Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE 3 Wat de centrale commissie voor de filmkeuring deed Prof. dr. C. C. Berg Het bezoek der Koninklijke familie aan Drenthe J. Borremans t De vervening van Drente's Zuid-Oosthoek De Leidsche Hout Geen communisten in uniform LUCHTVERKEER Het aantal raadsleden in groote gemeenten Engeland—Britsch-Indië Na de ramp der „Italia' expeditie UIT ONZE OOST Een toelage Moord De zaak-Fuchter Verduistering SOCIAAL LEVEN De postale commissie van overleg LANDBOUW EN VISSCHERIJ Overwerkvergunningen Opening en sluiting der jacht De ontsnapping van vier gevangenen uit de bijzondere strafgevan genis te Scheveningen De treinbotsing te Roermond Droevig ongeluk Rumoer Een nachtelijke inbreker gesnapt Door den bliksem getroffen Brandwonden Tragisch Een steekpartij Het einde van een schuttersfeest Onder vallend gesteente bedolven MARKTNIEUWS VISSCHERIJ. Hieronder volgt een overzicht van de werk zaamheden der Centrale Commissie voor de Filmkeuring in de vorige week: Nieuwe Producties: Gekeurd: 34 films, lengte 22630 M„ 5 coupures in titellijsten en scènes, Toegelaten A (voor alle leeftijden) journaals, actualiteiten, sport, propaganda, landen en steden e.d. 16 films, lengte 7195 M„ kleine films (1-2 acten) meest komisch 10 films, lengte 4206 M. Toegelaten B. (boven 14 jaar)kleine films (14 2 acten) meest ko misch 2 films, lengte 908 M. groote films (hoofdnummers) 2 films lengte 3767 M. Toe gelaten C (boven 18 jaar): kleine films (1 2 acten) meest komisch, 1 film, lengte 608 M„ groote films (hoofdnummers) 3 films, lengte 5946 M Oude producties: Gekeurd 218 films, leng te 213.679 M. 14 coupures in titellijsten en scènes. Toegelaten A (voor alle leeftijden), journaals e.d. 45 films, lengte 8490 M. kleine films 63 films lengte 23314 M., groote films, 36 films, lengte 62482 M. Toegelaten B (bo- van 14 Jaar): kleine films 23 films lengte 11226 M„ gr. films 31 films 1. 59140 M. Toe gelaten C (boven 18 jaar), groote films, 20 films lengte 48998 M. Niet toegelaten: geen. Reclame gekeurd: Vqje duizenden photo's en litho's. In totaal werd de vorige week gekeurd: nieuwe productie 22630 M„ oude productie 213.679 M., totaal-generaal 236.309 M. Naar gemeld wordt, is binnenkort de be noeming te verwachten van dr. C. C. Berg, leeraar aan de middelbare school te Solo. tot hoogleeraar in de Javaansche taal, en letterkunde aan de Leidsche universiteit, als opvolgerVvan prof, dr. G. A. J. Hazeu. H. M. de Koningin, Z. K. H. de Prins en H. K. H. Prinses Juliana, zullen, zooals be kend is, 28 en 29 Augustus e.k. een bezoek aan Drenthe brengen Om 1 uur zal het Ko ninklijk gezin te Coevorden arriveeren Hier heeft H. M. voor vier jaren den eersten steen gelegd van het monument voor den bevrijder van Coevorden, Meindert van der Thynen. Dit monument is nu al geruimen tijd gereed en H. M. heeft den wensch te kennen gegeven het thans te bezichtigen, 't Vorstelijk gezin, zal ongeveer drie kwartier in Coevorden ver blijf houden. Vervolgens wordt per auto via Dalen naar Nieuw-Amsterdam gereden om de ontginnin gen en den proeftuin in het Ermerveen van het „Lantschap Drenthe" te bezichtigen. Nadat het dejeuner gebruikt is wordt een bezoek gebracht aan de Anti-revolutionnaire stichting tot verstrekking van plaatsjes aan veenarbeiders „De Groen van Prinstererstich- ting" te Klazienaveen en de eveneens te Kla- zienaveen gevestigde Kath. Vereeniging „Drenthe Vooruit", welke hetzelfde doel na streeft. Deze laatste vereeniging heeft nog gegn plaatsjes verstrekt, maar is aan het ontginnen Zij is opgericht door den A.B.T.B. en de Geestelijkheid in Zuid-Oost Drenthe, terwijl in het bestuur van de Groen van Prinstererstlchting vrijwel alle A. R. voor mannen in Drenthe zitting hebben. Beide stichtingen werken met voorschotten van de regeering. Ook zal het Buurthuis der Centrale Vereeni ging voor den opbouw van Drenthe te Nieuw- Dordrecht en het Witteveen worden bezocht. Teveiis zal het veenbedrijf in werking wor den bezichtigd. Om het geheel te kunnen zien zullen eenige turfgravers aan het graven gezet worden, daar het graven in verband met het vergevorderde seizoen reeds afgeloopen is. Vermoedelijk zal te Beilen in den Kon. trein bet middagmaal worden gebruikt. Den tweeden dag wordt een bezoek ge bracht aan het gesticht van de Christelijke vereeniging voor Krankzinnigenverzorging te Zuidlaren. Om vijf uur vertrekt de Konink lijke trein