TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 20 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE 2 Stormvogels-Eindhoven 1—3 D. H. V. B. R. K. S. V. „Santpoort" ATHLETIEK Athletiekdag „Excelsior" Het clubkampioenschap der H. A. V. „Haarlem" Athletiek kampioenschappen van den N. V. B. Hiddigmg A. G. Sc heffer BILJARTEN Jaarvergadering Biljartbond voor Haarlem en omstr. HAARL. KEGELBONI DAMMEN De Ned. R. K. Dambond De damwedstrijden te Amsterdam ZWEMMEN H.V.V.G.B. en Zignea naar Zutphen Het zwemfeest bij H. P. C. 'De Stormvogels zijn voornemens in de we iten, welke hen nog van het nieuwe seizoen scheiden enkele oefenwedstrijden te spelen. Te dien einde hadden zij gisteren de Zuide lijke le klassen Eindhoven bij zich op be zoek. Op Robles na. die verhinderd was, was allen „nieuwelingen" een plaatsje in het elf tal ingeruimd, ten einde te weten te komen In hoeverre hun capaciteiten toereikend zijn, om in het eerste elftal te worden opgenomen. Onder deze nieuwelingen merkten wij op Van Dam en Ruys uit R.C.H., Groot uit Kin- heim. Bijl uit Bodegraven en Wiegel uit Ajax. Het elftal zag er als volgt uit: Thijssen Haak Wiegel Bijl Ruys v. d. Velde /an Es Van Dam Groot Koster de Jonge De oorspronkelijke bedoelde opstelling week in zooverre van deze af, dat Koster nog niet meergespeeld zou hebben en Robles de links binnenplaats zou bezet hebben. Dat deze combinatie sloot als een bus zou den wij niet gaarne beweren, evenmin als wij de bewering voor onze rekening zouden willen nemen dat alle de „nieuwelingen" aanwinsten zouden kunnen worden genoemd. Wiegel bijv. speelde slechts een matig par tijtje back en kon ons na de rust als links binnen heelemaal niet bekoren. Ook Bijl is niet de man, die Stormvogels als rechtshalf noodig heeft. Van Dam, hoewel wat lang zaam, voldeed beter en ook Ruys zou even tueel een aanwinst beteekenen. Voorts viel ons de Kinhelm-speler Groot mede, al wil dit niet zeggen, dat hij reeds in dezen wed strijd leiding aan de Stormvogels-voorhoede gaf. Deze eigenaardige proefcombinatie verloor tegen Eindhoven met 13, wat zeker geen schande is. In de eerste plaats kon bij de IJmuidenaren geen hecht geheel verwacht worden en in de tweede plaats beschikte Eindhoven over een flinke ploeg, die een wei- overlegd, temperamentaal spel vertoonde. Het kopwerk, zoowel al3 het zich opstellen der Zuidelijken viel zeer op. Dat deze hechte combinatie pas tegen het einde van de eerste helft scoorde, kan gevoegelijk op rekening van Haak geschoven worden, die weer een solied partijtje stond te backen. Bovendien was ook Thijssen weer lastig te passeeren. Nauwelijks was dit eene doelpunt ter wereld, of door een misverstand tusschen Haak en Thijssen ontstond het tweede. 0—2. Na de thee leek het er aanvankelijk veel op, dat de Stormvogels-combinatie al beter zou gaan voldoen. Er werd tenminste gerui- men tijd op de zuidelijken helft gespeeld. We zagen Groot dikwijls heel aardig werk ver richten Eens had hij bepaald pech, toen hij den uitgeloopen keeper met een boogschot passeerde, doch de lat redding bracht. Ove- 'gens bleek de doelman zijn vak wel te ver staan, want een tweetal schoten van Koster en de Jonge stopte hij op schitterende wijze. Hij werd pas gepasseerd toen Haak naar vo ren trok, maar even te voren was Thijssen na een heldhaftige verdediging ten derde male gecapituleerd, zoodat Eindhoven verdiend "*°t 13 won. Secr. Hagelingerweg 222. Santpoort IGeel-Wit I 52. Santpoort IIIGeel-Wit II 61. Een heerlijke dag geweest hóór, er is goed gespeeld door alle elftallen; voorwaar het is een goede oefenwedstrijd geweest. Zoo nog een paar vóór de compctit'e, dan zijn allen ingespeeld. De jongens-supporters worden beleefd verzocht hun groote monden voor zich te houden, daar zij ons anders verplichten, der gelijke praatsmakers van het terrein te ver wijderen. Sportliefhebbers en beoefenaars, welke onze vereeniging finantieel en daad werkelijk wilien steunen, worden bij deze beleefd verzocht, zich zoo spoedig mogelijk op te geven aan bovenstaand adres. Nieuwe leden, over een maand begint de competitie, dus geeft u nu op. CHRIS. Een dag zonder recordverbete ringen. Flinke publieke belang stelling. landstrom kampioen ko- gestooten. Schram 800 M. en Mulders 5000 M. Voor den tweeden keer in dit seizoen or ganiseerde de Haarlemsche R. K. Athletiek- club „Excelsior" een athletiekdag voor de aangesloten vereeniglngen bij den D.H.A.K. Ook ditmaal vonden de wedstrijden plaats op het R. K. Sportpark aan de Molenwerfs- laan. Een aantrekkelijk programma was samen gesteld, dat vrij veel belangstellenden naar Heemstede had