7 Stadsnieuws i "i -L Heringa Wulhricfi, Haarlem UIT DEN OMTREK Maria-Stichling Amsterdamsdie Beurs m -f Sfoizmgerbais MAERTENS Barteljorlsstr. 16 Tel. No. 10755 EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE 2 Bliksembeveiliging Agenda 24 Augustus Burgerlijke Stand Eerste openlucht-concert Auto in brand geraakt Aangehouden VAN ONZE RECHTBANK Haarlemsche Handelsvereeniging De Koninginnefeesten Het programma De staking bij de firma Den Breejen-v. d. Bout te IJmuiden Ned. Bond van Radiohandelaren De loodgietersstaking LAATSTE NIEUWS Hobby Vloerwrijvers S 125.— Hoog bezoek aan de Philips- fabrieken te Eindhoven Twee mannen vermoord Haarlemsche Processie naar Brielle HEEMSTEDE BLOEMENDAAL lederen m i d d a g van 2-3 uur Polikliniek IJMUIDEN Met een mes gestoken VELSEN Het materiaal van onze brandweer VIJFHUIZEN VRAGENBUS De Zuidpool- expeditie van Byrd Zaterdag vertrekt het eerste contingent Koortsepidemie De Japansche politiek in China Agitator gearresteerd Het bezette gebied De verhoudingen tusschen Italië en Frankrijk Losgebroken buffels De Interparlementaire Unie Prijzen van f 45 DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam 4*ü Hevige storm Overstrooming 102%, 102%, 101 '101% 99 261:: 166 177 178 232 431* 186 J 219 780 1 7661 135 J- 151%. 99 22* 1450 186* 153 419* 234% 165* 63 183f 100 136f Ti 263 166* 1701 j 1791 1 235 168 186 100 136* 10* 77 78* 74 75f 88| 228 - 193J - 162 b 201* 202% 6 36* 707 703* 394* 110 110 1 168* 170 1 147* 150 1 548 547 435 434 18-% 532 532 i 146*1 - *94* 194 1 77 38% 35% 53 J 54% 3i ¥7 Sociëteit „St. Bavo" 8 uur Edo 8 uur Alberdingk Thijm 8 uur Bevolkings- Bureau 8 uur Beroepskeuze 8 uur Bestuur Veehouders 3 uur Bestuur Vrouwenbond. St. Josephgezellenvereeniging Jansstraat 59. Geopend van 810 uur. H. K. B. Tempeliersstraat 35 2 uur n.m. tot 12 uur n.m. Kegelconcours. Bembrandt-Theater Groote Markt om 7 en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstel lingen. Luxor-Theater Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling. Ondertrouwd: 22 Aug.: P. Smit en l»i. Becker N. Meijer en B. v. Poelgeest C. Mooi) en A. Opdam J. Hoefsmit en G. M. Verzeilberg J. M. van Houten en E. Schut J. A. H. M. van Gejjn en E. Vroepop J. de Mooij en E. W. Jansen H. M. J. Koper en L. Vredenberg J. Termeer en J. Z. Stuit J. H. G. A. Schepers en S. v. d. Wtte. Getrouwd: 22 Aug.: A. H. W. Burgers en M. J. H. de Loor A. de Jong en J. Bakker L. Poots en A. Ploeg J. C. Duits en J. M. H. Hermans A. Stienstra en T. Slijver H. J. P. van Paradijs en H. Offi cier J. H. Witkamp en J. C. de Braban der K. Pus en C. van Veggel S. L. Schulp en L. J. Janssen W. Kuilboer en A. M. Bergman J. W. Derogee en G. W. Steenbergen H. N. J. Neelissen en G. M. H. Hommes J. A. A. Stoltenkamp en H. Scholten. Geboren: 18 Aug.: d. van M. M. v. d. Putten—Olberding 21 Aug.: d. van N. PierlotMakkes v. d. Deijl 22 Aug.: z. van C. J. M. v. d. GeestHeilker. Overleden: 21 Aug.: C. Funke—WWisbrun, 57 j., Tempeliersstraat B. de Munnik, 54 j., Hazepaterslaan. Gisteravond om 8 uur werd op het Kas tanjeplein het eerste openlucht-concert ge geven door de muziekvereeniging „Harmo nie-Crescendo". Een groote menigte belang stellenden woonde dit concert bij. Om het volgen der nummers te vergemakkelijken, werden programma's uitgereikt, hetgeen in Amsterdam reeds geschied is. De zeer goed uitgevoerde nummers werden telkens met een luid applaus beloond. Gistermiddag omstreeks half twee is bui ten den bebouwden, kom der gemeente een ledige vrachtauto in brand geraakt. De brand is vermoedelijk ontstaan door het niet goed functionneeren van een der klep pen van den motor. De verf van de motorkap en den motor werd beschadigd. Het brandje