Buitenlandsch Nieuws FEUILLETON RADIO-OMROEP TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE 2 GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN KERKNIEUWS Een aardige gedachte Weer een nieuwe gebedsver- hooring te Lourdes KUNST EN KENNIS De collectie Six STOOMVAARTLIJNEN DE BEKEERING EENER VESTAALSCHE MAAGD RECHTSZAKEN Gevaarlijke heerschappen RADIO-NIEUWS. A. Veder t NOG STEEDS HET PANTSERSCHIP In een conferentie van soc. dem. partij functionarissen der afd. Berlijn is een motie van het districtsbestuur inzake het pantser- schip aangenomen, waarin wordt gezegd, dat het besluit der regeering om met den bouw te beginnen in strijd is met de hou ding der partij in deze kwestie en met de voorwaarden, welke bij de regeeringsvor- ming zijn gesteld. De afd. Berlijn wijst derhalve de mede verantwoordelijkheid van de hand en be sluit de onmiddellijke bijeenroepmg van den nieuwen rijksdag inzake den bouw te ver krijgen. Indien de Rijksdag niet kan worden bij eengeroepen, worden de socialisten in de regeering uitgenoodigd de intrekking van het besluit van 10 Aug. te eischen en in ge val van weigering af te treden. Voorts wor den zij uitgenoodigd de verdere termijnen voor den bouw te verwerpen. Ook de afd. Breslau der S. P. D. heeft een motie aangenomen in gelijken geest. Te Keulen, waar het rijksdaglid Sollmann de houding van de fractie en don .partijraad verdedigde, werd een motie aangenomen, waarin de houding der soc.-dem. ministers scherp werd gelaakt. De afd. Duitschland der Intern. Vrouwen liga voor Vrede en Vrijheid heeft bij de rijksregeering geprotesteerd tegen de inwil liging van den eersten termijn voor den bouw. HET BEZOEK VAN MINISTER DAVIS In een onderhoud met een medewerker van de „D. Allg. Z." heeft de Amerikaan- sche minister Davis, die te Berlijn vertoeft, medegedeeld, dat zijn bezoek uitsluitend een particulier karakter draagt. De eerste maal dat hij Duitscliland bezocht was in '19. Op een vraag, of hij de toestanden in Duitschland sindsdien veranderd vond, ver klaarde de heer Davis van oordeel te zijn, dat Duitschland den moeilijksten tijd ge had heeft en langzaam maar zeker er bo venop komt. BOMAANSLAG TE LUIK In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft een bomaanslag plaats gehad op het huis van den Itallaanschen consul. De bom beschadigde het huis. De consul was afwe zig; de concierge werd gewond. De dader is voortvluchtig. INTERNATIONAAL RECHT Bij de opening van het congres voor in ternationaal recht te Stockholm, hield de minister van binnenlandsche zaken een rede, waarin hij er op wees, dat de open bare meening zich thans in zoodanige banen beweegt, dat de behoefte aan een nieuw volkenrecht steeds dringender werd. Den laatsten tijd is het verlangen naar vrede tot uiting gekomen in de plechtige overeen komsten tusschen machtige staten, zonder dat het noodzakelijk werd geacht daaraan bepaalde regelen voor een vreedzame ont wikkeling der betrekkingen tusschen de staten onderling te verbinden. Het is drin gend gewenscht, dat voor de internationale rechtspleging en het internationale recht zelf een codificatie wordt gevonden, welke aan alle eischen voldoet en zich aansluit bij de toestanden, die na den oorlog zijn ont staan. BLOEDIGE DADEN TE GOERZ GOERZ, 22 Aug. (V. D.) Gisteren heeft alhier een vreeselijk bloedbad plaats gehad. Een misdadiger drong een huis binnen en doodde een jongen man. Hij begaf zich ver volgens naar het naburig huis waar een oorlogsinvalide hem in den weg trad, die dit eveneens met den dood moest bekoopen. Daarop nam de moordenaar de vlucht. Tus schen de politie die onmiddellijk de vervol ging opnam en de moordenaar ontspon een vuurgevecht, dat zoolang duurde tot een kogel een dynamietpatroon, die de misda diger in zijn zak droeg tot ontploffing bracht. De uitwerking was vreeselijk. De moordenaar werd letterlijk in stukken ge scheurd. KELLOGG NIET NAAR LONDEN? BERLIJN, 22 Aug. (V. D.) Naar de och tendbladen melden, deelde het Amerikaan- gezanschap mede, dat het zooeven van Staatssecretaris Kellogg mededeellng or.t- vangen had, dat hij wegens tijdgebrek niet in staat was op de terugreis van Dublin naar Southampton zich in Londen op te houden. HET PROGRAM VAN DEN FRANSCHEN MINISTERRAAD PARIJS, 22 Aug, 'V. D.) Met groote span ning ziet men den heden onder voorzitter schap van president Doumergue bijcenko- menden ministerraad tegemoet. De avond bladen geven nadere berichten over het pro gram. Volgens de „Intranslgeant" zal als eerste punt der agenda de vraag besproken wor den of Duitschland als eerste mogendheid in het Kellogg-pact onderteekenen moet omdat het volgens het Fransch alphabet het eerste komt. Daaraan zal aansluiten een diepgaande bespreking