Liberale Geschiedschrijving Het doodelijk onge luk op de werf „Vooruit" Telegraphisch Weerbericht BUREAUX; N ASS AULA AN 49 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DINSDAG 21 EIGSTE JAARGANG No. 16939 n; I J.'s STRAFFE VAN VERLIES V\N ALLE RFCHTFN. GESl itOEVAL Benoemingen Per luchtschip over den Oceaan Begraf en is van het slachtof f ei Ongerustheid over het lot van den vlieger Hassell Botsing tusschen een goederen- en een kolentrein nabij Roermond Ernstig motor-ongeluk in Rotterdam Ernstig motor-ongeval Een gevaarlijke toestand Botercontrole stations Het luchtverkeer tusschen 1 Nederland en Duitschland Jert Acosta New York-Mexico City- Kostbare transporten Groote militaire oefeningen in September a. s. Voornaamste Nieuws De wervelstoi m op Haiti J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Ernstige autobotsing op den straatweg tusschen Renswoude en Scherpenzeel Verkeersongeval^ gTelefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per iveek 25 ct.; per kwartaal 13.25; per post, ser kwartaal i 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLB ADVERTENTIEN 35 ct. p. regei ^VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN. TIES, 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; like regel meer 15 ct., bij vooruitbeL TBij contract belangrijke korting. TIGEZONDEN MEDEDEELINGEN Isscben den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zyn ingevolge de verzekeringsvoor waarden f 00(111 ultkeerlngen: 1 OUUU.' tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende AANGIFTE MOET. OP Levenslange geneele ongeschiktheid tot werken doorl verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; f lij 'n breuk, van f in bij verlies v. i of anderen vinger. Een der redacteuren van het Alg. Han delsblad is vóór eenige maanden naar Mexico geweest om te trachten zich in den chaos van tegenstrijdige berichten, welke de laatste jaren omtrent het land van Cal- les zijn verspreid een juiste meening te vormen. Een alleszins verdienstelijk pogen! In het Handelsblad verscheen dan de laat ste maanden een reeks artikelen over «de Mèxicaansche republiek, waarin zeer veel lezenswaardigs stond. Ook werd daarin ge tracht de oorzaken van den godsdienststrijd bloot te leggen. Het moet erkend, dat ook hierbij de Handelsblad-redacteur loffelijke pogingen deed om onpartijdig te blijven; hij schroomde niet, de ruwe gewelddaden van de huidige regeering te laken. Historie schrijven is echter een moeilijke zaak. Men moet vaak tot bronnen afdalen, welke te ontdekken veel tijd, moeite en scherpzinnigheid kost; men moet een reeks feiten naast elkander stellen en voor zichtig oorzaken en gevolgen onderschei den. Dat iemand, die deze taak niet ge woon is, bij een vluchtige reis door een vrij onbekend land, 60 maal grooter dan Neder land, daarbij faalt, is niet te verwonderen. Zoo was het gemakkelijk den Handelsblad redacteur te wijzen op blijkbaar foutieve conclusies door hem over de verhouding van kerk en staat in Mexico gemaakt; wat dan ook de katholieke pers hier te lande niet onder zich liet. Merkwaardig is nu de wijze, waarop de Handelsblad-redacteur op deze billijke critiek reageert, merkwaardig vooral voor de nog altijd levende liberale mentaliteit bij een deel onzer landgenooten. Ik heb het ruwe in het optreden van de regeering van Calles gewraakt, zegt onze Mexico-reiziger; maar lk heb daarnaast aangetoond, dat de katholieke kerk aldaar zelf de schuld is, wanneer zij vervolgd wordt, omdat zü zich niet weet aan te pas sen aan de landswetten zegt onze Han delsbladman. Reeds Juarez, een liberaal man, trachtte in 1859 „de enorme kerkelijke organisatie in dienst van katholieke staat kunde" te beteugelen. En de tegenwoordige regeering doet niets anders dan dit werk voortzetten; zü doet het alleen een beetje hardhandig. Nu kan men haar manleren afkeuren, zegt