Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - DINSDAG 21 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE 3 Prins Hendrik bezichtigt de vliegtuigenfabriek Aviolanda te Papendrecht De nieuwbenoemde Engelsche gezant Een gedenkteeken voor wijlen Mgr. Dr. Alph. Ariëns Een geschil te Veenhuizen Een opdracht voor dr. Berlage Op Soestdijk ontvangen Ned. Roode Kruis Het gebruik van oeverlanden langs de Overijselsche Vecht LUCHTVERKEER Dc directeur van de K. L. M. over het reizen door de lucht Na de ramp der „Italia"-expeditie Het tragisch einde van del Prete SOCIAAL LEVEN De R. K. Bond van Post- Telegraaf- en Telefoon personeel Woestelingen Giftige bessen Baldadigheid op Hartjesdag te Amsterdam Bij het baden verdronken Sabotage Beroofd De ontvoering van mevr. Nicolescu Boefjes LANDBOUW EN VISSCHERIJ Dr. J. J. L. van Rijn De ongenoode gast Aan den grond geloopen Ernstige aanrijding Hoe het uitstapje „strandde" Brand in Terrazzo-werk plaatsen te Bergen op Zoom MARKTNIEUWS Een zwaar stuk ijzer op het hoofd Door de duisternis misleid Geen buit Zondagavond is tot het bezichtigen van de vliegtuigenfabriek Aviolanda te Papendrecht en het bijwonen van demonstraties met Dor- nier-Walvliegtuigen op de Oude Maas Z. K. H. Prins Hendrik met zijn adjudant te Dordrecht gearriveerd. Maandag begaf het gezelschap zich naar Papendrecht. Daar werd de Prins in de groote werkplaats der vliegtuigenfabriek ont vangen door den heer A. Burgerhout, gedele geerd commissaris, en E. H. Cabos, directeur van de „Aviolanda". Achtereenvolgens wer den diverse afdeelingen bezocht en het om draaien van een in aanbouw zijnde vliegboot getoond. Vervolgens begaf het gezelschap zich per motorboot naar de Oude Maas bij Putters- hoek, waar de D. 14 en 16 werden ingevlogen door de officieren-vliegers Eikerbout en Everts. Vol belangstelling werd het schouw spel der startende en landende watervlieg tuigen gadegeslagen. Na afloop der proeven keerde men naar Papendrecht terug, waar het noenmaal werd gebruikt. De Prins is vervolgens naar de Re sidentie teruggekeerd. H. M. de Koningin heeft gisteren ten Pa- leize Het Loo den nieuwbenoemden Engel- schen gezant bij ons Hof, Sir Odo Russell ontvangen ter overhandiging van zijn ge loofsbrief. Naar gemeld wordt, hebben Z.Exc. Jhr. Mr. Ch. Ruijs de Beerenbrouck, voorzitter van de Internationale Katholieke Vereeniging tegen het Alcoholisme; Pastoor dr. \V. G. J. van Koeverden, secretaris van het Geert- Groote-Genootschap; en de heeren A. C. de BruiJn, voorzitter van het R. K. Werklieden verbond in Nederland en J. G. Surlng, voor zitter van Sobriëtas, gezamenlijk het initia tief genomen tot vorming van een comité, dat zich ten doel stelt, de oprichting van een blijvend gedenkteeken te Maarssen voor Mgr. dr. Alph. Ariëns z.g. te bevorderen. TJitnoodlgingen, om als lid tot dit comité toe te treden, zullen binnenkort worden ver zonden Door den heer Sannes zijn aan den mi nister van Justitie de volgende vragen ge steld: 1. Wil de minister een onderzoek instel len naar een geschil, hetwelk is ontstaan tusschen den hoofddirecteur der gestichten te Veenhuizen en een negentigtal gerech tigden tot het graven van turf in de z.g. Bieuw, welk geschil in wezen loopt over de grenzen van de Bieuw? Wil de minister in dit onderzoek verte genwoordigers der gerechtigden betrekken en wil hij de resultaten van het onderzoek mededeelen? 2 Is het juist, dat in dit geschil door den hoofddirecteur van Veenhuizen is opgetre den zonder overleg te plegen met de betrok ken gerechtigden en dat hij zelfs turf, die door hen in 1.927 nog gegraven was, thans nu deze droog is, door verpleegden der ge stichten heeft doen vernietigen? 3. Acht de minister het niet gewenscht dat, waar het hier gaat om een sinds jaren uitgeoefend recht, met de gerechtigheid in overleg wordt getreden, om tot een voor allen bevredigende oplossing te komen, en is de minister bereid, het tot stand komen eener zoodanige oplossing te bevorderen? de met de in de eerste vraag bedoelde be lofte waren gerustgesteld, opdat, aangezien het toch beneden de waardigheid van den Staat ligt, en het ook voor latere gelegen heden niet wenschelijk is, ingezetenen op dergelijke manier van hun eigendommen af te helpen, de betrokkenen alsnog worden schadeloos gesteld? Het gemeentebestuur van Usquert heeft, naar de „Prov. Gr. Crt." meldt, den bouw van een eenvoudig, maar mooi nieuw ge meentehuis opgedragen aan niemand min der dan dr. H. P. Berlage, die de opdracht heeft aanvaard. De heer Berlage is persoonlijk te Usquert geweest. Gistermiddag