DE ONGEZIENE WERELD OF HET LEVEN NA DEN DOOD Buitenlandsch Nieuws FEUILLETON d: wstiüend Lenu DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT- ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1928 BLADZIJDE 2 DE BEKEERING EENER VESTAALSCHE MAAGD xx Of door de wrange zee, die de eerde beven DE TEEKENING VAN HET KELLOGG- PACT en zenuw sterkend '5 c-fc. WIE ZAL STRESEMANN TE GENèVE VERVANGEN Zonder te antwoorden greep Silvia haar by den pols en trok haar buiten den tem GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN RECHTSZAKEN De brandstichter GODS WEZEN DE GOD DER CHRISTENEN Dit opschrift geeft te kennen, dat wij nog dieper willen doordringen in dien bodemloo- zen afgrond van Gods onbegrijpelijk wezen, in dien eindeloozen oceaan zonder oevers en stranden. Of is het niet al te dikwijls waar, wat de priester-dichter Guido Gezelle zegt van God: Die meest van al verdient dat iedereens [gedachten Hem, nn en allen tijd, nieuwsgieriglijk [betrachtten, En vroegen ieder stof, ootmoedig, nieuws van [Hem; Die meest van al verdient dat ééne en alle [stem Zijn wezen immer en Zijn' werken immer [loofde; Dat leder levend mensch Zijn' tuigenis [geloofde, Gesproken door een' mier die nietig henen- spoedt, [doet; Die meest van al verdient, dat elk Zijn [willen diende, Die alles wetende is, Die eeuwig alles ziende Van al hetgeen Hij doet en daaglijks delgen kan, Daar zwijgt men van! Vraag 14 van onzen Roomschen Cate- chismus luidt: Wat is God? God is de oneindig volmaakte Geest, Schepper, Heer en Bestuurder van he mel en aarde, van wien alle goed voort komt. Dat God Schepper is van hemel en aarde, werd door ons uitvoerig aangetoond; later zullen wij uiteenzetten, dat Hij ook Bestuurder daarvan is. Maar wat moeten wij verstaan onder „oneindig volmaakte Geest"? Dat het hoogste Wezen en eerste oorzaak aller dingen een „Geest" moet zijn, volgt uit de bewijzen omtrent Zijn bestaan. De eerste oorzaak aller dingen die zelf niet „veroorzaakt" Is, de „Causa non cau- sata" kan niet „stoffelijk" zijn; stoffelijk heid immers duidt op „beperktheid", afhan kelijkheid en wisselvalligheid. Maar God als wezen, dat uit zichzelf, in zichzelf en door zichzelf bestaat, kan door niets be perkt of begrensd zijn en van niets afhan kelijk zijn; en 'n wezen, dat onder alle opzichten zonder beperking, zonder grens, zonder bepaling of einde is, moet noodzake lijk oneindig volmaakt zijn. Hieruit volgt, dat God Geest en wel oneindig volmaakte Geest moet zijn. Maar wat is nu een Geest? De zinnelijke, stoffelijk-geestelijke mensch, die door het gebruik van stoffelijke zin tuigen slechts van stoffelijke zaken on middellijke kennis kan verkrijgen, zal nooit het onstoffelijke onmiddellijk bevatten. Kleuren kan hij met 't oog waarnemen, vormen betasten, geur ruiken, smaak proeven, maar vorm, geur en kleur zijn eigenschappen van de stof en stof is niet in God, die enkel Geest is en daarom is Hij als zoodanig met geen enkel zintuig te benaderen en zal de mensch hier op aarde in zijn onvolmaaktheid met stoffelijke ken vermogens zich nooit eenig begrip kun nen vormen van Hem als Geest. Zoolang zullen wij God blijven zien als in een spiegel of in een raadsel. Als 's menschen ziel eenmaal zal zijn omstraald door het hemelsche glorie-licht, dan pas zal zij God geheel omvademen en bezitten dan pas zal zij volkomen begrijpen wat het zeggen r. wil: de oneindig volmaakte Geest. Dat Gods diepste wezen geestelijk en - onsterfelijk moet zijn, kan 's menschen natuurlijk verstand gemakkelijk achterha len, al kan het zich nooit eenig denkbeeld vormen van iets louter geestelijks. Maar het diepste geheim van Zijn innerlijk le ven en wezen zou God zelf ons openbaren in dat duizelingwekkende geheim van den drie-éénen-God (Matth 111-17 I; Joan. V-7: Matt. XXVHI-19; Joan, XTV-16). Niet tevreden ons, in Zijn oneindige lief de, de volmaaktheden te openbaren, waar van de weerglans over de schepping ligt uitgespreid, wilde Hij ons 'n blik gunnen in de diepste diepte van zijn grondeloos wezen en ons geheimen openbaren waarvan ons natuurlijk verstand het bestaan of de mo gelijkheid niet kon vermoeden en zelfs na de openbaring, nimmer begrijpen. Drie onderscheidene Personen, die ieder en te zamen één God zijn! f,V God is volkomen enkelvoudig en één: Ik