Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws ■2! TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE 3] De bevolking en bevolkings dichtheid van Nederland §•<8 g»? Het aantal woningen in Nederland Het Koninklijk bezoek aan Drenthe H. M. de Koningin en Prins Hendrik naar Zwolle Het program der R.K. Staatspartij 50CIAAL LEVEN Het 25ste Nationale Mïdden- standscongres te Alkmaar Een geschil over uitkeering van steungelden De ontvluchting der vier gevangenen uit de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen Opschudding in de hoofdstedelijke Kalverstraat Lage waterstand op Rijn en Lek Geplunderd Hij had er niet lang pleizier van Ernstig ongeval Eén ontkwam er nog Het ernstig vliegongeluk te Heerlen Een kapitale boerderij* afgebrand Honderden woningen in veiling De politie was er zelf verbaasd over Een gelukkig vinder Onder bet zand bedolven MARfCTNIEUWS Evenals vorige jaren heeft het Centr al Bureau voor de Statistiek een publicatie het licht doen zien betreffende bevolking en bevolkingsdichtheid van elke gemeente in Nederland, thans naar den toestand op x Januari 1928. Aan deze uitgave is het volgende ontleend Volgens de volkstelling van 1 Januari 1830 •varen in ons land op dat tijdstip woonachtig 1.278.046 mannen en 1.335,441 vrouwen, in totaal 2.613.487 inwoners, terwijl bij de laatste volkstelling op 31 December 1920 het aantal inwone s bedroeg 6.865.314, n.l. 3.410.262 mannen en 3.455.052 vrouwen. Ook sedert de laatste volks elling is de aanwas der bevolking steeds blijven aan houden, zoodat volgens d bevolkingsregis ters het Rijk op 1 Januari 1928 7.625.938 nwoners telde, n.l. 3.787.913' mannen en 3.838.025 vrouwen. De gemiddelde jaarlij ksche toeneming van 1 Januari 1830 tot 1 Januari 1928 was 1.10 pet. De grootste toeneming werd bereikt in 1923, toen ze 1.78 pet. was. In de laatste jaren beweegt het toenemings percentage zich weer in dalende richting, hetgeen naast schommelingen in het verschil tusschen het aantal gevestigde en vertrokken personen, voor een groot deel moet worden toegeschreven aan daling van het geboorte cijfer. Bedroeg het geboortecijfer in 1921 27.7 per 1000 inwoners, sedert dien is dit cijfer steeds gedaald, zoodat het over 1927 nog slechts bedroeg 23.1. Het aantal vrouwen op 1000 mannen, dat op 1 Januari 1830 1045 bedroeg, :s geleidelijk afgenomen tot 1013 op 1 Januari 1928. Naar groepen van gemeenten bedroeg op x Januari 1928 het aantal vrouwen op 10.000 mannen, in gemeenten met méér dan 100.000 inwoners 10.857 50.000 to 100.000 inwoners 10.805 20.000 tot 50.000 inwoners 10.130 5.000 tot 20.000 inwoners 9.875 minder dan 5.000 inwoners 9.538 Hieruit blijkt, dat in de grootste steden het overwicht der vrouwen het grootst is en dat dit geleidelijk vermindert naarmate de steden kleiner worden, terwijl in de kleinste steden en op het platteland jhet aantal man nen grooter is dan het aantal vrouwen. Op i Januari 1928 telde ons land 1079 gemeenten, als volgt verdeeld naar het aantal inwoners 28 gem. 141 gem. 24.1 gem. 374 gem. 170 gem. 79 gem. S3 gem- 8 gem. 6 gem. met met met met met met met met met 500 501 1001 2001 5001 iooox 20001 50001 meer en tot tot tot tot tot tot tot dan mind. 1000 2000 5000 10000 20000 50000 x00000 100000 mwoners inwoners inwoners inwoners inwoners inwoners inwoners inwoners inwoners Op 31 December 1899 luidde deze indee ling in dezelfde volgorde als volgt 48, 190, 316, 364, 133, 46, 16, 4 en 4. Uit deze vergelijking blijkt dat het aantal miniatuurgemeenten aanmerkelijk is ver minderd en da een bevolkingsconcentratie in de steden is waar te nemen. Het aanta' gemeenten, het inwonertal en de dichtheid der bevolking per K.M.2 land, van de verschillende provinciën op 1 Januari 1928 blijkt uit het volgende overzicht. Provinciën Noord-Brabant Gelderland Zuid-Holland Noord-Holland Zeeland Utrecht Friesland Overijsel Groningen Drente Limburg c 3 a c <D SC l62 112 183 127 I09 72 43 59 57 34 X2X 'J2 4 w 8 *t3 .5 w J2 '3 zü Ai •a 73 «5 Q 837.158 805.662 1.872.3x6 1.440.599 249.463 388.7S8 402.785 493-770 390.946 222.786 521.662 168.3 160.3 637.5 521.9 136.1 285.1 125 147.2 170.9 83.7 237-8 Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt de volgende cijfers mede omtrent de toeneming van het aantal woningen in Neder land. I. Gereedgekomen woningen. II. Onbewoonbaar verklaarde, gesloopte en aan haar bestemming onttrokken woningen III. Netto-vermeerdering van den woning voorraad. I II III 1928 t Juni 