van ue ceremo niën der onderteekening en de diplomati sche besprekingen tusschen de verschillende staatsmannen. De ministerraad zal, ver klaart de „Intransigeant," alle mogelijke onderwerpen van gesprek overwegen om op alles voorbereid te ziin. Zooveel staat vast. dat Kellogg uitdrukkelijk te kennen heeft gegeven, dat het zijn wensoh is dat er noch over de verandering van het Dawes-nlen noch over de ontruulüng van het Rijnland gesproken zal worden. Daarentegen zal de Amerikaansche staatssecretaris zekerlijk den wensch hebben nauwkeurig mededeelingen over het Engelsch-Fransche vlootverdrag te krijgen. EEN REUSACHTIGE EDELSTEEN OBERSTEIN, 22 Aug. (V. D.) Bij de firma Rudolf Leyser is een Braziliaansch ame thyst binnengekomen, welke de grootste is, die tot nog toe in Obersteih geweest is. De kristal heeft een gewicht van 89 kilo, is 63 c.M. hoog, 52 cM. breed en 30 c.M. dik. HET KONINGSCHAP IN ALBANIË De Romeinsche correspondent van 't Berl. Tageblatt meldt, dat Achmed Zogoe Zaterdag a.s. tot koning van Albanië zal worden ge proclameerd. NA DE GRIEKSCHE VERKIEZINGEN De Kamer is bijeengeroepen tegen 19 Sept. De Senaatsverkiezingen zullen in Nov. wor den gehouden. OPIUM I BESLAG GENOMEN Uit Tegeustgulpa, Honduras, wordt gemeld: Douanebeambten hebben beslag gelegd op 1200 pond opium, afkomstig uit Constantino? pel. De party was geadresseer d aan 'n plaat selijk dokter, die ontkende dat zij voor hem bestemd was. De inbeslag genomen hoeveel heid is meer dan genoeg voor het wettig ge bruik in Centr. Amerika in een eeuw. DE AMERIKAANSCHE PRESIDENTS VERKIEZINGEN Rede van den democratischen candidaat Al Smith LONDEN, 22 Aug. Volgens berichten uit New-York heeft de democratische candidaat Al Smith in zijn rede van Woensdag zich ook beziggehouden met de anti-oorlogsver- dragen. Hij verklaarde, dat het nut van dit verdrag geschaad werd door de reserves, die verscheiden naties maakten ten opzichte van verdedigingsoorlog. De werkelijke uitschake ling van den oorlog kan alleen geschieden door het wegnemen van de oorzaken en het vestigen van een scheidsgerecht. In het ver dere verloop van zijn rede trad Al Smith in het strijdperk voor het behoud van de Mon- roeleer. Overgaand tot binnenlandsche poli tieke kwesties zeide Smith, dat het noodzake lijk was, de prohibitiewet nauwkeurig te on derzoeken, daar eht gebleken is, dat de om vang van het alcoholgebruik door kinderen en halfvolwassenen sinds de invoering van de prohibitie toegenomen was. Smith verde digde het verstrekken van alcoholische dran ken, doch wendde zich met beslistheid tegen de weerinvoering van de saloons Hü verde digde ook de instandhouding der hooge loo- nen en de reorganisatie van de industrierech ten. Aan de regeering moest het recht ge geven worden, zich te kunnen bekommeren om den toestand van den landbouw, voor zoover de welvaart van den landbouw wissel werkingen op de industrie uitoefende. TEGEN HET COMMUNISME IN CHINA TIENTSIN, 22 Aug Opnieuw heeft de Chineesche politie in de arbeiderswijk van Tientsin huiszoekingen verricht. De politie was er van in kennis gesteld, dat de Chi neesche arbeiders in strijd met het verbod van hun vakvereenigingen geheime clubs heb ben gesticht. Naar aanleiding van de huis zoekingen hebben verschillende arrestaties plaats gehad; enkele malen kwam 't daarbij tot bloedige vechtpartijen met de politie. De politie heeft documenten gevonden, die het bestaan van een wijdvertakte organisatie aan- toonen, die ook in Tientsin een afdeeling heeft. De Fransche manoeuvres Volgens de „Matln" zullen de groote ma noeuvres in het Loire-gebied dit Jaar niet plaats hebben. Van 29 September zullen manoeuvres van het 20ste legercorps gehou den worden in Elzas-Lotharingen, die groo- ter zullen zijn dan in 1927. De staking by de Duitsche kleedingindustrie Blijkens een bericht uit Berlijn bedraagt 't aantal arbeiders, die het werk neerlegden, in totaal ca. 5000. De Eiger beklommen Een Londensche vrouw. dr. Dorothy Jor dan Lloyd is er in geslaagd, om met behulp van twee gidsen in één dag den Eiger op en af te klimmen. Geklommen en gedaald werd langs de Mittellegi weg. die zeer moeilijk is. Dit is de eerste maal, dat deze weg in één dag werd afgelegd. Gewoonlijk wordt de Eiger van uit de „Scheidegg" beklommen. Een failliete stad Het stadje St Ingbert in de Palts heeft zijn betalingen gestaakt Dit bankroet is veroorzaakt door duistere praktijken van den wethouder van financiën, die er maar op los geleend heeft aan allerlei firma's, die reeds ten tijde dier leeningen voor een bankroet stonden. De leeningen zouden ruim zes mil- lioen bedragen. De burgemeester heeft verklaard, dat al leen hulp van de Saar-commissie hier nog redding kan brengen. De