Sport en Wedstrijden 1 I TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE 3 ATHLETIEK Internationale wedstrijden te Essen Clubkampioenschap der H.A.V. „Haarlem" HONKBAL Haarlem's laatste wedstrijd AUTOMOBILISME De 24-uurs betrouwbaar heids wedstrijd op-78 Sept. SCHIETEN Bloemendaalsche politiebond ZWEMMEN Zwemfeest H. P. C. KEGELEN. Opening Nationaal Kegelconcours VOETBAL D. H. V. B. District Haarlem R. K. S. V. „Santpoort". R.K.V.V. „Onze Gezellen". StormvogelsEindhoven E. D. O. Olympische meditaties DAMMEN De Ned. R. K. Dambond Financieele Beschouwingen DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam H. S. C. „Excelsior". KUNST EN KENNIS Parade- en defileermuziek Brabantsclie Brieven Y DRé. De tweede athletiekda? van „Excelsior". Ruim 40 inschrijvers. Het nummer 800 M. en 5000 M. de clou van den middag. Nieuwe records te verwachten Zoo zal dan morgen de 2e athletiek-dag door „Excelsior" georganiseerd, gehouden worden en naar we verwachten, een uitste kende propaganda voor de Roomsche athle. tiek in ons bisdom zijn. Gezien de weinige wedstrijden, die buiten Haarlem worden ge houden, blijkt de inschrijving voor dezen wedstrijd zeer goed. Een welkom daarom aan de Hollandsche Leeuwen uit Delft, die voor de eerste maal mee zullen strijden en hun krachten zullen komen meten met onze Noordelijke sportvrienden. Ook O. B K. (Bennebroek) zal van de partij zijn, wat ons zeer aangenaam is. Volstaan' wij thans met het program ma even te bespreken. Voor de 100 M. hebben zich niet minder dan 18 deelnemers laten inschrijven. Wie de zege zal behalen? Zal D. Ronde zich her stellen van zijn geleden nederlaag op 24 Juni? Of zullen de nieuwelingen de cracks voorbijstevenen? Wat voor de 200 M. geldt kan gevoeg, lijk voor de 200 M. gelden; 15 deelnemirs komen hiervoor aan den start. Ook hier een open vraag. Komen wij thans aan het nummer 800 M. hardloopen; zeker een van de spannend ste nummers. Hier komen naast de Ex- celsior-crack van Egmond aan den start een oude bekende, de U.D.I.-man Niehe en de Holland-man Henneke. die met Schram (D.E.1.1.) wel uit zullen maken wie den kampioenstitel zal veioveren. De anderen zullen moeter ervaren, dat met „gi-cote" menschen niet te spetten valt. Een nieuw record is hier te verwachten. Komen wij thans tot een van de meest aantrekkelijke nummers in de athletiek, 5000 M. hardloopen. Kon de vorige maal dit nummer geen doorgang vinden wegens te geringe deelname, thans zijn 9 deel nemers voor dit nummer ingeschreven. 18 minuten 4 sec. is veel te lang voor dezen afstand, wat Zondag wel bewezen zal worden. Wij verwachten althans, dat men het record zal breken. Menigeen zal een „lap" toegebracht worden. Bij het nummer discuswerpen kunnen wij volstaan met te vermelden, dat 9 werpers aan dit nummer deelnemen. Daar de krachten onderling weinig uiteenloopen, durven wij ons aan geen voorspellingen wagen. Anders is het met kogelstooten gesteld, waarmee de Wilskracht-man Slaman zy~ titel zal trachten te behouden. K. Lind- ström zal hem den titel echter niet cadeau geven. Verspringen zonder aanloop brengt ons 8 deelnemers aan den bak, waaronder de recordhouder D. Ronde (2,83 M.). De Denftenaar Nuhn (D.H.L.) en Bertrams (U.D.I.). Tenslotte de Zweedsche estafette, 800, 400, 200. 100 M. Zes ploegen van 4 man. Een heel goede bezetting dus. Het record van Achilles zal Zondag in groot gevaar verkeeren, gezien de animo voor dit num mer wy zullen slechts afwachten. Laten wij hoopen op een falren strijd, dan zul len de vruchten niet uitblijven. Met de traditie gebroken hebbende IS het natuurlijk Zondag goed weer, evenals dit was op 24 Juni. De wedstrijden worden gehouden op het R. K. Sportpark te Heemstede en vangen aan om 2 uur. Successen van Paulen en Van den Berge Te Essen was Woensdagavond een sterk internationaal athletiek-gezelschap aanwe zig, dat ongeveer 4000 menschen trok, om gedurende een tweetal uren in een stroo menden regen hun verlichtingen gade te slaan. Ook Paulen en Van den Berge behoorden wederom tot de gasten, zoomede eenige van de Spelen terugkeerende Hongaren en Fin nen, o.m. de wereldrecordhouder speerwer pen Pentilac. De Hollandsche deelname is ditmaal een succes geweest, want onze beide athleten sloegen een goed figuur. Van den Berge had op 100 M. als concurrenten Gerö, Hongarije, en Jonath Duitschland, den laatsten nog wel bekend door zijn