vanuit Assen, waarmede het be zoek is afgeloopen. In het R. K. Ziekenhuis te 's-Gravenhage is overleden de heer Joseph Borremans, kanselier der Belgische legatie te Den Haag. De overledene was ridder in de orde van Oranje Nassau, ridder van de orde van het Britsche Rijk en voorts officier d'Académie Fran?aise, ridder in de orde Polonia Res- tituta, drager van het kruis Pro Ecclesia et Pontifice en van de Belgische Medaille Ci- vique 2e kl. voor menschlievend hulpbetoon. Naar de „Tel." verneemt, zal het rapport der in 1925 door de regeering ingestelde commissie die tot taak had te onderzoeken of de moeilijkheden van Drente's Zuidoost hoek door snellere vervening konden wor den opgelost, de z.g.n. commissie-Zaalberg II, dezer dagen aan den minister worden overhandigd. De conclusie van dit rapport is, dat het bevorderen der vervening door kunstmatige middelen, z.g.n. snellere vervening, niet mo gelijk en wenschelijk geacht moet worden en wel allereerst om technische redenen, verder om overwegingen van financieelen aard en ten slotte, omdat vervening langs anderen dan den geleidelijken weg, groote werkloosheid ten gevolge zou hebben. Dezelfde commissie zal dezer dagen ook advies moeten uitbrengen over het verzoek der Drentsche verveners in zake het be kende „kwartje van Kan." Het is zoo goed als zeker, dat de commissie afwijzend zal adviseeren. Thans is bij den gemeenteraad van Leiden het voorstel van B. en W. ingekomen, om van de ongeveer 23 H.A. grond, welke de gemeente indertijd heeft aangekocht om als wandelbosch in te richten, aan de stichting de Leidsche Hout voorloopig 16 H.A. voor den tijd van 75 jaar en tegen een jaarljjk- schen canon van 1 in erfpacht uit te geven. Met het oog op de beschikbare gelden heeft het Stichtingsbestuur het voornemen ge leidelijk den parkaanleg uit te voeren en wel aanvankelijk over een oppervlakte van ongeveer 15 H.A, Een gedeelte van de daar liggende en aan de gemeente toebehoorende terreinen zal bestemd blijven voor villabouw en een ander gedeelte voor, door de gemeente te stichten sportterreinen. ken of opgewarmde brood of deeg op Vrijdag 31 Augustus 1928 van T'A uur des voormid dags af uit het gebouw met aanhoorigheden, waarin zich de bakkerij bevindt, wordt ver voerd, en van 8 uur des voormiddags af wordt verkocht of afgeleverd: B hoofden of bestuurders van broodbakke rijen er aan herinnerd, dat het hierboven onder le bepaalde geen bevoegdheid geeft om behoudens bijzondere vergunning, af te wijken van het bepaalde in artikel 40, eerste lid, der Arbeidswet 1919 In verband met een op Zondag a.s. te Arnhem te houden internationale meeting van Communisten, welke wordt voorafge gaan door een optocht met muziek, waar aan door de leden van den Duitschen R. F. B. zou worden deelgenomen, wordt officieel bericht, dat de regeering zich op het stand punt heeft geplaatst, bezwaar te moeten maken tegen het demonstreeren door R. F. B.-leden in militair verband. De buitenland- sche deelnemers, gekleed in de uniform van den R. F. B. zullen dientengevolge niet in ons land worden toegelaten. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft, volgens de „Tel.", het gevoelen ge vraagd van Gedep. Staten der provinciën omtrent een door B. en W. van Leiden aan bevolen wjjziging van de Gemeentewet, waardoor in grootere gemeenten het aantal leden van den raad op een kleiner getal wordt bepaald dan thans het geval is. Bij toeneming van het zielental behoeft men dan minder spoedig te komen tot vermeer dering van het getal raadsleden, waarvan kostenbesparing het gevolg zal zijn. Reuter seint uit Boesjir: Het Britsche vliegtuig Princesse Xenia, be stuurd door capt. Barnard met als passa- giere de hertogin van Badford, zette gisteren den tocht naar Karachi voort na lang opont houd te hebben gehad als gevolg van een ernstige motorstoring. De vlieger had twee maanden geleden Londen verlaten, teneinde Engeland Britsch-Indië en terug in acht dagen te vliegen. De „Krassin" heeft weder haar nasporingen hervat. Het Tel.