diplomatieke betrekkingen tusschen Amerika en het Vati- caan. In sommige Staten van Amerika, bijzon derlijk in het Zuiden wordt thans beweerd, dat Al Smith, indien hij tot president ge kozen wordt, vermoedelijk het voorbeeld zal navolgen van Groot-Brittannië en een soort gezantschap bij den Heilige Stoel zal op richten. Het doel van dit gerucht is natuur lijk Smith's kansen op het presidentschap te verminderen, daar nog steeds velen in de meening verkeeren, dat 'n gezantschap bij den Heiligen Stoel als een groote nationale ramp moet worden beschouwd. In samen hang met dit gerucht mag er aan herinnerd worden, dat de Vereenigde Staten sedert 1848 een diplomatieken vertegenwoordiger in Rome bezaten. Een zekere categorie van personen, die men tegenwoordig met dei\ naam van Ku-Klux-Klan zou aanduiden, waren tegen het gezantschap, terwijl de belde huizen de begrooting er voor met een stemmenverhouding van 9—1 aanna men. Bijna gedurende 25 jaren was een ver tegenwoordiger der Vereenigde Staten bij den Heiligen Stoel geaccrediteerd totdat door den burgeroorlog in 1867 aan deze verhou ding een einde gemaakt werd. Ofschoon het zeer te betwijfelen is, dat Smith een verte genwoordiger bij het Vaticaan zou benoe men, is het toch zeker dat er voor een ge zantschap der Vereenigde Staten bij den Heiligen Stoel heel wat werk te wachten staat De Philippijnen zijn niet het eenigste gebied, waar de Vereenigde Staten met den Heiligen Stoel in aanraking komen. Met recht bemerkt „Tablet," dat reeds de nabij heid van het licht ontvlambare Mexico di recte betrekkingen tusschen Washington en Rome rechtvaardigen. Cuba, Midden- Amerika en Zuid-Amerika zijn alle grooten- deels katholiek en Washington heeft daar overal groote belangen op het spel staan. Protestanten over de kracht der Katholieke Kerk Onder de vele getuigenissen van anders denkenden over de Katholieke Kerk zijn er twee van geheel merkwaardigen aard. Dr. Sydney Herbert Mellone, een unitariër, schrijft in zijn laatste werk „Terug tot de werkelijkheid": „de aartsbisschop van Can terbury heeft gezegd, dat de kerk van Enge land is de woordvoerdster van de natie en haar geloof. Deze verklaring kan van ver schillende zijden aangevallen worden en bij zonder door te vragen, wat verstaat men onder de kerk van Engeland? Bestaat bij haar een groote omlijning van geloof en gods dienst, welker beteekenis men klaar en dui delijk in woorden kan weergeven? Wij kun nen slechts een breed kader vinden, dat een chaos dekt, dat is alles. Eenige Anglo-katho- lieken 'zijn voor de instelling der biecht. Maar deze biechtstoel zou alleen van de grillen der plaatselijke geestelijkheid afhan gen, terwijl in de kerk van Rome de biecht stoel zorgvuldig geregeld is. Wü vinden in Paus Pius XI de steeds gelijkblijvende voor stelling van de geloofsleer, waaraan de Roomsche Kerk niet alleen hare geloovigen, maar ook de geheele wereld gewend heeft De Paus weet precies, wat hij wil, en hü drukt zijne meeningen in verklaringen uit, die niet ontbloot zijn van klaarheid en ge zag. In de 4de en 5de eeuw had de kerk alle vooruitstrevende meeningen van den tijd op haren kant en dat was eveneens het geval in de 13de eeuw, de groote periode van den opbouw der middeleeuwen. Van de autoriteit der Roomsche kerk sprekend, zegt hüHet is thans klaar, dat er voor een corporatie -vereeniging der kerken op grond van een geschreven woord geen hoop bestaat. Er zyn slechts twee wegen mogelijk. De eene is een opperste beslissend en levend gerechts hof, waaraan geen mensch zich onttrekken kan,' de andere is het individueele verstand, dat bü zich zelf of bij anderen te rade gaat. De keus ligt "tusschen de Katholieke Kerk en een of ander soort van unitarisme. Alle stellingen tusschen deze beide zijn op zand gebouwd. Katholicisme of de godsdienst der autoriteit is nog steeds een groote macht in deze wereld. Te midden van alle verwar ring hebben de menschen behoefte aan een klare openbaring en aan een autoriteit. Het is nie- verwonderlijk, dat wij zoowel wat den invloed als wat het ledental der R. K. Kerk betreft een vermeerdering constateeren. De eigenlijke vraag bestaat hierin, waarin bestaat tegenwoordig de werkelijke kracht der Katholieke Kerk? Daarin, wat zü thans voor de wereld is en niet in dat wat zij in de middeleeuwen voor de wereld geweest is. Toen heeft zü meer dan ooit hare kracht uit geoefend. Maar ook in den modernen tüd heeft zü een opmerkelijke actieve propaganda doorgevoerd, die in Üuidelüke op klare be woordingen een beroep doet op onzen geest. Het Roomsch-katholiek ritueel spreekt niet alleen tot de zinnen. In dit ritueel heeft alles een beteekenis. Het grootste gedeelte beteelent niet alleen iets, maar men gelooft, dat het