Rl f125.- Tijd en krachten in de zielzorg felegraphisch Weerbericht A BUREAUX: NASSAU LAAN 49! DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16942 1: 1 dUUu.' AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Stremming van de vaart in de Noordzee-sluizen VAN ONZE RECHTBANK Het wegenprobleem in de Haarlemmermeer Klokken voor de nieuwe R.K. Kerk te Zandvoort Ongeval op den onbewaakten overweg nabij Aalsmeer De staking bij „De Schelde" te Vlissingen Provinciaal Waterleiding bedrijf Noord-Holland Aanvaringen Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem De hulde van Mgr. Aengenent te Delft Examen Lich- Oef. M. O. Corruptie in gemeente diensten en -bedrijven te Doetinchem De nota-wisseling tusschen Polen en Lithauen afgebroken Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij. vooruitbetaling. COURANT ADVERTENTIÊN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. I4 regels 60 cL p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbel. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn Ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Oflfin tegea ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geJoeele ongeschiktheid tot werken door f yen DÖ een ongeval met fOJJO verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 dU." doodelijken afloop; 1 uuu. bij verlies van een hand. bij verlies van een fcft bij 'n breuk vanf f.n I OU.' been of arm; I 4U." voet of een oog; ULO.' duim of wijsvinger; IdU.'been of bij verlies v. ee® anderen vinger. (Slot) De Domkerk van St. Stefanus te Weenen telt 12000 parochianen, welke zijn gehuisvest in 404 huizen; hiervoor zijn 200 helpers in de zielzorg werkzaam, zoodat iedere helper 2 huizen met 60 parochianen voor zijn reke ning heeft. Men kiest deze helpers (leeken-apostelen) bij voorkeur uit drie groepen: le. uit de deel nemers aan de gesloten retraiten; 2e. uit de leden van godsdienstige vereenigingen, zoo als Derde Orde en Marlacongregatie en 3e. uit de leden van een soort parochiale com- missiën, die zich nauwer om den priester scharen, en als het ware den generalen staf van den pastoor vormen. De samenstelling van deze laatste commis- 6iën vereischt echter speciale zorgen en is piet zonder gevaren. De nadruk wordt er op gelegd, dat zij die geroepen zijn om den priester in de zielzorg bij te staan, ook behoorlijk voor die taak moeten zijn voorbereid en dat het beter is geen leeken-apostolaat te hebben, dan een on geschoold apostolaat. De voorbereiding moet inderdaad beginnen met een verdieping van eigen godsdienstig leven. In Oostenrijk schijnen de pastoors, als wij het althans goed begrijpen, nog met zekere werkzaamheden voor den Burgerlijken Stand belast te zijn; daarvoor is in de groote paro chie bezoldigd personeel aangesteld en dit personeel wordt tevens aan de zielzorg dienstbaar gemaakt. Daarneven heeft men een parochie-secre tarie, waaraan eveneens personeel verbonden is. Voor deze functies en voor het zlelzorg- apostolaat kan men worden opgeleid aan scholen te Preiburg i. B. en Breslau, inrich tingen in den geest van onze School voor maatschappelijk Werk te Sittard, zooals men die in Duitschland verder nog heeft in Aken, Berlijn, Heidelberg, Dortmund en Munchen, benevens In Weenen sinds October 1927. Aan de theologische faculteit der Univer siteit van Preiburg Is verder een instituut voor charltas-wetenschap verbonden, dat ook van groot belang is, zoowel voor geeste lijken als leeken, omdat de practische ziel zorg dikwijls zoo nauw met de beoefening der charitas in velerlei vorm en omstandig heden is verbonden. Hetgeen hiervoor over de scholing van de helpers en het leeken-apostolaat wordt ge zegd, geldt in