f3000.- Tijd en krachten in zielzorg m Telegraphisch Weerbericht BUREAUX: NASSAULAAN49, DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16941 OP STRAFFE VAN VERLIES V4N ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Z.D.H. Mgr. J. D J. Aengenent te Amstelveen Uit de sigarenindustrie I Een kapitein beleedigd Het afscheid van pastoor J. van Muyen Neergestort Moord Ringrijden te Santpoort Eervol ontslag aan Mr. N. J. L. Brantjes als gouverneur van Curacao Zijn meisje vermoord Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem In het water gereden en verdronken Twee jongens op Schiermonnikoog vermist Examens Hoofdakte Verkeersongevallen Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal i 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct-, bij vooruitbel. Bij contract belangrijke korting INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. O ^it_ab0IUlés,?P mt blad z«n ln§evolSe de verzekeringsvoorwaarden f 00(10 Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door fycft Dij een ongeval met f%£ fl tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 üUUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1/üU." doodelijken afloop; I ZOU.' AANGIFTE MOET. bij verlies van een hand, f|OP bij verlies van een fCf) bij 'n breuk vanf /.n bij verlies v. eer IlAu." duim of wijsvinger; lUU.**been of arm; 1 ïU."a een voet of een oog; 1duim of wijsvinger; 1 OU." been of anderen vinger. Van de hand van den Eerw. Heer Leopold Engelhart, Domkapelaan te Weenen, is kort geleden een bóek verschenen, waarin breed voerig het vraagstuk der zielzorg in de groot stad wordt besproken. De eerw. schrijver behandelt het vraagstuk zoowel van den prac- tischen als van den wetenschappelijken kant en baseert zich zoowel op ervaring als op literatuur. Wat de practijk betreft, spreekt hij voornamelijk van Weenen. Dit behoeft voor ons geen reden te zijn om daaraan minder aandacht te schenken, want de toestanden mogen te Weenen anders en in menig opzicht droeviger zijn dan hier te lande, niet te ont kennen valt, dat er tusschen de godsdienstige crisis in Weenen en onze groote steden slechts een gradueel, doch geen principieel verschil bestaat. Het vraagstuk der zielzorg is vooral in onze dagen en allerwege voor de Katholieke Kerk van het allergrootste gewicht. Het meest drin gend doet dit vraagstuk zich gevoelen in de groote steden. Weten wij aan deze kwestie een afdoende oplossing te geven, dan zullen de gevolgen daarvan zich ook op ander ter rein doen gevoelen, want het blijft b.v. nog altijd waar, dat het beste middel voor de ver krijging van een gezond politiek leven is de zorg voor een bloeiend godsdienstig leven. De ten vorigen jare onder een predikatie op zoo tragische wijze overleden Hongaarsche Bisschop Mgr. Ottokar Prohaszka, wiens na gedachtenis bij allen, die hem in persoon of uit zijn geschriften hebben leeren kennen, voorloopig niet zal vergaan, heeft eens ge zegd: „Wij moeten nog leeren, wat te doen wanneer 99 schapen wegloopen en er slechts één in den veiligen schaapstal blijft". Voor die vraag ziet onze geestelijkheid zich hier te lande, ook in de groote steden, gelukkig nog niet gesteld, maar wel wordt het vraagstuk der zielzorg, daar vooral, steeds moeilijker en veel omvattender. Men spreekt in dezen tijd veel over spaar zaam gebruik van tijd en krachten; in het bedrijfsleven noemt men dat rationalisatie van arbeidsmethode. Aan dergelijke rationa lisatie bestaat ook behoefte in de zielzorg. De taak breidt zich voortdurend uit, het pro bleem wordt steeds moeilijker, het terrein uit