LEEKEPREEKEN ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1928 T f750- Audiëntie DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN EN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16937 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Wij contro'eeren Uw uitiotingen gratis met volledige garantie tegen renteverlies. Het vliegongeluk te Heerlen Brieven met aan douane rechten onderworpen goederen Uitbreiding van het telefoonverkeer met Noorwegen Invoer van levend vee in Zwitserland verboden Sir Samuel Hoare per K.L.M. De Oceaanvlucht van Hassell De uitvoering der ongevallenwetten Jan van Riemsdijk naar Amerika Een verlaging der telefoon tarieven in voorbereiding Nederl. baggermolen vergaan Het gezelschap Cor Ruijs De fondsen ter uitvoering van de sociale verzekering De ramp in de Staats mijn „Hendrik" Resultaat van het onderzoek Een financieele tegemoet koming voor het personeel der Ned. Spoorwegen Internationale Luchtvaart Tentoonstelling Een wereldrecord Verloren Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem H.V. MEUBELTRANSPORT MIJ. v/h VAN HULST AlBxanderpl. 1-25 MaertenHeemskerksU. 25a Dé negende Volkenbonds vergadering Een koppeling gebroken BUREAUX: NASSAULAAN49 Telefoon No. 13866 (dne'lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bif vooruitbetaling. COURANT ADVERTENT IEIM 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1-4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f 0000 tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende ultkeeringen: I OUUU Levenslange getieele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen Dij een ongeval met tfO^n blJ verlies van een hand, f joj» T doodeiyken afloop; 1 Zul!."een voet of een oog; 1 ILd. w bij verlies van een ffrjn bij 'n breuk van* f. n bij verlies v. een duim of wijsvinger; I dü," been of arm; 1 ^U."anderen vinger. p 250. EEN ONDERWIJSPRAATJE. 1 gaan. De meer dan middelmatigen sloegen Wanneer wij onze besprekingen over de ondanks het slechte onderwas door het verhouding van de voornaamste beroepen en ambten tegenover de maatschappij voort zetten, dan ontmoeten wij na den priester allereerst den onderwijzer. De onderwijzer toch, hetzij wij hem nemen als opvoeder van het kind in den verplichten leertijd of als hoogleeraar aan de hoogeschool, of wel als leeraar in alle tusschenliggende stadia, moet een blijvenden invloed in het leven van den leerling uitoefenen. De school geeft een stuk vorming mee, waaraan men zich in zijn later leven nooit meer geheel ont trekt. Zoo beschouwd is het onderwijs en bijgevolg de onderwijzer van onberekenba- ren invloed op onze samenleving. Dat heeft dan ook altijd de Kerk in haar strijd voor de vrije school begrepen, wanneer zij de leus aanhief: wie het kind heeft, heeft de toekomst. Nu hebben het onderwijs en de onderwij zer nooit over belangstelling van buiten af te klagen gehad Integendeel! Door alle eeuwen heen was de school altijd een on derwerp van eritiek. Zelf had men in zijn jeugd „ervaring'' als leerling opgedaan; zelf eenmaal in het bezit van kinderen, die aan de school moesten worden toevertrouwd, meende men gerechtigd te zijn, op grond van die jeugdervaring, zijn eischen te mo gen stellen, af te wijzen, wat uit vroegere herinnering verkeerd werd geacht, op te vragen, wat eertijds scheen te ontbreken. Zoo is het. altijd geweest, zoo zal het altijd blijven. Een ieder is in eigen oogen min of meer onderwijsspecialiteit. Wanneer wij een anderen keer het ambt van onderwijzer nader bekijken, dienen wij deze gesteldheid voorop te stellen. Weinigen zijn zóó zeer aan eritiek onderhevig als de opvoeders onzer kinderen; ten deele terecht, ten deele ten onrechte. Om billijk te zijn, dienen wij eerst de eischen te bekijken, ■welke „het onderwijs" aan den onderwijzer stelt, waaraan hij zich niet kan