heringa Wuthrich, HaarTeni Stadsnieuws 3 O O CHEQUE-KOERSEN verkrupaar Centrale Verwarming Stofzuigerhuis MAERTENS Barteljorlsstr. 16 Tel. No. 10756 Apex Klop-Veeg-Stofzuigers f 175 -* EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 20 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE 2 Agenda 21 Augustus De gemeentelijke openlucht-concerten De data vastgesteld De toestand van Dr. W. Rooyaards Het conflict in het loodgietersbedrijf DE UITSLAANDE BRAND AAN DEN SCHOTERWEG Orgelconcert uitgesteld Opening nieuw krankzinnigen gesticht Het groot nationaal concours te Assendelft Oran j ever eeniging „Zuid Schalkwijk" Kranige redding Bus met machineolie ontvreemd BURGERLIJKE STAND Jan Kubelik over zijn leven De diensttijden op de electr. spoorlijn Amsterd. - Rotterd. Luxor-Theater Een Italiaansch boycot Over den kop geslagen Prof. Prato t De jaarlijksche bedevaart naar den User De monarchie in Albanië -/ Hevige brand De uitslag der Grieksche verkiezingen érnstig auto-ongeval Ernstige botsing te Hamburg Pilsudski naar Roemenië vertrokken LAATSTE NIEUWS De Oceaanvlucht van Hassell Lord Hald me overleden Alweer een Kanaalzwemster Noodweer boven Haiti DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam Huwelijksplannen van Kemel Pasha Diplomatieke verhoudingen tusschen Japan en China Sociëteit „St. Bavo" 8 uur Kruideniers- Vergadering 8 uur Bestuursvergadering „St. Joseph". 8 uur Tramvereeniging „Nut en Sport" 8 uur Bestuur Grafi sche Bond. half 9 uur Rechtskundig Bureau 8 uur „St. Caecilia. St. Josephsgezellenvereeniging, Jansstraat 59 Zaal voor de gezellen gesloten. H. K. B. Tempeliersstraat 35. Van 2 uur n.m. tot 12 uur n.m. Kegelconcours. Brongebouw Kwart over 8 uur Leden concert H. O. V. Luxor-Theater Groote Houtstraat Om 8 uur bioscoopvoorstelling. Kembrandt-Theater Groote Markt. Om 7 uur en kwart over 9 bioscoopvoorstel lingen. De data, waarop de verschillende gemeen telijke openluchtconcerten, zijn vastgesteld, zijn de volgende: 22 Augustus: Muziekvereeniging „Harmo nie-Crescendo", Kastanjeplein. 29 Augustus: Haarlemsche Politie-Muziek- korps, Teylerplein, 5 September: Muiekvereeniging „Kunst kring", Brouwersplejji. 12 September: Muziekvereeniging „Voor waarts", Voorhelmplein. 19 September: Haarlemsche Tramfanfare, Kleverpark Westzijde, nabij de Santpoor terstraat. 26 September: Muziekvereeniging „Excel sior", Pretoriaplein. De Concerten zullen steeds worden gege ven des avonds van 8 tot ongeveer 10 uur. Zeer gewenscht is het natuurlijk, om zich tijdens de concerten rustig en ordelijk te ge dragen, opdat de muziekliefhebbers daarvan ongestoord zullen kunnen genieten en de bedoeling van het Gemeentebestuur tot haar recht zal kunnen komen. Indien mocht blijken, dat op bepaalde pleinen niet de noodige orde en rust heerscht tijdens de concerten, zouden deze pleinen voor het vervolg, in overleg met het Gemeentebestuur van het geven van concer ten kunnen worden uitgesloten. Naar wij vernemen is de toestand van Dr. W. Rooyaards niet ongunstig. Door de organisaties der stakende lood gieters is het volgend communiqué uitgegé- ven: In den laatsten tijd wordt dan door de zen, d&n door genen loodgieters- of bouw vakpatroon of bouwvakgezel aan stakende loodgieters gevraagd, waarom zij de drie vacantiedagen vóór of in 't begin van de staking aangeboden door de loodgieterspa troons, niet hebben aanvaard. Wij achten het, voor een juiste beoordee ling noodig en gewenscht, hier nog eens uit drukkelijk te verklaren, dat: le. Ons nimmer van den kant der loodgie terspatroons (zü die het contract teekenden en daarmede den gezellen recht gaven op S dagen vacantie, buiten beschouwing gelaten) of patroonsorganisatie een aanbod van 3 vacantiedagen heeft bereikt. 2e. Integendeel, het voorstel van den Rijks bemiddelaar vóór de staking gedaan tot in voering van drie vacantiedagen, waarbij in begrepen kon worden Koninginnedag, Goede Vrijdag of wel de le Mei-dag, is door de patroons zonder meer afgewezen, terwijl de vertegenwoordigers der arbeiders verklaar den dit voorstel in hun vergaderingen te willen verdedigen. 