gestrekter en het aantal priesters-zielzorgers is uiteraard beperkt; dit leidt er toe nieuwe wegen _te zoeken, waarbij niet met het be staande - wordt gebroken, maar integendeel daarop wordt voortgebouwd; spaarzaam te zijn met het gebruik van tijd en krachten, en om die methoden te volgen, welke met een minimum aantal krachten een maximum hoe veelheid resultaat voor het godsdienstig leven beloven. De Priester is krachtens zijn wijding met de zielzorg belast; dispensator mysteriorum Dei (1 Cor. 4. D. Het canonieke recht wijst den Pastoor aan als den man, die de verantwoordelijkheid voor de ziolzorg in zijn parochie draagt. De taak der zielzorg bestaat uit twee ge deelten; het eene gedeelte is van zuiver pries terlijken aard en het andere gedeelte strekt ter aanvulling daarvan, doch vereischt geen priesterlijke wijding. Het eerste gedeelte, waartoe behoort het opdragen van het H. Misoffer, het toedienen der H. H. Sacramenten enz., is voornamer dan het tweede gedeelte, waaronder ressor teeren de werken van charitas, van devotie, van administratie enz. 't Eerste wat de Pastoor eener grootestads- parochie derhalve doen zal, is het geheele terrein zijner werkzaamheden overzien en vervolgens een schifting maken tusschen datgene wat hij zelf moet doen en wat hij aan anderen kan en zelfs moet overdragen, daarbij voortdurend het oog er op gericht houdende, dat hij zelf voldoende de handen vrij houdt om zijn aandacht te schenken aan datgene, wat uit een oogpunt van ziel zorg het allervoornaamste is. Voor de rest heeft hij zijn helpers noodig. De eerste helpers van den Pastoor zijn de Kapelaans en in de groote parochies (in het buitenland telt men wel parochies van 50.000 en meer zielen) zal het wel de aangewezen weg zijn, dat ieder van hen een bepaalde wijk krijgt aangewezen, om daar met de geloovigen op bijzondere wijze voeling te houden en in nauwer contact te treden. Het is immers on mogelijk, dat in dergelijke groote parochies één man alleen, de Pastoor, dit contact met de groote massa op voldoende wijze behoudt. Wij meenen dat deze behoefte in Nederland beter en eerder is ingezien dan elders. In Weenen is het aantal wereldlijke geeste lijken zóó beperkt, dat daar de wenschelük- heid wordt betoogd in elke parochie een kloos ter van een of andere geestelijke orde te hebben, ten einde de parochiegeestelijkheid voortdurend in het zuiver-priesterlijke pa rochiewerk te assisteeren, omdat deze anders onmogelijk hun taak kunnen ten uitvoer leg gen. Ook hier koesteren wij weer groote dank baarheid voor de toestanden in eigen vader land, waar een dergelijk gebrek aan parochie geestelijken gelukkig onbekend is. Andere waardevolle helpers van den Pastoor zijn de vrouwelijke kloosterorden of congre gaties, die zich aan het onderwijs, de zieken verpleging of het armenbezoek wijden. In Weenen werden in 1926 door de Eer waarde Zusters van vier verschillende kloos terorden 19882 huisbezoeken afgelegd, het geen ons, als dit door andere orden niet wordt aangevuld, niet zoo'n bijzonder hoog cijfer lijkt. De Oostenrijksche schrijver spreekt hier al leen over de Eerw. Zusters die bij het Katholiek onderwijs werkzaam zijn. Voor Nederland mogen wij zeker niet verzuimen als helpers van de parochie-geestelijkheid te roemen, dat leger van Katholieke leeken-on- derwijzers en onderwijzeressen, dat uiteraard veel meer doet dan de kinderen onderwijzen, maar ook een flink stuk helpende zielzorg uitoefent. Hiermede zijn wij gekomen tot de derde soort helpers van den Pastoor, n.l. de leeken- apostelen. Het leeken-apostolaat treedt