Sport en iiden SUPP05IT0RIA TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE 4 DAMMEN Ned. R. K. Dambond Het Olympisch toumooi Sportspelen vojbr Doof-stommen ATHLETIEK Internationale athletiekwed strijden te Dusseldorf HONKBAL Overzicht D.H.V.B.-Kreis Rhein-Weser N. V. B. LUCHTVERKEER Levine VERKEER EN POSTERIJEN. Ter bevordering van liet Internationaal verkeer Overschrijvingen Internationaal Postgiro- SOCIAAL LEVEN De dreigende staking in de Aardewerk - industrie te Gouda RADIONIEUWS. Nog geen eigen omroep In Nieuw-Zeeland De radio op het platteland Zendvergunningen voor tele vi s i e-pr oe ven Dr. h.MANNING'S (Zetpillen tegen aambeien.) f3 'i25sptuks5 v' Passagierslijst KERKNIEUWS De consecratie der nieuwe R.K. Kerk te Amstelveen Gisteren werden de laatste ronden voor dit tournooi gespeeld, en verliepen in eene buitengewone spanning. De zesde ronde had tot resultaat, dat niet minder dan drie spelers met een gelijk aantal punten, de laatste ronde ingingen. Het verloop van de zesde ronde is als volgt: C. J. LochtenbergJ. Smits. Deze partij werd Hollandsch geopend. Eerst genoemde kwam in het middenspel in een gunstigen stand te staan, en wist een schijf winst te verkrijgen. In gevorderd midden spel werd deze partij zeer ingewikkeld, en eischte van beide spelers hun uiterste krachten. J. Smits, welke thans niet op dreef schijnt te zijn, maakte een fout, waardoor C. Lochtenberg van de winst verzekerd was. P. van HoutG. Rump. Ook deze partij werd Hollandsch geopend, en bracht in het middenspel voordeel voor P. v. Hout Hoewel G. Rump een taaie partij speelde, wist eerstgenoemde na fraai eindspel te winnen. A. ZeefP. Westra. Hier had eene regelmatige opening plaats. Tot in het mid denspel, blijft de strijd vrijwel gelijk. A. Zeef scheen thans in minder goede conditie te zijn, daar eenige voortzettingen o.i. zwak waren. Daarentegen speelde P. Westra voor hetgeen hij waard was, en wist door een zeer fraaien slagzet, de partij te winnen. Hiermede verloor Zeef een paar kostbare punten, en kwam niet meer in aanmerking voor een prijs. H. RegouwE. C. Lochtenberg. Een voor eerstgenoemde zeer belang rijke partij. Gelukte het hem deze partij te winnen, dan waren zijn kampioenskansen aanmerkelijk gestegen. Lochtenberg speelde een zeer goede partij, en gaf zijn tegen stander geen enkele winstkans. De punten werden dan ook broederlijk verdeeld. Door dezen uitslag, kwamen de heeren P. G. van Hout, H. Regouw en C. Lochten berg ieder met 9 punten in de laatste ronde uit. Het behoeft geen nader betoog, onder welke enorme spanning deze ronde verliep. De partijen P. G. van HoutH. Regouw en C. LochtenbergG. Rump, moesten beslissen wie den eerepalm zou behalen. Het verloop van de 7e ronde is als volgt: H. RegouwP. G. van Hout. Zooals verwacht, werd aan dit bord interessant spel te zien gegeven, en had een spannende strijd plaats. In het vergevorderd midden spel stond laatstgenoemde in een gunstiger stand. In deze periode wist H. Regouw, een fraaien doorloop naar dam te forceeren. Echter kon hij niet beletten, dat zijn tegen stander vrij spoedig de damlijn kon berei ken; ook deze ontmoeting kreeg een gelijk spel tot resultaat. A. Zeef1. Smits. Aanvankelijk ging hier de strijd gelijk op, totdat J. Smits in het middenspel, in een zeer voordeeligen stand kwam te staan. Evenals in de vorige partijen, werd thans door Smits weereen blunder gemaakt. A. Zeef zag zich hierdoor uit zijn benarde positie verlost, en 't gelukte hem ten slotte nog deze partij te winnen. E. LochtenbergP. Westra. Even als de vorige partij, werden ook hier fou tieve voortzettingen gemaakt, en wel door Westra, die geheel uit vorm bleek te zijn. Lochtenberg won dan ook dezen wedstrijd zonder veel strijd. C. LochteribergG. Rump. Onge twijfeld de spannendste partij in deze ronde. Beide spelers gaven elkander niet de minste gelegenheid eenig voordeel te behalen, waar door mooi spel werd te zien gegeven. Na een taaien strijd, van bijna 5 uren, werden de punten verdeeld. Hierdoor bleef de strijd om den eersten prijs nog onbeslist, hetgeen uit nevenstaanden stand blijkt P. G. van Hout, H. Regouw en C. Loch tenberg ieder 10 pnt., E. Lochtenberg 8 pnt., G. Rump en A. Zeef elk 6 pnt., P. Westra 5 en J. Smits 1 pnt. Een herkamp om den eersten prijs zal dus plaats hebben tusschen P. G. van Hout, H. Regouw en