3e De bemiddelingspoging van den Rijks bemiddelaar, eind Juni gedaan, is mislukt, omdat de patroons van vacantie niets wil den weten. Wij vernemen nog nader: Gisteravond omstreeks 10 over elf brak door onbekende oorzaak brand uit in den sigarenwinkel Schoterweg 26, te Haarlem. De heer van Bessem had om 10 uur op de gewone wijze zijn zaak gesloten. Later teruggekomen om zijn fiets te halen. Om kwart over elven sloegen de vlammen en rookwolken uit het perceel, dat natuurlijk door zijn licht brandbaren inhoud spoedig in lichte laaie stond. De aangrenzende leerhandel, de N.V. ,De Onderneming", kreeg brandschade en groote waterschade. Tot 30 c.M. stond het water in den winkel en werkplaats. Later is dit water wegge zakt, doordat zich onder den winkel een holle vloer bevindt. Leer, vele schoenen en aanverwante artikelen kregen brand- en waterschade. De eigenaar was niet tegen bedrijfsschade verzekerd. De sigarenwinkel biedt een troosteloo- zen aanblik. Verkoolde boeken, brokken hout en steen, waterplassen en een chaos van alle mogelijke voorwerpen, liggen door elkaar. De brandweer die met de twee Ma- girusmotorspuiten aanwezig was, kon om 1 uur inrukken. Bij den brand werd nog eeni- gen tijd de wacht gehoudep. Het gemeentelijk orgelconcert in de Groote Kerk op Dinsdag 4 September 1928 des namiddags van 8 yK tot 9% uur is uitge steld en zal worden gehouden Vrijdag 7 September a.s., des namiddags van 8'/, tot SA uur. Dinsdagmorgen 11 September, half 11 uur, zal het krankzinnigengesticht Vogelenzang te Bennebroek officieel worden geopend door Ds. A. M. Donner. Daarna is een toe. spraak door den geneesheer-directeur, drs. A. J. de Blinde en van den geestelijken ver zorger, ds. W. Smit. De eerste patiënten worden in den loop der volgende week verwacht. lie dag Aan den maschwedstrijd namen deel: „Haarl. Tramfanfarecorps", Haarlem, „Wittenburgs Fanfare" Amsterdam, „Cres cendo" Assendelft, en „Ons Genoegen" Schelling woude. Na den marschwedstrijd werd onmiddellijk aangevangen met den concertwedstrijd, waar als no. 1 optrad de Haarlemsche Tramfan fare. Voor deze afdeeling, de lie afd. fanfa re, was het verplichte nummer „Espera" ouverture van R. de Soutter. De stemming kwam een enkele maal in gedrang, de eerste piston was niet geheel zeker van zijn zaak, het klankgehalte, de nobele welluidende toon van de geheele orkestbezetting kwam niet tot uiting, overigens viel in beide nummers veel te loven. Hierna kwam „Ons Genoegen" van Schel- lingwoude in dezelfde afdeeling uit. Bij den inzet was direct te constateeren dat dit corps meer dan het voorgaande zou presteeren. Hoewel ook een enkele maal de stemming in gevaar kwam werd goede muziek ten gehoo- re gebracht, het allegro na de Cadenz viel zeer te loven. Het vrije nummer was een oude bekende „Marie Henriëtte" ouverture van Montagne en werd zeer goed ten gehoo- re gebracht. Het slot van dit nummer met het dubbele ff mag iets te ruw geweest zijn maar samenspeu en nuanceering was voor deze afdeeling zeer goed te noemen. Mededeeling werd hierna gedaan dat het R.K. Jongenspatronaat uit Castricum niet zou opkomen, zoodat aan de beurt was „Concordia" van Abbekerk—Lambert- schaag. Verplicht nummer voor deze afdee ling was: „Les Néoménies" fantasie van Paul Gilson. De stemming; bij het verplichte num mer liet te wenschen, en bleef wankel. Aan het samenspel, het in alle details nauwkeu rig samengaan, ook bij de begeleiding van soli, mankeerde veel, ook bij het vrije num mer, „tu pays Lorrain" was de stemming zeep wankel, het middenregister was ook niet te loven. No. 3. van deze afd. was „De Ver wachting", Avenhorn. Wij konden in af wachting blijven, medegedeeld werd n.l. dat de Verwachting laat wachten tot den 3en Concoursdag. No. 4 „Wittenburg's Fanfare", Amsterdam begon met niet te stemmen bij den inzet, de nuanceering, de factor