door den loop der omstandigheden, vooral door den voort- durenden groei der groote steden, meer op den voorgrond, maar overigens is het geens zins een nieuw instituut. Het is zelfs zeer oud, want de Apostelen maakten daarvan reeds een druk gebruik en de H. Paulus heeft er goede resultaten mee bereikt. Menigeen is leeken-apostel zonder dat hij 't zelf weet. Wanneer hij als Katholiek een plichtgetrouw voorbeeld geeft, waarvan onbe wust een heilzamen invloed op anderen uit gaat, wanneer hij zijn dagtaak krachtens zijn beroep naar streng Katholieke opvatting vol brengt, dan vervult hij reeds een apostolaat. Maar dat hebben wij hier niet in de eerste plaats op het oog; wij hebben hier meer de aandacht gevestigd op het leeken-apostolaat Inengerenzin. Dit 1 e e k e n-a postolaat, dat zich bezig houdt metdiewer- ken van zielzorg, welke een niet-zuiver-priesterlijk ka rakter dragen, is in de groo te steden van het allergroot ste gewicht, ja onmisbaar in onze dagen. Dit leeken-apostolaat maakt 't den Priesters van de grootste parochies mogelijk zich vol maakter aan hun hoofdtaak te wijden; deze leeken-apostelen zijn als de aderen en de ze nuwen, welk^ met hunne vertakkingen het geheele Katholieke lichaam doordringen. Van buitengewonen invloed kan hun werk zijn; denken wij b.v. maar eens aan het TJE PRIESTERFEESTEN TE BEVERWIJK werk van den Eucharistischen Kruistocht on der de fabrieksmeisjes, waarover Prof. Frenc- ken kortgeleden voor de R.-K. Werkgevers- vereeniging in ons diocees met zooveel warmte heeft gesproken! Men kent in Oostenrijk ook wel een be zoldigd leeken-apostolaat. Het valt na tuurlijk niet te ontkennen, dat hiervoor bij uitzondering redenen kunnen bestaan. Zoo is b.v. aan die groote Weensche parochiën een uitgebreide administratie verbonden, maar re gel dient te zijn, dat dit werk zuiver uit liefde wordt verricht. In een volgend artikel zullen wij de taak- verdeeljng der zielzorg in de Oostenrijksche hoofdstad nog nader uiteenzetten. Als een bijzonder fraai staaltje van kerk versiering publiceeren wij hierboven een foto van het intérieur der kerk van O. L. Vr. van Goeden Raad. Bij gelegenheid van het zilveren priesterfeest van pastoor Wouterlood was de kunstvolle versiering geheel in den stijl der kerk aangebracht. Te Amstelveen is heden de nieuwe R. k. kerk geconsacreerd, door Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem. Reeds gisteren is Mgr. Aengenent, na de huldiging, welke hem in Delft bereid was, naar Amstelveen gegaan, waar Z. D. H, gisteravond plechtig ontvangen is. Aan de grens der gemeente werd Mgr. op gewacht door een groote deputatie van pa rochianen met liet kerkbestuur aan het hoofd. Een groep bruidjes met lelies stond daar ook opgesteld. Voorts was er een aantal fietsers, getooid met geel-witte sjerpen en dan een dertigtal ruiters, nl. de Amstel-ruiters uit Bovenkerk, kranige kerels in kleurige pakjes met jockey-pet en club-vaan en Amstelveensche ruiters. Omstreeks zeven uur arriveerde Mgr. per auto. 'n Groot gejuich steeg op, toen Mgr. uit den auto, die in verband met het min- der-gunstige weer dicht gelaten was, stapte en de begroeting van het kerkbestuur in ontvangst ging nemen. Minzaam dankte Mgr. voor de hem gebracht hulde en ge. ruimen tijd onderhield hij zich met de ver schillende personen, die aan Mgr. werden voorgesteld. Enkele zangers zongen Mgr. dan. nadat hem uit de handen van zijn nichtje, jongejuffrouw Lena Aengenent bloe men waren overhandigd, „Ecce Sacerdos et Pontifex" toe. Daarna zette de stoet zich weer in bewe ging, om stapvoets den nog vrij langen