overwinning op 100 M. bij den landenwedstrijd West DuitscMand Holland waarbij hij toen o.a. Houben sloeg. Na eenige valsche starts was Gerö an dermaal te vroeg weg. Van den Berge en Jonath trachtten hem te achterhalen maar slaagden hierin niet ten volle en moesten Gerö de overwinning laten in, 10.8 sec. Onze landgenoot smaakte evenwel nog het genoe gen den jeugdigen Duitscher juist achter zich te laten. Beider tijd was 10.9 sec. De 400 M. bracht Paulen tegen Neumann, Berlijn, Gerö II, Hongarije, Wiebke en Sertz. Een stelchte start brengt hem wat op den achtergrond, maar bij het uitgaan van de laat-sle bocht komt hij zeer sterk opzetten en passeer den Hongaar en vervolgens de Duit- schers heel gemakkelijk. Neumann kon hij evenwel niet bereiken en zoo eindigt hij tweede. Neumann's tijd was 49.7 sec. Pau- lens 50.1 sec. Op 200 M. kwamen dan Van den Berge en tevens Paulen en Neumann de beide rivalen van de 400 M. uit. Van den Berge heeft een zeer snellen start, maar kan toch niet ver hinderen, dat de Duitscher Borgmeier bij 't ingaan van het rechte eind de leiding heeft. Hij zet echter dan zijn eindspurt in en wint onbedreigd in 22.4 sec. met 3 meter voor sprong. Paulen gaf blijk eveneens te kunnen sprinten door een derde plaats in 23 sec. Neumann werd vierde. Van de overige resultaten is te melden de speerworp van den Zin Pentilac met 66.76 M. aldus boven het erkende wereldrecord van den Zweed Lindström. De resultaten zijn: 100 M. 1 Gerö, Hongarije, 10.8 sec. 2. v. d. Berge, Holland, 10.9 sec. 3. Jonath, Duitsch land 10.9 sec. 400 M. 1. Neumann. Duitschland 49.7 sec. 2. Paulen, Holland 50.1 sec. 3. Wiebke, Duitschland 50.3 sec. 1500 M. 1. Helgas, Finland, 4.09.2 sec. 3000 M. 1. Kilp, Duitschland 8.50 sec. 2. Kohn, Duitschland 8.50.4 sec. Speerwerpen, 1. Pentilac, Finland 66.76 M. Hoogspringen. 1. Meiner Estland 1.70 M. 800 M. 1. Bocher, Duitschland 159.1 sec. 200 M. 1. Van den Berge, Holland 22.4 sec. 2. Borgmeier. Duitschland 22.6 sec. 3. Paulen, Holland 23 sec. 4 maal 100 M. 1. Hongarije 43.7 see. Discus, 1. Hoffmeister 44.91 M. Zondag 19 Augustus a s. houdt de H. A; V. „Haarlem" op haar terrein aan den Scho- terweg onderlinge wedstrijden om het club kampioenschap. De zeskamp bestaat uit de volgende nummers: 100 M.. 400 M, hoog springen en verspringen met aanloop, speer werpen en discuswerpen. De beoordeeling geschiedt volgens de Ta bel van den Olvmpischen Tienkamp. Boven dien kunnen de leden deelnemen aan de oersoneele nummers: 100 M., 400 M. en 1500 M. met voorgift. De aanvang der wedstrijden is bepaald op 11 uur precies. Van 11—12 uur worden de series 100 en 400 gehouden (geldende voor den zeskamp). Van half twee tot viif uur de overige nummers. Deze jaariyksche wedstrijden dateeren vanaf 1923 In dat jaar wist R. Verwers het eerste clubkamnioenschan te veroveren met in totaal 2768 20 punt. In 1924 was F. Lamp de gelukkige met 2920 92 punten. G. Eysker zorgde er in 1926 voor dat het aantal punten de 3000 ruim overschreed, hij behaalde het kampioenschap met niet min der dan 3426.56 punten. In 1926 was Lamp wederom de gelukkige, alleen viel het te be treuren dat Evsker wegens studieredenen zijn titel niet kon verdedigen. Lamp bracht het mede als gevolg van het slechte weder tot slechts 3034 22 punten. Wegens gebrek aan tijd werden de wedstrijden in 1927 niet gehouden. Voor dit jaar zouden wij ons niet graag aan eene voorspelling durven wagen. Er be staat veel animo onder de leden, zoodat een scannende strbd verwacht mag worden. Ook Paulen en Van de Berge behooren tot de deelnemers. Evsker's resultaten in 7925 waren: 100 M. 11 7/10 sec.; 400 M. 57 2/5 sec.; hoogspringen 145 M; versnringen 5.87 M; speerwerpen 38.78 M. en discuswerpen 38.42 M. Hedenmiddag trekt Haarlem naar Am sterdam om daar tegen Z.R.C. zijn laat sten wedstrijd te spelen. Beide negentallen zijn pretendent voor de onderste plaats van de eerste klasse competitie. Haarlem bezit nu zes winstpunten en kan dus als maximum acht halen. Z. R. O. bezit een twee, doch moet iiog vier wedstrijden spelen. Daaronder zijn wedstrijden tegen Ajax en Blauw Wit, waarbij Z. R. C. weinig kans maakt om pun ten te behalen. De kans bestaat dus dat beide negentallen het brengen tot zes pun ten, doch als Haarlem Zaterdag wint is de kans groot dat Z. R. C. het tot slechts vier nun ten brengt en dan aangewezen is om degradatiewedstrijden