Buitenlandsch Nieuws FEUILLETON RADIO-OMROER TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 20 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE 4 Paters Augustijnen Een marmeren altaar uit de 18e eeuw De zangmethode-Ward Het Eucharistisch Congres te Sydney DE BEKEERING EENER VESTAALSCHE MAAGD GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN KERK EN SCHOOL De onderteekening Tan het Kellog-pact. De Amerikaansche minister van buiten- landsche zaken, Prank B. Kellogg, is, ver gezeld van zijn particulieren secretaris en van den chef van den persdienst, per trein uit Washington naar New-York vertrokken, om naar Europa over te steken. Gemeld wordt, dat J. Reuben Clark, advo caat te Salt Lake City, tot onderstaatssecre taris van buitenlandsche zaken is benoemd. Clark zal het beheer van het departement van buitenlandsche zaken op zich nemen gedurende de afwezigheid van Kellogg. Kellogg gaat scheep op de „Isle de France" naar Europa. De te Parijs vertoevende direc teur van de af deeling West-Europeesche za ken, Marriner, zal zich na Kellogg's aan komst te Parijs bij hen aansluiten. De amb tenaren van het staatsdepartement te Washington wijzen er bij herhaling op, dat het Kellogg alleen en uitsluitend te doen is om de onderteekening van het anti-oorlogs pact. De Amerikaansche gezant te Dublin be vestigt, dat Kellogg de uitnoodiging van Cosgrave heeft aanvaard, om na de onder teekening van het pact te Parijs een bezoek aan Dublin te brengen. President Cosgrave heeft besloten met Kellogg te Parijs een sa menkomst te hebben en hem aan boord van den kruiser „Detroit" op 29 Augustus naar Dublin te begeleiden. Te Dublin zal Kellogg aan een aantal openbare plechtig heden deelnemen. Stresemann heeft eindelijk de uitnoodiging der Fransche regeering aanvaard, om te Pa rijs het Kellogg-pact mede te komen onder teekenen. Het zal de eerste maal na den wereldoorlog zijn, dat de Duitsche minister van buitenlandsche zaken in de Fransche hoofdstad komt. Dit feit op zichzelf is van beteekenis op het gebied van doelbewuste toenadering tusschen Frankrijk en Duitsch- land. Tevens zal dfc Duitsche minister onge twijfeld de gelegenheid aangrijpen om de hem nauw aan het hart liggende kwesties het Rijnland aan te roeren. Fransche bladen achten het niet meer dan logisch, dat Stresemann, die zulke dikke maatjes is met Briand, op het gebied van doelbewuste toe nadering der vroegere vijandelijke staten, ook zal pogen Poincaré te polsen over de vervroegde ontruiming van den linker-Rijn- oever. Daar tevens Kellogg in eigen per soon het pact te Parijs komt onderteekenen, is het eveneens vanzelf sprekend, dat nog 'n ander „brandend" vraagstuk de herstel en intergeallieerde schulden op het tapijt zal komen, niet officieel, wel te verstaan, maar in de aparte officieuze besprekingen der hooge staatslieden, die zoozeer het ge heim kennen om in knusse onder-onsjes, achter stevig gesloten deuren, belangrijke zaken te doen. Wie spreekt daar van „ge heime diplomatie?" Intusschen. de wereld neemt ook genoegen met achter de coulissen bekonkelde afspraken Het lijdt geen twijfel dat bij gelegenheid van de teekening van het anti-oorlogspact, te Parijs op 27 dezer, andere belangrijke internationale kwesties besproken zullen worden en in verband daarmee heeft Poni- caré een buitengewonen ministerraad bijeen geroepen tegen 23 dezer. Havas meldt, dat de bijzondere minister raad het protocol zal vaststellen voor de on derteekening van het pact. ter gelegenheid waarvan drie groote recepties zullen worden gehouden, n.l. door Doumergue, Poincaré en Briand. Verder zal de raad, behalve de diplomatieke kwesties, welke ter sprake zou den kunnen komen ook de vraagstukken be handelen, welke op de agenda der Volken bondsvergadering staan. Poincaré wil blijkbaar vooraf het Fransche standpunt vaststellen om oneenigheid onder zijn kabinetsleden te voorkomen. De premier zal zijn zomervacantie, welke bij te Sampigny doorbrengt, ervoor afbreken en naar Parijs overwippen. De komende dagen kunnen derhalve be langrijk worden en de aankondiging van den buitengewonen ministerraad heeft te Parijs al eenige sensatie gewekt. Betreffende de uitnoodiging van dr. Stre semann voor de onderteekening van het pact- Kellogg wordt bekend, dat de uitnoodiging tot den minister persoonlijk is ingericht. Er zullen dan ook geen andere leidende ambte naren van het departement van Buitenland sche Zaken den. minister vergezellen. Eenigerlei onderhandelingen met de Fran sche regeering over kwesties van algemeene politiek staan dan ook niet op het program ma, maar desniettegenstaande zal er ver moedelijk toch wel gelegenheid- zijn zoo danige onderhandelingen te voeren. De nieuwe Duitsche kruiser Het rjjksweer-departement heeft de N.V. Deutsche Werke te Kiel den bouw van den pantserkruiser A opgedragen. De bouw van dit oorlogsschip (binnen het kader van het verdrag van Versailles) heeft zooals gemeld aanleiding gegeven tot scherpe critiek op de regeering-Müller. In de soc.