C. Lochtenberg. Hedenavond zullen de heeren H. Regouw en C. Lochtenberg simultaneeren, in een der zalen van de St. Josefgezellen aan de Stad houderskade te Amsterdam, leder dam liefhebber kan aan deze simultaanseance deelnemen. Belangstellenden zijn welkom^ De uitslag der gisteren gehouden atletiek wedstrijden luiden: 100 M hardloopen: 1. C. Wlostowski, Polen, 11 4/5 sec.; 2. P. Reimund, Frankrijk, 11 4/5 sec.; 3. K. Fernow, Duitschland, 12 1/5 sec. 200 M. hardloopen: 1. C. Reynolds, Enge land, 24 1/5 sec.; 2. P. Reimund, Frankrijk, 24 4/5 sec.; 3. L. Pertzowski, Frankrijk, 25 sep. 400 M hardloopen: 1. F. Kraemer, Duitsch land, 54 4/5 sec.; 2. M. Carbonnel, Frankrijk, 56 sec.; 3. M. Dreze, België 59 1/5 sec. 800 M. hardloopen; 1. M. Riedinger, Frank rijk, 2. min. 8 2/5 sec.; 2. R. Bouscarrat, Frankrijk 2 min. 11 sec.; 3. P. Wolter, Hol land, 2 min. 15 2/5 sec.; 4. S. Lötze, Duitsch land. 1500 M. hardloopen: 1. Krumholz, Duitsch land, 4 min. 31 2/5 sec; 2. R. Bouscarrat, Frankrijk, 4 min. 42 2/5 sec.; 3- S. Lötze Duitschland, 4 min. 44 4/5 sec.; 4. R. Riehm, Duitschland. 10.000 M. hardloopen: 1. H. Krumholz. Duitschland, 37 min. 6 1/5 sec.; 2. R. Fon taine, Frankrijk, 37 min. 19 1/5 sec.; 3. K. Nagelli, Zwitserland 28 min. 30 sec.; 4. R. Gill, Engeland. 4 maal 400 M. estafette: 1. Frankrijk 4 min. 5 1/5 sec.; 2. Polen 4 min. 7 2/5 sec.; 3. En geland 4 min. 15 1/5 sec. 4 maal 100 M. estafette: 1. Duitschland 48 sec.; 2. Frankrijk 48 4/5 sec.; 3. Engeland 51 sec. Estafette 800—400—200—100 M.: 1. Frank rijk 3 min. 46 sec.; 2. Duitschland 3 min. 49 1/5 sec.; 3. Holland 3 min. 56 4/5 sec. Hoogspringen met aanloop: 1. R. Dupré, Frankrijk 1.55 M.; 2. K. Fernow. Duitschland, 1.50 M.; 3. P. Elward, Engeland, 1.40 M.; 4- E. Blankenforth, Duitschland, 1.40 M. Polsstokhoogspringen: 1. Mi Höppel, Duitschland, 2.40 M.; 2. M. Poplawski, Polen, 2.25 M.; 3. L. Pemezel, Frankrijk, 2.25 M. Speerwerpen: X W. Potega. Polen, 38.05 M. 2. N. Francois, België, 32.76 M.; 3. M. Höppel, Duitschland 32.76 M. Kogelstooten: 1. B. Hüfner, Duitschland, 9.77 M.; 2. J. Lobinger, Duitschland 9.28 M.; 3. A. Brunner, Frankrijk, 9.13 M. De uitslag van het landenklassement der athletiekwedstrijden luidt: 1. Frankrijk 57 pnt., 2. Duitschland 50 p., 3. Engeland 17 p., 4 Polen 16 p., 5. België p„ 6. Nederland 2 p. en 7 Zwitserland 1 p. De Boer derde op verspringen De internationale voetbalwedstrijden te Dusseldorf zijn organisatorisch een groot succes geworden. Niet minder dan 8000 toeschouwers hadden zich om het veld ge schaard, teneinde hun favorieten in hun strijd met de Amerikanen, Franschen en Hollanders aan te moedigen. Holland was vertegenwoordigd door Paulen, Van den Berge en De Boer, die alle een goed figuur maakten in dit hooge internationale gezelschap, hoewel het aan tal behaalde prijzen schaarsch was. De Boer werd derde op verspringen, doch om geslagen te worden door Hamm, Ameri ka, den Olympischen kampioen en den Duitscher Meier is lang niet oneervol. Toch was hij niet in dezelfde goede conditie als tijdens de Olympische Spelen, waardoor hem de tweede plaats ontging. Niette min is een sprong van 7,03 altijd nog een internationale prestatie. Paulen en Van den Berge komen er steeds beter in; vooral laatstgenoemde. Paulen werd nu vierde op 400 M. maar bij een zoo sterke bezetting als gisteren, kan de Hollander nog niet winnen. De winnaar, Spencer, is mogelijk de snelste 400 M.-man ter wereld, want slechts door het feit, dat hij niet sterk genoeg geacht wordt in twee dagen vier maal te loopen, mocht hij in Amsterdam de 400 IVi niet mede doen, doch bij de 4x400 M. hebben wij kunnen zien, dat hij den door slag gaf in de Amerikaansche ploeg. De beide andere overwinnaars van den Hollander waren ter Olympiade finalisten op 400 M„ die resp. 4 en 5 werden. Dat de Haarlemmer van deze loopers aan de buitenbaan met slechts een 6-tal meters verloor, spreekt reeds boekdeelen, temeer, daar zijn eigen rivaal van de vorige week, Neumann, thans achterhem eindigde. Van den Berge kwam slechts op 100 M. uit, doch werd in de finale gediskwalifi ceerd wegens twee valsche starts. In zijn serie liep hij den snelsten tijd, n.l. 10,7 en won deze serie voor den nieuwen Duitschen ster Geerling, en de Amerikanen Russell en Leistner. De eerste is nog wel bekend uit Amsterdam, waar hij o.a. laatste man was in de 4x100 