getrokken. Werkelijk, voor een Roomschen athletiekdag mocht de be langstelling bevredigend genoemd worden. Het viel daarom te betreuren, dat de af werking van dit overigens kleine program, wel wat te wenschen overliet. In de toekomst behoort „Excelsior" daar beter voor te zorgen, daar het publiek zich spoedig verveelt. Bijna anderhalf uur te laat geëindigd, wordt te gek. Was „Excelsior" hierin niet gelukkig, ook de prestaties bleven ver beneden de verwach tingen. De concurrentie onderling, alsmede het fraaie weer, deden recordverbeteringen verwachten. Deze bleven echter achterwege. Van deelnemerszijde bestond veel animo. Voor de eerste maal in de geschiedenis nam D. H. L. (Delft) met enkele athleten deel, terwijl O. B. K. eveneens acte de presence gaf. Verder zagen we weer verschillende be leenden. Voor de 100 Meter hadden zich enkele srkende krachten opgegeven. Naast Tervoort, den recordhouder, verscheen D. Ronde, aan den start, met ernstige wraakplannen. J. Slaman en P. van der Meer van „Wils- sracht", probeerden eveneens hun geluk. Slaman bleek een uitstekende sprinter, ivant in zijn serie evenaarde hij het re- ford. De finale was bijzonder spannend. Eerst tegen de finisch slaagde Dick Ronde er In vooruit te komen om met gering ver schil als -winnaar te eindigen vóór Slaman en Tervoort. Een tijd van 12 1/5 sec. is ech ter niet bepaald fraai. Ook de 200 M. was voor den Holland-crack aa een heftigen strijd met zijn broer Bart. welke laatste hiermede bewees, over zeer goede sprintcapaciteiten te beschikken. Dit nummer ging in 4 series, 2 demifinales sn finale, waarbij de Holland-leden zich Dtjzonder onderscheidden. Drie van de vier finalisten Is een fraai succes. Voor de 800 Meter stonden negen athleten ingeschreven, waarvan Niehe van U. D. I., en Van Egmond van A. C. E., niet ver schenen. Onmiddellijk na den start, zette Koekoek (U. D. I.) er een geweldig tempo in. Hij nam een flinken voorsj*ong, doch in de tweede ronde moest hij den strijd staken. Hij was totaal op. Inmiddels hadden Henneke (Holland), Schram (D. E. M.) en Mathot (A. C. E.) zich van de overigen losgemaakt en streden een hardnekkigen strijd om den eere-titel. De Wijkenaar Schram zegevierde ten slotte door een schitterenden eindspurt. HU bleef echter bijna 2 seconden boven het record. Het hoofdnummer, de 5000 Meter waaraan eveneens het kampioenschap was verbonden leek aanvankelijk uiterst spannend te wor den. Langen tijd had Flipsen den kop doch Mulders nam hem spoedig over. Mathot het zich kalm trekken en bleef een voortdurend gevaar voor de Excelsior cracks. Totdat ein delijk Mulders het tempo versnelde, Flipsen en Mathot raakten toen een eind achter op, zoodat Mulders een eclatante over winning behaalde. Afstandloopers als Mul ders hebben we in onze beweging nog niet. «.Toon bleef even boven zijn record hetgeen er zeker had aangegaan bij meer tegenstand. Flipsen zorgde er voor dat de tweede prijs ook voor Excelsior was. De estafette race bracht een onbedreigde zege voor de kranige D.E.M.-ploeg welke U. D.I. en Holland ver achter zich liet. De tijd was even boven het bestaande record. De prestaties bij de spring en werpnum- mers bleven ook al onder peil. Lindström behaalde het kampioenschap Kogelstooten met een worp van 9.41 j/j M Ongetwijfeld had v. Galen, die verhinderd was. er meer van gemaakt. Slaman werd tweede met gering verschil voor Halrax. Laatstgenoemde wist het Discuswerpen te winnen voor de Excelsiorleden v. Hagen en Flipsen. Lindström faalde volkomen. Tenslotte veroverde Dick Ronde zijn derden eersten prijs door met 'n sprong van 2.74 M. het verspringen zonder aanloop te winnen, voor v. Warmerdam en Slamen. De volledige uitslagen lulden: 100 M. hardloopen: 1. D. Ronde, Holland. Haarlem, 121/5 sec. 2. J. Slaman, Wils kracht, A'dam. 3. H. Tervoort, D. E. M„ Beverwijk. 200 M. hardloopen: le demi-finale. 1. L. Koek, Holland, Haarlem, 27 sec. 2. v. d. Schot, U: D. I., A'dam. 2e Demi-finale: 1. D. Ronde, Holland, Haarlem, 26,9 sec. 2. D. Ronde, id. id. Finale: 1. D. Ronde, Holland, Haarlem. 26 sec. 2. B. Ronde, id. id. 3. v. d. Schot, U. D. I., A'dam. 800 M. Hardloopen kampioenschap D. LI. A. K. 1. Schram, D. E. M., Beverwijk, 2 min. 13 2/5 sec. 2. C. Henneke, Lïolland, Haarlem. 3. H. Mathot, A. C. E., Haarlem. 