- democratische party gaan krachtige stem men op, die het ontslag der soc.-democra- tische rijksministers eischen. De „Germa- nia", het leidende roomsch-katholieke or gaan, is eenigszins bezorgd over de moge lijke politieke gevolgen van de nieuwe aan winst der Duitsche oorlogsvloot en schrijft: De houding van de sociaal-democratische rijksministers in het vraagstuk van den pant serkruiser heeft in de sociaal-democratische partij een beroering gewekt, welke een on zekerheidsfactor vormt, die gemakkelijk tot ernstige verrassingen kan voeren. Het moest den sociaal-democraten moge lijk zijn de besprekingen in het vraagstuk van den pantserkruiser tot die beteekenis terug te voeren, welke haar in meer alge meen verband werkelijk toekomt. De met zooveel spanning tegemoet ge ziene vergadering van de sociaal-democrati sche Rijksdagfractie en van den partijraad is, dank zij niet in de laatste plaats de'wilde campagne van de communisten tegen de sociaal-democratische ministers, met een sisser afgeloopen. Toen Zaterdagmorgen om 10 uur de ver- dering werd geopend, bleek de deelneming belangrijk grooter te zijn dan men had ver wacht. Ten na„ste bij 180 leden van de frac tie en van den partijraad waren uit hun vacantie-oorden naar Berlijn teruggekeerd om aan de besprekingen deel te nemen, o.w. ook de rijkskanselier Hermann Muller. Alleen minister Wissel ontbrak op het appèl. De debatten duurden wel is waar lang pas om 7 uur des avonds werd de vergade ring gesloten maar zij droegen een vrü rustig karakter, rustiger in ieder geval dan men, gezien de algemeene opwinding in ar beiderskringen en de scherpe moties, die met name in Saksen, de laatste dagen sche ring en inslag zijn geweest, had durven verwachten. Hermann Mtiller verdedigde de houding van de roode ministers en bracht weer de zelfde zwakke argumenten te berde, die in de dezer dagen gepubliceerde officieuze ver klaring worden opgesomd. Het was, naar een van de deelnemers aan de vergadering ons na afloop zeide, een slechte verdediging van een slechte zaak en als het lot van de socia listische ministers alleen van deze verdedi ging afhankelijk wa geweest, zou het er slecht voor de heeren Müller c.s. hebben uit gezien. Maar gelukkig voor hen werd zoo veel kabaal gemaakt en zulk een ophitsen de campagne gevoerd, dat het zelfs de meest oppositioneele elementen in de sociaal-demo cratische partij te bar werd. Men begreep, dat een crisis in de partij slechts koren op den molen van Moskou zou zijn en'dit ge noegen heeft men den communisten niet willen doen. Daaaan alleen is het te danken, dat het in de vergadering niet heeter is toe gegaan en dat er ten slotte een motie werd aangenomen, waarin wel is waar nog eens wordt verzekerd, hoezeer men het betreurt, dat de socialistische ministers vóór het bou wen van den kruiser hebben gestemd, maar waarin tevens nadrukkelijk wordt verklaard, dat ministers in het belang van de arbeiders klasse in het kabinet moeten blijven. Deze mot:'-" is niet met algemeene stem men aangeno: ;n. Er waren, als wij goed zijn ingelicht zelfs heel wat tegenstemmers, maar zij bleven toch ver in de minderheid. Samenvattend kan men zeggen, dat alles bij het oude blijft. De pantserkruiser wordt ge bouwd, en de roode ministers behouden hun portefeuille, maar men kan niet beweren, dat het gezag van Hermann Müller en van de drie andere socialistische ministers door dit incident is gestegen. Integendeel! De Poolsch.Litausche kwestie Zooals gemeld is, heeft Polen aan Litauen voorgesteld om de rechtstreeksche onder, handelingen tusschen belde landen op 30 Augustus t;e Genève te hervatten. De Raad van den Volkenbond zal zich met de Poolsch.Litausche kwestie wederom hebben bezig te houden. Men moet dus toch te Genève zijn en zou nu blijk kun. nen geven van goeden wil om onderling de daar hangende vraagstukken te bespreken. De altijd weerstrevende heer Woldemaras heeft echter dit Poolsche voorstel weige rend beantwoord. Juist omdat de kwestie wederom voor den Volkenbond komt, heeft Woldemaras bezwaar tegen onderlinge be sprekingen te Genève,' die op den dag van de bijeenkomst van den Raad zouden beginnen. Men heeft dan genoeg te doen en zou voor onderlinge besprekingen geen tijd heb ben. En de heer Woldemaras doet zijn wei gering dan vergezeld gaan van allerlei on. beteekenende formeele bezwaren, die wel duidelijk toonen, hoezeer hij er op uit is, om zich te onttrekken aan hetgeen inder. tijd juist door den Volkenbond is aangera. den. Zoo zal de Poolsch.Litausche verhouding dus weer door den Raad van den Volken bond moeten worden behandeld, zonder dat