Buitenlandsch Nieuws FEUILLETON RADIO-OMROER TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE- COURANT VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE 2 DE BEKEERING EENER VESTAALSCHE MAAGD GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN LANDBOUW EN VISSCHERIJ Hollandsche Maatschappij van Landbouw HANDEL EN NIJVERHEID De productie der Limburgsche mijnen LEGER EN VLOOT De nationale landstormdag 1928 STOOMVAARTLIJNEN. DE TOEKOMST VAN JOEGO-SLAVIë GEEN SCHEURING IN DE BOEREN- Het koninkrijk van de Serven, Kroaten en Slowenen heeft dezer dagen zijn tien-jarig bestaan kunnen vieren. Maar men hoert ner gens van betoogingsn, die de uiting zijn van voldoening over dezer staten-vestiging. En geen wonder! De staat is aan het einde van zijn tienjarig bestaan door het ernstige ge vaar bedreigd, uiteen te vallen. Meer dan er gens anders bestaat in Joego-Slavië de mo gelijkheid op een burgeroorlog. Maar het is te verwachten, dat het niet tot het uiterste zal komen en dat er een weg zal worden ge vonden, om voor de twee vechtende partijen een platform te scheppen, waar een samen werking mogelijk is. Natuurlijk alleen in de veronderstelling, dat in Belgrado de ernst der situatie nog op tijd wordt begrepen en men het niet laat aankomen op proefnemingen, die Kroaten en Serven in de nieuwe gebieden tot de laatste stappen zouden moeten drij ven. Op het oogenblik schijnt men zich in de leidende kringen in Belgrado nog te vlei en met de hoop, dat, als een gevolg van den dood van Stephen Raditsj, de democratische boeren-coalitie zal uiteenvallen. Het is noodzakelijk open te spreken. De ge voelens, die de dood van Raditsj in vele Bel- graadsche kringen heeft gewekt, zijn vol strekt niet die van rouw geweest. Men heeft 't overlijden van den Kroatischen boeren-leider eerder als een verlichting van den toestand opgevat, daar men er dadelijk heeft ingezien, dat de boeren-coalitie zonder Raditsj op den duur niet kan worden bijeengehouden. Het is maar de vraag, of deze verwachting ook zal opgaan. Het is juist, dat èn in de Kroa tische boeren-partij èn in de democratische ^boeren-coalitie 'zelf reeds nu het begin van een gematigde en een uiterste strooming is vast te stellen. Men weet echter niet, of de hoop van Belgrado zal worden vervuld, en of deze stroomingen zoo sterk zullen worden, dat het tot een splitsing of zooals Belgrado gelooft, tot een ontbinding van de boeren- coalitie zal komen. De aanhangers der boe ren-coalitie ontkennen dit besluit. Ze geven wel toe, dat zich academische uiteenzettin gen tusschen de beide stroomingen zullen af spelen, maar ze verklaren het voor onmoge lijk, dat deze debatten vormen zouden kun nen aannemen, die de eenheid en gesloten heid der partij zouden kunnen schokken. Belgrado vergist zich zeer. wanneer het ge looft, dat de dood van Raditsj vroeg of laat een eind van deze coalitie zou beteekenen. In Belgrado wijst men nu op het opvallend feit, dat de oproep, die na den dood van Raditsj aan het Kroatische volk is uitgevaardigd, al leen onderteekend was door leden van de Kroatische boerenpartij. Hierin ziet men een teeken, dat er in de democratische boerencoalitie een splitsing is ontstaan, daar tot nu toe in alle openbare bekendmakingen de Kroatische boerenpartij en de zelfstandige democraten-party altijd gemeenschappelijk zyn opgetreden. Of deze opvatting van Belgrado juist is, of de dood van Stephan Raditsj werkelyk een splitsing in de coalitie teji gevolge zal hebben, moet de toekomst leeren. Voorloopig is hier nog niets van te merken. De betoogen van de nieuwe leiders der boeren-coalitie spreken van een onvoorwaariyke, verdere wapen-broeder- schap. De beide partyen worden geleid door het inzicht, dat ze alleen vereenigd sterk ge noeg zullen zijn om hun eischen door te zet ten. Wat de eischen van de Kroaten en de met hen verbonden Serven aangaat, dezen on der leiding van Pribicevitsj heeft het hier in de laatste dagen niet gemankeerd aan formuleeringen. De leiders, Pribicevitsj, Ma- cek en Trumbitsj hebben zich min of meer radicaal geuit. Maar de proclamatie van de democratische boeren-coalitie bevatte in het geheel geen staatsrechtelijke of andere eischen. Ook deze omstandigheid is natuur- ïyk in Belgrado niet onopgemerkt gebleven. Men besluit hieruit, dat de coalitie bereid ls te onderhandelen en men gelooft, dat na 'n paar weken de stemming zooveel gekalmeerd zal zyn, dat er met concrete besprekingen begonnen kan worden. Er moet worden afge wacht, of dit optimisme, dat vooral door den minister-president Korosec schynt te worden gekoesterd, ok vervuld zal worden. Dit op timisme steunt vooral op het algemeene in zicht, dat een uiteenvallen van den staat een vernietiging zou beteekenen van alles, wat is bereikt zoowel door de Serven als ook door de Kroaten: het zou het einde zyn van de groote gedachte, om alle Zuidslavische te vereenigen. Maar deze vernietiging, waarop de vijanden van den staat loeren, willen ten slotte ook de Kroaten niet. Voorloopig w«st koning Alexander zelf de federalistische hervorming van den staat van de hand. Minister-president Korosec heeft Agram reeds ondubbelzinnig bedreigd, door te verklaren, dat het staatsgezag in ieder ge val gehandhaafd zal biyven. Er kan niet aan worden getwyfeld, of de regeering voldoende machtmiddelen in de hand heeft, voor het geval dat er geweld wordt toegepast. Dr. Ko rosec, vroeger lid van den ouden Oostenryk- schen Rijksraad, een parlementair met on dervindingen, kent maar al te goed de geva ren, die zouden voortvloeien uit een geweld dadige politiek. Hy weet. dat hij de regeering in handen heeft van een land, waarin Ser ven, Kroaten, Montenegrynen, Duitschers en een rest Hongaren leven. Hij heeft dus vóór zich een Oostenryk-Hongarije in het klein, de geschiedenis van dezen staatligt nog versch genoeg in het geheugen. Belgrado zal flink moeten toegeven, koning Alexander zal er niet bi) kunnen blijven, de federalistische idee van de hand te wyzen, als er een weg moet worden gevonden, om den staat uit de zware crisis te bevrijden. DEMOCRATEN-COALITIE Pribitsjewitsj billijkt de schrede van Matschek AGRAM, 23 Aug. Pribitsjewitsj heeft Woensdag aan vertegenwoordigers der pers de volgende verklaring afgelegd: Het feit, dat de Kroatische boerenparty een afzonderlijk telegram aan Berlijn gezonden heeft, geeft den tegenstanders der coalitie aanleiding te spreken van een scheuring in de coalitie tus schen de boeren en de democraten. Van een dergelyke scheuring kan geen sprake zyn. Ik heb Zaterdag reeds de noodzakelijkheid van een protest tegen de vertegenwoordiging van het rompparlement voor de Interparle mentaire Unie aangekondigd, waaruit dui- delyk blykt, dat ik accoord ga met dit pro test. Wanneer dit echter nog niet het geval was, zou ik my na de dreigementen, die uit het ambtelijk Belgrado binnenkomen, met dezen stap accoord verklaren. In plaats de oorzaken, die tot dezen stap van de Kroa tische boerenparty gevoerd heeft, uit den weg te ruimen, bedient de Belgrado-regeering zich van dreigementen, wat haar eenige wijs heid was en nog altyd is. Men vergeet in Belgrado, dat men tegenwoordig de volkeren niet meer met een Chineeschen muur kan afsluiten van elkander. Er bestaat een open baar geweten van de wereld, dat door for mules van staatssouvereiniteit niet vertrapt kan worden. Ten slotte herhaalde Pribitsje witsj, dat de coalitie tot vreugde van het Servisch-Kroatisch-Slovenisch volk bestaan blyft. DE INTERPARLEMENTAIRE UNIE Fernand Bouisson tot voorzitter gekozen In de vergadering der Interparlementaire Unie werd op voorstel van den voorzitter der Duitsche sectie prof. Schücking, de pre sident van de Fransche Kamer, Fernand Bouisson, tot voorzitter gekozen in plaats van den Zweedschen baron Ade'sverd, die wegens ziekte heeft moeten aftreden. In naam van de Fransche delegatie dank te senator Merlin voor de eer, die zyn land door de verkiezing van Bouisson werd bewe zen en hij sprak er zijn vreugde over uit, dat het juist de Duitsche sectie is geweest, welke den Franschen kamerpresident candidaat heeft gesteld. BERLIJN, 23 Aug. In de voltallige zit ting der interparlementaire Unie sprak na den Poo'schen afgevaardigde de Fransche afgevaardigde Merlin. Hy verklaarde, dat het gevaar voor den vrede slechts door het in het leven roepen van de Vereenigde Staten van Europa uit den weg kan worden geruimd. Europa dient de Vereenigde Staten tot voorbeeld te nemen, waar president Coo- lidge op het Pan-Amerikaansche Congres heeft vastgesteld, dat de in hun aard zoo van elkaar verschillende volken en staten van Amerika in vrede en eensgezindheid aan het werk van de gemeenschappelijke cul tuur arbeiden. Hierna nam de Duitsche afgevaardigde in het parlement van Tsjecho-Slowakije, dr. Von Medinger, het woord. Hy wees er op, dat de besluiten der interparlementaire Unie bijna nooit in de afzonderlijke parle menten met belangstelling besproken zijn. Met andere internationale lichamen gaat het niet anders. De economische conferentie te Genève van 1927 is eveneens „papier" gebleven. De wanverhouding tusschen de bewapening der staten-groepen en de uit werking van een gecompliceerd veiligheids systeem, vorkregen door de Locrmo-ver- dragen en het Kellogg-pact, wordt steeds grotesker! Krachteloos en kortzichtig treedt de Volkenbond allen emstigen kwes ties uit den weg! Na de rede van dr. Medinger werd de bij eenkomst verdaagd tot Vrijdagochtend. UIT DEN FRANSCHEN MINISTERRAAD Gisteren had een ministerraad plaats. Briand bracht verslag uit betreffende de diplomatieke correspondentie inzake het pact van Kellogg en