4.557 494 4.063 Mei 4.609 608 4.001 April 4.593 682 3.911 Maart3.719 515 3.204 Februari 2.868 663 2.205 Januari 2.930 502 2.428 1927: December3.112 789 2.323 November3.730 553 3.177 October4.900 587 4.313 September5.167 660 4.507 Augustus 4.188 455 3.733 Juli.4.287 509 3.778 Juni 4.430 517 4.013 Het Haagsche correspondentiebureau meldt: Van bevoegde, zijde wordt ons ver zocht mede te deelen, dat de berichten in de dagbladen betreffende het aanstaajid Koninklijk bezoek aan Drenthe voorbarig en onjuist zijn- H. M. de Koningin en Prins Hendrik zul len Woensdag 5 Sept. een bezoek brengen ons stembusprogram zal voorkomen. Bij ■andere punten plaatsen we een vraag- teeken. Maar we gaan op dien inhoud thans niet verder in. Voor ditmaal beoogden we slechts te doen uitkomen, dat het R. K. ontwerp- program ook thans, evenals de laatste jaren jen evenals bij de andere rechtsche partijen, aan de tentoonstelling voor land- en tuin- wedfer gsheel zelfstandig d.i buiten overleg bouw-handel-nijverheid en electriciteit m<34^oepen- tot stand kwam En c r, voorts, dat het geen aanwijzingen verschaft, f^d S.™ omtrent hetgee/men aan °R. I zijde denkt gehouden wordt. De opening geschiedt Dins dagmiddag 2 uur door den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. j nopens den weg waarlangs deze verlangens verwezenlijkt zullen worden. In zooverre beantwoordt het volkomen aan hetgeen wij verwacht hadden. Een meening van anti-revolutionnaire zijde. Onder den titel „Het R. K. Program" wijdt „De Staandaard" een hoofdartikel aan het nieuwe concept-program van onze R. K. Staatspartij. Na er op gewezen te hebben, dat het ont werp een zelfstandig karakter draagt, d.w.z. dat het opgesteld is buiten eenig overleg met andere partijen, schrijft het A. R. hoofd orgaan o.m.: Dit blijkt op meer dan één punt. Zoo o.a. bij den aandrang om art 177 der Indische Staatsinrichting (het oude art. 123 R. R.) uit de wetgeving te verwijderen. Immers is het bekend, dat men van C. H. zijde de be- Prae-adviezen Op het 25ste Nationale Middenstands congres, dat op 5 en 6 September te Alkmaar zal gehouden worden, brengt de heer S. P. Lips, penningmeester van den Kon. Ned. Middenstandsbond een prae-advies uit over Het ontwerp van wet tot wijziging van de Ziektewet. De heer Lips komt daarbij tot de volgen de conclusies: le. De verplichtingen voor de werkgevers voortvloeiende uit art. 1638c B.W. en de door de werkgevers vrijwillig getroffen aanvullende voegdheid der Overheid in Indië om zich, tot 1 voorzieningen bij ziekte hunner arbeiders, zekere hoogte, regelend met den zendings- gaan thans reeds aanmerkelijk verder, dan w. ..n i 4] X 444 i~ Ia tovi vi inl tv r 11 v >-1 on-oimn i. -tv. arbeid in te laten, niet wii prijsgeven. Maar ook de aanhef der eerste paragraaf wijst in die richting. Handhaving zoo vangt deze paragraaf aan „handhaving en doorvoering der Katholieke Staatkundige beginselen in wetgeving en bestuur". Vraagt men wat die Katholieke Staatkundige be ginselen inhouden, dan zal men ten ant woord ontvangen, dat dit de Staatkundige beginselen der Katholieke Staatspartij zijn en dat deze van ouds er op gericht waren de Christelijke grondslagen van ons volksleven te handhaven en, zoo mogelijk, te verster ken. En de verwijzing in het bijzonder, naar de noodzakelijkheid om het gezag hoog te houden; om huwelijk en ouderlijke macht niet te verzwakken; om de openbare onzede lijkheid te bestrijden, bevestigt ongetwijfeld die opvatting. Maar dat neemt toch niet weg, dat het R. K. ontwerp-program, juist door die tot heden niet gebruikelijke woordkeus, ietwat hun aandeel in de verplichtingen, welke de Ziektewet op zou leggen. Voor zoover de voorziening bij ziekte voor arbeiders onvol doende geacht moet worden, is dit uitsluitend te wijten aan het feit, dat die arbeiders zélf in verzuim zijn. 2e. Ziekterisico voor de arbeiders en het risico van ziekengeldbetaling voor den werk gever zijn twee volkomen ongelijksoortige risico's. 3e. Het risico van ziekengeldbetaling is voor den werkgever in het algemeen géén object van verzekering. Verzekeringsdwang ten aan zien daarvan beteekent het leggen van over bodige improductieve lasten op het bedrijf en is daarom niet te aanvaarden. Volkomen vrijheid dient voor den werkgever geschapen te worden, het geldrisico, als tot nu toe, zelf te dragen. 