beide partijen een stap nader tot elkaar zijn gekomen. Maar intusschen heeft Woldemaras door zijn onverzoenlijke houding zijn positie tegenover den Volkenbond ten zeerste verzwakt. Dat bleek wel uit de houding, die door den voorzitter van den Raad en den rapporteur in de Poolsch.Litausche kwestie, jhr. Beelaerts van Blokland, is aangenomen tegenover het verzoek van Litauen om in verband met de Poolsche legermanoeuvres een onderzoek te doen in stellen aan de Poolsch.Litausche grens. Het verzoek werd geweigerd, omdat de Volkenbondsautoriteiten van oordeel wa ren, dat na de Poolsche verklaringen er voor een dergelijk onderzoek geen aanleiding was. Dat wil dus zeggen, dat men in Vol kenbondskringen volstrekt geen waarde hecht aan de verontrustende uitleggin. gen die Litauen aan de Poolsche politiek geeft en zich niet op een dwaalspoor wil laten brengen door da sensationeele mededeelingen over de booze Poolsche plannen. In verband hiermede is zeker wel van belang er op te wijzen,, hoe de beweringen van Litausche zijde over de voornemens van Pilsoedski ter gelegenheid van zijn bezoek aan Wilna volkomen on gegrond zijn gebleken. Pilsoedski heeft niets gedaan van al hetgeen van Litausche zijde omtrent zijn plannen werd beweerd. Het is nu zeker te hopen, dat ditmaal eindelijk de Raad van den Volkenbond er in zal kunnen slagen aan de onhoudbare toestanden in dit deel van Oost-Europa een einde te maken. Albanië weer Koninkrijk? Europa staat op het punt weer een nieuw koninkrijk of vorstendom rijker te worden... in Albanië. Te Rome waar men van de Alba- neesche zaken bijzonder goed op de hoogte is, weet men te vertellen, dat de huidige president van Albanië, Ahmed Zogoe, zich binnenkort tot koning of vorst des lands zal laten uitroepen. Al geruimen tijd is sprake geweest van een herstel der monarchie in Albanië, waar prins Wilhelm von Wied op 7 Maart 1914 den troon besteeg, maar reeds op 5 September van datzelfde jaar de vlucht nam. Na den wereldoorlog werd Albanië een republiek, waarvan Ahmed Zogoe, sedert drie jaren, president is. Hij beschikt stellig over méér aanhang in den lande dan de aange waaide prins von Wied en daarenboven kan Ahmed Zogoe op steun van Italië rekenen. Hij heeft, naar uit Rome wordt gemeld, reeds verschillende mogendheden gepolst en ook voelhorens uitgestoken bij zijn Balkan-buren en het resultaat was zoo bevredigend, dat Zogoe het er thans op wagen kan zijn hoofd met de Albaneesche kroon te versieren. Ahmed Zogoe gaat voorzichtig te werk. Hij wachtte eerst de algemeene verkiezingen af, die Donderdag jj. aan zijn regeering een ver pletterende meerderheid bezorgde. Om dit gunstig resultaat te bereiken waren in Al banië ook doeltreffende voorzorgen genomen en o.a. waren alle leiders van de oppositie in ballingschap gezonden met de boodschap, dat indien zij terugkeerden de galg voor hen klaar stond. De constitueerende vergadering zal nu deze week bijeenkomen en men verwacht, dat deze de door Zogoe verlangde wijzigingen in de grondwet zal aanbrengen, n.l. hem tot ko ning willen verheffen, wellicht nog met een overgangstitel van „president voor het le ven," welke dan de brug zal vormen naar het koningschap. Een „oorlogje" in Mongolië Uit Charbin komen berichten, dat Sovjet- Mongolië aan den staat Barga den oorlog heeft verklaard, ten einde dezen te dwingen zich weer bij Mongolië aan te sluiten. Roode cavalerie der Mongolen, die door de Russen is geoefend, is over de grens "getrokken en heeft twee spoorwegstations aan den Oost- Chineeschen spoorweg bezet. Het gebied van Barga, ook wel Bargoe of Barckoet genaamd, lig aan de West-grens van Mandsjoerije. Het maakte zich in 1912 los van China en sloot zich aan bij het nieuwe gebied van Oerga, dat zich van China had losgescheurd. Sedert werd Barga uit naam van den heerscher van Oerga door prins^ Itioefoe geregeerd. Toen het rijk van den Czaar ineenstortte, trachtte China zijn invloed in Mongolië te herstellen. In 1921 echter trad een nieuwe regeering te Oerga in, die onder invloed van Sovjet-Rusland staat. Naar de „Times" meldt, hebben berich ten over het optreden der Mongoolse*»» troe pen in de buurt van Heilar in NoordeUje Mandsjoerije groote ongerustheid verwekt. De gouverneur van Heiloengkiang heeft te Moekden om versterkingen gevraagd. Een trein, die 15 Augustus van Mandsjoeli was vertrokken, is door Mongolen aangehouden en doorzocht. De Chineesche Oosterspoorweg is op ver schillende punten opgebroken. De Siberische trein, die 16 dezer van Charbin in Westelijke richting zou vertrekken, is cwwhfcuden. 