. H. B. Schrij vers en na de H. Mis eenige stfophen uit zijn „Te Deum Laudamus". De wisselende Gregor. zangen worden voor gedragen door de „Schola Minor" uit de St. Pauls Abdij der EEPP. Benedictijnen te Oosterhout. Jacques van Bommel begeleidt op het harmonium. Predikatie door den Zeereerw. heer pastoor C. Asselbergs, onderwerp: „De Barmhartigheid Gods." 12.301.30 Lunchrau- ziek door het Trio „Winkels." 1.302 Literair half uurtje. Boekbespreking K.R.O. 24 K.R.O. Con cert. Mej. H. B. v. d. Bergh-Denzler, sopraan, Mej. E Sternfeld, piano. J. Oberstein, cello. 45 uur K.R.O Ziekenuurtje met medew. van Pastoor L. J. Willenborgt Bloemendaal. Muziek en zang. 5.50 N.C.R.V. 7.458.15 K.R.O. Causerie door den heer Ruyter: „Dc beteekenis der R.K. Boerenorganisatie inNeder- land. 8.15 K.R.O. Concert. F. L. Helvert, tenor. Het K.R.O.-orkest o.l. van Martin van de Ende.. xo uur Persberichten. 10.45 K.R.O. Epiloog door het Klein- Koor o.l. van J. H. Pickers. DAVENTRY, 1600 M. 3.50 Concert Casano's Octet, R*. Goodacre, alt, H. Eisdell, tenor. 5.20 Kinder-kerk dienst. 5.55 Bijbelschc liederen. 6.0'- Bach-eantate no. 69. 8.10 Dienst in de St. Marys Abbey, Buckfast. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.10 Nieuwsber. 9.25 Concert Dc London String Players, R. Henderson* bariton. 10.50 Epiloog. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 12.20 Religieuze causerie, zang en muziek. 1.05 Dansmuziek. 8.05 Kinderhalfuurtje. 8.50 Concert, Orkest, Mile. Ko- rotneva, zang, L. Radisse, cello. LANGENBERO, 469 M. 9.2010.20 Morgenwijding 1.202.50 Concert. Het Philharmonisch Bandonium- orkest. 4.506.20 Orkestconcert. 8.20 Volkscon cert door het Werag-orkest, Fr. Hansen, sopraan, H Holwe, bariton, den heer Schneiderhan, viool. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. KöNIGSWUSTERHAUSEN, X250 M. (ZEESEN). 6.508.20 Vroegconcert. 9.20 Morgenwijding. ir.50 Orkestconcert. 2.20 Kinderuurtje. 4.50 Sport- feest in Berlijn. Daarna Orkestconcert. 8.50 Concert door de muziekkapel van het 3de Pruiss. Regt. 10.50 12.50 Dansmuziek. HAMBURG. 395 M. 6.508.20 Morgenconcert. 9.35 Morgenwijding. 1.20 Orkestconcert. 3.20 Orkest concert. 5.20 Orkestconcert. 7*20 Rondgang ia Hagebeck's dierenpark. Daarna orkestconcert tot 11.30 BRUSSEL, 509 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Kamermu ziek. 8.35 Orkestconcert. xo.05 Lichte muziek. •Stee*ets /iet f/eeuwste infiactto. Cogf* Va/c^unc//^e //ersfe/Térr^cn pr:^ar/>ofX!f/. MAANDAG, 20 AUGUSTUS. HILVERSUM, 1071 M. 12.302 Lunchmuziek door het Trio Courtel. 56 Kennismaking met de „Blijde mannetjes". 67.45 Concert door het Omroeporkest o.l. van Nico Treep, Cor de Wilde, cello. 8.15 Aan sluiting van het Kurhaus te Scheveningen, Volkscon cert o.l van Ignaz Neumark, Henry Temianka, viool.— 10.15 Persberichten. HUIZEN, 340.9 M. (Na 6 uur 1870 M.) Uitsluitend N.C. R.V. -uitzendingen. ia.30—1.45 Orgelconcert door D. Schotanus. 45 Ziekenuurtje oJ. van Ds. K. H. Wallien. 7.30—8 Zangcursus o.l. van Jac. Ph. Caro. 8 uur Concert in het Chr. militair tehuis te Utrecht. Spr.s: A. T. v. Oosterom en Aart H. Mulder, Utrechtsch Chr. Geheelonth. muziekgez. Musica" dir. H. J. v. d. Laan, Utr. Miltair Dubbelmannen kwartet. Dir. Chr. Karstens, P. v. Dorssen, leider van de volkszangnum mers door de aanwezige militairen, C. A. van Tricht, cello. Een tamboer en hoornblazer. DAVENTRY, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11*20 Gra mofoonmuziek. 