-Ag. der U. S. S. R. deelt mede, dat, ofschoon van verschillende zijden de nasporingen naar Amundsen bijna hdpeloos worden geacht en het lot der groep-Alessan- dinl en van Amundsen waarschijnlijk beze geld is, de menschelijke solidariteit de sov jet-expeditie den plicht oplegt, de naspo ringen voort te zetten. Het herstellingswerk aan den ijsbreker „Krassin" is thans voltooid en gisteren heeft de „Krassin" van Stavanger uit haar na sporingen voortgezet. Aneta seint uit Batavia: Bij gouverne mentsbesluit is bepaald, dat de onder lei ding en toezicht van het onderafdeelings- hoofd op Atjeh met civiele werkzaamheden belaste militaire landsdienaren een toelage zullen genieten van 50 per maand. Het besluit treedt in werking met terugwerken de kracht tot 1 Januari 1927. Aneta seint uit Medan: Naar de „Suma tra Post" verneemt, is een Japansche assis tent op de koffie-onderneming Boekit Toe- sam in de Atlasvallei door een Javaanschen koelie vermoord. Nadere bijzonderheden ontbreken. Aneta seint uit Semarang: Wij vernemen, dat mr. P. Fuchter, die tot in de hoogste instantie is veroordeeld wegens oplichting, van plan is een request tot gratie in te die nen. Inmiddels is mr. Fuchter tegen 22 Sep tember gedagvaard in een nieuwe zaak ter zake van gelden, die hem als procureur wa ren toevertrouwd en welke hij zich weder rechtelijk zou hebben toegeëigend Aneta seint uit Batavia: De raad van Justitie veroordeelde den commies bij de Bandoengsche waterleiding Maier wegens verduistering tot een gevangenisstraf van een jaar en acht maanden. De eisch luidde anderhalf jaar. De postale commissie voor georganiseerd overleg is tegen 27, 23 en 29 Augustus in ver gadering bijeengeroepen voor een eerste be spreking van de reorganisatieplannen. Voor broodbakkerijen op 31 Augustus De Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid, heeft A. vergund: le. dat in verband met de viering van den verjaardag van Hare Majesteit de Koningin in broodbakkerijen in alle gemeenten des Rijks door hoofden of bestuurders en door bakkersgezellen in den nacht van 30 Aug op 31 Aug. 1928 bakkersarbeid wordt verricht tusschen 4 en 5 uur des voormiddags, of wan neer om 5 uur des voormiddags met den bakkersarbeid mag worden aangevangen, tus schen 3 en 5 ujir des voormiddags. Bovendien mag in dien nacht gedurende twee uur vóór het tijdstip, waarop alsdan de bakkersarbeid mag aanvangen, arbeid bestaande in het ge reedmaken van deeg en ovens, worden ver richt; 2e. dat het In die ondernemingen na 8 uur des namiddags van den vorigen dag gebak- De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft den datum, 8 September 1928, voor zoover de opening van de jacht op patrijzen betreft, voor het gedeelte der pro vincie Limburg, gelegen ten zuiden van de spoorlijn WeertRoermondVlodrop en de verlengden daarvan, veranderd in 1 Sep tember 1928, in verband met te houden mi litaire oefeningen van 13 tot en met 21 Sep tember. Voorts heeft de Minister bepaald 1. dat, behoudens het bepaalde sub 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 en 9 de jacht op de h eronder ge noemde wildsoorten zal zijn geopend in de eveneens hieronder genoemde provincies gedurende het tijdvak achter de namen der wildsoorten aangegeven Edelherten en damherten alle provincies van 27 October 1928 tot 27 Januari 1929 Hinden alle provincies van 2 Januari 1929 tot 27 Januari 1929 Reebokken:alle provincies,b hilve Gronin - gen, Friesland, Drente en L;mburg van 14 Juli 1928 tot 19 Augustus 1928 en alle prov. van 6 October 1928 tot 11 November 1928 Reegeiten alle provincies van 27 October 1928 tot 11 November 1928 Patrijzen alle provincies, behalve Gro ningen, Friesland, Drente van 8 September 1928 tot 1 Januari 1929 Groningen, Fries land en Drente van 15 September 1928 tot 1 Januari 1929 Houtsnippen alle provincies, behalve Groningen, Friesland en Drente van 8 Sep tember 1928 tot 24 Februari 1929 Gronin gen, Friesland en Drente van 15 September 1928 tot 24 Februari 1929 Korhennen alle provincies, behalve Gro ningen en Friesland van 29 September 1928 tot 28 October 1928 Korhanen alle provincies van 29 Septem ber 1928 tot 1 Januari 1929 Fazantenhennen alle provincies van 29. September 1928 tot 1 Januari 1929 Fazantenhanen alle provincies van 29 September 1928 tot 27 Januari 1929 Hazen alle provincies van 29 September 1928 tot 1 Januari 1929 Zwanen alle provincies van 3 November 1928 tot 17 Februari 1929 Ganzen alle provincies, behalve Gronin gen en Friesland van 23 Juli 1928 tot 28 April 1929 Groningen en Friesland van 6 Augustus 1928 tot 28 April 1929 Watersnippen alle provincies, behalve Groningen en Friesland van 23 Juli 1928 tot 7 April 1929 Groningen en Friesland van 6 Augustus 1928 tot 7 April 1929 Eenden, alle soorten, behalve wilde eenden (anas boschas, anas boschas boschas, anas platyrhyncha