M. estafette. De tweede serie was voor Houben in 10,8 sec., vóór Salz en den Amerikaan Lockè. De finale werd dus bereikt door Van den Berge, Geerling, Houben en Salz, waarbij Russell als snelste derde gevoegd. De eerste start Is van alle loopers valsch en de tweede gaat de Hollander alleen. In tegenstelling met de Duitsche gewoonten, wort hij onmiddellijk ge diskwalificeerd, waardoor zijn goede winstkansen verloren zijn. Houben won ten slotte in 10,6 seconde voor Geerling met borstlengte. Russell werd derde. Aan het slot liepen de Hollanders met den Engelschman Rinkel een gecombineer de estafette, waarbij zij als tweeden eindig den achter Amerika. De uitslagen zijn: 100 Meter: 1. Houben, 10,6 sec. 2. Geerling, 10,6 sec. 3. Russell, Amerika, 10,8 sec. 200 Meter: 1. Koernig, 21,6 sao. 2. Schniller, 21,7 3. Locke, Amerika. 400 Meter: 1. Spencer, Amerika, 48,8 sec. 2. Rinkel, Engeland 49 sec. 3. Storz, Duitschland, 49,2 sec. "Verspringen: 1. Hamm, Amerika, 7,52 M. 2. Meier, Duitschland 7,27 M. 3. De Boer, Holland, 7,03 M. Discuswerpen: 1. Noël, Frankrijk, 44,64 M. 2. Hoffmeister, Duitschland, 44,37 M. Zweedsche estafette: 1. Amerika, 1 min. 57,4 sec. 2. Holland, 1 min. 58,6 sec. 3. Duitschland, 2 min. 0.2 sec. Hoogspringen 1. Menard, Frankrijk, 1,90 M. 1500 Meter: 1. Ladonneque, 4 min. 1,4 sec. Speerwerpen: 1. Hoffmeister, 65 meter. 5000 Meter: 1. Kilp, Duitschland, 15 min. 24,6 sec. Kogelstooten: 1. Hirschfild, Duitschland, 14,98 M. Zaterdagmiddag kan pas het gevaar voor Haarlem om de onderste plaats te moeten bezetten, afgewend worden. Dan wordt namelijk gespeeld de wedstrijd Z R. C.Ajax. Z. R. C. is het negental, dat op het oogentolik twee punten bezit, doch het nog tot acht brengen kan. Dan zal zij ech ter Zaterdag van Ajax moeten winnen. De kans daarop is echter zeer gering. Zaterdag j.l. was de wedstrijd tegen Haarlem al een slappe vertooning en tegen Ajax zal Z. R. C. nog wel wat futloozer zijn. Bovendien is Ajax nog concurrent voor het kampioenschap van de eerste klasse. Zij zal dat niet aan Blauw wit gunnen en dus haar best doen de punten binnen te halen. Behalve de gewone wedstrijden in de tweede klasse, zijn ook nog vastgesteld: voor Zaterdag V. V. G. A.—T.O.S. en voor Zon dag T. O. S.V. V. G. A. Dit is om vast te stellen, welk negental de promotie-wedstrij den tegen nummer laatst van de eerste klasse moet spelen. Volgens den competitiestand wint V.V.G.A. allebei de wedstrijden en zal zij dus de gelukkige zijn. HET PROGRAMMA Eerste klasse. Ooncardia—Quick en Z, R. C.—Ajax. Tweede klasse Concordia 2Togo en Concordia 3 Z. R. C. 2. Derde klasse Togo 2—V.V.G.A. 3. Voor de promotiewedstrijden: Zaterdag: V. V. G. A.—Tos. Zondag: Tos—V VV. G. A. R. K. VOETBAL Het Roomsche voetbalseizoen wordt Zon dag a.s. geopend met een internationalen wedstrijd tusschen de vertegenwoordigende elftallen van den Dioc. Haarl, Voetbalbond en den Kreis Rhein-Weser van Deutsche Jugendkraft. De wedstrijd heeft plaats Op het fraaie sportpark te Noordwijk. De elftal-commissie van den D. H. V. B. heeft de volgende spelers aangewezen, onze kleuren tegen de Duitschers te verdedigen Hoeboer (De Meer) v. Deursen (H.B.C.); Verheijen (Wilskracht) v. d. Zwet (Lisse) v. d. Berg (S.J.C.) Kamer (T.IJ.B.B.) Renckens (R.K.A.V.) Goddijn (Leiden) Kemperman (Gr. Willem) v. Leeuwen (Wilskracht) de Lange (V. V. Z.). Het Duitsche elftal ziet er als volgt uit Baumann (d) Fontein en Altrath (a) Rosier, Groll en Würfels (m)Gradischer, Bosing, Hilberath, Thöne en Schroder (v). Er schijnt groote belangstelling voor deze ontmoeting te bestaan. Volgens De Sportkroniek luidt de indee ling voor de Westelijke le en 2e klasse tij dens het a.s. seizoen als volgt: Afdeeling I. le Klasse: Ajax, Sparta, Hil versum, A.D.O., R.C.H., H.F.C., V.U.C., Stormvogels, U.V.V., Hermes-D.V.S. 2e Klasse A: Helder, H.R.C., Hollandia, West-Frisia, Alcmana Victrix, W.F-C., K.F.C.. Z.V.V., A.F.C., Zeeburgia. 2e Klasse B.: H.V.C., Baam, B.F.C., Zand- voort, Haarlem, Bloemendaal. D.E.C., V.V.A., Velox, De Spartaan. Afdeeling II. le Klasse: Feijenoord, D.F.C., Blauw-Wit, Excelsior, Z.F.C., E.D.O., 't Gooi, H.B.S., H.V.V., V.S.V. 2e Klasse A.: A.S.C., Quick, VIOS, B.M.T., D.H.C., Unitas, O.D.S., Xerxes, Overmaas, V.O.C. 2e Klasse B.S.V.W., Merwede, Gouda, Fortuna, S.V.V., R.F.C., Neptunus, C.V.V., Hercules, Steeds Hooger. Wolff seint uit Dessau: De Amerikaan Levine is in Dessau aan gekomen teneinde een vliegtuig voor den langen afstand, type W. 35 (Bremen), voor zien van een Junkers L. V.