Duitschland en de vrede Telegraphisch Weerbericht BUREAUX: ft AS&ACjLft AN4§i DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1928 De Bisschop van Haarlem over het H. Hartwerk der schilden Kerkconsecratie te Charlois Noodseinen vanBartHassell? Verdronken De staking bij „de Schelde" Brand te Amsterdam Geen alledaagsche vangst Overreden en gedood FAILLISSEMENTEN Een sloep zinkende Verkeersongevallen Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent door zijn vaderstad gehuldigd Enthousiaste ontvangst te Delft Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem J P Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ~J ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, pet kwartaal 1 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE ADVERTENT «ÉN 3Sct. p. regel t.1oAG' EN AANBOD-ADVERTEN TIES, J 4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij rooruitbeL ,J?jLcon,rac' belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEEITNGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel, r TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16940 Alle abonné's op dit blad zyn ingevolge de verzekermgsvoorwaarden fonrtn Levenslange geneele ongeschiktheid tot ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 dUUU." verlies van beide armen, beide beenen of AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE werken door beide oogen RECHTEN f f7Sn ®ev °ngevaj; met f9hfl -by verlies van een hand' f 19c; bij verlies van een frn bij 'n breuk vanf /.ft by verlies v. een 1 JU. doodelijken afloop; l&dU. een voet of een oog; I VLO.' duim of wijsvinger; I JU.been of arm; I 4Ü."anderen vinger. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL d, l'jor bij verlies van een Prn 5; 1 l&d." duim of wysvinger; 1 JU." 1 VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Wie thans voor genoegen of voor zaken Duitschland bereist en daar aandachtig het leven gadeslaat, wie ziet hoe handel, nyver- heid en landbouw weer bloeien, of ten minste zóó zyn ingericht, dat zij -by de eerste gele genheid de beste, wanneer de wind hun in de zeilen blaast, gereed staan om daarvan te profiteeren, kan slechts bewondering koes teren voor hetgeen dit ongetwijfeld energieke volk in de tien jaren na het einde van den oorlog wist te bereiken. Man en vrouw, jong en oud werken samen, om zich weder te herstellen van de klappen, welke land en volk vanwege den oorlog en de revolutie en vanwege alles wat daarmede in verband staat, hebben opgeloopen. Onwillekeurig vraagt men zich af, op welke hoogte dit volk zal staan, wanneer het nog eens tien jaren met dezelfde wilskracht aan zijn economische en cultureele ontwikkeling zal hebben gewerkt en welke plaats het dan onder de Europeesche volken zal Innemen! Het Duitsche volk zou echter zijn aard verloren hebben, wanneer het deze situatie, dit toekomstbeeld niet zien zou en men kan er zeker van zyn, dat het zich weder volko men van zyn kracht bewust wordt. Dit ge voelt men het beste, wanneer men in par ticuliere gesprekken van gedachten wisselt, of wanneer men den Duitscher in zyn ont spanningsoorden gadeslaat; daar geeft hy zich, zooals hy is, daar laat hy zich gaan Dan kan men het Duitsche, deels rechtma tige zelfbewustzyn, met de handen als 't ware tasten, dan barst de levenskracht en de energie van alle zyden los. Nu gaat hy nog gebukt onder de vernede ring der bezetting door vreemde troepen en drukt hy de tanden op elkaar, wanneer hij van de hoogte der vesting van Ehrenbreit- stein de Fransche, de gehate vlag ziet wap peren. Maar wanneer enkele jaren verloopen zul len zyn, zal