de eerste plaats voor de bezol digde krachten, welke hier te lande niet be staan, behalve dan aan de R. K. Bevolkings registers en voor andere speciale, den mensch geheel of gedeeltelijk in beslag ne mende diensten. Maar ook de onbezoldigde leeken-apostelen hebben scholing noodig, welke b.v. in kleine cursussen of bijeenkomsten door de priesters kunnen worden gegeven. Daar deelt men de vragen en moeilijkheden mee, welke men beeft ontmoet en ontvangt men tevens de oplossing. De helpers leeren van den priester en van elkander, maar de priester leert ook van hen, want hij verneemt nu van alles, wat hij anders misschien nimmer vernemen zou. Het schijnt dan ook, dat deze nuttige besprekingen in de practijk zeer veel bijval ondervinden. Al dit werk geschiedt parochiaalvan bree- deren opzet is echter t werk van den Vrou wenbond in Oostenrijk, tot stichting van een universitalren leergang voor het leeken- catechismuswerk. Twee zaken zijn vooral noodig: le de ver spreiding van lectuur, welke tot het aposto laat opwekt en 2e geschikte werken om de leeken-apostelen, goed voor hun taak op te lelden, want dilletantisch halfweten, zonder degelijken grondslag, is gevaarlijk. Wij spraken hierboven terloops over de pa rochie-secretarie; deze houdt in de groote parochies het bevolkingsregister der parochie bij, dat naar het kaartenstelsel is ingericht en verdeelt verder het werk over de verschil lende leden van het apostolaat, natuurlijk onder leiding van dm Pastoor, wlen het te vens een totaal beeld of overzicht van zijn parochie geeft. Dit kaartenstelsel wordt ook dienstbaar gemaakt aan het werven van leden ten be hoeve van de godsdienstige en andere ver eenigingen. Het parochiaal armbestuur kan er ook zijn nut van hebben enz. Het parochie-secretariaat, zooals men dat In de groote parochies van Weenen en mis schien ook wel elders, kent, lijkt ons eer. groote bijenkorf, waar de ijverige helpers als nijvere bijen met hun opdrachten, hun gegevens, hun resultaten, hun onderzoekin gen in- en uitvliegen. Wanneer deze helpers de aderen zijn van het parochiaal lichaam, dan is de parochie-secretarie het hart. De bisschopsconferentie van 1919 schreef voor de parochiale bevolkingsboekhouding van Duitschlnad één kaart voor, nadat daar tevoren meer dan 30 verschillende kaarten stelsels bestonden. In het aartsbisdom Wee nen werd in 1925 ook een kaart voorgeschre ven, gebaseerd op het Dultsche model. Daar naast zijn nog kaarten In gebruik naar de hulzen en tevens naar de helpers, onder wier ressort deze hulzen vallen. Men kampt ln Oostenrijk nog met de moei lijkheid, dat men van de gemeente geen ge gevens ontvangt gelijk b.v. in ons land, zij het tegen betaling, doch dat men die maar hier en daar moet bijeen zoeken. Wat dit in zulk een wereldstad beteekent, kan men be vroeden! Men heeft nochtans deze kaarten aan vele en velerlei belangen weten dienst baar te maken. Ter parochie-secretarie is een opgeleide en bezoldigde kracht als parochie-zuster werk zaam; ook in 200 Duitsche parochies is dit thans reeds het geval. Ook wordt hiervoor wel een religieuze gekozen. In de eerste plaats heeft de parochie-zus ter te zorgen voor de parochiale bevolkings boekhouding, met aanteekening van alle we tenswaardigheden, ook voor allerlei organi saties en vereenigingen, waarvoor deze kaar ten ruimte bieden. Vervolgens wijdt de zuster zich aan het zeer belangrijke huisbezoek; zij verzamelt gegevens voor de standsorganisaties, zij no teert de kinderen, die in aanmerking komen voor uitzending, zij neemt abonnementen op voor het parochieblad. Verder maakt zij de zieken bekend, die hun Paaschcommunie thuis willen ontvangen en allen die op