-motor, over te nemen. Het toestel zal ook voor een lange vlucht gebruikt worden, waarover Le vine echter het stilzwijgen bewaart. Het vliegtuig zal op de lange-afstand-vlucht bestuurd worden door Bert Acosta. Vrijstelling van Wegenbelasting Een adres van den A.N.W.B. en de K.N.A.C. De Wegenbelasting maakt het mogelijk (art. 6 sub 3) aan niet binnen het Rijk wo nende of gevestigde houders van motorrijtui gen geheel of gedeeltelijk vrijstelling van belasting te verleenen, met inachtneming evenwel van wederkeerigheid, indien in het land, waar die houders wonen of gevestigd zijn, een soortgelijke belasting wordt ge heven. Deze bepaling, welke tegemoet kan komen aan vele bezwaren, welke de invoering van de wegenbelasting voor het internationaal verkeer meebrengt, heeft echter tot dusverre geen toepasing gevonden, ofschoon aan deze toepassing niets in den weg staat voor zoo ver betreft de automobilisten uit landen, waar Nederlanders reeds zijn vrijgesteld, zoo als in Engeland, Italië, Luxemburg, Zweden en Zwitserland. Een overeenkomst van wederkeerigheid met België zou voor de Nederlandsche auto mobilisten van het grootste belang zijn, aan gezien zij dan bevrijd zouden zijn van de zeer groote belemmeringen, welke het inter nationaal verkeer ondervindt door de be staande „taxe de séjour". De Belgische regeering heeft onlangs reeds besloten Engelsche automobilisten vrij te stellen van deze „taxe de séjour", hetgeen het bezoek van Britsche automobilisten aan België ongetwijfeld zal bevorderen ten koste van Nederland. Ook tusschen Nederland en België zijn onderhandelingen gaande, die wel kans van slagen schijnen te hebben. Bij dezen stand van zaken heeft de A.N. W.B., Toeristenbond voor Nederland, geza menlijk met de Kon. Ned. Automobiel Club/ een verzoek gericht tot Z.Exc. den Minister van Financiën, om bij de Belgische regeering krachtig op afdoening van deze aangelegen heid te willen aandringen en zich ook in ver binding te willen stellen met landen als Noorwegen en Spanje, ter verkrijging van wederzijdsche afschaffing van belasting, zoo mede te willen uitlokken een Algemeenen Maatregel van Bestuur, waarbij op grond van art. 6 sub 3 der wet, automobilisten uit En geland, Italië, Zweden, Zwitserland enz., van de wegenbelasting worden vrijgesteld voor dezelfde periode, gedurende welke Nederlan ders in die landen zijn vrijgesteld. De door den A.N.W.B. en de K.N.A.C. ge zamenlijk aanbevolen maatregelen zouden aan het internationaal verkeer zeer ten goe de komen en ons land zou er door vermeer derd toeristenbezoek wèl bij varen. De directeur van den postchèque en giro dienst brengt ter kennis van belanghebben den, dat met ingang van 1 September 1928 overschrijvingen kunnen geschieden tusschen postrekeningen aangehouden bij den Neder- landschen postchèque- en girodienst eener- zijds en aangehouden bij dezen dienst in Frankrijk anderzijds. Van genoemden datum af bestaat derhalve gelegenheid tot het doen uitvoeren van over schrijvingen in het internationale postgiro- verkeer met België, Danzig, Denemarken, Duitschland, Frankrijk, Hongarije, Oostenrijk Tsjecho-Slowakije, Zweden en Zwitserland. De aandacht wordt er op gevestigd, dat be dragen op de voor Frankrijk bestemde op drachten moeten worden uitgedrukt in francs dan wel in Nederlandsche munt, in welk ge val de bedragen ten centraalgirokantore in eerstgenoemde muntsoort worden omgere kend. Bij de omrekening van de bedragen van de voor het buitenland bestemde overschrij vingen gelden in het algemeen als richtsnoer de koersen van de Amsterdamsche beurs, ver meld in „De Dagelijksche Beurscourant", met dien verstande evenwel dat deze koersen wor den verhoogd met een zoodanig bedrag als noodig is in verband met de kosten van af rekening met de betrokken administration. Aan het Departement van Arbeid te s-Gravenhage heeft gisteren met den Rijks bemiddelaar, den heer H. A. van IJssel- steijn, en de vertegenwoordigers van werk gevers en werknemers in de aardewerk industrie een bespreking plaats gehad, be treffende het conflict in de aardewerk- indstrie te dezer stede. Door den Rijksbemiddelaar werd het voor stel gedaan een paritetlsche commissie te benoemen, die