is door den chauffeur en enkele burgers met graszoden en zand gebluscht. De auto is naar Amsterdam gesleept. De brandweer was aanwezig. Door de recherche te Haarlem zijn aan gehouden J. G. H. en D. P., beiden te Haar lem wonend, die bekend hebben in Velsen 550 K.G. ijzer ontvreemd te hebben. Het ijzer is bij een opkooper in beslag genomen. Beiden zijn ter beschikking van de politie te Velsen gesteld. Oplichting H. J. v. M. stond terecht voor oplichting en verduistering van een Engelschen sleu- sel en autokrik. Verdachte had een auto mobiel van getuige W. gehuurd om in Am sterdam, tijdens de Olympische Spelen, te gaan „snorren". Dit geschiedde 'echter, toen er geen Olympische Spelen waren en bovendien was hij met den auto naar andere plaatsendoor, gereden. Volgens verklaring van een getuige waren er later in den auto inb'rekerswerktuigen gevonden. De Officier van Justitie achtte her ten laste gelegde voor bewezen en eischte, het ongunstig verleden van beklaagde in aanmerking genomen, een gevangenisstraf van 6 maanden, met aftrek van voorarrest. Door den verdediger, mr. Pliester, werd aangevoerd, dat ofschoon verschillende om standigheden voor verdachte niet gunstig zijn, hij een handeling gepleegd heeft, waarin het oogmerk cm oplichting te ple gen niet bewezen ls. Verdachte was wel met den auto naar Am sterdam gegaan om geld te verdienen, ter wijl het niet ln zijn bedoeling lag om den auto-eigenaar op te lichten. Bovengenoemde vereeniging hield Woens dagavond onder voorzitterschap van den heer P. H. Smit, een bestuursvergadering. Mededeeling werd gedaan, dat de Alge- meene Nederlandsche Drogistenbond, af- deellng Haarlem, als lid is toegetreden, en dat dit Jaar het ledental met 33 leden voor uitgegaan was, terwijl verder naar aanlei ding van eenige ingekomen stukken van huishoudelijken aard, uitvoerige besprekin gen werden gevoerd en besluiten genomen. Uitvoerige besprekingen hadden plaats over een ingekomen verzoek, pogingen aan te wenden bij de Kroon om het Raadsbe sluit der gemeente Haarlem d.d. 30 Novem ber 1927, inhoudende het onttrekken van (Je Paardesteeg aan de openbaren dienst, te doen vernietigen. Besloten werd dit verzoek naar de Middenstands-Centrale over te he velen. Besprekingen en mededeelingen hadden plaats over de heffing der Precario-belas- ting en over de rubrieken „Kleine Adver tenties" in de plaatselijke bladen. Nadat de heeren P. H. Smit en G. J. Bensink be noemd waren als afgevaardigden naar de Algempene Vergadering en het Congres van den Koninklijken Nederlandschen Midden standsbond, te houden 4, 5 en 6 September a.s. te Alkmaar, werdeh de daar te behan delen punten besproken en de afgevaardig den ter zake mandaat, gegeven. Nadat bij de rondvraag het geven van korting aan leden van vereenigingen was besproken en breedvoerig gediscussieerd was over de stin kende grachten, werden nog eenige zaken van internen aard behandeld, waarna de voorzitter de vergadering sloot. Dinsdagmiddag vergaderde het Bestuur van het Centrumcomité der Vereeniging „Konin ginnedag", waarbij mede aanwezig was de heer mr. P. Fuhri Snethlage. In de reeds gepubliceerde plannen der fees telijkheden zijn hier en daar wijzigingen aan gebracht: de verschillende nummers van het Feestprogramma hebben thans een definitief karakter aangenomen. Wij laten thans nog een en ander, voor zooverre wijzigingen, aanvullingen of uit breidingen zijn aangebracht, hier volgen. De muzikale reveilles vangen, zooals gemeld, 's morgens te zeven uur aan op het Stationsplein en op het Hout plein. In de nabijheid der kerken, waar dan Dien sten plaats hebben, zal de muziek onderbro ken worden. Op het Wilsonsplein eindigt de Reveille van het E S. M.