ben de Heer en er is geen God naast Mij Gs. 455). Dat wii niet zeggen, dat God „eenzaam" zou zijn en zonder gedachte- ■j gemeenschap. Volkomen eenzaamheid is, zelfs volgens ons begrip, absoluut onver- eenigbaar met algeheel geluk 1 Wat verbrak dan die eeuwige stilte en nam weg de onuitsprekelijke eenzaamheid van God? Hij zelf heeft ons het geheim van Zijn leven geopenbaard. Hij leert ons, dat, of schoon Zijn natuur één en ondeelbaar is, c!:e ééne goddelijke natuur toch door drie Personen gedeeld wordt. Ofschoon maar één God, zijn er in dien éénen God drie rcheel onderscheidene Personen. Alle drie bezitten niet een „gelijke" natuur, maar „dezelfde" natuur! Ieder is God en toch is er maar één God! De goddelijke natuur is bü Elk der drie Personen dezelfde, al leen de wijze waarop zij werd verkregen verschilt. De Vader heeft ze van niemand; de Zoon van den Vader alleen, en de H. Geest van den Vader en den Zoon. Ken nende zichzelf, brengt de vader deze ken nis tot uiting in een oneindig begrijpen en brengt aldus in 't spreken van Zijn Godde lijk Woord den Zoon voort en deelt Hem Zijn natuur, zijn leven en volmaaktheden mede. De Vader en de Zoon worden door ééne ge meenschappelijke wederzijdsche liefde tot elkander getrokken: de vader is van zóó'n volsfcreklte schoonheid en vol maaktheid; de zoon is in alles zoo vol maakt het beeld des vaders! Ook geven zij zichzelf aan elkander en die wederzijd sche liefde van Vader tot Zoon, brengt 'n derde zelfstandige Persoonlijkheid voort, den H. Geest. De Vader is niet ouder dan de Zoon en de Zoon niet ouder dan de H. Geest, want de Vader is eeuwig, de Zoon is eeuwig en de H. Geest is eeuwig, en toch is er maar één Eeuwige De Vader is almachtig, oneindig, alwe tend; de Zoon is almachtig, oneindig, alwe tend; de H. Geest is almachtig, oneindig alwetend, en toch is er slechts één Almach tige, één Oneindige, en één Alwetende! De drie Goddelijke Personen dezelfde natuur bezittend, zijn onscheidbaar en toch onderscheiden! Waar de Vader is, daar is ook de Zoon en de H. Geest. Ziedaar het duizelingwekkende raadsel van Gods grondeloos wezen! Waarvoor ons ein dig, hulpeloos menschenverstand nederig z' credo stamelt, omdat de eeuwige waarheid het ons openbaarde en de eenwige Wijsheid in de schepping over. ai de sporen trok van Zijn Allerheilig ste Drie-eenheid: In de stoffelijke wereld hebben alle voorwerpen drie afmetingen in lengte, hoogte en breedte. Zij verschijnen in drie toestanden, In vas ten, vloeibaren en gasvormigen toestand; Zij bestaan in drie perioden: uit het ver leden komt het heden, uit het heden wat worden zal. Onbepaalde stof en bepalende vorm ma ken een bepaalde stof. De schepselen leven op de aarde, tn het water of in de lucht. Elke som en elke redeneering is een uit komst uit twee gegevens. Iedere kennis komt tot stand door ken nis, oordeel en redeneering. De eenvoudigste meetkundige figuur Is de gelijkzijdige driehoek. Het leven openbaart zich in drievoudigen vorm: het plantaardige, het zintuigiyke en het verstandelijke, in plant, dier en mensch. Drie kleuren en drie klinkers zyn er, waarin alle andere kleuren en klinkers verglijden; De drieklank in het accoord is volmaakte muziek. In de schepselen bewonderen wy het ware, het schoone en het goede. En de meest treffende overeenkomst met de Allerheiligste Drie-eenheid heeft wel 's menschen ziel, die dan ook werd ge boetseerd naar Gods Beeld en Geiykenis, als denkend en willend wezen. Ook de ziel spreekt haar inneriyk woord, beeld van God den Zoon, en door haar woord beïn vloedt zy den wil, beeld van den H. Geest, want niets wordt gewild of bemind, wat niet eerst wordt gekend (J. v. Santé: Korte overwegingen over de H. Drie-eenheid). O, beata Trinitas, Sancta Unltasl O, Zalige Drievuldigheid, heilige Eenheid! Goes. c. VIS, Rector. De gedelegeerden De gedelegeerden naar de byeenkomst ter onderteekening van het anti-oorlogverdrag komen te Parijs aan: Op Vrydag: Oetsjida, Japan, Kellogg, V.S. Mackenzie King, Canada en Smith, Z. Afri ka. Zaterdag: Benesj, Tsjecho-Slow., Hymans, België, Mac. Lachlan, Australië, en Parr, N. Zeeland. Zondag: Cosgrave, Ierland, Zaleski, Polen, dr. Stresemann, Duitschland en Lord Cus- hendun, Engeland. De buitenlandsche gedelegeerden zullen by hun aankomst door