van het tentoonsprei den van dynamische schakeeringen liet zeer veel te wenschen. Met verwachting zag men het vrije nummer „Chants de guerre" ouver ture van F. Andrien tegemoet, een nummer dat hooger eischen aan samenspel stelt. Ook in dit nummer moesten dezelfde gebreken worden geconstateerd maar het werd beter uitgevoerd dan het verplichte nummer. De vele tekortkomingen deden vermoeden, dat geen hooge prijs zou worden toegekend. „Ons Genoegen" van Wijdenes volgde hier op en gaf beschaafd spel. Het verplichte nummer werd stukken beter uitgevoerd dan door het voorgaand corps. De stemming, welke bij de juryleden als het voornaamste geldt was goed, nuanceering liet niets te wenschen. Het vrije nummer „Sep- tentrion" Grande Marche van E. Gaudefroy werd zeer goed gespeeld. Een goede kans voor een eersten prijs. De eerste afd. Harmonie waar tot verplicht nummer was gesteld „Cythère" fantasie bal let van Francis Popy werd begonnen met de „R. K. Muziekvereeniging" Zaandam. De mooie maar lang niet gemakkelijke compositie van den hier te lande zoo gunstig bekend staanden componist, kort geleden te Parijs overleden, werd op voortreffelijke wij ze uitgevoerd, de kleine tekortkomingen wer den ruimschoots vergoed door het prachtig geheel. Het vrije nummer „Ouverture Sym- phonique" van S. Vlessing begon met een schoon klinkende inzet. De 6/8 maat werd door de Clarinette rein van klank voorgedra gen, de tempi leken te vlug. Met genoegen luisterde men naar dit corps en het deed de beste verwachtingen ontstaan voor den uitslag. „Werkspoor" van Amsterdam in dezelf de afdeeling was minder in alle opzichten. De groote trom deed te veel haar best, doch over 't algemeen genomen maakte deze ver- eeniging geen bepaald slechten indruk. Het vrije nummer „Suite Ballet" ook van Fran cis Popy een bij de Harmoniekorpsen goed bekend nummer werd no. 4 Largo en 5 Fi nale nog het beste uitgevoerd. Daarna kwam de afd. Uitmuntendheid Fanfare. Verplicht stuk „Alma-Marche" van J .E. Strauwen, no. 1 was in deze afdeeling: H. U. G. O. van Heer Hugowaard. Dit corps dat onder zeer muzikale leiding staat be schikt over zeer goede kwaliteiten en bracht beschaafde muziek ten gehoore. Het klank gehalte was te roemen, nuanceering en sa menspel lieten niet veel te wenschen, de di recteur beheerschte zijn corps volkomen en deed bezieling van zijn leiding uitgaan. Rus tig kon dit korps den uitslag afwachten. No. 2 in deze afdeeling was „Cresendo" van Assendelft. Dit corps beschikte ook over zeer goede kwaliteiten welke echter niet tot uiting werden gebracht. De nuanceering en rhythmiek lieten te wenschen, er werd geen kleur aan gegeven. Muzikaal stond dit corps ten achter bij het vorige. Stemming en klankgehalte waren goed te noemen in het vrjje nummer. „Symphonica" ouverture van Furgent mag als zeer mooi genoemd worden. Het p.p.-alle- gro werd zeer beschaafd uitgevoerd. Ook in dit nummer ontbrak voordracht. Met dit korps valt nog veel te bereiken. Tot slot kwam de superieure afd. Harmo nie. In deze afd. kwam uit „Apollo" Zaan dijk met als verplicht nummer „Circenses" ouverture dramatique van J. Mazellier-Ba- rat. Onder doodsche stilte werd dit zeer moeilijke werk schitterend ten gehoore ge bracht. In harmonische reinheid, en een in alle details samenwerkend geheel met prach tige dynamische schakeeringen van 'n fluis terend pianissimo tot ean machtig stralend forto, werd dit mooie doch zeer moeilijk werk ten gehoore gebracht. De menschenmassa volgde met gespannen aandacht de vertolking van de beide werken. Er werd zoo subliem gespeeld dat de jury, de heeren Wolters, Hazebroek, Gerharz, Vles sing en van Erp vooraanstaande toonkun stenaars staande in de jurytent applaudi- seerden. Het werd een ovatie van jury in toehoorders. Hierna werd de uitslag bekend gemaakt. De Hr. Wolters voorzitter der Jury bracht allereerst dank voor hetgeen dien dag ten gehoore was gebracht en bracht hulde aan directeur Schaar van „Apollo". Spr. zeide