5000 M. Hardloopen kampioenschap D. H. A. K.: 1. A. Muledrs, A. C. E., Haarlem, 18 min. 7 2/5 sec. 3. J. Mathot, Holland, Haar lem. Kógelstooten kampioenschap D. H. A. K.: 1. K. Lindström, Holland, Haarlem, 9.41 'A M. 2. J. Slaman, Wilskracht, A'dam, 9.09 M. 3. J. Halvax, Holland, Haarlem, 9.07 M. Discuswerpen: 1. J. Halvax, Holland, Haar lem. 29.25 M. 2. M. v. Hagen, A. C. E., ld., 27.40 M. 3. J. Flipsen, id. ld., 27.25 M. Vèrspringen z. a. 1. D. Ronde, Holland, Haarlem, 2.74 M. 2. J. v. Warmerdam, U. D. .1., A'dam, 2.71 M. 3. J. Slaman, Wils kracht, A'dam, 2.70 M. Estafette 800-400-200-100 M.: 1. D. E. M„ Beverwijk, 3 min. 56 4/5 sec. 2. U. D. I., Amsterdam. 3. Holland, Haarlem. A. van der Zee winnaar De keuze tusschen de vóórwedstrijden der Ned. Kampioenschappen te Alkmaar of deel name aan het clubkampioenschap der ver eeniging bleek voor het overgroote deel der ,,Haarlem"-ledon niet moeilijk. Ongeveer 30 deelnemers hebben gisteren op het schitterend ingerichte „Haarlem"- terrein in een populairen zeskamp elkaar de eer der overwinning betwist op een wijze als gold het een wedstrijd om den „Prins LIendrik"-beker. Behalve een aantal cracks, bevonden zich o.m. onder de deelnemers de Voorzitter, de heer Van Balen Blanken in eigen persoon, verder de oud-leden Hoppe en Themmen, die ondan'-- een jarenlang ver blijf in de Tropen, op een aantal fraaie prestaties kunnen terugzien. Achtereenvolgens kregen de deelnemers te verwerken: 100 M„ hoogspringen, versprin gen, discuswerpen, speerwerpen, en 400 M. Hieraan waren nog toegevoegd de 100 M. en 1509 M. (Personeel). De 100 M. werd ge\yonnen door Rinus v. d. Berge in 11 3/10 sec., op-den voet ge volgd door v. Welsenes in 11 4/10 sec. en Benz als no. 3 in 11 7/10 sec. De andere fi nalisten waren Coen Hoppe, Rohling en Rinkel, die in de halve beslissing resp. een tijd hadden gemaakt van 12 1/10, 12 en 12 1/10 sec. De 1500 M. werd gewonnen door Klaase in een tijd van 4 min. 21 sec. De gedetailleerde uitslag van de zes best geplaatsten op elk onderdeel vak den zes kamp luidt; 100 Meter 1. A. v. d. Welsenes 11 3/5 sec. 2. D. Nooy 12 sec. 3. A. Benz 12 sec. 4. E. Rohling 12 1/10 sec. 5. A. v. d. Zee 12 1/5 sec. 6. B. Henneman 12 1/5 sec Met uitzondering van den tijd van no. 1, achten wij de resultaten op de 100 M. niet bepaald schitterend en naar onze mee ning, zal er hard geoefend moeten worden, wil dt „Haarlem"-ploeg op 9 September a.s. bij den „Prins Hendrik"-beker haar re putatie op dezen afstand handhaven. 400 Meter. 1. A. Hoogerwerf 53 1/5 sec. 2. A. v. Welsenes 53 7/10 sr 3. D. Nooy 55 6/10 sec. 4. A. v. d. Zee 56 8/10 sec. 5. S. v. Musscher 56 6/10 sec. 6. J. Brandenburg 57 sec. De 400 M.-uitslag geeft, zooals men ziet, een heel ander beeld te zien, vooral als men in aanmerking neemt dat o.m. Paulen, v. d. Berge en Schmidt op 't appèl ontbraken en uitsluitend op tijd werd geloopen. Niet minder dan 12 deelnemers bleven onder de 60 sec., waarbij de tijd van den veteraan v. Balen Blanken met 57 1/10 sec. speciale aandacht verdient. Hoogspringen met aanloop: 1. S. van Musscher 1.60 Meter. 2. A. van Welsenes 1.55 Meter. 3. E. Rohling 1,55 Meter. 4. J. Brandenburg 1.55 Meter. 5. Coen Hoppe 1.50 Meter. A. Hoogerwerf 1.50 Meter. D. Vring 1.50 Meter. R. Erlings 1.50 Meter. J. v. d. Booren 1.50 Meter. Vooral op den aanloop viel wel Iets aan te merken. Niettemin Is er goed gesprongen, bemoedigend is zeker het resultaat, behaald door de jongere leden Erlings en v. d Booren. Dertien deelnemers sprongen boven 1.40 M. Verspringen met aanloop: 1. A. van Welsenes 6.91 Meter. 2. D. Nooy 6.52 Meter. 3. S. van Musscher 6 42 Meter. 4. E. Rohling 5.92 Meter. 5. A. van der Zee 5.82 Meter. 5. A. Hoogerwerf 5.82 Meter. 6. Coen Hoppe 5.81 Meter. 7. J. Brandenburg 5.80 Meter. ..Haarlem" behoeft niet bang te zijn. dat dit nurtimer op den „Prins Hendrik"-beker geen punten zal opleveren, terwijl daarnaast de vele goede reserves aan de technische leiding geen zorgen baren voor de naaste toekomst. Vijftien deelnemers sprongen meer dan 5 Me te,. Speerwerpen: 1. A. van der Zee 43.02 Meter. 2. M. Langendam 38.08 Meter. 3. Coen Hoppe 37.47 Meter. 4. A. Hoogerwerf 36.74 Meter. 5. J. Brandenburg 36.54 Meter. 0. D. Nooy 35.73 Meter. Een volkomen verrassing was hier de over winning van v. d. Zee en waren er 'n fin. ge houden, mogelijk had hij in de drie beslis singsworpen nog een beter resultaat bereikt. Overigens bewezen de prestaties dat „Haarlem" met de speer voor hare tegen standers nog ongevaarlijk is. Twaalf deel nemers wierpen de speer verder dan 30 M. Discuswerpen 1. A. v. d. Zee 36.22 Meter. 2. Coen Hoppe 28.32 Meter. 3. S. van Musscher 27.35 Meter. 4. A. Kaan 27.08 Meter. 5. B. Henneman 26.26 Meter. 