't Bericht, dat de Mongoolsche troepen, die 5000 man sterk zouden zijn, onder leiding van een sovjet-officier staan, is niet beves tigd, doch het is zeker, dat er een beweging van de „roode" boeren aan den gang is. Of Moskou achter deze beweging staat, is de vraag. De toestand in Mandsjoerije is reeds netelig genoeg en het is onwaarschijn lijk, dat sovjet-Rusland een beweging zou steunen, waardoor de status quo wordt be dreigd en aan Japan gelegenheid gegeven zou worden zijn positie in Mandsjoerije te versterken. De correspondent van de „Morning Post" te Charbin meldt, dat de vijandelijkheden voortduren. Afdeelingen Mongoolsche sov jet-troepen verontrusten de bevolking van Bargas en dwingen de bewoners zich bij de onafhankelijkheidsbeweging aan te sluiten. Volgens berichten uit Amerikaansche bron staat de roode Mongoolsche ruiterij onder bevel van den Russischen generaal Soel- kowskl. Een Chineesch leger trekt de Mon golen tegemoet. FABRIEKSSPIONNAGE TEN BATE VAN FRANKRIJK. Dezer dagen zijn drie agenten van de Fransche geheime politie, de z.g. Süreté ge arresteerd. De gearresteerden zijn drie employé's van de I. G. Farbenindustrie te Ludwigshafen en wel de laborant Fritz Hellmann de labo rant Richard Müller, beiden uit Ludwigs hafen en de werktuigkundige Arwalder uit Mannheim. Bij te zelfder tijd in de woningen der ge arresteerden gedane huiszoekingen moet be zwarend bewijsmateriaal in de handen der politie zijn gevallen, waaruit blijkt, dat de drie employé's fabrieksspionnage in de Duit sche chemische industrie hebben bedreven. Volgens de berichten -omvat de spionnage in hoofdzaak de fabriek te Ludwigshafen en Oppau van de I. G. Farbenindustrie en, naar het heet, blijkbaar ook het „Leuna- werk" te Mersburg bij Halle. De betrekkin gen der gearresteerden tot den Franschen spionnagedienst moeten teruggaan tot 1927. Naar de „Ludwigshafener Generalanzei- ger" mededeelt, kon helaas niet meer wor den voorkomen, dat reeds eenige bedrijfsge heimen in de handen der tegenpartij zijn geraakt. ERNSTIG ONGEVAL IN EEN KAZERNE. Naar uit Nizza gemeld wordt, is in de ka zerne van VUla Franca een deel van het dak ingestort, waarop eenige arbeiders werkzaam waren. Drie werklieden verdwe nen met het dak, dat door de plafonds van de derde en tweede verdieping heenviel, in de diepte. Zij kwamen terecht op de eerste verdieping tusschen een groep soldaten. On der de puinhoopen werd het lijk van een der dakbedekkers gevonden. De overige twee arbeiders, alsmede zeven Alpenjagers wer den ernstig gewond. DE BERGING VAN DE ENGELSCHE DUIKBOOT „L. 55" In een bericht uit Moskou worden nadere bijzonderheden meegedeeld omtrent de ber ging van de ,L. 55", de Engelsche duikboot, die in Juni 1919 in de Baltische Zee gezon ken is. Hierbij wordt er op gewezen, dat in het boek van den 'Engelschen marine-des kundige Wilson: „Linieschepen in actie", meegedeeld wordt, dat in 1919 de „L. 55" verloren is gegaan, doch de bemanning ge red kon worden. Het Russische bericht maakt hieruit de gevolgtrekking, dat de En gelsche admiraliteit deze gebeurtenis tot nu toe geheim heeft gehouden. Na de lich ting van de duikboot kon worden vastge steld, dat in het geheel 43 man omgekomen zijn. 37 lijken werden gevonden in ruimten waar het water nog niet was doorgedrongen De commandant was nog bij de stuur-inrich- ting. De geraamten vielen bij aanraking uit een. De lijken der matrozen, die zich be vonden in de ruimte, waar het water nog niet was doorgedrongen, vormden een taaie massa, die echter bij aanraking ook uiteen viel. De gummi-kleedingstukken, waarmede de lijken bekleed waren, zijn echter geheel bewaard gebleven. De beenderen zijn opge baard. De voorwerpen van waarde die ge vonden zijn, zullen aan de bloedverwanten in Engeland toegezonden worden. De admiraliteit heeft door middel van de Noorsche regeering tot de Sovjets het ver zoek gericht toestemming te verkrijgen tot het zenden van een oorlogsschip om het stoffelijk overschot van de bemanning dei- in 1919 in de Oostzee gezonken duikboot ,L. 55" naar Engeland over te brengen. VRIJGEVIGHEID van venizelos ut Athene wordt aan het „Berliner Tage- blatt" gemeld, dat Venizelos in de laatste zitting van het kabinet een algemeene ver hooging van de salarissen der staatsambte naren heeft voorgesteld. Hiervoor zal in de begrooting een post van 135 millioen drach men worden uitgetrokken. Voorts besloot de regeering alle officieren van het leger, de "marine, de gendarmerie en van de politie een toeslag van 7 pet. te geven. Al deze salaris-verhoogingen hebben terugwerkende kracht tot het begin van het begrootingsjaar 1928'29. Evenals de ge deeltelijke uitbetaling van de schadeloosstel lingen aan de vluchtelingen heeft deze maat- rege natuurlijk ten doel de ambtenaren en officieren gunstig voor Venizelos te stem men. Hij hoopt op deze wijze zijn vooruitzich ten voor de verkiezingen te elfder ure nog wat te verbeteren. STORMRAMP IN ALGIERS Uit Constantine wordt aan de Matin" gemeld: Djidjelli (in Algerië) is door een verwoestingscatastrophe