-Fanfarecorps. Vandaar gaat het met volle muziek door de Groote Houtstraat naar de Gr. Markt, waar het korps de Kinderaubade met muziek zal opluisteren. Muziek op den toren der Groote Kerk Deze zal gegeven worden door het korps van het Leger des Heils en wel van half acht tot acht uur. Kerkdienst. Van acht tot half negen heeft in de Groo te of St. Bavokerk een bijzondere Dienst plaats ter eere van den verjaardag van HJM. de Koningin. Carillonbespellng. Na afloop van dezen Dienst is er van half negen tot negen uur Carillonbespellng in den toren der Groote" Kerk. De Kinderaubade heeft plaats op de gewone wijze van 910 uur op de Groote Markt. Wanneer aan het slot de kinderen voorbij het Stadhuis defileeren, dan stelt zich, al spelend, daarvoor op het Politiemuziekkorps. De kinderen worden vervolgens naar den Her tenkamp begeleid door het E. S. M. Fanfare korps en de Haarl. Harmonie-kapel. Concert op de Groote Markt Op de Groote Markt wordt de nieuwe Gemeentelijke Muziektent opgeslagen. Ge tracht zal worden wanneer de bouw zich daar ten minste toe leent, haar ln samenwer king met het Groote Marktcomité en de Gemeente een luisterrijke versiering te geven. Van half elf tot twaalf uur geeft daar het Politiemuziekkorps een Matiné-concert (dus niet op het Stationsplein, zooals eerst ver meld). De middagconcerten vangen te twee uur aan, zoowel op het Sta tionsplein als op de Groote Markt. Op het Stationsplein tot vier uur en op de Groote Markt tot half vier. Hier zullen afwisselend optreden het Zanggezelschap „St. Caecilia" en het E. S. M.-Fanfarecorps. Kerkconcert. Ook het concert in de Groote of St. Bavo kerk zal dit jaar niet ontbreken. Het gaat evenwel niet uit van de Vereeniging „Ko ninginnedag", doch is een onderneming van het Concertbureau Vemout. De Volksspelen zullen te twee uur aanvangen en te vier uur eindigen. Zü hebben plaats: le. op de Nassaulaan; ten 2e. op de Ged. Raam- en Voldersgracht; ten 3e. op de Ged. Oude Gracht tusschen de Groote en Kleine Houtstraat. Zij staan onder de algemeene leiding van den heer Joh. G. Martin, die zich een 6taf van medewerkers, meest gymnastiekleeraren, verzekerd heeft. Het volledige en definitieve programma is nu vastgesteld: Op de Nassaulaan: Mastklimmen en wed loop met hindemissen. Op de Ged. Oude Gracht: Estafetteloopen in groepen van minstens 3 personen. Turf rapen. Op de Ged. Raam- en Voldersgracht: Mastklimmen en wedloop met hindemissen. Tal van deelnemers hebben zich reeds op gegeven. Doch nog veel meer worden ver wacht. Men verzoekt daarom, ln het belang eener goede voor-organisatie, zich onverwijld te willen opgeven. Iedereen kan er aan deel nemen; kennis of kunst ls er absoluut niet voor noodig. Opgave aan een der volgende adressen: e W. Worst, Zijlstraat 9; H. Stlnis, Zulder Buiten Spaarne 130 rood; J. J. A. van der Linden, Kleine Houtstraat 18; C. ten Boom, Barteljorisstraat 19; P. J. M. van Te tering, Groote Markt 4. De zeer fraaie prijzen zullen dadelijk na afloop van de wedstrijden aan de prijswin naars worden uitgereikt. In den Hout wordt van fcfelf vier tot vijf uur een Con cert gegeven door het H.O.V.-orkest. De Postduivendemonstratie heeft te half vijf plaats op de Turfmarkt tusschen de Langebrug en de Ged. Oude Gracht. De manden worden ln een lange rij op gestapeld, met de openingen naar 't Spaarne. Niet alleen de leden der aangesloten ver- .eenigingen, doch ook andere liefhebbers kun nen hun duiven voor deze demonstratie In zenden. Aan den Havendienst zal worden verzocht, dat op de aangeduide plaats geen schepen of booten in het Spaarne liggen. De leiding ls hier geheel ln handen van de heeren P. H. Boeree en A. J. Kloek, resp. voorzitter en secretaris van den Haarl. Post- dulvenbond. Om