6. E. Gras 25.89 Meter. Een normale overwinning voor van der Zee. De overige resultaten zijn nog voor heel veel verbetering vatbaar. Dit nummer wordt bij „Haarlem" gewoonlijk we! wat al te stief moederlijk behandeld. En evenals vorige jaren kostte dit ook thans aan v. Welsenes de eer ste plaats. Zoo behaalde de winnaar van dei- Zee op speer- en discuswerpen in totaal 1163.93 punten, tegen No. 2 van Welsenes 261.150 punten, alzoo 900 punten minder. Zondagmiddag werden in het Stadspark te Groningen de jaarlijksche athletiek kampi oenschappen van den N.V.B. gehouden. Evenals vorig jaar legde H.B.S. beslag op den K.N.A.H.-wisselbeker door met grooter voorsprong te zegevieren. G.V.A.V., Groningen welke vereeniging de ze wedstrijden had georganiseerd, bezette de tweede plaats. Voor het overgroote deel be stonden de deelnemers aan deze kampioen schappen uit leden van noordelijke clubs. De belangstelling viel, mede tengevolge van het fraaie weer, niet tegen. De uitslagen luidden: Puntentelling. 1. HBS, Den Kaag 51 p., 2 GVHV, Groningen 23.5 p., 3. SVV Leeuwarden 8.5 p. 4. Hellas, Groningen 8 p. 100 M. hardloopen: 1 S. Smete, HBS 11.2 P- Verspringen: 1. J. H. Kuiper GVAV, 59.5 P 4 maal 100 M. estafette: 1. HBS, Den Haag 46 2-5, GVAV, Groningen 46 4-5. Baldribbelen: 1 A. Birhagen HBS 39 4-5. s. 800 M. 1 S. C. BUltje Hellas 2 min 9 3-5 s. Hoogspringen: 1. Uhlenbroek HBS 1.45. Kogelstooten 1. S. de Vries GVAV 9.46. Discuswerpen: 1 G. de Vries SVC 29.86. 4 maal 100 M. hardloopen: 1 HBS 3 min 51 sec. Na afloop vónd de prijzen uitreiking plaats band met het feit, dat deze wedstrijden thans voor den twintigsten keer waren ge- waarbij de heer Bronkhorst, athletiek offi cial van den N.V.B. werd gehuldigd, in ver- De Districtsbond Amsterdam en Omstre ken zal op Woensdag 29 Aug. 1928 een groo- ten huldigingsavond organiseeren voor het schitterende succes van Scheffer op de Olym pische Spelen. Alle sportvereerrgingen uit Haarlem zullen een uitnoodiging ontvangen om deel te nemen aan de huldiging. Tevens zullen alle vereen'gingen, aangesloten bij den Districtsbond, deelnemen. Ds huldiging zal plaats vinden in de zalen van café „Sport- lust", Kleine Houtstraat 44. Vereeniglngen, welke per abuis geen uit noodiging zullen ontvangen, worden beleefd verzocht zich in verbinding te stellen met het huldigingscomité. welks adres is: Nagt- zaamstraat 8 roocf, Haarlem, waar gaarne kaarten verstrekt zullen worden. In de op Vrijdag 17 Augustus gehouden jaarvergadering, waarbij alle aangesloten vereeniglngen vertegenwoordigd waren, werd met éigemeene stemmen besloten den Biljart bond voor Haarlem en Omstreken te doen voortbestaan. Deze vergadering droeg een zeer vriend schappelijk karakter. Voorloopig werd tot bestuurslid benoemd de heer G. Willetz. Half September zal opnieuw eene alge meens vergadering werden gehouden, waar dan een definitief bestuur zal worden gekozen en de a.s. wintercampagne zal worden be sproken. De wedstrijden van den Haarlemschen Ke gelbond waren Zondag druk bezocht. Bijzon der de invitatie-bonden-wedstrijd had de be langstelling der kegelaars. Reeds na de eer ste ronde kwam er spanning .daar de vier bonden, Alkmaar, Amsterdam. Delft en Haarlem met vrijwel gelijke cijfers voor den dag kwamen. Hoewel de Amsterdammers den roem van hun bond, welke als één der sterkste in de kegelwereld beschouwd wordt, hebben ge tracht te handhaven, bleek ditmaal Alkmaar zij het slechts met 5 houten, de baas. In de eerste ronde stond AJkmaar aan den kop met 591 en volgde Amsterdam met 574. In de tweede ronde wierp Amsterdam op den eersten baan 300 en kwam op 874 en Alk maar 286 en had toen 877. Op de laatste baan haalde Amsterdam 304 en sloot dus met 1178. terwijl Alkmaar met een slotserle van 306 en een totaal van 1183 on den eer sten prijs beslag legde. Neemt men in acht, dat in afwijking van andere bonden-wedstrijden, thans door lede ren werpen 200 ballen op twee verschillende banen werden geworpen en de Alkmaarders een gemiddelde van 59 per werper per 10 ballen haalde, dan mag deze bond zich op zijn overwinning beroemen. Ook de beide eereprijzen voor de hoogste korpswerpers werden gewonnen door de twee Alkmaarders J. Diepen en L. D. Boorr. met resp. 73 en 71 houten. De totale uitslag is als volgt: 1. Alkmaar 1183^ 2. Amsterdam 1178, 3. Haarlem 1136. 4. Delft 5. Den Haag 1100, 6. Gooi en Eemland 1098. Hoogste Bondenwer per Baan B. L. D. Boom 71, Baan C. C. J. Diepen 73. De stand der verdere wedstrijden, welke tot 27 Aug. worden voortgezet is als volgt: Korps-wedstrijd 1. Gooi Om. Vlaardingen 308, 2. Hard Gaat le, Den Helder, 297, 3. Klein Hamburg, Dlft 288, 4. De Gezellen, Amsterdam 274. Twee-Vijftallen 1. Hard gaat ie, Den Hel der, 552, Dames-korps: Zet op, Rotterdam 164. Hoogste korpswerpers: 1. P. Vledder, Hen gelo 74. 2. W. Thijssen, Den Helder 73. Jubileum-wedstrijd 20 ballen. 