een of andere wijze in het bijzonder zielzorg noo dig hebben. Zij schenkt haar aandacht aan het doopsel der kinderen, gemengde huwelij ken, burgerlijke huwelijken, enz. enz. Om verschillende redenen wordt voor dat werk aan een vrouw de voorkeur gegeven boven een man. Wij zijn op deze buitenlandsche gegevens wat dieper ingegaan, niet omdat wij van gevoelen zouden zijn, dat dit alles hier slechts valt te copieeren; trouwens het oordeel hier over berust elders dan bij de journalistiek en wij zijn ons van het verschil ln toestan den hier en elders maar al te zeer bewust. Maar wij gingen hierop wat breedvoeriger in: le. om opnieuw belangstelling te vragen voor het onderwerp der zielzorg en van de grootstads-zielzorg in het bijzonder en 2e. omdat er in dergelijke feitenvermelding al licht het een of ander is gelegen, waarmee de belanghebbende lezer zijn nut kan doen in het een of ander opzicht. De hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Noordholland brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in het tijdvak van ongeveer 10 September 1928 tot 20 October d.a.v., of zooveel langer of korter als noodig zal zijn, in verband met het uitvoeren van werkzaamheden voor het vervangen van het bestaande rolbrugje over de kleine schutsluis der Oude Noord zeesluizen te IJmuiden door eene nieuwe rolbrug, waarbij het bestaande brugje tij delijk als vaste brug over deze sluis gelegd zal moeten worden, de scheepvaart door deze sluis gestremd zal zijn voor schepen met vaste deelen, welke meer dan 5 M. bo ven water reiken. Uitspraken van 23 Augustus 1928 I. B. te Beemster, het vonnis van den Kan tonrechter te Purmerend bevestigd; (overtr. Bouw- en Woningverord. van Beemster). F. K. reiziger te Zaandam, oplichting, bij verstek vrijgesproken. C. Burggraaf, chauffeur te Zaandam, over treding Motor- en Rijwielwet; het vonnis van den Kantonrechter te Zaandam bij ver stek bevestigd. M. L., diefstal, te Haarlemmermeer; 3 maanden gev. straf met proeftijd van 3 jaar. C. B. J. van W., diefstal, te Amsterdam; 6 maanden gev. straf met aftrek prev. hechte nis tot 6 September 1928. De wijdingsplechtigheid Een der mooiste ornamenten van de nieuwe R. K. kerk te Zandvoort, het klokkenstel, dat ln den hoogen toren zal worden opgehangen om de geloovigen ter kerke te roepen, is gis teravond onder groote belangstelling van de zijde der parochianen, plechtig gewijd. Met dit klokkenstel is ook een der laatste details verwezenlijkt, welke na de inwijding der kerk aan het gebouw nog moesten worden aange bracht. De nieuwe klokken, gestemd in e, g, a, de inzet dus van het „Te Deum" dragen respectievelijk de volgende namen: „Sancta Agatha", Sanctus Adrianus" en „Sanctus Cor nelius". Ze werden vervaardigd door de firma Hoo gen te Amsterdam. Voor de wijdingsplechtigheid waren gister avond de drie klokken achter in de kerk op gehangen en fraai met witte bloemen ver sierd. De wijding werd verricht door den Hoog- eerw. Heer L. A. A. M. Westerwoudt, deken van Haarlem, met assistentie van den Wel- eerw. heer kapelaan Sprengers uit Haarlem, den Zeereerw. heer pastoor Boogmans uit Haarlem en den Zeereerw. heer C. Wijnker, pastoor der parochie. De plechtigheden werden door alle aanwe zigen met belangstelling gevolgd. Na het zin gen der in de liturgie voorgeschreven psalmen werden de klokken gezegend, waarna de zal ving plaats vond. Hierna begaf men zich naar het priester koor en besteeg de Zeereerw. heer pastoor Boogmans den kansel. Nadat Zijneerw. het Evangelie van Martha en Maria had voorgelezen, gaf hij een dui- delijken uitleg van de plechtigheid, welke zoo juist had plaats gehad. Daaraan voegde spr. ook een woord van