waren 60 leerlingen van de belde naaischolen te Baam en Soest ten paleize Soestdijk de gasten van de Konin gin-Moeder, die van beide scholen be schermster is. De leerlingen werden met de beide leeraressen ontvangen in de Oran jerie van het paleis, waar zij een voorstel ling bijwoonden van een goochelaar en ge- tracteerd werden. Het feestje duurde van drie uur tot half zes. Bij Kon. besluit is met ingang van' 1 Ja nuari 1929 aan den heer dr. N. M. Jose- phus Jitta, op zijn verzoek, in verband met zijn leeftijd, op de meest eervolle wijze ontslag verleend als lid van het dagelljksch bestuur van de Vereeniging „Het Neder- landsche Roode Kruis", zulks onder dank betuiging voor de gewichtige diensten door hem in die functie aan den Lande bewezen. Aan den heer dr. Josephus Jitta, is in ver band daarmede de medaille van het Roode Kruis verleend. Met ingang van 1 Januari 1929 is voor den tijd van 5 jaren benoemd tot lid van het. dagelijksch bestuur van de Vereeniging „Het Nederlandsche Roode Kruis", de heer mr. dr. D. A. P. N. Kooien, lid van den Raad van State. Het Tweede Kamerlid de heer Weitkamp heeft den min. van Financiën de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat bij gele genheid van de normalisatie der Overijsel sche Vecht door den toenmaligen hoofd ingenieur van 's Rijks waterstaat, optre dende in dezen als Regeeringsgemachtigde, aan eigenaren der oeverlanden van boven bedoelde rivier, speciaal de eigenaren, wo nende onder de gemeenten Ommen, Har- denberg en Gramsbergen, ten einde die eige naren tot gemakkelijken afstand hunner door den Waterstaat benoodigde gronden te bewegen, in het bijzijn van meer getuigen, beloofd is, dat nu 't gereedkomen der wer ken aan de rivier de oevers en dijken, weer, evenals sinds onheuglijke tijden gebruik was, onverhinderd tot aan het bed der rivier door hen zouden kunnen worden be nut? Zoo Ja, acht de minister het dan niet in strijd met de goede trouw, dat thans be doelde oevers, belendend aan de eigendom men dergenen, die, vertrouwende op de be lofte van den Regeeringsgemachtigde, hun land op zeer gemakkelijke voorwaarden afstonden, op last van de Regeering door den ontvanger der registratie en domeinen te Ommen, bij inschrijving aan den meest biedende verhuurd werden? Is de minister bereid te bevorderen, dat belendende eigenaren alsnog in het vrije genot van de bedoelde oevers worden ge steld, of, indien zulks niet mogelijk mocht zijn, te doen onderzoeken, hoe groot de koopsom der afgestane gronden eventueel had kunnen zijn, indien eigenaren voor noemd niet door den Regeeringsgemachtig- Het Hbld. heeft den heer Plesman, di recteur der Koninklijke Luchtvaart Maat schappij, geïnterviewd, en deze heeft ver teld van het reizen door de lucht. „Al zijn wij er nog lang niet op tech nisch gebied," zegt de heer Plesman, „al wordt voortdurend hard gewerkt om de machines altijd beter te construeeren, wij zijn er tóch. Want het publiek, het groote publiek is gewonnen voor de luchtvaart; om kort te gaan: het luchtverkeer is er, overal. Handel en industrie hebben ons noo- dig. De man, die groote zaken heeft te regelen, transacties aan te gaan, contrac ten te sluiten; de industrieel, de koopman, bij wien het vormen van een overeenkomst soms afhangt van een uur speling, hij in de eerste plaats voelt het groote belang, de onmisbaarheid van het verkeer per vliegtuig. En nu de tijden zijn veranderd, dat wil zeggen, nu de prijzen zijn gewijzigd en de reis AmsterdamLonden een derde kost van vroeger, nu stapt, ook wat Ne derland aangaat, niet alleen de geldman aan boord van de vliegmachine, maar de doodgewone winkelier, de toerist, de huis moeder, de schoolknaap laat zich door de lucht naar elders brengen' en niemand die er zich meer over verbaast. Neen, niemand. Het is nog maar enkele dagen geleden, dat mijn eigen negenjarige zoon per vliegma chine naar Parijs ging, waar hij veertien dagen bleef logeeren. De jongen was zoo gelukkig, dat hi) in zijn opgewondenheid vergat, zijn moeder goedendag te zeggen. „Het vliegen is geen nieuwtje meer, het is geen wonder meer en de machines zijn gemakkelijk ingericht; men heeft er een redelijk comfort, het is er frisch en luchtig ingericht. Men kan zich in de cabine van een vliegtuig ruimer bewegen dan in me menigen spoorwegcoupé: men kan er drie, vier uur comforts,bel in reizen, men leest er z'n krant, z'n roman, men profiteert van de vergezichten. Trouwens, de piloot ver zuimt niet als een interessant punt wordt gepasseerd, zijn „vrachtje" eens even at tent te maken op wat daar beneden