Heringa Wuthrich, Heaitem Stadsnieuws Amsterdanssdfoe Beurs Sïofztiigerlrais MAERTENS Barteljorlsstr. 16 Tel. No. 10756 EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE 2 Centrale Verwarming, Agenda 25 Augustus Schoolreisjes Examens Hoofdakte Diefstal rijwiel Gemeentezaken Twee inbraken te Aerdenhout Er wordt niets vermist Jubilea De nieuwe muziektent Verkeersongevallen BURGERL. STAND Personalia DE LOODGIETERSSTAKING De toestand van Dr. W. Royaards Leeningen door de gemeente Zandvoort Kinderlijkje opgehaald Feestavond „Herwonnen Levenskracht" Auto te water geraakt De nieuwe regent van Hageveld De Koninginnefeesten Jubileum firma N. Cobelens Aanbesteding Heropening zaak Z.V.V. „Zandvoort" Postduiven-vereeniging „De Reisduif' Marla-Vereeniging Politie-Sportvereenigine „Haarlem" MUZIEK Orgelconcert Groote Kerk Jan Nieland. Orgelbespeling op Donderdagmiddag 23 Augustus Bedevaart naar Brielle Van den Politierechter Een auto omgeslagen De sneltrein naar Warschau gederailleerd Twee arbeiders door den trein overreden en gedood Slaapziekte Wapens teruggevonden DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam „De Luchtglds" Gevonden dieren en voorwerpen LAATSTE NIEUWS Kellogg in Frankrijk aangekomen Een radio-telegram van den vlieger Hassell? 262-J 1661 178 J 1785/s 235J 441 193 225 770 1 763J 264 1684 178Ï 178i 2341 168 64 190 100 136 7C1 I 784 751 89| 229 194f 187J 2024 513/ 0 16 36f 703J 396 1071 170 1 150 1 548| 434 187 532 2021-1 7081 3f Sociëteit „St. Bavo" 5 uur Geel-Wit 7 uur gewone zittingen. St. Josephgezellenvereeniging, Jansstr. 59 810 uur geopend. H. K. B., Tempelierstraat 35 212 uur n.m., Kegelconcours. Kembrandt-Theater, Groote Markt om 7 uur en kwart over 9 uur Bioscoopvoor stellingen. Luxor-Theater, Gr. Houtstraat - Om 7 uur Bioscoopvoorstelling. De laatste jaren geraakt het meer en meer in zwang, dat door kinderen uit de hoogste klassen der lagere scholen zoogenaamde va- cantiereisjes worden gemaakt Op bescheiden schaal begonnen, breiden deze uitstapjes zich steeds uit. Maakte men eerst kleine excursies ill den omtrek, langzamerhand trok men wat verder het land in. Het Gooi, de Vecht, het Oostelijk deel van Utrecht, de Geldersche dreven, zij alle vor men een aantrekkelijkheid op zichzelf en men was al gauw geneigd, daarheen eens een uitstapje te ondernemen. En als het kon bleef men liefst enkele dagen weg. Het reizen schijnt den Hollanders.in het bloed te zitten. Vooral de laatste jaren is dat reizen voor ve len een gewoonte geworden. En het voorbeeld, door de ouderen gegeven, is door de jongeren nagevolgd. In de schoolreisjes zag men oorspronkelijk nog het bevorderen der ontwikkeling van de jeugd. Maar wi) gelooven, dat deze keerzijde der uitstapjes niet al te ernstig meer geno men moet worden. Dat den kinderen veel we tenschappelijks bijgebracht zal worden, is moeilijk aan te nemen. De reisjes en reizen zijn van karakter ver anderd en zijn tot zuivere ontspanning ge worden.. Den kinderen zij van harte een goe de, gezonde ontspanning gegund, maar het is de vraag, of dit moet geschieden door het organiseeren van uitstapjes naar het buiten land. De kinderen geraken er maar blasé door, zij raken er te veel aan gewend en be ginnen die uitstapjes op den duur te beschou wen als een recht, dat hun toekomt en tegen welks schending zij zich met kracht moeten verzetten. Zij kunnen er niet meer van buiten en hechten er zich te veel aan. Doch niet alleen deze schaduwzijde is er, ook de financieele kwestie is een bijzonder vraagstuk. Onder de leerlingen zijn er, voor wie het moeilijk valt, de noodige gelden bijeen te brengen. En toch komt het geld er! En wel om deze reden, dat men eenvoudig niet durft weigeren, geld bij te dragen, uit schaamte voor de anderen. Al valt het moeilijk, men brengt het Vereischte bedrag mede. Daardoor