onttrekken, waaraan hij heeft te voldoen, ook al stroo- kea zij niet met zijn eigen inzichten. Wij moeten oppassen, dat wy de fouten en ge breken. die vast zitten aan het systeem van onderwijs, niet schuiven op den onderwij zer. Zonder dat blijft er nog genoeg van hem zelf te eischen en dus nog billijke eri tiek in overvloed over! Het gaat er mee als met de militairen en het militairisme. Zeker, menige sabelrinkelaar verdient eritiek om zijn persoonlijke misvattingen omtrent de uitoefening van zijn ambt. Maar hoeveel onbillijke eritiek wordt geladen op den sol daat in het algemeen, terwijl men bezig is het stelsel te hekelen, vergetend, dat velen in het eenmaal bestaande systeem volmaakt hun plicht doen. Is er dan aan het onderwijs zooveel te laken? Hebben wij op dit gebied in onzen tijd niet zoo ongeveer het volmaakte be reikt, is menigeen wellicht geneigd te vra gen? Wanneer wij de specialisatie in alle takken van onderwijs, het aantal stelsels en systemen, de kasten vol handboeken, de onafzienbare rij onderwijsperiodieken, de congressen, de algemeene belangstelling en vooral de mlllioenen laten wegen, die stad en land aan het onderwijs ten laste leggen, ja, dan zou men inderdaad geneigd zijn te meenen, dat de volmaaktheid zoo ongeveer bereikt is. Zien wij echter de resultaten, dan blijkt die superioriteit van ons modern on derwijs nog verre! Vraag het aan allen die onbevooroordeeld tegenover de schoolvrije jeugd van dezen tijd staan. Onderzoek eer lijk de capaciteiten van de jongens en meis jes, die het hedendaagsche lager en ver volgonderwijs genoten hebben; die een be scheiden plaats op kantoor, fabriek of in den handel gaan innemen. Welke is de al gemeene indruk van de hedendaagsche be drijfsleiders? Het is deze klacht: mijn he mel: toen ik dertien of veertien jaar was, kende ik behoorlijk rekenen en schrijven en stelde een brief op zonder grove fouten. Maar onze tegenwoordige jongens en meis jes weten van alles, van fietsen en voet ballen; van electriciteit en radio; van au to's en filmhelden, maar hoe zij hun her sens moeten gebruiken, hoe zij moeten aanpakken in mijn zahk; hoe zij het leven in moeten gaan, dat weten zij niet. Alle belangstelling voor een vak, voor de kleine dagelijksche bezigheden, welke hun worden opgedragen, ontbreekt. Zij vergeten alles, zien niets; hebben geen opmerkingsgave zoo lang zij üi mijn dienst zijn. Van het dure onderwijs bemerk ik niets. Met deze klachten is het onderwijs van onzen tijd niet onjuist geteekend. Hoe grooter het getal wordt van hen, die tot dezelfde conclusie komen, hoe harder de eritiek wordt op de onderwijzers, „die zulke hooge salarissen verdienen, zooveel vrijen tijd hebben, zulke mooie scholen en dure leermiddelen en toch zulke slechte leerlin gen afleveren." Laten wij voorzichtig zijn met te generaliseeren en eerst onderzoeken in hoeverre de onmiskenbare schuld buiten den onderwijzer ligt. leven heen en slaagden. De geniaal aange- legden mogea echter nooit tot maatstaf dienen. De middenmaat, dat is de groote massa, zij voor ieder oordeel het uitgangs punt; welnu, de middelmatigen ondervonden bij de scherpere levenseischen een te kort in schoolsche kennis. En al spoedig kwam op de a onderwijs-achterstand een leven dige reactie. Wij zien dit verschijnsel onder verschil lenden vorm in alle beschaafde landen. Wij hebben de eeuw van het kind gehad en zooals gedurende de negentiende eeuw op technisch gebied de eene uitvinding de an dere opvolgde, al naar gelang de behoeften eener zich snel ontwikkelende maatschap pij vroegen, zoo ontstond ook de eene on derwijsmethode na de andere; de een nog vernuftiger dan de andere, om de leergie righeid op zoo snel en zoo gemakkelijk mo gelijke wijze te bevredigen. Daarbij echter had het moeten blijven. Maar, zooals het helaas bij alle menschelyke activiteit gaat, zij