vertegenwoordigers van den president der republiek en de regeering, speciaal van het dept. van buitenl. zaken, worden begroet. Briand zal waarschyniyk persoonlijk by de aankomst van eenige gasten aanwezig zijn. De onderteekening De onderteekening zal Maandagmiddag 3 uur geschieden in de alfabetische volgorde van de namen der staten, zoodat Duitschland (Allemagne) 't eerst teekent. In de klokken- zaal waar de plechtigheid plaats heeft zullen ook de gevolmachtigden der te Parijs geac crediteerde vertegenwoordigers der ondertee- kende staten aanwezig zyn en niet, zooals oorspronkelijk het plan was, het geheele di- plomatencorps. De persvertegenwoordigers, fotografen en filmoperateurs krijgen in de aangrenzende zalen een plaats. Aan de ceremonie zal ook door de radio de grootste publiciteit worden gegeven. Des avonds wordt den onderteekenaars, 't diplomatencorps en den parlementairen en politieken vertegenwoordigers in het dept. van buitenl. zaken een feestmaal aangebo den, voorafgegaan door een receptie en ver bonden met een tuinfeest. Den avond vóór de onderteekening bieden de heer en mevr. Kellogg den gedelegeerden in de Amerikaansche legatie een diner aan. Ter eere der gasten zullen de openbare ge bouwen te Parijs Zondag en Maandag worden bevlagd en geïllumineerd. De komst van Stresemann Kellogg heeft in verband met commentaren In de pers te kennen gegeven, dat hy niet wil, dat het pact den naam Kellogg zal dra gen. Indien men er op staat het een naam te geven, stelt hy voor het dan het pact van BriandKellogg te noemen. Men erkent, dat de komst van dr. Strese mann een bijzondere historische beteekenis heeft. Want in deze zal Stresemann de on middellijke opvolger van Bismarck zyn, daar geen enkel minister sedert 1867 officieel naar Parijs is gekomen. Men zal daarom Stresemann niet afraden om, als hij dit wenscht, enkele woorden vóór de onderteekening te spreken. Dan zal men aan de andere afgevaardigden daartoe ook de gelegenheid geven. Men geeft vooral aan de vriendeiyke ge zindheid jegens Stresemann uiting, maar wijst er op, dat indien by Stresemann deze ontmoeting te Parus de voortzetting moet zyn van de besprekingen te Thoiry, Briand dan niet anders zal kunnen doen dan In her innering te brengen, dat Stresemann te Thoi ry heeft verklaard, dat hy geneigd was om voorstellen te doen betreffende een vervroeg- 29 I Zij boog haar gelaat over de lelie en deed alsof zy den geur der bloem inademde. Zij kon by na niet meer spreken, haar keel leek als dichtgeschroefd. Intusschen wachtte Claudius, kind als hy was, op nieu we bevelen en zag haar nieuwsgierig en eer biedig aan. De op de aangeduide plaats ge plukte rose bloem en de woorden van den Gallischen officier schenen hem buitenge woon vreemd toe. Rondom hen werd de zilverkleurige nevel door het maanlicht meer doorschynend. F'^ra. in haar wit gewaad, zag er uit als een standbeeld. Naast haar werd de schaduw van Claudius grooter en langer. Gedurende eenige oogenblikken bleef het Vnge meisje zoo staan. Duizend gedachten v elden door haar geest. Aan de gevaren, w sarin zy nu verkeerde, nameiyk van ont dekt, belasterd en gevangen genomen te wor den, dacht ze zelfs niet. zy voelde zich vry, voor altijd kon ze haar dienst en hare af schuwelijke gezellinnen verlaten, Claudius zou haar wel naar den Aventinus brengen. 'Zy zou zich daar verbergen en een geschikt oogenblik afwachten om zich naar het strand der zee te begeven en zich vermomd in te schepen, hetzij naar Afrika, hetzij naar Gallië Gevaarlyke toestand, dolzinnig plan! Was zy niet bekend. Zouden de opzichters of de slaven van Aglaé haar niet dadeiyk ontdek ken en verraden? De klankvolle stem van Claudius riep haar plotseling tot de werkeiykheid terug. Het kind zelde tot haar: Doorluchtige Flora, hebt ge mij nog iets te vragen? O, riep het meisje uit, zyt gij hier nog? Neen, neen, ga heen, vlug, opdat niemand u moge zien. Zonder nog langer te wachten, trok de knaap de kap van zyn mantel dieper over zyn hoofd en verwyderde zich snel: eenige oogenblikken later verdwenen zyn schaduw in den nevel. Flora, die hem onbeweegiyk stond na te kijken, keerde zich tenslotte om en besteeg langzaam de marmeren trap. zy duwde de poort, die half open was blijven staan, ver der open en betrad den témpel. Maar nau- weiyks