respect te hebben voor zoo'n prestatie, waar vakkorpsen bij ten achter staan en noodigde de aanwezigen een „Lang zal hij leven" aan te heffen voor directeur Schaar en zijn corps. Vereischt aantal punten was: le prijs mi mimum 250 p. 2e prijs min. 220 p. 3e prijs min. 190 p. De uitslag was als volgt: Marschwedstrijd: Haarlemsche Tramfan fare le prijs 85 p. Wittenburgs Fanfare, Am sterdam le prijs 8 5p. Crescendo, Assendelft, le prijs 85.5 p. Ons Genoegen, Schellingwou- de le prijs 85 p. Concertwedstrijd 2e afd. Fanfare: Haarl. Tramfanfarecorps, le prijs 255 p. Ons Ge noegen. Schelingwoude le prijs 275 p. Eerste afd. Fanfare: Concordia, Abbekerk 2e prijs 222.5 p. Wittenburgs Fanfare, Am sterdam 3e prijs 191 p. Ons Genoegen, Wij denes le prijs 276 p. lste afd. Harmonie: R. K. Muziekvereen. Zaandam, le prijs 285 p. Werkspoor, Amster dam 2e prijs 236 p. Afd. Uitmuntendheid Fanfare: H.U.G.O., Heer Hugowaard, le prijs 272.5 p. Crescendo, Assendelft, 2e prijs 228 p. Hierboven de afbeelding van een der autobussen, waarmede de de autobusdiensten in Haarlem zal onderhouden bij concessie- verleening. N. V. Stormvogels eventueele Superieure afd. Harmonie: „Apollo" Zaan dijk le prijs 290 punten. De uitslag van den Eerewedstrijd wordt volgende week bekend gemaakt. Het programma der feestelijkheden op Dinsdag 21 Augustus op het terrein van den heer C. Petri te Zuid-Schalkwijk ver meldt: 9 uur optocht der kinderen naar het feestterrein. Verzamelen kwart vóór negen voor de boerderij „Spaarnhout". 9 A uur: Kinderspelen. 10a uur: Ringrijden op de fiets voor hee ren boven 16 jjar. 11 uur: Ringrijden op de fiets voor jon gens tot en met 16 jaar. 1 uur: Nationale ringrijderij. 4A uur: Ringrijden op de fiets; a. voor meisjes, b. voor dames. Behendigheidswedstrijd voor jongens tot en met 16 jaar. 5 A uur: Behendigheidswedstrijd voor dames. 6 A uur: behendigheidswedstrijd voor heeren. 8 uur: Prijsuitreiking, gevolgd door avondfeest. Zondagmiddag omstreeks 6 uur hadden twee zwemmers zich tegenover het hotel Driehuis te Zandvoort, bij het baden te ver in zee gewaagd. Ondanks de waarschuwing van den badman, die hen reeds eenige ma len gefloten had, keerden zij niet terug. Of zij die waarschuwing niet gehoord hadden is niet bekend. Plotseling zag de badman een hand boven het water uitsteken, als tee- ken om te komen helpen. De badman, Floor Molenaar, begaf z' h onmiddellijk te water en wist na zwareu strijd, met de branding de zwemmers te bereiken. Het waren een Duitscher en eenHollander. Intusschen was een tweede badman, D. Koper, met een vlet in zee gegaan, om Molenaar assistentie te verleenen. De vlet echter werd door de bran ding teruggeslagen en schepte water, zoodat het onmogelijk was, hiermede de drenke lingen te bereiken. Hij stak hierna met een zeilboot in zee, en bij zijn aankomst bleek, dat Molenaar de beide drenkelingen bereikt had en deze, al zwemmend met beide armen wist drijvend te houden. Met de vlet zijn de drenkelingen naar het strand teruggebracht, waar een groote menigte volk in angstige spanning het schouwspel gadesloeg. Een der drenkelingen kwam dadelijk tot bewustzijn, terwijl men eerst na drie kwartier er in slaagde bij den anderen drenkeling de le vensgeesten op te wekken. Dr. Niekerk ver leende hierbij hulp. De drenkeling werd na zijn redding met een brancard vervoerd. De badmeester Termes, die zich op het badkantoor bevond, heeft zich ook te water begeven, maar keerde toen hij zag, dat zijn hulp niet meer noodig was, naar het strand terug. Een woord van hulde aan de badman nen Molenaar en Koper, die door hun kranig optreden twee menschen van een wissen dood gered hebben, is zeker wel op zijn plaats. In den nacht van Zondag op Maandag is door een agent van politie een man aange houden, die een bus met machineolie ont vreemd had. Hij bekende deze weggenomen te hebben van den walkant aan het Spaar- ne. Proces-verbaal is opgemaakt. Geboren: 15 Augustus, z. van E. Paan akkerBoon. d. van W. A. Krabbev. d. Brink. d. van G. A. BlesgraafKunis. z. van C. M. AdmiraalAdmiraal. z. van A. C. J. BultinkRuijgrok. 