gelukwensch toe aan den pastoor der parochie en de parochianen met dit nieuwe kostbaar bezit en een woord van dank aan de weldoeners, die den pastoor in staat hadden gesteld voor zijn kerk deze klokken aan te schaffen. Na afloop der plechtigheid maakten velen der aanwezigen van de gelegenheid gebruik om de klokken van nabij te bezichtigen. Een auto door den trein gegrepen en vernield Omstreeks kwart voor vier, gisterenmid - dag, kwam een two-seater den Zwarten weg nabij Aalsmeer afrijden. De auto werd be. stuurd door den loondorscher K. Lausen uit Haarlemmermeer. Hij wilde den overweg, welke onbewaakt is, oversteken, doch be merkte te laat den trein, die omstreeks 15 uur 25 uit de richting Uithoorn aldaar moet passeeren. De auto werd gegrepen en tegen een seinpaal geslingerd. Het voorste gedeelte van den wagen werd vernield en L. kwam er wonder boven wonder zonder eenlg letsel af. Besprekingen zonder resultaat. De gisteren ln Den Haag gehouden confe rentie Inzake de staking bij „De Schelde" te Vlissingen, heeft geen resultaten opge leverd. Wie zich per rijwiel, auto of autobus van Haarlem naar Hoofddorp begeeft, zal aan den lijve ondervinden in welken erbarmelij- ken toestand de Kruisweg verkeert. Hoe dichter men het dorp nadert, hoe slechter de weg wordt. Een uitzondering maakt het gedeelte van den spoorwegovergang tot de kom van 't dorp. Wie de reis vervolgt naar Aalsmeer, zal op dat gedeelte van den Kruisweg al geen betere ervaringen opdoen. De hier bestaande toestand is niet van vandaag of gisteren en een feit is, dat de Kruisweg bij hen, die van dezen weg ge bruik moeten maken, in een kwaad gerucht stdidit Wat is de reden, dat hierin geen verbete ring gebracht wordt. De Kruisweg, zooals hij nu is, is voor doorgaand verkeer eenvoudig onbruikbaar. Pogingen, om althans gedaan te krijgen, dat de weg voorloopig verbeterd zou worden, hadden geen resultaat. Daar voor is Iets te zeggen. Zijn wij welingelicht, dan is de definitieve verbetering van den Kruisweg op 't oogenblik nog maar een kwestie van dagen. Om dus thans nog kos ten te besteden aan een voorloopige verbe tering zou onverantwoordelijke geldverspil ling zijn. Daarbij komt, dat bij een voor loopige verbetering de weg ook geheel of ge deeltelijk aan het verkeer zou zijn onttrok ken. Dat nog niet aan de definitieve verbete ring begonnen werd, vindt zijn oorzaak hier in, dat de onderhandelingen met de gemeen tebesturen over grondaankoop in verband met de verbreeding van den weg, niet vlot verloopen. Dit betreft hoofdzakelijk onteige ning op het gedeelte Hoofddorp westwaarts. Behalve de onteigenings-kwestie hangt met de verbetering van den Kruisweg nog een ander vraagstuk samen, n.l. de kwestie van de aansluiting en met het oog hierop wordt met spanning uitgezien naar het be malingsrapport. De nieuwe Kruisweg zal 15 Meter breed worden met een rijbaan van 6 Meter breedte. Zooals wij hierboven reeds schreven; de definitieve verbetering schijnt nog slechts een kwestie van dagen te zijn en geadviseerd wordt voor het verkeer in de richting Haar lem den Vijfhuizerweg te benutten. Een tweede primaire weg ln de Haarlem mermeer is de Spaarnwouderweg. Ook hier is de toestand slecht te noemen, behoudens een klein gedeelte, dat begint bij Schiphol en waar de nieuwe weg gereed is: naast den flinken, breeden rijweg is een smal met gras begroeid vak, dat den hoofdweg scheidt van het daarnaast liggende rijwielpad. De maat regel, om hoofdweg en rijwielweg gescheiden te houden, kan niet te zeer worden toege juicht. Op een eenvoudige en afdoende wij ze wordt zoodoende voorkomen, dat fietsers van den hoofdweg gebruik maken en daar het verkeer bemoeilijken. Op