vooral krijgt deze zaak een onaangenamen kant voor vele ouders. Wenschelijk ware het daarom, dat deze schoolreisjes waarvan helaas ook veel te veel ophef wordt gemaakt, krachtig beperkt wer den. Men houdt er de jeugd tevreden mee en bewaart haar verrassingen voor het later leven, wanneer ontspanning beter gewaar deerd wordt dan nu. HAARLEM, 23 Augustus. Geëxamineerd 8 vrl. candldaten. Gesslaagö de dames A. J. M. J. Ram, Bussum; M. P. Nelis, Heiloo; M. Knop, Amsterdam; A. de Goede, Wormer- veer en M. Renooy, Wormerveer. Bij de politie is aangifte gedaan, dat op op een boerenerf langs den Zuid-Schalk- wjjkerweg een rijwiel is ontvreemd, waarvoor een oud-rijwiel in de plaats werd gezet. t>. en W. stellen voor J. P. D. van Gerdinge tegen een Jaarlijkschen huurprijs van 25 te verhuren 25 M2 grond, gelegen aan de Witte Heerenstraat. Voor het aanbrengen van hekwerken tus- schen de kolommen aan de Westzijde van de viaduct aan de Jansweg, vragen B. en W. een crediet van 1470aan. B. en W. bieden ter vaststelling aan een lyst van vergoeding voor vakonderwijzers. B. en W. stellen voor, de regeling omtrent de reiskosten van leerlingen, die gebruik maken van openbare middelen van vervoer, eveneens van toepassing te verklaren voor de leerlingen der bijzondere scholen voor buitengeWoon L. O. B. en W. stellen voor, gratis over te nemen 1220 M2 grond, gelegen in de voormalige gemeente Schoten. Voor het aanbrengen van 410 M. walbe- schoeiïng langs verschillende gedeelten van de Leidschevaart, vragen B. en W. een cre diet van 3300.aan. B. en W. bieden ter vaststelling aan een staat van vergoeding in de „kosten van in standhouding". B. en W. bieden ter vaststelling aan een staat van bijdragen in de kosten van bijzon der vervolgonderwijs over 1925. B. en W. stellen voor aan P. Schmidt te verkoopen een 304 M2 grond, gelegen aan de Santpoorterstraat, hoek Mr. Cornelisstraat, tegen 16.per M2. B. en W. dragen voor tijdelijke benoeming voor aan den vervolgcursus no. 1 cursus 1928- 1929. de dames wed. W. H. VersteegSchouw, J. P. v. Dorsten en D. E. Droogendijk en den heer E. Geerts. B. en W. stellen voor, goed te keuren de balans en winst- enverliesrekening over 1927, betreffende 52 middenstandswoningen van de Coöp. Woningbouwvereeniging „Onder Dak". B. en W. stellen voor te verkoopen aan E. v d. Anker 105 M2 grond gelegen aan de Plataanstraat hoek Hulststraat, tegen 13. per M2. B. en W. dragen voor definitieve benoe ming als leeraar in'de Fransche taal en let terkunde aan het Gemeentelijk Lyceum voor den heer A. Dory. B. en W. stellen voor aan het Gem. Lyceum cursus 19281929 tot tijdelijk leeraar te be noemen de heeren Tj. de Jonge (lich. oefe ning), dr. G. Lubbers (Staathuishoudkunde), dr. A. H. Haentjes (wijsgeerige propaedeuse) mr. F. v. d. Goot (staatsinrichting), G. Co- mello (Engelsch), J. L. Vleming (handels wetenschappen) en P. F. de Haan (Dultsch). Voor de vacature van onderwijzer aan school 14 hebben B, en W. de volgende voor dracht opgemaakt: Mej. J. I. R. Teven te Haarlemmermeer, mej. F. Q. C. v. Nop al hier en mej. J. M. A. v. Zijl alhier In den nacht van Woensdag op Donderdag zijn in de bewoonde villa's van mevr. Dor- hout Mees en van den heer De Clercq, te Aerdenhout inbraken gepleegd. Door open schuiven van een raam zijn de dieven bin nengekomen. Vele kasten en laden zijn door zocht; er wordt echter niets vermist. Ver moedelijk was het om geld te doen, want kostbaarheden, welke vor het grijpen lagen, heeft men laten liggen. Beide bewo ners hebben van de inbraak des nachts niets gehoord. Woensdag 29 Augustus a.s. herdenkt de heer J. J. Fransen den dag, waarop hij voor 40 jaar bü de firma Joh. Enschedé Zo nen in dienst trad op de af deeling binderij. Zooals wij gisteren reeds meldden werd op het Kastanjeplein door de Harmonie Crescendo het