weg naar de pastorie der nieuwe kerk af te leg gen. Van eenige villa's langs het eerste ge deelte woel de driekleur met pauselijken wimpel en ook in de kom van het dorp wa ren enkele huizen met vlaggendoek ge tooid. Zeer velen begroetten den bisschop langs den weg. waarlangs de stoet trok. Vriende lijk wuivend, dankte Mgr. voor de begroetin gen hem gebracht. Op het kerkplein had Mgr. een langdurige ovatie in ontvangst te nemen. Het publiek juichte Mgr. hartelijk toe. Het gejuich hield aan, totdat Mgr. de pastorie had betreden. De loonen der Sigarenmakers Opnieuw zijn gisteren, naar gemeld wordt, de besturen der patroons- en werklieden-or ganisaties In de sigaren-industrie bijeenge komen Ditmaal golden de besprekingen de loonen voor de sigarenmakers. Het in de vorige vergadering gedane ver beterde patroonsvoorstel werd door de verte genwoordigers der werklieden-organisaties onaannemelijk verklaard. Na onderling overleg deden deze besturen 'n voorstel, inhoudende 'n verlaging van de voor de sigarenmakers gevraagde verhooging doch dit voorstel werd door de patroons bestuurders verworpen. Toen kwamen, na breedvoerige besprekin gen, de vertegenwoordigers der patroons-or ganisaties er toe een nieuw loonvoorstel voor de sigarenmakers te doen, doch ook dit voor stel werd door de vertegenwoordigers der werklieden-organisaties afgewezen. Daar de patroons-besturen dit voorstel als het aller-uiterste hadden verklaard, ver klaarden de vertegenwoordigers van den Ned. Bond en de Federatie na het onaanneme lijk verklaren ook van 't laatste patroonsvoor stel door allen zich bereid over voorstellen betreffende de andere groepen te onder handelen, terwijl de vertegenwoordigers van den R. K. en Chr. Bond voorstelden het 8e" heel der voorstellen aan arbitrage te onder werpen. De patroonsbesturen zullen binnen enkele dagen gevraagd Is vóór of op Woensdag 29 dezer hun antwoord over dit arbitrage- voorstel zenden. Roos! Een deelnemer aan de Ringrijderij te Santpoort weet den ring te treffen. Op een terras van een café-restaurant te Bergen op Zoom hadden op een van de dagen in Juli eenige onderofficieren plaats genomen. Toen een kapitein hen passeerde, gingen zij niet allen In de voorgeschreven houding staan, een van hen maakte een buiging. Toen de kapitein hem op zijn onbehoorlijk gedrag wees, bemoeide de eigenaar der zaak er zich mee en vroeg den kapitein niet zoo flauw te zijn. De kapitein verzocht den eige naar, zich met zijn eigen zaak te bemoeien, waarop de eigenaar van de zaak den kapitein een „verwaanden vlegel" noemde. De kapitein voelde zich hierdoor beleedigd, niet zoozeer wat betreft zijn persoon, dan wel zijn uni form. Tot het laatst had hij gewacht op excuus van den eigenaar; daar dit echter achter wege bleef, moest, naar het „Hbld." meldt, Dinsdag de eigenaar zich voor den Breda- schen politierechter verantwoorden. De be- leedigde kapitein en een soldaat werden als getuigen gehoord, waarna verdachte erkende, de geïncrimineerde woorden te hebben ge bezigd, nadat de kapitein hem had toege voegd zijn mond te houden. De ambtenaar van het O. M. kon de houding van den eige naar slechts afkeuren en requireerde wegens eenvoudige beleediging 50 boete, subs. 50 dagen hechtenis. De politchter veroor deelde verdachte dienovereenkomstig. Op bijzonder hartelijke wijze hebben gis teravond de R. K. organisaties, R. K. ver plegend personeel en de Katholieke patiën ten van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort afscheid genomen van den Zeer- eerwaarden heer J. van Muyen, die gedu rende bijna negen jaar