te spelen. Vermoedelijk zullen aan beide kanten he den de zenuwen een woordje meespreken Als dat aan den Haarlemschen kant niet al te erg is. en Haarlem speelt zooals het zijn drie vorige wedstrijden gespeeld heef' komen de twee winstpunten stellig mee. Op den wegendriehoek KeipenBaexem Grathem, vlak bij Roermond, zal Vrijdag na middag 7 September om 4 uur weer de 24- uurs betrouwbaarheidsrit een aanvang nemen. Reeds nu is het weggedeelte onder de ge meente Grathem met financiëelen steun van de K. N. A. C. weder in uitstekenden toe stand gebracht; dank zij de zeer gewaar deerde medewerking van den ingenieur van den Provincialen Waterstaat, den heer Ver- lindeif. De groote Napoleonsweg, waarover een ge deelte van het circuit loopt, verkeert echter niet in zulk een goeden toestand en de Sportcommissie heeft alsnog getracht hierin tijdig verbetering te brengen. Dezer dagen heeft de ingenieur van den Rijkswaterstaat toezegging gedaan te zullen trachten de ergste gedeelten zooveel mogelijk te verbete ren. Er zal veel meer spanning zijn, omdat er van regeeringswege toestemming verleend is met grootere gemiddelde snelheid te rijden, namelijk een gemiddelde van 50 K. M. per uur. De heer Van der Krol, die met zijn echt- genoote het vorig jaar zulk een buitengewoon succes oogstte, door met een oud Fordje den rit tot een goed einde te brengen, heeft ook thans weer ingeschreven. Zullen we alle deelnemers van het vorig jaar weer aan den start zien? En ook vele nieuwe enthousias ten voor dit sportieve evenement? Donderdag hield bovengenoemde bond zijn jaarlij kschen Schietwedstrijd in de dui nen te Overveen. Er werd geschoten met pistool, afstand 18 Meter maximum 6o punten. De uitslag was als volgt I. J. L. Bakker, 57 p.; 2. W. Zwemmer, 56 p. 3. J. P. Castien, 56 p. 5 4- C. Bakker, 56 p. 5. P. van der Mey, 56 p. 6. J. Bleyen- daal, 56 p. 7. M. Witte, 55 p- 1 8. E. van Honschoten, 55 p. 9. J. Bakker, 53 p. 10. C. Hobo, 53 p. 11. A. Schellevis, 48 p. 12. J. P. van der Veldt, 46 p. 13. J. van Honschoten, 44 p. 14- A. M. Jansen, 42 p. 15. H. Alberts, 42 p. i6. C. Zuider- duijn, 41 p. 17. J. van Delft, 41 p. 18. W. Flooren, 41 p. 19. D. Kerkstra, 40 p. 20. J. den Otter, 38 p. j 21. R- de Jong, 35 p. Des avond had in Hotel Roozendaal te Overveen de uitreiking der prijzen plaats, welke bestonden uit luxe-voorwerpen. De voorzitter, de heer C. Hobo, wenschte den schutters geluk met hun prijzen. Zondag a.s. zal door H.P.C. een zwemfeest gegeven worden in de zweminrichting aan den Glipperweg te Heemstede, aanvangende half twee. Dit zwemfeest belooft, gezien de vele en goede inschrijvingen o.a. uit Rotter dam, Amsterdam en Haarlem, schitterend te worden. De entreeprijzen zijn zeer laag gesteld en bedragen inclusief belasting slechts 75 ct. voor een zitplaats en 50 cent voor een staanplaats. Van de inschrijvers verdienen speciale vermelding op de 100 Meter vrije slag Heeren de Olympische deelnemers L. Korpershoek (R.Z.C.), P. Bannenberg (A.Z.), G. v.Voorst (A.Z.), alsmede De Bruyn (D.W.R.), D. Wolhoff. en F. v. d. Mostenaor (H.P.C.). Op de 400 Meter vrije slag Heeren de be kende gebroeders van 't Woudt (R.Z.C.), J. v. Hemsbergen (D.W.R.), J. Kooyman en A. Braam, beiden H.P.C. Op de 4 x 50 Meter wisselslag en de 5 X 50 Meter vrije slag estafette ploegen van R.Z.C., A. Z., D.W.R., De Delft en H.P.C. Ook voor de and&re nummers bestaat groote deelname, zoo belooft ook het schoon- springen voor Dames en Heeren een succes te worden. Tenslotte zullen er een drietal waterpolo- wedstrijden gespeeld worden en wei tusschen H.P.C. I en R.Z.C. I (uit Rotterdam), twee gelijke tegenstanders, waarvan H.P.C. on langs in Utrecht slechts na verlenging kon winnen. Verder H.P.C. II tegen D.W.R. II (Haarlem) en H.P.C. IIIDelft I (Haar lem). Gisteren is het door den H. K. B. uitge schreven kegelconcours ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan van het Kegelgebouw, officieel geopend. De kegelaars lieten ditmaal lang op zich wachten, zoodat het reeds ongeveer 9 uur was voor de heer Groenewegen het concours met eenige toepaseltjke woorden kon ope nen. Spreker vestigde in het bijzonder de aan-, dacht op het mooie werk dat door de Haar- lemsche kegelaars met de stichting van een eigen gebouw is verricht, een stichting, waarvan thans een groot deel van de Haar- lemsche burgerij profiteert. Na het nuttige en