eerste operiluchtconcert in de nieuwe gemeente-muziektent gegeven, De muziektent is gemonteerd op een ste- vigen wagen op vier wielen. De vloer van de tent wordt gevormd door den bodem van den wagen en de opstaande zijstukken, wel ke eenvoudig worden uitgeslagen. Een achttal palen en schotten vormen de kanten van de tent, welke in achtvorm is gehouden. Het geheel wordt afgedekt met een zeil. Tevens is nog een zoldering aange bracht, welke uit een 16-tal punstukken wordt samengesteld. Het bovengedeelte van de muziektent is in geheel witte kleur gehouden, terwijl het onderdeel bestaat uit zware losse schotten, welke in groene kleur met zwarten rand zijn getooid. De tent is bovendien electrisch verlicht. Het geheel maakt een stevigen indruk en mag op zijn gebied als een aanwinst voor onze gemeente worden beschouwd. In de week van 1218 Augustus hebben zich in deze gemeente twee gevallen van roodvonk voorgedaan. Autobotsing Op het kruispunt Aalsmeer—Kruisweg te Haarlemmermeer kwamen gisteren twee auto's met elkaar in botsing. De beide auto's werden totaal vernield. In deneenen auto zat de heer T, eigenaar en wonende te Aaansmeer en een familie, bestaande uit zes personen. In den anderen auto zat de heer P. uit Haarlemmermeer met zijn echtge- noote. Niemand werd gewond. Aanrijding te Bloemendaal Donderdagmiddag omstreeks vier uur had op den Bloemendaalschen weg, tusschen Rijperweg en Korte Kleverlaan, een aanrij ding plaats tusschen twee auto's. Daar ter plaatse stond een auto van de firma Ver beek van Bloemendaal. Van de richting Overveen naderde een auto, bestuurd door den heer W. C. S., uit Zandvoort. Juist op dit oogenblik kwam een vrachtauto van Bloe mendaal uit de richting Overveen aanrijden. De heer S. dacht nog te kunnen passeeren, wat echter onmogelijk was. Hij remde met de voetrem, welke niet goed functionneerde. Om niet tegen den auto te rijden, gooide de heer S. het stuur om, kwam met zijn auto op het voetpad en vernielde het rechterspat bord. Proces-verbaal werd tegen den bestuur der opgemaakt. Gebaren: 22 Aug.: 2 zoons van J. van Aken-Groters; d. van M. J. Barend-van Damme; z. van M. v. d. Stoop-de Bie; 2 d. van T. Sanders-Bosma; 23 Aug. z. van D. C. Kuijpers - Schouten. Ondertrouwd: 23 Aug.: J. A. Ruijneman en L. van Dijk; G. J. A. v d Veld en D. J. M. de Jong; H v d Meij en J. van Rijn; J. Toeset en D. A. Vrij; W. van Wees en H. M. Redeker. Getrouwd: 23 Augustus: H. Kok en E. Heitlager; C. G. P. Petersen en E. H Tromp. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft, naar „St. Bavo" meldt, den Hoogeerw. Heer Regent van het Seminarie Hageveld te Heemstede benoemd tot directeur van het Apostolaat des Gebeds, directeur van den Levenden Rozenkrans. Z. H. E. is tevens voorzitter van de Broederschap van den H. Geest tot Voortplanting des Geloofs en pre sident van het Diocesaan Missiecomltê. VERNIELING EN MISHANDELING Gisteren omstreeks 12 uur hebben Am- sterdamsche stakers in perceel Marnixtraat no. 24 een fonteinbak vernield en den muur beschadigd. Bovendien hebben Amsterdam- sche en Haarlemsche stakende loodgieters den werkwilligen loodgieter J. v. 't K. ge schopt en op het hoofd geslagen. Op aan wijzing van den loodgieter zijn vier stakers door twee rechercheurs aangehouden. Zij ontkenden echter het feit gepleegd te heb ben en zijn op vrije voeten gesteld. De toestand van dr. W. Royaards is sinds gisteren iets gunstiger geworden. Onmiddel lijk levensgevaar bestaat er niet. B. en W. van Zandvoort zullen den raad voorstellen 'n geldleening aan te gaan groot 950,000 tegen een koers van uitgifte van 971/2 pCt. Daarin is begrepen conversie van 5en 6% geldleeningen, totaal 600.000. Het overige bedrag dient voor verbree ding van den Brederodeweg, aankoop en verbetering der duinreep, in orde maken va het kampeerterrein, aanvulling