half vijf precies worden, na telling der inzendingen, de vogels gelost. De leden der aangesloten en deelnemende vereenigingen zullen daarbij tegenwoordig kunnen zijn. Ook het bestuur van het Centrumcomité zal ln zijn geheel deze Demonstratie komen bijwonen. Na de loslatlng worden de drie Eeremedail les uitgereikt aan die vereenigingen, welke de meeste duiven hebben Ingezonden. Deze medailles (verguld zilveren, zilveren en een dito kleinere) dragen tot opschrift: Koninginnedag 1928 Haarlem Het publiek heeft volop gelegenheid langs de beide Spaarneoevers en van de Langebrug af, dit schouwspel gade te slaan. Een concert van „Utile Dulci" wordt van 4 tot 6 uur op het Stationsplein gegeven. De Avondconcerten zullen gegeven worden van 8 tot 10 uur en wel: op de Groote Markt; op het Stationsplein en op de k giomo verlichte Botermarkt, De taptoes Zoodra deze concerten geëindigd zijn, vertrekken èn van het Stationsplein èn van de Groote Markt de muziekkorpsen, bege- lied door fakkeldragers, door de stad langs de bereids aangekondigde routes voor het spelen van de taptoe. De ontbinding. van beide heeft plaats op de Groote Markt. Daar aangekomen wordt het Wilhelmus geblazen en wordt tegelijk op de vier hoeken der Groote Markt een reusachtig Bengaalsch vuur ontstoken. De Draaimolens zullen, omringd van enkele ververschings- kramen, op de Ged. Oude Gracht en op het Wilsonsplein verrijzen. De organisatie van een en ander is op gedragen aan den heer Hoes te Heemstede. Deze heeft ook zorg gedragen voor de traditioneele poppenkast. Niet alleen op Koninginnedag, doch ook op den volgenden dag, Zaterdag, zullen de molens mogen doordraaien en de kramen geopend zijn. De kinderen, die aan de Aubade hebben deelgenomen, krijgen allen een kaart voor een gratis-rit ln de carroussels. Op Vrijdag mogen de molens en de kra men tot twaalf uur en op Zaterdag tot elf uur open zijn. Medewerking van het Gemeentebestuur. Het Gemeentebestuur is hoogelijk met deze wijze van feestvieren Ingenomen en heeft daarom tal van welwillende en hel pende beslissingen genomen. Niet alleen, dat de draaimolens en de kramen óók op Zaterdag open zullen mogen zijn, doch op Koninginnedag zullen: le. alle café's en verlofzaken eerst om één uur behoeven te sluiten; 2. voor alle consumptiezaken wordt ophef fing der Winkelsluitingsverordening ver leend; 3e. de verschillende takken van dienst zullen met de Besturen helpend en steu nend samenwerken; 4e. alle orgels uit de stad mogen den hee- len dag muziek maken, mits op de eerste plaats vaderlandsehe liederen spelend; 5e. in alle café's en verlofzaken zal tot twaalf uur muziek mogen gemaakt wgrden. De Directie der N. V. Café-Restaurant Gebr. Brinkmann heeft gedurende den Ko ninginnedag tot één uur 's nachts de beide Kroonzalen welwillend beschikbaar gesteld voor de Besturen en de Leden van de Ver. „Koninginnedag" met hunne dames. Na afloop der taptoes zal het Hoofdbe stuur der Ver. „Koninginnedag" en het Centrum-comité daar samenkomen. Het volledig Programmaboek, zal ook, in tegenstelling met voorgaande Jaren, een week vroeger verschijnen en reeds a.s. Zaterdag verkrijgbaar zijn. De vroegere metrode van Koninginnedag vieren was niet populair bij het Haarlemsche publiek. De Ver. „Koninginnedag" ls haar alge- heele reorganisatie begonnen met als proef voor dit jaar het Comité in het centrum der stad. Dit Centrum-comité heeft een program ontworpen, dat de algemeene sympathie heeft verworven. Wegens algeheel gebrek aan middelen, dit Jaar ten minste nog niet wat het wezen moet, doch in ieder geval een program, dat er zijn mag. Het Hoofdbestuur van „Koninginnedag" en het Gemeentebestuur hebben de uitvoe ring gesteund, op alle