onze Handelsblad-reiziger, maar: Maar men dient beginselen en personen niet dooreen te halen. De Mexicaansche re geering wenscht de onderdrukking der ka tholieke kerk als staatkundige factor, niet als godsdienst-instelling. Zij vraagt van de kerk om zich aan de landswet te onderwerpen, die haar gereduceerden status van aan het staatsgezag onderworpen in stelling bepaalt. De geestelijkheid weigert dit, omdat zij van meening is dat de nieuwe status haar invloed op het maatschappelijk leven te veel verzwakt. Resultaat: dat de overheid aan de onwillige geestelijkheid ver biedt haar ambt uit te oefenen zoolang zij de landswet niet wil onderschrijven. Maar de kerken blijven open. Tegen het katho lieke volk dat daar neerknielt, ook zonder priesters, en een God zoekt in plaats van een staatkundig oogmerk, heeft de overheid niets. Dat is de beginsel-quaestie, die nu echter wordt gecompliceerd door persoonlijke hoe danigheid. Wij komen dan terecht bij fana tieke priesters, vaak nog bezeten door een Indiaansph temperament, die gewapend ver zet van rebellen tegen de Mexicaansche re geering helpen steunen. Of bij Mexicaansche politici die, evenzeer verbitterd tegen een onverzettelijk obstakel op den weg naar een huns inziens betere staatsorde, zich vergeten en wandaden bedrijven of een vergelijk tus schen kerk en staat saboteeren met onmo gelijke en onbehoorlijke eischen. Zoo ont staan schokkende botsingen, zoo worden de gemoederen in beide kampen verhit. Zoo wordt Mexico een tooneel van sensationeele gebeurtenissen, een troebel vischwater voor schrijvers van gruwelverhalen. En bij al dit rumoer wordt uit het oog verloren dat Mexico na bijna twintig jaren van omwen teling in een nieuwe ontwikkelingsphase is getreden, waarbij oudere instellingen en zelfs een oude, eerbiedwaardige instelling als de katholieke kerk, zich moeten weten aan te passen. Ziedaar wat wü noemden de eigenaardige liberale mentaliteit, die begint met princi pieel als goed te erkennen, wat een liberaal beginsel lijkt en in dien liberalen ijver ver geet de verdediging van dat beginsel op de waarheid der feiten te onderzoeken. Hier door is het mogelijk, dat zelfs een goed wil lend mensch, die zich voor zichzelf bewust is eerlijk te zijn in zijn mededeelingen, die zelfs 'n verre reis maakt om de waarheid te onderzoeken, in de grofste dwalingen valt. Zie maar de scheeve voorstelling over den strijd tusschen kerk en staat iri bovenstaand citaat. De correspondent stelt het voor, als of de botsing ontstaan is, omdat de gees telijkheid in Mexico weigerde de landswet ten te gehoorzamen, wetten, die er op be rekend zijn, om een in armoede en sociale slavernij wegterend volk weer op te heffen. Welke zijn echter de feiten; deze, dat vóór de revolutie in Mexico begon er een machtige beschaving heerschte, door de ka tholieke kerk opgebouwd. Deze beschaving ging juist door de omwenteling goeddeels verloren. Tot die beschaving behoorden on der meer de resultaten van een moeizamen arbeid der katholieke priesters, om de In dianenbevolking aan eigen grond en eigen huis te helpen. Er was een tijd, dat nergens ter wereld zooveel kleine grondbezitters wa ren als juist in Mexico. De revolutie van een eeuw geleden heeft dat alles echter ten onderste boven geworpen. Aan den daarop gevolgden toestand heeft de kerk zich aan gepast. Had zij zich voorheen ook met de staatkunde bemoeid, na de omwenteling trok zij zich terug. En eerst vsel later kwam de grondwet, welke de rechten der kerk ging inperken. Als men aan de kerk in Mexico iets kan verwijten is het, dat zij daarte genover te lijdzaam is geweest. Zoodra n.m. de vrijmetselarij kans zag zich van de re geering meester te maken, werd een wilde vervolging tegen het katholicisme ontke tend. Er verscheen 21 Juni 1926 een decreet van Calles, waarbij de kerk geheel van haar vrijheid werd beroofd. Dit