der leening voor schoolbouw en enkele uit te voeren kleinere werken. Uit de Ringvaart aan den Hillegommerdijk te Aalsmeer is een kinderlijke opgehaald, dat in verregaanden staat van ontbinding ver keerde. De politie stelt een onderzoek in. Woensdag 12 September a.s. zal in het ge bouw „St. Bavo", Smedestraat 23, een gezel lige feestavond worden gegeven voor degenen, die hebben medegewerkt op den gehouden Speldjesdag van 15 Juli, uitgaande van „Her wonnen Levenskracht". Welwillende medewerking wordt verleend door een strijkorkest onder leiding van den heer J. Ranzijn. Tevens zullen de humoris ten mr. Schwindel en Schwam optreden. Gisteravond omstreeks half elf is een auto, waarin een dame en een heer gezeten waren, op de Zomervaart in de scherpe bocht nabij den weg naar Schiphol te water geraakt. De bestuurder is vermoedelijk door de duisternis misleid geworden en dientengevolge van den weg geraakt. Na bij den landbouwer Aarons, Zomervaart 75c, van droge kleeren voorzien te zijn, hebben zij zich loopend naar Haarlem begeven. De auto is door een wagen van den garagehouder R., Lange Heerenvest wegge sleept geworden. De Hoogeerw. heer M. W. A. Wijtenburg, de nieuwe regent van het Seminarie Hage veld, kwam heden op het Seminarie aan. De nieuwe regent werd in het Seminarie bin nengeleid door Z. D. H. Mgr. J. D. J> Aengenent, terwijl de aanwezige professoren ter ontvangst aanwezig waren. Na de vacantie, wanneer de studenten in het seminarie zijn teruggekeerd, zal de plech tige installatie plaats hebben. Het Hoofdbestuur van „Koninginnedag", ten zeerste waardeerend wat door het Cen trumcomité, onder de hoofdleiding der Ver- eeniging, reeds dit jaar geboden wordt, be sloot voor de Volksspelen zes eerste prijzen beschikbaar te stellen; voor de Postduiven- demonstratie een eere-medaille voor den liefhebber, die voor deze demonstratie de meeste duiven aanvoert. Deze aanmoediging en deze attentie van de zijde van het Hoofdbestuur mag zeker wel op hoogen prijs gesteld worden. Eén der draaimolens komt niet op de Ged. Oude Gracht, zoals gisteren abusievelijk vermeld, doch op de Nassaulaann. Het populaire concert op de Botermarkt duurt tot elf uur. De deelnemende kinderen aan de Aubade trekken van de Groote Markt naar den Her tenkamp via Koning- en Gierstraat. Gaarne zal worden verwacht van de zijde der Directie N. Z. H. en E. S. M., dat de beugels van alle tramwagens op 31 Augustus rijkelijk zullen gepavoiseerd zijn en de in terieurs der wagens fleurig opgesmukt met oranjebloemen. De firma N. Cobelens en Zonen, aannemers alhier, vierde gisteren haar zilveren be- staansfeest. Op de receptie, die 's middags ge houden werd, kwamen zeer vele particulieren, collega's en deputaties de firma complimen teeren, o.a. een deputatie van de St. Vincen- tiusvereeniging, de R.K. Bouwpatroonsver- eeniging en de Vereeniging van Huiseige naren. Telegrammen, schriftelijke felicitaties en bloemstukken werden in groot aantal ont vangen. Hedenmorgen werd in het bureel van den Rijkswaterstaat, Zijlweg, alhier aanbesteed; Het maken van den onderbouw en van de toeleidende vaste bruggen voor de overbrug ging van de Vecht te Muiden in den te ver leggen Rijksweg AmsterdamAmersfoort, met bijkomende werken. Raming 207000. Ingekomen waren 32 biljetten, waarvan er 2 ongeldig waren. Ingeschreven werd als volgt: A. A. Gnippert, Amsterdam B. de Bruin, Weesp N. V. Mulders Handels Mij. Heden heropende de heer J. A. W. van Daalen zijn nieuwe zaak op de Ged. Oude Gracht 117. Vroeger was de zaak van den heer van Daalen gevestigd Warmoesstraat 19, waar hü acht Jaar lang zijn meubelzaak ge dreven heeft. Deze verplaatsing was nood zakelijk door het groote gebrek aan ruimte in de oude zaak. In de nieuwe zaak is hier echter in voorzien. Er is zooveel mogelijk naar gestreefd om, naast het bereiken