mogelijke wijzen. Wat is de burgerij van Haarlem, voorname lijk uit het Centrum, thans voornemens te doen? Meehelpen om onze feestviering zoo luisterrijk mogelijk te doen slagen? Hoe? le. Door op de eerste plaats huis aan huls, zonder eenlge uitzondering, de vlag gen met de oranjewimpels uit uwe huizen te steken; 2e. zich allen dien dag met „oranje" te tooien; 3e. de winkeletalages op haar mooist te doen uitkomen, haar met oranje op te sie ren en haar des avonds in licht te doen baden; 4e. het personeel, zoo niet den heelen dag, dan toch van 12 uur af vrijaf te ge ven. Dringend doen wij aan H.H. Werkgevers en aan H.H. Winkeliers dit verzoek. Spe ciaal verzoeken wij dit voor werknemers, die aan muziek- of zanguitvoeringen moeten medewerken. De vakbond is in het toekennen van de overwerkvergunning niet gekend. Het geheele bedrijf ligt nu stil. De werk gever heeft getracht een gedeelte van het personeel aan het werk te krijgen op het j nieuw door haar aangenomen karwei voor de gemeente Amsterdam, n.l. het uitdiepen van het Van Hasseltkanaal, maar niemand is daarin getreden, zelfs niet toen men betere loon- en arbeidsvoorwaarden bood. In een communiqué van den Centralen Bond van Transportarbeiders lezen wij De firma T. den Breejen van den Bout had overwerkvergunningen gevraagd om voor het door haar aangenomen werk te IJmuiden (het op diepte brengen van den toegang naar de nieuwe sluizen) nacht en dag door te werken en wel gedurende een termijn van 5 maanden, zulks 10 uur per dag en 10 uur des nachts. Dit verzoek is toegestaan en tot 31 December 1928 moe ten de werklieden 10 uur 's nachts werken, plus de noodige overuren. Op de werktuigen, zooals de baggermo lens en zandzuigers, is nu een dubbele ploeg volk geplaatst en onder het oorverdoovend geraas en geknars van den altijd door- draaienden baggermolen moeten de men- schen des nachts maar zien te slapen. Ook op de overige schepen is het een heidensch lawaai. De werkgever heeft wel toegezegd, dat voor behoorlijke slaapgelegenheid zal worden zorg gedragen, 'doch daarvan is niets terecht gekomen. Nog erger staat het met de schippers van de bakken, schepen met een inhoud loo. pende tot 1200 M3. Hierop werkten twee personen en bij de invoering van het con. tinustelsel zijn hierop niet meer menschen geplaatst, zoodat deze schippers 24 uur van de 24 uur beschikbaar moeten zijn. Bij de dag en nacht doordraaiende mo lens en zuigers moet er gezorgd worden, dat er voor de lading en de lossing Immer bakken zijn, zoodat voor de categorie bak- kenschippers slaap een ongekend lets is. Het gevolg van het toestaan aan deze werkgeefster, om dag en nacht door te draaien is, dat de bakkenschippers 24 uur moeten staan. Daar de heer Den Breejen van den Bout niet eens antwoordt op brieven van den vakbond, waarin verbetering gevraagd wordt van deze toestanden, is nu de staking ge proclameerd. De grootste grieven hebben de bakkenschip pers, die nooit kunnen rusten, en goed deels is daaruit het conflict ontstaan. ln een in de tuinzaal van café-Brinkmann gehouden vergadering van radio-handelaren uit Haarlem en omstreken werd besloten tot oprichting van een plaatselijke afdee- ling van den Nederlandschen Bond van Radio-handelaren, waartoe een voorlooplg bestuur gevormd werd. Het doel der plaatselijke afdeeling ls het behartigen van de belangen van den bona fide radio-handel. Een groep stakende loodgieters trok he denmorgen naar den Kleverparkweg nabij de Middelb. Technische School, waar eenige loodgietersgezellen reparaties uitvoerden aan een huis. De stakers, waaronder verschil lende Amsterdammers waren, bepaalden zich tot roepen en schreeuwen, en trokken spoedig af toen een agent van politie ver