het reeds vernieuwde gedeelte van den Spaarnwouderweg is een proef genomen, met vier soorten teer-preparaten. Eén dezer preparaten blijkt niet te voldoen en naar wij vernemen zal dit vak, dat een lengte van 200 meter heeft, voor rekening van den ont werper vernieuwd worden. Het ligt in de bedoeling den Spaarnwou derweg over de geheele lengte op dezelfde wijze te vernieuwen en te verbreeden als dit proefgedeelte. Aangenomen mag worden, dat dit werk binnen het jaar gereed is. Voorloo pig wordt de weg aangelegd tot aan de grens van den polder, wijl op 't oogenblik de kwestie van aansluiting op den hoofdweg nog niet definitief is geregeld. Is de nieuwe Spaarnwouderweg eenmaal gereed, dan is daarmee van Haarlem uit een prachtige en directe verkeersweg naar de provincie Utrecht tot stand gebracht. Het eerste verbreede en vernieuwde ge deelte is geheel door de provincie bekostigd. De polder betaalt de helft van de kosten voor den aankoop van terreinen voor eiken weg benoodigd. De plannen omtrent dén grooten verkeers weg van Amsterdam door de Haarlemmer meer naar Sassenheim, verder aansluitend ,op Leiden en Den Haag, schijnen ook nog niet vast te staan. Zelfs schijnt nog niet vast te staan, waar de weg precies zal loopen. Aanvankelijk was hiervoor geprojecteerd: AmsterdamSloterwegSpaarnwouderweg, HoofdvaartSassenheim. De vele boerde rijen langs de Hoofdvaart vormden evenwel een belemmering voor ongestoord, snel ver keer, zoodat de voorkeur werd gegeven aan den Sloter- of Aalsmeerderweg, die niet zoo druk bebouwd zijn. Dan is er een groep, die voorstelt een geheel nieuwen weg te leggen, b.v. langs de Slotertocht, waar in 't geheel geen bebouwing is. En eindelijk vindt men een groep, die den weg wenscht van Amster dam naar het zuiden langs den Westeüïder- plas. Concessie voor drooglegging van dezen plas Is bereids verleend. Aan het verslag over 1928 van het P. W. N. ontleenen wij, dat de algemeene gang van zaken in 1927 (achtste boekjaar) wederom tot tevredenheid mag stemmen. Weliswaar gelukte het nog niet alle Noord-Holland- sche gemeenten, die voor opneming in het verzorgingsgebied in aanmerking komen, tot aansluiting te bewegen, maar van de vier, die bij het einde van het vorige boekjaar nog overgebleven waren, hebben er in den loop van 1927 zich nog twee bekeerd, terwijl één der gemeenten, welke tot dusver een eigen distributie-bedrijf beheerd had, n.l. Haarlemmerliede en Spaamwoude, dat bedrijf aan de Provincie overdeed. De uitbreiding van het buizennet, hoewel mede als ge volg van den verderen uitleg van het net ln reeds aangesloten gemeenten nog belang rijk (112 K.M.) bleef, dan ook aanmerkelijek achter bij dat in 1926 (302 K.M.), welk jaar trouwens, althans ln dat opzicht, als een re cordjaar moet worden beschouwd. De waterwinplaatsen konden de benoodigde hoeveelheid water, hoewel als gevolg van de meerdere aansluitingen belangrijk meer dan in het vorige jaar, volop leveren. Trouwens de natte zomer van 1927 maakte, dat de gewone klimatologische factor, die tot ver hooging van het waterverbruik aanleiding geeft, weinig of geen invloed had. Het hoogst merkwaardige verschijnsel deed zich dan ook voor, dat de maximale belasting der waterwinplaats te Bergen en bij Wijk aan Zee tijdens de periode van strenge vorst in het einde van December viel, zoodat thans bij dit bedrijf de uitwerking van de groote koude die van de warmte overtrof. Het verloop der aansluiting in de reeds aangesloten gemeenten gaf, op enkele uitzon deringen na, reden tot tevredenheid. Aan vier gemeenten, in het vorig jaarver slag genoemd, n.l. Ankeveen, Beverwijk, N.- Scharwoude en Z.