van een grootere ruimte, den winkel een intiem en gezellig cachet te geven. Zeer mooie glasr in-lood ruiten laten het licht getemperd bin nen. De winkel zelf is in moderne tinten geschilderd, waarbij het behang op uitsteken de wijze aansluit. In den winkel is een keur van meubelen, o.a. een schitterend cuba- mahoniehouten ameublement, uitgestald. Rest ons nog te vermelden, dat architect Kramer dezen modern ingerichten winkel heeft verzorgd. Het schilderwerk is van den heer Bruins, timmerwerk van de heeren Kempen Biinnebaum, electriciteit, gas- en waterleiding van den heer Hendriks en de verdere aankleeding van de firma Oost- wald. De eigenaar mocht van verscheidene zij den reeds schitterende bloemstukken ont vangen. Ook de wedstrijd van Denis behoort tot het verleden. Velen zullen wel gedacht heb ben, toen zij Ir. Denis niet in het veld zagen verschijnen, dat het een reclame-object was, wat echter niet het geval is. Zeer tot zijn spijt was hij verhinderd ditmaal voor het Hembrug-elftal te verschijnen. Ook Hout kamp was verhinderd. Daarentegen waren als gasten in het Zandvoort elftal opgeno men de spelers Perukel en Swart. De wedstrijd was spannend en rijk aan fraaie momenten en eindigde met een gelijk spel. 11. Door de slechte opkomst van Zandvoort-combinatie op Zondag tegen Z.R. C. werd deze oefenwedstrijd een mislukking. Voor a.s. Zondag was in principe besloten naar den Helder te gaan, doch door te wei nig animo gaat dit niet door. Vermoedelijk komt Vios op bezoek, dit zal dan met glasbiljetten bekend gemaakt wor den. Uitslag gehouden wedvlucht va*h Noyon op 19 Aug. 1928, afstand 334 K.M.; los 7 uur voorm P. Kroon, le; J. G. v. Leuven, 2e, 7e; J. C. Kroon, 3e: J. ZBoogaard v. Lil, 4e, 6e, lie; P. de Wilde 5e; R. Blomman 8e, 10; J. Llbbinga 9e prijs. Eerstgetoonde duif 11.49.42 uur; 1154.2 meter p. minuut. Laatste prijswinnende duif 12.9.8. uur. Uitslag gehouden onderlinge wedvlucht van Schiedam, op 19 Aug. 1928. Afstand 57 K.M. Los 9.26 uur. J. Boogaard v. Lit le, 2e, 3e; J. C. Kroon 4e; J. Libbinga 5e, 7e; A. H. J. Schijvermar 6e, 8e; J. Th. Bakker 9e, 10e prijs. Eerstgetoonde duif 10.20.53 uur. Laatste prijswinnende duif 10.26.43 uur. Gisteravond hield bovengenoemde ver. eeniging een vergadering ter bespreking van de te houden jaarvergadering. De presidente opende met den Christelij- ken groet en heette de aanwezigen van harte welkom. Daarna werden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedge keurd. Door de secretaresse werd de beschrij vingsbrief voorgelezen en de verslagen wel. ke daarop betrekking hadden. Onder de aanwezigen werden drie aar dige prijsjes verloot. Vervolgens werd deze zeer geannimeerde vergadering, na een gebed voor de zielerust van Mgr. A. Ariëns, met den Chris teiij ken Groet gesloten. Atletiekwedstrijden De Politie-Sportvereeniging „Haarlem" houdt Zaterdag 25 Augustus a.s., aanvang 3 uur n.m. den jaarlijkschen atletiekwed strijd tussche de Haagsche en Haarlemsche politie op het „Haarlem"-terreln aan den Rijksstraatweg alhier, om den wisselbeker, uitgeloofd door den heer W. Dyserinck te Aerdenhout. Verwerkt zullen worden: 100 M., 400 M. en 1500 M. hardloopen, hoog- en versprin gen met aanloop, posstokhoogspringen, speerwerpen, discuswerpen en kogelstooten; 4X100 M. estafette en driekamp voor ve. teranen (discuswerpen, verspringen en 100 M. hardloopen). Tijdens de wedstrijden zullen de leden der H. A. V. „Haarlem", Eysker, v. d. Zee, Nooy, Brandenburg en Hoogerwerf op ver-" schillende nummers demonstreeren. De wedstrijden worden opgeluisterd met muziek door de Haarlemsche Politie.Mu- ziekvereeniging. 219425.— 214.000 Soesterberg 198900.— 204500.— 227000.— 229000.— J. Lindenbergh, Wemeldinge W. A. Verbrugge, Gouda J. Steensma, Lemmer A. H. en J. Huitzing te Winsum en Coevorden 209500 N. v. Meekeren, Hindeloopen „217000 H. Bloemers, Winterswijk 213883. N. V. Alg. Beton Comp., Den Haag 20240o!