scheen. Antw. Uitgever is A. J. Roebert te 's Gra- venhage. U zult het wel door middel van den boekhandel kunnen bestellen. Vr. Kunt u mij ook inlichtingen geven waar ik mij moet vervoegen om kosteloos voor kraamverpleegster te leeren en hoe oud ik moet zijn om daarvoor in aanmerking te komen? Antw. Wend u om inlichtingen tot de R.K Vroedvrouwenschool te Heerlen. Vr.: In De Lutte bij Oldenzaal trof ik de navolgende woorden op een oud houten huisje aan, die ik gaarne in 't Hollandsch vertaald zag en de beteekenis hiervan: „Pro- fana simul et sacra et celeber, Rimumillis gentibus templum quod tanfan M vocabant, soloaequantur. Tac: H. L. L B. I. Cap. L. I." Antw.: Wij vreezen, dat u het opschrift niet nauwkeurig hebt kunnen lezen of hebt opgenomen, daar eenige gedeelten ons zoo onverklaarbaar toeschijnen, dat wij geen af doende vertaling kunnen geven. EINDHOVEN, 23 Augustus. De Japansche gezant, vergezeld van zijn .legatie-secretaris, heeft gisteren een bez'ik gebracht aan Philips' fabrieken te Eind R ven. LONDEN, 23 Aug. In het district Vidi- na zijn volgens berichten uit Athene twee door bandieten ontvoerde mannen ver moord, omdat het voor hun vrijlating ge vraagde losgeld niet betaald werd. Hedenmiddag ls de 51ste Haarlemsche pro cessie naar Brielle vertrokken. Des morgens om 5 uur werd door den eer. waarden heer A. Leesberg in de St. Josephs- kerk een H. Mis opgedragen. Om 6.09 uur ver trok de extra trein met een groot aantal pel grims naar Vlaardingen, vanwaar vandaan de tocht met de salonboot „Schelde" werd voort gezet. In de Kapel op het Martelveld werd na aankomst een plechtige H. Mis opgedra gen door den weleerw. Heer J. B. Tusch, ge- assiteerd door de weleerw. heeren J. Ruyse- naars O.F.M. en J. A. Voorham. Onder de H Mis werd door den weleerw. Heer J. B. Timp een predlcatie gehouden. Des middags zal 'n plechtig Lof ghouden worden, waaronder predlcatie door den Zeer- eerw. Heer L. J. Willenborg, pastoor te Bloe- mendaal. Personalia Voor het examen der Eerste Ned. R. K. Vereeniging van modevakscho len slaagden te 's-Gravenhage de dames G. M. Uilenhoed en M. J. Loerakker, alhier. Asphalteering. Heden ls men van gemeente wegen begonnen met het asphalteeren der trottoirs ln de Heinsius- en de Joh. de Witt- laan. Badhuis In het Badhuis aan de Post- laan werden in de week van 13 t. m. 18 Aug. genomen 325 douchebaden en 30 kuipbaden. Burgerlijke Stand van 14 tot en met 21 Aug. Ondertrouwd: A. van Bokkum en A. P. Krulssink. Getrouwd: J. G. van de Nes en E. J. van Seggelen. Geboren: z. van M. van Bakel geb. de Mooij. d. van J. Zegwaart, geb. Gigen- gack. Overleden: P. Kaptijn, 71 jaar. O. P. Lind, 58 jaar. De loodgietersstaking Woensdagmiddag was het in het dorp aan den Bloemendaal- schenweg druk door het bezoek van staken de loodgieters. Hun belangstelling gold een werkenden collega. De werkwillige werd door de motorbrigade naar huis gebracht. Incidenten deden zich niet voor. De Koninginnefeesten Het was de be doeling van de feestcommissie om op 31 Aug- m de gemeente een bloemencorso te houden. Wegens de geringe belangstelling gaat dit corso echter niet door! Meer belangstelling bestaat er voor den etalagewedstrijd, zoodat dit nummer een succes belooft te worden. Gisterenavond heeft zekere J. de R., die in dronken toestand verkeerde, in een café aan de Brohenstraat te IJmuiden, den kastelein met een mes in de hartstreek ge sloken. De wonde was gelukkig niet ernstig, want de getroffene kon zelf naar de politie gaan om aangifte te doen. J. de R. is gearresteerd en achter slot en. grendel gezet. Als een merkwaardige bijzonderheid moge gelden, dat De R. het mes, waarmede hij den kastelein stak, juist van de justitie had terug ontvangen, die