geteisterd. Alle ver bindingen zijn verbroken. Er zijn 15 personen gedood en 150 gewond. In de haven van Bougie is een boot omge slagen, waarbij van de 7 opvarenden er 5 ver dronken. Stormen en overstroomingen in de V. S. Hevige stormen en overstroomingen heb ben in de staten Virginia, Noord- en Zuid- Carolina en Georgië groote schade aange richt, waarvan de omvang nog niet kon worden geschat. Vele spoorweg-, telegraaf - en telefoonverbindingen zijn verbroken, ter wijl verscheidene dijken bezweken zijn en een aantal bruggen werd weggeslagen. De boeren in die staten zijn er bijzon der onfortuinlijk aan toe, omdat voor dui zenden hectaren bouw- en akkerland ver woest zijn en tallooze huizen vernield. Onder diamantdelvers. Uit Rio de Janeiro wordt bericht, dat tien duizen man platelandspolitie onder aanvoering van José Morbeck, die in de wandeling de „Cecil Rhodes van Zuid-Ame- rika" heet, een eind hebben gemaakt aan een guerilla in den staat Matto Grosso door de verjaging van twee duizend ontevreden inheemsche diamantdelvers over de grens van den staat Goyaz. De strubbelingen be gonnen toen de inlanders bemerkten dat zij waren betaald met valsch geld voor weken- langen zwaren arbeid op zoek naar vind plaatsen in ongezond oerbosch. De woeden de inlanders besloten ten slotte hun werk gevers uit te roeien. Zij braken huizen af, verbrandden nederzettingen en vermoord den de bewoners. De gouverneur van Matto Grosso kwam tusschenbeide, doch hij slaag de er niet in, den toestand meester te wor den. Toen deed José Morbeck, de „onge kroonde koning" van het gebied, een beroep op zijn aanhangers, die min of meer op treden als plattelandspolitie. Tien duizend man schaarden zich om hem, terwijl de malcontenten zich verzamelden onder d.e ba nier van een rooverhoofdman, genaamd Carvel Hinho, of bijgenaamd „Watereik". Morbeck's mannetjes slaagden er in de vol gelingen van den roover te overweldigen, van wie 2000 naar den staat Goyaz werden gedreven. Daar werd hun onderdak verleend en hun toegestaan, in de diamantvelden van den staat te werken, nadat de gouverneur hen had doen ontwapenen. De diamantvelden der belde staten zijn al sedert 1918 centra van wrijving en onge regeldheden, toen een Duitsch diamantdel- ver de eerste steenen vond, in het gebied van de Araguayrivier. Sedert zijn avontu riers van elk slag de velden binnenge stroomd, niet alleen van Brazilië, doch uit alle hoeken der wereld. Zonder spoorwegen wegen en andere middelen van contact met de beschaafde wereld maakten zij hun eigen wetten en pasten die op hun eigen wijze toe. Het ontwakende China. Generaal Tsjang Kai Sjek verklaarde bij het van stapel loopen van een kleine Chi neesche kanoneerboot: China moet tot zijn volledige bevrijding een zeemogendheid eer ste klasse worden en heeft binnen tien jaar een oorlogsvloot noodig van 600.000 ton. ITALIë PROTESTEERT TE BELGRADO Het „Giornale d'Italia" deelt mede, dat door Italië tot Zuid-Slavië een protest is ge richt tegen de incidenten te Spalato, waarbij officieele verontschuldigingen van de plaat selijke autoriteiten van Spalato aan den Italiaanschen consul en bestraffing der schuldigen worden gevraagd. De Italiaansche gezant te Belgrado ver klaarde bovendien, dat hij zich het recht voorbehield om alle andere vergoedingen te vragen die de Italiaansche regeering noodig mocht achten. Soemenkowitsj, plaatsvervangend minis ter van buitenlandsche zaken van Zuid- Slavië betuigde den Italiaanschen gezant zijn leedwezen en bood zijn verontschuldigin gen aan. Men meldt uit Sebenico. dat te Hoeblitz 'n groep betoogers met steenworpen schade heeft aangericht aan boord van het Itali aansche stoomschip „Promotore". Er zijn eveneens steenen geworpen naar woningen die door Italiaansche optanten worden bewoond. Naar „de Morgen" verneemt, zal het no viciaat der Paters Augustijnen van Witmar- sum worden verplaatst naar Eindhoven, ter wijl de studie der Philosophie, welke thans te Eindhoven geschiedt, met ingang van 15 September a.s. in het klooster der paters aan den Graafschen weg te Nijmegen wordt vervolgd. De professoren dr. Mackaay en Dr. Ver meulen worden van Eindhoven naar Nijme gen verplaatst, terwijl pater Bloem van Witmarsum naar Eindhoven zal verhuizen. In het parochieblad der kerk van den H. Willibrordus Binnen te Amsterdam, „Het Vredesduif je", wordt het volgende gemeld: Ongeveer een halve eeuw geleden werd doöï Dr. P. Cüypers den bekenden bouw meester van het Rijksmuseum een nieuws kerk gebouwd in het Limburgsche dorp Leur. In de oude dorpskerk stond een wit marme ren altaar uit de 18e eeuw, dat in de nieuw gebouwde kerk heel niet paste, en daarom door bemiddeling van de heeren Dr. P. Cuypers en Victor de Stuers aan het Rijk overgedaan als monument in het Rijksmu seum geplaatst werd. Men is nu echter in