— N. V. Aptel, Made 209900. Firma A. Verhagen, Made 208435.— H. Seventer, Vucht 213000. G. de Bruin, Hoogland (U.) „206900. v. Dongen en v. Hoven, Dordrecht 224800.— N. V. Beton en Woningbouw Mij., Gouda 223400.— Holl. Beton Mij., Den Haag 230.000. P. A. v. Wijnen, Dordrecht „218332.— Firma Aberson, Steenwijk 206880. Firma II Broersma, Harlingen 206900. VI. J. C. en J. G. Krachten, Utrecht 197700 C. de Vries, Purmerend 219800. N. V. C. J. Stuys, Aannemingsbedrijf, Rotterdam 203999.— N.V. Wienhoven's Aannemingsbedrijf Utrecht 216620.— Firma W. N. Tijssen, Amsterdam 216620. Firma W. N. Tijssen, Amsterdam 224000.— A. A. Krijnen, Den Haag 204600. Enkhuizer Beton Mij,, Enkhuizen 198675.— Nat. Betonbouw Mij., Breda 204000.— D. Stuy en A. de Leur, Apeldoorn en Baarn 215900 Firma Eikelboom, Apeldoorn 208000 De laagste inschrijver was J. C en J. G. Krachten te Utrecht voor 197.70Ó.— Dinsdag 21 Augustus. Het is een goede gedachte, dat tijdens het verlof van den stads-organist, den heer George Robert, andere organisten dien tijd in de gelegenheid gesteld worden, hunne ga ven in Haarlem eens te toonen. Voor de concerten in de maand Augustus waren uit- genoodigd Hendrik Andriessen, Jan Bijster, Flor Peters, R. Crèvecoeur en ook de orga nist Jan Nieland. Toccato en fuga C gr. t. van J. S. Bach was het eerste nummer. Om Bach te spelen moet men zijn een voortref felijk organist met veel smaak en natuur lijk zeer muzikaal. Jan Nieland speelt Bach zooals maar weinigen dat kunnen. De mees te organisten die Bach spelen, maken de stemvoeringen te dik en dan ontstaat daar door weinig duidelijkheid. De registratie moet bü deze grootmeester sober zijn, men kan dan pas de schoone lijnen volgen. De nummers van César Franck, Prélude, fugue et variation en Pastorale, klonken subliem. Het verbaasde mü, de groote prestatie van Nieland de genoemde werken van den over- bekenden Franschen componist te hooren en zien vertolken. Het is een zeer oud en ouderwetsch instrument en Wjna niet ge schikt' voor moderne muziek. Zijn gezichts punt in deze is groot en met gemak weet hij in de omvangrüke registratie de stemmen te vinden, die voor moderne muziek geschikt zijn. Franck werd voortreffelük uitgevoerd. Carillon van Bonset, de bekende componist en organist uit Amsterdam, werd uitstekend voorgedragen, men dacht waarlijk de klokken van de kathedraal te hooren. Het is een knap en kundig werk en zeer modern. Tot slot gaf de concertgever het bekende Tocca to v. Dubois, een heerlijk slot van den avond, vol melodie en mooie doorgewerkte figuren. Het stuk is zeer technisch geschre ven en eischt veel smaak. Jan Nieland heeft getoond een knap organist te zün en ik ben blijde in de gelegenheid geweest te zijn hem te zien en te hooren spelen. Ondanks het slechte weer, was de kerk zeer goed be zocht. Jan Nifland begon met Fantasia en Fuge g kl. t. Van Bach. Zooals reeds in 't ver slag van Dinsdagavond gezegd, is genoemde organist een uitstekend Bach-vertolker en nu kan weer verklaard worden, dat hü dit nummer uitstekend heeft weergegeven. Ga votte v. Martini is een zeer bekend en gewild nummer. Choral III van C. Franck, daar kan ik niets dan goeds van zeggen. Wat een schoone compositie is dat toch, wat een groo te kunstenaar is deze Franschman. Spring- song v. Hollins een melodieus nummer. Mé- ditatie van Olivier Koop (de bekende toon kunstenaar en componist) is een heel mo dern nummer, 't Is een mooie compositie, maar eischt veel smaak en is, zoo eenvoudig als ze lijkt, heel moeilük te spelen. Koop is een veelzüdig man op gebied van toonkunst en heeft een goeden naam als zoodanig. Finale van Franck was een mooie stijging in dit belangrijk concert. We hebben nu composities van vele naties dien