mooie van de kegelsport te hebben aangetoond bracht de heer Groe newegen dank aan de feest-, wedstrijd- en baancommissarissen voor het vele werk dat zij hebben verricsht. Hierna werden de aanwezigen uitgenoo- digd de eerste balletjes te gaan gooien, doch alvorens dit geschiedde, richtte de heer Beekink nog eenige woorden van waardee ring tot den H. K. B. namens den Neder- landschen Kegelbond. Door het groote aantal inschrijvingen be loven de komende dagen byzonder aardig te worden in het mooie kegelgebouw. Met de Junioren naar Amsterdam Te kwart over twee waren de jongens reeds present aan 't station. Mooi weer was het, niet te warm, eenig weer om te voetballen. Het appel leverde 2 absenten, doch geen nood, v. Turnhout had nog voor een extra mannetje gezorgd, dat nu goed te pas kwam. Te half drie vertrokken we uit de stad naar de stad. Voordat men goed gezeten is, is men in Amsterdam, ver bazend hard ryden de electrische treinen. In Amsterdam stonden nog eenige Heem- steedsche supporters, die de reis naar Mokum „auf das Fahrad haben gemacht". zy sloten zich by de ploeg aan, doch we waren hen weder spoedig verloren, ik ge loof dat „Watt en half Watt" daar de schuldigen van waren. Inmiddels wei ech te supporters; zulke nog meer in de Room sche voetbalbeweging, dan was zij gauw geliquideerd. Het Damrak, De Dam het Ko ninklijk Paleis waarvoor een druk doen de militaire politieagent. Niks Hollandsch werd er opgemerkt. Het leek Pruisen wel van voor 1914. Op de N.-Z. Voorburgwal een IJswagentje een ren van 12 jongens en de rest laat zich begrijpen om van te griezelen, brrr. Op den hoek van 't Spul, de Koningin, och neen, 't zijn de rijtuigen, Maar wat een taaie kerel zit daarop, werd er opgemerkt. Hier begint de „Stille Omgang" schreeuwt er een. Zeer juist. In de Leidschestraat trok een etalage de algemeene aandacht der heeren n.m. ,,'n woonhuis in Indië". Ook werd het Rijks museum in oogenschouw genomen, ten minste aan den buitenkant, de Galerij werd 2 maal in de ronde geloopen, op zoek naar een melksalon welke echter pas ontdekt werd in de Plantage Middenstraat, nogal na hu elkaar niet? Daar werd even heer- iyk uitgerust, de dorst en honger gestild? en verder per tram naar de Linnaeusstraat gereden. Te half zeven landde de ploeg op 't Meerterrein aan, terwijl precies 7 uur scheidsrechter Letschert beginnen blaast. De Meercapt. won de toss. Direct ont wikkelde zich een pittig spel aan beide zy- den. Haarlem doelpunt, waarna de tegen- party echter spoedig met 'n prachtschot ge lijk maakt. De aanvallen van Haarlem zijn vaarlijk en talrijk, die van de Meer wel talrijk, doch niet gevaarlijk, zoodat het ach tertrio de situatie voldoende kan beheer- schen. Eenige oogenblikken voor de rust kan de Mesrkeeper zich niet vlug genoeg meer herstellen en wordt gepasseerd, 21. Direct is het rusten. Met het oog op de dreigende wolken wordt weer spoedig begonnen. Het begin is voor „de Meer" doch Haarlem houdt stand en weet de overhand te krijgen en te behouden tot he einde. Dit kwam met 71 voor de Haarlemsche jongens en dik verdiend, ja ze speelden er mee op laatst. De goalfabrikanten waren: v. d. Reep 4, Smit 2, Willemse een. Na de rust was het gaan regenen, zoodat goed spel toen niet meer mogelijk was. Het elftal was over het geheel goed. Een tram bracht ons spoedig in de stad, waar de mooie verlichting in oogenschouw werd genomen. Deze was dan ook in een woord prachtig en onvergeteiyk. Met een flinke overwinning en een eersten prijs, plus een herinnering aan een aangeamen dag, arriveerde de ploeg om 11 uur in Haarlem en ging ieder voldaan huiswaarts. Ja, het was een aangename dag voor de Junioren van ons district. De Competitieleider. PROGRAMMA 19 AUGUSTUS Santpoort IJGeel wit I 2.30 uur. Santpoort ZGeel Wit II 1 uur. Zóndag a.s. komt Geel Wit op bezoek; de aangeschreven spelers worden verzocht tydig allen present te zyn. Het belooft een genoegiyke dag te worden, immers er is niets te winnen of te verliezen, maar tevens is het een mooie gelegenheid om zich te trainen voor het komende seizoen.. Chr. M., Secr. „Santpoort". Secretariaat Rüksstraatweg 261, Haarlem-Noord. A-s. Zondag speelt O. G. 2 een vriend- scl;appelijken wedstrijd tegen hun ouden competitie-tegenstander, nJ. Concordia 2. Als Onze Gezellen goed aanpakt is de uit slag niet twijfelachtig. Maar heeren, ziet in dezen wedstryd te vens