dat Museum langza merhand zuinig moeten worden met de plaatsruimte. Daarom oordeelde de tegen woordige directeur, de heer Schmidt Dege- ner, dat bedoeld altaar dat immers van betrekkelijk recenten datum is daar min der goed op zijn plaats was. En zoo deed hij aan den heer C. Baard, den katholieken directeur van het Stedelijk Museum het voorstel: indien u een katholieke kerk weet, bij voorkeur in Amsterdam, waar dat altaar geschikt geplaatst kan worden, ben ik be reid aan Z.Exc. den Minister van O. K. en W. voor te stellen, het aan zulk een kerk in bruikleen af te staan. De heer Baard kende onze kerk en wist, dat ons Jozef-altaar zonder schade kan worden opgeruimd, en hij oordeelde, dat het altaar uit het Rijksmuseum in onze kerk paste. En zoo kwam op een goeden dag tot het Kerkbestuur het voorstel, bedoeld al taar van het Rijk in bruikleen te vragen en in onze kerk te doen opstellen. Een voorstel, dat wel vrij aanzienlijke kos ten voor ons meebrengt, want niet enkel moet de bodem zóó versterkt worden, dat hij een marmeren altaar dragen kan, maar bovendien moet dit altaar een zeer bewer kelijke reinigingskuur ondergaan, hier en daar gerestaureerd en dan weer opgebouwd worden; maar dat toch te aanlokkelijk was om het niet gaarne en dankbaar te aan vaarden. En zoo komt onze kerk door de goedgun stige beschikking van den Minister en de hooggewaardeerde medewerking van den heer Schmidt Degener, directeur van het Rijksmuseum, in het bezit van een zeer waardevol altaar; immers een altaar van kostbaar materiaal en kunstvolle bewerking. Blijkens een inscriptie in het marmer, is het altaar ontworpen en uitgevoerd door A. J. Ansiaü in het jaar 1782. Onderaan in het basement staat nog: A. D. van Aert 1787. DINSDAG 2i AUGUSTUS HILVERSUM. 1071 M. 12.302.00 Lunchmu-iek door het Trio Courtel. 6.00—7.45 Concert door het Omroep-orke t o. I. v. Nico Treep. G. B. de Boer, accor deonvirtuoos. 10.00 Persber. HUIZEN, 340.9 M. Na 6 uur 1870 M. (Uitsluitend KRO- Uitzendinsen). 12.30—1.30 Lunchmuziek door het Tri.i Winkels. 6.007.00 Gramotoonm* z,ek. 8.15 Concert in Loon op Zand. De Kon. Harmonie Sophia's Vereeniging, Dir. P. J. van Abeelen. Het mannenkoor „Echo der Duinen", Dir. J. D. E. v. d. Heuvel. (C. Dan- kers, saxophone, C. v. a. Nieuwenhuizen, clarinet. A. Dankers, alt-saxophone, C. Denkers, tenor-saxophone en M. V. d. Hoven, bariton-saxop' one. Spr. J. D. E. van den Heuvel Loon op Zand en zijn industrieën. DAVFNTRY. 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramo'oonmuziek. I2.20 Fausto Bomno's sextet en V. S. Turnnuil, alt. .20—2.20 Orkestconcert. 4.20 Orkestconcert. 5-20 Voorlezing van Pr'za. 5.35 Kinderuurtie. 6420 Gramofoonmuziek. 6.50 Nieuw ber. 7.05 Gramotfoonmuzick. 7-20 Lezing Londoners country. 7.25,De liederen vin Mousso .-- sky, voor sopraan. 7.50 Qudc volksmuziek. Salon orkest en J. Farrington, bas. 8.so De Wireless Singers. S.Eaton, viool. 9. "5 Lezing r Housing. 8.50 Ni-uws bcr. 10.10 „The lacked Chest*', i-acter van Masefield. 10.5012.20 Dansmuzie*. PARIJS „RADIO-PARIS", I ;5<* M. 12.50—2.10 O-kestconcert. 4.055.05 Orkest concert. 0.05 11.20 Concert. Orkest en Hr. Dov-yn, piano. Daarna „Louise de Charpentier", radio-toaneel. LANGENBERG, 469 M. 12.30V-io Mechanische muziek. 1.252.50 De Wiener SchV^lbenSchram- meln. Concert. 6.20—7.15 Orkestconcert. t*-35 Concert. „G'schichten aus den Bergen". Orkest en so listen. "ang, muziek, radio-tooneel. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. (2.EESEN) 12.205.20 Lezingen. 5.206.20 Orkestconcert. 6.208.05 Lezingen. 8.50 Concert. Ouverture s. Het Omroep-orkest o. I. v. Bruno Seidler-*—Winkler. HAMBURG, 395 M. 4.35 Guitaarconcert eaü liedjes bij de luit. 5.20 Orkestconcert. 6.20 Orkestcon cert. 8.20 „Der saturnische Liebhaber", tra*i-c»vmeaie in 3 acten van R. Walter. Daarna tot 11.20 Cabaret. BRUSSEL. 509 M. 5.20 Gramofoonmuziek. 5-5° Orkestconcert. 6.50 Orkestconcert. 8.20 Concert in den dierentuin Antwerpen. 10.35 Sluiten. Overigens zal iedere aandachtige beschouwer gemakkelijk zien, dat het altaar met zijn omlijsting zeker niet in zijn geheel van één maker, noch ook van denzellden tijd is. Men schrijft ons Tijdens de R. K. Kerkmuziekweek, die van 2630 Augustus te Utrecht zal werden gehouden, zal o.a. als spreekster optreden mevrouw J. B. Ward uit New-York. Me vrouw Ward zal spreken over haar stemvor- ming en zangmethode, terwijl een klein koortje van meisjes, van ongeveer 17 jaar uit New-York en een koortje van school kinderen jongens en meisjes - van de 2e klas der lagere school uit de Limburgsche dorpen Haelen en Horn onder leiding van rector Vullinghs en den heer Lennards het gesprokene zullen demonstreeren. Mevrouw Ward is een Amerikaansche dame, die haar leven, haar krachten en ver mogen gewijd heeft aan de verspreiding van den