16 Augustus, z. van A. D. der KinderenVlaskamp. d. van D. J. HaasbeekSchilp. 17 Augus tus. d. van B. BestemanWarmer. d. van A. BlokkerLijnzaad. d. van H. v. d. Hei denKlooster. z. van C. C. de Groot Houniet. Overleden: 16 Augustus. J. de Nijs, 64 j„ Popelingstraat. A. de Vlaming, 80 j„ v. Nesstraat. 17 Augustus. D. Elskamp, 83 j„ N. Groenmarkt. P. v. d. ZwanTromp, 24 j., Kamperlaan. Kubelik, de wereldberoemde wiens con certen, waar hij ooit optreedt, volle zalen trekken, heeft, zooals het Alg. Handelsblad meldt, op verzoek van een Oostenrijksch blad, het een en ander uit zijn leven verteld. Uit hetgeen Kubelik vertelde, putten wij het volgende: „Sinds ik, achttien jaar oud, mijn eerste concert gaf, ben ik dertig jaar lang een mu- siceerend globetrotter in avondtoillet. „Mijn talent heb ik van mijn vader mee gekregen, die, tuinman van beroep, in zijn vrijen tijd altijd tooneelspeelde. „Ik spreek vier talen: Tsjechisch, Duitsch, Engelsch en Fransch. „Van alle componisten ligt Mozart mij het naast aan het hart. „Indien het eénigszins mogelijk is, breng ik mijn vrije avonden in den schouwburg door. Ook een goede film zie ik graag. „Mijn kunst buiten beschouwing gelaten, prefereer ik boven alle dingen in het leven het schaakspel. „Een van toekomstillussies is het compo- neeren van een opera. Mijn eerste viool-con cert dateert uit het jaar 1916. „Ik leef in de eerste plaats voor mijn kunst, maar dan, dadelijk daarna, komen mijn vrouw en zeven kinderen, mijn vrouw, een Hongaarsche van geboorte, is buiten gewoon muzikaal. Wij hebben elkaar op een concert leeren kennen en zijn nu al twee-en- twintig jaar getrouwd; Marie, onze oudste, is een-en-twintig; Christine, de jongste, zes Jaar. Als ik niet op tournée ben, neem ik iederen vrijen dag te baat om in Abbazia van het gezinsleven te genieten. Thuis is het altijd kalm en gezellig, daar kom ik weer heelemaal op mijn verhaal. Het heerlijke is, dat ik hier ongestoord kan componeeren. Mijn villa, die vlak aan zee ligt, heet „Rosa lia", maar wegens haar beslotenheid noemen mijn vrienden haar het Vaticaan. Gasten ontvangen wij nooit en zelf gaan wij ook bij niemand op bezoek. Mijn vrouw en ik leven uitsluitend voor elkaar en voor de kinderen. De muziek houdt óns jong. Voel ik mij ver moeid of een beetje angstig voor wat de toe komst eventueel zou kunnen brengen, dan grijp ik naar de viool. Die neemt alle zorgen van mij. „Toen ik zes jaar oud was zei vader „Jan- neman, wij zullen jouw eens een beetje vioolles geven." Drie maanden later was ik mijn oudsten broer, die reeds drie jaar les had, de baas af. Dat heeft over mijn toe komt beslist. Iedereen thuis vond het van zelf sprekend, dat Ik muziek zou gaan stu- deerén en tot den huldigen dag heb ik daar geen spijt van gehad." Deze groote violist zal in November, onder auspiciën der N. V. Internationale Concert- Directie Ernst Krauss, een tournée door Ne derland maken. ALGEMEENE VERGADERING VER- EENIGING „NEDERLANDSCH FA BRIKAAT". De Algemeene Vergadering zal plaats hebben op Dinsdag 18 September a.s. te Haarlem. Half elf opening van de vergadering in de groote zaal van Café Brinkmann, Groote Markt, Haarlem. Openingsrede van den voorzitter, den heer Ir. J. van Dusseldorp. Goedkeuring van het geldelijk beheer ove het jaar 1937. e Voorzien in de vacatures in het Dag lijksch Bestuur en het Hoofdbestuur, wegen periodieke aftreding van de heeren Mr. S J. Hogerzeil en Dr. W. C, A. Baron van Vredenburgch, die herbenoembaar zijn. Benoeming van drie leden en twee plaats vervangende leden van de Commissie voor het nazien van het geldelijk beheer over het jaar 1928. Rondvraag. Voordracht door den heer W. De Cock Buning over het onderwerp „Het Neder- landsch belang bij Suriname". Half een, gemeenschappelijk noenmaal in Café Brinkmann. Half twee vertrek per auto naar IJmuiden, ter bezichtiging