een onderzoek In zal stellen naar de loon-tarieven aan de Plateelbakkerij Zuid-Holland. Deze commissie bestaat uit drie onpar tijdige, niet tot de Plateelbakkerij Zuid- Holland behoorende werkgevers en drie werknemers. Deze commissie heeft het recht voorstel len te doen op de basis van de door 'de werk nemers gestelde wensehen en zal binnen 4 weken met haar arbeid gereed moeten zijn. In afwachting van de resultaten van dit onderzoek mogen alle tarief-werkers, aan meer genoemde plateelbakkerij werkzaam, 10 pet. bij hun loon schrijven. Desgewenscht en zoo noodig zal nadien ook een onderzoek worden ingesteld bij andere aardewerk-fabrikanten. De commissie is permanent, ten einde alle kwesties inzake loon etc. in de aardewerk industrie te trachten op te lossen, terwijl voor het onderzoek bij andere fabrikanten eventueel persoons-wisselingen in de com missie zullen plaats hebben. De hoofdbesturen der drie organisaties van werknemers hebben reeds eerder op zich genomen dit voorstel voor hun leden te ver dedigen, terwijl het bestuur van de Algem. Werkgevers-veréeniging hetzelfde zou doen voor de contracteerende vereeniging van aardewerk-fabrikanten. De hoofdbesturen der drie organisaties van werknemers hadden reeds eerder op zich ge nomen dit voorstel voor hunne leden te ver dedigen, terwijl het bestuur van de Algem. Werkgevers-vereeniging hetzelfde zou doen voor de contracteerende vereeniging van aardewerk-fabrikanten. Door de drie organisaties van werknemers is dit voorstel van den Rijksbemiddelaar aanvaard en het wachten is thans op de werkgevers, die deze week een beslissing zullen moeten nemen. Wordt door hen het bemiddelingsvoorstel niet aanvaard, dan gaat a.s. Maandag de staking in de Goudsche aardewerk-industrie in. De gisteren gehouden conferentie heeft van des voormiddags 10 tot'des namiddags 6 uur geduurd. Roemenië is een van de weinige landen, die nog geen eigen omroepstation heb ben. Niettemin wordt het aantal luisteraars op ongeveer 1500 geschat, die zich tevre den moeten stellen met buitenlandsche programma's Einde April bedroeg het gezamenlijke aantal ingeschreven luisteraars in Nieuw- Zeeland 29,939, dat einde Mei tot 32,794 gestegen was en op 15 Juli 33,159 bedroeg. Ook in het aantal radio-handelaren Is tusschen April en 15 Juli een stijging merk baar, n.l. van 1028 tot 1205. Volgens de laatste telling kunnen we thans het aantal luisteraard we! op 40.000 schatten De onmisbaarheid der radio is niet al leen meer in de steden een voldongen feit, doch ook op het plaltteland. Daar immers is men vaak met de berichtgeving uren of dagen ten achter bij de steden en dat kan juist voor den landbouwer van nadeel zijn in dezen tijd van scherpe concurrentie Hem interesseerin in de eerste plaats de marktberichten, de weervoorspellingen enz, en al wat op de ontwikkeling van zijn be drijf betrekking heeft. In Amerika is men natuurlijk de andere landen reeds ver vooruit; daar blijken de toepassingen der nieuwste techniek steeds vlugger ingang te vinden in net dagelijk sche leven dan overal elders. Volgens een mededeeling van den Minis ter van Landbouw van de Vereenigde Sta ten profiteeren 20 pCt. der Amerikaansche boeren geregeld van de draadloos uitge zonden markt-, landbouw- en weerberichten. En zij doen er hun voordeel mee. Doch ook in Europa schijnt dit voorbeeld navolging te vinden. In Hongarije bijv., het land waar de radio niet eens het best georganiseerd en verspreid is, bestaan plannen om alle dorpen van regeeringswege van radio- ontvanginstallaties te voorzien, om aldus door het omroepen van marktberichten e.d. den landbouw op hooger peil te brengen. Terwijl het in ons land nog steeds een onmogelijkheid blijkt een officieele zendver gunning te bekomen, voor draadlooze tele grafie en telefonie, kan men in Amerika reeds zendvergunningen voor televisie ver krijgen. Deze rendvergunningen voor televisie- proeven zijn in Amerika reeds aan 6 sta tions verleend, o.a. aan de Radio Corpora tion of America, New-York, met als roep letters 2 XBS en de Westinghouse Electric Manufacturing Cy. met als roepletters 8 XAV. Voorts nog aan: J. Smith Dodge Lexington Mass 1 XAY Harold E. Smith, Beacon N4 2 XBTJ P. S. Lucas, Los Angelos 6 XBW T. L. Carter, Long Island City N4 2 XET Aero Products Inc. Chicago 9 XAG Jenkings Lab. Washington 3 XK De golflengten die voor dit doel be schikbaar zijn gesteld, zijn 140 M. (2140 Kc) 70.05 M. (4280 Kc) en tusschen 63,75 M. (4700 Kc) en 61,19 M. (4900 Kc). Hieruit volgt dus, dat men in Amerika hard aan het werk is, om televisie voor de practijk geschikt te maken. Dat men daar door de tegemoetkomende houding van de Amerikaansche regeering reeds zoover ge vorderd is met televisie, behoeft ons dus niet meer te verwonderen. Passagierslijst van het motorschip Sibajak» gezagvoerder W. J. Boon, 22 dezer van Rot terdam naar Ned.