decreet was ge heel in strijd met de bestaande grondwet, waarop de Handelsblad-redacteur zich be roept. En de katholieke priesters en geloo- vigen hebben sindsdien niets anders ge daan, dan zich op de grondwet beroepen. Maar hunne rechten werden verkracht. Den gouverneurs der verschillende provin cies werd aangezegd, gebruik te maken van hun wettelijke bevoegdheid om het aan tal priesters in hun district te bepalen. In elf staten werd door dezen druk van boven af (Calles) in weinig tijds het aantal pries ters van 2335 tot 875 teruggebracht. Alle kloosterorden en congregaties werden opge heven en de leden daarvan uit het land verdreven. Hierop is het waardig en indruk wekkend protest der bisschoppen gevolgd, waarbij alle eeredienst in heel Mexico werd geschorst; de kerken zouden echter open blijven, om den geloovigen gelegenheid te geven te bidden. Ziedaar de feiten, een klein deel der feiten. Niet door de goedgunstig heid der Calles-regeering blijven de kerken open, maar door een wijze daad der bis schoppen, waartegen de regeering zich niet durft verzetten, uit vrees voor oproer. Wanneer er nogmaals redacteuren van liberale bladen naar Mexico gaan, zullen zij goed doen zich deze en meerdere feiten eerst scherp in het geheugen te prenten, opdat zij, eenmaal in de befaamde repu bliek aangekomen, de oorzaak van deze fei ten kunnen nagaan en niet omgekeerd de waarheid en de feiten verdraaien naar wat geacht wordt een liberaal beginsel van scheiding van kerk en staat te zijn! Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft de volgende Weleerw. Heeren benoemd: tot Rector van de kapel van het Allerh. Sa crament te R'dam J. Nolet, tot Pastoor te Bergschenhoek J. Vermeulen, die kapelaan was te 's Hage (H. Martha) tot Rector van de St. Jacobus St. te Wasse naar M. van Willige, van het St. Jozefs-Zie kenhuis te Vlissingen J. Halker, tot Kapelaan te A'dam (O. L. V. v. L.) P. Wolf, te Noord- wijkerhout (H. Victor) C. de Ruyter, Neom. tot Leeraar aan het Seminarie Hageveld, M. Haring, tot Kapelaan te A'dam (H. H. Nlc. en Barbara), A. Hooyschuur, te Groote broek P. Stammeijer, neom. tot Leeraar aan het Seminarie Hageveld A Vollaerts, tot Kapelaan te Schiedam (H. Hart v. J.) J. van der Meer, die kapelaan was te Venhuizen;; tot Kapelaan te Leiden (H. Petrus) C. Ber- kemeyer, te A'dam (H. Cath.) E. Pronk, te 's Hage (H. Will.) J. Kooy, te Noord-zijpe, A. Schaaper neom. tot Kapelaan te Haarlem (H. Jos.) Th. Loo- mans, te s-Hage (H. Hart v. J.) J. Boon en te Soeterwoude J. van Dael, neom.; tot Kapelaan te A'dam (M. Maria Magd.) C. Standenmeyer, te Langendijk H. Rouw, neom.; tot Kapelaan te A'dam (H. Bon.) J. Schuyt, R'dam (H.H. Mart. v. G.) W. Zijl stra en te Medemblik A. van Nobelen, neom.;" tot Kapelaan te A'dam (O.L.V.O.O.) J. Schmidt, die kapelaan was te Vogelenzang; tot Kapelaan te Bloemendaal H. Roelvink, Heemskerk W. Haring, neom.; tot Kapelaan te Delft (H. Hipp.) J. van Bemmelen, Rijswijk H. van Spanje, Assen delft J. Franse, neom.; tot Kapelaan te Delft (H. Hipp.) G. Des- sing, die kapelaan was te Westwoud; tot Kapelaan te Heemstede (H. Bavo) A. van Schaik, Berkel N. de Rooy en Hoek van Holland P. Jong, neom.; tot Kapelaan te R'dam (H. Lamb.) G. Hubers, A'dam (H.H. Mart. v. G.) L. Bres- ser, Lutjebroek C. Pouw en te Limmen P. Verhoeckx, die Assistent was aan de St. Jac. St. te Wassenaar; to' Kapelaan te Warmond Th. Lampe; tot Kapelaan te Hillegom (H. Mart.) J. Pyuaker, Oudorp Th. Vugt, neom.; tot Kapelaan te A'dam (O. L. V. Kon. des Vr.) J. Sehoorl, Monster E. Mathot, Noord- wijkerhout (H. Jos.) J. van Stralen, neom.; tot Kapelaan te Leiden (H. Jos.) L. Gud- de, Beemster J. Dekker, neom.; tot Kapelaan te R'dam (H. Jos.) C. Koene, Soetermeer W. Blok, neom.; tot Kapelaan te 's-Hage (H. Ger. Maj.) W. Bokeloh, Bovenkerk M. van der Togt, neom.; tot Assistent te Bergen