1. A. Wage naar, Haarlem 135, 2. Kustdrs, den Haag 126, 3. J. Hinnen, Amsterdam 125. Personeele-wedstrijd: 1. M. van Peppen, Delft, 40. 2. A. W. Schels, Amsterdam 38, einde 79, 3. Creuna, den Haag 38, einde. 7—8. Personeél-serle 1. M. van Peppen. Delft, 104, 15 t». 2. Creuna, Den Haag 104, 14 tr. Een welgeslaagde damdag Niet minder dan circa 120 dammers waren gisteren in het St. Jozefgezellengebouw aan de Stadhouderskade bijeen, om aan de ver schillende wedstrijden deel te nemen. Was aanvankelijk het plan, om de diverse dis tricten tegen elkander te doen uitkomen, thans werd er één groote massakamp geor ganiseerd, en wel NederlandWest tegen NederlandCentrum. Tegelijkertijd had de le ronde plaats van het Olympisch dam- tournooi. Alvorens deze wedstrijden een aanvang namen, opende de heer G. Blokdijk de bijeen komst, en gaf vervolgens het woord aan den heer Fr. v. Vliet, vice-voorzitter van den bond, welke namens het bondsbestuur eenige woorden tot alle deelnemers en belangstel lenden zou richten. Een spontaan applaus beloonde zijn toespraak. De massakamp droeg een gezellig, doch geen spannen# karakter, daar vooral de on derste borden van NederlandCentrum vrij zwak waren. Deze niet alledaagsche ont- moeting bracht een 7834 overwinning voor NederlandV/est, alwaar ook het district Haarlem en Omstreken bij ingedeeld was. Haarlem zorgde hier voor niet minder dan 37 punten, waaruit blijkt dat Haarlem met goede krachten vertegenwoordigd was. Nauwelijks was de massakamp ten einde, of er werd weer een aanvang gemaakt, met de gongwedstrijden, welke in eene hoogst aan gename verstandhouding verliepen. „et Olympisch tournoo Aan voornoemd tournooi nemen acht spe lers deel. In de eerste ronde werden er zeer fraaie partijen te zien gegeven, ze had het volgend verloop P. G. v. HoutE. Lochtenberg. Aan dit bord werd fraai spel te zien ge geven, en bracht menigmaal ingewikkelde standen. Hoewel eerstgenoemde in het eind spel eenig voordeel verkreeg, werden de punten broederlijk verdeeld. A. ZeefC. Lochtenberg. Ook hier werd een taaie partij gespeeld, die na een spa»nenden strijd eveneens remise bracht. i G. RumpP. Westra. Laatstgenoemde forceerde in het midden spel een doorbraak naar dam. G. Rump speelde voor v.at hij kon, doch moest in een stand van 4 era 5 den strijd op geven. H. Regopw—J. Smits. Een spannende partij, waarin de Haarlem mer J. Smits goed spel te zien gaf, en vermoe delijk tegen den bondskampioen wel remise forceeren. Deze partij werd afgebroken. Duisburg en Essen Gezellige dagen voor de Haarlemmers Op uitnodoiging van de Zutphensche Zwem- en Po'oclub „De Jonge Kampioen", ondernamen Zaterdag een veertigtal Zignea- en H.V.G.B.-leden de reis naar Zutphen Om ongeveer kwart over zessen werden de eerste wedstrijden begonnen, de dames begaven zich het eerst te water. I-Iet succes der Haarlemsche dames is niet zoo buitengewoon groot geweest, hetgeen niet te verwonderen was, gezien het feit, dat de sterke O, D. Z.-dames op het appél wa ren. Het is dan ook voor Mej. van Spaen donk (Zignea) een succes, om zich in het nummer 50 M. vrije slag als vierde te plaatsen. Tusschen deze nummers speelde H.V.G.B. een polowedstrijd tegen het eerste zevental van Duisburg. Onder leiding van den heer van Dijk werd begonnen. De H.V.G.B. zijn het eerst in den aanval, eenige snelle aan vallen worden ondernomen, uit een ervan weet Schouw, na goed doorzetten, te doel punten. De H.V.G.B.-ers spelen een aan trekkelijk vlug spel en door opzwemmen uit de achterhoede weet van Ommeren het tweede H. V. G. B.-doelpunt te maken. De Duisburgers kunnen dezen achterstand niet goed zetten en er wordt door hen smerig gespeeld. De H. V. G. B.'ers blijven echter hun kalm spel spelen, doch kunnen niet ver hinderen, dat door vasthouden de Duisburg- sche midvoor een tegenpunt weet te maken. Spoedig hierna is het rust. Na de rust wordt het een onaangename vertooning, de scheidsrechter treed zeer on voldoende tegen het ruwe spel der Duit schers op De H. V. G. B.'ers zijn door hun fair spel in het nadeel en Duisburg weet dan ook geijk te maken. De scheidsrechter heeft in het geheel geen kijk op de 2 M. lijn en binnen dit gebied werden dan ook de laatste twee doelpunten gemaakt. Ook de H. V. G. B.'ers ondernamen vele gevaarlijke aanvallen, doch door te zwaar spel der Duisburgsche achterhoede liepen deze op niets uit. Wanneer kort voor het einde de H. V. G. B.'ers denken, dat Bo- gaardt scoort, weet Duisburg hiervan te pro- fitéeren door uit opzwemmen te doelpunten. SDoedig hierna kwam het einde met een 5—2 overwinning voor Duisburg. Met een strengere leiding hadden de H. V. G. B.'ers beter resultaten behaald. Na afloop van dezen wedstrijd ving on middellijk de stedenwedstrijd Haarlem Duisburg-Essen aan. De volledige uitslagen der Zaterdagavond- wedstrijden luiden als volgt: 50 M. vrije slag Dames: 1. T. Baumeister, O, D. Tc. en E. Smits, A. D. Z 33 seconden; 3. Lejennie, O. D. Z., 35.6 sec.; 4. R: Spaen donk, 37.8 sec. 50 M. rugslag Dames: 1. Baumeister, O. D. Z 39.2 sec.; 2. Lejerme, O. D. Z., 45.4 seconden. 