zette den tegenwoor. digen stand uiteen van de verschillende kwesties, die zich vanzelfsprekend zouden kunnen aandienen als gevolg van de per- sooniyke ontmo/,in;( met zooveel buiten. landsche staatslieden, die naar Parijs ko men. Doch de ministerraad kon tot geen enkel toesluit komen, omdat al deze kwes. ties hangende biyven in afwachting van wat de bezoekers in het midden zullen hebben te brengen. Het overige deel der zitting was gewyd aan een gedachtenwisseling tusschen de ministers, die het in beginsel niet steeds met elkaar eens zijn ever de primordiale vraagstukken, zooals de oorlogsschulden, de ontruiming van het Rynland, on ontwa. pening. DeZe gedachtenwisseling duurde zeer lang en werd zelfs nog na de zitting voortgezet. Het blykt nochtans, dat reeds overeen stemming verkregen is over 'n algemeene machtiging, aan Briand verleend, om met dr. Stresemann te Parys of elders defini. tieve besprekingen te openen betreffende de tweede zone van het Rynland (Ko. blenz), waarvan de ontruiming in ieder geval in 1930 moet plaats vinden, evenals die van niet.politieken aard zouden kunnen zyn, doch van financieel of economisch ka rakter. De ministers stemden in met het denk beeld, dat het gemeentebestuur zich tot de bevolking wendt met de aansporing om de Fransche en Amerikaansche vlaggen tra ontplooien, om aldus het vredeswerk te vieren. Men meent, dat bij de plechtigheid van Maandag zal kunnen worden volsta: n met het uitspreken van twee redevoeringen, een door Briand en een door ïMlogg, want indien Stresemann het woord zou voeren, zouden ook de andere gedelegeerden moe ten spreken. DE A.S. TEEKENING VAN HET PACT Uit Madrid wordt gemeld, dat Spanje het feit dat het geen enkele uitnoodiging had ontvangen om te Parys deel te nemen aan de teekening van het pact van Kellogg tot hgt afzweren van den oorlog, als een gebrek aan égards te zijnen aanzien beschouwde en daarom voor het pact geen belangstelling toonde. De Arherikaansche regeering heeft Spanje dientengevolge doen weten, dat, of schoon het niet mogelyk was Spanje op te nemen in de uitnoodigingen, rondgezonden aan de groote mogendheden, zij toch hoopte dat Spanje het pact onmiddellijk na de plechtigheid te Parijs zou teekenen. Men meent te weten, dat Spanje aan deze uitnoo diging gehoor zal geven. Een rede van Kellogg te Plymouth Kellogg en Mackenzie, de premier van Ca nada, kwamen gisteren te Plymouth aan op weg naar Parijs tot het teekenen van het vredesverdrag. Te hunner eere werd een offi- cieele receptie gehouden. Nadat Kellogg be dankt had voor de hem bereide ontvangst ceide hij het volgende: Het is een groot genoegen en een groote voldoening voor my en den eersten minister van Canada naar Parijs te gaan tot het tee kenen van een verdrag, dat een einde maakt aan den oorlog. Het pact is niet het werk van één man, of van één natie, doch het is he* werk van vele naties en vele mannen. Het ontspringt aan het hart van het tegen woordige geslacht, dat in zijn geheel leven dig den wensch koestert, dat alle daarvoor in aanmerking komende maatregelen worden genomen om een nieuwe groote calamiteit van den oorlog te bezweren. Ik geloof, dat het pact van den vrede een étappe is op den weg der beschaving, een groote moreele stap voor waarts. Het is een tractaat, waarmede de na ties rekening moeten houden alvorens zij op nieuw tot oorlog overgaan. Wat Canada en ons zelf betreft, wij hebben in werkelijkheid geen behoefte aan een dergelijk verdrag. Wij hebben reeds een verdrag, geschreven in de gevoelens, in de harten der beide volken. VIER MIILIOEN POND SUCCESSIE RECHTEN LONDEN, 23 Aug. De nalatenschap van den overleden president van de Imperial Ta- bacco Company, Sir George Wills, wordt ge schat op 10 millioen pond sterling. Hiervan zullen vier millioen als successierechten den staat toevallen. STRESEMANN'S GEZONDHEID Stresemann is gisteren door vier medici onderzocht. Het resultaat was, dat de gezondheidstoe stand van den minister nog niet zoodanig is, dat een instorting niet mogelyk is. De dokto ren hebben dan ook den minister afgeraden naar Genève te gaan. Hy mag naar Parys gaan, maar moet zich daar ten zeerste in acht nemen. Volgens de „Voss. Ztg." hebben de genees- heeren dr. Stresemann aangeraden na zijn bezoek aan Parys geruimen tyd rust te no men en zoo mogelyk eenige maanden naar Egypte te gaan. HET CONFLICT IN DE DUITSCHE KLEEDINGINDUSTRIE Uitsluiting in het geheele Rijk De werkgeversbond in het Duitsche hee- renkleedingbedryf besloot over het geheele Rijk de uitsluiting af te kondigen, ingaande 27 Augustus. EEN EISCH VAN MOSKOU Het Finsche dept. van buitenl. zaken dee'A mede, dat de sovjetregeering de terugroeping heeft geëischt van den Finschen militairen attaché Aejmelaeus Aeimae. Hy werd in Juni door de politie te Leningrad gearresteerd