DE WAERELD ROND TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE 1 «IHif®! ELECTRISCH VèR-ZIEN Volgens een verslag In de ,3erl- Lokal- Anzeiger" heeft professor Karolus te Leip zig, die reeds naam heeft gemaakt met tele grafisch fotografeeren een demonstratie ge geven met draadloos vèr-zien. Aan dit ver slag is het volgende ontleend: Na een korte begroeting werden wij voor een kasi geplaatst met een ondoorzichtig matglas. Alles om ons heen was donker, evenals het glas. Achter in de zaal wordt een booglamp ontstoken, lampen beginnen te gloeien, iemand waarschuwt voor de aan raking van de hoogspanningsleidingen en er begint een motor te draaien. Op het mat glas verschijnt een lichtstreep, die zich vlug over de oppervlakte beweegt. Sneller en sneller draait de machine. Het oog ziet de streep sneller heen »•- "-eer gaan, breeder worden en tenslot' „nt voor het oog het heele glas egaai .„.acht. Dan, na eenige oogenblikken duisternis, verschijnt plotse ling op het glas een duidelijk leesbaar woord. Vervolgens worden zichtbaar: kop pen, plaatjes uit tijdschriften enz. Dan komt de groote verrassing. Wij zien duidelijk een hr :id. Het beeld is maar klein, ongeveer één vierkante centimeter. De hand beweegt, maakt een vuist en opent die weer, pakt sleutels, gloeilampen en andere voorwerpen op en legt ze weder neer. Plotseling wordt het volle licht in de zaal opgedraaid, maar wij staren nog steeds op het matglas, dat ons zooeven het wonder van het draadloos vèr-zien getoond had. Het blad geeft dan een beschouwing over het technisch gedeelte. Verleden jaar was het nog maar een kwestie van tijd, om van de telefotografie, het overbrengen van stilstaande beelden, te komen tot het draadloos vèr-zien, waarbij de beelden ook kunnen bewegen. Gelijk bekend, worden de beelden voor de over dracht verdeeld in punten. Het licht van zoo'n „beeldpunt" wordt in het zendstation omgezet in een stroomverandering. Deze stroomverandering komt, hetzij per kabel, hetzij draadloos, op het ontvangstation, waar zij omgezet wordt in licht. Hoe groo- ter het aantal punten is, waarin het beeld op den zender verdeeld wordt, hoe fijner gedetailleerd het op het ontvangstation aankomt. Wanneer het gelukt een heel beeld in minder dan één tiende seconde over te brengen, dan zal, tengevolge van de traag heid van het menschelijk oog, de eerste in druk nog niet vervaagd zijn, voor de tweede komt. Al die indrukken achter elkaar vor men voor het oog één geheel, zooals dat ook by de filmvertooningen het geval is. Ter verduidelijking diene dat een film bestaat uit een groot aantal beelden, die zoo snel achter elkaar volgen, dat zij voor ons oog den indruk van bewegende beelden maken. Plaatst men de voorwerpen in den zen der voor een camera, dan zal op het mat glas een beeld ontstaan, dat alle bewegingen van die voorwerpen getrouw weergeeft. Door middel van het Karolus-systeem kaft dat beeld overgebracht en elders zichtbaar gemaakt worden, wanneer de overdracht van het geheele beeld minder dan één tien de seconde duurt. In den zomer van 1927 gelukte het aan Karolus een beeld van 10 by 10 centimeter, verdeeld in 250 000 punten, in 20 seconden over te brengen. Nu is het niet absoluut noodig, om een beeld in een zoo groot aan tal punten te verdeelen. Ook wanneer men slechts het tiende deel daarvan neemt geeft de overdracht duidelijke resultaten. Hierdoor krygt men wel een grooter raster, waarbij de fyne details verloren gaan, maar de hoofd zaak komt toch goed over. Dat heeft Karolus gedaan. Hy gebruikte voor 10 bü 10 c.M. 25.000 punten en had in den herfst van 1927 daar voor noodig 0.2 seconde. Hierna was het nog maar noodig de snelheid te verdubbe len om 0.1 seconde te krügen, waarby voor den toeschouwer de niet-samenhangende bewegende beelden samensmelten tot één geheel. Deze verdubbeling van snelheid is hem gelukt en hiermede is hy gekomen aan het doel: het draadloos vèr-zien. THIERS ALS SOUFFLEUR. Over een „gastrol", die Adolphe Thiers, de bekende Fransche staatsman en eerste president der Fransche Republiek, na den val van het Tweede Keizerryk, als jong, afgevaardigde in het souffleurshok speelde, vertelt de markies de Massa in zyn „Sou venirs et impressions" een vermakelijke ge schiedenis. Korten tyd na Thiers' verkiezing zoo schrijft hy zouden wy voor een intiem gezelschap op een geïmproviseerd tooneel Monnier's „Roman chez la portière" uit voeren. Op den avond der uitvoering liet de souffleur ons op het laatste oogenbllk in den steek. Vlug besloten verklaarde de nieuw-gekozen afgevaardigde- der stad Pa- rys, Adolphe Thiers, zich bereid als plaats vervanger op te treden. Het spreekt vanzelf, dat zulk een ver- gryp tegen de parlementaire waardigheid, gelyk de leider der oppositie op het punt stond te doen, felle verontwaardiging by de