J. Veerman, neom.. en te Bleiswijk J. van Ettinger, neom. Voor de eerste reis van Engeland naar Amerika met het te Yorkshire zijn vol tooiing naderende Britsche passagierslucht schip R 100. is de belangstelling bijzonder groot. Ofschoon de kosten van een reisbil jet niet minder dan 12.500 gulden per per soon bedragen, zijn er al 200 aanvragen. Het luchtschip biedt echter plaats voor slechts 100 passagiers. In een pas-versche nen boek Gentlemen prefer aeroplanes", gesqjireven door den luchtschip-deskundige E. Spanner, wordt de constructie der R. 100 becritiseerd. Spanner gelooft, dat het lucht schip spoedig een mislukking zal blijken te zijn. Maandagmiddag te 2 uur had op de al- gemeene begraafplaats te Spaarndam een droeve plechtigheid plaats, nl. de begrafeniJ van den op Donderdag j.l. op zoo treurigl wijze op de werf „Vooruit" om het leveif gekomen arbeider Koster. Een goede gedachte was het van de direc tie van de werf, om het werk dien midda stop te zetten, om zoodoende den werklied.J gelegenheid te geven, hun collega de laatst) eer te bewijzen. De baar werd van het sterfhuis af gedra-l gen door de werklieden van de werf en gel volgd door de familie, de naaste buren, d| directie van de werf, het kantoorpersonee en alle arbeiders van de werf, naar schat| ting pl.m. 130 personen. Ook langs den weg was de belangstellir zeer groot. Het was een droevig gezicht den stoet zien voorbijtrekken. Ieder Spaamdammd voelde dit en allen ontdekten dan ook hunn<| hoofden bij het passeeren van den stoet. Op den doodenakker werd het woord geJ voerd door Dominee Jaspers van Santpoort! die in zeer gevoelvolle woorden het leveif van den mensch en den dood schetste. Na een uur was de plechtigheid afgeloo-| pen; de aanwezigen gingen zeer onder der) indruk huiswaarts. Ten slotte zij nog vermeld, dat de baaij bedekt was met verschillende bloemen el kransen, o. a. een krans van de directie van de werf, van het kantoorpersoneel, van d| werklieden der werf, alsmede van de buren De vlag woei van de werf halfstok. Reuter seint uit Rockford (Illinois): Men wacht vol angst op berichten over de vlucht van Bert Hassell, die nu 36 uur in de lucht is, sedert zijn vertrek uit Cochrane (Ontario). De af te leggen afstand tot aan de basis in Groenland bedraagt 4300 mijl. V. D. meldt uit Londen: Naar uit New-York wordt gemeld, ont. breekt van de vliegers Bert Hassell en Cra mer op het oogenblik (8 uur nam.) sinds 25 uur elk bericht. Men vreest thans, dat zij verongelukt zijn. Echter bestaat nog altijd de mogelijkheid van een nood landing welke echter, daar de vlucht over een goed bevolkt gebied gaat, aan groote gevaren onderhevig is. De weers gesteldheid is gunstig. De Deensche Groenlandreizigen Bangskidt, die op Groenland de voorbereidingen voor de landing van de beide vliegers heeft getrof fen, heeft vandaag bericht gekregen, dat de radio-installatie op de landingplaats niet in orde is. Bangskidt gelooft, dat hirin een verklaring kan worden gevonden voor het ontbrekenvan elk bericht omtrent de beide vliegers. Reuter meldt uit Washington; De commandant van de kustwacht heeft order gegeven aan den kotter „Ma rion", die zich bevindt ter hoogte van Kaap ChidJ^y (Labrador) om nasporinge» te doen naar Hasseli. Als verloren beschouwd V. D. seint uit New-York hedenmorgen: De Oceaanvliegers Hassell en Cramer worden thans als verloren beschouwd. Alle schepen, die zich in het betreffende gebied bevonden hebben draadloos bericht gezon den, dat zij geen spoor van de vliegers ont dekt hebben. Belangrijke materieele schade Toen gisterenavond omstreeks 6 uur een goederentrein uit het station Roermond in de richting Swalmen wilde vertrekken, werd hij door een uit de richting Heerlen komenden kolentrein in de flank gereden. Vijf wagons van den trein, die naar Swalmen vertrok, ewrden uit de rails ge worpen en gedeeltelijk