toen hy een vliegtuig fotografeerde, maar kort daarop weer in vrijheid gesteld. „EUROPA" EN „BREMEN" De twee nieuwe groote Duitsche stoomschepen Onder groote belangstelling zijn op 15 en 16 Augustus j.l. de „Europa" en de „Bre men", die thans de grootste schepen der Duitsche handelsvloot zyn, van stapel ge- loopen. Het is ^el een ongekende gebeurte nis in de geschiedenis van het wereldver keer, dat in twee dagen tijds, twee voor reke ning van eer. zelfde onderneming gebouwde groote schépen te water worden gelaten. Elk der beide schepen meet 46.000 ton. Zy bieden elk een plaats voor 3200 personen. In de Lente van 1929 zullen zy van Bremen uit hun eerste reis naar de Vereenigde Staten onder nemen. Om de beteekenis van deze gebeurtenis juist te beoordeelen, diene men er rekening mee te houden, dat Duitschland door het Verdrag van Versailles vrijwel zijn geheele vloot heeft verloren. Thans, tien jaar na de onderteekening van dit verdrag, bekleedt Duitschland met een totaal van 3 8 millioen Bruto Rcg. tonnen de vierde plaats in de wereldscheepvaart. De Duitsche vloot be draagt weer 70 pCt van zyn sterkte in 1914. Duitschland staat thans vóór Italië en Frankrijk, maar achter Engeland, 20 millioen ton,' de Vereenigde Staten, 14 K> millioen ton, en Japan, 4 millioen ton. Terwijl zich voor rekening van Engeland op 30 Juni j.l. schepen voor een totaal van 1.2 millioen ton in bouw bevonden,, lagen op hetzelfde tijdstip 87 schepen met een totaal van 407.000 ton voor Duitsche rekening op stapel. By den bouw van nieuwe schepen bekleedt Duitsch land de tweede plaats voor Nederland, 173.000 ton, Italië 154.000 ton, Frankrijk 125.000 ton. Rusland 115.000 ton, Japan 111.000 ton, Zweden 101.000 ton enz. Dr. Schurman, de ambassadeur der Ver. Staten te Berlijn, die te Hamburg op de scheepswerf van Blohm Voss, de dooprede van de „Europa" hield, bracht in deze hulde aan de Duitsche reeders en meende een nieuw tijdperk in de ontwikkeling der Duitsche scheepvaart te mogen voorspellen Toen den volgenden dag te Bremen op de scheepswerf der „Deschimag", de „Bremen" te water werd gelaten herinnerde Rijkspresident von Hin denburg er aan, dat net zeventig jaar gele den, het eerste voor het transatlantische ver keer bestemde schip van den „Norddeutsche Lloyd" te Bremen van stapel was geloopen en toen eveneens met den naam der stad was gedoopt Zoowel te Hamburg als te Bre men woonde een enornre menigte de plech tigheid bij en beide malen was het een in drukwekkend schouwspel, toen onder het ge jubel der duizenden toeschouwers, de reus achtige schepen in het water 'gleden Dat het te water laten van dergelyke Oce aanreuzen niet zonder gevaar is zal men in zien, als men weet, dat zoowel de „Bremen" als de „Europa" toen zy van stapel liepen, meer dan 32 millioen kilogram wogen. Steeds bestaat de mogelijkheid, dat het schip door' breekt, nadat de eene helft reeds in het wa ter is gegleden Alles gihg echter naar wensch. Ondanks hun enorme gewicht liepen beide schepen zonder het minste bezwaar van stapel. Geweldige hoeveelheden metaal zyn voor den bouw der beide schepen noodig ge weest: zoo, bijvoorbeeld, alleen 5 millioen K.G. staal. Om deze hoeveelheden te trana portêeren waren 3330 spoorwegwagons noo dig. Voor elk der beide schepen zyn bijna vier millioen klinknagels besteed, om de stalen platen aan elkaar te klinken. Elk schip krijgt vier schroeven, die elk 17.000 K. G. zullen wegen. Men heeft reeds uitgerekend, dat deze acht schroeven samen slechts 89.000 K. G minder wegen dan het grootste Amerikaan sche Vrijheidsbeeld, dat 90 M. hoog is en 225.000 K. G. weegt. Op elk der beide schepen zullen, zooals ge zegd, 3200 personen met inbegrip van de be- mannirig, kunnen worden ondergebracht. Om de bevolking v. deze drijvende steden tydens den tocht over den Oceaan te voeden, zullen voor elk schip en voor elke reis, 98.500 pond vleesch, 4300 pond koffie en 44.000 pond meel aan. boord worden genomen. Met dit meel zal aan boord In electrisohe ov'«rs brood worden gebakken. De „Bremen" en de „Euro pa" zullen de reis van Bremen naar New- York in 6 dagen afleggen, of in één dag min der, dan thans voor de reis noodig zijn. Elk schip zal vier klassen hebben en wel een eerste en een tweede klas, een derde kajuit voor toeristen en een derde klas voor emi granten. Voor de veiligheid is zooveel moge lyk gezorgd. Beide schepen hebben dubbele bodems en waterdichte schotten, zoodat zij blijven drijven, zelfs indien door beschadiging van den buitenwand eenige afdeelingen onder water zouden loopen Alle reddingsbooten zyn - en hebben zooveel plaats, dat zij in geval van nood, alle passa giers, alsook de bemanning aan boord kun nen nemen. Vier dezer reddingsbooten zijn voorzien van draadlooze telegraphie. Dank zij een hieuw systeem kunnen alle