4e. Aan het in de wet neergelegde beginsel van paritetisch dragen der kosten, behoort een uitvoering gegeven te worden, welke dat meer apart staat dan bij vorige gelegenheden beginsel niet tot een wassen n(Lus maalct. wel het geval was. Door de invoering der Evenredige Ver tegenwoordiging is natuurlijk in den ouden toestand vanzelf een ingrijpende wijziging ontstaan. Vóór 1918 placht men voor de stembus tot overeenstemming te komen, om trent den hoofdinhoud van de stembuspro grams. Verkregen de partijen, die op zulk een min of meer gemeenschappelijk program opgetrokken waren, bij de stembus de meer derheid, dan wist men vooruit vrijwel wat er, na die stembus te gebeuren stond. Dat gemeenschappelijk optreden behoort tot het verleden. Ieder ordent zijn eigen slagorden, ieder trekt onder eigen vaandel op en wacht dan maar tot de kruitdampen opgetrokken is om te zien wat er gebeuren gaat. Of, om het anders te zeggen, voorheen oefenden de kiezerseen zekeren invloed uit op de vraag of er, na de stembus, met andere partijen zou worden saamgewerkt en, zoo ja, met welke. Thans spreken de kiezers daarover niet of in veel geringer mate mee. Het zijn de gekozenen der partij, die straks geroepen worden op dit punt, vrijwel zelfstandig, een beslissing te nemén. In hoeverre die nieuwe toestand beter of slechter is dan vroeger, daarover Is mee- ningsverschil toelaatbaar, maar welke mee ning men ook toegedaan is, het feit der ver andering blijft. Het ligt in den aard der E.V. zelf, dat de partijen bij de stembus in isole ment, d.i. zelfstandig optreden; dat vooraf gaand overleg tusschen partijen in het land al minder plaats zal grijpen; dat de gekozen Kamerfractie straks geheel zelfstandig voor beslissingen van dezen aard komt te staan. Toch behoeft de toestand er niet toe te leiden, dat de kiezers van eiken invloed op den gang van zaken verstoken blijven. Zoo Het afhouden der halve premie door den werkgever van den werknemer, is zuivere theorie en is, althans voor de groote massa der middenstanders-werkgevers, practisch onmogelijk vol te houden. Premieverrekening tusschen werkgever en werknemer is derhalve niet te aanvaarden als een ernstig bedoelde poging om de arbeiders de helft van de ziekteverzekering te laten betalen. Een betere oplossing is te vinden, door aan ieder van de beide parijen de zorg voor een deel van den in de wet genoemden termijn van 26 weken toe te wijzen. Maatregelen tegen flesschentrekkerij De heer R. J. Koopmeinders, directeur van het bureau der Rotterdamsche Midden- standsvereeniging „Handel en Nijverheid", zal een rapport uitbrengen over„De strafbedrei ging tegen den flesschentrekker". Aan dit rapport is het volgende ontleend: Er bestaat seen grootere belemmering voor het instandhouden van den reëelen klein handel dan oneerlijke concurrentie. Hij wordt erdoor kapot gemaakt. Van haar ontstaan af heeft dan ook de middenstandsorganisatie geijverd voor het verkrijgen eener strafbepaling als middel om dien kanker van den reëelen handel te kun nen beteugelen. Na ongeveer 17 jaren van onafgebroken werken en streven, waarbij mr. p. j, m. Aal- bese aan de spits stond, is dit doel eindelijk in 1915 bereikt. Door de toevoeging van art. 328bis aan het Wetboek van Strafrecht was voor den middenstand het middel aanwezig, waarmede de oneerlijke concurrentie belang rijk kon worden beteugeld. Dat is nu ongeveer 13 jaren geleden. En heeft onze Deputatenvergadering van 1922weike resultaten heeft onderwerpelijke straf- en dit werd gehandhaafd in 1925 wel degelijk hare wenschen omtrent saamwer king met andere partijen kenbaar gemaakt. bepaling in den loop van die jaren gebracht? Juist in die jaren heeft de oneerlijke con currentie een omvang gekregen, zóó, dat rij Zoowel bij de besprekingen over de Ka- den eerlijken handel ernstig bedreigt en hem binetsformatie van 1922, als bü die van 1925, ajs bet ware dwingt mede te gaan doen aan is met de wenschen der Deputatenvergade- j be(. bedriegen en misleiden van het koopend ring rekening gehouden. De A. R. kiezerspUbiiek hebben zich vooraf uitgesproken over een saamgaan der rechtsche partijen en de Ka merfractie heeft in den geest van die uit spraak gehandeld. Het cadeaustelsel, de z.g.n. uitverkoopen, de reclame, een en ander in duizend variaties, dit alles berust voor een beduidend deel op misleiding van het publiek, en is tot nadeel Of wij thans hetzelfde kunnen doen als in van den eerlijken handel. 