opeen aardsch plekje aan bezienswaardigs werd neergezet door menschenhanden of door moeder natuur. Onze piloten zijn vriende lijke gidsen, maar ze zijn ook voor hun taak berekend: rustig, betrouwbaar, sta bielals onze zeelui." Wij weten dit en wij hebben het van buitenlanders herhaaldelijk gehoord, dat de Hollandsche piloten in de vliegwereld een goeden naam hebben: het zijn evenwich tige mannen, hard werkend in het seizoen, tijdens de zomermaanden, als dé dienst uitgebreider is dan in de gure en koude jaargetijden. Stoere kerels als zij zijn, zijn ze zich van hun taak bewust, van de groo te verantwoordelijkheid, die op hun schou ders werd gelegd, de verantwoordelijkheid voor menschenlevens, die zich toevertrouw den aan hunne handen, de verantwoorde lijkheid ook om den naam van hunne maatschappij en van hun vaderland hoog te houden. „Hoe staat het met de opleiding der pi loten?" ,Wij hebben helaas nog niet de goede opleidingsscholen; onze piloten worden al len gekweekt in de praktijk." „En is de animo daarvoor groot?" „Ja. Er is veel animo. Voor jongelui schijnt het baantje van piloot zeer aan lokkelijk. Ik hoop van harte, dat, als het beheer niet meer zoo uitermate moeilijk is, als de onderneming zichzelve kan bedrui pen, en dat is slechts een kwestie van ka pitaal, dat dan bij de andere wenschen, die in vervulling zullen kunnen gaan, ook de opleiding van den piloot onder de oogen zal worden gezien." „Maar u bent tevreden over den gang van zaken?" „O, ja! Heel tevreden. Er wordt druk ge vlogen." „Hebt gij den invloed van de Olympische Spelen kunnen bemerken?" „Dat hebben wij. Tijdens het eerste deel der Spelen hebben wij namelijk meer na deel dan voordeel ondervonden. De men- schen bleven weg uit Amsterdam, in de steevaste veronderstelling, dat alle hotels vol waren. En wat het tweede deel dei- Spelen betreft, dat viel samen met het drukke seizoen, met de spitstijden van de passagiersvluchten. Wij zijn om dezen tijd van het jaar toch al vol." „Welke vrachten vervoert gij, behalve personen?" „Alles om zoo te zeggen. Laat mij begin nen met de bloemen, in hoofdzaak de snij bloemen. Aalsmeer zou onaangenaam ge troffen worden, als het de K. L. M. moest missen en van de Europeesche landen zou den de Scandinavische rijken, Duitschland en Tsjecho-Slowakije, Zwitserland, Frank rijk en Engeland leelijk gehandicapt zijn, als ze per vliegtuig niet meer werden voor zien van de geurige producten, die onze willige teelaarde in overvloed oplevert. En uit andere landen halen wij weer die kostelijke snufjes, die in het leven van de vrouw zoo'n groote plaats innemen. Het model-japonnetje vliegt van Parijs naar Amsterdam, vliegt trouwens van alle mode centra naar andere wereldsteden. Daar wordt het getaxeerd, gekeurd door direc teuren en directrices van modehuizen; te legrafische bestellingen volgen. Ook van andere handelsartikelen gaan de monsters naar alle oorden, waarop dikwijls bestel lingen en daarop weer leveranties zoo spoe dig mogelijk volgen. De primeurs van het seizoen vliegen door het luchtruim en laat ik niet vergeten de kranten te noemen, het wereldnieuws, dat, per vliegpost overge bracht, den belangstellenden toerist in zijn vacantie-oord of daar, waar de zaken hem riepen, op deze manier de berichten brengt, bijna zoo snel als bij hem thuis." „Expedieert de K. L. M. ook groenten?" „Tot nog toe weinig groenten." „Hoe komt dat?" „Wij hebben daarvoor de goede markt nog niet te pakken. Er moet natuurlijk vlugge verbinding zijn tusschen de plaats, waar de producten worden geveild en Schiphol." „En boeken? Muziek?" „Dat is een vraag, waar ik wel even die per op in wil gaan. Het heeft mij herhaal delijk verbaasd, dat een nieuw werk, waar over druk wordt gesproken of dat met veel reclame werd aangekondigd, dat ook een compositie, die het doen zal, niet per luchtpost wordt verzonden. Ik geloof ze ker, dat dit nog een nieuw veld is, waarop heel wat productieve arbeid kan worden verricht. Maar artikelen als kunstzijde, ta baksmonsters, en pelswaren, ja, vooral pelswaren, worden door ons verscheept; en dan in het voorjaar onze wereldberoemde tulpen voor zoover die dan als snijbloemen mogen worden uitgevoerd, dat wil zeggen alleen de getrokken bloemen, geen produc ten van den kouden grond." Dan praat de heer Plesman over het pro gramma, dat de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij voor het jaar 1928 had sa mengesteld: elk etmaal eenige tochten naar Londen en naar Parijs; een reis naar Brus sel, naar Bazel, naar Zürich, naar Ham burg, naar Kopenhagen en