Gregoriaanschen zang. Van huis uit Protestantsch omhelsde zij ongeveer twintig jaren geleden op ruim 30-jarigen leeftijd het Katholiek geloof. Zij volgt de leer van de school der Benedictijnen van Solesmes, waar zij elk jaar minstens drie maanden verblijf houdt. Aan het H. Hart-College te New- Yoric stichtte Mevr. Ward in 1918 een leer stoel voor kerkmuziek „Pius X-Instituut" genoemd. Aan dit instituut zijn in 10 jaar tijds reeds duizenden leerkrachten gevormd. En dezen zijn nu bezig volgens de Ward-methode de zangkunst te onderwijzen aan ruim een half millioen schoolkinderen. Want door de schoolkinderen wil Mevr. Ward haar her vormingsplan ten opzichte der kerkmuziek verwezenlijken. De groote trekken van haar zangmethode heeftMevr.Ward ontworpen in samenwerking met Dr. Shields, destijds professor aan de Katholieke Universiteit van Washington, en in overeenstemming met zijn paedagogische beginselen, neergelegd o.a. in „Philosophy of Education". De ondervinding heeft geleerd dat volgens de methode Ward ieder kind gemakkelijk en goed leert zingen en dat iedere onderwijzer(es) in staat is de methode goed te leeren toepas sen. Mevrouw Ward is de eerste, en tot nu toe de eenige, die de onderscheiding verwierf van Doctor honoris causa van de Pauselijke Hooge School voor Kerkmuziek te Rome. Zij verkreeg ook de Pauselijke onderschei ding „Pro Ecclesia et Pontifice". Voor haar voordrachten, die Woensdag 29 Augustus te 12 en 21/, uur in het Gebouw voor K. en W. te Utrecht worden gehouden, zal ongetwijfeld groote belangstelling be staan. Op het 29ste internationale Eucharistische Congres, dat van 59 September a.s. te Sydney zal gehouden worden, zal de hulp bisschop van Kardinaal Hayes Mgr. Dunn n „geestelijk bouquet" voor Paus Pius XI aan bieden van de Katholieken der Ver. Staten Mgr. Dunn is op 23 Juli j.l. naar Sydney ver trokken. Het „bouquet" beslaat 72 bladzijden, die in wit kalfsleer gebonden zijn, terwijl op den band en relief een gouden kelk met edel gesteente is aangebracht, waarboven een hostie van kostbaar wit gesteente. Het boek vermeldt 22.145.089.361 handelin gen van godsdienstige strekking, waaronder opgedragen en bijgewoonde Heilige Missen, daadwerkelijke en geestelijke Heilige Com muniën, gebeden enz. Het „geestelijk bouquet" zal door Mgr. Dunn te Sydney overhandigd worden aan kardinaal Cerretti. den pauselijken legaat naar het Eucharistische Congres die het bij zijn terugkeer te Rome aan den Paus zal ter hand stellen. Het „bouquet" is samengesteld door de Pa ters van het H. Sacrament. 24 Ik heb niet meer kunnen doen, zeide de oude vrouw. Ik zou gaarne gewild heb ben, dat er meer eerbied rondom haar lijk heerschte. Het Is reeds veel. Wat was deze vrouw? Een vreemdeling ln ons land en voor u een heidin. Het is waar, maar we moeten ons medelijden tot allen uitstrekken. Toen ze ophield met spreken, hoorden zij zware voetstappen. Verscheidene man nen verschenen vervolgens op de smalle trap, met een soort gesloten kist Del aden. Oi zeide de tinata kort, de dragers!!! Zij onttrok zich aan het gezicht van deze nrwa mannen, die hun ambt met schaam teloosheid vervulden. Een van hen zei op gemoedelijken toon tot haar: t. naar döfchter of haar nicht zijn, ge kunt haar volgen. Maar »L zonder wachten, als door een plotselingen onverstandigen schrik aange grepen, sloeg gejaagd, geheel in strijd met haar natuur, haar mantel om, en hen ach terlatend in de kamer met de doode, rende zij naar buiten. HOOFDSTUK VI Nauwelijks was Flora op straat, of zij vertraagde haar loop eenigszins. zy beefde alsof zy aan een groot gevaar ontsnapt was. Iedere blik op haar slavinnenkleeding ge worpen, scheen haar er een van kwaadwil lige scherpzinnigheid. Eerst liep ze langs de huizen en om zich een houding te geven, scheen zy zich te interesseeren voor de koop waren der winkels. Dan, daar dit de op merkzaamheid trok, ging zij weer naar het midden der straat en versnelde haar pas. Na haar onbezonnen daad zoo jammeriyk mislukt was, werd zy er onge rust over en kreeg er byna een kleur van. En zich alleen te voet te bevinden, zonder slavinnen, zonder lictores, zonder bescherming, welk een vernederende ver rassing! Nu pas ontdekte zy, dat zij menschen tegenkwam, die ook maar de geringste op voeding misten, en dat de Suburra een hol vormde, waaruit zy zich moest haas ten weg te komen. Meer dan eens spatte de modder op haar sandalen, maar deze volkswyk kon ze niet langzaam doorkruisen. Met het uur vermeerderde de drukte en het leven. Nu eens noodzaakte een wagen vol steenen den voorbygangers om dtegen de muren te gaan staan, dan weer staken de pas afge houwen pijnboomstammen met hun zwie pende uiteinden een eind buiten de wa gens, dan weer versperden een troep man nen, die alle mogeiyke soorten huisraad droegen, den weg. Er