1922 en 1925, is nog een open vraag. De toestand is voor ons wel ietwat gewijzigd. Wij hebben alles gedaan om die saamwer king te behouden. Dat zü verbroken werd, is niet onze schuld. Wij zijn te allen tijde bereid een hernieuwing ervan ernstig onder het oog te zien, doch de eerste stap kan bezwaarlijk door ons gedaan worden; we Het wapen, dat ons in de handen is gedrukt is den vorm van art, 326a W0tbvan Straf recht, moet ook gebruikt worden, anders is dit doelloos en waardeloos. Iedere winkelier is het aan zichzelf en aan zijn standgenooten verplicht om van elk geval van flekschentrekkerij, waarvan hij de dupe is geworden, kennis te geven aan het hoofd kunnen ons moeilijk opdringen aan hen, die van poiitje jn zijn gemeente. Het is vanzelf van de verbreking der saamwerking oorzaak sprekend, dat dit niet altijd tot vervolging aanleiding zal en kan geven. Dienen dezen daarover een klacht in bij den Officier van Justitie, b.v. op grond van be- leediging, smaad of laster, en wegens on kundigheid in dit opzicht van vele besturen van organisaties zou dat geen wonder zijn dan moet wettig en overtuigend bewezen min uit afgeleid. Immers wil het program worden wat men openlijk beweert, alsmede waren Maar juist daarom is ons oor wel gespitst op wat anderen zeggen, en daarom ook heb ben we het R.K. program eens bekeken met het oog op het herstel dier samenwerking. Het program zelf zegt er niets van. Vaardige exegeten hebben het er niette- dat de putlicatie geschiedde in het alge meen belang of ter noodzakelijke zelfver dediging. vasthouden aan het parlementair-constitu- tioneele stelsel. Dat sluit ook in het hebben van parlementaire Kabinetten, die hier te lande alleen te vormen zijn op den grond slag van saamwerking van partijen. Daar naast wil het handhaving en doorvoering van de Christelijke beginselen in de Staat kunde. En als men die twee nu saam- neemt, dan komt men, zoo is de redeneering, uit bij een saamgaan van de drie rechtsche partijen. Het is mogelijk, dat deze exegeten het bü j Fabl. stork te Hehgelo heeft zich tusschen het rechte eind hebben. Maar wij zün vaphet hoofdbestuur en het afd.-bestuur van meening, dat over zulke gewichtige aange- >>st. Lambertus", den R.K. Textielarbeiders- legenheden, indien men althans ook den bond> over uitkeering der stungelden een In zake ..et conflict bij de Kon. Weefg. kiezers gelegenheid wil schenken hunne in zichten kenbaar te maken, duidelijker taal behoort te worden gesproken, dan waarmee sommige uitleggers van den tekst van het meeningsverschil voorgedaan, dat tot schor sing van het afd.-bestuur en tot in beslag neming van het als steungeld gevoteerde be drag van 1500. heeft geleid. Dit bedrag is R. K. stembusprogram zich hebben tevreden inmiddels jn de bondskas teruggestort, gesteld. De afd. stelde zich op het standpunt, dat We bedoelen daarmee niet te zeggen, j het hier 'n uitsluiting betrof, die wel degelijk dat het program zelf de meest geschikte haar leden in aanmerking deed komen voor plaats is om zulke mededeelingen of be- uitkeering uit de weerstandskas. Het hoofd schouwingen onder de aandacht der kiezers te brengen. Dat deden wü zelf ook niet. Wij gaven in 1922 onze meening in een reso- luitie van de Deputatenvergadering, nadat het stembusprogram zelf was vastgesteld, doen op velerlei andere wijze. Maar meer Men kan dat zoo doen en men kan het duidelijkheid op dit punt moet geen overtol lige weelde geacht worden. De inhoud van het program omvat veel. Meer dan in een 4-jarige periode naar alle waarschünlijkheid kan worden tot stand gebracht. Tenzij de omstandigheden buiten gewoon gunstig mochten zün. Onder dat vele is heel wat, dat, zü het in andere omschrijving, vermoedelijk ook op bestuur bestreed dit standpunt en wenschte uitkeering uit de werkloosheidskas. Waar het voor verschillende arbeiders een verschil maakt van vier tot zelfs over de tien gulden per week, daar men uit de weer standskas een kindertoeslag uitkeert van 1.50 per kind, welken toeslag de werk- loozenkas niet kent, wenschte het afd.-be stuur den uitgesloten arbeiders uit de bonds kas een aanvulling te geven tot een bedrag, waarop volgens haar standpunt hare leden recht hebben. Hierop heeft het hoofdbestuur bovenomschreven stappen gedaan. Het afd.