ook die terneerdrukkende schande vergeten zyn en Duitschland zal zich gevoe len zoo vry als een vogeltje ln de lucht! Dan rijst echter de vraag: wat nu? Inmiddels zal er een jong geslacht zijn opgegroeid; een geslacht dat de vernedering van het verdrag van Versailles en wat daar uit is voortgevloeid, heeft ondergaan; een geslacht dat al de ellende van het bloedver gieten niet heeft meegemaakt, niet van naby heeft gezien, maar dat wel geleerd heeft op de tanden te byten en dat zich heeft voor genomen de nederlaag te wreken. W(j mogen daarby niet vergeten, dat het Duitsche volk er een is, vol van nationalis tische instincten, zoo geheel anders dan het Nederlandsche volk. Het tegenwoordige geslacht, dat al de mi sère van den oorlog aan den lyve heeft ge voeld, zal er, in zijn meerderheid althans, niet gemakkeiyk toe te brengen zyn, opnieuw te velde te trekken. Maar het jongere geslacht, daarmee staat het vermoedelyk geheel an ders Zoo kan het o.l. byna niet anders, of na korter of langer tyd, maar waarschynlyk toch niet binnen zeer korten tyd, zien wy in Cen traal Europa vóór ons een volk, waaruit de vonken der energie van alle kanten losspat- ten, maar dat tevens de verbittering en de revanche op de lippen en den nationalen trots to het hart draagt. Het valt te vreezen, dat dit tot een nieu wen, verwoeden kryg aanleiding zal geven, een kryg, zóó verwoed, dat de vorige daarby ta het niet zinkt. Zeker, wy hooren schoone melodieuze vre- desklanken van Briand en van Stresemann en zoovele anderen. Maar och, men houde het ons ten goede, dat wy aan deze politieke diplomatentaal niet al te veel waarde toeken nen. Immers, wy hebben dat lied meer ge hoord; vóór den oorlog spraken tsaren, ko ningen en keizers elkander toe op de meest beminnelyke wyze, omhelsden elkander en deden in het openbaar de schoonste beloften. Wat is er van al dat fraais terecht gekomen? Thans hebben de diplomaten geen tsaren, koningen en keizers meer, wien zy al die schoone woorden op de lippen kunnen leggen en daarom is die taak thans aan ministers en anderen voorbehoudenmaar de waarde daarvan biyft dezelfde. Bovendien mogen wy niet vergeten, dat volgens een oude zegswijze, elk volk de Re geering heeft, welke het verdient, zoodat het te' voorzien is, dat wij eenmaal ook in Duitschland, wanneer het op de hoogte van zyn machtsbewustzyn zal zyn gekomen, een Regeering aan het bewind zullen vinden, welke aan dit bewustzijn beantwoordt, ten minste niet ta staat zal zyn aan den mach tigen inneriyken drang, uit het volk zelf voorkomende, weerstand te bieden. Wat valt tegen de ramp van een toekom- stlgen oorlog, welke een ruïne voor geheel Europa beteekent, te doen? Van algemeen standpunt dient zooveel mogeiyk steun verleend te worden aan de gedachte van den Volkenbond. Zeker, het wekt niet alles evenveel vertrouwen, wat wy in Genève hooren en zien. Soms wordt het ons wel erg moeiiyk gemaakt in het werk van den Volkenbond te gelooven, nochtans biyft de gedachte voortreffeiyk en kan daar uit met goeden wil veel goeds groeien. Daar om is het ons aller taak om den Volkenbond het onmisbare vertrouwen te schenken en elk zyner pogingen to de goede richting te steunen, voor zoover zulks in ons vermogen ligt. Van nog grooter belang ïykt het ons, dat van Katholieke zyde internationaal alles worde gedaan en niets nagelaten om de vre- desgedachte te bevorderen,om den wil der volken tot vredesgeneigdheid om te buigen. Van Z. H. den Paus en van de R.