Malmö; praat hij over de afstanden die per dag worden afgelegd: 14 a 15000 K.M.; over de hooger opgevoerde uitvoerproductie, post- en pak ketvervoer, het. stijgende passagiersaantal. Alles wat op het programma stond, kon worden volbracht; de bedrijfskosten ste gen daardoor geweldig, zoodat de verkoop vijftig procent de hoogte moest ingaan, wilde men voordeelig kunnen werken. Het geen geschied is. „Hoe reageert het publiek op een vlieg ongeluk?" „Het doet den weifelaar nog wat langer aarzelen. Maar als gezegd, de luchtvaart is er, het publiek werd reeds lang overtuigd, dat het zich veilig aan onze piloten kan toevertrouwen." „Voelt gij iets voor de vrouw als piloot? „Neen! Het publiek wil het niet en bij de K. L. M. zal geen vrouw als Piloot worden aangesteld." achtzaamheid bij een gewone proefvlucht. De Italiaansche Kamer van Koophandel te Rio had reeds vóór den dood van Del Prete besloten aan beide vliegers den prijs van 500.000 lire toe te kennen, welken zij uitgeloofd had voor de eerste Italiaansche vliegers, die vóór 1 November 1928 in een ononderbroken vlucht van Rome naar Rio de Janeiro zouden vliegen. De „Braganza" hervat de nasporingen. Stefan! meldt uit Rome: Een draadloos bericht van de „Citta di Milano" uit Koningsbaai deelt mede, dat twee watervliegtuigen door de „Braganza" aan boord zijn genomen. Op de „Braganza" hebben zich ook inge scheept de corvetten-kapitein Baldizoni.de 2e luitenant ter zee Glovannini en de pi loten commandant Penzo en luitenant Cro- sio met mecaniciens, kapitein Sora, ir. Al- bertini, eenige matrozen en een alpenjager. De „Braganza" vertrok den 16en jl. en kon, daar zij open water aantrof, dadelijk straat Beverley bereiken. Het expeditie schip zal de bestaande depots van nieuwen voorraad voorzien, nog meer levensmidde len-depots aanleggen en verder nasporin gen doen op de noordkust van Noord Oost Land. Terzelfdertijd zullen de vliegmachines systematisch onderzoekingen instellen in de zone ten Oosten en ten Noorden van kaap Leygh Smith naar de groep Alessan- drini. De watervliegtuigen „S. 55" en „Marina II" z;jn gedemonteerd en aan boord ge bracht van een paketboot die ze naar Ber gen zal vervoeren. Ook commandant Mad- dalena en de bemanning van de „S. 55" gaan met deze boot terug naar Bergen. Op zoek naar Amundsen. Blijkens een bericht uit Parijs zullen, vol gens het „Hbld.", de nog in 't Noorden ver toevende hulpexpedities met het zoeken naar Amundsen, kapitein Guilbaud en hun met gezellen blijven voortgaan tot het begin van September. De „Heimland", de „Veslekar en de „Hobby" zullen zich thans nog bezig houden met een verkenning van zee en ijs tusschen de Zuidkaap van Spitsbergen en Franz Jozefland. De „Michael Sars" en de „Strassbourg", die twee zee-vliegtuigen mee voeren, verkennen zoover mogelijk de zee ten Oosten van de Zuidkaap. De „Pourquoi Pas" die het pakijs bij Groenland afzocht, moest 'n haven binnenloopen voor noodige herstel lingen. Het Deensche schip „Gustav Helm" zal nu de kust van Groenland langs varen Het droeve ongeval op 7 Augustus bij Rio de Janeiro, dat negen dagen later Del Prete het leven kostte en Ferrarin ernstig verwondde, is, naar het „Hbld." verneemt, geschied met een Savoia-vliegboot. Dit toe stel, d&t bestemd was voor den vlieger Oli- velro voor een tocht door Zuid- en Noord- Amerika, was aan de beide Italianen ter beschikking- gesteld voor het brengen van een bezoek aan de voornaamste Italiaan sche kolonies in Brazilië, Bij de proefvlucht die de vliegers met het toestel maakten, gleed het op 40 meter hoogte af, en viel, zonder dat Ferrarin het kon voorkomen, in zee. Het ongeluk moet geweten worden aan een overhaast monteeren der machine. Van het oogenblik af dat de beide Ita lianen na het volbrengen van hun prach tig geslaagde non-stop vlucht ItaliëZuid- Amerika tusschen 3 en 5 Juli, bij Natal landden werden zij telkens door pech ach tervolgd. Bij de landing na hun record vlucht, bleef het toestel bij het ultloopen in den zachten grond steken, zoodat het landingsgestel beschadigd werd. Zij ver trokken met een postvliegtuig van de Com pagnie Générale Aeropostale naar Rio de Janeiro maar bereikten hun doel eerst na in den mist te zijn verdwaald. Na gerepareerd te zijn, werd op 30 Juli met het recordvliegtulg van Natal gestart. Hierbij sloeg de machine over den kop en werd ernstig beschadigd. Een week later had het noodlottig ongeluk te Rio de Ja neiro plaats. Dit ongeluk is het zooveelste, waarbij een beroemd vlieger, die in tal van gevaarlijke ondernemingen succesvol slaag de, het leven verloor door een kleine on- Het zilveren jubileum De R.