- bestuur overweegt sterk de zaak bü den kan tonrechter aanhangig te maken, teneinde een gerechtelüke uitspraak uit te lokken. EEN DER UITBREKERS GEARRESTEERD HU vertelt, hoe de ontvluchting heeft plaats gehad Het onderzoek in verband met de ont snapping der vier gevangenen uit de straf gevangenis te Scheveningen wordt üverig voortgezet. De proeven welke in de zieken zaal van de strafgevangenis zijn genomen, hebben aangetoond, dat de tralies in een betrekkelijk korten tüd konden worden door gezaagd, mits men goed materiaal gebruikt. Echter maakt het dan een vrij groot ge- druisch, dat büna niet onopgemerkt geble ven zou kunnen zün. Een factor, welke echter ook in rekening gebracht moet worden is, dat het in den nacht van de ontvluchting zeer onstuimig I weer is geweest. Het is niet onmogelijk, dat het geloei van den wind en het gekletter van den regen de gevangenen goed geholpen hebben bij hun poging, om te ontvluchten. Echter vindt bij de politie al meer en meer veld de meening, dat een der bewakers betrokken moet zün geweest. Het onderzoek wordt dan ook in die rich ting voortgezet. Ook werd nog de aandacht der politie gevestigd op het feit, dat een 20-tal losse werklieden dezer dagen aan de bijzondere strafgevangenis werkzaam zün geweest, als timmerlieden, stucadoors, enz. De directeur wilde voor dit werk z.g. vaste werklieden hebben, maar om bezuinigings redenen zond men door tusschenkomst van de arbeidsbeurs losse werklieden. Ook in deze richting stelt de politie een onderzoek in. Een der vier uit de Byzondere Strafge vangenis te Scheveningen uitgebroken ge vangenen, de Belg J. Gendens, is gisteren avond te Voorschoten gearresteerd. Omtrent deze arrestatie wordt uit Leiden aan de „Msb." nog het volgende gemeld: Omstreeks 6 uur ontdekte de landbouwer v. d. K., wonende aan den Leidschen weg te Voorschoten tusschen de Vink en de Zilverfa- briek, dat een onbekend persoon in zijn hooi berg was. Hij was gekleed in een bruine broek en kiel. Aangezien deze niet een van de gewone bekende zwervers was, liet hü oogen- blikkelijk de politie waarschuwen en zond per fiets een jongen naar den chef-gemeente- veldwachter v. d Meer, die in het Vernedepark woont. Deze vermoedde dadelijk, dat het een van de ontsnapte gevangenen was en ver zocht den jongen even door te rijden naar zijn veldwachter Hilgersen, die aan het an dere eind van het dorp woont en dezen mede te deelen, dat hü zoo gauw mogelijk naar de richting Leiden moest rijden. Beide veldwach ters begaven zich toen per rijwiel naar de boerderü van v. d. K. Op weg daarheen kwam deze hen reeds tegemoet en deelde den veldwachters mede, dat de man plotseling de vlucht genomen had, den Leidschen straatweg over, vervolgens over eenige slooten was ge sprongen en zich thans in den Boschhuizer- polder bevond. De chef-veldwachter telefoneerde toen naar de Leidsche marechaussee te Wassenaar, stelde hen van zijn vermoeden in kennis en verzocht om assistentie en langs de spooriü'n naar Voorschoten te komen. Hij zelf en de andere veldwachter hielden toen een wakend oog op den vluchteling, dien zü uit de verte in de gaten hielden. Toen na tien minuten de chef-veldwachter bemerkte, dat politie en marechaussee langs de spoorlijn waren aangekomen, vond hij het oogenblik gekomen om den Boschhuizerpolder in te gaan, teneinde te trachten zich van den vluchteling meester te maken. De veldwachter Hilgersen bleef op den straatweg, teneinde zoodoende te beletten, dat de ontsnapte gevangene daarlangs zou kunnen ontvluchten. Toen de chef-veldwachter zich overtuigd had, dat het breede terrein voldoende was afgezet, had hij ook tevens de zekerheid, dat ontkomen niet meer mogelijk was, omdat dit alleen kon geschieden over een vrij breed water, de Boschhuizerwetering. Hij zag daar aan den kant den vluchteling verborgen in het riet. Op korten afstand van hem gekomen, haalde hü zijn revolver voor den dag, sommeerde hem op te staan en zün zakken leeg te halen, waaraan onmiddellük werd voldaan. Slechts een paar ansichtskaar- ten en eenig scheergereedschap kwamen voor den dag. Inmiddels waren ook de veldwachter Hil gersen en eenige burgers nader gekomen, om zoo noodig assistentie te verleenen. Gevraagd wie hij was, zeide hij dadelük te zijn Jo Gendens en uit de gevangenis te zijn ontsnapt. Hü voegde eraan toe, dat hij zonder verzet zou meegaan en verzocht niet te wor den geboeid. De politie voldeed hieraan. Op den Straatweg gekomen trof men daar een particulieren auto van den heer Slager uit Breda, aan wien werd verzocht rijn auto voor het overbrengen van den arrestant be schikbaar te willen stellen, waaraan deze dadelijk voldeed. Op het politiebureau te Voorschoten aan gekomen, bleek, dat de gevangene uitgeput v/as van honger. Wel had hü nog brood uit de gevangenis meegenomen, doch gisteren was hii zonder eten geweest. Nadat hem