-K. Vredes beweging kan nog altyd een machtigen in vloed ten goede uitgaan. De Pausen hebben by herhaling hun krachtig, welsprekend en overtuigend woord doen hooren; och, dat het Katholieke volk der geheele wereld er toch eindelyk eens naar moge luisteren! En wat de internationale R.-K. Vredesbe weging aanbelangt, kunnen wy niet beter doen, dan haar zoo krachtig mogelyk te steu nen, opdat haar invloed allerwege moge was sen en de volken met kracht tot den vredes wil mogen worden bewogen. Vóór dit laatste over de gansche linie zal zyn bereikt, moet er nog veel door alle Ka tholieke vredesvrienden, in samenwerking met alle anderen, die langs geschikte wegen hetzelfde beoogen, gewerkt worden, zal er ook nog veel water door den Ryn stroomen! De Duitsche energie brenge ons echter niet tot ïydzaamheid, maar prikkele tot waakzaam heid van alle vredesvrienden! Het secretariaat van het H. Hart, „Re- gina Coeli" te Bloemendaal (N.-H.) mocht het volgende eigenhandig schrijven ontvan gen van Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem: Evenals onze Ddorluchtige Voorganger, verleenen Wy volgaarne Onzen Bisschoppe- lyken Zegen aan het werk, waarvoor gy u met zooveel zorg beyvert, „het verspreiden der schilden van het H. Hart." Het heeft ons byzonder getroffen, dat de tekst der toewijding aan .het H, Hart reeds in honderd vyftig talen is verspreid, en dat dus de devotie tot Jezus' Allerheiligst Hart over geheel de wereld tot grooten bloei wordt gebracht. Het is Ons een behoefte des harten, U onze erkentelykheid en waardeering te be tuigen voor uwe werkzaamheid en yver in deze. Gaarne beloven wy dat wy niet zul len nalaten, de rijkste zegeningen van het Goddelijk Hart over dit schoone werk af te smeeken. (W.g.) J. D. J. AENGENENT, Bisschop van Haarlem. De eerste kerkconsecratie, welke Z.D.H. Mgr. J. D. J. Aengenent na zyn bisschops wijding heeft verricht, heeft gisteren te Charlois plaats gevonden. Monseigneur heeft daar n.l. de nieuwe R.K Kerk der paters Capucynen geconsacreerd. Na een hartelijke begroeting aan den voor avond van het feest, vingen gistermorgen reeds te half 8 de plechtigheden aan. Daarby werd Z.D.H. geassisteerd door de volgende Zeereerw. heeren: Als diaken P. Albertus, definitor-secretaris der Capucijner-Orde, sub-diaken P. Sil- verius definitor en novicenmeester te Tilburg diaken in de kerk P. Robertus, gardiaan te Charlois, cruciferarius P. Antonius, vicarius te Amsterdam, thuriferarius P. Joseph, gar diaan te Rilland- Bath, ad mitram P. Poly- carpus, vicarius te Charlois, ad baculum kap. G. H. E. Mudde, ad adquan kap. J. F. M. Ze- gers, beiden laatsten van de moederparochie van het Afrikaanderplein, portatores reli- quiarum twee paters van Langeweg, cantato- res P. dr. Vitus, oud-provinciaal en P. Cleo- phas, den nieuwen kapelaan van Charlois, ce- roferarii reliquiarum de P. Fabianus en Ri- chardus gardiaan te IJmuiden Oost en oud rector van Katendrecht en ceroferarii de eerw. heeren G. en Th. v. d. Klein. Na de consecratie volgde de Pontificale Hoogmis, waarna Mgr. Aengenent een tref fende toespraak hield tot de groote schare van geloovigen, die het kerkgebouw vulden. Monseigneur noemde den dag van de con secratie dezer kerk voor Charlois een dag van buitengewone vreugde. Want overvloedige zegen is over Kerk en parochie afgesmeekt en afgedaald. Er was overvloedig reden tot jubelen om de barmhartigheid Gods er was ook reden tot dankbaarheid. Want een pas send kerkgebouw is nu verkregen, een nieuw oord van genade, een toevluchtsoord om leniging en troost in nooden en kwellingen te verkrijgen Niet vergeten moest ook wor den het huldebetoon, want al is door u, aldus Monseigneur, de kerk gebouwd voor God God heeft haar van Zi.in kant