had zy een blik op den haard gewor pen of zij zag, dat de straks nog zoo schit- de ontruiming van het Rijnland. Indien Stre semann thans met deze voorstellen aankomt dan zal er natuuriyk tyd noodig zyn om ze te bestudeeren. Daar Stresemann met Poincaré een on derhoud zal hebben, zal hy hem nog beter dan Briand uiteen kunnen zetten, welke fi- nancieele en economische waarborgen Duitschland als compensatie zou wenschen te geven. Poincaré zou Stresemann kunnen raden, ten einde de oplossing der schuldenkwestle te bespoedigen, aan de Ver. Staten te ver zoeken een algemeene regeling en de toe passing van het plan-Dawes welke beide met de Rijnlandsche bezetting verband hou den te helpen uitwerken. ITALIË EN HET ANTI-OORLOGS VERDRAG ROME, 24 Aug. De voortdurende spot- temy over de onderteekening van het Kel- loggpact a.s. Maandag tn Parys, verkeerde heden in een heftigen aanval op Woodrow Wilson en Kellogg. Wilson wordt een regel rechte idioot genoemd en Kellogg zyn op volger. Amerika is rijk aan Wilsons en zoo dra de eene sterft is er een Kellogg om zyn plaats in te nemen, aldus de „Impero". Ter men als „vredesapostels" worden op ironi sche wijze In de geheele Italiaansche pers gebruikt. Kellogg noemt men „zwygzaam en bemoeiziek". Met betrekking tot het feit, dat Mussolini niet den onderminister van Buitenlandsche Zaken, Signor Grandi, ter onderteekening van 't pact naar Parijs gezonden heeft, ver klaart de „Impero": Het was verstandig van Italië den onderminister van Buitenlandsche Zaken ook maar niet lastig te vallen voor de onderteekening van zoo iets, maar er zich mee vergenoegd heeft zyn aihbassadeur Graaf Manzon! dit te laten doen, waardoor het het minst lastig gevallen werd. Manzon! zal maar een korte wandeling behoeven te doen vanaf de Italiaansche ambassade naar den Salon des horloges." Het geheele Ita liaansche standpunt wordt door dit citaat weergegeven; Italië ls van meening, dat het anti-oorlogsverdrag de Internationale poli tieke spanning niet zal verminderen, doch integendeel die zal verscherpen. Mussolini zelf heeft ieder commentaar aangaande het onderteekenen van het pact geweigerd. DE FRANSCHE MINISTERRAAD In tegenstelling met het officieel communi qué inzake den Donderdag gehouden Minis terraad meent de odficieuze „Petlt Parisien" te kunnen mededeelen, dat alle voorstellen van Briand eenstemmig zonder voorbehoud door den Ministerraad goedgekeurd werden. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft het door hem voorbereide protocol inzake de onderteekeningsplechtigheden overgelegd en daarna een tamelijk uitvoerig rapport uitge- bracht over den buitenlandschen politieken toestand, inzonderheid wat betreft de kwes ties die óf te Parys óf te Genève zullen worden aangesneden. Dr. Stresemann zal Zondag met Briand en Maandagochtend met den Premier Poincaré een onder houd hebben. De opvatting van de Fran- sche regeering inzake de Rynland-ontruiming is niet gewyzigd. De bezetting vormt een pand, dat'niet zonder aanvullende garanties voor de uitvoering van het Dawesplan kan worden prysgegeven. Overigens is de Fran- sche regeering steeds van oordeel geweest, dat de bezettingskwestie niet een uitsluitend Fransch doch een Intergeallieerd vraagstuk is. Het rapport van Briand had verder be trekking op de andere Europeesche vraag stukken, die by de besprekingen zouden kun nen worden opgeworpen, o.a. de Anschluss- kwestie. De Ministers keurden het standpunt van Briand goed. De als vertrouwensman van Poincaré be kend staande Marcel Hutin scliryft in de „Echo de Paris", dat den Duitschen Minister van Buitenlandsche Zaken, indien hy het gesprek op de ontruiming van het Rijnland zal brengen, te verstaan zal worden gegeven, dat de onderteekening van het Kellogg-Pact voor dergelijke besprekingen niet zeer gun stig is. Waarschyniyk zal Poincaré zich echter niet bepalen tot deze afwyzende houding. Hy zal zyn bezoeker te kennen geven, dat in ieder geval de ontruiming van het Rynland door de geallieerde legers niet buiten een re geling van reparatie- en oorlogsschulden be sproken kan worden. De „New-York Herald" (Parijsche editie) verklaart, dat het Kabinet besloten heeft geen troepen uit het Rijnland terug te trek ken als Duitschland geen tegenvoorstellen gelieft te maken. Indien Stresemann