brood en melk was verschaft en hü een sigaartje had opgestoken, kwam hij weer op zijn gemak. Inmiddels was van Voorschoten uit, de commissaris van politie van de afd. C. te 's-Gravenhage, de heer Kramers, gewaarschuwd, die ongeveer een uur later den gearresteerde met den politie auto uit den Haag liet afhalen en naar Sche veningen liet overbrengen. Op het politiebureau te Voorschoten heeft G. nog verschillende büzonderheden meege deeld over de ontvluchting. Hü verklaarde, dat de tralies op vier plaatsen waren door gezaagd en dat hij eigenlijk in de cel had mopten achterblijven. Zijn mede-gevangenen zijn vermoedeliik van buiten geholpen aan kleeren en geld. Hij was zonder geld en kleeren en had gehoopt door hen te worden geholpen. Dit is niet ge beurd, want reeds kort nadat ze uit de ge vangenis ontsnapt waren, is hij zijn mede gevangenen kwijt geraakt. Nadat de tralies waren doorgezaagd zijn ze boven naar het dak geklommen en met behulp van vier aan elkaar geknoopte lakens hebben ze zich naar beneden laten zakken op een lageren muur van ongeveer 6 M. hoogte. Daar vandaan hebben ze zich laten afzakken en zijn toen buiten de gevangenis gekomen. Dit was, zeide hii. een zeer moeilijke onderneming. Nadat hij zijn makkers was kwijt geraakt, is hij den geheelen nacht in de duinen blüven rondzwerven en heeft hü zich overdag in de bosschen verscholen, waar hij veel van de stortregens te verduren heeft gehad. Woensdagavond toen de duisternis was ge vallen. heeft hij zijn tocht voortgezet en is toen op den straatweg terecht gekomen. Hij wilde zich naar België begeven. Hij zag echter dat hij den verkeerden weg was in geslagen naar Haarlem en is toen teruggegaan. Ter hoogte van de woning van den landbouwer v. d. K. gekomen, kon hij door vermoeienis niet verder en heeft hij daar 'n schuilplaats gezocht in den hooiberg. Daar heeft hij zich gisteren den geheelen dag schuil gehouden met de bedoeling, als het weer donker was geworden, de richting naar Delft op te gaan. De Kalverstraat te Amsterdam werd Woensdagavond te ongeveer kwart over negen in opschudding gebracht door het vermoeden, dat inbrekers zich toegang had den verschaft tot den juwelierswinkel van den heer Willem J. J. van Pampus, Kalver straat 117. De symptomen waren inderdaad verdacht, zoo vertelt de „Tel." Het rolluik was niet gesloten en ten deele opgeschoven, terwül op de derde verdieping licht brand de. De politie werd gewaarschuwd en van wege het bureau Singel werden in allerijl maatregelen genomen. Een agent en een rechercheur werden voor de deur geplaatst, terwül aan de Rokinzü'de eenige politiebe ambten over een hek klommen en ook op de daken een onderzoek werd ingesteld. Onder het publiek werd reeds gemompeld, dat de vier ontsnapten uit de strafgevangenis te Scheveningen een nieuw misdrijf uitvoerden. Het bleek, dat de heer Van Pampus even te voren was weggegaan. In allerül werd iemand naar het station gezonden en aan den trein naar het Gooi, waar hü woonach tig is, werd zün naam afgeroepen. Het re sultaat was uitnemend: de heer Van Pam pus werd gevonden en ging ijlings terug naar zün zaak. Het was echter kwart 'voor elf, toen de ontknooping kwam. Toen kwam een heer naar beneden en liep regelrecht in de armen der politie. Dit was de persoon, die op de derde etage woonde en niets had kunnen vermoeden van de listen en lagen, die hem, als verdachten inbreker gelegd waren. Het bleek, dat hü bezig was te verhuizen, daar de heer Van Pampus zelf boven de zaak gaat wonen. .Zoo kwam alles terecht en heeft de politie van het bureau Singel laten zien, dat er met haar niet te spotten valt. De af sluiting was om zoo te zeggen hermetisch geweest en als de vier „linke" jongens uit Scheveningen daar aan het opereeren waren geweest, gewis, zij zouden nu reeds weer in de strafgevangenis aan de zeekust opgebor gen zün. Door den lagen waterstand op Rün en Lek heeft zich het scheepvaartverkeer van die rivieren grootendeels naar de Waal verplaatst. De scheepvaart daar ondervindt geen anderen last, dan dat de aanlegplaatsen niet alle even gemakkelü'k te bereiken zün. Te Amsterdam zijn uit een zeiljacht liggen de aan de Koenenkade ontvreemd een schippersjumper, een schemerlamp, 'n hang lamp, een machesterbroek, drie cocosmat- ten, een theelichtje, een ratelomslagboor, een tweeschijfsblok, een scheerdoos met inhoud en een fokzeil (gezamenlüke waarde 35). Uit een ander zeiljacht, liggende aan die kade, werden vijf kussens, twee