voor U ge bouwd Naast den dank moest worden gedacht aan de beloften om te zullen komen in het kerk gebouw, om hulde te brengen aan Jezus Christus in het H. Sacrament, by Wien thans de Engelen de eerewacht hebben betrokken. Ook (je geloovigen moesten dienen mede door uiterhjken eerbied en houding. Monseigneur legde dan nogmaals nadruk op de waarde der kerk, waarin de geloovigen licht zouden kunnen krijgen ln de duisternis sen van het leven en de eeuwige bestem ming bereiken Z.D.H. de Bisschop besloot zijn predikatie met den vurigen wensch, dat de H. Aartsen gel Michael, de patroon, kracht en sterkte zou geven aan de geloovigen voor den stryd in de wereld, opdat allen eens met hem zou den mogen juichen in Gods eeuwige glorie. Daarna verliet Mgr. zegenend het Kerk gebouw V. D. meldt uit Londen: Een radio-ama teur te Stanford in den staat Connecticut heeft volgens een bericht uit New-York Maandagnacht zesmaal achtereen S. O. S.- seinen opgevangen. Hij gelooft dat deze af komstig zyn van het vliegtuig van de Oceaanvliegers Bart Hassell en Cramer. Hedenmorgen is de 14-jarlge J. Heilkema, wonende te Bakhuizen gemeente Gaaster- land, to het Kruiswater te Sneek gevallen en verdronken. Bemiddelingspoging Naar het „Hbld." verneemt, zal Donder dag in Den Haag een conferentie gehouden worden tusschen den Metaalbond en verte genwoordigers van de arbeiders-organisaties, teneinde te trachten tot oplossing te komën inzake de staking aan „De Schelde". Gisteren is te Amsterdam brand uitge broken in de vulcaniseer-mrichting der firma Hooglander op het kleine Gartman- plantsoen. De aanwezige rubberbanden, houten voor werpen, alles begon lustig te branden en brandde steeds lastiger, zoodat rook en vlammen door de van de hitte gebarsten ruiten begonnen uit te slaan. Toen maakte echter de brandweer een einde aan het vuur, dat reeds aan den achterkant van de werkplaats, waar een nauwe binnenplaats als schoorsteen dienst deed, de muren begon te blakeren. De te Vlaardingen binnengekomen stoom- logger VL 85, schipper A. Visser, van de Ree- dery Visschery My. „Vlaardingen" heeft Don derdag j.l. op 60 gr. 10 min. N.B. en o gr. 3 min. O.L. een jongen zeehond gevangen. Het dier werd in de kraantank levend gehou den en is na aankomst aan de Rotterdam- sche Diergaarde ten geschenke aangeboden. Gisterenmiddag stak het zesjarig meisje A. v. d. R., dat met eenige andere kinderen aan den Frieschen straatweg te Groningen aan het spelen was, plotseling den weg over, zonder op de signalen te letten van een naderenden melk-auto. De chauffeur remde uit alle macht, doch kon niet meer voor komen, dat het kind overreden werd. Het meisje werd onmiddellijk gedood. De politie stelt een onderzoek in. Van Dinsdag 21 Augustus 1928. P. van-Leeuwen, autobusondernemer, wo nende te Koog aan de Zaan, Ruijterstraat 31; curator Mr. K. Westerling te IJmuiden. Th. Blikslager, koopman Westzijde 374, Zaandam; curator Mr. K. Westerling, IJmui den. Rechter-Commissaris Mr. H. Haga; Vernietigd werd het faillissement' van J. Brouwer te Haarlemmermeer, Kruisweg; cu rator Mr. L. Ali Cohen alhier. Opgeheven werden de faillissementen van: P. Jonker, bloemist, te Haarlem: cirator Jhr. Mr. L. U. Rengers Hora Siccama alhier. J. Th. Slaman, autohandelaar en repara teur te Beverwijk; curator Mr J. A. B. San ders te Beverwijk. Geëindigd 's het faillissement van T. J. van Helden, vroeger te Zandvoort, door liet ver bindend worden der uitdeelingslyst; curator Mr. H. Tuymelaar te Bloemendaal. 