een goede training voor het a.s. sei zoen. Voetballers uit Haarlem-Noord die dit jaar voor O. G. wenschen te spelen, gelie ven zich op te geven bij bovengenoemd se cretariaat. Voor de Junioren is het adres P. Schoorl, Rijksstraatweg 365. Vooral de junioren ge lieven zich zoo spoedig mogelijk op te ge ven. Morgenmiddag om half 3 speelt Storm vogels een oefenwedstrijd tegen Eindhoven, den bekenden Zuideiyken eerste-klasser. Hoe Stormvogels uit zou komen, kon men ons nog niet mededeelen, doch feit is, dat enkelen nieuwen spelers wederom 'n plaatsje in het elftal is ingeruimd. Reeds wordt er door verschillende vereeni- gingen een aanvang gemaakt met het spe len van oefenwedstrijden. Ook E. D. O. be gint- reeds a.s. Zondag met een uitwedstrijd tegen Heracles te Almelo. De week daarop brengt genoemde vereeniging een tegenbe zoek en den 2den Sept. speelt E. D. O. te Arnhem tegen Vitesse. E. D. O. heeft Zondag het volgende elftal: Meenhorst, Kuil, Boeré, J. Perukel, N. N., C. v. d. Laan, Dona, Tanis, Steffens, Perukel, v. d. Hurk. XXV Alzoo is het machtige' spel ten einde en. houdt alleen de nagalm ons nog geïnteres seerd. De vreemde gasten zijn reeds afge reisd of maken zich reisvaardig, zoodat na maanden en weken van roezemoezei'ige druk te een weldadige rust over land en volk daalt. Nederland heeft zijn plicht gedaqn, zelfs meer dan dat. Geenszins is 't thans onze bedoeling, om in herhalingen te treden of de loftrompet te steken: deze laatste Meditatie, welke toevallig de 25ste is, meenden wij nog te moeten wijden aan de conclusies, welke wij uit de Olympische Spelen hebben kun nen trekken. Het schrale succes is, laten wy eerlijk zijn, boven elke verwachting, doch zonder aan deze prijzenswaardige prestaties afbreuk te doen, moeten wy toch ook niet blind zijn voor aanzieniyke tekortkomingen, welke zieh in de verschillende onderdeden hebben ge openbaard. Laat men my geen zwartgallig heid verwijten, want natuurlijk ben ik met iedereen overtuigd, dat wy niet overal haan tje-de-voorste kunnen zijn, doch wanneer wij in enkele onderdeden als figurant optre den, moet er toch stellig iets aan schorten. En om maar direct den vinger op de wonde te leggen het begrip sport is bij velen onzer beoefenaars nog te zeer ontspanning, in stede te zyn aangekoppeld aan onze op voeding. De buitenlandsche verrichtingen hebben ons voldoende aangetoond, dat, wil len wy in de toekomst een rol van betee- kenis gaan vervullen, de beoefening serieu zer zal moeten worden toegespitst. Doch eveneens dienen wü ons, wat de toekomst betreft, tot de bron te keeren, nJ. de jeugd. Nog te zeer acht men de lichame- melijke opvoeding een overdadige luxe. Ik hoor reeds uw verzet en u verwast mij naar de betreffende commissie. Geheel tot uw dienst. Maar werkelijk in vergelijk met het buitenland is deze arbeid over de geheele linie nog niet doeltreffend genoeg. Geenszins wil ik deze woorden als een verwijt laten klinken. Slechts dienen zü als een vinger wijzing, dat de kern breeder moet worden ontplooid, de kern, in dit geval onze jeugd. Alleen dan kweeken wij jong materiaal, dat met den steun van specialisten zich tot die hoogte kan opwerken, dat ons land waar dige vertegenwoordigers op het sportterrein kan presenteeren Dit vraagstuk dient zeer ernstig onder het oog te worden gezien, een moeilijke arbeid, waarvan we te rechter tüd de goede vruch ten zullen plukken. Laten wij hopen in 1932! SEE-SAW. De damwedstrijden op Zondag 19 Aug aanstaande te Amsterdam Hoewel zich reeds zeer veel personen voor bovengenoemde wedstrijden hebben opgegeven, worden nog vele niet vereenigde damliefhebbers verwacht. Het doel van dezen damdag is juist, om het aantal R.K. dammers aangesloten bij voornoemden bond, aan merkelijk vergroot te zien. Bij een groote deelname, zullen er twee massakampen plaats hebben, en wel tusschen de districten: HaarlemUtrecht en AmsterdamRot- erdam. Deze wedstrijden vangen aan om. half een. Het Olympisch tournooi wordt om een uur geopend. Het district Haarlem heeft in deze onverwachts eene teleurstel ling, doordat een van haar sterkste spelers, J. Klein, wegens ongesteldheid niet aan dit tournooi kan deelnemen. Hij zal worden vervangen door G. Rump. Men verwacht, dat met het oog op de gezellige en interessante wedstrijden, heel R. K. dammend Neder land Zondag a.s. in het gebouw van de St. Jozefgezellen aan de