als Kapelaan der parochie Bloemendaal de geestelijke belan gen der Katholieke bewoners van het Pro vinciaal Ziekenhuis verzorgd heeft en thans benoemd is tot pastoor te Brielie. Aan dit afscheid ging vooraf een Lof in de fraai met bloemen versierde kapel, waar bij zeer vele patiënten en leden van het personeel tegenwoordig waren en waaron der pastoor Van Muyen een treffend af scheidswoord sprak. Daarna vereenigden allen zich in de groote tooneelzaal, waar het eerst de pa tiënten aan de beurt waren om van pastoor Van Muyen afscheid te nemen. Twee van hen hebben sympathieke, welgemeende woorden gesproken en namens de patiënten nog een stoffelijk blijk van hoogachting en waardeering voor het werk, door pastoor Van Muyen voor hen gedaan, aangeboden. Het afscheid, dat pastoor Van Muyen van elk van hen afzonderlijk daarop nam, getuigde wel heel sterk van de uitnemen de verstandhouding welke er al die jaren geheerscht heeft, dat pastoor Van Muyen In het Provinciaal Ziekenhuis heeft ge- Werkt. Dan was het de beurt aan de organisaties en het personeel. Namens de organisaties voerde het woord de heer J. Sombroek, die vooral wees op den grooten steun, welken de organisaties hbben ondervonden van hun adviseur, thans pastoor Van Muyen. Het woord van den adviseur is door de organisaties altijd beschouwd als dat van een goeden vriend en de sympathieke om gang, welke pastoor Van Muyen met leder had, maakte, dat men zijn raadgevingen en vermaningen gaarne opvolgde. Het oogenblik van vertrek is voor de or ganisaties thans niet aangenaam daarom, Ru pastoor Van Muyen zoovele jaren met vrucht gearbeid heeft. Zeer veel is in die jaren van de krachten van den adviseur ge vraagd, maar een voorname factor was het, dat er vertrouwen onderling heerschte. Een prettige herinnering aan pastoor Van Muyen zal zeker altijd in" het ziekenhuis achterblijven en een dankbare herinnering aan het vele goede, dat er tot stand is ge bracht. Spr. hoopte, dat ook pastoor Van Muyen de organisaties zou blijven gedenken en bood namens de organisaties twee fraaie schilderijen aan. Namens het personeel sprak zuster Stadt- man, die pastoor van Muyen dankte voor den steun en de vaderlijke leiding, welke het personeel steeds van pastoor van Muy. en heeft mogen ondervinden. Nooit kwam men tevergeefs om raad te vragen. Het personeel wenscht daarom pastoor van Muyen Gods rijksten zegen in zijn nieuwen werkkring. Als blijk van sympathie bood spr. namens het R. K. personeel aan een enveloppe mei inhoud. Pastoor Van Muyen dankte hartelijk voor al deze bewijzen van sympathie. Spr. weet met hoeveel offervaardigheid en liefde voor deze geschenken is bijgedragen. Verder dankte spr. de organisaties en het perso neel voor de prettige samenwerking. Wat spr. in al de afgeloopen jaren heeft kunnen bereiken is voor een groot deel gesteund door die goede samenwerking. Spr. drong er op aan, steeds eendrachtig te blijven samenwerken voor het schoone doel, waar naar toch allen streven. Van alle zijden heeft spr. steeds medewerking ondervonden nooit klopte hij tevergeefs aan. Laten allen als goede broeders en zus ters in goede verstandhouding blijven ar beiden voor de patiënten. Laten allen el kaar waardeeren en laten all»n voortgaan op den weg, waarop spr. in de afgelopen javpn steun heeft mogen geven. Na deze woorden namen allen persoon lijk afscheid van pastoer Van Muyen werd nog menig hartelijk woord gewisseld. Reuter meldt uit Londen: Twee leden van de Vliegclub Notting zijn verongelukt, toen hun toestel bij het vliegveld neerstortte en in brand vloog. De Officier