40 passagiers tijdig geru Zondagavond 6 uur vertrok,- naar de ,,'s Hert. Crt." meldt, de motorboot van den heer Jos. Heijstraten, te Bergen op Zoom. naar Tholen met op sleep de gróote zeesloep van v. Loen- hout, waarop een veertigtal personen plaats had genomen. De heenreis ging voorspoedig en na een vaart onder de nieuwe brug door werd teruggevaren, waarby eveneens op touw genomen werd de hoogaak van den heer Landa, eveneens bemand met eenige passa giers. Juist buiten het Tholensche gat geko men, liep de sloep van v Loenhout, vermoe delijk doordat een lek geslagen was, vol wa ter. Spoedig stond reeds eenige voeten water in de sloep, waardoor deze ging zinken. Aan boord ontstond een ware paniek en van alle kanten werd om hulp geroepen. De heer Heystraten, die spoedig den ernst van den toestand overzag, legde zyn motorboot ter stond stil en liet de zinkende sloep naast zich komen. Hierdoor was hij ln staat de vele passagiers in zyn motorboot over te nemen, terwyl ook nog enkelen een plaatsje konden krijgen in de hoogaak van den heer Landa. Met pompen en scheppen wist v. Loenhout met eenige passagiers de sloep boven water te houden, waardoor ze verder mee naar Ber gen op Zoom kon worden gesleept, alwaar ook alle passagiers, dank zy de krachtdadige hulp van den heer Jos. Heystraten, behouden en met alleen een paar natte voeten, aan kwamen. Aanrijding. Dinsdagavond reed op den Biezenweg te Santpoort een haringventer met een drie- wielerfiets. Met flinke snelheid kwam plot seling vanaf de Kweekerslaan de melkauto der Gebr. H. van Bloemendaal. Een aan rijding was onvermydelyk; de driewieler werd totaal vernieuld. De haringventer deed aangifte bij de politie. Auto verbrand Gistermorgen werd door den zoon van den heer E., wonende in de Conradstraat te IJmuiden, een luxe-auto uit de garage ge reden en op straat geplaatst. Tegenover deze garage bevindt zich aan de andere zyde der straat een garage van den heer K., die zyn vrachtauto achteruit de garage uitreed en tegen eerstgenoemden auto botste, die in brand vloog. Onmiddeliyk riep men politiehulp ta, die spoedig met een koolzuurspuit en water ter plaatse was. Doordat het vuur snel om zich heen greep, viel van den auto niets te redden. De garages en de perceelen daar ter plaatse werden voor een eventueelen brand beschermd. Delft 21 Augustus. Langen tyd heeft Delft naar dezen mag- nifieken dag verlangd. Uitgebreid zijn de voorbereidingen geweest, welke men er voor genomen heeft, maar hy is ook schitterend geslaagd. En 21 Aug. 1928 is met gulden letters in de annalen van Ktholiek Delft gegrift. Haarlems nieuw-benoemde bisschop, mgr J. D. J. Aengenent, die van zijn prille jeugd af zich tot Delfts zonen had mogen rekenen is gekomen om de hulde van zyn stad it. ontvangst te nemen, thans, enkele weken nadat Hij met ongekenden luister in Haar lems Kathedraal tot Bisschop was gecon sacreerd. Reeds dadelyk nadat bekend geworden was, dat aan Mgr. Aengenent de hooge waardigheid van het Bisschopsambt ten deel gevallen was, stond het vast, dat ook Delft in de huldebetuigingen jegens den nieuwen Kerkvorst van zich zou doen spreken. Enthousiast heeft Delft het denkbeeld op gevat en overgenomen, om Monseigneur te verzoeken, zyn vaderstad de groote eer te willen aandoen, om persoonlijk haar hulde in ontvangst te komen nemen. Op dat verzoek heeft Monseigneur welwil lend beschikt en 21 Augustus was als de dag der hulde aangewezen. Het Is een hulde geworden, zooals alleen Delft bij groote plechtigheden het beleefd heeft. Als in wedijver had men er voor gezorgd, Monseigneur reeds dadelyk by zyn komst en verder op heel den triomftocht door de stad te laten zien, hoe welkom hy er was en hoe groot de vreugde van Delfts Katho lieken was, dat een van hun zonen tot de hoogste waardigheid ir. het diocees verheven is. Overal waaide de vaderlandsche driekleur als op een nationalen feestdag. De paarse wimpel wees er op, dat dit alles was ter eere van den Bisschop. Heel Delft heeft het feest meegevierd. Oorspronkelijk was vastgesteld, dat Mon seigneur met den trein van 17.47 zou arri- veeren, na eerst in Charlois de nieuwe R.