50 M. Schoolslag Dames: 1. N. Delmei, 0. D. Z., 41.8 sec.; 2. A. Tym, Zignea, 47,8 sec.; 3. A. de Koe, Zignea, 49.6 sec. 4 maal 50 M. vrije slag Dames: 1. O. D. Z. 2 minuten 46.8 sec.; 2. Zignea, 3 min. 42.2 sec. 4 maal 50 M. wisselslag Dames: 1. O. D. Z„ 4 min. 33.3 sec.; 2. Zignea, 4 min. 42.8 seconden 4 maal 100 M. Heeren-estafette-schoolslag 1. H. V. G. B„ 6 min. 29 sec. 4 maal 100 M. vrije slag: 1. H. V. G. B., 5 min. 5,2 sec.; 2. Duisburg, 5 min. 6 see.; 3 Essen, 5 min. 31 sec. 100 M. schoolslag Heeren: 1. H. Rooy, H. V. G. B„ 1 min. 29 sec.; 2. S. v. d. Meer, H. V. G. B., 1 min. 30 sec., 3. T. v. d. Trappe, Zutphen, 1 min. 32.4 seconden. 4 maal 200 M. vrije slag estafette Heeren: I. Duisburg, 12 min. 22.2 sec.; 2. H. V. G. 100 M. vrije slag Heeren: 1. J. Schouw, H. B., 13 min. 2 sec. V. G. B„ 1 min. 9.8 seconden; 2. Schwenski, Rocholt, 1 min. 10.2 seconden; 3. G. Kahl, Duisburg, 1 min. 15.8 seconden 50 M. rugslag Heeren: 1. S. v. d. Meer, H. V. G. B., 39.4 seconden; 2. H. Schilfer, Duisburg, 41 seconden; 3. G. Miekat, Essen, 41.4 seconden. 8 maal 50 M. vrije slag Heeren: 1. Duis burg, 4 min. 39 seconden; 2. H. V. G. B., 4 minuten 42 seconden. 4 maal 50 M. wisselslagestafette: 1. H. V. G. B., 2 min. 31,4 sec.; 2. Duisburg, 2 min: 35 4 seconden; 3. Essen, 2 min. 36 sec. Puntentelling: 1. H. V. G. B. 35 punten; 2. Duisburg, 30 punten; 3. Essen, 6 punten. De wedstrijden van Zondag. Den volgenden dag hadden de H. V. G. B.'ers geen gernakkelijken dag, daar nu de 8 K.M. wedstrijd het hoogte punt was. Ter opluistering speelde het H. V. G. B.- zevental een wedstrijd tegen een gemengd Duitsch zevental Duisburg-Bocholt-Emme- rik in het haventje bij de finish een polo wedstrijd, terwijl tevens door G. Schouw en S. v. Meer aan de demonstratie schoon- springen werd deelgenomen. Om ongeveer half drie formeert zich de stoet en trekken de polospelers en schoon- springers met muziek aan het hoofd door Zutphen naar de haven. Nadat eerst Zut phen een polowedstrijd had gespeeld tegen een zevental uit Bocholt, bonden de H. V. G. B.'ers den strijd aan. De H. V. G. B.'ers zijn dircet in den aan val, doch Holdunet en Brouwer hebben eeni ge malen pech met schieten. Toch duurt het niet lang of Brouwer profiteert van een goed aangegeven bal van Van der Meer om H. V. G. B. de leiding te geven. Dan meet Holdrinet wegens verzwemmen het water verlaten De Duitschers komen door hun nummer meerderheid sterk in den aanval, de H. V. G. B.-achterhoede weet echter ge vaar te voorkomen. Door opzwemmen weten onze Haarlemmers het spel te verplaatsen en Brouwer doelpunt voor de tweede maal. Spoedig hierna is het rust. Na de rust is H. V. G. B. verre de meer dere en al zeer spoedig scoort Holdunet even later volgt Brouwer hetzelfde voor beeld. Doordat H. V. G. B. Veel zwemt raken d„ Duitschers langzamerhand de kluts kwijt, geregeld ontstaan er groote gapingen. De H. V. G. B.'ers weten hiervan duchtig te pro- fiteeren en brengen door Holnunet, v. Om meren. Bogaard den stand op 80. Dit is nu de Duitsche combinatie te bar ze zetten er alles op om een tegenpunt te maken, hetgeen even voor tijd gelukt. Voor- da,t echter het einde wordt gefloten bren gen de H. V. G. B.'ers den stand nog op 9 -1. De demonstratie schoonspringen van den toren in den IJsel viel zeer in den smaak van het zeer talrijke publiek. Vooral de sprongen van de 10 M. plank werden luide toegejuicht. Tijdens deze wedstrijden en demonstra ties waren buiten Zutphen de deelnemers aan den 8 K. M. wedstrijd gestart. Om in- geveer half vijf vertrokken eerst de dames en veteranen en vijf minuten later de senio ren. De strijd om de eerste plaats tusschen de dames is zeer zwaar geweest, met slechts 8 M. voorsprong wist mej. Baumeister O. D. Z. de winnares van het vorig jaar, mej. E. Smits. A. D. Z. te kloppen. In het veteranen-nummer behaalde onze stadgenoot Gerritse voor de tweede maal den eersten prijs. Van de start af nam hij met een snel tempo den kop en met een groot voorsprong op zijn mededingers werd hij eerste. Bij de seniores werd H. Schroenky, Bocholt weder eerste, doch de strijd om de overwin ning is spannend