inder daad voorstellen te Parys zou doen, kunnen ze nog besproken worden in den Ministerraad, die op 1 September a.s. voor het vertrek van Briand naar Genève op het landgoed van Poincaré zal worden gehouden. STRESEMANN EN POINCARé ONTMOETEN ELKAAR ZONDAG PARIJS, 24 Aug. De voornaamste be langstelling van de openbare meening met betrekking tot het Kelloggpact gaat uit naar de samenkomst van Stresemann met Poin caré, welke, naar de „Information" verneemt, Zondag zal plaats vinden. By de ontmoeting zullen alle kwesties aangeroerd worden, welke Frankrijk en Duitschland in het byzonder aangaan. Maandag zal te Parys, naar aan leiding van de onderteekening van het Pact, voor de eerste maal sinds 1914 officieel de Duitsche vlag worden geheschen. Het Quai d'Orsay zal ter eere van de by de onder teekening vertegenwoordigde naties de vlag gen voeren van de 15 onderteekenende mo gendheden. KELLOGG OP BEZOEK BIJ BRIAND PARIJS, 24 Aug. Kellogg heeft zich hedenmiddag in gezelschap van den Amerl- kaanschen gezant, Herrick, naar het Fran- sche ministerie van Buitenlandsche Zaken begeven, waar hy by Briand een bezoek aflegde. De beide staatslieden toefden byna drie kwartier in Briand's kamer. Kort daarop verscheen Briand met Kellogg in het ge zantschapsgebouw der Vereenlgde Staten. Te zes uur ontving Briand den Japanschen ver tegenwoordiger voor de onderteekening van het Pact, Uschida. HERMANN MULLER BERLIJN, 24 Aug. Volgens besluit van het Reichscoblnett zal Muller de leiding kry- gen over de Duitsche delegatie by de Sep- temberzitting van den Volkenbond. HUGO STINNES EN DE OORLOGS- LEENINGSZWENDEL BERLIJN, 24 Aug. Het onderzoek in za ke de oorlogsleeningszwendel heeft uitgewe zen, dat Hugo Stinnes Jr. wel daarin betrok ken is geweest, hoewel er te weinig bewijs is voor zijn arrestatie. Nu Stresemann niet naar Genève mag van zyn geneesheeren en dus de Duitsche dele gatie haar chef heeft verloren, houden de bladen zich met de vraag bezig wie zijn taak als zoodanig zal overnemen. Het „Berl. Tag." en de „Voss. Z." verzeke ren, dat Stresemann den wensch zou hebben [te kennen gegeven, dat de rykskanselier zelf zou gaan. Volgens de „Voss. Z." heeft Miiller hiertegen bezwaren geopperd: hy acht het niet gewenscht zoolang uit Berlijn af wezig te zyn. De „Vorwarts" daarentegen acht het niet onmogelyk, dat de rykskanse lier zal gaan. Gisteren zou de beslissing hier over vallen. Op verzoek van Stresemann zal dr. Zondek hem naar Parys vergezellen. De minister zal aldaar slechts deelnemen aan het diner, het welk Briand zal geven. Overigens zal. hy zich bepalen tot de plechtigheid van de ondertee kening en de gedachtenwisselingen met Kellogg, Poincaré en Briand en daarna naar Beriün terugkeeren. DE AANDEELEN-ZWENDEL Door de verklaringen der thans gearres teerde personen zou Hugo Stinnes Jr„ zooals volgens het Berl. Tageblatt wordt beweerd, zeer ernstig zijn bezwaard. Het zou naar ver luidt zoo goed als zeker zijn, dat hy betrokken ls bij de knoeierijen, welke bestonden in het aangeven van aandeelen in oorlogsleeningen „nieuw bezit" als „oud bezit," dat hy de za ken van Waldow heeft gefinancierd en zijn terende vlam was uitgedoofd. Het vuur was geheel uit, alleen de gryskleurige asch lag op den bodem van den haard. Op hetzelfde oogenblik vóelde zy, dat een hand haar schouder aanraakte. Silvia stond voor haar. Ik heb alles gezien, zeide ze tot haar, gy kent onze wetten. Een Amata, des nachts, is verloren. Het beteekent de dood voor u, wat hebt ge tot uwe verdediging aan te voeren? Flora deinsde vol afschuw terug: Ik heb het spel verloren, antwoordde zy; ik ben onschuldig, maar de schijn is tegen my. Doe dus, wat ge wilt, ik zal u toonen, dat het bloed van een ware doch ter uit Rome in myne aderen vloeit. Haar natuurlyke moed verliet haar ook op dit kritieke oogenblik niet. Zonder be ven mat ze de grootte van het gevaar, waarin zy zich bevond en tegeiykertyd zag zy, dat ze te doen had met haar doods- vyandin: niets kon haar redden. Bovendien wilde ze niet den naam van Segearix noe men, noch wilde ze dat Claudius zou ge folterd worden, omdat hy haar had ge hoorzaamd. Met haar vinger naar den donkeren haard en de koude asch wyzend, zeide ze. Gy hebt het vuur uitgedoofd om my een keer meer te kunnen beschuldigen. Het komt er