vindt nooit het juiste evenwicht. Op gestuwd uit te groote traagheid, komt zij tot een niveau, waarop zij zou moeten blijven staan, zooals een plant, die tot was dom komt. Heeft zij haar juiste hoogte be reikt, dan dient er voortdurend gesnoeid te wora'en, opdat de sappen niet verspild worden in uitwassen. De menschelijke ac tiviteit nu heeft een neiging om buiten haar krachten te groeien. Tot juiste expansie gekomen, mist zij meestal de zelfbeheer- sching om het verkregene te behouden, te versterken en zoo nocdig in onderdeelen te volmaken. Zij schiet door en komt tot uit wassen. Zoo kwam het onderwijs tot mode grillen. Ieder jaar een nieuw systeem, een nieuw snufje, een nieuwe vondst. Rust kende het niet. De programma's werden opge voerd tot overladens toe. Het aanpassen aan het leven gezond beginsel werd tot het opdrijven van de lagere leerschool tot een instituut van eigenwijze mannetjes en vrouwtjes, die over alles mèe moesten kun nen praten, behalve over de grondbeginse len yan het allereerst noodige onderricht. De lagere school mikte en moest mikken naar de eischen van de middelbare; en deze laatste beweerde aan het leven verplicht te zijn na vijf of zes jaren aan de maatschap pij af te leveren achttienjarige encyclope disten, die u in vier talen even gemakkelijk een verhandeling over het wisselrecht kun nen schrijven als een causerie houden over eeh willekeurig probleem der ster renkunde; die in de mechanica en schei kunde even goed thuis zijn als in de his torie der Azteken of de aardlagen van het Oeralgebergte. En omdat aan die gymnasias ten en H. B. S.-ers aan het einde hunner studietijd de eisch van alwetendheid wordt gesteld, daarom moet de lagere school al reeds den grondslag voor die alwetendheid leggen en dus haar kracht vooral in een veelheid van leerstof zoeken. Daar nu onzen veeleischenden paedagogen in een nuchter oogenblik ook wel eens vaag voor dfen geest kwam, dat kinderhersens een beperkte ca paciteit hebben, werden vernuftige metho den uitgevonden om die akelig eenvoudige dingen, die een mensch eigenlijk reeds bij zijn geboorte moest meebrengen, n.m. de kennis van de beginselen van lezen, schrij ven en rekenen, zoo vlug en gemakkelijk mogelijk, aan te leeren; methoden, waarbij de leerstof bijna automatisch in de her senen moest vallen. Dan bleef er ten min ste tyd over voor zooveel andere dingen, welke de moderne tijd nu eenmaal eischt. Gevolg: doordat wij het onzen kinderen eenerzyds te gemakkelijk wilden maken, zijn de belangstelling en de prikkel van het zelf doen verdwenen. Ten deele daarvan komt de futloosheid, welke zoo zeer aan het mo derne jongere geslacht wordt verweten. An derzijds hebben onze verlichte paedagogen al reeds op de lagere en uitgebreid lagere school het evenwicht verstoord door een on verantwoordelijke overlading. Gevolg: bet weterij, halve kennis, te weinig belangstel ling voor het voornaamste, te veel voor bij komstigheden. Tegenover een dergelijk systeem, tegen over een dusdanige onderwijsmanie van on zen tijd, staat de onderwijzer ten deele machteloos. Hij heeft zich aan leerroosters, aan instructies, aan examen-eischen en der gelijke te houden. Dit dienden wij voorop te stellen, voor dat wij den onderwijzer zelf in zijn ambt gingen bekijken. HOMO SAPIENS. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag, Woensdag 'en Donderdag a.s. geen audiëntie verleenen. Een der gewonden uit het ziekenhuis ontslagen Naar uit Heerlen gemeld wordt, is een der gewonden bij het vliegongeluk te Heerlen, de heer Herzdahl, thans uit het ziekenhuis ontslagen. De Officier van Justitie te Maastricht heeft telegrafisch het rapport der deskun digen, die het onderzoek naar de vliegramp te Heerlen instelden, ontvangen. Dit luidt volgens de „Tel." als volgt: De vlieger Gesper heeft gehandeld, zooals men van den gemiddelden vlieger van het type, dat bi) dergelijke demonstraties op treedt, kan verwachten. Na den start had hij liever een linker dan een rechter bocht moe ten maken. Deze fout is echter niet zoo groot, dat van schuld kan worden gesproken, De oorzaak was een niet te voorzien motor defect, gecombineerd met de waarschijnlijk minder goede bestuurbaarheid van het vlieg tuig bij kleinere snelheden. Het hoofdbestuur der posterijen en tele grafie deelt mee: Naar het tarief der brieven gefrankeerde zendingen, bevattende aan douanerechten onderworpen goederen en voorzien van het voorgeschreven etiket „douane" zijn toege laten in het verkeer met de Fidji-eilanden en het Tanganjikagebied. De gelegenheid tot verzending van aan douanerechten onderworpen goederen in zoodanige zendingen is in het verkeer met Sierra Leone uitgebreid tot de brieven met aangegeven waarde. Het hoofdbestuur der posterijen en tele grafie deelt mee: Met ingang van 1 September a.s. zijn alle kantoren en stations in Nederland toegela ten tot het telefoonverkeer met alle plaat sen in Noorwegen, welke in de le, 2e en 3e zone gelegen zijn. De telefoonkantoren verstrekken inlichtin gen tot welke zone een bepaald kantoor in Noorwegen behoort. Voor een gewoon gesprek van 3 minuten is verschuldigd, in de le zone 6.55 en in de 2e en 3e zone 7.15, voor elke minuut meer resp. 2.20 en 2.40. Het nachttarief, dat geldt van 198 uur is resp. 3.95 en 4.30 voor een gesprek van 3 minuten en voor elke minuut meer hesp. 1.35 en 1.45. De directeur van den landbouw deelt mede, dat de invoer van levend vee in Zwitser land met ingang van heden 18 dezer is ver boden. De bepalingen ten aanzien van den doorvoer zijn ongewijzigd gebleven. j Sir Samuel Hoare, Britsch minister van de luchtvaart, die reeds verscheidene malen op zijn reizen door Europa van de luchtlij nen der K. L. M. heeft gebruik gemaakt, is Dinsdag j.l. per K. L M. van Brussel naar Parijs gevlogen en heeft de K. L. M. gecom plimenteerd over haar dienst. Het vertrek uitgesteld. Reuter meldt uit Cochrane (Ontario) Het vertrek van vlieger Hassell, voor zijn Oceaantocht naar StocKholm is uitgesteld Er is een tijd geweest, dat het onderwijs j wegens het slechte weer. veel te wenschen overliet. Wy behoeven geen eeuwen, niet eens één volle eeuw terug te De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft: 1. het percentage, bedoeld in artikel 50, tweede lid, der Ongevallenwet 1921, bepaald op 4y2 'sjaars; 2. den rentevoet voor de berekening van de contante waarde van renten en van den toe slag, bedoeld in artikel 57, eerste lid, onder 3o., der Ongevallenwet 1921, bepaald op 434 percent 'sjaars; 3. den rentevoet voor de berekening van in pand te geven contante waarde van ren ten, bedoeld in artikel 58, eerste lid onder 30., dier wet, bepaald op 4 percent 's jaars. Voorts heeft de Minister het percentage, bedoeld in artikel 87, tweede lid, der Land en Tuinbouwongevallenwet 1922. bepaald op 4.L/ >c i aarii De Geldersche zanger Jan van Riems dijk zal op 18 September a.s. met een klein ensemble aan boord van de „Nieuw Amsterdam" naar Amerika vertrekken. Het gezelschap, dat begin October op uitnoodiging van de Keith Circuit te New-York zal debuteeren, bestaat uit Jan van Riemsdijk, Neke Hildebrandt, die reeds eerder te New.York is opgetreden, mevrouw Van Riemsdijk en mr. Rom- bout van Riemsdyk, die tevens de zakelijke leiding heeft. Overeenkomstig de desbetreffende toezeg ging van den minister van Waterstaat bij de behandeling in de Tweede Kamer van de begrooting van Posterijen en Telegrafie voor het dienstjaar 1928 wordt thans bij het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie een herziening van de telefoontarieven voorbereid. De strekking van deze wijziging is erop ge- gericht om de kosten voor eerste aanschaf fing van een telefoon, het