12.20 Balladeconcert (sopraan, bari ton). 12.50 Dansmuziek. 1.202.20 Orgelconcert 4.20 Orkestconcert. 5.20 Huishoudpraatje. 5»3S Kinderuurtje. 6.20 Concert voor hoorn en cello. 6.40 Radiobulletin. 6.50 Nieuwsber. 7.05 Dc R.A. C. Car road race. 7.30 Dram. critiek. 7.35 Liede ren van Moussorgsky voor sopraan. 7*50 Vaudeville, Dans-orkest, Rex Evans cabaret en solisten. 8.50 Ge dichtenvoorlezing. 9.10 Pianoconcert door Potiish- hoff. 9.35 Lezing A walk in central Africa. 9.50 Nieuwsb. 10.10 Concert. De Irwell Springs band. A. Grande, viool. H. Williams, bariton. 11.2012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", X750 M. 12.50—2.10 Orkestconcert. 4.05 Concert, 8.5911.20 Concert, x. Kamermuziek. 2. Zang. 3. „La recommandation", samenspraak van Max Maurey. LANGENBERG, 469 ML 13.30—ie Mechanische muziek. 1.25—2.50 Orkestconcert, 0.207.05 Vocaal concert. Alt met pianobegeL 7.20 „Fidelio", opera in 2 acten van Beethoven. Daarna tot X2.20 Dans muziek. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1250 Ml (ZEESEN) 12.20—5.20 Lezingen. 5.206.30 Orkestconcert. 6.208.05 Lezingen. 8.50 Berliner avond. Trude Lies- ke, Charlotte Freyer, Paul Graetz, Alex. Fle9sburg e»- het omroep-orkest. Vroolijke avond. HAMBURG, 395 M. 5-5© Klokkengelui door alle ker ken van Hamburg. 6.40 Vroolijk concert. 7.J5 „Fidelio", opera in 2 acten van Beethoven. BRUSSEL, 509 M. 5'20 Dansmuziek. 6.50 Orkest- concert. 8.35 Gramofoonumziek. 8.50 Concert in het Casino te Spa. 9.5010.50 Dansmuziek in het Casino te Spa. PHILIPS, Telcfunken en R. M. Toestellen SPECIALISTEN - TeL 14609 - HAARLEM Uit door de Katholieke Universiteit te Milaan gepubliceerde statistieken biykt, dat de gemiddelde leeftijd van een missionaris van den dag af dat hy de Congregatie of Orde, waar hij toe behoort, intreedt, ge woonlijk 14 jaar korter is dan van den priester, die in zyn vaderland biyft. Dat beteekent, dat op de honderd missio narissen, die naar de missie trekken, 1400 jaren op den dienst der geloofsverbreidlng verloren gaan. Natuuriyk sterven niet alle missionarissen op jeugdigen leeftyd, vele bereiken een hoo- geren leeftijd, maar toch dient de inspan ning van het apostolaat in offers voor ge zondheid en leven niet onderschat te wor den. Aan de Westkust van Afrika, welks kli maat voor Europeanen zeer ongezond is, stierven volgens vermelde statistieken twee honderd priesters vóórdat zy hun 28sten levensjaar bereikt hadden. Daarom zijn tegenwoordig de cursussen voor medische hygiëne in het missiewerk, welke in vele steden van Europa, ook ln ons land, gehouden worden, van zeer groote waarde. Men hoopt met de hulp van de medische wetenschappen het waardevolle dezer arbei ders in den wyngaard des Heeren zooveel mogeiyk te verlengen. 23 In iedere andere omstandigheid zou Flora deze vermomming met geweld van zich af geworpen hebben. Haar mooi hoofd in de bruin linnen kap van vrouwen van zoo lage klasse verborgen, welk een vernedering! Maar vandaag was haar eenig verlangen aan haar gril te voldoen en zy voelde zich in staat om allee, wat de geheimzinnigheid van haar tocht zou vermeerderen, te aan vaarden. Overigens wist ze, dat zy een groote onvoorzichtigheid beging. Zou zy desnoods niet deze beroemde Tamit hier kunnen noodigen? De Groot Meesteres on. derging den invloed van Syvia, en Sylvia hield van