van het bedrijf der Konink lijke Nederlandsche Hoogovens en Staal fabrieken. Na bezichtiging van dit bedrijf worden de deelnemers weder per auto naar Haarlem terug vervoerd. Aankomst te Haarlem uiter lijk zes uur. De Minister van Waterstaat heeft beslo ten den diensttijd van het wegbewakings- personeel op den spoorweg Amsterdam CS DelftRotterdam DP te verkorten tot tien en een half (103,4) uur en den in een tijdval van twee (2) achtereenvolgende weken val lenden gezamenlijken duur van de disttijden en gedeelten van diensttijden tot honderd zes en twintig (126) uren voor het personeel, dat op ten hoogste 100 Meter afstand van den bewaakten post woont, en tot honderd veertien (114) uren voor het overige wegbe- wakingspersoneel van dat baanvak. Hieruit blijkt dat zoowel ten aanzien van de verkeersveiligheid als ten behoeve van het betrokken personeel een gunstige beslissing tot stand Is gekomen. Het is van de Directie van het Luxor- Tfteater een goede gedachte om twee hoofd nummers per avond te geven. Het heeft dit voordeel, dat het de aandacht niet den ge- heelen avond op een onderwerp gespannen houdt en tevens zorgt voor de noodige vari atie. Na een rvue, waarin wij verschillende fraai-gekleurde natuuropnamen bewonderen, krijgen wij een cowboy-film, getiteld „Dap pere Tom". Hoewel deze film van een oud recept is en wij eenzelfden film maanden geleden in het Lu xor-theater zagen, is zij toch wel het bekijken waard, zij het dan al leen door het leuke spel van den kleinen Fran- ki Darro. Dit jongmensch maakt van al zijn rollen iets bijzonders. Zagen wij hem eenigen tijd in de rol van verschoppeling spelen, nu speelde htj een keurigen Harold Lloyd-in- den-dop. Het Luxor-Nieuws brengt allerlei kiekjes uit Nederland en is daarom ver te appreci- eeren boven het filmnieuws uit andere lan den. Dat men echter de ontvangst van Jo sephine Baker voor die van Sjef van Dongen plaatst, zal wel liggen in een verschil van op vatting en waardeering. Het programma na de pauze brengt Harry Domela in de rol van pseudo-prins. Het is, zooals velen wel zullen weten, de geschiedenis van een jongeman, die na veel ellende, ten slotte door een kippigen hotel eigenaar voor den Prins Wilhelm van Hohen- zollern wordt aangezien. Deze tragi-come- die wordt door den hoofdvertolker goed gespeeld, ofschoon wij hem in het eerste ge deelte beter vonden dan in het tweede. Het geheel is een programma, dat door ieder een kan gezien worden en maakt een bezoek aan dit theater overwaard. PARIJS, 20 Augustus. Uit Spalato wordt gemeld, dat werkliedenorganisaties in Dal- matië aandringen op een boycot van de Ita- liaansche scheepvaart. Drie Italiaansche schepen werden door Joegoslavische schepe lingen overvallen en gedwongen in allerijl naar hun haven terug te keeren. Italië laat thans voor de 2e maal binnen 48 uur bij de Joegoslavische regeering protesteeren tegen de anti-Italiaansche demonstratie te Spala to, waar men den Italiaanschen consul ge molesteerd schijnt te hebben en tegen het antagonisme, dat in het algemeen aan den dag wordt gelegd tegen alles wat Italiaansch is. KIEL, 20 Augustus, Een auto uit Ham burg, waarin vier jongemannen zaten, is op den weg naar Kiel in een bosch nabij Bor- desholm tegen een steen gereden en over den kop geslagen. De auto kwam in een sloot terecht. Een der inzittenden werd op slag gedood. Twee anderen kregen ernstige verwondingen, terwijl de vierde de chauf feur, slechts licht gewond werd. De bekende Italiaansche econoom, prof. Prato, lid van de academie van wetenschap pen te Turijn en vele andere Italiaansche en buiteniandsche academies, is te Turijn overleden. Zondag hebben ongeveer honderdduizend Vlamingen van alle opinies hun jaarlijksche bedevaart gedaan naar de graven der Vlaamsche soldaten aan den Yser en voor namelijk in den sector van Dixmuiden, waar het groote monument van „Heldenhulde" wordt gebouwd. De geheele Albaneesche bevolking geeft in tallooze telegrammen uiting aan