het als bewijs, materiaal in een andere zaak tegen de R. onder zich had. Zaterdagmiddag om half 3 zal het vol. ledige materiaal waarover onze brandweer beschikt, beproefd worden. Gespoten zal worden met den auto sproeiwagen, tevens motorspuit en met slangen op de waterleiding, zulks ter ver gelijking van de stralen De demonstratie heeft plaats op verzoek van de politie, tot reorganisatie van de brandweer. De spoorweghalte. Officieel is nu komen vast te staan dat de spoorweghalte Vijfhui zen omgezet zal worden in een stopplaats. Dit besluit is zeker te betreuren want het pu bliek zal van deze verandering de dupe wor den. De tegenwoordige chef, de heer Reime- rink zal worden overgeplaatst. Genoemde heer heeft nu ongeveer 16 Jaren deze functie vervuld; zelden zagen wij een ambtenaar die zonder onderscheid van persoon een ieder terzijde stond zooals de heer Reimerink dit steeds deed. Er schijnen nog stappen te wor den gedaan bij de directie om alsnog op dit besluit terug te komen. Ongeluk bij het maaien De arbeider M. op den Spieringweg had het ongeluk bij het maaien een aar in zijn oog te krijgen waar door hij dit lichaamsdeel zoo verwondde dat het noodig blek de hulp van een geneesheer in te roepen. Vr. Waar is 't boek van Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent getitelt: „God en 't kwaad ln de wereld" te koop en wat is hiervan de prijs? NEW-YORK, 22 Augustus De voorbe reidingen voor de Zuidpool-expeditie van Byrd zijn thans zoo ver gevorderd, dat reeds Zaterdag het eerste contingent voor de expeditie zal vertrekken. Dit eerste gedeelte vertrekt Zaterdag met de „City of New- York" van Hoboken naar Nieuw-Zeeland. Byrd zelf en de rest van de deelnemers aan de expeditie zullen eerst tegen het einde van de volgende maand vertrekken. ATHENE, 23 Aug. Ongeveer 50.000 per sonen zijn door de koortsepidemie aangetast. Er zijn veel gevallen met doodelijken afloop. LONDEN, 23 Aug. Volgens berichten uit Tokio zal Graaf Ushida zich na de ondertee- kenlng van het Kellogg-pact van Parijs naar Londen begeven, om met het Britsche minis terie van buitenlandsche zaken besprekingen te voeren over de Japansche politiek in China. Barin Tujimura zal voor hetzelfde doel naar Washington gaan. LONDEN, 23 Aug. Volgens een te Tokio uit Charbin ontvangen bericht, heeft de Chlneesche geheime politie een Russischen Agitator gearresteerd. De politie neemt aan, dat het Borodin, de vroegere adviseur der Chineesche Nationalistische regeering, is. LONDEN. 23 Aug. Uit Coblenz wordt gemeld, dat de Franschen binnen enkele dagen een gedeelte van het bezette gebied, o.a. ook Erbenheim waar het vliegveld Wiesbaden Mainz aangelegd wordt, aan de Engelsche autoriteiten zullen overgeven. De grens van de Engelsche zone zal 5 K. M. naar het wes ten verschoven worden. Een incident. PARIJS, 23 Aug. Door de incidenten op Zaterdag j.l, bij den studentenvoetbalwed strijd Italië-Hongarije is opnieuw eenige wrijving tusschen Italië en Frankrijk ont staan. In Parijs maakt men zich niet zoo zeer druk om deze incidenten zelf als wel om het feit, dat de Italiaansche studenten Woensdag plotseling het Studentencongres te Parijs hebben verlaten. Deze houding van de Italiaansche studentendelegatie is in strijd met de verklaringen van den leider der delegatie, die verklaarde, dat de Fran schen geen schuld hebben aan de incidenten van Zaterdag. Het Fransche nationaal studentenverbond heeft een protest gepubliceerd tegen den demonstratieven terugkeer van de Italiaan sche studenten naar Rome. Men veronder stelt, dat deze incidenten zullen leiden tot diplomatieke besprekingen. PARIJS, 23 Aug. over het plotseling ver trek van de Italiaansche studenten-delegatie wordt door het