waarzegsters. Maar Flora be minde haar gezellin niet. Zij wilde liever trotsch en onafhankelijk blijven tegenover haar doodsvyandin. Met koortsachtig ongeduld wachtte zij op het oogenblik, dat ze ongestoord kon ver dwijnen. Liegen deed ze niet graag en zij VTeesde, dat de nieuwsgierige Silvia haar eenige vragen zou stellen. Op het afgesproken uur verscheen Cypa. sis in de gang en, verbolgen tusschen de plooien van haar kleed,, droeg ze een man. tel, zoo goed opgerold, dat het maar een klein pakje was. Te zamen vertrokken zy, gingen door de Via Sacra en kwamen voorby de tempels van verschillende afmetingen, die de win kels rondom hen schenen te verbryzelen. Naarmate zy verder voortgingen, werden de tempels en de gebouwen zeldzamer.Toch haastten zy zich om zich te kunnen ver mommen. Na de winkels der goudsmeden en boek. handelaren kwamen de eenvoudige fruit winkels. De wandelaars verminderden ookDe Amata haastte zich en bekommerde er zich niet om of zy gezien werd. Cypasis, beter op de hoogte dan zy, met de verlaten en eenzame steegjes en plaatsen, leidde haar naar den hoek van een huls, deed haar een klein steegje inslaan, sloeg gauw Flora den geleenden mantel om, verwyderde zich snel en Flora stond alleen. Het was voor haar van groot belang om niet te lang op dezen duisteren en ver laten hoek te blyven staan. Hoe zou het anders tegen het trotsche gemoed van deze Vestaalsche maagd hebben ingedruischt, in dien zy te voet, in 'n slavenmantel gehuld, de kronkelende Suburra zou hebben moeten afleggen! Een oogenblik aarzelde zy", dan sloeg zij den juisten weg in, die haar naar haar doel zou brengen. De wfjde en groote kap verborg haar mooie gelaatstrekken; de plooien van den mantel streek ze glad. De blikken, die zy wierp op de winkels en op de voorbygan- gers, die geheel verschilden met die op 't Forum, waren verrast en soms verschrikt. Zy kreeg den indruk, dat iedereen haar aankeek en haar misschien herkende. V/a. terdragers en slaven, die zich kromden onder de zakken koren en mais, en vrou wen uit andere streken, liepen haar on. beschaamd in den weg en raakten soms eventjes haar kleeren aan. Nooit had zij zich in een zoodanige omgeving bevonden. Dit jonge meisje, van nature zoo moedig, veelde een zekere schaamte, door haar persooniykheid te verbergen om een daad, die zoo geheel buiten haar karakter lag. Niettemin schreed ze voort en na een half uur bereikte zij het huis, dat niet alleen zeven verdiepingen hoog was, wat veel voorkwam in die wyk, maar waar boven het terras nog een wingerdprlëel stond. Een leerlooier bewoonde de onderste ver dieping. Haar zeer natuuriyke afkeer beheer- schend, richtte Flora zich tot een knaap, die uit den winkel kwam en vroeg hem of de Chaldeesche Tamit dit huis bewoon de. De knaap keek haar brutaal aan. Gij wilt haar raadplegen, antwoord, de hy, om te weten, of uw meesteres zal raden, dat ge haar besteelt. Ja, Tamtt woont hier. Klim maar omhoog, dan zult ge het vertrek wel vinden, waar zy met haar beesten verbiyft en waar zy haar tooverdranken klaarmaakt. Deze brutale aanwyzing beviel Flora. Zy begon naar boven te klimmen. Het meest was ze bang voor nieuwe ontmoetingen. De trap was vies en zwart, de treden hoog en ongelyk. De eene verdieping volg de op de andere en telkens hoorde ze door de wankelende deuren, kreten van men. schen, die met elkaar vochten, of hoorde zingen, vloeken en ruwe