platyrhyncha), bergeenden en eidereenden alle provincies, behalve Gro ningen en Friesland van 23 Juli 1928 tot 17 Februari 1929 Groningen en Friesland van 6 Augustus 1928 tot 17 Februari 1929 Wilde eenden (anas boschas, anas boschas boschas, anas platyrhyncha platyrhyncha) alle provincies, behalve Groningen en Fries land van 23 Juli 1928 tot 27 Januari 1929 Groningen en Friesland van 6 Augustus 1928 tot 27 Januari 1929 Goudplevieren alle provincies van 1 September 1928 tot 17 Februari 1929 2. dat ten aanzien van de jacht in de pro vincie Drente het onder 1. bepaalde binnen het tijdvak van 6 Augustus 1928 tot en met 29 September 1928 slechts geldt op Maanda gen, Woensdagen en Zaterdagen 3. dat de jacht op patrijzen in het gedeelte der provincie Limburg, gelegen ten zuiden van de spoorlijn WeertRoermondVlo drop en de verlengden daarvan, zal zijn ge opend van 1 September 1928 tot 1 Januari 1929 4. dat de jacht op patrijzen in de gemeenten Appeltern, Batenburg, Bergharen, Beunin- gen, Dreumel, Druten, Ewijk, Heerewaarden, Horssen, Overasselt, Wamel en Wijchen niet zal worden geopend 5. dat de jacht op wilde eenden (anas boschas, anas boschas boschas, anas platyr hyncha platyrhyncha) op het eiland Texel zal zijn reopend van 16 Juli 1928 af tot 27 Jan. 1929 6. dat, behoudens het bepaalde sub. 7, 8 en 9, het vangen van de hieronder genoemde waterwildsoorten door middel van eenden kooien en netten, waarvan het gebruik is ge* oorloofd, zal zijn toegestaan in de provincies gedurende het tijdvak achter de namen der wildsoorten aangegeven. Zwanen alle provincies van 3 November 1928 tot 17 Februari 1929 Ganzen alle provincies, behalve Gronin gen, Friesland en Drenthe van 23 Juli 1928 tot 28 April 1929 Groningen, Friesland en Drenthe van 6 Augustus 1928 tot 28 April 1929 Watersnippen alle procvincies, behalve Groningen, Friesland en Drente van 23 Juli 1928 tot 7 April 1929 Groningen, Friesland en Drente van 6 Augustus 1928 ot 7 April 1929 Eenden, alle soorten, behalve wilde eenden (anas boschas, anas boschas boschas, anas platyrhyncha platyrhyncha), bergeenden en eidereenden alle provincies, behalve Gro ningen, Friesland en Drente van 23 Juli 1928 tot 10 Maart 1929 Groningen, Friesland en Drente van 6 Augustus 7928 tot 10 Maart 1929 Wilde eenden <anas boschas, anas boschas boschas, anas platyrhyncha platyrhyncha) alle provincies, behalve Groningen, Fries land en Drente van 2Muli 1928 tot 10 Februa ri 1929 Groningen, Friesland en Drente van 6 Augustus 1928 tot 10 Februari 1929 Goudplevieren alle provincies van 1 Sep tember 1928 tot 7 April 1929 7. dat ten aanzien van het vangen van waterwild door'middel van eendenkooien en netten, waarvan het gebruik is geoorloofd, in de provincie Drente het onder 6 bepaalde binnen het tijdvak van 6 Augustus 1928 tot en met 29 September 1928 slechts geldt op Maandagen, Woensdagen en Zaterdagen 8. dat het vangen van ganzen en goud- Elevieren door middel van netten, waarvan et gebruik is geoorloofd, niet zal zijn toege staan in de gemeente Reeuwijk 9. dat in het geheele Rijk de jacht niet zal j worden geopend op hertenkalveren, reekal- j veren, bergeenden, eidereenden, alsmede op j duikers, kemphanen, wulpen, scholeksters grutto's, tureluurs, meerkoeten en water, i hoentjes. I Zooals wij gisteren nog in een gedeelte onzer oplage meldden, hebben gisternacht wederom vier gedetineerden kans gezien te ontvluchten uit de bijzondere strafgevange nis te Scheveningen. De gevangenen, die wegens diefstal met braak veroordeeld wa ren tot straffen, varieerende van één tot vijf jaar, waren t(jdel(jk ondergebracht in het ziekenzaaltje van het gevangenisgebouw, aangezien zij verdacht werden aan t. b. o. te lijden. Dit ziekenzaaltje is gelegen op de tweede verdieping; de ramen er. van zijn met tra lies afgeslotèn. Het viert4 heeft kans ge zien, een dezer tralies door te zagen, waar na zl) de stukken hebben weten om te bui gen. Dit mag op zichzelf een kras staaltje worden genoemd, aangezien deze tralies ge maakt zijn van T-Uzer ter breedte van on geveer een halven centimeter doorsnee. Ter plaatse, waar de stang was doorgezaagd, hadden zij deze eerst ingesmeerd met vet, dat klaarblijkelijk was overgebleven van de jus, die hun bij het middagmaal was ver strekt. Het gat, waardoor de uitbrekers ont snapt zijn, is ongeveer twee meter van den vloer. Om het raam te bereiken en om het zagen te vergemakkelijken, hebben zij ver