van Justitie bij de Arrondis sementsrechtbank te Leeuwarden eischte te gen P. S., arbeider te Surhuizen, wegens moord op H. Alma, gepleegd te Augustinusga, acht jaren gevangenisstraf. De vereeniging „Santpoort's Ringrij den" hield gisteren haar jaarlijksch ringrijden op het bekende terrein: Molen straat, Enschedelaan en Wüstelaan. Liet het zich des morgens, bij het ringsteken per fiets waarvan reeds gisteren de uitslag hi ons blad bekend is gemaakt, aanzien dat Pluvius ons dien dag niet gunstig gestemd zou zijn, 't liep ander af. Het bleef vrijwel den gehee- len dag droog, zoodat alles een vlot verloop heeft gehad. Toen te één uur een aanvang werd gemaakt bleek dat twee en veertig deel nemers zouden mededingen naar de schit terende prijzen. Ondanks het afwezig zijn van ideaal zomerweer was een flink aantal toeschouwers aanwezig om den strijd gade te slaan en hun favorieten aan te moedigen en een luid hoerageroep weerklonk als een dezer weer een ring stak. Te ruim vijf uur be gon men aan den kamp en hier werd fel ge streden Meerdere malen eindigden zoo'n kamp met gelijk aantal ringer der deelne mers. Om zes uur was de strijd beslist en trok men naar „Hotel de Weyman" waar de prijs uitreiking plaats had. Alvorens hiertoe over te gaan, bracht voorzitter B. Witteman een oprecht woord van dank aan allen die heb ben medegewerkt om dezen algemeenen feestdag van Santpoort te doen slagen. In 't bijzonder dankte hij de milde gevers die het mogelijk hebben gemaakt de kostbare prijzen aan te koopen; de muzikanten voor hun op luistering, de politie voor het verkeersrege len en zijn medebestuurders voor hun krach tige hulp bij deze aan de vereeniging ver leend. Onder toepasselijke woorden reikte hij daarna de prijzen uit. De extra prijs voor oudsten deelnemer viel ten deel aan den 84-jarigen heer B. Wig- chert. Hierbij werd de wensch geuit dat de voorziter het volgend jaar genoemden heer weer onder de deelnemers zal zien. Verder verwierven den eersten prijs dames en wisselprjjs, mej. Rumping; tweeden prijs mej. Schoo; derden prijs mej. H. Schipper; vierden prijs mej. H. Lammers. De dames Meyer en Rensen verwierven resp. eersten en tweeden troostprijs. De eerste prijs en wisselprijs der heeren werd gewonnen door den heer P. Heeremans, politieagent te Haarlem; tweeden prijs A. Nelis; derden prijs D Rensen; vierden prijs C. Hoogzaad. De troostprijzen werden be haald door de heeren M. Schoorl en B. Wit teman Jr. Daar het algemeen bekend is hoeveel werk door de commissie is verzet aan voorberei ding en uitvoering van dezen voor Sant poort zoo schitterenden dag en door deelnemer noch toeschouwer openlijk aan die commissie voor haar werk dank werd ge bracht verdient het zeer zeker aanbeveling dat op deze plaats een woord van hulde en waardeering worde gesproken aan onder staande heeren, de commissie van „Sant- poorts Ringrijden". Het zijn de heeren B. Witteman, D. Nol, K. Boekei, C. Meijer, G. v. Tunen en C. But ter Na de prijsuitreiking werd door de win naars voorafgegaan door de muziek en com missie, een rondwandeling door het dorp ge maakt 'n Schitterend vuurwerk besloot dezen prachtigen dag, hetwelk door honderden werd bijgewoond Bij Kon. Besluit is aan mr. N. J. L. Brantjes met ingang van zijn vertrek uit Willemstad op 30 Augustus 1928, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Gou verneur van Curasao, onder dankbetuiging voor de goede diensten, door hem in dat ambt den Lande bewezen. Verder is aan:#,wezen als vervanger van den Gouverneur van Curasao gedurende het tijdvak, gelegen tusschen het vertrek