ook weinig op aan, ik ben het le ven moe. pel door de gangen. Het zwakke schynsel der lampen, die aan het gewelf hingen, verlichtte beide vrouwen, die als schadu wen, te midden van een "onheilspellend zwygen voortgleden. De jongste sprak geen woord. Haar besluit was genomen en in haar trots en wanhoop ging zij met een yskoude onverschrokkenheid den dood te gemoet. Een slavin sliep by de deur van de Groot- Meesteresse. Silvia maakte haar haastig wakker. Laat ons binnengaan, zeide ze. De slavin keek haar verwonderd aan. By de Groot-Meesteresse binnengaan, waarom? Gy zult het spoedig genoeg weten, hernam de Vestaalsche maagd. En haar terugduwend, schoof zy het gor- dyn op zy. Deze verwarde stemmen hadden onder- tusschen de oude Octavia uit haar lichten slaap doen ontwaken. Zy riep: Wie ls er? Wat wil men? Wie is er ziek? Silvia, die Flora nog steeds meetrok, trad de kamer binnen. De doorluchtige Groot-Meesteresse in haar bed gezeten, keek beiden ontsteld aan. Voordat ze den tyd had om een woord zeggen, vertelde Silvia haar hortend en stootend: Mijn vermoedens waren juist, edele Octavia, ik breng Flora hier naar u toe, directeur opdracht heeft gegeven tot het uit voeren der bedrieglijke transacties. Hugo Stinnes was voor eenige weken, kort na de arrestatie van zijn voormaligen secre taris von Waldow, naar het buitenland ver trokken. Naar het heet zou hij vandaag of morgen naar Hamburg terugkeeren. Zoodra hij hier aankomt, zou hij aan een streng verhoor worden onderworpen. In verband met deze knoelery zijn nog twee Dusseldorfsche bankiers aangehouden, die naar het huis van bewaring te Moabit zyn overgebracht. DE OPTANTENKWESTIE In een aan de Hongaarsche regeering ge richte nota noemde de Roemeensche regee- ring de jongste concrete voorstellen van Hon- garye ter oplossing der optantenkwestie on geschikt voor het doen ontstaan van overeen stemming. De jongste nota van Titulescu d.d. 8 Juli, zoo werd gezegd, wijst de uiterste grens aan der concessies van Roemenië. De Hongaarsche regeering heeft deze nota heden beantwoord. Zy zegt, dat de houding der Roemeensche regeering het bijeenkomen van onderhandelaars der beide landen onmo- gelykt maakt. Zij betreurt, dat zy, nu de weg naar een minnelyke schikking voor haar is afgesloten, genoodzaakt is, den stryd langs gerechtelyken weg voort te zetten, zooals In het vredesverdrag oorspronkelyk is voorzien. SPIRITIST POOGT LORD HALDANE'S LIJKKIST TE OPENEN LONDEN, 24 Aug. De politie heeft een spiritist gearresteerd, die, na te hebben ge poogd de begrafenis van Lord Haldane op te houden, poogde zyn doodkist te openen. Hy beweerde, dat Lord Haldane niet dood is. SACCO EN VANZETTI DEMONSTRATIE LONDEN, 24 Aug. Volgens berichten uit New-York hebben aldaar naar aanleiding van het feit, dat het thans een jaar geleden fs, dat Sacco en Vanzetti tertcht gesteld wer den, demonstraties plaats gevonden, waaraan ongeveer 2500 personen deelgenomen hebben. Scherpe aanvallen werden gericht, tegen den verantwoordelyken rechter Thauer en gou verneur Fuller, die geweigerd heeft gratie te verleenen. EEN TELEGRAM VAN CHAMBERLAIN AAN MACKENZIE LONDEN, 24 Aug. Het volgende tele gram is door Sir Austen Chamberlain ver zonden naar den Canadeeschen premier in antwoord op diens van het s.s. He de France verzonden telegram aan Chamberlain, waar in Mackenzie er zyn teleurstelling over uit spreekt, dat Chamberlain niet in staat is te genwoordig te zijn by de onderteekening van het anti-oorlogverdrag te Parys en waarin hij hem de verzekering geeft van een harte lijke ontvangst, wanneer hy Canada be zoekt: „Ik ben diep getroffen door de woorden van uw vriendelyk telegram. Het is my een groote teleurstelling, dat myn ziekte my te zwak gelaten heeft om te zamen met u en de andere vertegenwoordigers va nhet Em pire het pact te Parys te onderteekenen. Lady Chamberlain en ik danken u hartelijk voor uw verzekering van een hartelyke ont vangst in Canada, waar het my een groot genoegen zal zijn onze vriendschap te her nieuwen, maar ik verzoek u ook dan publieke functies te vermyden en onze ontmoeting zuiver onformeel te laten zyn." PRESIDENT COSGRAVE NAAR PARIJS LONDEN,24 Aug. President Cosgrave heeft heden Dublin verlaten om in Parys het anti-oorlogverdrag te gaan ondertee kenen ten behoeve van