-K. Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel „St. Petrus" heeft Zondag te 's Hertogenbosch zijn zilveren jubileum herdacht. Des morgens om 8 uur had in de kapel van de kweekschool, op verzoek van de Bossche afdeeling, een H. Mis plaats, waarbij het Bondsbestuur en vele leden tegenwoordig waren. 's Middags om half een had de officieele ontvangst plaats van het bondsbestuur en vele afgevaardigden der afdeelingen, door het gemeentebestuur. De waarn. burgemeester, F. van Meerwijk, wenschte den bond geluk met dit jubilé en noemde het een groote eer, dat Den Bosch uitverkoren was van dit feest getuige te mogen zijn. Met den wensch, op den ingeslagen weg voort te gaan, besloot de 1.-burgemeester zijn wensch. De voorzitter van den bond, den heer M. van den Broek, dankte voor de ontvangst en wenschte hem een grooten bloei en groei voor den bond toe Daarna had de groote optocht van hon derden leden plaats, waarna een druk be zochte receptie aanving, waarbij een uren lange reeks personen onafgebroken het be stuur kwam complimenteeren. Omstreeks 4 uur werd in de Casinozaal, die met palmen, groen en bloemen, alsmede met de talrijke vaandels der afdeelingen was versierd, eene enorm bezochte feestvergade- ring gehouden. De voorzitter, de heer M. v. d. Broek, sprak een welkomstwoord, alsmede woorden van herinnering, opwekking, gelukwensch en dank. Een pieuze herinnering wijdde hij aan den overleden adviseur, pater W. Stolte, O.E.S.A. Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen richtte zich vervolgens tot de vergadering en wenschte de aanwezigen geluk met het 25-jarig bestaan van „St. Petrus". Hij wekte hen op tot trouw aan de kerk, aan St. Petrus en aan de H. Roomsche be ginselen. Na zijn Bisschoppelijken zegen ver liet Mgr. onder luid applaus de zaal. Pastoor Duynstee, oud-adviseur, sprak een opwekkend woord en* verklaarde de beteeke- nis, van het vaandel, dat hij de jubileerende vereeniging namens het vakndelcomité aan bood. Pater A. G. van Delden O.E.SA.. wijdde het vaandel, waarna de heer J. H. Waterborg, secretaris, het door hem vervaardigde vaan dellied declameerde. De Weleerw. heer G. J. Suetens, kapelaan te 's Bosch, hield een feestrede, die 'n storm achtig applaus der vergadering ontlokte, als mede een hartelijk woord van dank van den voorzitter. Vervolgens werd de bijeenkomst met den •Chr. groet gesloten. Een concert in het plantsoen, aangeboden door het gemeentebestuur van Den Bosch en gegeven te 8 uur door het Kon. Muziekkorps der Kon. Ned. Sigarenfabrieken van Eugène Goulmy Baar, gevolgd door een soirée te 10 uur, waarbij de heer Lucien uit Den Haag optrad, besloot het feest. Het congres In verband met de viering van het zil veren jubileum is gisteren te 's-Hertogen- bosch een congres gehouden, dat heden wordt voortgezet. In de vergadering van heden hield de congresvoorzitter, de heer M. v. d. Broek uit Utrecht, een openingsrede, waarin hij de gebeurtenissen der afgeloopen jaren besprak. Naar aanleiding van de besluiten der con gressen van 1926 en 1927 merkte spr. met nadruk op, dat het hoofdbestuur steeds en telkens weer gedaan heeft wat het kon. De uniformkwestie laat zich nog wachten. De classificatie der hulpkantoren en andere zaken zijn herhaaldelijk in de commissie van overleg behandeld, echter slechts met poover resultaat. Niettemin heeft men zijn uiterste best gedaan, speciaal voor het la gere personeel. Als de wenschen al niet spoedig vervuld worden, dan mag men toch hoop hebben, dat ze onder de aandacht der regeering zijn. Momenteel houdt ons de re organisatie en de salarisregeling bezig. Ge hoopt wordt, dat beide vraagstukken einde lijk eens naar wensch worden opgelost. Op de salarisherziening en de actie in verband daarmede ging spr. nader uitvoe rig in, betoogend, dat het van groot belang is, dat de Roomsche organisatie het werk begonnen is. Ook anderen erkennen, dat de stoot door ons is gegeven. We moeten dank baar wezen, dat we in een katholieken bond georganiseerd zijn. De bewijzen zijn er, dat het anderen dikwijls meer te doen is om ziel tjes dan om belangen. Tenslotte vroeg de bondsvoorzitter aller vertrouwen en medewerking. Telegrammen werden verzonden aan Z. D. H. Mgr. H. v. d. Wetering en Z. D. K. Mgr. JJ. D. J. Aengenent. In het jaarverslag van den secretaris, den heer J. H. Waterborg geeft deze eenige over- legpunten van belang aan: 1. Het tot stand komen van een nieuwe rangbevorderingsregeling voor het T. P.; 2. De verbetering van het verlof voor sommige groepen van