-Indië vertrokken: naar Southampton: A. J. Borghstijn, ir. P. E. Bos, mejuff. M. A. Fischer, R. L. Ham- bridge, fam. H. A. Hamerslag, mejuffr. A. I. Jansen, mejuffr. I.'J. M. C. Jansen, fam. D. J. de Muinck, mejuffr. W. van der Werff; naar Tanger: mejuffr. H. L. Barberon, fam. ds. J. D. Boerkoel, fam. J. Clackson, L. Diot, fam. dr. B. Mifsud, fam. G. R. Ord, mevr. Poutroue, fam. E. Rattinger, mejuffr. C. E. Swaffield, mejuff. G. Taylor; naar Marseille: fam. W. G. Alchin, fam. A. Alsberg, mejuff. J. Anderson, mejuff. D. Archer, mejuff. N. Asselberghs, Le Bas, mejuff. Le Bas, H. Bass, N. W. Beaie, fam. M. B. Beyl, fam. A. Blokzijl, mejuffr. K. L. Boers, dr. H. Bohley, A. A. H. Boon Hart- sinck, E. C. Boughlon, fam. ds. D. den Breems, mejuff. C. S. Broek, mejuff. L. R. Brock, C. H.^Brown, F. Burger, fam. M. J. Buijs, mevr. E. Carlisle Crowe, fam. Clapham mejuff. D. M. L. Coe, fam. L. Cornelissen, fam. F. Dallimore, mejuffr. H. D. Duffield, mejuff. N. Engelman, mejuff. E. Fournier, mej. H. Fournier, Cii. Fran?cis, E. Garner, fam. H. E. Gibson, fam. N. C. F. van Gin- kel, N. van Ginkel, C. R. Green, mejuff. H. M. Greig, mejuff. Griex, fam. ir. U. J. F. Groenier, fam. D. H. de Haan, H. Hen- schien, J. van Henswijnghels, dr. H. Herker, Th. A. Hermsen, fam. Hoogerwerff, mej. K. W. Hoogerwerff, R. Jager, mevr. J. Jans- sens, mejuff. M. Tanssens, mejuff. Marg. Janssens, E. Jauer, fam. Hagen, J. F. B. Kalf L. F. Kelly, J. F. Ch. Kleyn, mejuff T. Korink, C. Th. M. Laatsman, fam. H. C. O. Lahnemann, fam. J. Lambert, E. B. Lam bert, fam. H. Langdon, H. B. M. de Lange, fam. W. H. Leaver, A. van der Leeden, fam. dr. Kurt Lewy, dr. J. Lipsey, D. C. A. Lugt, C. S. M. Lugt, H. E. Mahony, fam. col. J. S. Marks, mejuff. B. R. Marks, mejuff. B. J. Marks, A. Mayer, fam. dr. A. Mayer, mejuff A. E. Mayers, P. L. Meuter, M. Mills, mej. M. E. Moles, fam. G. J. M. Moussault, N. Naftalin, J. Nail, T. Newnam, mejuff. M. Pallier, fam. O. M. Parish, fam. C. Parker, M. E. Parry, fam. P. Piumacher, J. H. van de Poll, W. Potts, E. C. Porter, mejuff. G. Pritchard, C. M. A. Quack, mejuff. J'. A. H. C. Quack, mejuff. M. Ramselaar, mejuff. G. Reynolds, mevr. W. A. A. van Rooy, mejuff. M. M. A. van Rooy, M. J. M. Ruychaver, mejuff. J. A. Sanders, mejuff. W. J. Sanders, fam. P. Schrameier Verbrugge, L. M. Ser- phos, fam. A. W. Smith, E. A. G. J. Smits, mej. M. W. H. Smits, J. Th. Smits, mevr. wed. E. C. SnellenLugt, mejuff. A. M. Snellen, mejuff. E. C. Snellen, R. Solberg, fam. C. Sondaar, fam. S. H. Stanley, fam. P. C. Stapleton, A. van Stolk Azn., fam. A. E. Such, F. R. Talbot, mejuff. P. M. E. Tres- fen, P. M. Tresfon, mevr. E._ G. Venner, mejuff. I. E. E. Venner, W. Vuyk, mejuff. M. A. Vuyk, C. J. v. d. Waarden, mejuff. E. v. d. Waarden, J. v. d. Waarden, W. E. Wal ker, N. F. Weyer, mejuff. S. C. Wyatt, fam. P. W. Th. Ypenburg, H. Zillenbiller, Alb. Zwartz; naar Port Said: fam. C. T. Jarman. naar West-Indië: mevr. J. C. AbellPoel man, eerw. zuster Anastasia, eerw. moeder Josepha Sophia Elisabeth Andriessen, fam. E. D. W. Asselberghs, A. Baars, mevr. J. H. Paay en kind, fam. R. C. Barnes, fam. F. von Bartheld, fam. J. J. M. Th. Bech, mejuffr. E. E. Belinfante, E. Bentum, mevr. F. J. Be- rens, L. A. v. d. Berge, mejuff. A. M. C. den Besten, mevr. C. J. BlankertKloeth, fam. H. W. Block, mr. K. Blom, mejuffr. E. M. Boers, mejuff. W. C. E. Boers, W. Bollier, fam. P. H. Bonnerman, mejuff. J. P. O. Q. Boodt, K. Bootsma, mejuff. Zr. A. Booy, mevr. H. G. BremerSmit, mejuff. M. Brouwer, B. A. Bruins, fam. J. F. de Bruine, F. Buitenbos, mejuff. J. Buitenbos, fam. W. Buitenbos, fam. jhr. C. J. van Cammingha, dr. A. A. Cense, mejuff. A. Chytil, mejuff. H. J. M. S. Cooymans, fam. W. A. Consemul- der, fam. M. Cordesius, fam. A. Cortvriend, fam. dr. J. Cosijn, dr. K. C. Crucq, mevr. C. J. M. F. DalderupJansen, fam. R. Danel, mevr. A. Denijs,en