wat doen kan. Het is de werkelüke oorzaak van bovennatuurlük gecstelüke wer kingen. Het opzienbarende wonder der trans substantiatie, waardoor verklaard wordt, dat Gods Zoon onder de gedaante van zichtbare tastbare dingen tegenwoordig is, is niet enkel een bi.wering. Wij hebben reeds gezegd, dat dit ongetwijfeld het gewichtigste gebeuren der wereld zou beteekenen. De kerk van Rome vaardigt een machtigen oproep uit: Moet in dezen chaos der meenin. gen en bestrevingen niet een laatste autori teit aanwezig zijn. Bü den aanvang der receptie, welke Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent gisteren te Delft gehouden heeft, hebben drie jeugdige Delf tenaren, de jongeheeren Petit, Bender en Gribbeling, Mgr. Aengenentin dichterlijke woorden toegesproken. Op alleraardigste en tevens parmantige wijze sprak het drie tal, dat gekleed was als St. Joannes, Doml- nicus en Josephus, den Bisschop toe. Ze eindigden met een: „We groeten thans den Bisschop, We openen dit feest, We moeten thans naar boven: „Toe, Het is nu mooi geweest!" Mgr. dankte het drietal recht hartelük. Men schrijft uit Zeeuwsch-Viaanderen aan de „Morgen": In den avond van 18 Augustus is mej. Marie de Smit uit Lourdes te Lamswaarde genezen teruggekeerd. Vüf jaar lang was ze ziek, en werd door velerlei lichamelük lüden gekweld. De laat-» ste twee Jaren kon ze niet opstaan. Dat haar ziekte van meer dan gewoon-ernstigen aard was, bleek bovendien uit de verklaring van meerdere doktoren dat ze ongeneeslük was. Zü behield echter steeds naast haar blü- mtedigheid een onwankelbaar vertrouwsn op een wonderdadige genezing en aan vaardde de in haar omstandigheden zoo moeilijke reis met de verzekering dat ze hersteld terug zou keeren. Omtrent de plotselinge genezing van mej. Maria de Smit, van Lamswaard meldt men aan het „D. v. N. B." o.m. nog de volgende büzonderheden: Sedert Februari 1923 leed bovengenoemd meisje aan de vreeseiyke „mal du Pott". De lüderes, die verschrikkelüke pünen leed, werd naar het St. Jozefs-ziekenhuis te Vlfssingen vervoerd, waar zü een jaar en zeven weken uitstekend verzorgd werd, geheel in een gipsverband gehuld en ni-i in staat te loopen. Vorig jaar vroeg zü om naar Lourdes te gaan. maar zü kreeg geen toestemi—-v Het was een groot geluk voor Marie, dat zü altüd opgeruimd was en vertrouwen bleef op God en de H. Maagd. Zü wilde nooit weten, hoe erg ze er aan toe was en hoeveel pün ze wel leed. Ongeveer zes weken vóór ze naar Lour des ging, kreeg ze een gezwel aan de lin kerheup, waardoor ze geen gebruik meer kon maken van haar onderste ledematen. Haar laatste hoop was: Lourdes, de Jtt. Maagd. Den lOden Augustus vertrokken de pel grims. Dokter De Gier bracht zün patiënte met den auto naar den trein, waar hü ze aan een dorpsgenoote overliet, die bij haar zou blijven en haar zooveel mogelijk helpen. Onderweg heeft de lüderes ontzettend ge. leden, vooral omdat ze moeilük uit den trein kon gedragen worden. r zieke dacht niet levend te Lourdes aan te komen. 's Zaterdagsmiddags kwam de bedevaart te Lourdes aan en de zieken werden naar het hospitaal gebracht. 's Anderdaags werd Marie, evenals de anderen, tweemaal in het bad neergo'aten. Den volgenden dag verergerde de pün en ze meende, dat ze te Lourdes sterven ging, wat haar niet bedroefd maakte. Gaame wilde ze rusten Jn Mar'-'- oord. Toch werd ze weer gebaad. Ze bad, dat God door Maria op de een of andere wij-e uitkomst mocht brengen: sterven of gene. zen; als ze maar niet hulpeloos bij haar moeder terugkwam. God beproefde haar geloof nog één 1ag. Dinsdag, den 14den, werd ze weer het bad gedompeld en daarna op de bran, card gelegd. Haar geleidster had haar een oogenblik verlaten om iets te gebruik ;n. Maria doet haar begrijpen dat ze uo.-t loopen. Plots zegt ze tot een infimlère: „Ik wil loopen, ik ben genezen". Deze roept een brancardier, die haar helpt om op te staan enrustig wan delt de hulpelooze zieke van voor een oogenblik, rond de grot. De ongeveer 500 aanwezigen die haar herkenden, snellen toe en de genezene moet tegen het gedrang beschermd worden. Ze wordt naar het asyl teruggebiacht en slechts enkele geestelijken mogen haar bezoeken, anders zo" de toeloop te groot geweest zijn, want het was natuurlijk spoe dig algemeen bekend, dat ze genezen was. Door het feest van Maria ten Hemelopne ming werd het onderzoek verschoven tot Donderdag. Op dien dag werd ze naar het bureau des constations gebracht en door 20 doktoren onderzocht. Hierbij bleek, dat ook het groote gezwel op de heup plotseling verdwenen was. Haar getuigenis van de kwaal, dat door drie doktoren ondertee kend was, werd voorgelegd, en ieder was overtuigd, van de wonderbare genadewer king. Een waardeerend oordeel Op 16 