-K. Kerk te hebben geconsacreerd. Doch reeds te kwart over 5 was Mgr. per trein aangekomen, waarna in de gereserveer de 'wachtkamer le klasse het vastgestelde tydstip werd afgewacht. Daar had ook de eerste ontmoeting plaats, waar de leden van het huldigingscomité aan Monseigneur, die vergezeld was van zijn secretaris, den Zeer- eerw. heer J. M. v. d. Tuyn, werden voorge- steld. Eenige hartelijke woorden werden ge- j wisseld en dan begaf het gezelschap zich naar het bordes van het Station om daar op het Stationsplein een indrukwekkend schouwspel gade te slaan. Van alle kanten zijn de belangstellen den samengedromd om Monseigneur het eerst t,e begroeten. Voor het bordes staat de calèche, bespannen met zes paarden, door jockey's bereden. De eerewacht te paard heeft zich aan weerszijden geschaard. De harmonie „St. Franciscus" zet het „Aan U. o Koning der Eeuwen" in. Onder luide begroeting en vroolyk gewuif van alle kanten, stygt mgr. in de calèche. Honderden leerlingen van de scholen uit het Westerkwartier en den Wippolder zwaaien met de witte en gele vlaggen. De Harmonie stelt zich aan den kop van den stoet en onder een pittigen marsch zet de rij zich in beweging. Voorop de bereden politie, gevolgd door de Harmonie. Dan volgt in een rytuig het bestuur van het huldi gingscomité. Onmiddeliyk daarna de calèche, waarin behalve Mgr. Aengenent ook heb ben plaats genomen de Zeereerw. heer p J. A. v. d. Cammen, deken van Delft en de Zeereerw. rector Dankelman. studiegenoot van monseigneur. In de andere rijtuigen volgen dan de ver dere leden van het huldigingscomité en de pastoors der parochies van de stad. Onmid dellijk vóór en achter de calèche van mon seigneur rydt de eerewacht. Zoo trekt deze ware zegestoet door de stad. Overal staan dichte ryen langs den weg geschaard om niets van dit indrukwekkend oogenblik te verliezen. Overal wordt Mgr. enthousiast begroet en de bisschop wordt niet moede, die eerbiedige en tevens spontane groeten vriendelijk te beantwoorden. Het is alles zoo bekend, de omgeving, de menschen; heel Delft leeft met dezen in tocht mede, waarvan de weg tevens voert langs het ouderlyk huis van Monseigneur, aan de Brabantsche turfmarkt. Zoo bereikt de stoet de Kerk van den H. Hippolytus aan de Voorstraat. Daar hebben zich op het fraai met van groen en bloemen omhangen eeremasten versierde voorplein onder leiding van de onderwyzers en onderwijzeressen vele leerlingen der stadsscholen opgesteld. De jongens zwaaien vlaggen, de meisjes dragen bouquettTn. Niet zoodra is Monseigneur vóór dé» Kerk aangekomen of de harmonie zet het „Room- sche Blydschap" in, waarop Mgr. hartelyk wordt toegezongen. Inmiddels had reeds lang voor het oogen blik van aanvang in de Kerk een groote menigte zich verzameld in afwachting van de komst van monseigneur. Het mooie kerk gebouw baadt in een zee van licht en bloe men; het presbyterium, de preekstoel en de hooge kolommen zijn kwistig versierd met bloemen in de witte en gele kleuren. Geen plaatsje is er onbezet en honderden moeten zich met een staanplaats tevreden stellen. De ontvangst in de kerk. Dan komt het sublieme oogenblik. Ge volgd door een stoet van geestelyken schrijdt