schoottouwen een primusbrander, een waterketel, een gummicape en eenig timmergereedschap (waarde 25) gestolen. Te Rotterdam ging de 70-jarige kantoor- looper, P. J. v. d. H., voor de firma B. en Zoon van den Schiedamschen Dük op het vrachtgoederenkantoor van het Station D.P. geld betalen. Hij moest ruim 103 gulden terug ontvangen en bemerkte, toen hij het geld natelde, dat hij een dubeltje te weinig had ontvangen. Daarom ging hij naar het loket terug en legde zijn beurs even naast zich. Toen hij het ding weer wilde opnemen, bleek het verdwe nen. De politie werd gewaarschuwd. Deze, we tende dat er voornamelük loopjongens op dit kantoor komen, zond eenige rechercheurs naar verschillende kantoren, waarover deze jongens werkzaam zijn. Bij het kantoor van een firma in de W. van Haemstedestraat werd de 15-jarige T.A. B. aangehouden. De jongen ontkende iets van den diefstal af te weten, doch bleek bü fouil leering de bewuste beurs bij rich te hebben. Al 't geld zat er nog in, behalve een dub beltje, dat de knaap aan een vriendje had cadeau gedaan. Te 's Gravenhage is op de Hooftskade een 84-jarige doove man tegen een transportrij wiel aangeloopen. De oude man bekwam ver schillende ernstige kwetsuren en werd in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis overgebracht. was de heer R. met een pakje bankbiljetten, welke hij van de Nederlandsche Bank had ge haald, naar het oude postkantoor aan de Blaak gegaan en vandaar had hü zich naar een bankinstelling in de binnenstad begeven. Toen hü daar in de rij stond te wachten be merkte hij dat hij zijn pakje bankbiljetten bü het loket op het postkantoor had Taten lig gen. Onmiddellijk keerde de heer R. terug, maar het pakje was verdwenen. Er werd aan gifte gedaan; de heer R. ging naar huis en daar verraste de dienstbode hem met de vraag: „Meneer, hebt u op het postkantoor 'n pakje verloren?" Op de vraag van den heer R. hbe het meisje dat wist, antwoordde zij, dat de politie zoo juist hal opgebeld; het pakje lag op het postkantoor. Daar bleek later dat een oud vrouwtje 't pakje aan den ambtenaar had gegeven. Tijdens afwezigheid der bewoners hadden twee inbrekers zich toegang verschaft tot een woning in de Johannes Verhulststraat. Het lot was hun echter niet gunstig; de po litie had de inbraak in de gaten gekregen en slaagde er in een der inbrekers, een 28-jarig man, te betrappen en te arresteeren; zün makker wist te ontkomen. Wat er vermist wordt, viel niet precies vast te stellen. Te Hoensbroek is de heer L. Custers, het vijfde slachtoffer van de vliegramp te Heer len, begraven. Er was een buitengewone be langstelling van de züde der bevolking. Na de H. Mis van Requiem had de teraardebe stelling plaats. Bü de groeve werd het woord gevoerd door den voorzitter van de R. K. Slagersvereeniging van den kring Brunssum- Hoensbroek. Een familielid dankte voor de betoonde belangstelling. Te Weert is brand ontstaan in de kapitale boerderij van den heer Chr. Haanen. Een stier, twee vaarzen en een vijftal var kens kwamen in de vlammen om. Het huis bleef gespaard; de geheele schuur met den daarin geborgen oogst, landbouw- machinerieën, en akkergereedschap, werd een prooi der vlammen. De brandweer kon geen dienst doen, we gens gebrek aan water. De verbrande goederen zijn gedeelte' verzekerd. De oorzaak is onbekend. De beide woningcomplexen van de woning- bouwvereeniging „Beter Wonen" te Apel doorn, het eerste nabü den Oud-Beekberger- weg in bod staande op 581.700 en het twee de aan den Asselschenweg gelegen en in bod staande op 490.500 zijn in de tweede veiling verkocht (199 woningen) voor 637.000 en (94 woningen)voor 618.500 te zamen f 1.255.500 aan de bouwvereeniging „De Goede Woning." Dezer dagen heeft de politie te Leiden in de Oude Vest, aldaar, met behulp van een sleepdreg van de gemeente-politieboot te Warmond gedregd naar het 2 K-jarig kindje, dat sinds eenige dagen te Leiden wordt ver mist. Het kindje werd echter niet gevonden. Wel werden opgehaald vier ijzeren ledi kanten, drie kinderwiegen, zes rüwielen, een groote partü beddegoed en tal van andere voorwerpen. De politie was zelf verbaasd over dit resul taat. Te Rotterdam heeft de effectenhandelaar J. R. van den Westersingel aldaar aangifte gedaan op het politiebureau aan dé Groote Paauwensteeg, dat hij een pakje inhoudende 22.000 aan effecten had verloren. De heer R. was de Blaak langs gefietst, de Soetensteeg door en door de verkeersdrukte had hij weinig acht geslagen op het pakje