October a.s. zal bü de firma Frede- rik Muller Co. te Amsterdam een gedeelte van de Collectie Six in veiling komen. Verkocht worden vijftig schilderüen van de 17de eeuwsche Hollandsche school, w.o. werken van Jan van der Heyde, Hobbema, Pieter de Hoogh, Jacob Jordaens, Nicolaas Maes, Cornelis de Man, Aert van der Neer, Paulus Potter, Jan Steen, Gerard Ter Borch, Jacob Ruysdael; benevens een aan tal etsen en teekeningen van Rembrandt, w.o. een tweede staat van de bekende ets, burgemeester Six voorstellende. De „Times" schrüft over de aangekondigde veiling, dat de verkoop aanleiding zal geven tot veel speculatie bü degenen, die voor- namelük belangstelling hebben voor de com- mercieele züde van den kunsthandel, maar dat anderen het zullen betreuren, dat deze verzameling niet intact kan blüven. Het Engelsche blad herinnert er aan, dat de verzameling met den persoon van Rembrandt rechtstreeks in verband stond en voegt hier aan toe, dat de historische kern der collectie gelukkig niet vekocht zal worden, dank zü de voorzorgsmaatregelen, die Sir Henry Deter- ding in het belang van Nederland wist te treffen. De „Times" verwacht, dat vele van de schilderijen, die thans in veiling komen, naar het buitenland zullen gaan, waardoor de col lectie zal worden verspreid, maar merkt hier bü op, dat de werken van de 17d'eeuwsche Hollandsche school zoo talük en over het algemeen zoo voortreffelijk zün, dat deze schilderschool beter dan eenige andere een dergelüke verspreiding kan verdragen. „Deze schilderkunst", aldus de „Times", „is voor de geheele wereld een voortreffelük getuigenis van Nederlandsche beschaving. Nederland- sche kracht en Nederlandsche humor. En al moge Nederlands invloed thans minder groot zijn dan vroeger, nimmer zal de menschheid kunnen vergeten, wat dit land voor haar ont wikkeling heeft gedaan." STOOMVAART MIJ NEDERLAND CHRISTIAAN HUYGENS (thuisr.) pass. gistermorgen Ouessant en wordt hedenmorgen 8 uur te IJmuiden en te n u. 50 te Amsterdam verwacht. JAN PIETERSZ. COEN (uitr.) 21/8 van Algiers SALEIER (thuisr.) 21/8 te Suez. KON. NED. STOOMB.-MAATSCHAPPIJ ADONIS van Malaga naar Cadix. BOSKOOP (thuisr.) 21/8 'smidd. 12 uur 900 mijl Z.W van Land's End. BREDA 21/8 v/h. Panamakanaal naar Buenaventura. DEUCALION, Algiers naar Amsterdam, pass. 20/8 Gi braltar. EOS 21/8 van Melilla naar Alicante. ERATO ai/8 van Kopenhagen naar Amsterdam. ILOS ai/8 van Catana naar Malta. JUNO 20/8 van Kingston (Ja) te Erunswich. NEPTUNUS ai/8 van Conta naar Cadix. ORPHEUS 2116 van Amsterdam te Kopenhagen. POSEIDON 21/8 van Gibraltar naar Amsterdam. SATURNUS, Algiers naar Antwerpen, pass. ax/8. Gi braltar. SIMON BOLIVAR aa/8 van W.-Indië l.v. Havre, te Am sterdam. TELAMOND (uitr.) ao/8 te San Juan de Porto Rico. KON. HOLL. LLOYD MAASLAND (thuisr.) pass, ax/8 Fernando Noronha. ZEELANDIA (thuisr.) ao/8 van Santos en ai/8 van Rio Janeiro. HOLLAND—AFRIKA LIJN HEEMSKERK (thuisr.) ax/8 van Genua naar Marseille. HOLLAND—AMERIKA LIJN DRECHTDIJK, Pacifickust naar R'dam, ax/8 te Londen. LEEF D AM R'dam naar New-Orleans 2x/8 te Veta Crut. MAASDAM 21/8 van New Orleans naar Rotterdam. ROTTERDAM 22/8 van R'dam naar New York was 4 u. 30 v.m. in zee. HOLLAND—AUSTRALU LIJN SAMARINDA (uitr.) 22/8 te Antwerpen. HOLLAND—OOST-AZU LIJN GEMMA a 1/8 van Bremen naar Hamburg. MADIOEN (uitr.) pass. 21/8 Sagres. OOSTKERK (thuisr.) 22/8 van Sabang. HOLLAND—BRITSCH-INDU LIJN SCHIEKERK (uitr.) 21/8 van Genua. JAVA—BENGALEN LIJN BONDOWOSO, Java naar Calcutta, ax/8 van Rangoon* MADOERA 22/8 van Calcutta te Java. JAVA—NEW YORK LIJN SEMBILAN, New York van Java ax/8 van Suez. ROTTERDAMSCHE LLOYD INDRAPOERA (uitr.) ai/8 te Belawan. INSULINDE (uitr.) 22/8 van Port Said. PATRIA (thuisr.) 24/8 v.m. 11 uur te Marseille verwacht. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN ALCOR (uitr.) 21/8 te Rio Janeiro. MIRACH (thuisr.) pass. 21/8 Fernando Noronha. POELDIJK (thuisr.) ax/8 van St. Vincent. SIRRAH (uitr.) 20/8 van Lissabon. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ALDEBARAN 21/8 300 mijl W. van Scilly, Montreal naar Rotterdam. AMBULANT ms., 21/8 van Odense te Holtenau. ARY SCHEFFER 19/8 van Rotterdam te Havre. BATAVIER VII 21/8 van Antwerpen naar Sunderland. BERK ai/8 Lödingen gep. Hull naar Archangel. CALEDONIA 21/8 van Middlesbro naar Rotterdam. CURMORANT m.s., v. d. Laan, 20/8 te Londen uitgekl naar Duinkerken. DRENTE m.s. 20/8 van Nijmegen te Londen. ELISABETH ms., 20/8 van Odense te Holtenau. ELIZABETH, Jonker, 20/8 van Odense te Holtenau, GIDEON ms., al/U van Korsör te Holtenau. GRIETJE m.s., Davids 20/8 te Londen uitgekl. naar Ant werpen. HANNA ms., 17/8 van Poole te Calais. HENDRIKA JOHANNA m.s., 20/8 van Antwerpen naar Londen. ITTERSUM 22/8 