dep wil, de monarchie als staatsvorm te zien ingesteld en Achmed Zogoe als koning te zien. De be slissing daaromtrent kan echter slechts wor den genomen door de constitueerde vergade ring, die op 25 dezer bijeenkomt. PALEMBANG, 18 Augustus. (Aneta-Vaz- dias). B(J een hevigen brand te Doesoen, Maraga en Loeboekbatang in de afdeelingen Ogan en Komenringoeloe, zijn 5 woonhuizen afgebrand. De schade bedraagt f 14.000. Zestien personen werden gewond, door neer stortende balken. Twee der slachtoffers zijn reeds overleden. LONDEN, 20 Augustus. Uit Athene wordt gemeld, dat verwacht wordt, dat Venizelos bij de gisteren gehouden verkiezingen 180 van de 250 zetels heeft gekregen. Generaal Pan- galos is verslagen, LONDEN, 20 Aug. (V.D.). Zondag heeft te Dublin een auto-ongeval plaats gehad, waar bij drie personen om het leven zijn gekomen. Door het weigeren van de remmen reed een taxi tegen een muur van een huis. Een politie-agent en een burger, die op het trot toir stonden te praten, raakten tusschen auto en muur bekneld en werden gedood. Een der inzittenden van den auto werd zeer ernstig gewond en is op weg naar het ziekenhuis overleden. HAMBURG, 20 Aug. (V.D.). Zondag kwa men in St. Pauli (Hamburg) een luxe-auto en een autobus met elkaar in botsing De luxe-auto werd totaal vernield Van de inzit tenden werd een dame zoo ernstig gewond, dat zij kort daarop overleed. Twee andere inzittenden kregen eveneens ernstige ver wondingen en verkeeren in levensgevaar. Een vierde persoon werd licht gewond. Van de inzittenden van de autobus werd niemand gewond. WARSCHAU, 20 Aug. Zondagmorgen is maarschalk Pilsoedski vergezeld door zijn ad judant en zijn lijfarts naar Roemenië ver trokken. Alle leden der regeering en de lei ders van de regeeringspartijen deden hem uitgeleide. De vliegers reeds 14 uur over tijd LONDEN, 20 Augustus. De Amerikaan- sche vliegers Hassell en Cramer, die op nun vlucht over den Oceaan naar Zweden reeds in den loop van Zondag op Groenland ver wacht werden, zijn thans reeds 14 uur over tijd. Volgens berichten uit Ottawa, werd de machine het laatst gezien ten Westen van Quebec, nadt zij de Hudsonbaai was over gevlogen. De draadlooze stations der Canadeesche regeering aan de Hudson-baai en langs de Atlantische kust hebben instructies ontvan gen een onderzoek In te stellen. LONDEN, 19 Aug. (V.D.) In den leef» tijd van 72 jaar is heden te Cloan in Schot land overleden de welbekende staatsman Lord Haldane Lord Haldane was minister van Oorlog en 1904 tot 1912. Gedurende dien tijd heeft hij groote verbeteringen gebracht in het voor het buitenland bestemde leger en veranderde hij oude vrijwilligers in een territoriaal leger met een oefen-organisatie en uitrusting, wel ke dit leger in staat stelde een belangrijken rol te spelen in den grooten oorlog. LONDEN, 18 Aug. (V.D.) Miss Ivy Hawkos is er heden in geslaagd het Engel- sche Kanaal over te zwemmen. PORT-AU-PRINCE, Haïti, 18 Aug. Ten gevolge van een tropisch onweer, dat boven Haïti is losgebroken, zijn vele personen ge dood een aantal dorpen weggespoeld en voor een millioen dollar schade aan den oogst veroorzaakt. Volgens sommige berichten zou den er 200 menschen zijn omgekomen en 10 duizend dakloos zijn geworden. Vele kleine vaartuigen zijn gezonken. De groote plaat sen zijn echter van de woede der elementen verschoon gebleven. De autoriteiten organi- seeren in allerijl een hulpactie. MEDEGEDEELD DOOR MAANDAG 20 AUGUSTUS 59.40 59.50 Parijs 9.70 9.80 34.60 34.75 12.10 12.11 48.— 48.10 13.— 13.10 41.50 41.65 Weenen 35.10 35.20 New-York (cable» 2.49 2.50 7.30 7.45 Warschau 27.