Stadhouderskade te Amsterdam aanwezig zal zijn. BESOEKI TABAK MIJ. Na de reorganisatie toenemende ren-\ tabiliteit Zeer krachtige balanspositie De Besoeki Tabak Mij. dateert van 1898 van dien af tot 1920 werd het kapitaal over het algemeen wel rendabel gemaakt, hetgeen hieruit blijkt, dat in die 22 jaren gemiddeld jaarlijks 6,7 dividend werd uitgekeerd. De malaise-jaren 1920/23, gedurende welke periode de opbrengstprijzen meestal lager dan de kostprijzen wferen, zijn voor de Mij. funest geweest. Per uit. 1923 was er een de ficit van f 2.590.000 of juist 70 van het geplaatste kapitaal. Tot delging van het ver lies werd het kapitaal met 70 afgestem peld tot het thans nog uitstaande bedrag van f 1.110.000. Mede door een gunstiger conjunctuur voor Java-tabak, welk product steeds meer gevraagd wordt v.oor de fabricage van goed- koopere sigaren, heeft de Besoeki Tabak Mij. zich na de reorganisatie tot een der financieel krachtigste Indische cultuurondernemingen kunnen opwerken. Onderstaande statistiek geeft daar een beeld van Laagste en tc verkoopen Winst i(n Divi- hoogste oogst duizend gld.) dend koersen 1Q24 41.746 pkn. 1109 25 83—309 1925 52.787 pkn. 583 15 215309 1926 65.143 pkn. 491 30 181310 1927 49.200 pkn. 1267 45 309548 1928 ruim 49.000 pkn. k^ers thans ca. 550 De winst over '27 kwam uit op f 1.266.778, waarvan f 45.954 voor afschrijving werd be stemd, waarna de boekwaarde der onder neming voor f 1.te boek staat bovendien werden nog f 595.500 gereserveerd, zoodat meer dan 50 van de winst in het bedrijf gehouden werd. Mede door de buitengewoon conserva tieve uitkeeringspolitiek van het laatste jaar, vertoont ae balans een zeer krachtige financieele structuur Activa (in duizend gulden) Middelen en debiteuren 228 Vooruitbetaalde oogstkosten 2704 2932 Passiva (in duizend gulden) Kapitaal 1100 Reserves 913 Verplichtingen 909 2932 Onder activa worden slechts liquide be zittingen vermeld. De passiva bestaan voor ca. 2/3 uit eigen middelen en voor slechts 1/3 uit middelen van derden. De boek waarde der onderneming (welke de laatste 5 jaren' een nettowinst van gemiddeld f 862.000 per jaar opleverde) ad f 1.ver tegenwoordigt een stille reserve van ver scheidene millioenen. De opbrengst van oogst 1927, welke ten gunste van 't thans loopende boekjaar komt, was over het algemeen zeer bevredigend en rechtvaardigt verwachtingen van weer min stens 45 dividend, te meer, waar er thans niets meer af te schrijven valt. Uitgaande van het dividend over 1927 en het te verwachten dividend voor 1928, komt men tot de conclusie, dat de aandeelen op den huidigen koers een zeer aantrekkelijk rendement afwerpen. Er zij echter op ge wezen, dat de Java Tabakcultuur aan grootere wisselvalligheden onderhevig is dan de Su matra Tabakcultuur, welke ten slotte slechts door de weersomstandigheden beïnvloed wordt. Voor de markt voor Java Tabak is het van groote beteekenis of de Sumatra- oogst' al dan niet veel of weinig ordinaire soorten uitlevert. Immers levert de Sumatra- oogst veel materiaal uit, dat slechts vooi goedkoopere sigaren kan dienen, dan zal deze omstandigheid de prijzen voor Java-Tabal ongunstig beïnvloeden. Behalve van de weersomstandigheden zijl de resultaten der Java Tabakmijen dus voo een groot gedeelte van den uitslag van der Sumatra-oogst afhankelijk. Dit neemt echtei niet weg, dat een onderneming met een krachtige financieele positie als de Bescefc Tabak Mij. over een reeks van jaren waar schijnlijk gemiddeld een zeer aantrekkelijk» rentabiliteit zal kunnen aanwijzen. Zondag 19 Augustus: Koppelwedstrijd over pl.m. 25 K. M, Byeenkomst clubgebouw 9 uur. Luitenant Louis Boer, directeur van de Koninklijke Militaire Kapel te 's-Graven- hage heeft zich in verbinding gesteld met corpsen in het buitenland om een interna tionaal programma te kunnen samenstellen van parade- en defileermuziek. Bovendien heeft hy in het archief van de kapel histo rische parade- en defileermuziek gevonden. Dinsdag 21 Augustus zal de Kon. Mil. Kapel dit programma voor de eerste maal in den Haagschen Dierentuin ten gehoore brengen. 'Het programma omvat o.m. de marsch van de Garde Republicaine (Frankrijk), de Mar- che of the Grenadiers (Engeland), de Ja- germarsch (Finland) en de Nederlandsche Grenadiersmarsch. Het historische gedeelte omvat o.a. een oude Pruisische Grenadiers marsch, Der Hohenfriedberger Marsch van Frederik den Groote en de Radetzky Marsch. Er wordt nog moeite gedaan om ook marsch- muziek uit den tijd van Napoleon aan het programma toe te voegen. 