middag kunnen hooren. K. F. VAN MAAS Jr. Aan de ölsté Haarlemsche Processie naar Brielle is door circa 650 pelgrims deelge nomen. De plechtige Hoogmis werd door den Zeereerw. heer Th. A. J. M. Vlek, pastoor te Vijfhuizen, opgedragen. Des middags werd door den Zeereerw. heer Pastoor L. J. Willenborg, pastoor te Bloe mendaal op het Martelveld een predicatie gehouden. Omstreeks 9 uur arriveerde de processie weer in Haarlem. Rest nog te vermelden, dat het muziekkorps „Jeanne d'Arc" rijn welwillende medewer king verleend heeft. De loodgrictersstaking J. K. stond terecht, dat hü getuige W. H., die als loodgieter werkzaam was op het Hof- dükplein, mishandeld heeft. Volgens verklaring van de getuigen E. en V., is W. H. begonnen, door een schop tegen de kettingkast van de fiets van be klaagde en een stomp tegen zijn borst te geven. Hierna waren beiden handgemeen geworden. Andere getuigen hadden het begin van het gevecht niet gezien, maar alleen de vechtpartü geconstateerd, toen deze in vollen gan g was. Mr. Huizinga voerde in zün verdediging aan, dat beklaagde niet voor zichzelf mede- staakte, maar voor zün kameraden, daar hü zelf al in het genot was van datgene, waar voor zijn kameraden strijden. Verder hebben zich tüdens deze reeds eenige maanden du rende staking, geen strafbare feiten voorge daan. Beklaagde staat gunstig bekend. De occieier van justitie eischte 40. subs. 20 dagen. De politierechter veroordeelde hem tot 10 subs. 2 dagen. Diefstal van lood. K. B. stond voor diefstal van een looden pijp terecht, welke zich bevond in de toilets der arbeiders. Hü beweerde deze püp, bij het begraven van onbruikbare draadnagels, gevonden te hebben. Hü had de püp bü een opkooper onder de deur geschoven en daarvoor den volgenden dag 2.50 in ontvangst genomenl Beklaagde is na de ze gebeurtenis ontlsagen. Bovendien zün tegen hem eenige andere zaken in behandeling. De Officier van Justitie eischte 3 maan den gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde beklaagde, het feit in aanmerking nemende, dat hü van te voren nog nooit veroordeeld was, tot drie weken gevangenisstraf. Hij kon zijn lachen niet houden A. van S stond in vereeniging met C. A. J. terecht voor het stelen van een üzeren hekwerk, ten nadeele van getuige Th. J. S. Op de vraag van den politierechter,, waarom hij, beklaagde A. van S., zoo'n vroolijk gezicht zette, verklaarde hü nooit zijn lachen te kunnen houden en zelfs als hü huilen moest. Met zijn zonnigsten glim lach vertelde hü een stuk üzer van zün ka meraad C. A. J, ontvangen te hebben en dit voor 3.50 aan een opkooper te Haar lem verkocht te hebben. Dit üzer bevond zich op een boerenerf, waar beklaagde C. A. J. het gevonden had. De politierechter veroordeelde C. A. J. tot 2 maanden gevangenisstraf. A. van E. werd, misschien tengevolge van zijn humoristisch uiterlijk, vrijgesproken. Verkoop, Verhuur, Inruilen, Reparaties PARIJS, 24 Augustus. Naar uit Madrid gemeld wordt is nabü Toledo een groote auto waarin 12 personen gezeten waren, omgekan teld, tengevolge waarvan 2 reizigers gedood en de overige tien zwaar gewond werden. DANZIG, 24 Augustus. Hedenochtend de railleerden op het traject Gesterhausen Strasburg niet ver van het station Konojad twee wagons van den sneltrein naar War schau. Beide wagons werden versplinterd en 16 personen werden gewond, ten deele zwaar. Daar het baanvak door de overblüfselen der wagons versperd is, hebben de treinen, die er passeeren moeten, zieer veel vertraging. MEININGEN, 24 Augustus. Tengevolge van den dichten nevel heeft heden ochtend een arbeiderstrein twee baanarbeiders aangereden die op een lorrie van den tegenovergestelden kant naderden en den trein niet bemerkt hadden. Beide werklieden waren onmiddelük dood. BANDOENG, 24 Aug. (Aneta Vaz Dias). De heer Labbé, hoofd-kasbeheerder van de