den Ierschen Vry- staat. EEN KINDERMEISJE ZWEMT OVER HET KANAAL LONDEN, 24 Aug. Miss Hilda Sharp, een Londensch kindermeisje, heeft heden het Kanaal overgezwommen. Zij vertrok van Kaap Gris Nez om 5 minuten over 12 en kwam 7 minuten over 4 hedenmiddag te Dover aan. DE MUMMIES DER EGYPTISCHE KONINGEN. De Egyptische regeering heeft een ver bod uitgevaardigd waarbij bepaald wordt, dat de mummies der oude Pharao's niet meer tentoongesteld mogen worden. De lij ken zullen thans in een aparte gesloten koepelzaal worden opgeborgen en slechts by zeer byzondere gelegenheden zullen zij door het publiek bezichtigd mogen worden. In de memorie van toelichting die aan dit besluit gehecht is, wordt vermeld dat het laten bezichtigen en fotografeeren van mummies van deze pharao's geheel en al in tegenspraak was met de opvattingen van het Egyptische volk; daarom zullen ook dergelijke tentoonstellingen in het vervolg achterwege biyven. Het Egyptische volk is van meening dat het tentoonstellen van deze lijken als een voorwerp van critiek voor de nieuwsgierige oogen van allerlei be- zoekersf onvereenigbaar is met de vroegere roemrijke regeering van de Egyptische ko ningshuizen. Tengevolge van dit besluit der regeering bezit Egypte weer een sensatie minder, want vele vreemdelingen, vooral Engel- schen en Amerikanen maken een reis naar Egypte om de gebalsemde lijken der Egyp tische koningen te bezichtigen en te foto graf eeren. die gy zoo goed verdedigde; zy heeft het vuur laten uitgaan. De oude vrouw hief haar handen ten hemel. Groote goden, riep zy uit. Zij heeft het vuur laten uitgaan, ver volgde Silvia, maar niet uit onachtzaam heid. Zy heeft den tempel verlaten, zij is naar het Forum gegaan om een onderhoud te hebben metja, met wie? Niet met een vrouw, dat is zeker. Zij hield stil. De Groot-Meesteresse, nog ongeloovig, zeide tot Flora: Mijn kind, is dat alles waar? Zeg my, die u opgevoed heeft, dat gy ongetwyfeld hebt geslapen, dat de rest Flora schudde het hoofd. Ik ben onschuldig, viel ze haar in de rede, maar ik zal niet trachten mij te ver dedigenIk zal niets meer zeggen Een zoodanige bekentenis deed iedere welwillendheid van Octavia ophouden, zy verscheurde den sluier, die haar hoofdhaar bedekte. Wee, wee, riep ze uit, welk een schande komt over dit huis! Ik heb te lang ge leefd. De senaat zal het recht hebben my rekenschap te vragen van mijn zwakheid voor u. Wist ge dan niet ongelukkige, waar aan ge u blootsteldet? Maar bekommerde gy u dan geheel niet om de waardigheid van uw persoon? En wie is het, die u ver leid heeft? Als hy het verdient, zal hy ge straft worden. HET MODERNE VERKEERSWEZEN IN AFRIKA. Niet alleen op economisch terrein is Afri ka gedurende de laatste jaren veel voor uitgegaan, maar ook op het gebied van ver keerswezen heeft het zwakke land zich snel ontwikkeld. De bekende ontdekkingsreiziger en missionaris Livingstone moest 80 jaar geleden meer dan 2' jaar op antwoord wachten op een brief dien hij naar zijn va derland (Schotland) gestuurd had. Door de radio kan men thans in minder dan een seconde met Afrika, zelfs met Indië telefo- neeren. Tremen met salonrytuigen, auto's en comfortabel ingerichte stoombooten ver voeren u snel door het geheele land. Sedert 1920 'zyn er in Afrika reeds verschillende luchtlijnen: in Belgisch Congo heeft men sedert 1921 een geregelden vliegdienst ter- wyl meerdere nieuwe lijnen reeds gepro jecteerd zijn. Doch tegenover de uitvindin gen en verbeteringen der moderne techniek biyft gewoonlijk de groote moeilijkheid be staan dat de financieele positie van den missionaris van dien aard is, dat hy niet in de gelegenheid is om van deze moderne vervoermiddelen gebruik te maken. JAPAN. De bekende Japansche generaal Shinjiro Yamamoto, die tegenwoordig in dienst is van de keizerlijke hofhouding, schrijft in „La Vie Cathollque" over de toekomst van de Katholieke Kerk in zyn vaderland: „Het uur, waarnaar men zoo lang ver langd heeft, het uur van den grooten oogst voor het geloof, schijnt nu eindelijk geko men te zyn. Wellicht zullen op dit gebied nog groote moeilykheden te overwinnen zyn. Het zyn de hindernissen, die te al len tijde den voortgang der Kerk belem merd hebben en het is waarachtig niet te vérwonderen, dat zij ook heden nog be staan. Wy moeten stryden