14 Augustus 1928 nvenhout Menier, Zemmen mijn weer bij m'nen kop. Ik kreeg deus week 'n kraant thuis, de Berdasche, en daar sting yskoud 'n heel stukske-n-in aan mijn adres! En Tom, zoo heet ie, die da stukske ee geschreven, slaat d'n spijker op z'ne kop! 't Spet me, da'k 't zeggen mot, maar Tommes ee gelijk. 't Komt dan hier op neer, dattemaar wacht, laat ik liever 't heele stukske van Tommies uitknippen (ge z-et, amico, dat.nouw gij myn briefkes in oew kraant zet, ik 'nen heelen zjoernalist wor! Ik gaai al knippen en plakken. Keb wel gin plaksel, maar dan steek ik 't wel mee 'n veiligheidsspeld hier aan m'nen brief, anders zoo-d-oew klevieren nog openhalen). Daar gaat-ie! „SNUIFJES by de boeren Aan Dré Ik kan het niet helpen, beste Dré, maar het moet mij vandaag maar eens van 't hart: de Brabantsche boeren (de goeden niet te na gesproken) zyn over 't alge meenvuil. D. w. z„ vuil op hun stal, vuil op hun vee. Het heeft my op mijn tochten door West Noord-Brabant vaak ge frappeerd, hoe weinig zorg de boeren be steden aan de propreteit. Nog dezer dagen maakte ik een wandelink van Etten naar Rysbergen, en wat ik daar bij tal van bper- derijen zag, was meer dan droevig. Ik zag boerderijen, waar de keuken grenst aan een viesvuile stal, waar de bees ten in 't vuil en in den modder stonden. Ik zag daar ook koeien in de wei, die nog de moddersporen van den stal droegen. Ik zag ook boerinnen, die allesbehalve pro per op hun kleeding waren, zelfs bij de ver zorging der melk. Te vuil om met 'n tang aan te pakken. Ik hoop, beste Dré, dat Uwe Trui daarop 'n gunstige uitzondering maakt. Toch zou ik U ii) overweging willen geven, in een Uwer e.v. brieven Uwe collega's eens aan te sporen, wat meer zorg te besteden aan hun stal, enz. Ik weet het, de Boerenbond heeft daar al jaren op gewezen. Maar tot heden niet met het gewenschte resultaat. En dat is jammer, waar het toch vol doende bekend is, dat ook voor de kwaliteit der producten een reine stal van niet te onderschatten beteekenis is. TOM." En wa Tom hierboven zeet, nog eens, 't spet me, maar 't is veul waar! Get onder de boeren veul vüllikers. Ik zou oew daar nog andere staaltjes van kun nen vertellen, amico, maar dan motte me beloven, da ge dit briefke nie onder 't ont- byt leest! Want dan zou-d-oew vrouw later mijn d'r op aankijken, da gij de boel be- gaaid het! Maar om oew 'n dingske te noemen: 'k moes 's mee 'nen kameraad naar den dokter. Hij had 'nen punt van den riek, d'n hooivürk, in z'n voeten ger kregen en da liet z'n eigen nie als te mooi aanzien. „Trekt oew sokken maar uit", zeed'n dokter. Hij trekt z'n sokken uit en wacht op de dingen die komen zullen. On- c'erwyi sting d'n dokter z'n handen te was- schen. Ik denk omdat ie bang was m'nen kameraad z'n wond anders te invekteeren. „Nouw", zeet d'n dokter weer, „hedde me nie verstaan, da g-oew sokken uit moes doen?" „As ge mijn nouw nemen wilt", zee m'n kameraad, „keb ze toch zekers uit!" Amico, snapt 'm? Z'n voetjes hadden de kleur van d'n akker. Kad 'nen stadschen vrind op bezoek. En zooas da bij ons gaat, as g'op visiete komt. dan motte wa gebruiken. „Witte wa 'k doen zal," zee Trui, „ik zal 'nen iermen spekpannekoek veur mekaar boksen." Trui zet 'nen ketel koffie, snydt 'nen boerenmik kort en klein, gooit wa stuk ken spek in de pan en gift 'm van jetje. Terwijl zaten wij wa te praten, m'n vrind en ik. En hy keek maar naar Trui d'r ge- doente. 't Kot sting vol mee spekwalm, 't zag blaauw en da's zoo'n echt gezellige, lekkere lucht, amico. Want mee zukke din gen doe 'k altyd mee, al hek net m'n porsieke g'ad. Toen sisten de eiers erin en as die er goed en wel inleggen, dan manne- vreer Trui zoowa mee de pan, om ze los te houwen, dat de boel niet aan-zet! En op da mement, ik zat mee m'n rug naar d'n kok, toen zag ik ineens m'nen vrind ver- bleeken. As 'nen doek, wier ie. Ik dacht: niks zeggen, stillekes by laten komen. En toen lispelde-n-ie„gedaank". „Goef mijn nie te bedanken" zee ik, „maar wa-d-is er toch mee jouw? „Wel," flusterde-n-ie m'n ooren, ,,'k zag 'm net vallen, Dré! Maar op 't kretieke me-| ment stong de pan weer op 't vuur." En steeds keek ie maar naar één punt en toen 'k m'n eigen omdraaide, om dan 's te zien, wat 'm