waren er, die ver huisden, en atroozakken, tafels water en oliekruiken verschenen van verre op hun schouders. Bij dit alles een oorverdoovend lawaai; opeens bevond zich de ongelukkige Flora, die niet wist waarheen uit te wyken op het punt omvergegooid te worden door een groote sterke vrouw, die dicht bij haar liep. Een krachtige hand trok haar juist nog bytijds naar achteren, zy meende Se- gearix te zien, maar het was slechts Boni- facius. Pas toch op, riep hij haar toe, zondér haar te herkennen, waar hebt ge toch uw verstand. Dan zyn oogen opheffend: Is het niet de edele Flora, die ik hier in deze vermomming ontmoet? O, Bonifacius, antwoordde zU, zwijg toch en breng mij weg. HU antwoordde niets, maakte een door gang tusschen de menigte, gevolgd door het jonge meisje en leidde haar op deze manier naar een minder drukke plaats. Dan, om haar beter te beschermen, ging hy naast haar loopen. Wat doet ge- hier toch te midden van dit volk als een dwaze maagd? Hebt ge reeds aan de gevolgen van uw vermom ming gedacht? Beoordeel mij niet verkeerd, Bonifacius ik wilde slechts een waarzegster raadple.' gen, een Chaldeesche. Maar zy is dood en mün reis is te vergeefsch geweest. Des te beter, uw plaats is daar niet. En sta my toe u te zeggen met een vry- heid, die u me niet kwalük moet nemen, dat u ln het huis van die ongelukkige niets te maken hebt. En wilt ge nu in dit kleed naar het college terugkeeren? Neen. zeide zij. Deze woorden waren snpl, kort en zachtjes gesproken. Natuurlijk koos de tinata Bonifacius niet tot haar vertrouweling, maar daar hij har tenslotte zoo gemakkeiyk herkend had, ondanks en mantel der slavin, zouden ook anderen haar dan niet gemakkeiyk her kennen? Niemand was te Rome meer bekend eri verd meer geëerbiedigd dan de zes Vestaal- sche maagden. Flora verscheen vanaf haar jeugd, altyd met alle eer onder het publiek en zy verwekte zooveel belangstelling, als men gewooniyk den vorsten bewyst. Cypasls, myn dienstmaagd, vervolgde het meisje wacht my misschien aan den Ingang van het Forum. Daar heeft ze my verlaten. Ik zal haar myn mantel geven. Neen, zeide de opzichter. Deze ver andering van kleeding moet op een veiliger plaats geschieden, waar ge niet kunt her kend worden. Ge hebt geiyk, maar wat dan te doen? Welnu, waarom zoudt ge niet eerst naar uw bloedverwant Livinia Valeria kun nen gaan? Voelt ge u in staat, om tot Carinon te loopen? Zeker, ik verlang er naar dezen man tel van my af te kunnen werpen. Gy zult daar ook tolai aantreffen, hernam hy, terwyi hy eenigszins op een afstand van haar ging loopen. Binnen een paar minuten zyn we er. Tot daar toe zal ik u bewaken. Flora kon hem zoo goed verstaan. Zij liep zwijgend voort, zich gehoorzaam rich tend naar de bewegingen van haar met gezel. Hare gedachten waren gejaagd en confuus. De verlegenheid, waarin zy nu verkeerde, en de verlichting, die zij straks zou ondervinden in de vriendeiyke woning van haar bloetverwante, deden haar de mislukking van haar tocht vergeten. Toen zy de vestibule van het kleine, maar weelderig ingerichte paleis van Livi nia Valeria betraden, liet Flora zich, doo- deiyk vermoeid, op een bank neervallen. Byna dadeiyk bemerkte zy dicht by haar Claudius, die meer achteraf zat te lezen. Hy hief het hoofd op. O, zeide Amata, terwyi zy haar mantel naar een slavin, die de wacht hield, wierp, £'j herkent my! Welnu! Straks zal ik u wel wederom zien. Tusschen haar en dit kind ontstond een stille sympathie en Flora, die zich ge wooniyk weinig om haar minderen be kommerde, stelde veel belang in dezen kleinen fluitspeler. Hu antwoordde met een glimlach en zelf liet hu, zonder dat men hem er om vroeg, Suzanna roepen, in naam van haar bloed verwante. De Vestaalsche maagd werd de kamer of cubicula binnengeleid, waarin zy ge woonlijk werd ontvangen. Dit was het vertrek van Suzanna. Het schoone lag meer in de zuiverheid van den bouwstijl en in de wuze, waarop de muren waren beschilder, dan in en ruk- dom, sierlijkheid en verscheidenheid der meubels. Het bed scheen zeer laag en zeer eenvoudig, omhangen met een wit linnefi gordijn. Bovendien zag men er nog een ronde tafel, een bank of canapé voor twee personen, en eenige stoelen met rechte leuningen. Het gewelfde plafond liet een getemperd licht binnen komen, dank zij den gebrandschilderden ramen, die zeer zeldzaam waren. Verscheidene «ogenblikken gingen voor- bü; het gordün werd op zy geschoven. Su zanna verscheen. Haar klassieke schoon heid kwam minder mooi uit door haar eenvoudige kleeding. Ook zy droeg witte kleederen: japon en tunica werden in het midden door een zilverkleurige ceintuur bijeengehouden, en de haken, welke aan de mouwen hingen, die tot over de elle bogen reikten, stelden gehelmde en gelau werde koppen voor. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 8