woorden, van het eene vertrek naar het andere geroepen. Ze zag evenwel niemand, en bevond zich op het einde van haar tocht, niet ver van het terras. Daar was meer licht en zuiverder lucht, omdat er van boven een zonnestraal in viel. Ze zag een geheel openstaand vertrek, dat een afschuwelyken aanblik gaf. Een armoedig bed was het voornaamste meubel en op de mat, die als matras diende, onderscheidde ze een uit. gestrekt en onbeweeglijk lichaam. Er was ook een tafel, waarop een lamp, een hoornen kopje en eenige glazen fleschjes. Aan het plafond hingen een uit gedroogde hagedis en verscheidene slange- vellen. De Vestaalsche maagd aarzelde om er binnen te treden. Vergistte zij zich niet? Want tenslotte moest de persoon, die daar neerlag, stervend of dood zijn. Verrast, bijna bevend, bleef zy op den drempel staan, toen zy achter zich een zachte stem hoorde. Wat wilt ge, myn kind? Indien ge de Tamit zoekt, is het reeds te laat. Haar ziel heeft haar lichaam reeds twee dagen geleden verlaten. De dragers zullen haar komen halen. Flora keerde ,zich om en zag een be jaarde vrouw, netjes gekleed en wier aan genaam uiterlyk haar genoegen deed. Ik wilde, antwoordde ze, de Chaldee sche raadplegen. Maar kunt gU, die haar geheimen kent, haar niet vervangen? De vrouw schudde het hoofd. Neen, neen, myn kind. Ik heb van deze tooverkunsten geen verstand. Deze ongelukkige was een dienares van den duivel. Ik heb haar, zoo goed ik kon, ver zorgd, want niemand bemoeide zich met haar. Maar het verstand, waarvan zy zoo slecht gebruik hadr gemaakt, heeft haar bij haar ziekte verlaten. Tot op het einde heeft zy in haar taal onbegrypelyke woor den gesproken. Dit gesprek, van alle toespelingen op de huis- en staatsgoden ontbloot, beviel Flora. Zy was vermoeid van den eeredienst van Vesta, van de ceremoniën, offers en aan roepingen, en zij antwoordde, eenigszins haar rol vergetend: Gij zyt ongetwyfeld een Christin? De oude vrouw zag haar aan. Waarom zou ik het u verbergen? Maar gy, orm meisje, indien gy ongelukkig zyt, deed verkeerd met hier te komen. Wanneer Tamit nog geleefd zou hebben, zou ze u niet hebben getroost. Misschien hebt ge geiyk, ze 1de da priesteres, uwe manieren bezemenen mij ver trouwen in; ik ben niet degene, die ik schijn te zyn. Ik vraag u niet naar uw naam, noch naar uwen werkkring, antwoordde de Chris tin op eerbiedigen toon, maar ik verzeker u, dat ik voor u zal bidden, en verder zul len de raadgevingen van een oude vrouw niemand ongeluk aanbrengen. Geloof my, stel uw vertrouwen niet in bezweringen, noch minder voegde ze er plechtig aan toe, in de marmeren en bronzen beelden, aan wie gy een eerbied toedraagt, dien zy niet verdienen. Uw rust zult ge slechts kunnen vinden in het geloof aan den Christus. Voor de tweede maal hoorde Flora haar aan, zonder haar in de rede te vallen. Zü was verlegen en ongerust over den toestand, waarin zy zich bevond, en voelde het vreem de er van. Zij, die ze wilde raadplegen was gestorven. Zy wierp een byna verachte- lyken blik op het arme, levenlooze over schot. Een lichaam, zonder leven, betee- kende voor haar niet veel, gewend als ze was aan de spelen en wedstrijden ln het circus. Zij zag, dat de Christin de laatste diensten aan Tamit bewezen had, gedreven jdoor christelijke liefde en de ellendige toga had vervangen door een wit kleed.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10