Fransche studentenverboiid medegedeeld, dat de leider der Italiaansche delegatie Dinsdagavond een officieel tele gram uit Rome heeft ontvangen, waarin de delegatie wordt medegedeeld, dat zij het congres te Parijs moet verlaten. Toen Mal- tina bij het vertrek door de omstanders uit- genoodlgd werd een „Vive la France" uit te brengen, antwoordde hij: „Verlangt u dit hedenavond niet van mij." De Fransche bladen zijn over het alge meen slecht te spreken over de ontvangst van de Italiaansche studenten te Rome en de rede van Turati. NAPELS, 23 Augustus. In een der druk. ke wijken wisten drie buffers los ie breken Zij renden door de d'ukke straten en ver. wondden een aantal personen, van wie sommigen ernst :j. Ge beesten werden met vijftien schoten gedood. BERLIJN, 23 Augustus. Hedenmorgen vond in de groote zaal van den Rijksdag de eerste plenaire zitting plaats van de inter-parle- mentaire Unie. De plaatsvervangende voor zitter, Fra'oek (Tsjecho-Slawakije) opende de 25ste conferentie der Interparlementaire Unie. Hij deelde mede, dat het bestuur van de Unie voorstelt, den president van de Duitsche groep prof. Schuecking tot voorzitter van het congres te kiezen. Dit voorstel werd met applaus aangeno men. Daarop hield prof. Schuecking een rede, waarna Herman Müller het woord voerde. Na deze rede opende de voorzitter de alge meene besprekingen. De eerste spreker is de voorzitter van de commissie voor economische en financieel# aangelegenheden mr. Treub (Nederland). (N i c t - O f f i c i e e 1). 448e STAAIS' OTERIJ. Trekking van Donderdag 23 Aug, 3e Klasse 4e Lllst. Hoogc pril zen: 1928. 3561 100. 102 1866 4737 6$64 8277 9813 11026 12032 14302 16045 '6991 18792 20015 246 2806 5296 7030 8387 9975 11190 12329 14375 16210 17393 18951 20812 237 406 639 2839 3141 5607 5681 7319 7391 8617 8666 10740 10291 10536 11308 11376 11457 12500 12651 12S66 14392 14646 14659 16239 16513 16573 17413 17652 17834 19651 19742 19770 20986 3440 5945 7533 8913 1039 3478 5981 7965 8942 10691 11638 13300 14782 16706 17930 19799 1194 3743 6081 8062 9242 10718 11917 13351 15210 16743 18110 19809 1347 4202 6408 8254 9585 10852 11969 13598 15847 16811 18417 19904 MEDEGEDEELD DOOR DONDERDAG 23 AUGUSTUS Koersen Heden opening Staatsleeningen. 5% Nederland 1919 5% 4^ Nederland 1918 Nederl. 1917 N.-Indië 1923 D N.Ind. 1928 B Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij. Resc. Dito Industrieën. Marg. Unie Nederl. Kunstzijde Maecubee Holl. Kunstzijde Oude Philips Nieuwe Philips Industr. Buitenland Anaconda U. S. Steel Snia Viscosa Gew. Peruvian Handelsondem. Comp.comm. du Liége Mijnbouw. Boeton Mijnbouw... Redjang Lebong Petroleum. Dortsche Petr Geconsolideerde Kon. Olie Perlak Rubber. A'dam Rubber Deli Batavia Rub. Java Rubber Serbadjadi Silau V. I. C. C Allied Intercontin Rubber Scheepvaart. Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend. Kon. Ned. Stoomb. Kon. Paketvaart Mij. Nederland Rotterd. Lloyd Scheepvaart-Unie Marine comm Marine pref FLORENCE,23 Au? '.s .us Een hevige Ha gelstorm .heeft in de stad en ln de voorste, den groote sch.iJo aangericht. Ook eenige mooie gebouwen, waaronder de beroemde naS Mlchelo-krk wrden licht bescha digd. Suiker. H. V. A Java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak. Deli Batavia Oude Deli Oostkust Senembah COMO, 23 Aug. Hevige regens, gepaard gaande met storm, veroorzaakten een over strooming van het meer. De lage gedeelten van de stad zijn overstroomd. Het ver keer ondervindt ernstige stagnatie. i Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific Wabash Chic. Mflw. St. Paul Kansas City South Erie Rallr [Prolongatie 2C81 4367/s 83J j j 3 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2