z.g. entreegeld, lager te stellen, de interlocale gesprekken voor bepaalde afstanden goedkooper te ma ken en voorts een wijziging in het locale tarief aan te brengen. Wat dit laatste be treft is de doelmatigheid van een zuiver ge- sprekkentarief, ter vervanging van het thans bestaande abonnementstarief, in beschou wing genomen. Negen opvarenden verdronken Blijkens een Lloyds-telegram uit Algiers is de Nederlandsche baggermolen no. 10, toen hij op weg was van Port de Bouc naar Bou gie, waar hij de La Manche moest vervangen, gisteren tijdens een storm by Kaap Carbon gezonken. De negen opvarenden zijn omge komen. De molen was eigendom van de firma Ac- kermans en van Haaren te Havre. Het Ned.-Indisch Tooneel, dat onder di rectie van Cor Ruys afwisselend in Ne derland en in Indië voorstellingen geeft, opent het seizoen in Nederland op 1 Sep tember a.s. met een reeks opvoeringen in het Grand-Theatre te Amsterdam. Het gezelschap is samengesteld uit de dames: Tilly Lus, Corrie Roozendaal, Tilly de Jong, Sien de la Mar.Klopper (als gast) en de heeren Cor. Ruys, Nico de Jong, Jan C. de Vos Jr., Pierre Myin, Louis Poolman, Louis Borel. Het seizoen September 1928 tot Mei 1929 wordt hoofdzakelijk gespeeld in maan. delijksche en halfmaandebjksche series in Amsterdam (Centraal Theater en Grand- Theatre), Den Haag (Princesse-Schouw- burg) en Rotterdam (Tivoli-Schouwburg). Ib het Augustusnummer van „Maatschap- PÜbelangen", het tijdschrift van de Nederl. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, wordt in een astikel er op gewezen, dat het vraagstuk van de belegging der reusachtige kapitalen, die zich geleidelijk vormen in de fondsen, ter uitvoering van de sociale ver zekering ingesteld reeds eenige jaren geleden in de Maatschappij aan de orde werd ge steld. De Centrale Commissie voor Bezuini ging bracht (begin 1926) het eerst de vraag naar voren of die kapitalen afzonderiyk be legd en beheerd moesten worden, dan wel in 's Rijks schatkist gestort en de Staat hier voor debet geschreven onder verplichting van rente-vergoeding en aflossing. Het Hoofdbestuur achtte dit vraagstuk van algemeen belang en legde twee vragen hier over ter behandeling aan de departementen voor. Daarop werd het vraagstuk besproken, in de algemeene vergadering van 1927 te Haarlem met als resultaat een uitspraak der Maatschappij tegen de afzonderlijke beleg ging der fondskapitalen en voor het stelsel der te-goed-schrijving. De schrijver herinnert dan aan de instel ling der Commissie-Van Gijn en haar voor stel om. voorloopig gedurende een proeftijd van tien jaren, de Regeering bevoegdheid te geven de Staatsbedragen aan het Invalidi- teits- en het Algemeen Burgerdijk Pensioen fonds te verstrekken in den vorm van rente- bevende schuldbekentenissen van den Staat. Welk voorstel door de regeering is overge nomen in het op 16 Juni j.l. bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp De regeling die de Regeering met dit ontwerp voorstelt, gaat in den geest van wat door de Maat schappij werd bepleit en stemt dus met vol doening. al had schrijver het, beginsel der te- goed-schrijving liever in vollen omvang door gevoerd gezien en ook niet beperkt in tijds duur. ïntusschen zal de nieuwe regeling toch reeds aan verschillende bezwaren van de hui dige beleggingsregeling tegemoet komen. Het onderzoek naar de oorzaak van de ontploffing, die op 13 Juli jl. in de Staats mijn Hendrik te Brunssum plaats vond, is thans beëindigd. Zoowel het Staatstoezicht op de MUnen als de Staatsmynen hebben daarover verslag uitgebracht aan den Minister van Water staat. Zooals reeds eerder gemeld, is met zeker heid vastgesteld, dat de ontploffing niet is veroorzaakt door schieten, daar er ter plaat se op den dag van het ongeval niet is ge schoten. Het staat vast, dat de ontploffing is ont staan door de benzinelamp van