Monseigneur onder de jubelende orgeltonen het kerkgebouw binnen, waar hem het wel komstlied wordt toegezongen. Nu schalt uit duizenden monden Eenzelfde jubelklank, Om luide te verkonden Des harten vreugd en dank. Wees welkom in Gods woning, Die Gy zoo vaak betradt. Gy, onze Priester-Koning, Gij, roem van onze stad. Deez' stond is in ons leven De schoonste ons toegedacht Daar God ons heeft gegeven Een Zoon met Vaderrnacht. Nu klinkt de beê U tegen Uit kinderlijk gemoed: „Geef ons Uw Vaderzegen In ryken overvloed!" „Gerechtigheid en Vrede" Hebt G' in Uw schild geplant. Als wapenspreuk en bede Voor Kerk en Vaderland. Moog' God Uw wapen stieren, Wy staan naast U gereed, Eens klink bij 't zegevieren Uw leus als jubelkreet. Onmiddeliyk daarna vangt het kort Pon tificaal lof aan, dat door Mgr. zelf wordt gecelebreerd. Het zangkoor luisterde de plechtigheid op voortreffelijke wyze op en voerde o.m. uit: „Jesu dulcis" van Kothe, „Magnificat" van Marius Monnikendam en „Tantum Ergo" van Alph. Diepenbrock. By het lof werd Mgr. geassisteerd door den zeereerw. heer pastoor L. G. Ie Roux en als subdiaken door dén zeereerw. heer C. v. d. Salm, terwyl de assistenties ad mitram, ad baculum en ad ampullas door eerw. heeren geestelijken van de parochies der stad werden verricht. Na het lof verliet Mgr. weder zegenend de kerk. De huldigingsavond. In de groote zaal van Stads Doelen begon te half negen de huldigingsavond. De vereenigingsbesturen welke aan Z. D H. den Bisschop wenschten te worden voor gesteld, hadden zich in den tuin opgesteld waar onder de welkomsttonen der harmonie de eerste begroeting van Mgr. plaats had. Dan trad Monseigneur de groote zaal bin nen, die tot in de nok met enthousiaste Delftenaren gevuld was. Ook hier klinkt Mgr. een welkomstlied tegen, dat door de honderden spontaan wordt medegezongen. De voorzitter van het uitvoerend comité, kapelaan J. Gussenhoven sprak het ope ningswoord. Als voorzitter van het uitvoe rend comité, aldus spr., valt my de eer te beurt, namens de geestelijkheid en de Ka tholieken van geheel Delft, u, monseigneur, hier in ons midden hartelyk welkom te hee- ten. Toen op 28 Juni bekend geworden was, dat Z. H. de Paus mgr. Aengenent tot bis schop had benoemd, toen was het in Delft duidelyk merkbaar, dat Delft fier was op deze groote eer, welke een van zyn zonen te beurt viel. Denzelfden avond nog heeft de zeereerw. deken v. d. Cammen de pas toors der stad bijeengeroepen en aan zyn initiatief is deze avond te danken. Spontaan heeft Delft Mgr. dezen middag ontvangen. Delft, dat aan Mgr. zoo bekend e- zoo dierbaar is, waar Mgr. ook zooveel mooie herinneringen heeft. Hier zijt gy, monseigneur, aldus, spr. thans te midden van zooveel bekenden en uit naam van die allen heet ik u welkom. Deze hulde is een uiting, niet alleen van eerbied voor uwe hoogwaardigheid, maar ook van liefde en sympathie voor uw per soon. Spr. besluit met de hoop uit te spreken. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, mgr. J. D. J. Aengenent, is gisteren op enthou siaste wijze door Katholiek Delft gehuldigd. De kanselier der Belgische legatie te 's Gra- venhage, de heer J. Borremans, is zeer ern stig ongesteld. Het congres van den Ned. R.