-Scharwoude, waarin het practisch bereikbare aantal aansluitingen was verkregen, kunnen over 1927 nog 13 wor den toegevoegd, n.l. Alkmaar, Koog a. d. Zaan, Krommenie, Wormerveer Zaandam, Korten- hoef, Bennebroek, Purmerend, Broek op Langendijk .Schagen, Petten, Haarlemmerlie de en Spaamwoude (overgenomen in 1927) en Uithoorn. In 31 van de overige gemeenten werd het aansluitingspercentage tot 90 en daarboven opgevoerd. Teleurstellend daarentegen is de gang van zaken in de gemeenten Heemskerk en Zwaag. De financieele resultaten zijn bevredigend. Behalve de gewone bedrijfslasten, korden rente en afschrijvingen (deze laatste naar 't annuïteitenstelsel berekend) worden opge bracht, terwijl nog, nadat het noodige was terzijde gelegd voor extra-afschrijving van buiten gebruik gestelde activa en van bij de conversie der leeningen gemaakte zegelkos- ten, gereserveerd kon worden voor vernieu wing van brandkranen en voor pensioen en pensioenpremiën, waarna nog een bedrag van rond 146.259 aan de exploitatie-reserve kon worden toegevoegd. Deze is daarmede tot een bedrag van rond 369.309 opgevoerd. Boven dien kon nog een begin gemaakt worden met de vorming van een bijz. reserve, met de be doeling om daaruit t.z.t. de op de balans voorkomende fictieve activa in een versneld tempo af te schrijven. Dit laatste bedrag terstond tot gedeeltelijke afschrijving dier activa aan te wenden, werd niet raadzaam geacht, omdat het voorshands niet vaststaat, dat den een of anderen dag het bedrijf nog niet eens op andere wijze over deze reserve zou moeten beschikken. Dit resultaat Is bereikt ondanks een over het laatste halfjaar van 1927 werkende ver mindering van ontvangst, die het gevolg was van een correctie van het tot dusver gegolden hebbende metertarief, waarbij, al naar ge lang van de minimum afmeting, waarvoor men gecontracteerd had, het meerverbruik tegen verschillende eenheidsprijzen werd be rekend. Thans bestaat slechts één eenheids prijs, n.l. die van 0.25 per M3. Voor velen beteekende dit een belangrijke kostenverla ging, ondanks het feit, dat thans meterhuur wordt berekend, die vroeger in den abonne mentsprijs begrepen was. De exploitatie-rekening vermeldt aan uit gaven: Kosten van den algem. dienst 119.812.68, kosten v. waterwinning en opvoer 192.910.99, distributiekosten 248.996.51, saldo 1.232.532.11. Aan ontvangsten: Opbrengst waterverkoop 1.727.975.74, diverse baten 66.276.55. De verlies- en winstrekening luidt: Debet: Interest 691.173.01, afschrijving 259.647.98, afschrijving zegelkosten 13.452, reserve voor vernieuwing brandkranen 7000, reserve voor pensioenen en premiën 15.000, exploitatie reserve 146.259.12, reserve voor bijzondere afschrijvingen 100.000, totaal 1.232.532.11. De balans sluit ln eindbedrag met 18.225.260.19. In zake de aanvaring van de stoomvis- schersvaartuigen „Gezlena" IJM. 48 en „Hol land III" IJM. 179 in de Visschershaven te IJmuiden was de Raad voor de Scheepvaart van oordeel, dat deze aanvaring in hoofd zaak aan de schuld van de „Holland III" is te wijten, welk schip achterultstoomende in het vaarwater kwam zonder zich er van te hebben vergewist dat het vaarwater vrij was. Geenszins is gebleken dat de „Holland III" in de onmogelijkheid heeft verkeerd de „Ge- ziena" tijdig op te merken. Het gebrek aan oplettendheid aan de zijde van de „Holland III" is naar 's Raads oordeel, ernstiger dan aan de zijde van de „Geziena." Betreffende de aanvaring van het stoom schip „Kennemerland" met het Zweedsche stoomschip „Largo" ln het Noordzee-kanaal is de Raad van oordeel, dat het kleine stoom schip „Largo" bij het voorbijvaren van de zooveel grootere „Kennemerland" tengevolge van zuiging uit zijn roer geloopen is. Een der vier ontsnapte gevangenen uit de bij zondere strafgevangenis te Scheveningen, J. G., is gisteravond te Voorschoten gearres teerd. Z.D.H. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem heeft gisteren de nieuwe R.K. Kerk te Amstelveen geconsacreerd Prae-adviezen, uit te brengen op het 25ste Nationaal Middenstandscongres te Alkmaar. De te 's-Gravenhage gehouden conferentie inzake de staking bij de „Schelde" te Vlis singen is zonder resultaat gebleven. Feraand Boisson tot voorzitter der Inter parlementaire Unie gekozen. Aan Briand is een algemeene machtiging verleend, om met Stresemann besprekingen te openen betreffende de ontruiming der tweede zóne van Rijnland. Een rede van Kellogg te Plymouth. De doktoren ontraden dr. Stresemann naar Genève te gaan. Uitsluiting in de Duitsche kledingindustrie. De Sow jet-re geering eischt de terugroeping van den Finschen militairen attaché. Barometerstand 9 u. v.m.760 achteruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8,33. Hoogste barometerstand 770.1 te Jan Mayen Laagste barometerstand 744.4 te Ingö. Verwachting: Zwakke tot matigen tijdelijk toenemende Zuidelijke tot Westelijken wind. Aanvankelijk nog half, later meest zwaar bewolkt, met waarschijnlijk regenbuien en onweer, later iets koeler. Naar de ,,N. Delftsche Crt." meldt, heeft Woensdagmiddag in de pastorie van den Hoogeerw. deken v. d. Cammen te Delft nog een bijeenkomst plaats gehad voor de gees telijkheid met Z. D. H. Mgr. Aengenent. Daarbij heeft pastoor F. J. M. Wassen uit Bennebroek, namens de uit Delft afkomstige geestelijken aan Z D. H. een fraai Delftsch blauw bord aangeboden, waarop behalve de wapens van den Bisschop en van Delft, de volgende opdracht: „Joanni Dominico Jo seph, Antisti Harlemensium A. D. VIII cal. Aug. MDCCCC XXVIII, quodie pon- tificali gloria insignitus est, Sacerdotes Delphenses D. D." (Aan Joannes Dominicus Joseph, in het jaar des Heeren. 1928 den 25sten Juli, op welken dag Hij met den Bis- schoppelijken luister werd omstraald, schon ken dit de Delftsche Priesters). Mgr. Aengenent dankte bijzonder hartelijk Voor dit geschenk. In zijn dankwoord prees Z. D. H. nog het voortreffelijke werk van de Delftsche Geestelijkheid. HAARLEM, 23 Augustus. Geëxamineerd 9 vrL candidaten. Geslaagd de dames Th. van der Zwaan, Amsterdam; Th. M. A. Jansen, Rotterdam; C. M. J. J. Kool, Den Haag; M. A. de Korver, Amsterdam; H. Kuipers, Stlens en P. Lampe, Wormerveer, De gemeentesecretaris geschorst Men meldt ons uit Doetinchem: In de gisteren gehouden vergadering van den raad van Doetinchem werd behandeld het eerste rapport van de commissie van on derzoek naar corruptie in gemeentediensten en -bedrijven, behandelende den toestand ter gemeentesecretarie. In het rapport stelt de commissie een 7-tal conclusies, aan de hand waarvan zij voorstelt de zaak tegen den gemeentesecretaris bij de Justitie aanhangig te maken en hangende het justitieel onderzoek den secretaris ln zijn functie te schorsen. Na langdurige debatten, gedeeltelijk in ge heime zitting werd de stemming over dit voorstel aangehouden tot het einde van de zitting, waarna het werd aangenomen met 8 tegen 7 stemmen. Uit Warschau wordt gemeldt: Op de voorstellen van de laatste Litausche nota is tot dusverre niet geantwoord. Naar de officieuze „Epoka" thans weet mede te dee len, zal de minister van Buitenlandsche Za ken, Zaleski, de nota-wisseling met Lithauen afbreken en Woldemaras voortaan geen ant woord meer geven. Het blad geeft als reden hiervoor op, dat Lithauen de onderhandelingen op de lange baan wil schuiven en men in Polen dus ver dere besprekingen nutteloos acht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1