reddings booten in een minimum van tyd te water worden gelaten. De beide schepen worden zoo geriefelyk mo gelyk ingericht. Bekende Duitsche architec ten en kunstenaars zooals de heeren F. A. Breuhuis, Dusseldorf,, Prof. Bruno Paul, Berlijn, Dr. Rudolf Alexander Schroder, Bre men, Dr. ir. Paul Hoffman, Bremen zullen aan deze inrichting hun medewerking verlee- nen. Elk schip beschikt over een groot zonne dek, waarop naar hartelust aan sport zal kunnen worden gedaan. Bovendien bevindt zich zoowel aan boord van de „Bremen" als van de „Europa" een groot zwembad. Iets nieuws is het restaurant, waarin de passa giers „a la carte" zullen kunnen eten. In alle keukens der beide schepen wordt alleen op electrische kachels gekookt, waardoor natuur- lyk een maximum aan reinheid wordt be reikt. De „herfst der techniek" te Berlijn In den aanstaanden Herfst zullen een reeks belangrijke technische tentoonstellingen te Berlijn worden georganiseerd. De voor naamste hunner vinden op volgende data plaats Van 23 tot 28 Augustus: Beriynsche Meu- bsl-Messe. Van 31 Augustus tot 9 September: Groote Duitsche Radio-tentoonstelling Van 7 tot 16 September: Internationale Bureau-tentoonstelling („I.B.A.") Van 7 tot 28 October Internationale Lucht- vanrttentoonstelling („I.B.A.") Van 13 tot 16 October: „Beriyn in Licht". Van 1 September tot 30 October: Tentoon stelling „Bouwen en Wonen". Van 8 tot 18 November: Internationale Automobiel- en Motorfiets-tentoonstelling. Te veel politieverordeningen In het „Berl. Tag." klaagt prof. Hans Pe ters, hoogleeraar te Breslau, steen en been over den ondragelijken toestand tengevolge van het bestaan en van kracht zynde duizen den politieverordeningen, die geen burger en ook geen ambtenaar kent. Elk jaar worden nieuwe verordeningen af gekondigd. doch maar heel enkele- opge heven. Onlangs heeft dt^ Pruisiche minister van buitenlandsohe zaken tegen een van des kundige zijde gedane schatting van het be staande aantal van krachtzynde verordenin gen op één millioen, aangevoerd, dat er op het oogenblik in Pruisen hoogstens 250.000 politieverordeningen bestaan Tot welke toestanden dit kan lelden, blykt o.a. hieruit, dat in het jaar 1910 een ar beider tot drie Mark boete werd veroordeeld op grond van de Waldecksche verordeningen van 1550 en 1730, omdat hij op Witten Don derdag zyn tuin had omgespit. Zoo bestaat er een verordening die strafbaar stelt, wan neer iemand des Zondags gedurende kerk- diensttyd in zijn eigen aan de straat gelegen tuin zyn rozen verzorgt of kersen plukt. In talryke gevallen zijn de verschillende met elkaar in stryd, in welke gevallen een jurist misschien nog een uitweg weet, maar een leek eenvoudig de kluts kwijt raakt. In breede vakkringen wordt dan ook sinds langen tijd ingezien en erkend ,dat deze toe stand onhoudbaar is. Hoe gemakkelyk toch kan eventueel een verordening van het jaar zooveel worden- opgediept en tegen een of anderen ongewenschten persoon gebruikt wor den! Reeds voor 1918 was door het ministerie een onderzoek en schifting gelast van alle politieverordeningen en ook thans houdt men zich hier en daar met zulk onderzoek on ledig. Maar al deze maatregelen hebben slechts geleid tot partieele verbeteringen op kleine schaal. De eenige afdoende oplossing, constateert prof. Peters, is hetgeen de staatssecretaris Abegg heeft voorgesteld, n.l. een wet, die alle politieverordeningen opheft, met de bepaling dat voortaan politieverordeningen slechts zes jaar geldig zullen zijn. Dan moet elke verordening, welke men eventueel wil laten voortbestaan, om de zes jaar weer worden onderzoekt. Burgers en autoriteiten zouden dan gelegenheid krygen kennis te nemen van bestaande verordeningen, hetwelk thans practisch ten eenenmale onmogeiyk is. De typhus-epidemie De „Vorwarts" is nietfal te best te spreken over de houding van de autoriteiten te Pots dam, waar typhusgevallen voorkomen. Het blad klaagt er over, dat niet krachtig ge noeg gewaarschuwd wordt tegen het gebruik van ongekookte melk en van te veel fruit. Blykbaar, zoo merkt het soc. orgaan op, ligt 't in de bedoeling zoo weinig mogelijk rucht baarheid te geven aan de epidemie, ten einde het vreemdelingenverkeer niet te doen ver minderen. Waaraan het blad toevoegt, dat nog steeds melk naar de stad wordt aange voerd uit besmet gebied, hoewel zij onder toezicht wordt gepasteuriseerd. In verband met de typhusgevallen in Wehlau (Oost-Pruisen), verzekert het blad, dat daar vele personen zijn aangetast door de ziekte. De ziektehaard is een boerderij in de nabyheid, waar een typhuspatiënt nog verschillende dagen de koeien heeft gemol ken. Thans is het gelukt, alle lijders te isoleeren, zoodat men hoop heeft de besmet ting tot staan te brengen. De reis opgegeven De motorboot „Benfield", waarmee drie jongelui een week geleden