vrouw eigeniyk toch zoo ampeteer- de, witte wa-d-et toen was? Trui d'ren neus! De grappemaker liet mijn bijna heelemaal alleen veur d'n pannekoek zitten, maar ollee, de stadsche menschen speuren zou nauw ee! Maar overigens is Trui 'n proper wijf. Ze werkt wel nie mee 'nen stofzuiger in de stal len of mee 'n illektriek boen-mesjien, maar ze ploddert en floddert mee water en zand, dat de plassen in oew klompen staan. De melkemmers worren eiken dag geschuurd, da de spanen om oew ooren vliegen en, as er gemolken wordt, amico, dan motten de meiden er 'nen aparten schoonen schort veur aandoen en daar staat Trui op as 'nen dunvel on 'n ziel. Maar op 't land, ja, daar kunnen me zoo persies nie kijken! As me daar aan 't gieren zijn, dat de sjeklade mee bonken om oew henen vliegt, allee, dan motte maar 'n bietje d'n wijsgeer speulen en denken: daar mot 't van komen! Want de klaanten meugen d'r neus optrekken van zo'n biet je beer, as puntje by paaltje komt, dan motten op onzen zandgrond op die manier de pieper en de ertjes en boonen veur den dag gebracht worren, wa gy? En ja, dan gebeur et, dat die menschen, die da werk motten doen (en da ga nouw eenmaal nie mee glasee-hand- schoentjes aan en slobkouskens)op den duur zo'n bietje op 'n vèrken gaan ïyken. As den kleinen Dré bij me is, uit Amster dam, en hij hee-d-'n paar dagen meege. werkt op zyn manier, dan is z'n grotste trots om 's aves zoo vuil en zoo vies meuge- ïyk huis te komen en z'n grootste straf is dan, as ie gewasschen wordt en schoone kleeren aan mot trekken. Dan heet-ie 't ge voel of al z'n werk van heel dan dag veur niks is gewiest. 'nen Mensch schynt nergens zoo gauw aan te wennen as aan vuilzien. Maar nogeens, ons vak kunde nie uit oefenen mee 'nen hoogen hoed op en lak schoenen, ailèvel ik goed weet, heel goed weet, da sommige boeren en boerinnen d'r uit kunnen zien om oew eigen veur de vèr- kens te sjaneeren. En da zyn artiesten, amico. Keb er eenen bij, die gaat bij voor keur in de lengte in d'n trog staan. En dan sirkeleert ie 't gevalletje gedurig. As 'k dan mee m'nen klomp z'n achterste gedeelte d'r uitschup, dan kekt ie me nog net aan, of ik 'm verongeiyk. „Knorrurrr", zeet-ie dan en dan lopt het nat langs z'nen toet, waarin die twee neusgaten net ïyken op m'n dub belloops-jachtgeweer, da-d-onder, d'n schouw staat. Maar ollee, zoo ee-d-ieder vak z'n vuile- afdeeling. 'k Was lest in d'n Haag, zooas ge wit. En wèrm, wèrm! Ge smolt kompleet uit oew jas. 't Docht, wittewa, laat ik ok 's zo'n flauwekulleke gebruiken en ik bestelde op Scheveningen 'nen beker met stukken ijs, fruit en wa brandewyn en zoo. Vruchten- gobbeler noemen ze daar zo'nen soeppot. In sloekerde da dingeske-n-uit en pakte 'nen gulden uit m'n portemenee. Daar za'k nie veul van veromkrygen, docht ik zoo, maar ollee, 't was lekker. „Meneer, wa krygde," vroeg ik aan zo'nen vent mee 'n zwart trouwpak aan en 'n wit veurschootje. „Twee vijftig", zeet-ie. „Wabiief," vroeg ik ,,'n Rijksdaalder" zeet ie toen. „Tweegulden- vyftigcenten?" vroeg ik nog 's. „Asteblieft meneer", zeet dieën sloeber. „Gossiemyne, man, hoe kundet er veur leveren," zee ik, m'n Trui mokt veur tweevijftlg 'n paar emmers van dieën soep klaar", 'k Lee 'nen riks op tafel en 'n stuiverke en toen boog ie as 'n knipmes en zee: „Mag ik uwedele wel onderdanigst bedanken. „Ja zeker, magde da," zee ik weer, „begin maar, dan za'k goed lusteren." „Rot- kaffer!" schold-ie toen en toen he'k 'm 'n lik voor z'n neus gegeven, dat* ie de zee veur 'n potje mosterd versleet. Kek, amico, zukke afzetterij is 't vuile werk aan bad- gastenhekspletasie, en dan he'k nog liever te doen mee 'nen vuilen knecht van myn, dan mee zo'nen gepommedeerden knecht van Scheveningen! Maar da zal wel komen, omda k 'nen boer ben. As g'as boer wor geboren, dan gade as boer dood, al trekte nog zo'n deftig gezicht. Maar, wa wit is, is wit en wa zwart is, is zwart (ik ben Trui nie, want die draai 't mee plezier om as 't in d'r kraam te pas komt). En dan mot ik besluiten mee te zeggen: Tom ee dik geiyk! Tom heet d'n dikste, zeggen ze by ons. Er zyn boeren en boerinnen, waar ge mee glans gras op kunt zaaien. Dan komen ze vol te staan mee gras en madellevekes Amico, ik schei-d-eraf. Ontvang as alty veul groeten van d'n pannenkoek-dresseur en gin horke minder van oewen toet a voe

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7