versplinterd. J)ok van den trein uit Heerlen werd een wagon uit de rails geslingerd en grootendeels ver nield. De locomotief vftn dezen laatsten trein was zeer ernstig beschadigd. Een der goederenwagens was in de locomotief ge drongen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De oorzaak van de botsing is nog niet opgehelderd. De reizigers van den trein komende uit de richting Venlo, moestem nabij de plaats van het ongeluk in een anderen trein overstappen. De sneltrein, welke om 16 uur 15 min. uit Amsterdam naar Maastricht vertrekt, kon tot op slechts 200 meter afstand van de plaats van het ongeluk komen. Ook de reizigers van dezen trein moesten In inmiddels gereed staande andere treinen overstappen. Het geheele verkeer ondervond aan zienlijke vertraging. het beiooj welke bij verschillende stukken van een soonlijke conceptie getuigen. Beide groepen bevatten kunstzinnige producten, die in het milieu geplaatst, waar ze thuis hooren, als aanvullend of ver fraaiend element hun effect niet zullen missen. Gisterenavond omstreeks half zes is op den weg bij het vliegveld Waalhaven te Rotter dam de 27-jarige motorrijder P. van Luik uit Pernis in botsing gekomen mét een 19- jarigen wielrijder, genaamd P. H. Brouns uit Rotterdam, die van den tegenoverge- stelden kant kwam en plotseling van ach ter 'n auto naar het aan den linkerkant ge legen fietspad reed. v. L. werd van den mo tor geslingerd en kreeg een ernstige hersen schudding. B. brak het linkerbeen op ver schillende plaatsen onder en boven de knie. Beide gewonden moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. De 15-jarige jongen, die op den duo zat kwam met lichte verwondin gen vrij. Zondagavond reed een motorrijder met groote vaart in de richting Utrecht, nabij den veerweg te Eist. gem. Rhenen. Van den tegenovergestelden kant naderden drie wiel rijders, die den Veerweg, links van den weg gelegen, wilden inrijden. Volgens getuigen hebben de wielrijders de richting aangegeven. De bestuurder van den motor schijnt daar echter niets van gemerkt te hebben, zoodat hij rechts van den weg bleef rijden. Met groo te vaart reed de motorrijder op de drie fiet sers in. De bestuurder van het motorrijwiel, de heer P. J. Silversand, en zün duo-rijder, de heer F. P. J. Braun uit Nieuwenhage (L:) en een der fietsers werden bewusteloos op genomen. Na ter plaatse verbonden te zijn, werden de zwaargewonden naar het zieken huis te Amerongen overgebracht. De heer S. is tot heden nog niet tot be wustzijn gekomen. Het motorrijwiel en de fiets werden ver nield. Volgens mededeeling van den comman dant der Zutphensche brandweer, heeft deze herhaaldelijk de directie der Gelder- sche Stoomtram-Maatschappij gewezen op het groote gevaar, dat schuilt in het bijvul len van benzine in de reservoirs van haar autobussen, ongeacht of zich daarin reizi gers bevinden of niet. Ook is de benzine pomp, staande op de Overwelving, reeds ge» ruimen tijd defect en de brandweer maakte meermalen aanmerking op de groote hoe veelheden benzine, welke daardoor over de straat werden uitgestort. Dezer dagen was dit weer het geval en reeds op vrij grooten afstand was de ben zinedamp waar te nemen. Toen heeft de brandweer een eind aan het gevaarlijk spel gemaakt, door de pomp, door middel van een ketting en slot, af te sluiten, zoodat het bij vullen der reservoirs niet meer mag plaats hebben, tot alles hersteld zal zijn. Het was ook te gevaarlijk; slechts een brandende lucifer, sigaar of sigaret behoeft daar ter plaatse te worden neergeworpen en de ramp is niet te overzien, te meer daar het ondergrondsche reservoir 9000 liter ben zine bevat. De „Stcrt." No. 162 bevat de Voor. schriften betreffende de stations, op welke de bepalingen van het Kon, Bsl. van 17 Juli 1912 (hrvdend voorschriften, waaraan botercontröle-stations hebben te voldoen om onde Rijkstoezicht te Jvorden