uit Willemstad van den heer Mr. N. J. L. Brantjes en den dag van optreden van den nieuwbenoemden Gouverneur mr. M. van Dijk, waarnemend procureur-generaal bij het Hof van Justitie in Cura-""». Twaalf jaar gevangenisstraf tegen den dader geëisclit De Officier van Justitiee bü de Rechtbank te Leeuwarden eischte twaalf jaren gevange nisstraf tegen een 19-jarigen werkman te Eernsum, wegens doodslag op zijn meisje, Ynske Speerstra. Hij had zijn meisje na een twist, die ontstaan was, omdat zij een einde aan de verloving wilde maken,, om het le ven bracht. Bij Kon. Besluit is aan mr. N. J. L. Brantjes op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als gouverneur van Curasao. Het Koninklijk bezoek aan Drenthe. De „Krassin" is wederom uitgevaren »m Amundsen op te sporen. Opening en sluiting der jacht. Nadere bijzonderheden omtrent de ont vluchting der vier gevangenen uit de bij zondere strafgevangenis te Scheveningen. Ontvangst van Z.D.H. Mgr. J. D. J. Aen genent te Amstelveen. Plotselinge genezing te Lonrdes. Groeiende oppositie in Duitschland tegen den bouw van het pantserschip. Openingsrede van het Congres voor inter nationaal recht te Stockholm. Douane-beambten te Tegusigalpa (Hon duras) leggen beslag op 1200 pond opinm. De Amerikaansche presidentsverkiezing. Een rede van Al Smith. Barometerstand 9 u. v.m.: 761 vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8,35. Hoogste barometerstand 770.5 m.M. te Jan May en. Laagste barometerstand 747.6 mM. te Wisby. Verwachting; Zwakke vtot matigen, later mogelijk toenemenden, Z. tot Z.W. wind, gedeeltelijk bewolkt met opklaringen en waarschijnlijk eenige regenbuien, let» - Uit Groningen wordt gemeld; Hedenochtend kwart voor zeven is de 67- jarige E. S., toen hij per rijwiel naar zijn werk in het stadsperk ging, nabij de Klok- brug plotseling in het Hoornsche diep gere den. Ofschoon een politie-agent hem er on middellijk uithaalde en kunstmatige adem haling toepaste, kon de politie-dokter slechts den dood constateeren. Een ongeluk gevreesd Men meldt ons uit Schiermonnikoog: Sedert gisterenmiddag ongeveer 2 uur zijn twee jongens, beiden zoontjes van schipper J. Teerdstra en oud respectievelijk 8 en 12 jaar, vermist. Vermoedt wordt, dat him een ongeluk is overkomen. Door een groot aan tal personen wordt het eiland geheel afge zocht. Tot heden echter zonder resultaat. HAARLEM, 22 Augustus. Geëxamineerd 7 mnl. candldaten. Geslaagd de heeren: A. M. de Ree, Alkmaar; J. A. Franken, Heiloo; J. Mulder, Amsterdam en Ch. J. van Or- mondt, Amsterdam. TE CASTRICUM Gistermorgen schrok te Castricum een paard dat aan de hand geleid werd, voor een motorrijwiel, dat op gang gemaakt werd. Het gevolg was, dat het dier op zijde sprong en het rijwiel raakte van een aan den rechter kant van den weg passeerenden wielrijder, waardoor het rijwiel nog al gehavend werd. De berijder van het rijwiel, een bejaard in gezetene, bekwam gelukkig geen letsel. Het ongeval was ontstaan, door dat de mo torrijder niet oplette en in de nabijheid van 't paard plotseling den motor aanzette. Om standers, o.a. de burgemeester, waren -daar van getuigen. De man zal de geleden schade moeten vergoeden Een tweede ongeval gebeurde tegen 1 uur op de Mient Een tuinder die met paard en wagen naar de veilirig ging en volgens de re gels van den weg reed, werd door het onbe suisd rijden van de autobus, die rijdt op Egmond-IJmuiden, aangereden, tengevolge waarvan zijn waren werd beschadigd Een op den wagen zittende jongen kreeg gelukkig geen letsel

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1