hulppersoneel; 3. De invoering van een toelage onder bepaalde omstandig heden aan radio-telegrafisten; 4. De regeling getroffen voor kantoorhouders, benoemd vóór 1 Januari 1921, ten aanzien van het voor eigen rekening aannemen van abonne menten op couranten; 5. De toelage toe te kennen aan bestellers belast met de waar neming van het beheer van hulpkantoren; 6. De verbetering gebracht in de belooning van Stadionhouders; 7. De toekenning van kastekort-toelagen aan hulpbestellers groep B.; 8. De behandeling van nieuwe regelen voor de classificatie der hulpkantoren, waar omtrent nog geen beslissing is genomen, zoo min als ten aanzien van 9. de Behandeling van het rapport der kleedingcommissie; 10 De herziening van den diensttijd voor som mige groepen (D. O. 377-1926). Hc ledental bedroeg op 1 April 1926: 3189: op 1 April 1927: 3295 en op 1 April 1928: 3406. Zondagavond is te Blijham een der be zoekers van het volksfeest levensgevaarlijk met een mes in een der longen gestoken. De jongeman is in het R.-K. Ziekenhuis te Win schoten opgenomen. Een drie-jarig kind van M., wonende te Eindhoven, was, naar „de Tijd" meldt, met eenige andere kinderen in het veld aan het spelen en at daarbij van bessen, die aan struiken langs den weg groeiden. Daags daarna werd de kleine, die vermoedelijk gif tige bessen had gegeten, onwel en' stierf spoedig. Te Amsterdam is gisteren een in de Klo- vemiersburgwal nabij dc Nieuwmarkt ge meerd liggende ijzeren zolderschuit, welke geladen was met houten kisten en hooi, een willige prooi geworden van eenige belhamels die Hartjesdag nu eenmaal niet zonder het plegen van ergerlijke baldadigheden vieren konden. De lading van de schuit was bij zonder geschikt om er den brand in te ste ken. De brandweer bluschte met een straal op de motorspuit het vuur in circa 20 minu ten. De schuit zelf liep weinig schade op. De brandstichters hadden zich bijtijds uit de voeten gemaakt. Te Bergen aan Zee is gistermiddag een 17-jarige jongen uit Alkmaar bij het baden door ondergrondsche stroomingen meegetrok ken en verdronken. Vele bewoners van Schouwe.* en Duiveland hebben bezwaar tegen de verplichte aanslui ting aan de in wording zijnde waterleiding en enkele zijn, naa: de „Msb." meldt, over gegaan tot sabotage. Enkele mannen, die per auto waren aangekomen, werden betrapt op het in een sloot gooien van buizen, die ge reed lagen, en liepen een proces-verbaal op. Op een morgen werden ruim 30 buizen in een sloot gevonden. Gisteren is aan een Engelsche dame bij het vertrek van den trein te Rotterdam een handtaschje, inhoudende 2, eenige sleutels en een plaatsbewijs, ontrukt. "Belga meldt uit Athene: Het ministerie van Buitenlandsche Zaken en de dienst der Veiligheidspolitie hebben geen enkele bevestiging ontvangen, betref fende het1* gevangennemen door roovers van de echtgenoote van den consul der Neder landen. Dezer dagen heeft de politie te Venlo aan gehouden de daders van vele diefstallen, waarbij uit tal van winkels te Venlo en om geving missiebusjes waren ontvreemd. Het zijn drie jongens van elf, twaalf en veertien jaar. Zij hebben bekend zeventien busjes te Venlo en drie te Blerick te hebben gestolen en van den inhoud sigaretten te hebben gekocht. Alle drie zijn op transport gesteld naar Roermond naar het huis van bewaring Dr. J. J. L. van Rijn te Rome, afgevaar digde van Nederland van het permanente comité van het Int. Landbouwkundig In stituut aldaar, is bij besluit van 11 dezer benoemd tot commandeur in de Ordre du mérite agricole. Dezer dagen kwam te Rotterdam in een hotel een ongeveer 25-jarige man, die als naam M. Groen opgaf, een kamer huurde en terstond betaalde. De gast zeide slaap te heb ben en daarom terstond naar zijn kamer te willen gaan. Hij had een kartonnen doos bij zich. Na eenigen tijd kwam hij weer naar be neden en ging weg met de doos. Achteraf is gebleken, dat deze meneer, die er uit ziet als een handelsreiziger, een flink postuur heeft, zwart haar en een glad, bleek geschoren gezicht, een bezoek heeft gebracht op een kamer waar hij niets te maken had en daar een wollen deken stal. Aan den be woner van die kamer, den koopman J. Z. ontstal hij een grijs colbertcostuum en een pikkelen horloge. Zondag is het s.s. „Billiton" van de Stoom vaart Mij. „Nederland" tijdens mist op de rivier de Nieuwe Waterweg tusschen Maas sluis en Poortershaven aan den grond ge loopen. De sleepbooten „Gele Zee", „Noord zee" en „Rozenburg" van L. Smits' en Co. Internationalen Dienst hebben getracht het schip vlot te slepen, doch zonder resultaat. Nader wordt