Brunsbüttel gep. IJxpillan.Amsterdam JANTJE ms., 20/8 van Brussel te Londen. JANTJE R., ms., 17/3 van Suiton Bridge naar Rochester. JANTJE GRUNEFELD, ms., 15/8 van Abo naar Rafso. KATRIENA m.s., Beek 20/8 van Antwerpen te Londen. LIMBURG, Lensie 20/8 te Londen uitgekl. n. Terneuzen. LINQUENDA ms.. Groen, 20/- te Londen uitgekl. naar Nieuwpoort. MARIA ms., ao/8 van Goole te Cliffe. PIROLA ms., 21/8 van Kiel te Holtenau. PRINSES JULIANA ms., 21/8 van Aalborg te Holtenau. PRO PATRIA ms., 21/8 van Aalborg te Holtenau. PROCYON 31/8 Las Palmas gep. Villa Constitucion naar Falmouth v.o. ROSETTA ms., 16/8 van Roscoff naar Port Madoe. STAD ZALTBOMMEL 22/8 van Hadersleben te Karko. STAD ZWOLLE 22/6 van R'dam te Borga. TANGER ax/8 Ouessant gep. Setubal naar Rotterdam. VERTROUWEN ms., 21/8 van Odense te Holtenau. VREDENBURG 20/8 Belle Isie gep. van R'dam naar Montreal. VRIJHEID ms., 17/8 van Londen te Calais. IJSELHAVEN 21/8 Scilly gep. Segua naar Rotterdam. ZEEHOND ms., Nooitgedacht, 20IS te Londen uitgekl. naar Antwerpen. WM. BARENTSZ sleepb., 22/8 Bevezier gep. Savona naar Rotterdam. VRIJDAG 24 AUGUSTUS HIT VERSUM. 1071 M. 12.30—2^)0 Lunchmuziek door het Trio Courtel. 5.30—6.00 Pianoconcert door Willem 7onderland. 6.00—-.15 Vooravondconcert door het omroeo-orlest o. 1. v. Nico Tceen. 7.15 •.45 Boekbespreking door Dr. P. H Rftter over A. M. de Jong' „Evangelie van den Haat". 8.15 Aan sluiting van het Kurhaus te Scheveningen. S(\listencon- cert, door het Residentie-orkest o. I. v. Prof. Schnee- voigt, Tlona Durigo, alt. Jacques Urlus, tenor. 10.10 Persbér. 10.3011.30 Dansmuziek door Ted Staves and his banu van het Casino te Scheveningen. HUIZEN, 340.9 M. Na 6 uur 1870 M. 12.301*30 Concert door het Trio „Winkels" KRO. 4-005450 Gramofoonmuziek. NCRV. 5.006.45 Concert. Mevr. N. OortmanHaye, sopraan. l. Roodenburg, viooi. Mej. A. Rappange, piano. NCRvL 7.007-30 KRO. Gramofoonmuziek. 7.30 NCRV. Concert. Het Harpkwartet. Mej. C. J ietveld, viool. Mej. Ph. Berg hout, harp. H. j. Berghout, cello. A. Schellevis, orgel. DAVENTRY, 1*00 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Sonatenconcert voor viool, en piano. 12.50 Orgelconcert. 1.202.20 Orkest- concert. 4.20 Orkestconcert. 5.2^ Actueele cau serie. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Orkestconcert. 6,50 Nieuwsber. 7.05 Orke tconc-rt. 7-20 Hos- coopcauserie. 7.35 De liederen van Moussorgsky voor sopraan. 7.50 Eenige gramofoon-opnamen van Caruso en Patti. r'.2~ Concert. 1. „The lexicographer in skye". H. S. Mc. Kay, sopraan. A. D. Carmichaelt bariton, a „The new world'pays homage at ayr". 3 „The composer and the catechism". 4 „The poet in the High lands". Orkest .an Glasgow. 0.35 Actueele causerie. 9.50 Nieuwsber. 10.10 Variété. 11.05 Een ver rassing. 11.2012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 12.50—2.10 Orkestconcert. 4.05—5.05 Orkestconcert. 8.50 XI.20 Symphonie-concert. Daarna fragmenten an „Mireille", van Goudnod. LANGENBERG, 409 M. X2.30— x.xo Mechanische muziek. 1.252.50 Orkestconcert. 6.20—7.15 Concert door het militair orkest. 8.35 „Bitte einstei- gen". De verschillende vervoermiddelen in de muziek Orkest. Daarna dansmuziek t.^t 12.20. KONIGSWUSTERHAUSEN. 1250 M. (ZEESEN) 12.20—5.20 Lezingen. 5.5»—.20 Orkestconcert. 1.2010.10 Lezingen. to.5012.20 Dansmuziek uit Mdnchen. HAMBURG. 395 M. 4-35 Voordracht en causerie over Nietsczche. 5.20 Dansmuziek. 6-20 Orkestconcert. r.ao Concert voor harp door Kurt Gillmann. Emmy Sack, so raan. 9.30 Platduitsche avond. Daarna to ix.20 cabaret. BRUSSEL, 509 M. 3.20 Klassiek concert. 5 20 Gra mofoonmuziek. 5.50 Concert voor viool en piano. 6.50 Trio-concert. 8.33 Orkestconfcert. 10.35 Sluiten 27 Ik herhaal het u, vrees niets, en, voeg de ze er op geveinsd onverschilligen toon aan toe, gü moet mü ook vertellen of het hoofd van het Gallische legioen zoo ernstig ziek is als men beweert. En zonder het antwoord van den knaap af te wachten, ging zü naar Aglaé en steeg met haar in den draagstoel. Onderweg spraken zü weinig en dan nog over onbelangrüke zaken. Flora, die van nature niet gaarne veinsde, was bang voor nieuwe vragen. Nog in de war over den tocht in de Suburra, vreesde zü er het vernede rende doel van te bekennen. Dan lieten die doode en de dragers van de doodkist bü haar een pünlüke herinnering achter en Aglaé, die s.eeds droefgeestiger werd, zou ongetwü- feld dit voorbeeld aangrüpen om te spreken over de kortstondigheid van het leven en de De rechtbank te Utrecht heeft behandeld de zaak tegen P. J„ bügenaamd „Piet de Bokser", verdacht verschillende inbraken daar ter stede te hebben gepleegd. Hij ontkende in den nacht van 10 Febr. in de Oosterstraat te Utrecht te hebben in gebroken, doch in