tegen heiden- sche moraal en heidensche gewoonten. Wij moeten een beschaving overwinnen, dieniet christelijk, maar in den grond heidenschis. Dictatoren van een of andere soort zullen nieuwe vervolgingen verzinnen. Geleerden, die een anti-katholieke wereldbeschouwing huldigen, zullen allerlei opwerpingen maken Misschien zullen de Staatsoverheden, die nu gunstig tegenover onze zaak staan, op ze keren dag van inzicht veranderen en tegen ons stelling nemen. De duistere machten zullen alle mogelijke middelen gebruiken, om dit volk te verhinderen om binnen te gaan in de haven der Kerk Gods. Maar ondanks dit alles hebben wij toch hoop volle verwachtingen, niet om onze eigen kracht of eigen verdienste, maar omdat wy Gods genade bezitten en de groote liefde Zyner Moeder en de vérdiensten der bely- ders, martelaren, missionarissen en den steun van alle andere liefdevolle menschen, die voor het heil der zielen van Japan gear beid hebben." De pelgrims van Lourdes Volgens een onlangs verschenen statistiek bedraagt het getal der pelgrims naar Lour des sedert 15 April 25.000 die met extra-trei nen en 200.000 die met gewone treinen kwa men, In deze cijfers zijn nog niet inbegrepen, degene die per auto kwamen en die in deze maanden talryker waren dan ooit te voren. In de vacantietyd was de toeloop natuur iyk ontzettend, veel grooter, maar algemeen werd opgemerkt dat de discipline in de pel- grimstreinen in den laatsten tijd 'heel veel verbeterd is. Sedert korten tijd komen er van Noord- Amerika kleine, uiterst goed georganiseerde groepen van 25 tot 300 personen. Men be weert dat ook Australië van plan is, deze organisatiemethode na te volgen. Veelvul- diger en langer dan vroeger ziet men thans talryke groepen bultenyanders In het heilig dom knielen. Voor de eerste maal wordt dit jaar een Grleksche pelgrimstrein verwacht. De Aarts bisschop van Athene, Mgr. Petit, zal per soonlijk de leiding nemen. Het is bijna zeker dat het getal pelgrims dit jaar een millioen bereikt, ja, misschien gaat het er nog wel over. 240.000 honden, maar slechts 200.000 kinderen Het is een bedroevend verschijnsel voor de degeneratie van het tegenwoordige geslacht, dat er vele vrouwen zyn, die liever een hond dan een kindje hebben. Een statistiek uit Berlijn toont aan, dat er in de hoofdstad van het Duitsche ryk 200.000 kinderen zyn beneden de zes maanden, maar 240.000 hon den, dus meer honden dan kleine kinderen. De moeders van onze modernen tyd die den naam van moeder niet meer waardig zyn, dragen een hondje op den arm. De hond ver dringt het kind uit de wieg: overal In trein en tram, in autobus nemen ze de plaats in der kinderen: „voor kinderen, hondjes en bagage moet de chauffeur kaartjes verstrek ken", zoo las ik dezer dagen. Een honden-zie kenhuis en hondenkerkhof zijn treurige symptomen van de verdierlijking van den mensch, een ziekelijk uitwas der dierenbe scherming, die mensch en dier gelijk wiUaw stellen. Het O. M, by de rechtbank te Assen eischte tegen L. H. F. err G. W. G. C. R„ beiden ver pleegden te Veenhuizen, thans gedetineerd, wegens opzettelyke brandstichting aldaar ge pleegd voor ieder 3 jaar gevangenisstraf. Een glimlach teekende zich op de lippen van de jeugdige priesteres, maar zy be waarde het stil zwygen, en de Groo-Mees- teres kende haar karakter wel zoo goed, dat ze wist, dat zy geen bekentenis of onthul ling moest verwachten. Ze wis bovendien, dat ze geen weer stand bood aan de straf, die haar wachtte... Oud, ervaren, zeide ze bij zichzelf, dat het toch wel een zeer sterke verleiding en een zeer groote walging van haar leven moest geweest zijn, die Flora tot zulk een onver schilligheid konden brengen. Terwijl ze voortging de beide priesteres sen te beschouwen, die aan haar bed ston den zocht zy naar een kleine list, een of ander beroep op de godin, met behulp van een betrouwbare proef, waarvoor zy van te voren zou zorgen dat ze slaagde. En dan die opschudding in de stad Rome, dat schouwspel, het uitgedoofde vuur, dat weer moest worden ontstoken met ingewik kelde en moeilyke ceremonieën!! Indien gij beweert onschuldig te zyn, zeide ze plotseling tot het jonge meisje, dan moet men ,Vesta ondervragen, zy zal u te hulp komen en bewyzen, dat ze u be schermt. Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10