moedelijk een of twee Ijzeren kribben over eind gezet, en deze „na gebruik" weer net jes neergezet. Toen de vlucht ontdekt werd, zagen de bedden er namelijk uit alsof de patiënten er nog in lagen De bewakers, die 's nachts toezicht op de ziekenkamers houden, waarbij zij zelf daar buiten blijven, wisselen elkander om de twee a drie uur af. De dienstdoende bewaker moet 's nachts elk kwartier langs de zieken kamers gaan en zich door het openschui ven van een gordijntje overtuigen, of alles daarbinnen in orde is. Er brandt dan ook doorloopend licht op de kamers. Toen te zeven uur de reveille was gebla zen en de vier verpleegden oogenschijnlijk nog te bed bleven, ging de bewaker dé ka mer binnen, om hen wakker te schudden Zijn verbazing was groot, toen hij bemerk te, dat geen van het viertal meer aanwezig was. Nadat de directeur der gevangenis een voorloopig onderzoek had ingesteld, werd de commissaris van politie, de heer Kramer, gewaarschuwd. Deze leidde het verdere on derzoek met behulp van eenige inspecteurs en agenten, waarbij ook gebruik werd ge maakt van eenige politiehonden. Daarbij is o.m. duidelijk geworden, dat de uitbrekers over een muur van ongeveer negen meter hoogte zijn weten te ontkomen. Deze muur is echter met een boog, waarvan men zich hoewel het zeer gewaagd is, kan laten af glijden. Ongetwijfeld hebben de uitbrekers dit laatste dan ook gedaan. Uit het ingesteld onderzoek is, volgens de „Tel." nog gebleken dat de vicfr gevangenen door'het tuimelraam van de ziekenzaal naar buiten zijn gekomen. Vermoedelijk zijn drie hunner op de kribben gaan staan, daar het gat van het raam ongeveer anderhalve manshoogte boven den vloer Is. De laatste, Wellicht de langste, heeft de kribben weer op haar plaats gezet en is toen zelf door het raam naar buiten geklommen. Zij kwamen toen terecht op een lang, plat dak in den vorm van een gang, die zij doorliepen tot het einde toe, waarna zij, blijkens de aange troffen sporen van krassen en hakken, aan een hoogen scheidingsmuur kwamen, welke zich met een groote scherpe bocht bene denwaarts voortzet in een kleineren afsluit- muur van vier meter hoogte, aan de ach terzijde van de gevangenis. Eenmaal daar, lieten zij zich zakken en hadden zij hun vrijheid hervonden. In gevangeniskleeren zijn de vier mannen ontvlucht. Wel zijn ech ter op het platte dak een hemd, een onder broek en een paar sokken gevonden en het is onbegrijpelijk, waarom een der vluchte lingen zich juist van die kleedingstukken heeft ontdaan. Verder is gebleken, dat een der ronde stangen van het tuimelraam, welke een dikte had van 5 c.M., op één of twee plaatsen was doorgezaagd met oen metaalzaag. De stangen of tralies zijn uit T-ljzer gevormd en beginnen ongeveer op manshoogte, sluiten met een boog het val raam af, dat boven in den muur tot het plafond is aangebracht, om op de ziekenka mer behoorlijke ventilatie mogelijk te maken. De verticale stangen van dit traliewerk zijn op enkele plaatsen door horizontale stangen verbonden, om te verhinderen, dat door verwringing een opening wordt gemaakt, waardoor een ontvluchting zou kunnen ge schieden. Zooals gezegd, is een metaalzaag gebezigd om een der tralies door te zagen, namelijk juist bij een kruispunt van een horizontale en een verticale stang, waarna de stangen bij het volgend kruispunt waren doorgebo gen, juist voldoende ruimte latend voor iemand van weinig omvang, om er door heen te kruipen. Onbekend is, hoe de ontsnapten in het be zit van een metaalzaag zijn gekomen. Hoe het mogelijk is, dat de ontvluchting en de voorbereiding daartoe niet ontdekt is, is nog niet opgehelderd. ziekenzaal, die op de tweede étage ge legen is, is afgesloten. Zelfs de bewaker, die j zich in een gang langs de ziekenzaal be- j vindt, kan geen toegang krijgen, zonder tusschenkomst van een superieur. Door het oplichten van een gordijntje moet de bewa ker zich om het kwartier overtuigen of alles i op d ziekenzaal, waar 's nachts licht brandt, in orde is. De bewakers lossen elkaar om de twee of drie uur af. Gisternacht heb ben achtereenvolgens drie bewakers dienst gedaan. Of de contróle, die om het kwartier moet geschieden, inderdaad scherp en afdoende is geweest, zal het later onderzoek moeten uitmaken. Intusschen zijn deze drie bewa kers door de politie gehoord, doch niemand heeft, naar zij verklaarden, iets bijzonders gemerkt. De bewaker, die de ontdekking deed, dat de vier gedetineerden