dat aan zijn stuur hing. Op het Calandplein echter bemerkte hü plotseling tot rijn schrik, dat het pakje weg was. Den volgenden dag kreeg de Heer R. be richt, dat zekere Roye uit de Gouvemestraat het pakje met zijn kostbaren inhoud, had gevonden. Dit is de tweede keer, zoo vertelt de N.R. Ort. dat de heer R. een belangrijk bedrag verliest en het terug krijgt. Voor den oorlog Twee kinderen gestikt De twee zoontjes van schipper J. Teerd- stra te Schiermonnikoog, die sedert Woens dag vermist werden, zijn dood in een zand kuil gevonden. Bbjkbaar hadden zü een die pen kuil in het duin gegraven en zijn zij zoo bedolven. Woensdagmiddag om 2 uur waren de jon gens, zoo meldt de „Tel." nog, van huis ge gaan en niet meer teruggekeerd. Wel was de hond, die hun vergezeld had, thuisgekomen, zoodat reeds aanstonds vermoed werd dat de kinderen een ongeluk gekregen hadden. Vrijwel de geheele bevolking van het eiland trok er 's avonds en 's nachts op uit om hen te zoeken. Men slaagde er evenwel niet in de jongens te vinden. Nadat ook den geheelen nacht van Woensdag op Donderdag nog ge zocht was zonder resultaat, besloot de bur gemeester telefonisch een politiehond van den vasten wal te laten komen. Donderdagmiddag echter trokken twee leeraren van de Zeevaartschool er nogmaals op uit. Zij beklommen het Witduin en ont dekten daar een gat, dat klaarblükehjk nog voor kort was gegraven. Met een stsk stiet- ten zü op een hard voorwerp, dat bü nader onderzoek een klomp bleek te zün. Spoedig nu kwam ook een voetje bloot. Men deed de vreeselijke ontdekking dat de kleinen hier hun graf hadden gevonden. In tegenwoordig heid van politie en geneesheeren werden de beide lijkjes daarop opgegraven. Vastgesteld werd dat de kinderen door verstikking ge storven waren. Vermoedelijk zijn zü bij het spelen onder het zand bedolven geraakt. De verslagenheid op het eiland is algemeen. De kinderen waren 8 en 10 jaar oud. TUINB OU WVEILINGEN NIJMEGEN, 22 Aug. (Nijineegsche veiling). Potplan"* ten. Tradescantia 310 c», primula 1026 c., asp. plumo- sus 810 c., asp. sprengeri 47 c., coleus 10 c„ varens 611 c., gloxinia 1011 c., bladbegonia 14 c., fuchsia 59 c., Paul Crampel 12 c., bouvardia 2934 c., cactus 1327 c., peltatum 17 c., sedums 56 c., polypodium 51 c. per stuk. AMSTERDAM, 23 Aug. Aardappelen. (Bericht van Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonten f 44/25, id. blauwen f 3*754/ id. bl. Eigenheimers f 33.25, id. Eigenheimers f 2.602.80 per hl IJpolder Eigenheimers f 4.405, id. blauwe Eigenheimers f 5.506, id. Eigenheimer poters f 23/ id. roodbonten f 6.507, Langedijker muizen f 6 7, Noord-Holl. Eigenheimers f 4.50—5, id. blauwe id. f 5-5o6, Rijper muizen f 66.50, Anna Paulowna Zand* f 57/ id. drielingen f 3.504/ Hillegommer zandaardapep- len f 56, id. drielingen f 3.504 per 100 kg. ENKHUIZEN, 22 Aug. Aardappelen. Men besteedde heden blauwe f 2.302.35, ideaal f 2.05, kleine blauwe f 1.202.35, alles per baal (50 kg). DELFT, 23 Aug. Boter. Aanvoer 117/8 v. en 12/16 v.# te zamen 2460 kg. Prijs GOUDA, 23 Aug. Kaas. Ter markt waren 309 partijen* Prijzen f4854, rijksmerk ie s. f5560, 2e s. f5054, Zware f 60. Handel matig. HOORN, 23 Aug. Kaas. Aangevoerd 19 stapels fabrieks- kaas f 53 17 st. boerenkaas f 54 2e st. boerenkacommissie f 5414, 10 st. fabriek commissie f5414, tdtaal 39.628 Handel vlug. VISSCHERIJ ENHUIZEN, 22 Aug. Heden kwamen de eerste 20 vaar* tuigen binnen met 240 pond hoekbot. 3000 pond garnalen, 100 pond aal, benevens kleine partijen binnenschol. De bot gold f 22.65 per 50 kg, de aal 4654 ct. per pond. Van gar nalen nog geen marktprijs. IJMUIDEN, 22 Aug. Heden kwamen van de treilvis* scherij hier aan den afslag de stoomtreilers IjM. 143 "(Bal- der) met f 3674 IJM. 7 (M. R. Ommering) met f 4402 IJM. 184 (Plutos) met f 3122 IjM. 6 (Polaris) met f4151 IJM. 39 (Schoorl) met f 3202 IJM. 23 (Alcmaria) met f 2395 IJM. 47 (Tubantia) met f 2138 ITM. 121 (Louisa) met f2576; IJM. 56 (Groningen) met f2654; IJM* 57 (Friesland) met f4148; IJM. 135 (Begonia) met f1694: IJM. 316 (Gerard) met f 2090 IJM. 157 (Maria van Hat- tum) met f2448 en IJM. 106 (Reiger) met f2277 aan be somming. IJMUIDEN, 22 Aug. Van de haringvisscherij liepen heden luer binnen de loggers KW 62 (Concordia Constans) en IJM 406 (Marten Bernardus II) met een vangst van resp. 16 en 24 last pekelharing. Een gedeelte van de lading f 86 werd reeds geveild met een opbrengst van

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7