-K. Bond van Post-, telegraaf- en telefoonpersoneel is gis teren gesloten. Te Charlois heeft Mgr. J. D. J. Aengenent gisteren de nienwe kerk der paters Capuclj- nen geconsacreerd. Stilstand in den vee-export. Levendige uit voer van groenten. De vlucht van v. Lear Black naar Kaap stad en Tokio is uitgesteld tot Januari 1929. De verdachte van den roofmoord te Maar tensdijk is krankzinnig verklaard. Een brief van Lord Cushendun aan den aartsbisschop van Canterbury in verband met de a.s. teekening van het anti-oorlogs verdrag De Duitsche rijksminister Severing legt verklaringen af omtrent den pantserkruiser Scheepsramp op de kust van California. Van het s.s. „William McKenny" rijn veer tien leden der bemanning verdronken. De longziekte eischt in Mandsjoerfle tal rijke slachtoffers. In plaats van Hoover Is WQIiam Whltfcng benoemd tot Amerikaansch minister van handeL Barometerstand 9 u. vjtl: 758 stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Licbt op De lantaarns moeten morgren worden opgestoken om 87,37. Hoogste Barometerstand 768.1 m.M. to Jan Mayen. Laagste Barometerstand 754.3 mJd. te Blacksod. Verwachting: Matigen westelijken tot zui delijken wind, meest zwaar bewolkt tot be trokken, aanvankelyk kans op opklaring, later opnieuw regen, weinig verandering in temperatuur. D« feestelijke Intocht van Mgr. J. D. J. Aengenent in Delft dat de band, welke Mgr. aan Delft bindt, steeds sterk moge blyven, want Mgr., aldus eindigt spr., wij zyn u toch meer naby dan al uw andere kinderen in liefde en vriend schap. Na deze begroeting ving de afwerking van het programma aan. Het is een goede gedachte van het hul digingscomité geweest om dezen avond te benutten voor zeer kunstzinnige uitbeelding van de priesterglorie, van de grootheid van het priesterschap en de eigenschappen van den priester. Daarby had het comité zich de medewerking van den Katholieken Kring te Delft verzekerd, die onder artistieke lei ding van den heer J. J. Petit een reeks zeer mooie tableaux vivants opvoerde, waarbij de bekende kanselredenaar, pater W. Jonck- b'.oedt C.S.S.R. uit het klooster te Roosen daal een verklarende rede hield. Pater Jonckbloedt wees er in den aanvang van zijn geestdriftige rede op, dat zyn woorden beoogden te zyn een toelichting op de tableaux vivants, welke een hulde aan het priesterschap brengen. Wy kunnen, aldus spr., u, monseigneur, zeker niet beter behagen dan by den jubel van dezen avond ook leering te geven om trent de hooge waardigheid, waartoe u ls opgeklommen. Op het geloof uwer kinderen hebt Gy, monseigneur, in uw eersten her- derlyken brief vertrouwen uitgesproken. Mogen wy daarom de glorie van het pries terschap pogen te toonen. Geen macht kan in vergelijking komen met de glorie van het priesterschap; daarom moge de uitbeelding thans iets van die glorie doen zien. Een schitterende reeks tableaux vivants werd daarna opgevoerd, waarby in het eer ste gedeelte het wezen en de grootheid van het priesterschap en in het tweede deel de eigenschappen van den priester werden ver zinnebeeld. De enscèneering der groepen viel zeer te loven en ook de opvatting der tableaux ge tuigde van grooten kunstzin. Ze werden dan ook tot een volledig succes, dank zy de toe- wüding der medespelenden en de goéde regie van den heer Petit, dank zy het gloed volle woord van pater Jonckbloedt, dank zy ook de voortreffelyke muzikale medewerking welke werd verleend door den heer Bram van der Stap, bariton, mevr. R. y. d. Stap— Laros, piano, mevr. Magda Zimmerman— Kroon, sopraan en mej. Jo Lutz, alt. De aanbieding van het huldeblijk Na het eerste deel der tableaux had de aanbieding plaats van het Delftsch hulde- blyk aan Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent. De voorzitter van het hoofd-comité, de nereerw. deken van der Cammen beklom het podium en sprak monseigneur toe, waar bij spr. wees op de geestdrift waarmede het bericht der benoeming in Delft ontvangen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1