partygenooten zou hebben gewekt als het was uitgekomen. Toen men zijn eerewoor:! had gegeven niets te verraden, aarzelde Thiers geen oogenblik in het hok te kruipen. Overigens was het een waar geluk, dat de spelers allen goed rolvast waren. Want onze souffleur vermaakte zich zoo kostelyk lijk met net stuk en lachte zóó hartelyk, dat hij niet in staat was, om ook maar één maal het wachtwoord op te geven. REVOLUTIE-BOUW Nu m'n huis is afgebouwd, ga ik 't eens gauw behangen! Groot gelyk, ouwe heer, dat maakt de muren stevig! ONDER COLLEGA'S Zakkenroller: Ik heb daar net een prachtig gouden horloge gerold. Kijk eens! Collega: Dat is 't myne, stommerik. Geef gauw hier, dan kryg je 't jouwe ook terug! De vijfde kolom DE KATHOLIEKE KERK IN AUSTRALIË In verband met de voorbereidingen voor het Eucharistisch Congres in Sydney, is het voor de katholieken uit alle werelddeelen van belang iets naders te vernemen omtrent de geschiedenis der Katholieke Kerk in Australië. Zoo zal ook het 85-jarig jubilé van de Congregatie der Passionisten met groote belangstelling gevierd worden. De Passionis ten immers waren, na de Engelsche Benedic- tynen, de eerste kloosterlingen, die naar Australië kwamen en hier een klooster sticht ten. Op het oogenbllk bezitten zy drie kloos ters, twee Missiehuizen in de diocesen Syd ney en Adelaide en een Noviciaat in het diocees Goulborn. Zij behoorden tot de Indi sche Provincie, doch stichtten in het jaar 1923 een eigen provincie, zy blijven in eeuwi ge herinnering in de geschiedenis der Evan- geliseering van Australië. Het pionierswerk dezer missionarissen, van wie er twee uit Rome, een uit Zwitseland geboortig was, is uiterst moeilyk geweest, zy hadden zich op een eiland in de nabyheid van Brisbane ge vestigd. Zonder dat de bewoners blyk gaven van een directe vyandige gezindheid, bleef 't aantal bekeerlingen toch zeer klein. Nadat de missionarissen zich twee jaar lang de meest denkbare moeite gegeven hadden, om het vertrouwen der eilandbewoners te winnen en om hun den geest van het Evangelie te doen kennen, verdwenen dezen op zekeren dag plot seling spoorloos van het eiland, nadat zy al le materieele voordeelen, die de Missionaris sen hun geboden hadden zonder uitzondering benut hadden. Verschillende maanden bleven zij op een der naby gelegen eilanden en daar de mis sionarissen van de regeering in het geheel geen ondersteuning en van den Aartsbisschop van Sydney slechts zeer geringe hulpmidde len ontvingen, moesten zy hun werk opge ven. Na 12 jaar vond een missionaris, die toe vallig het eiland bezocht, nog slechts een en kelen inboorling, die zich herinneren kon ooit een H. Mis bijgewoond te hebben, die echter noch van het Kruisteeken, noch van het Onze Vader iets afwist. Van de 4 misionarissen zag er slechts een zijn vaderland weer. De eene werd by een schipbreuk op de kusten van Peru geworpen en eindigde zyn leven bij de Franciscanen te Lima; een ander werkte tot aan het einde van zyn leven als taalleeraar te Adelaide en slechts één zette het missiewerk in Australië voort, te zamen met den bisschop van Ade laide. zy hadden wekelijks een inkomen van 8 shillings. Deze missionaris was de eenige priester die in Adelaide bleef, toen de groote goudjacht naar Victoria begon. Hy stierf 4 dagen voor hy de reis naar zyn vaderland zou aanvaarden. AANBEVELING Zoo, ben je een goede chauffeur? Laat het getuigschrift van je vorigen heer eens kijken. Die kan nu niet schryven. Waarom niet? Hy ligt nog heelemaal in het gip« van het laatste ongeluk. In Marseille gebruikt men een zwevende pont om menschen en voertuigen over de Bovenstaande foto: Het gebouw van het Fransche Ministerie van Buitenlandsche Zaken aan de Quai rivier te vervoeren. Een jonge matroos laat zich kieken als levend projectiel bij het schoon- d'Orsay te Parijs, waar Maandag a.s. het Kellogg-pact zal worden ondertcekend. Onderstaande foto: De weelderige „klokkenzaal" in het Ministerie van Buitenlandsche Zaken te Parijs, waar de maken van een Amerikaansch kanon, dat granaten van 120 cJML onderteekening zal plaats hebben. 10 K.M. ver kan wegslingeren, In Amerika rij den nu ook au tobussen, die tot slaapwa gen zijn inge richt. De auto's bevatten der- In Brugge, de Vlaamsche stad van middeleeuwsche schoonheid, met tallooze prachtige grachtjes en straten en een rijkdom van oude gebouwen, wordt een folkloristische tentoonstelling gehouden. Hier boven de Spinola Rei met de oude academie en het standbeeld van Jan v. Eyck. De nieuwe R.-K. kerk te Amstelveen, welke gisteren door Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent is geconsacreerd. Aehmed Zogoe, de dictator van Albanië, die zich tot koning van dit land wil laten uitroepen. tien slaap plaatsen, een keuken en een toiletkamer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 5