ontsnapt waren, maakte terstond alarm. De ontvluch ting veroorzaakte begrijpelijkerwijze nogal consternatie. In den loop van den morgen kwamen de voorzitter en secretaris van het college van regenten en een inspecteur van het gevan geniswezen, om zich van den toestand op de hoogte te stellen. De commissaris van po litie, Kramer, afdeeling C. te Den Haag, ver zoekt opsporing van de ontvluchten. De signalementen Hieronder volgen de signalementen van .e ontsnapten: F. F. v. d. Meer, lengte 1.85 M., zwart haar, oogen bruin; smal en bleek gelaat, (straftijd van. 1 October 1926 tot 19 Mei 1931). M. v. d. Erande, lengte 1.87 M., bruine oogen, smal bleek gelaat met litteeken boven het rechteroog (straftijd van 26 November 1927 tot 10 November 1929). J. Kraayenhof, lengte 1.68 M., donker blond haar, blauwe oogen, ovadl gelaat, ge zonde kleur (straftijd van 27 Mei 1928 tot 12 October 1923). J. Geudens, lengte 1.76 M., lichtblond haar, lichtblauwe oogen, ovaal gezicht, vrij gezonde kleur, tatoueering op den rechter arm (straftijd van 2 April 1928 tot 2 April 1929). In de ziekenkamer van het gebouw der Bijzondere Strafgevangenis te Scheveningen, zijn gisterennamiddag ten overstaan van den voorzitter van het college van regenten, van den directeur der gevangenis en van com missaris Kramer, door den vertegenwoordi ger der Lips-fabrieken te Den Haag eenige zaag- en geluidproeven genomen op 't zelfde traliewerk, dat de uitbrekers op twee plaat sen hadden weten door te zagen. De proe ven hadden ten doel uit te maken, in hoe verre het zaagwerk in den nacht mogelijk kan zijn geweest, zonder de aandacht van den bewaker te trekken. In verband met de ontvluchting van 4 gedetineerden kan nog worden medege deeld, dat de politie reeds gisteren een zeer ernstig onderzoek heeft ingesteld, ook onder het bewakerspersoneel. Verschillende bewa kers zijn aan een ernstig verhoor onder worpen en het onderzoek wordt nog Ijverig voortgezet. Uit den aard der zaak worden de naspo ringen ten zeerste bemoeilijkt door het feit, dat het bewakerspersoneel steeds rouleert, en het onderzoek zou heel wat gemakkelij ker zijn, wanneer de bewakers altijd voor dezelfde menschen waren aangewezéVi. Aangezien het gebruikte zaagje niet tot de gereedschappen der gevangenis behoort, kan als vaststaande worden aangenomen, dat dit instrument van buiten is binnenge voerd, hetgeen zeer gemakkelijk kan ge schieden, b.v. in de voering van een jas. Van de ontvluchten was gisterenavond nog niets bekend. Over het verloop van de ernstige treinbot sing, welke dezer dagen te Roermond plaats had, deelt de Limb. Koerier nog het vol gende mede: Een goederentrein, welke om 18.15 moest vertrekken van het station Roermond, met bestemming richting Venlo, maar welke eenige minuten te laat was, passeerde den spoorwegovergang naar Eigen Haard; het signaal voor dezen trein stond veilig, zoodat alles normaal was. Op dat oogenblik kwam een goederentrein, een zgn. doorloopende trein welke dus in normale gevallen niet behoeft te stoppen aan het station Roermond, en het ook thans niet had gedaan met bestemming naar Eindhoven, den trein naar Venlo achterop rijden met een snelheid van circa 20 K.M. per uur, volgens getuigenis van den betref- tenden machinist. Deze goederentrein, welke in Maasbracht al vijf minuten had gestopt, was toch nog eenige minuten te vroeg aan het station Roermond gepasseerd. Nu is dit niet in strijd met de voorschriften en de betreffende spoorweg-reglementen; er is zelfs hiervoor een maximum speling gelaten van 20 minuten. Maar de trein naar Eindhoven heeft door een onveilig signaal gereden. De machinist van dezen trein, J. Vos, uit Eindhoven, heeft blijkbaar het veilig signaal voor den trein naar Venlo als het signaal voor zijn trein bestemd, aangezien; dit is verklaarbaar, omdat vóór den overgang de lijn een scherpe bocht maakt, zoodat hij het signaal dwars over de lijnen voor zich hjtd; toch is de machinist met deze lijn goed be kend. Toen hij de bocht gepasseerd was, en den overweg bereikt had, bemerkte hij zijn vergissing. Hoewel er krachtig geremd werd, schoot de trein, welke uit niet minder dan 59 wa gons bestond, met groote kracht door, en pakte den trein naar Venlo bij den wissel overgang in de flank van den vierden wagon. Deze wagon werd geheel versplinterd; de beide assen werden losgewrongen, het eene wielenstel werd voor de aanrijdende loco motief geworpen, de andere door