gesteld) ten aanzien van de Centr. Com. missie niet van toepassing verklaard zijn. I Op 17 Augustus 1928 heeft op het Minis- jterie van Buitenlandsche Zaken de onder- I teekening plaats gehad van een aanvullings- protocol bij de op 24 Juli 1922 tusschen Ne- Iderland en Duitschland tot stand gekomen voorloopige overeenkomst betreffende het luchtverkeer belde landen. In de jongste aflevering van het Ame- rikaansche blad „Collier's Weekly", vertelt Charles Murphy een bijzonderheid over den avontuurlijken Oceaantocht van Byrd met den 3-motorigen Fokker „America" op 29 30 Juni van het vorige jaar. waarover de bemanning der „America" tot nog toe steeds het stilzwijgen heeft bewaard. De vlieger Bert Acosta, die gewoon was gesloten vliegtuigen te besturen en geen bril droeg, had al 19 uur aan het stuur gezeten, en vooral in het laatste uur bijzonder veel te lijden gehad van den hagel die hem krachtig in het gezicht striemde, zoodat zijn oogen sterk waren gezwollen. Toen het vliegtuig boven Frankrijk was gekomen, werd de toestand kritiek. Commander Bybd. die bezijden Acosta stond, riep op een ge geven moment tot zijn bestuurder: „Je bent uit den koers! Je vliegt in een cirkel." lAcosta zou toen geantwoord hebben: „Ik Iga terug." En inderdaad vloog de „America" weer in de richting van de zee. Maar op hetzelfde oogenblik verloor Acosta het be wustzijn en viel van zijn zitplaats. Byrd nam toen snel de besturing over en redde het vliegtuig van een zekeren ondergang. Commander Byrd, naar de juistheid van het gebeurde ondervraagd, wilde er zich niet over uitlaten, maar Int. Noville, de radio-telegrafist van de .America" bevestig de het en verklaardeHet was een der schitterendste bewijzen van uithoudingsver mogen en van moed die ik ooit gezien heb. Acosta is een der beste vliegers in ons land en sterk als een paard. Maar alles heeft z'n grenzen en de vlucht van de „America" in lat ont^ttende weer zou op den duur roven ieders krachten zijn gegaan." Naar gemeld wordt, zal in September, bij ijze van proef, een luchtpostdienst worden ;eopend tusschen New-York en Mexico-City :n afstand van 2800 mijl. Deze proef is een direct uitvloeisel van de New-YorkMexico non-stopvlucht, uitgevoerd door colonel Lindbergh op 13 December van het vorig j^ar. Door den vliegdienst wordt de tijd voor liet vervoer van een brief bekort tot 48 uur, en een tijdsbesparing verkregen van 3 tot 4 dagen op de bestaande verbindingen. In den laatsten tijd wordt in Zuid-Afrika druk gebruik gemaakt van vliegtuigen voor het vervoeren van diamanten en geldswaar den. Toen onlangs een vliegtuig met een zen ding waardevolle steenen aan boord, 'n nood landing maakte bij Mooresburg, en de in- landsche bevolking in haar onschuldige nieuwsgierigheid toesnelde, werd ze door de vliegers met revolvers op een afstand gehou den. Op 10 Augustus werd een toestel, dat met een aanzienlijke geldswaarde aan boord van Kimberly naar Lichtenstein vloog, bij een noodlanding in het dujster vernield, ter wijl de beide inzittenden het leven verloren. Nabij het wrak van het vliegtuig lag voor een waarde van 40 a 50.000 gulden aan bank biljetten verspreid. In September a.s. zullen in Limburg groote militaire oefeningen worden gehouden, waar aan wordt deelgenomen door verschillende onderdeelen van het veldleger. Allereerst zal de lichte brigade onder leiding van haar commandant, den generaal-majoor van Mens. afzonderlijk oefenen van 13 tot en met 18 September. Deze oefeningen zullen aan vangen in de omgeving van Roermond en eindigen nabij Valkenburg. Op laatstgenoem den datum wordt ook de 3e divisie in Zuid- Limburg geconcentreerd waarna van 18 tot en met 21 September aldaar oefeningen on der leiding van den commandant-veldleger den luitenant-generaal Muller Massls worden gehouden voor de lichte brigade en de 3e divisie te zamen. De voorbereiding van dei1» oefeningen ver keert reeds in vergevorderd stadium. O.m. werden in de betrokken gemeenten reeds de voorbereiding getroffen voor inkwartiering van troepen en paarden. 