kind, mevr. H. Diehle, Verlce, en kind, fam. J. J. Dikmans, eerw. zuster Dimphna, fam. dr. W. F. Donalth, P. A. van Dongen, mejuff. Drayton, mevr. J. J. M. van DrielNooteboom, mejuff. E. C. den Duijfsen, mevr. H. C. den Duytsen Boot, L. J. J. Duzee, fam. K. A. Ebeling, fam C. W. Fikkert, H. van den End, fam. A. C. A. van Engelen, fam. A. J. N. Engelenberg, mejuffr. E. E. P. C. Erdbrink, mejuff. C. E. Erdbrink, mejuffr. H. Feis, fam. J. Feis, fam A. J. Folkerts, fam. V. L. F. Friart, fam. W. C. van Gelderen, mevr. H. F. GObertMid ler en 2 kinderen, fam. E. M. P. Gondo Soe- maryo, G. F. V. Gosenson, mevr. Gosenson. en kind, mejuff. I. Granville Baker, W. J, ten Haaft, fam. A J. Haga, L. L. H. Hage- raats, A. G. Hartman, fam. A. Hasselo, mevr. Ch. E. van HasseltBackhaus, mevr. J. C. S. bsse van Heeckeren van Brandenburg Tissot van Patot, fam. C. Ch. Hendrik, me juffr. C. H. Hendrik, mejuff. E. G. Hendrik, mejuff. L. F. Hendrik, fam. W. G. H. Hen- drikx, eerw. zuster Theresia Anna Citharina Flermus, fam. F. Herreburgh, A. F. Herre- burgh, mejuff. F. E. Herreburgh, M. J. Her reburgh, O. E. Herreburgh, fam. C. H. den Hertog, mevr. W. Herseiie von C .nsbach Wennink, ir. H. van Heyst, mevr. E. J. M. HoeffelmanBurger, mejuff. J. E. van der Hoeven, fam. J. A. Hoofsteeder, zeereerw. pater S. C. J. Hoogeboom, fam. H. Hondius, mejuff. W. J. Hondius, mevr. P. Houwert Begemann, mejuff. E. Houwert, mevr. M. W. K. HuizerVosveld, fam. C. Huisbus, mevr. M. W. van HunnikSchrijvers, F. Jittng- slager, J. C. Jurriens, fam. W. Th. G. Kaemp fert, ir. K. P. Kalis, O. H. Kelder, fam. H. Ketel, fam. ir. J. E. Keuchenius, W. Klaas- sen, fam. J. W. Klay, fam. C. van der Kley, fam. J. H. Klein, mevr. G. Köiinke en kind, eerw. zuster Alexandra de Koker, fam. F. H. Koning, mejuff. F. Koops, fam. R. J. Koppenol, E. J. Koppenol, H. Ph. J. Korff- de Gidts, mevr. M. S. Krapels—Quast, fam. A. Krijtenburg, fam. G. C. Kuiper, fam. Kunf, fam. L. A. L. J. Kusters, mejuffr. C. M. C. Lash, J. H. G. van der Lee, H. H. P. Leonarts, fam. J. N. Leijmans, fam. P. Lind- berg, fam. A. v. d. Libnden van Sprankhui zen, A. F. J. Löfler, dr. W. van Loon, W. A. Luitwieler, fam. G. A. L. Lutz, mejuffr. M. A. Magniez, fam. L. F, Mallieu, mevr. M. Maréchalv. d. Krogt, eerw. zuster Marie Johanna, fam. A. O. Marshall, fam. M. van der Meer, fam. J. B. E. van Meir, mevr. A. M. Meischke—van Rhijn en 4 kinderen, H. J. Mercksx, H. Mesman, W. E. Meursinge, J. H. v. d. Meijden, mr. G. W. Meijer, me juffr, M. J. J. Meijer, fam. P. H. Mooy, G. Molenaar, fam. T. Morree, fam. P. A. Moria mejuffr. A. C. Morin, mejuffr. J. Ch. Moria, J. H. ter Mors, mejuff. A. L. N. C. van Mou- rik, mejuffr. C. F. A. C. van Mourik, A. K. J. Mulder, mejuffr. L. S. Naeije, fam. S. Ni- colai, mejuffr. A. J. Noil, mevr. C. Noll Struben, mejuffr. J. te Nuyl, fam. L. J. Oerlemans, fam. A. ten Oever, A. van Oor schot, A. Oosterveld, fam. J. van Oostrum, fam. J. G. A. Ornbaan, F. H. van Otterloo, P. Oudshoorn, fam. I. C. Onvré fam. G. Ouwendijk, fam. J. C. van Oven, fam. mr. H. A. Pet, mevr. J. H. v. d. PollWyt en kind, fam. f. Prins, fam. J. Priicklmair, fam. A. Rabenort, J. V. A. Rellum, M. C. M. J. Remmers, A. W. H. Ressing, H. J. Reuter, K. N. Reuter, K. N. Reuter, mejuffr. C. M. Reuter, mejuff. A. E. Revers, mevr. A. van RhijnHuber, mevr. A. A. Rietdijk du Celliée Muller en kind, W. Rombouts, mevr. M. W. van Roon—Frankhuizen, fam. J. R. F. Ruyven, mejuffr. L. W. Rijkschrocff, A. H. E. Sachs, fam. M. Samuels, fam. V. E. L. Sandberg, H. N. Sax, mevr. W. G. ScheferTneuns, fam. J. C. Th. Scheffer, mejuffrouw. H. M. M. Scheffers, H. F. A. Schermer, fam..A. Schönman, B. Schouten, J. G. van Schravendijk, L. Ph. Schreine- machers, mevr. M. H. K. van Schreven, fam. A. T. Slagter, J. D. van der Sluys, fam. A. Sluijter, A. P. de Snoo, fam. M. Snijders, fam. Raden Soejoedono, A. Soejoedono, S. Soejoedono, mejuff. C. A. H. M. van Son, mejuff. C. L. Spanjaard, fam. A. S. L. Spoor, D. P. Steenbergen, A. J. de Steenwinkel, mejuff. F. D. J. A. van der Sterren, fam. J. G. van der Sterren, mevr. H. Swaab de BeerCohen, fam. J. M. Tak, fam. C. Ter- stege Deijkerhoff, fam. A. Thalmann, mevr. H. Tobivan Gennep, mevr. E. C. Tres fonHoogerwerff, fam. B. E. W. von Tschar- ner, mevr. L. R. Ullmann, ir. J. A. Verhooge, F. Verzijden, fam. G. Vink, mejuff. M., Vlaardingerbroek, fam. P. G. M. Vlamings, K. Vogelsanger, F. Vreede, fam. L. Vriens, fam. G. de Vries, fam. A. J. Wamsteker, mejuffr. E. Watts, fam. J. C. van Waveren. J. A. A. van,Weel, fam. N. Wildeboer, fam P. W. de Willigen, mejuijf. Zr. C. M. Wit- berg, W. A. Zegers Rijser, mejuff. A. Zim merman, mejuff. J. W. Zwart. Zooals wij gisteren reeds in het kort meld den, heeft Z.D.H. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem voor de tweede maal een R. K. Kerk geconsacreerd en wel de nieu we R. K. Kerk te Amstelveen, door den ar beid van den herder, pastoor Meynema ver wezenlijkt en gebouwd onder architectuur van de heeren J. P. L. Hendriks en H. C. M. van Beers. Reeds vroeg in den morgen, omstreeks half acht, vingen de plechtigheden aan. Mgr. Aengenent werd bij deze consecratie geassisteerd door pastoor Th. Stam van Ouderkerk als diaken en door prof. J. Lauw- rier van Hageveld als subdiaken. De overige functies werden als volgt vy- vuld: Ad librum kapelaan L. Roelvink van Ouder kerk, ad baclum kapelaan B. Kloes te Delft, ad mitram kapelaan W. Bokeloh van Bo venkerk, thuriferarius, de Weleerw. heer Rietveld, zoon der parochie, ad aspersorium, kapelaan F. Bemelman, van Buitenveldert. Cantores waren kapelaan Th. Outersterp van Amsterdam en de eerw. heer Kat, theo logant. Na de consecratie droeg Mgr. een pontifi cale H. Mis op. waarbij Mgr. werd geassis teerd door den Zeereerw. heer G. Maat, pas toor te Buitenveldert als presbyter asslstens. Als troondiakens fungeerden pastoor Th. Stam van Ouderkerk en kapelaan F. Her mans van Scheveningen. Diaken en subdia ken waren resp. Prof. Yauwrier en kapelaan Olsthoorn uit den Haag; ad mitram en ad li brum, de Weleerw. heeren Kloes en Roelvink ad gremiale de Weleerw. heer Rietveld, ad candelam kapelaan Bemelman, thuriferarius kapelaan J. v. d. Berg uit Nes en Swaluwe buurt. Cantores waren dezelfde Eerw. heeren als bij de consecratie. Aan het einde van deze Pontificale H. Mis hield Monseigneur een predicatie tot de tal rijke geloovigen die het kerkgebouw tot in de uiterste hoeken vulden. Zou Ik, aldus Monseigneur, kunnen zwij gen, nu vandaag de kroon op uw werk is ge zet, op dezen dag, die voor u een dag van vreugde, blijdschap en heiligen jubel is. Gij zijt niet alleen een zelfstandige paro chie geworden, maar gij hebt ook een eigen zelfstandig kerkgebouw gekregen, waarover in overvloedige mate de genaden des Hemels zijn afgesmeekt en door God zijn uitgestort. Gij zijt nu zelfstandig, maar gij blijft toch één met de andere parochies, waarvan gij zijt af gescheiden, met alle parochies, met allen, dio in Christus gelooven en Hem erkennen door het gemeenschappelijk gebed. Het „Onze Vader", dat dagelijks door alle christenen op aarde wordt gebeden. Het „Onze Vader" is de voornaamste kerk stichter en kerkbouwer, want waar Gods naam wordt geheiligd en waar gevraagd wordt om uitbreiding van Gods rijk, daar worden kerken gebouwd. God, die in den hemel is, heeft die Kerk niet noodig, maar wij arme, zwakke, nietige menschen, behoeven de kerk als een plaats, waar men steun, vergiffenis en lafenis door het Brood des Levens kan verkrijgen. Dankbaar moogt gij dan ook zijn, dat God u thans een tempel heeft gegeven waar gij gezamenlijk, als parochie, den naam van God kunt loven en prijzen. Dat God's wil geschiede. Overal, waar dit geschiedt, heerscht geluk en tevredenheid en in dit gebouw wordt nu eiken Zondag en feestdag God's heilige wil verklaard en uiteengezet. Toon uw dankbaarheid ook in daden. Gij hebt uw gaven gegeven. Blijft geven. Toon uw dankbaarheid door uw voorbeeld, opdat zij, die u gadeslaan en beschouwen, weten kunnen, dat gij ook buiten de kerk streeft naar de volbrenging van God's heiligen wil en de uitbreiding van God's rijk. Dan zal de vreugde >van dezen dag blijvend zijn. Moge God u allen zegenen, Amen! In plechtige rij van koorknapen en bruidjes verliet Monseigneur daarna zegenend het kerkgebouw. Voor Katholiek Amstelveen was het een dag van groote beteekenis. Het sierlijke kerk gebouw is terecht de trots niet alleen van den pastoor, maar ook van al zijn parochianen. Zoowel het interieur als de fraaie uitwen dige vormen getuigen van kunstzinnige archi tectuur. welke zich aan dé landelijke omge ving zeer goed aanpast.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 8