geweest en de Deventenaar Witte was een zeer goede tweede. De belangstelling van het publiek voor de zen grooten wedstrijd was buitengewoon een duizend menschen bevonden zich bij de finishen; met hartelijk applaus werden de deelnemers ontvangen. Te ongeveer zes uur was de laatste zwemmer gearriveerd en be hoorden deze dagen weer tot het verleden. De H. V. G. B.'ers en Zignea-dames kunnen met voldoening op hun tocht naar Zutphen terugzien. De uitslagen van Zondag zijn: 8 K.M. wedstrijd Heeren: 1. H. Schwensky Bocholt; 2. De Witte. IJssel, Deventer; 3. Elfrink, B. Z. Z. Zwolle: 4. Veenhout,. idem Zwolle; 5. Stender, Dolfijn, Amsterdam. Dames: 1. Mej. Baumeister, O. D. Z.; 2. Mei. Smits, O. D Z 3. Mej. Koning, S. Z. C. 5. Mej. Weers, O D Z. Veteranen: Gerritse, D. W. R. Haarlem; 2. v. Rekum, Neptunus, Arnhem; 3. v. Lunte- ren, R Z C, Rotterdam. Zondag hield H.P.C. zijn jaarlijksch zwem feest en evenals alle voorgaande jaren was 't een ideaal zwemweer. Het zonnetje maakte dat het in dezen toch al prettigen zwemvijver aan den Glipperweg te Heemstede voor toe schouwers en deelneemsters en deelnemers wel was uit te houden. Alles ziet er echt feestelijk uit. Aan lange masten, lijnen met de gebruikelijke vlag getjes, een groot aantal toeschouwers die een dikke haag vormden rondom het zwembas sin. Onder hen merkten wij o.m. op jhr. J. P. W. v. Doorn, burgemeester, den gemeentese cretaris, den heer N. Vos, verschillende raadsleden en een groot aantal toeschou wers waarvan talrijke dames in hun lichte zomertoiletjes, die den feestelijken aanblik verhoogden. Hqfr eerste deel van het programma is ge wijd aan den strijd voor leden van H PC. waarbij bleek dat H.P.C. in de toekomst over goede krachten gaat beschikken. Begonnen wordt met den 25 M. vrijen slag voor meisjes, le^en van H.P.C. of abonneée's van de zwem inrichting tot 14 jaar. Wat betreft het starten is het begin al heel slecht. 2 maal weigert het pistool. Mej. D. v. d. Jagt en mej. Nettie Kemper zwem men dan hun baantje zoo maar zonder tijd opname, en mej. v. d. Jagt weet als eerste aan te tikken, met vrij groot verschil. 25 vrije slag voor meisjes leden van H.P.C. of abonnée der Inrichting tot 16 jaar levert meer spanning vooral tusschen Nelly Rips- hagenCorrie Roozen. V. d. 6 deelneemstesr werd No. 1 Mej. Riphagen tijd 22 3/5 sec. 2. Corrie Roozen tijd 22 3/5 sec. 3. Tien Tierens tijd 24 3/5 sec. 3. 25 M. vrije slag jongens, leden van H.P.C. of abonné's van de zweminrichting 12—14 jaar. 9 deelnemers. 4 prijzen. In de le serie is al te zien wie beslag legt op den len prijs, daar L. Stuut zeer snel is. Hij legt zijn baantje dan ook af in 17 4/5 sec. 2. S. Eldering tijd 19 sec. 3. W. A. Ker- naer tijd 19 3/5 sec. 4. M. Visser tijd 30 3/5 sec. 4. 25 M. Vrije slag voor jongens leden van H.P.C. of abonné's van de inrichting 11 deel nemers, 3 prijzen. C. Kemper heeft een goeden slag en be looft wel iets vcor de toekomst- Hij legde het baantje af in den tijd van 15 2/5 sec. 2. J. Stuifmeel in 17 2/5 sec. 3. C. Dorsman 17 3/5 sec. In aanmerking genomen dat Kemper zeer slecht baan hield, is zijn t d alleszins goed. 5. 50 M. vrije slag voor leden van LI.P.C. be neden 20 jaar 3 prijzen. 6 deelnemers. Uitendaai, waarvan veel verwacht werd, viel tegen. Eldering zwom in een goed tempo. 1. H Eldering 34 2/5 sec. 2. D. Wesseling 35 1/5 sec. 3. J. Uitendaai 36 sec. No. 6 100 M. vrije slag heeren, Nationaal. Hiervoor is een zeer fraaie wisselbeker baar gesteld. 8 deelnemers. Hierin kwamen uit leden van D.W.R., H.P.C., A.Z., R.Z.C. Hier bleken vooral de A.Z.'ers het snelst te wezen. De H.P.C.'ers vielen tegen, vooral F. W. Moolenaar, die zich niet onder de prijs winnaars wist te plaatsen. 1 P. L. Bannenberg A.Z. tijd 1 min. 09 2/5 sec. 2. M. J. Köper tijd 1.10 4/5 sec. 3. C. Zee man tijd 1 min. 13 3/5 sec. No. 7 verviel daar slechts een deelneem ster zich had opgegeven voor de 100 M. vrije slag dames. Mej. Sutherland Royaards werd nu ingedeeld bij de 50 M. schoolslag dames nieuwelingen. Een spannend numifier was de 4 x 50 M. estafette wisselslag heeren (nationaaal, waar voor een zilveren lauwertak was uitgeloofd. Hierin kwamen uit de Waterratten, A.Z. R.Z.C. de Delft, H.P.C. 1 werd de Waterratten met J. Branden burg, Ch. Vrugt. A. L. de Bruyn en A. Lie- zenberg tijd 2 min, 27 sec. 2. A.Z. met W. A. Ambachtsheer, P. L. Bannenberg. G. v. Voorst en M. J. Körper, tijd 2 min. 27 2/5 sec. 3. Z. R. C. met L. Karpersboek, J. H. v. d. Woud, J. Schildman en J. Vuyk, tijd 2 min. 31 sec, 9. 