den half- gekanteiden wagenbak gedrukt. De aangereden goederentrein werd met het voorgedeelte zijdelings over de rails ge schoven; over een paar meter lengte werden de spoorstaven omgewrongen en de dwars liggers losgerukt en gebroken. De koppeling tusschen den. aangereden wasen en den voorafgaanden wagon werd ge broken, de buffers werden verbogen en afge rukt; een 25 M. verder werd het losgewron gen gedeelte van den aangereden trein pas tot stilstaan gebracht. Naar we vernemen, moet een wagenmees- ter op den trein van Eindhoven, die de botsing voorzag, nog van zijn wagen zijn ge sprongen en in een andere zijn overgespron gen, om de remmen aan te zetten, dit met gevaar voor zijn leven. Drie wagons van den trein naar Venlo zijn zoo goed als geheel in elkaar gedrukt; drie andere wagons zijn ernstig gehavend. De trein naar Venlo, uit ongeveer 40 wa gons bestaande, was gedeeltelijk geladen met grind, gedeeltelijk met kolen; de aan- loopende goederentrein naar Eindhoven, be stond geheel uit met kolen geladen wa gons. Drie wagons waren door de kracht der botsing, welke den trein naar Venlo tot staan bracht, omvergeworpen: men bedenke, dat hier een kracht van bijna 60 snelrijden de zware goederenwagons zat achter de bot sing tegen een trein van 40 wagons. IJzeren stangen van polsdikte waren gebogen of afgeknapt; zware bufferplaten als blik verboden. 7«»r dikke planken der wagonbakken versplinterd. Te Ubachsberg is de 18-jarige J. B. van een wagen gevallen, toen het ervoor gespannen paard op hol sloeg. B. is aan de bekomen verwondingen in het St. Jozef ziekenhuis te Heerlen bezweken. Dinsdagavond is het op den Zeedijk te Amsterdam weer eens rumoerig toegegaan. Daar liep dien avond een 33-jarig sigaren maker, die reeds eerder met de politie in aanraking is geweest, omdat zijn gedrag, als hij onder den invloed van alcohol was, alles te wenschen overliet. Ook nu was het weer zoo. De man schopte zonder eenige aanleiding een agent tegen het been. De agent slaagde er in den man mee naar het posthuis te nemen, maar daar werd de dronkaard weer woest. HU trapte een anderen agent en diende hem bovendien eenige klappen in het gelaat toe. Het publiek, dat zich voor het posthuis had verzameld, trok partij voor den arres tant en begon de politi.e te bedreigen en met steenen te gooien. De politie kon echter de verzamelde menigte spoedig uiteen drijven. Dezer dagen deed de bloembollenhandelaar D. Hogewoning te Oegstgeest, bij de politie aldaar aangifte, dat hem ter oore was ge komen, dat er des nachts in zijn bollenschuur zou worden ingebroken en dat men het voor nemen had, een partijtje van de duurste bloembollen te ontvreemden. Met het oog hierop, stelden twee gemeente veldwachters zich des nachts verdekt in de schuur op. Na eenigen tijd werd de deur van de schuur geopend en trad een manspersoon binnen, die direct naar boven ging en daar begon met bollen te scheppen. Inmiddels begaven de beide veldwachters zich naar buiten en stelden zich naast de deur op. Na eenigen tijd kwam de inbreker naar buiten, doch doordat de deur niet ver ge noeg open was, kon hij er niet dadelijk met zijn zak door. Intusschen bemerkte hij de veldwachters en vluchtte naar binnen. De veldwachters bleven echter buiten en de man, geen kans ziende om langs een anderen weg te ontkomen, gaf zich aan hen over. Het bleek te zijn de 38-jarige C. J. W., die reeds drie jaar als knecht bij den heer H. in dienst was. De zak met bollen werd in beslag genomen en hij zelf meegenomen naar het politie bureau. Uit het verdere onderzoek is volgens de „Msb." nog gebleken, dat hij zich reeds ge- ruimen tijd aan diefstallen heeft schuldig gemaakt; eenige partijen bloembollen, ter waarde van 400, die hij had verkocht aan drie personen te Rijnsburg en aan een per soon te Katwijk, zijn opgespoord en In be slag genomen. Bij een huiszoeking in zijn woning kwa men nog een partij asfalt en vlechtdraad voor den dag, welke hij op een bouwwerk te Oegstgeest had ontvreemd en waarvan reeds bij de politie aangifte was gedaan. Nadat proces-verbaal was opgemaakt, is hU voorloopig op vrije voeten gesteld. v Te Dantumawoude is het arbeidershuis van D. Zijlstra door den bliksem getroffen en afgebrand. Een koe werd door den blik sem gedood. Alles is verzekerd. De 35-jarige mej. W. K„ wonende in de Grunostraat te Groningen, is met haar kleeren in aanraking gekomen met een brandend gastoestel, waarbij zij hevige