New-York verlie ten om naar Spanje te varen, is te Hamilton (Bermuda eil.) aangekomen. Besloten werd de reis wegens het slechte weer op te geven. De Holl. My van Landbouw houdt haar alg. vergadering op Woensdag 12 September in „het Wapen van Medemblik" aldaar. In de vacatures W. Slooten te Haarlemmermeer, O. Dekker te Barendrecht, W. Groot te Alk hoofdbestuursleden worden gekozen. De heer nujar en P. Jas te Dubbeldam zullen nieuwe Smeding (Schagen) -al een lezing houden over den proefpolder, gevolgd door een ex cursie naar Andijk. De gezamenlijke Limburgsche mijnen pro duceerden gedurende de maand Juli 938.164 ton steenkolen. Het totaal aantal arbeiders bedroeg op 1 Augustus j.l. 24.244 onder- en 9593 bovengrondsch, totaal 33.837. De pro ductie is in de maand Juli, vergeleken by de daaraan voorafgaande maand, gestegen met 24.281 ton en vergeleken by dezelfde maand van het vorig jaar met 131.945 ton. Het totaal aantal arbeiders is, vergeleken bij den lsten Juli, met 17 vermeerderd. ZATERDAG 25 AUGUSTUS HILVERSUM 1071 M» 12.302.00 Lunchmuziek door het Trio Courtel. 2.004-00 Aansluiting van het Theater Tuschinsky te Amsterdam. Concert doof het theater-orkest o. 1. v. Macx Tak. Optreden voor solisten. „The ramblers", dans-orkest o. i. v. The Uden Masman. 4.005.30 Aansluiting van het Kurhaus te Scheveningen. Dansmuziek door Jack Raymond's orchestre en Casanova et ses Argentines. 6.007.45 Concert door het Omroep-orkest o. 1. v. Nico Treep. Paul Pul bariton. Egb. Veen a. d. vleugel. Tot slot een operetteprogramma. HUIZEN 340,9 M. Na 6 uur 1870 M. (Uitsluitend K.R.O.-uitzendingen). 12.301.30 Lunchmuziek door het Trio „Winkels". 5.307.00 Gramofoon- muziek. 7.458.15 spr. Dr. C. Hoffman uit Gouda De heksenwaag te Oudewater. 8.15 Concert. Mevr. Dido Zuidberg. Jkvr. Strick v. Linschoten zang. Het K.R.O.-orkest o. 1. v. M. v. d. Ende. DAVENTRY 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 1.20 2.20 A. Brown's kwintet. 3.50 Orkestconcert. E. Ri chards tenor. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dans muziek. 6.50 Nieuwsber. 7.15 Muziek. 7.20 Omroep-bespreking. 7.35 De liederen van Moussorgs- ky voor sopraan. 7.50 Lezing Are you in your ele ment 8.05 Ida Chrispi Liedjes. 8.20 Concert Het militair orkest en A. Lilley sopraan. R. Chivers bariton. 9.35 Mr. Thornton Wilder leest voor uit zijn stuk „Leviathan". 9.50 Nieuwsber. 10.10 „Djnni and bitters", vroolijke scènes van Seyler. Muziek van Milton en Pépper. 11.1012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 12.50—2.10 Gramofoonmuziek. 5.055.50 Dansmuziek. 8.50 11.20 Concert. Orkest o. 1. v. Hr. Renauld. Vocale en instrumentale solisten. LANGENBERG 469 M. 12.301.10 Mechanische muziek. 1.252.50 Orkestconcert. 6.207.15 Concert. Dubbelmannenkwartet „Beethoven". A. Ah- renspiano. 8.059.05 Hermann Löns-viering. F. Castelloe causerie. H. Munk liedjes bij de luit. 9.10 Vroolijke avond. Daarna tot 1.20 Dansmuziek. KöNIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. (ZEESEN) 12.205.20. Lezingen. 5.206.20 Orkestconcert. 6.208.05 Lezingen. 8.35 „Der Humor liegt auf der Strasse", causerie. Daarna concert op twee piano's. 10.5012.50 Dansmuziek. HAMBURG 395 M. 5.20 Orkestconcert. Operette's» 6.20 Orkestconcert. 8.20 Uurwerk, blaasbalg en motor, mechanische muziek. Daarna dansmuziek tot 11.20. BRUSSEL 509 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Or kestconcert. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.50 Concert voor cello en piano. 9.2010.35 Concert in het Kur haus Ostende. Extra verlof voor dienstplichtigen Blijkens een dezer dagen te verwachten legerorder kan aan de dienstplichtigen, die als „bijzondere vrijwilligers" zijn geregistreerd en voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst zyn, indien zij zulks wenschen, op 27 September 1928 extra verlof worden ver leend naar 's-Gravenhage tot het bijwonen van den Nationalen Landstormdag 1928. Poincaré benut zijn vacantie met het vast stellen der nieuwe cijfers. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND CHRISTIAAN HUIJGENS, 23 8 v. Batavia te Amster*- ENGGONO 33/8 v. Hamburg te Amst. KON. NED. STOOMB.-MAATSCHAPPIJ ADONIS 22/8 v. Cadix n. Bonanza. BERENICE 22/8 v. Catania n. Messina. DOROS 23/8 v. Lissabon te Amst. ERATO, Kopenhagen n. Amst., pass. 22/8 Brunsbutteb HELDER 2?/S V. Hamburg n. Amst. JLOS 32/8 v. Malta n. Venetie. NEPTUNUS 22/8 v. Ceuta te Cadix. NERO 23/8 v. Bordeaux te Amsterdam. VULCANUS 22/8 v. Napels n. Torrevieja. HALCYON LIJN STAD AMSTERDAM, Z. Amerika naar Rotterdam, pass 22/8 Duessant. STAD HAARLEM 17/8 van Buenos Ayres te Rosario STAD VLAAPD.NGFN 22/8 van Hamburg te Buenos Ayres. HOLLAND—AFRIKA LIJN HEEMSKERK (thuisr.) 22/8 te Marseille. MELISKERK (uitr.) 22/8 van Port Soedan n. Mombassa. NIJKERK 21/8 van East London naar Port Elisabeth. RIETFONTEIN 22/8 van Rotterdam te Bremen. SPRINGFONTEIN (thuisr.) 