gemeld, dat het gisteravond gelukt is, het s.s. „Billiton" weer vlot te slee pen. Een gedeelte van de lading is gelost. Te Waubach is de 75-jarige juffrouw R. door een auto aangereden. De bejaarde vrouw werd, hevig bloedende uit verschillende won den in een nabijgelegen woning gedragen en voorzien van de H. H. Sacramenten der Stervenden De chaufeur was na het ongeluk gewoon doorgereden. Zondagavond werd het hoofdbureau van politie te Rotterdam uit Hoek van Holland opgebeld door den voorzitter van de Tooneel- en Vaarvereeniging van den Linker Maas oever te Rotterdam. Dezt deelde mede, dat hij zich met tweehonderd leden der vereeniging mannen, vrouwen en kinderen te Hoek van Holland bevond en men geen geld had om naar Rotterdam terug te keeren. Men had Zaterdag bootkaartjes door een onbekenden besteller laten halen, doch deze had enkele reisbiljetten gekocht en den prijs van retour biljetten in rekening gebracht. Toen men na het verblijf te Hoek van Holland weer aan boord van een der booten wilde terugkeeren, weigerde het personeel het gezelschap toegang tot het schip te verleenen, daar men geen biljetten had. Toen eerst bemerkte het be stuur beetgenomen te zijn. Al het geld was aan den Hoek verteerd. Men riep nu de hulp der politie in, om naar Rotterdam terug te keeren. Door bemiddeling der politie was, zoo meldt de „Tel." een der stoombootondeme- mers bereid het gezelschap op crediet weer naar de Maasstad terug te brengen. Te Bergen op Zoom is brand uitgebroken in de werkplaatsen van den heer G. Santuz, fabrikant van graniet- en terrazzowerken, gelegen aan de Parade- en Koevoetstraten. De vlammen vondén gretig voedsel in 6e voor de bewerking der producten benoodigde teerhoudende ingrediënte, zoodat weldra de werkplaatsen in een waren vuurhaard herschapen waren. De heer Santuz, sloeg de vensterruiten in van het kantoor en wist het grootste deel van zijn administratie en cor respondentie in veiligheid te brengen. De brand ontwikkelde een zware rook- massa, die zich in verstikkende wolken over de stad verspreidde en de brandweer ernstig belemmerde in haar pogingen om tot den vuurhaard door te dringen. Met het beschik bare materiaal werd het vuur aangetast, dat ook de garage van den heer Vriens en da aangrenzende kantoren der Directe Belas tingen zeer ernstig bedreigde. Tegen twee uur was men den brand vrijwel meester. De ruime werkplaatsen brandden geheel uit en behalve de schade door vernieling der ge bouwen en werktuigen aangericht, lijdt de heer Santuz ernstige schade doordat dè kelders, waarin een ruime voorraad mate rialen was geborgen, onder waiter moesten worden gezet. De schade, die op ruim 20.000 moet worden geschat, wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. In Staatsmijn Maurits kreeg de mijnwerker E. een zwaar stuk ijzer op het hoofd. In be- wusteloozen toestand en met een zware sche delbreuk werd de man naar het ziekenhuis gebracht. Gisteren is te Linne bij Roermond de 27- jarige Hubert Vaessen met zijn rijwiel, door de duisternis misleid, in het in aanbouw zijnde kanaal gereden en verdronken. Te Wageningen is in één nacht op twee plaatsen ingebroken, terwijl dé families af wezig waren en wel bij de heeren J. Zomer en dr. W. J. Franck, op den Wageningschen Berg. De dieven zijn in de beide villa's aan den achterkant door het uitsnijden van een ruit binnengekomen. In de kamers is alles over hoop gehaald en alle kasten en Iaden zijn doorzicht. Blijkbaar was het uitsluitend om geld te doen, daar het tafelzilver enz. on aangeroerd is gelaten. Voor zoover kon wor den nagegaan wordt er niets vermist. AMSTERDAM. Granen. (Noteering Amst. Koren beurs). Maïs. La Plata gele aangekomen f 202, verwacht heden per s.s. „Bradburn" 27 Aug. per „Winkleigh" 4 Sept. per „Waterland" en „Bournemouth" stoomende per „Cambrian Empress" en per „Eisenach", alsmede Sept./Dec. levering, alles f aoi, Jan./April levering f208, Amerikaansche mixed No. 2 Jan./April-levering f 194. Binnenl. granen. (Boerennoteering). Oude tarwe f 12 12 V2» nieuwe tarwe f 1111 3/4, rogge en chevalier gerst f 10 3/411 y2, haver io„11, groene erwten 2021 Vu vale erwten 2628, alles per 100 kg. Karvvijzaad 18 1/4 18 3/4 per 50 kg. AMSTERDAM, 20 Aug. Aardappelen. (Bericht van de mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonten f 44.25, id. blau wen f 3.75—4-"» id. bl. eigenheimers f 3.503.60, id. eigen heimers f 2.752.80 p. k.l. IJpolder eigenheimers f 4.40 5.-, id. bravo's f 5-, id. blauwe eigenheimers f 5.50, id. mui zen f 5.50—6.