won den aan rug en armen heeft gekregen. Zij is in het Academisch ziekenhuis opgenomen Te Helmond heeft op de houtwerf der N.V. Felix Clerx te Helmond bij het aanpikken van boomen aan den ketting eener hijsch- machine een ernstig ongeluk plaats gehad. De werkman P. v. d. Heuvel uit Gemert kreeg het uiteinde van een der boomen te gen het hoofd, dat bijna geheel verbrijzeld werd. De man is in het St. Antonius Gast huis overleden. Te Amsterdam heeft op de Ruysdaelkade een vechtpartij plaats gehad tusschen twee personen, waarbij een 50-jarlge glazenwas- scher eenige messteken in het gelaat kreeg. Hij moest zich onder geneeskundige behan deling stellen. Te Bredevoort .(Geld.) zijn, naar de „N. R. Crt." meldt, na afloop van het daar ge houden schuttersfeest de 24-jarige R. aldaar en zekere D. uit de buurtschap Barlo onder Aalten, slaags geraakt. R. kreeg hierbij van D. met een bierglas een slag op het hoofd. Hij verkeert in levensgevaar. D. is in arrest gesteld. In de ondergrondsche werken van Staats mijn Emma is gisterennacht om 1 uur op de 410 M. verdieping de 44-jarige houwer R. J. Garbas uit Heerlen onder afvallend ge steente bedolven en gedood. ENRHU ZEN, 21 Aug. Aardappelen. Men besteedde heden blauwe aardappelen en eigenheimers f 2.202.40, kleine f 1.201.25 per baal (50 kg). AMSTERDAM, 22 Aug. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonten f 44.25, blauwen f 3-7 4/ bl. Eigenheimers f 33.25, Eigenhe imers 2. 2.75 P* hl. IJpolder Eigenheimers f 4.505, blauwe, E genheimers f 56, muizen fz5-5o6, Eigenheimer poters f3, roodbonten f67, Langedijker muizen f6.50 —7» Noord-Holl. Eigenheimers i 4— 5, Anna Paulowna zand f 56, Killegommer zandaardappelen f 56, id. drielingen f45 p. 100 kg. AMSTERDAM, 22 Aug. Vee. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 361 vette kalveren je qual. 981.10, 2e id. 84—96, 3e id. 7082 ct. per kg levend gewicht. 41 nuchtere kalveren f 1323, 560 varkens, Hollandsche, Overz. en Geldersche ie qual. vleeschvarkens 9091 c. (prima varkens boven not.) Hollandsche 2e qual. 8788 c., vette varkens 8788 c. per kg slachtgewicht. 's-HERTOGENBOSCH, 22 Aug. Vee. Aanvoer 1012 stuks hoornvee, 717 biggen, 57 zeugen, 39 schapen en lam* meren, 68 kalveren, kalfkoeien f 210375, kalfvaarzen f 200330, magere ossen en keoien f 120200, vette ossen en koeien ie qual. 54 c., 2e qual. 49 c. per pond, pihken f 105165, zeugen f80125, biggen f22.25 per week, schapen d 1830, almmeren f 1422. Handel in rundvee en varkens vlug. MAASTRICHT, 22 Aug. Botermijn. Aanvoer 157.050 kg. Hoogste prijs d 2.25* middenprijs f a.15, laagste pnjs f 1.04- 's-HERTOGENBOSCH, 22 Aug. Boter. (Mijn) Aan voer 27*335 kg. Hoogste prijs f a.ife', midd. prijs f2.13 laagste prijs f 1. 6. BEEMSTER, 21 Aug. („Afslagver. Beemster, Purme- rend en Omstr.") Aardappelen f 1.031.55» kl. aardappelen f0.881.24 per zak (25 kg); slaboonen f2.102.35, nijb.oonen f 1.504.50 per zak (15 kg) roode aalbessen 29/ pruimen f 2035 per 100 kg komkommers f 0.60 6.20, bloemkool f 322, roode kool f 10.5012.90 per 10 st. sla f 1.204*30 per 100 krop andijvie f 0.30—2.90 pe. 100 struik uien f 1.051.30 per 25 kg. Peren suiker peren f 59.20, trosjesperen f 2.206.40, kruideniers peren f 14—31/ dirkjesperen f 4—9.80, goudballen f 4.50 6.60. Appelen Yellow Tarnsp. f 16—42, Cardinaal f 1434» Keswick f 721 per 100 kg. BOVENKARSPEL, (Station) 2X Aug. Aardappelen, Due f 2.10—2.30, Schotse f 2.50—3.20, kleine f 2.3 bonte f 2.10, e'genueime»ó r.fro2.10 r>. baal. Aangevoerd 4600 balen uien, groote gele f 3.303.50, drielingen f 3.90, nep f 8 per baal. Aangevoerd 50 bn; ba eloemkool, ie srt. f 18—26.10, 2e srt. f 5.1010.60, 3c srt. f 0.751.70 per 100 st. Aangevoens 29 ory st roode kooi f 3.506.30 per ioo kg. Aangevoerd 18.180 kg j witte kool f4.108.90 per 100 kg. Aangevoerd 15.300 kg slaboonen f 2.203.10 per 15 kg. Aangeroerd 210 zakken; augurken f 0.40— 0.60 per kg. Aangevoerd 1600 kg. IJMUIDEN, ai Autr. Van de treilvisscherij keerden heden aan den afslag alhier terug de stoomtreilers IJ.M. 108 (Clara Nicol) met f 2754 IJ.M. 325 (Gloria) met f 2569; IJ.M. 326 (Hibemia) met f 1906 IJ.M. 90 (Stormvogel) met f2321 IJ.M. 5 (Inie) met f1806; IJ.M. 323 (Wal- visch) met f 1868 aan besomming. IJMUIDEN, 21 Aug. De stoomtreiler IJ.M. 35 (Wilhel- mina) is voor de laatste reis in dit seizoen van hier naar d* XJslandsche wateren uitgevaren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7