22/8 van Las Palmas Duinkerken. SUMATRA (thuisr.) 20/8 te Dar-es-Salaam. V OLLAND—AMERIKA LIJN BURGERDIJK 22/8 van Baltimore te Norfolk. EDAM 23/8 van New Orleans te Rotterdam. GLAMORGANSHIRE, Rott. n/d. Pacifickust 20/8 vaa Los Angelos. NEBRASKA 19/8 van Seattle te Portland (O.) NICHTEROY van Rott. naar Portland (Ore) 22/8 te Colon ROTTERDAM Rott. naar New York 23/8 v.m. 2 uur van Southampton. SPAARNDAM, Rott. naar New-Orleans, 22/8 van Coruna HOLLAND—AUSTRALIë LIJN ARENDSKERK (uitr.) 23/8 te Melbourne. SOMARINDA (uitr.) 23/8 van Antwerpen. „„„-"POLAND—OOST-AZI8 LIJN OLDEKERK (uitr.) 32/8 te Port Said. JAVA—NEW YORK LIJN BLOMMERSDIJK Java naar New-York 21/8 te Algiers* 4 ROTTERDAMSCHE LLOYD ENG thuis:.) 22/8 van Gibraltar. (thuisr.) 23/8 te Londen. TAPANOELI (thuisr.) 21/8 van Singapore. EMZETCO LIJN JONGE ANTHONY, Malaga naar Rotterdam pass. 23/8 Gibraltar. NEDERLANDSCHE SCHEPEN ALPHARD 22/8 van Las Palmas, Villa Constitution naaf Gligo. AMSTEL 23/8 Brunsbuttel gep. Rott. naar HernozancL ANNA ms., 21/8 van Stralsund te Altona. DANKBAARHEID, Velvis 21/8 van Horsens te Hambujg DRIE GEBROEDERS, Vos, 20/8 v. Harburg n. den. DUBHE 22/8 van Montreal naar Rotterdam. EEM 21/8 van Sikea naar Rotterdam. EIBERGEN 22/8 van Wabana naar Rotterdam. ELISABETH, Post, 18/8 van Harburg naar Skiva. ESPERANCE ms., 21/6 te Cuxhaven. FUERLAND en VLAANDEREN, sleepb. 22/8 van Suez Tyne naar Abadan, met een droogdok. GERDA, ?s. 2X '8 Klagshamn te Hamburg. GRONINGEN, sleepb. met een rotsbreker 22/8 van Ren frew naar Palermo. HARMONIE, Visser 21/8 van Randsburg te Hamburg» IDA ms., 21/8 van Sonderborg te Altona. JANTJE R., ms., 18/8 van Wiebach te Rochesttr. JANTJE Pott. 21/8 Kolding te JHamburg. JOHANNA 22/8 van Blyth m/d. Ondermiinding. LEONORA 21/8 van Hamburg te Rouaan. MAASDIJK 16/8 van Buenos Ayres te Rosario. MAASHAVEN 16/8 van^ Stettin naar Kirkenes. MAASHAVEN 22/8 Lödingen gep. Stettin naar Kirkenaes MARGINA ms., 16/8 van Lubeck te Reval. OCEAAN, De Winter, 21/8 van Gefle te'Trangsund. PIETJE, Roelfs 20/8 van Harburg naar Groningen. PIONIER ms., 21/8 van Horsens te Altona. RIJSWIJK 22/8 van Newcastle naar Bilbao. SCHIE 23/8 Brunsbuttel gep. Lulea naar Rotterdam. WIF.RINGEN 21/8 van Las Palmas naar Huelva. ZEELAND, sleepb. met lichter „Neerlandia", 22/8 Wight gep. Gheiness naar Sharpness. ^ONNEWIJK 22/8 van Montreal naar Rotterdam. Doorluchtigs te meesteres, ik ontken niet den buitengewonen tegenstand van deze Christenen. Maar deze kracht putten zy ongetwyfeld uit een of andere tooverbron. Neen, antwoordde Octavia, dat is niet waarschijnlyk. Ik wil niet dieper ingaan in dit geheim. Ik constateer slechts, dat wy verminderen en zy toenemen: ik zal er mijn taak niet minder om vervullen, maar wat zullen zjj doen, die na ons komen? Silvia had door dit onderhoud niet pre cies bereikt, wat ze wilde. Zij wekte de waak zaamheid van de Groote Meesteres op, maar deze werd niet toornig en koesterde ook geen vooringenomenheid, en juist dit wenschte ze niet. Zij meende een grooteren invloed op den geest van Octavia uit te oefenen, en haar naar haar wil te kunnen laten handelen. Dit soort wraakzuchtige trouweloosheid, te goed onthuld door Flora, was haar niet voldoende, en daarom stelde Silvia zich dus tevreden met te antwoorden, dat de door luchtige meesteres te goed was, maar dat zy haar plicht had gedaan door haar de oogen te openen voor de dwalingen van een jong meisje, dat met groote schreden haar on dergang tegemoet liep en na deze woorden trok zy zich terug. Gedurende dit gesprek, waarvan zy den ernst niet kon vermoeden, dacht Flora aan Segearix. zy verkeerde ln een toestand, waarin de onzinnigste daden haar nog na tuurlijk schenen. Laat in den avond Claudius bij haar te laten komen op geheimzinnige wijze, onder het slecht aanvaardbaar voor wendsel van haar bloemen te brengen, was het niet met het gevaar spelen? Maar ze hield van roekeloosheid, ze vond er een bitteren smaak in, een middel tegen de verveling: zij probeerde zich slechts moeilijkheden te scheppen, om ze des te beter te trotseeren. Daar ze niet dy-ect met den vreemdeling kon correspondeeren, en daar ze hem niet ln een bevriend huis kon ontmoeten, wilde ze weten of hij Suzanna werkelijk beminde en een laatste middel gebruikte zy om tyding over hem te bekomen. Claudius, wiens aard en voorzichtigheid zy kende, scheen haar de beste berichtgever, niet alleen om haar te vertellen wat hy wist, maar ook wat hy zou hebben begre pen en opgemerkt. Dezen keer wist zy van te voren, dat de ambtsbezigheden haar riepen om een deel van den nacht te waken. Zij begaf zich eenigszins gehaast naar Julia, die zij. moest aflossen en waarvan zy met Camilla nog het meeste hield. Haar witte