— 27.10 Kopenhagen 66.45 66.60 66.45 66.60 Stockholm 66.70 66.80 LONDEN, 20 Augustus. Naar gemeld wordt heeft Moestafa Kemal Pasha de pre- sld. der Turksche Republ. de hand gevraagd van de 21-jarige prinses Kubra Jan, zuster van koning Amanullah van Afghanistan. Amanullah heeft Kemal Pasha uitgenoo- digd Kaboel te bezoeken, om deze aangele genheid te bespreken. LONDEN, 20 Augustus. Volgens een telegram aan de „New-York Herald" uit Sjanghai, zou de regeering te Nanking ern stig de terugroeping van den Chineeschen gezant en van alle consuls uit Japan over- wegen terwijl de Japansche regeering ver- I zocht zal worden hetzelfde te doen. Indien 1 Japan dit niet zou doen, zal de regeering Ite Nanking zich tot den Volkenbond wen den, of tot de onderteekenaars van het ver drag van Washington. (N 1 e t - O f fc i e e 448" STAATSI OTER1J. Trekking van Maandag 20 Augustus 192S. 3e Klasse le Lijst. Hooge prijzen: 10251 ƒ25.000.—. 4133 5000. 1305 1500 19567 1000 5152 13942 20336 ƒ400 771 16134 20174 100. Prijzen van 45.—. 70 76 82 138 253 2S6 311 349 372 382 451 505 520 606 609 640 710 715 721 740 764 775 77S 860 925 1085 1260 1289 1323 1334 1353 1424 1455 1601 1616 1639 1640 1644 1689 1730 1784 1837 1888 1969 1975 2012 2065 2123 2143 2145 2189 2206 2213 2215 2236 2361 2375 2378 2390 2456 2465 2557 2693 2726 2739 2776 2881 2935 2964 2986 3005 3018 3074 3164 3168 3211 3389 3513 3522 352S 3527 3530 3532 3533 3575 3636 3754 3892 3929 4008 4038 4039 4051 4155 4210 -4211 4213 4236 4298 4485 4486 4642 4651 4713, 4717 4747 4785 4884 4906 4974 4991 5032 5056 5076 5170 5253 5281 5363 5393 5401 5427 5446 5557 5622 5626 5708 5833 5879 5902 5914 5918 5942 5948 5955 5968 5973 5986 6026 6093 6109 6174 6230 6258 6281 6324 6332 6430 6535 6539 6540 6601 6608 66.31 6682 6743 6839 6854 6871 6918 7043 7049 7090 7110 7181 7207 7233 7307 7309 7316 7415 7465 7467 7473 7492 7563 7679 7698 7705 7747 7751 7798 7807 7828 7878 7879 7926 79"2 7995 8013 8079 8085 8088 8190 8238 8252 8265 8291 8383 8525 8541 8582 8587 8601 8668 S743 8746 8807 8811 8821 8893 8909 8918 9025 9064 9109 9179 9196 9216 9224 5317 9384 9391 9517 9522 9553 9579 95S9 9623 9666 9667 9735 9859 9888 9959 10027 10142 10148 10227 10260 10298 10301 10350 10383 10424 10604 10671 10693 10745 10823 10826 10872 10890 10960 10972 11004 11027 11088 11101 11149 11158 11186 '1293 11330 11405 11449 11469 11534 11570 11573 11604 11632 11637 11649 11729 11832 11910 1196b 11997 12087 12094 12109 12115 12116 12140 12196 12257 12342 12360 12378 12414 12423 12429 12441 12448 12452 12453 12595 12614 12617 12775 12833 12854 12913 12960 12961 13095 13167 13176 13243 13317 13321 13341 13348 13363 13401 13468 13648 13552 3656 13663 13678 13680 13780 13782 13795 13912 13985 14093 14119 14146 14153 14187 14210 14218 14346 14355 14356 14462 14523 14572 14607 14624 14706 14765 14824 14829 14898 14983 15055 15118 15138 15159 15167 15177 15229 15265 15278 15298 15325 15358 15404 15409 15505 15552 15589 15590 15595 15646 15669 15742 15806 15857 15894 15987 15990 15991 16073 16081 16108 16115 16131 16162 16320 16345 16342 16354 16404 16497 16572 16720 16769 16S63 16872 16885 16887 16895 16962 17012 17046 17091 17099 17110 17112 17125 17I6S 17352 17415 17435 17566 17672 17725 17748 17876 17972 17973 18002 18063 18150 18180 18189 18196 18215 18244 18261 18285 18290 18319 18321 18366 18500 18532 18564 18675 1S604 18659 18750 18751 18767 18768 18816 18818 18866 18896 18922. 18966 18970 18994 19025 19033 19044 19167 19296 19299 19346 19353 19401 19431 19469 19505 19506 19553 19596 19635 19727 19732 19756 19759 19839 19937 19993 20013 20065 29116 20250 20314 20372 20492 20509 20543 20552 20715 20754 20770 20802 20883 20908 20934 20935 20950 20968 Tot onze diepe droefheid overleed na een langdurig en geduldig lijden, voorzien- van de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden, onze innig geliefde Zoon en Broeder HENDRIKUS JOHANNES FLORIE in den leeftijd van 17 jaren. B. FLORIE—HULSEBOSCH en kinderen Haarlem, 20 Augustus 1928. Lange Raamstraat 34. De H.H. Uitvaartdiensten zul len gehouden worden op Don derdag 23 Augustus, in de Pa rochiekerk van den H. Antonius van Padua, om 1% en te 8 uur de gezongen H. Mis met requiem waarna de begrafenis om HA uur op het R.-K. Kerkhof St. Barbara.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2