den schiet- meester Skovronski. Deze lamp werd by de opruimingswerkzaamheden gevonden met beschadigde gaaskappen. Door dit defect was de beveiligende functie van deze kappen te niet gedaan en kon de vlam van de lamp het op de plaats des onheils aanwezige ontplofbaar luchtmengsel tot ontploffing brengen. De aard van de beschadiging wijst er met stelligheid op, dat de lamp zich gedurende eenigen, zij het dan ook korten tijd, moet hebben bevonden in een stroom van een ontplofbaar luchtmengsel van eenige meters snelheid. De eenige plaats, waar dit het geval kon zijn, was de monding van den luchtkoker, die in de bovengalerij van den post was opgehangen en waarin een ventilator de lucht van den post wegzoog. De lamp van den schietmeester moet zich dus eenige minuten in of dichtbij de mon ding van den luchtkoker hebben bevonden. De vraag, hoe in de bovengalerij van den post een ontplofbaar luchtmengsel aan wezig heeft kunnen zijn, valt niet met vol strekte zekerheid te beantwoorden. Het meest waarschijnlijk wordt intusschen geacht, dat kort voor de ontploffing een instorting in den onder de genoemde galerij zich bevin denden püler heeft plaats gehad, die plotse ling mijngas heeft vrijgemaakt, voldoende om In de bovengalerij een ontplofbaar lucht mengsel te vormen. Om dit weg te zuigen was eenigen tyd noodlg en gedurende dezen tyd moeten de schietmeester en zijn helper ter plaatse zijn aangekomen en moet de lamp voor of In de monding van den luchtkoker zyn opgehan gen, waarop spoedig de ontploffing Is ge volgd. De slotsom van het onderzoek is, dat de wv.'nffip'» h«t' cpvoi™ is van een noodlotti- gen samenloop van omstandigheden. In verband met de gunstige resultaten van het spoorwegbedrijf gedurende de eerste zss maanden van dit jaar, nl. een grootere ont vangst van ongeveer 6.000.000 in vergelij king met 1927, heeft de Personeelraad een voorstel aangenomen van den Centralen Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel om in de eerstvolgende vergadering de kwestie van het geven eener financieele tegemoet koming aan het personeel te bespreken. In bedoelde bijeenkomst zal een voorstel ontworpen worden, om dat daarna In een vergadering met de hoofdbesturen der ver schillende bonden te behandelen en te trach ten onderling tot overeenstemming te ko men, zoodat, Indien mogelijk, aan de directie een verzoek zal worden gedaan dat door alle vakbonden gesteund wordt. Er is nu evenwel een moeilijkheid ontstaan doordat het hoofdbestuur van den B A.N.S. een voorstel heeft gedaan om aan de directie te verzoeken, verschillende loonen te verbe teren. De directie heeft zich in een op 26 Januari 11. gehouden conferentie met den. Personeel raad positief uitgesproken, dat, waar de be staande loonregeling tot 1930 geldig is, zij die overeenkomst wenscht te handhaven en dus geen nieuwe loonregeling of wijziging der bestaande kan aanvaarden. Dit is de aanleiding geweest dat de Cen trale Bond z n voorstel omtrent 'n tegemoet koming aan het personeel Indiende, welk standpunt door de Nederlandsche Vereeni- ging. St. Raphaël en den Prot. Christ. Bond wordt onderschreven. Het hoofdbestuur van St. Raphaël heeft thans verklaard, dat het geen verbetering of tegemoetkoming aan een gedeelte van 't nersoneel (het B A N S.