Staatsspoorwegen, die onlangs door een slaapziekte bevangen, naar het ziekenhuis werd overgbracht is thans hersteld en ver laat heden het ziekenhuis. AMBOINA, 24 Aug. (Aneta V. D.) De karabijnen en blanke wapens, die verloren zijn gegaan bü het treffen bü Temina Boean waar een politiepatrouille werd ver moord, zün thans teruggevonden: MEDEGEDEELD DOOR VRIJDAG 24 AUGUSTUS Koersen Heden opening Stedelijk concours Barcelona (Spanje) op 7 Juli 1928. Duiven los 8 uur met Noorden wind. Uitslag: le prüs J. Boogaard en v. Lit; 2e prüs W. A. D. Steül; 3e prijs dezelfde; 4e prüs J. J. Keur; 5e prüs D. de Geus; 6e prijs Jan J. Lasschuit; 7e prijs D. A. Hei koop; 8e prüs C. Lanerman; 9e pr. A. Schui ten. De prüzen zullen worden uitgereikt Maan dag 27 Augustus, des avonds half 9 uur, In ,De Korenbeurs". Toegang vrü- Terug te bekomen bü: Van Veggel, L. Hee renvest 24 rd., zonnebril; Oosterveen, Duven- voordestraat 15, bankbiljet; De Wilde, Brandtstraat 7, zilveren broche; Prins, Kweektuinstraat 22, 1 K. G. gewicht; Post kantoor Ged. Oudegracht, garnituur olie- azijnstei. Bur. van Politie Smedestraat, grijze dameshandschoen; Kolenbrander, T. v. Berk houtstraat 12, zwartwitte kat; Bur. v. Politie, Smedestraat, zakmes, kinderportemonnaie met inhoud en een portemonnaie met inhoud Boerrigter, Bissch. Ottostraat 31, penning H.S. 471; Baggerman, Tulpenkade 10, rijwiel- belastingmerk in etui; Los, Kleverlaan 174, idem idem; Verwoerd, Cornelissteeg 14, das speld met steentje; Velthuis, J. v. Olden- barneveltlaan 9, zwarte sjaal; Klingers, Palmstraat 17, 3 sleutels aan ring; Louter, Geweerstraat 17, 2 teekeningen voor villa LE HAVRE, 24 Augustus. Het s.s. „Isle de France" met aan boord Kellogg, den Ame- rikaanschen staatssecretaris van buiten- landsche zaken en den Canadeeschen pre mier, Mackenzie King, is in de vroege och tenduren aangekomen. LONDEN, 24 Augustus. Gemeld wordt, dat een radio-telegrafist te Toledo, in den staat Ohio, een bericht heeft opgevangen, afkomstig van het vliegtuig van Hassell en Cramer, volgens hetwelk zij op 100 mül Noordelijk van New-Foundland gelegen eiland een noodlanding hebben moeten ma ken en om hulp vragen. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat red- dings-expedities met den grootsten spoed gedirigeerd worden naar het vrü afgelegen gebied. Men moet er echter op rekenen, dat een en ander een zeer lanzaam verloop zal hebben, aangezien de transportmiddelen I uiterst primitief zün. De aangewezen plek is bovendien door al- 1 lerlei baaien en inhammen omringd. Nadere büzonderheden ontbreken. Staatsleeningen. 5% Nederland 1919 5% Nederland 1918 4 y% Nederl. 1917 6% N.-Indië 1923 D 4y2 N.Ind. 1928 B Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mü'. Resc. Dito Industrieën. Marg. Unie Nederl. Kunstzüde Maecubee Holl. Kunstzüde Oude Philips Nieuwe Philips Industr. Buitenland Anaconda U. S. Steel Snia Viscosa Gew. Peruvian Handelsondem. Comp.comm. du Liége Mijnbouw. Boeton Münbouw... Redjang Lebong Petroleum. Dorische Petr. Geconsolideerde Kon. Olie Perlak Rubber. A'dam Rubber Deli Batavia Rub. Java Rubber Serbadjadi Silau V. I. c. c Allied Intercontin Rubber Scheepvaart. Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend. Kon. Ned. Stoomb. Kon. Faketvaart Mij. Nederland Rotterd. Lloyd Scheepvaart-Unie Marine comm Marine pref Suiker. H. V. A Java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak. Deli Batavia Oude Deli Oostkust Senembah Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific i Wabash i Chic. Mflw. St Paul j Kansas City South Erie Railr j Prolongatie 102V16 102%s I013/s lOlVij, 99 238 446 200-J 7751 768J 1465 1851 152 4161 208 1 437 82Vs 3| 1851 1551 4231 441J 2381 170 194 100 1361 105/„ 781 751 1071 1691 1501 549 439 189 533 194 37*yia8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2