Amsterdam te zün ge weest, hetgeen hü evenwel niet bewijzen kon. De getuige „Rooie Jaap", een Amsterdam- sche bekende van de politie, deed vervol gens een omstandig verhaal hoe hij met Piet de inbraak gepleegd had, de brandkast geforceerd en hoe Piet het geld, eenige dub beltjes, zich had toegeëigend. Piet, vol woede over deze mededeelingen, deelde toen mee, dat Jaap altüd met een ploegje van tien man werkte en dat niet verdachte, doch een andere kameraad met Jaap de inbraak had gepleegd, welke per soon Jaap niet durfde noemen, omdat hü dan de heele ploeg tegen zich kreeg. Jaap kon nu verklaren wat hü wilde, hij ging toch vrü uit. Op de vraag van den president, of dat waar was, antwoordde Jaap, dat Piet hem een „tientje" gegeven had om met ,..:an Electra" eveneens een inbreker, naar Utrc ,ht te komen. Jan Electra was evenwel niet ge komen. Getuige had het gereedschap mede gebracht en met Piet samen alle werkzaam heden verricht, nadat Piet vooraf het huis goed had opgenomen. Nadat eenige getuigen waren gehoord, als mede een getuige dégarge, een caféhou der van den Zeedük te Amsterdam, die zich échter niet kon herinneren, dat beklaagde dien avond in zijn café was geweest en „ge zellig" met hem had zitten praten, werd de zaak geschorst tot 22 September a.s., omdat een ander getuige a décharge niet was ver schenen. Vervolgens stond Piet terecht voor een tweede inbraak, nl. in het kantoor van den Stichtschen Glashandel te Utrecht, waar 177 en 25 aan klein geld en postzegels gestolen waren uit de brandkast, die eerst geforceerd was. Ook ln deze zaak ontkende Piet en kwam „Rooie Jaap" weer de toedracht mede- deelen. Verschillende getuigen werden gehoord en ten slotte werd ook deze zaak uitgesteld tot 22 September, omdat dezelfde getuige a dé charge als in de vorige zaak, niet versche nen waY Te Zeist is overleden de heer Anton Ve der, die, naar de „N. Rott. Crt." meldt, sinds 1921 firmant was van de firma A. van Ho boken Co. te Rotterdam. De heer Veder was vóór dien agent van de Bank Associa tie. Hü was commissaris van Hoboken Co's Bank te 's-Gravenhage. De overledene heeft zich buitengewoon verdienstelük gemaakt voor de ontwikke ling van het radio-amateurisme in Neder land. Te zünen huize werd in het voorjaar van 1916 op zün initiatief een vergadering belegd, waar het besluit werd genomen tot oprichting van de Ned. Ver. voor Radio amateurs, van welke vereeniging hij tien jaren voorzitter was. Zün laatste daad was in 1927 de oprich ting van een wetenschappelük radiofonds Veder, waarbü hij de rente van een belang- rük kapitaal telken jare beschikbaar heeft gesteld voor dat mannelük of vrouwelijk lid der N. V. V. R„ dat door een uitvinding of werkwijze het meest bügedragen heeft tot het doel, n.l. de bevordering van de ontwik keling van wetenschap en techniek op het gebied van radio-telegrafie, -telefonie of -televisie. wereldsche genoegens. Zij bewaarde dus het stilzwügen en een l.—.rtier later betrad ze weer het huis, dat ze zoo bü zonder haatte. Op de binnenplaats bevond ze zich tegen over Silvia, wier gelaat er boozer dan ooit uitzag. Dadelük richtte ze het woord tot Flora. Ik meende, zeide ze, dat ik u vandaag niet meer zou terugzien. GÜ gaat maar steeds uit waar züt ge geweest? Ben ik dan ln een gevangenis en züt ge c' mün gevangenbewaarster? Dat is toch wel een te sterke uitdruk king voor een vraag, die lk het recht heb tot u te stellen. Iedereen weet, dat de titel van Amata als een last zoo zwaar op u drukt ln plaats van voor u een onvergelükelüke eer tc zün. Ja. Ja een last. Gü hebt het gezegd, antwoordde Flora levendig. Ik verberg het niet; Indien ik zou kunnen Wat zoudt ge dan doen? onderbrak Silvia haar heftig. Het meisje begreep, dat ze te ver was ge- g- en haar toon veranderend, antwoordde ze: Weet ik het? Zwügend schreden zü eenige passen voort. Eilvi zou nu ongetwüfeld Flora gaarne ver laten hebben, maar deze met haar kinderlijk r' ;rig humeur, liet haar niet zoo gemak- ke gaan. Zegt ge niets van het geschenk, dat ge I vandaag van mü gekregen hebt? Gij hebt toch den gouden dolk met dien slangekojl ontvangen? Ik dank u Flora, ik heb het ontvangen en bewonderd. Ik kan slechts den goeden smaak prüzen van haar, die het heeft uitge kozen. Op zichzelf heeft dit geschenk veel waarde, het is vervaardigd door een bekwaam kunstenaar, maar ik zou aan een ander sym bool de voorkeur hebben gegeven. Men neemt, wat men vindt, Silvia. Maar ik 's het al, dezen keer heb ik weer het ongeluk gehad u te mishagen. Na deze woorden scheidden zü en de drif tige Silvia keerde terug naar de gang, waarin zich het vertrek bevond van de Groot Meesteresse, een bejaarde vrouw, met een eerbiedwaardig uiterlijk. De koude standbeelden van