-voorstel) kan accep teeren, doch als eisch stelt een tegemoet koming aan het geheele personeel van hoog tot laag, in een nader te bepalen vorm Aan de Internationale Luchtvaarttentcon- stelling, die van 7 tot 28 October a.s. te Berlijn zal plaats vinden en waaraan 18 staten zullen deelnemen, zal van Neder landsche zijde worden deelgenomen door een collectieve afdeeling, waarvan deel uitma ken: de afdeeling Luchtvaart van het Depar tement van Waterstaat, gemeente Amster dam, gemeente Rotterdam, Rijksstudiedienst voor den Luchtvaart, Kon. Ned. Luchtvaart M„ Nederl. Vliegtuigenfabriek en Fr. Kool hoven, terwyl deze Nederlandsche afdeeling onder leiding staat van de Nederlandsche Vereeniging voor Tentoonstellingen. Reuter meldt uit Londen: Cap. Broad heeft het wereldduurrecord voor lichte vliegtuigen op zijn naam gebracht door 24 uur In de lucht te blyven. Het vorige record van Hinder (11 uur) is dus belang rijk overschreden. Te Rotterdam heeft de 16-jarige kan toorbediende J. D. aan de Boompjes een acentasch verloren, Inhoudende een porte feuille met 1270 en eenige kwitanties. De oorzaak van de ontploffing in Staats mijn Hendrik moet worden toegescheven aan een defect aan de lamp van den schiet meester. De deskundigen hebben rapport uitge bracht betreffende de oorzaak van het ern stig vliegongeluk te Heerlen. Een uitsluiting over de geheele textiel industrie te Twente wordt gevreesd. De invoer van levend vee in Zwitserland is met ingang van heden verboden. Nog steeds gelooft men, dat Amundsen in leven is. De „Krassin"-expeditie is gehuldigd. Benoemd is de Nederlandsche delegatie ter negende zitting van de Volkenbondsver gadering. De stand van het fruit en de warmoezerij- gewassen op 14 Aug. j.I. Nabij Kaap Carbon is een Nederlandsche baggermolen vergaan. De opvarenden, negen personen, zyn verdronken. De houding der sociaal-democratische Duitsche ministers inzake den nieuwen krui ser door de partij gegispt. De financieele zyde der FranschEngel- sche manoeuvres. De stryd tusschen nationalisten en arbei ders in Zuid-Afrika. Een promotie voor generaal Nobile. Barometerstand 9» uur v.m. 7.67. Stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.46 uur en over morgen om 8.44 uur. Den Haag Haarlem Tel. 13052 Tel. 15166 Speciale bewaarplaatsen voor inboedels, reis-bagages, Koop- mansgoederen De Nederlandsche delegatie De Nederlandsche delegatie naar de ne gende Volkenbondsvergadering, welke op 3 September a.s. te Genève zal aanvangen, zal zyn samengesteld als volgt: jhr. mr. F. Bee- laerts van Blokland, Minister van Buiten- landsche Zaken; jhr. dr. J. Loudon, buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister te Parijs, oud-minister van Buitenlandsche Za ken; prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga, hoogleeraar aan de Ryksuniversiteit te Lei den; mr. J. P. graaf van Limburg Stirum, buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister te Beriyn, oud-gouverneur-generaal van Ned. Indië, vertegenwoordigers mr. J. Limburg, lid van den Raad van State, oud lid der Tweede Kamer; E. Heldring, voorzit ter van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Amsterdam; prof. mr. dr. J. P. A. Francois, chef van de afdeeling Volken bondszaken van het Departement van Bui tenlandsche Zaken, buitengewoon hooglee raar aan de Handelshoogeschool te Rotter dam, plaatsvervangende vertegenwoordigers, met dien verstande, dat tydens de aanwezig heid van jhr. Beelaerts van Blokland te Ge nève, ook graaf van Limburg Stirum als plaatsvervangend vertegenwoordiger zal wor den beschouwd; de heer W. G. van Wettum, regeeringsadviseur in internationale opium- zaken, technisch deskundige; mevr. C. A. Kluyver, commies aan de afd. Volkenbonds zaken van net Departement van Buitenland sche Zaken en mr. G. W. baron de Vos van Steenwijk, gezantschapssecretaris le klasse, tijdelyk werkzaam gesteld aan voornoemde afdeeling, secretarissen. Gisteravond is van den trein uit België, die om 8.20 uur uit Roosendaal was vertrok ken, op de brug over den Moerdyk de koppe ling tusschen het eerste en het tweede per- sonenrytuig gebroken. De voorzyde van het tweede rytuig, een Belgische le en 2e klasse D-wagon, werd ernstig beschadigd. Deuren en ramen werden vernield. Persooniyke on gevallen hadden echter niet plaats. Het treinverkeer ondervond ongeveer een half uur vertraging.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1