-, id. eigenheimer poters f 34, id. rood bonten f66.50; Andijker muizen f56, Langedijker muizen f 66.50 rijper muizen f 66.50 Anna Pauw- lowna zand f 57, id. Drielingen 5, Hillegommer zandaard- appelen f 48, ld. Drielingen f25, Katwiiker zand- f 5— 7, id. Drielingen f 5 per 100 kg. AMSTERDAM, 20 Aug. Vee. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 442 vette keoien, waarvan de prijzen waren ie qua!. 104105 ct., 2e id. 88104 ct., 7084 ct. per kg slachtgewicht, 120 melk- en kalfkocien f 300380, 85 vette kalveren ie qual. 90100 ct., 2e id. 8090 ct., 3e id. 7080 ct., per kg. levend gewicht. 57 nuchtere kalveren f 13ao. 180 schapen f 3240. 690 varkens. Hollandsche, Overz. en Geldersche ie qual. vïeeschvarkens 8788 c. (een prima varkens boven not.), Hollandsche 2e qual. 85— 86 c., vette varkens 8586 c. 62 paarden f 100225. ALKMAAR, 20 Aug. Varkens. Aangevoe-d 695 stuks vette 7380 c., zouters 6873 c. per kg. ROERMOND, 20 Aug. Eierveiling. Aanvoer 3.050.000 st., groote f 7.508.80, kleine f 6.507.40, eenden- f 6.50 —7.50. BOVENKARSPEL (station), 18 Aug. („De Tuinbouw"). Aardappelen - Koks f 2.052.45, Due 2.052.45, Ni- nettyfold f 2.052.45/ Schotse f 2.652.85, kleine f 2.20— 2.70, blauwe f 22.20, bonte f 2 per baal. aangevoerd 4640 baal. Uien groote gele f 1.80, drielingen f 3.80, nep f 6.80 per baal, aangevoerd 20 baal. Bloemkool ie srt. f 12.70—22, id. 2e srt. f 2.406, id 3e srt. f 0.751 per 100 stuks, aange voerd 27.900 stuks. Roode kool f 45.60 per 100 kg, aan gevoerd 43.200 kg. Gele kool f 2.303.60 per 100 kg, aan gevoerd 22.800 kg. Slaboonen f2.70 per 15 kg, aangevoerd 30 zak. Tomaten A f 14.80, B f 13.60, C f 14.80, CC f 8.70 per 100 kg, aangevoerd 1200 kg. Augurken <0.260.46 per kg, aangevoerd 1000 kg. ROTTERDAM, 20 Aug. Vee. Ter markt waren aange voerd 525 vette runderen, 197 vette en graskalveren, 1101 schapen en lammeren, 999 varkens. De prijzen waren a volgt: koeien ie kw. f 11.10, 2e kw. f 0.850.95, 3e kw. f 0.800.85; ossen ie kw. f 0.95x, ae kw. f 0.90—0.92, 3e kw. f 0.850.90, kalveren ie kw. f x.501.70, 2c kw. f 1.40—1.50, 3« kw. f x.xo1.30; schapen xe kw. f 0.72— 0.75,2e kw. f 0.650.70, 3e kw. f 8, lammeren f 0.85 0.90; varkens ie kw. f 0.760.80, 2e kw. f 0.720.75, kw. f 0.680.70, export f 0.680.72. Vette runderen handel tamelijk vlug. Kalveren vlug, mtt iets tyetere prijzen. Schapen tamelijk vlug. Varkensprijze® iets hooger, handel trager. Buitent. granen kalm. Rogge v/d. Gulf No. II disp. 13.75 Western No. II stmd. f 1275» Canada No. II stmd. f 1255 Gerst Amer. No. II disp. f 228, id. stmd. f 219, id. ladend f 202, Canada III aang. f 234/ id. Oct./Nov. afl.f 205— 6263 Kg. Donau disp. f 222. Haver. Canada Western III aangek, f 11, Canada Feed No. I aangek, f10.50* 38 pd. clipped No. II Sept. f 9.50, 36 pd. clipped No. I II Canada Feed No. I aangek, f 10.50 38 pd. clipped No. II Sept. f9.0, 36 pd. clipped No. Ill Sept. f9.20. Mais La P ata disp. f 205, id. aangek, f 202, id. stoom f 202, Amer. No. II Aufg. f 224/ id. Jan/April lev. f 193 Witte platte Zuid-Afr. No. III verwacht f 218. idem No. II stra. f215 VISSCHERIJ ENKHUIZEN, 18 Aug. Door 26 vaartuigen werd heden aangevoerd 53 kisten garnalen, prijs f 6.55 per kist (55 pond netto) en 166 manden (garnalen) nest f 0.45 per mand. IJMUIDEN, 18 Aug. Heden waren aan de markt de ontvangsten van 19 stoomtreilers. De rijzen waren als volgt: tarbot f 1.30—1.80, tongen f 1.60—3.60 per Kg.; griet f 1855, gr. schol f 5137, md. schol f 3236, zet- schol f 2742, kl. schol f 3.507.50, 1224, scharren f3.2016 per 50 Kg.; roggen f 1123 per hoop; vleet f3*6o1.75 per stuk; makreel f6.60—13.50, pieterman en poon f 1.7016, gr. schelvisch f 2938, md. schelvisch f2022.50, k.md. schelvisch fo.5014 kl. schelvisch f 2.5044.908 per 50 Kg. kabeljauw f 3544, per 125 Kg.; gr. gullen f 1013, kl. gullen f 3.307, wijting f 2.10 —3.50 per 50 Kg. IJMUIDEN, 18 Aug. Van de treilvisscherij kwamen he den met hunne vangsten aan den afslag de stoomtreilcrst IJM. 62-(Conccrdia) met f X924/IJM. Paljas met f2795- IJM. 54 (Limburgia) met f 1786; IJM. 19 (Patria) me; f 1533/ IJM. 41 f 3046; IJM. 20 (Olga) met f 2106: IJM. 22- (Ita) met f 2959; IJM. 155 (Avila) met f 2224; IJM. 75 (Kennemerland) met f 2242; IJM. 491 (Timor) met f 5171; IJM. 13 (Christine Catharina) met f2796; IJM. 193 (De Hoor) met f 1633; IJM. 28 (Walrus) met f 2652; IJM. 32 (Zeemeeuw) met f2259; IJM. 238 (Johanna Maria) met f 1133; IJM. 2 (Christine) met f2647; IJM. 77 (Poolzee) met f 2630 V.L. 9 (Nelly) met f 2313 en dc logger K.W. 69 i (Martina) met f340 aan besomming.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7