gestalte teekende zich plotse ling op den drempel af en de Vestaalsche maagd, die het vuur bewaakte, riep, het hoofd wendend, uit: Gy hier! Nu al? Ge zyt veel te vroeg! Is het nog geen tijd, zeide Flora. Dan zal ik wel weer terugkomen, indien het nu te vroeg is. Neen, neen, neem maar mijn plaats in. De stilte en eenzaamheid lijkt mij niet zoo aangenaam. zy pookte het vuur op, stond op, want volgens gewoonte was ze geknield, en ver trok. Flora bleef alleen. Dezen keer verkortte een angstige spanning den tijd en de ver veling. Indien zy ongeduldig luisterde naar het lawaai, dat van het Forum opsteeg, dan was het i» de hoop een bekende en vlugge stap er uit te onderscheiden. De poorten waren stevig gesloten. Flora vergat niet ze te openen. Zij schoof de gren dels op zy en wierp een nieuwsgierigen blik naar buiten. Het ^beurde niet dikwijls, dat ze, by maanlicht, op den dag de drukste plaats van Rome, mocht aanschouwen. Nu was de Via Sacra leeg, de rookende lantaarns weldra zouden ze worden uit gedoofd brandden nog bij den ingang der winkels; de schaduw der pijn- en palmboo- men teekende zich af op de straatsteenen. Een doorzichtige damp verhief zich boven den grond en werd voortgedreven door den zeewind. De Vestaalsche maagd huiverde, toen ze dezen gevaarlijken wind gevoelde. Zij keek omhoog en ondanks den nevel, onderscheid de zij den diep blauwen hemel, de maan met een kring omringd en vaag de sterren. Er kwam niemand. Zij wilde niet onder de galerij, die het kleine gebouw omgaf, wachten. Zachtjes duwde zij de poort toe, onver schillig keek zij naar het steenen altaar, be klagenswaardig en ruw als een offersteen en het knetterende onheilspellende vuur. Zij boog het hoofd, meer dan ooit overtuigd van de nietVheid van deze zinnebeelden. Op dit oogenblik meende zy eenig leven te hooren, iets als het kraken van stof. Zij schoof het gordijn, dat de binnendeur ver borg op zy, maar ze zag niets. Een diepe stilte heerschte rondom. Ik heb me vergist, zeide ze zacht, het was slechts de wind. Het lange wachten begon weer opnieuw. De vlam laaide regelmatig op, en het leven dig schijnsel verlichtte de witte kale wanden. De Amata voelde haar ongeduld toenemen. Nu eens zat ze onbeweeglijk, het hoofd ge bogen, aandachtig luisterend, dan weer liep zij door den tempel, met koortsachtige op gewondenheid. Daar ze het tenslotte niet langer meer kon uithouden, ging ze weer naar de poort en opende haar voor de twee de maal; tegelijkertyd overtuigde zij zich, dat het vuur nog goed brandde en dat er voldoende hout op den haard lag. Vijf of zeg treden scheidden haar van den gewonen weg; drie er van daalde zij af en bleef toen staan. Het was een daad, zooal niet onbezon nen, dan toch op zijn minst zeer vreemd. Maar bij haar gingen moed en ontroering te zamen, redeneerden niet meer, en boven dien dacht ze et niet aan om terug te kee- ren. Eenige oogenblikken gingen aldus voorby, dan zag ze in de verte een gedaante. Flora herkende den loop van Claudius. Heel voorzichtig bereikte hij den tempel, maar beneden aan de trap bleef hij onbe- weeglyk staan, daar hij den drempel niet wilde overschrijden. De Amata daalde ook de andere treden af, schreed verscheidene passen verder en was dus geheel buiten den tempel. Dan schoof zy even haar sluier op zy en maakte een gebaar met de hand. Claudius bood haar een rose lelie aan, be vende op haar langen steel, terwijl hij zacht jes zeide: Dame, ik meende, dat ik niet meer kon komen. Na u verlaten te hebben, ben ik naar het Pretoriaansche kamp gegaan, maar de bloemen zyn er zeldzaam, ik fc.eb deze eene slechts gevonden. .Verder had de opzichter my noodig op den Aventinus. Ja, ik begryp het, antwoordde ze on geduldig, maar hoe gaat het met Segearix? O, dame, ik heb hem ontmoet, hy maakt het zeer goed. Een levendige vreugde teekende zich op de gelaatstrekken van het jonge meisje. En, hernam ze gejaagd, hebt ge hem gesproken? Zeker, dame, maar toen hy myn lelie zag was hy verwonderd. En wat hebt ge hem geantwoord, ver volgde zy met toenemende opgewonden heid. Dat gij van avond deze bloem wiïdet hebben en dat ik haar zelf moest brengen, ondanks het late uur. Verder heeft my de officier nog een boodschap voor u medege geven en laat hy u groeten. Flora werd plotseling bleek. Zy voelde, dat ze beefde en met onvaste stem vroeg zy: Wat voor een boodschap is het? Hij laat u zeggen, hernam Claudius eenvoudig, dat zijn! verloving met de door luchtige Suzanna, uw bloedverwante, ls vast gesteld op het einde van deze week. De Vestaalsche maagd onderdrukte een schreeuw. Maar daar ze voor geen geld ter wereld Claudius de ontroering wilde laten bemerken, die haar beving, bedwong zy zich en zeide op rustigen toon: Ik dank je, Claudius. Wordt vervolgd, j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6