de beroemde Vestaalsche maagden, die haar als Groot Meesteresse waren voorafgegaan, versierden het vertrek. Zü zelf trachtte ln haar hou ding. met haar kalme woorden en haar lang zame gebareif deze priesteressen na te boot sen. Daarom ook was het oordeel van Flora over haar persoon niet nauwkeurig. Zeker, zij hield van eer; ook was ze niet onverschillig voor vermeerdering van haar vermogen, dat haar betrekking haar toestond, maar ook hield ze van haar omgeving, betoonde ze zich ten opzichte der jonge meisjes, die zich aan haar zoi*g toevertrouwden, goedertieren en juist dit prüzenswaardig gevoelen deed de stomme wrok van Silvia ontwaken. Deze priesteres was wraakzuchtig en nooit vergat zü de geringste krenking harer eigen liefde. Een schertsend woord, een grap, be schouwde zij als een beleediging tegen hare waardigheid. Sedert de reeds lang geleden intrede van Flora in het college beschouwde zü haar als haar mededingster. Een mededingster door haar familie, haar rükdom, haar schoonheid, haar goede manieren en haar opgeruimden geest. Silvia, verteerd door eerzucht, haakte naar den titel van Groot Meesteresse, de be waakster bü uitnemendheid over het hell van het kelzerrük, en uit voorzorg haatte zü allen, die haar bü het streven naar dezen titel in den weg stondén. Haar grootste zorg was bij de anderen alles na te gaan, wat haar kon benadeelen. Een vreemdsoortige en ondankbare bezigheid, want deze jonge meisjes werden gewoonlijk door haar familie, kennissen en aanzien ver dedigd en overschreden niet de vrüheden, die ze mochten genieten. Met een boosaardig genoegen had ze ge zien. dat de priesteres een büzondere op merkzaamheid bewees aan den Galiischen officier. Dadelük had ze een voorgevoel, dat dit binnen korten of langeren tüd voor Flora den ondergang beteekende. Toen zü het atrium doorschreed, groette zü de Groot Meesteresse, die onbeweeglük ln haar cathedra zat, evenals 'n senator op zün ivoren zetel. De oude Octavia beantwoordde haar groet met een glimlach. Waart ge, zoo juist niet] bü Flora, zeide ze tot haar. Zü Is bekoorlijk, vindt ge ook niet? Te bekoorlük, doorluchtige Meesteres. Waarom, onderbrak haar Octavia. Omdat anderen dan wü, anderen meer gevaarlük, haar kunnen bewonderen. Een eerbiedige bewondering is niet ver boden, ging de oude Vestaalsche op rustigen toon voort. Ik ken niemand, die in eerbied tot haar is te kort gekomen. Hoe is het toch mogelijk, zeide Silvia, dat een vrouw van uwe ondervinding toch zoo slecht ziet, wat zoo klaar is als de dag. Onze jonge gezellin verveelt zich. Zü be- Üvert zich niet voor den dienst der godin. Zü haalt haar toorn op den hals. Dat zü zich hoede voor haar wraak. Zü zou kunnen komen. Het gelaat van de Groot Meesteresse drukte een ongeloovigheid uit, die zü moeilük kon ontveinzen. Onze goden zün ver weg, antwoordde z rustig. Ik ben reeds oud Silvia, maar nog nooit heb lk eenig teeken van hun genoegen, hun opmerkzaamheid of toorn ontvangen. Ik zal daar natuurlük niet over spreken met Flora, ook al niet om onzen goeden naam. Zün onze goden ver weg? herhaalde de Vestaalsche maagd verontwaardigd, ik ver zeker u veeleer, dat zü dicht bü ons zün. Maar het geloof der Christenen dringt overal door, en doet aan de oude macht der goden twüfelen. Ik houd niet van de Christenen, her nam de Groote Meesteres, nochtans kan ik niet ontkennen, dat men er vindt onder de aanzlenlükste families van Rome, en ook onder de voornaamste hoogwaardigheids- bekleeders van den Staat. Ik geloof, dat de misdaden, waarvan men hen beticht, on waar en belacheiük zün, en ik ben blü, dat de tegen hen uitgevaardigde edicten op het oogenblik niet van kracht zün Op het oogenblik, ja, maar spoedig zullen zij weer ln werking treden, wees er van overtuigd! Octavia legde haar handen op de plooien van haar tunica en ging op vertrouwelüken toon voort: Ik weet niet, wie mü als hoofd van dit college, dat ik met wüsheid moet besturen, zal opvolgen. Maar, Silvia, ik vraag mü, niet zonder ongerustheid af, of ons getal zich zal kunnen handhaven. We zün nu met zün zessen. Wü genieten niet te waar- deeren voordeelen en toch, gü komt het me zelf zeggen, Flora verveelt zichEr zün vele Flora's onder ons! Wie zal Amata wil len worden, een titel meer verafschuwd dan bemind? Gü sprak over de Christenen! Onder hen alleen bloeien de maagden. Haar namen zün u bekend. Men vindt er in alle klassen, zoowel patriciersdochters als slavinnen. De schitterendste huwelü'ken laten haar ongevoelig en koud. Zü stellen er een eer ln zich aan de straffen en den dood bloot te stellen, een ongekende kracht ondersteunt haar, en een oppermachtig we zen verdedigt ze, Is het niet zoo? (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6