50 M. schoolslag dames, nieuwelingen, Nationaal, waarin 5 dames uitkomen. Vooral mej. Kallerie van D, W. R. zwemt keurig en zij ontvangt een hartelijk applaus a's rij no. 1 in haar serie aantikt. Zij bleek dan ook de snelste te wezen in 441/5 sec. 2. Mej. Sutherland Royaards, H. 0- Z„ tijd 45 2/5 sec. 3. Mej. M. v. Galen, D. W. R„ tijd 50 sec. Voor öe 50 M. schoolslag heeren (nieuwe lingen) zijn niet minder dan 14 deelnemers. 1. H. Pieters, D. W. R.. tijd 40 4/5 sec. 2. R. J. Rohlfs, D. W. R„ tijd 411/5 .sec. 3. F. v. d. Mark, de Zijl, tijd 42 2/5 sec. Voor de 400 M. vrije slag heeren ls enor me belangstelling. Dat Braam hier favoriet is, .is algemeen bekend, maar W. A. Am bachtsheer van A. z. moet een zware con current zijn. Beiden zwemmen in de eerste serie naast elkaar, de 3e baan heeft G. v. Voorst. Nauwelijks' klinkt het startschot, of er wordt al een snel tempo ingezet. In de le 100 M. ligt Braam 1 M. voor, maar uan loopt hij iets uit, en na 150 M. heeft hü den voorsprong tot 3 M. vergroot. Na 250 M. is te zien, dat Braam zijn le plaats niet meer afstaat. v. Voorst, die in den aanvang achter bleef, kom dan opzetten en weet zoowaar Ambachtsheer te passeeren. In de laatste 50 M. zet Braam er een goeden spurt in en wint met bijna een baanlengte. Hij wordt luide toegejuicht. Tijd van Braam 5 min. 42 2/5 sec. 2. G. v. Voorst, A. Z„ tijd 5 min. 56 2/5 sec. 3. W. H. Ambachtsheer, A. Z„ tijd 6 min. 2 2/5 sec. J. v. Hemsbergen van D. W. R. en J. Kcoyman die de volgende serie vormden, maakten tijden van resp. 6 min. 17 1/5 sec. en 6 min. 38 2/5 sec. Daar de 50 M. vrije slag heeren, leden van H. P. C. boven 30 jaar verviel, volgde 5 x 50 estafette vrije slag heeren, na tionaal, waarvoor eveneens een wisselbeker was beschikbaar gesteld. Hiervoor kwamen uit R. Z. C., A. Z., H. P. C. I en II en D. W. R. A. Z., uitkomende met de neeren W. H. Ambachtsheer, P. L. Bannenberg, G. v. Voorst, M. J. Köper en J. F. Hansen, bleek verre in de meerderheid en legde den afstand af in 2 min. 38 1/5 sec.; 2. R. Z. C. met Korpenshoek, v. d. Woudt, Schildman, Vuyk en L. Otte werd 2 in 2 min. 47 4/5 sec.; 3. D. W. R. met Brandenburg, Vrucht, de Bruyn, Zeeman en Liezenberg in 2 min. 49 1/5 sec. Hierna had eerst een polowedstrijd plaats tusschen H. P. G. III en De Delft. De jonge H. P. C.-ers beschikken al over aardige spelkwaliteit. De beide Kem(pers weten al spoedig een 20 voorsprong te behalen, waaraan Stuifmeel voor rust nog een goal toevoegt. Direct na rust krijgt de Delft een vrijen worp te nemen, waarvan Heerkens Thijssen profiteert door tegen te scoren, 31. Met dezen stand komt het einde. Dan volgt nog een nummer schoonspringen, dat wel wat tegen viel. Slechts 2 dames en 1 heer hadden zich opgegeven voor de 3 ver plichte en 3 vrije sprongen. Met 52,42 p. legde mej. Sutherland Rooyaards van H.D. Z. beslag op den prijs, mej. B. Hestermans van het IJ bracht het tot slechts 49.96 p., terwijl de heer K. Offenberg De Delft, als eenige deelnemer me 25,26 punt gemakke lijk de fraaie medaille vm-overde. Als slot nog twee poïowedstrijden. H.P.C. IIde Waterratten II werd een felle kamp, die in de laatste 20 seconden beslist werd in het voordeel van D. W. R. Als Eldering van H. P. C. wegens te vroeg uitzwemmen het water moet verlaten, is D. W. R. sterker, doch Schutter houdt voor rust zijn doel schoon. Even na rust scoort Geertsen voor D. W. R. 01. Als Eldering dan weer terug mag komen, gaat de strijd gelijk op. Eldering plaatst naar Huysstede, die scoort 11. Als ten slotte even voor tijd D. W. R. een corner te nemen krijgt, scoort W. Hölske met een fraaie backhands, die de beslissing gaf. H. P. C. IR. Z. C. I. Reeds na 23 sec. plaatst ICooijman uit een vrijen worp naar Moolenaar, dien hij benut, 10, maar na 1 min. scoort Bannenberg den gelijkmaker, 11. Even is d» strijd vol spanning, maar langzaam aan komt H. P. C. in de meer derheid en nog voor de rust brengt Braam den stand op 3—1. Ook de tweede helft begint met H. P. C.- aanvallen, en als de lat R. Z. C. eens ter hulp ls gekomen, krijgt Braam, geheel vrij liggend, het leder en scoort 41. Dan komt R. Z. C. opzetten en Köhler laat een bal van Korpershoek glippen, 42. Het spel is dan zeer snel, Kodde zend een hoog schot in dat Hilhorst in eigen doel slaat 52a Nadat Köhler, die over het alge meen goed verdedigd vrij fortuinlijk eenige schoten hield, en Kooyman-met Hilhorst nog even lastig maakt, komt het einde met 52 voor H. P. C. Rest ons nog te melden, dat de heeren Hemsing en Mette de aanwezigen nog op een aantal fraaie sprongen vergastte, dat een 2 tal jonge H. P. C.'ers blijken gaven ook de springkunst reeds aardig te verstaan en dat

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6