300 slacht Uit Londen wordt gem Het aantal ongelukken m doodelijken af loop in verband met den he gen wervelstorm die op Haïti gewoed heeft, bedr; agt volgens de jongste berichten uit Port au Prince, ruim 300. Daaronder bevinden zich ook de beman ningen van de vergane visschersvaartuigen. Het aantal gewonden wordt op 1000 geschat. Een 10-tal kleinere plaatsen werd door den storm zoo goed als geheel vernield Nabij Roermond heeft gisterenavond een botsing plaats gehad tusschen een kolen- en een goederentrein. Groote materieele schade; geen persoonlijke ongelukken. Het zilveren jubileum van den R.-K. Bond van Post-, telegraaf- en telefoonpersoneel ia te 's Hertogenbosch herdacht met een feest dag en een congres. De „Braganza" zal de nasporingen naar de nog vermisten van de „Italia"-expeditta hervatten. Een comité is gevormd tot voorbereiding van de oprichting van een gedenkteeken ta Maarssen voor wijlen Mgr. dr. Alphons Ariëns. Door den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw zijn nieuwe voorschriften vastgesteld voor botercontrölestations. Deze voorschriften treden op 1 December a.s. in werking. Voor het vertrek van Stresemann naar Pa rijs zal het Rijkskabinet bijeenkomen ter be spreking van den algemeenen politieken toe stand. Wisseling van telegrammen tusschen Kel logg en Chamberlain. Strenge toepassing van het strafrecht in fascistisch Italië. Van den vlieger Hassell, die gestart U voor een vlucht van Amerika over Groen land en IJsland naar Stockholm Is na den start niets meer vernomen. Hij wordt mei zijn yietgezeilen als verloren beschouwd. Barometerstand 9 u. v.m.: 756. Vooruit OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morren worden opgestoken om 8,39. Hoogste Barometerstand 765.9 m.M. te Janmayen. Laagste Barometerstand 749.3 mM. te Shields. Verwachting: Zwakke tot matigen zuide lijke tot Zuid-Westelijken wind, afwisselen de bewolking, waarschijnlijk enkele regen buien, weinig verandering in temperatuur. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van de Bildt 9.35 uur aan alle posten: Attentiesein neer. Men meldt uit Veenendaal: Maandagmiddag had op den Rijksstraat weg tusschen Renswoude en Scherpenzeel een ernstige botsing plaats tusschen twee luxe-auto's. De eene auto, bestuurd door den koop man J. H. Vermeulen uit Utrecht kwam uit een zandweg den Rijksstraatweg oprij den en wilde de richting nemen naar Scherpenzeel, toen in volle vaart uit die richting de auto van A. L. v. Elten uit Arn hem hem wilde passeeren. Door nog onbe kende oorzaak reed v. E. echter tegen den auto van Vermeulen, en wel met zulk een kracht, dat hij ovér den kop sloeg en on dersteboven aan den anderen kant van den Rijksstraatweg terechtkwam. Zwaar ge kneusd is van E. onder den auto vandaan gehaald en door een juist passeerenden auto naar het ziekenhuis te Arnhem vervoerd. Vermeulen bekwam slechts lichte kwet suren. De auto's zijn Goed afgelo Zondagmorgen had aan de Hoofdstra Hillegom een verkeersongeval plaats] wondergoed is afgeloopen. Een luxe-ï door een dame bestuurd reed een heerl die per rijwiel was. Deze kwam ondef def gen. die over l.em heen reed. De getrq werd bij Mevr. de Wed. Kroon 1 bracht, waar Dr. Ten Hoopen geneesk gen bijstand verleende. Het bleek, dal slachtoffer slechts eenige ontvellingen] opgeloopen, doch overigens geen ernsti; sel. De auto, G 57530, reed na 'n blikdoor. Veldwachter Bros maakte pr verbaal op. De eigenaar van den auto,, ongerust makende over de gevolgen, mei] zich des middags aan het politie-bureau meenende dat de aangeredene zeer getroffen was, misschien reeds dood. kig kon hij goede tijding vernemen 1-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1